ایستگاه پمپاژ فاضلاب ، لیفت استیشن ، پمپ سپتیک

ایستگاه پمپاژ فاضلاب ، لیفت استیشن ، پمپ سپتیک

ایستگاه پمپاژ - لیفت استیشن - پمپ سپتیک جهت مکش لجن و فاضلاب های لجنی از ته سپتیک تانک و سر ریز آن ها به درون اگوی شهری کاربرد دارد.

یکی از خدمات ارایه شده تخصصی شرکت ناب زیست اجرای ایستگاه پمپاژ بهمراه اجرای تابلو کنترل های ایستگاه و کنترلرهای الکتروپمپ ها می باشد.

ایستگاه های پمپاژ آب و پمپ استیشن های فاضلاب کاربردهای متفاوتی دارند :

ایستگاه پمپاژ جز صنایع عمومی می باشند، لذا کاربردهای متفاوتی برای آنها متصور است که ذیلا به پاره ای از آنها اشاره می گردد :
1- استفاده از ایستگاه پمپاژ در شبکه های توزیع و خطوط انتقال آب شهری و روستایی.
2- استفاده از پمپ استشین در انتقال فاضلاب حوضچه آرامش و مخزن ته نشینی به تصفیه خانه فاضلاب شهری یا صنعتی.
3- پمپاژ آب از دریاها و دریاچه ها، رودخانه ها به منظور مصارف صنعتی همچون خنک کاری و در اکثر موارد کشاورزی
4- تامین آب مورد نیاز معادنی همچون چادرملو و گلگهر در مناطق با فاصله زیاد از منابع آبی

ایستگاه پمپاژ

ایستگاه پمپاژ فاضلاب (Pump station) یا لیفت استیشن فاضلاب سیستمی است مشتمل در ایتدا یک منهول اصولا پلاستیکی یا پلی اتیلنی ، یک یا چند پمپ خوردکن دار، لوله های انتقال فاضلاب که قطعا باید تکجداره تحت فشار باشند، سیستم کنترل سطح فاضلاب، سپتیک تانک و قسمت برق همچون تابلو کنترل و کنتاکتور که وظیفه انتقال فاضلاب از طبقات پایین به سمت چاه فاضلاب و یا اگوی شهری را بر عهده دارد. 

انتخاب پمپ سپتیک بهنگام تولید ایستگاه پمپاژ فاضلاب مسئله ای بسیار با اهمیت است چرا که در صورت بروز خطا در محاسبات متاسفانه پمپ سپتیک مورد نظر بسیار سریع از مدار خارج می شود و ضمن ایجاد مشکل در سیستم انتقال فاضلاب، هزینه ای گزاف را به کارفرما تحمیل خواهد نمود.

محاسبه ظرفیت و قدرت پمپ سپتیک در لیفت استیشن نیز نیاز به تجریه و دانش دارد. 

ویدیو کامل نحوه کار ایستگاه پمپاژ

شرح عملکرد ایستگاه پمپاژ یا لیفت استیشن

در مواقعی که فاضلاب به صورت ثقلی و به دلیل جریان گرانش، امکان ریزش به محل دیگر را ندارد، یعنی در واقع فاضلاب باید به نقطه بالادست خود حرکت کند، استفاده از ایستگاه پمپاژ یا لیفت استیشن اجتناب ناپذیر است.

عملکرد ایستگاه پمپاژ به گونه ای است که فاضلاب ورودی را در مخزن اولیه ذخیره موقت کرده و توسط پمپ به نقطه دیگری در مسیر بالادست، پمپ میکند.

عموما پمپاژ کردن به مسیر طولی با شیب قائم گفته میشود.در صورتی که فاضلاب به طور عمده و یکسره به مسیر عمودی بالاتر رود، از اصطلاح لیفت شدن یا ایستگاه لیفت استفاده میشود.

تجهیزات ایستگاه پمپاژ فاضلاب (پمپ سپتیک)

هر ایستگاه پمپاژ عموما از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: مخزن ذخیره فاضلاب، پمپ های ذخیره فاضلاب و تابلو فرمان

مخزن ذخیره فاضلاب ایستگاه پمپاژ فاضلاب

مخزن ذخیره فاضلاب، فاضلاب را بصورت موقت در خود ذخیره کرده و محل تعبیه پمپ های اصلی فاضلاب نیز میباشد. به این مخزن منهول نیر گفته می شود.

فاضلاب ذخیره شده در مخزن از طریق پمپ لجن کش (خرد کن دار یا بدون خردکن) به محل مورد نظر پمپ یا لیفت میشود. طراحی مخزن ذخیره فاضلاب به گونه ای است که فاضلاب را حد اکثر در مدت 45 دقیقه الی 2 ساعت نگه دارد.

علت این امر این است که در صورت ماند بیشتر فاضلاب ممکن است پروسه تصفیه بیهوازی شکل گرفته و گازهای CH4 و SH2 تولید شود و که تولید بوی نامطبوعی مینماید.

از انجا که هدف ایستگاه پمپاژ، فقط ذخیره فاضلاب خام و نه تصفیه آن است، از تولید این گازها با طراحی حجم درست مخزن جلوگیری مینماییم.

حجم مخزن باید به گونه ای انتخاب و محاسبه گردد که پمپ های لجن کش به راحتی در مخزن تعبیه شده و فضای موقت برای ماند کوتاه مدت فاضلاب نیز کافی باشد.

بدیهی است پارامترهای طراحی حجم مخزن، به میزان دبی فاضلاب، منحنی استاندارد پمپ (نقطه های بهینه عملکرد پمپ)، ابعاد پمپ و شکل مخزن، وابسته است.

جنس مخزن میتواند از جنس پلی اتیلن اسپیرال کاروگیت (عمودی)، فایبرگلاس فشرده یا عادی، بتنی پیش ساخته یا بتنی درجا، انواع کامپوزیت مناسب فاضلابی یا ... با شد. متریال پلی اتیلن، بهترین متریال برای تماس فاضلاب و همچنین تحمل فشار بوده و استفاده از مخازن پیش ساخته پلی اتیلن، بهترین پیشنهاد میباشد.

درمحل هایی که امکان ساخت مخزن بتنی وجود دارد، می توان از مخازن بتنی نیز استفاده نمود. اما از انجایی که ساخت مخزن بتنی مستلزم زمان ، هزینه و عملیات عمرانی بیشتر است، همواره استفاده از مخازن پیش ساخته پلی اتیلن پیشنهاد میشود.

پمپ های ایستگاه پمپاژ فاضلاب

برای پمپاژ فاضلاب از پمپ لجن کش یا کف کش استفاده میشود.

انتخاب پمپ مناسب ایستگاه پمپاژ، به دبی فاضلاب، فاصله عمودی و افقی مسیر انتقال فاضلاب، محاسبات افت فشار مسیر، نوع فاضلاب (فاضلاب سنگین، خاکستری، آشپزخانه، باران و ...)، محل پروژه، اسیدیته بودن فاضلاب و سایر عوامل بستگی دارد.

هر پمپ ایستگاه پمپاژ باید فاضلاب را از نقطه ذخیره موقت (مخزن ذیره فاضلاب) به محل مورد نظر نهایی انتقال دهد. جنس پمپ می تواند از جنس تمام استیل یا چدن باشد. برند پمپ های مورد استفاده ایستگاه پمپاژ می تواند برندهای معتبر اروپایی یا برند های تولید چین باشد. عموما استفاده از پمپ های گرانفوس، ابارا، لوارا، پنتاکس و ... ، مشمولیت بیشتری نسبت به پمپ های چینی دارد.

پمپ لجن کش میتواند خردکن دار باشد که استفاده از خردکن، بستگی به نوع فاضلاب تولیدی دارد. معمولا در ایستگاه پمپاژ از دو پمپ استفاده میشود.

یک پمپ در حال کار و پمپ دیگر خارج از مدار و در حال آماده باش است. نحوه کوپل شدن پمپ ها به این صورت است که یا پمپ ها به صورت ساعتی تعویض میشوند، یا پمپ جایگزین فقط در صورت از کار افتادن یا خرابی پمپ اصلی وارد مدار می شود، یا پمپ ها به صورت روزانه، تعویض می شوند.

تابلو فرمان ایستگاه پمپاژ فاضلاب - پمپ سپتیک

هر ایستگاه پمپاژ یا لیفت استیشن استاندارد نیاز به تابلو برق بعنوان مغز متفکر دارد.

پمپ ها توسط لول سوییچ بالا و پایین، شروع به کار کرده و توسط تابلو برق فرمان می گیرند. تابلو برق مورد استفاده در ایستگاه پمپاژ، یک تابلوی جدا یا بخشی از تابلو برق اصلی می باشد.

فرمان ها از طریق تابلو صادرشده و کنترل فرمان پمپ های سپتیک از طریق تابلو برق صورت می گیرد.

تابلو برق می تواند آژیر هشدار داشته باشد. به این صورت که درصورت عبور فاضلاب از بالاتر لول نهایی (مشخص شده توسط لول سوییچ در بالاترین نقطه بحرانی مخزن) آژیر هشدار به صدا در امده و اوپراتور متوجه حالت بحرانی مخزن می شود.

این اتفاق در صورت خرابی هر دو پمپ، محتمل است. در این صورت فاضلاب از طریق مسیر بای-پس به چاه جذبی یا سایر محل های در نظر گرفته برای حالت بحرانی هدایت می شود.

برند قطعات تابلوبرق می تواند از برندهای اروپایی نظیر زیمنس، اشنایدر و ... و یا برندهای معتبر کره ای نظیر ال اس، هیوندای و .. و یا سایر برندها باشد.

ایستگاه پمپاژ فاضلاب (Sewage pumping station)

در صورت قرار گرفتن منبع تولید فاضلاب در تراز بالاتر یا مساوی نسبت به محل قرار گرفتن مخزن فاضلاب یا تصفیه‌ خانه، ضروری است از ایستگاه پمپاژ فاضلاب انتقال پساب استفاده شود.

مبانی طراحی ایستگاه پمپاژ فاضلاب عبارت است از: تعیین ظرفیت پمپاژ در دوره طرح بر مبنای تأمین حداکثر دبی فاضلاب ماهانه

نوع پمپ ها اعم از اینکه خوردکن دار باشد یا بصورت ساکشن باعث انتقال فاضلاب زلال شده توسط سپتیک تانک گردد.

تعداد پمپ های لجن کش یا الکتروپمپ ها جهت سرویس‌دهی در دوره‌های مختلف طراحی

زمان پمپاژ فاضلاب

ظرفیت پمپاژ و ارتفاع پمپاژ هر الکتروپمپ

نقطه کارکرد الکتروپمپ‌ها در حالت ارتباط داشتن بین الکتروپمپ‌ها در مجموع و به صورت انفرادی (کوپلاژ)

کنترل راندمان پمپ های فاضلاب در ظرفیت‌های مختلف

محاسبات و تحلیل شرایط وقوع جریان ناپایدار و تأثیر آن در انتخاب سیستم حفاظتی آن

نوع و مشخصات و ظرفیت سیستم حفاظتی ایستگاه پمپاژ

نوع و مشخصات فنی تجهیزات الکترومکانیکال و سیستم کنترل ایستگاه پمپاژ

نوع سازه تلمبه‌خانه فاضلاب با توجه به توپوگرافی منطقه

زلزله خیز بودن

رانش و لغزنده بودن زمین

برای آشنایی با مبانی و ضوابط طراحی ایستگاه پمپاژ و تأسیسات مربوطه به استانداردهای مربوطه مراجعه شود .

ایستگاه پمپاژ فاضلاب

پمپ سپتیک

septic pump

پمپ سپتیک درون ایستگاه پمپاژ فاضلاب به منظور تامین فشار مورد نیاز خطوط انتقال فاضلاب طراحی و تولید می گردد.

وظیفه اصلی ایستگاه پمپاژ فاضلاب تامین هد (Head) مورد نیاز در خط انتقال می باشد.

این هد به طول مسیر، اختلاف ارتفاع و تجهیزات مسیر و نوع سیال بستگی دارد.

در یک پمپ سپتیک تجهیزاتی از قبیل پمپ های انتقال آب یا فاضلاب، شیرآلات ورودی (مکش) شیرآلات خروجی (دهش)، مخازن ضربه گیر جهت کنترل ضربه قوچ، مخازن ذخیره آب یا فاضلاب و ابزار دقیق وجود دارد. به مجموعه این تجهیزات ایستگاه پمپاژ فاضلاب نیز گفته می شود .

دیگر تاسیسات ضروری در پمپ سپتیک ایستگاه پمپاژ فاضلاب، شیرآلات و اتصالات می باشند.

مهمترین وظایف شیرآلات ایستگاه پمپاژ شامل موارد ذیل می باشد:

1- کنترل میزان دبی و فشار خطوط انتقال
2- باز و بسته نمودن جریان در هنگام خرابی و تعمیرات پمپ
3- جلوگیری از برگشت آب و کنترل ضربه قوچ
4- جلوگیری از ورود شن و ماسه به داخل پمپ با کمک شیر صافی
5- تخلیه هوای محبوس داخل خطوط انتقال آب یا فاضلاب.

در هر پمپ سپتیک دو عدد کلکتور وجود دارد که یکی مربوط به مکش (suction) و دیگری مربوط به دهش (delivery) می باشد.

به وسیله این کلکتور ها پمپ ها در ایستگاه پمپاژ فاضلاب به صورت موازی عمل می نمایند. سیستم مکش باید به نحوی باشد که سبب ایجاد پدیده کاویتاسیون در پمپ نگردد. انتخاب شیرآلات در ورودی پمپ ها و توجه به ارتفاع کلکتور مکش نسبت به سطح مخزن ذخیره از پارامترهای مهم در طراحی ایستگاه پمپاژ آب و فاضلاب می باشد.
هدف از طراحی و ساخت یک ایستگاه پمپاژ پیشرفته و بهینه سازی شده، تامین فشار یا هد (Head) مورد نیاز در انواع خطوط انتقال و آبرسانی می باشد.

مهندسی هوشمند در کنار استفاده از نرم افزار های روز دنیا یکی از لازمه های طراحی و ساخت ایستگاه های پمپاژ بهینه است. اختلاف ارتفاع بین ابتدا و انتهای خط انتقال تنها یکی از پارمترهای محاسبه هد یک ایستگاه پمپاژ است.

پکیج ایستگاه پمپاژ فاضلاب

در حمل و نقل فاضلاب ، پکیج ایستگاه پمپاژ برای جمع آوری و انتقال فاضلاب به نقطه ای در ارتفاع بالاتر طراحی شده اند. ایستگاه های پمپاژ به عنوان ایستگاه های بالابر نیز شناخته می شوند.

یک پکیج تلمبه خانه فاضلاب به طور معمول برای اداره فاضلاب هایی که از خطوط لوله جاذبه زیرزمینی تغذیه می شوند و در یک گودال زیرزمینی یا چاه مرطوب ذخیره می شود ، طراحی شده است.

چاه مرطوب مجهز به ابزارآلات برقی برای تشخیص سطح فاضلاب موجود است.

هنگامی که سطح فاضلاب تا یک سطح از پیش تعیین شده بالا می رود ، ایستگاه پمپاژ فاضلاب شروع به کار می کند: یک پمپ شروع به بلند کردن فاضلاب به سمت بالا از طریق یک سیستم لوله ای تحت فشار می کند که فاضلاب را به درون منهول گرانشی تخلیه می کند.

در اینجا ، چرخه دوباره شروع می شود تا فاضلاب به مقصد خود برسند - معمولاً یک تصفیه خانه فاضلاب.

در صورت جریان زیاد آب به درون چاه (به عنوان مثال در دوره های اوج گردش و هوای بارانی) پمپ های اضافی به طور موازی شروع به کار می کنند.

از نظر اندازه ، پکیج ایتسگا پمپاژ معمولاً به عنوان ایستگاه های پمپاژ تحت فشار (کوچک) ، ایستگاه های پمپاژ شبکه (متوسط) یا ایستگاه های پمپاژ اصلی (بزرگ) طبقه بندی می شوند.

پمپ سپتیک یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب پیش ساخته

از ایستگاه پمپاژ پیش ساخته در برخی از محاقل مهندسین به پمپ سپتیک یاد می کنند که این دستگاه  را می توان به صورت سفارشی طبق نظر مشتریان طراحی کرد.

این بدان معناست که هر مشتری برای تأمین نیازهای خاص خود در زمینه پمپاژ کردن سیال مورد نظر یک پمپ سپتیک خاص و اختصاصی دریافت می کند.

پمپ سپتیک می توانند انواع فاضلاب را کنترل کنند : از پساب ، زه کشی و فاضلاب با خصوصیات خانگی ، تجاری ، شهری و صنعتی گرفته تا آب های سطحی از بزرگراه ها و جاده ها.

بطور کلی ایستگاه پمپاژ پیش ساخته در دو نوع اصلی سیستم فاضلاب استفاده می شوند:

سیستم های فاضلاب تحت فشار: سیستم فاضلاب تحت فشار برای مناطق کم جمعیت و مناطقی که شرایط زمینی باعث گرانش زیاد می شود ایده آل است. ایستگاه پمپاژ فاضلاب مجهز به پمپ چرخ های کارآمد و قابل اطمینان است تا از گرفتگی لوله ها یا شیلنگ های با قطر کوچک که به طور معمول در این سیستم ها وجود دارد جلوگیری کند.

سیستم های فاضلاب گرانشی: ایستگاه های پمپاژ پیش ساخته به عنوان ایستگاه آسانسور در سیستم های فاضلاب گرانشی سنتی به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه ، سازگار با محیط زیست و بسیار مطمئن برای بتن گران قیمت استفاده می شود، هم در پروژه ساخت های جدید و هم در پروژه های نوسازی.

انتخاب جنس تجهیزات در پمپم سپتیک فاضلاب منظور از جنس تجهیزات در واقع جنس لوله ها، شیرآلات، پروانه و کیسینگ پمپ می باشد.

جنس تجهیزات در وهله اول به کیفیت آب یا فاضلاب بستگی دارد.

شوری یا EC، میزان غلظت یون کلراید، اسیدیته یا همان pH و میزان ذرات جامد موجود در آب یا فاضلاب در انتخاب جنس تجهیزات پمپ سپتیک نقش دارند.

جنس تجهیزات پمپ سپتیک فاضلاب به صورت کلی شامل موارد زیر است: جنس استیل (AISI 316 , 304)، ضد خوردگی جهت آب شور با کلراید بالا و pH پایین جنس پلی اتیلن (HDPE) برای استفاده از سیال با ذرات جامد بالا جنس تجهیزات فولادی و چدن با پوشش رنگی برای آب معمولی و بهره وری در هزینه ها .

پمپ های ایستگاه پمپاژ

مبانی طراحی ایستگاه پمپاژ فاضلاب (پمپ سپتیک فاضلاب)

مبانی طراحی ایستگاه پمپاژ فاضلاب ذیلا تشریح گردیده است:

در طول زمان جمع آوری و انتقال فاضلاب ، تحت شرایط زیر به پمپاژ کردن آن نیاز داریم:

  1. زمانی که شیب کانال جمع آوری به قدر کافی زیاد نیست تا فاضلاب بتواند تحت نیروی ثقلی حرکت کند و یا در مواردی که عمق سیستم جمع آوری بیش از 3 متر است.
  2. وقتی که به دلیل بالا بودن سطح آب های زیر زمینی، امکان حفاری در عمق وجود نداشته باشد.
  3. برای انتقال فاضلاب جمع آوری شده از چاه جمع آوری به درون تصفیه خانه و همچنین انتقال بین واحدهای مختلف تصفیه خانه، البته در صورتی که فاضلاب توان حرکت تحت نیروی ثقلی را نداشته باشد.

ایستگاه پمپاژ یا تلمبه خانه فاضلاب یک تصفیه خانه بسته به میزان دبی فاضلاب معمولا شامل یک یا چند چاه تر (نسبتا کم عمق) و یک چاه خشک می باشد.

زمانی که فاضلاب به تصفیه خانه می رسد، ابتدا در چاه تر جمع آوری می شود و سپس توسط پمپ های نصب شده در چاه خشک به اولین واحد تصفیه خانه انتقال داده می شود.

البته تلمبه های غوطه ور در آب نیز می توانند استفاده شوند که در این صورت درون خود چاه تر قرار می گیرند.

پارامترهای مهم و ضروری که در طراحی ایستگاه پمپاژ فاضلاب باید در نظر گرفت، شامل موارد زیر می شود:

  • زمان ماند هیدرولیکی: زمان ماند فاضلاب در چاه تر معمولا از نیم ساعت تجاوز نمی کند.
  • سطح بالا و پایین فاضلاب: این سطوح که مربوط به بیشترین و کمترین ارتفاع فاضلاب در چاه تر هستند، باید جهت تعیین موقعیت لوله مکش پمپ مشخص و تثبیت شوند.
  • آشغال گیر: برای جلوگیری از گرفتگی و آسیب رسیدن به پمپ ها بر سر راه فاضلاب ورودی به چاه ها نصب می شود.
  • پمپ های آماده به کار یا استند بای: حداقل یک پمپ مازاد بر تعداد محاسبه شده در طراحی باید در نظر گرفت و آن را بصورت آماده به کار در اختیار داشت تا در مواردی مانند تعمیرات و یا افزایش ناگهانی ارتفاع در چاه (تغییرات دبی)، بتوان از آن استفاده نمود.
  • محل موتور: پیشنهاد می شود برای سهولت در دسترسی و تعمیرات، محل نصب موتور برای تامین نیروی محرکه پمپاژ در بالای چاه در نظر گرفته شود.
  • فضای اضافی: تدارک دیدن فضای اضافی در چاه خشک برای سهولت در تردد و انجام تعمیرات و یا نصب تلمبه های جدید در آینده می تواند بسیار مناسب باشد.

در ساخت ایستگاه پمپاژ فاضلاب اغلب از پمپ های گریز از مرکز (افقی و یا عمودی با حداقل میزان گرفتگی) استفاده می شود که خود پمپ در در انتهای چاه خشک و موتور آن در بالا نصب می شود و توسط یک محور نیروی خود را به پمپ انتقال می دهد.

تعبیه کردن یک تیرآهن در بالای چاه خشک به همراه زنجیر و قلاب به عنوان یک جرثقیل سقفی برای حمل تجهیزات سنگین در زمان تعمیرات نیز ضروری است.

نحوه انتخاب پمپ سپتیک در طراحی تلمبه خانه فاضلاب

انتخاب پمپ مناسب یکی از مهمترین بخشهای طراحی ایستگاه پمپاژ یا تلمبه خانه فاضلاب می‌باشد.

عواملی که بايد در انتخاب پمپ سپتیک تانک مورد توجه قرار گيرد عبارتند از:

• كيفيت آب (آب صاف، گل آلود، پساب و فاضلاب)
• ظرفيت پمپاژ
• ارتفاع پمپاژ و هد فشاري مورد نياز
• مشخصات آبگيري و حوضچه پمپاژ
• شرايط بهره برداري و نوع استفاده پمپ
• موقعيت محل استقرار پمپها
• نوع الكتروموتور
• سايرموارد شامل: اولويتهاي مورد نظر كارفرما، زمان مورد نياز براي تحويل پمپ و غيره

پمپ ایستگاه پمپاژ فاضلاب

پمپ‌ سپتیک فاضلاب بستگی به شرایط مختلف مربوط به نوع آب طراحی می‌شوند.

این شرایط شامل مواردی مانند وجود مواد جامد معلق، ویسکوزیته، دوغاب و آب تمیز است.

به عنوان مثال، پمپ‌های جریان محوری برای پمپاژ حجم زیاد فاضلاب تحت فشار کم بسیار عالی هستند، اما هرگز نباید از آن‌ها برای پمپاژ فاضلاب با مواد جامد معلق استفاده کرد.

از طرف دیگر، پمپ‌های Grinder بهترین انتخاب در هنگام پمپ کردن دوغاب در ایستگاه پمپاژ فاضلاب هستند.

انتخاب تعداد پمپ‌ها در ایستگاه پمپاژ آب و فاضلاب با توجه به حجم مصرف در طول 24 ساعت شبانه روز صورت می‌گیرد.

همچنین شرایط اضطراری نیز از قبیل خراب شدن تجهیزات و پمپ‌ها نیز لحاظ می‌گردد.

نحوه انتخاب پمپ سپتیک ایستگاه پمپاژ فاضلاب

به‌ طورکلی پمپ‌ها از يك قسمت متحرك بنام پروانه و يك قسمت ثابت به نام محفظه تشکیل‌ شده‌اند.

پمپ‌ سپتیک پروانه‌ای به چهار دسته زير تقسيم می‌شوند:

پمپ با جريان محوري با استفاده از تيغه جريان محوري برای ایجاد دبی بالا و فشار کم

پمپ با جريان شعاعي كه در آن تیغه‌های پره به‌صورت عمود بر محور پمپ بوده و آب از بين پره‌ها به‌صورت صفحه‌ای عمود بر محور، جريان می‌یابد؛ و برای ایجاد فشار بالا و دبی کم مورداستفاده قرار می‌گیرد

پمپ با جريان فرانسيس که پره‌هاي آن به‌صورت سه‌بعدی بوده و جريان از ورودي تا خروجي تيغه پره، تركيبي از شعاعي و عمودي می‌باشد و برای ایجاد فشار و دبی متوسط مورداستفاده قرار می‌گیرد

پمپ با جريان مخلوط كه تیغه‌های به شکل تیغه‌های فرانسيس دارد با اين تفاوت كه خروجی تيغه در جهت مورب نسبت به محور نيز شیب‌دار می‌باشد

سیستم‌های پمپاژ معمولاً با بیش از یک پمپ سپتیک طراحی می‌شوند.

یکی از دلایل استفاده بیشتر از یک پمپ، افزایش قابلیت پمپاژ سیستم و جلوگیری از استهلاک بالای پمپ سپتیک تانک است.

بسته به تعداد پمپ‌ها، اغلب به ایستگاه‌های پمپ، سیمپلکس، دوبلکس، سه‌گانه، چهارگانه و غیره گفته می‌شود. این به یک ایستگاه پمپ اجازه می‌دهد تا نرخ پمپاژ خود را "برای افزایش نیاز پمپاژ بالاتر" درجه‌بندی کند.

اگر یک پمپ سپتیک نتواند جریان ورودی به ایستگاه پمپاژ را کنترل کند، پمپ دیگری می‌تواند شروع به کار کند تا سرعت پمپاژ افزایش یابد.

بهترین پیکربندی معمولاً یک پیکربندی دوبلکس است که از دو پمپ استفاده می‌شود، بنابراین می‌تواند باعث ایجاد چرخه بین پمپ‌ها شود تا کارایی افزایش یابد.

لیست پروژه های اجرا شده ایستگاههای پمپاژ با کنترل PLC

پمپ سپتیک فاضلاب و تابلو کنترل های شرکت آب و فاضلاب کیش
ایستگاه پمپاژ فاضلاب و سپتیک پلی اتیلنی جهاد خانه سازی ارومیه
ایستگاه پمپ فاضلاب و سپتیک تانک بهمراه پمپ لوارا شرکت ایران خودرو تبریز
پمپ سپتیک فاضلاب و پمپ آب لوارا با ظرفیت 20 متر مکعب در ساعت شرکت مسکن سازان غرب کشور

ظرفیت مخزن ذخیره فاضلاب لیفت اشتیشن

با توجه به اینکه یکی از مهمترین تجهیزات درون پکیج های پمپاژ فاضلاب مخرن فاضلاب می باشد در این قسمت به پارامترهای نحوه محاسبه ظرفیت مخزن پمپاژ فاضلاب می پردازیم.

مخازن ذخیره فاضلاب در یک دسته بندی کلی با توجه به جنس بدنه به چهار دسته فلزی، فایبرگلاس، بتنی و پلی اتیلنی تقسیم می شوند.

با توجه به اسیدی بودن فاضلاب و تاثیر ان بر بدنه مخزن نگهداری فاضلاب اصولا مخزن پمپاژ فاضلاب را فلزی انتخاب نمی نمایند چون فاضلاب شدیدا خورنده است و موجب تخریب مخزن فاضلاب خواهد شد.

مخازن بتنی مورد استفاده در سیستم پمپ سپتیک نیز بی تاثیر از خاصیت این خاصیت فاضلاب های اسیدی نیستند و هر چند دیرتر تخریب می شوند ولی حتی در صورت استفاده از سیمان تیپ 5 نیز در دراز مدت فاضلاب باعث تخریب مخزن ایستگاه پمپاژ فاضلاب خواهد شد.

همچنین اجرای مخزن ایستگاه پمپاژ فاضلاب بتنی دردسرهای اجرایی دارد که امروزه مورد پسند بسیاری از کارفرمایان و پیکانکاران نمی باشد.

مخزن ذخیره فاضلاب با جنس بدنه کامپوزیت یا فایبرگلاس در دو حالت بسیار مورد تقاضا می باشد. اول زمانی که قرار است مخزن فاضلاب درون طبقات منفی یک مجتمع که امکان انتقال یکپارچه مخزن وجود ندارد و دوم زمانی که قرار است ایستگاه پمپاژ فاضلاب در ارتفاع نصب شود.

مخازن پلی اتیلنی با توجه به قیمت مناسب و سبکی و همچنین مقاومت بالای پلی اتیلن در مقابل فاضلاب ها امروز بیشترین استفاده را در ساخت ایستگاه پمپاژ فاضلاب دارند.

مخازن پلی اتیلن به دو دسته مخزن پلی اتیلن تکجداره و مخزن پلی اتیلن دوجداره تقسیم بندی می شوند.

مخزن پلی اتیلن دوجداره هم در لیفت استیشن های دفنی و هم در اجرای پمپ سپتیک غیردفنی از کیفیت بالایی برخورداز می باشند.

لذا ما پیشنهاد می نمائیم در اجرای شبکه های جمع آوری فاضلاب و پمپاژ آن به تصفیه خانه های فاضلاب از لوله ها و مخازن پلی اتیلنی با گرید HDPE100 و یا HDPE80 زیر طبقه گرید EX3 پتروشیمی های امیرکبیر، مارون، شازند اراک، جم و یا ایلام استفاده نمائید.

حجم مخزن فاضلاب ایستگاه پمپاژ فاضلاب دقیقا وابسته است به دبی فاضلاب سرریز شده درون مخزن.

هر قدر مخزن لیفت استیشن بزرگتر در نظر گرفته شود به همان مقدار پمپ سپتیک کمتر کار خواهد کرد و البته متوالی تر . 

این موضوع باعث خواهد شد ضربه های استارت و استپ به پمپ سپتیک تانک صدمه نزند .

از طرفی قیمت ایستگاه پمپاژ فاضلاب وابسته است به قیمت مخزن فاضلاب و یا منهول پلی اتیلن پیش ساخته لذا می بایست طراح نسبت به اندازه مخزن لیفت استیشن تصمیم گیری نماید.

دانلود کنید :

نمودار مراحل طراحی هیدرومکانیکی یک ایستگاه پمپاژ

سپتیک تانک

تصفیه فاضلاب بیمارستان

2015:08:04
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57