کولینگ تاور - قیمت کولینگ تاور فایبرگلاس هیبریدی

کولینگ تاور - قیمت کولینگ تاور فایبرگلاس هیبریدی

کولینگ تاور دستگاهی است که حرارت و دمای مازاد و غیر قابل استفاده حاصل از فعالیت تجهیزات و ماشین آلات در کارخانجات صنعتی ، نیروگاه‌ها ، پالایشگاه‌ها و سیستمهای تهویه مطبوع را از طریق فرآیند تبخیر و تبادل حرارتی آب با هوا به انجام رسانده و موجبات خنک سازی سیستم ها و محیط را فراهم می نماید. کولینگ تاور با معادل انگلیسی cooling tower به مفهوم برج خنک کننده یکی از مهمترین دستگاه ها در مجتمع های مسکونی، کارخانجات، پاساژهای تجاری، سالنهای تولید و ... می باشد که جهت تهویه هوای گرم و تبادل هوای نامطبوع با هوای خنک و مطبوع از آن استفاده می گردد. میزان کاهش حرارت در این سیستم ها بقدری است که دمای هوا به دمای حباب مرطوب هوا می رسد و چنانچه هدف کاهش بیشتر دما باشد می باید در ادامه از سیستم چیلر استفاده نمود که چیلر نیز محدودیتی در کاهش دما تا 4 درجه سانتی گراد دارد و بعد از این دما بمنظور خنک کاری می بایست به سراغ سیستمهای یخچال صنعتی و در ادامه فریزرها و سردخانه های صنعتی و کانکسی رفت.

کولینگ تاور

کولینگ تاور دستگاهی است که وظیفه تهیه آب سرد مورد نیاز کندانسور آبی، چیلر یا پکیج یونیت و یا خنک کردن آب جهت مصارف صنعتی را بر عهده دارد. در کولینگ تاورها آب از سمت بالا به پایین پاشیده می شود و هوا نیز بوسیله فن ملخی از پایین به بالا جریان دارد که جریان مخالف آب و هوا باعث خنک شدن آب می گردد. انتقال حرارت در در این دستگاه بر اساس گرمای نهان تبخیر انجام می گیرد ، بنابراین در مناطقی که درصد رطوبت هوا بالا است عملا کولینگ تاورها کارایی ندارند. درجه حرارت آب خروجی کولینگ واتر بستگی مستقیم به دمای مرطوب هوای محیط دارد و حداقل 5 درجه فارنهایت بالاتر از دمای مرطوب هوای محیط می باشد.

یکی از عوامل بسیار مهم در راندمان کولینگ تاور تمیزی آن می باشد لذا هر چه برج و سطوح انتقال حرارت تمیزتر باشد راندمان بالاتر است در صورت کثیف شدن دستگاه میبایست تجهیزات و سطوحی که در عملیات خنک کاری دخالت دارند را با مواد پاک کننده مانند دیسکیلر شستشو داد. 

انواع کولینگ تاور

کولینگ تاور بر اساس پارامترهایی مختلفی دسته بندی می گردد در ذیل به چند نوع کلی دسته بندی که بر اساس نوع حرکت هوا، آب و شکل مکش هوا می باشد اشاره می کنیم. اولین دسته بندی بر اساس نوع برخورد آب و هوا می باشد که به دو نوع سیستم خنک کننده با جریان متقاطع آب و هوا بصورت عمود بر هم و در مدل دوم بصورت برخورد هوا و آب با زاویه 180 درجه و بصورت روبروی هم تقسیم بندی می شود.

کولینگ تاور جریان متقاطع

 در این نوع از دستگاهها هوا وآب بصورت عمود بر هم وارد برج خنک کن می شوند به این صورت که هوا از دیواره های عمودی برج وارد می شود و با آب که توسط نازل ها از بالا پاشش می شود برخورد میکند هوا نیز از طریق فن که در بالای دهانه قرار دارد به سمت بالا مکش می شود. هوای متلاطم بعد از گذر از مسیر ریزش آب و بعد از سرد کردن آب از برج خارج میشود. از مزایای این نوع برج ها می توان به هزینه پایین بهره برداری به دلیل کم بودن هد پمپ اشاره نمود و البته مصرف انرژی پایین و هزینه ای نگهداری کم نیز از مزایای این ونوع از برج های خنک کننده می باشد. کاربرد این نوع از برج ها بیشتر در صنایع گرمابر در پتروشیمی ها و صنایع آلومینیم و فشرده سازی هوا می باشد.

کولینگ تاور جریان مخالف

در این از برج های خنک کن هوا ورودی به برج دقیقا بر خلاف جهت جریان آب می باشد، به این صورت که هوا از پایین برج وارد می شود و از دهانه بالا خارج میگردد، جریان آب نیز از قسمت بالا به سمت پایین پاشش می شود و از لابه لایی پکینگ ها به سمت تشتک میرود و در مسیر حرکت و بر خورد با هوا گرمای خود را از دست می دهد و خنک می شود و هوای گرم شده از طریق فن به بیرون منتقل میشود. از مزایایی این نوع از برج ها بیشترین تماس آب و هوا با هم می باشد که موجب سرد شدن بهتر آب می شود و به همین علت بیشترین بازده را در بین انواع برج ها دارد. در خیلی از پالایشگاههای نفت وگاز از این نوع کولینگ تاور استفاده میگردد.

دومین دسته بندی کولینگ تاورها بر اساس نحوه جریان هوا درون دستگاه می باشد که به دو نوع مکش طبیعی (اختلاف فاز دمایی هوای گرم و سرد و حرکت هوای گرم به سمت بالا) و مکش مکانیکی به مفهوم استفاده از فن برج خنک کننده جهت ایجاد جریان هوا تقسیم می شود.

مکش طبیعی

 در این نوع از برج های خنک کننده به وسیله جریان طبیعی هوا گرمای آب گرفته می شود، در این سیستم هوای که از پایین برج خنک کن وارد شده است بعد از برخورد با آب پاشیده شده از بالای برج و گرفتن گرمای آب از قسمت بالای برج خنک کن خارج می شود. در واقع نوع عملکرد در این برج به این صورت میباشد که هوا به دلیل گرفتن گرما از آب در حال تبخیر به بالا میرود و علت آن این است که هر چه دما بالاتر رود چگالی هوا کمتر میشود و در نتیجه میل به صعود بیشتر می شود. به همین علت مکش طبیعی ایجاد می گردد و هوا از پایین به سمت بالای برج به حرکت در می آید.

مکش مکانیکی

 در این نوع از برج ها مکش و جریان هوا بر خلاف نوع طبیعی توسط فن های اکسیال یا سانتریفیوژ انجام میشود. این جریان هوا در دو حالت دمش و مکش اجباری صورت می گیرد. در حالت مکش فن در بالای برج قرار دارد و هوا را از پایین به داخل برج مکش می کند ولی در حالت دمش اجباری فن در قسمت پایین برج قرار دارد و با فشار هوا را از قسمت پایین وارد کولینگ تاور می نمایید.

کولینگ تاور خشک یا مدار بسته

در مکانهایی که آب کافی برای کولینگ تاور مرطوب وجود ندارد، می بایست از اتلاف بر اثر تبخیر جلوگیری بعمل آورد ، لذا از این نوع کولینگ تاور استفاده می شود. یکی دیگر از دلایل استفاده از کولینک تاور مدار بسته ، گران بها بودن سال درون سیستم مدار بسته و حساس بودن تجهیزات صنعتی است که قرار مورد خنک کاری قرار گیرد. در کولینگ تاور خشک، آب در حال گردش از میان لوله های پره دار عبور کرده بطوریکه هوای سرد از روی آنها عبور می کند. بنابراین حرارت آب در حال گردش از طریق لوله ها خارج شده و جذب هوای سرد کولینگ تاور می گردد.

کولینگ تاور تر یا مدار باز

در این نوع کولینگ تاور آب گرم از بالای دستگاه از طریق نازل های پاشش آب با عبور از درون پکینگ یا مدیا PVC یا PP و برخورد با جریان هوای تازه که از محیط بیرون و از درون لوورها توسط فن یا به صورت طبیعی وارد کولینگ تاور می شوند ضمن تبادل حرارتی و خنک شدن در پایین دستگاه ته نشین میشود. مهمترین عیب سیستم کولینگ تاور مدار باز پاشیدن آب به اطراف و همچنین تبخیر بیش از حد آب می باشد.

این شرکت کولینگ تاور شرکت شیمی سازان پاسارگاد را بصورت طرح مارلی انجام داد و انشاءالله در سال 96 این کارخانه عظیم به بهره برداری خواهد رسید. در حالت کلی ضخامت بدنه فایبرگلاسی کولینگ تاور ناب بین 7 تا 9 میلیمتر می باشد و در سازه های صنعتی ضخامت بدنه تا 1.5 سانتیمتر قابل افزایش است.

اجزاء اصلی کولینگ تاور

 1. بدنه فایبرگلاس
 2. فن فایبرگلاس کولینگ واتر
 3. استراکچر داخلی
 4. بیسین یا تشت زیرین کولینگ تاور
 5. پکینگ مدیای کولینگ واتر
 6. نازل و آب پخش کن
 7. لوورها
 8. قطره گیر

 

کولینگ تاور

انواع کولینگ تاور از لحاظ جنس بدنه

 • گالوانیزه
 • فایبرگلاس
 • چوبی
 • بتنی

مزایای کولینگ تاور فایبرگلاس

- عدم استفاده از آهن در ساخت بدنه و تشتک ( نداشتن محیط نمک فلزی و در نتیجه عدم انتشار باکتری بیماری لجینیر)

- با استفاده از فایبر گلاس در ساختمان این کولینگ تاورها مشکل زنگ زدگی و خوردگی به وجود نخواهد آمد که این امر باعث افزایش طول عمر برج و کاهش هزینه نگهداری گشته و به علت دارا بودن (UV) در مـواد اولیه ، در برابر اشعه آفتاب و رطوبت بالا مقاوم بـوده در طی مرور زمان تغییر حالت و رنگ نمی دهد.

- طراحی استوانه ای شکل کولینگ تاور سبب شده است که ۳۰% از عمل خنک کردن با مکش طبیعی هوا صورت پذیرد .

این امر موجب انتخاب الکتروموتور کوچکتر و صرفه جویی قابل در مصرف انرژی الکتریکی خواهد شد ضمنا این طراحی باعث گردیده کولینگ تاور فایبر گلاس در برابر بادهای تند هم مقاوم باشد.

- کلیه قطعات کولینگ تاور فایبرگلاس دمونتاژ بوده و به آسانی قابلیت حمل و نقل و همچنین نصب سریع درهر مکان را دارد.

ضمنا وزن این برج ها حدود ۲۰% کولینگ تاورهای گالوانیزه می باشد که برای نصب در بام ساختمان های بزرگ و کوچک ایده آل است .

- به دلیل استفاده از فایبر گلاس و مواد (PVC) و بالانس دینامیکی و استاتیکی فن موجود کولینگ تاور ، لرزش به حداقل ممکن کاهش یافته است و در اثر پایین بودن دورفن از صدایی کم با دبی مناسب برخوردار است .

- نگهداری و سرویس این کولینگ تاورهای فایبرگلاس بسیار آسان بوده و می توان با باز کردن چند پیچ و مهره به کلیه قسمت های داخلی برج خنک کن دسترسی پیدا کرد.

- طراحی کولینگ تاور فایبر گلاس دارای نمایی زیباست و در تولید بدنه خارجی و ظاهری آن از رنگ های متنوع که متناسب با مکان نصب باشد و به دلخواه متقاضی استفاده می گردد.

- پکینگ کولینگ تاور ناب زیست از جنس PVC بوده که در برابر جریان هوا و آب مقاوم بوده و از عمر طولانی برخوردار است.

فیلم آبی که بر روی این گونه پکینگها ایجاد می شود چندین برابر انواع دیگر آن می باشد که این امر باعث تماس بیشتر بین آب و هوا و سرد شدن بیشتر آب می شود.

قسمتهای اصلی یک کولینگ تاور فلزی

 1. تشت کولینگ تاور ازجنس ورق گالوانیزه.
 2. فن سانتریفوژ با الکتروموتور، پولی ، فلکه و تسمه مربوطه .
 3. سیستم توزیع آب شامل لوله ورودی وخروجی آب و نازل ها.
 4. سطوح انتقال حرارت (Packing) که معمولا” ازجنس PVC ویاورق گالوانیزه می باشند.
 5. سطوح قطره گیر(Eleminator)ازجنس ورق گالوانیزه
 6. بدنه کولینگ تاور از ورق گالوانیزه.

یکی دیگرازعوامل موثر در راندمان کولینگ تاور، میزان سطوح انتقال حرارت (Paking) می باشد که در واقع سطح تماس آب وهوا را جهت انجام تبخیر سطحی تشکیل می دهند.

در برج خــنک کــننده دوطبقه (با دو ردیف سطوح انتقال حرارت) راندمان بالاتر از کولینگ تاور یک طبقه می باشد.

یکی از عوامل بسیار مهم درراندمان کولینگ واتر عملکرد مناسب نازل ها و سطوح انتقال حرارتی می باشد (هر چه نازل ها و سطوح انتقال حرارت تمیزتر باشد راندمان برج بالاتراست.)

کولینگ تاور از مدل ۱۰ تن تا۳۰۰ تن از نوع یکطرفه (فن ها در یک سمت برج) و از ۳۴۰ تن تا۱۱۴۰ تن از نوع دوطرفه (فنها دردو سمت کولینگ تاور) می باشد.

نکات کلیدی در استفاده از کولینگ تاور

تخمین مقدار هوای کولینگ تاور :

** دبی هوای برج به ازای هر GPM تقریباً ۹۰ تا ۱۰۰CFM در نظر گرفته می شود .
** مقدار آب جبرانی کولینگ تاور: ۰٫۲ الی ۰٫۳ لیتر در دقیقه.
** تخلیه برج خنک کن: ۰٫۴ الی ۰٫۶ لیتر در دقیقه.
** توان الکتریکی کولینگ تاور : ۰٫۰۳۵ الی ۰٫۰۴۰ کیلو وات به ازاء هر تن تبرید.

** ظرفیت برج خنک کن :

*** برای چیلر های تراکمی ۳GPM به ازاء هر تن تبرید (این مقدار برابر دبی آب کندانسور است)
***برای چیلر های جذبی ۳٫۵GPM به ازاء هر تن تبرید (این مقدار برابر دبی آب کندانسور است)

** دبی هوا : ۳۰۰CFM به ازاء هر تن تبرید .

** توان فن در حالت مکش : ۰٫۰۱۴ کیلو وات به ازاء هر تن تبرید
** توان فن در حالت دهش : ۰٫۰۳ کیلو وات به ازاء هر تن تبرید

** فضای مورد نیاز کولینگ تاور :

*** برج خنک کن به ارتفاع ۲٫۵ متر به ازاء هر تن تبرید نیازمند سطحی به اندازه ۰٫۱ متر مربع به ازاء هر ۵۰ متر مربع زیر بنای مفید ساختمان هستند.
*** برج خنک کن به ارتفاع ۲٫۵ متر به ازاء هر تن تبرید نیازمند سطحی به اندازه ۰٫۱۲ متر مربع به ازاء هر ۵۰ متر مربع زیر بنای مفید ساختمان هستند.

فن کولینگ تاور

نکته : برج خنک کن یا "کولینگ تاور" حتماً باید در فضای باز و در معرض جریان مستقیم هوا نصب شوند.

کولینگ تاور نامی دیگر برای برج خنک کن می باشد. در اصطلاح انگلیسی به برجخای خنک کن ، کولینگ تاور می گویند و این عنوان در ایران نیز مصطلح شده است.

کولینگ تاور بتنی بیشتر در نیروگاه ها و کارخانه های تولید سیمان مورد استفاده قرار می گیرد علت این امر دمای بالای مورد نیاز جهت تبدیل کلینکر به سیمان است. تنوره کولینگ تاور بتنی بعضا تا 30 متر ارتفاع دارد. جنس بدنه کولینگ تاور اغلب فایبرگلاس در نظر گرفته میشود ولی می توان مدلهای بتنی با طرح مارلی آمریکا و یا هذلولی ، چوبی و فلزی نیز تولید نمود. دلیل اصلی استفاده از فایبرگلاس در بدنه دستگاه اولا مقاومت بالای فایبرگلاس و در مرحله بعد سبکی فایبرگلاس می باشد.

کولینگ تاور نیروگاه

از کولینگ تاور نیروگاهی به منظور خنک سازی بخار اشباع شده حاصل از توربین که درون کندانسور در جریان است، در نیروگاه تامین برق استفاده می گردد. نیروگاه حرارتی یکی از انواع نیروگاه های تامین برق می باشد که دارای 4نوع اعم از نیروگاه بخار، نیروگاه گازی، نیروگاه سیکل ترکیبی و نیروگاه هسته ای می باشد. در نیروگاه ها آب توسط گاز، زغال سنگ، انرژی هسته ای یا نفت داغ شده و تبدیل به بخار اشباع می شود و از آنجا به سمت توربین حرکت نموده و در آنجا با استفاده از انرژی جنبشی سبب فعالیت ژنراتور که به توربین متصل است می گردد. سپس این بخار اشباع آب گرم که درون کندانسور جمع شده است به سوی کولینگ تاور حرکت نموده و کولینگ تاور دمای این بخاراشباع را کاهش داده و تبدیل به آب اشباع می کند و دوباره این آب گرم به سمت دیگ بخار نیروگاه رفته و چرخه تکرارمی گردد. نوع کولینگ تاور مورد استفاده بصورت هذلولی بوده و بصورت هواخنک یا آب خنک فرآیند خنک سازی را انجام می دهد.

کولینگ تاور صنعت تزریق پلاستیک

امروزه از تزریق پلاستیک بمنظور تولید انواع تجهیزات صنعتی اعم مخازن و سپتیک و ... استفاده می گردد بنابراین بیشترین استعلام و اجرای پروژه کولینگ تاور را در صنعت تزریق پلاستیک داریم به همین منظور لازم دانستیم توضیح کوتاهی در ارتباط با عملکرد کولینگ تاور در صنعت تزریق پلاستیک در سایت ارایه دهیم. دستگاه تزریق پلاستیک متشکل از دو بخش قالب گیری و تزریق می باشد. دانه های ریز پلیمری پلاستیکی داخل قیف اکسترود رفته و به سوی سیلندر که دارای المنتهای حرارتی در بخش پوسته می باشد حرکت نموده و در آنجا این دانه های جامد پلیمری با میزان حرارت مشخص از طریق چرخش دورانی سلیندر تبدیل به مایع می شوند و سپس وارد قالب تزریق گشته و و در اینجا باید به منظور دست یافتن به قطعه مورد نیاز حرارت از این مایع قالب گیری شده سلب گردد که این حرارت توسط آب خنک درون کولینگ تاور زدوده می شود. تجربه نشان میدهد حداکثر ظرفیت مورد نیاز برای این صنعتی 150 تن تبرید و حداقل 50 تن تبرید می باشد.

قیمت کولینگ تاور

قیمت برج خنک کننده یا کولینگ تاور وابسته به چندین پارامتر که ذیلا به صورت تیتروار به ذکر آنها می پردازیم.

ظرفیت کولینگ تاور که می بایست توسط مهندس محاسب طراحی و مورد محاسبه قرار گیرد.

جنس بدنه برج خنک کن

کیفیت و ضخامت پنل های مورد استفاده در ساخت بدنه

کیفیت پکینگ ها و ارتفاع آنها

قدرت موتور کولینگ تاور و اروپایی یا چینی بودن الکتروموتور

مکعبی یا مخروطی بودن

طراحی اینکه سیستم خنک کننده مدار بسته یا مدار باز باشد ؟

طراحی کولینگ تاور

نحوه محاسبه ظرفیت کولینگ تاور مطلبی است که علاوه بر دانش نیاز به تجربه فراوان در این زمینه دارد. جهت طراحی و محاسبه ظرفیت برجهای خنک کن با کارشناسان ما تماس بگیرید. پارامترهای تاثیر گذار در طراحی کولینگ تاور عبارتند از : 

حداکثر دمای مرطوب محل نصب

در طراحی تمام سیستم های تبخیری دمای مرطوب یکی از مهم ترین پارامتر های طراحی کولینگ تاورها می باشند.

برای بدست آوردن دمای مرطوب :
1- باید دمای مرطوب محل نصب را از جداول طراحی سازمان های استاندارد استخراج کنید
2- با داشتن حداکثر دمای خشک تابستان و رطوبت نسبی از روی جدول سایکومتریک به حداکثر دمای مرطوب جهت طراحی برسید.

دمای آب گرم ورودی و آب سرد خروجی

دمای ورود آب گرم به درون برج و میزان سرمایش درون کولینگ تاور یکی دیگر از پارامتر های مهم طراحی ظرفیت کولینگ تاورها می باشند.
در واقع انتخاب این دماها بر بار حرارتی کولینگ تاور تأثیر گذار است. بنابراین دمای ورود و خروج از کولینگ تاور بر بار حرارتی و طراحی کولینگ تاور تأثیر گذار می باشد.

دبی آب در گردش در کولینگ تاور

پارامتر دیگری که در طراحی کولینگ تاور تأثیر گذار است دبی آبی می باشد که درون کولینگ تاور در حال گردش است.
دبی آب در حقیقت میزان آبی است که در مدت زمانی مشخص (در ثانیه معمولا) باید از یک دما به دمای خنک تر برسد.
دبی آب در گردش با اتصالات دستگاه کولینگ تاور متناسب است، معمولا دبی آب درون اتصالات متناسب با سرعت ۲٫۵ لیتر بر ثانیه طراحی می گردد، پس با ضرب مساحت سطح مقطع می توان دبی را تخمین زد.

ما معتقدیم طراحی کولینگ تاور امریست بسیار تخصصی چرا که اشتباه در طراحی کولینگ تاور موجب تحمیل هزینه های بسیاری خواهد شد. در ادامه اگر طراحی کولینگ تاور کمتر از ظرفیت مودر نیاز باشد سیستم دچار نقص عملکرد خواهد شد و مدتی بعد از نصب کولینگ تاور بدلیل فشار بیش از حد به الکتروموتور برج از رده خواهد شد. و همچنین اگر دستگاه بزرگتر از ظرفیت مورد نیاز طرحی گردد مصرف انرژی و آب بیهوده به دنبال خواهد داشت. بنابراین توصیه می شود که طراحی کولینگ تاور را به افراد و شرکت های صاحب دانش فنی بسپارید.

کولینگ تاور مکعبی

کولینگ تاور هیبریدی

کولینگ تاورهیبریدی یا همان ترکیبی ، ترکیبی از کولینگ تاورهای مدار باز (مرطوب) و مدار  بسته (خشک) می باشد که تاثیرات منفی بر روی محیط زیست را به مقدار زیادی کاهش می دهند.
کولینگ تاور هیبریدی می تواند بخار را به میزان قابل توجهی کاهش دهد که این مسئله اهمیت خود را در محیط های مرطوب و فصول زمستان نشان می دهد. ویژگی اصلی این نوع کولینگ تاورها از بین بردن ستون بخار به ویژه در مناطق شهری ،مناطق صنعتی و همچنین محیط های مستعد یخ زدگی است.
کولینگ تاور هیبریدی موجب کاهش مصرف آب می شوند و به همین دلیل در محیط های خشک بسیار مفید هستند.
کولینگ تاور های مداربسته در محیط های خشک بسیار مفید هستند زیرا آب در یک سیستم بسته به نام کویل (رادیاتور) در جریان است و هدر رفت آب صفر است همچنین مشکل تغلیض وجود ندارد (در کولینگ تاور مدار باز به دلیل تبخیر آب مقدار املاح یا همان TDS آب بالا رفته و آب غلیظ می شود) ولی مشکل اصلی کولینگ تاورهای خشک این است که دمای آب را تا نزدیکی دمای خشک محیط کاهش می دهد. و دمای خشک معمولا بسیار بالاتر از دمای مرطوب است.به منظور رفع این مشکل کولینگ تاورها هیبریدی طراحی شده اند تا دمای آب داخل کویل تا نزدیکی دمای مرطوب محیط کاهش یابد.
دمای سیال داخل کویل در قسمت بالای برج (قسمت خشک) مقداری کاهش می یابد و در ادامه در قسمت مرطوب به دمای نهایی می رس بخار اشباع ایجاد شده در قسمت مرطوب با هوای گرم قسمت خشک مخلوط شده و در نتیجه بخار از بین رفته و بخاری از بالای برج خارج نمی شود.

طریقه نصب و راه اندازی کولینگ تاور

یکی از موارد اصلی که در زمان سفارش و خرید کولینگ تاور برای مشتریان این محصول مورد سوال است، نحوه نصب و راه اندازی کولینگ تاور می باشد. منظور از نصب کولینگ تاور مجموعه اقداماتی است که باید از قبل آماده سازی شود تا بتوان دستگاه را بعد از انتقال به محل مورد نظر با اتصال به آنها آماده کار و فعالیت نمود.لازم است توجه داشته باشید که نصب می بایست توسط تکنسین های مجرب و کار بلد انجام شود تا آن انتظاری که از نصب کولینگ تاور دارید برای شما ممکن شود، البته مکان مناسب از لحاظ استحکام فوندانسیون، جریان هوای مناسب و ایمنی لازم باید محیا شود تا شرایط ایدال برای کار کرد کولینگ تاور بوجود آید.

در کنار شرایط مناسب و تکنسین ماهر می بایست از لوازم وابزار مناسب برای کار نصب کولینگ تاور بهره برد، بعضی از این ابزار عبارتند از : انبر دست، پیچ گوشتی، چکش، آچار لوله، سوهان، دوبل مته، فرچه، آچار فرانسه، تیغ اره، تراز، دریل و....
زمانی که شما از نصب کولینگ تاور به صورت درست و اصولی مطمئن شوید دیگر نگرانی خواصی جهت کارکرد مناسب کولینگ تاور نخواهید داشت و به همان نسبت هزینه های تامین و نگهداری در آینده کاهش خواهد یافت.

مراحل نصب کولینگ تاور

در ابتدا برای نصب کولینگ تاور نیاز به یک نقشه از محل نصب و موقعیت جاگذاری کولینگ تاور داریم، نقشه مورد نظر را تولید کننده یا نصاب کولینگ تاور می توانند تهیه نمایند و در اختیار شما قرار دهند.
باید دقت شود که پایه های تعبیه شده در حالت تراز باشند تا برج به خوبی جاگذاری شود. با توجه به شکل قرار گیری و جهت ورودی و خروجی لوله ها نصاب باید پمپ را در جهت درست نصب کند. در مرحله اول نصب ابتدا پایه های فلزی کولینگ تاور را باید نصب کرد و بعد از آن حلقه ساپورت تشت را برای جمع آوری آب روی پایه ها قرار داد.
بعد از پایه ها می توان ساپورت گریل و لوور را در جای خود نصب نمود و بعد از آن استک بالای را پیچ های مخصوص در جای مخصوص نصب کرد.وسپس نوبت به بدنه اصلی برج می رسد که می تواند استوانه یا مکعب باشد که باید به شکل دقیق در کنار هم قرار گرفته و آبند شوند.
بعد از بدنه اصلی باید قسمت مربوط به قرارگیری الکتروموتور و فن را که در اصطلاح به آن طاقچه نگهدارنده کولینگ تاور گفته میشود را آماده نمود و بعد ازآن الکترو موتور و فن آکسیال مناسب را که با توجه به ظرفیت برج از قبل آماده نموده اید را در قسمت خود نصب نمایید.
در مرحله بعد لوله مخصوص آب گرم را به آب پخش کن وصل کنید، بعد از نصب اتصال آب پخش کن به لوله اصلی، لوله پی وی سی را به کمک پیچ ومهره و چسب به آب پخش کن وصل نمایید و ساپورت را به لوله مرکزی وصل نمایید.
پس از انجام مراحل بالا نوبت به چیدمان پکینگ های کولینگ تاور می شود که باید بصورت مرتب بر روی نگهدارنده ها چیده شوند، برای عملکرد مناسب کولینگ تاور توصیه میشود از پکینک برج خنک کننده با گام مناسب و با کیفیت بالا استفاده نماید.
در مراحل پایانی نصب باید سطح تشتک کولینگ تاور را با فایبرگلاس پوشاند و زمان لازم را برای خشک شدن قبل از بهره برداری به آن داد و در آخر بهتر است یک توری جهت محافظت از موتور و پروانه نصب شود و پس از آن دریچه هوا را نیز نصب نمایید و در پایان تمام مراحل نصب را را چک نمایید تا به خوبی و اصولی انجام گرفته باشد.

قیمت کولینگ تاور

سرویس و نگهداری کولینگ تاور

یکی از اقداماتی که در زمان استفاده از انواع کولینگ تاور باید مد نظر قرار دهید سرویس های دوره ای کولینگ تاور برای کارکرد بهتر دستگاه می باشد، در ابتدا باید با اصطلاح از سرویس خارج کردن دستگاه  آشنا شوید. معنای این اصطلاح انجام اقدامات لازم جهت توقف کامل فعالیت سیستمهای مرتبط با برج می باشد. بطور معمول برج خنک کن در پایان دوره کاری جهت تعمیرات خاموش می شود ، 10 تا 15 روز قبل از خاموش کردن کولینگ تاور سیکل تغلیظ دستگاه را به حدود 50 درصد کاهش می دهند تا ذرات معلق و آشعال های احتمالی از برج خارج شوند و بعد طی این زمان به مدت یک تا دو روز مواد ضد خوردگی را در سیستم به جریان می اندازند تا کل سیستم در مقابل خوردگی مقاوم شود و پس از آن برخ خنک کننده را بطور کامل خاموش می کنند تا حوضچه را کاملا تمیز و خشک نمایند. بطور معمول کولینگ تاور بطور کامل از سرویس خارج نمیشود البته در مواردی نیاز یک یا چند سلول از سلولهای یک کولینگ تاور از سرویس خارج شوند تا تعمیرات لازم صورت گیرد.

در این صورت بهتر است موارد ذیل را مورد توجه قرار دهید:

 1. دستگاههای تولید آب بدون املاح مانند فیلتر شنی یا سختی گیر ها را مرحله به مرحله از سرویس خارج نمایید.
 2. پمپ های ارسال آب به برج را نیز به ترتیب و با توجه به فشار آب از سرویس خارج نمایید و خاموش کنید. در ضمن به خاطر داشته باشید پمپ های تزریق مواد شیمیایی را نیز از سرویس خارج کنید و برق آنها را از اتاق کنترل قطع نمایید.

پس از خاموش کردن کولینگ تاور برای سرویس مراحل زیر را انجام می دهیم :

 1. ابتدا باید آب درون حوضچه کولینگ تاور را توسط پمپ تخلیه نمود .
 2. حتما بایستی رسوبات و گل و لای ها و لجن درون حوضچه و سینی یا تشتک را تمیز نمایید .
 3. قسمت مکنده پمپ ها بررسی و صافی موجود درآن قسمت را تمییز نمایید .
 4. الکتروموتور را بازدید کنید و یاتاقانهای آن را در صورت نیاز تعمیر نمایید .
 5. فن ها بررسی و زاویه آنها را تنظیم نمایید .
 6. لوور ، پکینگ ، قطره گیرها در صورت خراب شدن تعویض گردند .
 7. شیرها و لوله های ورود آب به داخل کولینگ تاور حتما روغن کاری و تمیز گردند .

سایر محصولات این مجموعه :

برج خنک کننده

چیلر هوا خنک

هواساز

2016:09:27
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57