مخزن پلی پروپیلن

مخزن پلی پروپیلن

مخزن پلی پروپیلن منبع یا تانکری است که با اکسترود کردن پلی پروپیلن در دمای 280 درجه سانتیگراد تولید می شود . قیمت این مخزن تابعی از قیمت مواد اولیه است که بصورت هفتگی در رینگ قیمت گذاری بورس اوراق بهاردار این قیمت ها تعیین می شود . در ادامه به بیان کاربردها و مزایای مخزن پلی پروپیلن می پردازیم . 

پلی پروپیلن چیست ؟

پلی پروپیلن یک ترموپلاست است که از پلیمریزاسیون پروپیلن بدست می آید و قابل بازیافت است.

پلی پروپیلن اولین بار در اوایل دهه 1950 در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد و سپس در اواخر این دهه به تولید تجاری رسید. از ابتدا برآورد می شد هزینه تولید پلی پروپیلن از پلی اتیلن PE کمتر است.

پلی پروپیلن در سه فرم isotactic, syndiotacti, atactic تولید می شود که به صورت عمده به فرم isotactic و با افزودن مقدار کمی از دیگر مونومر ها (بیشتر پلی اتیلن) است.

آنچه برای ما در این نوشته مهم است این است که امروزه از پلی پروپیلن در ساخت لوله های تکجداره و دوجداره فاضلابی بسیار استفاده می شود، لوله های دوجداره کاروگیت، اسپیرال و کورتیوب که توسط شرکت ناب زیست تولید میگردد می تواند از مواد اولیه پلی اتیلن و پلی پروپیلن تولید شود.

ناب زیست از همین لوله ها در ساخت مخزن پلی پروپیلن ، سپتیک تانک و منهول ها استفاه می نماید که بدلیل مقاومت بالاتر در مقابل مواد شیمیایی و تحمل دمای بالاتر می توان گفت پلی پروپیلن در آینده جایگزین خوبی برای پلی اتیلن خواهد بود .

لذا ذیلا ویژگی های پلی پروپیلن را بیشتر تشریح خواهیم نمود.

ویژگیهای پلی پروپیلن

مقاومت در برابر کشش، چگالی کم، بی رنگی، سختی، مقاومت در برابر اسید، باز و حلال ها، از جمله ویژگی های پلی پروپیلن محسوب می شود. هزینه کم تولید آن در مقایسه با دیگر ترموپلاستیک ها جایگاه ویژه ای برای پلی پروپیلن در صنعت ایجاد کرده است.

کاربردهای پلی پروپیلن

مصرف عمده پلی پروپیلن به صورت عمده در شش دسته زیر می باشد:

1. Injection Moulding (قالب تزریقی)
2. Fibres (الیاف)
3. Sheet/Film (فیلم و شیت)
4. Blow Moulding (قالب بادی)
5. Pipe (پایپ)
6. Extrution Coating (روکش محافظ)

ذیلا به تشریح موارد بالا می پردازیم.

1. Injection Moulding (قالب تزریقی)
بیشترین کاربرد پلی پروپیلن در این دسته است که در تولید وسایل الکتریکی و الکترونیکی، سرپوش وکلاهک، اسباب بازی، چمدان، وسایل خانگی و صنایع بسته بندیو صنعت اتومبیل استفاده می شود.
2. Fibres (الیاف)
دومین کاربرد پلی پروپیلن در این دسته است که در تولید الیاف به کار رفته در پشت فرش و زیلو، به عنوان جایگزین در الیاف سیزال و کنف در موکت و نخ های گونی، الیاف non-woven ، پارچه لباس های عایق گرما و سرما.
3. Sheet/Film (فیلم و شیت)
این بخش از کاربرد پلی پروپیلن رشد قابل ملاحظه ای طی سالهای اخیر داشته است. صنایع بسته بندی شیرینی و شکلات، سیگار، فیلم های گرافیک و چاپ، شیت های بسته بندی مواد غذایی که با حرارت شکل می گیرند.
4. Blow Moulding (قالب بادی)
بطری و قوطی.
5. Pipe (پایپ)
لوله فاضلاب و اگو، سیم و کابل، مخزن ذخیره و حمل اسید سولفوریک ، مخزن نگهداری اسید کلریدریک ، مخزن ذخیره آب ژآول ، مخزن نگهداری اسید نیتریک ، مخزن ذخیره اسید فسفریک ، مخازن نگهداری انواع اسیدها و مواد قلیایی ، مخازن نگهداری انواع میعانات شیمیایی
6. Extrution Coating (روکش محافظ)
این بخش از مصرف پلی پروپیلن رفته رفته جایگزین کاربرد پلی اتیلن سبک LDPE می شود.

پلي پروپيلن (PP) از جمله پلاستيكهايي است كه كاربردهاي متنوعی در قطعات مختلف و نيز به عنوان الياف دارد.

نقطه ذوب و دماي سرويس بالاتر آنها نسبت به دیگر پلیمرها باعث توسعه روز افزون كاربرد آنها در قطعات مختلف گرديده است. از طرف ديگر الياف آنها به جهت استحكام قابل قبول و جذب آب كم رقيب الياف نايلوني در بسياري از كاربردها از جمله برای فرش كردن اطراف استخرها و يا زمينهاي گلف مينياتوري ميباشد.

پلي پروپيلن يكي از پر مصرف ترين پلاستيك هاست و امروزه کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارد. با وجود آنكه به ازاي يك وزن معين، پلی پروپیلن كمي گرانتر از پلي اتیلن (PE) است.

پلی پروپیلن پلیمری با دانسیته تقریبی 0.9 گرم بر سانتیمتر مکعب از پلیمریزه شدن مونومر پروپیلن به دست می آید.

این ماده در برابر رطوبت، روغنها و حلالهای معمولی مقاوم بوده در دمای حدود 170 درجه سانتیگراد ذوب میگردد. این ماده غیر سمی و بی بو در هنگام سوختن همانند شمع به قطرات ذوب شده واکس مانند تبدیل شده و با شعله ای بدون دود و بویی کمی زننده میسوزد.

تلفیق خواصی چون سبکی، سختی، چقرمگی، مقاومت شیمیایی و جلای سطحی موجب تنوع محصولات تهیه شده از این ماده گردیده است.

یکی از خواص مهم PP پایداری بالای آن در مقابل خم شدن در ضخامت کم است، فنر های پلاستیکی که امکان تولید قطعات بسیار متنوع را ایجاد میکند.

پلي پروپيلن در انواع زمينه ها مثلاً در صنعت اتومبيل در ساخت پانل دربها ، تزئينات داخلي ، پروانه ها، كفپوش اتومبيل، جعبه باطري و .... مصرف ميشود.

اغلب ني هاي نوشيدني از PP ساخته ميشود. بيشتر قطعات ساك و اسباب بازيها نيز از اين پليمر تهيه مي شوند.

تقريباً 10 % توليد PP در ساخت فيلم مصرف ميشود كه در بسته بندي مواد غذايي كاربرد دارند .

حدود 30% ديگر PP توليدي در ساخت تك رشته ها و الياف مصرف ميشود. الياف پلی پرپیلن در ساخت موکت، فرش، طناب، گوني و ... استفاده ميشوند.

هر چند پلی پروپيلن به صورت هموپليمر مصرف خيلي زيادي دارد ولی كوپليمر پروپيلن با اتيلن نيز بازار رو به رشدی دارد. با افزايش اتيلن هنگام پليمريزاسيون پليمري با مدول كمتر و مقاومت به ضربه بيشتري بدست می آید. هر چه ميزان اتيلن بيشتر باشد اثرات فوق بارز تر خواهد بود.

محصولات پلی پروپیلن این شرکت را بر مبنای کاربردی میتوان به صورت زیر دسته بندی کرد:

  • کاربرد فاضلابی لوله ها و منهولها و مخازن و منبع دوجداره پلی پروپیلنی در خصوص فاضلاب های اسیدی
  • کاربردهای دفع زباله لوله و منهول پلی پروپیلنی دوجداره (Landfill)
  • کاربرد لوله ها و منهول های پلی پروپیلنی دوجداره در انتقال آب
  • سایر کاربردهای صنعتی لوله ها و منهول های پلی پروپیلنی دوجداره از جمله تولید مخزن اسید دوجداره پلی اتیلن

مزایای مخزن پلی پروپیلنی

از جمله مزایای مخزن اسید پلی پروپیلنی این شرکت میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

- سیستمهای پایپینگ ایمن مخزن پلی پروپیلن دوجداره

- سیستم جوش کارآ و ایمن (سیستم جوش اکسترودر دستی)

- مقاومت خوردگی فوق العاده در برابر مواد خورنده ( شامل گازها و مایعات خورنده مانند H2S در پسآبهای فاضلابی)

- خواص فیزیکی مکانیکی بسیار عالی

- مقاومت بسیار کم در برابر جریان مایعات (سطح داخلی صاف)

- وزن کم مخازن پلی پروپیلن

- مقاومت بسیار خوب در برابر اشعه فرابنفش (U.V.)

- هزینه های پائین نصب مخازن اسید دوجداره پلی پروپیلن

- هزینه های پائین نگهداری بدلیل استحکام بالای بدنه مخازن اسید دوجداره pp

- طول عمر بالا (بیش از 50 سال) منابع پلی پروپیلن

- استفاده از نوعی از پایدار کننده خاکستری رنگ بمنظور کاهش جذب نور خورشید

مخزن اسید پلی پرویپلن

لذا با توجه به مزایای مطرح شده در بالا، بسیاری از کشورهای پیشرفته سعی در استفاده هر چه بیشتر از لوله ها و منهول ها و مخزن پلی پروپیلن دوجداره در زمینه های مختلف از جمله سیستم آبرسانی و ذخیره آب در بخشهای مختلف هستند .

شرکت ناب زیست با تکنولوژی پیشرفته خود و قابلیت تولید محصولات پلی پروپیلنی مختلف، سعی در ارائه محصولات هر چه بهتر و باکیفیت تر نموده است که این منجر به پیشی گرفتن این شرکت از سایر رقبای خود شده است .

مخازن پلی پروپیلن به گونه ای طراحی شده که می بايست در زيرزمين دفن گردند و امکان بارگذاری زنده تا 3.5 تن بر متر مربع بر روي آن وجود دارد که با این مشخصات امکان عبور اتومبیل از روی آن وجود دارد و همچنين می توان بر روي آن فضای سبز احداث نمود.

اين ويژگی براي پروژه هایی که از نظر قیمت زمین و یا مساحت آن دارای محدودیت می باشد، بسيار حائز اهميت است.

يکي از مهمترين ويژگي اين مخازن ، عدم امکان ورود آب به آنها و يا خروج فاضلاب از مخازن به بيرون مي باشد که این مهم با بکار بردن نوارهای درزبندی ویژه در ساختار مخازن حاصل گردیده است و در مناطقی که سطح آب زيرزميني بالا بوده اين ويژگي بسيار حائز اهمیت است.

پلي پروپيلن يكي از پر مصرف ترين پلاستیک هاست و امروزه کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارد. با وجود آنكه به ازاي يك وزن معين ، PP كمي گرانتر از پلي اتیلن ( PE) است.

همانطور که اشاره شد پلی پروپیلن پلیمری با دانسیته تقریبی 0.9 گرم بر سانتیمتر مکعب از پلیمریزه شدن مونومر پروپیلن به دست می آید. این ماده در برابر رطوبت، روغنها و حلالهای معمولی مقاوم بوده در دمای حدود 170 درجه سانتیگراد ذوب میگردد. این ماده غیر سمی و بی بو در هنگام سوختن همانند شمع به قطرات ذوب شده واکس مانند تبدیل شده و با شعلهای بدون دود و بویی کمی زننده میسوزد.

تلفیق خواصی چون سبکی، سختی، چقرمگی(Toughness) ، مقاومت شیمیایی و جلای سطحی موجب تنوع محصولات تهیه شده از این ماده گردیده است.

سابقه تولید پلی پروپیلن

پلي پروپيلن PP  براي اولين بار در ايتاليا بوجود آمد و دارای مقاومت حرارتی و خوردگی بهتری نسبت به پلی اتيلن بوده و همچنين از آن سخت تر می باشد. 

پلی پروپیلن براي ساخت والو ها ، مخازن ذخیره مواد شیمیایی , بطريهايی كه توسط حرارت استريل می شوند و لوله و اتصالات به كار می رود.

برخی از پروژه هایی که این شرکت در تولید مخازن انها از پلی پروپیلن استفده نموده است عبارتند از :

مخزن نگهداری اسید کلریدریک 33% شرکت مس کومه ، مخزن ذخیره اسید نیتریک 55% شرکت پگاه تهران ، مخزن حمل اسید سولفوریک 98% شرکت سهیل نسج ، مخزن نگهداری آب ژاول شرکت پتروشیمی ایلام ، مخزن ذخیره اسید فسفریک شرکت هل البرز

مخزن پلی پروپیلن

تولید کننده مخزن پلی پروپیلن

مخازن پلی پروپیلن (Polypropylene Tank) ناب زیست 100% از پلی پروپیلن کوپلیمر و هموپلیمر ساخته می شوند. پلی پروپیلن ماده ای مستحکم با طول عمر و ماندگاری طولانی است که حتی در معرض مواد شیمیایی با خورندگی بالا ، در مدت زمان طولانی ، ترد و شکننده و ورقه ورقه نمی شود.

ما یکی از تامین کنندگان برجسته مخزن پلی پروپیلن در ایران هستیم و مخازن PP ما از مقاومت استثنایی در برابر اسیدهای قوی و مواد قلیایی حتی در دماهای بالاتربرخورداند. مخازن پلی پروپیلن دارای جذب رطوبت کم، توانایی تحمل دماهای بسیار بالا و بسیار پایین را دارند و از خاصیت عایق حرارتی عالی برخوردار هستند و در نتیجه علاوه بر مقاومت بالا در برابر تنش و رشد ترک ، دارای خواص دی الکتریک بسیار خوبی نیز می باشند.

از آنجا که مخازن پلی پروپیلن ناب زیست بطور 100 % از پلی پروپیلن تشکیل شده اند در ادامه به مهمترین خواص این پلیمر بسیار کاربردی در می پردازیم.
پلی پروپیلن (PP) یک پلیمر هیدروکربن خطی است که به صورت CnH2n بیان می شود.

PP، مانند پلی اتیلن (HDPE) و پلیبوتن (PB) ، یک پلیمر پلی الیفین یا اشباع است. پلی پروپیلن یکی از آن پلیمرهای همه کاره است که با کاربردهای پلاستیکی و فیبری ، تقریباً در تمام بازارهای پلاستیک موجود است.

پلی پروپیلن سبکترین وزن در میان مواد ترموپلاستیک را دارد. قابلیت جوشکاری و شکل دهی حرارتی داشته و از نسبت مقاومت به وزن بالایی برخوردار است. پلی پروپیلن همچنین از نظر مکانیکی مقاوم است و برای محیط هایی که احتمال برخورد تصادفی با ابزار آلات حمل و نقل همچون شاخ لیفتراک وجود دارد ایده آل است.

از خواص پلی پروپیلن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

PP مشکلات ترک خوردگی ناشی از تنش را ندارد و مقاومت الکتریکی و شیمیایی بسیار خوبی را در دماهای بالاتر ارائه می دهد. در حالی که خواص PP شبیه به پلی اتیلن است، تفاوت های مشخصی میان این دو وجود دارد.

این تفاوت ها شامل چگالی کمتر ، نقطه نرم شدن بالاتر (PP زیر 160 درجه سانتیگراد ذوب نمی شود ، اما پلی اتیلن ، که پلاستیک رایج تری است ، در دمای 100 درجه سانتیگراد آنیل می شود) و استحکام و سختی بالاتر است.

مخزن پلی پروپیلن منبع یا تانکری است با جنس بدنه پلی پروپیلن (PP) که از پلیمریزاسیون گاز پروپیلن تولید می شود.

هزینه مواد اولیه آن نیز مانند پلی اتیلن پائین نیست. تفاوت مولکول PP با PE تنها در یک اتم کربن اضافی در مونومر گازی می باشد که این ساختمان متفاوت مونومر اولیه سبب ایجاد شاخه های جانبی یکنواخت تر می شود که در نتیجه آن، ماده حاصل دارای خواص فیزیکی و شیمیایی یکنواخت تری است.

حضور گروه متیل (CH_3) در زنجیره پلیمر سبب محدود شدن چرخش زنجیره اصلی و در نتیجه کاهش انعطاف پذیری و افزایش استحکام می گردد.

مطابق معمول پلی پروپیلن (PP)، از مونومر پروپیلن با روشی مشابه روش تولید HDPE، تولید میشود. از آنجا که این روش منجر به تشکیل یک زنجیره بلند با ساختار منظم میشود، PP قابلیت بلورینه شدن دارد.

چون مونومر پلی پروپیلن تقریباً بزرگتر از مونومر اتیلن است (مونومر به قسمت تکرار شونده گفته میشود که به یکدیگر متصل میشوند و شاخه اصلی را تشکیل میدهند) ساختار کریستال PP تا حدی با بلورهای PE متفاوت است و دمای ذوب بالاتری دارد. همچنین PP معمولاً محکمتر و سخت تر از PE است.

بنابراین در مواردی استفاده میشود که نیازمند دمای بیشتر و مقاومت بیشتر میباشند.

به عنوان مثال کیسه های دارویی که باید اتوکلاو شوند ، آستر غلطکهای سیالات داغ و فیلمهای مورد استفاده جهت مصالح ساختمانی.اخیراً انواع زیادی از پلی پروپیلن با استفاده از تکنولوژی متالوسن مشابه آنچه برای PE استفاده میشود، تولید شده اند که گستره وسیعی از خواص مانند استحکام، مقاومت ضربه، نقطه ذوب و شفافیت را فراهم کرده اند.

از کوپلیمرهای PE/PP که از مونومرهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن تشکیل شده اند، میتوان خواص بیشتری انتظار داشت. شفافیت زیاد که ناشی از بلورینگی کم است موجب کاربرد زیاد آنها در بسته بندی مواد غذایی شده است.

به غیر از نیاز به تنظیمات دمایی بالا (دمای ذوب = F˚330، C˚165)، کار با مواد PP به راحتی کار با مواد PE است.

هر دو نوع ماده از نظر دمایی نسبت به پلیمرهای دیگر پایدارند، نیازی به خشک کردن ندارند و ویسکوزیته آنها به راحتی با افزایش سرعت screw کاهش می یابد (رقیق شدگی بر اثر تنش).

یک استثناء مهم در رابطه با PP، کشش کمتر مذاب آن در مقایسه با PE است که این امر در فرآیند تولید فیلم دمشی، مشکلاتی در پایداری حباب ایجاد میکند. PP قابلیت استفاده در فیلمهای تک لایه و چند لایه را دارد.

استفاده پلی پروپیلن در ساخت مخازنی است که بمنظور نگهداری سیالات و مواد شیمیایی اعم از اسیدها و مواد قلیایی مورد استفاده قرار میگرند .

مخزن پلی پروپیلن

 تفاوت قیمت مخازن پلی پروپیلن با مخزن پلی اتیلن ناشی از چیست ؟

قیمت مخازن تولیدی شده توسط مواد اولیه پلی پروپیلن اعم از مخزن نگهداری اسید و یا هر نوع مخزن حمل مواد شیمیایی رابطه مستقیم با میزان خلوص مواد اولیه ای دارد که مخزن پلی پروپیلن از آن ساخته شده است.

بطور مثال مخزن پلی پروپیلنی که مواد اولیه آن از پتروشیمی سابیک عربستان تهیه شده باشد بدلیل کیفیت بالای مواد اولیه پلی پروپیلن سابیک عربستان و یا بروج امارات نسبت به مخزن پلی پروپیلنی که از مواد اولیه پلی پروپیلن پتروشیمی جم در تولید آن استفاده شده است، استحکام بدنه ، ضریب انبساط و انقباض دمایی و درجه انعطاف پذیری آن بالاتر بوده و می تواند هم به لحاظ دمایی و هم به لحاظ نیروهای وارده محیطی اعم از فشار خاک یا فشار سیال درون مخزن مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و در حقیقت ریسک استفاده از مخزن پلی پروپیلن در نگهداری سیالات اسیدی و سیالات قلیایی را تا حد زیادی کاهش دهد . 

مهمترین مخازن پلی پروپیلنی که تاکنون توسط ناب زیست تولید شده است برای نگهداری سیالات زیر مورد استفاده قرار گرفته است. 

مخزن پلی پروپیلن حمل اسید فسفریک ، مخزن pp نگهداری اسید نیتریک ، مخزن پلی پروپیلنی نگهداری اسید فسفریک ، مخزن پلی پروپیلن نگهداری آب ژآول (وایتکس) ، مخازن پلی پروپیلنی نگهداری آب َآشامیدنی ، مخزن نگهداری آب بهداشتی جهت مصرف گلخانه ای ، مخزن نگهداری اسید سولفوریک 98% با دانسیته 1.82 گرم بر سانتیمترمکعب ، مخزن پلی پروپیلنی نگهداری اسید کلریدریک 34% ، مخازن پلی پروپیلن نگهداری گندم در سیلوها ، مخزن نگهداری و حمل اسید اسیتیک ، مخازن نگهداری اسید هیدروکلریک ، مخزنهای ذخیره اسید فرمیک و مخزن پلی پروپیلنی مخصوص نگهداری اسید سیتریک

جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در خصوص انتخاب بهترین نوع مخزن برای نگهداری و حمل مواد شیمیایی که از آنها در تولید استفاده می نمائید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

قیمت مخزن پلی پروپیلن

قیمت مخازن پلی پروپیلن بستگی به عواملی دارد از جمله دانسیته محلول درون مخزن ، دفنی یا غیردفنی بودن بودن تانکر ، تابش یا عدم تابش نور مستقیم خورشید ، دمای کاری و دمای آزمایش و ...  که بعد از مشاوره با کارشناسان میتوانید به این مهم دست یابید. 

جهت استعلام قیمت مخزن پلی پروپیلن در ظرفیت های 3 تا 85 مترمکعب می توانید با همکاران ما در شرکت ناب زیست تماس بگیرید.

قیمت مخزن پلی پروپیلنی حدودا سه برابر مخزن پلی اتیلن کاروگیت می باشد. اصلی ترین رقیب در بازار برای مخازن پلی پروپیلنی مخازن پلی اتیلن کاروگیت است ولی در عمل این مخازن در دمای بالاتر از 70 درجه سانتیگراد بصورت پایدار اوال یا دو پهن می شوند و کارایی خوبی در مخازن نگهداری اسید ها ندارند.

سایر محصولات مخازن

مخزن فایبرگلاس

مخزن پلی اتیلن دفنی

مخزن اسید

لوله پلی اتیلن

2018:04:11
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57