سایر کاربران از این موارد نیز بازدید کرده اند : # سختی گیر # فیلتر شنی # آب شیرین کن صنعتی # دیونایزر # کلرزن # رزین سختی گیر

آب شیرین کن صنعتی - دستگاه RO - دستگاه تصفیه آب صنعتی

آب شیرین کن صنعتی - دستگاه RO - دستگاه تصفیه آب صنعتی

آب شیرین کن صنعتی یا دستگاه تصفیه آب صنعتی ، دستگاه RO یا پکیج تصفیه آب صنعتی همگی دستگاه یا سیستم هایی هستند که تمامی املاح و شوری آب ورودی به سیستم را از طریق فرآیند اسمز معکوس یا وارونه در حجم های بالاتر از 5 مترمکعب در شبانه روز تصفیه نموده و آبی شیرین و فاقد املاح در اختیار خریدار قرار می دهد.

پدیده اسمز معکوس یا اسمز وارونه

اسمز (Osmosis) پدیده ای طبیعی و بسیار مهم در طبیعت است. این فرآیند زمانی رخ می دهد که یک محلول رقیق در مجاورت یک محلول غلیظ قرار می گیرد.

مثال طبیعی آن جذب آب توسط ریشه گیاه و جذب آب از خون در بدن انسان می باشد.

بعنوان مثال اگر دو محلول آب نمک که یکی غلیظ تر و دیگری رقیق تر را توسط یک غشاء نیمه تراوا از یکدیگر جدا کنید، نمک تمایل دارد که از غشاء عبور کرده و به سمت محلول رقیق حرکت کند و آب نیز تمایل دارد از قسمت رقیق به قسمت غلیظ نفوذ کند.

غشاء نیمه تراوا یک توری یا صافی است که اجازه عبور آب از داخل منافذ خود را می دهد ولی مانع عبور املاح، مواد محلول، باکتری ها و مواد بیماری زا می گردد.

فرآیند اسمز معکوس (Reverse Osmosis) برخلاف فرآیند طبیعی اسمز عمل می کند و با ایجاد فشار زیاد جهت غلبه بر فشار طبیعی اسمزی باعث عبور آب از ممبران ها می گردد.

بنابراین نیاز به فشار بالایی جهت عبور آب از غشاء نیمه تروا و نمک زدایی آن می باشد.

اسمز معکوس Reverse osmosis فرایندی است که در آن از فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه تراوا استفاده می‌شود.

نمونه سیستم آب شیرین کن صنعتی تصب شده :

اگر یک غشای نیمه‌ تراوا بین دو محلول آب خالص و آب ناخالص قرار گیرد آب به گونه طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین تر به غلظت بالاتر جریان می‌یابد. این پدیده تا هنگامی که پتانسیل‌های شیمیایی دو طرف برابر گردند ادامه خواهد یافت. در حالت تعادل اختلاف فشار بین دو طرف غشاء برابر اختلاف فشار اسمزی است.

اگر فشاری برابر با اختلاف فشار اسمزی به محلول غلیظ‌تر اعمال گردد جریان آب قطع خواهد شد. در صورتیکه فشار اعمال شده بیشتر از فشار اسمزی باشد، جهت جریان طبیعی آب، معکوس خواهد گردید.

در شکل زیر براحتی می توان تفاوت بین فرآیند اسمز و اسمز معکوس (ro) را مشاهده کرد:

جریان آب در فرآیند فشار اسمزی        فلوچارت سیستم اسمز معکوس

رایج‌ ترین روش‌های تصفیه آب به شرح ذیل می‌باشند:

– تصفیه آب با روش اسمز معکوس (RO)
– تصفیه غشایی (MF,UF,NF)
– تصفیه آب از الکترو دیالیز
– روش‌های فیزیکی و شیمیایی
– روش‌های تبادل یونی (سختی گیر)
– روش‌های فیلتراسیون (فیلتر شنی و کربنی)
– روش‌های گندزدایی (کلر، ازن، UV)

تجهیزات دستگاه تصفیه آب صنعتی

 • واحد پیش تصفیه
 • واحد غشایی
 • واحد کنترل دبی و فشار
 • سیستم تزریق مواد شیمیایی
 • واحد تامین فشار و تجهیزات ابزار دقیق و تابلو کنترل

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی گروه صنعتی ناب به سه دسته تقسیم می شوند که ظرفیت آب خام ورودی آنها بین 5 تا 2000 مترمکعب در روز می باشد:

 1. تصفیه آب چاه (Brakish Well Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS تا 4000ppm را می باشد.
 2. تصفیه آب شور سطحی (Brakish Surface Water) که قادر به تصفیه  آب خام ورودی با  TDS تا 12.000ppm می باشد.
 3. تصفیه آب دریا (Sea Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS  تا 35.000ppm می باشد.

مکانیزم عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی

اصول طراحی تصفیه خانه آب مبتنی بر روش اسمز معکوس، افزایش فشار در جریان آب خام ورودی جهت غلبه بر فشار اسمزی معمول و عبور آن از غشاء نیمه تراوا می باشد.

به این ترتیب آب خام ورودی به دو جریان آب با املاح بسیار پائین (Permeate) و آب غلیظ با املاح بسیار بالا (Concentrate) تقسیم می گردد.

مادامی که فشار وارده به آب خام ورودی به اندازه ای باشد که بر فشار اسمزی معمول غلبه کند، آب خالص از غشاء نیمه تراوا عبور کرده و مواد محلول در پشت غشاء باقی مانده و وارد جریان غلیظ می گردد.

جریان غلیظ را می توان دفع کرد یا مجددا جهت مصرف بعنوان آب خام به سیستم برگشت داد.

جریان آب رد شده از غشاء که بعنوان آب شیرین استفاده می شود، 95 تا 99 درصد املاح خود را با این روش از دست می دهد.

باید توجه داشت که در فرآیند اسمز معکوس از روش فیلتراسیون متقاطع (Cross Filtration) استفاده می شود.

استفاده از فیلتراسیون طبیعی باعث گرفتگی غشاء یا عبور مواد جامد از غشاء می گردد.

با استفاده از فیلتراسیون متقاطع آب خالص از یک طرف غشاء و مواد محلول از طرف دیگری غشاء حرکت می کنند.

جهت ممانعت از گرفتگی غشاء عبور جریان آب غلیظ از روی غشاء با جریان آشفته (Turbulent Flow) بسیار موثر خواهد بود.

کارگاه ناب زیست بزرگترین تولید کننده آب شیرین کن صنعتی در ایران

خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی

خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی بدلیل آگاهی از کیفیت قطعات و قیمت مناسب با کیفیت نیاز به تخصص و مهارت فنی دارد.

ما می دانیم آب شیرین کن کشاورزی که خود یک دستگاه تصفیه آب صنعتی است بهنگام کاربری می بایست توسط یک کشاورز راهبری گردد.

لذا یک فرد فنی می بایست تمامی پارامترهای لازم بمنظور خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی را رعابت نماید تا خدای ناکرده بهنگام استفاده توسط کشاورزی که به احتمال زیاد دانش آنچنان در خصوص استفاده و راهبری این سیستم ندارد بصورت مداوم دچار مشکل نگردد.

پارامترهای لازم در خرید آب شیرین کن صنعتی مد نظر قرار دادن کیفیت ممبران ها ، کیفیت پمپ ها و محاسبه دقیق ظرفیت می باشد.

همانطور که می دانیم امروزه محدودیت برخورداری از آب سالم و بهداشتی و آب مورد نیاز برای برخی از دستگاه ها که به آب مقطر نیاز دارند باعث گردیده است دستگاه هایی تولید گردند بنام دستگاه تصفیه آب صنعتی یا دستگاه تولید آب مقطر.
 
علت اینکه عنوان دستگاه آب شیرین کن در اینجا بکار نمی رود حجم بالای آب مورد نیاز در دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد. پس چنانچه بخواهبم اصطلاح معادل دستگاه تصفیه آب صنعتی را جایگزین نمائیم باید از اصطلاح "آب شیرین کن صنعتی" استفاده نمائیم و نه آب شیرین کن.
 
ولی در ماهیت قضیه تفاوتی بین مکانیزم عملکرد دستگاه تصفبه آب صنعتی با آب شیرین کن چه بصورت آب شیرین کن خانگی باشد چه آب شیرین کن صنعتی وجود ندارد.
 
در همه این دستگاه ها با وجود پرده ای بنام غشاء نیمه تراوا که جریان آب خالص در آن یک طرفه است عملیات تصفیه آب صنعتی یا تصفیه آب کشاورزی و یا سایر انواع تصفیه آب انجام می پذیرد.
 
جهت خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس و یا استعلام قیمت و محاسبه ظرفیت دستگاه آب شیرین کن صنعتی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

بمنظور آگاهی از قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی ضرورت دارد تجهیزات مورد استفاده بمنظور تصفیه آب طراحی گردد.

بدین منظور باید دانست که اسمز معکوس چیست؟ در حقیقت اساس کار اغلب دستگاه های تصفیه آب صنعتی و آب شیرین کن ها آشنایی با پدیده اسمر معکوس می باشد .

آب شیرین کن صنعتی

آنچه که در مورد انتخاب یک دستگاه آب شیرین کن صنعتی مناسب جهت استفاده در مصارف کشاورزی، دام و طیور، پزشکی و ... اولویت دارد کنترل آلودگی های احتمالی و همچنین افزایش کیفیت آب با کاهش میزان TDS موجود در آب می باشد.
استفاده از دستگاه اسمز معکوس (RO) بدلیل هزینه زیاد سایر روشهای شیرین کردن آب همچون تقطیر با سرعت در حال افزایش است.
قیمت دستگاه RO تا حد بسیار زیادی وابسته به جنس قطعاتی است که در تولید دستگاه تصفیه آب صنعتی توسط تولید کننده آب شیرین کن مورد استفاده قرار گرفته است.
لازم به ذکر است که بهترین گزینه ای که برای بهره گیری در این صنعت حساس توصیه شده است، استفاده از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس می باشد که با استفاده از این روش می توان مزه تلخی، شوری و در کل مجموع جامدات محلول در آب را کاهش داد و همچنین نسبت به نوع مصرف، میزان املاح را به حد استاندارد و مطلوبی تنظیم نمود تا در مصارف مختلف دام و طیور مانند مرغداریها، گاوداریها و دامداریها، پرورش شتر مرغ و دامداری ، پزشکی ، کشاورزی و ... با خیالی آسوده بهره برداری گردد.
استفاده از دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس یا آب شیرین کن صنعتی به دلیل تولید آبی مطلوب، بهداشتی و استاندارد مورد تایید بسیاری از متخصصین دام و طیور، پزشکان ، کشاورزان و سایر بهره برداران و استفاده کنندگان از دستگاه تصفیه آب در این حوزه قرار گرفته است.
تمامی دستگاه های تصفیه آب صنعتی naabzist طوری طراحی شده اند که می توان چندین نوع آب را از نظر کیفیت برای انواع مصارف بدون هیچگونه تغییری استفاده نمود.
شرکت ناب زیست مفتخر است در زمینه طراحی و ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی برای تامین آب مورد نیاز موجودات زنده بالاترین دقت را از نظر انتخاب تجهیزات و نوع متریال به عمل آورده و در این زمینه نیاز مصرف کنندگان زیادی را در سراسر کشور تامین نموده است.

سیستم‌ تصفیه آب صنعتی می‌تواند با توجه به پروسه‌های نسبتاً جامع و ساده به پیچیده و چندگانه، از انواع برنامه‌های کاربردی استفاده کند و تصفیه آب صنعتی یک خانواده پیچیده از فن‌آوری‌ها و سیستم‌ها بشمار می‌آید.

طبقه بندی فرآیندهای مورد استفاده در تصفیه خانه آب

 • سیستم تقطیر(MED)
 • سختی گیر رزینی
 • اسمز معکوس (RO)
 • نانو فیلتراسیون (NF)
 • اولترافیلتراسیون (UF) : یکی از فرآیندهای فیلتراسیون غشایی درون تصفیه خانه های آب می باشد که قابلیت تولید آب با خلوص بسیار بالا  تا حد ذرات 0/03 میکرون را دارد و دارای کاربردهای پیش تصفیه آب شیرین کن های دریایی ، جداسازی نفت از آب ، تصفیه آب در صنایع نساجی ، بازیافت آب تبرید ، کارخانه های تولید آب میوه و نوشیدنی ها و ... می باشد .

SDI خروجی از دستگاه تولید آب شیرین کن صنعتی بسیار پایین است. ممبران مورد استفاده در فرآیند تصفیه آب اولترا فیلتراسیون با عنوان ممبران اولترافیلتر نامیده می شود .

مطلب کاربردی : دستگاه تصفیه فاضلاب

دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی شامل پنج مرحله‌ اصلی می‌باشد:

 • کلرزنی اولیه (گندزدایی از آب)
 • استفاده از سیستم پیش تصفیه شامل فیلتر شنی و کربنی (افزایش بازدهی و طول عمر ممبرین)
 • استفاده از فیلتر میکرونی (جهت حذف ذرات)
 • اسمز معکوس (بهترین روش درآب شیرین کن صنعتی)
 • تزریق آنتی اسکالانت (مواد شیمیایی) جهت پیشگیری از ایجاد رسوب در آب.
همانطور که بیان شد دستگاه تصفیه آب صنعتی (دستگاه RO) امروزه بدلیل شرایط خاص حاکم بر سراسر جهان از اهمیت بالایی برخوردار است.
میزان خروجی آب تصفیه شده از دستگاه تصفیه آب صنعتی تولیدی شرکت ناب زیست و یا شرکتهای زیرمجموعه میتواند از حداقل 1000 لیتر الی 500000 لیتر در شبانه روز باشد.
در ادامه بدلیل اهمیت تصفیه آب در صنعت به بررسی اجمالی دستگاه تصفیه آب صنعتی می پردازیم .

 مزایای آب شیرین کن صنعتی

- بصرفه و اقتصادی بودن سیستم اسمز معکوس نسبت به روش های دیگر
- کاهش مصرف انرژی نسبت به روش های تقطیری
- عدم عبور باکتری ، ویروس ها و مواد تب زا(Pyrogens) از ممبران های دستگاه تصفیه آب صنعتی
- امکان بازگرداندن پساب حاصله به محیط زیست و یا استفاده مجدد از آب در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس
- دستگاه تصفیه آب صنعتی دارای استانداردهای بین المللی می باشد.
- امکان استفاده از دستگاه تصفیه آب در هر شرایط محیطی اعم از روی عرشه کشتی ها ، زون های صفر پالایشگاهی و ...
 
امروزه در صنایعی که با آب کار میکنند خیلی مهم است که بتوانند آب سبک و بدون یون با TDS پایین را جایگزین آب های سخت نمایند . با توجه به اینکه میزان سختی آب بالا بر روی کیفیت تولید نیز تاثیر مستقیم دارد لذا استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی بصرفه ترین روش نسبت به روش های مشابه می تواند دسترسی به آب مقطر را برای صاحبان صنایع راحت تر نماید .

طراحی آب شیرین کن صنعتی

در مقوله طراحی و تولید دستگاه تصفیه آب صنعتی باید مواردی را رعایت کرد . مهمترین پارامتر در این زمینه، بررسی کامل آنالیز آب قبل از ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد. یک سری آلایندگی ها در آنالیز آب ورودی در راندمان ممبران دستگاه تصفیه آب تاثیر منفی می گزارد که باید کامل مورد توجه قرار گیرد این موارد عبارتند از : مانند کدروت آب ، سیلیس ، آهن ، سولفات ، آلودگی میکروبی و...
شرکت ناب زیست بعنوان معتبرترین تولیدکننده دستگاه تصفیه آب صنعتی این افتخار را دارد که در زمینه طراحی و ساخت سیستم های تصفیه آب صنعتی و تصفیه پساب های صنعتی و بهداشتی پروژه های موفقی را در سطح کشور انجام دهد و رضایت خریداران دستگاه تصفیه آب صنعتی را جلب نماید.

قیمت آب شیرین کن صنعتی

جهت استعلام قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی از شرکت ناب زیست می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و با برخورداری از مشاوره رایگان در این زمینه نسبت به طراحی دستگاهی که بتواند هم به لحاظ هزینه هم به لحاظ ظرفیت پاسخگوی کار شما باشد اقدام نمائید .

قیمت دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس با ظرفیت حداکثر روزانه 10.000 لیتر با سیستم اتوماتیک حدودا 250 میلیون ریال و یک دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی با ظرفیت حداکثر 2.5 مترمکعب با سیستم اتوماتیک حدودا 130 میلیون ریال در حال حاضر که قیمت ارز آمریکایی یعنی دلار 11 هزار تومان رایج است ، می باشد.
قیمت آب شیرین کن صنعتی پارامتر مهمی در تصمیم گیری مدیران کارخانجات و دست اندرکاران صنعت تصفیه آب بمنظور بهره برداری مجدد از آب خروجی از کارخانجات و یا شیرین کردن آب برای استفاده بمنظور کشاورزی و ... می باشد .

بمنظور استعلام قیمت آب شیرین کن صنعتی اولین پارامتر دانستن میزان آبی است که خریدار دستگاه تصفیه آب صنعتی انتظار دارد در روز به آن مقدار برسد .

دستگاه آب شیرین کن صنعتی بطور متوسط حدودا 50% از آب ورودی به دستگاه را در قالب تفکیک املاح به پساب غیر قابل استفاده (پساب دور ریز) تبدیل می نماید لذا به هنگام محاسبه ظرفیت و اعلام دبی آب مورد نیاز ، دبی آب خروجی از دستگاه آب شیرین کن صنعتی را به همکاران ما اعلام نمائید .

پارامتر مهم بعدی در تعیین قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی ، میزان آلایندگی آب ورودی است که با عنوان TDS یا EC بر حسب PPM بیان می شود .

در نهایت ضروری است به همکاران ما بفرمائید که از آب خروجی از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس به چه منظوری استفاده می شود یعنی پکیج RO تا چه حد باید آب ورودی را تصفیه کند. 

همکاران ما با تجربه کافی و تولید بیش از 1000 دستگاه انواع دستگاه RO دریایی ، بیمارستانی ، کشاورزی ، صنعتی و ... بمنظور ارائه خدامات مشاوره در زمینه تعیین ظرفیت و قیمت در تمامی روزهای هفته و بصورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به شما می باشند . 

تجهیزات چینی قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی را تا حد زیادی کاهش میدهد ولی هزینه های نگهداری آنقدر بالا خواهد رفت که در آینده ای نه چندان دور شما چندین برابر قیمت اولیه دستگاه آب شیرین کن صنعتی هزینه اورهال کردن سیستم RO خواهید نمود.

مطلب کاربردی : فیلتر شنی

کاربردهای دستگاه آب شیرین کن صنعتی

• استفاده از دستگاه RO در تهیه آب صنعتی جهت مصرف در بویلرها (دیگ های بخار) ، کولینگ تاورها و کلیه سیستمها حراراتی و برودتی
• تهیه آب مقطر جهت مصارف دارویی و بیولوژیکی
• شیرین سازی آب های شور و سنگین آشامیدنی
• استفاده از دستگاه RO در تهیه آب نرم و شیرین مورد مصرف در صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی و نیروگاهها
• تامین آب مناسب جهت تولید محصولات متنوع درصنایع غذایی ، نوشیدنی ، آرایشی بهداشتی ، الکترونیک..
• استفاده از دستگاه آب شیرین کن صنعتی در تصفیه نهایی پساب های صنعتی
• تامين و توليد آب مناسب جهت مصارف کشاورزی و گلخانه‌ای
• تامين و توليد آب مقطر مورد نیاز در دستگاه های دياليز بيمارستان

نصب دستگاه تصفیه آب صنعتی

بمنظور نصب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس می بایست برخی پارامترهای مهم را همواره مد نظر قرار داد : 

 • چک کردن میزان دبی آب ورودی و میزان فشار اولیه ( حداقل 2 بار )
 • کنترل مشخصات برق ورودی و تطبیق آن با شرایط دستگاه Ro
 • برآورد متراژ و آماده سازی محل استقرار سر پوشیده دستگاه RO
 • کنترل و آماده سازی مسیر آب دوریز ( فاضلاب )
 • چک کردن وجود مخازن ذخیره و تطبیق ظرفیت آنها با میزان ورودی و تولید دستگاه RO
 • قرار نگرفتن دستگاه در معرض آب و هوای بسیار متغیر
 • تعیین یک پمپ کمکی در صورت وجود اختلاف سطح دستگاه با مخزن ذخیره اولیه و یا کمبود فشار اولیه به هر دلیل

وظیفه غشاء نیمه تراوا درون دستگاه RO

غشاء نیمه تراوا مانند پنجره ای می ماند که اجازه عبور هوا را می دهد ولی اجازه عبور سایر مواد را به داخل نمی دهد.

 سیستم اسمز معکوس درون دستگاه RO نیاز به مواد شیمیایی مصرفی روزانه نداشته و در مواردی که TDS آب خام بالاتر از 500 ppm باشد، بهترین روش املاح زدایی است.

میزان فشار مورد نیاز پشت ممبران که می بایست توسط پمپ تامین گردد بستگی به درصد مواد جامد محلول در آب دارد. هر چقدرTDS  آب خام ورودی بیشتر باشد، میزان فشار مورد نیاز نیز بیشتر خواهد بود تا بر فشار اسمزی غلبه گردد.

قبل از آنکه آب خام وارد سیستم تصفیه آب اسمز معکوس شود یک سری عملیات مقدماتی به نام پیش تصفیه بر حسب آنالیز آب روی آن صورت می گیرد (فیلتراسیون ، سختی گیری و جذب سطحی).

آب خروجی از واحد پیش تصفیه دستگاه RO وارد یک محفظه شامل المان هایی از نخ فشرده در هم پیچیده از جنس پلی پروپیلن (PP) می گردد.

این واحد ذرات بزرگتر از 5 میکرون موجود در آب را حذف می نماید تا از ایجاد آسیب به ممبران ها جلوگیری به عمل آید.

سپس به منظور تامین فشار لازم، آب وارد یک پمپ فشار قوی یا پمپ طبقاتی (High Pressure Pump) می گردد.

آب با فشار بالا وارد محفظه هایی از جنس استیل و یاFRP  که حاوی ممبران هایی از جنس پلی آمید و از نوع Spiral Wound می گردد.

خروجی این واحد شامل دو جریان غلیظ و جریان رقیق با املاح بسیار پائین می باشد. بدین ترتیب آب بدون املاح مورد نظر در انتهای دستگاه تصفیه آب صنعتی تامین می گردد. 

دستگاه تصفیه آب صنعتی با بدنه استیل

اهمیت پیش تصفیه برای دستگاه آب شیرین کن صنعتی

مهم ترین بخش در یک واحد آب شیرین کن صنعتی ممبران آن می باشد چون قطر منافذ ممبران یک آنگستروم یعنی یک بر ده میلیارد متر می باشد.

اگر آب ورودی به ممبران از نظر ذرات معلق گل و لای کدورت کلر آزاد به صورت کنترل نشده وارد ممبران شود این مسئله گرفتگی ممبران را در پی خواهد داشت و باعث پیداشدن مشکلاتی در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس خواهد شد.

مشکلاتی از قبیل کم شدن آب دهی ، کم شدن دفع املاح و در بدترین حالت پاره شدن یا از کار افتادن ممبران.

پس وجود یک واحد پیش تصفیه درون دستگاه RO برای این که بتواند مشخصات آب ورودی به ممبران را به حد مجاز برساند الزامی می باشد.

برای مثال کلر آزاد باقی مانده در آب باعث اکسید شدن و تخریب ممبران می شود پس وجود کلر در آب برای ممبران خطر ناک است.

فرم اکسید شده آهن و منگنز در ورودی آب به ممبران صدمات شدیدی را به ممبران وارد می کند .

بخش اعظم پیش تصفیه برای یک واحد آب شیرین کن صنعتی در واقع رفع مشکلات ظاهری و شاخصه کدورت آب می باشد که در بخش های قبلی مفصلا توضیح داده شده است.

به صورت پیش فرض و در یک فرم کلی می توان از یک مرحله فیلتر شنی محتوی سیلیس یا آنتراسیت ، یک مرحله کربن اکتیو(ذغال فعال ) و یک مرحله کارتریج فیلتر (MF) استفاده کرد.

البته در بعضی از آب های دارای شرایط خاص می توان از سختی گیر نیز برای کنترل برخی از املاح که قابلیت چسبندگی در سطح ممبران را دارند استفاده کرد.

به طور کلی پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی شامل بخش هایی است که باعث افزایش کارایی و طول عمر ممبران می باشد که بر اساس آنالیز آب طراحی می شود.

جرم گیری بیولوژیکی در فرآیند تصفیه آب صنعتی :

جرم گیری بیولوژیکی یکی از عمومی ترین و سخت ترین مشکلات در بهره برداری از تصفیه خانه آب می باشد.

بنابراین کنترل رشد میکروارگانیسم ها با استفاده از طراحی درست و استفاده از پیش تصفیه ای که دارای تجهیزاتی جهت فرآیند کلرزنی و گندزدایی موثر (قبل از ممبرین RO) است، بسیار اهمیت دارد.

پیش از هر کار دیگری، بررسی محل تجمع میکروارگانیسم ها در سیستم و ضدعفونی نمودن سیستم به طور دوره ای، معمولی ترین عمل و بهترین روش برای کنترل فعالیت میکروبیولوژیکی درون دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس می باشد.
تکرار نمونه برداری از میکروارگانیسم ها و آنالیز آن ها با خطر ایجاد رسوب بیولوژیکی مرتبط می باشد.

بررسی روزانه آب خوراکی پس از مرحله کلرزدایی و بررسی هفتگی کلیه نقاطی که در زیر بیان شده اند، برای تاسیساتی که از آب های سطحی استفاده می کنند، توصیه می گردد:

 • منبع آب سطحی قبل از کلر زنی
 • آب پس از فرآیند زلال سازی یا فرایند ته نشینی مشابه
 • آب پس از واحد های فیلتر کننده (شنی، مولتی مدیا، کربن فعال )
 • و نهایتا آب پس از کلرزدایی (معمولا پس از فیلتر کارتریج یا فقط قبل از ورود به واحد های RO در حالتی که بی سولفیت سدیم برای کلرزدایی استفاده می شود)

برای کنترل فعالیت میکروبی دستگاه RO، بررسی سیستم با استفاده از روش زیر بسیار مفید است.

حوضچه ها یا مخازن روباز باید به درستی در محل ضدعفونی شوند و بخشی از جریان پایین دستی سیستم نیز باید به طور دوره ای ضدعفونی گردد.

در مخازن بدون منفذ ، سیستم دمنده هوا (تهویه) باید با فیلتر های HEPA مجهز شود.

آب شیرین کن صنعتی ناب زیست

انواع ممبران و وظیفه آن در دستگاه RO

همانطور که اشاره شد اسمز معکوس (Reverse Osmosis)، فرآیندی است که آب خام (تصفيه نشده)، برای تولید آب فاقد یون یا مواد معدنی، توسط پمپ فشار بالا به داخل محفظه اي که داراي غشاي نيمه تراوا مي باشد، رانده مي شود.

 اين غشا ممبران صنعتی و یا فیلتر ممبران RO در مدل­های فیلمتک (Filmtec) ساخت کشور آمریکا و یا ممبران CSM کره و ممبرین Toray در سایزهای 4 و 8 اینچی انتخابی بوده و بر اساس اندازه ذرات مولكول­ها را گزينش مي كند و به اين صورت آب تقريبا خالص در يک طرف غشاء و آب تغليظ شده از ناخالصي­ها در طرف ديگر بدست می آید.

 فیلتر ممبران تنها فیلتری است که می تواند شوری و نمک آب را از بین برده و آب را شیرین کند و تمام ناخالصی های موجود در آب را نیز از بین ببرد.

انواع فیلتر ممبران های مورد استفاده در تولید آب شیرین کن صنعتی

 • میکروفیلتراسیون

جزء فیلترهای معمولی به حساب می آید و در آن ذرات سوسپانسیونی توسط غشاهای متخلخل جداسازی می شوند.

 • اولترافیلتراسیون

این ممبران ها ار مواد آلی و غیرآلی ساخته می شوند و طی فرایندی از عبور ذرات با سایزهای بالاتر از 20-10 نانومتر مثل جلبک­ها، ویروس­ها و... جلوگیری می­نماید. مهمترین مزیت استفاده از ممبران اولترافیلتر رهایی از شر ویروس ها و حد قابل قبول میکروارگانیزم ها بدون استفاده از مواد شیمیایی می باشد.

 • نانوفیلتراسیون

از میکروفیلتراسیون­ها و اولترافیلتراسیون­ها کوچکترند و قطر منافذ غشاء آن بین 1 تا 10 نانومتر است.

دستگاه RO

دستگاه RO شامل تجهیزاتی است که از طریق فرآیند اسمز معکوس ، آب ورودی به دستگاه را شیرین سازی نموده و تحویل یوزر می دهد.
دستگاه RO صنعتی بر اساس نیاز و کاربردهای مختلف مانند استفاده در صنایع شیمیایی، صنایع فلزی، ریخته‌گری، صنایع برودتی و حرارتی، صنایع غذایی، صنایع آرایشی بهداشتی، آزمایشگاه‌ها، مصرف آب شرب، تصفیه چاه و شیرین سازی آب دریا، مصارف کشاورزی و دام طیور و ... و نوع آلاینده‌هایی که باید حذف شوند، در ظرفیت‌ها و آنالیزهای مختلف تولید می‌گردد.
بهترین و اقتصادی‌ترین روش در آب شیرین کن‌ صنعتی استفاده از اسمز معکوس (RO) می‌باشد. در این روش فشار بالا سبب حرکت معکوس جریان آب از درون فیلترهای نیمه تراوا از فشار اسمزی بالاتر به فشار اسمز پایین‌تر می‌شود. اسمز معكوس می‌تواند تا ۹۸% مواد معدنی حل‌شده و مواد آلی و كلوئیدی آب را حذف كند.

مراحل تصفیه دستگاه RO

• کلرزنی اولیه (گندزدایی از آب)
• استفاده از سیستم پیش تصفیه شامل فیلتر شنی و کربنی (افزایش بازدهی و طول عمر ممبرین)
• استفاده از فیلتر میکرونی (جهت حذف ذرات)
• اسمز معکوس
• تزریق آنتی اسکالانت (مواد شیمیایی) جهت پیشگیری از ایجاد رسوب در آب.

آرایش ممبران‌ ها در یک دستگاه RO صنعتی

آرایش ممبران‌ها در یک سیستم تصفیه آب اسمز معکوس دومرحله‌ای، به معنی نحوه چیدمان فیزیکی پرشروسل‌ها می باشد.

هر پرشروسل عموماً می‌تواند بین یک تا شش فیلتر ممبران را در خود جای دهد.

در یک آب شیرین کن صنعتی ، هر مرحله می‌تواند شامل یک یا چند پرشروسل باشد.

به طور معمول در این سیستم به ازای هر 5 متر مکعب دبی آب خروجی از ممبران 4 اینچی و به ازای دبی 25 متر مکعب از ممبران 8 اینچی استفاده می شود.

شستشوی ممبران­­ ها  (Membrane Cleaning)

ممبران ­ها بسته به کیفیت آب خام ورودی هر 3 الی 6 ماه به شستشوی دوره‌ای نیاز دارند. بطورمعمول اگر افت فشار و یا عبور نمکی، حدود 15% از حالت طراحی یا پایه باشد، زمان شستشو ممبران می‌باشد.ممبران­ها را می‌توان درون سیستم و یا خارج از آن و در جای دیگری شستشو شوند. شستشوی ممبران ها بوسیله ماده ای بنام آنتی اسکالانت انجام می گیرد که خود انواع متفاوتی دارد.

بمنظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه استفاده از آنتی اسکالانت در شستشوی ممبران های دستگاه تصفیه آب صنعتی اینجا را کلیک کنید.

آب شیرین کن دریایی

آب شیرین کن دریایی به منظور حذف املاح یا شوری و مواد مضر آب دریا ، جهت مصارف مختلف به کار می رود.

یکی از روش های شیرین سازی و تصفیه آب دریا استفاده از اسمز معکوس (RO) می باشد. با استفاده از این روش می توان آب با شوری کمتر از 500 میلی گرم بر لیتر از آب دریا تولید نمود.

آب شیرین کن دریایی (دستگاه RO دریایی) شامل تجهیزاتی هستند که از آنها برای تصفیه آب دریا در احجام مختلف بمنظور استفاده درصنایع متنوع ، دامداری ها ، مرغداری ها، مجتمع های مسکونی ، تجاری و اداری و ... استفاده می شود.

در ادامه فرض بر این است که شما سطرهای قبلی را مطالعه نموده و اشراف کامل به تجهیزات آب شیرین کن صنعتی را دارید.

تجهیزات و تاسیسات شیرین سازی آب دریا در دو بخش تجهیزات پیش تصفیه آب دریا و تجهیزات اسمز معکوس تقسیم بندی می شوند.

بخش دوم دستگاه تصفیه آب دریایی تقریبا مشابه تصفیه خانه های آب صنعتی است. تفاوت عمده RO دریایی با پکیج اسمز معکوس RO در شوری و کدورت آب ورودی از دریا به سیستم می باشد.
با در نظر گرفتن اینکه آب دریا شوری 2 الی 4 درصدی دارد و کدورت، ذرات معلق و موجودات زنده دریایی در آن به وفور یافت می شوند، بنابراین با توجه به کیفیت آب دریا که منبغ تغذیه دستگاه است تجهیزات پیش تصفیه و اسمز معکوس RO را متناسب با کیفیت آب دریا می توان انتخاب نمود.

در قسمت اول آب شیرین کن دریایی تجهیزات پیش تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرند که به طور کلی شامل موارد ذیل می باشد:

1- حوضچه بمنظور برداشت و حوضچه آرامش اولیه آب دریا.

2- دستگاه آشغالگیر به منظور جلوگیری از ورود ماهی ها و درشت دانه ها به دستگاه RO دریایی

3- واحدهای ته نشینی اولیه به منظور کاهش ذرات معلق موجود در آب دریا

4- تاسیسات فیلترشنی و فیلترکربنی به منظور کاهش تیرگی آب.

5- واحدهای تزریق مواد شیمیایی از قبیل مواد منعقد کننده آنتی اسکالانت و اسید به آب شیرین کن دریایی

6- واحد میکروفیلتراسیون به منظور کاهش شاخص لجنی.

فرآیند قسمت دوم دستگاه آب شیرین کن دریایی، تجهیزات اسمز معکوس شامل ممبران های ویژه آب دریا می باشد که پارامترهای شوری و هدایت الکتریکی EC آب را کاهش می دهد.

تامین فشار اسمزی به منظور تصفیه آب دریا با TDS نزدیک به 40.000 پی پی ام توسط یک پمپ فشار قوی انجام می گیرد.

استفاده از صفحات و تجهیزات خورشیدی و توربو شارژر در بهینه سازی مصرف انرژی در آب شیرین کن دریایی به روش اسمز معکوس RO نقش مهمی دارد و می تواند هزینه های بهره برداری را به شدت کاهش دهد.

جهت استعلام قیمت آب شیرین کن دریایی با همکاران ما در ارتباط باشید.

مهمترین روش های ساخت و تولید آب شیرین کن دریایی عبارتند از :

روش تقطیر  : (MED) این روش بر پایه عمل تقطیر می باشد و آب با کیفیت بسیار خالص تولید می نماید که عمدتا کاربرد صنعتی دارد. این روش برای حجم بسیار بالای آب رایج می باشد و به دلیل تغییر در حالت فیزیکی آب مصرف انرژی بالایی دارد.

روش اسمز معکوس  : (RO) این روش بر پایه استفاده از ممبران های نیمه تراوا طراحی شده است و در تاسیسات آب شیرین کن دریایی در ابعاد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه RO دریایی به دلیل هزینه پایین تر و سهولت در بهره برداری در مقایسه با روش تقطیر بسیار رایج تر می باشد.

با توجه به شوری آب دریا( ۲ الی ۴ درصدی)، کدورت، ذرات معلق و موجودات زنده دریایی در آن ، بایستی تجهیزات پیش تصفیه و اسمز معکوس متناسب با کیفیت آب دریا انتخاب نمود.

در تصفیه آب دریایی به علت شوری و TDS بالا (در حدود 20,000 تا 45,000)، فشار اسمز به شدت افزایش می یابد. جهت غلبه بر این فشار، از پمپ فشار قوی از جنس داپلکس یا سوپر داپلکس استفاده می گردد. زیرا غلظت بالای کلراید در آب دریا سبب ایجاد خوردگی در پمپ می گردد.

محافظت از غشا نیمه تراوا (ممبران) در آب شیرین کن دریایی بسیار پر اهمیت می باشد. زیرا به علت شوری بسیار بالای آب ورودی، احتمال تشکیل رسوب بر روی آن بسیار بالا می باشد. همچنین با توجه به بالا بودن خاصیت قلیائی آب و آلایندگی آن قبل از ورود آب در چرخه تصفیه آب به روش اسمز معکوس می بایستی سیستم کلرزنی و تزریق اسید انجام شده و با استفاده از فیلتر های کربنی و تزریق متابی سولفیت سدیم از ورود کلر آزاد باقی مانده جلوگیری به عمل آید.

از اهم مزایای آب شیرین کن دریایی عبارت است از:

شیرین سازی آب دریا برای مصارف آشامیدنی، صنعتی، در کمپ های موقت تامین آب شرب در دکل های نفتی، استفاده در هتل ها ، کشاورزی، تفریحی و ....

مهمترین ویژگی های RO دریایی عبارتند از :

 • استفاده از ممبران های پلی آمید TFC ویژه آب دریا که انرژی کمتری مصرف می کند و نمک بالایی را حذف می کند.
 • استفاده از پمپ های سانتریفیوژ فشار قوی از جنس Duplex
 • پرشروسل های FRP در دو قطر 4 و 8 اینچ و محدوده فشار psig 1200
 • استفاده از سیستم بازیافت برای از نو به دست آمدن انرژی و مصرف برق کمتر

آب شیرین کن خورشیدی - RO خورشیدی

آب شیرین کن‌ صنعتی خورشیدی عملکردی مقرون به‌ صرفه در شیرین سازی آب دارد.

روش‌های تقطیری شیرین کردن و تصفیه آب در مقیاس های صنعتی ، کشاورزی و دریایی نیاز به انرژی و توان حرارتی بالایی دارد که با استفاده از انرژی خورشیدی، در فناوری آب شیرین کن‌ صنعتی خورشیدی، از نظر فناوری و اقتصادی مقرون‌ به‌ صرفه و توجیه‌ پذیر می‌شوند.

در این روش انرژی ورودی به دستگاه تصفیه اب صنعتی از طریق انرژی اشعه خورشید تأمین می‌شود و از قواعد اصلی تبخیر و تقطیر آب استفاده می‌کند.

با عبور اشعه‌ خورشید، آب دریا یا آب شور داخل دستگاه گرم شده و عملیات تبخیر صورت می‌گیرد.

سپس بخار آب پس از برخورد به سرپوش‌های دستگاه که دمای پایین‌تری دارند تقطیر شده و آب شیرین به‌ دست‌ آمده به سمت خروجی سیستم هدایت می‌شود.

مواد اضافه و برخی از میکروب‌ها حین تبخیر از مولکول‌های آب جدا شده و در دستگاه باقی می‌مانند.

مزیت عمده استفاده از انرژی خورشیدی به‌ جای انرژی الکتریکی تولید شده از سوخت‌های معمولی در ساخت آب شیرین کن صنعتی، تولید آب شیرین بدون تخریب محیط‌ زیست می‌باشد.

آب شیرین کن صنعتی خورشیدی
عملکرد دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی خورشیدی به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم است.

در روش مستقیم تصفیه آب صنعتی خورشیدی تنها از انرژی خورشیدی استفاده می‌شود در حالی که در روش غیر مستقیم انرژی خورشید به انرژی الکتریکی یا مکانیکی تبدیل می‌شود و سپس از انرژی تولید شده برای تصفیه آب استفاده می‌شود.

جهت افزایش بازدهی در آب شیرین‌ کن‌ خورشیدی باید نکات زیر را مد نظر داشت:

 • سرپوش پلاستیکی یا شیشه‌ای مناسب جهت حداکثر عبور نور خورشید
 • تشتک آب شور باید تیره‌رنگ باشد جهت جذب بهتر انرژی خورشید
 • جلوگیری از تشکیل بلورهای نمک در دستگاه
 • فاصله حداقل بین آب تشتک و سرپوش آب‌ شیرین‌ کن خورشیدی.
 • محیط کاملاً بسته و عدم ارتباط با فضای خارج از تصفیه خانه آب

شرکتهای سازنده آب شیرین کن صنعتی : 

از بروزترین شرکتهای تولید کننده آب شیرین کن صنعتی (سازنده دستگاه تصفیه آب صنعتی) می توان به شرکت ناب زیست اشاره نمود .

شاید در اصطلاحی فراتر بتوان گفت شرکت های مونتاژ کننده آب شیرین کن صنعتی چرا که تقریبا بخش مهمی از اجزاء یک دستگاه شیرین کننده آب اعم از صنعتی ، کشاورزی و یا حتی سیستم شیرین کننده آب دریایی بصورت قطعات از کشورهای اروپایی ، آمریکایی و چین وارد می شود و در ایران مونتاژ می شود.

البته بحث مهندسی کار و محاسبات مربوط به ظرفیت های مورد نیاز در تولید آب شیرین کن صنعتی و دستگاه تصفیه آب پزشکی و ... پارامتر بسیار مهمی است .

در هر صورت برای جستجو شرکت تولید کننده آب شیرین کن صنعتی بهترین روش جستجو از طریق گوگل و تماس با آنها و درخواست پروپوزال و مشخصات فنی دستگاههای تولیدی هر یک از آنها خواهد بود. 

سایر محصولات :

پکیج تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب بیمارستان

سختی گیر

دیونایزر چیست

2014:03:26
 1. علی گفت:

  یکدسنگاه RO با دبی خروجی 30مترمکعب باواحدغشایی مدلCSM الترا فیلتراسیون مورد نیاز است .TDS برابر 650وEC برابر 1000میباشد.بهای دستگاه را اعلام بفرمایید سپاسگزار خواهم شد .

نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57