گریتینگ

گریتینگ

گریتینگ (Grating) یک کلمه لاتین و به معنای صفحات مشبک مانند می باشد که در زبان فارسی به عنوان درپوش از آن یاد می شود، این درپوش سازه ای مشبکی شکل و بسیار سخت است که به دلیل توان باربری بالا در پروژه های سنگین صنعتی و شهری به کار گرفته می شود.

گریتینگ ها را می توان با انواع متریال گوناگون طراحی و تولید کرد که کاربردهای زیادی در تمام طول تاریخ تا به امروز داشته اند. در واقع گریتینگ ها مجموعه ای از عنصرهای فلزی شکل هستند که به صورت عرض به عرض، طول به طول و به شکلهای مربعی، سینوسی، مثلثی و ... به یکدیگر متصل می شوند و مجموعه ای توری شکل مشبک را ایجاد می کنند.

گریتینگ ها با توجه به محل بكارگیری آنها دارای انواع مختلفی هستند كه بر اساس جنس آن، نوع و فاصله قرارگیری تسمه باربر و تسمه رابط دسته بندی می شوند. این صفحات مشبک از تسمه و میلگرد ساخته می شوند که بنا بر نیاز در صنایع مختلف و نوع دیتیل ساخت به صورت گریتینگ فلزی، آلومینیومی، تسمه در تسمه، تسمه در نیم تسمه، استیل و گریتینگ کامپوزیتی ساخته و عرضه می شوند.

گریتینگ چیست؟

گریتینگ چیست؟

گریتینگ شبكه ای است كه به منظور تحمل بار و راه پله مكانهایی كه خطر اجتماع گاز وجود داشته و یا در سالن رنگ كارخانه‌های اتومبیل سازی استفاده می شود و از جنسهای فلزی و غیر فلزی تهیه می شود. در صورت تمایل به جلوگیری از فرسایش فلز و زنگ زدن می توان آن را آبکاری یا رنگ کرد که در برابر عوامل محیطی، شرایط اسیدی، رطوبت و ... مقاوم می شوند. وزن گریتینگ‌ها بعد از گالوانیزاسیون بین 3 تا 9 درصد افزایش می باید و اصطلاحا به آن گریتینگ گالوانیزه می گویند.

همچنین گریتینگ‌ها بر اساس استانداردهای مربوطه با بارگذاری گوناگون و با مواد اولیه تسمه و میلگرد طراحی و تولید می شوند؛ به طوری که تنوع در انواع تسمه به ارتفاعهای گوناگون و با ضخامتهای گوناگون و با چشمه‌های متفاوت و همچنین بسته به نوع میلگرد مصرفی اعم از ساده یا آجدار و یا چهارگوش پیچیده شده متجاوز از 50 نوع محصول متنوع را به دست می دهد و به درخواست مشتری می تواند تولید شود.

گریتینگ های فلزی دارای محدوده ای وسیع از مزایا هستند که می توان به صرفه اقتصادی، مقاومت و ماندگاری بسیار بالا، زیبایی، قابلیت عبور هوا، عبور نور، آب گیر بودن و چند مورد دیگر اشاره کرد.

مورد دیگری که در مورد گریتینگ ها می توانیم عنوان کرد، شکل و مدلهای مختلف آن ها است. قطعات فلزی گریتینگ در شکلهای مختلفی از جمله مربع، شکل‌های شخصی سازی شده گل و گیاه، مثلثی، سینوسی شکل و... ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند و هر کدام با توجه به نیاز، شکلهای خاصی را به نمایش می گذارند.

از موارد استفاده گریتینگ‌ها هم می توانیم به استفاده در صنایع مختلف، سقف‌های کاذب، استفاده در موارد شهرسازی، درپوش کانالهای آب شهری، صنعت، پوششی برای کف زمین، پانلهای حفاظتی، پله‌های انواع کارخانجات و ساختمان ها، سقف کاذب، پل، نورگیر و ... اشاره کرد.

تاریخچه پیدایش گریتینگ ها

اولین صفحات مشبک فلزی که امروزه آنها را گریتینگ می نامند در واقع در سالهای 1200 تا 3000 پیش از میلاد مسیح که به عصر برنز یا عصر مفرغ مشهور است و شروع کار بشریت با فلزات و شکل دادن به آن ها بوده است، در ایتالیا ساخته و استفاده شده اند. مشبک های فلزی در صنایع و سطح جامعه و خیابانها به وفور دیده می شوند و مجموعه ای بزرگ از کاربردها را می توانید در این قطعات بزرگ و کوچک فلزی مشاهده کنید. از ابتدای پیدایش شرکتهای زیادی سعی بر ساخت بهترین گریتینگهای جهان نمودند که شرکت ناب زیست هم یکی از این شرکت ها بوده است.

انواع مختلف گریتینگ ها

انواع گریتینگ

تقسیم بندی گریتینگ ها از لحاظ شکل ظاهری

در صنعت پتروشیمی، سیمان، صنایع فلزی و صنایع دیگر سه مدل گریتینگ را می توان طراحی و تولید کرد. که عبارتند از:

 • اسلات: سوراخ های روی محصول به صورت موازی هستند.
 • مشبک: سوراخ های روی محصول حالت مربع یا مستطیل دارند.
 • پانچ: محصول دارای سوراخهایی دایره ای یا مربعی شکل است.

شبکه های توری شکل (گریتینگ ها) بر اساس استانداردهای مختلفی چون DIN1580 -1055 – 24531-24532 تولید می گردند. باید توجه کرد که قیمت مدل ساده و قوسی متفاوت است به علاوه این که هزینه مواد اولیه مثل تسمه و میلگرد، شکل ظاهری، ضخامت و ابعاد در قیمت گریتینگ تاثیر گذار هستند.

تقسیم بندی گریتینگ ها از لحاظ ساختاری

 • شبکه فولادی از نوع تسمه در تسمه
 • شبکه فولادی از نوع تسمه در نیم تسمه
 • شبکه فولادی از نوع تسمه در میلگرد
 • شبکه فولادی از نوع تسمه در 4 پهلوی تابیده

لازم به ذکر است گریتینگ تسمه در میلگرد از آن جایی که بازه ی زمانی تولید آن کوتاه تر است طرفداران مخصوص به خود دارد.

تقسیم بندی گریتینگ ها از لحاظ جنس

گریتینگ ها از لحاظ نوع جنس بدنه به دو دسته کلی فلزی و غیر فلزی تقسیم بندی می شوند. شبکه های توری شکل می توانند از جنس چدن، گالوانیزه، فولاد و... باشد. از طرفی مدل غیر فلزی گیریتینگ ها می توانند از جنسهای فایبرگلاس، کامپوزیت و ... تولید شوند و در صنایع مختلف بسته به نوع کاربردی که مد نظرمان است مورد استفاده قرار گیرند.

گریتینگ فلزی

 گریتینگ هایی که به وسیله فلز ساخته می شوند از جنس فولادهایی هستند که در حجم‌های وسیع و سایزهای بالا تولید می شوند. این نوع از شبکه های مشبک فلزی برای انواع مکانهایی که نیاز به تحمل وزن زیادی دارد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و عمده سهم بازار را این مدل به خود اختصاص داده است. اما عیب اصلی گریتینگ های فلزی خوردگی در برابر رطوبت است که به منظور افزایش عمرگریتینگهای فلزی بعد از ساخت و قبل از به کارگیری روی آن ها ورقه ای بسیار بسیار نازک از رنگ یا گالوانیزه مخصوص کشیده می شود تا در برابر خوردگی آنها را مقاوم سازد. به این عمل اصطلاحا گالوانیزاسیون می گویند. با این روش محصول در برابر هر نوع خوردگی در امان می ماند و شکل اولیه خود را حفظ می کند. این مسئله باعث شده که از بین انواع گریتینگها، نوع گالوانیزه آن دارای طرفداران زیادی باشد.

این محصول، انتخابی ایده آل برای پروژه هایی است که در آن از حفاظها و پله ها گرفته تا کف سازی و کف پوش استفاده می شود. گریتینگ فلزی طیف وسیعی از نیاز مخاطبان را پوشش می دهد و برای اینکه از آسیب های محیطی در امان بماند نیاز به پوششی مقاوم دارد.

گریتینگ استیل

گریتینگ استیل

 با استفاده از استیل 304، گریتینگ هایی از جنس استنلس استیل در ابعاد مختلف و طرحهای متنوع و برای کاربری های مختلف قابل طراحی و تولید می باشد که هم در برابر خوردگی های محیطهای اسیدی و قلیایی مقاومت می کنند و همچنین طول عمر بالایی دارد. تمام مزیت های گفته شده با وجود هزینه تولید نسبتا بالای این مدل سازه های مشبک باعث شده که این نوع از گریتینگ ها در واحد های آزمایشگاهی، صنایع داروسازی، شیمیایی و غذایی، آشپزخانه های بسیار بزرگ و رستوران های صنعتی، فضاهای پر از رطوبت، ادارات دولتی و ... استفاده شوند و در کنار زیبایی بسیار زیاد این محصول نسبت به گریتینگ های فلزی تحمل وزن آن ها هم همیشه مورد بحث بوده و هست. این محصول همچنین زیبایی منحصر به فردی دارد و در محیط هایی که زیبایی بصری اولویت است به کار گرفته می شود.

گریتینگ کامپوزیت

 گریتینگ فایبرگلاس یا همان گریتینگ کامپوزیت نوعی دیگری از این محصول است که با توجه به متریال مورد استفاده در ساخت آن، مزایایی متفاوت با گریتینگ فلزی را در اختیار خریدار قرار می دهد. مزایایی مثل عایق برق، عایق دما، قدرت بسیار بالا در برابر هوای داغ و حرارت، قابلیت ساخت انواع و اقسام با توجه به نیاز و سلیقه مشتری و نمایش عملکردی استقامتی در برابر محیط های اسیدی تماما از مزیت های بسیار مهم گریتینگ هایی از جنس فایبرگلاس یا همان به اصطلاح کامپوزیت هستند.

مهم ترین مزیت این محصول نسبت به نمونه های فلزی علاوه بر برتری در خواص مکانیکی و شیمیایی این است که نسبت به درخواست مشتری میتوان خواص محصول نهایی را در بازه وسیعی تغییر داد. این نوع از شبکه های مشبک بیشتر در آشپزخانه ها، مکان های پر از رطوبت، انواع آزمایشگاه‌ها، موتورخانه‌ها، محیط های بهداشتی و استریل، صنایع مهمی مثل نفت، پتروشیمی، داروسازی، پزشکی و ... استفاده می شوند و به راحتی بر اساس متریال ساخت پاسخ گوی انواع نیاز ها خواهند بود. همچنین در مکانهایی که با توجه به شرایط محیطی مانند رطوبت یا خورندگی محیط نمی توان از گریتینگ فلزی استفاده کرد، کامپوزیت جایگزین مناسبی برای آن است.

گریتنگ های کامپوزیت دارای استانداردهایی می باشند که کمک به بهینه و بهتر شدن عملکرد آن ها می کند. استاندارد هایACMA ، FGMC، ANSI، FRP و ... استانداردهای کلی هستند که در ساخت گریتینگ کامپوزیت با کیفیت تر ملاک عمل قرار می گیرند.

گریتینگ کامپوزیت

مزایای گریتینگ کامپوزیت
 • عایق الکتریسیته و گرما
 • استقامت بالا در برابر حرارت
 • انعطاف شکلی در برابر درخواست مشتریان
 • استقامت بالا در برابر محیط های اسیدی و الکتروشیمیایی

گریتینگ آلومینیومی

گریتینگ آلومینیومی

گریتینگ آلومینیومی از انواع صفحات مشبک موجود در بازار می باشد که از شبکه های توری شکل با استفاده از آلومینیوم و آلیاژهای شبیه به آن تولید می شوند و در کنار وزن بسیار کم دارای مقاومت خوبی هم هستند. این نوع از گریتینگ ها به دلیل ساخت با آلومینیوم در برابر رطوبت و جذب آلودگی های محیطی به خود مقاوم است و می تواند در کنار تحمل وزن خوب تا سال های سال نسبت به گریتینگ های فلزی به کار خود بدون مشکل و خورندگی ادامه دهد و به همین دلیل از گریتینگ آلومینیوم در مکان هایی با قابلیت خورندگی بالای قطعات مورد استفاده قرار می گیرد. 

آلومینیوم در مقابل رطوبت بسیار مقاوم می باشد و نسبت به سایر فلزات از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد. این محصول به خاطر داشتن ساختاری مناسب دارای جذب آلودگی بسیار کم نسبت به آهن و سایر مواد اولیه دیگر در ساخت محصولات گریتینگ است.

مزیت اصلی گریتینگ آلومینیوم، استحکام بالا نسبت به وزن پایین می باشد. در تولید این دسته از گریتینگ ها از آلیاژهای 6063 ،ASTM B221  و 6061 بیشتر استفاده می شود.

گریتینگ چدنی

گریتینگ چدنی

در این نوع از گریتینگ ها به دلیل استفاده مستقیم از چدن های داکتیل مقاومت محصولات نهایی به میزان زیادی بالا است.

در این مدل از شبکه های توری شکل معایبی وجود دارد که یکی از آن ها تولید و سفارش کم به دلیل هزینه بسیار بالای ساخت است و از آنها برای فضاهایی با تردد بالای خودرو و یا پیست اسب سواری و ... استفاده می شود.

گریتینگ چدنی انتخابی مناسب برای درپوش روی کانال آب یا کانیوهای حاشیه خیابان ها، رمپ پارکینگ ساختمان های مختلف و محوطه کارخانجات و فضاهای مختلف دیگر به حساب می آید. این محصول به دلیل هزینه قالب بسیار بالا در ابعاد محدودی تولید میشود و ابعاد آن معمولا درطولهای 50 سانتی متر و عرض های 13 تا 20 سانتی متر می باشد. نکته مهم درباره گریتینگ چدن کلاس وزنی آن می باشد که برای محیط هایی با تردد بالای خودرو حتما باید کلاس وزنی آن عدد 25 تن یا 40 تن باشد.

در واقع به دلیل هزینه زیاد قالب های چدنی، این گریتینگ ها صرفه اقتصادی برای شرکت ها نخواهند داشت. از طرفی هم نمی توان از تحمل وزن بسیار بالای این گریتنیگ ها گذشت و برای راه های بسیار پر تردد مانند پارکینگ ها، کانال های آب، سطح خیابان ها و ... باید از هزینه های بالای مالی صرف نظر کرد و از این نوع از شبکه های مشبک چدنی در کلاس های وزنی C250 به بالا استفاده کرد. گریتینگ های چدنی برای عملکرد بهره وری بالاتر، با آلیاژ های ASTM A48 یا CL 30 یا آلیاژ های مشابه بر اساس نیاز مشتری ساخته می شوند.

گریتینگ مضرس

 این نوع از شبکه های مشبک فلزی دارای دندانه هایی هستند که کمک شایانی در حفظ تعادل رهگذران می کند. در واقع گریتینگ مضرس از نظر ظاهری به گریتینگ های آجدار و دندانه دار گفته می شود که به منظور افزایش اصطکاک و کاهش لغزندگی ساخته می شوند. از این نوع محصول در مکان هایی که حاوی بخار آب (رطوبت)، روغن و هر نوع مایعی که باعث لغزندگی است استفاده می شود. در واقع سطح آج دار و دندانه دار آن باعث کم شدن لغزندگی تا حد نود و نه درصد می شوند و محیطی امن برای افراد در آن محیط فراهم می کند.

این گریتینگ در محیطهای پر رفت و آمد که عوامل جوی باعث لغزندگی آن می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد تا کسانی که در آن محیط رفت و آمد می کنند دچار آسیب دیدگی نشوند. هر مکانی که سطوح روغنی داشته باشد مثل برخی از کارخانه ها، آشپزخانه ها، کشتی ها، آزمایشگاه ها و ... برای جلوگیری از لغزندگی و ایجاد اصطکاک، گریتینگ مضرس یا دندانه دار را انتخاب می کنند.

بخش های مختلف گریتینگ

این محصولات از بخش‌های مختلفی تشکیل می شوند. هر از این بخش ها وظیفه خاصی را بر عهده دارد و رعایت کلیه استانداردها الزامی است.

تسمه باربر

تسمه مهم ترین بخش شبکه قطعات گریتینگی است و میزان مقاومت، کشش و باربری شبکه گریتینگ به آن ها بستگی دارد. اصولا از تسمه های ماشین کار استفاده می شود، اما باز هم با توجه به اینکه گریتینگ چه استفاده ای دارد و بر اساس درخواست متقاضی و محل نصب، نوع تسمه ها متفاوت خواهد بود. میزان استحکام و توان گریتینگ به ارتفاع، ضخامت، طول و عرض تسمه بستگی دارد یعنی در صورت افزایش ضخامت و ارتفاع میزان مقاومت افزایش و در صورت بلند بودن طول تسمه و دهانه مقاومت کاهش می باید.

رابط گریتینگ

از تسمه و میلگرد رابط هایی تولید می شود که کاربرد اصلی آن ها ممانعت از خراب شدن اشکال هندسی و بصری گیریتینگ ها است. رابط و تسمه به صورت عمودی به یکدیگر متصل می شوند. وزنی بر رابط تحمیل نمی شود و تنها استحکام و حفظ ظاهر و شکل هندسی محصول را بر عهده دارد.

ضخامت و فاصله بین آنها تاثیری در میزان مقاومت شبکه ندارد و تنها عبور و مرور را تسهیل می کند. به عنوان مثال در مکان های پر رفت و آمد فاصله بین رابط‌ها بسیار کم است تا مشکل گیر کردن پاشنه کفش در شبکه رخ ندهد کاهش فاصله رابط‌ها ممکن است موجب بروز مشکلات جوش شود به همین دلیل در چنین شرایطی از دستگاه‌های مخصوصی جهت جوش دادن استفاده می شود.

نگهدارنده

نگهدارنده‌ها وظیفه ثابت نگه داشتن تسمه‌ها را بر عهده دارد و در توان باربری و مقاومت شبکه تاثیر نخواهند داشت بلکه تنها روی ظاهر سازه تاثیر گذار هستند. می توانند در انواع و اقسام مختلف مثل میلگرد، تسمه و نیم تسمه در نظر گرفته شوند.

چشمه گریتینگ

منظور از چشمه یا مش بندی در واقع فاصله بین رابط ها و تسمه‌های باربر می باشد. هر چه فاصله بین تسمه های باربر کمتر باشد استحکام شبکه افزایش خواهد یافت و بر عکس. البته در تعیین این فواصل، مکانی که شبکه در آن  قرار می گیرد و میزان استحکام نیز باید در نظر گرفته شود. مورد دوم فاصله بین رابط ها است که باید از فاصله بین باربرها بیشتر باشد. اندازه چشمه، تاثیر زیادی در وزن گریتینگ دارد. چشمه با دو عدد به صورت w*z نمایش داده می شود منظور از اولین عدد، فاصله بین تسمه ها و منظور از عدد دوم فاصله رابط ها بر حسب میلی متر است.

فرآیند ساخت گریتینگ ها

گریتینگ ها را به روش‌های مختلفی طراحی و تولید می کنند. شرکتهای مختلف و ارگانهای دخیل در صنعت سازه های فلزی و سازنده گریتینگ هر کدام روش کاری خاصی را برای ساخت این سازه های توری شکل به کار می برند. فرآیند طراحی و تولید گریتینگ های فلزی به دو روش انجام می شود، که عبارت است از:

روش اول: تولید با روش جوش  CO2(یا روش قدیمی و سنتی)

روش دوم: تولید با روش الکتروفورج یا ماشینی (یا روش جدید و مدرن)

تولید گریتینگ با روش جوش  CO2

این روش یکی از قدیمی ترین روشهای ساخت گریتینگ است که شرکتهای قدیمی یا سنتی از این روش استفاده می کنند. کلیه مراحل تولید این محصول از مرحله برش تسمه‌ها و میلگردهای درپوش، پانچ تسمه‌های گریتینگ، مونتاژ درپوش و در نهایت جوشکاری را با جوش co2 و با ماشین آلات مجهز انجام می شود. نکته ای که در این فرایند اهمیت دارد این می باشد که گریتینگ با کیفیت جوش بخورد و بعد از جوش ایرادی نداشته باشد.

این روش در کنار معایبی که در پی دارد، نیاز به تجربه بسیار بالا دارد و حتما باید بعد از ساخت محصول نهایی به صورت کامل چک شود و آزمون های مربوطه خود را پشت سر بگذارد تا از کیفیت جوش ها اطمینان حاصل شود.

تولید با روش الکتروفورج یا ماشینی

این روش نسبت به روش جوش CO2 بروز تر می باشد. روش الکتروفورج مزیت های بیشتری نسبت به روش قبلی دارد و در کنار تمام مزیت ها از معایب کمتری هم برخوردار است. یکی از محدودیت هایی که در روش تولید این محصول به صورت الکتروفورج وجود دارد این است که در ایران تنها به صورت تسمه در چهار پهلوی تابیده تولید می شود.

لازم است بدانید که الکتروفورج جدید ترین تکنولوژی در تولید گریتینگ می باشد و یک روش کاملا پیشرفته مکانیکی است. یکی از تفاوتهایی که می توان برای دو نمونه سنتی و مدرن بیان کرد، نوع مواد و استمرار در سطح ها است. در واقع در روش مدرن نوع مواد به کاربرده شده در فرآیند تولید و یکسان بودن قطعات بسیار زیاد اهمیت دارد ولی در روش سنتی هیچ اصراری به یکسان بودن بعد ها و نوع مواد نیست.

مزایای روش الکتروفورج نسبت به روش جوش  CO2

 • وزن کم نسبت به روش قدیمی
 • مقاومت باربری تا 30 درصد در این روش بیشتر است
 • به دلیل یکنواخت بودن تمامی نقاط اتصال دارای خلل و فرج نیست.
 • نداشتن خوردگی و ترک نسبت به فرآیند اتصال قدیمی جوش Co2
 • گالوانیزاسیون بهتر و جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی در نقاط اتصال در طول زمان

مهم ترین کاربردهای گریتینگ

کاربردهای گریتینگ

گریتینگ ها همان طور که در ابتدا هم به آن ذکر شد کاربردهای بی شماری دارند که می توان از این کاربردها به کف پوش خیابان و شرکتهای مختلف و جوی های آب، تهویه مناسب هوا و نورگیر، کف پوش برای پله ها و ساخت انواع بالابر، فیلتر جریان های آب و مواد مایع برای جدا سازی املاح آب و مواد مایع اشاره کرد. بیشترین مکان هایی که از این محصول استفاده می کنند، عبارت است از:

کف پوش پله

در پله های اضطراری، پله کارخانه ها، ساختمان سازی و ... کاربرد دارد که علاوه بر استحکام موجب عبور نور نیز خواهد شد.

تهویه هوا

در برخی موارد مثل تهویه هوا، نورگیر، پوشش ها و... که علاوه بر استحکام به عبور نور نیز نیاز است، توری شبکه استفاده می شود.

ساخت فیلتر جریان آب

یکی از کاربرد های شبکه‌های مشبک این است که به عنوان فیلتر جریان آب یا درپوش کانال های آب مورد استفاده قرار می گیرد.

کف پوش مکان های عملیاتی

در مکان هایی که عملیات ساختمانی انجام می شود و عبور و مرور روی آن زیاد است می توان از این توری استفاده کرد.

عوامل تاثیرگذار بر وزن گریتینگ

وزن گریتینگ ها یکی از مشخصاتی است که به صورت مستقیم بر روی قیمت و تصمیم خریدار تاثیر می گذارد. این مسئله به عوامل متفاوتی بستگی دارد مثلا هر چه ضخامت و ارتفاع تسمه باربر بیش تر باشد، وزن این محصول بالاتر است و در پی آن قیمت گریتینگ ها افزایش می یابد.

وزن گریتینگ ها به عواملی مانند فاصله میان باربرها، فاصله میان رابط ها، جنس فلز و نوع کاربردش، میزان جوشکاری و متصل کردن قطعات به هم، ضخامت و ارتفاع تسمه باربر و پارامترهایی از این قبیل بستگی دارد.

کلاس های مقاومت وزنی گریتینگ و کاربرد آن ها

گریتنیگ ها از لحاظ مقاومت به سه دسته تقسیم بندی می شوند، که هر کدام با توجه به کارایی در یک دسته قرار گرفته و از لحاظ وزن، مقاومت، ابعاد، ضخامت و... با بقیه متفاوت است.

کلاس A15

 گریتینگ هایی که در این طبقه بندی قرار می گیرند می توانند وزنی معادل 1 تن و 500 کیلوگرم را تحمل کنند. این مدل از شبکه های توری شکل ناب زیست برای مکان هایی مثل رستوران و طباخی، انواع بخش های استخر ها، موتورخانه شرکت های بزرگ و... که تردد ماشین ها صورت نمی گیرد مناسب هستند.

کلاس B125

گریتینگ هایی که در این طبقه بندی قرار می گیرند توان تحمل وزن 12 تن و 500 کیلوگرم را خواهند داشت. این مدل از این قطعات کارآمد برای مکان هایی مثل کف انواع شرکت های صنعتی، کف پارکینگ ها و... که تردد ماشین های شخصی و سبک وزن صورت می گیرد مناسب است.

کلاس C250

گریتینگ هایی که در این طبقه بندی قرار خواهند گرفت توان تحمل وزن 25 تن را دارا هستند. این نوع از گریتینگ ها برای فضاهای شهری و کف شرکتها و سوله های بزرگ که عبور و مرور ماشینی های سبک و سنگین بسیار زیاد صورت می گیرد مناسب هستند.

کلاس های مقاومت وزنی دیگری نیز برای انواع گریتینگ ها تعریف می شود که می توان از این طبقه بندی ها به کلاس های بسیار خاصF900 ، D400 و E600 اشاره کرد.

استانداردهای اجرایی در تولید گریتینگ

گریتینگ ها هم مانند سایر سازه های فلزی مانند دریچه های منهول، مبدل حرارتی، سپتیک تانک و... در فرآیند ساخت استاندارد هایی را دارند که بر اساس آن ها محصولات نهایی قطعاتی به نام گریتینگ را به ما تحویل می دهد. این سازه های مشبک فلزی که در بسیار از صنایع کاربرد دارند بر اساس نوع کارکرد و مکانی که استفاده می شوند استانداردهایی را دنبال می کنند که کمک به ساخت گریتینگ هایی بهینه و با قدرت بالاتر را برای شرکت های سازنده فراهم می سازد.

استاندارد ANSI MBG 531 & 532

این استاندارد هنگام ساخت و آبکاری این قطعات بسیار حرفه ای مشبک به کمک تولیدکنندگان می آید و طبق آن تمامی فرآیندهای طراحی، تولید، ساخت و آبکاری گریتینگ به بهترین شیوه جهانی انجام می شود.

استاندار ANSI MBG 531

این استاندارد مختص گریتینگ هایی با وزن بسیار سبک است که در مرحله ابعاد برداری و نصب هستند و به کمک تولید کنندگان با بهینه ترین راه و روش می شتابد.

استاندارد ANSI MBG 532

این استاندارد هم دقیقا مانند استاندارد قبلی برای نصب و ابعاد برداری استفاده می شود اما این بار برای گریتینگ هایی با وزن سنگین این استاندارد قابل استفاده است که نوع سوم این خانواده استاندارد یعنی استاندارد 533 برای مراحل جوشکاری گریتینگ ها استفاده می شود.

نمونه های دیگری از استانداردهای ANSI در کشور عزیزمان ایران وجود دارد که خیلی از شرکت های صنعتی از آن ها استفاده می کند و همچنین استانداردهای دیگری هم نظیرRAL-GZ 638 (Quality assurance for gratings) ، BS 4592-1 (British standard) ، DIN 24531-1 & DIN 24537-1 (Deutsches Institut für Normung) ، ASTM-A123M – 12 (Instruction for Galvanizing) و ... هستند که در ایران استانداردهای ansi بیشترین فراوانی را بین تولیدکنندگان دارا هستند.

نصب یا بست گریتینگ

نصب گریتینگ

گریتینگ ها بعد از طراحی بر اساس نیازهای شرکتهای سفارش دهنده وارد مرحله ساخت خواهند شد و در مرحله ساخت آب بندی، تراشکاری، ریخته گری، جوشکاری، عملی کردن متد گالوانیزه سازی و هر مرحله ای که برای ساخت نیاز است انجام می شود و سپس گریتینگ ها به مرحله بعدی یا حمل و نقل وارد می شوند. با استفاده از وسال نقلیه ای که می توانند وزن های بالا یا متوسط رو به بالا را تحمل کنند گریتینگ ها به محل نصب می رسند.

حال نوبت به نصب این صفحات مشبک در محل های مورد نظر می رسد. نصب و یا بست گریتینگ ها بر اساس نیاز و نوع گریتینگ مشخص خواهند شد. برخی از گریتینگ ها را با استفاده از پایه و ریختن بتن و به اصطلاح بتن ریزی در محل مورد نظر بست می کنند، برخی دیگر را با جوشکاری در پایه های مشخص، موارد دیگری را با استفاده از پیچ و مهره و... به همین صورت بر اساس نیاز این صفحات مشبک را در مکان های مورد نظر نصب می کنند.

گریتینگ ها باید به نحوی در محل‌های نصب خود بست شوند تا هر موقع اتفاقی برای آنها افتاد که نیاز به تعمیر یا تعویض داشتند به راحتی این عمل توسط تکنسین های تعمیرات انجام شود و نباید به نحوی گریتینگ متصل شود که باز کردن دوباره آن کاری نشد یا بسیار سخت و وقت گیر باشد.

Clamp عنوان قطعه ای فلزی است که برای متصل کردن گریتینگ و نصب آن در محلهای مورد نظر استفاده می شود. این قطعات از چهار قسمت ابرویی، پیچ، مهره و چنگکی بهره می برند. مواقعی که صحبت از نصب گریتینگ به عمل می آوریم کلمپ ها بهترین گزینه ها خواهند بود. عملکرد آن ها به این صورت است که یکی از جهت های چنگکی کلمپ داخل چشمه (فاصله های بین رابط ها و تسمه های باربر) گریتینگ قرار گرفته و جهت دیگر زیر تیر های آهن قرار می گیرد. ابرویی هم در آخر کار روی گریتینگ قرار گرفته و با استفاده از بستن پیچ و مهره به صورت محکم گریتینگ را می گیرد.

بازرسی گریتینگ و کنترل کردن کیفیت آن

گریتینگ ها هم عمر مفیدی را مثل مابقی قطعات در صنعت دارا هستند و این موضوع بدیهی است که بعد از مدت معینی یا حتی بعد از نصب گریتینگ ها باید کارشناسانی مجرب برای بازرسی و کنترل کردن کیفیت گریتینگ ها وارد عمل شوند.

مرحله اول بازرسی: کنترل کردن فرآیند تولید

در مرحله اول کنترل کردن فرایند تولید مشبک های فلزی ابعادی از این قطعات را کارشناسان قبل از فرایند گالوانیزه کردن چک می کنند. میزان تقریبی دویدگی، ابعاد و اندازه، کنترل ضخامت و همچنین ارتفاع تسمه باربر، دقت جوش های داده شده، میزان صاف بودن یا تابیدگی، چشمه ها، ظاهر و تمیز کاری های فرآیند ساخت از چیز هایی هستند که قبل از گالوانیزه کردن گریتینگ ها باید بازرسی شوند.

مرحله دوم بازرسی: بازبینی تولید

 نوبت به مرحله دوم چک کردن و بازبینی گریتینگ یا همان صفحات مشبک فلزی می رسیم. مرحله دوم بازرسی در واقع بعد از عملیات گالوانیزه می باشد و کارشناسانی از شرکت های کارفرما یا مشتری به انتخاب طرفین برای بازبینی مرحله دوم وارد عمل خواهند شد.

متد هایی که در مرحله دوم بازرسی مورد بررسی کارشناسان قرار خواهد گرفت عبارت است از؛ میزان چسبندگی، آبکاری، کیفیت و تمیزکاری ظاهری، ضخامت و عمق گالوانیزه، زیبایی و برق زنندگی ظاهری پوشش گالوانیزه و همچنین هر نوع زیبایی بصری و دیداری دیگری مورد بررسی قرار می گیرد.

موضوعی که خیلی از کارشناسان در مرحله دوم بازرسی به آن توجه ویژه ای دارند میزان ضخیم بودن پوشش گالوانیزه قطعات پنجره مانند فلزیمان است. اینجاست که استاندارد ها به کمک طراحان و سازندگان گریتینگ ها می شتابد. در واقع میزان ضخامتی که یک پوشش گالوانیزه باید داشته باشد به صورت استاندارد باید بین 80 تا حداکثر 85 میکرون است و توسط دستگاه هایی به نام ضخامت سنج طبق ضخامتی که مورد نظر مشتریان است اندازه گیری می شود.

یکی دیگر از مواردی که مورد توجه کارشناسان در بازرسی مرحله دوم است در واقع مقدار چسبندگی است. برای بررسی و تست و حتی شناسایی میزان چسبندگی گریتینگ ها با استفاده از یک جسم تیز روی سطح قطعات مشبک فلزی را خط و خطوطی را به صورت موازی یا ضربدری ایجاد می کنند که این کار می تواند پوشش روی گریتینگ را تا حد کمی تخریب کند اما آسان ترین روش، همین روش است.

استانداردهای مربوط به بست گریتینگ

بست های گریتینگ یا Clamp ها نیز بر اساس استانداردهایی طراحی و ساخته می شوند که باعث بهینه تر شدن و بهتر شدن کارایی و زیاد شدن عمر گریتینگ ها می شود.

استاندارد A48 و A48M  : مربوط به مشخصاتی جامع برای ریخته گری آهن

استاندارد A276 : مربوط به مشخصات میله ها و شکل فولادهای ضد زنگ

استاندارد B30 : مربوط به مشخصات آلیاژهای مس به صورت شمش

استاندارد  B85: در ارتباط با مشخصاتی در مورد ریخته گری آلیاژهای آلومینیوم

استاندارد  B86: برای ریخته گری روی و آلومینیوم

استاندارد B139 و B139M : مشخصات در رابطه با میله، نوار و شکلهای برنزی فسفر

استاندارد B247 : مربوط به فرفوژه های آلومینیومی و حلقه های آهنگری

همچنین استاندارد های PPP-B-601 ، PPP-B-621 ، PPP-B-636 ، PPP-F-320 و UU-P-553 هم از استاندارد های فدرال بست های گریتینگ به شمار می روند.

قیمت گریتینگ

قیمت گریتینگ

از عواملی که بر روی قیمت قطعات گریتینگی تأثیر مستقیم می ‌گذارند، جنس آن، تعداد تسمه ‌های باربر، وزن و ... می باشد. همچنین فاکتورهای مهمی مانند ابعاد گریتینگ، میزان پرت گریتینگ، نوع آن، وزن و متریال مورد استفاده در ساخت گریتینگ در قیمت گذاری گریتینگ نقش بسیار مهمی دارند.

 لذا چنین می توان نتیجه گرفت که قیمت گریتینگ ساده با گریتینگ برشی و یا گریتینگ های قوسی (دایره ای شکل) متفاوت خواهد بود. گریتینگ در انواع متفاوت ساده و خورشیدی (قوسی و دایره ای شکل) شامل، گریتینگ تسمه در میلگرد، گریتینگ تسمه در تسمه، تسمه در نیم تسمه، گریتینگ تسمه در چهار پهلوی تابیده، با مش بندی های مختلف طراحی و تولید می شوند.

نکات مهم در تعیین قیمت گریتینگ

جهت تعیین قیمت ورق های توری شکل باید حتماً به چند عامل توجه اساسی داشت:

نوع طراحی

 سازه های تولید شده با توجه به سفارش مشتری و اصطلاحاً سفارشی سازی آن ها طراحی می شوند.

ضخامت سازه های خواسته شده و جنس آن

 به این معنا می ‌باشد که هر چقدر سازه شما ضخیم ‌تر باشد، وزن سازه بیشتر می‌ شود و قیم آن نیز افزایش می‌ یابد.

نحوه گالوانیزه کردن گریتینگ

نحوه گالوانیزه کردن صفحات مشبک به دو روش سرد و گرم انجام می‌ شود که این عامل نیز می ‌تواند در قیمت نهایی تأثیر داشته باشد.

فاصله چشمه قطعات با یکدیگر

 فاصله چشمه‌ ها از یکدیگر نیز یکی دیگر از عوامل تأثیر گذار بر روی قیمت نهایی گریتینگ می ‌باشد.

همچنین قیمت تولید و ساخت گریتینگ به یک عامل مهم دیگر نیز بستگی دارد و آن نوع تابیده شدن گریتینگ است. قیمت گریتینگ در نوع تسمه در تسمه با قیمت در نوع تسمه در میلگرد متفاوت می‌ باشد.

2022:02:06
نوسازی
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70