برج خنک کننده

برج خنک کننده

برج خنک کننده به انگلیسی cooling tower دستگاهی است جهت دفع گرمای زائد از سیال فرآیندی به هوا بواسطه انجام تبخیر و رساندن دمای آب در گردش تا نزدیک دمای مرطوب هوا. بدنه کولینگ تاور می تواند فایبرگلاس ، فلزی ، چوبی و بتنی و ظاهر آن می تواند مدور و مکعبی باشد .

ظرفیت گرمایی ویژه بالا، سیالیت، بیخطر بودن و دسترسی آسان به آب باعث شده که در اکثر صنایع از آن به عنوان سیال خنک کننده دستگاهها و تجهیزات استفاده شود.

برج خنک کننده مهمترین دستگاه در سیستم های تهویه مطبوع می باشد که درون آن یک سیال وظیفه گرفتن گرما از سیال فرآیندی که درون یک سیستم گرم شده است و انتقال آن به فضای اتمسفر را بر عهده دارد. با توجه به اینکه اکثر مناطق ایران در ناحیه بیابانی و نیمه بیابانی واقع شده است، استفاده بی رویه از آب جهت خنک کردن فرآیند با مشکل مواجه خواهد بود از این رو استفاده از انواع کولینگ تاور جهت خنک کردن آب خروجی از فرآیندهای مذکور باعث صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب خواهد شد.

نحوه کارکرد کولینگ تاور مدار باز

برج خنک کننده چیست

برج خنک کن دستگاهی است جهت ایجاد برودت (سرما) با جنس بدنه فایبرگلاس ، گالوانیزه و یا چوبی با ظاهری گرد یا مدور ، مکعبی به دو صورت مدار بسته یا مدار باز و دو چیدمان جریان مخالف و یا متقاطع که بر اساس انتقال جرم بین دو فاز مایع و گاز و تبخیر بخشی از مایع که منجر به گرفتن انرژی گرمایی قابل ملاحظه ای از جریان مایع می شود، کار می کند. در حقیقت برج خنک کننده دستگاهی بمنظور خنک کردن آب در گردش درون مدار فن کوئلها و سایر دمنده ها در مجتمع های مسکونی ، تجاری اداری و سیستم های صنعتی با قیمت از 9 میلیون تومان برای برج 5 تن تبرید تا 5 میلیارد تومان برای ظرفیت های بالای 8000 تن تبرید مورد استفاده در نیروگاه ها می باشد.

کولینگ تاور سازه ای است مرتفع شبیه یک برج بلند که با به گردش درآوردن آب وظیفه گرفتن گرمای زائد و انتقال آن به اتمسفر را بر عهده می گیرد. این گرما می تواند از محیطی که انسان در آن زندگی میکند همچون مجتمعهای مسکونی ، تجاری و اداری جذب شود و باعث تهویه هوا و ایجاد دمایی مطبوع بمنظور رفاه بیشتر ساکنین گردد و یا در بخش صنعتی بهنگام فعالیت بیش از حد تجهیزات و اصطکاک بین قطعات بوجود آید. برج خنک کننده با فراهم نمودن سطح تماس بالا و استفاده از تبخیر شرایطی را فراهم میکند که دمای اضافی جذب شده توسط سیال فرآیندی در ادامه به محیط اتمسفر منتقل شود لذا در صورتی که دمای مرطوب منطقه محل نصب برج خنک کن بالا باشد امکان خنک کاری پایین تر از این دما میسر نیست.

برج خنک کننده

انواع برج‌های خنک کننده بر اساس نوع مکش هوا

 1. کولینگ تاور با مکش طبیعی : در این تجهیز در اثر تبخیر آب دمای هوا بالا می رود،و همان طور که می دانیم، در گازها دما با چگالی رابطه ی عکس دارد. پس با افزایش دما چگالی کاهش می یابد و هوا به طور طبیعی به بالا صعود می کند.
 2. برج خنک کن با مکش مکانیکی : این نوع برج ها خود به دو گروه تقسیم می شوند.
  دمیدن اجباری : در این دسته از برج ها یک فن در پایین برج وجود دارد که هوا را به طور نا هم سو با آب تماس می دهد. در صنایع شیمیایی از این روش استفاده می شود.
  مکش اجباری : دقیقا شبیه برج های قبلی است، اما فن در بالای برج نصب می شود و هوای ورودی را به بیرون پرتاب می کند.

انواع برج‌های خنک کننده بر اساس نحوه برخورد جریان آب با هوای ورودی

کولینگ تاور جریان هوای متقاطع

برج خنک کننده جریان‌ متقاطع یا کراس‌ فلو نوعی سیستم خنک سازی مدار باز محسوب می‌شود. برج خنک‌ کن جریان متقاطع برای اولین بار توسط شرکت ژاپنی ابارا برای خنک ‌کردن آب در مناطق شرجی ارائه گردید. در این مدل از سیستم های خنک سازی، آب از بالای برج به سمت پایین پاشیده شده و هوا از قسمت پایین توسط یک فن یا پروانه در جهت عمود بر جریان آب دهش یا مکش‌ شده و به این صورت جریان آب در سطح عرضی دستگاه خنک می‌گردد. نوع ساختار کولینگ تاور کراس فلو به شکل هندسی مستطیل می ‌باشد و جریان هوا از دو طرف توسط لوور یا دریچه های ورودی سرتاسری به داخل کشیده می‌شود.

شماتیک جریان هوا درون برج جریان متقاطع

برج خنک کننده با جریان هوای مخالف

در این نوع از برجها، جریان هوای مکیده شده از طریق لوورها، بصورت مخالف با جریان آب برخورد می‌کند. برج خنک کننده جریان مخالف یا کانترفلو وظیفه خنک کردن آب توسط جریان‌ هوای مخالف جهت ‌پاشش را برعهده دارد و یکی از رایج‌ترین انواع برجهای خنک کننده محسوب می‌شود. در این مدل از برجهای خنک کن جریان مخالف آب از بالای برج به سمت پایین پاشیده شده و هوا نیز از قسمت پایین توسط فن مکنده‌ای که در داخل دهانه مکش هوا قرار‌ دارد در خلاف جهت جریان آب مکش می‌شود و در این برخورد رو در رو بین آب و هوا ، قطرات آب به صورت مرحله ای در برخورد با هوا خنک تر می‌شوند.

برج خنک کن جریان مخالف در دسته بندی انواع برج خنک کننده مدار باز یا مرطوب قرار می گیرد و به دلیل مخالف بودن جریان آب و هوا دارای راندمان بسیار بالایی در انتقال حرارت و کاهش دمای آب می باشد. کولینگ تاور جریان مخالف عموماً قادر است که دمای آب را تا حدود 3 درجه بالاتر از دمای مرطوب محیط خنک نماید و همین قابلیت در واقع سبب افزایش راندمان برج خنک کننده جریان مخالف گردیده است.

 

شماتیک جریان هوا در کولینک تاور جریان مخالف

انواع کولینگ تاور بر اساس مکانیزم خنک کاری سیال فرآیندی

برج خنک کننده خشک

در این نوع سیستم های خنک کاری آب نقشی ندارد، بلکه سیال فرایندی با عبور از یک مبدل توسط هوا خنک می شود. در برج خنک کننده خشک، خنک کاری مکانیزمی شبیه پنکه دارد و در این دستگاه بهیچ عنوان از آب برای خنک کاری استفاده نمی شود. البته سیال فرآیندی درون لوله ها و کویل ها می تواند آب باشد. این سیستم صرفا مدل های مدار بسته را در بر می گیرد به این مفهوم که سیستم خنک سازی اول باید مدار بسته باشد تا بشود سیال فرآیندی را از طریق دمیدن هوای خنک به لوله های مسی خنک کرد.

برج خنک کننده تر

نحوه خنک کاری در این برجها، خنک کاری با آب سرد می باشد. این دسته از کولینگ تاورها می توانند مدار باز باشند یا مداربسته. به کولینگ تاور مدار بسته مدل تر، برج خنک کننده هیبریدی گفته می شود که در ادامه به تشریح آن خواهیم پرداخت. در سیستم هیبریدی زمانی که هوا خنک است آب از سیستم حذف می شود و صرفا با دمیدن هوای خنک به کویل ها عمل خنک کاری سیال فرآیندی انجام می گیرد.

کولینگ تاور

برج خنک کن مدار باز

در اکثر مناطق ایران با توجه به شرایط آب و هوایی، امکان استفاده از این نوع برج ها وجود دارد. پایین بودن رطوبت نسبی هوای ورودی یا به اصطلاح خشک بودن هوای برج خنک کننده، تبخیر مناسب آب گرم و در نتیجه سرد شدن جریان آب ورودی به کولینگ تاور را میسر می سازد.
این برج ها که در مقیاس تجاری و نیمه صنعتی به صورت مخروطی، گرد یا مدور و در مقیاس صنعتی به شکل مکعبی قابل اجرا می باشد، امروزه به طور چشمگیری مورد استفاده قرار می گیرد.

به منظور بالا بردن سطح انتقال جرم بین آب و هوا در برج خنک کننده مدار باز، از پکینگ به شکل لانه زنبوری که از جنس پلی اتیلن با استاندارهای صنایع غذایی (Food Grade) است، استفاده شد.

در برج خنک کننده مدار باز بدلیل تبخیر بخشی از آب و به منظور تامین آب تبخیر شده از یک جریان تامین کننده کسری آب استفاده می شود. از طرف دیگر بدلیل افزایش سختی آب که ناشی از تبخیر بخشی از آن می باشد، در صورت لزوم باید از یک دستگاه سختی گیر رزینی جهت جلوگیری از رسوب گرفتگی (Fouling) مدیای متراکم و سایر قطعات کولینگ تاور، استفاده کرد.

تولید کننده برج خنک کننده

برج خنک کننده مدار بسته

عملکرد برجهای خنک کننده مداربسته دقیقا همانند سیستمهای مدار باز می باشد با این تفاوت که نوع تماس بین آب و هوا به صورت غیر مستقیم می باشد و آب برای خنک شدن به صورت غیر مستقیم در تماس با هوا قرار می گیرد. برای این کار به جای پاشش آب بر روی پکینگ ها یا سطوح خنک کننده ، آب در یک سیکل بسته داخل یک کویل جریان می یابد و به منظور انتقال گرما از آب گرم به هوا از هوادهی توسط فن در اطراف کویل استفاده می شود.

بنابراین آب با یک سیکل مدار بسته درون کویل ها جریان می یابد و عمل جابجایی حرارت از آب به هوا بدون تماس مستقیم سیال فرایندی و سیال خنک کننده و با استفاده از یک کویل با ضریب هدایت و نفوذ حرارتی مناسب صورت می گیرد. بزرگترین مزیتی که برج خنک کن مدار بسته نسبت به مدلهای مدار باز دارند این است که در سیستم خنک سازی مدار بسته و خشک دیگر بخار آب وارد هوا نمی شود و هوا به جای اشباع شدن فقط گرم می شود و دیگر قطرات آب وارد هوا نمی شود و نیازی به آب جبرانی در برجهای مدار بسته نمی باشد. دیگر مزیت برج خنک کننده مدار بسته این است که از آن برای سرد کردن سیال های دیگر همچون روغن یا حتی اسید ها و یا دیگر سیال ها استفاده می شود.

ولی یکی از مشکلات معمول در برج خنک کن مدار بسته این است که به لحاظ عملکرد چون مستقیما تابع دمای محیط هستند، عملکرد پایین تری دارند. بمنظور جلوگیری از این موضوع اولین بار توسط شرکت کروپ آلمان نوع برج خنک کننده هیبریدی به شکل ترکیبی از سیستم خنک کاری مدار باز و مدار بسته ارائه شد که هم میزان آب مصرفی کمتری مصرف می کرد و هم راندمان حرارتی بسیار بالایی داشت و شامل دو بخش بود :

الف) بخش خشک یا همان قسمت مدار بسته که در این قسمت آب در داخل کویل جریان پیدا می کرد و به کمک هوادهی فن سرد می شود

ب) قسمت مرطوب ، تر و یا قسمت مدار باز برج که به منظور خنک کردن بیشتر و بالا بردن راندمان حرارتی در نظر گرفته است.

با یک بررسی دقیق بر این طرح مشخص شد که می شود با بکار گیری یک لایه پکینگ و خنک کردن کویل توسط بخش مرطوب یا باز سیستم خنک سازی، عملکرد برج خنک کننده مدار بسته را به میزان قابل توجهی بالا برد .

برج خنک کننده مدار بسته به دلیل استراکچر و چیدمان نوع کویل فقط با سازه مکعبی تولید می شود زیرا که در برج خنک کن مدار بسته امکان چیدمان و ساخت کویل های با هندسه مخروطی فراهم نمی باشد و یا اگر فراهم است با هزینه های زیاد و غیر قابل توجیه شدنی است. بنابراین دستگاه خنک سازی مدار بسته با ترکیبی از برج خنک کن تر یا مدار باز هم به لحاظ مصرف آب بسیار کم و هم به لحاظ عملکرد دفع گرما به شکل بسیار مطلوب ارتقا یافته اند.

مزیت برجهای خنک کننده مدار بسته نسبت به مدار باز

1. کاهش دادن میزان آب جبرانی (make up ) حتی به میزان صفر
2. مناسب برای محیط هایی با هوای مرطوب - رطوبت نسبی بالا (زیرا عملکرد آن نیازی به رطوبت هوا ندارد و به دمای محیط وابسته است)
3. سرد کردن بیشتر سیال ها (به جز سیال هایی که باعث خوردگی و پوسیدگی و انسداد در کویل می شود) با استفاده از برجهای خنک کننده مدار بسته یعنی در حقیقت دستگاه خنک ساز یمدار بسته دما را تا دمای پایین تری کاهش می دهد هر چند این کاهش دما مدت زمان بیشتری طول می کشد.
4. برج خنک کننده مدار بسته (خشک) نسبت به دستگاه خنک سازی مدار باز ارتفاع و مساحت کمتری نیاز دارند و برای محیط هایی با محدودیت فضا برای محل نصب ، مناسب می باشد.

برج خنک کننده هیبریدی

برج خنک کننده هیبریدی ترکیب مناسبی از برج خنک کننده خشک و مرطوب در یک دستگاه می باشد که معمولا قسمت بالایی خشک و قسمت پایینی مرطوب می باشد و با کاهش مصرف برق سبب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. این نوع برج خنک کننده به دلیل طراحی دارای ارتفاع بلندی بوده و از لوله کشی بسیار دقیقی بهره می برد.

ترکیب دو برج خنک کننده مدار باز و مدار بسته را برج خنک کننده هیبریدی می نامند. بهترین مزیتی که این نوع سیستم خنک سازی دارد صرفه جویی در مصرف آب است. هنگام شب و یا زمانهایی که دمای هوا پایین است، به صورت خشک کار می کند ولی در ساعاتی که هوا گرم است، آب بر روی کویل پاشیده می شود و از هر دو نوع انتقال نهان و محسوس جهت سرمایش سیال خنک شونده بهره می گیرد.

در برج خنک کن هیبریدی پروانه در قسمت فوقانی قرار گرفته است و هوا را در ارتفاع بلند برج به جریان می اندازد. در قسمت خشک مسیری از کویل قرار گرفته است که آب سیستم ابتدا در آن به جریان درآمده همزمان هوا از روی کویل ها عبور کرده و دمای آب را تا نزدیکی دمای خشک پائین می آورد.

بعد از آن  همین آب در قسمت پایین اسپری شده و با مکانیزم تبخیر به نزدیک دمای مرطوب می رسد و از قسمت حوضچه یا بیسین زیر برج خنک کننده به سیستم پمپ می شود. برج خنک کن هیبریدی ترکیبی مناسبی از دستگاه خنک کننده تر و خشک را داراست که تاثیر بسزایی بر سلامت محیط زیست دارد. این برج خنک کننده کاهش تبخیر آب و در نتیجه کاهش خروج بخار را به دنبال دارند که مخصوصا در آب و هوای مرطوب سرد و در زمستان از یخ زدن و آلودگی محیطی جلوگیری می شود. 

برج خنک کننده هیبریدی

مزایای برج خنک کننده هیبریدی

1. کولینگ تاور هیبریدی در شب یا در روزهایی که دما پایین است صرفا به صورت خشک کار می کند ولی در روز ها یا ساعاتی که هوا گرم است توسط نازل ها آب روی کویل پاشیده می شود و از هر دو حالت بهره می برد
2. کاهش 20 درصدی مصرف آب نسبت به دستگاه خنک سازی مرطوب که دائما نیاز به آب دارند
3. افزایش بازدهی نسبت به برج خنک کن خشک در آب و هوای گرم و خشک
4. از ایجاد ابر و مه در هوای سرد و رطوبت در سیستم مرطوب با به جریان انداختن قسمت خنک کننده خشک جلوگیری می کند.

کاربردهای برج خنک کن هیبریدی

1. صنایع انرژی
2. صنایع شیمیایی
3. صنایع پترو شیمی
4. صنعت کاغذ
5. صنعت پلاستیک و لاستیک
6. مهندسی صنایع و متالوژی و مواد

اجزا تشکیل دهنده برج خنک کننده هیبریدی

1. پوسته بیرونی (فایبرگلس ، فولاد ، بتن ، فولاد ضد زنگ)
2. حوض آب
3. ساختار داخلی
4. فن استک
5. حوضچه خنک کننده
6. سیستم توزیع آب از جمله اسپری نازل برج خنک کننده
7. قطره گیر
8. ماژول مخروط

انواع کولینگ تاور از لحاظ شکل ظاهری

برج‌های خنک کننده فایبرگلاس تولیدی گروه صنعتی ناب از نظر نوع کاربری و شکل ظاهری به سه دسته تقسیم می شوند:

برج خنک کن مدور یا مخروطی و یا گرد

که ظرفیت حرارتی آنها حداکثر 1.250 تن تبرید است. شکل ظاهری این دستگاه گرد است و در گوگل با کلمات کولینگ تاور مخروطی مترادف می باشد. بالغ بر 70 درصد سفارش مشتریان به تولید کننده و یا سازندگان کولینگ تاور بصورت مدور و مخروطی است شاید بتوان گفت قیمت مناسب دلیل اصلی استفاده زیاد این مدل دستگاه ها باشد.

ساخت کولینگ تاور

کولینگ تاور مکعبی

که ظرفیت حرارتی آنها حداکثر 1.800 تن تبرید است. شکل ظاهری این نوع خاص از برج‌های خنک کن ، مکعبی است و قیمت این دستگاه از مدل کولینگ تاور گرد بالاتر است. برج های خنک کننده گرد بدلیل اشغال فضای زیاد در مکان نصب اصولا تطابق کمتری با فضا دارند لذا در این حالت ها می بایست اجبارا به سمت کولینگ تاورهای مکعبی رفت تا بتوان از فضای موجود حداکثر استفاده را نمود.

برج خنک کننده صنعتی

برج خنک کننده صنعتی یکی از انواع کولینگ تاورهای مکعبی است که برای ظرفیت های بیش از 2.000 تن تبرید مورد استفاده قرار می گیرد. کارخانجات فولاد بدلیل تولید بیش از حد گرما درون کوره ها مشتریان اصلی این مدل برجها هستند. شکل ظاهری این نوع دستگاه های خنک کاری نیز مکعبی است ولی در ابعاد بسیار بزرگ. در حقیقت برج خنک کننده صنعتی یکی از برجهای خنک کن مکعبی است ولی با تعداد سلولهای بیشتر و سازه ای از ترکیب فلز و فایبرگلاس و نه صرفا فایبرگلاس.

برج خنک کننده هذلولی را میتوان طبیعی ترین و بی نقص ترین و در عین حال گران قیمت ترین نوع گولینگ تاورها دانست. در مکان هایی که عدم برخورداری از سیستم خنک کننده حتی برای مدت زمانی بسیار کوتاه امکان پذیر نیست همچون نیروگاه های برق و در صورت ایجاد مکش اجباری توسط فن های مکانیکی ریسک به حساب می آید می بایست از کولینگ تاور هذلولی استفاده نمود تا با مکش طبیعی هوا به درون خود نگرانی مصرف کننده را از این حیث برطرف نماید.

مقایسه کولینگ تاور مکعبي و مدل مخروطي یا مدور

در انتخاب اوليه کولینگ تاور ابتدا بايد به محل قرارگيري آن توجه نمود زيرا هندسه و مقدار فضاي در نظر گرفته شده براي دستگاه بايد متناسب باشند.

مورد دوم تمايز کولینگ تاورهای مکعبي و نمونه های مدور سيستم توزيع آب بر روي پکينگ ها مي باشد. در مدل مکعبي از سيستم توزيع آب مربعي که خاصيت ضد رسوب دارد استفاده مي شود و آب به صورت يکنواخت و ثابت بر روي پکينگ ها توزيع ميگردد. در کولینگ تاور مدور یا استوانه ای از سيستم توزيع پاششي که قابليت حرکت به طرفين را دارد، استفاده می شود.

يکي از مشکلات سيستم پاششي ايجاد رسوب و گرفتگي لوله هاي پخش کننده مي باشد. با عدم تعمير و نگهداري مناسب و بموقع ممکن است باعث شکستگي بلبرينگ ها و در نهايت عدم توزيع پاششي آب بر روي کل سطوح پکينگ گردد.

در مورد سيستم هوادهي کولینگ تاور مکعبي يا استوانه اي (مخروطي) بايد گفت که بستگي به پره هاي فن دارد. یعنی با توجه به تناژ و سايز کولینگ تاور مي توان تعداد پره هاي فن را تغيير داد، که اين امر باعث کاهش يا افزايش راندمان هوادهي درون سیستم خنک سازی مي شود.

يکي از مزيت هاي کولینگ تاور مکعبي نسبت به استوانه اي مخروطي در استفاده از قطره گير در سطح بالايي دستگاه است. اين امر از خروج قطره هاي آب به بيرونجلوگيري مي کند و مصرف آب را کاهش مي دهد.

در ادامه مزایا و معایب کولینگ تاورهای مکعبی و مدور بصورت مشروح توضیح داده خواهد شد.

مزایای کولینگ تاور مکعبی

 • کاهش افت فشار: در کولینگ تاور مکعبی به سبب نوع سیستم پاشش آب افت فشار کمتر می باشد. در واقع در کولینگ تاور مکعبی از سیستم های پاشش آب ثابت استفاده می گردد و با استفاده از نیروی ثقلی آب بر روی سطوح پکینگ پاشش می شود، همین مسئله افت فشار را در دستگاه تقلیل می دهد. این بزرگترین مزیت برای این دسته از برجها محسوب می گردد.
 • محل نصب و میزان اشغال فضا : حتما به هنگام خرید باید به این موضوع دقت کافی شود. برجهای مکعبی به سبب ارتفاع بلند، فضای کمتری اشغال می کنند.
 • پکینگ مدیا : در کولینگ تاور مکعبی به سبب ارتفاع بلندی که دارند می توان گاه از سه لایه پکینگ استفاده نمود این موجب انتقال بیشتر حرارت بین آب و هوا می گردد.
 • راندمان حرارتی و ترمودینامیکی : در این دسته از برجها به سبب وجود سیستم توزیع آب پیوسته و بدون فضای خالی و همچنین سرعت هوای 3m/s دمای آب خروجی را تا بالاترین حد ممکن کاهش داد و از اینرو راندمان حرارتی ترمودینامیکی در این نوع
 • برج خنک کن ها افزایش می یابد. کولینگ تاور مکعبی قادر است آب را تا 1 الی 2 درجه بیشتر از دیگر برج ها به دمای مرطوب محیط نزدیک کند.
 • قطره گیر : یکی دیگر از مزایای کولینگ تاور مکعبی این است که در این برج ها قطره گیر در بالاترین نقطه برج نصب می گردد و فن را کامل پوشش می دهد و از دریفت قطرات به سمت فن و به بیرون از کولینگ تاور به نحو مطلوبی جلوگیری می کند.

معایب کولینگ تاور مکعبی

 • قیمت : همانطور که در بالاذکر شد قیمت کولینگ تاور مکعبی بیشتر از مدل مدور می باشد. در مواقعی بحث بودجه و تخصیص اعتبار دارای اولویت در هنگام خرید می باشد شاید این یک عیب به حساب آید.
 • دبی اسمی : در کولینگ تاور مکعبی به سبب همان فشار ثابت و معین که قابل تجاوز نمی باشد اصولا دبی( حجم آب) اسمی کمتر می باشد.
 • ارتفاع زیاد : در کولینگ تاور همانطور که ارتفاع یک مزیت محسوب می گردد در برخی کاربری ها محدودیت به شمار می رود چراکه در صورت نصب در کاربری که ارتفاع کمتری دارد، فضای کافی برای فن استک موجود نمی باشد و این مشکلاتی برای برج بوجود می آورد.

مزایای کولینگ تاور مدور

 1. استحکام بالا در برابر باد و طوفان
 2.  قیمت ارزانتر
 3. دبی و حجم بیشتری از سیال را خنک می کند.
 4. کولینگ تاور مدور بصورت جریان متقابل طراحی می گردند و همین موضوع تا حد زیادی مصرف انرژی در آن را کاهش می دهد.
 5. قابل استفاده در ظزفیت های بسیار کوچک تا تناژهای بسیار بالا

معایب کولینگ تاور مدور

 • رسوب پذیری : این نوع از برجها به سبب استفاده ازسیستم توزیع آب دورانی و متحرک از میزان رسوب پذیری بالایی برخوردار هستند.
 • میزان تبادل حرارت در آنها کمتر است چراکه تنها از یک نازل( اسپرینکلر هد) استفاده می کند و اسپری آب خیلی متقارن و منظم نمی باشد و ممکن است قسمتهایی از سطح پکینگ خیس نشود.
 • در این برج ها فن در بالا قرار دارد و جریان هوا بصورت مکانیکی القایی باید از کناره ها وارد گردد و بنابراین برای ورود هوا و تنفس باید فضای بیشتر و بدون مانعی برای آن در نظر گرفت.
 • در کولینگ تاور مدور از سیستم کاهنده دور و فولی استفاده می گردد که صدای زیادی را تولید می کند.
 • میزان هوادهی در آن به سبب استفاده فن با پره های کمتر ، کمتر می باشد.
 • میزان راندمان حرارتی نسبت به مدل مکعبی در کولینگ تاور مدور کمتر می باشد.
 • دارای افت فشار بیشتری هستند.

انواع برج های خنک کننده به لحاظ نوع مونتاژ

برج های خنک کننده با پیکربندی و قالبهای خاصی و مختلفی طراحی و تولید می شوند. که تمام برجها از دو روش مونتاژ بسته به نوع پروژه و نوع برج خنک کننده و مزایا، جهت ساخت استفاده می کنند :
برج خنک کننده مونتاژ در کارخانه (FAP)
کولینگ تاور دمونتاژ و ساخته شده در محل پروژه (FEP)

کولینگ تاور مونتاژ شده (FAP)

برج های مونتاژ شده FAP در محل کارخانه تولید و جمع بندی و مهر و موم می شوند و در پروژه ها و ظرفیت های کوچک و پایین تولید می شوند. حمل و نقل و نصب آنها آسان و کم هزینه می باشند. این نوع برجها تک سلولی می باشند و در انواع مختلف جریان متقاطع یا جریان متقابل از نوع پیش نویس مکانیکی یا کشش اجباری تولید می گردند. کاربرد این نوع از کولینگ تاور در صنایع سبک ، هتلها، واحدهای مسکونی ، صنایع فرآوری مواد غذایی، سیستم های تهویه ای HVAC و ...به چشم میخورد. و تمرکز تولید کنندگان برج خنک کننده مونتاژشده در کارخانه بر روی ویژگی های کاهش صدا سیستم توزیع آب با نیروی جاذبه می باشد.

برج خنک کننده دمونتاژ یا ساخته شده در محل پروژه (FEP)

تاسسیات و صنایعی که گرمای بیش از اندازه تولید می کنند به برجهایی با ظرفیت های بالا ازآنچه که اغلب تولید کنندگان می توانند از قبل مونتاژ و حمل کنند، نیاز دارند. نیروگاهها، پالایشگاهها، کارخانجات فرآوری فولاد و فلزات و سایر تاسیسات بزرگ صنعتی از برجهای خنک کننده FEP استفاده می کنند. این نوع از برجها هزینه اولیه گرانتری را در بر خواهند داشت چرا که جهت مونتاژ در محل باید تیمی متخصصص از کارخانه اعزام گردد که هزینه مجزا دریافت می نمایند.

استفاده از فایبرگلاس در ساخت بدنه برجهای خنک کن

برج خنک کننده فایبرگلاس

به دستگاه خنک سازی که جنس بدنه، بیسین، لوورها، دهانه کشویی و پروانه آن از FRP ، فایبرگلاس و یا کامپوزیت باشد برج خنک کننده فایبرگلاس می گویند. بزرگترین مزیت این مدل برج نسبت به سایر مدلها، بدنه ای مقاوم در برابر رطوبت و اشعه یو وی خورشید می باشد.

چرا که برجهای خنک کن بصورت مداوم در برابر رطوبت قرار دارند و بزرگترین عیب برج خنک کننده گالوانیزه که سابقا تمامی دستگاه های خنک سازی بصورت فلزی ساخته میشد همین موضوع زنگ زدگی گالوانیزه می باشد. 

متریال مورد استفاده در تولید بدنه کولینگ تاور فایبرگلاس

بدنه این دستگاه ها از الیاف فایبرگلاس با رزین وارداتی کره جنوبی که از استحکام فوق العاده ای برخوردار است، ساخته شده است و برای مقاومت بیشتر برج خنک کن فایبرگلاس در مقابل اشعه ماوراء بنفش (UV) دارای روکش مقاوم بوده که عمر قطعات را افزایش می دهد. پنل های بدنه دستگاه بوسیله پیچ های از نوع گالوانیزه ضدزنگ به یکدیگر متصل می گردند.

مراحل ساخت برج خنک کننده فایبر گلاس

روش ساخت برج خنک کننده مراحل تخصصی و پیچیده ای را شامل می شود. افرادی که در زمینه تولید برج خنک کننده فعالیت دارند باید از تخصص افرادی که در زمینه مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک گرایش سیالات و جامدات و مهندسی مکانیک گرایش طراحی صنعتی و مهندسی برق تحصیل کرده‌اند بهره مند شوند.

برای ساخت کولینگ تاور باید در ابتدا جنس برج خنک کننده تعیین شود. بدنه کولینگ تاور با توجه به درجه سختی آب، شرایط آب و هوایی محل نصب، کاربرد و کارایی کولینگ تاور تعیین می شود. دقت نمایید که بدنه کولینگ تاور از اجزای برج خنک کننده محافظت می کند و باید دارای مقاومت کافی باشد.

 1. قالب بندی :
  برای تولید برج خنک کننده به قالبهای متنوع برای هر دستگاه و ظراحی شده از لحاظ مهندسی که دارای مقاومت بالایی باشند احتیاج است.
 2. ساخت بدنه :
  بدنه برج خنک کننده شرکت ناب زیست از جنس فایبرگلاس و الیاف در جه یک تولید می شود به این صورت که الیاف به صرت لایه لایه روی قالب ها قرار می گیرد و سپس روی آن رزین پخش می گردد این کار برای مقاومت برج به صورت هفت لایه انجام می شود.
 3. شاسی کشی :
  در مرحله بعدی شاسی کشی استراکچر برج انجام می گیرد برای استحکام سینی کفی برج که کل وزن برج روی آن قرار می گیرد و این کار معمولا برای برج های با ظرفیت بالا انجام می پزیرد.
 4. مونتاژ :
  مرحله آخر مونتاژ دستگاه است به این شکل که کل قالب های ساخته شده به هم متصل می شوند و تجهیزات داخلی دستگاه شامل نازل، پکینگ، قطره گیر، الکترو موتور، فن و... داخل دستگاه سوار می شوند و یک دستگاه برج خنک کننده اینگونه تولید می شود.

مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس

مهمترین مزایای این مدل از برجهای خنک کننده عدم پوسیدگی با توجه به تماس بالای بدنه دستگاه با آب، عدم پوسیدگی بدلیل قرار گرفتن دائمی در مقابل نور خورشید و سرمای زمستان و گرمای تابستان، عدم انتقال حرارت یا سرمای درون برج به بیرون بدلیل نارسانا بودن کامپوزیت، سرعت بالا در تولید و امکان مونتاز نمودن دستگاه در ظرفیت های بالا و عدم انتقال دستگاه مونتاژ شده در کارخانه را می توان نام برد.

مزایای فایبرگلاس نسبت به بتن و آهن گالوانیزه در ساخت بدنه برج خنک کننده :

 • عدم استفاده از آهن در ساخت بدنه و تشتک (نداشتن محیط نمک فلزی و در نتیجه عدم انتشار باکتری بیماری لجینیر)
 • با استفاده از فایبر گلاس در ساختمان، مشکل زنگ زدگی و خوردگی به وجود نخواهد آمد که این امر باعث افزایش طول عمر کولینگ تاور و کاهش هزینه نگهداری گشته و به علت دارا بودن (UV) در مـواد اولیه ، در برابر اشعه آفتاب و رطوبت بالا مقاوم بـوده در طی مرور زمان تغییر حالت و رنگ نمی دهد.
 • طراحی مدور یا مخروطی شکل کولینگ تاور سبب شده است که ۳۰% از عمل خنک کردن با مکش طبیعی هوا صورت پذیرد . این امر موجب انتخاب الکتروموتور کوچکتر و صرفه جویی قابل در مصرف انرژی الکتریکی خواهد شد ضمنا این طراحی باعث گردیده کولینگ تاور فایبر گلاس در برابر بادهای تند هم مقاوم باشد.
 • کلیه قطعات کولینگ تاور فایبرگلاس دمونتاژ بوده و به آسانی قابلیت حمل و نقل و همچنین نصب سریع درهر مکان را دارد. ضمنا وزن نمونه فایبرگلاس حدود ۲۰% کولینگ تاورهای گالوانیزه می باشد که برای نصب در بام ساختمان های بزرگ و کوچک ایده آل است .
 • به دلیل استفاده از فایبر گلاس و مواد (PVC) و بالانس دینامیکی و استاتیکی فن موجود کولینگ تاور ، لرزش به حداقل ممکن کاهش یافته است و در اثر پایین بودن دورفن از صدایی کم با دبی مناسب برخوردار است .
 • نگهداری و سرویس این کولینگ تاورهای فایبرگلاس بسیار آسان بوده و می توان با باز کردن چند پیچ و مهره به کلیه قسمت های داخلی برج خنک کن دسترسی پیدا کرد.
 • طراحی کولینگ تاور فایبر گلاس دارای نمایی زیباست و در تولید بدنه خارجی و ظاهری آن از رنگ های متنوع که متناسب با مکان نصب باشد و به دلخواه متقاضی استفاده می گردد.
 • پکینگ کولینگ تاور ناب زیست از جنس PVC بوده که در برابر جریان هوا و آب مقاوم بوده و از عمر طولانی برخوردار است.

کولینگ تاور بتنی

کولینگ تاور بتنی بیشتر در نیروگاه ها و کارخانه های تولید سیمان مورد استفاده قرار می گیرد علت این امر دمای بالای مورد نیاز جهت تبدیل کلینکر به سیمان است. تنوره کولینگ تاور بتنی بعضا تا 30 متر ارتفاع دارد. جنس بدنه کولینگ تاور اغلب فایبرگلاس در نظر گرفته میشود ولی می توان مدلهای بتنی با طرح مارلی آمریکا و یا هذلولی ، چوبی و فلزی نیز تولید نمود. دلیل اصلی استفاده از فایبرگلاس در بدنه دستگاه اولا مقاومت بالای فایبرگلاس و در مرحله بعد سبکی فایبرگلاس می باشد.

کولینگ تاور نیروگاه

از کولینگ تاور نیروگاهی به منظور خنک سازی بخار اشباع شده حاصل از توربین که درون کندانسور در جریان است، در نیروگاه تامین برق استفاده می گردد. نیروگاه حرارتی یکی از انواع نیروگاه های تامین برق می باشد که دارای 4نوع اعم از نیروگاه بخار، نیروگاه گازی، نیروگاه سیکل ترکیبی و نیروگاه هسته ای می باشد. در نیروگاه ها آب توسط گاز، زغال سنگ، انرژی هسته ای یا نفت داغ شده و تبدیل به بخار اشباع می شود و از آنجا به سمت توربین حرکت نموده و در آنجا با استفاده از انرژی جنبشی سبب فعالیت ژنراتور که به توربین متصل است می گردد.

سپس این بخار اشباع آب گرم که درون کندانسور جمع شده است به سوی کولینگ تاور حرکت نموده و کولینگ تاور دمای این بخاراشباع را کاهش داده و تبدیل به آب اشباع می کند و دوباره این آب گرم به سمت دیگ بخار نیروگاه رفته و چرخه تکرارمی گردد. نوع کولینگ تاور مورد استفاده بصورت هذلولی بوده و بصورت هواخنک یا آب خنک فرآیند خنک سازی را انجام می دهد.

کولینگ تاور صنعت تزریق پلاستیک

امروزه از تزریق پلاستیک بمنظور تولید انواع تجهیزات صنعتی اعم مخازن و سپتیک و ... استفاده می گردد بنابراین بیشترین استعلام و اجرای پروژه کولینگ تاور را در صنعت تزریق پلاستیک داریم به همین منظور لازم دانستیم توضیح کوتاهی در ارتباط با عملکرد کولینگ تاور در صنعت تزریق پلاستیک در سایت ارایه دهیم.

دستگاه تزریق پلاستیک متشکل از دو بخش قالب گیری و تزریق می باشد. دانه های ریز پلیمری پلاستیکی داخل قیف اکسترود رفته و به سوی سیلندر که دارای المنتهای حرارتی در بخش پوسته می باشد حرکت نموده و در آنجا این دانه های جامد پلیمری با میزان حرارت مشخص از طریق چرخش دورانی سلیندر تبدیل به مایع می شوند و سپس وارد قالب تزریق گشته و و در اینجا باید به منظور دست یافتن به قطعه مورد نیاز حرارت از این مایع قالب گیری شده سلب گردد که این حرارت توسط آب خنک درون کولینگ تاور زدوده می شود. تجربه نشان میدهد حداکثر ظرفیت مورد نیاز برای این صنعتی 150 تن تبرید و حداقل 50 تن تبرید می باشد.

معایب برج خنک کننده

مهمترین معایب و ایرادات برجهای خنک کننده که البته مختص برجهای فایبرگلاس نیست عبارتند از : آلودگی صوتی مخصوصا در نمونه های مداربسته و خشک، ایجاد رسوب و گرفتگی علی الخصوص در سیستم های مدار باز و تر، هدر رفت آب بعنوان مایه حیات، قیمت بالا در برجهای مدار بسته، نیاز به فضای نصب وسیع، اختصاصی بودن سفارش و زمان بر بودن پروسه تولید، عدم توانایی در خنک کاری در مکان های شرجی و مرطوب، برق مصرفی زیاد در برج‌های خنک کننده خشک و عدم وجود  نظارت بر تولید سازندگان در ایران را می توان مهمترین معایب کولینگ تاور نامید.

ابعاد برج خنک کننده فایبرگلاس مخروطی ناب زیست

در جدول زیر ابعاد برجهای خنک کن فایبرگلاس، قطر فن ، وزن در حال کار و زمان خشک و قدرت انواع الکتروموتورهای مورد استفاده سیستمهای خنک کننده شرکت ناب زیست دسته بندی گردیده است.

ابعاد کولینگ تاورهای مخروطی ناب زیست

جدول ابعاد کولینگ تاورهای شرکت ناب زیست

ابعاد کولینگ تاورهای مکعبی ناب زیست

ابعاد کولینگ تاور مکعبی

برج خنک کننده 20 تن تبرید 

یکی از پر کاربردترین ظرفیتهای برج خنک کننده در مجتمع های مسکونی با 10 واحد برج خنک کن با ظرفیت 20 تن تبرید می باشد . لوله ورودی به این دستگاه 2 اینچ می باشد و قاعدتا لوله خروجی نیز 2 اینچ خواهد بود. در جدول فوق مدل Ntc20 در حقیقت ابعاد و اندازه های برج 20 تن تبرید را نمایش می دهد.

در این دستگاه در هر دقیقه 71 گالن آمریکایی آب در حال ورود و رفتن به سر نازل ها برای پاشش روی پکینگ ها و نهایتا جمع شدن درون بیسین می باشد. قدرت الکتروموتور این ظرفیت 37 صدم کیلو وات ، قطر پروانه یا فن دستگاه 80 سانتی متر، قطر تنوره فن 90 سانتی متر و قدرت هوادهی 7000cfm می باشد. وزن برج خنک کننده 20 تن تبرید در حالت خشک معادل 110 کیلو و بهنگام کار و با وجود آب 264 کیلو خواهد بود که برای نصب آن باید شاسی با توان تحمل کافی را تعبیه نمود.

قطعات کولینگ تاور

برج خنک کن 60 تن تبرید

یکی از پر کاربردترین ظرفیتهای برج خنک کن در صنعت گلاب گیری ظرفیت 60 تن تبرید می باشد . لوله ورودی به این دستگاه 4 اینچ می باشد و قاعدتا لوله خروجی نیز 4 اینچ خواهد بود. در جدول فوق مدل Ntc60 در حقیقت ابعاد و اندازه های برج 60 تن تبرید را نمایش می دهد.

در این دستگاه در هر دقیقه 212 گالن آمریکایی آب در حال ورود و رفتن به سر نازل ها برای پاشش روی پکینگ ها و نهایتا جمع شدن درون بیسین می باشد. قدرت الکتروموتور این ظرفیت 1.5 کیلو وات ، قطر پروانه یا فن دستگاه 120 سانتی متر، قطر تنوره فن استیک 130 سانتی متر و قدرت هوادهی 14500 CFM می باشد.

کولینگ تاور 100 تن تبرید

در ادامه معرفی ظرفیتهای متفاوت و ابعاد برجهای تولیدی توسط شرکت ناب زیست به تشریح مشخصات فنی کولینگ تاور 100 تن تبرید که یکی از مهمترین ظرفیتها در خنک کاری دستگاه تزریق پلاستیک می باشد و تقاضای خرید بالایی دارد، می پردازیم. برج خنک کن 100 تن تبرید دارای بدنه ای از جنس کامپوزیت با قطر 2.57 و ارتفاع تا سر الکتروموتور 2.59 سانتیمتر و لوله ورودی و خروجی 4 اینچ می باشد. قدرت الکتروموتور بسته شده روی سیستم 1.5 کیلووات و دارای گذر اسمی آب تا 351 گالن بر دقیقه می باشد.

هد پمپ این دستگاه 3.1 متر بوده و از وزن 520 کیلو در حالت خاموش و خشک و 950 کیلو در حالت کار به همراه آب برخوردار است که این اوزان مبنای خوبی برای طراحی شاسی برج خنک کن می باشد و می بایست برای این منظور در اختیار متخصص طراحی نقشه شاسی برج قرار گیرد.

برج خنک کننده 100 تن تبرید ناب زیست دارای پروانه ای از جنس اصولا فایبرگلاس و یا آلومینیوم و یا پلی آمید با قطر 1.2 متر و قدرت هوادهی 24100cfm می باشد. این ظرفیت توانایی دارد دمای آبی با گذر اسمی 350 گالن در دقیقه را از 37 درجه سانتی گراد به 29 درجه سلسیوس رسانده و تحویل چیلر برای انجام خنک کاری تا 4 درجه سانتی گراد نماید.

برج خنک کننده 500 تن تبرید

یکی دیگر از ظرفیتهای مهم در صنعت، برج خنک کننده 500 تن تبرید می باشد. برج خنک کن 500 تن تبرید دارای بدنه ای از جنس کامپوزیت با قطر 5.51 و ارتفاع تا سر الکتروموتور 4.27 سانتیمتر و لوله ورودی و خروجی 10 اینچ می باشد. قدرت الکتروموتور بسته شده روی سیستم 11 کیلووات و دارای گذر اسمی آب تا 1770 گالن بر دقیقه می باشد.

هد پمپ این دستگاه 5.3 متر بوده و از وزن 2590 کیلو در حالت خاموش و خشک و 7155 کیلو در حالت کار به همراه آب برخوردار است. کولینگ تاور 500 تن تبرید ناب زیست دارای پروانه ای با قطر 3 متر و قدرت هوادهی 119500CFM  می باشد. این ظرفیت توانایی دارد دمای آبی با گذر اسمی 1770 گالن در دقیقه را از 37 درجه سانتی گراد به 29 درجه سلسیوس رسانده و تحویل چیلر برای انجام خنک کاری تا 4 درجه سانتی گراد نماید. قطر لوله ورودی و خروجی مدل 500 تن تبرید 10 اینچ خواهد بود.

روش های مختلف انتقال قدرت در برجهای خنک کننده

1. سیستم انتقال قدرت از مدل تسمه پولی (Poli) : در این نوع انتقال قدرت عموما دور موتور در الکتروموتور کاهش می یابد زیرا باید متناسب با سرعت خطی فن و هوادهی مورد نیاز، توان موتور به اندازه مورد نیاز به پروانه یا فن انتقال یابد به همین دلیل به این نوع سیستم ، کاهنده دور هم می گویند.
2. سیستم انتقال قدرت کوپل مستقیم (Direct Drive) : در این نوع انتقال قدرت که عموما در الکتروموتور با توان های کمتر از 2 کیلو وات استفاده می شود ، الکتروموتور با دور کم انتخاب می شود و قدرت الکتروموتور به صورت مستقیم و به واسطه یک رابط (عموما یک شفت) به فن انتقال می یابد.
3. سیستم انتقال قدرت گیربکسی (Gair Box ) : در این نوع سیستم صفحه چرخش فن بر صفحه چرخش شفت الکتروموتور عمود می باشد و انتقال فن از طریق گیربکس از الکتروموتور به فن صورت می گیرد.

قطعات برج خنک کننده

قطعات برج خنک کننده

تجهیزات مورد استفاده در ساخت بخش داخلی و متریال مورد استفاده در ساخت استراکچر و یا بدنه اصلی برجهای خنک کننده تاثیر بسزایی در قیمت برج خنک کننده دارند لذا ما در این قسمت به معرفی قطعات و تجهیزات مختلفی که درون سیستمهای خنک کننده دست به دست هم می دهند تا این دستگاه بصورت منظم کار کند خواهیم پرداخت.

بدنه برج خنک کن (Casing)

قطعات بدنه GERP توسط پیچ و مهره ضد زنگ به هم متصل و بدنه یکپارچه کولینگ تاور را تشکیل میدهند. بدنه، سطوح خنک کننده PVC را محصور کرده و جریان هوای مکشی را بر روی سطوح خنک کننده امکان پذیر می سازد.
شکل خاص مخروطی بدنه باعث کاهش اصطکاک جریان هوا می شود و به الگوی جریان هوا کمک میکند. بدنه برج طوری طراحی شده که تحمل باد با سرعت m/sec21 و ارتعاشات ناشی از موتور و سیستم های محرکه کولینگ تاور را دارد.
بدنه GERP بعلت ساخته شدن از رزین ایزوفتالیک (ISO) مقاومت بالایی در مقابل ضربه دارد و براحتی در محل بهره برداری آسیب نمی بیند ژکلت نوپنتیل گلیکل (NPG) باعث اطمینان از ماندگاری نما و رنگ طولانی برج خنک کن در مقابل اشعه مستقیم نور خورشید می شود. بدنه جهت حمل راحت بصورت قطعات قابل حمل ساخته می شوند و در سایت مونتاژ خواهند شد.

قیمت کولینگ تاور

بیسین کولینگ تاور (Basin)

تشت جهت جمع آوری آب پس از ریختن از پکینگها و هدایت آن بطرف چاهک (Sump) استفاده می شود، علاوه بر این تشت بعنوان منبع آب نیز عمل می کند. بیسین نیز از جنس فایبرگلاس (GFRP) با مشخصات بدنه میباشد.

چاهک (Sump)

چاهک در کولینگ تاورهای بزرگ در زیر و وسط تشت قرار گرفته و در مدلهای کوچکتر در زیر و در حاشیه تشت قرار دارند و تمام اتصالات ورود، خروج، تخلیه، پرکن (فلوتر) و سرریز روی آن قرار دارد. چاهک در پایین ترین سطح قرار گرفته و همیشه پر از آب می باشد و خطر هوا گرفتگی پمپ هرگز وجود ندارد. چاهک برج خنک کن کاملاً با مواد فایبرگلاس ساخته می شود و خطر هرگونه پوسیدگی و نشتی از بین می رود. تخلیه در پایین ترین سطح قرار دارد که به سادگی می توان آشغال های جمع شده را از کولینگ تاور تخلیه نمود و یا آب را تخلیه کرد.

استراکچر برج خنک کننده (Tower Structure)

استراکچر کولینگ تاور که بدنه، تشت و موتور و غیره را ساپورت می کند از جنس فولاد (MS) می باشد که گالوانیزه گرم (HOT DIP) شده و مقاوم در مقابل خوردگی است.

سطوح خنک کننده یا پکینگ برج خنک کن (Fill)

سطوح خنک کننده طوری طراحی شده اند که بیشترین سطح تماس آب و هوا حاصل و بهترین امکان انتقال حرارت و جرم صورت پذیرد و بیشترین سطح را برای واحد حجم در اختیار ما قرار می دهد. توزیع یکنواخت آب و مکش یکنواخت هوا در سطح مقطع این مهم را امکان پذیر ساخته است. سطوح خنک کننده از ورقهای PVC دست اول با گرید داروئی و از نوع شفاف با ضخامت مناسب و پوشش ضد اشعه ماوراء بنفش و ضد باکتری ساخته میشوند.

فن و پره های فن برج خنک کننده (Fan/Fan Blades)

فن کولینگ تاور

فن های چند پره آکسیال، قابل تنظیم، ضد خوردگی و سبک، برای جابه جایی حجم زیادی از هوا با حداقل مصرف انرژی و حداقل صدا طراحی شده اند که از مشخصه های بارز کولینگ تاورهای گروه صنعتی ناب زیست می باشند.
فن ها بالانس استاتیکی و دینامیکی شده و باعث حرکت آرام و عمر بیشتر یاتاقانها می گردند. پروانه های فایبرگلاس ایروفویل بنا به درخواست خریدار قابل ارائه می باشد، که این فن ها صدای فوق العاده کم و مقاومت خیلی خوب در مقابل خوردگی دارند.

الکتروموتور فن (Fan Drive Motor)

الکترو موتورهای نصب شده بر روی برج های خنک کننده گروه صنعتی ناب دارای کلاس حفاظتی IP55 و عایق حرارتی کلاس F می باشند. اینکه الکتروموتور کولینگ تاور زیمنس باشد یا موتوژن در قیمت تاثیر دارد.

اسپرینکلر هد برج خنک کننده

اسپرینکلر هد برج خنک کننده (Sprinkler Head Cooling Tower) یا همان آب پخش کن متحرک قطعه ای مهم و مرکزی در کولینگ تاورهای مدار باز بوده که موظف است آب گرم ورودی به کولینگ واتر را تحت فشار معین و با حجم مشخص بصورت مدور بر روی پکینگ (Packing Cooling tower) اسپری نماید.

این نوع از آب پخش کن ها در برج خنک کننده مدور یا استوانه (مخروطی) مورد استفاده می باشد و جزو قطعات توزیع آب متحرک محسوب می گردد. هد آب پخش کن یا کلگی در برج های خنک کننده مخروطی با ظرفیت 10 تا 2000تن تبرید از سایز 2 تا 12 اینچ قابل تولید می باشد .

جنس اسپرینکلر هد برج خنک کننده مخروطی

اسپرینکلر هد می تواند از متریال آلومینیوم، برنج، چدن، تفلون، پلی اتیلن، ABS و یا pp ساخته شوند اما اسپرینکلر آلومینیومی و بعد برنجی و در مرحله بعد ABS جزو پرکاربرد ترین انواع آن در بازار می باشد.

برای انتخاب مناسبترین آب پخش کن متحرک برج خنک کننده باید به موارد زیر دقت نمایید.

• تعیین میزان دبی درگردش
• دمای ورودی آب به داخل دستگاه
• میزان اسیدی بودن آب
• میزان سختی و رسوبات آب
• تعیین سایز لوله های بخش خروجی

دقت نمایید که لوله های بازویی اسپرینکلر یا ازجنس فولاد می باشد و یا از UPVC است. مناسبترین متریال آنها همان یو پی وی سی است. آب پخش کن متحرک از قسمت پایین برج با زاویه 90 درجه در قسمت مرکزی برج خنک کننده نصب می گردد.

قیمت اسپرینکلر برج خنک کننده

جدای از کیفیت، قیمت اسپرینکلر برج خنک کننده یکی از عواملی می باشد که مورد توجه مشتریان محترم می باشد. بطور کلی قیمت اسپرینکلرهد یا کلگی آب پخش کن به سایز و متریال مورد استفاده در ساخت این قطعه بستگی دارد. البته با توجه به انواع مختلف و سایزهای مختلف این قطعه در زمان خرید با قیمتهای مختلفی روبرو می شوید.

گریل (Grill)

از آنجایی که برجهای خنک کننده اکثراً در پشت بام یا ارتفاع نصب می شوند، احتمال ورود آشغال به دهانه برج از دهانه مکش هوا وجود دارد. جهت جلوگیری از ورود آشغال مانند برگ درختان، پر پرندگان و همچنین ترشح آب به بیرون گریل که از جنس پلی اتیلن می باشد و مقاوم در مقابل آب و شرایط جوی است، استفاده می شود.

لوور برج خنک کننده (Louver)

علاوه بر گریل، برجهای خنک کننده گروه صنعتی ناب زیست دارای لوور نیز هستند که از ترشح آب به بیرون جلوگیری می کنند و این امر باعث شده تا کولینگ تاورهای تولید شده در شرکت صنعتی ناب زیست نسبت به دیگران متمایز باشند و شما هرگز زمین مرطوب در اطراف برجهای خنک کن شرکت صنعتی ناب زیست نخواهید داشت و البته این موضوع دو مزیت مهم دارد اول اینکه بعلت خشک بودن محیط اطراف راندمان کولینگ تاور بالاتر می رود و دوم ایزولاسیون پشت بام از بین نمی رود.

الیمانتور قطرات رانشی (Drift Eliminator)

در طراحی برج‌های خنک کننده تولید شده در گروه صنعتی ناب زیست تلاش شده که سرعت هوا و توزیع چرخشی آب طوری باشد که حداقل قطرات رانشی را داشته باشیم. جهت جلوگیری از فرار این قطرات پره هایی سینوسی شکل روی لوله های PVC را پوشانده اند.

برج خنک کننده مداربسته

نصب برج خنک کننده

نصب برج خنک کننده مجموعه فعالیتهایی را شامل می شود که بر اساس آن یک تیم مجرب و اصولا تولید کننده برج خنک کن با انجام آنها نسبت به راه اندازی کولینگ تاور در محل اقدام می نمایند. ذیلا به منظور آشنایی شما مجموعه اقداماتی که تیم نصب می بایست انجام دهند را تیتر وار بیان می نمائیم.

1. فونداسیون را با نقشه چک کنید.
2. سطح تراز پایه فونداسیون ها را چک کنید که تمام پایه ها در یک سطح تراز باشند.
3. چاهک (Sump) را با توجه به مسیر لوله کشی ابتدا نصب کنید.
4. پایه های لوله ای را (در صورتیکه در مدل مورد نظر وجود داشته باشد) در پیرامون فونداسیون نصب کنید.
5. حلقه ساپورت تشت جمع آوری آب (Basin) را به پایه های مربوطه وصل کنید.
6. قطعات تشت (Basin) را بهم پیچ و مهره کرده و روی حلقه ساپورت قرار دهید.
7. ساپورت گریل و لوور برج خنک کن را نصب کنید.
8. حلقه بالایی را نصب و به پایه پیچ و مهره کنید.
9. قطعات بدنه را یک به یک به هم پیچ کنید تا سیلندر کامل شود.
10. تاقچه نگهدار الکتروموتور را نصب کنید.
11. نردبان را نصب کنید.
12. موتور و مجموعه پروانه را نصب کنید.
13. لوله آب گرم از چاهک به آب پخش کن برج خنک کننده را وصل کنید.
14. آب پخش کن را به روی لوله وصل کنید.
15. لوله های PVC را به کمک قطعات تفلن به آب پخش کن وصل کنید.
16. گیره را به لوله مرکزی وصل کنید.
17. نگهدارنده های ضربدری سطوح خنک کننده را نصب کنید.
18. شبکه مخصوص پلاستیکی ساپورت سطوح خنک کننده را روی نگهدارنده ها پهن کنید.
19. سطوح خنک کننده برج خنک کننده یا پکینگ مدیا و یا پکینگ لانه زنبوری برج خنک کننده را مرتب بچینید.
20. سطوح خنک کننده ردیف دوم کولینگ تاور را عمود بر سطوح اول بچینید.
21. سطح تشت و چاهک را یک لایه فایبرگلاس کنید و قبل از بهره برداری اجازه دهید خشک شود.
22. شبکه محافظ موتور و پروانه را نصب کنید.
23. گریل و سپس لوور را نصب کنید.
24. تمام پیچ و مهره ها را با برس به رزین آغشته کنید و قبل از بهره برداری اجازه دهید خشک شود.
25. برای نردبان برج خنک کننده، ساپورتی در پایین در نظر بگیرید.

برج خنک کن مخروطی یا مدور و یا گرد

نصب لوله های آب پخش کن برج خنک کن

لوله های آب پخش کن می بایست کاملاً تمیز باشند تا گرفتگی سوراخ ها پیش نیاید. موقع نصب لوله ها روی آب پخش کن کولینگ تاور دقت کنید که پیچ های تنظیم دقیق بسته شوند، بطوریکه لوله ها کاملاً در مرکز قرار گیرند.

نصب کله آب پخش کن

رسوب و لجن ممکن است جلوی چرخش آب پخش کن را بگیرد. در صورتیکه حرکت آب پخش کن دشوار شود یا بایستد با وجودی که مقدار آب در گردش تغییر نکرده باشد، کله آب پخش کن را برای تمیز کردن و چک کردن باز کنید. وقتی دوباره کله آب پخش کن را می بندید مطمئن شوید که آب داخل بلبرینگ ها نرود و با گریس ضد خوردگی پوشیده شده باشد.

بررسی های بعد از مونتاژ و قبل از راه اندازی برج خنک کننده

1. سطح تشت و فن را چک کنید تا موازی سطح افق باشند.
2. لوله مرکزی را چک کنید که حتماً عمود باشد و تمام بازوهای آب پخش کن در یک سطح و عمود بر لوله مرکزی باشند.
3. مطمئن شوید که هیچگونه آشغال یا جسم خارجی در تشت و چاهک وجود ندارد، آنها را تمیز شستشو دهید.
4. آب پخش کن را با دست حرکت دهید و مطمئن شوید به راحتی حرکت می کند.
5. مطمئن باشید سطح بالایی سطوح خنک کننده هموار است.
6. مطمئن شوید که بازوهای آب پخش کن فاصله مناسب با سطوح خنک کننده و بدنه دارند و به آنها برخورد نخواهند کرد.
7. مطمئن شوید فن و الکترو موتور درست نصب شده اند.
8. تمام پیچ و مهره ها را چک کرده تا هیچ قسمت ول و لق نباشد.
9. تشت را از آب پر کنید، در صورت مشاهده هرگونه نشتی، آن را رفع نمائید.
10. برق صحیح (۳۸۰V- 50HZ- 3PH-AC) را به فن وصل کرده و موارد زیر را چک کنید.
11. جهت گردش فن را چک کنید، هوا می بایست از دهانه مکش که لوورها هستند مکیده از روی سطوح خنک کننده عبور کرده و به صورت عمودی از تنوره بالا خارج شوند.
12. لرزش حداکثر در حد قابل اغماض باشد.
13. کابلهای برق استاندارد بوده و درست بسته شده و مسائل ایمنی کاملاً رعایت شده باشند.
14. جریان آب را برقرار کنید و گردش آب پخش کن را چک کنید هرگونه بی نظمی را رفع نمائید.

مشکلات رایج در حین بهره برداری کولینگ تاور

برج های خنک کننده امروزه بعنوان قسمت اساسی و حیاتی از سیستم مدیریت آب در واحد کابری شما هستند. اگر یک قطعه از قطعات داخلی یا خارجی برج مخدوش گردد و از کار بیفتد ، می تواند عملکرد کل برج خنک کننده را تحت تاثیر قرار دهد و دفع گرما بصورت موثر از سیال اتفاق نیفتد و میزان خنک نگه داشتن تجهیزات یا تأسیسات را به شدت کاهش دهد. از این رو هنگامی که برج خنک کننده شما کارایی کمتری دارد ، از انرژی بیشتری استفاده می کند و هزینه بیشتری نیز در بر خواهد داشت. مشکلات رایج و نقص در ساختار برج خنک کننده می توانند در روند صنعتی شما دخالت کرده و به ماشین آلات شما آسیب برسانند یا از بین بروند. بنابراین ما وظیفه خود می دانیم تا اطلاعات لازم را در ارتباط با مشکلات رایج برج خنک کننده بمنظور بازده و بهره وری مناسب از برج در اختیار مشتریان و کارفرمایان عزیز قرار دهیم :

رسوب گذاری درون کولینگ تاور

از آنجا که مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، سیلیس و کلراید در برج خنک کننده شما جمع می شوند ، می توانند لایه هایی آهکی را ایجاد کنند. این امر در برج های خنک کننده مدار باز که از خنک کننده تبخیری استفاده می کنند بیشتر مشاهده می شود ، زیرا آب (و در نتیجه مواد معدنی موجود در آن) با سطوح تبادل حرارت(پکینگ) شما برخورد می کنند. رسوبات درون برج خنک کننده باید بطور منظم تمییز و حذف گردند.

در غیر اینصورت برج خنک کننده شما مجبور است برج خنک کننده، اطمینان یافتن از جریان مناسب و مداوم آب به درون دستگاه می باشد. اگر در مناطقی هستید که آب آن منطقه دارای مقادیر بالای سختی هستند باید این مسئله بررسی و از روشهای از قبیل استفاده از مواد شیمیایی رسوب زدا، سختی گیر آب، تنظیم PH و... جهت کم کردن یا حذف یونهای سخت کنید و آبی با کیفیت را در داخل کولینگ تاور تغذیه نمایید.

آلودگی میکروارگانیسمی (لژیونلا)

به دلیل رطوبت و غلظت بالای مواد معدنی ، برج های خنک کننده می توانند محل پرورش باکتری های مضر باشند که می توانند به دستگاه شما آسیب برسانند یا از کارایی آنها بکاهند. در حوضه برج خنک کننده ممکن است گاهی اوقات یک لایه نازک از باکتری(جلبک) پیدا کنید. این "بیوفیلم" روند انتقال حرارت را مهار می کند ، برج شما را از کارایی کمتری برخوردار می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، شما باید با یک کارشناس و تولید کننده برج خنک کننده مشورت نمایید و طبق پیشنهاد ایشان از آب خود نمونه برداری کنید ، سپس با شستشوی کلر باکتری ها را از منبع آب درون برج خنک کن پاک کنید. شما این روند را تکرار می کنید تا زمانی که تمام باکتری ها از بین بروند.

ورود گرد و غبار به داخل کولینگ تاور

هنگامی که آب و هوای خارج از برج خنک کننده وارد دستگاه می گرددشما ، ممکن است باعث انواع آلودگی و ذرات و گرد وغبار بر سطوح انتقال حرارت داخل برج نفوذ کند و به مرور زمان سطح پکینگها را اشباع و مسدود کرده و از جاری شدن آب از لابلای گامهای پکینگ جلوگیری کند. این می تواند باعث ایجاد کانالهایی شود ، وحتی می تواند در فصول سرد و یخبندان منجر به یخ زدگی شود ، اما حداقل اثر آن این است که کارایی برج خنک کننده شما را کاهش می دهد.

یخ زدگی درون برج خنک کننده

برج های خنک کننده ای که در هوای بسیار سرد کار می کنند خطر تجمع یخ را دارند. با تشکیل یخ ، برج شما سنگین می شود و یخ زیاد می تواند به یکپارچگی ساختاری برج شما آسیب برساند یا حتی باعث ریزش کامل آن شود . برای جلوگیری از تجمع یخ ، مهم است که دائماً گرمای برج خود را کنترل کنید ، از الکتروموتورهای با سرعت متغیر استفاده کنید ، حتی اگر برج خنک کننده شما برای خنک کردن آب در نظر گرفته شده باشد ، داشتن یك بخاری یا هیتر حوضچه ای برای یخ زدگی آن مهم است.

زنگ زدگی و پوسیدگی در سطوح داخلی برج خنک کننده

عبور سدیم و سایر مواد معدنی از لوله های ورودی برج خنک کن شما ، می توانند به تدریج فلز را بشکنند. این مسئله در برجهای خنک کننده مدار بسته (مانند کولرهای مایع) ، جایی که در اوایل تشخیص خوردگی دشوارتر است ، نگرانی بیشتری دارد. خوردگی در لوله های شما می تواند باعث نشت برج خنک کننده یا سایر قسمت های تأمین آب شود. استفده از پوشش محافظ روی لوله های ورودی برج خنک کننده مانع از پوسیدگی می شود و طول عمر لوله های ورودی و همچنین کویلها را افزایش می دهد. اما همچنین می توانید مواد شیمیایی به تصفیه آب اضافه کنید یا تعادل pH آب خود را افزایش دهید.

نشت در برج خنک کننده

نشت اغلب به سختی قابل تشخیص است ، به این معنی که بررسی و یافتن محل نشتی در برج خنک کننده بسیار هزینه بر می باشد. تصور کنید که در یک روز کار چه مقدار آب می تواند نشت کند و برج خنک کننده شما برای جبران نشت چقدر آب بیشتری باید پمپ کند. شما باید مرتباً سطح شناور حوضچه و دریچه های سیستم خود را بررسی کنید .

تعمیر و نگهداری کولینگ تاور

بمنظور اطمینان از سلامت برج خنک کننده شما می بایست بعنوان بهره بردار برخی اقدامات اولیه را بصورت مرتب انجام دهید تا کارایی برج خنک کن در بالاترین حد خود قرار گیرد. ذیلا مجموعه اقداماتی که برای نگهداری دستگاه خنک کننده ضروری می باشد بصورت سریع مرور گردیده است .
سرعت موتور را طبق آنچه اعلام شده چک کنید. دبی هوا و دبی آب برج خنک کننده را چک کنید. توان و جریان برق الکتروموتور را چک کنید که در حد مجاز باشند. صداهای غیر معمول و لرزه های در حال کار را چک کنید. آب پخش کن می بایست با سرعت حدود ۵ تا ۸ دور در دقیقه براحتی بچرخد، در غیر اینصورت زاویه سوراخها را تنظیم، تا سرعت مناسب بدست آید. مطمئن شوید آب بصورت یکنواخت روی تمام سطوح خنک کننده می ریزد و قطرات معلق توسط قطره گیر ها گرفته می شوند و قطرات بیش از حد از تنوره خارج نمی شوند. فاصله بین سطوح خنک کننده و صفحات المیناتور چک شود، فاصله کافی و یکسان بین آنها وجود داشته باشد. شیر آب تخلیه (Bleed Off) را تنظیم کنید تا درصد مورد نظر تخلیه شود. شیر شناور را طوری تنظیم کنید، تا آب جایگزین پرت های آب را جبران کرده و همچنین موقعی که برج خنک کننده خاموش می شود سرریز نکند.

برج خنک کننده نیروگاه

برج خنک کننده نیروگاه یکی سیستم جریان طبیعی با ساختار هذلولی و قابل استفاده بمنظور خنک سازی تجهیزات در صنایع بسیار حساس همچون نیروگاه های برق و گاز می باشد. در گذشته برای انجام عمل خنک سازی در نیروگاه ها از روش یک بار مصرف استفاده می شد به این شکل که آب خنک وارد سیستم می شد و پس از انجام عمل خنک کاری و جذب گرما از مبدل حرارتی با همان گرمای بالا به محیط زیست و آب های سطحی مجاور رهاسازی می شد.

رهاسازی آب گرم به رودخانه و دریا موجب از بین رفتن آبزیان و گیاهان می گردید و خطرات جبران ناپذیری را به بار می آورد. از طرفی این سیستم باعث می گردید که این نیروگاه ها همیشه در کنار منابع آب زیاد مانند رودخانه ها و دریاها ساخته شود. ولی امروزه برای خنک کاری نیروگاه ها از چرخه آب یا همان سیرکوله کردن آب استفاده می شود.

به این صورت که آب پس از گرم شدن در مبدل حرارتی به داخل کولینگ تاور هدایت می شود و خنک می شود و دوباره به داخل مبدل حرارتی نیروگاه هدایت می شود. در این حالت هدر رفت آب بسیار کاهش می یابد.

برج خنک کننده نیروگاه

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید پساب گرم از مبدلهای حرارتی نیروگاه وارد کولینگ تاور می شود و از روی برج خنک کننده نیروگاه ریزش (شاور) می کند. از طرف دیگر هوا از قسمت پایین برج خنک کن وارد شده و در خلاف جهت حرکت آب گرم به سمت بالا هدایت می شود.

برخورد آب گرم و هوای تازه موجب انتقال گرما از آب به هوا گردیده و آب را خنک می کند، آب خنک شده برای بازگشت به مبدل حرارتی در قسمت تشتک یا حوضچه برج خنک کننده جمع می شود و هوای گرم شده نیز از طریق دهانه بالایی کولینگ تاور به فضای آزاد هدایت می شود. یکی از مهمترین قسمت ها در کولینگ تاور نیروگاه سطوحی هستند که به واسطه آن ها سرع آب کاهش یافت و سطح انتقال حرارت میان آب و هوا افزایش پیدا می کنند.

این سطوح خنک کننده در صنعت با نام پکینگ شناخته می شوند که در انواع شکل ها و با متریال مختلف ساخته می شوند و هر کدام دارای ویژگی خاصی هستند.

قیمت برج خنک کننده 

محاسبات ظرفیت برج خنک کننده

ظرفیت برج خنک کننده در واقع میزان حرارتی است که از آب تحت عنوان سیال فرآیندی به محیط بیرون انتقال می دهد. به منظور تعیین ظرفیت برج خنک کننده باید در ابتدا می بایست میزان انرژی گرمایی دریافت شده از آب در واحد زمان مشخص را تعیین نمود. نرخ انتقال انرژی گرمایی در واحد زمان از پارامترهای مهمی تاثیر می پذیرد. محاسبات ظرفیت کولینگ تاور در واقع بیانگر بخش های مختلفی از طراحی دستگاه خنک کاری در صنایع می باشد.

بخش های مختلف مرتبط با محاسبات ظرفیت دستگاه خنک سازی و عوامل تاثیرگذار در محاسبه ظرفیت برج خنک کننده به شرح ذیل می باشد .

دمای آب خروجی از کولینگ تاور

یکی از مهمترین بخش ها در اصول محاسبات ظرفیت برج خنک کننده تعیین دمای آب خروجی از سیستم بعد از عملیات خنک کاری می باشد. دمای آب خروجی در واقع براساس اصول طراحی وابسته به چند پارامتر مهم و اساسی می باشد. به عبارتی دیگر با توجه به عوامل مختلف در برج خنک کننده، دمای خروجی آب سرد نیز متغیر می باشد.

دمای آب ورودی 

انتقال حرارت بین آب و هوا در برج خنک کننده در واقع سبب کاهش دمای آب گرم خروجی به میزان معینی می گردد. کاهش دمای دستگاه یا به عبارتی اختلاف دمای آب گرم و آب سرد سیستم خنک سازی تحت عنوان Range در اصول محاسبات شناخته می شود. میزان Range یا اختلاف دمای ورودی و خروجی برج خنک کننده نمی تواند براساس اصول طراحی سیستم خنک کاری بیشتر از 7 الی 10 درجه سانتی گراد باشد. در واقع میزان دمای ورودی آب به سیستم یکی از مهمترین پارامترهای تاثیرگذار در دمای خروجی دستگاه می باشد.

دمای اشباع محیط

همانطور که پیشتر توضیح داده شد در واقع این سیستم می تواند دمای آب را تا نزدیکی دمای اشباع یا تر محیط کاهش دهد. فاصله دمای خروجی آب خنک از برج خنک کننده نسبت به دمای مرطوب محیط را تحت عنوان آپروچ (Approach) می شناسیم. (تعریف ساده آپروچ برج خنک کننده : میزان نزدیکی دمای آب سرد خروجی برج خنک کننده به دمای تر محیط). میزان آپروچ برج خنک کننده در واقع وابسته به میزان سطح انتقال حرارت در برج خنک کن (Heat Surface Area) می باشد . به هر میزان در یک سیستم از سطح موثر بیشتر تماس بین آب و هوا (پکینگ) استفاده کنیم، آب سرد خروجی به دمای اشباع محیط نزدیک تر خواهد شد. (آپروچ برج خنک کننده کمتر خواهد شد). کمینه میزان آپروچ برج خنک کننده براساس استاندارد شماره STD-201 معادل 2.8 درجه سانتی گراد (5 درجه فارنهایت) می باشد. در واقع دمای خروجی دستگاه خنک کننده نمی تواند با توجه به شرایط فصلی مختلف بیشتر از 3 درجه سانتی گراد به دمای مرطوب محیط نزدیک گردد. نمودار زیر درواقع نشانگر این است که به هر میزان آپروچ برج خنک کننده کمتر باشد ضریب تاثیر سطح موثر در برج خنک کننده نیز افزایش می یابد .

حجم آب در گردش کولینگ تاور

در واقع گذر میزان حجم یا جرم معینی از آب در واحد زمان تحت عنوان گذر جرمی آب سیستم خنک سازی (Mass Flow) شناخته می شود. گذر جرمی آب تاثیر بسیاری در محاسبات برج خنک کننده مخصوصاً در تعیین دمای خروجی آب خواهد داشت. به عبارتی دیگر به میزان انتقال حرارت معین با افزایش میزان دبی سیستم خنک کاری، میزان اختلاف دمای بین آب گرم ورودی و آب سرد خروجی کاهش می یابد. با کاهش Range دمای سیستم نیز افزایش می یابد.

کولینگ تاور مکعبی

ظرفیت برج خنک کننده

ظرفیت برودتی برج خنک کننده در واقع میزان انرژی گرمایی دفع شده از آب به محیط بیرون در واحد زمانی معین می باشد. به بیانی ساده تر ظرفیت، همان توان سرمایشی دستگاه خنک سازی در کاهش دمایی آب با گذرحجمی مشخص می باشد. ظرفیت در اصول محاسبات برج خنک کننده تاثیر بسزایی در سایر عوامل دارد. دمای آب سرد خروجی در واقع به هر میزان در سطح تبادل حرارت بیشتر (پکینگ مدیا بیشتر) و همچنین در تماس با جریان فلوهوای بیشتری قرار گیرد پایین تر خواهد بود.

براساس تجربه، معمولا سازنده کولینگ تاور یا تولید کننده برج خنک کننده، ظرفیت برج خنک کن را در چیلرهای تراکمی ۳۰ درصد بیشتر از توان چیلر و در چیلر های جذبی دو برابر توان چیلر در نظر می گیرند. دلیل انتخاب این ضرایب، ریشه در ضریب عملکرد چیلرهای تراکمی و جذبی دارد. ضریب عملکرد چیلرهای جذبی غالبا کمتر از ۱ بوده در حالی که این میزان در چیلر تراکمی به عنوان یخچال به ۳ نیز می رسد.

ظرفیت برج خنک کننده = توان چیلر جذبی × ۲ = توان چیلر تراکمی × ۱.۳

البته شایان ذکر می باشد که این مقادیر دقیق نیست اما تا حد زیادی قابل اطمینان است. حال با نگاه علمی تر سعی بر بدست آوردن مقداردقیق ظرفیت می نمائیم. علاوه بر دمای هوا ، رطوبت نیز عامل تاثیر گذار در برآورد ظرفیت کولینگ تاور خواهد بود. در مناطقی با رطوبت بالا عمل تبخیر سخت تر از مناطق خشک اتفاق خواهد افتاد بنابراین عمل خنک سازی که با تبخیر همراه است نیازمند توان بالاتری می باشد.

با توجه به پارامترهای بالا برای بدست آوردن ظرفیت برج خنک کن رابطه زیر مطرح شده است :

بار حرارتی (Btu/hr) = دبی بر حسب جی پی ام ×۵۰۰ × رنج سرمایش (درجه فارنهایت)

این رابطه همان فرمول معروف محاسبه ظرفیت برج خنک کننده Q ̇= m ̇C∆T است. که در آن Q ̇ ظرفیت (انرژی بر واحد زمان) برحسب دقیقه ، Btu/hr دبی آب در گردش بر حسب gpm یعنی گالن بر دقیقه و T∆ بر حسب فارنهایت مطرح شده و فرمولی با ظاهر جدید ساخته است.
نظر به اینکه گرمای نهان تبخیر آب در مقایسه با ظرفیت گرمایی ویژه آن بسیار بالا می باشد، تبخیر بسیار ناچیز آب باعث سرمایش نسبتاً بالایی در جریان مایع می گردد (بعنوان مثال تبخیر 1 لیتر آب و ورود آن به جریان هوا می تواند باعث سرد کردن 10 درجه ای حدود 60 لیتر جریان آب گردد).

البته باید توجه داشت که پارامتر محدود کننده انتقال حرارت، رطوبت نسبی هوای منطقه می باشد. از نظر تئوری حداقل دمای قابل حصول برای آب خروجی از برج خنک کن برابر دمای مرطوب هوای ورودی می باشد ولی در عمل معمولاً این اختلاف دما 2.5 تا 5 درجه سانتیگراد می باشد. دمای مرطوب هوای ورودی را می توان با پیچیدن یک پارچه مرطوب دور حباب دماسنج و دمیدن هوا با آن اندازه گیری کرد.

محاسبه آب جبرانی برج خنک کننده

آب جبرانی برج خنک کننده (Make up) در واقع میزان مصرف آب محسوب می شود که در یک چرخه کاری و دریک زمان معین مصرف می نماید. به عبارتی دیگر آب میکاپ کولینگ تاور همان میزان پرت یا هدررفت آب در یک چرخه صنعتی انتقال حرارت می باشد.

به منظور محاسبه آب جبرانی باید در نظر داشت که آب در گردش درون سیستم خنک کننده از سه طریق هدر می رود. به منظور محاسبه آب جبرانی می توان از فرمول M=E+B+D استفاده نمود که در این فرمول M : همان آب جبرانی ، E میزان تبخیر آب ، B همان بلودان یا زیرآب و D میزان دریفت یا پرتاب قطرات آب می باشد.

تبخیر

تبخیر برج خنک کننده (evaporate) در واقع عامل اصلی انتقال حرارت از آب به سمت اتمسفر می باشد. این درصد از تبخیر (E) سبب افزایش رطوبت نسبی محیط اطراف سیستم می گردد. تبخیر سهم بسیار زیادی در محاسبه آب جبرانی دارد. در بیشتر موارد سهم تبخیر در محاسبه آب جبرانی عموما بیشتر از دو عامل دیگر می باشد (80 درصد مصرف آب برج خنک کن).

بلودان

زیرآب (blow down) یا بلودان برج خنک کننده در واقع یکی از مهمترین بخش هایی است که تنظیم دقیق میزان این پارامتر تاثیر بسیاری در نحوه عملکرد سیستم دارد . در واقع اگر در محاسبات ، میزان بلودان برج خنک کننده از میزان معین خود کمتر طراحی گردد میزان غلظت مواد محلول در آب افزایش یافته و درنتیجه اجزای سیستم ظرف مدت کوتاهی دچار رسوب و گرفتگی می شود. حداقل میزان بلودان برج خنک کن وابسته به کیفیت آب جبرانی دارد. به هر میزان آب مصرفی دارای املاح کمتری باشد، میزان بلودان برج خنک کن نیز کمتر خواهد بود. بلودان بعد از تبخیر بیشترین سهم در محاسبه آب جبرانی را برعهده دارد .

پرتاب قطرات

دریفت (Drift) در واقع میزان پرتاب قطرات آب به سمت پروانه برج خنک کننده می باشد. به عبارتی دیگر یکی از عوامل جانبی تاثیرگذار در محاسبه آب جبرانی بررسی مقدار Drift قطرات آب به سمت فن برج خنک کن می باشد . این بخش از پرت آب درصد کمی از محاسبات ظرفیت کولینگ تاور را به خود اختصاص می دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه روی عبارت drift eliminator کلیک کنید.

به منظور محاسبه آب جبرانی از نرم افزارهای محاسبات برج خنک کننده شرکت ناب زیست در زمینه تعیین میکاپ می توان استفاده نمود. این نرم افزارها تحت لیسانس شرکت SPX طراحی و برنامه نویسی شده است. در انتها و بمنظور نتیجه گیری از موضوع مطرح شده در این بخش می توان گفت از پارامترهای تاثیرگذار در محاسبه آب جبرانی برج خنک کن می توان به دبی آب در گردش ، دمای اشباع محیط ، دمای ورودی و خروجی سیال و میزان غلظت املاح موجود در آب اشاره نمود.

قیمت برج خنک کننده فایبرگلاس

قیمت برج خنک کننده

قیمت برج خنک کننده پارامتری وابسته به عوامل زیر است :

1. ظرفیت دستگاه شامل ظرفیت های 5 تن تبرید تا 10 هزار تن تبرید . این عامل تاثیر مستقیمی بر قیمت خواهد داشت اما این رابطه خطی نخواهد بود یعنی هر ظرفیت بالاتر معادل است با قیمت کولینگ تاور بیشتر . 
2. نوع سازه شامل مخروطی و مکعبی یا صنعتی بودن بدنه برج که سازه هر چقدر گرد تر باشد قیمت ان بالاتر خواهد رفت.
3. جنس بدنه اعم از گالوانیزه، چوبی، فایبرگلاس و بتنی که بیشترین قیمت مربوط به سیستم فایبرگلاس و کمترین آن مربوط یبه سیستم چوبی می باشد. البته در برخی از صنایع حساس همچون هواپیماسازی و ساخت ترانشه های فلزی و سیستم های مسی جنس بدنه برجهای خنک کن از استیل ساخته می شود که در این صورت قیمت کولینگ تاور بیش از 10 برابر حالت فایبرگلاس می باشد.
4. کیفیت الکتروموتور و در حقیقت ضد آب بودن الکتروموتور و استفاده از تولیدات شرکتهای معتبر همچون زیمنس آلمان و ip55 باعث بالا رفتن قیمت برج خنک کننده صنایع خواهد شد.
5. کیفیت قطعات مورد استفاده در ساخت سیستم پاشش یعنی نازلها می تواند قیمت کولینگ تاور را تحت تاثیر قرار دهد.
6. جنس سطوح خنک کننده اعم از پی وی سی ، پ پ و یا سایر متریال تماما باعث کاهش و یا افزایش قیمت دستگاه خنک سازی در صنایع می شود.
7. مدار باز یا بسته بودن سیستم خنک کاری که سیستم مدار باز نسبت به مدار بسته قیمت کمتری دارد دلیل این موضوع نیز قیمت بالای کویلهای مسی است که درون سیستم مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد.
در هر صورت بمنظور استعلام قیمت و دریافت لیست قیمت بروز برج خنک کننده ناب زیست شما می بایست حتما با یک مشاور با تجربه در زمینه طراحی در ارتباط باشید.

قیمت برخی از برج های خنک کننده در طرفیت ها و شکلهای مختلف در حال حاضر که قیمت ارز مرجع جهانی معادل 20 هزار تومان می باشد بمنظور ازائه تخمینی از قیمت کولینگ تاور ذیلا ارائه می شود. قیمت برج خنک کننده 20 تن تبرید مکعبی در مقطع فعلی معادل 12 میلیون تومان می باشد و قیمت مدل مدور آن 14.5 میلیون تومان می باشد.

قیمت کولینگ تاور 500 تن تبرید مکعبی یا پکینگ پ پ و ضخامت بدنه فایبرگلاس 8 میلیمترمعادل 120 میلیون تومان می باشد که عرض و طول این دستگاه 3.2 متر و ارتفاع آن 3 متر می باشد.

قیمت برج خنک کننده 400 تن تبرید مدور با بدنه کامپوزیت در صورت استفاده از موتور با قدرت 7.2 کیلوات زیمنس آلممان معادل 95 میلیون تومان برآورد می گردد.

برج خنک کننده دسته دوم

 در مقطع کنونی تقاضای برج خنک کننده دسته دوم زیاد شده است و روزانه حداقل دو تماس بمنظور خرید برج خنک کننده دسته دوم وجود دارد. با توجه به اینکه ناب زیست یک مجموعه تولید کننده و نه واسطه می باشد و این موضوع یعنی خرید و فروش برج خنک کن دسته دوم بدلیل تخصصی بودن ظرفیت، ابعاد و تمامی مشخصات امری غیرمعمول و حتی می توان گفت غیراقتصادی بوده لذا ما از شما مشتری گرامی پوزش خواسته و تقاضا داریم از مجموعه ما درخواست خرید کولینگ تاور دسته دوم نفرمائید.

در این قسمت، کاتالوگ برج خنک کننده ناب زیست را برای اطلاعات از سایر اطلاعاتی که بمنظور طراحی و محاسبه ظرفیت کولینگ تاور قطعا مورد نیاز شما خواهد بود را بارگزاری خواهیم نمود. کاتالوگ کولینگ تاور با زبان لاتین نیز در دست طراحی است که به محض آماده شدن در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

دانلود کاتالوگ برج خنک کننده

یکی از مهمترین سوالاتی که در تماس بسیاری از مشتریان عزیز پرسیده می شود حداقل دمای برج خنک کننده است. این سوال را نمی توان بصورت یک عدد بیان نمود بطور مثال حداقل دمای برج خنک کننده در اصفهان با اهواز متفاوت است چرا که دمای مرطوب این دو شهر با هم متفاوت هستند. حداقل دمای قابل استحصال از برج خنک کننده یکی دو درجه بالاتر از دمای مرطوب آن شهر می باشد. به همین دلیل است که شرکتهای تولید کننده یا سازنده برج خنک کننده قبل از طراحی برج خنک کن و بمنظور محاسبه ظرفیت، حتما شهر و منطقه محل نصب کولینگ تاور را از شما سوال خواهند نمود.

2014:03:26
 1. اعتمادی گفت:

  سلام ما تو شیراز یک برج خنک کننده 250 تن تبرید گرفتیم از شرکت پرتو آبگردان، الان اب پخش کن دستگاه خراب شده امکان داره قیمت اب پخش کن کولینگ تاور 250 تن تبرید رو برای من بفرمائید؟ سایر اجزای برج رو هم دارید شما اگر لازم شد؟.

 2. بنیادپناه گفت:

  سلام من به دنبال سازنده برج خنک کننده فایبر گلاس با قالب گرد یعنی مخروطی در استان خراسان و مشهد هستم. شما تولید کننده هستید ؟ کارخونه تون کجاست ؟.

نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57