پکیج تزریق مواد شیمیایی

پکیج تزریق مواد شیمیایی

پکیج تزریق مواد شیمیایی یا دستگاه تزریق مواد شیمیایی شامل تجهیزات و دستگاههایی است که وظیفه تزریق مواد شیمیایی مختلف درون سیال بمنظوری خاص از جمله کاهش درجه اسیدیته ، ته نشینی ذرات معلق ، باکتری زدایی و ... را بر عهده دارند.

مهمترین انواع سیستم های تزریق مواد شیمیایی دستگاه ازن ژنراتور ، کلریناتور ، پکیج تزریق پلی الکترولیت در فرآیند تصفیه فاضلاب می باشند که مواد و گازهای شیمیایی را در سیال و هوا و یا فاضلاب تزریق می نماید.

پکیج های تزریق شیمیایی برای طیف گسترده ای از مواد شیمیایی و کاربردها استفاده می شود. بخش اعظمی از این کاربردها ، تأمین امنیت فرآیند تولید با تزریق مقادیر کمی از مواد شیمیایی به فرآیند تولید است. این پکیج ها همچنین در صنعت پتروشیمی کاربردهای فراوانی دارند. پکیج تزریق مواد شیمیایی به صورت سفارشی ساخته شده و بر اساس پمپ های تزریق پلاگین یا دیافراگم ساخته می شوند. موتور این پمپ ها می تواند به صورت الکتریکی ، هوایی یا بنزینی باشد. بسته های اضافی شامل مخزن چند محفظه ، شیرآلات خطوط مکش و تخلیه می باشد. میزان تزریق مواد شیمیایی با درایو فرکانس موتور (برقی) قابل تنظیم است. پکیجهای تزریق مواد شیمیایی براساس سفارش مشتری مطابق با الزامات خاص FPSO ، TLP ، MOPU و سایر تاسیسات درون و برون مرزی طراحی شده اند.

دستگاه تزریق مواد شیمیایی

دستگاه تزریق مواد شیمیایی سیستمی است که طی فرآیندی با بکارگیری دوزینگ پمپ تزریق و سایر تجهیزات نصب شده روی یک شاسی اصولا فلزی با وجود الکتروگیربکس ها و همزن هایی یا جنس بدنه استیل ، کبالت ، تیتانیوم و ... قابلیت دارد مقداری مشخص از مواد شیمیایی را با هدفی خاص به سیال معین تزریق نماید. 

اهداف کلی استفاده از دستگاه تزریق مواد شیمیایی

تولید ترکیبات غیر قطبی بمنظور سهولت در جداسازی ترکیبات محلول

تولید لخته های بزرگ مواد نامحلول درون سیال بمنظور ته نشینی سریع

جلوگیری از رسوب گذاری درون لوله ها و مخازن

دستگاه تزریق مواد شیمیایی تولید شده در شرکت ناب زیست قابلیت دارد بمنظور تزریق هر یک از مواد زیر درون محلول عملیاتی کارفرما مورد استفاده قرار گیرد :

تزریق مواد ضد خوردگی

تزریق مواد ضد رسوب

تزریق ماده ضد کف

و نهایتا تزریق مواد زیر :

ماده ضد گرفتگی

ماده باکتری کش

ماده خنثی کننده

ماده زداینده سولفید هیدروژن

ماده اکسیژن زدا

ماده کاهش دهنده نقطه ریزش

ماده ضد اکسایش

مواد آنتی پلیمر

محل تزریق مواد شیمیایی می تواند درون حوضچه باز، خطوط لوله ، مخازن و یا حتی درون رآکتورهای شیمیایی باشد.

پکیج تزریق مواد شیمایی

پکیج تزریق مواد شیمیایی، بسته به نیاز پروژه ها با مقدار تزریق مختلف در هر ثانیه یا دقیقه و دبی های متنوع طراحی و ساخته می شوند.

اتوماتیک یا دستی بودن کنترل سیستم تزریق مواد شیمیایی با توجه به کاربرد، محل نصب، استانداردهای مورد نیاز و نیازت بهره بردار تعیین می گردد.

برخی از دستگاههای تزریق مواد شیمیایی که توسط ناب زیست تاکنون تولید و در اختیار بهره برداران مختلف قرار گرفته است عبارتند از :

 1. پکیج تزریق آب ژاول (وایتکس) جهت گندزدایی و تصفیه آب
 2. دستگاه تزریق پرکلرین (هیپوکلریت کلسیم) جهت گندزدایی و تصفیه آب
 3. پکیج تزریق اوره جهت گندزدایی
 4. دستگاه تزریق آنتی اسکالانت جهت جلوگیری از رسوب
 5. پکیج تزریق ماده ضد خوردگی جهت جلوگیری از خوردگی
 6. پمپ تزریق کاستیک (باز) جهت تنظیم pH
 7. پکیج تزریق اسید سولفوریک جهت تنظیم pH
 8. سیستم تزریق آب آهک جهت تنظیم میزان مواد معدنی
 9. پکیج تزریق سولفات آلومینیوم جهت لخته شدن و انعقاد ذرات درشت دانه تر
 10. تجهیزات تزریق کلرید آهن جهت لخته شدن و تسریع در انعقاد

دستگاه تزریق مواد شیمیایی

در صنعت به منظور کنترل pH ، کنترل بارآلودگی میکروبی ، کنترل کف (Foaming)، ممانعت از رسوب گرفتگی و کنترل سایر پارامترهای فرآیندی نیاز به دستگاههای افزایش مواد و کنترل کننده پارامترهای مورد اشاره می باشد.

در صنعت آب و فاضلاب کلرزنی، ازن زنی، افزایش شیرآهک، سولفات آهن، کلرید آهن و . . . نیاز به کنترل اتومات یا نیمه اتومات دارد.

در صنایع غذایی افزایش ضد کف ها، افزایش ضد رسوب ها، افزایش اسید و بازها جهت کنترل pH، افزایش سایر افزودنیهای مجاز و . . . احتیاج به سیستم های کنترل کننده دارد.

در صنایع شیمیایی بسیاری از پارامترهای فرآیندی باید بصورت اتومات مورد کنترل قرار گیرد.

پکیچ تزریق مواد شیمیایی دارای تجهیزات لازم جهت تهیه ، نگهداری و افزایش خودکار مواد کنترل کننده پارامترهای فرآیندی می باشد.

 نحوه کار این سیستم به این صورت است که مواد شیمیایی به صورت محلول با نسبت تعریف شده از مخزن نگهدارنده توسط یک دستگاه پمپ تزریق از نوع دیافراگمی و نازل مربوطه به نقاط مورد نظر تزریق می شود.

پکیج تزریق مواد شیمیایی

مهمترین تجهیزات پکیج تزریق مواد شیمیایی عبارتند از : 

 • پمپ تزریق و اتصالات مربوطه به این بخش دوزینگ پمپ نیز گفته می شود.
 • مخزن تهیه محلول از جنس مقاوم در مقابل مواد تزریق شونده
 • الکتروگیربکس شامل همزن الکتریکی به همراه شفت و پروانه
 • شیر تخلیه رسوبات موجود در کف مخزن
 • شاسی مناسب جهت نصب تجهیزات تزریق کننده
 • تابلوی برق جهت کنترل زمان و قدرت پمپ تزریق و همزن الکتریکی
 • ابزارهای اندازه گیری نظیر pH متر، فلومتر، مانومتر و . . . .

 گروه صنعتی ناب با در اختیار داشتن کادری مجرب و با بهره گیری از دانش روز دنیا قادر است انواع سیستمهای تزریق مواد شیمیایی را تولید و در اختیار مشتریان گرامی قراردهد.

در برخی از صنایع و بمنظور تصفیه فاضلاب یا تصفیه آب و استفاده از بحث انعقاد و ته نشینی ، خنثی سازی محیط ، گندزادایی و جلوگیری از رسوب از سیستم تزریق مواد شیمیایی استفاده می شود .

به منظور افزودن مواد شیمیایی مختلف از قبیل مواد منعقد کننده و کمک منعقد کننده اسیدی، قلیایی ، مواد ضد رسوب و ضد خوردگی و همچنین مواد ضد عفونی کننده و .... به آب یا فاضلاب در صنایع مختلف از پکیج تزریق مواد شیمیایی استفاده میشود . این پکیج ها بر اساس نیاز و نوع مصرف در ظرفیت ها و مشخصات گوناگون طراحی و ساخته میشوند پکیج تزریق مواد شیمیایی در صورت طراحی اصولی و مطابق استاندارد دارای ابعاد کوچک مصرف انرژی پایین و راندمان بالا میباشند.

برخی از انواع پکیج های تزریق مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع بالادستی نفت و گاز عبارتند از :

1. پکیج تزریق آنتی اسکالانت
نمکهای محلول در آب باعث گرفتگی در ممبران آب شیرین کن های صنعتی می شوند و این گرفتگی خود را بصورت افت فشار آب ورودی به سیستم RO و خروجی نشان می دهند برای جلوگیری از این رسوبات از آنتی اسکالانت با مقدار تزریق مشخصی استفاده می شود. معمولا میزان تزریق آنتی اسکالانت‌ها در این دستگاه ها در محدوده 1 الیppm 6می ‌باشد لذا دقت فرمائید بهنگام بهره برداری بیشتر از مقدار مجاز تزریق آنتی اسکالانت انجام نپذیرد چرا که تزریق بیش از حد آنتی اسکالانت مضر است.
موارد استفاده از پکیج تزریق آنتی اسکالانت عبارتند از :
کنترل رسوب کربنات، رسوب سولفات، رسوب فلورید کلسیم

2. پکیج تزریق کاستیک سودا با فرمول شیمیایی NAOH
یکی از کاربردهای اساسی استفاده از سود کاستیک برای کنترل PH آبهای اسیدی می باشد در حقیقیت استفاده از NAOH درون آبهای اسیدی باعث افزایش pH میشود و کاهش مقدار اسیدیته و خورنگی این نوع آبها می شود. مهمترین کاربرد پکیج تزریق کاستیک سودا پکیج تزریق NAOH کاهش میزان خورندگی لوله ها و اتصالات فلزی و کولینگ تاور آنلاین کنترل پارامترهای گرمایی آب می باشد.

3. پکیج تزریق سر چاهی
با توجه به اینکه چاه های نفت و گاز معمولا فشار بسیار بالایی دارند لذا پکیج تزریق سرچاهی متناسب با فشار چاه و برای غلبه به آن طراحی شده است. عموما دوزینگ پمپ با فشار بیش از صد بار در پکیج تزریق سرچاهی لازم است. بدلیل فشار بالا به این سبک پروژه ها Upstream یا بالادستی نیز گفته می شود .

4. پکیج تزریق مواد شیمیایی API مطابق استاندارد
پکیج تزریق API 675 مطابق با استاندارد انستیتو نفتی آمریکا است و ضوابط خاصی در انتخاب نوع دوزینگ پمپ و پایپینگ و حتی جایگذاری دستگاه تزریق مواد شیمیایی دارد. در پکیج تزریق API از پمپ های هیدرولیک دیافراگمی برای این استاندارد استفاده میشود.

ساختمان دوزینگ پمپ تزریق مواد شیمیایی

دستگاه تزریق مواد شیمیایی معمولا دارای یک یا چند مخزن محلول سازی ، ذخیره سازی تزریق ، دوزینگ پمپ ( پمپ تزریق) ، همزن ، تابلو کنترل ، شاسی استقرار و اتصالات مربوطه میباشند . تعداد و ظرفیت مخزن ، ظرفیت پمپ تزریق ، توان میکسر بستگی به نوع ماده شیمیایی مورد نیاز میزان تزریق و ظرفیت ذخیره سازی محلول دارد .

نحوه کار سیستم تزریق مواد شیمیایی

نحوه کار پکیج تزریق بدین صورت است که ابتدا ماده شیمیایی مورد نیاز (جامد یا مایع) به منظور محلول سازی و رسیدن به در صد مورد نظر درون آب ریخته میشود. سپس محلول توسط همزن با دور مناسب میکس میشود تا ماده شیمیایی کاملا در آب مخلوط شده و محلول همگنی بوجود آید سپس محلول ممکن است به مخزن دیگری جهت تزریق منتقل شود و یا از همان مخزن توسط دوزینگ پمپ تزریق صورت میگیرد . دوز تزریق نیز براساس نیاز بصورت دستی و یا اتوماتیک تنظیم میشود. 

متعلقات دوزینگ پمپ

مخزن آماده سازی محلول : به منظور ذخیره سازی یا رقیق سازی محلول از یک یا چند مخزن استفاده میشود . جنس این مخزن بسته به نوع محلول از جنس پلی اتیلن ، استیل ضد زنگ ، فولادی با پوشش اپوکسی میباشد . 
دستگاه دوزینگ پمپ : دوزینگ پمپ یا پمپ های تزریق قادرند مقدار مشخصی از یک سیال را تزریق کنند . دبی ( دوز تزریق ) این پمپ ها قابل تنظیم بوده و با توجه به میزان فشار مورد نیاز عمل تزریق را انجام میدهند . این نوع پمپ ها بر اساس نیروی محرک به گروه های برقی ( الکتروموتور ) سلو نوئیدی ( الکترو مغناطیسی ) هیدرولیکی و یا پنوماتیکی میباشد . ظرفیت این پمپ 0 تا 100 درصد بصورت دستی با اتوماتیک قابل تغییر است . 
میکسر : به منظور اختلتط مواد شیمیایی با آب و همگن سازی آن در مخزن از میکسر مستغرق استفاده میشود . میکسر شامل الکتروموتور ، گیربکس ، کوپلینگ ، شفت و پروانه میباشد . توان و دور الکترو موتور و گیربکس و طول شفت و قطر پروانه بر اساس نوع محصول و ویسکوزیته آن ظرفیت مخزن آماده سازی تعیین میشود . 
تابلو کنترل : به منظور کنترل پکیج و ارسال فرمان قطع و وصل به دوزینگ پمپ و میکسر از تابلو کنترل که ممکن است بصورت دستی و یا تمام اتوماتیک باشد استفاده میشود . 
شاسی استقرار : به منظور قرار گیری و نصب تجهیزات پکیج از شاسی استقرار استفاده میشود . جنس این شاسی بسته به نوع محلول مورد استفاده و شرایط محل تزریق از جنس کربن استیل با پوشش اپوکسی یا استنلس استیل میباشد .

سیستم تزریق مواد شیمیایی

نحوه کار پکیج تزریق مواد شیمیایی

نحوه کار این پکیج ها بدین صورت است که مواد شیمیایی بصورت مایع و یا جامد ( پودر ) به همراه آب یا محلول شبمیایی با درصد مورد نظر تزریق و در مخزن آماده سازی محلول ریخته میشود . 

از پکیج تزریق جهت تهیه و تزریق مواد شیمیایی درون انواع دسیستم های صنعتی ، تصفیه آب و فاضلاب ، صنایع شیمیایی و نفت و گاز استفاده میشود محل تزریق میتواند درون خطوط لوله ، تناک ها و یا راکتورهای شیمیایی باشد .

سیستم تزریق مواد شیمیایی

یکی دیگر از اصطلاحات معادل که توسط جستجوگر گوگل برای پکیج تزریق مواد شیمیایی پیشنهاد می شود سیستم تزریق مواد شیمیایی است که هیچ تفاوتی با دستگاه و پکیج تزریق ندارد.

مهمترین موارد استفاده از سیستم تزریق مواد شیمیایی عبارتند از :

تزریق محلول کلر برای ضد عفونی آب
تزریق مواد شیمیایی ضد رسوب در دیگ های بخار و مبدل های حرارتی
تزریق مواد شیمیایی جهت تصفیه فاضلاب
تزریق مواد شیمیایی جهت استفاده در خطوط تولید کارخانجات
پکیج تزریق آنتی اسکالانت و مواد ضد رسوب در دستگاه های تصفیه آب صنعتی 
پکیج تزریق مواد گند زدایی نظیر کار مایع جهت گند زدایی اب و فاضلاب
پکیج تزریق اسید و باز جهت خنثی سازی انواع فاضلاب های صنعتی
پکیج تزریق پلی الکترولیت و مواد منعقد کننده و کمک منعقد کننده

تجهیزات سیستم تزریق مواد شیمیایی

سازه فلزی ، مخزن ذخیره مواد شیمیایی ، پمپ های تزریق مواد شیمیایی ، ابزار دقیق ، تابلو کنترل الکتریکی محلی ، شیر آلات ، ستون کالیبراسیون ، فیلتر و همزن 

موارد کاربرد سیستم تزریق مواد شیمیایی

 • تزریق کلر و تنظیم میزان کلر آزاد در مخازن آب آشامیدنی و پساب تصفیه خانه فاضلاب بمنظور حذف میکروارگانیزمها، باکتری ها و جلبک ها
 • تزریق مواد ضد رسوب و کنترل غلظت آنتی اسکالانت ها در آب مصرفی دیگ های بخار، برج خنک کننده ، مبدل های حرارتی، کندانسورها و تغلیظ کننده ها
 • تزریق مواد شیمیایی در خطوط تولید کارخانه های مواد شیمیایی و غذایی
 • تزریق مواد منعقد کننده شامل کلرورفریک در پکیج تصفیه فاضلاب
 • تزریق اسیدها و بازها به سیالات فرآیندی جهت کنترل pH

عوامل موثر بر کیفیت عملکرد دستگاه تزریق مواد شیمیایی

انعقاد و لخته سازی

کارایی فرآیند انعقاد و  لخته سازی به تعداد زیادی از متغیرها بستگی دارد. برای یک کاربرد خاص ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نوع منعقد کننده مورد استفاده
 • مقدار مصرف منعقد کننده
 • pH نهایی
 • غلظت منعقد کننده ورودی
 • نوع و دوز مواد شیمیایی افزودنی غیر از منعقد کننده اولیه (مثلا پلی الکترولیت ها)
 • ترتیب افزودن مواد شیمیایی و فاصله زمانی بین نقاط تزریق
 • شدت و مدت زمان اختلاط در مرحله اختلاط سریع
 • نوع دستگاه اختلاط سریع پکیج تزریق مواد شیمیایی
 • گرادیان سرعت فراهم شده در مرحله لخته سازی
 • مدت زمان ماند لخته ساز
 • نوع دستگاه همزن مورد استفاده
 • هندسه لخته ساز

در ارزیابی شرایط بهینه پکیج تزریق مواد شیمیایی کافی برای فرآیند کلی لازم است از یک روش تست استفاده شود که به ترتیب هر پارامتر ثابت را حفظ کند در حالی که مقدار بهینه یک پارامتر خاص تعیین گردد.

پیش نیاز چنین مجموعه ای از آزمایش ها، در صورت امکان به طور کامل آب را تجزیه و تحلیل کرده و در نتیجه ناخالصی هایی که بیشتر مورد توجه هستند را شناسایی می کند.

در بسیاری از موارد نگرانی عمده ناخالصی های مواد آلی و کدورت هستند، اما در برخی دیگر فسفر باقی مانده، آهن، میکرو ارگانیسم ها یا پارامترهای دیگر ممکن است معیارهای تعیین کننده باشد.

در موارد خاص به طور مشخص کیفیت مطلوب نهایی آب را تعیین می کند؛ بنابراین ترکیبی از متغیر های انعقاد و لخته سازی درون دستگاه تزریق مواد شیمیایی مناسب تر است.

 گرادیان سرعت 

اگر چه بعضی از بهره برداران به این نکته توجه کرده اند که اختلاط سریع شدید (به عنوان مثال مقادیر G بالا) برای به حداکثر رساندن استفاده موثر از منعقد کننده، یک حد بالا برای کاربرد خاص وجود دارد.

گرادیان سرعت بیش از حد در اختلاط سریع درون پکیج تزریق مواد شیمیایی می تواند تشکیل فلوک در طی لخته سازی متناوب را به تاخیر اندازد.

مقدار تاخیر بستگی به گرادیان سرعت اعمال شده دارد:

با استفاده از G حدود 12500  s-1، تا یک دوره لخته سازی 45 دقیقه فلوک قابل مشاهده نیست.

با G برابر 4400  s-1، پس از 10 دقيقه لخته سازی، فلوك کوچک مشاهده می شود.

با این حال، با اختلاط سریع در G از 1000 s-1، پس از اعمال G از 12500  s-1 و لخته سازی، فلوک با موفقیت تشکیل شد و پس از 18 دقیقه لخته سازی قابل مشاهده بود.

این بیشتر بر اهمیت روش صحیح اولیه اختلاط سریع تاکید می کند، که موفقیت آن به شدت بر کارایی فرآیندهای پایین دست اثر می گذارد.

گرادیان سرعت G دستگاه تزریق مواد شیمیایی به صورت رابطه ذیل تعریف شده است (Camp):

μ = ویسکوزیته مطلق (N·s/m2 3-10در دمای 20 درجه سانتیگراد) و

W = تابع پراکندگی (N/m2.s) قدرت پراکندگی در واحد حجم (P/V)

زمان ماند

 اختلاط سریع درون دستاگاه تزریق مواد شیمیایی برای دوره های طولانی ممکن است در اثر لخته سازی بعدی موجب تاثیر مخرب بیشتر شود. در واقع برای یک کاربرد خاص به نظر می رسد یک دوره اختلاط سریع بهینه است برای آنکه نرخ لخته سازی حداکثر شود.

این زمان عمدتا تابع گرادیان سرعت اختلاط سریع و غلظت منعقد کننده فلزی است.

به طور كلي در غلظت منعقد کننده بالاتر و گراديان سرعت بالاتر، پايين ترين دوره اختلاط سریع مورد نياز است.

در یک مطالعه، دوره اختلاط سریع بهینه در G 1000 s-1، از 9 ثانیه تا 2.5 دقیقه برای غلظت آلوم در محدوده 10 تا 100 میلیگرم در لیتر  بود.

در مقابل، بهره برداران دیگر پکیج تزریق مواد شیمیایی متوجه شده اند که پس از لخته سازی و ته نشینی، حذف کدورت تحت تأثیر دوره های زمان ماند اختلاط سریع در محدوده 5 تا 60 ثانیه قرار نگرفت، حتی اگر مقادیر گرادیان سرعت اعمال شده نسبتا کم در 350 s-1  باشد.

بهترین روش تعیین زمان مناسب اختلاط سریع برای یک آب خاص، انجام آزمایش در مقیاس آزمایشگاهی و یا مقیاس پایلوتی است که توسط آزمایش جار انجام می گیرد.

غلظت منعقد کننده

 چندین بهره بردار اثرات غلظت محلول منعقد کننده ورودی به سیستم تزریق مواد شیمیایی با اختلاط سریع را گزارش دادند.

غلظت بیش از حد بالا برای یک دستگاه اختلاط سریع می تواند کیفیت آب را بعد از لخته سازی و جداسازی مواد جامد مایع کاهش دهد.

هنگام اختلاط جریان کمی از محلول منعقد کننده با جریان آب خام بسیار بیشتر، محلولهای منعقد کننده رقیق شده سریعتر و یکنواخت تر از محلولهای متمرکز پراکنده می شوند.

محلول های منعقد کننده بیش از حد کم (کمتر از 0.1٪ تا 0.3٪) ممکن است به دلیل پیش هیدرولیز کردن گونه های فلزی قبل از افزودن به جریان آب خام، عملکرد ضعیفی داشته باشند. همچنین می تواند منجر به مسدود شدن شدید خطوط تغذیه محلول نیز شود.

غلظت محلول برای سولفات آلومینیوم باید بیشتر از 1٪ باشد. pH محلول نیز باید کمتر از 3.0 باشد تا از رسوب بی مورد در خطوط تغذیه مواد شیمیایی جلوگیری شود.

برای کلرید آهن، غلظت محلول باید بیشتر از 5٪ باشد و pH محلول کمتر از 2.0 باشد.

غلظت ورودی پلی الکترولیت ها معمولا توسط توصیه های سازندگان پکیج تزریق مواد شیمیایی ارائه می شود.

با این حال، به عنوان یک راهنمای کلی برای محصولات با پایه جامد به طور معمول توصیه می شود که در محدوده 0.02 تا 0.1٪ باشد.

محصولات با پایه مایع، رقیق سازی به نسبت 100: 1 اغلب توصیه می شود.

غلظت محلول اصلی از محصولات جامد با ویسکوزیته های در حدود 500 سانتی پواز در ثانیه (cps) تولید می شود.

مشکلات بهره برداری غلظت محلول بالاتر با توجه به ویسکوزیته بالاتری مطرح می باشد. غلظت محلول اصلی معمولا به میزان 0.2 تا 0.5٪ توصیه می شود.

تاثیر GT به عنوان پارامتر طراحی دستگاه تزریق مواد شیمیایی

مشکل مفهوم گرادیان سرعت متوسط G این است که مقیاس طول را بیش از گرادیان های سرعت محلی گسترش یافته، توصیف نمی کند. چندین بهره بردار بر محدودیت های کمپ در مفهوم G تأکید کرده اند.

اگر چه مفهوم G مشکل ساز است، اما به راحتی نرخ های برخورد در آشفتگی های ایزوتروپیک را به خوبی قابل تشخیص می کند.

به اصطلاح نامناسب G را به عنوان گرادیان سرعت اشاره دارند اما اهمیت کمتر به اصطلاحات در صورتی درک می شود که تعریف به این صورت باشد: . این بهره برداران معتقدند که مفاهیم پیشگام هنوز در شرایط لخته سازی آشفته قابل قبول هستند.

با این حال، باید یادآوری شود که در استفاده از مقدار G خاص برای طراحی و همچنین با توجه به هندسه راکتور و نوع اختلاط دستگاه تزریق مواد شیمیایی، دقت کافی وجود ندارد.

اصطلاح بعد GT (یعنی G x T) که اغلب به عنوان عدد کمپ نامیده می شود، هنوز هم اهمیت عملی دارد.

به عنوان مثال در محدوده خاصی از G، مقادیر بالا یا پایین G برای تبادل مقادیر بالا یا پایین T برای حفظ یک GT خاص، همچنان راندمان لخته سازی درون دستگاه تزریق مواد شیمیایی را حفظ می کند.

بهینه سازی نوع منعقد کننده اولیه، دوز مصرفی و PH

نقطه شروع در مجموعه آزمایش ها به منظور مشخص کردن یک آب خاص از نظر عملکرد انعقاد و لخته سازی، تعیین نوع (یا انواع) منعقد کننده اولیه، ترتیب منعقد کننده، دوز بهینه مصرفی منعقد کننده (ها) و pH می باشد که بالاترین راندمان را در عملیات انعقاد دارد.

روش تست ارائه شده به عنوان روش آزمون جار (jar test) معرفی می گردد. در ادامه نمونه ای از دستگاه جار تست نشان داده شده است.

 محلول های شیمیایی مورد استفاده در پکیج های تزریق مواد شیمیایی

محلول های اصلی از هر منعقد کننده و کمک منعقد کننده یا کمک لخته ساز آماده می شود به طوری که حجم های مربوط به دوزهای مورد استفاده ممکن است با دقت و سهولت اندازه گیری شود.

جدول ذیل راهنمای کلی برای غلظت محلول اصلی مناسب از برخی مواد شیمیایی درون دستگاه تزریق مواد شمیایی ارائه می کند.

جدول آثار مواد شیمیایی

به عنوان مثال با غلظت محلول اصلی 10 گرم در ليتر آلوم، غلظت فلز به صورت مراحل زير تعيين می شود:

 • تعیین فرمول شیمیایی از نوشته تولید کننده یا از بطری معرف آزمایشگاهی به عنوان مثال Al2(SO4)3⋅16H2O)
 • محاسبه وزن مولکولی
 • غلظت فلز

بهتر است که غلظت محلول اصلی را تنظیم کنید و به عنوان مثال 1 میلی لیتر از محلول اصلی اضافه شده به شیشه های 1 لیتری، دوز 1 میلی گرم در لیتر را تولید می کند.

یک مثال دیگر اینکه برای آلوم (با فرض همان فرمول شیمیایی که در بالا ذکر شد) غلظت محلول اصلی برابر با 68/11 گرم در لیتر با فرمول شیمیایی Al2(SO4)3 · 16H2O یا 1 گرم در لیتر Al اندازه گیری می شود.

در این مورد بیان دوز در فرمول شیمیایی از یک محلول اصلی 10 گرم در ليتر مناسب خواهد بود.

در اين حالت با اضافه کردن 1 ميلی ليتر به ظروف 1 ليتری، دوز 10 ميلیگرم بر ليتر را توليد می کند.

اگر محدوده کمتری از دوزهای انعقادی مورد آزمایش قرار بگیرد، غلظت محلول پایه می تواند مناسب باشد.

به عنوان مثال، با 10 بار رقیق سازی، یک محلول 1 گرم در لیتر از ماده شیمیایی تولید می کند و هر 1 میلی لیتر اضافه شده به شیشه 1 لیتری، دوز 1 میلی گرم در لیتر تولید می کند.

با این حال غلظت محلول رقیق شده باید برای هر آزمون جار جدید آماده گردد تا از هیدرولیز منعقد کننده جلوگیری شود.

برای نظارت معمول بر عملکرد تصفیه خانه می توان از مواد شیمیایی تولید شده از تصفیه خانه استفاده و به طور مناسب توسط پکیج تزریق مواد شیمیایی رقیق کرد مثلا 10 گرم در ليتر آلوم، کلريد آهن و غيره.

خواص نگهداری محلول های شیمیایی به طور عمده به مواد شیمیایی و غلظت آن بستگی دارد.

به عنوان مثال برای غلظت 10 گرم در ليتر از آلوم ممکن است محلول تا يک ماه استفاده شود.

برای همان غلظت از سولفات فریک، محلول ها نباید بیش از یک هفته استفاده شوند.

اگر این محلول ها قبل از زمان شروع کدر شوند، باید از بین بروند. (با این حال، معمولا ترجیح دهید روزانه آماده سازی محلول های تازه را شروع کنید).

محلول های اسید سولفوریک و هیدروکسید سدیم 1/0 نرمال باید به ترتیب بعد از 3 و 1 ماه مجدد آماده شوند.

در مورد کمک منعقد کننده ها بهتر است که به توضیحات تولید کننده دستگاه تزریق مواد شیمیایی مراجعه کنید.

با این حال به عنوان راهنمایی محلول پایه 05/0 درصد از مشتقات پلی آکریل آمید نباید بیش از یک هفته استفاده شود و باید حداقل یک روز قبل از مصرف تهیه شده باشد. قبل از برنامه تست روزانه، باید مقدار کافی از محلول اصلی پلی آکریل آمید حداقل به 005/0 درصد رقیق گردد.

در انتهای این صفحه به معرفی مهمترین جزء دستگاه های تزریق مواد شیمیایی می پردازیم . 

قیمت پکیج تزریق مواد شیمایی

دوزینگ پمپ - پمپ تزریق

دوزینگ پمپ دستگاهی است که از آن برای تزریق مواد اسیدی، قلیایی و بطور کلی تزریق مقدار مشخصی از سیالی شیمیایی به مخازن و استخرها یا به لوله های تحت فشار استفاده میشود.

جنس قسمت تزریق یا "تر" دوزینگ پمپ می تواند پلی پروپیلن و پی وی سی و پی وی دی اف و استیل ضد زنگ می باشد

میزان تزریق دوزینگ پمپ از دبی یک لیتر بر ساعت و فشار 10 بار تا دبی 4 مترمکعب بر ساعت و فشار 3 هزار بار موجود است.

فشار دوزینگ پمپ به اتمسفر یا متر آب یا بار اعلام میشود. میزان گرانروی سیال تزریقی در انتخاب دوزینگ پمپ تاثیر دارد.

جنس بخش های مختلف دوزینگ پمپ

قسمتی از دوزینگ پمپ که با ماده شیمیایی در تماس است را به اصطلاح تر یا WET می نامیم.

مهمترین عامل در نگهداری و تعمیرات دوزینگ پمپ، سازگاری همین قسمت و اجزای آن مثل شیر مکش و تزریق و واشرهای آنها با ماده شیمیایی و شرایطی مانند غلظت و دمای سیال است.

این قطعه معمولا با مواد ضد خوردگی ساخته می شود.

جنس های رایج هد پمپ یا قسمت تر دستگاه تزریق مواد شیمیایی به شرح زیر است:

POLYPROPYLENE : این ماده مقرون بصرفه است و برای اکثر مواد با خورندگی کم استفاده می شود.

PVC : این ماده در مقایسه با پلی پروپیلن تقریبا مشابه است اما با توجه به داشتن کلر در ساختار آن، با کلر سازگار است و برای سیال هایی که درصد بالایی کلر دارند مناسب تر از PP خواهد بود.

PVDF : این ماده تقریبا با تمام مواد شیمیایی سازگاری خوبی دارد و همچنین تحمل فشار بیشتری نسبت به دو PP و PVC دارد.

STAINLESS STEEL : این ماده ضد اسید و مواد قلیایی و مقاوم به ضربه است و انتخاب آن باعث جلوگیری از آسیب دیدن هد پمپ در اثر خطاهای انسانی می شود.

HASTELLOY : سوپرآلیاژی با پایه نیکل است که سازگاری بالایی با انواع اسیدها و مواد خرورنده دارد. جایی بکار میرود که فشار بالا اجازه استفاده از PVDF را نمی دهد و خورندگی نسبت به ماده شیمیایی وجود دارد.
از عناصر نیکل، کروم و مولیبدن تشکیل شده است. هستلوی نسبت به خوردگی شدیدا مقاوم است.
هستلوی به دلیل وجود مولیبدن، دارای مقاومت مکانیکی و حرارتی بالاتری نسبت به سایر سوپرآلیاژهای پایه نیکل است.

PTFE : تفلون خالص مزایای بسیاری دارد که موجب انتخاب آن میشود از جمله:
دارای بالاترین مقاومت در برابر مواد شیمیایی در بین همه پلیمرها
دارای کمترین مقدار شناخته شده اصطکاک سطح
خواص غیر چسبندگی بسیار عالی
مقاومت سایشی بالا بهنگام ساکشن یا پمپاژ ماده شیمیایی
پایداری حرارتی بسیار بالا تحمل دما تا 180 درجه سانتی گراد

پکیج تزریق پلی الکترولیت

در صنعت بمنظور انعقاد و ایجاد لخته‌های بزرگتر از موادی به نام کمک منعقد کننده یا پلی الکترولیت (Polyelectrolyte) استفاده می‌شود.

مواد شیمیایی منعقد کننده ، ترکیباتی پلیمری با وزن مولکولی بالا ، بر پایه پلی آکریل آمید و محلول در آب هستند که بعنوان منعقد کننده ، افزایش دهنده سرعت ته نشینی مواد جامد معلق و کلوئیدها و همچنین رنگ بری در فرآیندهای تصفیه پساب ها بکار برده می شوند.
به منظور کاربرد این ماده (PAM) در صنعت از پکیج تزریق پلی الکترولیت استفاده می شود.
عملکرد مطلوب دستگاه تزریق پلی الکترولیت به همراه وزن کم و نیاز به فضای اندک بای نصب تقاضا را

مکانیزم عملکرد پکیج تزریق پلی الکترولیت

پودر پلی الکترولیت و آب به منظور رقیق کردن محلول و رسیدن به مقدار تزریق مورد نیاز ، در مخزن آماده سازی محلول ریخته می شود.
محلول توسط میکسر با دور کند یا تند همزده می شود تا مواد کاملا مخلوط شده و محلولی همگن تشکیل گردد.
محلول آماده شده توسط پمپ تزریق در محل مورد تزریق می گردد.

 سایر محصولات تولیدی

بوستر پمپ

ازن ژنراتور

پکیج تصفیه فاضلاب

2014:05:13
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57