سپتیک تانک - قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک - قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک به انگلیسی Septic tank یک حوضچه آرامش فاضلاب زیرزمینی است از جنس بتن ، فایبرگلاس یا پلی اتیلن در ظرفیت 2 تا 450 مترمکعب بمنظور تصفیه فاضلاب اولیه و روان سازی پساب خانگی. سیستم سپتیک از طریق فرآیندهای ته نشینی و بی هوازی مواد جامد و آلی را کاهش می دهد و تبدیل به مایعی روان با نصف بار آلایندگی فاضلاب ورودی می نماید. اما بازده تصفیه توسط گندانبار متوسط است. سیستمهای سپتیک تانک نوعی ساده از تاسیسات فاضلاب در محل هستند. نقشه اجرایی سپتیک تانک مشخص و قیمت آن متغیر وابسته به متریال مورد استفاده در ساخت بدنه می باشد. نقشه سپتیک تانک حداقل دو قسمته است و مشتمل بر مخزن اولیه به گنجایش 66 درصد و مخزن ثانویه به گنجایش 34 درصد خواهد بود. ابعاد سپتیک وابسته است به دانش فنی مهندس مشاور، محدودیت های مکانی و تجربه سازنده سپتیک تانک.

نحوه استقرار انباره تعفن می تواند عمودی یا افقی باشد و در هر دو صورت ساخت سپتیک تانک به نحوی است که بصورت تله عمل میکند و تمام ضایعات جامد را از پساب خروجی می گیرد. دستگاه سپتیک ، جامدات ته نشین شده در کف گندانبار مرحله اول را تحویل باکتری های بی هوازی می دهد تا آنها با قدرت خود شرایط پاکسازی و از بین بردن انواع انگل ها و ... را فراهم نمایند.

در نتیجه پساب خروجی از گندانبار عاری از هر گونه چربی و جامدات می باشد و با سرعت درون چاه جذب می گردد .

سپتیک تانک

سپتیک تانک چیست ؟ سپتیک دستگاهی است که پساب خروجی از منبع فاضلاب را درون خود نگهداری و آلایندگی آن را از طریق فعال کردن باکتری های بی هوازی تا حداکثر 60 % تصفیه می نماید.

این دستگاه ذرات جامد این پساب را می گیرد و تبدیل به مایع می نماید تا زمانی که این فاضلاب به درون چاه جذبی می رود باعث گرفتگی سوراخ های چاه نشود و کارفرما مجبور به تخلیه روزانه چاه جذبی نگردد.

مهمترین وظیفه مخزن سپتیک فاضلاب ، تجزیه فاضلاب خروجی از مجتمع ها و تبدیل انها به ماده ای قابل هضم توسط باکتری های بی هوازی می باشد .

از سیستم سپتیک بمنظور حل مشکل چاه فاضلاب ، گرفتگی چاه سپتیک ، حل مشکل چاه سپتیک ، جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی استفاده می گردد.

کارخانه سپتیک تانک

انواع سپتیک تانک

" انواع سپتیک تانک " وابسته است به نوع تقسیم بندی . در یک حالت کلی سپتیکها به دو دسته هوازی و بیهوازی - پلی اتیلنی ، بتنی و فایبرگلاس - خانگی ، صنعتی ، اداری و بیمارستانی تقسیم بندی می شود . 

جنس سپتیک می تواند هر چیزی که می توان با آن تانک یا مخزن ساخت باشد اعم از سنگ، آجر، خاک، pe ، hdpe، کامپوزیت، اف آر پی، جی آر پی، اس ام سی و ... .

 یکی از مهمترین متریال در ساخت سپتیک تانک فاضلاب ، پلی اتیلن است که در ادامه به تشریح مزایای این نوع خاص اشاره می نمائیم.

حوضچه نگهداری فاضلاب در مناطق مختلف جهان بدلیل مزیت رقابتی که هر یک از کشورها در اقتصاد دارند و مواد اولیه ای که در بدنه سپتیک تانک فاضلاب جهت ارزان شدن استفاده می نمایند ، دارای نقشه های متفاوتی است .

به این مفهوم که در ایران چون شرکت های پتروشیمی زیادی در حال فعالیت هستند پلی اتیلن ارزان قیمت است لذا شرکت های ایرانی تمایل دارند از سپتیک پلی اتیلن استفاده نمایند ، لذا نقشه مخزن حوضچه آرامش فاضلاب در ایران بصورت افقی و مطابق با بدنه لوله های پلی اتیلن دوجدار خواهد بود.

در کشوری همچون ترکیه فایبرگلاس به مراتب ارزان قیمت تر از پلی اتیلن است و ساختار جی آر پی یا فایبرگلاس بصورت مکعب مستطیل است لذا نقشه مخزن فاضلاب در ترکیه بصورت مکعبی و در ایران بصورت استوانه است .

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن، مخزنی است دوجداره و دو قسمته از جنس HDPE100 یا 80 high dansity poly Ethylene Grade که بمنظور تصفیه فاضلاب مقدماتی سرویس های بهداشتی و حمام ها قبل از چاه جذبی مورد استفاده قرار می گیرد .

"سپتیک تانک پلی اتیلن" بعنوان بخش اول ایمهاف تانک ، دستگاهی است شامل دو مخزن یا محفظه بهم پیوسته که بمنظور پیش تصفیه فاضلاب انسانی مورد استفاده قرار می گیرد با حجم های 2 تا 144 مترمکعب در ابعاد مختلف با ظاهری استوانه ای شکل .

لذا می توان براحتی فهمید که ایمهاف تانک حتی از سپتیک تانک پلی اتیلنی که کامل ترین نوع حوضچه آرامش است ، کامل تر است .

در اغلب موارد مخزن سپتیک پلی اتیلنی بصورت افقی مورد استفاده قرار می گیرد و در بعضی موارد خاص که کمبود فضا وجود دارد بصورت عمودی قابل استفاده خواهد بود.

جنس سپتیک پلی اتیلن، RIGID POLYETHYLENE یعنی پلاستیک صلب و دوجداره می باشد .

شکل ظاهری مخزن سپتیک پلی اتیلنی عموما افقی و در برخی موارد عمودی است .

بواسطه طراحی خاصی که درون آن شده است توانایی دارد فاضلاب خروجی از انواع مجتمع های اداری، مسکونی، تجاری و ... را تا حد 63 درصد تصفیه نموده و مقدمات سر ریز به چاه جذبی بدون گرفتگی را فراهم نماید.

در حقیقت بعد از استفاده از مخزن فاضلاب پلی اتیلن با طراحی ظرفیت بهینه و نصب صحیح، قبل از چاه جذبی امکان گرفتگی چاه فاضلاب به صفر می رسد.

در یک دسته بندی سپتیک تانک پلی اتیلن به دو دسته صنعتی و خانگی تقسیم بندی می شود. 

به دستگاهی که بمنظور تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی سر راه لوله خروجی فاضلاب قرار می گیرد سپتیک تانک پلی اتیلن خانگی می گویند.

به سپتیک فاضلابی که بمنظور تصفیه فاضلاب خروجی از کارخانجات صنعتی ، صنایع سیمان ، صنایع لبنی ، پالایشگاه ها و ... مورد استفاده قرار میگیرد دستگاه صنعتی اطلاق می شود.

انواع سپتیک تانک پلی اتیلن

 • مخزن فاضلاب پلی اتیلنی که به روش روتاری تولید می شود و جنس آن از جنس دبه های پلاستیکی است یعنی پلی اتیلن گرید 3840
 • سپتیک پلی اتیلنی که با به روش اکسترود تولید می شود و جنس آن از جنس لوله های فاضلابی و پلی اتیلنی تحت فشار می باشد.

سپتیک تانکهای پلی اتیلن دوجداره قابلیت تحمل بار خاک بدون سازه نگهبان و بار ترافیکی در صورت طراحی صحیح را دارا بوده و تا عمق 13.5 متر زیر زمین قابل دفن می باشد لیکن سپتیکهای پلی اتیلن دولایه و سه لایه جهت دفن در خاک حتما می بایست توسط سازه نگهبان مورد محافظت قرار گیرد.

 • در برخی از پروژه ها همچون تصفیه پساب استخرهای شنا و پروژه هایی که نیاز است مخزن فاضلاب پلی اتیلنی دمایی بیشتر از 80 درجه سانتی گراد را درون خود نگه دارد، گروه صنعتی ناب نسبت به استفاده از مواد pp (پلی پروپیلن) اقدام می نماید که این موضوع باعث انحصار گروه ما در تولید سپتیک تانکهای پلی اتیلنی گردیده است.

مشخصات فنی سپتیک تانک پلی اتیلن ناب زیست

 • جنس مواد اولیه مصرفی در تولید سپتیک پلی اتیلن دوجداره HDPE100 گرید لوله 100 - EX3 - تولید شده توسط پتروشیمی مارون ، پتروشیمی امیرکبیر ، جم یا پتروشیمی شازند اراک می باشد.
 • دارای مستربچ مشکی به همراه آنتی UV
 • دارای دریچه بازید به قطر 600 میلیمتر (آدم رو) به تعداد دو عدد برای تخلیه و بازدید دوره ای
 • جوش ها عدسی ها به بدنه دستگاه سپتیک به صورت اکستروژنی بر اساس استاندارد 16961DIN
 • قابلیت اجرا با طول ها و قطر های دلخواه به همراه تمامی انشعابات مربوطه طبق نقشه های ارایه شده
 • طراحی پروفیل لوله مخازن و سپتیکها بر اساس استاندارد 127ATVA برای شرایط نصب
 • گرید مواد اولیه مصرفی : پلی اتیلن گرید 100 در بدنه و گرید 80 در جوش های اکستروژن بدلیل بالا بردن قدرت جوشها
 • دارای ونت هدایت گاز متان از جنس لوله پلی اتیلن تحت فشار
 • ضخامت دیواره 10 سانتی متر و ضخامت عدسی 5 سانتی متر سازه اسپیرال یکپارچه بیرون صاف وسط حلقوی درون صاف
 • دارای عدسی دوجداره و صـاف داخل صاف بیرون صاف –سراسر دوجداره

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

مهمترین مزایای سپتیک پلی اتیلن عبارتند از :

۱- استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آنها بدون استفاده از سازه نگهبان
۲- مقاومت بسیاربالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی بنحوی که هیچ یک از انواع مواد اسیدی و قلیایی بر آن تاثیر نخواهد گذاشت.
۳- سهولت در حمل و نقل و سرعت در نصب به سبب وزن کم
۴- قابلیت ساخت آنها در ابعاد دلخواه به طور مثال یک دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلن را می توان با ابعاد قطر 3 طول 7.2 و یا قطر 2.5 طول 10.2 و همچنین قطر 2.4 و طول 11.1 متر تولید نمود. 
۵- دارا بودن پوشش ضد UV در بدنه داخلی و بیرونی دستگاه در مواردی که مخزن در معرض نور خورشید قرار می گیرد. 

بهنگام خرید یک دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلن که قرار است چندین متر زیر خاک قرار گیرد و محل نگهداری فاضلابی باشد که سه روز بعد از ورود پساب به این دستگاه اسیدی میگردد و اسید باعث شکنندگی و ترد شدن پلی اتیلن میگردد، صرفا به استعلام از چند شرکت واسطه که با هر قیمتی بصورت واسطه در صدد فروش محصولات سایر شرکت های تولید کننده فاقد مجوز تولید، تازه تاسیس، غیر استاندارد و ... با قیمت پایین هستند بسنده ننماید.

چنانچه برای شما میسر نیست از کارخانه تولید کننده سپتیک تانک پلی اتیلن بازدید کنید حداقل آدرس دقیق محل تولید را از ایشان بگیرید تا بهنگام بروز مشکل بدانید باید به کجا مراجعه کنید.

ما برای سفارش های بیشتر از 20 مترمکعب سرویس ایاب و ذهاب رایگان به محل کارخانه در اختیار بازدید کننده محترم قرار داده ایم تا ایشان بعد از بازدید از خط تولید و مراحل مختلف جوشکاری و آزمایشگاه نسبت به خریدی مطمئن اقدام نماید.

نحوه پر کردن اطراف سپتیک تانک پلی اتیلن

1- جهت سهولت در پر کردن اطراف مخزن سپتیک پلی اتیلنی و انجام صحیح عمل کمپکت، حتما دور تا دور فضایی در حدود نیم متر وجود داشته باشد، 
2- برای پر کردن زیر و اطراف سپتیک تانک پلاستیکی می توان از مصالح زیر استفاده کرد:

 • شن و ماسه درشت (Coarse sand or squeegee)
 • شن نخودی (Pea gravel)
 • خرده سنگ ها (Crushed and screened rock chips)

3- در پر کردن زیر و اطراف سپتیک پلی اتیلنی هرگز نباید از مصالح زیر به هیچ وجه استفاده کرد:

 • آسفالت کنده شده از سطح زمین
 • نخاله های ساختمانی
 • خرده سنگ ها با لبه های تیز

4- اندازه مصالح ریخته شده دور مخازن پلی اتیلن از 15–20 میلیمتر تجاوز نکند.

5- مواد مجاز بیان شده در بالا جهت پر کردن اطراف سپتیک تانک پلی اتیلن ، در لایه های 30 سانتی متری دور حوضچه سپتیک پلی اتیلن ریخته شده و هر لایه تا درصد تراکم استاندارد (حدود %95) کمپکت شود. لازم به ذکر است که حتما زیر دستگاه هم کامل پر شود و فضای خالی باقی نماند.

6- هنگام پر کردن اطراف مخزن به هیچ وجه نباید مصالح ، مستقیما روی مخزن ریخته شود.

7- پر کردن و کمپکت با مصالح گفته شده باید تا 30 سانتی متر بالای تاج مخزن ادامه داشته باشد.

8- برای پر کردن عمق دفن باقی مانده، از خاک معمولی منطقه می توان استفاده کرد.

9- وسایل مکانیکی سنگین (مثل لودر و کمپرسی و ...) به هیچ وجه بر روی محل دفن مخزن فاضلاب پلی اتیلن حرکت نکنند 

اگر قرار است که سپتیک تانک پلی اتیلن در جایی نصب شود که بار ترافیکی موجود باشد ، می بایست با مشورت همکاران این شرکت بمنظور تقویت پروفیل های تابیده شده حول محور مخزن سپتیک پلی اتیلن و یا با مشورت مهندسین مشاور تمهیداتی جهت اجرای بتن مسلح یا افزایش ارتفاع خاک متراکم روی مخزن فاضلاب پلی اتیلن اتخاذ گردد.

ولی در کل توصیه می شود که مخزن فاضلاب پلی اتیلنی در جایی نصب شود که حدالامکان بار ترافیکی نداشته باشیم.

11- اطراف آدم روهای (دریچه بازدید) سپتیک تانک پلی اتیلن تا سطح زمین با بتن، آجر و یا حفاظ های فلزی محافظت شوند و در صورتیکه بار زیادی روی مخزن نباشد می توان از همان مصالح مناسب برای پر کردن اطراف مخزن فاضلاب پلی اتیلن استفاده کرد و با کمپکت مناسب ایمنی اطراف آدم روها را تامین نمود.

نصب حوضچه سپتیک پلی اتیلن زمانی که فشار آب زیر زمینی (نیروی لیفت آپ) وجود دارد

در مناطقی که آب زیرزمینی دارد برای نصب حتما باید تمهیدات ویژه ای اتخاذ گردد که در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم

1- اگر آبی در چاله نصب باشد حتما قبل از عملیات جایگذاری تخلیه گردد.
2- زیر سازی چاله باید با استحکام بیشتری صورت گیرد تا بعد از بارگذاری موجب نشست خاک زیر پایه های سپتیک تانک پلی اتیلن نگردد.
3- با استفاده از حایل هایی مانع ورود آب به داخل چاله سپتیک تانک شوید.
4- برای جلوگیری از بلند شدن می توان از وزنه هایی با تسمه های مخصوص استفاده کرد.
5- عمق آب زیر زمینی نباید بیش از 2 متر بالای مخزن فاضلاب پلی اتیلن باشد. 

ویدیو سپتیک تانک ناب زیست

 قیمت سپتیک تانک

قیمت سپتیک تانک وابسته است به :

 1. جنس بدنه مخزن سپتیک اعم از بتنی درجا، بتنی پیش ساخته، پلی اتیلنی دولایه، پلی اتیلنی دوجداره، کامپوزیت، فایبرگلاس، پلاستیکی، جی آر پی، اف آر پی .
 2. قیمت سپتیک تانک صنعتی از قیمت سپتیک تانک خانگی بیشتر است.
 3. تک مخزنه ، دو مخزنه و یا سه مخزنه بودن سپتیک تانک و یا حتی راکتور بی هوازی بودن سپتیک تانک
 4. میزان خاکی که روی بدنه سپتیک تانک خواهد آمد که هر چه خاک بیشتری روی دستگاه ریخته شود قیمت سپتیک تانک بالاتر می رود.
 5. تعداد منهول ها و ارتفاع منهول هایی که باید روی سپتیک تانک نصب شود. هر چه تعداد و ارتفاع منهول ها بیشتر باشد قیمت سپتیک تانک بالاتر می رود.
 6. قیمت سپتیک تانک عمودی از قیمت سپتیک افقی با همان جنس بدنه بیشتر است.
 7. مخزن سپتیک دفنی دارای قیمتی کمتر از سپتیک تانک غیردفنی است زیرا در حالت سپتیک دفنی نیروی سایل و خاک همدیگر را خنثی میکند.

قیمت سپتیک تانک 10 متر مکعب

سپتیک 10 مترمکعب بتنی پیش ساخته با قطر 1.6 و ارتفاع 5 قیمت در این مقطع یعنی اوایل سال 90 معادل 14 میلیون ریال و بتنی درجا با سیمان تیپ 5 و ایزوگام بدنه داخل 19 میلیون ریال

مخزن سپتیک فایبرگلاس با طول 5 متر در عرض 2 متر و یک متر ارتفاع محدوده قیمتی 39 میلیون ریال تا 62 میلیون ریال در تاریخ نگارش این نوشته

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلنی 10 مترمکعب دو جداره با سازه کاروگیت تحت عنوان سپتیک تانک کاروگیت 10 متر مکعب قیمت 40 میلیون ریال تا 61 میلیون ریال در این مقطع .

در حالت حالت قیمت سپتیک تانک 10 متر مکعب وابسته است به جنس بدنه دستگاه و میزان خاکی که قرار است روی مخزن ریخته شود.

سپتیک تانک عمودی

قیمت سپتیک تانک 20 متر مکعب

قیمت سپتیک تانک 20 متر مکعب نیز در گوگل دارای جستجوی بسیار زیادی است از این رو بصورت اجمالی قیمت انواع مدلهای ان را بررسی می نمائیم.

قیمت مخزن سپتیک 20 متر مکعب بتنی پیش ساخته با قطر 2 و ارتفاع 6.36 دارای پوشش ایزوگام و سیمان ضد سولفات قیمت هر دستگاه در سال 90 شمسی معادل 28 میلیون ریال تا 39 میلیون ریال

قیمت سپتیک 20 مترمکعب کامپوزیت یا فایبر گلاس با طول 5 متر در عرض دو متر و ارتفاع 2 متر دارای محدوده قیمتی 65 میلیون ریال تا 110 میلیون ریال

مخزن سپتیک پلی اتیلنی با قطر 2 متر و طول 6.36 متر رنج قیمت 75 میلیون ریال تا 120 میلیون ریال

قیمت سپتیک تانک پیش ساخته

قیمت سپتیک تانک پیش ساخته نسبت به سایر انواع مدل های سپتیک تانک خانگی کمتر است و البته دردسر مونتاژ و نصب این نوع خاص از گندانبار بتنی بسیار بیشتر به نحوی که در بلند مدت قیمت سپتیک تانک بتنی پیش ساخته از همه انواع سپتیک ها بیشتر خواهد بود.

قیمت مخزن سپتیک پیش ساخته از 1.9 میلیون تومان برای 3 مترمکعب آغاز و تا 5.8 میلیون برای سپتیک بتنی پیش ساخته با ظرفیت 15 مترمکعب ادامه دارد.

قیمت سپتیک تانک frp

قیمت مخزن سپتیک فایبرگلاس نسبت سایر انواع سپتیک تانک فاضلاب خانگی بیشتر است . البته مزیت اصلی فایبرگلاس در بهداشتی بودن ان است که قاعدتا استفاده از متریال بهداشتی در ساخت سپتیک فاضلاب خانگی دور ریختن هزینه است . 

قیمت سپتیک تانک فایبرگلاس حدودا معادل 10 برابر همان ظرفیت سپتیک تانک بتنی پیش ساخته و 2 برابر قیمت سپتیک تانک پلی اتیلنی است .

قیمت سپتیک پلی اتیلنی اشاره شده در سطرهای زیر بصورت حدودی بر مبنای قیمت مواد اولیه پلی اتیلن سنگین گرید EX3 پتروشیمی امیر کبیر، مارون و شازند در بازار آزاد هر تن 11 میلیون تومان می باشد.

در ادامه بر آن خواهیم شد بمنظور جلوگیری از اشتباه در محاسبه قیمت سپتیک پلی اتیلن جدول وزنی دستگاه ها اعلام گردد.

قیمت هر تن مواد آزاد * وزن هر دستگاه سپتیک تولیدی + هزینه های بالاسری + سود کارخانه (15 درصد بهای تمام شده) = قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

همچنین برای اعلام قیمت بروز، قیمت مواد اولیه پتروشیمی نیز در صفحه ای جداگانه ارائه گردیده است.

شرایط نصب استاندارد و عدم تردد ترافیک از پیش فرض های شرکت ناب زیست در ارائه قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن می باشد.

5 مترمکعب کف قیمت  25  تا قیمت حداکثر  78  میلیون ریال

10 مترمکعب کف قیمت  72 تا حداکثر 168 میلیون ریال

15 مترمکعب کف قیمت 110 تا حداکثر 257 میلیون ریال

20 مترمکعب کف قیمت 150 تا حداکثر 348 میلیون ریال

25 مترمکعب کف قیمت 152 تا 352 میلیون ریال

30 مترمکعب کف قیمت 182 تا 425 میلیون ریال

35 مترمکعب کف قیمت 193 تا 450 میلیون ریال

40 مترمکعب کف قیمت 214 تا قیمت 475 میلیون ریال

45 مترمکعب کف قیمت 233 تا حداکثر 519 میلیون ریال

50 مترمکعب کف قیمت 257 تا قیمت 551 میلیون ریال

60 مترمکعب کف قیمت 294 تا حداکثر 638 میلیون ریال

70 مترمکعب کف قیمت 360 تا قیمت 838 میلیون ریال

80 مترمکعب کف قیمت 440 میلیون تا قیمت 1 میلیارد ریال

100 مترمکعب کف قیمت 540 میلیون تا حداکثر 1.2 میلیارد ریال

در صورتی که حجم سپتیک پلی اتیلن مورد نظر شما در این محدوده وجود ندارد لطفا با شماره دفتر تماس بگیرید و بصورت تلفنی قیمت با حجم مورد نظرتان را دریافت نمائید.

بدنه اصلی سپتیک پلی اتیلنی یک نوع لوله دوجداره پلی اتیلن خواهد بود که هم قیمت پایین تری نسبت به لوله پلی اتیلن تکجداره دارد و هم به لحاظ سفتی حلقوی دارای مقاومت بالایی است.

انواع لوله های دوجداره پلی اتیلن مورد استفاده در ساخت سپتیک آماده پلی اتیلنی عبارتند از : کاروگیت ، اسپیرال ، کورتیوب و اسپیرال کاروگیت 

در روش کورتیوب بدلیل استفاده از مقادیر کم مواد اولیه قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن مناسب تر است ولی دارای ریسک بیشتری نیز بهنگام نصب خواهد بود چرا که در این روش تولید بدنه دستگاه بصورت یکپارچه دوجداره نشده است و بین مارپیچ ها بدلیل یک جداره بودن بدنه اصلی سپتیک پلی اتیلن امکان سوراخ شدن وجود دارد .

در روش تولید اسپیرال این موضوع تقریبا منتفع شده است لیکن مواد زیادی در بدنه دستگاه استفاده می شود و قیمت سپتیک تانک پلی اتیلنی در این حالت بیشتر است . 

لوله پلی اتیلنی دوجداره مورد استفاده در بدنه سپتیک تولید شده به روش اسپیرال قابلیت دارد تا عمق 13.3 متر زیر زمین خاک را تحمل کند ولی آیا این مقدار هزینه واقعا نیاز خواهد بود یا خیر؟

این سوالی است که باید قبل از خرید سپتیک تانک پلی اتیلنی بدان دقت نمود. 

مکانیزم عملکرد سپتیک تانک

تولید کننده و فروش سپتیک تانک

کارخانه سپتیک تانک ناب زیست واقع در شهرک صنعتی لیا در شهرستان قزوین می باشد که عمده محصول تولیدی این کارخانه سپتیک های پلی اتیلنی در ظرفیتهای متفاوت می باشد. بیش از 20 سال این کارخانه در این زمینه یعنی تولید سپتیک تانک فعالیت میکند لذا برای خرید می توانید از طریق این وب سایت که در واقع با توجه به سیاست ها هیدت مدیره کارخانه راه ارتباطی مستقیم بین کارخانه و مشتری می باشد برای خرید اقدام نمایید .

کارخانه سپتیک تانک ناب زیست با سابقه طولانی و کسب تمامی استاندارهای لازم افتخار دارد تا برای هموطنان عزیز ارائه خدمات مورد نظر را انجام دهد .

مهمترین کارخانه در زمینه تولید سپتیک پلی اتیلن آماده زمانی پا به عرصه تولید گذاشت که چند نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه معتبر همچون دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه صنعتی شریف بهمراه دانشجویان دانشگاه تهران تصمیم گرفتند با تولید داخلی دستگاه سپتیک پیش ساخته پلی اتیلنی از خروج ارز جلوگیری کنند.

ناب زیست اولین تولید کننده سپتیک تانک پلی اتیلن در ایران و بزرگترین تولید کننده سپتیک تانک آماده پلی اتیلن در خاورمیانه امروزه افتخار این را دارد که روزانه تعداد 7 دستگاه سپتیک پلی اتیلنی با ظرفیت 50 و 35 مترمکعب تولید و به مشتریان خوب خود تحویل نماید.

شرکت های دیگری همچون پارس اتیلن کیش و آبنوس مکانیک ، لوتوس ، فراب صنعت نیز در حال تولید سپتیک تانک پلی اتیلن هستند.

سپتیک تانک فاضلاب خانگی

"سپتیک فاضلاب خانگی" بمنظور تصفیه مقدماتی و پاکسازی پساب خانه ها ، مجتمع های مسکونی و آپارتمان های مسکونی و اداری استفاده می شود.

پرکاربردترین ظرفیت سپتیک خانگی 5 مترمکعبی است که برای ویلاهای تک واحدی و آپارتمان های تا 5 واحدی مورد استفاده قرار می گیرد. 

انواع سپتیک تانک از لحاظ نوع ماده ای که در ساخت بدنه استفاده می شود عبارتند از : 

سپتیک تانک می تواند با مواد اولیه بتنی ، PE تک دو و سه لایه ، دوجداره کورتیوب ، کاروگیت و اسپیرال و نهایتا کامپوزیت یا فایبرگلاس تولید گردد.

کمترین قیمت مربوط به گندانبار با جنس بدنه بتنی است. 

سپتیک تانک اغلب به شکل استوانه افقی است که از جنس لوله کاروگیت یا لوله انواع دیگر لوله اسپیرال دوجداره پلی اتیلن یا حتی لوله کورتیوب تولید می شود.

مزیتهای سپتیک تانک پیش ساخته دو جداره

١ـ سیستم آماده   ٢ـ نصب ساده   ٣ـ تصفیه دائم   ۴ـ آب بندی کامل   ۵ـ داشتن محیطی سالم و بهداشتی   ۶ـ عدم صدمه در حوادثی مانند زلزله

دیگر مزایای گندانبار بدین قرار است

 • استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آنها
 • مقاومت بسیاربالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی
 • سهولت و سرعت در نصب به سبب وزن کم
 • قابلیت ساخت آنها در ابعاد دلخواه
 • دارا بودن پوشش ضد UV

در ادامه با ترسیم یک عکس به تشریح نقشه سپتیک تانک خواهیم پرداخت.

نقشه سپتیک تانک

اجرای سپتیک تانک

بمنظور اجرای سپتیک تانک اول باید گودالی با عرضی معادل نیم متر بیشتر از عرض دستگاهی که خریداری شده حفر شود و با ریختن بتن مگر در کف گودال سپتیک نسبت به جایگذاری دستگاه اقدام شود.

در ادامه با جرثقیل باید دستگاه را بدرون این گودال بصورت تراز بگذارید و لوله ورودی مخزن را که کمی بالاتر از لوله خروجی تعبیه شده است به فلنج لوله خروجی از ساختمان وصل نمائید.

بعد از نصب لوله خروجی از سپتیک تانک به فلنج لوله ورودی به چاه فاضلاب و تست دستگاه با آب فاقد فاضلاب در وحله اول بمنظور آب بندی مسیر ، می توانید از اجرای سپتیک تانک مطمئن شوید.

اجرا و راه اندازی سپتیک تانک توسط شرکت ناب زیست در کمترین زمان ممکن و با بیشترین کیفیت انجام میشود. بمنظور اجرای سیستم سپتیک با همکاران ما تماس بگیرید و پس از توافق در خصوص قیمت سپتیک تانک در اسرع وقت منتظر اجرای سپتیک توسط تیم نصب ما باشید.

از مهمترین پروژه های سال 97 ناب زیست می توان به پروژه سپتیک های پروژه همراه شهر متعلق به شرکت همراه اول واقع در منطقه 22 تهران - ورداورد به ظرفیت 840 مترمکعب در قالب 7 دستگاه سپتیک 50 مترمکعب و دو دستگاه مخزن سپتیک 35 مترمکعب پیمانکار فاز اول پروژه 1200 واحدی همراه شهر در ورداورد شرکت تکناب و دقیقا همین ابعاد مخازن سپتیک در فاز دوم توسط شرکت آمن اشاره کرد.

(اولین تصویر همین صفحه تصاویر مخزنهای سپتیک پروژه همراه شهر می باشد)

عکس سپتیک تانک

برای آشنایی سریع با انباره تعفن و پروژه های اجرا شده مخزن سپتیک توسط شرکت ناب زیست می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

عکس سپتیک تانک در مراحل مختلف از تهیه مواد اولیه، تولید، بارگیری، حمل، باراندازی، تخلیه، جایگذاری، نصب دستگاه سپتیک البته از نوع پلی اتیلن و .... را ملاحظه فرمائید.

https://www.instagram.com/naabzist

عکس سپتیک تانک

سپتیک تانک به چه شکلی کار می کند ؟

فعل و انفعالاتی که در سپتیک تانک صورت می گیرد عبارتست از پالایش ابتدایی فاضلاب که همان ته نشینی است.

مخزن به نحوی طراحی می شود که فاضلاب ورودی به آن تقریباً‌ بین یک تا سه روز باقی می ماند در مدت مذکور مواد معلق بالنصبه سنگین فاضلاب به صورت لجن در کف مخزن ته نشین شده و بیشتر مواد معلق سبک و از جمله روغن و چربی به تدریج به شکل کف غلیظی در سطح مایع شناور می گردد.

وقتی که مقدار فاضلاب وارد مخزن سپتیک می شود به اندازه حجم آن پساب از لوله خروجی دفع می شود.

لجن ته نشین شده در کف مخزن سپتیک در اثر فعالیت باکتریهای غیر هوازی تجزیه گردیده ایجاد گاز می نماید.

نتیجه فعل و انفعالات مزبور، کاهش قابل ملاحظه حجم لجن می باشد و به همین دلیل معمولاً تخلیه لجن سپتیک تانک هر ۲ تا ۴ سال یکبار بر حسب زمان ماند اولیه ضرورت می یابد.

در پساب مخزنی که صحیح طرح و اجرا شده است مواد معلق و تیرگی کمی وجود خواهد داشت معذالک هنوز کاملاً‌ صاف نیست و بوی مخصوص فاضلاب می دهد.

بعلاوه پساب مزبور احتمالاً از نظر بهداشت به علت در برداشتن باکتریهای بیماری زا، کیست و تخم کرمهایی که کاملاً‌ از بین نرفته اند مخاطره انگیز می باشد. 

لذا بهیچ عنوان نباید از پساب خروجی از مخزن سپتیک بعنوان آبیاری فضای سبز در روز زمین استفاده نمود.

البته می توان از طریق یک شبکه زهکش زیر زمین پساب خروجی از گندانبار را به پای درختان و نه سبزیجات هدایت نمود تا به تغذیه آنها کمک کند.

سپتیک تانک چیست

 رفع مشکل چاه سپتیک

یکی از مشکلاتی که کاربران سپتیک با آن مواجه هستند خروج چربی ها از لوله خروجی سپتیک می باشد که این مشکل یعنی خروج نخاله و ذرات جامد از بخش خروجی سپتیک تانک و در نهایت گرفتگی چاه فاضلاب را می توان با تخلیه و تنظیف منظم مخزن سپتیک مرتفع کرد.

همچنین میتوان سر راه خروجی از دستگاه یک سیفون قرار داد که در حقیقت چربی هایی که تمایل دارند از سطح سپتیک خارج شوند این امکان برایشان فراهم نشود .

سپتیک تانک دو انباره

از طرف دیگر صعود حبابهای گاز در درون مایع مخزن سپتیک تا حدودی سیر طبیعی ته نشینی مواد جامد را مختل می کند. راه حل این مشکل ساختمان یک سپتیک تانک دو انباره است. به این ترتیب که مواد معلق سبک که از انباره اول خارج می شوند با شرایط مساعدتری در محیط آرام انباره دوم ته نشین می شوند. این کار به خصوص در مواقعی که حجم لجن ته نشین شده زیاد و تجزیه بی هوازی سریعاً در حال گسترش است، بسیار موثر می باشد.

لجن انباره دوم معمولاً‌ یکنواخت تر و کف متشکله در آن کمتر از انباره اول است. مواد معلق، پساب چنین دستگاهی نیز کمتر از سپتیک تانک یک قسمتی است.

در حقیقت و با توجه به تعاریف فوق مخزن سپتیک دو انباره که بعضا به سپتیک تانک دوجداره نیز از آن نام می برند حوضچه ته نشینی ساده ایست که در آن فاضلاب با سرعتی کم و بطور مداوم در جریان است.

لذا مواد معلق ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره با کمک باکتری های بی هوازی هضم میشود، و در نتیجه تبدیل به مواد آبکی و گازی شکل می گردد و از حوض خارج می شود لذا از مقدار لجنی که باید تخلیه شود کاسته می شود. طوریکه تخلیه لجن سپتیک تانک حداکثر یک بار درسال و در نهایت ۵ سال یکبار نیاز به خالی کردن پیدا می کند.

نکته مهمی که باید حتماٌ رعایت شود این است که در تمام مدت مقدار فاضلابی که از مخزن سپتیک خارج می شود برابر با مقدار فاضلابی باشد که وارد سپتیک می شود.

این موضوع در طراحی سپتیک اینگونه می بایست مد نظر قرار گیرد که قطر لوله خروجی از قطر لوله ورودی کمتر نباشد.

مخزن فاضلاب برای مناطقی که جنس زمین غیر قابل نفوذ باشد و نتوان از چاههای جاذب سود جست و برای منازل و مؤسساتی که در نواحی روستایی و یا دور از دسترس شبکه های جمع آوری فاضلاب قرار دارند، می تواند یک روش قابل قبول تصفیه فاضلاب باشد. 

فیلم زیر نحوه تولید بدنه سپتیک تانک با جنس بدنه پلی اتیلن را نشان می دهد.

 

نحوه حمل سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک با جنس بدنه بتن حتی در حجم سه مترمکعب دارای وزنی معادل 4.5 تن می باشد لذا جابجایی سپتیک بتنی هم بهنگام بارگیری و هم بهنگام باراندازی حتما نیاز به جرثقیل دارد در مقابل مخزن سپتیک 50 مترمکعب با جنس بدنه پلی اتیلن دوجداره معادل 3 تن وزن دارد .

همین محدودیت یعنی وزن بسیار بالای سپتیک تانک بتنی باعث شده است مخزن فاضلاب بتنی حداکثر تا 12 مترمکعب بصورت آماده و پیش ساخته تولید گردد ولی سپتیک با جنس بدنه پلی اتیلن تا 100 مترمکعب که دارای 6 تن وزن است می تواند بصورت سپتیک آماده در اختیار کارفرما قرار گیرد . 

در سپتیک تانک فایبرگلاس که اصولا بمنظور تصفیه فاضلاب در مکان هایی که امکان استفاده از سپتیک تانک پیش ساخته تولید شده در کارخانه وجود ندارد، مورد استفاده قرار می گیرد، هزینه بارگیری ، حمل و باراندازی در کمترین حالت می باشد.

بطور مثال وزن یک دستگاه سپتیک تانک با پنل های پیش ساخته فایبرگلاس با حجم 400 مترمکعب نهایتا معادل 5 تن خواهد بود. حمل و نقل سپتیک می تواند با ماشین های جرثقیل دارنیز انجام شود .

مخصوصا در مناطق شمالی که ماشین نمی تواند تردد داشته باشد می توان بمنظور حمل مخزن فاضلاب از ماشین های جرثقیل دار استفاده نمود . بمنظور آشنایی تصویری از عکس نحوه حمل سپتیک با جنس بدنه پلی اتیلن درون کارخانه ناب زیست به تصویر کشیده شده است .

 نحوه حمل سپتیک تانک

نقشه سپتیک تانک

با توجه به کاربرد بسیار زیاد سپتیک ها بصورت افقی ، نقشه سپتیک تانک افقی در زیر تشریح شده است : 

 • قسمت ورودی فاضلاب به درون سپتیک تانک : شامل لوله و بافل (میانگیر) ورودی است که بصورت سیفون عمل می کند .
 • قسمت مخزن اولیه :  60 تا 70 درصد حجم کل سپتیک تانک توسط این قسمت اشغال می شود .
 • قسمت مخزن ثانویه (Secondary  Cases) : این مخزن تقریبا 30 درصد حجم کل سپتیک تانک را اشغال کرده که درآن فاضلاب بدون  مواد قابل ته نشینی و شناوری جمع می شود .
 • قسمت جدا کننده ( SpacersPart ) : وظیفه این قسمت در سپتیک تانک این است که باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی و روغنهای شناورشده به مخزن تصفیه سازی می شود .
 • لوله های ورودی و خروجی ( Input groove): از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی هوازی تصفیه فاضلاب از سپتیک خارج می گردد .
 • خروجی ونت هوا ( vent output ) : ونت بالای سپتیک تانک که اصولا بصورت لوله خمیده نصب میگردد و یا اگر بصورت صاف نیز نصب گردد دارای توری در قسمت گلویی آن خواهد بود . این لوله در حقیقت باعث هدایت گازهای هیدروسولفور و متان به بالاترین نقطه ساختمان میگردد و همچون ونت سرویس های بهداشتی از انتشار بوی بد ناشی از فعالیت باکتری های بی هوازی به فضای اطراف جلوگیری میکند . 
 • سیستم خروجی فاضلاب : شامل بافل و لوله خروجی سپتیک می باشد. بافل موجود در خروجی گندانبار از خروج چربی ها به درون چاه جذبی فاضلاب جلوگیری می نماید .

نقشه سپتیک تانک

در حالت کلی فارغ از جنس بدنه مخزن فاضلاب و استوانه بودن یا مکعبی بودن بدنه اصلی سپتیک تانک فاضلاب می توان نقشه ای بصورت زیر را برای انواع مختلف مخزن سپتیک فاضلاب تعمیم داد . 

کارکرد سپتیک تانک

ساختمان سپتیک تانک

ساختمان سپتیک تانک به نحوی باید طراحی شود که فاضلاب را درون خود تجزیه کند تا ذرات جامد درون آن به بیرون از سپتیک تانک راه پیدا نکند. گندانبار بعنوان یکی از تجهیزات پرکاربرد در تصفیه فاضلاب مورد توجه اکثر پیمانکاران می باشد.

در کشورهای مختلف گندانبار ها را عمودی و افقی می سازند . ساختمان سپتیکی که به صورت عمودی ساخته شود از ساختمان سپتیک افقی ساده تر است در عین حال بهنگام نصب سیستم، سپتیک تانک عمودی مشکلات بیشتری نسبت به سپتیک افقی ایجاد میکند چرا که نیاز به خاکبرداری بیشتری دارد.

در هرحال چند مولفه در ساختمان تمامی سپتیک تانک ها باید وجود داشته باشد که ذیلا لیست می گردد.

فلنج یا اتصال ورودی گند انبار ، دریچه بازدید سیستم سپتیک ، فلنج یا اتصال خروجی مخزن سپتیک ، بدنه اصلی سپتیک تانک ، سیفون در قسمت ورودی دستگاه سپتیک ، دیواره میانی که در گند انبار افقی در 1/3 تنهایی نصب می وشد و در سپتیک عمودی اصولا نصب نمی شود ، سیفونی که بمنظور جلوگیری از ذرات چربی و روغ در بخش خروجی دستگاه سپتیک تانک نصب می شود ، یک بافل که قسمت اول دستگاه را به بخش دوم سیستم بی هوازی متصل می کند ، پایه ها که در سپتیک افقی نقش نگهدارنده سیستم سپتیک را بر عهده دارند.

بمنظور دریافت فایل اتوکد یا پی دی اف ساختمان سپتیک تانک می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

سپتیک تانک پلی اتیلن اسپیرال

مشکلات سپتیک تانک

 1. در مرحله اول و بزرگترین نگرانی در مورد سپتیک شکستن دیواره تقسیم کننده سپتیک تانک است که در این صورت بدلیل تداخل نشست توده چربی های سنگین شده به سمت پایین مخزن فاضلاب و گازهای متصاعد شده از فعالیت باکتری های بی هوازی که در حال صعود به سمت بالا هستند باعث بهم ریختن مکانیزم عملکرد سیستم سپتیک خواهند شد
 2. عدم تخلیه بموقع بدلیل عدم کنترل دوره ای دستگاه و انباره فاضلاب و پر شدن مخزن سپتیک که این موضوع باعث می شود پساب درون فاضلاب به سمت درین آشپزخانه برگردد و صحنه بسیار زشتی را در سرویس های بهداشتی به تصویر بکشد.
 3. گرفتگی ونت هدایت گاز متان که باعث انفجار شدید سپتیک تانک و متلاشی شدن سیستم تصفیه فاضلاب می گردد.
 4. کار گذاشتن گندانبار اطراف ریشه درختان باعث می شود بهنگام رشد درختانی که قوی هستند و ریشه بزرگی دارند به بدنه سپتیک تانک ضربه بزند و حتی تا مرز مچاله کردن مخزن سپتیک پیش برود.
 5. یکی از مهمترین معایب سپتیک تانک پنهان بودن آن زیر خاک و عدم دسترسی آنی توسط مصرف کننده می باشد.

زیر خاک بودن مخزن فاضلاب اگر چه مزیت مهمی برای دستگاه سپتیک محسوب می شود اما از طرفی نیز باعث می شود کارفرما زمان پر شدن سپتیک تانک را متوجه نشود.

بدین منظور باید به علائم طبیعی پر شدن انباره تعفن از جمله بوی بدی که در فضای ساختمان می پیچد و یا گرفتگی مجاری فاضلابرو دقت نمود تا باعث بروز مشکل نشود .

در این راستا می توان از تابلو کنترل و نشانگرهای میزان سطح فاضلاب درون مخزن سپتیک استفاده نمود و بهنگام پر شدن گندانبار از موضوع خبردار شد.

در هر صورت بعد از آگاهی از اینکه سپتیک تانک پر شده است باید آن را تخلیه نمود .

قیمت سپتیک تانک

دستورالعمل تخلیه سپتیک تانک

سیستم سپتیک خود بسیار ساده است اما فعالیتی بزرگ انجام می دهد. سادگی سیستم سپتیک باعث استفاده فراوان آن شده است. در هر صورت بهنگام استفاده از ایسن سیستم باید موارد نگهداری و تخلیه مخزن سپتیک را حتما بدانید. تخلیه سپتیک تانک تابع شرایطی است از جمله اینکه بهیچ عنوان تمامی لجن درون مخزن فاضلاب برداشت نشود .

استفاده از ماشین های لجن کش که دارای تجربه این کار هستند می تواند راهگشای شما در امر تخلیه سپتیک تانک باشد. همچنین شما می توانید از پمپ سپتیک بدین منظور استفاده نمود. نکته مهم این است که زمانی شما می توانید از پمپ سپتیک استفاده کنید که ساختمان یا مجتمع شما به اگوی شهری وصل شده باشد.

در حقیقت نام دیگر پمپ سپتیک ، لیفت استیشن و یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب به درون اگوی شهری می باشد.

سپتیک تانک بطور متوسط هر دو سال یک بار می باست تمیزکاری و تخلیه شود. تشخیص زمان تخلیه سپتیک کاری ساده است و از بوی برگشتی از لوله های پلیکای فاضلاب می توان به این نتیجه رسید که زمان تخلیه سپتیک چه زمانی است.

در هر صورت بعد از تشخیص زمان تخلیه گند انبار با تماس با ماشین تخلیه چاه سپتیک براحتی می توانید از شر جامدات درون سپتیک راحت شوید .

دریچه های تعبیه شده روی سطح سپتیک تانک به شما اجازه دسترسی به درون دستگاه را خواهد داد. اینکه از کدام یک از دریچه های ویزیت استفاده کنید برای تخلیه چاه بستگی به یک مخزن یا دو مخزنه بودن سپتیک تانک دارد.

ولی در هر حال باید تمامی دریچه های مخزن فاضلاب را باز نموده و با انداختن شیلنگ ماشین تخلیه نسبت به تخلیه دستگاه سپتیک اقدام نمائید. 

حل مشکل گرفتگی ونت مخزن سپتیک

همچنین برای جلوگیری از ورود و یا افتادن جانوران و پرندگان به درون ونت سپتیک تانک دو کار صورت می گیرد:

 1. یا در انتهای آن توری نصب می کنند
 2. با نصب زانوی ۹۰ درجه امتداد دهانه خروجی لوله تهویه را به طرف زمین بر می گردانند.

سایت سپتیک تانک پلی اتیلن

سایت سپتیک تانک سایتی است که در آن تمامی دیتای مربوط به سپتیک تانک ، انواع آن و محاسبات و مشخصات فنی مدلهای مختلف در اختیار خریداران محترم قرار می گیرد. در این سایت بعنوان یکی از قوی ترین سایت های سپتیک تانک ما تلاش داریم ضمن ارائه تعریفی جامع از سیستم تصفیه فاضاب بی هوازی ، نسبت به معرفی شرکت های معتبر فروشنده سپتیک تانک اقدام نمائیم .

وظیفه سایت سپتیک تانک چیست ؟ سایت مزبور وظیفه دارد کل دیتای مورد نیاز بمنظور طراحی ، محاسبه ظرفیت ، نحوه جستجوی تولید کننده و سایت های تولیدی گندانبار ، خرید سپتیک و نصب این دستگاه را به مراجعه کننده آموزش دهد . 

سپتیک تانک

سوال : در صورت طراحی دقیق سپتیک تانک و اضافه نمودن تعداد بافل یا دیوایدر یا دیواره جدا کننده در سپتیک تانک آیا امکان دارد به تصفیه فاضلاب در حد پیشرفته دسترسی پیدا کرد ؟

پاسخ : با توجه به آنکه درون سپتیک تانک باکتری بی هوازی فعالیت می نماید لذا بطور طبیعی بوی بسیار بدی ایجاد خواهد نمود همچنین باکتری بیهوازی آنقدر قدرت ندارد که پساب سپتیک تانک را از حالت کدری به پساب شفاف تبدیل کند لذا با اضافه کردن بافل درون سپتیک در بهترین حالت که تمام شرایط برای فعالیت باکتری بیهوازی از جمله گرما مهیا باشد حداکثر تا 60 درصد امکان تصفیه فاضلاب وجود دارد . اینکه برخی از دوستان و همکاران بخاطر فروش بیشتر مدعی هستند گندانبار تولیدی شرکت ما بیش از 60 درصد تصفیه می نماید از نظر علمی مردود می باشد.

سوال : آیا امکان خرید سپتیک تانک فاضلاب دسته دوم یا فروش سپتیک تانک استفاده شده وجود دارد ؟

پاسخ : با توجه به اینکه ظرفیت سپتیک تانک برای هر مجتمع بصورت اختصاصی مورد محاسبه قرار می گیرد امکان تشابه در محاسبه حجم سپتیک تانک  کم می باشد ولی در هر صورت امکان خرید و فروش گندانبار دسته دوم وجود دارد. برای این منظور و استعلام قیمت سپتیک تانک دسته دوم باید با کارشناسان ناب زیست تماس بگیرید .

سپتیک تانک جذبی

سپتیک تانک جذبی دستگاهی است که قبل از چاه جذبی قرار می گیرد و با گرفتن فاضلاب جامد از پساب خروجی از ساختمان و مجتمع های مسکونی از کور شدن چاه جذبی جلوگیری میکند.

بدلیل اینکه پساب خروجی از انواع گندانبار دارای جامدات و چربی حاصل از صابون و ... می باشد قطعا به دیواره چاه چسبیده و از نفوذ پساب به درون چاه جذبی جلوگیری میکند.

سپتیک تانک جذبی می تواند از انواع مخازن پلاستیکی و کامپوزیتی و بتنی تولید شود.

سپتیک تانک فاضلاب

سپتیک تانک فاضلاب ساده ترین وسیله در تصفیه فاضلاب انسانی، بهداشتی و بیمارستانی می باشد.

در بخش اول مواد و ذرات درشت ته نشین شده و در کف مخزن فاضلاب جامدات انباشته می شوند.

چربی ها و روغن های شناور نیز بر روی سطح مایع درون تانک سپتیک فاضلاب تجمع می نمایند.

میکروارگانیسم های موجود در فاضلاب در شرایط بی هوازی بخشی از مواد آلاینده را تجزیه کرده نموده و باعث کاهش بار آلودگی فاضلاب درون سیستم می گردد.

دیواره تعبیه شده بین ناحیه اول و دوم منبع "سپتیک تانک فاضلاب" باعث ممانعت از عبور مواد ته نشین شده و چربی های شناور ناحیه اول به ناحیه دوم می گردد.

بدین صورت پساب زلال شده درون سپتیک تانک فاضلاب به بخش دوم منتقل شده و در نهایت پساب از طریق یک لوله خروجی از دستگاه خارج می گردد.

پساب خروجی معمولاً وارد چاه جذبی می گردد. در بیمارستان ها و بسیاری از پروژه هایی که اگوی شهری از جلوی آنها می گذرد این فاضلاب که تا حد 60% بار آلودگی آن کاهش یافته است به داخل منهول فاضلاب شهری هدایت می گردد.

همچنین از دستگاه سپتیک فاضلاب گروه صنعتی ناب جهت پیش تصفیه، تصفیه بیهوازی فاضلاب، متعادل سازی و یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب استفاده می شود.

کاربرد سپتیک تانک جذبی

سیستم سپتیک ، تصفیه فاضلاب رو انجام میده اونقدری که پساب خروجی از سپتیک تانک و ورودی به چاه جذبی باعث نشه سوراخهای چاه فاضلاب بگیره . معنیه این جمله اینه که همه مواد جامد مثل فاضلاب سنگین و دونه برنج و پوست مرغ و پوره چایی و ... که داخل پساب خروجی هستش رو سپتیک میگیره و پسابی بدون فاضلاب جامد و البته دارای بوی بسیار بد و کدر میده به چاه جذبی . به همین خاطر بعضیا بهش میگن سپتیک تانک جذبی .
پس کاربرد سپتیک جذبی ، تصفیه فاصلاب در حدیه که واسه چاه جذبی فاضلاب تون مشکلی پیش نیاد .

سپتیک تانک

مزیتهای سپتیک تانک‌ فاضلاب دو جداره پلی اتیلنی

١ـ سیستم آماده   ٢ـ نصب ساده   ٣ـ تصفیه دائم   ۴ـ آب بندی کامل   ۵ـ داشتن محیطی سالم و بهداشتی   ۶ـ عدم صدمه در حوادثی مانند زلزله

مهمترین مزایای دیگر این سپتیک تانک‌ها عبارتند از:

 1. استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آنها
 2. مقاومت بسیاربالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی
 3. سهولت و سرعت در نصب به سبب وزن کم
 4. قابلیت ساخت آنها در ابعاد دلخواه
 5. دارا بودن پوشش ضد UV

البته مزایای هر یک از انواع سپتیک باعث شده که با توجه به ملاحظات و شرایط محل اجرا از نوع پلی اتیلنی یا بتنی استفاده شود. شکل مخزن فاضلاب پلی اتیلنی بصورت استوانه افقی و سپتیک تانک پیش ساخته بتنی بصورت استوانه عمودی است.

بهره برداری سپتیک تانک

نکات مهمی که باید برای استفاده از سپتیک تانک ها برای تصفیه فاضلاب و تصفیه پساب باید مورد توجه باشد به شرح ذیل میباشد:

 • چون در داخل سپتیک تانک شرایط بی هوازی تشکیل می گردد و دراثر تجزیه بی هوازی همیشه مقادیر قابل توجهی گازکربنیک (CO2)، سولفید هیدروژن (H2S) و سایر گازهای نسبتا بدبو متصاعد می گردد بنابراین برای خروج این گازها باید سپتیک تانک مجهز به سیستم تخلیه مناسب باشد لذا وجود ونت تخلیه گازهای بیهوازی ضروری به نظر می رسد.
 • با توجه به تجمع گرانول ها و ذرات درشت دانه در داخل محفظه های سپتیک تانک، برای هر محفظه یک منهول (Manhole) جهت تخلیه و تمیز کردن این مخازن درنظر گرفته شود بدین منظور گروه صنعتی ناب زیست با تعبیه دو دریچه بازدید و منهول تخلیه این امکان را فراهم نموده است.
 • هیچ ماده ضدعفونی کننده ای نباید به داخل مخزن فاضلاب وارد شود.
 • خروجی سیستمهای تصفیه فاضلاب بیهوازی در اکثر موارد استانداردهای تخلیه به محیط زیست را نخواهد داشت بنابراین در صورتی که حجم پساب قابل توجه باشد (بیش از ۱۰ مترمکعب بر شبانه روز)، تصفیه پیشرفته تر فاضلاب نیز باید مدنظر قرار گیرد.
 • زمان تخلیه سپتیک تانک بطور معمول و در شرایطی که ظرفیت دستگاه خوب محاسبه شود و از ریختن مواد غیر از فاضلاب جلوگیری شود، حدود دو سال مناسب خواهد بود.

پساب خروجی سپتیک تانک را بر حسب نفوذ پذیری زمین به دو طریق دفع می کنند:

1. در زمین های با نفوذ پذیری زیاد، ترانشه ای به عمق ۴۵ سانتی متر حفر کرده و پساب گندانبار را در آن تخلیه می کنند. زمین های با نفوذپذیری کم، فاضلاب خروجی از سپتیک تانک را به داخل چاه جذبی هدایت می کنند

2. در صورتیکه زمین از نفوذپذیری کمی برخوردار باشد باید با ایجاد ترانشه هایی پر از شن و ماسه دانه بندی شده سطح تماس فاضلاب با زمین را افزایش داد.

 سپتیک تانک

نحوه آگاهی از سطح فاضلاب درون سپتیک تانک

نحوه آگاهی از سطح فاضلاب درون سپتیک فاضلاب یکی از مهمترین موضوعات در پروژه هایی است که از گندانبار فاضلاب استفاده مینمایند چرا که عدم تخلیه بموقع لجن درون مخزن فاضلاب موجب تصفیه ناقص پساب فاضلاب و نهایتا کور شدن سوراخ چاه جذبی می گردد.

به منظور آگاهی از پر شدن سپتیک تانک می توان از لول سنج اولتراسونیک استفاده نمود بدین نحو که لول گیج را درون سپتیک فاضلاب نصب نموده و با مشاهده روزانه سطح لجن درون مخزن یا سطح پساب درون مخزن و نهایتا نصب بوق آلارم از زمان پر شدن مخزن سپتیک آگاه شد.

یکی دیگر از نشانه های پر شدن سپتیک تانک فاضلاب می تواند بوی بدی باشد که در محیط و واحد های مسکونی پخش می شود . در حقیقت زمانی که مخزن سپتیک فاضلاب پر می شود و درست عمل نمی کند فرآیند ناقص تصفیه فاضلاب باعث ایجاد بوی مشمئز کننده ای خواهد شد که به کاربر اطلاع می دهد حتما سطح فاضلاب درون دستگاه را بازرسی نماید.

چنانچه اطراف سپتیک تانک فاضلاب دارای چمن باشد رنگ چمن اطراف گندانبار فاضلاب در صورتی که پر شده باشد بدلیل خورج گازهای سمی تغییر یافته و به رنگ سبز یشمی در خواهد آمد. البته در مخزن سپتیک فاضلابی که از جنس پلی اتیلن باشد بدلیل مکانیزم کامل عایق بندی و وجود ونت تخلیه این موضوع تقریبا صدق نمی نماید.

سپتیک تانک دفنی

سیستم مخزن سپتیک نمونه ای از تاسیسات فاضلاب در محل است (OSSF). این مخازن می توانند در محل هایی مانند مناطق روستایی که به یک سیستم فاضلاب متصل نیستند مورد استفاده قرار گیرند. نحوه کار سپتیک به این صورت است که تمامی آب از خانه شما توسط یک لوله انتقال اصلی وارد یک مخزن سپتیک میشود. کار این مخازن این است که فاضلاب را به قدری نگهداری کند که مواد جامد آن در کف مخزن به شکل لجن ته نشین شده و روغن و چربی آن به شکل لایه ای در روی سطح اب ایجاد شوند. سپس فاضلاب مایع (پساب) از مخرن خارج می شود و وارد محل تخلیه می شود.

محل تخلیه سپتیک تانک یک گودال حفاری شده کم عمق و سرپوشیده است که در خاک اشباع نشده ایجاد می شود. فاضلاب تصفیه نشده از طریق لوله وارد سطوح متخلخلی میشود که این امکان را به فاضلاب میدهد که به در میان خاک تصفیه شود. فاضلاب در خاک نفوذ کرده تصفیه میشود و در نهایت وارد اب های زیر زمینی میشود. در نهایت فاضلاب در خاک نفوذ کرده و به طور طبیعی باکتری ها و ویروس های مضر آن حذف می شوند.

طریقه نصب سپتیک تانک

 • در صورتیکه در محل نصب گندانبار امکان تردد ماشین آلات سنگین وجود دارد توصیه می شود به وسیله فنس جداسازی صورت گیرد.
 • عمق نصب سپتیک تانک فاضلاب باید به طریقی باشد که خروجی فاضلاب به صورت ثقلی وارد لوله ورودی سپتیک شود.
 • در صورتیکه خروجی پساب سپتیک تانک فاضلاب وارد زمین یا خاک می شود زمین مورد نظر باید حداقل ۱۰ متر از ساختمان فاصله داشته باشد و حداقل ۳۰ متر از چاه های آب فاصله داشته باشد.
 • زیر سازی و رگلاژ محل نصب سپتیک تانک فاضلاب ضروری است.( شیب سطح زیر سپتیک صفر در صد می باشد).
 • فاصله مناسب مخزن فاضلاب از ساختمان حداقل ۳ متر.

سپتیک تانک فاضلاب خانگی چیست؟

سپتیک تانک فاضلاب خانگی از عمده روشهای تصفیه فاضلاب خانگی و فاضلاب انسانی می باشد.

یکی از مهمترین دلایل استفاده از مخزن تصفیه فاضلاب (septic tank) در تصفیه خانه های بزرگ ، ایجاد سکون در فاضلاب است.

انباره تعفن فاضلاب (wastewater septic tank) با ایجاد محیطی کارا در ابتدای خط مراحل تصفیه فاضلاب در تصفیه خانه ها علاوه بر ایجاد سکون و تبدیل جریان تند به جریان آرام میتواند با مراقبت مواد فاضلابی نقش بسزایی در تصفیه تصفیه فاضلاب داشته باشد.

سپتیک فاضلاب خانگی (septic tank) در انواع مختلف در اول فرایند تصفیه فاضلاب با ایجاد فرآیندی بی هوازی فرآیند تجزیه فاضلاب را شروع کرده پس در ادامه با فرآیند هوازی فاضلاب را تصفیه مینماید با این فرق که مخزن سپتیک فاضلاب (septic tank) در اول مسیر روند فرآیند در سری هوازی را سریعتر می کند.

سپتیک تانک فاضلاب خانگی (septic tank) از مهم ترین و تاثیر گذار ترین واحد های تصفیه و یا به جمله دقیق تر پیش تصفیه انواع فاضلاب خانگی و بهداشتی است . ساختمان عمده مخازن فاضلاب خانگی (septic tank) از یک انباره تشکیل شده است که عمل تصفیه در این بخش صورت میگیرد.

سپتیک تانک پلی اتیلن فاضلاب

 فضای داخل سپتیک تانک فاضلاب خانگی

 مخزن سپتیک فاضلاب خانگی برای مناطقی که جنس زمین غیر قابل نفوذ باشد و نتوان از چاههای جاذب سود جست و برای منازل و مؤسساتی که در نواحی روستایی و یا دور از دسترس شبکه های جمع آوری فاضلاب قرار دارند، می تواند یک روش قابل قبول تصفیه فاضلاب باشد.

این دستگاه در واقع یک مخزن ته نشینی کوچک می باشد که به دلیل زمان ماند طولانی، فاضلاب در آن تحت اثر باکتریهای غیر هوازی به حالت معلق در می آید. سرپوشیده نمودن آن به منظور جلوگیری از مزاحمت بوی نامطبوع می باشد.

نظر به اهمیتی که مخزن سپتیک تانک فاضلاب خانگی در کاهش آلودگی و مواد آلی فاضلاب دارد، اغلب به عنوان یک راه حل موقت دفع فاضلاب بکار می رود.

در این روش کلیه فاضلاب خانه ها بوسیله فاضلاب رو ساختمان وارد گندانبار فاضلاب خانگی می گردد.

فعل و انفعالاتی که در مخزن سپتیک فاضلاب خانگی صورت می گیرد عبارتست از پالایش ابتدایی فاضلاب که همان ته نشینی است

حتماً موادی که در مخزن ته نشین و یا رونشین می شوند مراحلی از تصفیه را می گذرانند که درباره آن نیز مختصری گفتگو خواهد شد.

مخازن فاضلاب خانگی به نحوی طراحی می شود که فاضلاب ورودی به آن تقریباً‌ بین یک تا سه روز باقی می ماند .

بعلاوه پساب مزبور احتمالاً از نظر بهداشت به علت در برداشتن باکتریهای بیماری زا، کیست و تخم کرمهایی که کاملاً‌ از بین نرفته اند مخاطره انگیز می باشد .

سپتیک تانک

آیا انگل توسط سپتیک تانک فاضلاب از بین می رود؟

انگل بهیچ عنوان توسط سپتیک تانک فاضلاب از بین نمی رود بهمین دلیل استفاده از پساب خروجی از این دستگاه جهت آبیاری فضای سبز توصیه نمی شود. فاضلاب خروجی عاری از مواد جامدی است که منافذ بدنه چاه فاضلاب را می بندد ولی دارای انواع انگلها و کرمها است می بایست با گذشت زمان در لایه های درونی چاه فاضلاب تجزیه گردند.

بخش های اضافه شده به سپتیک تانک فاضلاب انسانی :
در سال های اخیر محصولات مختلفی با عناوینی همچون بیشتر شدن بازدهی و عدم تخلیه مخزن سپتیک تانک فاضلاب، ارتقاء طول عمر سپتیک و رفع ایرادات سپتیک فاضلاب بنام افزودنی های گندانبار فاضلاب در بازار عرضه میگردد. ما هیچ یک را تائید نمی کنیم.

موارد معمول پیرامون مخزن فاضلاب:

موادی که نباید وارد سپتیک تانک فاضلاب انسانی شود

– می بایست از ورود موادی که سبب گرفتگی جریان فاضلاب در داخل گندانبار فاضلاب می شود پیشگیری کرد.

از جمله این مواد: روغن ها، چربی ها، الیاف کاغذ، پوشک نوار بهداشتی …می باشند. همين طور از ورود موادی همچون حلال ها، اسید ها، رنگ های شیمیایی، سموم کشاورزی … به داخل سپتیک تانک فاضلاب باید پیشگیری شود

زمان تخلیه سپتیک تانک فاضلاب خانگی

– زمان تخلیه مخازن فاضلاب خانگی به عواملی همچون ظرفیت، اندازه مصرف، مکان استفاده از سپتیک تانک فاضلاب انسانی بستگی دارد. ولی در کل بعد از گذشت حدود ۲ تا ۵سال میبایست مواد جامد سپتیک فاضلاب خاتگی توسط پمپ لجن کش تخلیه گردد.

در چه محل هایی استفاده از سپتیک تانک فاضلاب الزامی است ؟

– در پروژه هایی که بدلیل بالا بودن سطح آب های زیر زمینی امکان حفر چاه جذبی وجود ندارد همين طور در محل هایی که سازمان ها و ارگان های محیط زیستی محدودیت هایی برای دفع فاضلاب به اجرا در آورده است، استفاده از سپتیک تانک فاضلاب الزامی است

دانلود کاتالوگ سپتیک تانک پلی اتیلن ناب زیست

بمنظور دانلود کاتالوگ ابعاد سپتیک تانک پلی اتیلن تولیدی شرکت ناب زیست روی لینک فوق کلیک نمائید.

همچنین بمنظور دانلود دستورالعمل نصب سپتیک اماده پلی اتیلنی می توانید فایل زیر را دانلود کنید.

دانلود دستورالعمل نصب سپتیک تانک

فیلم نحوه آماده نمودن محل نصب دستگاه سپتیک پلی اتیلن

 

سپتیک تانک پلی اتیلن مازندران

مازندران بدلیل اینکه سطح آب زیر زمینی بالاست یکی از پرتقاضاترین استان های کشور برای گندانبار می باشد.

شهرهای شمالی ایران تقریبا در تمامی نقاط با این مشکل مواجه هستند که بهنگام حفر چاه فاضلاب در ارتفاع 3 تا 4 متری به آب های زیر زمینی برخورد می کنند لذا استفاده از سپتیک برای مازندران و گیلان حتی برای خانه های تک واحدی ضروری است.

قبل از پیدایش مخزن فاضلاب پلی اتیلن استفاده از سپتیک تانک های بتنی در اغلب کشور و علی الخصوص در مازندران بسیار مورد توجه بوده است .

لیکن بدلیل بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی و عمودی بودن سپتیک تانک های پیش ساخته بتنی امکان استفاده از این نوع از حوضچه های آرامش تقریبا تمامی مردم را دچار مشکل نموده است .

همچنین این آبهای زیر زمینی باعث خورده شدن بدنه بتنی گندانبارها گشته و لذا بعد از مدتی باعث تخریب سپتیک بتنی می گردد.

بعد از اختراع پلی اتیلن بعنوان ماده ای که بهیچ عنوان در مقابل هیچ یک از انواع فاضلاب های اسیدی و قلیایی دچار هیچگونه مشکلی نمی گردد و در ادامه سپتیک تانک پلی اتیلن مازندران ، شاهد تغییر الگوی مصرفی تاسیسات استان مازندران و گیلان بوده ایم.

سپتیک تانک پلی اتیلن طبرستان بعنوان یکی از مارک های پر فروش سپتیک تانک پلی اتیلن مازندران تا قبل از بروز مشکلاتی همچون خشک شدن محصولات پلی اتیلنی گرید 3840 مازندران مورد توجه اغلب مشاورین و کارفرمایان بوده است .

لیکن بعد از پیدایش مخزن فاضلاب پلی اتیلن دوجداره این نوع حاص از انباره تعفن جای خود را به مخزن سپتیک طبرستان داد و امروزه در اغلب شهرهای مازندران از سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره ناب زیست بجای سپتیک تانک پلی اتیلن طبرستان استفاده می گردد.

سپتیک تانک تبریز

تبریز بعنوان یکی از صنعتی ترین مراکز استان در ایران امروز دارای تقاضای بسیار زیادی در خصوص سپتیک تانک می باشد.

شهرکهای صنعتی شهید سلیمی و 42 شهرک صنعتی دیگر در اطراف تبریز و وجود 4800 کارخانه تولید کننده مواد غذایی ، سیمان ، پالایشگاه و نیروگاه ها باعث گردیده است سپتیک تانک پلی اتیلن تبریز از سرچ خوبی در گوگل برخوردار باشد . 

ناب زیست نیز در این راستا با توسعه زیر ساخت های خود توانسته است کارخانه سپتیک تانک خود تا ظرفیت 85 مترمکعب را در تبریز احداث نماید . بعد از این ظرفیت بدلیل هزینه های بالای حمل و نقل خط تولید سپتیک تانک قزوین راه اندازی شد و ناب زیست توسعه را در شهر قزوین ادامه داد . 

سپتیک تانک دسته دوم

بدلیل اینکه پلی اتیلن هیچ وقت زیر خاک از بین نمی رود و تجزیه نمی شود لذا سپتیک تانک دسدته دوم با جنس بدنه پلی اتیلن سنگین یعنی hdpe100 می تواند گره از کار شما در زمینه تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی بگشاید. در این راستا در برخی از پروژه ها که پیمانکار بدلیل برچیدن کارگاه نیازی به حوضچه آرامش خود ندارد می تواند آن را به همکاران خود در پروژه های دیگر واکذار نماید . ناب زیست بدلیل ایکه خود یک شرکت تولیدی است متاسفانه در امر خرید و فروش سپتیک تانک دسته دوم دخالتی ندارد لذا تقاضا دارد در خصوص قیمت سپتیک تانک دسته دوم با ما تماس نگیرید . 

  مطالب مفید :

دانلود فایل پاورپوینت سپتیک تانک

لوله کاروگیت

برج خنک کننده

2015:07:27
 1. ممبینی گفت:

  سلام . مطلب خیلی طولانی بود . حوصلم نکشید بخونم . امکان داره قیمت سپتیک تانک 80 مترمکعب با قطر 3.2 رو بفرمائید ؟ دقت کنید طول بیشتر از 11 متر جا ندارم . .

نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57