ازن ژنراتور | قیمت دستگاه ازن ژنراتور ، ازن ساز

دستگاه ازن ژنراتور (ازن ساز) دستگاهی است ( قیمت دستگاه ازن ژنراتور ) که از سه روش تخلیه الکتریکی کرونا ، تابش اشعه های ماورای بنفش والکترلیز آب با خلوص بالا برای تولید ازن استفاده میشود که روش اول هم تولید ازن بیشتر با سطح مقطع کمتر الکترود بدست میاورد و مصرف انرژی به ازای تولید هرگرم اززن کاهش می یابد و میتوان بافرکانس ها ، ولتاژ وشکل موج های مختلف راندمان ازن ژنراتور را تغییر داد و به میزان دلخواه رسید.

تولید ازن در ازن ژنراتورهای شرکت ناب زیست با بالاترین خلوص صورت میگیرد و در مقیاس صنعتی باعث افزایش قدرت اکسیدکنندگی وارتقاء راندمان میگردد. قابلیت تنظیم کاملا اتوماتیک با آنالیز دقیق پارامترهایی نظیر دما ، رطوبت ، آلایندگی و ... که میزان ازن مورد نیاز را کنترل میکنند سبب گردیده ازن ژنراتور این شرکت با مصرف کم انرژی واکسیژن از اقتصادی ترین ژنراتورهای تولید ازن در جهان باشند

ازن ژنراتور با تکنولوژی جدید و منحصر به فرد خود ، با دانش روز افزون و پویای خود روزبروز در حال گسترش  وهمه گیری این صنعت در جهان می باشد . هم اکنون این ژنراتورها بدون نیاز به لوازم جانبی (خشک کن ، چیلر ، پمپ تولید هوا ، کپسول هوا و ... ) فقط با یک برق 220 ولت شهری مقدار ازن مورد نیاز به صورت دائم تولید و بدون توجه به رطوبت و دما و با راندمان بالا و مصرف انرژی پائین به کار خود ادامه می دهند.
خاطرنشان می شود که ازن ژنراتورهای ناب زیست دائم کار با قابلیت کار 24 ساعته دارای تکنولوژی پیشرفته مجهز به میکروپروسور داخلی با قابلیت کنترل توسط سنسورها و دارای سیستم خنک کننده می باشند این دستگاها ( ازن ژنراتورها) ، قطعاتی با دوام و طول عمر بالا ، هزینه نگهداری پائین و مصرف برق کم ، استهلاک اندکی دارند. مجهز به سیستم هشداردهنده ، هواساز ، خشک کن هوای ورودی و نمایشگر دیجیتالی ازن جهت نمایش و کنترل عملکرد صحیح تولید ازن ، برق مصرفی ، برق ورودی ، آمپر ، ولت متر ، ترموستات دیجیتالی جهت هرچه آسان تر کردن کنترل اپراتور از کارکرد دستگاه می باشد.
دستگاهی که با روش طراحی  و عملکرد آسان برای اکثر افراد غیر حرفه ایی در این زمینه طراحی شده است و از مزایای این برند می باشد.
انواع روش برای تولید ازن در ازن ژنراتور وجود دارد که سه روش عمده لامپ uv و تخلیه کرونا و پلاسمای سرد می باشد ،در ازن ژنراتورهای شرکت ناب زیست برای مصارف پزشکی از روش پلاسمای سرد که برای تولید ازن پزشکی کاربرد دارد استفاده می گردد.
برای تصفیه آب استخرها و حوضچه های مصنوعی از روش تخلیه کرونا + لامپ ماوراء بنفش برای کیفیت هر چه بهتر آب خروجی با پالایش کامل آب که شامل گندزدائی ، بوبری ، استریل بهداشتی ، از بین بردن باکتریها و ویروس های مضر ( کرپتتوسپوریدیوم) ، حذف رنگ ، حذف قارچها و انگلها و تخم انگلهای معلق ، حذف چرک و روغنهای معلق در آب ، آهن و منگنز و سایر فلزات سنگین را اکسید کرده ، آبی درخشان تر و زلال تر و بهداشتی تر را تحویل می دهد.
در زمینه آب آشامیدنی ازن ژنراتور با میکروب کشی سریع و وسیع بدون تولید گازهای جانبی و بدون تشکیل ترکیبات جانبی مضر و سمی مانند کلرات ، ترکیبات آلی کلرینه و ترکیبات هالومتان که ازن با گندزدائی عوامل بیماری زا ، ازبین بردن کامل طعم و بوی آب ، حذف کامل آهن و منگنز موجود در آب ، حذف رنگ و جلبک ، تثبیت انعقاد و حذف کدورت و کاهش لجن حاصل از بک واش فیلتر ، زلال سازی و فیلتراسیون و بسیاری موارد دیگر که در مقایسه با سایر تصفیه و ضد عفونی کننده ها مانند کلر ، ازن یک گزینه عالی و بودن ایراد می باشد.
از سایر کاربردهای ازن ژنراتورهای ناب زیست می توان به استفاده در صنعت شیلات ، صنعت نان ، صنعت دامی و طیور ، سردخانه ها ، کشاورزی ، محیط های بیمارستانی ، تصفیه فاضلاب ، برج خنک کننده ، آکواریوم ، علم پزشکی (ATP، دردهای نوروپتیک ) می توان اشاره کرد.

 

استفاده ازن ژنراتور در صنایع مختلف :

ازن ژنراتور تصفیه آب ، ازن ژنراتور تصفیه آب استخرها ، ازن ژنراتور بوبری ، ازن ژنراتور بیمارستانها ، ازن ژنراتور مرغداریها ، ازن ژنراتور صنایع لبنی ، ازن ژنراتور پرورش آبزیان ، ازن ژنراتور کشاورزی ، ازن ژنراتور طیور ، ازن ژنراتور میوه وسبزیجات ، ازن ژنراتور درمان زخم ها ، شیلات ، آزمایشگاه ها و...کاربرد اساسی دارد.

گاز ازن با فرمول شيميايي ((O3 يكي از قوی ترين اكسيد كننده هاي موجود در طبيعت به شمار ميرود که بعد از تاثیر گذاری و انجام فرآیند هیچ باقیمانده ای برجای نگذاشته و به سرعت به اکسیژن دو اتمی (O2) تبدیل می گردد. ماده اولیه آن اکسیژن هوا و تولید آن در محل می باشد. به دلیل اینکه مکانیزم عمل ازن با اثر بر روی دیواره باکتری است، سرعت عمل آن حدود 3000 بار سریعتر از کلر است. ازن دارای دو خاصیت بسیار مهم در ارتباط با محیط اطراف خود می باشد:

1- قدرت گند زدائی بالا

2- اکسید کننده بسیار قوی

خصوصیت میکروب کشی ازن ناشی پتانسیل بالای اکسیداسیون آن می باشد. تحقیقات نشان می دهد که گندزدائی توسط ازن حاصل اثر مستقیم آن بر باکتریها و تجزیه دیواره سلولی باکتریها می باشد که از این نظر با مکانیسم عمل کلر در فرایند گندزدائی متفاوت است. با توجه به قدرت بالای گندزدائی ازن در مقایسه با کلر و سایر گندزداها، زمان کمتری جهت تکمیل فرایند گندزدائی نیاز می باشد. بررسی ها همچنین بیانگر توانائی بیشتر ازن برای از بین بردن ویروسها در مقایسه با کلر می باشد.

مکانیسمی که ازن در دستگاه ازن ژنراتور یا ازن ساز برای گندزدایی بکار می برد شامل موارد زیر است :

. اکسیداسیون یا انهدام مستقیم دیواره سلولی بطوریکه اجزاء سازنده سلول به بیرون تراوش کند.

. واکنش سلول با رادیکالهای آزاد شده از تجزیه ازن . آسیب رساندن به هسته یا اسید نوکلوئیک سلول

. شکستن پیوند های کربن- نیتروژن

ازن حاصل از فعالیت دستگاه ازن ژنراتور علاوه بر گند زدائی، مصارف زیادی در تصفیه آب آشامیدنی از قبیل کنترل طعم و بو، کنترل رنگ وحذف آهن ومنگنز دارد. قدرت این اکسید کننده در شفاف سازی منابع آب با کیفیت پائین مانند آبهای بازیافتی حائز اهمیت است. ازن مواد معدنی را بطور کامل اکسید نموده و موجب ته نشینی و حذف آنها می گردد. اهمیت عمده ازن در قابلیت شکستن ترکیبات آلی همراه با آهن و منگنز می باشد.

ازن در برطرف نمودن ترکیبات آلی مولد رنگ، قوی و موثر نشان می دهد بطوریکه بعنوان یک عامل جلا دهنده خوب برای فاضلاب و حذف کننده رنگ در آب شرب، کاربردهای فراوانی یافته است. ازن همچنین قادر است ترکیبات فنولیک و دیگر ترکیبات مولد طعم را در آب شرب از بین ببرد. تحقیقات نشان داده است که ازن می تواند آفت کشهای مالاتیون و پاراتیون را که ترکیباتی سرطانزا و خطرناک هستند به اسید فسفریک ( بی خطر) تبدیل نماید. روش تولید ازن استفاده از تخلیه الکتریکی به روش کرونا است.

اخیراً در خصوص استفاده از ازن به منظور کنترل و حذف کدورت و مواد آلی در مقرراتEPA رهنمود هایی ارائه گردیده است. اگر پیش ازن زنی برای آبهای با کدورت کم در نظر گرفته شود، اغلب مقادیر کم ازن کفایت می نماید و در نتیجه تمام مراحل اکسید اسیون به منظور انجام گندزدائی اولیه در یک نقطه صورت می پذیرد. در این گونه موارد معمولاً از فیلتراسیون مستقیم جهت عملیات صاف سازی استفاده می شود و ازن از طریق ناپایدارکردن ذرات معلق و خنثی سازی بار ذرات کلوئیدی، موجبات حذف کدورت را فراهم می نماید. این امر موجب انجام مناسب تر فرآیند انعقاد و صرفه جوئی در مصرف مواد شیمیائی مورد نیاز می گردد به گونه ای که صرفه جویی حاصل از مصرف مواد، با افزایش هزینه های مربوط به نصب سیستم ازن زنی ( ازن ژنراتور) مطابقت می نماید.

کاربرد ازن ژنراتور یا ازن زن در صنایع مختلف

. صنایع غذایی جهت کاهش بارآلودگی و افزایش زمان ماند محصولات

. آب و فاضلاب جهت کاهش بارآلودگی و گندزدائی، حذف بو و رنگ

. صنایع داروسازی جهت تصفیه آب مصرفی و ضدعفونی سالن های تولید

. کاهش مقدار چربی از طریق چربی گیر

. دامداری ها و مرغ داری ها جهت ضدعفونی کردن آب، سالن ها و دستگاهها

استفاده از اکسیژن ساز و تولید اکسیژن خالص جهت مصرف در ازن ساز باعث کاهش حجم دستگاه، کاهش مصرف انرژی و افزایش درصد ازن تولیدی در جریان خروجی می گردد.

دستگاه ازن ژنراتور

ازن ژنراتور یکی از تجهیزات تولیدی توسط شرکت ناب زیست است که امروزه طرفداران بسیار زیادی دارد . یکی از مهمترین استفاده های ازن ژنراتور کاربرد بمنظور تصفیه فاضلاب و تصفیه آب می باشد که ذیلا به آنها اشاره خواهیم نمود . جهت استعلام قیمت ازن ژنراتور با کارشناسان ناب زیست تماس حاصل فرمائید .

اساس ساختمان يک سلول مولد ازن

مكانيسم توليد ازن به اينصورت است كه تخليه الكتريكي هالهای الكترونهاي پرانرژي و شتابدار را بكار ميبرد. بطوريكه انرژي جنبشي اين الكترونها براي شكافتن پيوند دوگانه اكسيژن (O=O) به محض برخورد با آن كافي ميباشد و مولكول اكسيژن را به دو اتم اكسيژن تجزيه می نمايد : دو اتم اكسيژن كه به اينصورت بوجود آمدهاند، با مولكول ديگر اكسيژن واكنش داده و بصورت ازن درميآيند . همزمان با توليد ازن در داخل سلول مولد ازن مقداری از انرژي الكتريكي ايجاد شده بصورت حرارت از بين ميرود و موجب افزايش دماي سلول می شود از اينرو براي كاهش دماي سلول، الكترود خارجي كه زمين شده است توسط جریان آب خنك كاري ميشود .

ازن ژنراتور

ازن ژنراتور

آب طبیعی برای آنکه قابل آشامیدن باشد بایستی تصفیه شود . ازن ژنراتور و آب شیرین کن صنعتی دو روش مختلف تصفیه آب صنعتی هستند . پس از تصفیه آب توسط ازن ژنراتور آبی زلال ، بی بو ، بی رنگ، بدون مزه خاص، بدون عوامل بیماریزا ، بدون موادسمی همراه با مقداری موادو یونهای لازم بدست می آید. اساسي ترين و مهم ترین مرحله تصفيه آب آشامیدنی گندزدائي يا ضد عفوني نمودن آب توسط ازن ژنراتور جهت مناسب نمودن براي شرب مي باشد. روشهاي مختلفي براي گندزد ائي آب وجودداردكه مهمترين آنها كلرزني ، ازن زني واستفاده ازسایرگند زداها مي باشد. بهترین روش ازن زني در تصفيه آب تزریق آن به آب در دو مرحله یا روش ازن-ازن مي باشد که در مرحله اول پيش ازن زني در مقادير كم برای كنترل كدورت وحذف آهن ومنگنز صورت می پذيرد ودر مرحله دوم ازن زني ، آب كاملاٌ ضدعفوني شده و مواد آلي مولد طعم ، بو ورنگ و كربن آلي حل شده (DOC) با استفاده از مقادير بيشترازن وتماس زياد اكسيد مي شوند. پس از اين مرحله آب براي عرضه و توزيع وارد شبكه ميشود منتها قبل از اينكه وارد شبكه شود براي جلوگيري از آلودگي آب در شبكه مقدارکمی كلر به آن اضافه ميشود

بطورکلی مزاياي استفاده از ازن در تصفيه آبهاي آشاميدنی بشرح زیرمی باشد :

ميكروب كشی سريع و وسيع

از بين بردن كامل طعم و بوي آب

حذف كامل آهن و منگنز موجود در آب

حذف رنگ

حذف جلبک

تثبيت انعقاد و حذف كدورت

حذف مواد آلی

عدم تولید پسماندهای مضر

از ازن ژنراتور در تصفیه آب استخرها ، بیمارستانها ، آزمایشگاهها ، استخرهای پرورش ماهی ، ضدعفونی میوه ها و سبزیجات ، تصفیه فاضلاب ، صنعت شیلات ، صنایع طیور، سردخانه ها ، کشاورزی ، برج های خنک کننده ، صنعت نان و... استفاده می گردد .

 ازن ژنراتور

عوامل موثر در گندزدایی آب به وسیله ازن عبارتند از:

الف) میزان غلظت گاز ازن

ب) مدت زمان ماندن ازن در آب

ج) میزان عوامل بیماریزای موجود در آب

د) مقدار مواد معدنی در آب (در صورت زیاد بودن این مواد در آب بخش زیادی از ازن صرف اکسید کردن آنها می شود و سبب افزایش نیازمندی به ازن می شود)

مهمترین دلایل استفاده از ازن و تولید ازن ژنراتور

1. قدرت اکسید کنندگی 1.5 برابری ازن نسبت به کلر

2. توانائی از بین بردن میکروبها و باکتریهایی که کلر بر روی آنها تاثیر گذار نمی باشد از قبیل

Eschenihia coli , listeria 3. سرعت عمل بالای ازن در گندزدایی که در عرض چند ثانیه قادر به این کار می باشد در حالیکه کلر در حدود 30 دقیقه برای کار زمان نیاز دارد .

4. باقی نگذاشتن باقیمانده های شیمیایی از خود

5. از مزایای دیگر ازن ژنراتور از بین بردن بوی نامطبوع ناشی از باکتریها می باشد .

6. کاربرد ازن ژنراتور بعنوان موثرترین روش برای از بین بردن میکروبها و باکتریهایی از قبیل E.coli,salmonella

 7. کاربرد ازن ژنراتور بعنوان موثرترین روش برای ازبین بردن مواد شیمیایی حاصل از افت کشها و افزودنیهای شیمیایی ( افت کشها شامل مواد مواد مرکب معدنی مضر هستند که از طریق گاز ازن به مواد غیر سمی و بی ضرر تبدیل می گردندو همچنین گاز ازن به راحتی و به طور کامل این مواد را از روی سطح میوه از بین می برد.)

8. بسیاری از میکروبها و باکتری ها در برابر مواد ضد عفونی کننده مانند گاز کلر مقاوم هستند ولی قدرت مقابله در برابر گاز ازن را ندارند زیرا گاز ازن از طریق صدمه زدن به دیواره سلولی این میکروارگانیسمها را به طور کامل نابود می کند.

9. گاز ازن کاملآ طبیعی و ایمن است و هیچگونه باقیمانده شیمیایی برجا نمی گذارد.

10. طعم و بوی طبیعی مواد غذایی را حفظ می نمایید و به سلولهای سالم صدمه نمی زند.

11. استفاده از دستگاه مولد ازن (ازن ژنراتور) ساده می باشد.

12. باکتری زدایی و میکروب کشی با ازن ژنراتور طراوت و تازگی مواد غذایی را حفظ می نماید.

13. استفاده از ازن در مقیاس کوچک کاملآ مقرون به صرفه است.

 مشخصات فنی دستگاه ازن ژنراتور وارد شده ، مونتاژ شده یا تولید شده در شرکت ناب زیست :

* کمپرسور پکیج تناوبی جهت تامین هوای ژنراتور ازن

* انژکتور مخصوص گاز ازن از جنس های UPVC و PTFE مقاوم در برابر گاز ازن

* شیر یکطرفه مخصوص ازن جهت جلوگیری از بازگشت گاز ازن به داخل دستگاه (Ozone Check Valve) ازن ژنراتور

* مخزن واکنش گاز ازن در آب ،مقاوم در برابر خوردگی قابلیت

* سیستم کنترل جریان ازن جهت جلوگیری از برگشت آب به داخل سیستم ازن ژنراتور

* شیلنگ تفلون مقاوم در برابر خوردگی جهت انتقال گاز

 

تصاویر مربوط به جنس بدنه ازن ژنراتور استنلس استیل شرکت ناب زیست

ازن ژنراتور

 

جهت خرید دستگاه تولید ازن (ازن ساز) با نام تجاری ازن ژنراتور با کارشناسان ناب زیست تماس بگیرید . استعلام قیمت دستگاه ازن ژنراتور باید بر اساس آنالیز و محاسبه میزان ازن مورد نیاز توسط کارشناسان انجام پذیرد . قیمت دستگاه ازن ژنراتور از 35 میلیون ریال آغاز و تا 4.5 میلیارد ریال ادامه دارد .

 

ژنراتور ازن چیست و تولید ازن ژنراتور چگونه است ؟

اکسیژن فعال ( ژنراتور ازن) را می توان به چهار دسته تولیدی جهت استفاده به شرح زیر دسته بندی نمود:

۱- ازن ژنراتور تمرکزی :

هرگاه بخواهیم محدوده خاص و کوچکتری را با اثر ضدعفونی بیشتر استفاده نمائیم. ژنراتور ازن با تولید تمرکزی اهمیت ویژه ای پیدا می کند.در این شیوه مدار و خازن ژنراتور ازن به گونه ایی طراحی می شود که میزان اتم اکسیژن در مقیاس خروجی ثابت از غلظت بیشتری برخوردار شود.بطوریکه بوی اتم تولید شده از ژنراتور ازن تند و غلیظ می شود.امروزه در صنایع برای حذف آلودگی ها در حالتهای متفاوت از ژنراتور ازن تمرکزی استفاده می کنند.عموماً در صنعت استفاده از ژنراتور ازن تمرکزی با تولید اتم اکسیژن (ازن) حجیم بوده و برخلاف درمان نیازی به ثبات غلظت و کالیبره بودن دستگاه ندارد.لذا ژنراتور ازن تمرکزی قابلیت استفاده در درمان را نداشته و استفاده از آن بسیار خطرناک می باشد.نکته دیگر اینکه تژنراتور ازن تمرکزی قابلیت پوشش را نداشته و کاربری آن جهت محیط و مکان بسیار پایین می باشد.

۲- ازن ژنراتور پوششی :

هرگاه بخواهیم محیط و مکان های وسیع تری را پالایش و ضدعفونی نمائیم ژنراتور ازن پوششی اهمیت ویژه ایی پیدامی کند.در این روش مدار خازن ژنراتور ازن به گونه ایی طراحی می شود که حجم خروجی بالایی از اتم اکسیژن را با غلظت پایین تولید نماید.بطوریکه دارای بووی مطبوع پس از زمان رعد و برق را در محیط ایجاد میکند.چراکه تخلیه انرژی رعد و برق باعث تولید اتم اکسیژن پوششی با غلظت ۰۵/۰ ppm شده و بوی تند و تازه هوا، همان اتم اکسیژن می باشد.تولید اتم اکسیژن با این ماهیت به راحتی توسعه یافته و کار پوشش دهی در محیط را به طور فوق العاده ایی انجام می دهد.جالب اینکه در این روش نیازی به کانال کشی، تهویه هوا و فیلتر نمی باشد.

۳- ازن ژنراتور غلظتی :

امروزه در جامعه پزشکی و درمان بیماری ها از ژنراتور ازن با تولید اتم اکسیژن به شکل دقیق و کالیبره استفاده می شود ، تا بتواند نسبت به درمان بیماریهای متفاوت از غلظت های متفاوت و دقیق استفاده نمایند.از آنجائیکه خازن ژنراتور ازن باید ۱۵۰۰۰ جرقه در ثانیه را تحمل نماید.کنترل و ثبات غلظت در تولید اتم اکسیژن بسیار مهم بوده و اهمیت تکنولوژی پیچیده آلیاژ این خازن ها از طرف دیگر حائز اهمیت می باشد و عموماً قیمت ژنراتور ازن درمانی چندین برابر صنعتی آن می باشد.البته در صنایع تولید و تکثیر حیوانات جهت کنترل، درمان و جلوگیری از مرگ و میر می توان از دستگاه های صنعتی که دارای خازن هایی با ماهیت مدیکال می باشند استفاده نمود.

۴- ازن ژنراتور محلولی :

هرگاه بخواهیم درون آب و مایعات را پالایش ، ضدعفونی ، افزایش اکسیژن و نمائیم ژنراتور ازن محلولی اهمیت ویژه ایی پیدا می کند.در این روش مدار وخازن ژنراتور ازن به گونه ایی طراحی می شود که اتم اکسیژن را در بدنه مایعات تولید می نماید.عموماً کارشناس آب و مایعات از ژنراتور ازن تمرکزی و تزریق آن به آب و مایعات به شکل گاز استفاده می نمایند.اما با توجه به اینکه حل شدن اتم اکسیژن در آب به روش تزریق گاز بسیار کند انجام می پذرید، بخش عمده ای از آن هدر می رود. بطوریکه در این تکنولوژی ورودی مدار و خازن دستگاه های محلولی برخلاف روش های دیگر هوا و اکسیژن نمی باشد و به صورت مایع انجام می پذیرد

قیمت دستگاه ازن ژنراتور یکمحصول خوب و باکیفیت و ارزان بخرید (ناب زیست سازنده سلول و ترانس تولید گاز ازن و دستگاه ازن ژنراتورکاملا ایرانی ) طراحی و ساخت انواع ترانس و سلول ازن ژنراتور صنعتی دائم کار در ابعاد و سایزهای مختلف این محصول 100٪ ایرانی است .

کلا ازن ژنراتور و گاز ازن برحسب تزریق گاز بر حسب گرم در ساعت محاسبه می گردد ( مثلا 30 گرم ازن خالص در ساعت) این به این معنا است که تولید دستگاه 30 گرم درساعت برحسب وزن گاز ازن خالص تولید شده از دستگاه بر توان خروجی گاز در ساعت 30 گرم است .

مقدار تولید دستگاه ازن ژنراتور شرکت ناب زیست ازن از 30 گرم در ساعت شروع و تا 1000 کیلو گرم در ساعت می تواند افزایش یابد .

بنا به در خواست مشتری برای نوع کار خود مقدار ازن برحسب گرم در ساعت انتخاب و به مشتری پیشنهاد داده می شود. در هر مرحله از پیشنهاد قیمت یا وزن گاز ازن برحسب نوع کار و نوع تزریق متنوع است و باید قبل از هر پیشنهاد قیمتی با مشتری بر نوع تزریق این گاز ازن صحبت و از نوع عملکرد مطلع شد.

قیمت دستگاه ازن ژنراتور پس از نوع مصرف به حضور مشتری تقدیم می گردد .

ناب زیست سازنده ازن با تولید 30 گرم در ساعت تا 1000 کیلو گرم در ساعت می باشد . دستگاه با سایز پایین برای تست نوع گاز ازن و تست آزمایشات پایلوت پروژه مشتری در شرکت ناب زیست موجود می باشد .

تاثیر ازن در بدن

ازن عامل افزایش سلول های سفید در خون بوده و این سلول ها در مقابل ویروس ها ، باکتری ها ، قارچ ها و سرطان از بدن محافظت می کنند و از آنجائیکه سلول های سفید نمی توانند در فقدان اکسیژن به درستی فعالیت نمایند ، توانایی خود را در از بین بردن مهاجمین از دست داده و حتی قادر نخواهند بود در مقابل سلول های سالم و نرمال نیز مقاومت کنند . ( واکنش های آلرژیک ) . جالب  است  بدانید با بکارگیری ازن ، این عنصر به مدت طولانی و قابل توجه سبب افزایش میزان اکسیژن در خون شده و در نتیجه آلرژی ها نیز به سمت بی تفاوتی و عدم حساسیت گرایش پیدا می کنند .

در فیلم زیر خواهیم دید داخل یک دستگاه ازن ژنراتور ساده چه می گذرد ؟

تولیدکننده ازن ژنراتور اصولا باید از دانش فنی بالایی برخوردار باشد چرا که ازن ژنراتور یکی از تخصصی ترین تجهیزات در تصفیه آب و تصفیه فاضلاب می باشد. ازن ژنراتور در حقیقت به زبان ساده با تولید اکسیژن هوای مورد نیاز برای رشد باکتری های هوازی را فراهم می کند. ازنژنراتور بر اساس مقدار ازنی که می سازد دارای رنج قیمت متفاوتی است . برای خرید ازن ژنراتور بعد از محاسبه ظرفیت دستگاه ازن ژنراتور نوبت به انتخاب شرکت معتبر تولیدکننده ازن ژنراتور می رسد .

از نظر برخی شرکت ها ملاک انتخاب جهت خرید ازن ژنراتور قیمت می باشد . ما پیشنهاد میکنیم در انتخاب ازن ژنراتور کمترین ارزش در فاکتورهای انتخاب ازن ژنراتور قیمت را در نظر بگیرید چرا که یک ازن ژنراتور خوب طی دو سال با عملکرد بهینه و هزینه پایین جبران تمامی هزینه های اولیه بیشتر را خواهد نمود. در هر حال برای استعلام قیمت ازن ژنراتور با همکاران ما تماس بگیرید .

نقش ازن ژنراتور در تصفیه فاضلاب :

یکی از مهمترین استفاده های ازن ژنراتور در تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی می باشد . دقیقا بعد از پکیج تصفیه فاضلاب و بمنظور گندزدایی از ازن ژنراتور استفاده می گردد ولی از ازن زن بعد از سپتیک تانک پلی اتیلن استفاده نمی شود.

برخی از پروژه هایی که ناب زیست در تصفیه فاضلاب بعد از پکیج تصفیه فاضلاب از ازن ژنراتور استفاده نموده است عبارتند از : نصب ازن ژنراتور برای گندزدایی پساب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب شرکت ماکیان رشت ، ازن ژنراتور تصفیه فاضلاب شرکت لبنی میعاد ، ازن ژنراتور بمنظور تصفیه فاضلاب خروجی از تصفیه خانه پالایشگاه شازند اراک و ...

ازن ژنراتور بعنوان یکی از کلیدی ترین تجهیزات در تصفیه فاضلاب امروزه مورد تقاضای بسیاری از کارفرمایان می باشد .

سوالی که در انتها مطرح است این است که آیا می توان از ازن ژنراتور در تصفیه پساب خروجی از سپتیک تانک و پکیج تصفیه فاضلاب استفاده نمود ؟ بدلیل اینکه پساب خروجی از سپتیک تانک فاضلاب حاوی مقدار زیادی انگل بوده و دارای رنگ و بو می باشد نمی توان با استفاده از ازن ژنراتور پساب خروجی از سپتیک تانک فاضلاب اعم از سپتیک تانک پلی اتیلن و یا سایر انواع سپتیک تانک را تصفیه نمود و مورد استفاده جهت آبیاری کشاورزی نمود ولی در پساب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب می توان از ازن ژنراتور استفاده نمود. 

سایر محصولات مرتبط :

ازن ژنراتور کشاورزی

ازن ژنراتور تصفیه آب آشامیدنی

ازن ژنراتور تصفیه هوا

سپتیک تانک

منبع کویل دار

دستگاه ازن زن سیستم ازن زن قیمت ازن زن در مشهد دستگاه ازن زن در مشهد ازن زن تهران دستگاه ازن زن در کرج دستگاه ازن زن در کرج ازن ژنراتور ازن زن ازن ساز ازن ژنراتور اصفهان ازن ژنراتور ارومیه ازن ژنراتور کرج تولیدکننده ازن ژنراتور تصفیه آب استخر ضد عفونی کننده استخر قیمت ازن ساز قیمت ازن ژنراتور قیمت دستگاه ازن ژنراتور قیمت دستگاه ازن ساز 2014:03:26

ازن ژنراتور کشاورزی

ژنراتور کشاورزی | استفاده از ازن ژنراتور در کشاورزی

با توجه به روند افزایش جمعیت دنیا و نیاز روزافزون به مواد غذایی که سهم عمده آن از طریق کشاورزی حاصل می گردد ، نیاز  به استفاده از تکنولوژی و روش های جدید در کشاورزی آبی برای نیل به این منظور بیش از پیش احساس می گردد. این امر به آن علت است که کشاورزی آبی همچنان در تأمین تولیدات کشاورزی برای نسل حال و آینده از اولویت خاصی بویژه برای تولید محصولات راهبردی به شمار می آید و جایگاه منحصر به فرد خود را حفظ کرده است .یکی از روش های جدیدی که در آمریکا و کشورهای اروپایی در حال استفاده روزافزون می باشد، بحث استفاده از ازن در آبیاری میباشد . می توان گفت که تقریباً در تمام صنایع غذایی از ازن برای استریلیزاسیون و ضد عفونی و بالا بردن زمان ماندگاری و در کشاورزی و گلخانه برای افزایش رشد و کاهش مصرف سموم استفاده می شود ازن بدون در نظر گرفتن ماهیت باکتری و ویروس و قارچ ها و حتی اسپورها را از بین می برد واکنش های ازن با میکرو ارگانیسم های مختلف، در سیستم های آبی به دو روش، واکنش های مستقیم ازن مولکولی و وجود رادیکال های آزاد حد واسط صورت می گیرد.ازن اکسید کننده ای قوی و در عین حال ناپایدار به شمار می رود. گاز ازن به دلیل کوتاهی نیمه عمر، ‌قابل ذخیره کردن در مخازن نمی باشد. از این رو استفاده از ازن منوط به تولید آن در محل مصرف میباشد . ازن در حقیقت در تصفیه پساب خروجی از سپتیک تانک اعم از سپتیک تانک فاضلاب و سپتیک تانک پلی اتیلن و پکیج تصفیه فاضلاب و همچنین درون دستگاه تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

ازن سبب اکسید شدن مواد ارگانیکی خاک و بقایای گیاهی و در نتیجه سبب رها شدن و پخش مواد غذایی مورد نیاز گیاه میگردد. اکسید شدن مواد ارگانیکی روی ذرات رس سبب تغییراتی در سطوح این ذرات و جمع شدن آن ها شده، در نتیجه سبب افزایش نفوذ پذیری خاک و مانع از پراکندگی ذرات و بالطبع کاهش نفوذ پذیری می شود. همچنین عمل ازن زنی به آب ، سبب تجمع اسید نیتریک (HNO3) که منبعی از نیتروژن است، برای گیاهان می گردد.

نقش ازن ژنراتور در تصفیه آب و خاک و همچنین پساب به عنوان یک عامل اکسید کننده و یک ترکیب میکروب کش حائز اهمیت میباشد ونقش فوق العاده ای در اکسید کردن چربی ها دارد.

ازن در کشاورزی پیشرفته امروزی، یک عامل حیاتی و مفید محسوب میگردد که دارای اثرات سود بخش زیادی می باشد.

 کاربردهای ازن ژنراتور در کشاورزی بسیار وسیع بوده که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :

1 کاربرد ازن ژنراتور در رفع آلودگی های خاک و جایگزین مناسب برای متیل برماید

خاک یکی از منابع مهم و ارزشمند طبیعت است. بدون داشتن خاک سالم، حیات و زندگی روی زمین امکان پذیر نخواهد بود. ۹۵% غذای انسان از زمین حاصل می شود. برنامه ریزی برای داشتن خاکی سالم و تولید کننده ،لازمه بقای انسان است. ورود مواد، ارگانیسم های زیستی یا انرژی به درون خاک سبب تغییر کیفیت خاک می شود. همین مسئله باعث می شود که خاک از حالت طبیعی خود خارج شود. خاک می تواند موجب انتقال عوامل بیماری زای بسیاری از امراض عفونی شود. تعداد میکروب هایی که از طریق فضولات به خاک اضافه می شوند، به وسعت آلودگی های خاک می افزایند. بررسی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مواد افزودنی از جمله متیل برماید نه تنها سبب تغییر خواص فیزیکی و خواص شیمیایی خاک می گردد بلکه خواص زیست محیطی آن نیز دستخوش تغییر می گردد. از آنجاکه ازن قابلیـت حذف و نابودی عوامل بیماری زا و پاتوژن های خاک را دارد، با جایگزین شدن ازن به عنوان گندزدا می توان این اطمینان را ایجاد کرد که نه تنها عمل پاکسازی خاک به نحو احسن انجام می گردد , بلکه حاصلخیزی آن را نیز به همراه دارد.

2 -  کاربرد ازن ژنراتور در کاربرد ازن ژنراتور در آزاد کردن اکسیژن در محیط ریشه

هر یک از گیاهان برای داشتن رشد مطلوب به طور معمول نیازمند اکسیژن می باشند. اکسیژن در کنار دی اکسید کربن(CO2 ) برای گیاهان، کاربردی معادل استفاده از موادغذایی را پیدا کرده است. با توجه به این اصل امروزه در کشورهای اروپایی جهت تأمین اکسیژن مورد نیاز گیاه از ازن استفاده می کنند زیرا ازن این قابلیت را دارد که پس از اثرگذاری خود تبدیل به اکسیژن می شود و بدون هیچ گونه اثر جانبی در کنار CO2 راندمان محصول را بالا می برد و منجر به تولید محصول سبز می گردد . باروری محصولات به وسیله غنی سازی با اکسیژن و دی اکسید کربن افزایش داده می شود همچون گلدهی قبل از موعد، بازده میوه دهی بالاتر، کاهش جوانه های ناقص در گل ها، بهبود استحکام ساقه گیاه و اندازه گل.

3 -  کاربرد ازن ژنراتور در رفع اثر H2S و کاهش مصرف کود

از آنجا که در مناطق اطراف شهرها و بخصوص در پایین دست شهرهای بزرگ ، عموما کشاورزی نیز صورت می گیرد و با نفوذ گاز H2S به منابع آب زیرزمینی، این آب ها به گاز مذکور آلوده می شوند. در نتیجه در پائین دست شهرها با پمپاژ آب های زیرزمینی و استفاده از آب چاه ها در کشاورزی، از آنجا که نفوذ این گاز در آب مانع از جذب کودهای شیمیایی می گردند، لذا مصرف کودها را به میزان قابل توجهی بالا می برند که از لحاظ صرفه اقتصادی، هزینه بالایی را به کشاورزان تحمیل می نماید.

4 - کاربرد ازن ژنراتور در رفع اثر عنصر سمی کلر بر گیاهان

گاز ازن قادر است اثر خوب و قابل توجهی بر روی گاز کلر گذاشته و از اثرات سمی آن بر روی گیاهان به میزان قابل توجهی بکاهد.

5 -  کاربرد ازن ژنراتور در کنترل علف های هرز

درفصل قبل از کشت می توان با دادن دز بالائی از این گاز و زیر و رو کردن خاک بوسیله شخم، به خوبی علف های هرز و سطح بذر آن ها را اکسید نموده و از رشد آن ها تا حد زیادی کاست.

6 - کاربرد ازن ژنراتور در کاهش PH آب

از آنجا که این گاز دارای خاصیت اکسید کنندگی بالایی است ، در اکثر موارد سبب اسیدی شدن محلول آب گشته و با پائین آوردن PH آب بخصوص در آب های حاوی سدیم، سبب فراهم آمدن محیطی مناسب برای رشد و نمو گیاهان میگردد.

7 - کاربرد ازن ژنراتور در افزایش عملکرد گیاهان

از آنجا که آب حاوی ازن به داخل خاک نفوذ می نماید اولا ً سبب اکسید شدن بقایای گیاهی می شود که سبب می گردد اکسید آن ها برای گیاه کاشته شده راحت تر در دسترس قرار گیرد ، ثانیا ً با تبدیل شدن خود گاز ازن به اکسیژن ، شرایط مطلوب برای رشد گیاه در خاک را فراهم می نماید. در نتیجه افزایش عملکرد و قدرت گیاه در مقابل بیماری ها برای اکثر گیاهانی که با آب حاوی ازن آبیاری شد ه اند امری قابل پیش بینی است.

8 - کاربرد ازن ژنراتور در کاهش مصرف سم تا ۸۰ درصد

دو خصوصیت بارز و بسیار مهم ازن، یکی وسیع الطیف بودن آن است یعنی تمام میکرو ارگانیسم ها، قارچ ها، ویروس ها و نماتدها را بدون هیچ گونه مقاومتی از بین می برد و دیگر سریعتر بودن آن است با توجه به موارد ذکر شده ازن، می توان با تأثیر بر روی انواع میکروارگانیسم ها نظیر فوزاریوم ها، پیتیوم، رایزوکتون ها و فیتوفتوراها و … و خصوصاً قارچ های توکیسن دار که میکروارگانیسم های اسپوردار هستند به سرعت نابود می کند و از ایجاد بیماری جلوگیری می کند.

9 - کاربرد ازن ژنراتور در تولید محصولات ارگانیک

یک محصول ارگانیک، محصولیست که عاری از هر گونه آلودگی، آفات، بیماری و سموم باشد . زمانی که برای مبارزه با آفات از ازن استفاده می شود، تمام نیازهای لازم جهت رسیدن به یک محصول ارگانیک را فراهم می کند به طوری که گیاه بدون این که نیاز به سم پاشی داشته باشد، با استفاده از ازن، با تمام آلودگی های محیطی مبارزه می کند و در نتیجه محصولی سالم خواهیم داشت که می توان تحت عنوان یک محصول ارگانیک نام برد.

10 - کاربرد ازن ژنراتور افزایش طول عمر گل های زینتی : تحلیل های تجربی نشان داده اند که استفاده از ازن در آب نه تنها باعث افزایش عملکرد ، بلکه سبب افزایش مقاومت و طول عمر نگهداری گل های زینتی نیز گردیده اند که این امر به خصوص برای کشاورزانی که در کار پرورش گل زینتی هستند امری مهم و قابل توجه به شمار می آید.

سوالی که در انتها مطرح است این است که آیا می توان از ازن ژنراتور در تصفیه پساب خروجی از سپتیک تانک پلی اتیلن و پکیج تصفیه فاضلاب و سایر انواع سپتیک تانک استفاده نمود ؟ بدلیل اینکه پساب خروجی از سپتیک تانک حاوی مقدار زیادی انگل بوده و دارای رنگ و بو می باشد نمی توان با استفاده از ازن ژنراتور پساب خروجی از سپتیک تانک فاضلاب اعم از سپتیک تانک پلی اتیلن و یا سایر انواع سپتیک تانک را تصفیه نمود و مورد استفاده جهت آبیاری کشاورزی نمود ولی در پساب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب می توان از ازن ژنراتور استفاده نمود. 

محصولات مرتبط :

ازن ژنراتور

ازن ژنراتو تصفیه هوا

ازن ژنراتور ازن زن ازن ساز تولید کننده ازن ژنراتور قیمت ازن ژنراتور ازن زن ازن زن کشاورزی دستگاه ازن تولید کننده ازن ژنراتور کارخانه ازن ژنراتور کارخانه ازن ساز تولید کننده ازن ساز ازن ژنراتور در ساری ازن ژنراتور در اهواز ازن ژنراتور در تبریز ازن ژنراتور در اصفهان 2017:06:16

ازن ژنراتور تصفیه فاضلاب

کاربرد ازن ژنراتور در تصفیه فاضلاب:

در قرن حاضر با توجه به رشد جمعیت و نیاز بیشتر برای منابع آب وهمچنین نیاز به تصفیه وبازیابی پسآب ها ، اهمیت تصفیه فاضلاب بیشتر از قبل پررنگ تر شده است. گندزدایی یکی از اصلی ترین مرحله های تصفیه فاضلاب از مکانیسم غیرفعالسازی یا انهدام میکروب های بیماریزا(پاتوژن ها) به حساب می آید که برای جلوگیری از انتشار بیماری های ناشی از آلودگی آب ها در محیط زیست استفاده می گردد. ازن در تصفیه فاضلاب از روشهای جدید گندزدایی استفاده می کند که برتریهای زیادی نسبت به روشهای قبلی کلرزنی فاضلاب دارد،ازن یک ویروس کش واکسید کننده بسیار قوی می باشد که از طریق عبور گاز حاوی اکسیژن از بین جریان متناوب ولتاژ بالا بین 6تا 20کیلووات مابین دو الکترود که توسط دی الکتریک نارسانا وفاصله تخلیه ازهم جدا میشوند ، تولید میشود. ازن درهمان محل سایت تولید میشود چون که شدیدا ناپایدار است ودر عرض چند ثانیه پس از تولید تجزیه می گردد.

ویژگیها ی یک ماده گند زدا:

 • ماده گندزدا پس از گندردایی، نباید باقیمانده سمی(مانند مواد سرطانزا) را ازخودبرجا بگذارد.
 • قدرت نفوذ و نابود سازی عوامل عفونی در شرایط عادی را داشته باشد.
 • برا ی انسانها و محیط زیست مضر نباشد.
 • ایمن وسالم باشد و نگهداری و حمل ونقل آن راحت باشد.
 • بااحتساب هزینه های عملی و کاربردی مقرون به صرفه باشد.

ازن ژنراتور تصفیه فاضلاب

باتوجه به ویژگیهای یک ماده گندزدای خوب، مکانیسم گندزدایی با استفاده از ازن شامل مراحل زیر میباشد:

1-اکسیداسیون یا انهدام مستقیم دیواره سلولی به طوری که اجزای سازنده سلول به بیرون تراوش کند.

2-آماده سازی گاز ورودی سیستم یا همان گاز تغذیه

3-تماس دهنده ازن

4-مکانیسم ازبین برنده ازن مازاد

5-آسیب رساندن به هسته یا اسید نوکلئیک(DNA ,RNA)

6-واکنش سلول با رادیکالهای آزاد شده از تجزیه ازن.

7-بوجود آمدن واکنش Depolymerization)) شکستن پیوندهای کربن-نیتروژن.

 

مزایای استفاده از ازن (ازن ژنراتور) در تصفیه فاضلاب :

-ازن در محل پروژه تولید و مصرف میگردد، پس در حقیقت ازن زنی هزینه ای از بابت حمل ونگهداری ودپو ندارد.

-ازن یک عنصرضدعفونی کننده قوی و موثر با قدرت اکسید کنندگی بالاتر از کلر(3000برابر)، دی اکسید کلر، کلروآمینها ورادیکالهای هیدروکسیل می باشد.

-کلیه فاضلاب ها حاوی ذرات معلق وکیست های انگلی هستند که سبب بیماری زایی میشوند ، اندازه این ذرات میکروسکوپی بسیار ریزمبیاشد که با چشم غیرمسلح قابل روئیت نیست، که ازن زنی باعث از بین رفتن کلیه کیست های انگلی می گردد.

- بعد از ازناسیون میزان مصرف منعقد کننده ها کاهش می یابد ؛ که این خود باعث بالا رفتن سرعت و کیفیت عمل فیلتراسیون می شود.

-میکرو آلوده کننده های آلی در پساب در کنار مواد آلی یافت میشوند، اما غلظت آنها خیلی کمتر(درحدود 1/.mg/L  تا 100mg/L)می باشد که توسط ازن ورادیکالهای OH به طور نسبی از بین می روند.

 

بطور کلی انواع فاضلاب اعم از خانگی و صنعتی و بیمارستانی را میتوان توسط ازن زنی تصفیه نمود. شرایط عملیاتی و دوز مورد استفاده در ازناسیبون ، به نوع فاضلاب و نوع صنعت بستگی نسبی دارد. ازن در حقیقت در تصفیه پساب خروجی از سپتیک تانک اعم از سپتیک تانک فاضلاب و سپتیک تانک پلی اتیلن و پکیج تصفیه فاضلاب و همچنین درون دستگاه تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

براساس این جمع بندی پیدا شدن انواع جدید میکروارگانیسم هادر پسآب مانند تخم وکیست های انگلی ، آشکار شدن انواع بیشتری از مواد آلوده کننده در آن به دنبال دارد. همچنین افزایش سطح کیفی مورد نیاز برای فاضلاب و پسآب ،کارشناسان را برآن داشته است تا فرآیند ازن زنی(ازناسیون) را مورد توجه ویژه قرار دهند.

 

موارد استفاده از ازن ژنراتور در زمینه تصفیه آب صنعتی و تصفیه آبهای آشامیدنی و فاضلاب های مختلف صنعتی وشهری  روز به روز درحال افزایش است. ازناسیون باتوجه به مزیتهایی که دارد توانسته در موارد بسیار زیادی مانند ضدعفونی کردن و اکسیداسیون ترکیبات آلی جایگزین فرایندهای تصفیه متعارف شود.این فرایند جدید در موارد مختلف دیگری همانندذرات معلق نیز کارآیی روش های قدیمی تصفیه را افزایش داده است.

فرایندهای صورت گرفته توسط قسمت تحقیقات بصورت متمرکز برروی فاضلاب کارخانجات صنایع غذایی وپسآب حاصل از شستشوی خطوط مربوطه بوده است که دراین راستا نتایج حاکی از کاهش بار میکروبی وزدایش بو از پسآب حاصله بوده است ،علاوه بر این ،این مجموعه اقدامات موثری در جهت جایگزین نمودن روش های قدیمی با این تکنولوژی نوین نموده است و به نتایج جالب و مطلوب دست یافته است. جهت کسب اطلاعات کاملتر و تخصصی تر با کارشناسان شرکت ناب زیست تماس حاصل فرمایید.

محصولات تولیدی :

ازن ژنراتور

ازن ژنراتور کشاورزی

ازن ژنراتور تصفیه هوا

پکیج تصفیه فاضلاب

ازن ژنراتور ازن ژنراتور تصفیه فاضلاب ازن ژنراتور تصفیه آب قیمت ازن ژنراتور ازن زن در تهران 2017:06:16

ازن ژنراتور تصفیه آب آشامیدنی

آب گواراترين آشامیدنیها ست. آب طبیعی برای آنکه قابل آشامیدن باشد بایستی تصفیه شود.پس از تصفیه، آب زلال، بی بو، بی رنگ، بدون مزه خاص، بدون عوامل بیماریزا،بدون موادسمی همراه با مقداری موادو یونهای لازم بدست می آید. اساسي ترين و مهم ترین مرحله تصفيه آب آشامیدنی گندزدائي يا ضد عفوني نمودن آب جهت مناسب نمودن براي شرب مي باشد. روشهاي مختلفي براي گندزد ائي آب وجوددارد كه مهمترين آنها كلرزني ، ازن زني واستفاده ازسایرگند زداها مي باشد. روش سنتی گند زدائي آب كلر زني است که امروزه دربیشتر کشورهای دنیا مخصوصا کشورهای در حال توسعه رایج می باشد. تامين آب آشاميدني سالم و بهداشتي مورد نياز مردم ازاهمیت بسیاری برخوردار است چرا که بيماريهاي ناشي از آب آلوده مانند اسهال، وبا، حصبه و بيماريهاي انگلي هنوز سالانه نزديك به يك ميليارد انسان را مبتلا مي نمايند و باعث مرگ حدود 10 ميليون نفر،اكثرا در کشورهای در حال توسعه ميگردند. با توجه به قرار گرقتن منابع آبي در محدوده شهرها و ورود آلاينده هاي جديد و مقاوم به اين منابع ضروری است که تصفيه خانه هاي آب به سمت بهره گيري از گندزداهاي جديد و به كارگيري فن آوري هاي نوين در فرايند تصفيه آب گام بردارند.استفاده از كلر و مشتقات آن در گندزدائی آب موجب تشکیل تركيبات جانبي مضر و سمي مانند كلرات، تركيبات آلي كلرينه و تركيبات تري هالومتان(THM) می شودکه این مواد عوارض نامطلوبي را براي مصرف كنندگان به همراه داشته وسرطان زا هستند . گازازن با توجه به خواص ويژه خود وعدم تولیدمواد جانبی مضر ، جایگزین مناسبی برای کلر می باشد.این گاز نزديك به يك قرن است كه بعنوان گند زدا در آب آشاميدني توسط كشورهاي پیشرفته مورد استفاده قرار گرفته و تاكنون هزاران واحد تصفيه توسط ازن در سراسر اروپا، روسيه، ژاپن و ايالات متحده گسترش يافته است و در حال حاضر بيش از 3000 واحد تصفية آب توسط ازن در سراسر جهان و بيش از 300 واحد تصفية آب آشاميدني در ايالات متحده قرار دارد.در کشور ما نیزبهره گيري ازاین روش در تصفيه خانه آب اصفهان و بخش كمي از تصفيه خانه اهوازو بندرعباس صورت مي گيرد. بهترین روش ازن زني در تصفيه آب تزریق آن به آب در دو مرحله یا روش ازن-ازن مي باشدکه در مرحله اول پيش ازن زني در مقادير كم برای كنترل كدورت وحذف آهن ومنگنز صورت می پذيرد ودر مرحله دوم ازن زني ، آب كاملاٌ ضدعفوني شده و مواد آلي مولد طعم ،بو ورنگ و كربن آلي حل شده (DOC) با استفاده از مقادير بيشترازن وتماس زياد اكسيد مي شوند. پس از اين مرحله آب براي عرضه و توزيع وارد شبكه مي‌شود منتها قبل از اينكه وارد شبكه شود براي جلوگيري از آلودگي آب در شبكه مقدارکمی كلر به آن اضافه مي‌شود.

بطورکلی مزاياي استفاده از ازن ژنراتور در تصفية آبهاي آشاميدني بشرح زیرمی باشد:

ميكروب كشي سريع و وسيع
قابليت اكسيداسيون ازن بالاتر ازهمه گندزداهای رایج مانند كلرومشتقات آن، پركلرين، آب ژاول و غیره می باشد. خصوصيات ميكروب كشي ازن بيانگر پتانسيل بالاي اكسيد اسيون آن مي باشد. تحقيقات نشان مي دهد كه گند زدائي توسط ازن حاصل اثر مستقيم آن برباكتريها وتجزيه ديواره سلولي باكتريها مي باشدکه به فرایند زوال سلولي (cell lysing) معروف است. و از اين نظر با مكانيسم عمل كلر در فرايند گند زدائي متفاوت است. کلرفقط با نفوذ به داخل سلول، آنرا غیرفعال میکند وقادربه پاره کردن دیواره سلولی وازبین بردن آن نیست.با توجه به قدرت بالاي گند زدائي ازن در مقايسه با كلر وساير گندزداها ، زمان كمتري جهت تكميل فرايند گند زدائي نياز مي باشد. بررسي ها همچنين بيانگر توانائي بيشتر ازن در از بين بردن ويروسها در مقايسه با كلر مي باشد. در مقام مقايسه ازن بعنوان گندزدا 25 بار قوي‌تر از اسيدهيپوكلرو (HOCl) و 2500 بار قوي‌تر از هيپوكلريت (OCl) و 5000 بار قوي‌تر از كلروآمين (NH2Cl) است. اين مسئله بوسيلة مقايسة ثابت‌هاي CT اندازه‌گيري مي‌شود كه عبارتست از غلظت و زمان لازم براي كشتن 99.9% كل ميكروارگانيزم‌ها. ميزان 0.4ppm از ازن در عرض 4 دقيقه مي‌تواند هر باكتري، ويروس، قارچ و يا كپكي را نابود سازد. در اين ميان قابليت ازن در از بين بردن ويروس‌ها بسيار شگفت‌انگيز بوده و حتي در غلظت‌هاي باقي‌مانده بسيار پايين مي‌تواند ويروسهاي بيماري‌زا مثل هپاتيت را از بين ببرد. در مطالعات آزمايشگاهي ثابت شده فقط 0.012ppm ازن در كمتر از 10 ثانيه مي‌تواند تمام ويروسها را نابود كند.همچنين كپك‌ها نيز به آساني توسط ازن در آب كنترل مي‌گردند. كيست‌هاي Giardia و Cryptospoidium به سهولت توسط ازن كنترل مي‌شوند در حاليكه مقادير طبيعي كلر بر آنها بي‌اثر است.
از بين بردن كامل طعم و بوي آب
ازن قادر است تركيبات فنوليك وديگر تركيبات مولد طعم را در آب شرب از بين ببرد. بو و طعم در منابع آبي بطور طبيعي از آلودگي‌هاي مواد آلي انساني بوجود مي‌آيد. بدين ترتيب كه باكتري‌ها با مصرف اين مواد، بخصوص در آبهاي سطحي باعث ايجاد طعم و بو مي‌شوند. مصرف كلر براي گندزدايي سبب ايجاد تركيبات كلروفنل با بو و طعم بسيار بالايي مي‌شود. بيشتر اين تركيبات بوزا توسط تصفية ازن از بين مي‌رود حتي برخي تركيبات سولفور نظير سولفيد هيدروژن، مركاپتان‌ها يا سولفيدهاي آلي مي‌توانند توسط ازن به سولفات‌ها، اكسيد شوند.


حذف كامل آهن و منگنز موجود در آب
ازن مواد معدني را بطور كامل اكسيد نموده وموجب ته نشيني وحذف آنها مي گردد. اهميت عمده ازن در قابليت شكستن تركيبات آلي همراه با آهن ومنگنز مي باشد. ازن فلزات سنگين را به شکل اكسيداسيون بالا كه معمولاً اكسيدهاي غیر‌محلولي هستند و به آساني با فيلتراسيون حذف مي‌شوند، تبديل مي‌كند. براي مثال آهن معمولاً در حالت فرو (Fe2+)، در آب محلول است كه در حضور ازن به يون فريك (Fe3+) كه در آب بصورت هيدروكسيد فريك خيلي نامحلول است تبديل شده و توسط فيلتراسيون جدا مي‌شود. ساير فلزات مثل منگنز در حضور آهن، كادميوم، كروم، كبالت، مس، سرب، آرسنيك ، نيكل و روي مي‌توانند توسط روش مشابه تصفيه شوند.


حذف رنگ
علت بروز رنگ در آبهاي سطحي وجود مواد آلي طبيعي نظير اسيدهاي تانيك، فلويك و هيوميك مي‌باشند. اين تركيبات در نتيجة تخريب مواد گياهي تولید می شوند ودر ساختمان آنها باندهاي دوگانه كربن ـ كربن به هم وصل مي‌شوند، زمانيكه سري پيوندهاي دوگانه به بالاي 20 برسد جذب رنگ در طيف مرئي بوجود مي‌آيد، ازن به اين پيوندهاي دوگانه مواد آلي حمله كرده و آنها را مي‌شكند و حذف اين پيوندهاي دوگانه باعث حذف رنگ مي‌شود.
آبهاي سطحي معمولاً مي‌توانند در محدوده 4-2 ppm ازن،کاملا رنگ‌زدايي شوند.


حذف جلبك
ازن با توجه به خاصيت اكسيدكنندگي قوي قادر به از بين بردن انواع جلبكها مي‌باشد. ازناسيون آبهاي آلوده شده با جلبك، سبب اكسيداسيون و شناور شدن جلبك در سطح مخزن مي‌شود. ازن همچنين متابوليك‌هاي محصولات جانبي توليد شده توسط جلبك را اكسيد و حذف كرده و در نتيجه باعث حذف طعم و بو خواهد شد.


تثبيت انعقاد و حذف كدورت
در يك تصفيه خانه متعارف كه از آب سطحي بعنوان ورودي استفاده مي نمايد اولين مرحله تصفيه، حذف كدورت مي باشد. درمرحله پيش ازن زني ،ازن از طريق ناپايداركردن ذرات معلق وخنثي سازي بار ذرات كلوئيدي موجبات حذف كدورت را فراهم مي نمايد.و از فيلتراسيون مستقيم جهت عمليات صاف سازي استفاده مي شود. اكسيداسيون مواد آلي محلول توسط ازن منجر به توليد مولكول‌هاي قطبي و باردار مي‌شود كه مي‌توانند با يون‌هاي آلومينيوم و كلسيم واكنش داده و آنها را رسوب دهند. تصفية آب‌هاي سطحي با 0.5 ppm ازن منجر به كاهش كدورت، تثبيت قابليت ته‌نشيني و كاهش مقدار ذرات مي‌شود.استفاده ازازن برای کنترل کدورت مزایای زیر راشامل می شود:
- كاهش مواد شيميائي مورد نياز براي فرايند انعقاد
- كاهش زمان مورد نياز براي تشكيل فلوك ولخته سازي
- افزايش راندامان فيلتر اسيون ( حدود 50 در صد (


- كاهش لجن حاصل از بك واش فيلتر
اين روش موجب انجام مناسب تر فرايند انعقاد وصرفه جوئي در مصرف مواد شيميائي مورد نياز مي گردد به گونه اي كه صرفه جويي حاصل از مصرف مواد با افزايش هزينه هاي مربوط به نصب سيستم ازن زني مطابقت مي نمايد.


حذف مواد آلي
ازن با بيشتر تركيبات سادة آروماتيك و آليفاتيك‌هاي غيراشباع نظير وينيل كلرايد، 1و1- دي‌كلرواتيلن، تري‌كلرواتيلن، P ـ دي‌كلروبنزن و غيره به سرعت واكنش مي‌دهد اما واكنش آن با آروماتيك‌هاي پيچيده و آليفاتيك‌هاي اشباع به آرامي صورت مي‌گيرد.ازن بيشتر تركيبات آلي نظير قندها، فنل‌ها، الكل‌ها و غيره را اكسيد كرده و خود به اكسيژن تبديل مي‌شود. ازن به همراه پراكسيد هيدروژن، يونهاي هيدروكسيل خيلي فعال را تشكيل خواهد داد كه باعث حملة نوكلئوفيليك روي تركيبات آلي است كه اين باعث تغيير مكان هالوژنها و ساير گروههاي عاملي نظير آمين‌ها و سولفيدها مي‌شود. تحقيقات نشان داده است كه ازن مي تواند آفت كشهاي مالاتيون وپاراتيون را كه تركيباتي سرطان زا وخطرناك هستند به اسيد فسفريك ( بي خطر) تبديل نمايد.


عدم تولید پسماندهای مضر
محصولات جانبي حاصل از ازن زني شامل اسيد هايي با وزن ملكولي كم وغيرها لوژن دار ، آلدهيد ها، كتون ها و الكل ها مي باشند كه اين تركيبات اغلب توسط ميكرو ارگانيسم هاي موجود در آب قابل تجزيه بيولوژيكي مي باشند ومعمولاً براي مصرف كنندگان بي خطر هستند. يكي از عيوب استفاده از كلر در اين زمينه، تشكيل مواد آلي از طريق واكنش آن با تركيبات آلي نظير كلروفرم، تتراكلريدكربن، كلرومتان و غيره است كه اين تركيبات بطوركلي، تري‌هالومتان (THM) ناميده مي‌شوندوچیزی حدود 850 ترکیب کارسینوژن پدید می آورندكه همگي سرطان‌زا هستند.درروش ازن زنی ،پيش ازن زني باعث تغيير شكل مواد آلي موجود در آب خام شده و مواد آلي داراي زنجيره طولاني و با تعداد ملكول زياد را به مواد غير قابل تجزيه بيولوژيكي ونيز برخي تركيبات كوچكتر قابل تجزيه تبديل مي نمايد. اين امر بطور همزمان موجب افزايش اكسيژن محلول در آب مي گردد وشرايط براي رشد باكتريها ي هوازي مهيا مي شود. در صورت استفاده از فيلترهاي كربن فعال گرانولي (GAC) در بخش فيلتر اسيون ، مواد آلي بر روي منافذ وسطح كربن فعال گرانولي جذب مي شوند ولذا فيلتر بعنوان منبع تغذيه ورشد باكتريها ايفاي نقش مي نمايد . در اين صورت آبي كه از چنين فيلتر هايي عبور مي نمايد مواد آلي را در سطح فيلتر باقي گذاشته واز رشد باكتريها درآب پس از فيلتر جلوگيري بعمل مي آورد.


سالم سازی آب آشامیدنی
« افرایتم الماء الذی تشربون .ءانتم انزلتموه من المزن ام نحن المنزلون . لو نشاء جعلناه اجاجاً فلولا تشکرون »
آیا به آبی که می نوشید توجه می کنید ؟ آیا شما آن آب را از ابرها فرو ریختید یا ما آن را فرو فرستادیم ؟ اگر می خواستیم آن آب را شور می گردانیدیم . آیا شکرگزاری نمی کنید .
« سوره واقعه – آیات 68 تا 70 »
آب منشاء حیات و سرچشمه زندگی است و تمام موجودات عالم با آب زنده اند و حیات دارند . عواملی چون رشد جمعیت و افزایش روزافزون نیازهای بشر سهم برخورداری انسان از این نعمت الهی را به طور مستمر کاهش می دهد . کیفیت آب نیز به دلیل فعالیتهای انسان و ورود آلاینده های مختلف تغییر می کند که نهایتاً بر سلامتی انسان تأثیر سوء می گذارد . در دین اسلام تأکید ویژه ای بر آن شده به طوری که در 43 سوره قرآن مجید 63 مرتبه ار آب یاد شده است .
تاریخ زندگی بشر نشان می دهد که انسان علاوه بر کوشش در زمینه یافتن منابع آب و حفاظت آنها همواره در جهت تأمین کیفیت مناسب آن نیز گام برداشته است .

منابع آب :
آب مورد مصرف ممکن است از منابع آب سطحی و یا زیرزمین باشد . منابع آب زیرزمین عمدتاً دارای کیفیت مناسبتر نسبت به آبهای سطحی می باشند . منابع آب سطحی شامل , رودخانه , دریاچه , استخر , نهر و سد می باشند که اینگونه آبها در هنگام بارشهای جوی دارای آلودگی شدید هستند .
منابع آب زیرزمینی مانند چاهها , چشمه ها و قنات می باشند و معمولاً از کیفیت باکتریولوژیکی خوبی نسبت به آبهای سطحی برخوردارند .

منابع آلاینده آب :
منابع آب ممکن است براثر دفع مواد زاید خطرناک , فعالیتهای استخراج معاد , استفاده از کودها و آفت کشها در کشاورزی و .... مورد تهدید قرار گیرد .
منابع آب زیرزمینی می بایست تعیین محل و بهسازی و در مقابل سیلابهای سطحی محافظت شوند . حفاظت آبهای سطحی مشکل و ممکن است فقط در یک منطقه محدود عملی باشد . وجود اندکی از مواد شیمیایی در آب می تواند منجر به بروز مشکلات بهداشتی حاد شود . بنا بر این حفاظت از منابع آب بهترین روش در اطمینان بخشیدن به استفاده از آب سالم است .

روشهای سالم سازی آب آشامیدنی

1- جوشانیدن :
بر اثر جوشانیدن آب به مدت یک دقیقه کلیه عوامل بیماریزا اعم از تخم انگلها ، پروتوزئدها و باکتریها و ویروسها از بین می روند .

2- کلریناسیون با استفاده از کلرمادر :
غلظت یک درصد کلر را کلر مادر می گویند یا به عبارت دیگر حل کردن 15 گرم پرکلرین ( هیپوکلریت کلسیم 70% ) در یک لیتر آب یا 300 گرم پرکلرین در 20 لیتر آب جهت تهیه کلر مادر نیاز می باشد . با افزودن پرکلرین ( کلر مادر ) به آب به نحوی که پس از نیم ساعت کلر باقیمانده در آن بین 5/0 تا 8/0 میلی گرم در لیتر ( PPM ) باشد می توان گفت که آب از نظر باکتریها و ویروسها سالم سازی شده است . اما آلودگی های انگلی آن بدون هیچ تغییری در آب باقی خواهد ماند . بنا بر این آب کلرینه شده عاری از تخم انگل پروتوزوئدها نیست . با این وجود چون با کلرزنی عامل سه بیماری خطرناک و کشنده تیفوئید ، وبا و اسهال از بین می رود بنا این توصیه میشود در مورد آب آشامیدنی عمل کلرزنی صورت گیرد .
حداقل مقدار مجاز کلر آزاد باقیمانده با توجه به PH آب 2/0 میلی گرم در لیتر است ولی در مخازن ذخیره میزان توصیه شده کلر برای ضدعفونی کردن آب 3 تا 5 پودر پرکلرین به ازای هر متر مکعب آب لازمست .
1- ممکن است در ضمن عمل تصفیه کلیه میکروارگانیها از آب جدا نشده باشند . بنا بر این ضروری است مقدار کلر باقیمانده در آب آشامیدنی بعد از تصفیه 5/0 تا 8/0 PPM در شرایط عادی و PPM 1 در شرایط اضطراری باشد تا میکروبها در فاصله رسیدن آب به دست مصرف کننده نه تنها فرصت تکثیر نداشته باشند بلکه براثر وجود کلر باقیمانده از بین بروند .
2- چون امکان ورود فاضلاب یا آب آلوده در شبکه لوله کشی در مواقع پایین آمدن فشار آب و از طریق ارتباط نامناسب سیستم لوله کشی وجود دارد برای تقلیل آلودگی آب کلرزنی و حفظ کلر باقیمانده در آب ضروری است .
 

خواص فيزيكي وشيميائي ازن

 

ازن يكي از اشكال آلوتروپي اكسيژن بوده و گازي آبي رنگ با بوي تند وناپايدار مي باشد . اين تركيب يك اكسيد كننده قوي بوده و بسيار قوي تر از اسيد هيپوكلرو ( ماده موثر گند زدايي كلر در آب ) مي باشد. حلاليت ازن در آب 12 مرتبه كمتر از حلاليت كلر بوده و محلول آبي آن نيز ناپايدار مي باشد.با توجه به ناپايداري گاز ازن ، بايد در محل مصرف و نيز زمان مصرف توليد شود و نمي توان آنرا مثل كلر ذخيره نمود. با توجه به حوادث زيادي كه در خصوص تركيدن سيستم هاي ذخيره و نگهداري كلر بوقوع پيوسته است اين محدوديت لزوماً جزء معايب استفاده از گاز ازن محسوب نمي شود.

 

خصوصيات بيوشيميائي ازن

 

نقش ازن در تصفيه آب و پساب بعنوان يك عامل اكسيد كننده و يك تركيب ميكروب كش حائز اهميت بوده و در محيط آبي خصوصيات مشابهي با كلر دارد . از اينرو اين دو ماده بعنوان رقيب يكديگر و در مواردي مكمل يكديگر مطرح مي باشند. ازن داراي دو خاصيت بسيار مهم در ارتباط با محيط اطراف خود مي باشد

قدرت گند زدائي بالا

 خصوصيات ميكروب كشي ازن بيانگر پتانسيل بالاي اكسيد اسيون آن مي باشد. تحقيقات نشان مي دهد كه گند زدائي توسط ازن حاصل اثر مستقيم آن برباكتريها و تجزيه ديواره سلولي باكتريها مي باشد . كه از اين نظر با مكانيسم عمل كلر در فرايند گند زدائي متفاوت است. با توجه به قدرت بالاي گند زدائي ازن در مقايسه با كلر (25 برابر ) و ساير گندزداها ، زمان كمتري جهت تكميل فرايند گند زدائي نياز مي باشد. بررسي ها همچنين بيانگر توانائي بيشتر ازن در از بين بردن ويروسها در مقايسه با كلر مي باشد.

 ازن به عنوان يك اكسيد كننده قوي

 ازن مصارف زيادي در تصفيه آب آشاميدني از قبيل كنترل طعم و بو كنترل رنگ و حذف آهن و منگنز علاوه بر گند زدائي دارد . قدرت اين اكسيد كننده در شفاف سازي منابع آب با كيفيت پائين مانند آبهاي بازيافتي مهم مي باشد. ازن مواد معدني زائد را بطور كامل اكسيد نموده و موجب ته نشيني و حذف آنها مي گردد. اهميت عمده ازن در قابليت شكستن تركيبات آلي همراه با آهن و منگنز مي باشد.ازن در برطرف نمودن تركيبات آلي مولد رنگ ، قوي و موثر نشان مي دهد بطوريكه بعنوان يك عامل جلا دهنده خوب براي فاضلاب و حذف كننده رنگ در آب شرب كا ربردهاي فراواني يافته است . ازن همچنين قادر است تركيبات فنوليك و ديگر تركيبات مولد طعم را در آب شرب از بين ببرد. تحقيقات نشان داده است كه ازن مي تواند آفت كشهاي مالاتيون و پاراتيون را كه تركيباتي سرطان زا و خطرناك هستند به اسيد فسفريك ( بي خطر) تبديل نمايد.اخيراً در خصوص استفاده از ازن به منظور كنترل و حذف كدورت و مواد آلي در مقررات EPA رهنمود هايي ارائه گرديده است .

 محصولات جانبي حاصل از گند زدائي با ازن

 در غياب يون برميد در آب ، محصولات جانبي حاصل از ازن زني شامل اسيد هايي با وزن ملكولي كم و غير هالوژن دار ، آلدهيدها، كتون ها و الكل ها مي باشند كه اين تركيبات اغلب توسط ميكرو ارگانيسم هاي موجود در آب قابل تجزيه بيولوژيكي مي باشند و معمولاً براي مصرف كنندگان بي خطر هستند . پيش ازن زني باعث تغيير شكل مواد آلي موجود در آب خام مي گردد ازن ، مواد آلي داراي زنجيره طولاني و با تعداد ملكول زياد را به مواد غير قابل تجزيه بيولوژيكي و نيز برخي تركيبات كوچكتر قابل تجزيه تبديل مي نمايد. اين امر بطور همزمان موجب افزايش اكسيژن محلول آب مي گردد و شرايط براي رشد باكتريها ي هوازي مهيا مي شود. در صورت استفاده از فيلترهاي كربن فعال گرانولي (GAC ) در بخش فيلتر اسيون ، مواد آلي بر روي منافذ و سطح كربن فعال گرانولي جذب مي شوند و لذا فيلتر بعنوان منبع تغذيه و رشد باكتريها ايفاي نقش مي نمايد . در اين صورت آبي كه از چنين فيلتر هايي عبور مي نمايد مواد آلي را در سطح فيلتر باقي گذاشته و از رشد باكتريها درآب پس از فيلتر جلوگيري بعمل مي آورد.

 تجربيات تعدادي از كشورها در استفاده از ازن

 .1 كشورآمريكا

 در سال 1940 نخستين واحد ازن زني به منظور از بين بردن طعم و بوي حاصل از مواد فنلي در آمريكا تاسيس گرديد . البته همواره از كلر زني نيز بصورت توامان استفاده مي گرديد تا در سيستم توزيع مقدار باقيمانده پايدار از گندزداها وجود داشته باشد.تحقيقات نشان داده كه استفاده از ازن قبل از كلرزني باعث كاهش توليد تري هالومتانها در حد كمتر از 1 ميكروگرم در ليتر مي باشد. با توجه به بالاتر بودن كيفيت آب منابع در دسترس در آمريكا نسبت به منابع آبي اغلب كشورهاي غربي ، استفاده از ازن در ايالات متحده كمتر مورد توجه قرار گرفته است لكن با افزايش آلودگي آبهاي سطحي و زير زميني در دهه 90 قوانين جديدي در راستاي بهبود كيفيت آب وضع شده كه از جمله آنها رويكرد بيشتر به استفاده از ازن در جهت افزايش كيفيت و قابليت اعتماد به آب شرب مصرفي مي باشد . از اين رو تعداد تصفيه خانه هاي داراي تاسيسات ازن زني دراين كشور بين سالهاي 90تا 94 از 20 به 60 عدد افزايش يافته است.

 .2 كشوركانادا

 اولين تاسيسات ازن زني در كانادا در سال 1956 نصب و راه اندازي شد. در اين كشور از ازن بعنوان گندازدا و نيز حذف كننده طعم و بو و كنترل كدورت استفاده گرديده است هرچند جهت حفظ مقادير باقيمانده گندزدا در شبكه سيستم كلر زني نيز بصورت همزمان بكار گرفته شده است . عمده كاربرد ازن در كانادا در حذف مشكلات طعم و بوهاي فصلي جهت كمك به امر گند زدايي بوده است.

 .3 كشورفرانسه

 در سال 1992 حدود700 تصفيه خانه در فرانسه با استفاده از سيستم ازن زني مشغول بكار بوده اند كه آب تمامي اين تصفيه خانه ها از آبهاي سطحي تامين مي شده است . هدف اصلي براي استفاده از ازن كنترل طعم بو ، تخريب فنل ، حذف مواد آلي و غير فعال سازي ويروسها و از بين بردن باكتريها مي باشد . در تعدادي از تصفيه خانه ها از ازن براي حذف رنگ و آهن و منگنز استفاده مي شود و در اكثر تصفيه خانه ها گزارش شده كه ازن باعث افزايش راندمان حذف كدورت گرديده است.

.4 كشورسوئيس

 در سوئيس 150تصفيه خانه بزرگ و كوچك از ازن زني براي از بين بردن باكتريها و ويروسها ، حذف طعم و بو ومواد آلي استفاده مي نمايند.

 .5كشوراستراليا

 در استراليا نيز تعداد 42 تصفيه خانه با سيستم ازن زني فعاليت دارند كه تعدادي بعنوان گند زداي مكمل كلر و تعدادي نيز بعنوان حذف كننده رنگ و مواد آلي بكار گرفته شده اند.

 هزينه ها

 هزينه هاي مربوط به خريد و نصب تاسيسات ازن زني با توجه به ميزان ازن مورد نياز و دبي تصفيه خانه متفاوت است ولي بطور متوسط هزينه اي بالغ بر 500 تا 600 هزار دلار براي آن پيش بيني مي گردد.انرژي متوسط مورد نياز جهت توليد هر كيلو گرم ازن ، 15تا20 كيلو وات ساعت خواهد بود . اين در حاليست كه براي انجام مناسب گند زدائي با ازن ، دوز تعيين شده mg/lit 5/1-1 مي باشد تخمين زده مي شود كه در صورت تزريق mg/lit 1 ازن ، به ازاي هر يك هزار متر مكعب آب تصفيه شده يك دلار صرف گردد.

 مزایای استفاده از پيش ازن زني در مقايسه با كلر :

 1. كاهش مقادير رنگ ،طعم و بو به ميزان قابل توجه
 2. افزايش راندامان فيلتر اسيون ( حدود 50 در صد )
 3. افزايش راندمان گند زدائي
 4. كاهش زمان مورد نياز براي تشكيل فلوك و لخته سازي
 5. كاهش مواد شيميائي مورد نياز براي فرايند انعقاد
 6. كاهش تركيبات تري هالومتان به ميزان قابل توجه ونيز ديگر تركيبات آلي كلر دار
 7. كاهش لجن حاصل از بك واش فيلتر

 نتيجه گيري

 به سختي مي توان تمام كاربردهاي ازن در آب آشاميدني را در اين مبحث كوتاه ارائه نمود . مهمترين موضوعي كه لازم است بخاطر داشته باشيم اينست كه با بكار گيري ازن در تصفيه آب آشاميدني مي توان بسياري از مشكلاتي كه توسط ديگر گند زداها و اكسيد كننده ها قابل رفع نيستند را برطرف نمود كه از جمله مي توان از اكسيد اسيون آلاينده هاي ميكرو ، تثبيت بيولوژيكي آب و ضد عفوني نام برد.درست مثل هر اكسيد كننده ديگر ، با بكار گيري ازن در تصفيه آب نيز فراورده هاي جانبي حاصل مي شود كه برخي از آنها از نقطه نظر بهداشتي قابل توجه هستند. افزايش دانش و تجربيات محققين در 25 سال گذشته در خصوص كاربرد ازن منجر به كاهش مخاطرات و نگرانيها مربوط به استفاده از آن به كمترين حد ممكن گرديده است . ازن در حقیقت در تصفیه پساب خروجی از سپتیک تانک اعم از سپتیک تانک فاضلاب و سپتیک تانک پلی اتیلن و پکیج تصفیه فاضلاب و همچنین درون دستگاه تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

مرتبط »

ازن ژنراتور

ازن ژنراتور تصفیه فاضلاب

بوزدایی محیط

ازن ژنراتور کشاورزی

 

2017:07:08

استفاده از ازن ژنراتور در برج های خنک کننده

تاکنون تلاش­های بسیاری در رابطه با رفع مشکل خوردگی و فرسایش قطعات فلزی سیستم­های تهویه مطبوع و سرمایشی و گرمایشی (HVAC ) انجام گرفته است اما هیچ کدام نتیجه ی مطلوبی در بر نداشته است زیرا خوردگی و فرسایش قطعات فلزی که با آب در تماس هستند به دلیل تجمع بیولوژیکی میکروارگانیزم­های موجود در آب بر روی آن­ها می­باشد. از روش­های نوین مقابله با این معظل استفاده از گندزدایی ازن (O3 ) می­باشد. با توجه به نتایج به دست آمده از آزمایشات بسیار، سیستم­های گندزدایی ازن در رفع این مشکل بسیار موثر عمل کرده­اند.

رسوبات و لایه­های بیولوژیکی که بر روی تجهیزات برج خنک کن قرار گرفته­اند ناشی از تجمع میکروارگانیزم­های موجود در آب می­باشند و موجب ایجاد سه مشکل اساسی می­شوند:

 • خوردگی و فرسایش پیش از موقع تجهیزات
 • ایجاد پوشش عایق بر روی سطح انتقال حرارت
 • کاهش قطر لوله­ها و مجاری باریک داخل برج خنک کن (انسداد لوله­ها )

آب برج­های خنک کننده و چیلرها نیاز به تصفیه و درمان وسیعی دارد. در طی تصفیه این آب، باید سه فاکتور مهم خوردگی لوله­ها و واحدهای تبادل گرمایی، رسوب­های جدار داخلی لوله­ها و ضریب تبادل حرارتی و رشد مواد میکرو بیولوژیکی ( باکتری، جلبک و خزه­ها ) به طور هم زمان کنترل گردد. pH پایین می­تواند ضریب تبادل حرارتی را زیاد کند اما اشکال اینجاست که در pH های پایین میزان خوردگی مواد افزایش می­یابد. تکنیک­های تصفیه مرسوم، استفاده از مواد شیمیایی مثل کلر و هیبوکلریت می­باشد که خوردگی بیولوژیکی را کاهش می­دهد. اما به علت داشتن پایداری و قدرت اکسندگی زیاد در آب باعث خوردگی شیمیایی می­شوند. در این حالت به اشباع رسیدن نمک­ها تسریع و رسوب گذاری افزایش می­یابد. در آب برج خنک کننده، تجمع میکروارگانیسم ­ها ( بایو فیلم) ایجاد می­گردد که این بایو فیلم­ها از تشکیل کریستال اولیه یون­ها و همچنین توانایی رسوب­ها برای به هم پیوستن و سنگین شدن جلوگیری می­کند. درنتیجه غلظت مواد آلی و معدنی در آب زیاد می­­شود و خوردگی را تسریع می­کند. ازن به عنوان یک ضدعفونی کننده باعث گسستن بایو فیلم شده و این کار رسوب گذاری را افزایش می­دهد و حتی آب با ظرفیت بالای مواد جامد محلول می­تواند بارها و بارها سیرکوله شود که در نتیجه میزان تخلیه آب برج­های خنک کننده کاهش می­یابد. زمانی سیستم با چنین خصوصیاتی کار می­کند که ازن با غلظت کمی در آب برج خنک کننده وجود داشته باشد و از تشکیل مجدد میکروارگانیسم­ها جلوگیری کند

مزایای استفاده از گندزدایی ازن در برج­های خنک کن مراکز صنعتی و سیستم­های تهویه مطبوع :

 • کاهش مقدار رسوب بیولوژیکی بر روی تجهیزات در زیر سطح cfu/ml 1000 و افزایش انتقال حرارت در این تجهیزات
 • رفع انسداد لوله­ ها
 • کاهش استفاده از مواد شیمیایی در فرایند تصفیه آب
 • کاهش هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات
 • ازن pH آب را تغییر نمی­دهد ( برعکس مواد شیمیایی)
 • تاثیر گندزدایی ازن برعکس دیگر گندزداها پایدار است.
 • ازن در محل تولید می­شود و نیازی به جابجایی و حمل و نقل ندارد
 • حذف کامل باکتریها در هوای مجاور برجهای خنک کننده ( هوای ناشی از Drift Air )
 • حذف کامل باکتری رسوبهای مربوط به ذرات معلق در لوله چگالنده
 • افزایش تعداد سیرکولاسیون
 • حذف کامل مصرف مواد شیمیایی
 • افزایش ضریب انتقال حرارت در لوله­های کاندنسر در نتیجه کاهش تشکیل رسوب
 • کاهش مصرف انرژی توسط کمپرسورها بین ۵ تا ۱۸ درصد
 • کاهش فوق العاده میزان زیر آب ( Blow Down )
 • اکسید کردن آهن و منگنز موجود درآب و رسوب سازی این مواد

به طور کلی مزایای استفاده از ازن در مقایسه با کلر به قرار زیر است:

 • کاهش قابل توجه میزان رنگ، طعم و بو
 • افزایش راندمان فیلتراسیون ( حدود ۵۰ درصد)
 • افزایش راندمان گندزدایی
 • کاهش زمان مورد نیاز برای تشکیل فلوک و لخته سازی
 • کاهش مواد شیمیایی مورد نیاز برای فرایند انعقاد
 • کاهش ترکیبات تری هالومتان به میزان قابل توجه و نیز دیگر ترکیبات آلی کلردار
 • کاهش لجن حاصل از Back Wash فیلترها
 • ناپایداری و عدم ایجاد باقیمانده مضر در آب
 • عدم تحریک و اثر منفی روی پوست، چشم و مو برخلاف کلر
 • کوتاهتر بودن زمان ضدعفونی نسبت به کلر
 • ترکیبات جانبی کلر مانند: کلرآمین و تری هالومتانها در آب مضررات بسیاری برای سلامتی انسان و محیط زیست ایجاد میکند. درحالیکه ازن تمام ترکیبات اضافی موجود در آب را بدون ایجاد باقی مانده نامطلوب از بین میبرد.
 • مازاد ازن تزریقی در آب به دلیل ناپایداری آن به صورت اکسیژن از سطح آزاد می­گردد و محیط اطراف را بسیار دلپذیر و مطبوع می­کند.
 • با استفاده از ازن در سیستم تصفیه آب، زنگاب موجود در آب به ترکیبات نامحلول فریک تبدیل شده و ته نشین میگردد.
 • با استفاده از ازن و کاهش میزان مصرف کلر، میزان خوردگی در مسیر جریان آب کاهش مییابد.
 • محصولات جانبی که در اثر ازناسیون آب آشامیدنی ایجاد می­شود در مقایسه با آنهایی که پس از کلراسیون به وجود می­آید، خطر کمتری دارد.

با توجه به جدی بودن بحران در سالهای اخیر توجه به این نکته حائز اهمیت است که با استفاده از ازن آب حدود ۵ بار بیشتر می­تواند مورد استفاده قرار گیرد، یعنی برای هر ۱۰۰۰ لیتر آب بیشتر از ۲۰۰ لیتر فاضلاب نخواهیم داشت. با تکرار این کار آب می­تواند ۲۰ بار بیشتر مورد استفاده قرار گیرد یعنی برای هر ۱۰۰۰ لیتر آب بیشتر از ۵۰ لیتر فاضلاب نخواهیم داشت. فقط تبخیر و جریان­های نشتی می­تواند نیاز به آب تازه را ایجاب کند .

محصولات مرتبط »

برج خنک کننده

ازن ژنراتور

سپتیک تانک

2017:07:08

کاربرد ازن ژنراتور در بو زدائی محیط

کاربرد ازن ژنراتور در بو زدائی محیط

 بو يكي از شاخص هاي مشهود آلودگي هوا است كه از منابع مختلفي مانند  فاضلاب هاي شهري و صنعتي ، زباله ها، حيوانات ، دخانيات، گازهاي شيميايي منتشر شونده از كارخانه ها و كارگاههاي توليدي و غیره به وجود می آید.

مضرات بو حتی در غلظتهاي پايين نیز در انسان منجر به تنشهاي رواني خواهد شد. بوهاي ناخوشايند باعث كم اشتهايي، مصرف كمتر آب, اختلال در تنفس، تهوع و استفراغ و آشفتگي ذهني مي شوند ، لذا با توجه به مشكلات ذكر شده ، اهميت كنترل و بوزدايي از محيط مشخص می شود.

بو نشان دهنده وجود آلودگي ميكروبي در محيط است. باکتريها، هاگ ها و قارچها و اسپورهاي منتشر شونده از طريق هوا و باکتريهاي منتشر شونده توسط هسته قطرهDroplet nuclei  اغلب همراه با مولكولهاي بوزا به اطراف پراكنده مي شوند.

 در سالهاي اخير تلاشهاي زيادي براي از بين بردن بوهاي مزاحم و ناخوشايند در پروسه هاي مختلف صنعتي در محيط هاي مختلف انجام شده است.

دراكثرسيستم هايي كه تاكنون براي بوزدايي استفاده مي شده است اقدام به استفاده از بوهاي پوششي براي پنهان نمودن بوي نامطلوب انجام گرفته است كه اين عمل نه تنها بوي نامطلوب را از بين نمي برد بلكه حجم آلاينده هاي بوزا در محيط را افزايش مي دهد. همچنين      سيستم هاي جذب كننده بو نيز از راندمانهاي پائيني برخوردار بوده و بهره برداري از آنها نيز در شرايطي كه از ابتدا طراحي نشده باشند ، بسيار مشكل خواهد بود.

 در حال حاضر، به اثبات رسيده است كه بوي هر مولكول به ساختمان آن مولكول مربوط مي شود لذا با تخريب ساختار مولكول مي توان بوي آن را به صورت موثر از بين برد . بهترین روش برای شکستن ساختار مولکول, اكسيداسيون با يك ماده اكسيد كننده مي باشد كه خود آلاينده محيط زيست نباشد. اكسيژن فعال قوي ترين و موثر ترين از بين برنده و رفع كننده بوهاي نامطبوع مانند گازهاي شيميايي (  آروماتيك ها و ...) و بوهاي ناشي از حيوانات ، كپك و قارچ ، دود دخانيات و .... است.

 اكسيژن فعال گازي تقريباً بي رنگ با بوي ترش و قدرت اکسيد کنندگي بالا است و سريعاً آلاينده هاي محيط را اکسيد مي نمايد و نتيجه اين اکسيداسيون تنها اکسيد مواد و اکسيژن مي باشد . اكسيژن فعال  پايدار نبوده و در نتيجه نمي توان آنرا انبار يا حمل نمود. اين امر باعث     مي گردد که توليد آن همواره در محل انجام گيرد، لذا مرحله حمل و انبار مواد شيميايي در اين روش حذف مي شود. ازن در حقیقت در تصفیه پساب خروجی از سپتیک تانک اعم از سپتیک تانک فاضلاب و سپتیک تانک پلی اتیلن و پکیج تصفیه فاضلاب و همچنین درون دستگاه تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

اين واقعيت كه گازهاي زايد، بخصوص گازهاي زايد صنعتي حاوي گوگرد به اكسيژن فعال حساس هستند و اين امر نتيجه توانايي بالاي اكسيداسيون بوسيله اين گاز است سبب گرديده كه  اكسيژن فعال به عنوان بهترين بوزدا در جهان مطرح شود.

اكسيژن فعال علاوه بر قابليت بوزدايي يک ضد عفوني کننده بسيار قوي نيز مي باشد و به نحو مطلوب و بسيار موثري انواع آلودگي هاي ميکروبي را از بين مي برد. ويژگي هايي نظير قابليت تجزيه تركيبات سمي شيميايي و نيز كشتن انواع ميكروارگانيسم ها ، اعم از باكتريها و ويروسها ،  اكسيژن فعال را به مهمترين عامل پاك كننده  و ضد عفوني كننده  محيط تبديل كرده است.

 در گذشته نبود اطلاعات كاربردي اين تكنولوژي  در ايران و نيز هزينه بالاي توليد آن در محيط باعث عدم استفاده از آن در بوزدايي شده است . شرکت ناب زیست به عنوان شركتي پيشرو در جهان براي استفاده از سيستمهاي مدرن و مقرون به صرفه نمودن آنها براي كاربردهاي زيست محيطي اقدام به اجراي اين گونه پروژه ها در ايران نموده است. با استفاده از اين سيستم  اكسيژن فعال توليد مي شود و اين اكسيد كننده قوي مولكولهاي بودار را سريعاً به تركيبات اوليه  آنها تجزيه مي كند و خود تبديل به اكسيژن  مي شود . در نتيجه بدليل اينكه هيچگونه تركيب جانبي ايجاد نمي شود ، این روش جزء روشهای دوستدار محيط زيست شناخته شده است. در شكل زير طرح شماتيك براي توليد مولكولهاي اكسيژن فعال  و تجزيه مولكول بوزا بوسيله اكسيژن فعال نشان داده شده است:

 اكسيژن فعال ضد عفوني كننده و پاك كننده هوا  است و با ايجاد رايحه اي طبيعي در محيط،  فضايي مطبوع  و عاري از آلودگي هاي شيميايي و ميكروبي براي شما مي آفريند.

ازن ژنراتور

دریچه منهول

 

2017:07:08

کاربرد ازن ژنراتور در تصفیه و ضد عفونی آب استخر

کشور های عضو اتحادیه اروپا در تصفیه و ضد عفونی آب استخرهای شنا از مقررات استاندارد DIN 19643 با عنوان ” تصفیه و ضد عفونی آب استخرهای شنا” استفاده می کنند.یکی از اولین دستورالعملهای این استاندارد تاکید میکند که کیفیت آب ورودی به استخرهای شنا بایست منطبق با کیفیت آب آشامیدنی باشد این بدان معنا است که غلظت ترکیبات تری هالومتان در آب استخر کمتر از ۳۵ میکرو گرم(۰٫۰۳۵ میلیگرم)در لیتر باشد.به دلیل به وجود آمدن ترکیبات تری هالومتان در اثر کلرزنی ، استفاده از این روش ضدعفونی مورد تایید این استاندارد نمی باشد و با توجه به دستورالعملهای این استاندارد که مبتنی بر سلامت شناگران تنظیم شده است کاربرد ازن در تصفیه و ضد عفونی آب استخر همراه یک روش مکمل روز به روز در حال افزایش است . ازن زنی در حال حاضر مطمئن ترین و مؤثرترین سیستم ضدعفونی کننده شناخته شده در جهان برای تصفیه آب استخرها می باشدتصفیه با ازن کیفیت و شفافیت آب را افزایش میدهد، کلیه مکیروارگانیزم ها مثل هپاتیت، وبا، ایدز، قارچها، باکتریها و تخم انگل معلق در آب را به سرعت از بین میبرد و باعث حساسیتهای تنفسی، خشکی و خارش پوست، سوزش چشم و … نمیشود. تزریق ازن روشی بسیار طبیعی و مقرون به صرفه می باشدازن زنی سبب افزایش اکسیژن محلول در آب و محیط استخرمیشود که باعث افزایش نشاط و شادابی در شناگر میگردد با توجه به عوارضی که کلر برای سلامتی شناگران، از قبیل ابتلا به آسم، بیماریهای ریوی، سرطان مثانه و … دارد، از چند دهه قبل استفاده از این ماده ی شیمیایی در اروپا و آمریکا منسوخ شده است و دستگاههای مولد ازن با بهره گیری از فناوری کاملاً طبیعی برای استریل کردن آب استخرها جایگزین شده است. همچنین با توجه به عدم نیاز به تامین مواد اولیه در روش ازن زنی ، از نظر اقتصادی به نفع صاحبان استخر می باشد ازن حل شده در آب استخر, بینی شناگر را نمی سوزاند ، پوست و چشم را تحریک نکرده ، سبب خشکی پوست و تولید پوسته نمی شود. ازن هیچکدام از طعمهای نامطلوب مواد شیمیایی و بوی بد ناشی از آنها را بجا نمی گذارد , همچتین تغییری در PH به وجود نمی آورد.
ژنراتور ازن ، آهن و منگنز و سایر فلزات سنگین را اکسید کرده , سولفید ها و نیترات ها را به انواع مواد غیر محلول تبدیل می کند. این مواد غیر محلول بوسیله فیلتراسیون حذف می شوند. فیلتراسیون خوب در زدودن مقادیر زیاد اکسید های معدنی بسیار مهم است. استخر ازن به این دلیل که چرک و روغنها و دیگر مواد را بسیار سریعتر از سیستمهای کلر اکسید می کند از کند شدن سیستم چرخشی و تعویض پی در پی فیلترها جلوگیری می کندهمچنین در صورت استفاده از فیلتر کربن اکتیو، ازن با اکسید کردن مواد و میکروارگانیسم های جذب شده روی این فیلتر ها ، عمر مفید این فیلتر ها را افزایش می دهد. در حالیکه در سیستمهای ضد عفونی با کلر تعویض فیلتر سریعتر و سیستم چرخشی کند تر در نتیجه استخر کثیف تر خواهد بود. ازن همچنین به عنوان یک میکروفلوکولاسیون، راندمان تصفیه استخر را افزایش می دهد که نتیجه آن آبی پاکتر ، صافتر و شفافتر است. ازن در حقیقت در تصفیه پساب خروجی از سپتیک تانک اعم از سپتیک تانک فاضلاب و سپتیک تانک پلی اتیلن و پکیج تصفیه فاضلاب و همچنین درون دستگاه تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا باید از ازن استفاده کنیم؟

پاسخ به این سوال شامل مباحث فنی و بهداشتی زیادی می‌گردد که مهمترین آنها، به طورخلاصه، در زیر ارائه شده است:

1)  قوانین موجود در ایران از قوانین اروپایی الگوبرداری شده‌است و مربوط به سالیان گذشته می‌باشد، درصورتیکه قوانین امروز کشورهای پیشرفته نظیر کانادا،  استفاده از کلر به تنهایی را ممنوع کرده‌اند و در آلمان، که از اولین تبیین‌کننده‌های مجموعه‌های استاندارد برای کیفیت آب آشامیدنی و استخر  در سراسر جهان است، سیستم های ازن هستند که به عنوان ضد‌عفونی‌کننده برتر انتخاب شده‌اند.

2)  به طور متوسط، بدن انسان در حدود نیم لیتر از آب استخر را در هر ساعت جذب می کند. لذا بهترین استخرها در کشورهای پیشرفته، کیفیت آب خود را با استانداردهای آب آشامیدنی منطبق می‌کنند.

3) کلر محصولات سرطانزا تولید می‌کند(تری هالومتانها و آمینو اسیدها و ENMA ها)، درصورتیکه ازن این موادرا از بین می‌برد.

4) ازن، باکتری‌ها، ویروس‌ها و تک‌یاخته‌هایی مانند ژیاردیا لامبلیا و ارگانیسم‌های کریپتوسپوریدیوم که باعث اسهال‌های شدید می‌شوند و کلر قادر به حذف آنها نیست را از بین می‌برد. با باقی مانده ازن حل شده 05/0 میلی گرم  در  لیتر یا بالاتر،  از کشته شدن تمام باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها مطمئن می‌شوید.

5) گاز‌های متصاعد شونده در اثر تزریق کلر، مولد آسم می‌باشند.

6) با تزریق ازن،  گازهای خورنده زیرساخت‌های استخر خنثی می‌شوند.

7)    ازبین بردن بوی کلر در استخر که می‌تواند منجر به کاهش مصرف انرژی در اثر کاهش زمان روشن بودن فن‌ها گردد.

8)    استفاده از ازن، باعث افزایش عمر مفید فیلترها می‌گردد.

9)    شواهد پزشکی نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند کلر و مشتقات آن و کلرامینها و یا کلروفرم باعث آسیب به اپیتلیوم‌های تنفسی و ورم غشاء مخاطی مجاری تنفسی و ریه می‌گردد  که هر دو مورد با واکنش‌های التهابی شدید همراه است.

10) ازن برخلاف کلر، میزان پی اچ آب را تغییر نمی‌دهد و درنتیجه نیازی به تزریق مواد شیمیایی تعدیل کننده اسیدیته آب ندارد.

11)  ازن در محل تولید می‌شود و به ذخیره‌سازی و حمل و نقل نیاز ندارد.

12)  ازن استفاده‌نشده به اکسیژن تبدیل می‌شود و باعث رسیدن اکسیژن به نقطه اشباع طبیعی آب می‌گردد. این امر باعث  تمیزتر شدن ، درخشان‌تر شدن و شفاف‌تر شدن  آب استخر می‌شود.


ازن ژنراتور کشاورزی 

ازن ژنراتور

ایستگاه پمپاژ
 

2017:07:08

ازن ژنراتور و تصفیه هوا

ازن و تصفیه هوا

جهت حفاظت جامعه از میکروارگانیسم های بیماری زا و ویروس ها و ذرات آلاینده ی خطرناک ، تصفیه و تهویه هوا به کمک ازن روشی مناسب و شناخته شده به شمار می رود .در حال حاضر در جوامع پیشرفته نیز روشهای گندزدایی با توجه به تجربیات علمی و عملی راجع به سلامتی و ایمنی و شیوع بیماریهای تنفسی از جمله آسم نیاز به فرآیند های پیشرفته تصفیه و تهویه هوا با بکارگیری سیستم های ازناسیون بیش از پیش لازم گردیده است .
تصفیه هوا با ازن :
انسان در هر دقیقه به ۶ لیتر هوای پاک نیاز دارد ؛ با توجه به این موضوع و اهمیت داشتن کیفیت هوا ، ازن با موفقیت کامل هوای پاک و فرح بخش را برای اطرافیان فراهم می کند. گاز ازن قادر است به نسبت ۱٫۵ تا ۳ میلی گرم در متر مکعب تقریباٌ تمامی باکتری های موجود در هوا را در کمتر از ۲۰ دقیقه از بین ببرد و در مقایسه با دیگر  اکسیدکننده ها در مرتبه اول قرار بگیرد .

آلودگی هوا، میزان اکسیژن موجود در هوا را کاهش داده و باعث تنزل توانایی های بدن و پیری زودرس می شود .اولین تجربه استفاده ازن به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی درسال ۱۸۶۶ در شهر نایس فرانسه انجام گردید .اینک پس از گذشت ۱۴۰سال ، تصفیه هوا با ازن یک روش مطمئن و جایگزین بسیاری از یونایزرها و دستگاه های تهویه هوا در جوامع اروپای و بسیاری از شهرهای جهان شده است . دستگاه های ازن ژنراتور برای دامنه ی وسیعی از کاربردها طراحی شده اند بگونه ای که سیستم های تصفیه هوا با استفاده از ازن در بسیاری از کارخانه ها ، منازل ، رستوران ها، هتل ها و سایر مجامع عمومی مورد استفاده قرار می گیرد .
 
مزایای استفاده از ازن ژنراتورها در مقایسه با سایر دستگاه های موجود در تصفیه هوا :

* ازن ژنراتورها توانایی حذف ذرات معلق کمتر از ۱ میکرون را دارند ولی یونایزرها قادر به جداسازی ذرات کوچکتر از ۱۰میکرون نیستند .

* ازن بعنوان یک گندزدا توانایی حذف کلیه باکتری ها ، ویروس ها، قارچ ها، کپک ها و کلیه میکروارگانیسم ها را دارد .

* نحوه استفاده از ازن ژنراتورها آسان است و قابلیت جابجایی دارند .

* ازن ژنراتورها بدون استفاده از هرگونه مواد شیمیایی کارمی کنند و هیچ اثر سوئی برجای نمی گذارند .

* توانایی زدودن دود دخانیات حاصل از توتون و دود حاصل از سوختن چوب را دارند .

* سبب حذف کامل معرف های شیمیایی ( فرمالدهید و . . . ) ، بو و کمک در رفع بیماری های تنفسی و آلرژی می شوند .

* یونایزرها توانایی جمع آوری ذرات و گازها را در یک زمان ندارند در حالیکه ازن ژنراتورها گازها و ذرات را در یک زمان می گیرند .

*  مواد نم گیر و تراکم رطوبت در یونایزرها سبب انسداد منافذ یونایزرها شده و هر از چندگاه بایستی تمیز و یا تعویض گردند .

*  در یونایزرها عمل یونیزاسیون فقط در درجه حرارت محدودی انجام می گیرد؛ بنابراین اگر تغییر ناگهانی در وضع بهره برداری پیش آید بازدهی آن مختل می گردد درحالیکه در ازن ژنراتورها محدودیت دمایی وجود ندارد.یک دستگاه ازن ژنراتور با حداقل مصرف انرژی و بدون نیاز به تاسیسات نگهداری از لحاظ اقتصادی بصرفه ترین سیستم محسوب می شود .

از بین بردن بوی نامطبوع فاضلاب های صنعتی توسط ازن ژنراتور

تأثیرات مثبت استفاده از ازن در از بین بردن بوی نامطبوع فاضلاب های صنعتی و شهری:

امروزه آلودگی هوا یکی از نگرانیهای مردم برای سلامتی می باشد. افرادی که در معرض آلودگی هوا هستند در معرض انواع بیماریها و نارسائیهایی که ریشه در تنفس دارند، قرار می گیرند. بو یکی از شاخص های مشهود آلودگی هوا است که از منابع مختلفی مانند  فاضلاب های شهری و صنعتی، زباله ها، حیوانات، دخانیات، گازهای شیمیایی منتشر شونده از کارخانه ها و کارگاههای تولیدی و غیره به وجود می آید.

مضرات بو حتی در غلظتهای پایین نیز در انسان منجر به تنشهای روانی خواهد شد. بوهای ناخوشایند باعث کم اشتهایی، مصرف کمتر آب, اختلال در تنفس، تهوع و استفراغ و آشفتگی ذهنی می شوند، لذا با توجه به مشکلات ذکر شده، اهمیت کنترل و بوزدایی از محیط مشخص می شود.

بو نشان دهنده وجود آلودگی میکروبی در محیط است. باکتریها، هاگ ها و قارچها و اسپورهای منتشر شونده از طریق هوا و باکتریهای منتشر شونده توسط هسته قطره اغلب همراه با مولکولهای بوزا به اطراف پراکنده می شوند.

بو نخستین مشکل در هنگام ایجاد تاسیسات تصفیه فاضلاب با سیستم لجن فعال است و در خلال چند سال گذشته، کنترل بو یکی از مشکلات اصلی در طراحی و بهره برداری تاسیسات جمع آوری، تصفیه و دفع فاضلاب با سیستم لجن فعال بوده  است.

بوی فاضلاب شهری معمولاً از گازهای حاصل از تجزیه مواد آلی یا از مواد افزوده شده به فاضلاب ناشی می شود. فاضلاب تازه بوی مشخص و تاحدی ناخوشایند دارد اما بوی آن از بوی فاضلابی که تجزیه  بی هوازی (بدون اکسیژن) شده، کمتر آزاردهنده است. فاضلاب های صنعتی حاوی ترکیبات بودار و یا ترکیبات دیگری هستند که در طی فرآیند تصفیه فاضلاب تولید بو می کنند. مشخص ترین بوی فاضلاب مانده یا عفونی بوی هیدروژن سولفید است که به وسیله میکروارگانیسم های غیر هوازی که سولفات را به سولفید تبدیل می کنند، به وجود می آید. ازن در حقیقت در تصفیه پساب خروجی از سپتیک تانک اعم از سپتیک تانک فاضلاب و سپتیک تانک پلی اتیلن و پکیج تصفیه فاضلاب و همچنین درون دستگاه تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه آلودگی هوا یکی از نگرانیهای مردم برای سلامتی است. خطر آلودگی هوا برای سلامتی و ابتلای بیماری همانند آب است، زیرا انسان برای زندگی نیاز به آب و هوای سالم دارد و افرادی که در معرض آلودگی هوا هستند در معرض انواع بیماریها و نارسائیهایی که ریشه در تنفس دارند، قرار می گیرند. بو یکی از شاخص های مشهود آلودگی هوا است که ممکن است از منابع مختلفی به وجود آید، از جمله: فاضلاب های شهری و صنعتی، زباله ها، حیوانات، دخانیات، گازهای شیمیایی منتشر شونده از کارخانه ها و کارگاههای تولیدی و… .

مضرات بو در غلظتهای پایین برای انسان در درجه اول مربوط به تنشهای روانی می شود که در او ایجاد می کند و نه آسیبی که به اومی رساند. بوهای ناخوشایند باعث کم اشتهایی، مصرف کمتر آب، اختلال در تنفس، تهوع و استفراغ و آشفتگی ذهنی می شوند، لذا با توجه به مشکلات ذکر شده، اهمیت کنترل و بوزدایی محیط بسیار مشهود می باشد.

همچنین بو نشان دهنده وجود آلودگی میکربی در محیط است. باکتریها، هاگ ها، قارچها و اسپورهای منتشر شونده از طریق هوا و باکتریهای منتشر شونده توسط هسته قطره Droplet nuclei اغلب همراه با مولکولهای بوزا به اطراف پراکنده می شوند. مشخصترین بوی فاضلاب مانده یا عفونی بوی هیدروژن سولفید است که به وسیله میکروارگانیسم های غیر هوازی که سولفات را به سولفید تبدیل می کنند، به وجود می آید.

ازن ضد عفونی کننده و پاک کننده هوا است و با ایجاد رایحه ای طبیعی در محیط، فضایی مطبوع و عاری از آلودگی های شیمیایی و میکربی برای شما می آفریند. دستگاه ازن ژنراتور هوای اطراف خود را به داخل هدایت کرده و با استفاده  از  تکنولوژی پلاسمای سرد  و  تخلیه انرژی  لازم مولکولهای اکسیژن موجود در هوا را شکسته و در یک فرآیند طبیعی تبدیل به ازن یا همان اکسیژن فعال نموده و در محیط رها می سازد . از آنجائیکه اکسیژن فعال به تنهایی هویتی ندارد سریعا با آلودگی های اطراف خود پیوند نموده و ساختار مولکولی آنان را تجزیه و اکسید می نماید ، و در نهایت اتم های اکسیژن با هم پیوند خورده و مجددا به اکسیژن تبدیل می شوند . و دقیقا مانند زمانی که در طبیعت رعد و برق ایجاد می گردد و بر اثر تخلیه انرژی باعث شکسته شدن مولکول های اکسیژن موجود در هوا شده و هوا را پالایش و  ضدعفونی می نماید . این عملکرد زیبا و دقیق قابلیت تغییر ساختار انواع آلودگی هایی مانند  ویروس، میکروب، قارچ، باکتری، سموم کشاورزی ، هرگونه بوی نامطبوع ، منواکسید کربن ، دود سیگار ، ترکیبات آلی احتراقی و غیر احتراقی ، اکسید های ازت ، دی اکسید  گوگرد ، گاز رادون ، و غیره را دارد .

بسیار حائز اهمیت است که اکسیژن فعال تولیدی این دستگاه مانند بو در تمام منافذ اطراف نفوذ کرده و مساحت فوق العاده بالایی را با سرعت زیاد پوشش می دهد . لذا می توان مزایا و ویژگی های زیر را برای این دستگاه  قدرتمند نام برد .

۱ – افزایش جذب اکسیژن و دفع دی اکسید کربن

۲ – جلوگیری   از شیوع  و انتقال بیماری های واگیر دار

۳ – پالایش و ضد عفونی بدون نیاز به فیلتر و هزینه های نگهداری

۴ – حذف کامل هرگونه آلودگی ویروسی ، میکروبی ، قارچ  و باکتری  در هوا

۵ – استفاده از این روش در استریل نمودن اتاق عمل ، سی سی سیو ، آی سی سیو و اتاق های خاص

۶  – قابلیت فوق العاده در خشکشویی و ضد عفونی البسه ، لوازم ، ابزارآلات ، لوازم پزشکی و …
عملکرد فوق العاده در ضد عفونی و بوزدایی اطاق عمل ، سی سی یو ، آی سی یو و بخش های  بیمارستان

ازن زن

سپتیک تانک

دریچه منهول

ازن ژنراتور تصفیه فاضلاب

2017:07:08
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50