مخزن اسید - مخازن نگهداری اسید سولفوریک

 مخزن اسید منبعی است بمنظور نگهداری یا ذخیره سازی اسیدهای مختلف از جنس استیل، پلی اتیلن، کامپوزیت و یا هر ماده ای که واکنشی به مواد قلیایی و اسیدی از خود نشان ندهد.

این مخازن جهت نگهداری و حمل اسید سولفوریک، نیتریک، فسفریک و کلریدریک استفاده می شوند.

همچنین تانکرهای حمل اسید با ph های متفاوت و دانسیته و غلظت های متفاوت در گروه صنعتی ناب زیست طراحی و تولید می شود.

مخزن اسید

حجم مخزن اسید همواره باید 20 درصد بیشتر از مقدار اسیدی باشد که درون مخزن ریخته می شود.

بدلیل مقاومت بالای استیل و پلی اتیلن در مقابل مواد شیمیایی، امروز رایج ترین مخزن نگهداری اسید، مخزن اسید پلی اتیلن و مخزن اسید استیل می باشند.

بعد از افزایش قیمت دلار و بدلیل وارداتی بودن استیل مخازن نگهداری اسید به سمت مخازن اسید پلی اتیلنی رفته است.

اتصالات مورد استفاده بمنظور هدایت اسید درون مخازن و منابع نگهداری سیالات با پی اچ بالا حتما می بایست ضد اسید باشند.

جوش های مورد استفاده در ساخت بدنه مخازن و عدسی ها می بایست دقیقا از استانداردهای جوش تبعیت نمایند.

در زیر اتصالاتی که توسط شرکت ناب زیست بمنظور استفاده راحت تر از منبع ضد اسید روی تمامی مخزن ها تعبیه می شود را تشریح نموده ایم.

اتصالات مخزن اسید

  1. لوله ورودی و خروجی با قطر و ارتفاع دلخواه در بدنه یا عدسی های مخزن بسته به نقشه ای که توسط کارفرما در اختیار ما قرار می دهد
  2. پلکان داخلی و خارجی در صورت ترجیح کارفرما
  3. لوله ونت هدایت گازها و بخارهای تولید شده درون مخزن اسید
  4. یک عدد انشعاب سر ریز و یک یا چند مورد کف شور یا درین تخلیه سیالات و شستشوی مخزن بهنگام ضرورت
  5. دیواره های جدا کننده مخصوصا در مواردی که مخزن می بایست روی تریلی قرار گیرد.
  6. پایه نگهدارنده مخزن اسید مخصوصا زمانی که بصورت غیردفنی و افقی قرار است منبع نگهداری گردد.
  7. گیج آبنما از نوع شیشه ای و یا شیلنگی بسته به انتخاب مشتری

قیمت مخزن اسید

قیمت مخزن اسید در دنیای امروز که بدلیل استفاده بیش از حد از انواع مختلف مواد اسیدی و قلیایی در صنایع مختلف اهمیت خاصی پیدا کرده است متغییری وابسته به پارامترهایی است که ذیلا به آنها اشاره خواهد شد.

1- قیمت مخزن اسید وابسته است به نوع سیالی که درون تانکر نگهداری سیالات مواد شیمیایی نگهداری می شود به جهت دانستن دانسیته اسید یا مواد قلیایی و در نهایت بمنظور طراحی صحیح ضخامت بدنه مخزن اسید در راستای بالا بردن مقاومت مکانیکی و مقاومت هیدرولیکی مخازن

2- قیمت مخزن اسید همچنین به دمای سیال درون مخزن ذخیره ضد اسید وابسته است. نکته قابل توجه اینکه تا 68 درجه سانتیگراد دمای پایدار توسط پلی اتیلن قابل تحمل خواهد بود . 

3- میزان اسیدیته سیال درون منبع نگهداری اسید بمنظور تشخیص نوع گرانولی که قرار است در بدنه مخزن اسید مورد استفاده قرار گیرد تا از مقابل خوردنگی اسید دوام کافی را داشته باشد.

4- دفنی یا غیر دفنی بودن مخزن نگهداری اسید ، قیمت مخزن اسید غیردفنی از قیمت مخزن اسید دفنی بیشتر است دلیل این موضوع خنثی شدن نیروهای وارد به بدنه مخزن از داخل توسط سیال توسط نیروی خاک اطراف مخزن اسید می باشد.

5- عمودی یا افقی بودن مخزن ذخیره اسید چرا که در مخازن عمودی تقریبا بخش زیادی از نیرویی که توسط ستون سیال ایجاد می شود به کف مخزن وارد می شود در حالیکه در مخازن افقی نگهداری اسید این نیرو به زیر شکم مخازن وارد شده و نیاز به تثویت خواهد داشت لذا قیمت مخزن اسید افقی از مخزن اسید عمودی بیشتر خواهد یود.

6- محدودیت های موجود در تولید و نصب مخزن ضد اسید استاندارد به این مفهوم که هر قدر محدودیت بیشتری در مکان قرار گیری مخزن اسید وجود داشته باشد قیمت مخزن اسید بدلیل نیاز به تقویت و تغییرات در حالت اکونومی تولید مخزن اسید بالاتر خواهد رفت.

ساخت مخزن اسید سولفوریک

استانداردهای ساخت مخزن اسید سولفوریک بهمراه طراحی و استانداردهای بازرسی : NACE SP0294-2006

طراحی ، ساخت و بازرسی سیستم های مخازن ذخیره و نگهداری اسید سولفوریک (H2SO4)غلیظ خالص و فرآیندی و اولئوم ( Oleum {H2SO4.xSO3}: پیروسولفوریک اسید یا سولفوریک اسید دود کننده) در دمای محیط

اسید سولفوریک (H2SO4) با خورندگی در مقیاس بالا امروزه بعنوان مهم ترین ماده شیمیایی صنعتی شناخته می شود.

کربن استیل زمانی که در تماس با اسید سولفوریک غلیظ قرار می گیرد به آرامی خورده می شود.

لیکن مخازن اسید سولفوریک که از جنس کربن استیل هستند به شکل صحیح طراحی و نگهداری شوند استفاده از این مخازن برای نگهداری اسید سولفوریک در دمای محیط بعنوان یک گزینه اقتصادی مطرح می باشد.

با این وجود، در کربن استیل خوردگی با سرعت زیاد می تواند در اشکال مختلف اتفاق بیافتد و موارد متعددی از شکست های فاجعه بار را به وجود آورد که تماما ناشی از آسیب های مرتبط با خوردگی تشخیص داده نشده می باشد.

مخازن اسید سولفوریک بر اساس استاندارد API 650 و مخازن استوانه ای افقی برا اساس استاندارد ASME کد BPVC (بویلرها و مخازن تحت فشار) بخش VIII ، قسمت 1 ساخته می شوند.

با وجود اینکه این استانداردها یا کدها میزان مقاومت و چقرمگی مناسب مواد را در اختیار قرار می دهند اما به خصوصیات ویژه خوردگی توسط اسید سولفوریک و الئوم اشاره ای نمی کنند. در این استاندارد ها یا کدهای ساخت، میزان خوردگی مجاز و نحوه ی کنترل خوردگی، بعهده ی طراح، مالک و یا اپراتور مخزن قرار داده شده است.

در این استاندارد (NACE SP0294-2006) شیوه های توصیه شده طراحی، ساخت و بازرسی برای حفظ یکپارچگی مکانیکی و کاهش پتانسیل خوردگی های شناسایی نشده در مخزن ذخیره اسید سولفوریک غلیظ خالص، مخزن اسید سولفوریک فرآیندی و مخازن نگهداری اولئوم در شرایط محیطی و کم فشار ارائه شده است.

با هدف دفع از هم گسیختگی های فاجعه بار در مخازن اسید سولفوریک، به منظور شناسایی و پایش خوردگی، دستور العمل های بازرسی آمده است.

جامعه هدف استفاده کننده گان از این استاندارد کارخانه تولید کننده مخزن اسید سولفوریک و مصرف کننده های نهایی هستند که مخازن ذخیره اسید سولفوریک ثابت دارند.

واگن های نفت کش، مخازن تریلرها، کشتی ها و کانتینرهای قابل حمل و جابجایی در دامنه کاربرد این استاندارد قرار نمی گیرند.

این استاندارد ممکن است توسط افراد با سمت های مختلفی همچون: بازرسان مخزن اسید، پرسنل تعمیرات و نگهداری کارگاه، مهندسان کارگاه، مهندسین مشاور، پرسنل شرکت های پیمانکاری و... مورد استفاده قرار گیرد.

محدوده وسیعی از صنایع از اسید سولفوریک استفاده می کنند.

صنایعی که می توانند از این استاندارد استفاده کنند عبارتند از : صنایع شیمیایی بمنظور مخزن ذخیره سیالات شیمیایی ، صنایع کشاورزی بمنظور تولید مخزن ذخیره اسید سولفوریک ، داروسازی بمنظور جمع آوری و نگهداری فاضلاب های اسیدی و قلیایی و صنایع فرآیندی نفت خام بمنظور ذخیره انواع اسیدها و مواد شیمیایی مانند واحدهای بهره برداری و پالایشگاهی

مخزن ذخیره سازی نیتریک اسید

اسید نیتریک (HNO3 ) یک اسید معدنی روشن، بی رنگ تا کمی زرد رنگ است.

در غلظت های بالاتر از 70٪ ، اسید نیتریک را "بخار" یا "بخار قرمز" می نامند.

موادی قابل احتراق نیست، با این حال یک اکسید کننده‌ قوی است و باید در نگهداری آن از ایجاد ناسازگاری‌های محیطی خودداری کرد (به ادامه مطلب مراجعه کنید).

احتراق خود به خودی هنگامی اتفاق می افتد که یک ماده بدون اعمال حرارت خارجی به دمای احتراق خود برسد.

مواد مستعد احتراق خود به خودی به دلیل تماس با اسید نیتریک شامل پارچه روغنی، تجمع گرد و غبار و بسیاری از مواد آلی هستند.

مسیرهای ورود به بدن شامل استنشاق و بلع است.

تماس آن با پوست باعث تحریک شدید پوستی و ایجاد سوختگی می شود. اسید نیتریک به عنوان یک سرطان زا ذکر نشده است.

مشخصات فنی مخازن ذخیره اسید نیتریک

1-در نتیجه وجود طیف گسترده ای از مواد شیمیایی ناسازگار ، اسید نیتریک را نمی‌توان با خیال راحت و به آسانی نگهداری کرد.
در حالت ایده آل ، اسید نیتریک باید در قفسه اسید مخصوص خود نگهداری شود. اما به دلیل ملاحظات فضا ، این همیشه ممکن نیست.
بهترین شکل دیگری که برای ذخیره سازی وجود دارد، ذخیره سازی با سایر اسیدهای معدنی و با درنظر گرفتن مهار ثانویه است.
2-در طراحی مخازن نگهداری انواع مختلف سیالات، همواره باید چگالی سیال مورد نظر مدنظر قرار گیرد. چگالی اسید نیتریک حدودg/〖cm〗^3 1.5 می‌باشد.
3-برای ذخیره سازی اسید نتیریک که بخارزا ست، همواره باید مجاری مناسبی برای تخلیه‌ بخارهای حاصل از اسید تعبیه شود.
4-اسید نیتریک بسیار خورنده هستند و بنابراین مخزن اسید نیتریک و هرگونه تجهیزات لازم برای تماس با اسید یا بخارهای آن از مواد مقاوم در برابر خوردگی ساخته می شوند.

عوامل موثر بر جنس بدنه مخزن اسید نیتریک

- خواص خود اسید
- غلظت اسید
- وجود ناخالصی ها در اسید
- دمای اسید در زمان ذخیره

مصالح ساختاری توصیه شده برای اسید هیدروکلریک و اسید نیتریک در زیر آورده شده است.

میزان سازگاری اسید نیتریک با مواد مختلف، جهت انتخاب جنس مخزن اسید نیتریک:

مخزن اسید نیتریک

تانکر اسید سولفوریک

تانکر اسید سولفوریک ، مخزنی است از جنس بدنه فلز های ضد اسید همچون استیل و یا گالوانیزه با پوشش های ضد اسید همچون فایبرگلاس که از مقاومت بالایی برخوردارند و برای حمل اسید سولفوریک از انها استفاده می شود.

یکی از انواع مدل های تانکر اسید سولفوریک تانکر پلی اتیلنی اسید سولفوریک است که ذیلا به معرفی آن می پردازیم.

تانکر اسید پلی اتیلن یکی از انواع مختلف مخازن اسید است که بدلیل مزایای بسیار زیاد ان و قیمت بسیار مناسب نسبت به مخزن استیل امروزه در تمامی جهان جایگاه ویژه ای دارد.

انواع مختلف پلی اتیلن  مورد استفاده در تولید مخزن اسید پلی اتیلنی عبارتند از :

  1. پلی اتیلن متوسط (Medium-Density Polyethylene or MDPE) که دارای دانسیته 0.925 تا 0.940 می باشد که در لوله کشی گاز کم فشار استفاده می شود؛
  2. پلی اتیلن سبک (Low-Density Polyethylene or LDPE) با دانسیته 0.910 تا 0.925 که در ساخت لوله آب با قطر کم مصرف می شود؛
  3. پلی اتیلن سبک خطی (Linear Low-Density Polyethylene or LLDPE) که مقداری از سختی HDPE و تا حدودی انعطاف پذیری LDPE را دارا می باشد و برای ساخت لوله های زهکشی مورد استفاده قرار می گیرد.

تانکر اسید سولفوریک پلی اتیلنی برای دخیره و نگهداری اسید سولفوریک طراحی شده است که با جنس پلی اتیلن خود می تواند با دوام بسیار بالا اسید را ذخیره کند .

در تولید پلی اتیلن ابتدا گاز متان به اتیلن و سپس تحت فشار و دمای بالا به پلی اتیلن تبدیل می شود.

زنجیره پلیمری ممکن است 500.000 تا 1.000.000 مولکول کربن در ساختمان خود داشته باشد.

هر پلیمر می تواند دارای شاخه های جانبی کوتاه یا بلند نیز باشد. هر چقدر زنجیره اصلی طویل تر باشد، تعداد اتم ها بیشتر شده و بالتبع وزن مولکولی بیشتر می شود.

جرم مولکولی و نحوه توزیع آن و میزان زنجیره های جانبی تعیین کننده بسیاری از خواص فیزیکی و مکانیکی محصول نهایی می باشد.

پلی اتیلن سنگین که در تولید مخزن نگهداری مایعات ، مخزن نگهداری اسید ، مخزن ذخیره مواد شیمیایی، مخزن دوجداره پلی اتیلن نگهداری مواد شیمیایی , مخزن اسید (High-Density Polyethylene or HDPE )  نیز شناخته می شود که دارای دانسیته 0.941 تا 0.965 می باشد، یک ماده ترموپلاستیک است که از بهم پیوستن اتم های کربن و هیدروژن تشکیل و محصولی با جرم مولکولی بالا تولید شده است.

مخزن پلی اتیلن ضد اسید

مخزن پلی اتیلن ضد اسید محفظه ای است از جنس پلی اتیلن اعم از تکجداره با گرید 3840 یا دوجداره با گریدهای hdpe 100 , hdpe 80 که قابلیت نگهداری اسید و مواد قیلایی از ph یک تا 14 را داراست.

مخزن پلی اتیلن ضد اسید تکجداره صرفا بصورت غیر دفنی قابل استفاده است و صد البته با سازه نگهبان.

در عوض مخزن پلی اتیلن ضد اسید دوجداره می تواند بصورت دفنی بدون سازه نگهبان و غیردفنی بدون سازه نگهدارنده استفاده شود. البته قیمت وان ضد اسید پلی اتیلن در این حالت بیشتر از حالت اول است.

بمنظور خرید مخزن پلی اتیلن دوجداره یا مخزن پلی اتیلن صلب که یکی از انواع مختلف مخزن دوجداره می باشد و بدلیل مقاومت بالای پلی اتیلن در مقابل سیالات شیمیایی همچون اسیدها و سیالات قلیایی امروزه بعنوان جایگزین مخازن استیل بسیار مورد توجه مصرف کنندگان و کارخانجات قرار گرفته است می بایست در مرحله اول دیتای کاملی در اختیار شرکت ناب زیست قرار بگیرد.

اول اینکه سیال درون تانکر پلی اتیلن ضد اسید دوجداره چه ماده ای خواهد بود یعنی در حقیقت میزان اسیدیته محلول و دانسیته (چگالی) سیال مورد نیاز ما برای محاسبه میزان مقاومت مکانیکی بدنه مخزن اسید می باشد .

در وحله بعدی می بایست دمای محلول درون مخزن پلی اتیلن ضد اسید برای کارشناسان ما مشخص شود .

چنانچه دمای سیال درون مخزن بیشتر از 60 درجه سانتیگراد باشه و یا در اثر واکنشی که درون مخزن ذخیره اسیدها انجام میگیرد دمای سیال به بیش از 80 درجه سانتیگراد برسد مطمئنا باید از مخزن اسید مواد اولیه پلی پروپیلن استفاده نمود و چنانچه دما از 98 درجه سانتیکراد فراتر رود باید از مخزن جی آر پی استفاده نمود. 

مخازن دوجداره نگهداری و حمل اسید چنانچه درون خاک دفن گردد بدلیل اینکه پلی اتیلن صلب بهیچ عنوان توسط خاک تا 500 سال قابل تجزیه نیست از مزیت بالایی برخودار خواهد بود .

همچنین خاک بعنوان عایق گرمایی عمل خواهد نمود در مقابل سرما و نور مستقیم خورشید که در ماطق گرمسیر تا 86 درجه سانتیگراد دمای مستقیم هوا بالا می رود. 

مخزن اسید

مزایای مخزن اسید پلی اتیلن دوجداره

مزایای مخزن اسید پلی اتیلن دوجداره خود یکی از دلایل بسیار مهم در انتخاب این نوع محصول برای نگهداری انواع سیالات شیمیایی می باشد که در ادامه به چند نمونه از مزایای این محصول میتوان اشاره نمود:

قیمت مناسب مخزن اسید پلی اتیلن (تانکر ضد اسید)

قیمت مخازن پلی اتیلن دوجداره در بسیاری از موارد قابل رقابت با انواع دیگر مخازن است. همچنین با در نظر گرفتن هزینه های حمل و نقل، نیروی انسانی،ماشین آلات مورد نیاز و نصب تجهیزات مربوطه و از همه مهمتر بحث زمان و سرعت عملیات نصب، استفاده از مخازن پلی اتیلن بسیار مقرون به صرفه تر از سایر انواع مخازن پیش ساخته میباشد.

مقاومت بالا در مقابل خوردگی

مخازن پلی اتیلن دوجداره به علت داشتن خواص بسیار مطلوب ضد خوردگی بهترین گزینه برای نگهداری مواد خورنده نظیر اسید ها و ترکیبات فعال شیمیایی هستند.

بهداشتی بودن

پلی اتیلن ماده ای است که که از لحاظ شیمیایی غیر فعال بوده و با مواد دیگر واکنش نشان نمی دهد.این خصوصیت باعث میشود برای نگهداری مواردی نظیر آب آشامیدنی که مسائل بهداشتی و زیست محیطی نظیر عدم تغییر بو و مزه و خصوصیات (با گذشت زمان) برای آنها بسیار مهم است، مخزن پلی اتیلن دوجداره بهترین گزینه میباشد.

دوام و عمر طولانی

مخازن پلی اتیلن به علت مقاومت مناسب در شرایط جوی مختلف و انعطاف پذیری از دوام بالایی برخوردار بوده و زمان کاربری مفید نسبتا طولانی دارند.

خصوصا در مواردی که نیاز به مدفون نمودن تانک مورد نظر وجود دارد انعطاف پذیری پلی اتیلن مقاومت آن را در مقابل فشارها و نیروی های اعمالی بالا می برد. به علاوه، به علت خاصیت ضد خورندگی پلی اتیلن، تانکهای پلی اتیلن در زمینهای مرطوب از دوام بسیار بالایی برخوردار هستند.

بدون نشت بودن

تانکهای پلی اتیلن دوجداره به سبب امکان اتصال لبه ها و زوایا به صورت جوشی، به طوریکه اتصال جوش به قدرت و استحکام خود ماده پلی اتیلن است، هیچگاه از محل اتصال دچار نشتی نمی شوند که این مساله مزیت دیگری است برای این مخازن جهت نگهداری مواد نفتی و شیمیایی که نشت آنها به محیط زیست و آلوده نمودن زمین از مهمترین دغدغه های حال حاضر مصرف کنندگان میباشد.

قابلیت تولید متنوع مخزن اسید پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن دوجداره در ابعاد و اندازه های مختلف با خصوصیات متنوع قابل تولید هستند.این شرکت توانایی تولید مخازن با ظرفیتهای مختلف را دارا بوده که البته این ظرفیتها همگی با توجه به درخواست مشتری میباشد.

نصب آسان این نوع مخزن اسید

در مقایسه با سایر مخازن و تانکها، انواع پلی اتیلن آنها از وزن بسیار کمتری برخوردار بوده و این مساله کاهش بسیار زیادی در هزینه های حمل و نقل، تجهیزات مورد نیاز برای نصب، نیروی انسانی مورد استفاده و .. ایجاد می نماید. همچنین ساخت و توسعه سازه هاى زیرین و سطحى مخازن هم بطریق متداول و هم از طریق تکنولوژى جدید شرکت امکان پذیر است که این خود منجر به بالا رفتن سرعت نصب کلیه تجهیزات میشود.

طول عمر مخزن اسید پلی اتیلن

مخزن نگهداری انواع مایعات و سیالات گروه صنعتی ناب با مواد اولیه 80PE یا PE100 تولید میگردد و به صورت دوجداره بوده و مواد ضد اشعه خورشید نیز افزوده شده است و در شرایط درجه حرارت 25 درجه سانتی گراد حداقل 50 سال عمر دارند. با افزایش درجه حرارت طول عمر آنها کمتر خواهد شد.

مقاومت در مقابل سرما و گرما

این مخازن با توجه به اینکه از مواد پلی اتیلن ساخته شده اند از 60+ تا 50- درجه در بلند مدت قابلیت تحمل گرما و سرما را دارند و در مناطق کوهستانی بعلت دوجداره بودن مخزن و خاصیت عایق حرارتی پلی اتیلن،عملکرد این مخازن از دیگر مخازن شرایط بهتری رادارند.

مقاومت در مقابل زلزله

با توجه به قابلیت انعطاف بالای پلی اتیلن، مخازن پلی اتیلن دوجداره، در سوانحی مانند زلزله بهتر عمل می نمایند و کمترین صدمه به آنها وارد می گردد.11- مقاومت در مقابل شوری و تلخی آب یا خاک مخزن پلی اتیلن دوجداره یا مخزن دوجداره پلی اتیلن:به علت خاصیت مواد پلی اتیلن، نصب این مخازن در مناطقی که نزدیک به سواحل دریا میباشد و رطوبت یا آب دریا باعث خوردگی مخازن مدفون می شود، مخازن پلی اتیلن دوجداره شرکت ناب زیست گزینه برتر در این مناطق می باشند .

مخزن ذخیره مواد شیمیایی xlpe

پلی اتیلن شبکه ای یا Hgh-density cross-linked Polyethylene یا XLPE یک رزین گرماسخت می باشد که به طور مشخص برای کاربردهای بحرانی نظیر مخازن نگهداری اسید و مخزن ضد اسید طراحی شده است.

ترموست به پلیمرهایی گفته می‌شود که در اثر اعمال حرارت در آن‌ها پیوندهای عرضی با واکنش‌های شیمیایی ایجاد می‌شود و در نتیجه وزن مولکولی متوسط آن‌ها بالا رفته و به حالت یکپارچه صلب درمی‌آیند.

معمولا این رزینهای مایع پس از ترکیب با هاردنر یا خشک کن یا عامل تسریع‌ کننده واکنش شروع به واکنش غیرقابل برگشت کرده و سخت میگردند. از این نوع رزینها می‌توان به رزین پلی استر، وینیل استر ، اپوکسی و ... نام برد.

در حین پروسه تولید XLPE ، یک کاتالیزور (پراکسید) ، که داخل رزین ساخته شده است ، یک رادیکال آزاد ایجاد می کند. رادیکال آزاد باعث اتصال متقابل زنجیره پلیمر می شود ، بنابراین مخزن اسید در واقع به یک مولکول غول پیکر تبدیل می شود .

نتیجه یک رزین است که به طور خاص برای کاربردهای مهم شیمیایی طراحی شده است.

XLPE در مقابل پلی اتیلن خطی

XLPE در برابر ترک تنش محیطی 20 برابر مقاوم تر از HDPE است
دارای 10 برابر وزن مولکولی بیشتر نسبت به HDPE است

XLPE در مقابل پلاستیک تقویت شده با فایبرگلاس(FRP)

XLPE مورد استفاده در ساخت مخزن اسید به جهت استحکام بیشتر دارای ساختار یک پارچه است.
با استفاده از FRP ، مواد شیمیایی می توانند فیبر را از بین ببرند و عمر مخزن را کوتاه کنند.
XLPE در مقابل FRP دارای هزینه تعمیرات و نگهداری ناچیزی است .
مخزن ضد اسید FRP اغلب برای جلوگیری از ترک خوردگی به رسیدگی خاصی نیاز دارد.

XLPE در مقابل کربن و فولاد ضد زنگ

مخزن ضد اسید XLPE دارای ساخت و ساز یک پارچه است که پتانسیل نقاط حمله شیمیایی و جوش های بد را از بین می برد
بر خلاف کربن و فولاد ضد زنگ، XLPE قابلیت مقاومت شیمیایی بسیار گسترده و بدون نیاز به روکش های پر هزینه را دارد
مخزن اسید XLPE به تعمیرات و نگهداری و بازرسی مداوم نیاز ندارد.
XLPE یک راه حل مقرون به صرفه برای آلیاژهای گران قیمت است

مخزن اسید ناب زیست و تمام اتصالات NSF 61 برای کلیه مواد شیمیایی ذکر شده در جدول پایین تأیید شده است :

 مقاومت مخزن اسید

مخزن ذخیره اسید سولفوریک

به چالش کشیدن استحکام و طراحی ایمن مخازن ذخیره سازی اسید

اسید سولفوریک در بسیاری از کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد ، از تصفیه آب و فاضلاب گرفته تا ساخت مواد شیمیایی ، کود و باتری های ماشین.

اما این اسید بسیار گرمازا ، بنا به دلایل زیر چالش های جدی برای مخازن نگهدای و حمل اسید ایجاد می کند :

اسید سولفوریک یک ماده شیمیایی بسیار سنگین است که تمامیت مکانیکی مواد و شالوده ای که مخزن را پشتیبانی می کند را ، آزمایش می کند.

افزودن آب به اسید سولفوریک غلیظ منجر به پراکنده شدن آئروسل اسید سولفوریک می شود .

اگر اسید سولفوریک روی فلزات ریخته شود ، می تواند گاز هیدروژن بسیار قابل اشتعال ایجاد کند.

سوختگی پوست و سایر سوختگی های بدن از اسید سولفوریک به طور بالقوه جدی تر از سوختگی سایر اسیدهای قوی است. گرمای ناشی از واکنش اسید سولفوریک با آب می تواند آسیب حرارتی ثانویه ایجاد کند.

هنگام بررسی راه حل های ذخیره سازی برای مواد شیمیایی مانند اسید سولفوریک ، سه گزینه در دسترس است :

تانکر اسید استیل
مخزن ضد اسید فایبرگلاس (FRP)
مخزن اسید پلی اتیلن یا پلی اتیلن شبکه ای

مخازن استیل برای ذخیره اسید سولفوریک 98٪ مناسب است. در هر غلظت دیگر ، باید با نوعی آستر / ساپورت داخلی محافظت شود.

سیستم آستر پلی اتیلن به گونه ای طراحی شده است که از مخزن استیل شما در برابر سخت ترین مواد شیمیایی محافظت می کند تا در کنار دوام و مقاومت یک مخزن استیل ، مقاومت گسترده ای به مواد شیمیایی داشته باشد.

مخازن FRP با روکشهای داخلی زیادی و یک لایه ساختاری متشکل از فیبرهای شیشه ای خرد شده و رزین موجود است
پلی اتیلن با چگالی بالا یا XLPE یک رزین ترموست است

پلی اتیلن : سیستم ذخیره سازی ایده آل برای اسیدها و مواد غیر معدنی
اگرچه ممکن است پلی اتیلن بهترین انتخاب برای مواد شیمیایی با نقطه اشتعال پایین یا آنهایی که ساختار شیمیایی مشابهی با پلی اتیلن دارند ، نباشد . پلی اتیلن خطی با چگالی بالا برای ذخیره اسیدهای غیر معدنی و پایه هایی مانند هیپوکلریت سدیم ، اسید سولفوریک ، آهن ، آلوم ، پلیمر و بسیاری از مواد شیمیایی دیگر ایده آل است.

این مواد شیمیایی هستند که معمولاً در تصفیه فاضلاب و بسیاری از کاربردهای فرآیند صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند
مخازن پلی اتیلن دارای ویژگی حمل و نقل آسان و نصب راحت هستند ، سهولت نگهداری ، دوام عالی و اثربخشی در طول عمر را دارند.

استفاده از ترکیب شیمیایی مشابه پلی اتیلن جهت تولید مخزن اسید 

مواد ترکیبی مبتنی بر هیدروکربن ترکیب شیمیایی مشابهی با پلی اتیلن دارند.

مواد شیمیایی همانند بنزین ، نفت سفید ، الکل ، متانول و ایزوپروپیل الکل به طور بالقوه می تواند به مواد پلی اتیلن نفوذ کرده و از داخل مخزن اسید پلی اتیلن نشت کند.

حلال ها همچنین می توانند پلی اتیلن را تخریب یا نرم کنند و بر عملکرد و دوام مخزن پلی اتیلن تأثیر بگذارند . در این موارد مخازن ذخیره سازی فایبرگلاس یا استیل از گزینه های هوشمندانه تر جهت ذخیره سازی سیالات شیمیایی هستند.

از مطالب زیر نیز بازدید نمایید :

مخزن پلی اتیلن

سپتیک تانک

سپتیک تانک پلی اتیلن

2016:01:13
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50