سایت سپتیک تانک

سایت سپتیک تانک | تعاریف ، مفاهیم سپتیک تانک ، استعلام قیمت

در این سایت بعنوان یکی از قوی ترین سایت های سپتیک تانک ما تلاش داریم ضمن ارائه تعریفی جامع از سپتیک تانک ، نسبت به معرفی شرکت های معتبر فروشنده سپتیک تانک اقدام نمائیم .

وظیفه سایت سپتیک تانک چیست ؟ سایت مزبور وظیفه دارد کل دیتای مورد نیاز بمنظور طراحی ، محاسبه ظرفیت ، نحوه جستجوی تولید کننده و سایت های تولیدی سپتیک تانک ، خرید سپتیک و نصب این دستگاه را به مراجعه کننده آموزش دهد . 

نکته مهم : در این صفحه بدلیل پرکاربرد بودن سپتیک تانک پلی اتیلن بعد از توضیح کامل در خصوص سپتیک تانک و ...  مثالها و شکلهایی که استفاده شده است مربوط به سپتیک تانک پلی اتیلن می باشد . 

سایت سپتیک تانک

سایت سپتیک تانک سایتی است که در آن تمامی دیتای مربوط به سپتیک تانک ، انواع آن و محاسبات و مشخصات فنی مدلهای مختلف در اختیار خریداران محترم قرار می گیرد.

سپتیک تانک بعنوان ابتدایی ترین دستگاه در تصفیه فاضلاب، مخزنی دفنی است از جنس پلی اتیلن سنگین ، فایبرگلاس رزینی ، بتن و یا سنگ که بدلیل مکانیزم بسیار ساده و غیر الکترومکانیکال بودن در تمامی دنیا بسیار مورد توجه کارفرمایان قرار گرفته است .

سپتیک تانک که اغلب اوقات بصورت دفنی میباشد در خارج از محل سکونت و در محوطه ای دور از عبور و مرور دفن می شود. سپتیک تانک اگر از جنس سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره باشد، هیچگونه مشکلی در رفت و آمد در محل دفن سپتیک تانک رخ نخواهد داد .

نقشه سپتیک تانک

در تصویر زیر نقشه شماتیک سپتیک تانک نمایش داده شده است :

نقشه سپتیک تانک

نقشه سپتیک تانک به نحوی است که پساب خروجی از ساختمان بواسطه لوله کشی انجام گرفته به قسمت ورودی سپتیک تانک منتقل می گردد . در این مسیر می توان از منهول سر راه سپتیک تانک استفاده نمود یعنی تمامی فاضلاب های محوطه و ساختمان به منهولی قبل از سپتیک تانک منتقل و سپس از منهول به سپتیک تانک منتقل گردد. فاضلاب بهنگام ورود به سپتیک تانک اصولا باید به آرامی وارد دستگاه گردد بدین منظور سر راه ورودی به سپتیک تانک از زانویی استفاده می گردد تا فشار پساب ورودی به دستگاه توسط این زانو کاملا خنثی شود و به آرامی به ته بخش اول سپتیک تانک هدایت گردد . 

سپتیک تانک

 در ادامه سایت سپتیک تانک به معرفی ساختمان سپتیک تانک خواهیم پرداخت. 

ساختمان سپتیک تانک

بعد از ایجاد آرامش در بخش اول و ته نشینی مواد سنگین و شناور شدن چربی های سبک از مجرایی که در وسط بافل میانی سپتیک تانک تعبیه می شود مواد با BOD5 به نسبت کمتر از حالت اول وارد بخش دوم سپتیک تانک می شود . این مواد در حقیقت از بخش زلال قسمت اول سپتیک تانک برای هدایت به بخش دوم سپتیک تانک انتخاب می شود . این کار خیلی سخت نیست چرا که مکان حفره ایجاد شده در بافل میانی سپتیک تانک به نحوی انتخاب می شود که پساب زلال فاضلاب ورودی به بخش اول سپتیک تانک را به قسمت دوم هدایت میکند . 

در قسمت دوم سپتیک تانک آن بخش از جامدات که در قسمت اول به هر دلیلی از جمله تلاطم ایجاد شده بواسطه سرریز یکباره پساب به درون سپتیک تانک یا شیب نامناسب لوله های ورودی و عدم استفاده از منهول ، وارد این بخش شده اند ته نشین می شوند و روغن ها و چربی ها نیز بدلیل سبک بودن در قسمت بالایی قسمت دوم قرار میگیرند . این چربی ها نیز آنقدر با هم کلونی تشکیل میدهند و به هم می چسبند تا سنگین شده و به ته مخزن سقوط نمایند . در قسمتی که جامدات ته نشین می شوند توده باکتری های بی هوازی به رشد و فعالیت مشغولند . باکتری بی هوازی بعد از اتمام اکسیژن درون مایع و مواد مغذی نسبت به خودخوری اقدام می نمایند این عامل باعث ایجاد گرما و آب شدن تدریجی لجن های ته نشین شده بهمراه مقداری گاز متان و هیدروسولفور می گردد . همین عامل باعث ضرورت تعبیه ونت هدایت گاز در سپتیک تانک می گردد . وظیفه اصلی ونت در سپتیک تانک انتقال گازهای ایجاد شده بواسطه فعالیت باکتری های بی هوازی می باشد .

سپتیک فاضلاب

ونت اصولا بصورت عصایی در بالای قسمت خروجی سپتیک تانک و یا در بالای سقف سپتیک تانک قرار داده می شود . جنس لوله ونت سپتیک تانک پلی اتیلن تکجداره می باشد . چنانچه سپتیک تانک در فضای آزاد استفاده شود که نزدیک ساختمان نباشد تا بوی خروجی از ونت سپتیک باعث اذیت و آزار بهره بردار نگردد می توان این لوله عصایی را در همان محل دفن سپتیک تانک رها کرد ولی کار صحیح این است که این لوله از طریق لوله کشی به بالاترین نقطه ساختمان هدایت گردد همچون ونت چاه جذبی و ونت سرویس های بهداشتی .

دریچه بازدید یکی دیگر از اجرای اصلی سپتیک تانک می باشد . این که یک دریچه برای سپتیک تانک تعبیه گردد یا دو دریچه بستگی به نحوه طراحی دیوایدر میانی و ظرفیت سپتیک تانک دارد در سپتیک تانک با ظرفیت کمتر از 10 مترمکعب می توان بجرات گفت استفاده از یک دریچه بازدید در بالای سقف سپتیک تانک بهتر از تعبیه دو دریچه است چرا که هر مقدار تعداد برشها در بدنه سپتیک تانک کمتر باشد مقاومت مکانیکی سپتیک تانک بالاتر می رود در این صورت دریچه بازدید را طوری تعبیه می کنند که دسترسی به هر دو قسمت سپتیک تانک از این دریچه میسر باشد . قطر دریچه بازید در سپتیک تانک با یک دریچه بازدید اصولا 800 میلیمتر و در سپتیک تانک با دو دریچه بازدید اصولا 600 میلیمتر می باشد . محل تعبیه دریچه بازدید در سپتیک تانک با د ودریچه بازید 70 سانتیمتر از لبه های سپتیک تانک می باشد و محل استقرار دریچه بازید در سپتیک تانک با یک دریچه بازدید روی دیوایدر میانی می باشد. علت این موضوع دسترسی های راحت تر در هر حالت می باشد در سپتیک تانک با یک دریچه بازدید دسترسی به دو بخش سپتیک تانک بیشتر مطرح است و در سپتیک تانک با دو دریچه بازدید دسترسی به دو بخش سپتیک تانک و همزمان دسترسی به ورودی ها و خروجی های سپتیک تانک در صورت ضرورت . 

سپتیک تانک

یکی دیگر از اجزاء مهم سپتیک تانک لوله ورودی سپتیک تانک می باشد . لوله ورودی به سپتیک تانک در بالاترین نقطه یکی از عدسی ها یا در بالای سقف بخش اول سپتیک تانک نصب می گردد . جنس لوله ورودی به سپتیک تانک و سایز آن بستگی به لوله خروجی از منبع تامین فاضلاب دارد . در صورتی که لوله خروجی از منبع تامین فاضلاب سایزی بزرگتر از استاندلرد سپتیک تانک داشته باشد می بایست کارفرما یا خریدار سپتیک تانک با نصب تبدیل بزرگ به کوچک یا برعکس نسبت به اتصال لوله ورودی به سپتیک تانک اقدام نماید . 

سر راه لوله ورودی به سپتیک تانک تولید شرکت ناب زیست از زانویی استفاده می شود. علت این امر این است که بهنگام عدم استفاده طولانی مدت مخصوصا در ایام عید یا مثلا تعطیلات مدارس که آب درون شترگلویی سرویس بهداشتی خشک می شود بوی بد فاضلاب از درون سپتیک تانک به مجاری ورودی و نهایتا درون مدرسه یا ساختمان برنگردد. این ترفند بسیار ساده تحت عنوان سیفون نام گذاری می شود . برخی از شرکتهای تولید کننده سپتیک تانک این موضوع را با عنوان سیفون داخلی در پیش فاکتور خود برای خریدار سپتیک تانک ذکر می کنند بدون آنکه در تولید توانایی انجام نصب سیفون سپتیک تانک را داشته باشند . چرا که نصب سیفون در ورودی سپتیک تانک نیاز به استفاده از جوش اکستروژن خطی را دارد و می بایست از طریق دستگاه جوش سی ان سی بصورت دو طرفه انجام گیرد . استفاده از جوش دستی درون محفظه کوچک ورودی مخصوصا از سمت بیرون سپتیک تانک که سر دستگاه اکسترودر داخل آن نمی رود بسیار دشوار و تقریبا غیر ممکن است لذا شرکت سازنده حتما می بایست از دستگاه جوش اکسترودر سی ان سی در این محل استفاده کند تا جوش مربوطه از طریق ربات الکترونیکی بصورت دو طرفه انجام گیرد . 

سپتیک تانک

چرا سر لوله ورودی به سپتیک تانک به سمت پایین می باشد ؟ علت این امر ایجاد آرامش در قسمت اول سپتیک تانک و جلوگیری از ایجاد تلاطم در لجن های ته نشین شده در قسمت اول سپتیک تانک می باشد . 

در ادامه یکی دیگر از اجزاء اصلی سپتیک تانک معرفی می گردد . لوله خروجی نیز در قسمت انتهایی سپتیک تانک نصب می گردد . جنس لوله خروجی سپتیک تانک اصولا پلی اتیلن و در بعضی مواقع پی وی سی می باشد . همواره سر لوله خروجی از سپتیک تانک به سمت پایین و بصورت زانویی خواهد بود البته این موضوع نیز نیاز به تکنولوژی خاص استفاده از جوش اکستروژن دارد چرا که دسترسی انسان به قسمت بیرونی لوله خروجی تقریبا میسر نیست و در صورت استفاده از جوش یکطرفه به مرور زمان این زانویی از بدنه جدا شده و وظیفه اصلی خود که جلوگیری از خروج چربی و روغن ها بسمت چاه فاضلاب می باشد را انجام نخواهد داد . این موضوع باعث گرفتگی سوراخ ها در چاه فاضلاب و در ادامه پر شدن چاه جذبی می گردد.

سپتیک تانک

قطر لوله خروجی از سپتیک تانک بهیچ عنوان نباید از قطر لوله ورودی کمتر باشد چرا که در اینصورت زمانی که آب با حداکثر دبی وارد سپتیک تانک می گردد باعث آور فلو و نهایتا برگشت پساب به درون لوله ورودی و بهم ریختن مکانیزم عملکرد باکتری های بی هوازی و ... خواهد شد. اما اینکه حداکثر قطر لوله خروجی از سپتیک تانک چقدر می تواند باشد تنها نیازمند دقت به این مطلب است که هر مقدار قطر لوله خروجی بیشتر باشد در حقیقت ظرفیت سپتیک تانک و مدت ماند پساب درون سپتیک تانک کمتر می شود چرا که آب در سطع مقطع پایین تری از سپتیک تانک خارج می شود . 

یکی دیگر از اجزائی که در بدنه سپتیک تانک مشاهده می کنید پایه های نصب شده در پایین ترین قسمت سپتیک تانک و همتراز جداره بیرونی کف مخزن سپتیک می باشد. جنس بدنه پایه سپتیک تانک پلی اتیلن می تواند لوله دوجداره یا تکجداره پلی اتیلن باشد . وظیفه اصلی پایه در سپتیک تانک مخصوصا سپتیک تانک پلی اتیلن جلوگیری از عدم چرخش سپتیک تانک هنگام بارگیری است و به هیچ عنوان پایه سپتیک تانک باربر نیستند . 

شرکت وهولیت لهستان بعنوان شرکت پیشرو در زمینه تولید مخازن سپتیک در سراسر جهان از نوع جدیدی از پایه در تولید سپتیک تانک استفاده میکند که باعث کاهش هزینه تولید سپتیک تانک می گردد . این پایه بصورت صفحه تخت بوده و بمنزله تکیه گاه زیر بدنه عمل میکند و از اوالیتی و دو پهن شدن سپتیک تانک بهنگام وارد شدن فشار جلوگیری می نماید . چنانچه مقاومت مکانیکی سپتیک تانک بالا در نظر گرفته شود تعداد پایه زیر سپتیک تانک در حدو دو پایه کفایت میکند . شرکت ناب زیست همواره مقاومت مکانیکی بدنه اصلی سپتیک تانک را بیشتر از 12 کیلونیوتن بر متر مربع در نظر میگیرد و خریدار سپتیک تانک نگرانی از بابت شکستن سپتیک تانک نخواهد داشت . 

سپتیک تانک

 در این قسمت از سایت سپتیک تانک به معرفی تولید کننده های معتبر سپتیک تانک اشاره می نمائیم.

تولید کننده سپتیک تانک

شرکت ناب زیست تولید کننده سپتیک تانک اعم از سپتیک تانک بتنی ، سپتیک تانک فایبرگلاس و سپتیک تانک پلی اتیلن یکی از بزرگترین شرکتهای سازنده سپتیک تانک در سراسر ایران دارای چندین نمایندگی و کارخانه تولیدی سپتیک تانک در شهرها و استانهای مختلف می باشد . برخی از این استان ها عبارتند از : سپتیک تانک تبریز ، سپتیک تانک اصفهان ، سپتیک تانک کرمان ، سپتیک تانک مشهد و ... .

شرکت هلدینگ صنایع برتر ، شرکت پایپ گستر ، شرکت مهاب ، شرکت سازآب و شرکت پایپ ایران نیز از شرکتهای سازنده سپتیک تانک در ایران می باشند . البته برخی شرکتهای دیگر نیز هستند که در زمینه سپتیک تانک فعالیت می کنند مثل شرکت های فنی یا شرکتهای مهندسی که نام بردن از آنها باعث ایجاد مشکلاتی برای ناب زیست خواهد شد . 

در هر صورت مهم اینجاست که هر شرکتی که برای خرید سپتیک تانک انتخاب می کنید حتما از سایت تولیدی و کارخانه تولید سپتیک تانک ایشان بازدید کنید چرا که در صورت بروز مشکل باید بدانید دقیقا به چه کسی جهت بطرف کردن و استفاده از گارانتی مراجعه فرمائید . 

متاسفانه بدلیل رقابتی بودن بازار کار تولید سپتیک تانک و وجود تعداد شرکت های واسطه زیاد در این صنف تنها خواهش ما از خریداران این خواهد بود که بعد از اخذ پیش فاکتور از هر شرکتی بمنظور اطلاع از صحت و سقم مطالبی که در پیش فاکتور شرکتها بیان می شود حتما حداقل از کارخانه تولیدی آن شرکت چند عدد فیلم آنلاین ببنید یا اگر میسر است از خط تولید سپتیک تانک منتسب به آن شرکت بازدید فرمائید .

شاید تاکید بیش از حد بتواند راهگشای حل مشکلات زیادی باشد که در این قبیل موارد پیش آمده است تا بتوانیم از وقوع این مسائل جلوگیری کنیم و با تداوم اعتماد خریداران به فضای کسب و کار اینترنتی و در حقیقت کمک به خودمان و شرکتهایی که خاضعانه در امر تولید فعال هستند و سودی بسیار کمتر از واسطه گران در تولید یک سپتیک تانک می برند در نهایت این فضا را به سمت کشوری پیشرفته در زمینه تجارت الکترونیک سوق دهیم . 

در هر حال تمیز دادن شرکت تولید کننده سپتیک تانک از شرکت فروشنده سپتیک تانک در واقعیت بسیار آسان و در فضای اینترنت بسیار دشوار است که هر چه ما در این چند سطر بنویسیم به این اندازه که شما ما را بواسطه بازدید از کارخانه تولید سپتیک تانک یاری می نمائید ، کمک نخواهد کرد .

مزایا و معایب استفاده از سپتیک تانک بمنظور تصفیه فاضلاب

با پیشرفت تکنولوژی و تولیدات پلیمری و شیمیایی پیچیده ای که هر روز در صنایع مختلف به طبیعت سرازیر می گردد می توان بجرات گفت عدم استفاده از تکنولوژی پیشرفته در تصفیه فاضلاب آفتی خواهد بود برای بقای نسل بشر . ما باید بتوانیم تمامی فاضلاب های صنعتی که توسط کارخانجات مختلف اعم از نفت و فولاد و معادن ایجاد می شود را تصفیه نمائیم و محیط زیست مان را در معرض خطر قرار ندهیم . در این حالت دستگاهی بنام سپتیک تانک که مکانیزمی بسیار ساده دارد در چه حدی می تواند در تصفیه فاضلاب های صنعتی به ما کمک کند ؟در ادامه به تشریح مزایا و معایب سپتیک تانک خواهیم پرداخت .

مهترین محاسن سپتیک تانک فاضلاب عبارتند از :
- سرعت زیاد در اجرا و نصب به نحوی که یک دستگاه سپتیک تانک پیش ساخته را می توان یک روزه تولید و نصب کرد .
- مناسب برای زمین های دژ و یا زمین هایی که قدرت جذب بسیار کمی دارند و یا مناطقی که سطح آبهای زیر زمینی در آن بالا باشد . چرا که امکان نفوذ آب از بیرون به درون سپتیک تانک پیش ساخته میسر نیست .
- سپتیک تانک به دلیل استقرار درون زمین مکانی را اشغال نمی نماید .
- مقرون به صرفه بودن و هزینه بسیار مناسب استفاده از سپتیک تانک
- سپتیک تانک بدلیل عدم استفاده از وسایل الکترومکانیکال نیازی به تعمیر و هزینه نگهداری و اپراتور ندارد.

مهترین معایب سپتیک تانک عبارت خواهند بود از :

در استفاده از سیستم سپتیک تانک باید کنترل در سرریز شدن سیستم صورت گیرد . در بعضی از موارد بدلیل اشتباهات محاسباتی و کوچک در نظر گرفتن ظرفیت سپتیک تانک متاسفانه باکتری های بی هوازی درست عمل نمی نمایند و سپتیک تانک بصورت سرریز فاضلاب را بدرون لوله ورودی پس میزند.
باید مراقب باشید مواد شیمیایی یا سایر مواد سمی از طریق تخلیه چاه و توالت به سپتیک تانک منتقل نشود.
لجن ته نشین شده در کف سپتیک تانک می تواند مشکلاتی بوجود آورد از جمله اینکه هر چند سال یکبار باید حتما این لجن تخلیه شود.
سپتیک تانک را نمی توان در محیط هایی که سطح آب زیرزمینی بالاست استفاده نمود چرا که بعد از بالا آمدن آب زیرزمینی و نفوذ آب به درون سپتیک تانک تمامی میکروارگانیسمهای درون آن تغییر نموده و کارایی سپتیک تانک کلا دچار اختلال خواهد شد.
در صورت عملکرد ناصحیح سیستم سپتیک تانک ممکن است مواد آلی و پاتوژن های باکتریایی و ویروسی را به محیط اطراف و آبهای زیرزمینی وارد کند.

سایت سپتیک تانک پلی اتیلن

علاوه بر سایت شرکت ناب زیست به آدرس https://www.naabzist.com بعنوان معتبرترین سایت سپتیک تانک پلی اتیلن ایران که شما هم اکنون درون این سایت قرار دارید و بعنوان اصلی ترین سایت در زمینه اطلاعات تخصصی تصفیه آب و فاضلاب در حال بروزرسانی می باشد، برخی از سایت هایی که می توانید در کسب اطلاعات در خصوص سپتیک تانک پلی اتیلن از آنها استفاده کنید عبارتند از : 

سایت شرکت پایپ گستر : سایت سپتیک تانک شرکت پایپ ایران : سایت سپتیک تانک شرکت هلدینگ صنایع برتر  :  سایت سپتیک تانک شرکت ناب زیست دات نت :

این سایتها تقریبا اطلاعات کاملی در خصوص اینکه سپتیک تانک چیست ؟ انوع مختلف سپتیک تانک کدام است ؟ قیمت سپتیک تانک چقدر است ؟ نحوه نصب یا دستورالعمل نصب سپتیک تانک چگونه است ؟ و.... در اختیار شما قرار خواهند داد .

محاسبات سپتیک تانک

برای محاسبه حجم و ظرفیت سپتیک تانک اطلاع از دبی فاضلاب تولید شده در شبانه روز در ساختمان (کارگاه، مجتمع اداری، کمپ و سایر منابع تولید فاضلاب) ضروری است.
ظرفیت سپتیک تانک بر حسب مقدار فاضلاب تخلیه شده درون آن متفاوت و طبق قاعده زیر قابل محاسبه است :

1. اگر حجم فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز تا 2 متر مکعب باشد، حجم سپتیک تانک 3 متر مکعب منظور شود.
2. اگر حجم فاضلاب 2 تا 6 متر مکعب باشد، حجم تانک 1.5 برابر حجم فاضلاب محاسبه گردد.
3. اگر حجم فاضلاب 6 تا 145 متر مکعب باشد حداقل حجم تانک مطابق رابطه زیر بدست می آید :

V = 4500 + 0.78Q
 تعداد نفرات ساکن در هر واحد ضربدر سرانه مصرفی هر نفر در شبانه روز = مقدار فاضلاب تولید شده در شبانه روز = Q
حداقل ظرفیت سپتیک تانک مورد نیاز = V

برای ظرفیت های بیشتر از 145 مترمکعب همین فرمول قابل محاسبه است لیکن چنانچه ظرفیت سپتیک تانک 200 مترمکعب برآورد گردد به لحاظ قیمتی و اقتصادی مناسب تر است یک دستگاه سپتیک تانک 140 مترمکعب و یک دستگاه سپتیک تانک 60 مترمکعب مورد استفاده قرار گیرد.

یادمان باشد :
1- در ساختمانهای مجهز به آشپزخانه های بزرگ که مقدار فاضلاب آشپزخانه زیاد باشد، جدا نمودن فاضلاب و لوله کشی آشپزخانه و نصب حوضچه چربی گیر ضروری است. حجم حوضچه چربی گیر 5 لیتر برای هر نفر کافی است و حداقل ظرفیت قابل قبول چربی گیر نیز 120 لیتر می باشد.

2- مصرف سرانه هر نفر در ایران بین 120 لیتر تا 175 لیتر در شبانه روز می باشد . 

3- برای محاسبه ظرفیت سپتیک تانک در ساختمان های غیرمسکونی همچون مجتمع اداری ، سالن های انتظار فرودگاه ، مجتمع های خرید و تفریحی و ... با کارشناسان ناب زیست تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ایشان بهره بگیرید . 

 مکان یابی سپتیک تانک
برای انتخاب محل نصب سپتیک تانک استاندارد خاصی موجود نیست ولی بسیار مهم است محل نصب سپتیک تانک دور از مسیر نهرها و آبگیرها باشد، همچنین باید دقت نمود سپتیک تانک در سطحی هموار ساخته شود و بمنظور جلوگیری از پخش شدن بو داخل محوطه کارگاه ، مجتمع های مسکونی و ... می بایست سپتیک تانک در جهت مخالف وزش بادهای غالب نصب گردد . 

طراحی سپتیک تانک

برای طراحی سپتیک تانک لازم بود تا تمامی موارد فوق را بیان نمائیم . اکنون بعد از اینکه شما تمامی مطالب در خصوص سپتیک تانک را آموختید به نحوه طراحی سپتیک تانک می پردازیم . 

در طراحی سپتیک تانک فاضلاب اولین پارامتر که باید مد نظر قرارداد این است که سپتیک تانک یک نوع حوضچه ته نشینی است تا آرامش لازم بمنظور فعالیت باکتری های بی هوازی و میکروارگانیزمهای درون لجن فراهم گردد . وجود آرامش و گرما باعث تکثیر پر سرعت باکتری های بی هوازی گردیده و فرایند تبدیل جامد به مایع را تسریع می نماید. از این رو ذیلا مواردی بیان می نماییم که به این مهم در طراحی سپتیک تانک کمک کند .

چند نکته بسیار مهم که باید در طراحی سپتیک تانک در نظر گرفت :
– طول سپتیک تانک را 2 تا 4 برابر عرض آن می بایست در نظر گرفت .
– حداقل عمق موثر برای سپتیک تانک باید 1.2 متر باشد، عمق موثر سپتیک تانک عبارتست از فاصله آزاد فاضلاب تا کف سپتیک تانک.
– فاصله سطح فاضلاب آزاد درون سپتیک تانک تا سقف سپتیک تانک حداقل باید 20 سانتی متر باشد.
– برای زلال سازی بهتر فاضلاب باید سپتیک تانک را دو یا سه مخزنه طراحی نمود که باید حجم قسمت اول سپتیک تانک را دو برابر حجم قسمتهای بعدی مخزن سپتیک تانک در نظر گرفت .این امر به منظور جلوگیری از نوسانات سطحی فاضلاب و طولانی تر کردن تخلیه لجن سپتیک تانک صورت می گیرد.
– بمنظور تخمین درست حجم یا ظرفیت سپتیک تانک ضریب تبدیل آب مصرفی منبع تامین فاضلاب به فاضلاب معمولاٌ برابر 80 درصد در نظر گرفته شود.
– میزان تولید فاضلاب با توجه به سرانه مصرف آب و ضریب تبدیل آن به فاضلاب برای زمان ماند 24 ساعت برای مجتمع های مسکونی و 12 تا 15 ساعت برای مجتمع های اداری و تجاری و کمپ های کارگری و مهندسی (به دلیل عدم حضور پرسنل عملیاتی در طول روز) در نظر گرفته شود .
– جریان فاضلاب بین قسمت های مختلف سپتیک تانک توسط لوله های با قطر 200 تا 300 میلی متر برقرار می گردد، ممکن است این امر بوسیله سوراخ هایی که در دیواره جداکننده یا بافل سپتیک تانک به فاصله 30 تا 40 سانتی متر از سطح آزاد فاضلاب تعبیه می شند انجام گیرد تا مواد شناور از انباره اول سپتیک تانک به قسمت دوم سپتیک تانک سرریز نشود. در این حالت فاصله مرکز سپتیک تانک تا مرکز لوله ها و یا سوراخها در پایین یا بالای مرکز سپتیک تانک 300 میلیمتر در نظر گرفته شود.
– بمنظور خروج گازهای حاصل از تجزیه فاضلاب بواسطه فعالیت باکتری های بی هوازی در فضای داخلی سپتیک تانک، از لوله ای به قطر 10 سانتیمتراستفاده شود. بمنظور جلوگیری از انتشار بوی گاز متان و هیروژن سولفید و … ارتفاع لوله تهویه یا ونت سپتیک تانک را حداقل 1.5 متر بالاتر از ارتفاع بالاترین نقطه در ساختمان در نظر بگیرید. همچنین برای جلوگیری از ورود و یا افتادن جانوران و پرندگان به لوله تهویه می توان دو کار انجام داد : 1- یا در انتهای ونت سپتیک تانک توری نصب گردد و یا با نصب زانوی 90 درجه امتداد دهانه خروجی لوله تهویه سپتیک تانک را به طرف زمین برگردانده شود.
– برای بازدید، تمیز کاری و تعمیر کردن سپتیک تانک یا حتی تخلیه سپتیک تانک بهنگام ضرورت، تعبیه دریچه آدم رو ضروری است.
– بمنظور جلوگیری از حرکت اغتشاشی فاضلاب ورودی که ممکن است موجب خروج کف ناشی از عمل تجزیه فاضلاب گردد از مانع استفاده گردد که ما در ادامه از این مانع به عنوان سیفون ورودی سپتیک تانک یاد می نمائیم. این مانع ممکن است با نصب زانویی و تغییر جهت دادن لوله ورودی داخل تانک از حالت افقی به عمودی عملی گردد. معمولاٌ انتهای لوله ورودی را حدود 300 میلیمتر و انتهای لوله خروجی فاضلاب را 450 میلیمتر پایین تر از سطح آزاد فاضلاب نصب می کنند.
– در حال حاضر حداکثر جمعیتی که می توان فاضلاب حاصل از فعالیت آنها را با سپتیک تانک تصفیه نمود 410 نفر توصیه شده است. برای بیشتر از این تعداد می باید بصورت موازی چند دستگاه سپتیک تانک طراحی نمود. برای توزیع متوازن پساب خروجی بین سپتیک تانک ها از منهول فاضلاب می توان استفاده نمود.
– با نصب دیواره در داخل فضای سپتیک تانک حجم آن را به حداقل دو قسمت تقسیم نمائید، بطوریکه حجم فضای مربوط به ورود فاضلاب دو برابر حجم فضای قسمت خروجی باشد.

دستورالعمل نصب سپتیک تانک

تصور کنید شما بعد از دانستن تمامی موضوعات در خصوص سپتیک تانک نسبت به خرید یکی از انواع مدلهای سپتیک تانک اقدام نموده اید و هم اکنون در ادامه قصد نصب و استفاده از دستگاه سپتیک تانک را دارید. البته شاید شما کسی باشید که با گرفتن نقشه های سپتیک تانک بتوانید خودتان آنرا بصورت بتن درجا اجرا کنید . اینکه چطور باید سپتیک تانک بتنی رو اجرا نمود تا در سالهای آتی دچار مشکل نشوید را در ادامه توضیح خواهیم داد هر چند گرمای حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی و محیط اسیدی درون سپتیک تانک در هر صورت بدنه سپتیک تانک بتنی اعم از سپتیک تانک بتنی درجا و سپتیک تانک بتنی پیش ساخته را سوراخ خواهد کرد ولی روشهایی پیشنهاد خواهد شد که زمان بیشتری بدنه سپتیک تانک دوام بیاورد.

ولی در حالت کلی در نصب سپتیک تانک موضوعاتی که باید درنظر گرفته شود عبارتند از : 1- اینکه سپتیک تانک در حد امکان زیر محل تردد ماشین نباشد. 2- در حد امکان از ساختمان فاصله داشته باشد. 3- لوله ورودی به سپتیک تانک در حد امکان دارای کمترین زاویه و زانو باشد. 4- ونت سپتیک تانک بهیچ عنوان کور نشود و مراقب باشید در آینده دچار شکستگی نگردد . 5- دریچه های بازدید در محیطی محافظت شده قرار گیرد تا مبادا توسط بچه ها باز شود و اتفاقات ناگوار رخ دهد. 

در ادامه با توجه به تمرکز اصلی این شرکت و تمامی شرکتها در جهان به سپتیک تانک پلی اتیلن بدلیل مزایای بسیار زیاد آن ، دستورالعمل نصب سپتیک تانک پلی اتیلن ارائه می شود . 

1-1- آماده سازی گود محل نصب سپتیک تانک

از مهمترین مراحل دفن مخازن زیرزمینی آماده سازی گود نصب قبل از قرار دادن مخزن در آن است. برای آماده سازی گود نصب رعایت موارد زیر ضروری است و عدم رعایت آنها باعث نشست زمین در زیر مخزن و آسیب دیدن مخزن خواهد شد.

 1. ابعاد خاکبرداری محل نصب مخزن باید حداقل از هر طرف 1 متر بیش از ابعاد مخزن باشد.
 2. بهتر است دیواره های گود کمی شیب دار باشد که به هنگام کار کردن درون گود خطری از بابت ریزش خاک به درون گود کارگران را تهدید نکند.
 3. خاک های برداشت شده از گود را در فاصله حداقل 5 متری از گود دپو کنید تا اضافه سربار ناشی از آن باعث ریزش گود نگردد.
 4. کف گود را پس از خارج کردن سنگ و اشیای سخت با قطر بیش از 20 میلیمتر کاملاً تراز نمایید. دقت داشته باشید که شیب لازم جهت جریان فاضلاب از مخزن اول به مخزن دوم در زمان ساخت تأمین شده است.
 5. کف گود باید عاری از قطعه سنگ ها و اشیای سخت با ابعاد بزرگ باشد. 3- چنانچه خاک محل دارای مقاومت کم یا دستی است، خاک را حداقل تا 95 % به روش آشو اصلاحی متراکم نمایید. 5- کف گود را با استفاده از بتن مگر با عیار حداقل 150 کیلوگرم بر مترمکعب تراز کرده و پوشش دهید.
 6. متناسب با مقاومت خاک محل یک لایه بتن مسلح با عیار حداقل 300 کیلوگرم بر مترمکعب به ضخامت حداقل 20-15 سانتیمتر روی بتن مگر اجرا کنید. لازم است که این لایه توسط حداقل یک شبکه آرماتور آجدار مسلح گردد.
 7. به مدت حداقل 48 ساعت نسبت به عمل آوری بتن فونداسیون اقدام کرده و در این مدت از انجام بارگذاری و نصب مخزن خودداری نمایید.

1-2- جا به جایی صحیح سپتیک تانک
مخازن تولیدی این شرکت با رعایت اصول لازم در کارخانه بارگیری شده و تحویل مشتری می گردند. لذا لازم است هنگام تخلیه بار و همچنین انتقال مخزن به درون گود و جاسازی آن در گود نیز این موارد رعایت شده تا از بروز هرگونه آسیب به مخزن جلوگیری شود. مهمترین موارد عبارتند از:

 1. هنگام بلند کردن مخزن از روی وسیله نقلیه ، حتما از جاقلابی های تعبیه شده روی مخزن استفاده گردد. این جاقلابی ها معمولا در بالاترین نقطه مخزن قرارداشته و فاصله آنها به گونه ایست که هنگام بلندشدن، مخزن بصورت افقی باقی خواهد ماند.
 2. در صورت عدم امکان، مشابه تصویر 3 می توان دو سری تسمه محکم را از زیرمخزن عبور داده و به کمک آن مخزن را جابجا نمود. جنس این تسمه ها باید به گونه ای باشد که به بدنه مخزن آسیبی وارد نکند.
 3. هنگام برداشتن مخزن از روی وسیله نقلیه و همچنین انتقال آن به درون گود تعادل مخزن بطور کامل حفظ گردیده و کج نشود.
 4. با توجه به اینکه مخازن تولیدی این شرکت دارای پایه های تعادلی هستند بنابراین قراردادن مخزن روی فونداسیون حتما باید به آرامی صورت پذیرد تا این پایه ها و جوشکاری های آنها آسیب نبیند.

1-3- وصل کردن اتصالات سپتیک تانک
تمام انشعابات ورودی و خروجی مخزن بعد از جایگذاری مخزن در گود وصل می شوند . البته جهت سهولت در فرآیند خاکریزی و متراکم کردن خاک می توان انشعابات را مرحله به مرحله وصل کرد ولی در صورت باز ماندن اتصالات لازم است که از ورود خاک یا دیگر اشیاء خارجی به مخزن جلوگیری شود. حتما باید دقت نمود که روی لوله های انشعابات ، خاک با حجم زیاد یا ناگهانی ریخته نشود. بهتر است در این بخش ها از آجر و بتن جهت ایجاد محفظه و غلاف حفاظتی استفاده گردد که مانع هر گونه فشار اضافی به این نقاط شود.

1-4- پر کردن اطراف سپتیک تانک
به هنگام پرکردن اطراف مخزن سپتیک تانک باید موارد ذیل رعایت شود.

 1. جهت سهولت در خاکریزی و پرکردن اطراف مخزن و امکان انجام صحیح متراکم سازی، حتما در اطراف سپتیک تانک فضایی در حدود 1 متر وجود داشته باشد.
 2. برای پرکردن زیر سپتیک تانک و اطراف سپتیک تانک می توان از مصالح زیر استفاده کرد و در حال اندازه مصالح ریخته شده دور مخزن نباید از 20-15 میلیمتر تجاوز کند. الف) شن و ماسه درشت (Coarse sand or squeegee) ب) شن نخودی (Pea gravel) ج) خرده سنگها (Crushed and screened rock chips) و از مصالح زیر به هیچ وجه نباید استفاده کرد : الف) آسفالت کنده شده از سطح زمین ب) نخاله های ساختمانی ج) خرده سنگ ها با لبه های تیز
 3. مصالح مجاز را بصورت دستی وارد گود کنید.
 4. مصالح را در لایه های 30 سانتی متری دور مخزن ریخته و هر لایه را تا 95 درصد تراکم استاندارد متراکم نمایید. لازم به ذکر است که حتما زیر سپتیک تانک هم کامل پر شود و فضای خالی باقی نماند .
 5. به هیچ وجه نباید مصالح با استفاده از وسایل مکانیکی از قبیل لودر، بیل مکانیکی و کمپرسی مستقیماً روی سپتیک تانک ریخته شود.
 6. پر کردن و تراکم با مصالح گفته شده باید تا ارتفاع 30 سانتی متر بالای تاج سپتیک تانک ادامه داشته باشد.
 7. برای پر کردن عمق دفن باقی مانده می توان از خاک مخلوط برداشت شده از محل استفاده کرد.
 8. وسایل مکانیکی سنگین از قبیل کامیون، کمپرسی، بیل مکانیکی و لودر به هیچ وجه بر روی محل دفن مخزن حرکت نکنند.
 9. چنانچه سپتیک تانک در جایی نصب می شود که امکان عبور بار ترافیکی را دارد، لازم است که با نصب دیوارهای حائل و دال سقف از اعمال بار ترافیکی به سپتیک تانک جلوگیری شود.
 10. اطراف منهول های سپتیک تانک تا سطح زمین با مصالح بتنی یا آجرچینی محافظت شوند. همچنین می توان در هنگام سفارش مخزن، ارتفاع منهول مورد نیاز را اعلام کرده تا منهول های پلی اتیلنی بر روی سپتیک تانک نصب گردند.

 

سپتیک تانک سایت سپتیک تانک نقشه سپتیک تانک سپتیک تانک دو قسمتی ونت سپتیک تانک تولید کننده سپتیک تانک شرکت تولید کننده سپتیک تانک مزایای سپتیک تانک معایب سپتیک تانک سایت سپتیک تانک محاسبات سپتیک تانک محل نصب سپتیک تانک طراحی سپتیک تانک دستورالعمل نصب سپتیک تانک ساختمان سپتیک تانک 2018:09:23
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50