پکیج تزریق مواد شیمیایی

پکیج تزریق مواد شمیایی شامل تجهیزات و دستگاه هایی است که وظیفه تزریق مواد شیمیایی مختلف درون سیال بمنظوری خاص را بر عهده دارد. 

مهمترین اهداف استفاده از دستگاه تزریق مواد شیمیایی عبارتند از :

تولید ترکیبات غیر قطبی بمنظور سهولت در جداسازی ترکیبات محلول

تولید لخته های بزرگ مواد نامحلول درون سال بمنظور ته نشینی سریع

جلوگیری از رسوب گذاری درون لوله ها و مخازن

سیستم تزریق مواد شیمیایی تولید شده در شرکت ناب زیست قابلیت دارد بمنظور تزریق هر یک از مواد زیر درون محلول عملیاتی کارفرما مورد استفاده قرار گیرد :

تزریق مواد ضد خوردگی

تزریق مواد ضد رسوب

تزریق ماده ضد کف

و نهایتا تزریق مواد زیر :

ماده ضد گرفتگی

ماده باکتری کش

ماده خنثی کننده

ماده زداینده سولفید هیدروژن

ماده اکسیژن زدا

ماده کاهش دهنده نقطه ریزش

ماده ضد اکسایش

ماده آنتی پلیمر

محل تزریق مواد شیمیایی می تواند درون حوضچه باز، خطوط لوله، مخازن و یا حتی درون رآکتورهای شیمیایی باشد.

دستگاه تزریق مواد شیمیایی، بسته به نیاز پروژه ها با مقدار تزریق مختلف در هر ثانیه یا دقیقه و دبی های متنوع طراحی و ساخته می شوند.

اتوماتیک یا دستی بودن سیستم های کنترل پکیج تزریق مواد شیمیایی با توجه به کاربرد، محل نصب، استانداردهای مورد نیاز و نیازت بهره بردار تعیین می گردد.

برخی از سیستم های تزریق مواد شیمیایی که توسط ناب زیست تاکنون تولید و در اختیار بهره برداران مختلف قرار گرفته است عبارتند از :
پکیج تزریق آب ژاول (وایتکس) جهت گندزدایی و تصفیه آب
دستگاه تزریق پرکلرین (هیپوکلریت کلسیم) جهت گندزدایی و تصفیه آب
پکیج تزریق اوره جهت گندزدایی
دستگاه تزریق آنتی اسکالانت جهت جلوگیری از رسوب
پکیج تزریق ماده ضد خوردگی جهت جلوگیری از خوردگی
پمپ تزریق کاستیک (باز) جهت تنظیم pH
پکیج تزریق اسید سولفوریک جهت تنظیم pH
سیستم تزریق آب آهک جهت تنظیم میزان مواد معدنی
پکیج تزریق سولفات آلومینیوم جهت لخته شدن و انعقاد ذرات درشت دانه تر
تجهیزات تزریق کلرید آهن جهت لخته شدن و تسریع در انعقاد

در صنعت به منظور کنترل pH، کنترل بارآلودگی میکروبی، کنترل کف (Foaming)، ممانعت از رسوب گرفتگی و کنترل سایر پارامترهای فرآیندی نیاز به دستگاههای افزایش مواد و کنترل کننده پارامترهای مورد اشاره می باشد.

در صنعت آب و فاضلاب کلرزنی، ازن زنی، افزایش شیرآهک، سولفات آهن، کلرید آهن و . . . نیاز به کنترل اتومات یا نیمه اتومات دارد.

در صنایع غذایی افزایش ضد کف ها، افزایش ضد رسوب ها، افزایش اسید و بازها جهت کنترل pH، افزایش سایر افزودنیهای مجاز و . . . احتیاج به سیستم های کنترل کننده دارد.

در صنایع شیمیایی بسیاری از پارامترهای فرآیندی باید بصورت اتومات مورد کنترل قرار گیرد.

 پکیج تزریق مواد شیمیایی دارای تجهیزات لازم جهت تهیه، نگهداری و افزایش خودکار مواد کنترل کننده پارامترهای فرآیندی می باشد.

 نحوه کار این سیستم به این صورت است که مواد شیمیایی به صورت محلول با نسبت تعریف شده از مخزن نگهدارنده توسط یک دستگاه پمپ تزریق از نوع دیافراگمی و نازل مربوطه به نقاط مورد نظر تزریق می شود.


موارد کاربرد سیستم تزریق مواد شیمیایی

 • تزریق کلر و تنظیم میزان کلر آزاد در مخازن آب آسامیدنی و پساب تصفیه خانه فاضلاب بمنظور حذف میکروارگانیزمها، باکتری ها و جلبک ها
 • تزریق مواد ضد رسوب و کنترل غلظت آنتی اسکالانت ها در آب مصرفی دیگ های بخار، برج خنک کننده ، مبدل های حرارتی، کندانسورها و تغلیظ کننده ها
 • تزریق مواد شیمیایی در خطوط تولید کارخانه های مواد شیمیایی و غذایی
 • تزریق مواد منعقد کننده شامل کلرورفریک در پکیج تصفیه فاضلاب
 • تزریق اسیدها و بازها به سیالات فرآیندی جهت کنترل pH

پکیج تزریق مواد شیمیایی

مهمترین تجهیزات مورد استفاده در ساخت یک پکیج تزریق مواد شیمیایی عبارتند از : 

 • پمپ تزریق و اتصالات مربوطه
 • مخزن تهیه محلول از جنس مقاوم در مقابل مواد تزریق شونده
 • همزن الکتریکی به همراه شفت و پروانه
 • شیر تخلیه رسوبات موجود در کف مخزن
 • شاسی مناسب جهت نصب تجهیزات تزریق کننده
 • تابلوی برق جهت کنترل و قدرت پمپ تزریق و همزن الکتریکی
 • ابزارهای اندازه گیری نظیر pH متر، فلومتر، مانومتر و . . . .

 گروه صنعتی ناب با در اختیار داشتن کادری مجرب و با بهره گیری از دانش روز دنیا قادر است انواع پکیج تزریق مواد شیمیایی را تولید و در اختیار مشتریان گرامی قراردهد.

پکیج تزریق مواد شیمیایی یکی از دستگاه هایی است که در کارخانه تولید لوله کاروگیت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم تزریق مواد شیمیایی

در برخی از صنایع و بمنظور تصفیه فاضلاب یا تصفیه آب و استفاده از بحث انعقاد و ته نشینی ، خنثی سازی محیط ، گندزادایی و جلوگیری از رسوب از سیستم تزریق مواد شیمیایی استفاده می شود .

به منظور افزودن مواد شیمیایی مختلف از قبیل مواد منعقد کننده و کمک منعقد کننده اسیدی، قلیایی ، مواد ضد رسوب و ضد خوردگی و همچنین مواد ضد عفونی کننده و .... به آب یا فاضلاب در صنایع مختلف از پکیج تزریق مواد شیمیایی استفاده میشود . این پکیج ها بر اساس نیاز و نوع مصرف در ظرفیت ها و مشخصات گوناگون طراحی و ساخته میشوند پکیج تزریق مواد شیمیایی در صورت طراحی اصولی و مطابق استاندارد دارای ابعاد کوچک مصرف انرژی پایین و راندمان بالا میباشند.

ساختمان پکیج تزریق مواد شیمیایی
دستگاه تزریق مواد شیمیایی معمولا دارای یک یا چند مخزن محلول سازی ، ذخیره سازی تزریق ، دوزینگ پمپ ( پمپ تزریق) همزن ، تابلو کنترل ، شاسی استقرار و اتصالات مربوطه میباشند . تعداد و ظرفیت مخزن ، ظرفیت پمپ تزریق ، توان میکسر بستگی به نوع ماده شیمیایی مورد نیاز میزان تزریق و ظرفیت ذخیره سازی محلول دارد .

نحوه کار پکیج تزریق مواد شیمیایی
نحوه کار پکیج تزریق بدین صورت است که ابتدا ماده شیمیایی مورد نیاز (جامد یا مایع) به منظور محلول سازی و رسیدن به در صد مورد نظر درون آب ریخته میشود. سپس محلول توسط همزن با دور مناسب میکس میشود تا ماده شیمیایی کاملا در آب مخلوط شده و محلول همگنی بوجود آید سپس محلول ممکن است به مخزن دیگری جهت تزریق منتقل شود و یا از همان مخزن توسط دوزینگ پمپ تزریق صورت میگیرد . دوز تزریق نیز براساس نیاز بصورت دستی و یا اتوماتیک تنظیم میشود . 

متعلقات پکیج تزریق مواد شیمیایی
مخزن آماده سازی محلول : به منظور ذخیره سازی یا رقیق سازی محلول از یک یا چند مخزن استفاده میشود . جنس این مخزن بسته به نوع محلول از جنس پلی اتیلن ، استیل ضد زنگ ، فولادی با پوشش اپوکسی میباشد . 
دوزینگ پمپ : دوزینگ پمپ یا پمپ های تزریق قادرند مقدار مشخصی از یک سیال را تزریق کنند . دبی ( دوز تزریق ) این پمپ ها قابل تنظیم بوده و با توجه به میزان فشار مورد نیاز عمل تزریق را انجام میدهند . این نوع پمپ ها بر اساس نیروی محرک به گروه های برقی ( الکتروموتور ) سلو نو ئیدی ( الکترو مغناطیسی ) هیدرولیکی و یا پنوماتیکی میباشد . ظرفیت این پمپ 0 تا 100 درصد بصورت دستی یت اتوماتیک قابل تغییر است . 
میکسر : به منظور اختلتط مواد شیمیایی با آب و همگن سازی آن در مخزن از میکسر مستغرق استفاده میشود . میکسر شامل الکتروموتور ، گیربکس ، کوپلینگ ، شفت و پروانه میباشد . توان و دور الکترو موتور و گیربکس و طول شفت و قطر پروانه بر اساس نوع محصول و ویسکوزیته آن ظرفیت مخزن آماده سازی تعیین میشود . 
تابلو کنترل : به منظور کنترل پکیج و ارسال فرمان قطع و وصل به دوزینگ پمپ و میکسر از تابلو کنترل که ممکن است بصورت دستی و یا تمام اتوماتیک باشد استفاده میشود . 
شاسی استقرار : به منظور قرار گیری و نصب تجهیزات پکیج از شاسی استقرار استفاده میشود . جنس این شاسی بسته به نوع محلول مورد استفاده و شرایط محل تزریق از جنس کربن استیل با پوشش اپوکسی یا استنلس استیل میباشد .

دستگاه تزریق مواد شیمیایی

مهمترین موارد استفاده از دستگاه تزریق مواد شیمیایی عبارتند از :

تزریق محلول کلر برای ضد عفونی آب
تزریق مواد شیمیایی ضد رسوب در دیگ های بخار و مبدل های حرارتی
تزریق مواد شیمیایی جهت تصفیه فاضلاب
تزریق مواد شیمیایی جهت استفاده در خطوط تولید کارخانجات
پکیج تزریق آنتی اسکالانت و مواد ضد رسوب در دستگاه های تصفیه آب صنعتی 
پکیج تزریق مواد گند زدایی نظیر کار مایع جهت گند زدایی اب و فاضلاب
پکیج تزریق اسید و باز جهت خنثی سازی انواع فاضلاب های صنعتی
پکیج تزریق پلی الکترولیت و مواد منعقد کننده و کمک منعقد کننده

سیستم کامل پکیج تزریق مواد شیمیایی عبارت است از :
سازه فلزی ، مخزن ذخیره مواد شیمیایی ، پمپ های تزریق مواد شیمیایی ، ابزار دقیق ، تابلو کنترل الکتریکی محلی ، شیر آلات ، ستون کالیبراسیون ، فیلتر و همزن 

نحوه کار پکیج تزریق مواد شیمیایی

نحوه کار این پکیج ها بدین صورت است که مواد شیمیایی بصورت مایع و یا جامد ( پودر ) به همراه آب یا محلول شبمیایی با درصد مورد نظر تزریق و در مخزن آماده سازی محلول ریخته میشود . 
از پکیج تزریق جهت تهیه و تزریق مواد شیمیایی درون انواع دسیستم های صنعتی ، تصفیه آب و فاضلاب ، صنایع شیمیایی و نفت و گاز استفاده میشود محل تزریق میتواند درون خطوط لوله ، تناک ها و یا راکتورهای شیمیایی باشد .

 سایر محصولات تولیدی

سپتیک تانک

پکیج تزریق مواد شیمیایی سیستم تزریق مواد شیمیایی دستگاه تزریق مواد شیمیایی نصب پکیج تزریق مواد شیمیایی تولید کننده پکیج تزریق مواد شیمیایی دستگاه تزریق مواد شیمیایی قیمت پکیج تزریق مواد شیمیایی 2014:05:13
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50