لوله پلی اتیلن - قیمت لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن - قیمت لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن در دسته بندی‌های متفاوت اعم از فشار قوی یا تحت فشار، کشاورزی، کابلی، تک جداره و دوجداره یا فاضلابی با دو گرید pe 80 و pe 100 در سایزهای 25 میلیمتر تا 1400 میلیمتر در مقاومت های 4 تا 25 بار، به لوله ای گفته می شود که با اکسترود مواد اولیه پلی اتیلن با دانسیته بالا یا سنگین در قیمت های متفاوت در کارخانه تولید و توسط تامین کننده و یا تولید کننده در بازار به فروش می رسد.

پلی اتیلن از نفت حاصل می شود و پلیمری از خانواده پلاستیک ها با قابلیت ذوب شدن و قالب گیری است. این پلیمر از پلیمریزاسیون اتیلن که گازی بی رنگ و تشکیل از دو اتم کربن و چهار اتم هیدروژن می باشد، به دست می آید. مهم ترین مشخصه‌های پلی اتیلن که در تولید محصولات پلیمری تاثیر گذار است، جرم مولکولی و دانسیته می باشد.

این ماده بارسیدن به نقطه ذوب خود به حالت مایع و با رسیدن به نقطه انجماد به حالت جامد تبدیل می شود. تقریبا هر 1.75 كیلوگرم نفت خام یك كیلوگرم پلی اتیلن تولید می شود که قابلیت بازیافت را دارد. پلی اتیلن اکثرا در جهت ساخت ترکیبات پلاستیکی استفاده می شود تا به صورت خالص مورد استفاده قرار گیرد. این ماده با این که در طیف وسیعی از مصارف گوناگون استفاده شود می تواند برای انسان و محیط زیست نیز آسیب رسان باشد.

پلی اتیلن سنگین (HDPE)

این نوع از پلی اتیلن دارای زنجیر پلیمری بدون شاخه است. پلی اتیلن سنگین جامدی سفید رنگ و مات است و فیلم‌های ترد تشکیل می دهد. در صنعت، این پلیمرها به وسیله کاتالیزورهای بر پایه ترکیبات تیتانیم (زیگلر- ناتا)، کاتالیزورهای بر پایه کروم (فیلیپس) و همچنین متالوسن تهیه می‌شوند. این پلیمرها بسیاری بلوری هستند (۷۰-۸۰ درصد) و دمای ذوب آن‌ها حدود ۱۳۰ درجه سانتی‌گراد است.

معمولا از چگالی به عنوان معیاری از درصد بلور از آلکیل‌هایی مانند آلفا الفین‌ها (olefins-α) شامل بوتن، هگزن و اکتن به عنوان کومونومر حین پلیمر شدن استفاده می‌شود. در این حالت، شاخه‌های کوتاه در طول زنجیر اصلی پلیمر ایجاد می شود. این شاخه‌های کوچک سبب کاهش بلورینگی و سفتی پلیمر می‌شوند. 

میتوان گفت که عمومی ترین و پرمصرف ترین و شاید اولین نوعی از پلاستیک ها که به وجود می آید پلی اتیلن سنگین (HDPE)  است. زنجیره مولكولی در این نوع پلیمر، فشرده است كه همین عامل باعث افزایش دانسیته آن میشود. لذا انعطاف پذیری به شدت كاهش میابد.

این نوع پلیمر گرچه مقاومت ضربه ای كمتری نسبت به پلی اتیلن سبک را دارد اما مقاومت آن در برابر مواد شیمیایی همانند مقاومت آن در برابر تنشهای شكننده محیطی خوب است. پلی اتیلن سنگین به صورت اولیه یکدست است، خالص و غیرشفاف است، رنگی نبوده و در صورت لزوم به آنها رنگدانه اضافه می شود.

این مواد در رنگ های سفید، قرمز، آبی، زرد، سبز، مشکی و حتی گاهی به رنگ مواد خام خود استفاده می شوند. عایق الکتریسیته بوده و در برابر حرارت مستقیم از بین خواهند رفت. از انواع مواد تولیدی پلی اتیلن سنگین می توان به لوله پلی اتیلنی آبرسانی، فاضلابی و صنعتی، ساخت اسباب بازی، لوازم ورزشی، فیلم پلی اتیلن سنگین، ظروف آب معدنی و نوشابه خانواده و... اشاره نمود.

پلی‌اتیلن سنگین به دلیل بلورینگی زیاد، بیشترین مقدار سفتی و کم‌ترین مقدار نفوذ پذیری را در میان دیگر از انواع پلی‌اتیلن ها را داراست. به دلیل این دو ویژگی، از این ماده در ساخت انواع ظروف نگه‌داری مواد غذایی و شیمیایی استفاده می شود.

 نفودپذیری کم، سفتی زیاد و مقاومت خوب در برابر خورگی باعث شده است تا از این ماده در ساخت انواع لوله‌های انتقال آب، فاضلاب و گاز طبیعی استفاده شود. استحکام کششی خوب پلی‌اتیلن سنگین، آن را برای تهیه فیلم‌هایی که برای کوتاه مدت زیر بار قرار می‌گیرند، مناسب ساخته است.

پلی اتیلن سبک (LDPE)

ین پلی اتیلن دارای زنجیره شاخه دار می باشد. بنابراین زنجیره‌های ( LDPE ) نمی‌توانند بخوبی با یكدیگر پیوند برقرار كنند و دارای نیروی بین مولكولی ضعیف و استحكام كششی كمتری است. این نوع پلی اتیلن معمولاً با روش پلیمریزاسیون رادیكالی تولید می‌شود. از خصوصیات پلی اتیلن سبک می توان به انعطاف‌پذیری و امکان تجزیه بوسیله میکرو ارگانیسم ها است.

پلی اتیلن به لحاظ فشردگی کم و پایین مولکولی از دانسیته پایین برخوردار است که همین امر، باعث افزایش انعطاف پذیری آن میشود که این خاصیت باعث شده بیش از پنجاه درصد از تولید این محصول در ساخت فیلم و ورق جهت مصرف در روکش های طلقی شفاف، آسترهای بسته بندی، کاورها و چمدانها مصرف گردد. همچنین جهت ساخت ظروفی مانند بطریهای تحت فشار از این نوع پلیمر استفاده می شود.

کاربرد پلی اتیلن سری پایپ گرید

پلی اتیلن كاربرد فراوانی در تولید انواع لوازم پلاستیك مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع غذایی دارد. از LDPE در تولید ظروف پلاستیكی سبك و همچنین كیسه‌های پلاستیك استفاده می‌شود. LDPE در تولید ظروف شیر و مایعات و انواع وسایل پلاستیكی آشپزخانه كاربرد دارد. در تولید لوله‌های پلاستیكی و اتصالات لوله‌كشی معمولاً از MDPE استفاده می‌كنند. LLDPE بدلیل بالا بودن میزان انعطاف پذیری در تهیه انواع وسایل پلاستیكی انعطاف پذیر مانند لوله‌هایی با قابلیت خم شدن كاربرد دارد.

اخیرا پژوهش‌های فراوانی در تولید پلی اتیلن‌هایی با زنجیره بلند و دارای شاخه‌های كوتاه انجام شده است. این پلی اتیلن‌ها در اصل HDPE با تعدادی شاخه‌های جانبی هستند این پلی اتیلن‌ها تركیبی استحكام HDPE و انعطاف پذیری LDPE را دارد.

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن به لوله ای گفته می شود که از مواد اولیه پلی اتیلنی و در حالت استاندارد بدون افزودنی‌های (گرانول) دیگر تولید شده باشد. همین مواد است که به لوله‌ها شکل و ظاهر میدهد و باعث مزایای زیاد و محبوبیت این لوله‌ها برای آبرسانی شده است. لوله پلی اتیلن در آب و هوای معتدل عملکرد بسیار مناسبی دارد و اگر نیازهای مربوط به نصب و مهندسی کامل انجام گردد، بدون هیچگونه مشکل و شکسته شدن می توان از آنها برای سالهای طولانی استفاده کرد.

معمولا از لوله‌های پلی اتیلنی برای آبرسانی و آبیاری می توان استفاده کرد. همانطور که میدانید جز اصلی این لوله‌ها یک زنجیره پلیمری ساخته شده از مولکولهای اتیلن است که از کربن و هیدروژن ساخته شده اند. لوله‌های تحت فشار یا تک جداره در رده‌های فشارهای مختلفی در بازار عرضه می شود و خریداران با توجه به نیاز خود اقدام به خرید می کنند.
این مزیت ها موجب شده در عصر حاضر لوله پلی اتیلن آبرسانی جای لوله فلزی و بتنی را بگیرد. کاربرد اصلی لوله‌های پلی اتیلن جهت آبرسانی برای انتقال آب در خارج از شهرها و یا در داخل شهرها برای انشعابات اصلی می باشد. مواد پلی اتیلنی که در تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد بر اساس نوع کاربردی که دارند متفاوت باشد. این مواد در گرید‌های مختلفی تولید و عرضه میگردد که هر کدام از آنها جهت کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 
جدول شماره 1 : جدول وزن لوله‌های پلی اتیلن شرکت ناب زیست با مواد اولیه گرید 80 پتروشیمی شازند، امیرکبیر، جم یا مارون
جدول وزن لوله پلی اتیلن گرید 80
 
جدول شماره 2 : جدول وزنی لوله‌های پلی اتیلن شرکت ناب زیست با مواد اولیه گرید 100 پتروشیمی اراک، امیرکبیر و مارون
جدول وزن لوله پلی اتیلن گرید 100

قیمت لوله پلی اتیلن

با توجه به نوسانات بازار و تغییر قیمت مواد اولیه از قرار دادن لیست قیمت لوله پلی اتیلن در سایت معذور شدیم. اما شما خریدار محترم می توانید با یک تماس از تمام قیمت ها مطلع شوید. برای این کار با کارشناسان فروش ما تماس گرفته و استعلام قیمت بروز لوله پلی اتیلن را انجام دهید. کارشناسان ما با افتخار تمام آماده پاسخگویی به شما خریدارن عزیز می باشند.
همچنین ما می توانیم لیست قیمت بروز انواع لوله پلی اتیلن را با استفاده از تلگرام یا واتساپ و یا فکس برای شما ارسال کنیم. لوله پلی اتیلن با کیفیت یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در صرفه‌جویی در مصرف و هدر رفت منابع است.
لوله‌ های تولیدی در شرکت ناب زیست یکی از باکیفیت‌ترین نوع این لوله‌ها در سطح بین‌المللی است. در خرید لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن مواد اولیه مصرفی، تجهیزات کارخانه تولید کننده، اعتبار و شهرت کارخانه باید مورد توجه قرار گیرد.

لیست قیمت لوله پلی اتیلن سایز 32

وقتی صحبت از قیمت لوله پلی اتیلن ساز 32 هست قطعا عوامل زیادی در تعیین قیمت این محصول تاثیر گزار هستند. با توجه به اینکه مواد اولیه و خام در زمان خریداری چقدر بوده و اینکه چه درجه کیفیتی رو انتخاب کنید قیمت لوله پلی اتیلن سایز 32 نیز متغییر هست ولی در کل اگر بخواهیم فرمول اصلی و کلی محاسبه قیمت لوله رو براتون توضیح بدیم به این شکل هست که ابتدا نوع گرید رو مشخص میکنید که آیا گرید PE80 مد نظر هست برای خرید یا گرید PE 100 و یا PE63 

پارامتر بعدی که در تعیین قیمت لوله 1 اینچ نقش مهمی دارای PN یا به اصطلاح تحمل فشار لوله می باشد. در نهایت با قرار گرفتن این پارامترها در کنار هم قیمت نهایی لوله پلی اتیلن سایز 32 رو به شما اعلام میکند. گفتنی است فقط صحبت از سایز 32 میلیمتر میکنیم منظور قطر اسمی لوله می باشد.

قیمت لوله پلی اتیلن سایز 63 چقدر است ؟

سایز 63 یکی از متداول ترین سایز ها برای خرید توسط مشتری هست، قیمت این سایز از لوله هم مثل فرمول قبل محاسبه میشود لذا اطلاع از قیمت روز مواد اولیه مهم ترین مسئله در تعیین قیمت سایز 63 می باشد. 63 میلیمتر یا همان 2 اینچ از پر مصرف ترین و پر فروش ترین سایز های لوله آب رسانی، کابل کشی و... هست که با درجه بندی کیفیت و متغییر های دیگر قیمت های متفاوتی دارد.

برای دریافت نرخ بروز می توانید با شماره‌های قرار گرفته در سایت تماس بگیرید. دقت کنید که قیمت ارزان تر از قیمت رایج این محصولات ممکن است بسیار برای شما مشکل ساز شود چرا که کارگاه‌های کوچک و زیرزمینی که اقدام به تولید لول با مواد های ضایعاتی و درجه دو، سه می کنند که خریدار قطعا در آینده در استفاده از این لوله‌های بی کیفیت دچار مشکل خواهد شد. 

لیست قیمت لوله پی اتیلن 160

لوله پلی اتیلن 160 بعنوان یکی از پر کاربردترین لوله‌های تحت فشار تقاضای بسیار زیادی در بازار دارد. قطر بیرونی این لوله 160 میلیمتر و قطر داخلی آن بسته به نیرویی که تحمل میکند دارد. قیمت لوله پلی اتیلن 160بستگی به نوع موادی که در تولید آن استفاده می شود که میتواند pe80  و یا  pe 100 باشد،

استفاده بمنظور آبیاری تحت فشار، کشاورزی بصورت ثقلی و یا گازی، تکنولوژی خط تولید که میتواند آلمانی همچون یونیکورن و یا سینسیناتی باشد و یا از کشورهای چین وارد شود، دارد. وزن این سایز لوله از 4 کیلو برای 3.2 بار آغاز و تا 11 کیلو در هر متر برای 25 بار در صورت استفاده از مواد اولیه گرید 100 ادامه دارد.

چنانچه قیمت مواد اولیه پلی اتیلنی گرید 100 که در پتروشیمی‌های شازند اراک، مارون، امیرکبیر، جم و ایلام تولید می شود را معادل قیمت 20 هزار تومان در نظر بگیریم قیمت لوله پلی اتیلن 160 با گرید 100 که کمتر توسط ادارات جهاد کشاورزی استانها مورد تائید قرار می گیرد از 80 هزار تومان برای هر متر آغاز و تا 220 هزار تومان در هر متر و شاخه 6 متری 1.320.000 تومان ادامه خواهد داشت. جهت دریافت لیست قیمت بروز لوله پلی اتیلن 160 با در دست داشتن نوع کاربرد لوله با همکاران من در واحد بازرگانی شرکت ناب زیست من تماس بگیرید.

قیمت لوله پلی اتیلن 250

قیمت لوله پلی اتیلن سایز 250 میلیمتر معادل 10 اینچ که البته قطر خارجی بیان شده است از فشار 3.2 بار تا 25 بار از گرید پی ای 80 از وزن 4.83 کیلو در هر متر آغاز و تا 27 کیلو ادامه دادر که چنانچه این اعداد را در قیمت هر کیلو 27 هزار تومان در تاریخ اول آذرماه سال 99 نمائیم اعدادی از 130 هزار تومان در هر متر آغاز و تا 729000 تومان برای هر متر می توان قیمت ارائه نمود.

چنانچه بخواهیم همین سایز لوله را با مواد اولیه پتروشیمی شازند اراک و البته گرید پی ای 100 تولید نمائیم از وزن 4.83 کیلو برای هر متر تا 23 کیلو ادامه خواهد داشت که در این صورت قیمت لوله پلی اتیلن 250 با مقاومت 3.2 بار معادل 130 هزار تومان و قیمت همین سایز برای مقاومت 25 بار با پلی اتیلن گرید 100 معادل 620 هزار تومان خواهد بود.

همانطور که دقت فرموید قیمت لوله پلی اتیلن سایز 250 میلیمتر معادل 10 اینچ با گرید پی ای 100 از پی ای 80 ارزان تر است علت این موضوع نیز پیوند مولکولی مستحکم تر گریدهای بالاتر گرانول ها می باشد. اما این تمام داستان نیست باید گفت لوله با گرید pe100 شکننده تر از گرید های پایین تر است لذا ادارات آب و فاضلاب و وزارت نیرو بهنگام بازرسی به شما تاکید خواهند نمود از مواد اولیه پلی اتیلن با گرید pe 80 استفاده نمائید. این اعداد نیز وابستگی مستقیم به قیمت روز بزار بورس کالا و قیمت های پیشنهادی تولیدکنندگان و خریداران خواهد داشت.

 لیست قیمت بروز لوله پلی اتیلن

به منظور استعلام قیمت بروز لوله‌های پلی اتیلن سال 1399 در شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، مشهد، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان، یزد می توانید با کارشناسان شرکت ناب زیست تماس بگیرید.

قیمت لوله تک جداره پلی اتیلن در اصفهان از اهمیت خاصی برخوردار است علت این موضوع نیز مرکزیت استان اصفهان می باشد. ولی متاسفانه در شهر اصفهان کارخانه‌های تولید کننده لوله پلی اتیلن غیر استاندارد و یا درجه دو نیز بسیار زیاد هستند.

کارخانه لوله پلی اتیلن دینا پلیمر زیر مجموعه گروه صنعتی گیتی پسند بعنوان معتبر ترین کارخانه تولید کننده لوله پلی اتیلن تحت فشار در اصفهان همکار شرکت ناب زیست و در حقیقت جوینت ونچر ناب زیست در بسیاری از پروژه ها که هزینه حمل برای شرکت ما باعث از دست رفتن پروژه ها خواهد شد کمک شایانی در تامین و تولید لوله‌های تک جداره نموده است.

متاسفانه بدلیل محدودیت هایی که شرکت های معتبر تولید کننده این نوع لوله‌های دارند امکان تامین و تولید لوله پلی اتیلن درجه دو و یا لوله تحت فشار غیر استاندارد در شرکت ما وجود ندارد. لذا تقاضا دارد از اشغال نمودن خطوط شرکت برای استعلام قیمت لوله تحت فشار پلی اتیلن غیر استاندارد و درجه دو خودداری نمائید.

قیمت لوله پلی اتیلن به مقدار سفارش مشتری، کیفیت مواد اولیه ای که در تولید لوله‌های تک جداره مورد استفاده قرار خواهد گرفت، میزان فشار وارده به بدنه لوله‌ها، گازی یا آبی بودن لوله‌ها، استفاده از مواد اولیه خودرنگ و یا استفاده از مستربچ بمنظور ضد یو وی کردن لوله‌ها، سایز لوله پلی اتیلنی فشار قوی وابسته می باشد.

قیمت تمام شده لوله پلی اتیلن چیزی فراتر از قیمت مواد اولیه مصرف شده در تولید لوله‌های پلی اتیلن تک جداره می باشد چرا که می بایست هزینه حمل، هزینه بارگیری، هزینه بار اندازی و حتی هزینه جوش لوله‌ها به همدیگر در محل پروژه نیز به قیمت لوله پلی اتیلن اضافه شده تا بتوان نسبت به استخراج قیمت تمام شده اجرای لوله پلی اتیلن اقدام نمود. 

چرا قیمت لوله پلی اتیلن متغییر است

قیمت مواد اولیه ای که در تولید لوله پلی اتیلن استفاده میشود در بورس همواره در حال تغییر و نوسان میباشد و ثبات نسبی در قیمت وجود ندارد. همچنین فاکتورهای متعدد دیگری اعم از نرخ ارز، هزینه حمل و نقلف هزینه‌های برق و هزینه‌های پرسنلی و بسیاری موارد دیگر ممکن است در قیمت و تهیه لیست قیمت تاثیر گذار باشد. از این‌رو تولید کنندگان و فروشندگان قیمتهای خود را به صورت روزانه و با مدت اعتبار یک روز به مشتریان می‌دهند و شرکت در مناقصات یک ریسک بسیار پر خطر میباشد.

نحوه محاسبه قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن نسبت به نوع مواد اولیه (وارداتی و داخلی) گرید مواد و خلوص مواد اولیه متفاوت است. منظور از خلوص مواد میزان ترکیب مواد اولیه با مواد ضایعاتی است و ناب زیست در تولید محصولات خود از هیچگونه مواد ضایعاتی استفاده نمی‌کند.
این گروه صنعتی به کیفیت عالی و تولید لوله پلی اتیلن بی نظیر متعهد است و افتخار دارد که محصولات تولیدی در تمامی آزمایش‌ها مورد تائید بوده و کیفیت بالا به اثبات رسیده است. معیارهای زیادی در قیمت نهایی لوله پلی اتیلن تاثیر گذار است.
قیمت لوله‌های پلی اتیلن 2 اینچ و  4 اینچ با توجه به استفاده زیاد و رقابتی بودن دارای نوسان کمتری در بازار است. همچنین تعیین قیمت بستگی به قطر و فشار لوله دارد. و از قطر 20 میلیمتر شروع شده و نهایتا به 2400 میلیمتر در طرح‌های عظیم منتهی می‌شوند.
قیمت و وزن لوله رابطه مستقیم با فشار کاری لوله دارد. هرچه میزان فشار بالاتر باشد وزن و قیمت لوله بالاتر می‌رود. لوله پلی اتیلن از 2.5 بار تا 20 بار تولید و عرضه بازار می گردد. قیمت لوله پلی اتیلنی بر اساس متر طول محاسبه می‌شود و برای کارخانه فرق نمی‌کند که شما چه لوله ای و در چه قطری خرید کرده‌اید بلکه مقدار مواد اولیه مصرف شده برای ساخت هر متر طول لوله پلی اتیلن مهم است.
شرکت ناب زیست با توجه به سابقه چندین ساله در تولید انواع لوله پلی اتیلن تک جداره، برای راحتی شما خریداران عزیز نرم افزار محاسباتی جهت مشخص نمودن نوع مواد اولیه، سایز لوله، ضخامت و قیمت لوله را در لینک زیر برای شما آماده نموده است. (لازم به ذکر است که این نرم افزار در دو نسخه قابل نصب بر روی  گوشی با سیستم عامل اندروید و ویندوز می باشد).

دانلود نرم افزار آندروید 

دانلود نرم افزار سیستم

کارخانه لوله پلی اتیلن

کارخانه لوله پلی اتیلن ناب زیست با سابقه درخشان در تولید انواع لوله‌های پلی اتیلنی، امروزه توانسته در سایه همت و تلاش متخصصین ایرانی شرکتی کاملاً شناخته شده را در این صنعت در کشور کسب نماید. ناب زیست به عنوان واحد نمونه در بین دیگر تولید کنندگان، به طور متوالی در سالهای فعالیت و تولید توانسته رتبه ی A را در تولیدات خود و رضایت از سازمان جهاد کشاورزی را جلب نماید. گروه تولیدی ناب زیست همواره خود را متعهد به رعایت اصل کیفیت در ارائه محصولی با مشخصات و کیفیت ویژه دانسته که با رعایت حقوق مصرف کنندگان طی سالها فعالیت موجب جلب اعتماد و اطمینان مشتریان شده است.

این شرکت به منظور حصول اطمینان از ایجاد زیرساخت یکپارچه در مسیر سرآمدی، رعایت الزامات استانداردهای زیر را در دستور کار قرار داده است. خط تولید لوله پلی اتیلن شرکت ناب زیست با بهره گیری از پیشرفته ترین و جدیدترین تجهیزات روز دنیا می‌باشد. دستگاه‌های خط تولید شرکت ناب زیست وارد شده از کشور آلمان می باشند. خط تولید لوله تحت فشار پلی اتیلن ناب زیست از بهترین قطعات و ماشین آلات مختلفی تشکیل شده است که به ماشین آلات ابتدای خط و انتهای خط تقسیم میشوند.

کارخانه ناب زیست توان تولید لوله پلی اتیلن را از سایز 16 میلیمتر تا سایز 1000 میلیمتر را دارد. تمامی این تجهیزات بر روی خط تولید لوله پلی اتیلن از اهمیت بالایی برخوردار هستند و هرکدام وظیفه‌ای را انجام میدهند که در کیفیت محصول نهایی تاثیر خواهند داشت و رضایت کارفرما را جلب خواهند کرد.

تولید کننده لوله پلی اتیلن

تولید کننده لوله پلی اتیلن تحت فشار موظف است جهت تولید از مواد درجه یک پتروشیمی در تولیدات خود استفاده کند تا لوله‌های تولید شده در مقابل ضربه و فشارهای وارده مقاومت اتمسفری کامل را داشته باشند. این باعث خواهد شد شکستگی و ترک خوردن و در نهایت گرفتگی مسیر آب یا فاضلاب اتفاق نیفتد. متاسفانه بعضی از شرکت ها از گرانول و ضایعات و حتی از خرد کردن لوله‌های کهنه در تولیدات خود استفاده می کنند. این امر باعث تولید لوله کم مقاومت و درجه 3 میشود و به عنوان لوله پلی اتیلن درجه یک به بازار عرضه می کنند.

شرکت ناب زیست تولید کننده لوله‌های پلی اتیلن تک جداره تحت فشار تولیدات خود را از سایز 16 میلیمتر تا سایز 1000 میلیمتر با بهترین مواد درجه یک ( گرید A) پتروشیمی با مقاومت مکانیکی اتمسفری از 4 تا 25 بار فشار تولید می نماید. بمنظور بررسی کیفیت تولیدات شرکت های تولید کننده لوله پلی اتیلن تحت فشار از نظر ما ضروری است به کارخانه تولید کننده مراجعه و از نزدیک مواد اولیه و روند تولید را بازرسی فرمائید.

مواد اولیه پلی اتیلن

 

کاربردهای لوله پلی اتیلن

لوله‌های پلی اتیلن برای انتقال آب و سایر مایعات در اروپا و آمریکا از دهه 1950 به علت دوام آن، اتصالات متنوع، مقاومت در برابر خوردگی در دراز مدت و هزینه بهره برداری مناسب مورد استفاده قرار گرفته است.

امروزه لوله تحت فشار پلی اتیلن در سراسر جهان برای پروژه‌های کاربردی نظیر شبكه‌های آبرسانی شهری و روستائی، شبكه‌های فاضلاب شهری و روستائی، شبكه‌های گاز رسانی، شبكه‌های زهكشی، سیستم های انتقال مایعات و فاضلاب صنعتی استفاده میشوند. همچنین در شبكه‌های آبیاری تحت فشار (قطره ای و بارانی)، سیستم های آبیاری متحرك، پوشش كابلهای مخابراتی و فیبر نوری، پوشش ، ابلهای برق، پوشش لوله فلزی، به عنوان كانالهای تهویه، سیستم‌های لایروبی، لوله پلی اتیلن آبرسانی مورد استفاده قرار می گیرند.

چقرمگی و مقاومت در برابر مواد شیمیایی پلی اتیلن، مقاومت در برابر خوردگی و وزن کم آن باعث افزایش استفاده آنها در شرایطی می شود که سیستم های لوله کشی مایع و گاز با ارزش و با دوام نیاز دارند.

 دلایل محبوبیت لوله‌های پلی اتیلنی

لوله‌ پلی اتیلن به دلیل مزایای بی‌شماری که دارد کاربرد زیادی هم دارد و هر روز شاهد ایجاد کاربردی جدید برای این نوع از لوله‌ها می‌باشیم. این کاربردها غالبا خلاقانه و منحصر بفرد می‌باشد و در بسیاری از جاها این لوله جایگزینی برای دیگر انواع لوله‌ها شده است.

 لوله‌ تک جداره پلی اتیلن (چگالی بالا HDPE) در حوزه وسیعی از خطوط لوله شهری، صنعتی، دریایی، حفاری و کشاورزی به کار می‌روند. کاربرد لوله پلی اتیلنی در موقعیت‌هایی چون سطح زمین، حالت مدفون، شناور و سطوح زیر دریا آزمایش و به اثبات رسیده است. لوله پلی اتیلن قابلیت انتقال آب آشامیدنی، فاضلاب، موادشیمیایی، دوغاب، و پسماندهای خطرناک و گازهای فشرده را دارند.

 استفاده از لوله پلی اتیلن در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی‌ها و سایر مجتمع های صنعتی سابقه ای طولانی دارد و این نوع لوله‌ها در مقایسه با سایر لوله دیگر از کمترین میزان تعمیر و نگهداری بهره برده است. امروزه روند استفاده از لوله‌های پلی اتیلن همچنان در شبکه‌های آبرسانی رو به رشد است.

مدیران و کارفرمایان در پروژه‌های خود در بیشتر از لوله پلی اتیلن استفاده می کنند. زیرا استحکام و دوام و روش نصب آسان و اتصالات پلی اتیلن در تصمیم گیری مدیران اجرایی بسیار موثر بوده است. از این رو به دلیل  این ویژگی‌ها در اکثر پروژه‌های فعلی تلاش بر این است که از این محصول استفاده شده تا بازدهی پروژه به حداکثر رسیده تا رضایتی دو طرفه نیز کسب شود.

مزایای نوع اتصال لوله‌های پلی اتیلنی

 لوله‌های پلی اتیلن را می توان با جوشکاری اتصالات، جوشکاری الکتروفیوژن، جوش سوکت و یا جوشکاری اکستروژن متصل کرد. اتصالات لوله پلی اتیلنی را در طول فرآیند اتصال حرارت می دهند و یک مفصل به طور کاملا همگن ایجاد می کنند. بدین ترتیب یک جوش خوردگی قوی از لوله موجود در هر دو طرف محل جوش تبدیل میشود.

برخلاف لوله‌های پی وی پی، برای اتصال آنها نیازی به استفاده از مهر و موم های لاستیکی یا مواد شیمیایی نیست. استفاده از مواد شیمیایی در اتصالات لوله سبب مشکلات سلامتی محیطی و افزایش احتمال شكست در طول زمان می شود.

با توجه به سیستم جوش دادن با فیوژن، نیاز به لنگر یا بلوک های محرک نیست. زیرا اتصالات لوله پلی اتیلن در برابر بار بطور کامل مقاوم هستند و باعث کاهش هزینه‌های نصب و زمان نصب نیز میشوند. استفاده از این اتصالات امکان حفاری‌های امن تر در نزدیکی خط لوله در آینده، به ویژه برای خطوط لوله گاز فشار بالا، را میدهد.

 

 

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله پلی اتیلن تک جداره، از جمله لوله‌هایی است که می‌توان از آن در فشارهای بین ۲ تا ۴۰ اتمسفر (بسته به مواد اولیه و قطر و ضخامت لوله) در صنایع مختلف استفاده نمود. ویژگی‌های منحصر بفرد لوله تک جداره پلی اتیلن نسبت به انواع دیگر لوله‌ها (فولادی، آزبست، و  …) باعث گردیده است که سرعت رشد استفاده از این لوله‌ها در شبکه‌های انتقال و توزیع آب و سیستم‌های آبیاری تحت فشار نسبت به دیگر موارد بسیار بیشتر باشد.

این رشد به دلیل استفاده از تكنولوژی‌های جدید در ساخت مواد اولیه با کیفیت بهتر، باعث شده است تا نسل جدیدی از لوله تک جداره‌های گرید (high grade) به وجود بیاید. لوله تک جداره دارای استانداردهای مختلفی جهت کاربرد‌های متفاوت است که مهمترین و معتبر ترین این استانداردها همچون، استاندارد  DIN8074 آلمان جهت تولید لوله پلی اتیلن تک جداره و استاندارد DIN 16963 جهت تولید اتصالات و استاندارد ASTM و استاندارد ISIRI 1331 ایران است.

لوله پلی اتیلن تک جداره برای اینکه برای آشامیدنی استفاده می شود و با توجه به خشکسالی و کمبود آب در ایران با آن روبرو هستیم باید تمامی تاییدیه ها و استاندارد ها ملی رو داشته باشد و طبق جدول وزنی و مقدار خلوص مواد اولیه پلی اتیلن پتروشیمی جهت تولید بکار برده شود. لوله های تک جداره را می توان با توجه به ضخامت و فشار کاری و مواد اولیه در تولید آن را به سه نوع مختلف تقسیم کرد که در زیر توضیح مختصری از این نوع سه گرید داده شده است.

گریدهای مختلف لوله‎‌های تک جداره تحت فشار پلی اتیلن

PE63 : این نوع از لوله پلی اتیلن امروزه مورد استفاده قرار نمیگیرد. چون لوله تولید شده با این نوع مواد ضخامت و وزن بیشتری نسبت به دو مدل دیگر دارد و هزینه ی تولید آن بسیار بالاست و صرفه اقتصادی ندارد.

PE80 : با تولید این مدل تولید کنندگان دریافتند که با افزایش دانسیته مواد، می توان فشار بیشتری به محصول وارد کرد و از وزن و ضخامت آن کاست و از نظر قیمت نیز پایین تر از مدل PE63 بود. پس از مدل PE63 بسیار بهتر و کارا تر بود.

PE100 : گرید ۱۰۰ لوله پلی اتیلن از بهترین مواد اولیه ساخته شده که بار کاری بیشتر و وزن و ضخامت کمتر دارد. لوله تحت فشار پلی اتیلن تولید شده با گرید 100 فشار کاری بیشتری را تحمل می کند. در مدل های قبلی برخورد نور خورشید موجب استهلاک لوله می شد و یکی از مهمترین معایب آن نیز همین مورد است. این موضوع مهم در لوله‌های پلی اتیلن با مواد PE100 برطرف شده است. مواد پلی اتیلن با گرید PE100  در برابر اشعه ماورای بنفش (UV) مقام است و نور خورشید تاثیری بر روی آن ندارد.

لوله پلی اتیلن فشار قوی

لوله‌های پلی اتیلن فشار قوی نوعی از لوله های تحت فشار است که در رده‌های فشاری کاری از ۶ الی ۳۲ اتمسفر تولید می شود. شاید واژه فشار قوی به نظر برسد منظور لوله با ضخامت بالا است در صورتی که با پیشرفت علم و نوآوری در زمینه مواد اولیه پلی اتیلن این دیدگاه نادرست است. برای مثال می توان لوله تک جداره پلی اتیلن را با دو نوع گرید مختلف از نظر فشاری مقایسه کرد

 لوله‌های پلی اتیلن فشار قوی در گرید PE80 در فشار ۱۰ اتمسفر با وزن ۸۷۳ گرم و در گرید PE100 در فشار ۱۶ اتمسفر و وزن ۷۲۱ گرم، دو شکل کلافی و شاخه ای تولید می شود. هر دو توان تحمل ۱۰ بار را دارند و از لحاظ استحکام برابرند ولی در قیمت و ضخامت لوله پلی اتیلن فشار قوی با مواد PE100 مناسب تر و مرقون به صرفه تر می باشند.

کاربرد لوله پلی اتیلن فشار قوی

از مهمترین کاربرد لوله پلی اتیلنی فشارقوی می توان به نمونه ای در آب رسانی و انتقال آب با فشار بالا بخصوص در سطوح ناهموار و با شیب زیاد معرفی کرد که در آبرسانی لوله‌های دفنی زیرزمینی، آبرسانی لوله‌های سطحی و در انتقال مایعات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای آبیاری تحت فشار قطره ای و بارانی و سیستم زهکشی کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی‌های لوله پلی اتیلنی فشارقوی

از مهمترین ویژگی لوله پلی اتیلن فشار قوی می توان به سبکی وزن آن و مقاومت بالا در برابر ترک خوردگی و تغییر شرایط اشاره کرد. همچنین این لوله‌ها قیمت کمتری نسبت به سایر لوله‌ها دارند. در دماهای مختلف تا دمای ۴۰ درجه زیر صفر کارایی دارد. در برابر مواد شیمیایی و خوردگی مقاوم است. به راحتی می توان خط لوله را راه اندازی نمود. ویژگی دیگر این  لوله‌ها این است که در جداره داخلی رسوب ایجاد نمی شود.  

 

کاربرد لوله‌های پلی اتیلنی در آبرسانی

لوله‌ پلی اتیلنی با توجه به عدم خوردگی و عدم رسوب گذاری می‌تواند هزینه‌های اجرا و تعمیر و نگهداری تاسیسات شهری را بسیار کاهش دهد. از این نظر با توجه به طول عمر طولانی بشتر از 50 سال مدیران اجرائی را برای استفاده از این جنس لوله‌ها ترغیب می‌نماید. توجه به مزایای بسیار قابل توجه این نوع لوله‌ها باعث شده است مدیران و مجریان پروژه‌های آبرسانی لوله‌های‌ پلی اتیلن را به عنوان جایگزین لوله‌های فلزی و بتنی قرار دهند.

 لوله‌ پلی اتیلن با توجه به اینکه مورد تهاجم میکرو ارگانیک‌ها قرار نمی‌گیرند حتی در سیستم‌های آب شرب نیز استفاده زیادی دارند. نکته قابل توجه نوع مصرف آب و فشار آبی است که از داخل لوله میگذرد. در ابتدا باید اشاره کنیم که اگر از لوله پلی اتیلن برای آبرسانی  آب شرب استفاده میکنید مشخصات آن باید طبق جدول استاندارد باشد.

در انتخاب نوع مواد اولیه باید دقت شود و مواد اولیه تولید لوله باید مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح را کسب کرده باشند و اصطلاحا food grade باشند تا سلامتی انسانها تهدید نشود. دقت نمائید برای آبرسانی‌های تحت فشار از لوله‌های مناسب استفاده شود که خط انتقال و لوله دچار اشکال و ترکیدگی نگردد.    

کاربرد لوله پلی اتیلن آب شرب

لوله پلی اتیلن آبرسانی با نمونه آب شرب متفاوت میباشد. در واقع مواد اولیه بکار رفته در تولید لوله‌ها این تفاوت را ایجاد نموده و این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. مواد اولیه لوله‌ پلی اتیلن آب شرب باید 100 درصد از مواد نو (بدون مواد ضایعاتی و بازیافتی) بوده و گواهینامه‌های لازم را از اداره بهداشت (گواهینامه بهداشت آب شرب) اخذ نموده باشند. این لوله‌ها باید از مواد سیاه اورجینال مانند مواد بروج امارات، ex3 امیر کبیر و مواد اولیه پلی اتیلنی گرید 80 و 100 پتروشیمی‌های مارون، جم، آریا ساسول و یا شازند اراک تولید شوند.

 لوله‌ پلی اتیلنی آبرسانی که برای انتقال آب جهت مصارف کشاورزی و صنایع (مانند سیستم‌های خنک کننده و شبکه آتشنشانی) استفاده می‌شوند از این حساسیت انتقال آب شرب برخوردار نمی‌باشند و از استانداردهای سختگیرانه لوله‌های آب شرب پیروی نمیکنند، و از شرایط تولید ( مواد اولیه ) آسان تری برخوردار می‌باشند.

 لوله تک جداره پلی اتیلنی تحت فشار با نوار آبی بر روی لوله کشیده می‌شود از لوله‌های دیگر متمایز می‌شوند. به دلیل خصوصیات پلیمری برای انتقال مایعاتی که دارای ذرات معلق ساینده هستند بسیار مناسب می‌باشد و در سایز‌ها و فشار‌های گوناگون تولید و عرضه می‌گردد. 

لوله پلی اتیلن آاتش نشانی

لوله‌ کشی سیستم آتشنشانی با توجه به حساسیت بالای ایمنی مجتمع‌های بزرگ صنعتی باید دارای مشخصات منحصربفردی باشد. این سیستم‌ها باید همیشه آماده بکار باشند که در زمان بروز حادثه بتواند از وقوع فاجعه‌های بزرگ جلوگیری نماید. لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن در اجرای پروژه‌های بزرگ اطفاء حریق ( آتشنشانی ) برای تامین آب سال‌هاست که به عنوان بهترین گزینه مورد استفاده پیمانکاران و مجریان سیستم‌های آتشنشانی قرار گرفته است.

لوله‌ پلی اتیلن و اتصالات آن با داشتن مشخصات فنی عالی برای تحمل فشار‌های بالای کاری از ۴ تا ۲۵ بار، ضدخوردگی بودن لوله و اتصالات پلی اتیلن، عدم رسوب گذاری، به عنوان بهترین انتخاب مجریان و کارفرمایان در اجرای لوله‌های آتش نشانی طی سال‌های گذشته مطرح بوده است. ناب زیست با داشتن تجارب گرانقدری که در تامین لوله تحت فشار پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن پروژه‌های آتش نشانی دارد می تواند به عنوان مشاوری مجرب در این زمینه به کلیه پیمانکاران و کارفرمایان مشاوره فنی نیز ارائه دهد.

لوله پلی اتیلن غلاف

امروزه لوله پلی اتیلن تک جداره بیشتر جهت انتقال آب مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از مهم ترین کاربرد های لوله تحت فشار جهت غلاف می باشد. به منظور جلوگیری از نفوذ آب و با توجه به این که آب رسانای برق می باشد، برای ایجاد ایمنی از لوله‌های پلی اتیلن برای غلاف کابل های برق و کابل های فیبر نوری بسیار استفاده می شود. لوله‌های پلی اتیلن به دلیل انعطاف پذیری و طول عمر بالا عایقی بسیار مناسب برای برای کابل های برق می باشد.

انعطاف پذیری و سبکی از دیگر ویژگیهای لوله‌های پلی اتیلن برقی می باشد. که به مزیتهای استفاده از این نوع لوله برای غلاف کابلها اضافه میکند. با توجه به اینکه در لوله‌های غلاف فشار وجود ندارد و فقط برای پوشش استفاده می شود معمولا در دو نوع فشار اتمسفری 4 و 6 بار تولید و عرضه می شوند.

همچنین لوله‌های پلی اتیلن غلاف به صورت کلاف های 100 متری و200 متری تولید می شوند این یک نوع مزیت برای غلاف محسوب می شود. زیرا نیاز بسیار کمی به اتصال باشد و خود این مسئله باعث بالا رفتن سرعت اجرای کار و کاهش قابل ملاحظه هزینه ها و به صرفه شدن آن می شوند.

لوله‌های غلاف پلی اتیلن معمولا از مواد گرید 80 ساخته می شوند. زیرا این لوله‌ها فقط به عنوان ساپورت و محافظی در برابر ضربه‌های ناشی از برخورد اجسام هنگام حفاری مورد مصرف قرار میگیرند. گرید 80 معمولا نسبت به گرید 100 از لحاظ مقاومتی و ضخامت لوله بیشتر است و در نتیجه وزن لوله هم سنگین تر است.

لوله پلی اتیلن ارزان

لوله‌های پلی اتیلن را معمولا می توان با سه نوع گرید پی ای ۶۳، پی ای ۸۰ و پی ای ۱۰۰ تولید و عرضه کرد. لوله‌های پلی اتیلنی تولید شده با گرید ۶۳ تا چند سال قبل تولید و مورد استفاده قرار میگرفت. به مرور زمان و عرضه گریدهای جدید پی ای ۸۰ و پی ای ۱۰۰ به مرور این نوع گرید از بخش تولیدات لوله کم شد.

یکی دیگر از تولیدات شرکت ناب زیست لوله پلی اتیلن ارزان می باشد. این نوع لوله در واقع برای انتقال غیر از آب شرب استفاده می شود که در آن احتیاجی به فشار اتمسفری بالا ندارد. برای تولید این نوع لوله‌ها می توان از پلی اتیلن و گرانول نیز استفاده کرد که در نهایت تا 4 بار فشار قابل قبول است. معمولا لوله پلی اتیلن ارزان را با مواد پلی اتیلن پی 80 که ضخامت و عمر طولانی بالایی دارد استفاده می شود.

از لوله تک جداره پلی اتیلنی ارزان در بیشتر موارد برای کاورینگ کابل فیبر نوری، غلاف کابل برق، شبکه‌های زیرزمینی و دسترسی و برای آبیاری باغچه‌های کوچک و یا در داخل شهر آبیاری فضای سبز و درخت های بلوار خیابان ها که نیازی به فشار و عوق دفن بالا ندارد می توان استفاده کرد.

لوله پلی اتیلن کشاورزی

لوله پلی اتیلن در کشاورزی و صنایع وابسته به آن کاربردهای فراوانی دارد. کنترل منابع آبی و جلوگیری از هدر رفت آب و مزایای بسیار و منحصر بفرد لوله‌ پلی اتیلنی باعث استفاده بیش از پیش از این لوله‌ها برای مصارف کشاورزی شده است.

 دوام و استحکام بالا، نصب آسان، کم هزینه بودن، عمر طولانی، سبک بودن، انعطاف پذیری، مقاوت در برابر اشعه نور خورشید، مقاومت در برابر خوردگی، بهداشتی بودن و غیر سمی بودن و تنوع بالا در سایز و اندازه، تنها برخی از مزایای آن می‌باشد. این مزایا باعث تشویق کشاورزان و دست‌ اندرکاران به استفاده از لوله‌ های پلی اتیلنی می شود. اتصالات متنوعی همچون دریپر جهت آبیاری باغات و مزارع تولید و به بازار عرضه شده است که به وسیله آنها می‌توان میزان آب خروجی را کنترل نمود. به این شکل میتوان در میزان آب مصرفی صرفه جویی فراوانی انجام داد و از تبخیر و هدر رفت آب جلوگیری نمود.

در جهت صرفه جویی و مصرف بهینه آب در کشاورزی روش‌های مدرن آبیاری فراوانی بوجود آمده است. این روش‌ها هر روز در حال توسعه می‌باشد که لوله‌های پلی اتیلن در تمامی آنها عنصر اصلی می‌باشد. انتقال و کنترل آب بوسیله‌ی این لوله‌ها شامل موارد زیر می باشد : آبیاری تحت فشار، آبیاری قطره‌ای، آبیاری بوسیله نوار آبیاری، آبیاری بارانی و آبیاری موضعی و غیره. همچنین در روش‌های سنتی آبیاری و آبیاری سطحی جهت انتقال آب از لوله‌های پلی اتیلن بهره می‌برند تا از تبخیر آب و فرورفتن آب در خاک جلوگیری نمایند. لوله‌ پلی اتیلن دریچه‌ دار از بارزترین انواع این لوله‌ها در این امر می‌باشد.    

کاربرد لوله پلی اتیلن در لایروبی

لوله پلی اتیلن لایروبی یکی از جدیدترین و آخرین کاربردهای متنوع لوله های تحت فشار میباشد. بدلیل داشتن مزایای فراوان و مقاومت بالای مکانیکی و شیمیایی، لوله‌های پلی اتیلنی بهترین انتخاب برای سیستمهای انتقال سیال در پروژه‌های لایروبی میباشد.

این لوله‌ها به طور گسترده ای در پروژه‌های لایروبی آبراه، تالاب، احیای زمین، آبگیری از لجن، برکه ماهی قزل آلا و ترمیم دریاچه، آبگیری از رودخانه یا باتلاق، و بسیاری از کاربردهای دیگر مورد استفاده قرار میگیرند. مقاومت مکانیکی و شیمیایی بسیار بالا در مقابل شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب، و بی اثر بودن نمک دریا و مواد شیمیایی، لوله پلی اتیلن لایروبی را به انتخاب اول مدیران، مهندسان، مشاوران و پیمانکاران در پروژه‌های لایروبی تیدیل نموده است. این لوله‌ها با مزایایی که در بالا به برخی از آنها اشاره شد جایگزینی قابل اطمینان و مقرون به صرفه بر دیگر انواع لوله‌ها میباشد.

کاربرد لوله پلی اتیلن در کاورینگ کابل

لوله پلی اتیلن کاورینگ کابل به منظور جلوگیری از نفوذ آب و افزایش ایمنی برای غلاف کابل های برق و کابل های فیبر نوری، بسیار برای استفاده مناسب است. که در کاورینگ کابل های برق، برق و مخابرات باعث کاهش هزینه‌های اجرا و سرعت نصب و راه اندازی این خطوط میشوند.

با توجه به مزایای لوله پلی اتیلن این انتخاب بهترین گزینه برای استفاده در کاورینگ کابل در پروژه‌های بزرگ و کوچک صنعتی میباشد. عدم خوردگی و مقاومت شیمیایی، دلیل انعطاف پذیری و طول عمر بالا، این لوله‌هارا بسیار بالاتر از نمونه‌های مشابه بتنی قرار داده است و در چند سال گذشته استقبال از آن به طور چشمگیری افزایش یافته است.

لوله پلی اتیلن کابلی در اندازه‌های متفاوت و ضخامت و کلفتی مورد نیاز قابل تولید است. این لوله‌ها از نظر عایق بودن در برابر الکتریسیته و جریانهای‌هادی بسیار عالی عمل میکنند و از نظر قیمتی نیز یکی از مناسبترین گزینه‌های اجرای خطوط برق و فیبرهای نوری به شمار می روند.

سایزبندی لوله‌های‌ پلی اتیلن به اینچ

لوله‌های پلی اتیلنی از سایز 1/2 اینچ تا 22 اینچ در کارخانه ناب زیست تولید و جهت مصارف آبیاری و گازرسانی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به توضیحات بیشتر درباره سایزهای مختلف لوله‌های پلی اتیلن و کاربردهای آن پرداخته شده است.

سایز 16 میلیمتر (3/8 اینچ)

این نوع لوله که به لوله شلنگی معروف است بیشتر برای سیستم های آبیاری قطره ای و انشعاب از لوله‌های بزرگتر استفاده می شود. از لوله تک جداره 16 میلیمتر بیشتر در گلخانه ها و باغچه ها و باغات استفاده می شود. و اتصال دهی آنها به صورت اتصالات پیچی می باشد. لوله پلی اتیلن سایز ۱۶ میلیمتر در سیستم های آبیاری دوام طولانی دارد و هزینه کمتری را تحمیل خواهد کرد. این نوع لوله به صورت کلافی و در متراژ های 400 متری تولید می شود.

سایز 20 میلیمتر (1/2 اینچ)

لوله پلی اتیلن سایز 2 یا همان 20 میلیمتر از فشار 10 بار تا 32 بار به صورت کلافی در متراژ 100 و 150 متری تولید می شوند. اتصال دهی لوله تک جداره 20 میلیمتر به صورت پیچی متصل می شوند. از این نوع لوله برای انشعاب گیری در باغات و گلخانه ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

سایز 32 میلیمتر (3/4 اینچ)

لوله پلی اتیلن 32 میلیمتر یا همان لوله 1 اینچ پلی اتیلن را می توان از فشار اسمی حداقل 6 بار تا 32 بار به صورت کلاف های 100 و 150 متری و شاخه‌های 6 و 12 متری تولید کرد. از این نوع لوله برای استفاده در باغات، گلخانه ها و فضاهایی که نیاز به آب با دبی متوسط را دارد بیشترین استفاده را دارد. لوله پلی اتیلن 1 اینچ هم یکی از پرفروش ترین نوع لوله‌های پلی اتیلن جهت آبرسانی است.

سایز 40 میلیمتر (1 و 1/4 اینچ)

لوله پلی اتیلنی سایز 40 میلیمتر که در بین بازاریان شناخته شده است را می توان از فشار 6 بار تا 32 بار به صورت کلاف های 100 و 150 متری و شاخه‌های 6 و 12 متری تولید کرد.. این نوع لوله همانند سایز های پایین تر که در بالا اشاره شد جهت آبیاری و آبرسانی با دبی کم و انشعاب گیری از لوله‌های بزرگتر استفاده کرد.

سایز 50 میلیمتر (1 و 1/2 اینچ)

لوله پلی اتیلن 50 میلیمتر را می توان از حداقل فشار 6 بار اتمسفر تا 32 بار به صورت کلاف های 100 و 150 متری و شاخه‌های 6 و 12 متری تولید کرد. از لوله پلی اتیلن 50 برای آبرسانی در باغات و باغچه ها جهت انشعاب گیری با دبی متوسط می توان استفاده کرد.

سایز 63 میلیمتر (2 اینچ)

لوله پلی اتیلن 6 یا لوله 2 اینچ پلی اتیلن یکی از پر مصرف ترین نوع لوله‌های پلی اتیلن است که میتوان از فشارهای حداقل 6 تا 32 بار این نوع لوله را میتوان به صورت کلاف های 50 و 100 متری و شاخه‌های 6 و 12 متری تولید کرد. لوله پلی اتیلن 2 اینچ در بیشتر پروژه‌های آبرسانی جهت انتقال سیالات با دبی متوسط به بالا مورد استفاده می شود.

سایز 75 میلیمتر (2 و 1/2 اینچ)

یکی دیگر از نوع لوله‌های پلی اتیلن سایز 75 میلیمتر است، که این نوع لوله هم همانند دیگر لوله‌ها را می توان از فشار 6 بار تا 32 بار به صورت شاخه‌های 6 و 12 متری و کلاف های 50 و 100 متری تولید کرد. از این نوع لوله برای آبرسانی در باغات، آبرسانی‌های صنعتی و تقریبا کمترین مورد استفاده در صنعت انتقال آب را دارد.

سایز 90 میلیمتر (3 اینچ)

لوله پلی اتیلن 90 میلیمتر یا لوله 3 اینچ پلی اتیلن یکی از پرمصرف ترین نوع لوله‌های پلی اتیلن است. این نوع از لوله پلی اتیلن هم همانند دیگر لوله‌های پلی اتیلن را می توان از فشار 6 بار تا 32 بار به صورت شاخه‌های 6 و 12 متری و کلاف های 50 و 100 متری تولید کرد. همانطور که اشاره شد لوله تحت فشار 3 اینچ بیشترین استفاده را در انتقال سیالات دارد.

سایز 110 میلیمتر (4 اینچ)

لوله پلی اتیلن 110 میلیمتر یا لوله 4 اینچ پلی اتیلن جزو یکی از پرکاربرد ترین نوع لوله‌های پلی اتیلن است. لوله 4 اینچ یکی از پرفروش ترین و پرکاربرد ترین نوع لوله پلی اتیلن جهت انتقال سیالات در کشاورزی و آبرسانی را دارد و می توان از فشار 6 بار تا 32 بار به صورت شاخه‌های 6 و 12 متری و کلاف های 50 و 100 متری تولید کرد. قطر کلاف لوله 110 میلیمتر 4 متر می باشد و جهت حمل و نقل مشکل ساز می باشد.

سایز 125 میلیمتر (5 اینچ)

لوله پلی اتیلن 125 میلیمتر یا همان لوله 5 اینچ پلی اتیلن تک جداره هم تقریبا می توان گفت یکی از پرکاربرد ترین نوع لوله‌های پلی اتیلنی است که می توان از فشار 6 بار تا 32 بار به صورت شاخه‌های 6 و 12 متری و کلاف های 50 و 100 متری تولید کرد.

این نوع لوله برای انتقال سیالات با دبی متوسط جهت آبرسانی استفاده می شود. قطر کلاف لوله 125 میلیمتر هم مانند لوله 4 اینچ 4 متر می باشد و حمل و نقل آن مشکل ساز می باشد. از این سایز لوله تحت فشار در نصب ورودی و خروجی سپتیک تانک پلی اتیلن استفاده می شود.

سایز 140 میلیمتر (5.6 اینچ)

لوله پلی اتیلن 140 میلیمتر تقریبا همانند لوله 75 میلیمتر را می توان گفت یکی از کم مصرف ترین نوع لوله پل اتیلن است. تولید لوله 140 میلیمتر را می توان از فشار 6 بار تا 32 بار به صورت شاخه‌های 6 و 12 متری جهت انتقال سیالات با دبی متوسط عرضه کرد.

سایز 160 میلیمتر (6 اینچ)

لوله پلی اتیلن سایز 160 میلیمتر یا لوله 6 اینچ پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین انواع لوله‌های تکجداره جهت انتقال سیالات با ماهیت آب است. لوله پلی اتیلن 6 اینچ را می توان از فشار 6 بار تا 32 بار به صورت شاخه‌های 6 و 12 متری تولید کرد. این نوع لوله برای آبرسانی با دبی متوسط یکی از مهم ترین و پرفروشترین نوع لوله‌های تحت فشار است.

سایز 180 میلیمتر (7.2 اینچ)

لوله پلی اتیلنی 180 میلیمتر مانند یکی دو مورد از سایزهای لوله‌های پلی اتیلنی تقریبا می توان گفت کمترین استفاده را در آبرسانی و انتقال سیالات دارد. و می توان از فشار 6 بار تا 32 بار به صورت شاخه‌های 6 و 12 متری تولید کرد.

سایز 200 میلیمتر (8 اینچ)

لوله پلی اتیلن 200 میلیمتریا 8 اینچ از پرمصرف ترین نوع لوله‌های پلی اتیلنی است که در فشار باری از 4 بار تا 32 بار به صورت شاخه‌های 6 و 12 متری تولید می گردد. لوله‌های پلی اتیلن 8 اینچ از نظر نوع مواد پلی اتیلن مورد استفاده در تولید لوله و خاصیت انعطاف پذیری بالا و ماهیت فشار اتمسفری بالا از استفاده ترین نوع لوله برای خطوط انتقال آب استفاده می شود.

سایز 225 میلیمتر (9 اینچ)

یکی دیگر از نوع لوله‌های پلی اتیلن سایز 225 میلیمتر می باشد که مانند دیگر لوله‌های پلی اتیلن از فشار اتمسفری 4 بار تا 32 بار به صورت شاخه ای و شاخه‌های 6 و 12 متری بسته به سفارش تولید می شود. این نوع از لوله همرا می توان در رده لوله‌های پلی اتیلن انتقال سیال با کمترین استفاده قرار داد.

سایز 250 میلیمتر (10 اینچ)

لوله پلی اتیلن 10 اینچ یا همان لوله 250 میلیمتر پل اتیلن را می توان در رده‌های لوله تک جداره تحت فشار پرمصرف جهت انتقال آب و آبرسانی یا سیالات غیر اسیدی و شیمیایی قرارداد و می توان در رده‌های فشاری از 4 بار تا 32 بار به صورت شاخه‌های 6 و 12 متری تولید و عرضه کرد.

سایز 280 میلیمتر (11 اینچ)

لوله پل اتیلن 280 میلیمتر را می توان همانند چند سایز از لوله‌های پل اتیلن با کمترین مورد استفاده جهت انتقال سیالات قرارداد. این نوع از لوله پلی اتیلن بیشتر برای پروژه‌های سفارشی با فشار باری 4 اتمسفر تا 32 بار با شاخه‌های 6 و 12 متری بسته به سفارش کارفرما تولید کرد.

سایز 315 میلیمتر (12 اینچ)

لوله پلی اتیلنی 315 میلیمتر یا لوله 12 اینچ پلی اتیلن را میتوان جزو پرکاربردترین لوله تحت فشار در انتقال سیالات غیر اسیدی و شیمیایی و آبرسانی قرارداد. امروزه لوله 12 اینچ پلی اتیلن جهت استفاده در سیالات با دبی بالا با فشار اتمسفری 4 بار تا 32 بار در انتقال های پرکاربرد صنعتی به صورت شاخه‌های 6 و 12 متری تولید کرد.

لوله پلی اتیلن تک جداره 355 میلیمتر (14 اینچ)

لوله پلی اتیلن 355 میلیمتر هم برای انتقال سیالات و جزو لوله‌های پلی اتیلن با کاربرد سفارشی یا همان کمترین مورد در انتقال را دارد. لوله پلی اتیلن 355 میلیمتر را می توان از 4 بار تا 32 بار با سفارش شاخه‌های 6 و 12 متری تولید کرد.

لوله تحت فشار سایز 400 میلیمتر (16 اینچ)

لوله پلی اتیلن 16 اینچ یا 400 میلیمتر برای انتقال آب و سیالات غیر اسیدی با دبی بالا از پرمصرف ترین نوع لوله‌های پلی اتیلن است. از این سایز بیشتر برای انتقال آب و انتقال فاضلاب هایی با دبی بالا معمولا با طول بالا استفاده می شود. این نوع لوله تک جداره را از 4 بار تا 32 بار اتمسفر با شاخه‌های 6 و 12 متری و نوع پلی اتیلن مورد استفاده از پلی اتیلن سنگین است.

لوله پلی اتیلن تحت فشار سایز 450 میلیمتر (18 اینچ)

لوله 450 میلیمتر یا همان لوله 18 اینچ جزو تقریبا کم مصرف ترین لوله پلی اتیلن در انتقال سیالات را دارد. لوله 18 اینچ پلی اتیلن با رده‌های فشاری 4 بار تا32 بار به صورت شاخه‌های 6 و 12 متری تولید می شود.

لوله پلی اتیلن تک جداره 500 میلیمتر (20 اینچ)

لوله پلی اتیلنی 500 یا لوله 25 اینچ پلی اتیلن یکی از پرکاربرد ترین و پرفروش ترین نوع لوله‌های پلی اتیلن در انتقال آب و سیالات غیر اسیدی، با تولید در رده‌های فشاری از 4 بار تا 32 بار به صورت شاخه‌های 6 و 12 متری بسته به سفارش تولید می شود. لوله تک جداره 25 اینچ جزو لوله‌های پلی اتیلن سنگین است.

لوله تک جداره سایز 560 میلیمتر (22 اینچ)

لوله پلی اتیلن 560 میلیمتر از لوله‌های پلی اتیلن برای انتقال آبرسانی‌های معمولا طولانی یا همان برای شهرها و روستاها از نوع رده پراستفاده ترین و سفارشی می باشد. لوله پلی اتیلن 560 میلیمتر از 6 بار تا 32 بار به صورت شاخه‌های 6 و 12 متری تولید می شود.

فیلم نحوه تولید لوله‌های پلی اتیلنی فشار قوی تکجداره
 

لوله پلی اتیلن گازی

از دیگر کاربردهای لوله‌های پلی اتیلن انتقال گاز می باشد. لوله پلی اتیلن گازی در سایزهای 25، 63، 90، 125 و 160 میلیمتر به صورت کلافی و شاخه ای (طبق سفارش) و منطبق با SDR 11 و SDR 13 تولید و عرضه می گردد.

وجود نوار زرد رنگ در امتداد جانبی لوله پلی اتیلن نشان دهنده نوع استفاده آن برای انتقال گاز می باشد. این لوله به روش جوش الکتروفیوژن به یکدیگر و به اتصالات پلی اتیلن گازی جویند می شوند. تمامی لوله‌های پلی اتیلن گازی باید برگه تایید اداره گاز داشته باشند و در صورت نداشتن گواهی تایید اجازه بهره برداری از این لوله‌ها داده نمی شود.

از نکات مهم دیگر، تاریخ تولید باید روی لوله درج شده باشد و لوله‌هایی که بیش از 6 ماه از تاریخ تولید آن ها می گذرد قابل استفاده نمی باشند.

مقدار MFR در مواد اولیه لوله پلی اتیلنی گازی نباید بیشتر از 20 درصد و کربن به کار رفته نباید بیش از 2 الی 2/5 درصد وزن هر متر لوله پلی اتیلن آبیاری باشد. وجود مواد آنتی یو وی در ساخت لوله‌های پلی اتیلنی باعث کاهش اثرات اشعه ماورای بنفش خورشید می شود.

لوله پلی اتیلن گازرسانی، ابعاد، استانداردها و خواص

لوله پلی اتیلن گازی از مواد پلی اتیلن مرغوب با گرید تجاری PE 100 تولید می شوند. به طور معمول، سایز استاندارد لوله پلی اتیلن گازی از 16 تا حدود 630 میلیمتر می باشد، مگر در موارد استثناء که بنا بر سفارش شرکت پیمانکار، این لوله‌ها با قطرهای متفاوت تولید می شوند. لوله‌های گازرسانی می توانند در فشارهای کاری 2/5 تا 20 اتمسفر به خوبی پایدار بمانند.

لوله پلی اتیلن گاز رسانی

انواع لوله پلی اتیلن گازی مطابق با استاندارد EN 1555 و IGS-M-PL- 014 – 01 تولید می شوند. لوله و اتصالات پلی اتیلن گازی در برابر عوامل مخرب محیطی نظیر خوردگی، مواد شیمیایی، نشت از محل جوشکاری و ترک خوردگی بسیار مقاوم هستند. این لوله‌ها استحکام، انعطاف پذیری بالا، دوام و عمر طولانی دارند. استفاده از لوله‌های پلی اتیلن برای حوزه گازرسانی موجب کاهش هزینه ها و زمان اجرای پروژه شبکه گازرسانی می شود.

مزایای لوله‌های پلی اتیلن گازرسانی :

 • سبکی وزن، مقاومت در برابر ضربه و امکان حلقه نمودن لوله‌ها تا سایز 125 میلیمتر در طول های تا 600 متر، موجب شده تا حمل و نقل این محصولات بسیار آسان گردد.
 • مقاومت در برابر تابش اشعه مخرب خورشیدی (اشعه UV) از دیگر خصوصیات این محصول است.
 • قابلیت جوشکاری لوله به لوله و استفاده از رابط های پلی اتیلن و اتصالات فلنچی، باعث سهولت و سرعت زیاد در نصب و راه اندازی این خطوط لوله می گردد.
 • به علت خاصیت الاستیسیته می توان این لوله‌ها را در خارج ترانشه (کانال حفر شده) به هم متصل نمود و بدون ایجاد شکست در لوله و نقطه جوش، آن را به داخل ترانشه منتقل نمود.
 • قابلیت انعطاف پذیری این لوله‌ها، امکان استفاده در زمین‌های ناهموار و ایجاد خمهای مجاز در آن را به کاربران داده است. (شعاع مجاز خم 20 برابر قطر اسمی لوله است)
 • مقاومت عالی در برابر فشارهای ناشی از زمین لرزه و رانش زمین به خصوص در سطح زیر دریا که امکان حرکت لایه‌های زمین بیشتر می باشد، از دیگر مزایای این لوله‌هاست.
 • بر خلاف سایر لوله‌های انتقال سیالات که ظرفیت انتقال مواد در آن به مرور زمان و به دلیل خوردگی، رسوبات، نشست پذیری و سایر علل کاهش می یابند، لوله‌های پلی اتیلن با سطحی فوق العاده صیقلی حداقل مقاومت را در برابر عبور مایعات از خود بروز داده و باعث یکنواختی و ثابت بودن میزان جریان سیال در تمامی طول عمر لوله خواهد شد.
 • مقاومت در برابر خوردگی، سائیدگی، پوسیدگی، سیالات شیمیایی و عدم جذب آب از دیگر خصوصیات این لوله‌ها می باشد.
 • حک تمامی خصوصیات و مشخصات لوله بر روی بدنه آن، به صورت خوانا و کم عمق، ردیابی آن را پس از سالها و در فاصله طول عمر این محصول، همواره سهل و آسان نموده است.
 • هزینه بسیار پایین در نصب و راه اندازی و نگهداری خطوط لوله پلی اتیلن از دیگر مزایای استفاده از این محصولات می باشد.

مشخصات فنی لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن تک جداره تحت فشار از مواد اولیه پلی اتیلن پتروشیمی و با دو نوع گرید تجاری PE80 – PE100 تولید می شوند. از آن بیشتر جهت انتقال آب و آبیاری در مزارع و کشاورزی، محافظت از کابل های برق و مخابرات و … استفاده میشود. این نوع لوله‌ها از قطر 16 میلیمتر تا قطر 140 میلیمتر به صورت کلاف های 100 متری، و قطر 160 میلیمتر هم به صورت کلاف و هم به صورت شاخه‌های 6 متری می توان تولید کرد. از قطر 160 تا قطر 2000 میلیمتر به صورت شاخه‌های 6 و 12 متری تولید می شوند.

ضخامت و فشار این لوله‌ها بسته به قطر لوله و فشار اتمسفری فرق دارد و مهمترین ویژگی و مشخصات آن ویژگیهای ظاهری و مهندسی لوله پلی اتیلن می باشد. از مهمترین مشخصات فنی شامل ابعاد و اندازه لوله و قطر داخلی و خارجی آن می باشد. علاوه بر این موارد فشار اسمی، دبی خروجی، سختی و استحکام لوله‌ها و همچنین ضخامت، جزو مشخصات فنی لوله‌های پلی اتیلن محسوب می شوند. مشخصات فنی لوله‌های پلی اتیلن روی قیمت لوله پلی اتیلن تاثیر بسزایی دارد.

تفاوت لوله‌های پلی اتیلن با لوله پلیکا (U-PVC)

لوله پلیکا (پولیکا) در واقع همان لوله U-PVC است که اولین تولید کننده این نوع لوله، پلیکا نام داشت و به همین نام در ایران شناخته شد. عامه مردم نام پلیکا را برای لوله‌های UPVC خاکستری رنگ انتخاب کردند و نام پلیکا بر روی این جنس لوله ماند.

لوله پلیکا تمامی خواص مواد U-PVC را دارد و به سختی صدمه می بیند و عمر طولانی دارد. لوله پلیکا زنگ نمی‌زند و پوسیده نمی‌شود. به همین جهت لوله UPVC در سیستم‌های آبی، سیم‌کشی زیرزمینی و خطوط فاضلاب کاربرد فراوانی دارد.

لوله پلیکا پس از پلی اتیلن یکی از پر‌مصرف‌ترین مواد پلیمری است. لوله پلیکا به جهت مقاومت بالایی که در برابر مواد شیمیایی و شرایط آب و هوایی دارد عمدتا برای تولید انواع لوله از آن استفاده می شود. وزن سبک و استحکام بالا لوله پلیکا باعث شده تا محبوبیت بالایی در کاربردهایی لوله کشی در روی زمین و زیر زمین را برقرار کند.

از سوی دیگر، پلی اتیلن (HDPE)، یک ترموپلاستیک پلی اتیلن است که از نفت ساخته شده است. پلی اتیلن مقاومت بالاتری دارد، سخت تر است و مقاومت دمایی بالا تری دارد. لوله‌های HDPE برای استفاده در لوله کشی‌های زیرزمینی مناسب تر هستند، چرا که این لوله‌ها در معرض امواجی که سیستم را تحت تاثیر قرار می دهند، شوک ها را تعدیل نموده و آنها را جذب می کند. آنها همچنین مقاوم ترین نوع اتصالات را دارند و همچنین مقاومت بالایی در برابر سایش و گرما دارند.

تفاوت لوله پلی اتیلن با لوله GRP

لوله پلی اتیلن نسبت به لوله GRP از ویژگی و مشخصات منحصر بفرد بسیاری برخوردار است. برای اینکه بتوان این دو نوع لوله را با هم مقایسه نمود می توان از چند روش مهم و کاربردی اعم از نظر استحکام کششی، حمل و نقل لوله، خاصیت شناور بودن و کاربرد در پروژه‌های دریایی، اتصالات لوله، بستر سازی، مقاومت لوله در برابر خوردگی، استحکام در برابر ضربه و در نهایت مقاومت فشاری با یکدیگر استفاده کرد.

در ادامه به طور خلاصه در زیر به برخی از تفاوت های ذکر شده لوله‌های جی آر پی و پلی اتیلن می پردازیم. استحکام کششی لوله پلی اتیلن ۲۴ برابر لوله GRP است. در شرایط تنش کششی لوله پلی اتیلنی دچار خزش می شود ولی لوله GRP در چنین شرایطی رفتار داکتیل یا لوله مانیسمان از خود نشان داده و می شکند.

لوله پلی اتیلن با توجه به سبکی وزن و مقاومت کافی در بحث حمل و نقل هیچ گونه شکستگی و یا ضایعاتی ندارد. لوله فایبرگلاس معمولا در پروژه‌های دریایی بعلت خاصیت شکننده بودن مورد استفاده قرار نمیگیرد و این در حالی است که لوله پلی اتیلن قابلیت شناور بودن روی آب را دارد و برای مصارف دریایی گزینه مناسبی هستند.

زمانی که در پروژه‌های صنعتی بحث استفاده از لوله پلی اتیلن می شود، مهمترین خاصیت این نوع لوله اتصالات با استفاده از جوشکاری بدون نشتی را می توان روی لوله انجام داد. اما در لوله GRP امکان نشتی لوله زیاد است. شرایط بستر سازی برای لوله‌های GRP با توجه به ماهیت ضعیف خود لوله بسیار دشوار می باشد. برای بسترسازی لوله GRP خاک اطراف لوله باید تا حدی کوبیده شود که نیروهای جانبی را بصورت یکنواخت به اطراف لوله اعمال نماید و خاک بستر باید خالی از هرگونه تخلخل باشد. اما در مورد لوله‌های پلی اتیلن به علت استحکام ذاتی خود لوله بستر سازی با خاکریزی سبک برای بسیاری از کاربردها کفایت میکند.

همانطور که میدانید لوله پلی اتیلن در برابر بسیاری از مواد شیمیایی و مواد آلی از مقاومت خوبی برخوردار است. ولی در عوض متاسفانه لوله فایبرگلاس نسبت به لوله تک جداره در برابر مواد خورنده از مقاومت کمتری برخوردار است. زمانی که لوله پلی اتیلن و لوله GRP در شرایط تست هیدرواستاتیک قرار میگیرند، مقاومت در برابر فشار هیدرواستاتیک لوله‌های پلی اتیلنی بسیار بالاتر از لوله GRP است. بطوریکه لوله‌های پلی اتیلن که تا مرحله شکست تحت فشار قرار میگیرند فقط دچار ترک میشوند اما لوله کامپوزیت تحت این فشار می شکند.

لوله پلی اتیلن فاضلابی

لوله پلی اتیلن فاضلابی در بین مهندسین به لوله کاروگیت مشهور است. بدلیل اینکه این مدل لوله‌ها نیاز به تحمل فشار داخلی ندارند لذا دو پارامتر صیقلی بودن و تحمل نیرو وارده از سمت خاک فاکتورهای اصلی تولید لوله پلی اتیلن فاضلابی است.

لوله کاروگیت یکی از خانواده‌های لوله‌های پلیمری هستند. این لوله‌ها دارای ظاهری حلقوی و داخل لوله به صورت صاف و صیقلی می باشند.

لوله‌های کاروگیت برخلاف ظاهرشان دارای انعطاف پذیری بالایی نیستند. بسیاری بر این باورند که لوله‌های کاروگیت به لحاظ ظاهر فنری شکلشان میبایست از انعطاف بالایی برخوردار باشند. اما این لوله‌ها یک لایه ی داخلی صاف و مسطح دارند، که در صورت فشار آوردن بیش از حد امکان ترک خوردگی و شکاف را در لوله‌های کاروگیت بالا می برند.

لوله‌های کاروگیت را تحت عنوان لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی یا لوله دوجداره پلی اتیلن و با نام اصلی لوله کاروگیت فاضلابی می شناسند. مواد تشکیل دهنده لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی از پلی اتیلن با گرید PE80 می باشد که با افزودنیهای دیگری اعم از دوده و مستربچ رنگ و استحکام لوله‌های کاروگیت را تغییر و بهبود می بخشد.

 لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی به دو روش به یکدیگر متصل می شوند یا به وسیله جوش و یا توسط کوپلر و واشر که توسط یک واشر آب بندی شده و انتقال سیالات با ماهیت فاضلابی را عهده دار می شوند. ظاهر فیزیکی سیاه با جداره زرد رنگ از خصوصیات ظاهری این لوله‌هاست.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بالارفتن استاندارها تنها گرید PE100 باقی مانده است و باقی گریدها از گردونه تولید لوله‌های پلی اتیلنی حذف شده‌اند. البته در مواقعی جهت تولید لوله پلی اتیلن فاضلابی و لوله دوجداره کاروگیت از مواد پلی اتیلن PE80 نیز استفاده میشود.

لوله‌های پلی اتیلنی تولید شده با مواد PE100 به عنوان بهترین و سبک ترین لوله پلی اتیلن تک جداره شناخته می‌شوند و همچنین این لوله‌ها مقاومت و طول عمر بیشتری دارند. از همین مواد نیز برای تولید لوله پلی اتیلن فاضلابی استفاده می شود و نیاز به مواد خاص نیست.

مواد اولیه پلی اتیلن جهت تولید لوله پلی اتیلن فاضلابی باید پایپ گرید باشد و قابل ذوب شدن توسط دستگاه‌های اکستروژن باشد. در ایران و پتروشیمی‌های داخلی این مواد را با نام اختصاری EX3 مشخص میکنند و هر گاه مواد پلی اتیلنی دیدید که با EX3 شروع میشد مطمئن باشید که این مواد جهت خطوط اکستروژن و پایپ گرید است.

مواد PE100 مشکی از بهترین گزینه‌ها جهت تولید لوله پلی اتیلن فاضلابی است. به دلیل اینکه در فرآیند تولید هیچگونه افزودنی لازم نیست به آن اضافه شود، بافت مولکولی این لوله‌ها بسیار عالی است. تحت بدترین شرایط محیطی این لوله‌ها عمری بسیار بالا خواهند داشت و به صورت طبیعی عمری در حدود 100 سال دارند.

تاثیر مواد شیمیایی بر روی لوله‌های پلی اتیلنی

لوله پلی اتیلن به‌ دلیل سادگی ساخت و امکان کنترل مواد سازنده و کنترل در برابر مقاومت‌های شیمیایی و فیزیکی سهم بزرگی را در بازار به‌ خود اختصاص داده‌ است. همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم لوله‌های پلی اتیلن دارای مزایای زیادی هستند.
مقاومت درمقابل پوسیدگی، سایش و ضربه، مقاومت در مقابل خوردگی، خاصیت انعطاف‌پذیری مناسب، خاصیت جمع شوندگی بسیار بالا، سبکی، مقاومت در برابر زمین‌لرزه و رانش زمین، قابلیت اتصال بسیار محکم و بدون نشتی، مقاومت بالا در برابر اشعه ماوراءبنفش خورشید و دارا بودن خصوصیات هیدرولیکی مناسب، همگی از مزایای آن محسوب میشوند.
لوله پلی اتیلن در مقابل آب هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد و باعث می‌شود هیچ تغییری در رنگ، بو و مزه آب ایجاد نشود. از همین رو برای انتقال آب چه به صورت صنعتی و چه به صورت مصرف آشامیدنی و خانگی ایده‌آل است.

برای تعیین و بررسی مقاومت لوله‌ پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی می توان آزمایش‌هایی براساس استانداردهای جهانی بر روی لوله انجام داد. در این آزمایش‌ها نمونه لوله تک جداره را در نوع خاصی از ماده شیمیایی غوطه‌ور می‌سازند و اثرات آن را ثبت می‌کنند.

در برخی موارد، لوله و اتصالات پلی اتیلن را تحت شرایط متفاوت فشار و دما با مواد شیمیای آزمایش می‌کنند و تغییرات و رفتارهای لوله درمقابل آن را ثبت می‌کنند. هر تغییر در ظاهر، ضخامت و کیفیت لوله، مقاومت لوله پلی اتیلن را در برابر شرایط شیمیایی نشان می‌دهد.

مقاومت بالا و عدم ترکیب با دیگر مواد شیمیایی در تولید این لوله‌ها باعث شده است تا مصرف این محصول دامنه گسترده‌ای از کاربردهای صنعتی و فضاهایی که در آن فرآیندهای شیمیایی انجام می‌شود را دربر بگیرد. واکنش‌های شیمیایی بین سیال و لوله‌ها در شرایط خاصی مانند شرایط اسیدی، قلیایی، واکنشات تحت فشار بالا و … اتفاق می‌افتد و می‌تواند موجب اختلال در خطوط لوله‌ها شود. لوله پلی اتیلن راه‌حلی مقرون به صرفه و راحت برای لوله‌کشی در شرایط خاص است.

یکی از ساده‌ترین و شاید مهم‌ترین ویژگی‌های لوله‌های پلی اتیلنی مقاومت درمقابل هوازدگی و زنگ‌زدگی است که موجب می‌شود این لوله‌ نیازی به پوشش و حفاظت نداشته باشد. همچنین آنها در مقابل مواد شیمیایی هم مقاومت قابل توجهی دارند. انواع لوله پلی اتیلنی در برابر آب، محلول‌های نمکی معدنی، اسیدهای ضعیف، اسیدهای آلی قوی، محلول‌های قلیایی قوی مقاومت بالایی دارد و واکنشی با این مایعات اتفاق نمی‌افتد.

همچنین این لوله‌ها در برابر اسیدهای قوی، اسید هیدروفلوئریک، چربی‌ها و روغن‌ها مقاومتی کافی دارند و به ‌صورت صنعتی نیز قابل در این موارد قابل استفاده هستند.

دوام و طول عمر لوله تک جداره تحت فشار

لوله‌های پلی اتیلن با نام اختصاری PE در بازار و در بین مهندسان شناخته می شوند. مواد اولیه ی لوله‌های پلی اتیلن در گرید های مختلف ایجاد می شود که هم اکنون در کشورمان مواد اولیه پلی اتیلن با گریدهای PE80 و PE100 تولید می شود. ولی در جهان شروع به تولید لوله‌های پلی اتیلن با مواد اولیه ی دارای گرید PE 120 نیز شده است.

لوله‌های پلی اتیلن در لوله کشی فاضلاب های شهری، آبیاری گیاهان، آبیاری باغات و باغچه ها، آبیاری قطره ای، آبیاری بارانی و موارد دیگر استفاده می شود ولی بیشترین کاربرد آنها در طراحی و ساخت لوله‌های آبیاری تحت فشار است. 

با توجه به فشار آب، لوله‌های پلی اتیلن به دو دسته  HDPE و LDPE  تقسیم می شوند. لوله‌های نیمه اصلی و اصلی در شبکه‌های آبیاری تحت فشار با استفاده از لوله‌ها با دانسیته بالا (HDPE) و لوله‌های لترال (آبده) در شبکه‌های آبیاری قطره ای با توجه به فشار کاری کم از جنس پلی اتیلن با دانسیته پائین یعنی (LDPE) تولید می شوند.

لوله‌های HDPE، از لحاظ دوام و کیفیت، حتی از قابلیت استفاده در زیر ساخت های سیستم های لوله کشی شهری نیز برخوردارند. به طور کلی، مقاومت در برابر خوردگی، عملکرد هیدرولیکی، انعطاف پذیری، مقاومت سایشی، سختی، اتصالات یکپارچه و عمر طولانی، از مزایای ذکر شده برای لوله‌های HDPE  است.

معمولا طول عمر یک لوله به وسیله مشخصات فیزیکی، شیمیایی و محل قرارگیری آن که شامل آب، فاضلاب، گاز و خاک می‌باشد تعیین می‌شود. با توجه به دوام لوله در این شرایط می توان هزینه و قیمت واقعی آن ‌را محاسبه کرد.

در سیستم های قدیمی که از لوله‌های فلزی استفاده می شد، خوردگی و پوسیدگی لوله‌های فلزی منجر به مشکلاتی همچون رسوب گذاری و کاهش فشار آب در آبیاری و همچنین گرفتگی لوله‌ها و پایین آمدن ضریب بهداشتی آب شرب در مصارف خانگی می شد که خسارات و هزینه‌های بسیاری را جهت تعمیر لوله‌ها به دنبال داشت.

پوسیدگی و خوردگی لوله‌های فلزی ممکن بود هم از داخل و یا از خارج اتفاق بیفتد که این امر بر عملکرد هیدرو لیکی آن تاثیر منفی می گذاشت. به همین خاطر در کشورهای غربی و  همچنین در ایران انتقال آب از طریق لوله‌ها فلزی منسوخ شده است و در اکثر پروژه ها از لوله پلی اتیلن استفاده می شود.

برخلاف محصولات قدیمی، لوله‌های پلی اتیلن زنگ زدگی ندارند و قابلیت استفاده در مدت زمان طولانی را دارا هستند. ویژگی‌های مثبت این لوله‌ها موجب کارآمد شدن هزینه ها  و صرفه جویی در منابع شده است. در واقع لوله پلی اتیلن و  مخصوصا نوع HDPE  آن دارای انعطاف پذیری بسیار بالایی نسبت به لوله‌های فلزی سنتی هستند و بنابراین در برابر خمیدگی مقاوم می باشند.

لوله‌های پلی اتیلن روز به روز با تاثیر پذیری از پیشرفت علم شیمی، دیواره‌های نازک تر و سبک تر و در عین حال مقاومت بالاتر را به خود می بینند. این لوله‌ها محصولاتی ایمن و مقاوم برای زیر ساخت های شهری و ساختمانی و همچنین آبیاری هستند و عمر مفید آنها با توجه به کاربرد و طراحی و نصب در بازه ی زمانی بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال تخمین زده می شود.

مقاومت بسیار بالا در برابر فشارهای ایجاد شده از زمین لرزه و یا رانش زمین مخصوصا در سطح زیر دریا که امکان حرکت لایه‌های زمین بیشتر می باشد، از ویژگی‌های مهم این لوله‌هاست.

تست لوله پلی اتیلن

انجام تست های کنترل کیفیت لوله پلی اتیلن یکی از مهم ترین و ضروری ترین قسمت های کارخانه‌های تولید کننده لوله‌های پلی اتیلن است. صحت و دقت انجام این آزمایش ها معیاری از مرغوبیت و کیفیت نهایی این لوله‌ها می باشند. در واقع تست های سنجش کیفیت لوله پلی اتیلن از لحاظ پارامترهای شیمیایی و فیزیکی مشخص می کنند این لوله‌ها تا چه میزان بر مبنای استانداردهای جهانی تولید شده اند و آستانه پایداری آن ها در شرایط محیطی مختلف چقدر است.

تست یا همان آزمایش هیدرواستاتیک این نوع لوله‌ها به منظور بررسی استحکام لوله تولید شده در برابر فشارهای هیدرواستاتیکی، انجام میپذیرد. این نوع تست بر روی خطوط لوله پلی اتیلن در محل پروژه و همچنین بر روی نمونه لوله تولید شده بصورت آزمایشگاهی انجام پذیر است. معمولا آزمایش لوله پلی اتیلن را پس از خاموشی و تعمیرات به جهت حصول اطمینان از کارکرد صحیح و مناسب تجهیزات پس از راه اندازی مجدد، لازم است انجام شود

این تست که به منظور درستی اجرا و بکارگیری خطوط لوله پلی اتیلن انجام می شود اغلب برای مشتریان حائز اهمیت بیشتری می باشد. در این نوع روش تست لوله تحت فشار از نظر استحکام و طول عمر در برابر فشار آب و سایر فشار ها در هنگام اجرا سنجیده خواهند شد. انجام این تست می بایست پس از سرد شدن محل جوش ها انجام شود. بهترین ماده استفاده شده در تست استحکام هیدرواستاتیک آب می باشد و استفاده از هوا در شرایط مشخص توصیه می گردد.

تست لوله تک جداره از نظر استحکام مورد تایید شرکت های تولیدکننده این محصول می باشد و به منظور جلب رضایت مشتری انجام خواهد شد. تست هایی همچون تست کشش، تست جریان مذاب، تست فشار حرارتی و غیره نیز در تولید لوله پلی اتیلن انجام می شود. هر کدام از این تستها براساس شاخص های استاندارد شده باید صورت پذیرد و در زمان تولید و پس از آن قابل ارائه است. مهمترین و رایج ترین نوع آزمایش هیدرواستاتیک لوله پلی اتیلن استفاده از حوضچه آب می باشد. این آزمایش در زیر به طور خلاصه و مفهمومی توضیح داده شده است.

به دلیل بررسی استحکام لوله پلی اتیلن در مقابل فشارهای هیدرواستاتیکی، تست فوق انجام می پذیرد. در این تست نمونه‌های لوله پس از غوطه ور شدن در حوضچه آب با توجه به اندازه لوله و نوع مواد اولیه در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۰۰ ساعت و یا ۸۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۶۵ ساعت و یا ۸۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۰۰۰ ساعت، تحت فشار درونی ثابتی قرار داده می‌شوند. وجود هر نوع نقص در نمونه ها (ترکیدگی، بادکردگی، تورم موضعی، نشتی و ترک های مویی) به معنای رد شدن و غیرقابل قبول بودن محصول است.

استانداردهای بین المللی لوله‌های پلی اتیلن

 • موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران (isiri)
 • استاندارد اروپا
 • استاندارد آمریکا
 • ایزو ISO
 • استاندارد DIN آلمان
 • استاندارد TUV
 • استاندارد حلال

آزمون ‌های بازرسی لوله‌های پلی اتیلن

 • آزمون شاخص جريان مذاب ( ISO 1133 ) 
 • آزمون تعيين چگالي لوله‌ها‌های پلی اتیلنی ( ISO 1183 )
 • تعيين درصد کربن ( ASTM D 1603 )
 • تست کشش ( BS2782-EN63-ASTM D 2412 )
 • آزمون فشار هيدرواستاتيک ( EN 921 )
 • آزمون فشار ترکيدگي ( ASTM D 1599 )
 • آزمون برگشت حرارتي ( ISO 2505 )
 • اندازه گيري ابعاد و بررسي ظاهري لوله ( ISO 11922 )
 • آزمايش او آی تی لوله ‌های پلی اتیلنی ( O.I.T )
 • آزمايش فشردن ( EN – 12106 / ISO – 4437 )
 
اتصالات پلی اتیلنی تک جداره

اتصالات پلی اتیلن بدلیل استفاده بسیار وسیع و حجم اطلاعات زیاد در صفحه جداگانه ای توضیح داده شده است. مهمترین اتصالات پلی اتیلن عبارتند از : زانو اعم از 45 درجه 90 درجه و یا 135 درجه، سه راه مساوی و نامساوی 45 درجه و 90 درجه، تبدیل سایز های مختلف، درپوش، هندهول های پلی اتیلنی، سیفون یا شتر گلویی بوگیر، کفخواب پلی اتیلنی، مهره ماسوره یک سر دنده و دو سر دنده یک سر مغزی و... که می توانید با مراجعه به صفحه اتصالات پلی اتیلنی ناب زیست نسبت به خرید انواع آن اقدام نمائید.

لوله پلی اتیلن غیر استاندارد

لوله پلی اتیلن غیر استاندارد همان لوله‌های پلی اتیلنی درجه دو می باشند که کاربردی به استثناء انتقال آب بهداشتی و آشامیدنی دارند. در حقیقت از لوله‌های غیراستاندارد به دلیل استفاده از مواد نامرغوب برای امور مربوط به آبرسانی در مزارع و در ادامه غلاف سیم های برق، مخابرات، گاز در زیر زمین، استفاده توسط شهرداری‌ها بمنظور ارتباط ریشه درختان درون جداول شهرداری، نگهبان شیرهای خودکار، تولید کول پلی اتیلن برای محافظت بدنه چاه ها و و قناتها، استفاده بمنظور ورودی و خروجی مخازن و سپتیک ها، شوتینگ های زباله و... استفاده می شود.

لوله پلی اتیلن غیر استاندارد کیفیت و مرغوبیت کمی ندارند، لوله تک جداره غیر استاندارد نیز مانند لوله‌های استاندارد توان تحمل فشار باری بین 4 تا 40 بار و در قطر های 16 تا 2000 نیز تولید می شود علت نامگذاری این لوله نوع کاربرد آنهاست که شاید می بایست به نام دیگری بطور مثال لوله پلی اتیلن غیر آبرسانی و غیر بهداشتی نامگذاری می کرده اند.

برخی دیگر از کارخانه‌های تولید کننده در تولید لوله پلی اتیلن غیر استاندارد از مواد زائد فرآیند تولید لوله‌های پلی اتیلن دارای استاندارد خودشان و یا بعضا سایر تولیدکنندگان استفاده می نمایند، البته از نظر سازمان استاندارد ملی این کار تایید نمی گردد ولی بر حسب تجربه و تستهایی که در کارخانه ها صورت می گیرد اثبات نموده لوله پلی اتیلن غیر استاندارد یا به اصطلاح لوله پلی ایتلن کابلی دارای تحمل فشار کاری مانند سایر لوله‌های پلی اتیلنی استاندارد می باشد.

برخی از کارخانه‌های تولید کننده که در حال اقدام برای گرفتن استاندارد هستند و به دلیل طولانی و وقت گیر بودن فرآیند گرفتن پروانه استاندارد اجباری برای جبران هزینه‌های خود اقدام به تولید لوله پلی اتیلن غیر استاندارد می نمایند ولی از جهت استفاده از مواد اولیه و مرغوبیت کالا فرقی با لوله ای پلی اتیلن موجود در بازار نمی کنند یعنی مواد کاملا درجه یک و بدون گرانول بوده لیکن چون هنوز اداره استاندارد تولید آنها را پروانه نداده است نمی توانند تحت عنوان لوله استاندارد به بازار لوله بفروشند.

 مطالب مرتبط :

 
 
 
2014:07:29
 1. برزگر گفت:

  سلام . من برزگر هستم از نقده . فروشگاه لوله برزگر - لوله پلی اتیلن فشار قوی سایز 75 مقدار 2500 متر میخاستم . کلافهاش اگر 200 متر باشه بهتر - 6 بار - حتما پی ای 100 باشه ..

 2. کمال خادمی گفت:

  با سلام لطفاً قیمت لوله پلی اتیلن 32 از نوع PE100 مقاوم در برابر نور خورشید را برای آب ، کابل برق و گاز فشرده ارسال فرمایید لطفاً امروز یکشنبه ۵ اردیبهشت ارسال نموده و نحوه خرید 2000 متر و چگونگی ارسال را بیان فرمایید واتساپ و تلفن همراه 09017204319 باتشکر.

 3. رئیسی گفت:

  لوله پلیکا۳۲*3چند می‌باشد ۶۰۰عدد میخواستم.

 4. جواد ترابی گفت:

  سلام من به یک کلاف هزار متری لوله پلی اتیلن سایز ۳۰ میلیمتر برای تحمل فشار ۱۰ بار نیاز دارم البته من هزار متر کلاف یک تکه لازم دارم که میخام از مقاومت و کیفییت و انعطاف بالایی برخوردار باشه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید و بفرمایید که چه قیمتی در میاد ترابی هستم از همدان.

نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57