لوله بتنی ، قیمت لوله بتنی مسلح

لوله بتنی ، قیمت لوله بتنی مسلح

ﻟﻮﻟﻪ بتنی (Concrete Pipe) قطعه ای پیش ساخته از بتن است که شبیه به یک لوله در اندازه‌های مختلف به صورت لوله بتنی مسلح و ساده با کاربرد های مختلفی می باشد.

لوله‌های بتنی همانند سایر محصولات بتنی دارای تاریخچه منحصر به فردی هستند. این نوع لوله با استفاده از فرآیندهای تخصصی ساخته شده است و منجر به تولید لوله ای می شود که استحکام، دوام و پایداری را فراهم می آورد و از آنها در شبکه‌های جمع آوری آبهای سطحی و خطوط انتقال فاضلاب استفاده می شود.

لو‌له بتنی ساده

لو‌له‌های بتنی ساده با قطر مشخص و خاصی طراحی و ساخته می شوند و که این قطر معمولا در ایران ۶۰۰ میلی متر است. طول این لوله‌ها یکسان است و این حمل آنها را راحت‌تر می کند. از این نوع لوله‌ها برای اجرای مجرای آبیاری، خطوط آبرسانی، فاضلاب بهداشتی، آبریزها و زهکشی‌های ناشی از طوفان استفاده می شود.

از آبریزها که معمولاً با بتن قوسی شکل ساخته می شوند، برای حمل آب در زیر بزرگراه‌ها در مناطق غیر شهری استفاده می شود. با بزرگتر شدن جوامع، سیستم های تخلیه سیلهای برق آسا برای شهرها از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند. در سالهای اخیر، سیلابهای بزرگ و خسارات ناشی از آنها بر نیاز به سیستم های زهکشی کارآمد تأکید می کند.

زهکشی زیر سطحی آب را به زیر سطح روسازی خیابانها می رساند. سیلهای برق آسا، ظرفیت پشتیبانی جریان پایه و مواد زیرین را کاهش می دهد و سبب آسیب احتمالی به جاده ها، باند فرودگاه ها و پایه‌های ساختمان می شود.

توجه: لوله‌های بتنی فاضلابی ساده تا قطر 900 میلی متر قابل تولید است، اما استفاده از آن ها در اقطار بیش از 600 میلی متر معمول نیست. با توجه به شرایط نصب و تحمل فشار بدنه لوله‌های بتنی فاضلابی در هنگام حمل و نقل، طول هر شاخه لوله‌های بتنی ساده محدود به عدد 2 متری می باشد.

لو‌له بتنی مسلح

لوله بتنی مسلح

لوله بتنی مسلح شامل بتن و میلگرد فولادی می باشد. در این لوله‌ها، سیم فولادی، شبکه‌های جوشی فولادی و میلگردهایی که دارای مقاومت مشخصی بوده و به صورت قفسه ساخته و در موقعیت صحیح در جداره لوله جایگذاری می شوند و بتن و فولاد با هم استحکام لوله بتنی را بسیار بالا می برند و در مقابل تنش‌ها و خطرات مقاومت می کنند. همچنین در زمان حمل و نقل لوله‌ها به محل نصب و پروژه هم صدمه ای به آن ها وارد نمی شود.

لوله‌های بتنی فاضلابی مسلح با توجه به کلاس خود دارای یک یا دو لایه میلگرد می باشد. میلگردها در کارخانه‌ها به صورت قفس ساخته و در قالب نصب می شوند. ساخت سبد میلگردها توسط ماشین انجام می شود. طول هر شاخه لوله بتنی مسلح معمولا 2 و 5/2 متری تولید می شوند.

تولید لوله‌های بتنی مسلح از سایز 400 آغاز شده و تا 2400 میلی متر ادامه دارد. کاربردهای هر سایز لوله بتنی مسلح را در ادامه تشریح خواهیم نمود.

مسلح سازی لوله بتنی مسلح

در جریان مسلح سازی لوله‌های بتنی، در ابتدا با استفاده از فولاد به صورت سیم های پیوسته، شبکه‌های جوشی سیمی و میلگردهایی که در بتن مسغرق شده اند، صورت می پذیرد.

مقدار میلگرد مورد استفاده در ساخت لوله‌های بتنی مسلح فاضلابی بستگی به ضخامت و همچنین قطر لوله دارد. هر چه ضخامت و یا قطر لوله بیشتر شود باید میلگرد مورد استفاده در ساخت آن نیز بیشتر شود تا مقاومت لوله بتنی بالا رود.

میلگردها و سیم های مسلح سازی برای کاهش صدمات ناشی از جابجایی هنگام انبار و نصب پیش‌بینی می شود. لوله‌های بتنی مسلح تولید شده بر اساس ویژگیهای این استاندارد، در پنج کلاس یک، دو، سه، چهار و پنج طبقه بندی می شوند.

نحوه اتصال لوله‌های بتنی

انتهای لوله های بتنی باید بنحوی طراحی شوند که بهنگام اتصال با لوله بعدی براحتی این موضوع انجام پذیرد. انتهای لوله‌ها باید طوری شکل داده شوند تا بتوان آنها را به یکدیگر براحتی متصل کرد و یک خط لوله ممتد و یک دست و دارای سطح داخلی صاف و بدون انحراف و یکنواخت اجرا نمود.

عمل آوری لوله بتنی با بخار

عمل آوری لوله  بتنی با بخار و به وسیله تزریق بخار انجام می شود. لوله را در اتاقک عمل آوری بخار برای مدت مشخص و در درجه حرارت معین تا زمانی نگهداری می کنند که مقاومت مورد نظر به دست آید. اتاقک عمل آوری باید طوری طراحی شود، که بخار در تمام اطراف و بدنه لوله بتواند به چرخش درآید و هرگونه مکش ناشی از جریان هوای خارجی بسته باشد.

قطر لوله‌های بتنی شرکت ناب زیست می تواند وابسته به فضای مورد نیاز برای میلگردها، سیم ها و بتن از 400 تا 2400 میلی متر متغیر باشد. همانطور که در چند سسطر قبل نیز بیان نمودیم بدلیل محدودیت وزنی، طول این قطعه طبق نیاز پروژه قابل طراحی و تولید است لیکن اندازه‌های استاندارد نیز برای لوله بتنی وجود دارد. برای رساندن آب و به عنوان خط انتقال آب می توان از لوله بتنی استفاده کرد. در محیط شهری برای فراهم نمودن محفظه و داکتهای عبور سیم و کابلها، لوله بتنی می تواند مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در ساخت منهول ها و هندهول ها و سپتیک تانک‌های بتنی پیش ساخته از همین لوله استفاده می شود.

تاریخچه پیدایش لوله‌های بتنی

تاریخچه پیدایش لوله‌های بتنی

ساخت لوله‌های بتنی و مجراهای زیر زمینی به هزاران سال پیش بر می گردد و یکی از اولین اشکال ساخت و ساز مهندسی عمران است. لوله بتنی برای اولین بار توسط کشور آمریکا برای سیستم های فاضلابی مورد استفاده قرار گرفت اما بعدها به دلیل کارآمد بودن و استحکام بالای این نوع لوله‌ها از آنها برای لو‌‌له‌های آب نیز استفاده شد و امروزه استفاده از آنها بسیار متداول شده است و طرفداران خاص خود را دارند.

سیستمهای فاضلاب بتنی مدرن در اواسط قرن نوزدهم و هنگامی که مردم از نیاز به سرویس بهداشتی برای کنترل شیوع بیماری آگاه شدند، ظهور پیدا کردند. اولین استفاده از لوله بتنی در ایالات متحده، نصب در فاضلاب بود که در سال 1842 در نیویورک ساخته شده است. سایر شهرها نیز از این روش پیروی نمودند و خطوط لوله بتنی را در نیمه دوم قرن نوزدهم نصب کردند. بسیاری از این خطوط امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرند. از نقاط عطف توسعه لوله‌های بتنی می توان به تولید اولین لوله تقویت شده در سال ۱۹۰۵، اختراع لوله پیش تنیده در دهه ۱۹۳۰ و ساخت اولین لوله پیش تنیده استوانه ای بتنی در سال ۱۹۴۲ اشاره کرد.

لوله بتنی اندازه و قطرهای متفاوت و متنوعی دارد که شما می توانید هر کدام که برای پروژه شما نیاز بود را تهیه و خریداری نمائید.

تولید لوله بتنی

کارگاه تولید لوله بتنی

لوله‌های بتنی از اجزای اساسی همچون سیمان، سنگ دانه‌های ماسه و شن و آب تشکیل شده اند. همه این مواد در چند شکل متفاوت مخلوط می شوند و از این رو فرآیند تولید در پنج روش دسته بندی می شود. همچنین لوله‌های بتنی فاضلابی باید بر اساس یکی از استانداردهای معتبر و با تجهیزات و ماشین آلات مخصوص در کارخانه و همچنین با نظارت کیفی صحیح تولید شود و قبل از حمل به کارگاه محل نصب، تحت آزمایش‌های لازم قرار گیرد.

توجه داشته باشید ﺩﺭ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻟﻮﻟﻪ ﻫﺎی ﺑﺘﻨﯽ ﻓﺎﺿﻼﺑﯽ حتما ﺑﺎﯾﺪ ﺳﯿﻤﺎﻥ ﺿﺪ ﺳﻮﻟﻔﺎﺕ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﯿﺮﺩ ولی این امر به منزله مقاومت کامل لوله‌ها در مقابل خوردگی نمی باشد و برای خوردگی آن ها باید حتما از پوشش های محافظتی استفاده کرد.

ﭘﻮﺷﺶ ﻣﺤﺎﻓﻈﺘﯽ ﺳﻄﻮﺡ ﺧﺎﺭﺟﯽ ﻟﻮﻟﻪ بتنی

در صورتی که خاک محل نصب لوله‌ها خاصیت خوردگی بالایی داشته باشد و یا لوله در تماس با آب های نیمه سطحی و زیر زمینی خورنده همچون فاضلابهای اسیدی قرار گیرد، استفاده از پوشش محافظتی ﺳﻄﻮﺡ ﺧﺎﺭﺟﯽ لوله امری ضروری می باشد. محافظت سطوح خارجی لوله‌های بتنی مسلح به منظور حفاظت از نفوذ مواد خورنده و تخریب لایه‌های میلگرد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

حفاظت سطوح خارجی لوله‌های بتنی می تواند با توجه به قدرت خوردگی آب و خاک مسیر به صورت های مختلف انجام شود که از تعویض خاک اطراف لوله با خاک مناسب غیر خورنده، از قبیل مخلوط رودخانه ای و ... تا اندود کردن سطوح خارجی لوله با مواد قیری و ایزوگام باشد. نوارپیچی و اندود کردن سطوح خارجی لوله‌های بتنی روش معمول نبوده و ضرورتی ندارد. ولی پیمانکار موظف است در صورت الزام به اجرای پوشش حفاظتی سطوح خارجی لوله در کارگاه، کلیه عملیات را بر اساس مشخصات طرح و دستور العمل های سازنده مواد مورد مصرف در پوشش حفاظتی اجرا نماید.

ﭘﻮﺷﺶ ﻣﺤﺎﻓﻈﺘﯽ ﺳﻄﻮﺡ داخلی ﻟﻮﻟﻪ

بهترین وسیله محافظت از سطوح داخلی لوله‌های بتنی فاضلابی در حال حاضر، استفاده از ورق های پلی اتیلن است که در حین تولید سطح داخلی لوله، درون آن قرار گرفته است. این ورق ها توسط شاخک هایی که در اطراف آن ها تعبیه شده، در بین قرار گرفته و مهار می شوند. در محل اتصالات، با پیش بینی لبه اضافی روی یک سر لوله و برش شاخک های پشت آن، قسمت اضافی لوله به روی لبه داخلی لوله جلویی، مرتبط و توسط دستگاه مخصوص جوش داده شده می شوند تا پوشش خط لوله به صورت یکپارچه عمل نماید. بدلیل آدم رو نبودن سایزهای کمتر از 400 میمیلمتر، جوش ورق ها در محل اتصالات معمولا برای لوله‌های با قطر 400 میلی متر و بیشتر امکان پذیر بوده و لذا از این پوشش ها برای لوله‌های با قطر بیش از 400 میلی متر استفاده می شود.

افزودنی های بتن در لوله بتنی

مواد افزودنی برای استفاده در لوله بتنی عبارت است از: بتن، آب، سنگدانه ها، سیمان هیدرولیکی و الیاف تقویتی که بعنوان مواد تشکیل دهنده یک مخلوط سیمانی برای ساخت لوله‌های بتنی استفاده می شود.

برخی مواد دارای خواص سخت کنندگی می بایست حین مخلوط شدن اجزای بتن به آن اضافه می شود. توجه داشته باشید که هیچ نوع افزودنی تقویتی را نمی توان جایگزین عملکرد بتن خوب دانست لذا مواد افزودنی کاهش دهنده سختی آب (نرم کننده ها)، مواد افزودنی تسریع کننده سفتی حلقوی، بازدارنده‌های خوردگی، مواد افزودنی از بین برنده هوای درون بتن، جذب کننده های مواد روان کننده یا سورفاکتانت انواع مختلفی از مواد افزودنی شیمیایی می باشند که می توانند به روشهای مختلفی برای اصلاح خواص شیمیایی و فیزیکی بتن عمل کنند.

ﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭﺩﻫﺎی ساخت لوله بتنی

برای طراحی و ساخت لوله‌های بتنی، استانداردهای زیاد و مختلفی وجود دارد. استفاده از این استانداردها به معنی محدود بودن تولید لوله‌های بتنی فاضلابی به این استاندارد ها نبوده بلکه اکثر کشورهای دنیا استانداردهایی را در این زمینه تهیه کرده اند و یا استانداردهای معتبر را مورد استفاده قرار می دهند.

"جدول استانداردهای ساخت لوله بتنی"

استاندارد مورد استفاده در ساخت لوله های بتنی ناب زیست

لوله‌های بتنی در ۵ اندازه قابل تولید می باشند. همچنین این محصولات در ۲ کلاس متفاوت تولید می شوند. کلاس بالاتر دارای حجم میلگرد بیشتر می باشد.

"جدول ابعاد و وزن لوله بتنی"

 

 

ردیف

قطر داخلی لوله
(برحسب میلی متر)

قطر خارجی لوله-زبانه
(برحسب میلی متر)

قطر خارجی لوله-کام
(برحسب میلی متر)

طول لوله
(برحسب میلی متر)

کلاس لوله

وزن لوله
(برحسب کیلو گرم)

1

700

900

1020

2500

C 3

1436

C 4

1461

2

800

1000

1120

2500

C 3

1666

C 4

1677

3

1000

1220

1410

2500

C 3

2782

C 4

2798

4

1200

1470

1470

2560

C 3

3206

C 4

3229

5

1400

1700

1700

2560

C 3

4298

 

جدول مشخصات شبکهمورد استفاده در ساخت لوله بتنی

 

ردیف

نوع شبکه

ارتفاع شبکه

(برحسب متر)

قطر داخلی شبکه

(برحسب متر)

قطر خارجی شبکه

(برحسب متر)

تعداد میلگرد های قائم

نوع شبکه

تعداد دور

وزن شبکه

(برحسب کیلو گرم)

1

700

47/2

754/0

77/0

8

C 3

19

22/28

C 4

33/5

31/46

2

800

47/2

854/0

87/0

8

C 3

19

30/5

C 4

32/5

47/08

3

1000

47/2

054/1

07/1

8

C 3

23/5

45/5

C 4

39/5

69/5

4

1200

43/2

374/1 (out)

(in) 1/244

93/1 (out)

(in) 1/26

10

C 3

31/5

75/14

C 4

39/5

107/79

5

1400

47/2

594/1 (out)

(in) 1/454

61/1 (out)

(in) 1/47

12

 

C 3

34/5

95/2

 

مشخصات فنی میلگردهای مصرفی در لوله بتنی

در تولید محصول لوله از میگردهای آجدار شماره ۸ استفاده می شود. در ادامه به برخی مشخصات فنی و عناصر شیمیایی موجود در میلگردهای مصرفی اشاره شده است.

مشخصات فنی لوله‌های بتنی


"جدول عناصر شیمیایی مورد استفاده در ساخت لوله های بتنی (درصد وزنی)"
 

جدول عناصر شیمیایی موجود در لوله‌های بتنی

"جدول انواع لوله‌های بتنی" 

 

ردیف

 

نام کالا

طول شاخه

(برحسب متر)

وزن میلگرد

وزن لوله

(برحسب گیلوگرم)

ضخامت لوله

(برحسب میلی متر)

1

لوله بتنی 400

2

5 کیلوگرم در متر طول

623

65

2

لوله بتنی 500

2.5

6 کیلوگرم در متر طول

840

70

3

لوله بتنی 600

2.5

7 کیلوگرم در متر طول

1140

80

4

لوله بتنی 800

2.5

14.5 کیلوگرم در متر طول

1878

100

5

لوله بتنی 1000

2.5

22.5 کیلوگرم در متر طول

2378

110

6

لوله بتنی 1200

2.5

30 کیلوگرم در متر طول

130

130

7

لوله بتنی 1400

2.5

38 کیلوگرم در متر طول

4473

150

8

لوله بتنی 1600

2.5

60 کیلوگرم در متر طول

2282

165

9

لوله بتنی 2000

2.5

78 کیلوگرم در متر طول

8882

215

10

لوله بتنی 2200

2.5

100 کیلوگرم در متر طول

10600

235

کاربردهای لو‌له بتنی

کاربرد لوله‌های بتنی

لوله‌های بتنی برای مقاوم سازی سازه‌ها و پلهای زیر زمینی و محافظت انسان از عوامل محیطی بسیار پر کاربرد هستند. ابعاد مختلف لوله‌های بتنی فاضلابی برای جمع آوری خطوط و انتقال آب و فاضلاب و حتی پمپاژ فاضلاب کاربرد بسیاری دارند.

در مناطقی که طوفان و باران شدید می بارد و آب در یک جا جمع می شود و خسارات زیادی را به بار می آورد می توان از لوله‌های بتنی استفاده کرد زیرا این لوله‌ها بسیار مقاوم هستند و می توانند فشار آب طوفان را تحمل کنند و آب جمع شده در مکانی را به مکان دیگر منتقل کرده و در نتیجه از ایجاد سیل و خسارات های احتمالی آن جلوگیری کرد و یا کاست.

پلهای زیر اتوبان ها: در اغلب موارد لوله بتنی در جایی قرار می گیرد که قرار است آب و پساب را از زیر سازه ای که در حال استفاده است عبور دهد، همانند زیر جاده ها.

فاضلاب: لوله بتنی عمدتا از اثرات عوامل محیطی در امان است و زنگ نمی زند، خم نمی شود و نمی سوزد. به همین دلیل از سال ها قبل در سیستم‌ های فاضلاب از لوله بتنی و لوله کاروگیت بدین منظور استفاده می ‌شود.

تخلیه آب به هنگام وقوع سیل های برق آسا: یک لوله بتنی، آبهای جمع شده اضافی را از یک منطقه به منطقه دیگر منتقل می کند و از جاری شدن سیل جلوگیری می کند. در هنگام طوفان های شدید، آب ممکن است با سرعت بالا از درون آن به حرکت در بیاید، به همین دلیل مهم است که قدرت کافی برای مقاومت در برابر این نیروی عظیم داشته باشد.

مزیت های لو‌له بتنی

مزیتهای لوله‌های بتنی

لوله‌های بتنی به دلیل این که از بتن ساخته می شوند و دارای مقاومت مکانیکی فراتر از 128 کیلو نیوتن بر متر مربع می باشند، در برابر عوامل بیرونی و آسیب ها و مخصوصا فشارهای استاتیکی و هیدرو استاتیکی بسیار مقاوم هستند. از دیگر مزایای لوله‌های بتنی می توان موارد زیر را نام برد:

کنترل کیفیت: لوله‌های بتنی مورد استفاده در صنعت زهکشی و ساخت کانالهای زیر زمینی برای نجات شهر در هنگام جاری شدن سیل دارای بالاترین کیفیت می باشند.

انعطاف پذیری: لوله بتنی دارای انعطاف پذیری در اجرا و بادوام است.

عملکرد مشترک: ساختار سفت و سخت اتصالات لوله‌های کاروگیت و بتنی، امکان طراحی ‌های مختلف بمنظور جایگزینی سایر لوله های پلی اتیلنی با لوله‌های بتنی را به دست میدهد.

ملاحظات زیست محیطی: لوله بتنی با عمر طولانی، استفاده از محصولات طبیعی، قابل بازیافت بودن و در دسترس بودن بسیار سازگار با محیط زیست است.

غیر قابل اشتعال: بدلیل نوع خاص مصالح مصرف شده در ساختار لوله، نمی سوزد. همچنین در صورت استفاده از مصالح بتنی ضدسولفات دچار خوردگی زودرس نمی شود و عملکرد هیدرولیکی را منحرف یا کاهش نمی دهد.

پایداری: توانایی این لوله برای زیر بار رفتن، مطابق انتظار برای تمام عمر طراحی یک پروژه، یک ملاحظه اساسی مهندسی است؛ به ویژه در فضای اقتصادی امروز، که برای تأمین زیر ساخت های پایدار، شرایط لازم تعیین شده است.

قابل اعتماد بودن: عملکرد طولانی مدت لوله بتنی از نظر عملی اثبات شده است. نوآوری سبب شده است که لوله بتن بیش از هر زمان دیگری قابل اعتماد باشد. این نوآوری شامل پیشرفت در مخلوط بتن، طراحی لوله و فرآیند های تولید است.

قدرتمندی لوله بتنی: لوله بتنی قوی ترین لوله زهکشی موجود در سراسر جهان با توجه به قیمت مناسب آن، می باشد و برای مطابقت با استانداردهای ASTM و AASHTO ساخته شده است. لوله بتن آرمه یک ساختار ترکیبی است و به طور خاص برای استفاده از بهترین ویژگی های ترکیب بتن و آرماتور طراحی شده است. بتن برای نیروی فشاری و تقویت کننده برای نیروی کشش  طراحی شده است.

سهولت در نصب و اجرا: مقاومت بالای لوله‌های بتنی، نصب موفقیت آمیز را تسهیل می کند. این امر مسئولیت مالک، مهندسین و پیمانکار را کاهش می دهد. با نصب و بازرسی مناسب، لوله بتنی کمترین هزینه نصب شده را نسبت به محصولات جایگزین دارد.

عملکرد جرم و هیدرولیک فوق العاده: لوله بتنی دارای ویژگیهای منحصر به فرد است. جرم لوله باعث دوام بیشتر در نصب و مقاومت در برابر رطوبت می شود. استحکام و جرم این لوله پیش ساخته باعث می شود تا از نظر هیدرولیکی عملکرد بسیار خوبی را نسبت به سایر سیستم های لوله‌های انعطاف پذیر داشته باشد.

ارزشمند و دارای قیمت مناسب: این لوله به راحتی خواسته‌های طراحان یک پروژه را برآورده می کند زیرا همچنان قوی ترین، دارای کارآمدترین عملکرد هیدرولیک، بادوام ترین و سازگار با محیط زیست است. به طور خلاصه، ویژگیهای این لوله برای بلند مدت، هزینه تعمیر و نگهداری طولانی مدت کمتر و ارزش افزوده بیشتری به دنبال دارد.

معایب لوله بتنی

معایب لوله‌های بتنی

لوله بتنی به عنوان عاملی موثر در انتقال آب و فاضلاب از یک نقطه به نقطه دیگر مورد استفاده قرار می گیرد که ممکن است به علت فرسودگی و خوردگی دچار آسیب شود. این امر هزینه بسیار بالایی را در بر خواهد داشت.

بر خلاف لوله‌های کاروگیت، سنگین بودن وزن لوله‌های بتنی، احتمال شکستن آن ها در هنگام حمل و نقل، عدم سهولت عملیات نصب و خوردگی از جمله معایب این لوله‌ها به شمار می آیند.

لوله‌های بتنی مسلح در صورت مجهز شدن به پوشش های مناسب و مقاوم، عمر طولانی تری خواهند داشت و دچار خوردگی نمی شوند. دلیل اصلی تخریب و خوردگی لوله‌های فاضلاب بتنی، اسید سولفوریک است که می تواند در قسمت های مختلف از جمله تاج لوله باعث تخریب شود.

گرما و کم بودن شیب خط انتقال نیز می تواند خوردگی را تسریع بخشد و تخریب را افزایش دهد. به همین دلیل مهندسین به دنبال راه‌های مقاوم سازی لوله‌های آب و فاضلاب در برابر آسیب های ناشی از خوردگی و تخریب می باشند و توجه خاصی به این موضوع می نمایند.

از جمله آسیب هایی که ممکن است به لوله‌های بتنی آب و فاضلاب وارد شود می توان به شکستگی، لب پریدگی، سایش، خوردگی عنصر مسلح کننده، تخریب بر اثر سیکل انجماد و انقباض و خوردگی بتن اشاره کرد.

قیمت لوله بتنی

قیمت لوله بتنی

قیمت لوله بتنی در درجه اول به وزن لوله (کلاس لوله) و در کل به قیمت میلگرد و سیمان بستگی دارد. جهت اطلاع از قیمت انواع لوله‌های بتنی با کارشناسان و متخصصان ناب زیست در ارتباط باشید. قیمت لوله بتنی مسلح از لوله ساده بیشتر است. قطعا قیمت سایز بالاتر از لوله بتنی سایز کوچکتر بیشتر است. چنانچه شما سفارش عایقکاری درون لوله‌های بتنی را بدهید قیمت سفارش تان بیشتر از حالت معمولی خواهد بود. قیمت لوله بتنی 400 میلیمتر در زمان نگارش این متن به ازای هر متر 180 هزار تومان بوده است. قیمت لوله بتنی مسلح سایز 1200 میلیمتر که برای استفاده زیر بزرگراه استفاده می شود به ازای هر متر معادل 2.4 میلیون می باشد و در شاخه های 2 متری تولید و به محل پروژه ارسال می شود.

قیمت هر متر لوله بتنی مسلح با قطر 1600 میلیمتر و طول 2.5 متر در حال حاضر معادل 3 میلیون تومان می باشد.

سوالات متداول در خصوص لوله بتنی

 • لوله بتنی پیش ساخته چگونه ساخته می شود؟

مراحل تولید لوله بتنی پیش ساخته در فضای تولیدی بسیار بزرگ و مناسب جهت عمل آوری قطعات پیش ساخته بتنی انجام می شود. در تولید لوله بتنی، مسلح بودن بتن یا پیش تنیده بودن و یا معمولی بودن لوله متفاوت است.

 • برای جلوگیری از خوردگی لوله‌های بتنی چه باید کرد؟
 1. حرفه ای ترین کار در این زمینه استفاده از سیمان تیپ 5 تحت عنوان سیمان ضدسولفات می باشد.
 2. چنانچه لوله بتنی برای نگهداری یا انتقال فاضلاب استفاده می شود می توانید با اضافه کردن مواد سمی به فاضلاب، باکتری‌ های هوازی از بین برنده لوله‌های بتنی کاهش پیدا می ‌کند.
 3. سطح داخلی لوله‌های بتنی باید با پلی یورتان پوشش ‌دهی شود. ضمن این که ترکیب گروت سیمان، مواد ضد میکروبی و اپوکسی را نیز به سطح داخلی می‌ توانید اسپری کنید. بدین منظور از مخلوط نمک فلزات سنگین و اپوکسی استفاده کنید.
 4. علاوه بر این، می ‌توانید با کمک نانو رسوب‌ های الکتروکینتیک، سطح داخلی لوله‌ها را پوشش دهید.
 5. آماتور های ضد زنگ یا دارای روکش پلاستیکی نیز از خوردگی لوله‌های بتنی جلوگیری می ‌کند.
 • نحوه تولید لوله بتنی تا بارگیری و ارسال چگونه است؟

تولید لوله بتنی پیش ساخته با بهترین کیفیت ممکن توسط شرکت ناب زیست انجام می شود. استفاده از لوله بتنی پیش ساخته سبب سرعت بیشتر در اجرای پروژه‌های عمرانی و راه سازی شده است و همچنین به دلیل تولید در فضای کارخانه ای مناسب، عمل آوری و ساخت آن بهتر انجام می شود و برای محیط زیست نیز آسیب حداقلی خواهد بود. ارسال توسط شرکت ناب زیست با مشتری هماهنگ می شود و به سراسر ایران فرستاده می شود.

برای آماده سازی و اجرای یا نصب لوله‌های بتنی می توان از روش پایپ جکینگ استفاده کرد.

2022:02:18
 1. کیانی گفت:

  سلام. مطلب خیلی خوبی بود. فقط یک موضوع مهم اینکه من لوله 6 متری بخام قطر 1600 امکان تولید نیست بهیچ عنوان؟ هزینه قالب سازی هم اگر داره ما برامون مشکلی نداره. متراژ بالا می خام برای زیر جاده. قبلا از لوله کاروگیت استفاده کردیم متاسفانه خطا داده..

  1. ناب زیست گفت:

   سلام. تولید می کنیم براتون. مشکلی نداره. تماس میگیرم خدمت شما..

نوسازی
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70