ایستگاه پمپاژ - لیفت استیشن - پمپ سپتیک

 ایستگاه پمپاژ جهت مکش لجن , و فاضلاب های لجنی از ته سپتیک تانک کاربرد دارد . یکی از خدمات ارایه شده تخصصی شرکت ناب زیست اجرای ایستگاه پمپاژ بهمراه اجرای تابلوکنترل های ایستگاه و کنترلرهای الکتروپمپ ها میباشد .

ایستگاه پمپاژ فاضلاب یا لیفت استیشن فاضلاب سیستمی است مشتمل بر یک یا چند پمپ خوردکن دار ، لوله های انتقال فاضلاب که قطعا باید تکجداره تحت فشار باشند ، سیستم کنترل سطح فاضلاب ، سپتیک تانک و قسمت برق همچون تابلو کنترل و کنتاکتور که وظیفه انتقال فاضلاب از طبقات پایین به سمت چاه فاضلاب و یا اگوی شهری را بر عهده دارد . 

انتخاب پمپ بهنگام تولید ایستگاه پمپاژ مسئله ای بسیار با اهمیت است چرا که در صورت بروز خطا در محاسبات متاسفانه پمپ مورد نظر بسیار سریع از مدار خارج می شود و ضمن ایجاد مشکل در سیستم انتقال فاضلاب ، هزینه ای گزاف را به کارفرما تحمیل خواهد نمود.

محاسبه ظرفیت و قدرت پمپ در لیفت استیشن نیز نیاز به تجریه و دانش دارد . 

ویدیو کامل معرفی ایستگاه پمپاژ ، توصیه میکنیم حتما تماشا کنید :

لیست پروژه های اجرا شده ایستگاههای پمپاژ با کنترل PLC

و تابلو کنترل های شرکت آب و فاضلاب - کیش
ایستگاه پمپاژ و سپتیک تانک جهاد خانه سازی
ایستگاه پمپ و سپتیک تانک بهمراه پمپ لوارا شرکت ناب زیست
پمپ فاضلاب و پمپ آب لوارا با ظرفیت 20 متر مکعب در ساعت شرکت مسکن سازان

در صورت قرار گرفتن نقاط مصرف در تراز بالاتر یا مساوی نسبت به منبع تأمین آب یا تصفیه‌ خانه، ضروری است از تلمبه خانه‌ها برای انتقال آب استفاده شود. مبانی طراحی تلمبه‌خانه‌ها عبارت است از: تعیین ظرفیت پمپاژ در دوره طرح بر مبنای تأمین حداکثر نیاز آبی ماهانه یا میزان تخصیص، نوع الکتروپمپ‌ها، تعداد الکتروپمپ جهت سرویس‌دهی در دوره‌های مختلف طرح، زمان پمپاژ، ظرفیت پمپاژ و ارتفاع پمپاژ هر الکتروپمپ، نقطه کارکرد الکتروپمپ‌ها در حالت ارتباط داشتن بین الکتروپمپ‌ها در مجموع و به صورت انفرادی (کوپلاژ) و کنترل راندمان آن در ظرفیت‌های مختلف، محاسبات و تحلیل شرایط وقوع جریان ناپایدار و تأثیر آن در انتخاب سیستم حفاظتی آن، نوع و مشخصات و ظرفیت سیستم حفاظتی ایستگاه پمپاژ، نوع و مشخصات فنی تجهیزات الکترومکانیکال و سیستم کنترل آن، نوع سازه تلمبه‌خانه با توجه به توپوگرافی منطقه، شرایط و مقاومت خاک، زلزله خیز بودن، رانش و لغزنده بودن زمین. برای آشنایی با مبانی و ضوابط طراحی این تأسیسات به استانداردهای مربوطه مراجعه شود .

ایستگاه پمپاژ

ایستگاه پمپاژ

ایستگاه پمپاژ آب و فاضلاب به منظور تامین فشار مورد نیاز خطوط انتقال آب و فاضلاب طراحی و ساخت می گردد. وظیفه اصلی ایستگاه پمپاژ تامین هد (Head) مورد نیاز در خط انتقال می باشد. این هد به طول مسیر، اختلاف ارتفاع و تجهیزات مسیر و نوع سیال بستگی دارد. در یک ایستگاه پمپاژ تجهیزاتی از قبیل پمپ های انتقال آب یا فاضلاب، شیرآلات ورودی (مکش) شیرآلات خروجی (دهش)، مخازن ضربه گیر جهت کنترل ضربه قوچ، مخازن ذخیره آب یا فاضلاب و ابزار دقیق وجود دارد. به مجموعه این تجهیزات ایستگاه پمپاژ گفته می شود .

دیگر تاسیسات ضروری در ایستگاه پمپاژ آب یا فاضلاب شیرآلات می باشند. مهمترین وظایف شیرآلات ایستگاه پمپاژ شامل موارد ذیل می باشد:
1- کنترل میزان دبی و فشار خطوط انتقال
2- باز و بسته نمودن جریان در هنگام خرابی و تعمیرات پمپ
3- جلوگیری از برگشت آب و کنترل ضربه قوچ
4- جلوگیری از ورود شن و ماسه به داخل پمپ با کمک شیر صافی
5- تخلیه هوای محبوس داخل خطوط انتقال آب یا فاضلاب.
در هر ایستگاه پمپاژ آب یا فاضلاب، دو عدد کلکتور وجود دارد که یکی مربوط به مکش (suction) و دیگری مربوط به دهش (delivery) می باشد. به وسیله این کلکتور ها پمپ ها در ایستگاه پمپاژ آب و فاضلاب به صورت موازی عمل می نمایند. سیستم مکش ایستگاه پمپاژ باید به نحوی باشد که سبب ایجاد پدیده کاویتاسیون در پمپ نگردد. انتخاب شیرآلات در ورودی پمپ ها و توجه به ارتفاع کلکتور مکش نسبت به سطح مخزن ذخیره از پارامترهای مهم در طراحی ایستگاه پمپاژ آب و فاضلاب می باشد.
هدف از طراحی و ساخت یک ایستگاه پمپاژ پیشرفته و بهینه سازی شده، تامین فشار یا هد (Head) مورد نیاز در انواع خطوط انتقال و آبرسانی می باشد. مهندسی هوشمند در کنار استفاده از نرم افزار های روز دنیا یکی از لازمه های طراحی و ساخت ایستگاه های پمپاژ بهینه است. اختلاف ارتفاع بین ابتدا و انتهای خط انتقال تنها یکی از پارمترهای محاسبه ی هد یک ایستگاه پمپاژ است .

انتخاب جنس تجهیزات در ایستگاه پمپاژ آب و فاضلاب منظور از جنس تجهیزات در واقع جنس لوله ها، شیرآلات، پروانه و کیسینگ پمپ می باشد. جنس تجهیزات در وهله اول به کیفیت آب یا فاضلاب بستگی دارد. شوری یا EC، میزان غلظت یون کلراید، اسیدیته یا همانpH و میزان ذرات جامد موجود در آب یا فاضلاب در انتخاب جنس تجهیزات نقش دارند. جنس تجهیزات به صورت کلی شامل موارد زیر است: جنس استیل (AISI 316 , 304)، ضد خوردگی جهت آب شور با کلراید بالا و pH پایین جنس پلی اتیلن (HDPE) برای استفاده از سیال با ذرات جامد بالا جنس تجهیزات فولادی و چدن با پوشش رنگی برای آب معمولی و بهره وری در هزینه ها .

سایر محصولات تولید گروه صنعتی ناب زیست

مخزن ته قیفی

مخزن پلی پروپیلن

چربی گیر

تصفیه فاضلاب بیمارستان

پمپ سپتیک ایتسگاه پمپاژ لیفت استیشن پمپ فاضلاب پمپ مخزن سپتیک پمپ مخزن فاضلاب 2015:08:04
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50