سپتیک تانک - انواع سپتیک تانک چیست

 

سپتیک تانک چیست

"سپتیک تانک" مخزنی است در ظرفیت های 2 تا 450 مترمکعب دارای نقشه اجرایی مشخص و قیمتی متغیر حداقل دو قسمته مشتمل بر مخزن اولیه به حجم 66 درصد کل ظرفیت سپتیک و مخزن ثانویه به حجم 34 درصد، از هر جنسی که در مقابل خوردگی فاضلاب مقاوم باشد.

طراحی آن وابسته است به ظرفیتی که بواسطه دانش مهندس مشاور و تجربه طراح سپتیک تانک حاصل می شود.

جنس آن می تواند هر چیزی که می توان با آن تانک یا مخزن ساخت باشد اعم از سنگ، آجر، بتن، خاک، پلی اتیلن نرم، پلی اتیلن صلب یا سنگین، کامپوزیت، اف آر پی، جی آر پی، اس ام سی و ... .

نحوه استقرار انباره تعفن می تواند عمودی یا افقی باشد و در هر دو صورت طراحی سپتیک تانک به نحوی است که بصورت تله عمل میکند و تمام فاضلاب جامد را از پساب خروجی میگیرد.

دستگاه سپتیک جامدات ته نشین شده در کف مخزن مرحله اول را تحویل باکتری های بی هوازی می دهد تا آنها با قدرت خود شرایط پاکسازی و از بین بردن انواع انگل ها و ... را فراهم نمایند.

در نتیجه پساب خروجی از سپتیک تانک عاری از هر گونه چربی و جامدات می باشد و با سرعت درون چاه فاضلاب جذب می گردد.

انواع سپتیک تانک

"انواع سپتیک تانک" وابسته است به نوع تقسیم بندی .

انواع سپتیک تانک از لحاظ نوع کاربری عبارتند از : سپتیک تانک بمنظور تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی، انسانی، سپتیک تانک خانگی و سپتیک فاضلاب خانگی

سپتیک فاضلاب خانگی پرکاربردترین مدل انواع سپتیک تانک است . 

سپتیک فاضلاب خانگی

"سپتیک فاضلاب خانگی" به سپتیکی گفته می شود که بمنظور تصفیه فاضلاب خانه ها ، مجتمع های مسکونی و آپارتمان های مسکونی و اداری استفاده می شود.

پرکاربردترین ظرفیت سپتیک خانگی سپتیک تانک 5 مترمکعبی است که برای ویلاهای تک واحدی و آپارتمان های تا 5 واحدی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع سپتیک تانک از لحاظ نوع ماده ای که در ساخت بدنه استفاده می شود عبارتند از : 

سپتیک تانک می تواند با مواد اولیه بتنی ، پلی اتیلن تک دو و سه لایه ، دوجداره کورتیوب ، کاروگیت و اسپیرال و نهایتا کامپوزیت یا فایبرگلاس تولید گردد.

کمترین قیمت مربوط به سپتیک تانک با جنس بدنه بتنی است. 

سپتیک تانک بتنی چیست ؟

سپتیک تانک بتنی به مدل سپتیک تانک بتنی درجا و پیش ساخته تقسیم بندی می شود.

سپتیک تانک بتنی درجا همان است که با مصالح ستنی بنایی شامل بتن، میلگرد، آجر، قیر و ایزوگام ساخته می شود . این نوع خاص از سپتیک بتنی بصورت مکعب مستطیل اجرا می شود.

سپتیک بتنی پیش ساخته نوع دیگری از انواع سپتیک تانک های بتنی است . این دستگاه به شکل استوانه سرپوشیده ای است که معمولا با بتن مسلح و در ابعاد و احجام مختلف ساخته میشود.

سپتیک تانک بتنی پیش ساخته چگونه کار می کند

فاضلاب از قسمت ورودی دستگاه که در بالای این استوانه قرار دارد، داخل می آید و با برخورد به پره های دستگاه سپتیک تانک بتنی پیش ساخته به قسمت پایین که انباره نامیده میشود هدایت میگردد.

فاضلاب بدلیل کاهش سرعت جریان و زمان ماند در نظر گرفته شده مواد جامد و  معلق خود را بصورت ته نشینی از دست می دهد و مواد ته نشین شده به صورت لجن در کف انباره جمع میشوند .

پساب تصفیه شده از لوله خروجی که در ارتفاع 10 سانتی متر پایین تر از ورودی سپتیک بتنی پیش ساخته می باشد خارج شده و به سمت چاه فاضلاب می رود.

سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک تانک فایبرگلاس یکی دیگر از انواع مختلف سپتیک تانک می باشد که جنس بدنه آن از الیاف فایبرگلاس و رزین ها و سیلیس ساخته شده است.

از مهمترین ویژگی های سپتیک تانک کامپوزیت می توان به تحمل بالای بار خاک و بار ترافیک در زیر زمین و نزدیک به زیر نقطه فشار می باشد .

در حالیکه در سپتیک تانک پلی اتیلن برای داشتن این ویژگی می بایست سپتیک تانک حداقل 2 متر زیر خاک برود تا فشار نقطه ای زیر لاستیک ماشین تبدیل به فشار سطحی شود. 

در حقیقت سپتیک تانک کامپوزیت یا سپتیک تانک فایبرگلاس قابلیت تبدیل فشار نقطه ای به فشار سطحی را بسیار مستحکم تر از پلی اتیلن داراست . 

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن اغلب به شکل استوانه افقی است که از جنس لوله کاروگیت یا لوله انواع دیگر لوله اسپیرال دوجداره پلی اتیلن یا حتی لوله کورتیوب تولید می شود..

مزیتهای سپتیک تانک پیش ساخته دو جداره پلی اتیلنی:

١ـ سیستم آماده   ٢ـ نصب ساده   ٣ـ تصفیه دائم   ۴ـ آب بندی کامل   ۵ـ داشتن محیطی سالم و بهداشتی   ۶ـ عدم صدمه در حوادثی مانند زلزله

دیگر مزایای سپتیک پلی اتیلن بدین قرار است

 • استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آنها
 • مقاومت بسیاربالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی
 • سهولت و سرعت در نصب به سبب وزن کم
 • قابلیت ساخت آنها در ابعاد دلخواه
 • دارا بودن پوشش ضد UV

قیمت سپتیک تانک

قیمت سپتیک تانک وابسته است به :

 1. جنس بدنه سپتیک تانک اعم از بتنی درجا، بتنی پیش ساخته، پلی اتیلنی دولایه، پلی اتیلنی دوجداره، کامپوزیت، فایبرگلاس، پلاستیکی، جی آر پی، اف آر پی .
 2. قیمت سپتیک تانک صنعتی از قیمت سپتیک تانک خانگی بیشتر است.
 3. تک مخزنه ، دو مخزنه و یا سه مخزنه بودن سپتیک تانک و یا حتی راکتور بی هوازی بودن سپتیک تانک
 4. میزان خاکی که روی بدنه سپتیک تانک خواهد آمد که هر چه خاک بیشتری روی دستگاه ریخته شود قیمت سپتیک تانک بالاتر می رود.
 5. تعداد منهول ها و ارتفاع منهول هایی که باید روی سپتیک تانک نصب شود. هر چه تعداد و ارتفاع منهول ها بیشتر باشد قیمت سپتیک تانک بالاتر می رود.
 6. قیمت سپتیک تانک عمودی از قیمت سپتیک تانک افقی با همان جنس بدنه بیشتر است.
 7. سپتیک تانک دفنی دارای قیمتی کمتر از سپتیک تانک غیردفنی است زیرا در حالت سپتیک دفنی نیروی سایل و خاک همدیگر را خنثی میکند.

قیمت سپتیک تانک 10 متر مکعب

سپتیک 10 مترمکعب بتنی پیش ساخته با قطر 1.6 و ارتفاع 5 قیمت در این مقطع یعنی اوایل سال 90 معادل 14 میلیون ریال و بتنی درجا با سیمان تیپ 5 و ایزوگام بدنه داخل 19 میلیون ریال

مخزن سپتیک فایبرگلاس با طول 5 متر در عرض 2 متر و یک متر ارتفاع محدوده قیمتی 39 میلیون ریال تا 62 میلیون ریال در تاریخ نگارش این نوشته

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلنی 10 مترمکعب دو جداره با سازه کاروگیت تحت عنوان سپتیک تانک کاروگیت 10 متر مکعب قیمت 40 میلیون ریال تا 61 میلیون ریال در این مقطع .

در حالت حالت قیمت سپتیک تانک 10 متر مکعب وابسته است به جنس بدنه دستگاه و میزان خاکی که قرار است روی دستگاه سپتیک ریخته شود.

قیمت سپتیک تانک 20 متر مکعب

قیمت سپتیک تانک 20 متر مکعب نیز در گوگل دارای جستجوی بسیار زیادی است از این رو بصورت اجمالی قیمت انواع مدلهای ان را بررسی می نمائیم.

قیمت سپتیک تانک 20 متر مکعب بتنی پیش ساخته با قطر 2 و ارتفاع 6.36 دارای پوشش ایزوگام و سیمان ضد سولفات قیمت هر دستگاه در سال 90 شمسی معادل 28 میلیون ریال تا 39 میلیون ریال

قیمت سپتیک تانک 20 مترمکعب کامپوزیت یا فایبر گلاس با طول 5 متر در عرض دو متر و ارتفاع 2 متر دارای محدوده قیمتی 65 میلیون ریال تا 110 میلیون ریال

مخزن سپتیک پلی اتیلنی با قطر 2 متر و طول 6.36 متر رنج قیمت 75 میلیون ریال تا 120 میلیون ریال

قیمت سپتیک تانک بتنی پیش ساخته

قیمت سپتیک تانک بتنی پیش ساخته نسبت به سایر انواع مدل های سپتیک تانک خانگی کمتر است و البته دردسر مونتاژ و نصب این نوع خاص از سپتیک تانک بتنی بسیار بیشتر به نحوی که در بلند مدت قیمت سپتیک تانک بتنی پیش ساخته از همه انواع سپتیک ها بیشتر خواهد بود.

قیمت سپتیک تانک پیش ساخته از 1.9 میلیون تومان برای 3 مترمکعب آغاز و تا 5.8 میلیون برای سپتیک تانک بتنی پیش ساخته با ظرفیت 15 مترمکعب ادامه دارد.

قیمت سپتیک تانک فایبرگلاس

قیمت سپتیک تانک فایبرگلاس نسبت سایر انواع سپتیک تانک فاضلاب خانگی بیشتر است . البته مزیت اصلی فایبرگلاس در بهداشتی بودن ان است که قاعدتا استفاده از متریال بهداشتی در ساخت سپتیک تانک فاضلاب خانگی دور ریختن هزینه است . 

قیمت سپتیک تانک فایبرگلاس حدودا معادل 10 برابر همان ظرفیت سپتیک تانک بتنی پیش ساخته و 2 برابر قیمت سپتیک تانک پلی اتیلنی است .


در ادامه با ترسیم یک عکس به تشریح نقشه سپتیک تانک خواهیم پرداخت.

نقشه سپتیک تانک

اجرای سپتیک تانک

اجرای سپتیک تانک توسط شرکت ناب زیست در کمترین زمان ممکن و با بیشترین کیفیت انجام میشود. بمنظور اجرای سپتیک تانک با همکاران ما تماس بگیرید و پس از توافق در خصوص قیمت سپتیک تانک در اسرع وقت منتظر اجرای سپتیک توسط تیم نصب ما باشید.

بمنظور اجرای سپتیک تانک اول باید گودالی با عرضی معادل نیم متر بیشتر از عرض دستگاهی که خریداری شده حفر شود و با ریختن بتن مگر در کف گودال سپتیک تانک نسبت به جایگذاری دستگاه اقدام شود.

در ادامه با جرثقیل باید دستگاه را بدرون این گودال بصورت تراز بگذارید و لوله ورودی مخزن را که کمی بالاتر از لوله خروجی تعبیه شده است به فلنج لوله خروجی از ساختمان وصل نمائید.

بعد از نصب لوله خروجی از سپتیک تانک به فلنج لوله ورودی به چاه فاضلاب و تست دستگاه با آب فاقد فاضلاب در وحله اول بمنظور آب بندی مسیر ، می توانید از اجرای سپتیک تانک مطمئن شوید.

از مهمترین پروژه های سال 97 ناب زیست می توان به پروژه سپتیک های پروژه همراه شهر متعلق به شرکت همراه اول واقع در منطقه 22 تهران - ورداورد به ظرفیت 840 مترمکعب در قالب 7 دستگاه سپتیک 50 مترمکعب و دو دستگاه سپتیک تانک 35 مترمکعب پیمانکار فاز اول پروژه 1200 واحدی همراه شهر در ورداورد شرکت تکناب و دقیقا همین ابعاد مخازن سپتیک در فاز دوم توسط شرکت آمن اشاره کرد.

(اولین تصویر همین صفحه تصاویر سپتیک تانک های پروژه همراه شهر می باشد)

عکس سپتیک تانک

عکس سپتیک تانک یکی از عناوین پرجستجو در گوگل می باشد.

برای آشنایی سریع با انباره تعفن و پروژه های اجرا شده مخزن سپتیک تانک توسط شرکت ناب زیست می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

عکس سپتیک تانک در مراحل مختلف از تهیه مواد اولیه، تولید، بارگیری، حمل، باراندازی، تخلیه، جایگذاری، نصب دستگاه سپتیک البته از نوع پلی اتیلن و .... را ملاحظه فرمائید.

https://www.lenzor.com/Septic_Tank_naabzist

  عکس سپتیک تانک

سپتیک تانک

"سپتیک تانک" دستگاهی است که فاضلاب خروجی از منبع فاضلاب را درون خود نگهداری و آلایندگی آن را از طریق فعال کردن باکتری های بی هوازی تا حداکثر 60 % تصفیه می نماید.

این دستگاه ذرات جامد این پساب را می گیرد و تبدیل به مایع می نماید تا زمانی که این فاضلاب به درون چاه جذبی می رود باعث گرفتگی سوراخ های چاه نشود و کارفرما مجبور به تخلیه روزانه چاه جذبی نگردد.

مهمترین وظیفه سپتیک تانک فاضلاب ، تجزیه فاضلاب خروجی از مجتمع ها و تبدیل انها به ماده ای قابل هضم توسط باکتری های بی هوازی می باشد .

چنانچه در گوگل در حال جستجوی عناوین زیر بوده اید و به این صفحه منتقل شده اید می بایست ادامه این صفحه را مطالعه نمائید تا پاسخ سوال خود را دریافت نمائید.

حل مشکل چاه فاضلاب - گرفتگی چاه سپتیک - حل مشکل چاه سپتیک - جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی

مزایای سپتیک تانک

امروزه سیستمهای انتقال فاضلاب متشکل از خطوط لوله، منهولها، راکتورهای تصفیه و اجزای ریز و درشت دیگری است که فاضلاب از سرتاسر شهر درون آنها جاری شده و به مکان مشخصی منتقل می شود.

به دلیل وجود باکتریهای بی هوازی در فاضلاب و فعالیت آنها، ترکیبات خورنده و بدبویی نظیر گاز هیدروسولفور تشکیل می شود که وجود آنها لزوم یک طراحی دقیق مهندسی برای خطوط انتقال فاضلاب را موجب می شود.

با توجه به شرایط موجود در کشور و مشکل بی آبی، به ضرورت استفاده از سپتیک تانک می پردازیم.

"سپتیک تانک" در مقطع فعلی در کشور می تواند راه گریزی از معضل پیچیده دفع فاضلاب های مسکونی باشد و به همین دلیل با پیشرفت این سیستم می توانیم به شهری سالم تر و امروزی تر بیاندیشیم.

مهمترین مزایای سپتیک تانک عبارتند از : 

• مناسب جهت تصفیه پساب واحدهای کوچک
• هزینه پایین ساخت، نصب و راه اندازی
• هزینه پایین نگهداری و تعمیرات
• بدون تجهیزات متحرک و الکترومکانیکال
• بدون نیاز به مصرف انرژی
• پایین بودن فضای اشغالی به علت مدفون بودن
• قابل نصب در هر عمقی متناسب با پروژه

از دستگاه سپتیک تانک در پروژه های مختلف جهت تصفیه فاضلاب آپارتمانها و ساختمانهای مسکونی ، ویلایی ، هتلها ، مراکز درمانی ، بیمارستانها ، کارخانجات ، فاضلابهای شهری و روستایی ، مراکز آموزشی ، پادگانها ، پایانه های باربری و مسافربری و . . . میتوان استفاده نمود .

استانداردهای حداقل ظرفیت سپتیک تانک

با استفاده از استاندارد ساخت سال 1985 مقدار مينيمم ظرفيت سپتیک تانک 2700 ليتر در نظر گرفته مي شود.

استاندارد آلمان (DIN4261) حجم لازم در سپتيک تانک برای هر نفر 300 ليتر و حداقل حجم تانک را 3 متر مكعب پيشنهاد كرده است.

حداقل حجم سپتیک تانک در اتريش و سوئيس 5 متر مكعب مي گيرند.

استاندارد انگلستان حجم تانک برای توقف يک شبانه روز ميانگين فاضلاب در حالت بدون بارندگي بعلاوه 8/1 متر مكعب فضا براي جمع شدن لجن پيشنهاد مي كند. همچنين حداقل حجم را 3.5 متر مكعب پيش بيني كرده است .

استاندارد هندوستان حجم مفيد سپتیک تانک را حداقل 3/2 مترمكعب و بر مبنای 112 تا 252 ليتر برای هر نفر در نظر می گيرد و حجم لجن بدست آمده از تانک را 21٪ ليتر براي هر نفر در شبانه روز پيش بينی می كند .

لجن بدست آمده از سپتیک تانک از نظر وزنی 25 تا 30 درصد و از نظر حجمی 75 تا 80 درصد كمتر از لجنی است كه از استخر ته نشينی نخستين بدست می آيد.

سپتیک تانک چیست

فلسفه پیدایش سپتیک تانک

 در این قسمت می خواهیم چگونگی ساخت سپتیک تانک برای اولین بار را برای شما بیان نمائیم .

از جمله مشکلاتی که در جمع آوری فاضلاب خام در سطح روستاها وجود دارد عدم جریان کافی فاضلاب در لوله ها می باشد یعنی در صورت عدم استفاده از سپتیک تانک ، فاضلاب خروجی از منبع فاضلاب سرعت کافی برای جریان یافتن درون لوله ها را ندارد و به همین علت کم بودن سرعت، مواد معلق در لوله های انتقال فاضلاب رسوب و سیستم از کار خواهد افتاد.

پیرو همین نقطه ضعف سیستم های جمع آوری فاضلاب ، تصمیم به جمع آوری فاضلاب ته نشین شده از طریق نصب مخازن سپتیک (سپتیک تانک) اتخاذ گردید.

در این صورت پساب خروجی از سپتیک تانک که مواد معلق خود را در دستگاه سپتیک از دست داده است قادر خواهد بود با سرعت و شیب کمتری بدون مشکل در فاضلابروها جریان یابد.

قابل توجه است که فاضلابروی ساختمان که عمل جمع آوری فاضلاب تولیدی و انتقال آن را تا مخزن سپتیک تانک عهده دار است بر اساس فاضلابروهای متداول طراحی میشوند بنابراین لازم است که به مسأله حداقل سرعت و شیب در این فاضلابروها دقت شود.

در صورتی که بتوان به حل این مسأله فائق شد و از طرفی بتوان موقعیت سپتیک تانک را طوری انتخاب نمود که چند خانه را با هم سرویس دهد می توان فاضلاب چند خانه را جمع آوری و به مخزن سپتیک تانک انتقال داد.

نحوه کار سپتیک تانک

فعل و انفعالاتی که در سپتیک تانک صورت می گیرد عبارتست از

پالایش ابتدایی فاضلاب که همان ته نشینی است.

مخزن به نحوی طراحی می شود که فاضلاب ورودی به آن تقریباً‌ بین یک تا سه روز باقی می ماند در مدت مذکور مواد معلق بالنصبه سنگین فاضلاب به صورت لجن در کف مخزن ته نشین شده و بیشتر مواد معلق سبک و از جمله روغن و چربی به تدریج به شکل کف غلیظی در سطح مایع شناور می گردد.

وقتی که مقدار فاضلاب وارد سپتیک تانک می شود به اندازه حجم آن پساب از لوله خروجی دفع می شود.

لجن ته نشین شده در کف مخزن سپتیک در اثر فعالیت باکتریهای غیر هوازی تجزیه گردیده ایجاد گاز می نماید.

نتیجه فعل و انفعالات مزبور، کاهش قابل ملاحظه حجم لجن می باشد و به همین دلیل معمولاً تخلیه لجن سپتیک تانک هر ۲ تا ۴ سال یکبار بر حسب زمان ماند اولیه ضرورت می یابد.

در پساب مخزنی که صحیح طرح و اجرا شده است مواد معلق و تیرگی کمی وجود خواهد داشت معذالک هنوز کاملاً‌ صاف نیست و بوی مخصوص فاضلاب می دهد.

بعلاوه پساب مزبور احتمالاً از نظر بهداشت به علت در برداشتن باکتریهای بیماری زا، کیست و تخم کرمهایی که کاملاً‌ از بین نرفته اند مخاطره انگیز می باشد. 

لذا بهیچ عنوان نباید از پساب خروجی از سپتیک تانک بعنوان آبیاری فضای سبز در روز زمین استفاده نمود.

البته می توان از طریق یک شبکه زهکش زیر زمین پساب خروجی از سپتیک تانک را به پای درختان و نه سبزیجات هدایت نمود تا به تغذیه آنها کمک کند.

سپتیک تانک دو قسمته

همزمان و متناوب با تجزیه لجن در مخزن گاز تولید می شود که به صورت حبابهای ریز به سوی سطح مایع صعود می نماید.

گازهای مزبور در حین برخورد به فاضلاب وارده مولکولهای آن را با موجودات ریز که عامل اصلی عملیات تجزیه اند جذب می کنند.

ذرات مزبور در سطح مایع تجمع یافته و به تدریج آن را سنگین و ضخیم می کند تا آنجه که کف مذکور در اثر افزایش وزن اندکی ریز سطح مایع سپتیک تانک قرار می گیرد.

گسترش لایه های شناور گاهی به میزانی است که سطح زیرین آن حتی تا درون فاضلابروی اصلی نیز ادامه می یابد.

پیدایش این وضع معمولاً همزمان با افزایش لجن در کف مخزن سپتیک است و نتیجتاً گذرگاه فاضلاب در داخل انابره تعفن آنقدر کوچک می شود که فرصت کافی برای ته نشین شدن مواد معلق فاضلاب تازه تخلیه شده باقی نمی ماند.

در نتیجه در پساب خروجی از لوله انتهایی سپتیک تانک مقدار قابل توجهی مواد شناور مشاهده خواهد شد.

رفع مشکل چاه سپتیک

اشکال مزبور یعنی خروج نخاله و ذرات جامد از بخش خروجی سپتیک تانک و در نهایت گرفتگی چاه فاضلاب را می توان با تخلیه و تنظیف منظم مخزن سپتیک مرتفع کرد.

از طرف دیگر صعود حبابهای گاز در درون مایع سپتیک تانک تا حدودی سیر طبیعی ته نشینی مواد جامد را مختل می کند.

سپتیک تانک دو انباره

 راه حل این مشکل ساختمان یک سپتیک تانک دو انباره است.

به این ترتیب که مواد معلق سبک که از انباره اول خارج می شوند با شرایط مساعدتری در محیط آرام انباره دوم ته نشین می شوند.

این کار به خصوص در مواقعی که حجم لجن ته نشین شده زیاد و تجزیه بی هوازی سریعاً در حال گسترش است، بسیار موثر می باشد.

لجن انباره دوم معمولاً‌ یکنواخت تر و کف متشکله در آن کمتر از انباره اول است. مواد معلق، پساب چنین دستگاهی نیز کمتر از سپتیک تانک یک قسمتی است.

در حقیقت و با توجه به تعاریف فوق سپتیک تانک دو انباره که بعضا به سپتیک تانک دوجداره نیز از آن نام می برند حوضچه ته نشینی ساده ایست که در آن فاضلاب با سرعتی کم و بطور مداوم در جریان است.

لذا مواد معلق ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره با کمک باکتری های بی هوازی هضم میشود، و در نتیجه تبدیل به مواد آبکی و گازی شکل می گردد و از حوض خارج می شود لذا از مقدار لجنی که باید تخلیه شود کاسته می شود.

طوریکه تخلیه لجن سپتیک تانک حداکثر یک بار درسال و در نهایت ۵ سال یکبار نیاز به خالی کردن پیدا می کند.

نکته مهمی که باید حتماٌ رعایت شود این است که در تمام مدت مقدار فاضلابی که از سپتیک تانک خارج می شود برابر با مقدار فاضلابی باشد که وارد سپتیک تانک می شود.

این موضوع در طراحی سپتیک تانک اینگونه می بایست مد نظر قرار گیرد که قطر لوله خروجی از قطر لوله ورودی کمتر نباشد.

مخزن فاضلاب برای مناطقی که جنس زمین غیر قابل نفوذ باشد و نتوان از چاههای جاذب سود جست و برای منازل و مؤسساتی که در نواحی روستایی و یا دور از دسترس شبکه های جمع آوری فاضلاب قرار دارند، می تواند یک روش قابل قبول تصفیه فاضلاب باشد. 

فیلم زیر نحوه تولید بدنه سپتیک تانک با جنس بدنه پلی اتیلن را نشان می دهد.

 

نحوه حمل سپتیک تانک

سپتیک تانک با جنس بدنه بتن حتی در حجم سه مترمکعب دارای وزنی معادل 4.5 تن می باشد لذا جابجایی سپتیک تانک بتنی هم بهنگام بارگیری و هم بهنگام باراندازی حتما نیاز به جرثقیل دارد .

در مقابل سپتیک تانک 50 مترمکعب با جنس بدنه پلی اتیلن دوجداره معادل 3 تن وزن دارد .

همین محدودیت باعث شده است مخزن فاضلاب بتنی حداکثر تا 12 مترمکعب بصورت آماده و پیش ساخته تولید گردد ولی سپتیک تانک با جنس بدنه پلی اتیلن تا 100 مترمکعب که دارای 6 تن وزن است می تواند بصورت سپتیک تانک آماده در اختیار کارفرما قرار گیرد . 

در سپتیک تانک فایبرگلاس که اصولا بمنظور تصفیه فاضلاب در مکان هایی که امکان استفاده از سپتیک تانک پیش ساخته تولید شده در کارخانه وجود ندارد، مورد استفاده قرار می گیرد، هزینه بارگیری ، حمل و باراندازی در کمترین حالت می باشد.

بطور مثال وزن یک دستگاه سپتیک تانک با پنل های پیش ساخته فایبرگلاس با حجم 400 مترمکعب نهایتا معادل 5 تن خواهد بود.

حمل و نقل سپتیک تانک می تواند با ماشین های جرثقیل دارنیز انجام شود .

مخصوصا در مناطق شمالی که ماشین نمی تواند تردد داشته باشد می توان بمنظور حمل مخزن فاضلاب از ماشین های جرثقیل دار استفاده نمود . بمنظور آشنایی تصویری از عکس نحوه حمل سپتیک تانک با جنس بدنه پلی اتیلن درون کارخانه ناب زیست به تصویر کشیده شده است .

 نحوه حمل سپتیک تانک

مکان یابی سپتیک تانک

بهنگام انجام مکان یابی محل نصب سپتیک تانک دقت نمائید دستگاه دور از مسیر نهرها و آبگیرها باشد.

در سطحی هموار ساخته شود.

سپتیک تانک در جهت مخالف وزش بادهای غالب ساخته شود.

در حد امکان در مکان هایی که سطح آب زیر زمینی بالاست قرار نگیرد.

از قرار دادن سپتیک تانک در محل تردد وسائط نقلیه خودداری شود.

چنانچه سپتیک تانک شما دوجداره نیست حتما با سازه نگهبان مورد محافظت قرار گیرد.

از قرار دادن سپتیک تانک زیر نور افتاب در بخش های گرمسیر کشور خودداری شود.

در صورتی که قرار است مخزن سپتیک بصورت غیر دفنی استفاده شود موضوع به کارخانه تولید سپتیک تانک اطلاع داده شود تا در محاسبات مقاومت بدنه مد نظر قرار گیرد.

دقت نمائید مخزن سپتیک بصورت سر و ته قرار نگیرد. خروجی سپتیک همواره در سطحی پایین تر از ورودی قرار دارد.

در صورت استفاده از سازه بتنی حتما از سیمان تیپ 5 در بدنه دستگاه استفاده شود.

در صورت استفاده از کامپوزیت در ساخت بدنه سپتیک تانک فاضلاب می بایست دقت نمود نیروی بیش از 2 کیلو نیوتن به بدنه دستگاه وارد نشود مگر اینکه از سازه مخزن فاضلاب جی آر پی فشرده استفاده گردد.

طراحی سپتیک تانک

طراحی سپتیک تانک مجموعه فعالیت هایی را در بر می گیرد که یک پیمانکار با اعلام نیاز کارفرما به یک دستگاه مخزن تصفیه فاضلاب، آنها را انجام می دهد تا در نهایت نسبت به تحویل سپتیک تانک و تصفیه صحیح فاضلاب خروجی از منبع تولید فاضلاب اقدام نماید.

 اولین پارامتر در طراحی مخزن فاضلاب دانستن حجم دستگاه می باشد.

این موضوع کار سختی نیست ولی نیاز به تجربه بالایی دارد چرا که در قالب علم بسیاری از موادر نمی گنجد.

فضای داخل مخزن تصفیه فاضلاب باید به نحوی ساخته شود که پساب ورودی به دستگاه در وحله اول بتواند جریان فاضلاب درون دستگاه آرامش یابد.

در قسمت بعدی فضای داخلی سپتیک فاضلاب می باید طوری ساخته شود که چربی ها بتوانند روی دستگاه شناور گردند تا به محض ضخیم شدن و سنگین شدن به کف حوضچه ته نشین شوند.

ارتباط بین قسمت های مختلف مخازن سپتیک فاضلاب توسط لوله های با قطر 30 سانتی متر برقرار می گردد.

ممکن است این امر بوسیله سوراخهایی که در دیواره جداکننده به فاصله 40 سانتی متر از سطح آزاد فاضلاب تعبیه می شوند انجام گیرد تا مواد شناور از انباره فاضلاب سرریز نشود.

فاصله مرکز تا مرکز لوله ها و یا سوراخها را ۳۰ سانتی متر در نظر بگیرید.

بمنظور خروج گازهای ایجاد شده از تجزیه فاضلاب در فضای حوضچه فاضلاب از لوله ای به قطر ۱۰ سانتی متر استفاده می شود.

برای جلوگیری از ایجاد مزاحمت توسط بو ارتفاع لوله تهویه را حداقل ۱٫۵ متر بالاتر از ارتفاع بالاترین ساختمان در نظر می گیرند.

همچنین برای جلوگیری از ورود و یا افتادن جانوران و پرندگان به لوله تهویه یا ونت هوای سپتیک دو کار صورت می گیرد:

1- یا در انتهای آن توری نصب می کنند

2- با نصب زانوی ۹۰ درجه امتداد دهانه خروجی لوله تهویه را به طرف زمین بر می گردانند.

برای بازدید، تمیز کاری و تعمیر کردن تانک سپتیک فاضلاب ، تعبیه دریچه آدم رو با قطر حداقل 60 سانتی متر ضروری است.

بمنظور جلوگیری از حرکت اغتشاشی فاضلاب ورودی که ممکن است موجب خروج کف ناشی از عمل تجزیه فاضلاب گردد از مانع استفاده می کنند.

این مانع ممکن است با نصب سه راهی و تغییر جهت دادن لوله ورودی داخل تانک از حالت افقی به عمودی عملی گردد.

معمولاٌ انتهای لوله ورودی را حدود ۳۰ سانتی متر و انتهای لوله خروجی فاضلاب را ۴۵ سانتی متر پایین تر از سطح آزاد فاضلاب نصب می کنند.

در حال حاضر حداکثر جمعیتی که می توان فاضلاب حاصل از فعالیت انها را با سپتیک تانک تصفیه نمود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر توصیه شده است.

با نصب دیواره در داخل فضای سپتیک تانک حجم آن را به دو قسمت تقسیم می کنند، بطوریکه حجم فضای مربوط به ورود فاضلاب دو برابر حجم فضای قسمت خروجی باشد. 

در صورتی که فضای کافی داشته باشیم و بودجه محدود باشد باید نسبت به ساخت سپتیک تانک بتنی درجا با ابعاد 8 متر طول در 3 متر عرض در 2 متر ارتفاع با اخذ نقشه از واحد فنی و مهندسی اقدام نمود.

در صورتی که تسریع در اجرای پروژه مد نظر باشد یا شرایط آب و هوایی مساعد نباشد می توان از سپتیک تانک ها ی کامپوزیتی استفاده نمود .

در این حالت طراحی سپتیک تانک تابع قوانینی خواهد بود که در بخش قیمت سپتیک تانک به آن پرداخته ایم .

برای محاسبه حجم مخزن فاضلاب اطلاع از مقدار فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز در ساختمان ضروری است.

دستگاه های تولیدی ناب زیست بمنظور استفاده در پروژه های مختلف طراحی و تولید گردیده است که ذیلا به تعداد واحدی که با هر یک از ظرفیت های سپتیک تانک قابل تصفیه است می پردازیم.

سپتیک تانک 5 متر مکعب برای تصفیه فاضلاب واحد های ویلایی با دو طبقه 200 متری و یا واحدهای مسکونی که حداکثر 4 واحدی هستند مفید و قابل استفاده می باشد.

سپتیک تانک 8 متر مکعب برای واحد های ویلایی با تعداد 4 طبقه ویلا و واحد های مسکونی با حداکثر 10 واحد در کل مجتمع و نهایتا 10 چشمه سرویس بهداشتی میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

مخزن فاضلاب 10 مترمکعب با طول استاندارد 5 متر و قطر استاندارد 1.6 متر دارای دو ردیچه بازدید که بمنظور تصفیه فاضلاب مجتمعی با مقدار حداکثر 10 هزار لیتر پساب خروجی یا دبی آب مصرفی 14 مترمکعب کفایت میکند.

به مفهوم تشخیص ظرفیت سپتیک تانک کافی است قبض مصرف آب را بصورت روزانه محاسبه کنید (مقدار آب مصرفی درون قبض آب تقسیم بر تعداد روزهای دوره) و چنانچه زیر 14 مترمکعب در روز باشد می توانید از سپتیک تانک 10 مترمکعب استفاده نمائید.

حجم سپتیک تانک بر حسب مقدار فاضلاب تخلیه شده در آن متفاوت و بشرح زیر است:

 1. اگر حجم فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز تا 3 متر مکعب باشد، حجم تانک سپتیک 3 متر مکعب منظور می شود.
 2. اگر حجم فاضلاب 2 تا 6 متر مکعب باشد، حجم سپتیک تانک 1.5 برابر حجم فاضلاب محاسبه می گردد.
 3. اگر حجم فاضلاب 6 تا 200 متر مکعب باشد حداقل حجم تانک مطابق رابطه زیر بدست می آید:

محاسبه حجم سپتیک تانک

بیشتر مخازن سپتیک برای مناطق روستایی و شهری که سیستم فاضلاب مناسبی در دسترس نباشد مناسب است.
در حال حاضر، اکثر ساختمانهای خانگی و تجاری، به منظور حفظ پسماندهای فاضلاب مدتی قبل از پایین آمدن در خط فاضلاب ، برای جلوگیری از هرگونه انسداد، دارای مخزن سپتیک می باشند.

اصولاً مخازن سپتیک از دیوار بتونی / آجری با شکل مستطیل ساخته شده است و حداقل باید دارای دو اتاق باشد.
فرآیند : پساب ممکن است زباله های مایع یا جامد باشد که از طریق لوله ورودی به مخزن سپتیک وارد می شود. مخزن سپتیک برای ذخیره سازی فاضلاب در حداقل مدت 18 ساعت تا 24 ساعت طراحی شده است که به آن زمان ماند گفته می شود.
در این دوره زمانی ، لجن با عمل بیولوژیکی باکتری های بی هوازی تجزیه شده و پسماندهای جامد به عنوان لجن باقی می مانند. سپس سطح آب از طریق لوله خروجی به گودال خیس می رود. سپس لجن ایجاد شده پس از 1 یا 2 سال از بین می رود.

موارد ذیل جهت کارایی بهتر نیاز می باشد:

 1. مخزن باید در محل مناسب و اندازه مورد نیاز ساخته شود.
 2. برای جلوگیری از پر شدن مخزن در مدت زمان کم مصرف آب را کاهش دهید و همچنین در مصرف آب نیز صرفه جویی کنید.
 3. حذف لجن را بطور مرتب در یک بازه زمانی مشخص انجام دهید.
 4. مخزن سپتیک را به طور مرتب بررسی کنید.
 5. مخزن سپتیک را بدون ایجاد مزاحمت در آب های زیرزمینی احداث کنید.
 6. در صورت بروز هرگونه انسداد در مخزن سپتیک ، بلافاصله برای رفع مشکل اقدام کنید.
 7. منهول باید دسترسی آسان به مخزن را فراهم کند.

محاسبه اندازه مخزن سپتیک تانک بر اساس مصرف هر کاربر

همانطور که گفته شد ، ظرفیت مخزن سپتیک تانک باید به درستی طراحی شود زیرا اندازه کافی مخزن ممکن است منجر به ورود پساب فاضلاب به خانه شود و همچنین باعث افزایش هزینه نگهداری می شود.
بعنوان مثال اندازه مخزن را برای یک خانه با 5 عضو تخمین میزنیم.

میزان مصرف روزانه آب برای یک خانه 5 نفره:
آشپزی: 5 لیتر
حمام و توالت: 85 لیتر / نفر ، بنابراین برای 5 نفر: 425 لیتر در روز
پارچه های شستشو و ظروف:30 لیتر
تمیز کردن خانه: 10 لیتر
سایر: 5 لیتر
تعداد کل: 475 لیتر در روز تقریباً

مدت ماند را به مدت 3 روز در نظر میگیریم. بنابراین مخزن سپتیک باید ظرفیت نگهداری فاضلاب خانگی حداقل 3 روز را داشته باشد.

کل پساب در 3 روز: 475*3 = 1425 لیتر

پس حداقل 2000 لیتر ظرفیت را برای یک خانه در نظر بگیریم. حداقل عمق مخزن سپتیک نباید از 1.8 متر کمتر باشد.

لجن ایجاد شده برای هر فرد 30 لیتر در سال می باشد. بنابراین در اینجا هر 2 سال یک بار حذف لجن انجام می شود.

بنابراین کل لجن = 30 لیتر* 5 نفر * 2 سال = 300 لیتر

ظرفیت مخزن سپتیک تانک = 2000 + 300 = 2300 لیتر

می دانستیم که:
1 Cum = 1000 Liters = 2300/1000 = 2.3 Cum
منطقه مورد نیاز@ 1.8m عمق = 2.3/1.8 = 1.2 Sqm
منطقه مورد نیاز @ 1.8m عمق = 2.3 / 1.8 = 1.2 متر مربع
نسبت طول(Length) و عرض(breadth) مخزن سپتیک 4: 1 یا 2: 1 است

نسبت L:B را 1:4 در نظر گرفته شود:

بنابراین BxB = 1.2 Sqm4 در نتیجه B = 0.54m است

توجه : طول مخزن سپتیک تانک باید حداقل 750 میلی متر باشد ، بنابراین L= 4*0.75 = 3 m

طول : 3 متر

عرض : 0.75 متر

عمق 2.1 = 1.8 + 0.3 متر (فری بورد حداقل باید 300 میلی متر ارائه شود)

ظرفیت مخزن سپتیک تانک = 3 x 2.1 x 0.75 = 4.725 Cum = 4.725 x 1000 = 4725 Liters

محاسبه استاندارد انگلیس:

طبق استاندارد انگلیس ، آنها برای محاسبه جریان فاضلاب برای مخزن سپتیک از فرمول زیر پیروی می کنند

(C=A+P(rq+ns
ظرفیت به لیتر=C
تعداد افراد=P
2000 لیتر به عنوان ثابت=A
مدت بازداشت فاضلاب در روزها=R
فاضلاب جریان در لیتر در روز=Q
تعداد سالها=N
S = تجمع لجن در لیتر به ازای هر نفر در سال

ساده سازی فرمول محاسبه ظرفیت مخزن سپتیک در انگلیس(rq+ns) = 180 لیتر

اکنون فرمول را با عنوان C = A + 180P بازنویسی می کنیم

C = 2000+(180×5) = 2900 Litr

فرمول استاندارد انگلیس فقط برای افزایش دانش نشان داده شده است.

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک در ایران

برای محاسبه ظرفیت مخزن سپتیک در ایران در تمامی محافل علمی و تجربی فرمول زیر مورد محاسبه قرار می گیرد

ظرفیت سپتیک تانک = مقدار دبی آب مصرفی در شبانه روز ضربدر 78 درصد بعلاوه 4500 لیتر

البته این در صورتی است که مقدار دبی مصرفی از 3 مترمکعب بیشتر باشد .

  V=4500+0.78Q  
مقدار فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز Q =
حداقل حجم سپتیک تانک V =

با ذکر مثال به نحوه محاسبه ظرفیت سپتیک تانک می پردازیم.

تصور کنید مجتمع اداری و تجاری با 5 طبقه تجاری با 55 عدد مغازه هر یک به مساحت 35 مترمربع و 15 طبقه اداری با 150 واحد 90 متری در حال ساخت است . مطلوب است حجم سپتیک تانک مورد نیاز و در انتهای نقشه سپتیک تانک مورد نظر را طراحی نمائید.

فاضلاب 5 طبقه تجاری بستگی به تعداد مراجعین دارد . برای هر مغازه بصورت تجربه تعداد 25 مشتری مد نظر قرار می  گیرد و 20 درصد از مشتریان را در حداکثر حالت می توان پیش بینی نمود از سرویس بهداشتی استفاده نمایند. در این صورت تعداد مراجعین روزانه از توالت و سروس های بهداشتی عبارت است از 55*25*20%=275 مورد استفاده از سرویس بهداشتی در طول شبانه روز ممکن خواهد بود. هر مغازه نیز یک بار پیش بینی می شود از سرویس بهداشتی استفاده نماید. در نتیجه تعداد استفاده از توالت ها مساوی است با 275+55=330 مورد

هر بار استفاده از سرویس بهداشتی توسط انسان با احتساب استفاده روشویی معادل 20 لیتر آب مصرف خواهد نمود. در این حالت حجم پساب تولید شده در بخش تجاری مجتمع برابر خواهد بود با : 6600 لیتر

واحد اداری در صورتی که تعداد کارمندان هر دفتر 6 نفر در نظر گرفته شود در روز حداکثر معادل 270 لیتر فاضلاب تولید خواهند نمود. در این حالت پساب تولیدی از بخش اداری محتمع برابر خواهد بود یا 150*270 = 40500 لیتر

ظرفیت سپتیک تانک مجتمع اداری و تجاری فوق = 6600+40500 = 47100 لیتر 

نکات مهم در طراحی سپتیک تانک

جریان فاضلاب بین مخازن توسط لوله های با قطر ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر برقرار می گردد.

طول انباره سپتیک تانک را ۲ تا ۴ برابر عرض آن انتخاب نمائید.

عمق موثر برای انباره سپتیک باید ۱٫۲ متر باشد،

عمق موثر انباره سپتیک تانک چیست ؟ عبارتست از فاصله آزاد فاضلاب تا کف تانک.  

فاصله سطح فاضلاب تا سقف سپتیک حداقل باید ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر باشد.

برای زلال سازی بهتر فاضلاب معمولاٌ سپتیک تانکها را دو یا سه مخزنه می سازند.

حجم قسمت اول را دو برابر حجم قسمتهای بعدی طراحی می کنند که این امر به منظور جلوگیری از نوسانات سطحی فاضلاب و طولانی تر کردن تخلیه لجن صورت می گیرد.

ضریب تبدیل آب مصرفی به فاضلاب در مجتمع های مسکونی ، اداری و تجاری معمولاٌ برابر ۸۰ درصد در نظر گرفته می شود.

میزان تولید فاضلاب با توجه به سرانه مصرف آب و ضریب تبدیل آن به فاضلاب برای زمان ماند ۱۲ تا ۱۵ ساعت (به دلیل عدم حضور پرسنل عملیاتی در طول روز) طراحی می گردد.   

ممکن است این امر بوسیله سوراخهایی که در دیواره جداکننده به فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر از سطح آزاد فاضلاب تعبیه می شوند انجام گیرد تا مواد شناور از انباره فاضلاب سرریز نشود.

فاصله مرکز تا مرکز لوله ها و یا سوراخها  ۳۰ سانتی متر در نظر می گیرند.

بمنظور خروج گازهای ایجاد شده از تجزیه فاضلاب در فضای سپتیک تانک، از لوله ای به قطر ۱۰ سانتی متر استفاده می شود.

برای جلوگیری از ایجاد مزاحمت توسط بو ارتفاع لوله تهویه یا ونت تخلیه گار متان را حداقل ۱٫۵ متر بالاتر از ارتفاع بالاترین ساختمان در نظر می گیرند.

برای بازدید، تمیز کاری و تعمیر کردن تانک، تعبیه دریچه آدم رو یا منهول سپتیک ضروری است.

بمنظور جلوگیری از حرکت اغتشاشی فاضلاب ورودی که ممکن است موجب خروج کف ناشی از عمل تجزیه فاضلاب گردد از مانع استفاده می کنند.

این مانع ممکن است با نصب سه راهی و تغییر جهت دادن لوله ورودی داخل تانک از حالت افقی به عمودی عملی گردد.

معمولاٌ انتهای لوله ورودی را حدود ۳۰ سانتی متر و انتهای لوله خروجی فاضلاب را ۴۵ سانتی متر پایین تر از سطح آزاد فاضلاب نصب می کنند.

در حال حاضر حداکثر جمعیتی که می توان فاضلاب حاصل از فعالیت انها را با سپتیک تانک تصفیه نمود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر توصیه شده است.

با نصب دیواره در داخل فضای سپتیک تانک حجم آن را به دو قسمت تقسیم می کنند، بطوریکه حجم فضای مربوط به ورود فاضلاب دو برابر حجم فضای قسمت خروجی باشد.     

نقشه سپتیک تانک

با توجه به کاربرد بسیار زیاد سپتیک ها بصورت افقی ، نقشه سپتیک تانک افقی در زیر تشریح شده است : 

 • قسمت ورودی فاضلاب به درون سپتیک تانک : شامل لوله و بافل (میانگیر) ورودی است که بصورت سیفون عمل می کند .
 • قسمت مخزن اولیه :  60 تا 70 درصد حجم کل سپتیک تانک توسط این قسمت اشغال می شود .
 • قسمت مخزن ثانویه (Secondary  Cases) : این مخزن تقریبا 30 درصد حجم کل سپتیک تانک را اشغال کرده که درآن فاضلاب بدون  مواد قابل ته نشینی و شناوری جمع می شود .
 • قسمت جدا کننده ( SpacersPart ) : وظیفه این قسمت در سپتیک تانک این است که باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی و روغنهای شناورشده به مخزن تصفیه سازی می شود .
 • لوله های ورودی و خروجی ( Input groove): از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی هوازی تصفیه فاضلاب از سپتیک تانک خارج می گردد .
 • خروجی ونت هوا ( vent output ) : ونت بالای سپتیک تانک که اصولا بصورت لوله خمیده نصب میگردد و یا اگر بصورت صاف نیز نصب گردد دارای توری در قسمت گلویی آن خواهد بود . این لوله در حقیقت باعث هدایت گازهای هیدروسولفور و متان به بالاترین نقطه ساختمان میگردد و همچون ونت سرویس های بهداشتی از انتشار بوی بد ناشی از فعالیت باکتری های بی هوازی به فضای اطراف جلوگیری میکند . 
 • سیستم خروجی فاضلاب : شامل بافل و لوله خروجی سپتیک تانک می باشد. بافل موجود در خروجی سپتیک تانک از خروج چربی ها به درون چاه جذبی فاضلاب جلوگیری می نماید .

نقشه سپتیک تانک

ساختمان سپتیک تانک

ساختمان سپتیک تانک به نحوی باید طراحی شود که فاضلاب را درون خود تجزیه کند تا ذرات جامد درون آن به بیرون از سپتیک تانک راه پیدا نکند.

گندانبار بعنوان یکی از تجهیزات پرکاربرد در تصفیه فاضلاب مورد توجه اکثر پیمانکاران می باشد.

 در کشورهای مختلف سپتیک تانک ها را عمودی و افقی می سازند . ساختمان سپتیکی که به صورت عمودی ساخته شود از ساختمان سپتیک تانک افقی ساده تر است در عین حال بهنگام نصب سیستم، سپتیک تانک عمودی مشکلات بیشتری نسبت به سپتیک افقی ایجاد میکند چرا که نیاز به خاکبرداری بیشتری دارد.

در هرحال چند مولفه در ساختمان تمامی سپتیک تانک ها باید وجود داشته باشد که ذیلا لیست می گردد.

فلنج یا اتصال ورودی گند انبار ، دریچه بازدید سیستم سپتیک ، فلنج یا اتصال خروجی مخزن سپتیک ، بدنه اصلی سپتیک تانک ، سیفون در قسمت ورودی دستگاه سپتیک ، دیواره میانی که در گند انبار افقی در 1/3 تنهایی نصب می وشد و در سپتیک عمودی اصولا نصب نمی شود ، سیفونی که بمنظور جلوگیری از ذرات چربی و روغ در بخش خروجی دستگاه سپتیک تانک نصب می شود ، یک بافل که قسمت اول دستگاه را به بخش دوم سیستم بی هوازی متصل می کند ، پایه ها که در سپتیک افقی نقش نگهدارنده سیستم سپتیک را بر عهده دارند.

بمنظور دریافت فایل اتوکد یا پی دی اف ساختمان سپتیک تانک می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

مشکلات سپتیک تانک 

 1. در مرحله اول و بزرگترین نگرانی در مورد سپتیک تانک شکستن دیواره تقسیم کننده سپتیک تانک است که در این صورت بدلیل تداخل نشست توده چربی های سنگین شده به سمت پایین مخزن فاضلاب و گازهای متصاعد شده از فعالیت باکتری های بی هوازی که در حال صعود به سمت بالا هستند باعث بهم ریختن مکانیزم عملکرد سیستم سپتیک خواهند شد
 2. عدم تخلیه بموقع بدلیل عدم کنترل دوره ای دستگاه و انباره فاضلاب و پر شدن سپتیک تانک که این موضوع باعث می شود پساب درون فاضلاب به سمت درین آشپزخانه برگردد و صحنه بسیار زشتی را در سرویس های بهداشتی به تصویر بکشد.
 3. گرفتگی ونت هدایت گاز متان که باعثانفجار شدید سپتیک تانک و متلاشی شدن سیستم تصفیه فاضلاب می گردد.
 4. کار گذاشتن سپتیک تانک اطراف ریشه درختان باعث می شود بهنگام رشد درختانی که قوی هستند و ریشه بزرگی دارند به بدنه سپتیک تانک ضربه بزند و حتی تا مرز مچاله کردن سپتیک تانک پیش برود.
 5. یکی از مهمترین معایب سپتیک تانک پنهان بودن آن زیر خاک و عدم دسترسی آنی توسط مصرف کننده می باشد.

زیر خاک بودن مخزن فاضلاب اگر چه مزیت مهمی برای دستگاه سپتیک محسوب می شود اما از طرفی نیز باعث می شود کارفرما زمان پر شدن سپتیک تانک را متوجه نشود.

بدین منظور باید به علائم طبیعی پر شدن سپتیک تانک از جمله بوی بدی که در فضای ساختمان می پیچد و یا گرفتگی مجاری فاضلابرو دقت نمود تا باعث بروز مشکل نشود .

در این راستا می توان از تابلو کنترل و نشانگرهای میزان سطح فاضلاب درون مخزن سپتیک استفاده نمود و بهنگام پر شدن سپتیک تانک از موضوع خبردار شد.

در هر صورت بعد از آگاهی از اینکه سپتیک تانک پر شده است باید آن را تخلیه نمود .

دستورالعمل تخلیه سپتیک تانک

سیستم سپتیک خود بسیار ساده است اما فعالیتی بزرگ انجام می دهد.

سادگی سیستم سپتیک باعث استفاده فراوان آن شده است.

در هر صورت بهنگام استفاده از سپتیک تانک باید موارد نگهداری و تخلیه مخزن سپتیک را حتما بدانید.

تخلیه سپتیک تانک تابع شرایطی است از جمله اینکه بهیچ عنوان تمامی لجن درون مخزن سپتیک برداشت نشود .

استفاده از ماشین های لجن کش که دارای تجربه این کار هستند می تواند راهگشای شما در امر تخلیه سپتیک تانک باشد .

همچنین شما می توانید از پمپ سپتیک تانک بدین منظور استفاده نمود. 

نکته مهم این است که زمانی شما می توانید از پمپ سپتیک استفاده کنید که ساختمان یا مجتمع شما به اگوی شهری وصل شده باشد.

در حقیقت نام دیگر پمپ سپتیک ، لیفت استیشن و یا ایتسگاه پمپاژ فاضلاب به درون اگوی شهری می باشد.

سپتیک تانک بطور متوسط هر دو سال یک بار می باست تمیزکاری و تخلیه شود.

تخلیه گندانبار باید بوسیله پمپ سپتیک و یا ماشین تخلیه فاضلاب انجام شود.

تشخیص زمان تخلیه سپتیک کاری ساده است و از بوی برگشتی از لوله های فاضلای می توان به این نتیجه رسید که زمان تخلیه سپتیک چه زمانی است.

در هر صورت بعد از تشخیص زمان تخلیه گند انبار با تماس با ماشین تخلیه چاه سپتیک براحتی می توانید از شر جامدات درون سپتیک راحت شوید .

دریچه های تعبیه شده روی سطح سپتیک تانک به شما اجازه دسترسی به درون دستگاه را خواهد داد. 

اینکه از کدام یک از دریچه های ویزیت سپتیک تانک استفاده کنید برای تخلیه چاه بستگی به یک مخزن یا دو مخزنه بودن سپتیک تانک دارد.

ولی در هر حال باید تمامی دریچه های سپتیک تانک را باز نموده و با انداختن شیلنگ ماشین تخلیه نسبت به تخلیه دستگاه سپتیک اقدام نمائید. 

حل مشکل گرفتگی ونت مخزن سپتیک

همچنین برای جلوگیری از ورود و یا افتادن جانوران و پرندگان به درون ونت سپتیک تانک دو کار صورت می گیرد:

یا در انتهای آن توری نصب می کنند

با نصب زانوی ۹۰ درجه امتداد دهانه خروجی لوله تهویه را به طرف زمین بر می گردانند.

سایت سپتیک تانک

سایت سپتیک تانک سایتی است که در آن تمامی دیتای مربوط به سپتیک تانک ، انواع آن و محاسبات و مشخصات فنی مدلهای مختلف در اختیار خریداران محترم قرار می گیرد.

در این سایت بعنوان یکی از قوی ترین سایت های سپتیک تانک ما تلاش داریم ضمن ارائه تعریفی جامع از سپتیک تانک ، نسبت به معرفی شرکت های معتبر فروشنده سپتیک تانک اقدام نمائیم .

وظیفه سایت سپتیک تانک چیست ؟ سایت مزبور وظیفه دارد کل دیتای مورد نیاز بمنظور طراحی ، محاسبه ظرفیت ، نحوه جستجوی تولید کننده و سایت های تولیدی سپتیک تانک ، خرید سپتیک و نصب این دستگاه را به مراجعه کننده آموزش دهد . 

سوال : در صورت طراحی دقیق سپتیک تانک و اضافه نمودن تعداد بافل یا دیوایدر یا دیواره جدا کننده در سپتیک تانک آیا امکان دارد به تصفیه فاضلاب در حد پیشرفته دسترسی پیدا کرد ؟

پاسخ : با توجه به آنکه درون سپتیک تانک باکتری بی هوازی فعالیت می نماید لذا بطور طبیعی بوی بسیار بدی ایجاد خواهد نمود همچنین باکتری بیهوازی آنقدر قدرت ندارد که پساب سپتیک تانک را از حالت کدری به پساب شفاف تبدیل کند لذا با اضافه کردن بافل درون سپتیک تانک در بهترین حالت که تمام شرایط برای فعالیت باکتری بیهوازی از جمله گرما مهیا باشد حداکثر تا 60درصد امکان تصفیه فاضلاب وجود دارد . اینکه برخی از دوستان و همکاران بخاطر فروش بیشتر مدعی هستند سپتیک تانک تولیدی شرکت ما بیش از 60 درصد تصفیه می نماید از نظر علمی مردود می باشد.

سوال : آیا امکان خرید سپتیک تانک فاضلاب دسته دوم یا فروش سپتیک تانک استفاده شده وجود دارد ؟

پاسخ : با توجه به اینکه ظرفیت سپتیک تانک برای هر مجتمع بصورت اختصاصی مورد محاسبه قرار می گیرد امکان تشابه در محاسبه ظرفیت سپتیک تانک کم می باشد ولی در هر صورت امکان خرید و فروش سپتیک تانک دسته دوم وجود دارد. برای این منظور و استعلام قیمت سپتیک تانک دسته دوم باید با کارشناسان ناب زیست تماس بگیرید .

سپتیک تانک جذبی

سپتیک تانک جذبی دستگاهی است که قبل از چاه جذبی قرار می گیرد و با گرفتن فاضلاب جامد از پساب خروجی از ساختمان و مجتمع های مسکونی از کور شدن چاه جذبی جلوگیری میکند.

بدلیل اینکه پساب خروجی از انواع سپتیک تانک دارای جامدات و چربی حاصل از صابون و ... می باشد قطعا به دیواره چاه چسبیده و از نفوذ پساب به درون چاه جذبی جلوگیری میکند.

سپتیک تانک جذبی می تواند از انواع مخازن پلاستیکی و کامپوزیتی و بتنی تولید شود.

سپتیک تانک فاضلاب

سپتیک تانک فاضلاب ساده ترین وسیله در تصفیه فاضلاب انسانی، بهداشتی و بیمارستانی می باشد.

در بخش اول مواد و ذرات درشت ته نشین شده و در کف مخزن فاضلاب جامدات انباشته می شوند.

چربی ها و روغن های شناور نیز بر روی سطح مایع درون تانک سپتیک فاضلاب تجمع می نمایند.

میکروارگانیسم های موجود در فاضلاب در شرایط بی هوازی بخشی از مواد آلاینده را تجزیه کرده نموده و باعث کاهش بار آلودگی فاضلاب درون سیستم می گردد.

دیواره تعبیه شده بین ناحیه اول و دوم منبع "سپتیک تانک فاضلاب" باعث ممانعت از عبور مواد ته نشین شده و چربی های شناور ناحیه اول به ناحیه دوم می گردد.

بدین صورت پساب زلال شده درون سپتیک تانک فاضلاب به بخش دوم منتقل شده و در نهایت پساب از طریق یک لوله خروجی از دستگاه خارج می گردد.

پساب خروجی معمولاً وارد چاه جذبی می گردد. در بیمارستان ها و بسیاری از پروژه هایی که اگوی شهری از جلوی آنها می گذرد این فاضلاب که تا حد 60% بار آلودگی آن کاهش یافته است به داخل منهول فاضلاب شهری هدایت می گردد.

همچنین از دستگاه سپتیک فاضلاب گروه صنعتی ناب جهت پیش تصفیه، تصفیه بیهوازی فاضلاب، متعادل سازی و یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب استفاده می شود.

سپتیک تانک فاضلاب

سپتیک تانک فاضلاب

مزیتهای سپتیک تانک‌ فاضلاب دو جداره پلی اتیلنی

١ـ سیستم آماده   ٢ـ نصب ساده   ٣ـ تصفیه دائم   ۴ـ آب بندی کامل   ۵ـ داشتن محیطی سالم و بهداشتی   ۶ـ عدم صدمه در حوادثی مانند زلزله

مهمترین مزایای دیگر این سپتیک تانک‌ها عبارتند از:

 1. استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آنها
 2. مقاومت بسیاربالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی
 3. سهولت و سرعت در نصب به سبب وزن کم
 4. قابلیت ساخت آنها در ابعاد دلخواه
 5. دارا بودن پوشش ضد UV

البته مزایای هر یک از انواع سپتیک تانک باعث شده که با توجه به ملاحظات و شرایط محل اجرا از سپتیک تانک های پلی اتیلنی یا بتنی استفاده شود.

شکل مخزن فاضلاب پلی اتیلنی بصورت استوانه افقی و سپتیک تانک‌ های پیش ساخته بتنی بصورت استوانه عمودی است.

بهره برداری سپتیک تانک فاضلاب

نکات مهمی که باید برای استفاده از سپتیک تانک ها برای تصفیه فاضلاب و تصفیه پساب باید مورد توجه باشد به شرح ذیل میباشد:

 • چون در داخل سپتیک تانک فاضلاب شرایط بی هوازی تشکیل می گردد و دراثر تجزیه بی هوازی همیشه مقادیر قابل توجهی گازکربنیک (CO2)، سولفید هیدروژن (H2S) و سایر گازهای نسبتا بدبو متصاعد می گردد بنابراین برای خروج این گازها باید سپتیک تانک فاضلاب مجهز به سیستم تخلیه مناسب باشد لذا وجود ونت تخلیه گازهای بیهوازی ضروری به نظر می رسد.
 • با توجه به تجمع گرانول ها و ذرات درشت دانه در داخل محفظه های سپتیک تانک، برای هر محفظه یک منهول(Manhole) جهت تخلیه و تمیز کردن این مخازن درنظر گرفته شود بدین منظور گروه صنعتی ناب زیست با تعبیه دو دریچه بازدید و منهول تخلیه این امکان را فراهم نموده است.
 • هیچ ماده ضدعفونی کننده ای نباید به داخل مخزن فاضلاب وارد شود.
 • خروجی سپتیک تانک ها در اکثر موارد استانداردهای تخلیه به محیط زیست را نخواهد داشت بنابراین در صورتی که حجم پساب قابل توجه باشد (بیش از ۱۰ مترمکعب بر شبانه روز)، تصفیه پیشرفته تر فاضلاب نیز باید مدنظر قرار گیرد.
 • زمان تخلیه سپتیک تانک بطور معمول و در شرایطی که ظرفیت سپتیک تانک خوب محاسبه شود و از ریختن مواد غیر از فاضلاب جلوگیری شود، حدود دو سال مناسب خواهد بود.

پساب خروجی سپتیک تانک فاضلاب را بر حسب نفوذ پذیری زمین به دو طریق دفع می کنند:

1. در زمین های با نفوذ پذیری زیاد، ترانشه ای به عمق ۴۵ سانتی متر حفر کرده و پساب سپتیک تانک را در آن تخلیه می کنند. زمین های با نفوذپذیری کم، فاضلاب خروجی از سپتیک تانک را به داخل چاه جذبی هدایت می کنند

2. در صورتیکه زمین از نفوذپذیری کمی برخوردار باشد باید با ایجاد ترانشه هایی پر از شن و ماسه دانه بندی شده سطح تماس فاضلاب با زمین را افزایش داد.

سپتیک تانک فاضلاب

تاثیر نفوذپذیری زمین در حجم سپتیک فاضلاب

ظرفیت نفوذپذیری زمین برای فاضلاب کمتر از آب است، زیرا مواد اضافی موجود در فاضلاب سپتیک تانک موجب بوجود آمدن مواد ژله ای می شود.

بنابر تعریف، مدت زمانی که لازم است سطح آب در داخل چاله ای به ابعاد ۳۰ در ۳۰ سانتی متر و عمق ۴۵ سانتی متر،  به اندازه ۲٫۵ سانتی متر پایین رود، ظرفیت نفوذ پذیری زمین گفته می شود. 

نکته : قبل از انجام آزمایش زمین محل آزمایش را باید خیس کرد و آزمایش را انجام داد.

فرمول محاسبه ظرفیت چاه چذبی

سطح زمین لازم برای جذب فاضلاب سپتیک تانک تصفیه شده بصورت زیر محاسبه می شود.

با داشتن زمان جذب در صورتیکه از لوله سوراخدار و ترانشه جهت دفع فاضلاب استفاده می شود، می توان از رابطه زیر استفاده نمود.

Q =۱.۳/Ta + ۷.۵ Q : دبی فاضلاب یا بار سطحی فاضلاب وارد بر سطح جذب کننده بر حسب m3/m2.d از سطح کف ترانشه 

Ta : زمان جذب بر حسب دقیقه

برای تداوم عمل تصفیه و تسریع واکنشهای بیولوژیکی توسط باکتری های هوازی درون سپتیک تانک عمق ترانشه را خیلی کم و حدود ۹۰-۴۵ سانتی متر در نظر بگیرید.

قطر لوله های پخش که در کف ترانشه نصب می شوند حدود ۱۰ سانتی متر و طول آن برای واحد های کوچک ۱۰۰ متر مد نظر قرار گیرد.

جنس لوله های پخش کننده فاضلاب معمولاٌ سفال می باشد.

شیب لوله ها اگر ۱۰۰ متر باشد ۳/. درصد و اگر ۳۰۰-۱۰۰ متر باشد، ۵/. درصد انتخاب می گردد.

حداقل فاصله بین دیواره دو ترانشه معمولاٌ یک متر انتخاب می گردد.

در دفع فاضلاب در صافی های شنی معمولاٌ دو ردیف لوله استفاده  شود.

ردیف بالا به قطر ۱۰ سانتی متر برای پخش فاضلاب در صافی و ردیف زیرین برای جمع آوری فاضلاب صاف شده تعبیه می گردد.

مقدار فاضلابی که در هر متر مربع از صافی شنی در روز می تواند عبور کند ۴۵ لیتر است که معادل زمان جذب در حدود ۲۳ دقیقه می باشد.

عمق بستر ماسه ۷۵ سانتی متر است.

در محاسبات نفوذپذیری چاه سطح کف چاه را در نظر نمی گیرند، همچنین برای جلوگیری از آلودگی آبهای زیر زمینی لازم است کف چاه حداقل ۳ - ۱٫۵ متر بالاتر از سطح آب زیر زمینی باشد.

سپتیک تانک فاضلاب

انواع فاضلاب

تشخیص جنس نوع کامپوزیت مورد استفاده در بدنه سپتیک تانک فاضلاب تنها از طریق ماده و سیالی (فاضلابی) که درون ان نگهداری خواهد شد قابل تشخیص است . 

فاضلاب بسته به شكل پيدايش و خواص آنها به سه دسته تقسيم می شود.
فاضلاب خانگی، فاضلاب صنعتی و فاضلاب سطحی. البته امروزه فاضلاب كشاورزی را نيز به دسته بندی بالا اضافه مي كنند .

فاضلاب خانگی

فاضلاب خانگی از فاضلاب دستگاههای بهداشتی ، شير دستشويی ، حمام ، ماشين لباس شويی و ظرفشویی و فاضلاب آشپزخانه و همچنين فاضلاب ناشی از شستشوی قسمت هاتي مختلف خانه ايجاد مي گردد .
خواص فاضلابهاي خانگی در سطح يك كشور تقريبا" يكسان است . فقط غلظت آن فرق ميكند .
علاوه بر فاضلاب خانگی ، فاضلاب ناشی از اماكن تجاري و خدماتی نيز به شبكه جمع آوری فاضلاب وارد شده و در نهايت فاضلاب شهری را تشكيل مي دهند .

فاضلاب صنعتی

فاضلاب های صنعتی بر خلاف فاضلاب های بهداشتی ( كه از حالت پايداري غلظت مواد آلی و معدنی برخوردارند ) دارای اختلاف گسترده و زيادي هستند كه بررسي و پژوهش جداگانه اي براي هر كدام از صنايع لازم خواهد بود .

مهمترين اختلاف فاضلاب های صنعتی با فاضلاب خانگی را می توان بصورت زير بيان كرد :
الف – امكان وجود مواد و تركيبات شيميايی سمي در فاضلاب صنعتی بيشتر است .
ب – خاصيت خورندگی در فاضلاب صنعتی بيشتر است .
ج – خاصيت قليايی و اسيدی متفاوت و وسيعی در فاضلاب صنعتي ديده مي شود.
د – امكان وجود موجودات زنده در فاضلاب صنعتی كمتر است .

بعضي از فاضلاب های صنعتی نظير فاضلاب صنايع غذايی وجه اشتراک بيشتری با فاضلاب خانگی دارند. وجه مشترك فاضلاب صنعتی ناشی از كارخانجات مختلف تنها در فاضلاب خروجي از تأسيسات خنك كننده آنهاست "19" .
درفاضلاب ناشی از معادن ، كارخانجات فولاد سازی و كارخانجات شيميايی بيشتر مواد خارجی را مواد معدنی تشكيل می دهند . در حالی كه در كارخانجات صنايع غذايي و نشاسته سازي بيشتر مواد خارجي ، آلي هستند .
لذا مواد تشكيل دهنده فاضلاب های صنعتی چندين برابر بيشتر از محتويات فاضلاب خانگی است .

فاضلاب سطحی

فاضلاب سطحی از بارندگی و ذوب برف و يخ در نقاط بلند بدست می آيد .

اين فاضلاب در اثر جريان روي سطح زمين و تماس با آشغال و مواد زائد روي زمين آنها را شسته و آلوده ميگردد . بيشترين مواد خارجی را در اين فاضلاب ها ، مواد معدني مانند شن و ماسه تشكيل مي دهند كه در اثر شستشوي خيابانها ، وارد فاضلاب مي شوند . پسمانده ذرات گياهي و حيواني و مواد نفتي ، قسمتهاي ديگر مواد خارجي را تشكيل مي دهند .

شبكه هاي جمع آوري اين فاضلابها مي تواند بصورت در هم يا مجزا باشد . اگر شبكه به صورت مجزا باشد فاضلاب تنها شامل فاضلاب خانگي صنعتي و جريان ورودي خواهد بود و اگر از شبكه در هم براي جمع آوري استفاده گردد علاوه بر سه جزء برف ، آب باران نيز وارد فاضلاب مي شود. در هر حالت اجزای فاضلاب بسته به شرايط محلی و فصلي نيز خواهد بود .

نحوه آگاهی از سطح فاضلاب درون سپتیک فاضلاب

نحوه آگاهی از سطح فاضلاب درون سپتیک فاضلاب یکی از مهمترین موضوعات در پروژه هایی است که از سپتیک تانک فاضلاب استفاده مینمایند چرا که عدم تخلیه بموقع سپتیک تانک فاضلاب موجب تصفیه ناقص پساب فاضلاب و نهایتا کور شدن سوراخ چاه جذبی می گردد.

به منظور آگاهی از پر شدن سپتیک تانک می توان از لول سنج استفاده نمود بدین نحو که لول گیج را درون سپتیک تانک فاضلاب نصب نموده و با مشاهده روزانه سطح لجن درون مخزن یا سطح پساب درون مخزن و نهایتا نصب بوق آلارم از زمان پر شدن سپتیک تانک آگاه شد.

یکی دیگر از نشانه های پر شدن سپتیک تانک فاضلاب می تواند بوی بدی باشد که در محیط و واحد های مسکونی پخش می شود . در حقیقت زمانی که سپتیک تانک فاضلاب پر می شود و درست عمل نم کند فرآیند ناقص تصفیه فاضلاب باعث ایجاد بوی مشمئز کننده ای خواهد شد که به کاربر اطلاع می دهد حتما سطح فاضلاب درون سپتیک تانک فاضلاب را بازرسی نماید.

چنانچه اطراف سپتیک تانک فاضلاب دارای چمن باشد رنگ چمن اطراف سپتیک تانک فاضلاب در صورتی که پر شده باشد بدلیل خورج گازهای سمی تغییر یافته و به رنگ سبز یشمی در خواهد آمد. البته در سپتیک تانک فاضلابی که از جنس پلی اتیلن باشد بدلیل مکانیزم کامل عایق بندی و وجود ونت تخلیه این موضوع تقریبا صدق نمی نماید.

نقشه سپتیک تانک فاضلاب

حوضچه نگهداری فاضلاب در مناطق مختلف جهان بدلیل مزیت رقابتی که هر یک از کشورها در اقتصاد دارند و مواد اولیه ای که در بدنه سپتیک تانک فاضلاب جهت ارزان شدن استفاده می نمایند ، دارای نقشه های متفاوتی است .

به این مفهوم که در ایران چون شرکت های پتروشیمی زیادی در حال فعالیت هستند پلی اتیلن ارزان قیمت است لذا شرکت های ایرانی تمایل دارند از سپتیک تانک پلی اتیلن استفاده نمایند ، لذا نقشه سپتیک تانک فاضلاب در ایران بصورت افقی و مطابق با بدنه لوله های پلی اتیلن دوجدار خواهد بود.

در کشوری همچون ترکیه فایبرگلاس به مراتب ارزان قیمت تر از پلی اتیلن است و ساختار جی آر پی یا فایبرگلاس بصورت مکعب مستطیل است لذا نقشه مخزن فاضلاب در ترکیه بصورت مکعبی و در ایران بصورت استوانه است .

در حالت کلی فارغ از جنس بدنه مخزن فاضلاب و استوانه بودن یا مکعبی بودن بدنه اصلی سپتیک تانک فاضلاب می توان نقشه ای بصورت زیر را برای انواع مختلف سپتیک فاضلاب تعمیم داد . 

نقشه سپتیک تانک فاضلاب

طریقه نصب سپتیک تانک فاضلاب

 • در صورتیکه در محل نصب سپتیک تانک امکان تردد ماشین آلات سنگین وجود دارد توصیه می شود به وسیله فنس جداسازی صورت گیرد.
 • عمق نصب سپتیک تانک فاضلاب باید به طریقی باشد که خروجی فاضلاب به صورت ثقلی وارد لوله ورودی سپتیک شود.
 • در صورتیکه خروجی پساب سپتیک تانک فاضلاب وارد زمین یا خاک می شود زمین مورد نظر باید حداقل ۱۰ متر از ساختمان فاصله داشته باشد و حداقل ۳۰ متر از چاه های آب فاصله داشته باشد.
 • زیر سازی و رگلاژ محل نصب سپتیک تانک فاضلاب ضروری است.( شیب سطح زیر سپتیک صفر در صد می باشد).
 • فاصله مناسب مخزن فاضلاب از ساختمان حداقل ۳ متر.

سپتیک تانک فاضلاب خانگی چیست؟

سپتیک تانک فاضلاب خانگی از عمده روشهای تصفیه فاضلاب خانگی و فاضلاب انسانی می باشد.

یکی از مهمترین دلایل استفاده از مخزن تصفیه فاضلاب (septic tank) در تصفیه خانه های بزرگ ، ایجاد سکون در فاضلاب است.

انباره تعفن فاضلاب (wastewater septic tank) با ایجاد محیطی کارا در ابتدای خط مراحل تصفیه فاضلاب در تصفیه خانه ها علاوه بر ایجاد سکون و تبدیل جریان تند به جریان آرام میتواند با مراقبت مواد فاضلابی نقش بسزایی در تصفیه تصفیه فاضلاب داشته باشد.

سپتیک فاضلاب خانگی (septic tank) در انواع مختلف در اول فرایند تصفیه فاضلاب با ایجاد فرآیندی بی هوازی فرآیند تجزیه فاضلاب را شروع کرده پس در ادامه با فرآیند هوازی فاضلاب را تصفیه مینماید با این فرق که مخزن سپتیک فاضلاب (septic tank) در اول مسیر روند فرآیند در سری هوازی را سریعتر می کند.

سپتیک تانک فاضلاب خانگی (septic tank) از مهم ترین و تاثیر گذار ترین واحد های تصفیه و یا به جمله دقیق تر پیش تصفیه انواع فاضلاب خانگی و بهداشتی است . ساختمان عمده مخازن فاضلاب خانگی (septic tank) از یک انباره تشکیل شده است که عمل تصفیه در این بخش صورت میگیرد.

سپتیک فاضلاب انسانی

مکانیسم سپتیک تانک فاضلاب انسانی (septic tank) بگونه ایست که در زمان ورود فاضلاب بداخل انباره از سرعت آن کاسته شده در نتیجه لجن ها مواد معلق ته نشین میشوند و توسط باکتری های بی هوازی هاضم لجن تجزیه در نتیجه تبدیل به مایع و گاز می شود در نهایت از سیستم تصفیه فاضلاب خانگی خارج میگردد.

سپتیک فاضلاب انسانی (septik tank) در فرایند تجزیه فاضلاب به صورت مخزن متعادل ساز عمل کرده که علاوه بر پیشگیری از جریان توربلات و تبدیل این جریان به جریان آرام لامینار باعث تغییر رنگ فاضلاب میگردد.

رنگ لجن حاصل از انباره سپتیک فاضلاب خانگی سیاه است.

در محل ها و پروژه های دفع فاضلاب که در آنها، موارد جذب فاضلاب در داخل چاه جذبی و یا صرف هزینه کمتر، از مهمترین شاخص ها و پارامترهای اصلی در انتخاب نوع سیستم تصفیه فاضلاب است ، استفاده از سپتیک تانک فاضلاب انسانی به ویژه سپتیک تانک پلی اتیلن از اولویت های طراحی خواهد بود .

سپتیک تانک فاضلاب خانگی  با نقش سازنده خود امروز به یکی از ملزومات در بحث تصفیه فاضلاب و صرفه جویی در آب تبدیل گردیده است .

سپتیک تانک فاضلاب

قیمت سپتیک تانک فاضلاب خانگی

قیمت سپتیک تانک فاضلاب خانگی از 3.5 میلیون تومان برای سپتیک 2 مترمکعب آغاز می شود و تا 190 میلیون ریال برای سپتیک فاضلاب 20 مترمکعب ادامه دارد.

سپتیک تانک فاضلاب خانگی از نظر کار خود نیز دارای این عیب است که قسمتی از مواد ته نشین شده در کف انبار به علت تعفن و تولید گازها همراه این گاز به سطح فاضلاب در انباره آمده و موجب اختلال در کار دستگاه می شود.

همچنین ممکن است این مواد همراه فاضلاب بیرون آید. لذا قیمت سپتیک تانک فاضلاب خانگی نسبت به سایر دستگاه های تصفیه فاضلاب کمتر است . 

فضای داخل سپتیک تانک فاضلاب خانگی

 مخزن سپتیک فاضلاب خانگی برای مناطقی که جنس زمین غیر قابل نفوذ باشد و نتوان از چاههای جاذب سود جست و برای منازل و مؤسساتی که در نواحی روستایی و یا دور از دسترس شبکه های جمع آوری فاضلاب قرار دارند، می تواند یک روش قابل قبول تصفیه فاضلاب باشد.

این دستگاه در واقع یک مخزن ته نشینی کوچک می باشد که به دلیل زمان ماند طولانی، فاضلاب در آن تحت اثر باکتریهای غیر هوازی به حالت معلق در می آید. سرپوشیده نمودن آن به منظور جلوگیری از مزاحمت بوی نامطبوع می باشد.

نظر به اهمیتی که مخزن سپتیک تانک فاضلاب خانگی در کاهش آلودگی و مواد آلی فاضلاب دارد، اغلب به عنوان یک راه حل موقت دفع فاضلاب بکار می رود.

در این روش کلیه فاضلاب خانه ها بوسیله فاضلاب رو ساختمان وارد مخزن سپتیک تانک فاضلاب خانگی می گردد.

فعل و انفعالاتی که در مخزن سپتیک فاضلاب خانگی صورت می گیرد عبارتست از پالایش ابتدایی فاضلاب که همان ته نشینی است

حتماً موادی که در مخزن ته نشین و یا رونشین می شوند مراحلی از تصفیه را می گذرانند که درباره آن نیز مختصری گفتگو خواهد شد.

مخازن فاضلاب خانگی به نحوی طراحی می شود که فاضلاب ورودی به آن تقریباً‌ بین یک تا سه روز باقی می ماند .

بعلاوه پساب مزبور احتمالاً از نظر بهداشت به علت در برداشتن باکتریهای بیماری زا، کیست و تخم کرمهایی که کاملاً‌ از بین نرفته اند مخاطره انگیز می باشد .

سپتیک تانک فاضلاب

آیا انگل توسط سپتیک تانک فاضلاب از بین می رود؟

انگل بهیچ عنوان توسط سپتیک تانک فاضلاب از بین نمی رود بهمین دلیل استفاده از پساب سپتیک تانک فاضلاب جهت آبیاری فضای سبز توصیه نمی شود. فاضلاب خروجی از سپتیک تانک فاضلاب عاری از مواد جامدی است که منافذ بدنه چاه فاضلاب را می بندد ولی دارای انواع انگلها و کرمها است می بایست با گذشت زمان در لایه های درونی چاه فاضلاب تجزیه گردند.

بخش های اضافه شده به سپتیک تانک فاضلاب انسانی :
در سال های اخیر محصولات مختلفی با عناوینی همچون بیشتر شدن بازدهی و عدم تخلیه مخزن سپتیک تانک فاضلاب، ارتقاء طول عمر سپتیک تانک و رفع ایرادات سپتیک تانک فاضلاب بنام افزودنی های سپتیک تانک فاضلاب در بازار عرضه میگردد. ما هیچ یک را تائید نمی کنیم.

موارد معمول پیرامون مخزن فاضلاب:

موادی که نباید وارد سپتیک تانک فاضلاب انسانی شود

– می بایست از ورود موادی که سبب گرفتگی جریان فاضلاب در داخل سپتیک تانک فاضلاب می شود پیشگیری کرد.

از جمله این مواد: روغن ها، چربی ها، الیاف کاغذ، پوشک نوار بهداشتی …می باشند. همين طور از ورود موادی همچون حلال ها، اسید ها، رنگ های شیمیایی، سموم کشاورزی … به داخل سپتیک تانک فاضلاب باید پیشگیری شود

زمان تخلیه سپتیک تانک فاضلاب خانگی

– زمان تخلیه مخازن فاضلاب خانگی به عواملی همچون ظرفیت، اندازه مصرف، مکان استفاده از سپتیک تانک فاضلاب انسانی بستگی دارد. ولی در کل بعد از گذشت حدود ۲ تا ۵سال میبایست مواد جامد سپتیک فاضلاب خاتگی توسط پمپ لجن کش تخلیه گردد.

در چه محل هایی استفاده از سپتیک تانک فاضلاب الزامی است ؟

– در پروژه هایی که بدلیل بالا بودن سطح آب های زیر زمینی امکان حفر چاه جذبی وجود ندارد همين طور در محل هایی که سازمان ها و ارگان های محیط زیستی محدودیت هایی برای دفع فاضلاب به اجرا در آورده است، استفاده از سپتیک تانک فاضلاب الزامی است

 

2015:07:27
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50