آب شیرین کن صنعتی - دستگاه تصفیه آب صنعتی - دستگاه RO

آب شیرین کن صنعتی یا دستگاه RO دستگاهی است که تمامی املاح و شوری آب ورودی به دستگاه را در حجم های بالاتر از 5 مترمکعب در شبانه روز تصفیه نموده و آبی شیرین و فاقد املاح در اختیار کارفرما قرار می دهد.

مهمترین واحد های دستگاه تصفیه آب صنعتی

واحد پیش تصفیه، واحد غشایی، واحد کنترل دبی و فشار، سیستم تزریق مواد شیمیایی، واحد تامین فشار و تجهیزات ابزار دقیق و تابلو کنترل

چنانچه شما بدنبال خرید دستگاه آب شیرین کن در مقدار کمتر از 5 مترمکعب در طول 24 ساعت هستید می بایست در دسته آب شیرین کن های خانگی بدنبال تجیهزات مورد نظر بگردید و نه آب شیرین کن های صنعتی.

در حقیقت وجه تسمیه آب شیرین کن صنعتی نه بخاطر این قضیه است که از آن در صرفا بمنظور تصفیه آب صنایع مختلف استفاده می شود بلکه به مفهوم دستگاه تصفیه آبی است با دبی بالا.

کسی که برای مجتمع مسکونی خود با نیاز 20 مترمکعب آب شیرین در شبانه روز قصد خرید آب شیرین کن را دارد قطعا در گوگل عبارت "آب شیرین کن صنعتی" و یا "دستگاه تصفیه آب صنعتی" را می بایست جستجو کند.

مطالبی که در این صفحه به آن خواهیم پرداخت عبارتند از :

پدیده اسمز و اسمز معکوس چیست؟

از اسمز معکوس چگونه در تصفیه آب استفاده می شود؟

ساختمان و در حقیقت نقشه دستگاه تصفیه آب صنعتی چگونه طراحی می شود؟

نحوه محاسبه ظرفیت دستگاه آب شیرین کن علی الخصوص آب شیرین کن صنعتی بر چه مبنایی است؟

چگونه می توان یک تولید کننده آب شیرین کن یا سازنده دستگاه تصفیه آب صنعتی را جستجو نمود؟

نحوه نصب و در حقیقت دستورالعمل نصب و راه اندازی دستگاه آب شیرین کن صنعتی را چگونه می توان به دست آورد؟

ظرفیت دستگاه آب شیرین کن از چه عددی شروع و تا چه عددی می تواند ادامه داشته باشد؟

مدت زمان تعویض فیلترهای دستگاه آب شیرین کن چگونه مشخص می شود؟

آیا دستگاه آب شیرین کن صنعتی به شرایط خاصی برای نگهداری نیاز دارد؟

هزینه نگهداری دستگاه تصفیه آب صنعتی در سال چقدر است و در آخر قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی یا قیمت آب شیرین کن صنعتی وابسته به چه پارامترهایی می باشد؟

 آب شیرین کن صنعتی - دستگاه RO

آنچه که در مورد انتخاب یک دستگاه آب شیرین کن صنعتی یا سیستم تصفیه آب صنعتی (دستگاه RO) مناسب جهت استفاده در مصارف کشاورزی، دام و طیور، پزشکی و ... اولویت دارد کنترل آلودگی های احتمالی و همچنین افزایش کیفیت آب با کاهش میزان TDS موجود در آب می باشد.
استفاده از دستگاه آب شیرین کن صنعتی (RO) بدلیل هزینه زیاد سایر روشهای شیرین کردن آب همچون تقطیر با سرعت در حال افزایش است.
قیمت آب شیرین کن اعم از آب شیرین کن صنعتی، آب شیرین کن کشاورزی، آب شیرین کن دریایی، آب شیرین کن پزشکی و .... طی ماه های اخیر بسیار افزایش یافته است.
قیمت دستگاه RO تا حد بسیار زیادی وابسته به جنس قطعاتی است که در تولید دستگاه تصفیه آب صنعتی توسط تولید کننده آب شیرین کن مورد استفاده قرار گرفته است.
لازم به ذکر است که بهترین گزینه ای که برای بهره گیری در این صنعت حساس توصیه شده است، استفاده از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس می باشد که با استفاده از این روش می توان مزه تلخی، شوری و در کل مجموع جامدات محلول در آب را کاهش داد و همچنین نسبت به نوع مصرف، میزان املاح را به حد استاندارد و مطلوبی تنظیم نمود تا در مصارف مختلف دام و طیور مانند مرغداریها، گاوداریها و دامداریها، پرورش شتر مرغ و دامداری ، پزشکی ، کشاورزی و ... با خیالی آسوده بهره برداری گردد.
استفاده از دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس یا آب شیرین کن صنعتی به دلیل تولید آبی مطلوب، بهداشتی و استاندارد مورد تایید بسیاری از متخصصین دام و طیور، پزشکان ، کشاورزان و سایر بهره برداران و استفاده کنندگان از دستگاه تصفیه آب در این حوزه قرار گرفته است.
از آنجا که آب شیرین کن صنعتی شرکت ناب زیست از نظر کارایی کاملا تفکیک شده هستند. کارشناسان و طراحان این شرکت با علم و تجربه بسیار بالا در این زمینه، با در نظر گرفتن تمامی جوانب احتیاطی و با استفاده از تجهیزاتی ایمن برای مصارف مختلف مسیر بهره گیری از این تکنولوژی را بسیار آسان نموده اند.
تمامی دستگاه های تصفیه آب صنعتی naabzist طوری طراحی شده اند که می توان چندین نوع آب را از نظر کیفیت برای انواع مصارف بدون هیچگونه تغییری استفاده نمود.
شرکت ناب زیست مفتخر است در زمینه طراحی و ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی ( آب شیرین کن صنعتی ) برای تامین آب مورد نیاز موجودات زنده بالاترین دقت را از نظر انتخاب تجهیزات و نوع متریال به عمل آورده و در این زمینه نیاز مصرف کنندگان زیادی را در سراسر کشور تامین نموده است.
 
به‌طورکلی، رایج‌ ترین روش‌های تصفیه آب به شرح ذیل می‌باشد:

– اسمز معکوس (RO)
– تصفیه غشایی (MF,UF,NF)
– الکترو دیالیز
– روش‌های فیزیکی و شیمیایی
– روش‌های تبادل یونی (سختی گیر)
– روش‌های فیلتراسیون (فیلتر شنی و کربنی)
– روش‌های گندزدایی (کلر، ازن، UV)

سیستم‌ تصفیه آب صنعتی می‌تواند با توجه به پروسه‌های نسبتاً جامع و ساده به پیچیده و چندگانه، از انواع برنامه‌های کاربردی استفاده کند و تصفیه آب صنعتی یک خانواده پیچیده از فن‌آوری‌ها و سیستم‌ها بشمار می‌آید.

دستگاه RO صنعتی بر اساس نیاز و کاربردهای مختلف مانند استفاده در صنایع شیمیایی، صنایع فلزی، ریخته‌گری، صنایع برودتی و حرارتی، صنایع غذایی، صنایع آرایشی بهداشتی، آزمایشگاه‌ها، مصرف آب شرب، تصفیه چاه و شیرین سازی آب در دریا، مصارف کشاورزی و دام طیور و ... و نوع آلاینده‌هایی که باید حذف شوند، در ظرفیت‌ها و آنالیزهای مختلف تولید می‌گردد.

بهترین و اقتصادی‌ترین روش در آب شیرین کن‌ صنعتی استفاده از اسمز معکوس (RO) می‌باشد. در این روش فشار بالا سبب حرکت معکوس جریان آب از درون فیلترهای نیمه تراوا از فشار اسمزی بالاتر به فشار اسمز پایین‌تر می‌شود. اسمز معكوس می‌تواند تا ۹۸% مواد معدنی حل‌شده و مواد آلی و كلوئیدی آب را حذف كند.

دستگاه‌ آب شیرین کن صنعتی - دستگاه RO شامل پنج مرحله‌ اصلی می‌باشد
 
• کلرزنی اولیه (گندزدایی از آب)
• استفاده از سیستم پیش تصفیه شامل فیلتر شنی و کربنی (افزایش بازدهی و طول عمر ممبرین)
• استفاده از فیلتر میکرونی (جهت حذف ذرات)
• اسمز معکوس
• تزریق آنتی اسکالانت (مواد شیمیایی) جهت پیشگیری از ایجاد رسوب در آب.
 
اسمز (Osmosis) پدیده ای طبیعی و بسیار مهم در طبیعت است. این فرآیند زمانی رخ می دهد که یک محلول رقیق در مجاورت یک محلول غلیظ قرار می گیرد. مثال طبیعی آن جذب آب توسط ریشه گیاه و جذب آب از خون در بدن انسان می باشد. بعنوان مثال اگر دو محلول آب نمک که یکی غلیظ تر و دیگری رقیق تر را توسط یک غشاء نیمه تراوا از یکدیگر جدا کنید، نمک تمایل دارد که از غشاء عبور کرده و به سمت محلول رقیق حرکت کند و آب نیز تمایل دارد از قسمت رقیق به قسمت غلیظ نفوذ کند. غشاء نیمه تراوا یک صافی است که اجازه عبور آب از داخل منافذ خود را می دهد ولی مانع عبور املاح، مواد محلول، باکتری ها و مواد بیماری زا می گردد. غشاء نیمه تراوا مانند پنجره ای می ماند که اجازه عبور هوا را می دهد ولی اجازه عبور سایر مواد را به داخل نمی دهد .
 
دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس
 
همانطور که بیان شد دستگاه تصفیه آب صنعتی (دستگاه RO) امروزه بدلیل شرایط خاص حاکم بر سراسر جهان از اهمیت بالایی برخوردار است.
 
کاربردهای دستگاه RO
• تهیه آب صنعتی جهت مصرف در بویلرها (دیگ های بخار) ، کولینگ تاورها و کلیه سیستمها حراراتی و برودتی
• تهیه آب مقطر جهت مصارف دارویی و بیولوژیکی
• شیرین سازی آب های شور و سنگین آشامیدنی
• تهیه آب نرم و شیرین مورد مصرف در صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی و نیروگاهها
• تامین آب مناسب جهت تولید محصولات متنوع درصنایع غذایی ، نوشیدنی ، آرایشی بهداشتی ، الکترونیک..
• تصفیه نهایی پساب های صنعتی
• تامين و توليد آب مناسب جهت مصارف کشاورزی و گلخانه‌ای
• تامين و توليد آب مقطر مورد نیاز در دستگاه های دياليز بيمارستان

میزان خروجی آب تصفیه شده از دستگاه تصفیه آب صنعتی تولیدی شرکت ناب زیست و یا شرکتهای زیرمجموعه میتواند از حداقل 1000 لیتر الی 500000 لیتر در شبانه روز باشد.
در ادامه بدلیل اهمیت تصفیه آب در صنعت به بررسی اجمالی دستگاه تصفیه آب صنعتی می پردازیم .

تصفیه آب صنعتی برای کارخانجات و صنایع :

یک دستگاه تصفیه آب صنعتی برای کارخانجات با توجه به نیاز آنها طراحی و تولید میگردد . بطور مثال دستگاه تصفیه آبی که برای تامین آب جبرانی برج خنک کننده در شرکت شیشه قزوین استفاده می گردد حدودا 100 مترمکب در روز ظرفیت آب خروجی دارد. ظرفیت آب خروجی یکی از مهمترین پارامترها در تعیین قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد .
برخی از اصلی ترین صنایعی که به دستگاه تصفیه آب نیاز دارند عبارتند از :
دستگاه تصفیه آب صنعتی فولاد ، دستگاه تصفیه آب پتروشیمی ، دستگاه تصفیه آب صنعتی سیمان ، دستگاه تصفیه آب صنعتی تزریق پلاستیک و ....

 مزایای آب شیرین کن صنعتی

- بصرفه و اقتصادی بودن سیستم اسمز معکوس نسبت به روش های دیگر
- کاهش مصرف انرژی نسبت به روش های تقطیری
- عدم عبور باکتری ، ویروس ها و مواد تب زا(Pyrogens) از ممبران های دستگاه تصفیه آب صنعتی
- امکان بازگرداندن پساب حاصله به محیط زیست و یا استفاده مجدد از آب در دستگاه تصفیه آب صنعتی
- دستگاه تصفیه آب صنعتی دارای استانداردهای بین المللی می باشد.
- امکان استفاده از دستگاه تصفیه آب در هر شرایط محیطی اعم از روی عرشه کشتی ها ، زون های صفر پالایشگاهی و ...
 
امروزه در صنایعی که با آب کار میکنند خیلی مهم است که بتوانند آب سبک و بدون یون با TDS پایین را جایگزین آب های سخت نمایند . با توجه به اینکه میزان سختی آب بالا بر روی کیفیت تولید نیز تاثیر مستقیم دارد لذا استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی بصرفه ترین روش نسبت به روش های مشابه می تواند دسترسی به آب مقطر را برای صاحبان صنایع راحت تر نماید .
جهت استعلام قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی از شرکت ناب زیست می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و با برخورداری از مشاوره رایگان در این زمینه نسبت به طراحی دستگاه تصفیه آبی که بتواند هم به لحاظ هزینه هم به لحاظ ظرفیت پاسخگوی کار شما باشد اقدام نمائید .
در مقوله طراحی و تولید دستگاه تصفیه آب صنعتی باید مواردی را رعایت کرد . مهمترین پارامتر در این زمینه، بررسی کامل آنالیز آب قبل از ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد. یک سری آلایندگی ها در آنالیز آب ورودی در راندمان ممبران دستگاه تصفیه آب تاثیر منفی می گزارد که باید کامل مورد توجه قرار گیرد این موارد عبارتند از : مانند کدروت آب ، سیلیس ، آهن ، سولفات ، آلودگی میکروبی و...
شرکت ناب زیست بعنوان معتبرترین تولیدکننده دستگاه تصفیه آب صنعتی این افتخار را دارد که در زمینه طراحی و ساخت سیستم های تصفیه آب صنعتی و تصفیه پساب های صنعتی و بهداشتی پروژه های موفقی را در سطح کشور انجام دهد و رضایت خریداران دستگاه تصفیه آب صنعتی را جلب نماید.

 قیمت آب شیرین کن صنعتی

یک دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت حداکثر روزانه 10.000 لیتر با سیستم اتوماتیک حدودا 250 میلیون ریال و یک دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی با ظرفیت حداکثر 2.5 مترمکعب با سیستم اتوماتیک حدودا 130 میلیون ریال محاسبه می شود.
قیمت آب شیرین کن پارامتر مهمی در تصمیم گیری مدیران کارخانجات و دست اندرکاران صنعت تصفیه آب بمنظور بهره برداری مجدد از آب خروجی از کارخانجات و یا شیرین کردن آب برای استفاده بمنظور کشاورزی و ... می باشد .

بمنظور استعلام قیمت آب شیرین کن اولین پارامتر دانستن میزان آبی است که خریدار آب شیرین کن انتظار دارد در روز به آن مقدار برسد . دستگاه آب شیرین کن بطور متوسط حدودا 50% از آب ورودی به دستگاه را در قالب تفکیک املاح به پساب غیر قابل استفاده (پساب دور ریز) تبدیل می نماید لذا به هنگام محاسبه ظرفیت و اعلام دبی آب مورد نیاز ، دبی آب خروجی از دستگاه آب شیرین کن را به همکاران ما اعلام نمائید .

پارامتر مهم بعدی در تعیین قیمت آب شیرین کن ، میزان آلایندگی آب ورودی است که با عنوان TDS یا EC بر حسب PPM بیان می شود . در نهایت ضروری است به همکاران ما بفرمائید که از آب خروجی از آب شیرین کن ( دستگاه تصفیه آب صنعتی ) به چه منظوری استفاده می شود یعنی دستگاه تصفیه آب صنعتی تا چه حد باید آب ورودی به آب شیرین کن را تصفیه کند. 

همکاران ما با تجربه کافی و تولید بیش از 1000 دستگاه انواع دستگاه RO دریایی ، بیمارستانی ، کشاورزی ، صنعتی و ... بمنظور ارائه خدامات مشاوره در زمینه تعیین ظرفیت و قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی ( آب شیرین کن صنعتی ) در تمامی روزهای هفته و بصورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به شما می باشند . 

فرآیند اسمز معکوس (Reverse Osmosis) برخلاف فرآیند طبیعی اسمز عمل می کند و با ایجاد فشار زیاد جهت غلبه بر فشار طبیعی اسمزی باعث عبور آب از ممبران ها می گردد.

بنابراین نیاز به فشار بالایی جهت عبور آب از غشاء نیمه تروا و نمک زدایی آن می باشد. در شکل زیر براحتی می توان تفاوت بین فرآیند اسمز و اسمز معکوس را مشاهده کرد:

 

       

 

آب شیرین کن

 تصفیه آب با روش اسمزمعکوس (RO)

اصول طراحی و تصفیه آب با این روش افزایش فشار در جریان آب خام ورودی جهت غلبه بر فشار اسمزی معمول و عبور آن از غشاء نیمه تراوا می باشد.

به این ترتیب آب خام ورودی به دو جریان آب با املاح بسیار پائین (Permeate) و آب غلیظ با املاح بسیار بالا (Concentrate) تقسیم می گردد. مادامی که فشار وارده به آب خام ورودی به اندازه ای باشد که بر فشار اسمزی معمول غلبه کند، آب خالص از غشاء نیمه تراوا عبور کرده و مواد محلول در پشت غشاء باقی مانده و وارد جریان غلیظ می گردد. جریان غلیظ را می توان دفع کرد یا مجددا جهت مصرف بعنوان آب خام به سیستم برگشت داد. جریان آب رد شده از غشاء که بعنوان آب شیرین استفاده می شود، 95 تا 99 درصد املاح خود را با این روش از دست می دهد.

باید توجه داشت که در فرآیند اسمز معکوس از روش فیلتراسیون متقاطع (Cross Filtration) استفاده می شود. استفاده از فیلتراسیون طبیعی باعث گرفتگی غشاء یا عبور مواد جامد از غشاء می گردد. با استفاده از فیلتراسیون متقاطع آب خالص از یک طرف غشاء و مواد محلول از طرف دیگری غشاء حرکت می کنند. جهت ممانعت از گرفتگی غشاء عبور جریان آب غلیظ از روی غشاء با جریان آشفته (Turbulent Flow) بسیار موثر خواهد بود.

آب شیرین کن

 سیستم اسمز معکوس (RO) نیاز به مواد شیمیایی مصرفی روزانه نداشته و در مواردی که TDS آب خام بالاتر از 500 ppm باشد، بهترین روش املاح زدایی است.

اختلاف نظر در این مورد وجود دارد یعنی برخی از کارشناسان مرز تشخیص استفاده از آب شیرین کن و سختی گیر را 700PPM می دانند و برخی این عدد را 500PPM بیان می کنند . البته هر زمان صحبت از تصفیه آب بمنظور تامین آب آشامیدنی است نا خودآگاه سختی گیر از پروسه تصفیه حذف میگردد و آب شیرین به میدان می آید.

میزان فشار مورد نیاز بستگی به درصد مواد جامد محلول در آب دارد. هر چقدرTDS  آب خام ورودی بیشتر باشد، میزان فشار مورد نیاز نیز بیشتر خواهد بود تا بر فشار اسمزی غلبه گردد. قبل از آنکه آب خام وارد سیستم شود یک سری عملیات مقدماتی به نام پیش تصفیه بر حسب آنالیز آب روی آن صورت می گیرد (فیلتراسیون ، سختی گیری و جذب سطحی).

آب خروجی از واحد پیش تصفیه وارد یک محفظه شامل المان هایی از نخ فشرده در هم پیچیده از جنس پلی پروپیلن (PP) می گردد. این واحد ذرات بزرگتر از 5 میکرون موجود در آب را حذف می نماید تا از ایجاد آسیب به ممبرانها جلوگیری به عمل آید. سپس به منظور تامین فشار لازم، آب وارد یک پمپ فشار قوی یا پمپ طبقاتی (High Pressure Pump) می گردد. آب با فشار بالا وارد محفظه هایی از جنس استیل و یاFRP  که حاوی ممبرانهایی از جنس پلی آمید و از نوع  Spiral Woundاست، می گردد. خروجی این واحد شامل دو جریان غلیظ و جریان رقیق با املاح بسیار پائین می باشد. بدین ترتیب آب بدون املاح مورد نظر تامین می گردد.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی گروه صنعتی ناب به سه دسته تقسیم می شوند که ظرفیت آب خام ورودی آنها بین 5 تا 2000 مترمکعب در روز می باشد:

1-  تصفیه آب چاه (Brakish Well Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS تا 4000ppm را می باشد.

2-  تصفیه آب شور سطحی (Brakish Surface Water) که قادر به تصفیه  آب خام ورودی با  TDS تا 12.000ppm می باشد.

3-  تصفیه آب دریا (Sea Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS  تا 35.000ppm می باشد.

گروه صنعتی ناب یکی از بزرگترین تولید کنندگان دستگاههای تصفیه آب صنعتی در ایران آمادگی خود را بمنظور تامین قظعات، تعمیرات و تولید انواع آب شیرین کن به روش اسمز معکوس، seawater، دستگاه آب شیرین کن صنعتی، آب شیرین کن کشاورزی، دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه تصفیه آب کشاورزی، دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس، دستگاه تصفیه آب مرغداریها، دستگاه تصفیه آب معدنی، دستگاه تولید آب بهداشتی اعلام می نماید.

خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی

همانطور که می دانیم امروزه محدودیت برخورداری از آب سالم و بهداشتی و آب مورد نیاز برای برخی از دستگاه ها که به آب مقطر نیاز دارند باعث گردیده است دستگاه هایی تولید گردند بنام دستگاه تصفیه آب صنعتی یا دستگاه تولید آب مقطر.
علت اینکه عنوان دستگاه آب شیرین کن در اینجا بکار نمی رود حجم بالای آب مورد نیاز در دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد.
ولی در ماهیت قضیه تفاوتی بین مکانیزم عملکرد دستگاه تصفبه آب صنعتی با آب شیرین کن چه بصورت آب شیرین کن خانگی باشد چه آب شیرین کن صنعتی وجود ندارد.
در همه این دستگاه ها با وجود پرده ای بنام غشاء نیمه تراوا که جریان آب خالص در آن یک طرفه است عملیات تصفیه آب صنعتی یا تصفیه آب کشاورزی و یا سایر انواع تصفیه آب انجام می پذیرد.
جهت خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی و یا تعیین قیمت و تعیین ظرفیت دستگاه آب شیرین کن صنعتی (دستگاه تصفیه آب صنعتی) با کارشناسان ما تماس بگیرید.
 
آب شیرین کن

دستگاه تصفیه آب صنعتی

اهمیت پیش تصفیه برای دستگاه آب شیرین کن RO :
مهم ترین بخش در یک واحد آب شیرین کن یا RO ممبران آن می باشد چون قطر منافذ ممبرام یک آنگستروم یعنی 10- 10 متر می باشد اگر آب ورودی به ممبران از نظر ذرات معلق گل و لایι کدورت کلر آزاد به صورت کنترل نشده وارد ممبران شود این مسئله گرفتگی ممبران را در پی خواهد داشت و باعث پیداشدن مشکلاتی در واحد آب شیرین کن خواهد شد.
مشکلاتی از قبیل کم شدن آب دهی ι کم شدن دفع املاح و در بدترین حالت پاره شدن یا از کار افتادن مببران. پس وجود یک واحد پیش تصفیه برای این که بتواند مشخصات آب ورودی به ممبران را به حد مجاز برساند الزامی می باشد. برای مثال کلر آزاد باقی مانده در آب باعث اکسید شدن و تخریب ممبران می شود پس وجود کلر در آب برای ممبران خطر ناک است.
فرم اکسید شده آهن و منگنز در ورودی آب به ممبران˛ صدمات شدیدی را به ممبران وارد می کند . بخش اعظم پیش تصفیه برای یک واحد آب شیرین کن در واقع رفع مشکلات ظاهری و شاخصه کدورت آب می باشد که در بخش های قبلی مفصلا توضییح داده شده است. به صورت پیش فرض و در یک فرم کلی می توان از یک مرحله فیلتر شنی محتوی سیلیس یا آنتراسیت ι یک مرحله کربن اکتیو(ذغال فعال ) و یک مرحله کارتریج فیلتر (MF) استفاده کرد.
البته در بعضی از آب های دارای شرایط خاص می توان از سختی گیر نیز برای کنترل برخی از املاح که قابلیت چسبندگی در سطح ممبران را دارند استفاده کرد. به طور کلی پیش تصفیه شامل بخش هایی است که با عث افزایش کارایی و طول عمر ممبران می باشد که بر اساس آنالیز آب طراحی می شود.

پارامتر های لازم جهت نصب دستگاه RO

▪️ چک کردن میزان دبی آب ورودی و میزان فشار اولیه ( حداقل 2 بار )
▫️ کنترل مشخصات برق ورودی و تطبیق آن با شرایط دستگاه Ro
▪️ برآورد متراژ و آماده سازی محل استقرار سر پوشیده دستگاه RO
▫️ کنترل و آماده سازی مسیر آب دوریز ( فاضلاب )
▪️ چک کردن وجود مخازن ذخیره و تطبیق ظرفیت آنها با میزان ورودی و تولید دستگاه RO
▫️ قرار نگرفتن دستگاه در معرض آب و هوای بسیار متغیر
▪️ تعیین یک پمپ کمکی در صورت وجود اختلاف سطح دستگاه با مخزن ذخیره اولیه و یا کمبود فشار اولیه به هر دلیل

جرم گیری بیولوژیکی در فرآیند تصفیه آب صنعتی :
جرم گیری بیولوژیکی یکی از عمومی ترین و سخت ترین مشکلات در بهره برداری از سیستم های اسمز معکوس (آب شیرین کن) می باشد. بنابراین کنترل رشد میکروارگانیسم ها با استفاده از طراحی درست و استفاده از پیش تصفیه ای که دارای تجهیزاتی جهت فرآیند کلرزنی و گندزدایی موثر (قبل از ممبرین RO) است، بسیار اهمیت دارد.
ساخت سیستم هایی به این شیوه، با کاهش محل هایی که در آن جریان راکد می ماند، عقیده بسیار خوبی است مانند درزهای طولانی و کوری از لوله کشی که میکروارگانیسم ها می توانند به آسانی در آن جا قرار گرفته و رشد نمایند.
پیش از هر کار دیگری، بررسی محل تجمع میکروارگانیسم ها در سیستم و ضدعفونی نمودن سیستم به طور دوره ای، معمولی ترین عمل و بهترین روش برای کنترل فعالیت میکروبیولوژیکی در رون دستگاه تصفیه آب می باشد.
تکرار نمونه برداری از میکروارگانیسم ها و آنالیز آن ها با خطر ایجاد رسوب بیولوژیکی مرتبط می باشد. بررسی روزانه آب خوراک پس از مرحله کلرزدایی و بررسی هفتگی کلیه نقاط که در زیر بیان شده اند، برای تاسیساتی که از آب های سطحی استفاده می کنند، توصیه می گردد:
منبع آب سطحی قبل از کلر زنی
پس از زلال ساز یا فرایند ته نشینی مشابه
پس از واحد های فیلتر کننده (شنی، مولتی مدیا، کربن فعال )
پس از کلرزدایی (معمولا پس از فیلتر کارتریج یا فقط قبل از ورود به واحد های RO در حالتی که بی سولفیت سدیم برای کلرزدایی استفاده می شود)
برای کنترل فعالیت میکروبی، بررسی سیستم با استفاده از روش زیر بسیار مفید است. حوضچه ها یا مخازن روباز باید به درستی در محل ضدعفونی شوند و بخشی از جریان پایین دستی سیستم نیز باید به طور دوره ای ضدعفونی گردد. در مخازن بدون منفذ ، سیستم دمنده هوا (تهویه) باید با فیلتر های HEPA مجهز شود.

انواع ممبران و وظیفه آن در آب شیرین کن صنعتی

همانطور که اشاره شد اسمز معکوس (Reverse Osmosis)، فرآیندی است که آب خام (تصفيه نشده)، برای تولید آب فاقد یون یا مواد معدنی، توسط پمپ فشار بالا به داخل محفظه اي که داراي غشاي نيمه تراوا مي باشد، رانده مي شود.

 اين غشا ممبران صنعتی و یا فیلتر ممبران RO در مدل­های فیلمتک (Filmtec) ساخت کشور آمریکا و یا ممبران CSM کره و ممبرین Toray در سایزهای 4 و 8 اینچی انتخابی بوده و بر اساس اندازه ذرات مولكول­ها را گزينش مي كند و به اين صورت آب تقريبا خالص در يک طرف غشاء و آب تغليظ شده از ناخالصي­ها در طرف ديگر بدست می آید.

 فیلتر ممبران تنها فیلتری است که می تواند شوری و نمک آب را از بین برده و آب را شیرین کند و تمام ناخالصی های موجود در آب را نیز از بین ببرد.

انواع فیلتر ممبران آب شیرین کن صنعتی

 • میکروفیلتراسیون

جزء فیلترهای معمولی به حساب می آید و در آن ذرات سوسپانسیونی توسط غشاهای متخلخل جداسازی می شوند.

 • اولترافیلتراسیون

فرایندی که از عبور ذرات با سایزهای بالاتر از 20-10 نانومتر مثل جلبک­ها، ویروس­ها و... جلوگیری می­نماید. 

 • نانوفیلتراسیون

از میکروفیلتراسیون­ها و اولترافیلتراسیون­ها کوچکترند و قطر منافذ غشاء آن بین 1 تا 10 نانومتر است.

آرایش ممبران‌ها در یک دستگاه RO صنعتی

آرایش ممبران‌ها در یک سیستم تصفیه آب اسمز معکوس دومرحله‌ای، به معنی نحوه چیدمان فیزیکی پرشروسل‌ها می باشد. هر پرشروسل عموماً می‌تواند بین یک تا شش فیلتر ممبران را در خود جای دهد. در یک آب شیرین کن، هر مرحله می‌تواند شامل یک یا چند پرشروسل باشد. به طور معمول در این سیستم به ازای هر 5 متر مکعب دبی آب خروجی از ممبران 4 اینچی و به ازای دبی 25 متر مکعب از ممبران 8 اینچی استفاده می شود.

شستشوی ممبران­­ها  (Membrane Cleaning)

 ممبران­ها بسته به کیفیت آب خام ورودی هر 3 الی 6 ماه به شستشوی دوره‌ای نیاز دارند. به‌طورمعمول اگر افت فشار و یا عبور نمکی، حدود 15% از حالت طراحی یا پایه باشد، زمان شستشو ممبران می‌باشد. ممبران­ها را می‌توان درون سیستم و یا خارج از آن و در جای دیگری شستشو شوند.

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

بمنظور آگاهی از قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی ضرورت دارد تجهیزات مورد استفاده بمنظور تصفیه آب طراحی گردد. بدین منظور باید دانست که اسمز معکوس چیست؟ در حقیقت اساس کار اغلب دستگاه های تصفیه آب صنعتی و آب شیرین کن ها آشنایی با پدیده اسمر معکوس می باشد .

اسمز معکوس Reverse osmosis فرایندی است که در آن از فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه تراوا استفاده می‌شود. اگر یک غشای نیمه‌ تراوا بین دو محلول آب خالص و آب ناخالص قرار گیرد آب به گونه طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین تر به غلظت بالاتر جریان می‌یابد. این پدیده تا هنگامی که پتانسیل‌های شیمیایی دو طرف برابر گردند ادامه خواهد یافت.

در حالت تعادل اختلاف فشار بین دو طرف غشاء برابر اختلاف فشار اسمزی است. اگر فشاری برابر با اختلاف فشار اسمزی به محلول غلیظ‌تر اعمال گردد جریان آب قطع خواهد شد. در صورتیکه فشار اعمال شده بیشتر از فشار اسمزی باشد، جهت جریان طبیعی آب، معکوس خواهد گردید.

بعد از داشتن درکی کامل از نحوه کار دستگاه تصفیه اب صنعتی می بایست دبی آب ورودی به سیستم تصفیه آب صنعتی و دبی آب مورد نیاز دقیقا مشخص گردد و نهایتا کیفیت تجهیزاتی که در ساخت سیستم توسط تولید کننده دستگاه تصفیه آب صنعتی می بایست مورد استفاده قرار گیرد ضرورت دارد تعیین گردد.

تجهیزات چینی قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی را تا حد زیادی کاهش میدهد ولی هزینه های نگهداری آنقدر بالا خواهد رفت که در آینده ای نه چندان دور شما چندین برابر قیمت اولیه دستگاه آب شیرین کن صنعتی هزینه اورهال کردن سیتسم خواهید نمود.

آب شیرین کن دریایی - RO دریایی

آب شیرین کن دریایی به منظور حذف املاح یا شوری و مواد مضر آب دریا، جهت مصارف مختلف به کار می رود.

یکی از روش های شیرین سازی و تصفیه آب دریا استفاده از اسمز معکوس (RO) می باشد. با استفاده از این روش می توان آب با شوری کمتر از 500 میلی گرم بر لیتر از آب دریا تولید نمود.

آب شیرین کن دریایی (دستگاه RO دریایی) شامل تجهیزاتی هستند که از آنها برای تصفیه آب دریا در احجام مختلف بمنظور استفاده درصنایع متنوع، دامداری ها، مرغداری ها، مجتمع های مسکونی، تجاری و اداری و ... استفاده می شود. در ادامه فرض بر این است که شما سطرهای قبلی را مطالعه نموده و اشراف کامل به تجهیزات آب شیرین کن صنعتی را دارید.

تجهیزات و تاسیسات شیرین سازی آب دریا در دو بخش تجهیزات پیش تصفیه آب دریا و تجهیزات اسمز معکوس تقسیم بندی می شوند.

بخش دوم دستگاه تصفیه آب دریایی تقریبا مشابه آب شیرین کن صنعتی است. تفاوت عمده RO دریایی با دستگاه تصفیه آب صنعتی و پکیج اسمز معکوس RO در شوری و کدورت آب ورودی از دریا به آنها می باشد.
با در نظر گرفتن اینکه آب دریا شوری 2 الی 4 درصدی دارد و کدورت، ذرات معلق و موجودات زنده دریایی در آن به وفور یافت می شوند، بنابراین با توجه به کیفیت آب دریا که منبغ تغذیه دستگاه است تجهیزات پیش تصفیه و اسمز معکوس RO را متناسب با کیفیت آب دریا می توان انتخاب نمود.

در قسمت اول آب شیرین کن دریایی تجهیزات پیش تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرند که به طور کلی شامل موارد ذیل می باشد:

1- حوضچه بمنظور برداشت و حوضچه آرامش اولیه آب دریا.

2- دستگاه آشغالگیر به منظور جلوگیری از ورود ماهی ها و درشت دانه ها به دستگاه آب شیرین کن دریایی

3- واحدهای ته نشینی اولیه به منظور کاهش ذرات معلق موجود در آب دریا

4- تاسیسات فیلترشنی و فیلترکربنی به منظور کاهش تیرگی آب.

5- واحدهای تزریق مواد شیمیایی از قبیل مواد منعقد کننده آنتی اسکالانت و اسید به آب شیرین کن دریایی

6- واحد میکروفیلتراسیون به منظور کاهش شاخص لجنی.

فرآیند قسمت دوم دستگاه آب شیرین کن دریایی، تجهیزات اسمز معکوس شامل ممبران های ویژه آب دریا می باشد که عوامل شوری و هدایت الکتریکی EC آب را کاهش می دهد.

تامین فشار اسمزی به منظور تصفیه آب دریا با TDS نزدیک به 40.000 پی پی ام توسط یک پمپ فشار قوی در دستگاه آب شیرین کن دریایی انجام می گیرد.

استفاده از صفحات و تجهیزات خورشیدی و توربو شارژر در بهینه سازی مصرف انرژی در آب شیرین کن دریایی به روش اسمز معکوس RO نقش مهمی دارد و می تواند هزینه های بهره برداری را به شدت کاهش دهد. جهت استعلام قیمت آب شیرین کن دریایی با همکاران ما در ارتباط باشید.

مهمترین روش های ساخت و تجهیز آب شیرین کن دریایی عبارتند از :

روش تقطیر  : (MED) این روش بر پایه عمل تقطیر می باشد و آب با کیفیت بسیار خالص تولید می نماید که عمدتا کاربرد صنعتی دارد. این روش برای حجم بسیار بالای آب رایج می باشد و به دلیل تغییر در حالت فیزیکی آب مصرف انرژی بالایی دارد.

روش اسمز معکوس  : (RO) این روش بر پایه استفاده از ممبران های نیمه تراوا طراحی شده است و در تاسیسات آب شیرین کن دریایی در ابعاد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. روش RO به دلیل هزینه پایین تر و سهولت در بهره برداری در مقایسه با MED در آب شیرین کن دریایی بسیار رایج تر می باشد.

با توجه به شوری آب دریا( ۲ الی ۴ درصدی)، کدورت، ذرات معلق و موجودات زنده دریایی در آن ، بایستی تجهیزات پیش تصفیه و اسمز معکوس متناسب با کیفیت آب دریا انتخاب نمود.

در تصفیه آب دریایی به علت شوری و TDS بالا )در حدود 20,000 تا 45,000(، فشار اسمز در آب شیرین کن دریایی به شدت افزایش می یابد. جهت غلبه بر این فشار، از پمپ فشار قوی از جنس داپلکس یا سوپر داپلکس استفاده می گردد. زیرا غلظت  بالای کلراید در آب دریا سبب ایجاد خوردگی در پمپ می گردد. محافظت از غشا نیمه تراوا (ممبران) در آب شیرین کن دریایی بسیار پر اهمیت می باشد. زیرا به علت شوری بسیار بالای آب ورودی، احتمال تشکیل رسوب بر روی آن بسیار بالا می باشد. همچنین با توجه به بالا بودن خاصیت قلیائی آب  و آلایندگی آن قبل از ورود آب در چرخه تصفیه آب به روش اسمز معکوس می بایستی سیستم کلرزنی و تزریق اسید انجام شده و با استفاده از فیلتر های کربنی و تزریق متابی سولفیت سدیم از ورود کلر آزاد باقی مانده جلوگیری به عمل آید.

از اهم مزایای آب شیرین کن دریاییعبارت است از:

شیرین سازی آب دریا برای مصارف آشامیدنی، صنعتی، درکمپ های موقت تامین آب شرب در دکل های نفتی، استفاده در هتل ها ، کشاورزی، تفریحی و ....

مهمترین ویژگی های های RO دریایی عبارتند از :

 • استفاده از ممبران های پلی آمید TFC ویژه آب دریا که انرژی کمتری مصرف می کند ونمک بالایی را حذف می کند.
 • استفاده از پمپ های سانتریفیوژ فشار قوی از جنس Duplex
 • پرشروسل های FRP در دو قطر 4 و 8 اینچ و محدوده فشار psig 1200
 • استفاده از سیستم بازیافت برای از نو به دست آمدن انرژی و مصرف برق کمتر

دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی 

دستگاه های تصفیه آب کوچک در مقیاس بزرگتر از خانگی را دستگاه تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی می نامند.

این سیستم ها در صنایع شیمیایی ، صنایع فلزی ، ریخته گری ، مواد غذایی و آشامیدنی ، صنایع برودتی و حرارتی، تصفیه چاه ،مجتمع های مسکونی و اداری، کارخانجات آب معدنی ، غذایی و دارویی ، پادگان ها و کمپ های اقامتی ، اماکن ورزشی و اکواریوم های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

طبقه بندی آب شیرین کن های صنعتی بر اساس فرآیند تولید مطابق ذیل می باشد :

 • سیستم تقطیر(MED)
 • سختی گیر رزینی
 • اسمز معکوس (RO)
 • نانو فیلتراسیون (NF)
 • اولترافیلتراسیون (UF)

دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی شامل پنج مرحله‌ی اصلی می‌باشد:

 • کلرزنی اولیه (گندزدایی از آب)
 • استفاده از سیستم پیش تصفیه شامل فیلتر شنی و کربنی (افزایش بازدهی و طول عمر ممبرین)
 • استفاده از فیلتر میکرونی (جهت حذف ذرات)
 • اسمز معکوس (بهترین روش درآب شیرین کن صنعتی)
 • تزریق آنتی اسکالانت (مواد شیمیایی) جهت پیشگیری از ایجاد رسوب در آب.

آب شیرین کن خورشیدی - RO خورشیدی

آب شیرین کن‌ خورشیدی عملکردی مقرون به‌ صرفه در شیرین سازی آب دارد.

روش‌های تقطیری نیاز به انرژی و توان حرارتی بالایی دارد که با استفاده از انرژی خورشیدی، در فناوری آب شیرین کن‌ صنعتی خورشیدی، از نظر فناوری و اقتصادی مقرون‌ به‌ صرفه و توجیه‌ پذیر می‌شوند.

در این روش انرژی ورودی به دستگاه از طریق انرژی اشعه خورشید تأمین می‌شود و از قواعد اصلی تبخیر و تقطیر آب استفاده می‌کند. با عبور اشعه‌ خورشید، آب دریا یا آب شور داخل دستگاه گرم شده و عملیات تبخیر صورت می‌گیرد. سپس بخار آب پس از برخورد به سرپوش‌های دستگاه که دمای پایین‌تری دارند تقطیر شده و آب شیرین به‌ دست‌آمده به سمت خروجی سیستم هدایت می‌شود. مواد اضافه و برخی از میکروب‌ها حین تبخیر از مولکول‌های آب جدا شده و در دستگاه باقی می‌مانند. مزیت عمده استفاده از انرژی خورشیدی به‌ جای انرژی الکتریکی تولید شده از سوخت‌های معمولی، تولید آب شیرین بدون تخریب محیط‌ زیست می‌باشد.
آب شیرین کن خورشیدی
عملکرد دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی خورشیدی به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم است. در روش مستقیم تصفیه آب صنعتی خورشیدی تنها از انرژی خورشیدی استفاده می‌شود در حالی که در روش غیر مستقیم انرژی خورشید به انرژی الکتریکی یا مکانیکی تبدیل می‌شود و سپس از انرژی تولید شده برای تصفیه آب استفاده می‌شود.
جهت افزایش بازدهی در آب شیرین‌ کن‌ خورشیدی باید نکات زیر را مد نظر داشت:

 • سرپوش پلاستیکی یا شیشه‌ای مناسب جهت حداکثر عبور نور خورشید
 • تشتک آب شور باید تیره‌رنگ باشد جهت جذب بهتر انرژی خورشید
 • جلوگیری از تشکیل بلورهای نمک در دستگاه
 • فاصله حداقل بین آب تشتک و سرپورش آب‌شیرین‌کن.
 • محیط کاملاً بسته و عدم ارتباط با فضای خارج از دستگاه آب شیرین کن

شرکتهای سازنده آب شیرین کن صنعتی : 

از بروزترین شرکتهای تولید کننده آب شیرین کن صنعتی می توان به شرکت ناب زیست اشاره نمود .

شاید در اصطلاحی فراتر بتوان گفت شرکت های مونتاژ کننده آب شیرین کن صنعتی چرا که تقریبا بخش مهمی از اجزاء یک دستگاه آب شیرین کن اعم از آب شیرین کن صنعتی یا آب شیرین کشاورزی و یا حتی آب شیرین کن دریایی بصورت قطعات از کشورهای اروپایی ، آمریکایی و چین وارد می شود و در ایران مونتاژ می شود.

البته بحث مهندسی کار و محاسبات مربوط به ظرفیت های مورد نیاز در تولید آب شیرین کن صنعتی و دستگاه تصفیه آب پزشکی و ... پارامتر بسیار مهمی است .

در هر صورت برای جستجو شرکت تولید کننده آب شیرین کن صنعتی بهترین روش جستجو از طریق گوگل و تماس با آنها و درخواست پروپزوال و مشخصات فنی دستگاه تصفیه آب صنعتی تولیدی هر یک از آنها خواهد بود. 

سایر محصولات :

پکیج تصفیه فاضلاب

فیلتر پرس

دستگاه RO دستگاه اسمز معکوس قیمت دستگاه اسمزمعکوس فروش دستگاه اسمز معکوس استعلام قیمت دستگاه اسمز معکوس مناقصه اسمز معکوس آب شیرین کن صنعتی آب شیرین کن RO آب شیرین کن کشاورزی آب شیرین کارخانه دستگاه تصفیه آب صنعتی دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس دستگاه تصفیه آب کشاوزی دستگاه تصفیه آب صنعتی دستگاه تصفیه آب مرغداری دستگاه تصفیه آب دریا قیمت دستگا تصفیه آب صنعتی قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی قیمت دستگاه تصفیه آب در تبریز قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی در آبادان قیمت دستگاه تصفیه آب در تهران تصفیه آب صنعتی تصفیه آب صنعتی بوشهر دستگاه تصفیه آب صنعتی دستگاه آب شیرین کن صنعتی سازنده آب شیرین کن کرمان سازنده دستگاه آب شیرین کن ارومیه سازنده دستگاه آب شیرین کن تهران سازنده دستگاه آب شیرین کن کرج سازنده دستگاه آب شیرین کن اهواز تولیدکننده دستگاه آب شیرین کن تولید کننده آب شیرین کن صنعتی شرکتهای سازنده آب شیرین کن 2014:03:26
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50