ازن ژنراتور

ازن ژنراتور

ازن ژنراتور یا دستگاه ازن ساز سیستمی است که از سه روش تخلیه الکتریکی کرونا ، تابش اشعه های ماورای بنفش و الکترلیز آب با خلوص بالا برای تولید ازن استفاده می نماید . از این دستگاه با نام های دستگاه ضدعفونی کننده ازن ، سیستم استریل محیط ، سیستم تصفیه هوای اوزون ، دستگاه از بین بردن ویروس سارس و کرونا ، وسیله استریل ماسک و سطوح و پکیج تزریق ازن به هوا ، آب و فاضلاب یاد می شود.

در روش اول تولید ، مقدار ازن بیشتر با سطح مقطع کمتر الکترود بدست می آید و مصرف انرژی به ازای تولید هر گرم اوزن کاهش می یابد .

در نتیجه میتوان با فرکانس ، ولتاژ و شکل موج های مختلف راندمان ازن ژنراتور را تغییر داد و به میزان دلخواه رسید .

تولید ازن در ازن ژنراتورهای شرکت ناب زیست با بالاترین خلوص صورت میگیرد و در مقیاس صنعتی باعث افزایش قدرت اکسیدکنندگی و ارتقاء راندمان می گردد .

قابلیت تنظیم کاملا اتوماتیک با آنالیز دقیق پارامترهایی نظیر دما ، رطوبت ، آلایندگی و ... که میزان ازن مورد نیاز را کنترل می کنند سبب گردیده ازن سازهای این شرکت با مصرف کم انرژی و اکسیژن از اقتصادی ترین ژنراتورهای تولید ازن در کشور باشد .

ازن ژنراتور با قیمتی مناسب و بسیار کمتر از سایر انواع پکیجهای ضد عفونی کننده آب ، فاضلاب و هوا همچون کلریناتور و ... با تکنولوژی جدید و منحصر به فرد خود روزبروز در حال گسترش و همه گیر شدن در جهان می باشد .

ازن ژنراتور چیست

دستگاهی است که با تبدیل اکسیژن دو اتمی به ازن با سه اتم اکسیژن بعنوان اکسید کننده ای قوی در تصفیه و گندزدایی بعنوان سیستمی پرکاربرد بمنظور ضدعفونی نمودن هر آنچه که تصور میکنید، مورد استفاده قرار می گیرد.

بمنظور ساخت دستگاه تزریق ازن ابتدا باید تجهیزاتی که در ساختمان دستگاه ازن ساز مورد استفاده قرار گرفته است را بطور کامل شناخت.

تماشا کنید قدرت ازن ژنراتور در از بین بردن رنگ آب

لیست قیمت ازن ژنراتور

اگر برای استخر ماهی می باشد اگر برای مرغداری می باشد اگر بدنبال قیمت ازن ژنراتور خانگی و کوچک هستید با توجه به تغییر مداوم قیمت دلار بصورت روزانه در حال تغییر می باشد.لیست قیمت بروز ازن ژنراتور را همکاران ما در شرکت ناب زیست پیش فاکتورهای فروش دستگاه های تزریق ازن را در چندین حالت به کسانی که بدنبال خرید ازن ژنراتور هستند ارائه می نمائیم.

تاریخ اعلام قیمت : 15 اردیبهشت بوده است . جهت استعلام قیمت بروز با همکاران ما تماس بگیرید . 

لیست قیمت بروز دستگاه ازن ساز 

نکته مهم : لیست قیمت دستگاه های اوزون ساز بالا با توجه به وارداتی بودن اقلام زیادی از تجهیزات مورد استفاده در تولید دستگاه ازن ژنراتور و هم چنین با توجه به نوع کاربری آن ذیلا به تفاوت حالت های مختلف پیش فاکتور فروش ارائه شده پرداخته و در ادامه چند نمونه از آنها را در گرماژ مختلف جهت دانلود ، مطالعه و مقایسه نمودن قیمت با مشخصات فنی دستگاه های تولیدی سایر شرکتها توسط شما مشتری گرامی روی سایت بارگزاری می نمائیم .

لذا از شما تقاضا داریم تمامی حالت های پیش فاکتور ازائه شده توسط واحد فنی را بررسی نموده تا متوجه تفاوت قیمت ها در صفحات دوم و سوم پیش فاکتور شوید .

بای مثال پیش فاکتور ازن ژنراتور 500 گرمی برای شما تشریح گردیده است :

حالت اول : ازن ژنراتور 500 گرمی ( 2 عدد 250 گرم ) بدون کمپرسور – بدون تایمر – با شیلنگ سیلیکونی و دیفیوزر : این حالت قیمت معادل 500 میلیون ریال خواهد بود

حالت دوم : ازن ژنراتور 500 گرم کمپرسوردار
- تایمر دار
- ورودی اکسیژن ساز
- با لوازم جانبی دیفیوزر و شیلنگ سیلیکونی

قیمت این حالت دستگاه معادل 980 میلیون ریال خواهد بود.

حالت سوم : ازن ژنراتور 250 گرم کمپرسوردار
- تایمر دار
- ورودی اکسیژن ساز بهمراه دستگاه اکسیژن ساز 40 لیتری
همانطور که مشاهده می کنید با اضافه نمودن یک دستگاه اکسیژن ساز 100 لیتری به دستگاه ازن ساز بدلیل کامل بودن چرخه تولید ازن و بهره وری بالای دستگاه نیازی به بالا بردن ظرفیت پکیج تزریق ازن تا 500 گرم نیست .

در این حالت دستگاه تا قیمتی معادل 180 میلیون تومان بالا خواهد رفت .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت دقیق ازن ژنراتورهای ناب زیست با همکاران ما با شماره 02188721092 در تماس باشید.

عوامل تاثیر گذار در قیمت ازن ژنراتور

با توجه به چند پارامتر مهم از جمله قیمت شیشه کواتز مورد استفاده ، کمپرسور باد ، جنس شیلنگهای پی وی سی که در مقابل ازن مقاوم باشند و سیستم یک طرفه کننده هوا جهت جلوگیری از بازگشت آب به داخل رآکتور ، نوع خنک کننده و وجود یا عدم وجود جت فن جهت خنک کاری بدنه دستگاه تزریق ازن و ... لیست قیمت دستگاه ازن ژنراتورهای تولیدی ناب زیست به شرح زیر خواهد بود.


سایر تولیدات از قبیل سیستم تصفیه ، فیلتر شنی ، کربنی ، اسمز معکوس و ... پس ازدریافت انالیزهای مربوطه و اطلاعات اولیه محاسبه و قیمت گذاری میگردد .

سایر گرماژها بصورت موضوعی و مربوط به هر پروژه اعالم می شود .

در هر پروژه تجهیزات و اتصالات مورد نیاز ، به همراه هزینه هایی مانند نصب و راه اندازی به قیمت نهایی افزوده خواهد شد .

ازن ژنراتور 60 گرم

قیمت ازن ژنراتور

قیمت ازن ژنراتور به نوع فرآیند و میزان مورد نیاز ازن جهت گندزادیی پساب وابسته است. هر قدر مقدار گرماژ ازنی که توسط دستگاه تولید می شود بیشتر باشد قاعدتا قیمت آن نیز بالاتر خواهد رفت.

در گرماژ بیشتر از یک کیلو در ساعت قیمت دستگاه بسیار فزاینده بالا می رود چرا که می بایست از تجهیزات استیل در ساخت رآکتور استفاده نمود.

قیمت دستگاه 10 گرم در ساعت در این مقطع زمانی که دلار قیمت 13 هزار تومان رو تجربه میکند بدون دستگاه اکسیژن ساز معادل 3.4 میلیون خواهد بود.

قیمت ازن ساز 50 گرم در ساعت در حال حاضر حدودا 10 میلیون تومان می باشد.

قیمت یک دستگاه پکیج تزریق ازن 500 گرم در ساعت بدون مد نظر قرار داد قیمت اکسیژن ساز مورد نیاز یعنی ازن ژنراتور نیم کیلو معادل 45 تا 50 میلیون تومان می باشد.

براساس این جمع بندی پیدا شدن انواع جدید میکروارگانیسم ها در پسآب مانند تخم و کیست های انگلی ، آشکار شدن انواع بیشتری از مواد آلوده کننده در آن به دنبال دارد.

همچنین افزایش سطح کیفی مورد نیاز برای فاضلاب و پسآب، کارشناسان را بر آن داشته است تا فرآیند تزریق ازن (ازناسیون) را مورد توجه ویژه قرار دهند.

ازناسیون (تزریق ازن) با توجه به مزیتهایی که دارد توانسته در موارد بسیار زیادی مانند ضدعفونی کردن و اکسیداسیون ترکیبات آلی جایگزین فرایندهای تصفیه متعارف شود.

این فرایند جدید یعنی ازن ژنراتور تصفیه فاضلاب در موارد مختلف دیگری همانند ذرات معلق نیز کارآیی روش های قدیمی تصفیه را افزایش داده است.

فرایندهای صورت گرفته توسط قسمت تحقیقات بصورت متمرکز برروی فاضلاب کارخانجات صنایع غذایی و پسآب حاصل از شستشوی خطوط مربوطه بوده است که دراین راستا نتایج حاکی از کاهش بار میکروبی و زدایش بو از پسآب حاصله پس از نصب ازن ژنراتور بوده است.

علاوه بر این، ناب زیست اقدامات موثری در جهت جایگزین نمودن روش های قدیمی با این تکنولوژی نوین یعنی استفاده از دستگاه ازن ساز تصفیه فاضلاب نموده است و به نتایج جالب و مطلوب دست یافته است.

ازن ساز 10 کیلوگرم

ساختمان ازن ژنراتور

 • کمپرسور پرفشار هوا
 • برد دستگاه بمنظور برقراری ارتباط بین قطعات
 • فریت ها درون ترانسهای افزاینده ولتاژ
 • هسته تولید کننده ازن شامل شیشه کوارتز و یک نارسانا
 • شیلنک هدایت کننده ازن به بیرون دستگاه ازن ساز
 • تایمر تنظیم کننده مدت زمان تزریق ازن در مقاطع زمانی مشخص
 • دکمه خاموش و روشن نمودن دستگاه ازن ژنراتور
 • شیر (ولوم) تنظیم میزان تزریق ازن
 • کیس دربرگیرنده تمامی تجهیزات فوق

مطلب کاربردی : برج خنک کننده

ازن ژنراتور پلاسما

پلاسمای سرد یا کلد پلاسما و به انگلیسی Cold Plasma، گازی است که جزئی یونیزه شده و در دمای اتاق یا پایین تر تولید می شود. ازن ژنراتور پلاسما سرد از اکسیژن به عنوان منبع ورودی استفاده می کند و برای ایجاد ازن با غلظت تقریبی 5 تا 7٪ بکار می رود. با این وجود و پیشرفتهای اخیر فن آوری ، می توان ازن با غلظت حداکثر 20٪ یا بیشتر از اکسیژن تولید شده در محل تولید کرد؛ شرکت ما راه حل های ازن امن و سفارشی برای تصفیه آب را ارائه می دهد و از نسخه پیشرفته ای از روش تولید ازن پلاسما سرد برای ایجاد ازن استفاده می کند ؛ با این تکنیک یعنی ازن ژنراتور پلاسما امکان تولید کارآمد تر رادیکال های آزاد اکسیژن را فراهم می کند ، که به نوبه خود باعث تولید ازن با غلظت های بالاتر می شود.

کاربردهای ازن ژنراتور پلاسمای سرد 

دستگاه ضد عفونی کننده کلد پلاسما مخصوص آب که کاربرد آن مخصوص ترزیق گاز ازن پلاسما مستقیم به آب توسط دیفیوزر کوچک به سبزیجات وانواع گوشت های سفید و قرمز … و حبوبات و خوراکی برای بسته بندی در فریزر ٬ جلوگیری از کپک زدن مواد غذایی گوناکون و جلوگیری از رشد قارچ ها بر روی مواد غذایی خشک و تر می باشد.در صنعت لبنیات ؛ صنایع گوشت ؛ دامداریها؛ رستورانها و کترینگ؛ بیمارستان هتل و اماکن عمومی؛ سردخانه ها؛ تولید آب معدنی؛ پرورش ماهی؛ مرغداری ها؛ استخرهای شنا و........
همچنین در زیبایی پوست بدن انسان و چین و چروک از ازن ژنراتور پلاسما استفاده میکنند ٫ آکنه ٫ جوش صورت ٫ و جایگزین موثر جهت پاک کننده های پوست صورت و دست و بدن انسان میباشد و همچنین برای درمان برخی ازبیماریهای خونی و زخم های دیابتی 

خواص گاز ازن

گاز ozone با فرمول شيميايي (O3) یکی از قوی ترين اكسيد كننده های موجود در طبيعت به شمار ميرود که بعد از تاثیر گذاری و انجام فرآیند هیچ باقیمانده ای برجای نگذاشته و به سرعت به اکسیژن دو اتمی (O2) تبدیل می گردد.

ماده اولیه آن اکسیژن هوا و تولید آن در محل می باشد. به دلیل اینکه مکانیزم عمل ازن با اثر بر روی دیواره باکتری است، سرعت عمل آن حدود 3000 بار سریعتر از کلر است.

ازن دارای دو خاصیت بسیار مهم در ارتباط با محیط اطراف خود می باشد:

1- قدرت گند زدائی بالا

2- اکسید کننده بسیار قوی

خصوصیت میکروب کشی ازن  ناشی از پتانسیل بالای اکسیداسیون آن می باشد.

تحقیقات نشان می دهد که گندزدائی توسط ازن حاصل اثر مستقیم آن بر باکتری ها و تجزیه دیواره سلولی باکتری ها می باشد که از این نظر با مکانیسم عمل کلر در فرایند گندزدائی متفاوت است.

با توجه به قدرت بالای گندزدائی ازن در مقایسه با کلر و سایر گندزداها، زمان کمتری جهت تکمیل فرایند گندزدائی نیاز می باشد. بررسی ها همچنین بیانگر توانائی بیشتر ازن برای از بین بردن ویروسها در مقایسه با کلر می باشد.

مکانیسمی که ازن در دستگاه ازن ساز برای گندزدایی بکار می برد شامل موارد زیر است :

 1. اکسیداسیون یا انهدام مستقیم دیواره سلولی بطوریکه اجزاء سازنده سلول به بیرون تراوش کند.
 2. واکنش سلول با رادیکالهای آزاد شده از تجزیه ازن . آسیب رساندن به هسته یا اسید نوکلوئیک سلول

ازن چیست ؟

ozone حاصل از فعالیت دستگاه ازن ژنراتور علاوه بر گند زدائی، مصارف زیادی در تصفیه آب آشامیدنی از قبیل کنترل طعم و بو، کنترل رنگ وحذف آهن ومنگنز دارد.

قدرت این اکسید کننده در شفاف سازی منابع آب با کیفیت پائین مانند آبهای بازیافتی حائز اهمیت است. ازن مواد معدنی را بطور کامل اکسید نموده و موجب ته نشینی و حذف آنها می گردد. اهمیت عمده ازن در قابلیت شکستن ترکیبات آلی همراه با آهن و منگنز می باشد.

ازن در برطرف نمودن ترکیبات آلی مولد رنگ، قوی و موثر می باشد بطوریکه بعنوان یک عامل جلا دهنده خوب برای فاضلاب و حذف کننده رنگ در آب شرب، کاربردهای فراوانی یافته است.

ازن ژنراتور همچنین قادر است ترکیبات فنولیک و دیگر ترکیبات مولد طعم را در آب شرب از بین ببرد.

تحقیقات نشان داده است که ازن خروجی از دستگاه تزریق اوزون می تواند آفت کشهای مالاتیون و پاراتیون را که ترکیباتی سرطانزا و خطرناک هستند به اسید فسفریک ( بی خطر) تبدیل نماید.

اخیراً در خصوص استفاده از ازن ساز به منظور کنترل و حذف کدورت و مواد آلی در مقررات EPA رهنمود هایی ارائه گردیده است.

اگر پیش ازن زنی برای آب های با کدورت کم در نظر گرفته شود، اغلب مقادیر کم ازن کفایت می نماید و در نتیجه تمام مراحل اکسید اسیون به منظور انجام گندزدائی اولیه در یک نقطه صورت می پذیرد.

در این گونه موارد معمولاً از فیلتراسیون مستقیم جهت عملیات صاف سازی استفاده می شود و ازن از طریق ناپایدارکردن ذرات معلق و خنثی سازی بار ذرات کلوئیدی، موجبات حذف کدورت را فراهم می نماید.

این امر موجب انجام مناسب تر فرآیند انعقاد و صرفه جوئی در مصرف مواد شیمیائی مورد نیاز می گردد به گونه ای که صرفه جویی حاصل از مصرف مواد، با افزایش هزینه های مربوط به نصب سیستم ازن زنی ( ازن ژنراتور) مطابقت می نماید.

ازن ساز 10 کیلوگرم ناب زیست

مزایای ازن تولیدی توسط ازن ژنراتور

 1. خواص ویروس کشی و باکتری کشی عالی 
 2. ازن با نفوذ به داخل جداره میکروارگانیسم ها به دلیل درجه اکسیداسیون بالا باعث متلاشی شدن جداره آن ها می گردد که در این صورت میکروارگانیزم متلاشی شده و از بین می رود.
 3. افزایش راندمان گندزدایی
 4. تولید آن در محل مقرون به صرفه و موثر است.
 5. تشخیص بوی آن توسط حس شامه انسان بسیار آسان است.
 6. ازن قادر است 99/99% باکتری ها را از بین ببرد 25 برابر بیشتر از ترکیبات کلر است.
 7. فرآیند گندزدایی توسط گاز ازن در زمان های تماس کوتاه صورت می گیرد.
 8. مشکلات ایمنی در رابطه با حمل و نقل و ذخیره گاز ازن در مقایسه گاز کلر ناچیز است.
 9. آب تصفیه شده به علت افزایش غلظت اکسیژن محلول حاصل از گندزدایی توسط ازن ژنراتور همچنین کیفیت پساب فاضلاب ها از نظر ( رنگ، بو و کدورت ) از کیفیت بالایی برخوردارند.

معایب ازن خروجی از دستگاه ازن ساز

 • هزینه نصب و راه اندازی این دستگاه بالاست و نیاز به تخصص دارد.
 • ناپایداری و عدم ایجاد باقیمانده در آب که البته این موضوع از طرفی می تواند جزء مزایای ازن نیز باشد.
 • ایجاد ترکیبات جانبی مضر ( این ترکیبات نسبت به ترکیبات جانبی کلر از حجم و عوارض کمتری برخوردار است ).
 • عدم امکان ذخیره سازی جهت موارد اضطراری همچون قطع برق
 • امکان خوردگی لوله های فلزی بدلیل افزایش اکسیژن داخل

خواص فیزیکی و شیمیایی ازن

ازن يكي از اشكال آلوتروپي اكسيژن بوده و گازي آبي رنگ با بوي تند وناپايدار مي باشد .

اين تركيب يك اكسيد كننده قوي بوده و بسيار قوي تر از اسيد هيپوكلرو ( ماده موثر گند زدايي كلر در آب ) مي باشد.

حلاليت ازن در آب 12 مرتبه كمتر از حلاليت كلر بوده و محلول آبي آن نيز ناپايدار مي باشد.

با توجه به ناپايداري گاز ازن ، بايد در محل مصرف و نيز زمان مصرف توسط ازن ژنراتور توليد شود و نمي توان آنرا مثل كلر ذخيره نمود.

با توجه به حوادث زيادي كه در خصوص تركيدن سيستم هاي ذخيره و نگهداري كلر بوقوع پيوسته است اين محدوديت لزوماً جزء معايب استفاده از گاز ازن محسوب نمي شود.

خصوصيات بيوشيميائي ازن

 نقش ازن در تصفيه آب و پساب بعنوان يك عامل اكسيد كننده و يك تركيب ميكروب كش حائز اهميت بوده و در محيط آبي خصوصيات مشابهي با كلر دارد . از اينرو اين دو ماده بعنوان رقيب يكديگر و در مواردي مكمل يكديگر مطرح مي باشند. ازن داراي دو خاصيت بسيار مهم در ارتباط با محيط اطراف خود مي باشد

قدرت گند زدائي بالای ازن تزریق شده توسط ازن ساز

 خصوصيات ميكروب كشي ازن بيانگر پتانسيل بالاي اكسيد اسيون آن مي باشد. تحقيقات نشان مي دهد كه گند زدائي توسط ازن ژنراتور حاصل اثر مستقيم آن برباكتريها و تجزيه ديواره سلولي باكتريها مي باشد كه از اين نظر با مكانيسم عمل كلر در فرايند گند زدائي متفاوت است.

با توجه به قدرت بالاي گند زدائي ازن در مقايسه با كلر (25 برابر ) و ساير گندزداها ، زمان كمتري جهت تكميل فرايند گند زدائي نياز مي باشد. بررسي ها همچنين بيانگر توانائي بيشتر ازن در از بين بردن ويروسها در مقايسه با كلر مي باشد.

ازن به عنوان يك اكسيد كننده قوي

 ازن مصارف زيادي در تصفيه آب آشاميدني از قبيل كنترل طعم و بو كنترل رنگ و حذف آهن و منگنز علاوه بر گند زدائي دارد .

قدرت اين اكسيد كننده در شفاف سازي منابع آب با كيفيت پائين مانند آبهاي بازيافتي مهم مي باشد. ازن ساز مواد معدني زائد را بطور كامل اكسيد نموده و موجب ته نشيني و حذف آنها مي گردد.

اهميت عمده اوزون در قابليت شكستن تركيبات آلي همراه با آهن و منگنز مي باشد.

دستگاه تزریق ازن در برطرف نمودن تركيبات آلي مولد رنگ ، قوي و موثر نشان مي دهد بطوريكه بعنوان يك عامل جلا دهنده خوب براي فاضلاب و حذف كننده رنگ در آب شرب كا ربردهاي فراواني يافته است .

ازن همچنين قادر است تركيبات فنوليك و ديگر تركيبات مولد طعم را در آب شرب از بين ببرد. تحقيقات نشان داده است كه ازون ژنراتور مي تواند آفت كشهاي مالاتيون و پاراتيون را كه تركيباتي سرطان زا و خطرناك هستند به اسيد فسفريك ( بي خطر) تبديل نمايد.

اخيراً در خصوص استفاده از ازن به منظور كنترل و حذف كدورت و مواد آلي در مقررات EPA رهنمود هايي ارائه گرديده است .

محصولات جانبي حاصل از گند زدائي با ازن

 در غياب يون برميد در آب ، محصولات جانبي حاصل از ازن زني شامل اسيد هايي با وزن ملكولي كم و غير هالوژن دار ، آلدهيدها، كتون ها و الكل ها مي باشند كه اين تركيبات اغلب توسط ميكرو ارگانيسم هاي موجود در آب قابل تجزيه بيولوژيكي مي باشند و معمولاً براي مصرف كنندگان بي خطر هستند .

پيش ازن زني باعث تغيير شكل مواد آلي موجود در آب خام مي گردد ازن ، مواد آلي داراي زنجيره طولاني و با تعداد ملكول زياد را به مواد غير قابل تجزيه بيولوژيكي و نيز برخي تركيبات كوچكتر قابل تجزيه تبديل مي نمايد. اين امر بطور همزمان موجب افزايش اكسيژن محلول آب مي گردد و شرايط براي رشد باكتريها ي هوازي مهيا مي شود. در صورت استفاده از فيلترهاي كربن فعال گرانولي (GAC ) در بخش فيلتر اسيون ، مواد آلي بر روي منافذ و سطح كربن فعال گرانولي جذب مي شوند و لذا فيلتر بعنوان منبع تغذيه و رشد باكتريها ايفاي نقش مي نمايد . در اين صورت آبي كه از چنين فيلتر هايي عبور مي نمايد مواد آلي را در سطح فيلتر باقي گذاشته و از رشد باكتريها درآب پس از فيلتر جلوگيري بعمل مي آورد.

کاربردهای گاز ازن خروجی از دستگاه ازن ژنراتور

ذیلا به بیان مزیت های گاز خروجی از دستگاه ازن ژنراتور می پردازیم .

• همانطور که می داریم ازن خروجی از دستگاه ازن ژنراتور قدرتمندترین اکسید کننده موجود در جهان است.
• ازن خروجی از پکیج تزریق ازن سازگار با محیط زیست می باشد.
• ازن خروجی از دستگاه ازن زن بدلیل عدم نیاز به ذخیره سازی شیمیایی هیچ خطری برای استفاده کننده ندارد.
• گاز ازن خروجی از دستگاه ضد عفونی کننده اوزون سه هزار برابر میکروب کشی بیشتر از کلر دارد.
• ازن با سرعت بسیار بالا باعث از بین بردن فوری پاتوژن می شود.
• ازن خروجی از دستگاه ازن ژنراتور هیچ باقیمانده شیمیایی مضر ندارد.

دستگاه ازن ژنراتور

در دستگاه ازن ژنراتور، ازن می تواند در آب حل شود و در آنجا تبدیل به یک ماده ضد عفونی کننده قدرتمند شود که قادر است باکتریها، ویروس ها ، انگل ها و قارچ ها را به طور مؤثرتر و ایمن تر از روش های شیمیایی سنتی از بین ببرد.

به عنوان شستشو یا اسپری می توان از آن برای ضد عفونی سطوح و تجهیزات مورد استفاده در فرآوری مواد غذایی استفاده کرد.

ظروف و تجهیزات کوچک را می توان در آب ازن شستشو داد تا مواد شیمیایی و باکتری ها را از بین ببرد. از آب ازنیت می توان در پاک کننده های فشار قوی برای ضد عفونی کردن مناطق بزرگ در محیط های فرآوری استفاده کرد.

شرکت صنعتی و مهندسی ناب زیست با بیش از 20 سال تجربه تولید تجهیزات آب و فاضلاب، پیشگام در زمینه تولید انواع ازن ژنراتور می باشد.

ازن ژنراتور چیست ؟

ازن ژنراتور، ازن تولید می کند و با استفاده از مکش ونتوری در آب، ازن موجود در آب با باکتری ها و سایر ارگانیسم ها واکنش نشان می دهد.

ازن به عنوان یک کشنده میکروب ، 3000 برابر سریعتر از کلر عمل می کند و قوی ترین اکسید کننده تجاری در دسترس برای تصفیه آب است. یكی از مهمترین ویژگی های ازن توانایی آن در از بین بردن بو با حمله به ارگانیسم هایی كه باعث ایجاد آن ها می¬شوند است.

 همانطور که قبلا توضیح دادیم ازن یک ماده ضد عفونی کننده قوی است. استفاده از ازن ژنراتور در صنایع غذایی مزایای بسیاری دارد.

دستگاه ازن در صنایع غذایی از جمله بهداشت سطح مواد غذایی، بهسازی و بهداشت تجهیزات مواد غذایی گیاهی، استفاده مجدد از پسماند، کنترل آفات در محصولات ذخیره شده و ضد عفونی مواد بسته بندی کاربرد دارد.

ازن یک عمل میکروب کشی قوی علیه باکتری ها، قارچ ها، انگل ها و ویروس ها دارد.

مزایای ازن ژنراتور ناب زیست

بدون نیاز به لوازم جانبی (خشک کن ، چیلر ، پمپ تولید هوا ، کپسول هوا و ... ) فقط با یک برق 220 ولت شهری به صورت دائم تولید و بدون توجه به رطوبت، دما و با راندمان بالا و مصرف انرژی پائین به کار خود ادامه می دهند.

ازن ساز ناب زیست دائم کار با قابلیت کار 24 ساعته دارای تکنولوژی پیشرفته مجهز به میکروکنترلر داخلی با قابلیت کنترل توسط سنسورها و دارای سیستم خنک کننده می باشند.

تجهیزات مور استفاده در تولید سیستم های ازن ساز ناب زیست، قطعاتی با دوام و طول عمر بالا، هزینه نگهداری پائین و مصرف برق کم بااستهلاک اندک می باشند.

دستگاه تزریق اوزون ناب زیست مجهز به سیستم هشداردهنده نشت ازن ، هواساز ، خشک کن هوای ورودی و نمایشگر دیجیتالی ازن جهت نمایش و کنترل عملکرد صحیح تولید ازن ، برق مصرفی، برق ورودی، آمپر، ولت متر، ترموستات دیجیتالی جهت هرچه آسان تر کردن کار اپراتور بمنظور کنترل دستگاه می باشد.

ما در تولید ازن ژنراتور با مد نظر قرار دادن اینکه کاربر دستگاه ازن زن می تواند یک کارگر ساده مرغداری باشد، طراحی دستگاه تزریق ازن را بصورتی بسیار ساده انجام داده ایم.

 همچنین در ازن ژنراتورهای شرکت ناب زیست برای مصارف پزشکی از روش پلاسمای سرد که برای تولید ازن پزشکی کاربرد دارد استفاده می گردد.

برای تصفیه آب استخرها و حوضچه های مصنوعی از روش تخلیه کرونا + لامپ ماوراء بنفش برای افزایش کیفیت هر چه بهتر آب خروجی با پالایش کامل آب استفاده نموده ایم که شامل گندزدائی ، بوبری ، استریل بهداشتی ، از بین بردن باکتریها و ویروس های مضر (کرپتتوسپوریدیوم)، حذف رنگ، حذف قارچها و انگل ها و تخم انگل های معلق، حذف چرک و روغنهای معلق در آب، آهن و منگنز، اکسیداسیون فلزات سنگین می باشد و آبی درخشان تر و زلال تر و بهداشتی تر را تحویل می دهد.

کاربرد های ازن ژنراتور برای محصولات غذایی و فرآوری آنها

• شستن میوه و سبزیجات
• تولید و فرآوری گوشت و مرغ
• فرآوری غذاهای دریایی و آبزی پروری
• ذخیره مواد غذایی
• استفاده از ازن ژنراتور برای مدیریت آفات
• آبیاری
• کنترل کیفیت هوا
• تولید نوشیدنی

کاربردها و مزایای ازن ژنراتور در کشاورزی و گلخانه ها

استفاده از ازن ژنراتور در کشاورزی پیشرفته امروزی دارای کاربردهای بسیار وسیع بوده که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :
1. استفاده از دستگاه تزریق ازن جهت تصفیه آب زهکشی برای استفاده دوباره درکشاورزی
2. کاربرد ازن ساز در رفع آلودگی‌های خاک و جایگزین مناسب برای متیل برماید
3. آزاد کردن اکسیژن در محیط ریشه بوسیله ازن ژنراتور
4. رفع اثر H2S و کاهش مصرف کود توسط دستگاه ازن ساز
5. بکارگیری دستگاه ازن ژنراتور در رفع اثر عنصر سمی کلر بر گیاهان
6. کنترل علف ‌های هرز بوسیله استفاده از پکیج تزریق ازن
7. کاهش pH آب بواسطه تزریق ازن خروجی از دستگاه ازن ژنراتور
8. افزایش طول عمر نگهداری گل‌های زینتی با تزریق ازن در محیط نگهداری آنها
9. یکی از مهمترین کاربردهای ازن ژنراتور افزایش عملکرد محصولات کشاورزی می باشد.
10. استفاده از ازن ژنراتور در کاهش اٍرات سموم گیاهی
11. استفاده از دستگاه ازن ساز در تولید محصولات ارگانیک

مکانیزم ساخت یا تولید ازن توسط ازن ژنراتور

مكانيسم توليد O3 به اينصورت است كه تخليه الكتريكي هاله ای از الكترون هاي پرانرژي و شتابدار را بكار ميبرد.

بطوريكه انرژي جنبشي اين الكترون ها براي شكافتن پيوند دوگانه اكسيژن (O=O) به محض برخورد با آن كافي ميباشد و مولكول اكسيژن را به دو اتم اكسيژن تجزيه می نمايد . دو اتم اكسيژن كه به اينصورت بوجود آمده اند، با مولكول ديگر اكسيژن واكنش داده و بصورت ازن درمي آيند.

همزمان با توليد ازن در داخل سلول مولد ازن یعین ازن ژنراتور مقداری از انرژي الكتريكي ايجاد شده بصورت حرارت از بين ميرود و موجب افزايش دماي سلول می شود از اينرو براي كاهش دماي سلول، الكترود خارجي كه ارث شده است توسط جریان آب و یا هوا خنك كاري ميشود.

ازن ساز

ازن ساز دستگاهی است که از طریق تخلیه الکتریکی کرونا درون آن ازن تولید می نماید یا بعبارتی ازن می سازد . ازن ساز در برخی از دیکشنری ها و دایره المعارف ها نامی دیگر برای دستگاه ازن ژنراتور می باشد. 

کاربردهای ازن ساز

1: استفاده از دستگاه ازن ساز در تصفیه آب همچون شرکت های آب معدنی - نمونه این شرکت ها آب معدنی سیلوانا در آذربایجان غربی است که با خرید و نصب یک دستگاه ازن ساز باعث شفافیت بالای آب معدنی های تولیدی خود شده است.
2: استفاده از ازن ساز در تصفیه هوا امروزه بسیار فراگیر شده است . بسیاری از بیمارستان ها با استفاه از دستگاه ازن ژنراتور نسبت به تهویه هوای مطبوع برای بیماران اقدام می نمایند.
3: همچنین ازن ساز می تواند با تزریق ازن باعث ضدعفونی نمودن سبزیجات، میوه ها و گوشت گردد.
4: گندزدایی لباس
5: گندزدایی داخلی
6: ضد عفونی کارد و چنگال و لوازم آشپزخانه
7: حذف آفت کش ها و بوی نامطلوب
8: درمان درماتوفیتوز
9: کشتن باکتری ها 

اوزون ژنراتور تصفیه آب آشامیدنی دستگاهی است که با تزیق ازن درون آب تمامی باکتری ها و میکروب های موجود در آب را از بین برده و باعث بالا رفتن کیفیت آب خروجی از چاه میگردد .

دستگاه کاربردی اکسیژن ساز : اکسیژن ساز

اوزون ژنراتور تصفیه آب

 اساسي ترين و مهم ترین مرحله تصفيه آب آشامیدنی گندزدائي يا ضد عفوني نمودن آب جهت مناسب نمودن براي شرب مي باشد.

روشهاي مختلفي براي گندزد ائي آب وجود دارد كه مهمترين آنها كلرزني ، ازون زني واستفاده ازسایرگند زداها مي باشد.

روش سنتی گند زدائي آب كلر زني است که امروزه دربیشتر کشورهای دنیا مخصوصا کشورهای در حال توسعه رایج می باشد.

تامين آب آشاميدني سالم و بهداشتي مورد نياز مردم ازاهمیت بسیاری برخوردار است چرا که بيماريهاي ناشي از آب آلوده مانند اسهال، وبا، حصبه و بيماريهاي انگلي هنوز سالانه نزديك به يك ميليارد انسان را مبتلا مي نمايند و باعث مرگ حدود 10 ميليون نفر، اكثرا در کشورهای در حال توسعه ميگردند.

با توجه به قرار گرقتن منابع آبي در محدوده شهرها و ورود آلاينده هاي جديد و مقاوم به اين منابع ضروری است که تصفيه خانه هاي آب به سمت بهره گيري از گندزداهاي جديد و به كارگيري فن آوري هاي نوين در فرايند تصفيه آب گام بردارند.

 ازن ژنراتور ناب زیست

مزایای ازن ژنراتور تصفیه آب صنعتی

بطورکلی مزاياي استفاده از ازن ژنراتور تصفیه آب آشامیدنی بشرح زیر می باشد:

ميكروب كشي سريع و وسيع اوزون ژنراتور

قابليت اكسيداسيون ازن بالاتر ازهمه گندزداهای رایج مانند كلرومشتقات آن، پركلرين، آب ژاول و غیره می باشد.

خصوصيات ميكروب كشي ازن بيانگر پتانسيل بالاي اكسيد اسيون آن مي باشد.

تحقيقات نشان مي دهد كه گند زدائي توسط ازن حاصل اثر مستقيم آن بر باكتريها و تجزيه ديواره سلولي باكتريها مي باشد که به فرایند زوال سلولي (cell lysing) معروف است.

از اين نظر با مكانيسم عمل كلر در فرايند گند زدائي متفاوت است. کلرفقط با نفوذ به داخل سلول، آنرا غیرفعال میکند و قادربه پاره کردن دیواره سلولی و از بین بردن آن نیست.

با توجه به قدرت بالاي گند زدائي ازن ژنراتور در مقايسه با كلر وساير گندزداها ، زمان كمتري جهت تكميل فرايند گند زدائي نياز مي باشد.

بررسي ها همچنين بيانگر توانائي بيشتر ازن در از بين بردن ويروسها در مقايسه با كلر مي باشد. در مقام مقايسه ازن بعنوان گندزدا 25 بار قوي‌تر از اسيدهيپوكلرو (HOCl) و 2500 بار قوي‌تر از هيپوكلريت (OCl) و 5000 بار قوي‌تر از كلروآمين (NH2Cl) است.

اين مسئله بوسيلة مقايسة ثابت‌هاي CT اندازه‌گيري مي‌شود كه عبارتست از غلظت و زمان لازم براي كشتن 99.9% كل ميكروارگانيزم‌ها.
ميزان 0.4 ppm از ازن در عرض 4 دقيقه مي‌تواند هر باكتري، ويروس، قارچ و يا كپكي را نابود سازد.
در اين ميان قابليت ازن در از بين بردن ويروس‌ها بسيار شگفت‌انگيز بوده و حتي در غلظت‌هاي باقي‌مانده بسيار پايين مي‌تواند ويروسهاي بيماري‌زا مثل هپاتيت را از بين ببرد.
در مطالعات آزمايشگاهي ثابت شده فقط 0.012ppm ازن در كمتر از 10 ثانيه مي‌تواند تمام ويروسها را نابود كند.
همچنين كپك‌ها نيز به آساني توسط ازن ژنراتور در آب كنترل مي‌گردند. كيست‌هاي Giardia و Cryptospoidium به سهولت توسط ازن ساز كنترل مي‌شوند در حاليكه مقادير طبيعي كلر بر آنها بي‌اثر است.

از بين بردن كامل طعم و بوي آب

ازن قادر است تركيبات فنوليك وديگر تركيبات مولد طعم را در آب شرب از بين ببرد. بو و طعم در منابع آبي بطور طبيعي از آلودگي‌هاي مواد آلي انساني بوجود مي‌آيد. بدين ترتيب كه باكتري‌ها با مصرف اين مواد، بخصوص در آبهاي سطحي باعث ايجاد طعم و بو مي‌شوند. مصرف كلر براي گندزدايي سبب ايجاد تركيبات كلروفنل با بو و طعم بسيار بالايي مي‌شود. بيشتر اين تركيبات بوزا توسط تصفية ازن از بين مي‌رود حتي برخي تركيبات سولفور نظير سولفيد هيدروژن، مركاپتان‌ها يا سولفيدهاي آلي مي‌توانند توسط ازن به سولفات‌ها، اكسيد شوند.

حذف كامل آهن و منگنز موجود در آب

ازن مواد معدني را بطور كامل اكسيد نموده وموجب ته نشيني وحذف آنها مي گردد. اهميت عمده ازن در قابليت شكستن تركيبات آلي همراه با آهن ومنگنز مي باشد. ازن فلزات سنگين را به شکل اكسيداسيون بالا كه معمولاً اكسيدهاي غیر‌محلولي هستند و به آساني با فيلتراسيون حذف مي‌شوند، تبديل مي‌كند. براي مثال آهن معمولاً در حالت فرو (Fe2+)، در آب محلول است كه در حضور ازن به يون فريك (Fe3+) كه در آب بصورت هيدروكسيد فريك خيلي نامحلول است تبديل شده و توسط فيلتراسيون جدا مي‌شود. ساير فلزات مثل منگنز در حضور آهن، كادميوم، كروم، كبالت، مس، سرب، آرسنيك ، نيكل و روي مي‌توانند توسط روش مشابه تصفيه شوند.

حذف رنگ توسط پکیج اوزون ژنراتور

علت بروز رنگ در آبهاي سطحي وجود مواد آلي طبيعي نظير اسيدهاي تانيك، فلويك و هيوميك مي‌باشند. اين تركيبات در نتيجة تخريب مواد گياهي تولید می شوند ودر ساختمان آنها باندهاي دوگانه كربن ـ كربن به هم وصل مي‌شوند، زمانيكه سري پيوندهاي دوگانه به بالاي 20 برسد جذب رنگ در طيف مرئي بوجود مي‌آيد، ازن به اين پيوندهاي دوگانه مواد آلي حمله كرده و آنها را مي‌شكند و حذف اين پيوندهاي دوگانه باعث حذف رنگ مي‌شود.
آبهاي سطحي معمولاً مي‌توانند در محدوده 4-2 ppm ازن،کاملا رنگ‌زدايي شوند.

حذف جلبک توسط دستگاه تزریق ازن

ازن با توجه به خاصيت اكسيدكنندگي قوي قادر به از بين بردن انواع جلبكها مي‌باشد. ازناسيون آبهاي آلوده شده با جلبك، سبب اكسيداسيون و شناور شدن جلبك در سطح مخزن مي‌شود. ازن همچنين متابوليك‌هاي محصولات جانبي توليد شده توسط جلبك را اكسيد و حذف كرده و در نتيجه باعث حذف طعم و بو خواهد شد.

تثبيت انعقاد و حذف كدورت توسط ازون ژنراتور

در يك تصفيه خانه متعارف كه از آب سطحي بعنوان ورودي استفاده مي نمايد اولين مرحله تصفيه، حذف كدورت مي باشد. درمرحله پيش ازن زني ،ازن از طريق ناپايداركردن ذرات معلق وخنثي سازي بار ذرات كلوئيدي موجبات حذف كدورت را فراهم مي نمايد.و از فيلتراسيون مستقيم جهت عمليات صاف سازي استفاده مي شود. اكسيداسيون مواد آلي محلول توسط ازن منجر به توليد مولكول‌هاي قطبي و باردار مي‌شود كه مي‌توانند با يون‌هاي آلومينيوم و كلسيم واكنش داده و آنها را رسوب دهند. تصفية آب‌هاي سطحي با 0.5 ppm ازن منجر به كاهش كدورت، تثبيت قابليت ته‌نشيني و كاهش مقدار ذرات مي‌شود.استفاده ازازن برای کنترل کدورت مزایای زیر راشامل می شود:
- كاهش مواد شيميائي مورد نياز براي فرايند انعقاد
- كاهش زمان مورد نياز براي تشكيل فلوك ولخته سازي
- افزايش راندامان فيلتر اسيون ( حدود 50 در صد)
- كاهش لجن حاصل از بك واش فيلتر

اين روش موجب انجام مناسب تر فرايند انعقاد وصرفه جوئي در مصرف مواد شيميائي مورد نياز مي گردد به گونه اي كه صرفه جويي حاصل از مصرف مواد با افزايش هزينه هاي مربوط به نصب سيستم ازن زني مطابقت مي نمايد.

حذف مواد آلي توسط دستگاه ضد عفونی کننده اوزون

ازن با بيشتر تركيبات سادة آروماتيك و آليفاتيك‌هاي غيراشباع نظير وينيل كلرايد، 1و1- دي‌كلرواتيلن، تري‌كلرواتيلن، P ـ دي‌كلروبنزن و غيره به سرعت واكنش مي‌دهد اما واكنش آن با آروماتيك‌هاي پيچيده و آليفاتيك‌هاي اشباع به آرامي صورت مي‌گيرد.ازن بيشتر تركيبات آلي نظير قندها، فنل‌ها، الكل‌ها و غيره را اكسيد كرده و خود به اكسيژن تبديل مي‌شود. ازن به همراه پراكسيد هيدروژن، يونهاي هيدروكسيل خيلي فعال را تشكيل خواهد داد كه باعث حملة نوكلئوفيليك روي تركيبات آلي است كه اين باعث تغيير مكان هالوژنها و ساير گروههاي عاملي نظير آمين‌ها و سولفيدها مي‌شود. تحقيقات نشان داده است كه ازن مي تواند آفت كشهاي مالاتيون وپاراتيون را كه تركيباتي سرطان زا وخطرناك هستند به اسيد فسفريك ( بي خطر) تبديل نمايد.

عدم تولید پسماندهای مضر توسط ازون ساز

محصولات جانبي حاصل از ازن زني شامل اسيد هايي با وزن ملكولي كم وغيرها لوژن دار ، آلدهيد ها، كتون ها و الكل ها مي باشند كه اين تركيبات اغلب توسط ميكرو ارگانيسم هاي موجود در آب قابل تجزيه بيولوژيكي مي باشند ومعمولاً براي مصرف كنندگان بي خطر هستند. يكي از عيوب استفاده از كلر در اين زمينه، تشكيل مواد آلي از طريق واكنش آن با تركيبات آلي نظير كلروفرم، تتراكلريدكربن، كلرومتان و غيره است كه اين تركيبات بطوركلي، تري‌هالومتان (THM) ناميده مي‌شوندوچیزی حدود 850 ترکیب کارسینوژن پدید می آورندكه همگي سرطان‌زا هستند.درروش ازن زنی ،پيش ازن زني باعث تغيير شكل مواد آلي موجود در آب خام شده و مواد آلي داراي زنجيره طولاني و با تعداد ملكول زياد را به مواد غير قابل تجزيه بيولوژيكي ونيز برخي تركيبات كوچكتر قابل تجزيه تبديل مي نمايد. اين امر بطور همزمان موجب افزايش اكسيژن محلول در آب مي گردد وشرايط براي رشد باكتريها ي هوازي مهيا مي شود. در صورت استفاده از فيلترهاي كربن فعال گرانولي (GAC) در بخش فيلتر اسيون ، مواد آلي بر روي منافذ وسطح كربن فعال گرانولي جذب مي شوند ولذا فيلتر بعنوان منبع تغذيه ورشد باكتريها ايفاي نقش مي نمايد . در اين صورت آبي كه از چنين فيلتر هايي عبور مي نمايد مواد آلي را در سطح فيلتر باقي گذاشته واز رشد باكتريها درآب پس از فيلتر جلوگيري بعمل مي آورد.

سالم سازی آب آشامیدنی توسط ازن ساز

« افرایتم الماء الذی تشربون .ءانتم انزلتموه من المزن ام نحن المنزلون . لو نشاء جعلناه اجاجاً فلولا تشکرون »
آیا به آبی که می نوشید توجه می کنید ؟ آیا شما آن آب را از ابرها فرو ریختید یا ما آن را فرو فرستادیم ؟ اگر می خواستیم آن آب را شور می گردانیدیم . آیا شکرگزاری نمی کنید .
« سوره واقعه – آیات 68 تا 70 »
آب منشاء حیات و سرچشمه زندگی است و تمام موجودات عالم با آب زنده اند و حیات دارند . عواملی چون رشد جمعیت و افزایش روزافزون نیازهای بشر سهم برخورداری انسان از این نعمت الهی را به طور مستمر کاهش می دهد . کیفیت آب نیز به دلیل فعالیتهای انسان و ورود آلاینده های مختلف تغییر می کند که نهایتاً بر سلامتی انسان تأثیر سوء می گذارد . در دین اسلام تأکید ویژه ای بر آن شده به طوری که در 43 سوره قرآن مجید 63 مرتبه ار آب یاد شده است .
تاریخ زندگی بشر نشان می دهد که انسان علاوه بر کوشش در زمینه یافتن منابع آب و حفاظت آنها همواره در جهت تأمین کیفیت مناسب آن نیز گام برداشته است .

منابع آب

آب مورد مصرف ممکن است از منابع آب سطحی و یا زیرزمین باشد . منابع آب زیرزمین عمدتاً دارای کیفیت مناسبتر نسبت به آبهای سطحی می باشند . منابع آب سطحی شامل , رودخانه , دریاچه , استخر , نهر و سد می باشند که اینگونه آبها در هنگام بارشهای جوی دارای آلودگی شدید هستند .
منابع آب زیرزمینی مانند چاهها , چشمه ها و قنات می باشند و معمولاً از کیفیت باکتریولوژیکی خوبی نسبت به آبهای سطحی برخوردارند .

منابع آلاینده آب

منابع آب ممکن است براثر دفع مواد زاید خطرناک , فعالیتهای استخراج معاد , استفاده از کودها و آفت کشها در کشاورزی و .... مورد تهدید قرار گیرد .
منابع آب زیرزمینی می بایست تعیین محل و بهسازی و در مقابل سیلابهای سطحی محافظت شوند . حفاظت آبهای سطحی مشکل و ممکن است فقط در یک منطقه محدود عملی باشد . وجود اندکی از مواد شیمیایی در آب می تواند منجر به بروز مشکلات بهداشتی حاد شود . بنا بر این حفاظت از منابع آب بهترین روش در اطمینان بخشیدن به استفاده از آب سالم است .

روشهای سالم سازی آب آشامیدنی

1- جوشانیدن :

بر اثر جوشانیدن آب به مدت یک دقیقه کلیه عوامل بیماریزا اعم از تخم انگلها ، پروتوزئدها و باکتریها و ویروسها از بین می روند .

2- کلریناسیون با استفاده از کلر مادر یا استفاده از سایر ضدعفونی کننده ها : 

غلظت یک درصد کلر را کلر مادر می گویند یا به عبارت دیگر حل کردن 15 گرم پرکلرین ( هیپوکلریت کلسیم 70% ) در یک لیتر آب یا 300 گرم پرکلرین در 20 لیتر آب جهت تهیه کلر مادر نیاز می باشد .

با افزودن پرکلرین ( کلر مادر ) به آب به نحوی که پس از نیم ساعت کلر باقیمانده در آن بین 5/0 تا 8/0 میلی گرم در لیتر ( PPM ) باشد می توان گفت که آب از نظر باکتریها و ویروسها سالم سازی شده است .

اما آلودگی های انگلی آن بدون هیچ تغییری در آب باقی خواهد ماند . بنا بر این آب کلرینه شده عاری از تخم انگل پروتوزوئدها نیست . با این وجود چون با کلرزنی عامل سه بیماری خطرناک و کشنده تیفوئید ، وبا و اسهال از بین می رود بنا این توصیه میشود در مورد آب آشامیدنی عمل کلرزنی صورت گیرد .

حداقل مقدار مجاز کلر آزاد باقیمانده با توجه به PH آب 2/0 میلی گرم در لیتر است ولی در مخازن ذخیره میزان توصیه شده کلر برای ضدعفونی کردن آب 3 تا 5 پودر پرکلرین به ازای هر متر مکعب آب لازمست .

1- ممکن است در ضمن عمل تصفیه کلیه میکروارگانیها از آب جدا نشده باشند . بنا بر این ضروری است مقدار کلر باقیمانده در آب آشامیدنی بعد از تصفیه 5/0 تا 8/0 PPM در شرایط عادی و PPM 1 در شرایط اضطراری باشد تا میکروبها در فاصله رسیدن آب به دست مصرف کننده نه تنها فرصت تکثیر نداشته باشند بلکه براثر وجود کلر باقیمانده از بین بروند .

2- چون امکان ورود فاضلاب یا آب آلوده در شبکه لوله کشی در مواقع پایین آمدن فشار آب و از طریق ارتباط نامناسب سیستم لوله کشی وجود دارد برای تقلیل آلودگی آب کلرزنی و حفظ کلر باقیمانده در آب ضروری است .

 هزينه ها

 هزينه هاي مربوط به خريد و نصب تاسيسات دستگاه اوزون ساز با توجه به ميزان ازن مورد نياز و دبي تصفيه خانه متفاوت است ولي بطور متوسط هزينه اي بالغ بر 500 تا 600 هزار دلار براي آن پيش بيني مي گردد.انرژي متوسط مورد نياز جهت توليد هر كيلو گرم ازن ، 15تا20 كيلو وات ساعت خواهد بود . اين در حاليست كه براي انجام مناسب گند زدائي با ازن ، دوز تعيين شده mg/lit 5/1-1 مي باشد تخمين زده مي شود كه در صورت تزريق mg/lit 1 ازن ، به ازاي هر يك هزار متر مكعب آب تصفيه شده يك دلار صرف گردد.

 مزایای استفاده از پيش ازن زني در مقايسه با كلر :

 1. كاهش مقادير رنگ ،طعم و بو به ميزان قابل توجه
 2. افزايش راندامان فيلتر اسيون ( حدود 50 در صد )
 3. افزايش راندمان گند زدائي
 4. كاهش زمان مورد نياز براي تشكيل فلوك و لخته سازي
 5. كاهش مواد شيميائي مورد نياز براي فرايند انعقاد
 6. كاهش تركيبات تري هالومتان به ميزان قابل توجه ونيز ديگر تركيبات آلي كلر دار
 7. كاهش لجن حاصل از بك واش فيلتر

 نتيجه گيري

 به سختي مي توان تمام كاربردهاي تزریق ازن توسط ازن ژنراتور در آب آشاميدني را در اين مبحث كوتاه ارائه نمود .

مهمترين موضوعي كه لازم است بخاطر داشته باشيم اينست كه با بكار گيري ازون ژنراتور در تصفيه آب آشاميدني مي توان بسياري از مشكلاتي كه توسط ديگر گند زداها و اكسيد كننده ها قابل رفع نيستند را برطرف نمود كه از جمله مي توان از اكسيد اسيون آلاينده هاي ميكرو ، تثبيت بيولوژيكي آب و ضد عفوني نام برد.

درست مثل هر اكسيد كننده ديگر ، با بكار گيري ازن ساز در تصفيه آب نيز فراورده هاي جانبي حاصل مي شود كه برخي از آنها از نقطه نظر بهداشتي قابل توجه هستند.

افزايش دانش و تجربيات محققين در 25 سال گذشته در خصوص كاربرد ازون ژنراتور منجر به كاهش مخاطرات و نگرانيها مربوط به استفاده از آن به كمترين حد ممكن گرديده است .

فواید استفاده از ازن ژنراتور در بیمارستان

• ازن خروجی از دستگاه ازن ژنراتور ماده ضدمیکروبی بسیار قویست و براحیت باعث ضد عفونی شدن محیط بیمار در بیمارستان می شود.
• موثر و ایمن است بدین مفهوم که ازن ژنراتور در موارد بسیار بسیار نادر باعث بروز مشکلات تنفسی می شود لذا به اندازه گاز کلر خطرناک نیست.
• استفاده از ازن ژنراتور در بیمارستان نسبت به روش های دیگر ضد عفونی هزینه کم تری تحمیل می نماید که این بزرگترین مزیت ازن ژنراتور جهت استفاه در بیمارستان می باشد.
• استفاده آن سریع و آسان است و دستگاه ازن ژنراتور قابل حمل است.
• ازن استخراج شده از دستگاه مولد ازن قدرت نفوذ بالا به تمام سطوح را دارد.
• ازن ژنراتور باکتری را در چند ثانیه و طی فرآیندی به نام تجزیه سلولی از بین می برد و از این رو میکروارگانیزم در مقابل آن واکسینه نمی‌شود.
• روشن و خاموش نمودن دستگاه تزریق ازن می تواند قابل کنترل از بیرون اتاق باشد. (مشکل تنفس برای کارکنان حذف می شود)
• ازن خروجی از ازن ژنراتور هیچگونه لکه ای بر روی سطوح شیشه‌ای ایجاد نمی نمیاد بر خلاف دیگر ضدعفونی کننده‌های محلول

اوزون ساز مرغداری - ازن ژنراتور مرغداری

ازن ساز یا ازن ژنراتور مرغداری یکی از پرکاربردترین انواع پکیج های تزریق ازن می باشد.

تصفیه آب ورودی به آبخوری جوجه ها، از بین بردن بوی نامطبوع کود تولید شده توسط مرغ ها و تصفیه فاضلاب یا پساب خروجی از مرغداری ها از مهمترین کاربرد های ازن ژنراتور مرغداری هستند.

کاربرد ازن ساز در تصفیه آب استخرهای ماهی

ازن ژنراتور استخر ماهی و ازن ساز استخر ماهی امروزه مورد توجه تعداد زیادی از افرادی است که در حال پرورش ماهی در استخرهای بزرگ هستند.

یکی دیگر از انواع ازن ژنراتور های در حال توسعه ازن ژنراتور یا ازن ساز تصفیه استخر ماهی ها می باشد.

کاربرد ازن ژنراتور در صنایع غذایی

• گاز ازن می تواند در سراسر یک سردخانه در سطوح پایین توزیع شود.

• یخ استریل ازن برای بسته بندی ماهی تازه و غذاهای دریایی برای طولانی شدن طراوت آنها استفاده می شود.

• گاز ازن در کولرهای گوشتی برای مهار رشد میکروبیولوژیکی و افزایش ماندگاری استفاده می شود.

• ازن ژنراتور برای شستن میوه ها و سبزیجات و از بین بردن کپک و باکتری ها در آب حل می شود.

• استفاده از دستگاه ازن برای ضد عفونی و بسته بندی میوه ها و سبزیجات خشک

• سطح پایین گاز ازن می تواند در ظروف مورد استفاده قرار گیرد تا عمر مفید آن ها پس از تحویل طولانی تر شود.

• ازن تولید شده توسط پکیج تزریق ازن محلول برای شستشوی گوشت و مرغ برای از بین بردن باکتریها و افزایش ماندگاری در یخچال استفاده می شود.

کاربرد ازن ژنراتور در تصفیه فاضلاب

یکی از مهمترین کاربردهای ازن ژنراتور در ضدعفونی کردن پسابی است که توسط پکیج تصفیه فاضلاب تصفیه شده است. ازن ژنراتور تصفیه فاضلاب قابلیت دارد بو و باکتری ها و انگل های باقیمانده از تصفیه فاضلاب را بگیرد.

ازن ژنراتور تصفیه فاضلاب

در قرن حاضر با توجه به رشد جمعیت و نیاز بیشتر برای منابع آب وهمچنین نیاز به تصفیه وبازیابی پسآب ها ، اهمیت تصفیه فاضلاب بیشتر از قبل پررنگ تر شده است.

گندزدایی یکی از اصلی ترین مرحله های تصفیه فاضلاب از مکانیسم غیرفعالسازی یا انهدام میکروب های بیماریزا(پاتوژن ها) به حساب می آید که برای جلوگیری از انتشار بیماری های ناشی از آلودگی آب ها در محیط زیست استفاده می گردد.

ازن ژنراتور در تصفیه فاضلاب از روشهای جدید گندزدایی استفاده می کند که برتریهای زیادی نسبت به روشهای قبلی کلرزنی فاضلاب دارد.

دستگاه ازن زن یک ویروس کش واکسید کننده بسیار قوی می باشد که از طریق عبور گاز حاوی اکسیژن از بین جریان متناوب ولتاژ بالا بین 6 تا 20 کیلووات مابین دو الکترود که توسط دی الکتریک نارسانا و فاصله تخلیه ازهم جدا میشوند ، تولید میشود.

گاز ازن درهمان محل سایت توسط دستگاه ازن ساز تولید میشود چون که شدیدا ناپایدار است و در عرض چند ثانیه پس از تولید تجزیه می گردد.

ویژگیهای یک ماده گند زدا

 • ماده گندزدا پس از گندردایی، نباید باقیمانده سمی(مانند مواد سرطانزا) را ازخود برجا بگذارد.
 • قدرت نفوذ و نابود سازی عوامل عفونی در شرایط عادی را داشته باشد.
 • برای انسانها و محیط زیست مضر نباشد.
 • ایمن وسالم باشد و نگهداری و حمل ونقل آن راحت باشد.
 • با احتساب هزینه های عملی و کاربردی مقرون به صرفه باشد.

کاربردهای ازن ژنراتور در تصفیه فاضلاب

با توجه به ویژگیهای یک ماده گندزدای خوب، مکانیسم گندزدایی با استفاده از ازن ژنراتور شامل مراحل زیر می باشد:

 1. اکسیداسیون یا انهدام مستقیم دیواره سلولی به طوری که اجزای سازنده سلول به بیرون تراوش کند.
 2. آماده سازی گاز ورودی سیستم یا همان گاز تغذیه
 3. تماس دهنده ازن
 4. مکانیسم ازبین برنده ازن مازاد
 5. آسیب رساندن به هسته یا اسید نوکلئیک(DNA ,RNA)
 6. واکنش سلول با رادیکالهای آزاد شده از تجزیه ازن.
 7. بوجود آمدن واکنش Depolymerization)) شکستن پیوندهای کربن-نیتروژن. 

مطلب کاربردی کلیک کنید : پکیج تصفیه فاضلاب

مزایای استفاده از ازن (ازن ژنراتور) در تصفیه فاضلاب

ازن در محل پروژه تولید و مصرف میگردد، پس در حقیقت ازن زنی هزینه ای از بابت حمل ونگهداری ودپو ندارد.

ازن یک عنصر ضدعفونی کننده قوی و موثر با قدرت اکسید کنندگی بالاتر از کلر(3000برابر)، دی اکسید کلر، کلروآمینها ورادیکالهای هیدروکسیل می باشد.

کلیه فاضلاب ها حاوی ذرات معلق و کیست های انگلی هستند که سبب بیماری زایی میشوند ، اندازه این ذرات میکروسکوپی بسیار ریز مبیاشد که با چشم غیرمسلح قابل روئیت نیست، که ازن زنی باعث از بین رفتن کلیه کیست های انگلی می گردد.

بعد از تزریق ازن میزان مصرف منعقد کننده ها کاهش می یابد ؛ که این خود باعث بالا رفتن سرعت و کیفیت عمل فیلتراسیون می شود.

میکرو آلوده کننده های آلی در پساب در کنار مواد آلی یافت میشوند، اما غلظت آنها خیلی کمتر (درحدود 1/.mg/L  تا 100mg/L) می باشد که توسط ازن و رادیکالهای OH به طور نسبی از بین می روند.

شرایط عملیاتی و دوز مورد استفاده در تزریق ازن ، به نوع فاضلاب و نوع صنعت بستگی نسبی دارد.

 

ازن ژنراتور

دستگاه تزریق ازن

دستگاه تزریق ازن نام دیگری برای دستگاه ازن ژنراتور می باشد. همانطور که پیش تر گفتیم امکان ذخیره نمودن ازن وجود ندارد در نتیجه در زمان تولید ازن توسط دستکاه اوزون ساز ، اوزن تولیدی می بایست به مایع یا هوا تزریق گردد.

از این رو به دستگاه تولید ازن در برخی محافل دستگاه تزریق ازن نیز می گویند. بمنظور تزریق ازن از کمپرسور استفاده می شود . نازل خروجی از دستگاه اوزون با شیلنگ به درون آب منتقل می گردد و توسط دیفیوزر و یا انژکتور ونتوری به صورت حباب به درون آب تزریق می شود و از سمت پایین به بالا آب را به آب اکسیژنه تبدیل می نماید. این آب تا 20 دقیقا تمامی خواص گندزدایی را دارا خواهد بود که می توان با اسپری آب اکسیژنه محیط را گند زدایی نمود.

 

 ازن ژنراتور

تولید کننده دستگاه ازن

تولید کننده دستگاه ازن ، کارخانه ، کارگاه و یا شرکتی است که نسبت به تولید ازن ژنراتور در مقیاس انبوه اقدام می نماید و بعنوان فروشنده ازن ژنراتور در اختیار خریداران دستگاه ضد عفونی کننده اوزون قرار می دهد.

مشخصات فنی دستگاه ازن ژنراتور

* کمپرسور پکیج تناوبی جهت تامین هوای ژنراتور ازن
* انژکتور مخصوص گاز ازن از جنس های UPVC و PTFE مقاوم در برابر گاز ازن
* شیر یکطرفه مخصوص ازن جهت جلوگیری از بازگشت گاز ازن به داخل دستگاه ازن ژنراتور(تله آب)
* مخزن واکنش گاز ازن در آب ، مقاوم در برابر خوردگی قابلیت
* شیلنگ تفلون مقاوم در برابر خوردگی جهت انتقال گاز

 تصاویر مربوط به جنس بدنه ازن ژنراتور استنلس استیل شرکت ناب زیست

ازن ژنراتور

انواع ازن ژنراتور

اکسیژن فعال ( ژنراتور ازن) را می توان به چهار دسته تولیدی جهت استفاده به شرح زیر دسته بندی نمود:

ازن ژنراتور تمرکزی

هرگاه بخواهیم محدوده خاص و کوچکتری را با اثر ضدعفونی بیشتر استفاده نمائیم.

ژنراتور ازن با تولید تمرکزی اهمیت ویژه ای پیدا می کند.در این شیوه راکتور ژنراتور ازن به گونه ایی طراحی می شود که میزان اتم اکسیژن در مقیاس خروجی ثابت از غلظت بیشتری برخوردار شود.بطوریکه بوی اتم تولید شده از ژنراتور ازن تند و غلیظ می شود.امروزه در صنایع برای حذف آلودگی ها در حالت های متفاوت از ژنراتور ازن تمرکزی استفاده می کنند.عموماً در صنعت استفاده از ژنراتور ازن تمرکزی با تولید اتم اکسیژن (ازن) حجیم بوده و برخلاف درمان نیازی به ثبات غلظت و کالیبره بودن دستگاه ندارد.لذا ژنراتور ازن تمرکزی قابلیت استفاده در درمان را نداشته و استفاده از آن بسیار خطرناک می باشد.

ازن ژنراتور پوششی

هرگاه بخواهیم محیط و مکان های وسیع تری را پالایش و ضدعفونی نمائیم ژنراتور ازن پوششی اهمیت ویژه ایی پیدامی کند.

در این روش راکتور ژنراتور ازن به گونه ایی طراحی می شود که حجم خروجی بالایی از اتم اکسیژن را با غلظت پایین تولید نماید.

بطوریکه بوی مطبوع پس از زمان رعد و برق را در محیط ایجاد میکند.چراکه تخلیه انرژی رعد و برق باعث تولید اتم اکسیژن پوششی با غلظت 0.05 ppm شده و بوی تند و تازه هوا، همان اتم اکسیژن می باشد.تولید اتم اکسیژن با این ماهیت به راحتی توسعه یافته و کار پوشش دهی در محیط را به طور فوق العاده ایی انجام می دهد.جالب اینکه در این روش نیازی به کانال کشی، تهویه هوا و فیلتر نمی باشد.

ازن ژنراتور غلظتی

امروزه در جامعه پزشکی و درمان بیماری ها از ژنراتور ازن با تولید اتم اکسیژن به شکل دقیق و کالیبره استفاده می شود ، تا بتواند نسبت به درمان بیماریهای متفاوت از غلظت های متفاوت و دقیق استفاده نمایند.

از آنجائی که راکتور ژنراتور (O3) باید ۱۵۰۰۰ جرقه در ثانیه را تحمل نماید.کنترل و ثبات غلظت در تولید اتم اکسیژن بسیار مهم بوده و اهمیت تکنولوژی پیچیده آلیاژ این راکتورها از طرف دیگر حائز اهمیت می باشد و عموماً قیمت ژنراتور ازن درمانی چندین برابر صنعتی آن می باشد.

البته در صنایع تولید و تکثیر حیوانات جهت کنترل، درمان و جلوگیری از مرگ و میر می توان از دستگاه های صنعتی که دارای راکتورهایی با ماهیت مدیکال می باشند استفاده نمود.

ازن ژنراتور محلولی

هرگاه بخواهیم درون آب و مایعات را پالایش ، ضدعفونی و افزایش اکسیژن نمائیم ژنراتور ازن محلولی اهمیت ویژه ایی پیدا می کند.

در این روش راکتور ژنراتور (O3) به گونه ایی طراحی می شود که اتم اکسیژن را در بدنه مایعات تولید می نماید.

عموماً کارشناس آب و مایعات از ژنراتور ازن تمرکزی و تزریق آن به آب و مایعات به شکل گاز استفاده می نمایند.

اما با توجه به اینکه حل شدن اتم اکسیژن در آب به روش تزریق گاز بسیار کند انجام می پذرید، بخش عمده ای از آن هدر می رود بطوریکه در این تکنولوژی ورودی راکتور دستگاه های محلولی برخلاف روش های دیگر هوا و اکسیژن نمی باشد و به صورت مایع انجام می پذیرد.

ازن ژنراتور صنعتی

ازن ژنراتور صنعتی دستگاهی است که توانایی دارد در ساعت بیش از 50 گرم ازن تولید نماید و به سیستم مورد نظر تزریق نماید.

در حقیقت ازن ژنراتور 50 گرم به بالا در ساعت را ازن ژنراتور صنعتی می گویند.

مهمترین کاربرد های ازن ژنراتور صنعتی در صنایع و کارخانجات می باشد ، صنایع لبنی ، کارخانجات فراوری مواد معدنی ، شرکت های استخراج روی مهمترین متقاضیان ازن ژنراتورهای صنعتی ناب زیست می باشند.

ناب زیست سازنده سلول و ترانس تولید گاز ازن و دستگاه ازن ژنراتورکاملا ایرانی ، طراح و سازنده انواع ترانس و راکتور ازن ژنراتور صنعتی دائم کار در ابعاد و سایزهای مختلف این محصول 100٪ ایرانی است .

کلا ازن ژنراتور و گاز ازن برحسب تزریق گاز بر حسب گرم در ساعت محاسبه می گردد ( مثلا 30 گرم ازن خالص در ساعت) این به این معنا است که تولید دستگاه 30 گرم درساعت برحسب وزن گاز ازن خالص تولید شده از دستگاه بر توان خروجی گاز در ساعت 30 گرم است .

مقدار تولید دستگاه ازن ژنراتور شرکت ناب زیست ازن از 3 گرم در ساعت شروع و تا 10 کیلو گرم در ساعت می تواند افزایش یابد .

بنا به در خواست مشتری برای نوع کار خود مقدار (O3) برحسب گرم در ساعت انتخاب و به مشتری پیشنهاد داده می شود.

در هر مرحله از پیشنهاد قیمت یا وزن گاز ازن برحسب نوع کار و نوع تزریق متنوع است و باید قبل از هر پیشنهاد قیمتی با مشتری بر نوع تزریق این گاز ازن صحبت و از نوع عملکرد مطلع شد.

قیمت دستگاه ازن ژنراتور پس از نوع مصرف به حضور مشتری تقدیم می گردد .

ناب زیست سازنده ازن با تولید 30 گرم در ساعت تا 1000 کیلو گرم در ساعت می باشد . دستگاه با سایز پایین برای تست نوع گاز ازن و تست آزمایشات پایلوت پروژه مشتری در شرکت ناب زیست موجود می باشد .

در فیلم زیر خواهیم دید داخل یک دستگاه ازن ژنراتور ساده چه می گذرد ؟

تولید کننده ازن ژنراتور

تولید کننده ازن ژنراتور اصولا باید از دانش فنی بالایی برخوردار باشد چرا که ازن ژنراتور یکی از تخصصی ترین تجهیزات در تصفیه آب و تصفیه فاضلاب می باشد.

با توجه به اینکه پکیج تزریق ازن بیشتر در کارگاه ها بواسطه جمع کردن قطعات از بخش های مختلف و مونتاژ آنها ساخته می شود بهتر است از عنوان سازنده ازن زنراتور استفاده شود تا تولید کننده ازن ژنراتور.

ازن ژنراتور در حقیقت به زبان ساده با تولید اکسیژن هوای مورد نیاز برای رشد باکتری های هوازی را فراهم می کند. پکیج تزریق (O3) بر اساس مقدار ازنی که می سازد دارای رنج قیمت متفاوتی است .

برای خرید ازن ساز بعد از محاسبه ظرفیت دستگاه تزریق ازن نوبت به انتخاب شرکت معتبر تولید کننده ازن ژنراتور می رسد .

از نظر برخی شرکت ها ملاک انتخاب جهت خرید ازن ژنراتور قیمت می باشد .

ما پیشنهاد میکنیم در انتخاب ازن ژنراتور کمترین ارزش در فاکتورهای انتخاب دستگاه ازن ساز قیمت را در نظر بگیرید چرا که یک ازن زن خوب طی دو سال با عملکرد بهینه و هزینه پایین جبران تمامی هزینه های اولیه بیشتر را خواهد نمود.

قیمت ازن ژنراتور

برای تعیین قیمت ازن ژنراتور ابتدا نیاز است دیتای مربوط به محیطی یا ماده و یا سیالی که قرار است توسط ازن مورد ضدعفونی قرار گیرد در اختیار کارشناس شرکت ناب زیست قرار گیرد تا محاسبات مربوط به گرماژ دستگاه ضد عفونی کننده اوزون تعیین گردد.

قیمت ازن ژنراتور پارامتر مهمی برای کارفرمایان و خریداران ازن ژنراتور می باشد. اینکه آیا قیمتی که یک فروشنده ازن ژنراتور میدهد تا چه حد با قیمت ارائه شده توسط کارخانه تولید کننده دستگاه ازن ساز مطابقت دارد کار بسیار سختی است.

چرا که امروزه ازن ژنراتور دستگاهی است که تازه به بازار ایران وارد شده و تولید کنندگان محدودی دارد. 

در حقیقت ملاک تعیین قیمت دستگاه ضد عفونی کننده اوزون چه پارامترهایی باید باشد.

استعلام قیمت دستگاه ازن ساز باید بر اساس آنالیز و محاسبه میزان ازن مورد نیاز توسط کارشناسان انجام پذیرد .

قیمت دستگاه ازن زن 3 گرم در ساعت از 35 میلیون ریال آغاز و بسته به قیمت تجهیزات مورد استفاده درون آن تا 170 میلیون ریال ادامه دارد .

در هر حال برای استعلام قیمت ازن ژنراتور با همکاران ما تماس بگیرید .

کاربرد ازن ژنراتور در کشاورزی

کاربردهای ازن ژنراتور در کشاورزی بسیار وسیع بوده که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :

کاربرد ازن ژنراتور در رفع آلودگی های خاک و جایگزین مناسب برای متیل برماید

خاک یکی از منابع مهم و ارزشمند طبیعت است. بدون داشتن خاک سالم، حیات و زندگی روی زمین امکان پذیر نخواهد بود. ۹۵% غذای انسان از زمین حاصل می شود. برنامه ریزی برای داشتن خاکی سالم و تولید کننده ،لازمه بقای انسان است. ورود مواد، ارگانیسم های زیستی یا انرژی به درون خاک سبب تغییر کیفیت خاک می شود. همین مسئله باعث می شود که خاک از حالت طبیعی خود خارج شود. خاک می تواند موجب انتقال عوامل بیماری زای بسیاری از امراض عفونی شود. تعداد میکروب هایی که از طریق فضولات به خاک اضافه می شوند، به وسعت آلودگی های خاک می افزایند. بررسی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مواد افزودنی از جمله متیل برماید نه تنها سبب تغییر خواص فیزیکی و خواص شیمیایی خاک می گردد بلکه خواص زیست محیطی آن نیز دستخوش تغییر می گردد. از آنجاکه ازن قابلیـت حذف و نابودی عوامل بیماری زا و پاتوژن های خاک را دارد، با جایگزین شدن ازن به عنوان گندزدا می توان این اطمینان را ایجاد کرد که نه تنها عمل پاکسازی خاک به نحو احسن انجام می گردد , بلکه حاصلخیزی آن را نیز به همراه دارد.

کاربرد دستگاه اوزون ساز در آزاد کردن اکسیژن در محیط ریشه

هر یک از گیاهان برای داشتن رشد مطلوب به طور معمول نیازمند اکسیژن می باشند. اکسیژن در کنار دی اکسید کربن(CO2 ) برای گیاهان، کاربردی معادل استفاده از موادغذایی را پیدا کرده است. با توجه به این اصل امروزه در کشورهای اروپایی جهت تأمین اکسیژن مورد نیاز گیاه از ازن استفاده می کنند زیرا ازن این قابلیت را دارد که پس از اثرگذاری خود تبدیل به اکسیژن می شود و بدون هیچ گونه اثر جانبی در کنار CO2 راندمان محصول را بالا می برد و منجر به تولید محصول سبز می گردد . باروری محصولات به وسیله غنی سازی با اکسیژن و دی اکسید کربن افزایش داده می شود همچون گلدهی قبل از موعد، بازده میوه دهی بالاتر، کاهش جوانه های ناقص در گل ها، بهبود استحکام ساقه گیاه و اندازه گل.

کاربرد ازن ژنراتور در رفع اثر H2S و کاهش مصرف کود

از آنجا که در مناطق اطراف شهرها و بخصوص در پایین دست شهرهای بزرگ ، عموما کشاورزی نیز صورت می گیرد و با نفوذ گاز H2S به منابع آب زیرزمینی، این آب ها به گاز مذکور آلوده می شوند. در نتیجه در پائین دست شهرها با پمپاژ آب های زیرزمینی و استفاده از آب چاه ها در کشاورزی، از آنجا که نفوذ این گاز در آب مانع از جذب کودهای شیمیایی می گردند، لذا مصرف کودها را به میزان قابل توجهی بالا می برند که از لحاظ صرفه اقتصادی، هزینه بالایی را به کشاورزان تحمیل می نماید.

کاربرد ازن ساز در رفع اثر عنصر سمی کلر بر گیاهان

گاز ازن قادر است اثر خوب و قابل توجهی بر روی گاز کلر گذاشته و از اثرات سمی آن بر روی گیاهان به میزان قابل توجهی بکاهد.

کاربرد ازن ژنراتور در کنترل علف های هرز

درفصل قبل از کشت می توان با دادن دز بالائی از این گاز و زیر و رو کردن خاک بوسیله شخم، به خوبی علف های هرز و سطح بذر آن ها را اکسید نموده و از رشد آن ها تا حد زیادی کاست.

کاربرد ازن ژنراتور در کاهش PH آب

از آنجا که این گاز دارای خاصیت اکسید کنندگی بالایی است ، در اکثر موارد سبب اسیدی شدن محلول آب گشته و با پائین آوردن PH آب بخصوص در آب های حاوی سدیم، سبب فراهم آمدن محیطی مناسب برای رشد و نمو گیاهان میگردد.

کاربرد ازن ساز در افزایش عملکرد گیاهان

از آنجا که آب حاوی ازن به داخل خاک نفوذ می نماید اولا ً سبب اکسید شدن بقایای گیاهی می شود که سبب می گردد اکسید آن ها برای گیاه کاشته شده راحت تر در دسترس قرار گیرد ، ثانیا ً با تبدیل شدن خود گاز ازن به اکسیژن ، شرایط مطلوب برای رشد گیاه در خاک را فراهم می نماید. در نتیجه افزایش عملکرد و قدرت گیاه در مقابل بیماری ها برای اکثر گیاهانی که با آب حاوی ازن آبیاری شد ه اند امری قابل پیش بینی است.

کاربرد ازن ژنراتور در کاهش مصرف سم تا ۸۰ درصد

دو خصوصیت بارز و بسیار مهم ازن، یکی وسیع الطیف بودن آن است یعنی تمام میکرو ارگانیسم ها، قارچ ها، ویروس ها و نماتدها را بدون هیچ گونه مقاومتی از بین می برد و دیگر سریعتر بودن آن است با توجه به موارد ذکر شده ازن، می توان با تأثیر بر روی انواع میکروارگانیسم ها نظیر فوزاریوم ها، پیتیوم، رایزوکتون ها و فیتوفتوراها و … و خصوصاً قارچ های توکیسن دار که میکروارگانیسم های اسپوردار هستند به سرعت نابود می کند و از ایجاد بیماری جلوگیری می کند.

کاربرد دستگاه ضد عفونی کننده اوزون در تولید محصولات ارگانیک

یک محصول ارگانیک، محصولیست که عاری از هر گونه آلودگی، آفات، بیماری و سموم باشد . زمانی که برای مبارزه با آفات از ازن استفاده می شود، تمام نیازهای لازم جهت رسیدن به یک محصول ارگانیک را فراهم می کند به طوری که گیاه بدون این که نیاز به سم پاشی داشته باشد، با استفاده از ازن، با تمام آلودگی های محیطی مبارزه می کند و در نتیجه محصولی سالم خواهیم داشت که می توان تحت عنوان یک محصول ارگانیک نام برد.

کاربرد ازن ساز افزایش طول عمر گل های زینتی

 تحلیل های تجربی نشان داده اند که استفاده از ازن در آب نه تنها باعث افزایش عملکرد ، بلکه سبب افزایش مقاومت و طول عمر نگهداری گل های زینتی نیز گردیده اند که این امر به خصوص برای کشاورزانی که در کار پرورش گل زینتی هستند امری مهم و قابل توجه به شمار می آید.

استفاده از ازن ژنراتور در برج خنک کننده

آب برج­های خنک کننده و چیلرها نیاز به تصفیه وسیعی دارند.

استفاده از ازن ژنراتور در تصفیه آب برج خنک کننده و چیلر ها و کمپرسور ها یکی از بهترین روش های کاهش مصرف آب در هر کشوری از جمله ایران است.

ازن خروجی از دستگاه ازن ژنراتور به عنوان یک ضدعفونی کننده باعث گسستن بایو فیلم شده و این کار رسوب گذاری را افزایش می­دهد و حتی آب با ظرفیت بالای مواد جامد محلول می­تواند بارها و بارها سیرکوله شود که در نتیجه میزان تخلیه آب برج­های خنک کننده کاهش می­یابد.

زمانی سیستم با چنین خصوصیاتی کار می­کند که ازن با غلظت کمی در آب برج خنک کننده وجود داشته باشد و از تشکیل مجدد میکروارگانیسم­ها جلوگیری کند.

مزایای استفاده از ازن ژنراتور در برج خنک کننده

 • کاهش مقدار رسوب بیولوژیکی بر روی تجهیزات در زیر سطح cfu/ml 1000 و افزایش انتقال حرارت در این تجهیزات
 • رفع انسداد لوله­ ها با استفاده از تزریق ازن در لوله های برج خنک کننده
 • کاهش استفاده از مواد شیمیایی در فرایند تصفیه آب
 • کاهش هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات
 • ازن pH آب را تغییر نمی­دهد ( برعکس مواد شیمیایی)
 • تاثیر گندزدایی ازن برعکس دیگر گندزداها پایدار است.
 • ازن در محل تولید می­شود و نیازی به جابجایی و حمل و نقل ندارد
 • حذف کامل باکتریها در هوای مجاور برجهای خنک کننده ( هوای ناشی از Drift Air )
 • حذف کامل باکتری رسوبهای مربوط به ذرات معلق در لوله چگالنده
 • افزایش تعداد سیرکولاسیون برج خنک کننده
 • حذف کامل مصرف مواد شیمیایی بمنظور رسوب زدایی درون برج خنک کننده
 • افزایش ضریب انتقال حرارت در لوله­های کاندنسر در نتیجه کاهش تشکیل رسوب
 • کاهش مصرف انرژی توسط کمپرسورها بین ۵ تا ۱۸ درصد بواسطه استفاده از ازن ساز
 • کاهش فوق العاده میزان زیر آب ( Blow Down )
 • اکسید کردن آهن و منگنز موجود درآب و رسوب سازی این مواد

مقایسه مزایای کلریناتور با ازن ژنراتور

 • کاهش قابل توجه میزان تغییر رنگ، طعم و بو
 • افزایش راندمان فیلتراسیون ( حدود ۵۰ درصد)
 • افزایش راندمان گندزدایی
 • کاهش زمان مورد نیاز برای تشکیل فلوک و لخته سازی
 • کاهش مواد شیمیایی مورد نیاز برای فرایند انعقاد
 • کاهش ترکیبات تری هالومتان به میزان قابل توجه و نیز دیگر ترکیبات آلی کلردار
 • کاهش لجن حاصل از Back Wash فیلترها
 • ناپایداری و عدم ایجاد باقیمانده مضر در آب
 • عدم تحریک و اثر منفی روی پوست، چشم و مو برخلاف کلر
 • کوتاهتر بودن زمان ضدعفونی نسبت به کلر
 • ترکیبات جانبی کلر مانند: کلرآمین و تری هالومتانها در آب مضررات بسیاری برای سلامتی انسان و محیط زیست ایجاد میکند. درحالیکه ازن تمام ترکیبات اضافی موجود در آب را بدون ایجاد باقی مانده نامطلوب از بین میبرد.
 • مازاد ازن تزریقی در آب به دلیل ناپایداری آن به صورت اکسیژن از سطح آزاد می­گردد و محیط اطراف را بسیار دلپذیر و مطبوع می­کند.
 • با استفاده از ازن در سیستم تصفیه آب، زنگاب موجود در آب به ترکیبات نامحلول فریک تبدیل شده و ته نشین میگردد.
 • با استفاده از ازن ژنراتور و کاهش میزان مصرف کلر، میزان خوردگی در مسیر جریان آب کاهش مییابد.
 • محصولات جانبی که در اثر ازناسیون آب آشامیدنی ایجاد می­شود در مقایسه با آنهایی که پس از کلراسیون به وجود می­آید، خطر کمتری دارد.

با توجه به جدی بودن بحران در سالهای اخیر توجه به این نکته حائز اهمیت است که با استفاده از ازناسیون آب درون برج خنک کننده حدود ۵ بار بیشتر می­تواند مورد استفاده قرار گیرد.

ازن ژنراتور تصفیه آب استخر

مزایای ازن ژنراتور در تصفیه آب استخر عبارتند از : 

 1. قوانین موجود در ایران از قوانین اروپایی الگوبرداری شده‌است و مربوط به سالیان گذشته می‌باشد، درصورتیکه قوانین امروز کشورهای پیشرفته نظیر کانادا، استفاده از کلر به تنهایی را ممنوع کرده‌اند و در آلمان، که از اولین تبیین‌کننده‌های مجموعه‌های استاندارد برای کیفیت آب آشامیدنی و استخر در سراسر جهان است، سیستم های ازن هستند که به عنوان ضد‌عفونی‌کننده برتر انتخاب شده‌اند.
 2. به طور متوسط، بدن انسان در حدود نیم لیتر از آب استخر را در هر ساعت جذب می کند. لذا بهترین استخرها در کشورهای پیشرفته، کیفیت آب خود را با استانداردهای آب آشامیدنی منطبق می‌کنند.
 3. کلر محصولات سرطانزا تولید می‌کند (تری هالومتانها و آمینو اسیدها و ENMA ها)، درصورتیکه ازن این موادرا از بین می‌برد.
 4. ازن، باکتری‌ها، ویروس‌ها و تک‌یاخته‌هایی مانند ژیاردیا لامبلیا و ارگانیسم‌های کریپتوسپوریدیوم که باعث اسهال‌های شدید می‌شوند و کلر قادر به حذف آنها نیست را از بین می‌برد. با باقی مانده ازن حل شده 05/0 میلی گرم  در  لیتر یا بالاتر،  از کشته شدن تمام باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها مطمئن می‌شوید.
 5. گاز‌های متصاعد شونده در اثر تزریق کلر، مولد آسم می‌باشند.
 6. با تزریق ازن،  گازهای خورنده زیرساخت‌های استخر خنثی می‌شوند.
 7. ازبین بردن بوی کلر در استخر که می‌تواند منجر به کاهش مصرف انرژی در اثر کاهش زمان روشن بودن فن‌ها گردد.
 8. استفاده از ازن، باعث افزایش عمر مفید فیلترها می‌گردد.
 9. شواهد پزشکی نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند کلر و مشتقات آن و کلرامینها و یا کلروفرم باعث آسیب به اپیتلیوم‌های تنفسی و ورم غشاء مخاطی مجاری تنفسی و ریه می‌گردد  که هر دو مورد با واکنش‌های التهابی شدید همراه است.
 10. ازن برخلاف کلر، میزان پی اچ آب را تغییر نمی‌دهد و درنتیجه نیازی به تزریق مواد شیمیایی تعدیل کننده اسیدیته آب ندارد.
 11. ازن در محل تولید می‌شود و به ذخیره‌سازی و حمل و نقل نیاز ندارد.
 12. ازن استفاده‌ نشده به اکسیژن تبدیل می‌شود و باعث رسیدن اکسیژن به نقطه اشباع طبیعی آب می‌گردد. این امر باعث  تمیزتر شدن ، درخشان‌تر شدن و شفاف‌تر شدن  آب استخر می‌شود.

ازن ژنراتور تصفیه هوا

ازن ژنراتور تصفیه هوا دستگاه ازن سازی است که با تزریق گاز ازن (o3) به هوا باعث ضدعفونی شدن محیط می گردد.

انسان در هر دقیقه به ۶ لیتر هوای پاک نیاز دارد ؛ با توجه به این موضوع و اهمیت داشتن کیفیت هوا ، ازن با موفقیت کامل هوای پاک و فرح بخش را برای اطرافیان فراهم می کند.

ازن ژنراتور تصفیه هوا قادر است به نسبت ۱٫۵ تا ۳ میلی گرم در متر مکعب تقریباٌ تمامی باکتری های موجود در هوا را در کمتر از ۲۰ دقیقه از بین ببرد و در مقایسه با دیگر  اکسیدکننده ها در مرتبه اول قرار بگیرد.

آلودگی هوا، میزان اکسیژن موجود در هوا را کاهش داده و باعث تنزل توانایی های بدن و پیری زودرس می شود.

اولین تجربه استفاده از دستگاه ضد عفونی کننده اوزون به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی درسال ۱۸۶۶ در شهر نایس فرانسه انجام گردید.

اینک پس از گذشت ۱۴۰سال ، تصفیه هوا با تزریق ازن یک روش مطمئن و جایگزین بسیاری از یونایزرها و دستگاه های تهویه هوا در جوامع اروپای و بسیاری از شهرهای جهان شده است.

کاربردهای دستگاه ازن ژنراتور در تصفیه هوا

دستگاه های ازن ژنراتور برای دامنه وسیعی از کاربردها طراحی شده اند بگونه ای که سیستم های تصفیه هوا با استفاده از ازن در بسیاری از کارخانه ها ، منازل ، رستوران ها، هتل ها و سایر مجامع عمومی مورد استفاده قرار می گیرد .

برتری های ازن ژنراتورها نسبت به یونایزرها در تصفیه هوا

 • ازن ژنراتورها توانایی حذف ذرات معلق کمتر از ۱ میکرون را دارند ولی یونایزرها قادر به جداسازی ذرات کوچکتر از ۱۰میکرون نیستند .
 • ازن بعنوان یک گندزدا توانایی حذف کلیه باکتری ها ، ویروس ها، قارچ ها، کپک ها و کلیه میکروارگانیسم ها را دارد .
 • نحوه استفاده از ازن ژنراتورها آسان است و قابلیت جابجایی دارند .
 • ازن ژنراتورها بدون استفاده از هرگونه مواد شیمیایی کارمی کنند و هیچ اثر سوئی برجای نمی گذارند .
 • توانایی زدودن دود دخانیات حاصل از توتون و دود حاصل از سوختن چوب را دارند .
 • سبب حذف کامل معرف های شیمیایی ( فرمالدهید و . . . ) ، بو و کمک در رفع بیماری های تنفسی و آلرژی می شوند .
 • یونایزرها توانایی جمع آوری ذرات و گازها را در یک زمان ندارند در حالیکه ازن ژنراتورها گازها و ذرات را در یک زمان می گیرند .
 • مواد نم گیر و تراکم رطوبت در یونایزرها سبب انسداد منافذ یونایزرها شده و هر از چندگاه بایستی تمیز و یا تعویض گردند .
 • در یونایزرها عمل یونیزاسیون فقط در درجه حرارت محدودی انجام می گیرد؛ بنابراین اگر تغییر ناگهانی در وضع بهره برداری پیش آید بازدهی آن مختل می گردد درحالیکه در ازن ژنراتورها محدودیت دمایی وجود ندارد.
 • یک دستگاه ازن ژنراتور با حداقل مصرف انرژی و بدون نیاز به تاسیسات نگهداری از لحاظ اقتصادی بصرفه ترین سیستم محسوب می شود .

مزایای دستگاه تزریق ازن به هوا

 1. افزایش جذب اکسیژن و دفع دی اکسید کربن
 2. جلوگیری از شیوع  و انتقال بیماری های واگیر دار بواسطه استفاده از ازن ژنراتور
 3. پالایش و ضد عفونی بدون نیاز به فیلتر و هزینه های نگهداری
 4. حذف کامل هرگونه آلودگی ویروسی ، میکروبی ، قارچ  و باکتری  در هوا
 5. استفاده از این روش در استریل نمودن اتاق عمل ، سی سی سیو ، آی سی سیو و اتاق های خاص
 6. قابلیت فوق العاده در خشکشویی و ضد عفونی البسه ، لوازم ، ابزارآلات ، لوازم پزشکی و …
 7. عملکرد فوق العاده ازن ژنراتور در ضد عفونی و بوزدایی اطاق عمل ، سی سی یو ، آی سی یو و بخش های  بیمارستان

کاربرد اوزون ژنراتور در بو زدائی محیط

بو يكي از شاخص هاي مشهود آلودگي هوا است كه از منابع مختلفي مانند  فاضلاب هاي شهري و صنعتي، زباله ها، حيوانات، دخانيات، گازهاي شيميايي منتشر شونده از كارخانه ها و كارگاههاي توليدي و غیره به وجود می آید.

بو نشان دهنده وجود آلودگي ميكروبي در محيط است. باکتريها، هاگ ها و قارچها و اسپورهاي منتشر شونده از طريق هوا و باکتريهاي منتشر شونده توسط هسته قطرهDroplet nuclei  اغلب همراه با مولكولهاي بوزا به اطراف پراكنده مي شوند.

اكسيژن فعال خروجی از ازن ژنراتور تصفیه هوا گازي تقريباً بي رنگ با بوي ترش و قدرت اکسيد کنندگي بالا است و سريعاً آلاينده هاي محيط را اکسيد مي نمايد و نتيجه اين اکسيداسيون تنها اکسيد مواد و اکسيژن مي باشد .

اكسيژن فعال خروجی از ازن ژنراتور تصفیه هوا  پايدار نبوده و در نتيجه نمي توان آنرا انبار يا حمل نمود. اين امر باعث مي گردد که توليد آن همواره در محل انجام گيرد، لذا مرحله حمل و انبار مواد شيميايي در اين روش حذف مي شود. 

اكسيژن فعال خروجی از ازن ژنراتور تصفیه هوا علاوه بر قابليت بوزدايي يک ضد عفوني کننده بسيار قوي نيز مي باشد و به نحو مطلوب و بسيار موثري انواع آلودگي هاي ميکروبي را از بين مي برد.

ويژگي هايي نظير قابليت تجزيه تركيبات سمي شيميايي و نيز كشتن انواع ميكروارگانيسم ها، اعم از باكتريها و ويروسها، اكسيژن فعال را به مهمترين عامل پاك كننده و ضد عفوني كننده محيط تبديل كرده است.

اكسيژن فعال خروجی از ازن ژنراتور تصفیه هوا، ضد عفوني كننده و پاك كننده هوا  است و با ايجاد رايحه اي طبيعي در محيط،  فضايي مطبوع  و عاري از آلودگي هاي شيميايي و ميكروبي براي شما مي آفريند.

سپتیک تانک

سوالات متدوالی که ممکن است بپرسید 

ازن ژنراتور چیست ؟
در جواب اینکه ازن ژنراتور چیست به طور کلی دستگاهی است که با تولید گاز ازن به فرمول شیمیایی o3 توانایی بسیار بالا در از بین بردن ویروس و میکروب های محیط مورد استفاده را دارا می باشد .

قیمت ازن ژنراتور چقدر است؟
لیست قیمت ازن ژنراتور در وب سایت ناب زیست موجود می باشد می توانید با مراجعه به قسمت لیست قیمت ازن ژنراتور به این مهم دست پیدا کنید 

نحوه خرید و راه اندازی دستگاه ضد عفونی کننده اوزون ؟
برای خرید این محصول یعنی ازن ساز می توانید با کارشناسان ما مکاتبه کنید و برای نصب و راه اندازی ازن ژنراتور طبق دفترچه راهنمایی که برای شما ارسال میشود و همینطوری راهنمایی کارشناسان نصب میکنید

تفاوت ازن ژنراتور صنعتی با پلاسما ؟
ازن ژنراتور پلاسما سرد و کرونا مشابه هم هستن با این تفاوت که پلاسمای سرد دمای پایین تری دارد روش ایجاد هردو ازن ساز مثل هم هست

معایب ازن ژنراتور چیست ؟
تقریبا میشه گفت عیب خاصی ندارد چرا که این دستگاه در راستای کمک به پاکسازی محیط از میکروب ها تولید شده است و در طراحی آن تمامی استاندارد های مهم و سلامتی لحاظ شده است

2014:03:26
 1. صادق امیدوار گفت:

  سلام برای یک مرغداری 50 متر مربع چه ازن سازی پیشنهاد می کنید برای رفع بوی محل می خواهیم استفاده کنیم .

 2. عبدالرضا جواهریان گفت:

  سلام عرض میکنم من نیاز به ضدعفونی کردن فضایی حدود 200مترمکعب دارم از چه نوع ازن ساز میتوانم استفاده کنم و آیا درمحیط وقتی ازن ساز کارمیکند افراد متوانند حضور داشته باشند وبه کارشان ادامه دهند یا باید ازن ساز را خاموش کنند؟.

 3. کورش مجتبایی گفت:

  سلام ، برای ضدعفونی کردن روزانه ۲۰۰کیلو میوه و سیفی جات دستگاه با چه ظرفیتی نیاز هست ؟ و هزینه خرید و راه اندازی آن چقدر میشه ؟ ممنون .

نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57