پلاسما سرد - پلاسما کلینر

می‌ دانید که ماده می‌تواند در سه حالت جامد، مایع یا گاز وجود داشته باشد. واقعیت این است که می‌توان حالت‌های دیگری را نیز برای ماده قائل شد. در این مطلب قصد داریم تا مفاهیم مربوط به حالت پلاسما را توضیح دهیم.

ما در سیاره‌ای زندگی می‌کنیم که در لایه‌ای از گاز قرار گرفته است. این گاز، ترکیبی از اکسیژن و نیتروژن محسوب می‌شود.

اگر از سطح زمین فاصله بگیریم، شرایط جوی بسیار متفاوت خواهد بود. در فاصله‌ای حدود ۸۰ کیلومتر بالاتر از جو زمین، ترکیب اصلی اتمسفر به صورت مخلوطی از بار‌های مثبت و منفی است. در حقیقت در این فاصله از زمین ساختار جو، به صورت یونیزه در آمده. ساختار یونیزه به ترکیبی اشاره دارد که در آن، ذرات باردارِ مثبت، منفی و خنثی به صورت مخلوط کنار هم قرار گرفته باشند.

به این حالت از ماده،‌ «پلاسما» (Plasma) گفته می‌شود. معمولا پلاسما را به عنوان حالت چهارم ماده می‌شناسند. بسیاری از ستاره‌شناسان معتقدند پس از انفجار بزرگ یا بیگ بنگ، در ابتدا این حالت از ماده تشکیل شده‌ است.

نحوه تولید پلاسما سرد

به منظور ایجاد حالتِ پلاسما، بایستی به اتم‌های یک ماده انرژی تزریق شود. این انرژی می‌تواند به شکل‌های مختلفی از جمله گرمایی، الکتریکی یا نور باشد. اگر انرژی وارد شده به ماده به اندازه کافی زیاد نباشد، پلاسما به حالت خنثی اولیه باز خواهد گشت. اگر به ارتفاع بیشتری برویم، بخش بسیاری از اتمسفر را ترکیبات یونی تشکیل می‌دهند. جالب است بدانید که ۹۹ درصد از مواد تشکیل دهنده کیهان به صورت پلاسما است.

حالات ماده پلاسما

۴ حالت شناخته شده برای مواد:

عمدتا پلاسما به‌ صورت طبیعی ایجاد می‌شود. البته در آزمایشگاه نیز این حالت از ماده را می‌توان ایجاد می‌کنند. معمولا از پلاسمای مصنوعی در فرآیند‌های تولید سطح و لایه نشانی استفاده می‌کنند. در حالت کلی سه نوع پلاسمای زمینی، ستاره‌ای و مصنوعی وجود دارد. در ادامه نمونه‌هایی برای هریک از این پلاسماها ذکر شده است. پلاسمای مصنوعی، نمایشگر‌های پلاسما، لامپ فلوئورسنت ،پلاسمای استفاده شده در لایه نشانی ،لیزر پلاسما ،پلاسمای زمینی ،رعد و برق ،شفق قطبی ،لایه یونوسفر ،شعله‌های بسیار داغ ،پلاسمای ستاره‌‌ای ،ستاره‌ها ،طوفان‌های خورشیدی ،سحابی بین ستاره‌ای ،فضای بین سیاره‌ها، ستاره‌ها و کهکشان‌ها

ویژگی‌های پلاسما:

پلاسما پر انرژی‌ترین شکلِ ماده محسوب می‌شود. ساختار پلاسما از ذرات متحرکِ مثبت، منفی و خنثی تشکیل شده. البته این حالت بسیار مشابه به حالت گازی است. مهم‌ترین تفاوت‌های میان این دو شکل از ماده به ترتیب زیر هستند.

  • پلاسما دارای هدایت الکتریکی بسیار بالایی است.
  • پلاسما به میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی نسبت به میدان گرانشی حساس‌تر است.
  • حرکت ذرات باردار‌ در پلاسما،‌ منجر به تولید میدان مغناطیسی و الکتریکی می‌شود.
  • به دلیل بی‌نظمی شدید و سطح انرژی بالا در پلاسما،‌ این حالت، تابش الکترومغناطیسی مختص به خود را ایجاد می‌کند.
  • به‌منظور نگه داشتن انرژی بالا در پلاسما، تزریق پیوسته انرژی به ماده بایستی برقرار باشد.

پلاسمای مصنوعی – سرد و گرم:

پلاسمای گرمایی یا پلاسمای داغ، در قوس‌های الکتریکی، جرقه‌ها یا شعله‌ها ایجاد می‌شوند. در این نوع از پلاسما یون‌های داغِ مثبت و منفی با انرژی بالا در حرکت‌اند. این نوع از پلاسماها در لیزر‌های قطع‌کننده کاربرد دارند. دمای کاری این لیزر‌ها بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ درجه سانتی‌گراد است.

پلاسمای سرد یا غیر گرمایی پلاسمایی است که به نسبت کمتر یونیزه شده باشد. در این پلاسما الکترون‌ها در دمای بالا و یون‌های مثبت و خنثی در دمای پایین قرار دارند. زمانی که یک لامپ فلوئورسنت در دمای اتاق روشن می‌شود، پلاسمایی سرد در لامپ شکل می‌گیرد.درواقع پلاسمای سرد پلاسمایی است که می‎توان در دمای یک اتاق ایجاد کرد.

 کاربرد‌های پلاسمای مصنوعی:

از پلاسمای گرمایی در صنایع مختلف خصوصا در صنعت لایه‌نشانی، خالص‌سازی مواد و تولید سطح استفاده می‌شود. نمونه‌هایی از کاربرد‌های پلاسمای گرم در ادامه ذکر شده‌اند:

  • تولید قوس الکتریکی در نور‌افکن‌ها
  • فرآیند پوشش پلاسمایی
  • تولید جرقه به منظور بریدن و جوش دادن فلزات
  • تولید انرژی در فرآیند همجوشی هسته‌ای

اگرچه دانشمندان به دنبال درک عمیق‌تر ساختار‌ و ویژگی‌های پلاسما هستند، با این حال استفاده از پلاسمای سرد یا غیرگرمایی در تکنولوژی‌های جدید رو به رشد است. برای نمونه در تولید اجزاء سخت کامپیوتر، از فرآیند رسوب‌دهی شیمیایی بخار مبتنی بر پلاسما، به منظور تولید مدار مجتمع استفاده می‌شود.

نمایشگر‌های پلاسما:

صفحه نمایش‌های پلاسما،‌ از دو لایه شیشه‌ای تشکیل شده، که لایه‌ای نازک از پیکسل بین آن‌ها قرار گرفته است. هریک از پیکسل‌ها از سه سلول گازی تشکیل شده. گاز موجود در سلول‌ها ترکیبی از نئون و زئون است. هریک از این سلول‌ها به نحوی با فسفر رنگ‌آمیزی شده‌اند که هنگام تابش نور آبی، سبز یا قرمز را ساطع می‌کنند. شبکه‌ای از الکترود‌ها جریان الکتریکی را بین منبع و سلول‌ها برقرار می‌کنند. زمانی که جریان الکتریکی برقرار شود، گاز درون سلول‌ها به صورت پلاسما در آمده (یونیزه می‌شوند) و نور فرابنفش ساطع می‌کنند. فسفر درون سلول‌ها این تابش را دریافت کرده و نور‌های سبز، قرمز یا آبی ساطع می‌کنند.

مشعل پلاسمای سرد:

مشعل پلاسما سامانه تولید پلاسما در فشار اتمسفری می‌باشد از هوا یا گازهای آرگون و هلیوم برای تولید پلاسما در آن استفاده می‌شود. این دستگاه از محدوده توانی w 200 تا kw100 ساخته شده و دارای شعله پایدار و همگن با دمای 30 تا 150 درجه سانتی گراد دارد. این سیستم با سرعت عملکرد بالا توانایی پردازش و استریل سطوح را دارد. از کاربردهای این سیستم افزایش قابلیت چاپ و افزایش آبدوستی سطوح فلزی و غیرفلزی و استریل مواد غذایی را دارد. مشعل پلاسما به عنوان یکی از پرکاربردترین سامانه‌های پلاسما مطرح است.

 مشعل پلاسمای سرد

دستگاه پلاسما کلینر با پلاسمای سرد

این سیستم در فشار پایین و در محدوده میلی تور، پلاسما تولید می‌کند. محفظه داخلی این سامانه با حجم 3 لیتر و از جنس کوارتز می‌باشد و دستگاه قابلیت تزریق 30 نوع گاز با نرخ تزریق 0 تا 500 سی سی بر دقیقه با دقت 0.1 سی سی بر دقیقه دارد را دارد. این سامانه قابلیت پردازش طیف وسیعی از مواد را دارد. استریل تجهیزات پزشکی، استریل موادی چون زعفران و مغزیجات، لایه نشانی و .آبدوستی و پردازش سطوح پلیمری، فلزی و منسوجات از موارد آزماایشگاهی کاربرد این سامانه می‌توان برشمرد

پلاسما کلینر با پلاسمای سرد

کاربرد پلاسمای سرد در پزشکی

مقدمه‌ای بر پلاسما تراپی:

این فنّاوری که به صورت غیر لیزری است، قادر است تأثیر ارزشمندی بر روی چین و چروک‌های صورت، پیگمانته‌های پوستی، خال‌ها و درنهایت احیای پوستی بگذارد

برای درک اثرگذاری پلاسما ابتدا نیاز به درک ساختار پوست است. به طور خلاصه پوست به ۳ بخش اپیدرم (لایه بالایی)، درم (لایه نازک) و سابکیوت (لایه چربی پایین) تقسیم می‌شود. اپیدرم شامل سلول‌های تولیدکننده رنگ‌دانه ملانوسیت است که مسئول رنگ‌آمیزی پوست هستند. درم ساخته شده از الیاف کلاژن و الاستین است که به پوست قدرت، سختی، کشش و انعطاف‌پذیری ارائه می‌دهد

 از آنجایی که در سنین مختلف، ظاهر و ویژگی‌های پوست تغییر می‌کند، اپیدرم ضعیف‌تر می‌شود، بنابراین آسیب‌های وارده بر پوست بیشتر قابل رؤیت می‌شوند و کلاژن در پوست به تدریج از دست می‌رود که باعث تشکیل خطوط صورت، تضعیف پوست و ایجاد چین و چروک می‌شود

فن‌آوری پلاسمای گرم، استفاده از انرژی تحویل شده از پلاسما به جای نور یا رادیواکتیو، در مقایسه با سایر روش‌های بازسازی پوست (مانند رادیوتراپی) است. یک ژنراتور فرکانس بالا، هوا را به گاز یونیزه فعال تبدیل کرده که به نام پلاسما شناخته می‌شود

انرژی تحویل شده یک عمل گرمایشی در سطح پوست تولید می‌کند که جهت حذف سلول‌های اپیدرمی آسیب دیده قدیمی و یا سلول‌های درم آسیب دیده اقدام کرده و مسیر را برای رشد کلاژن آماده می‌کند

بازسازی پوست به کمک پلاسما:

بازسازی پوست پلاسما (PSR) یک شیوه درمانی غیر لیزری است که با استفاده از یک دستگاه ارائه کننده انرژی به صورت پلاسما، برای جوانسازی پوست، بهبود خطوط صورت و چین و چروک (ریتیدها) و ترمیم تغییرات پوستی ناشی از اشعه UV (آفتاب سوختگی – photoaging) کاربرد دارد. دستگاه پلاسمای زیبایی اولین تکنولوژی غیر لیزری است که توسط FDA تایید شده است و از لحاظ بالینی ثابت شده است که می تواند با استفاده از انرژی پلاسما، موجب احیاء و بازسازی پوست شود.

بازسازی پوست به کمک پلاسما

نحوه کار PSR چگونه است؟

برای درک چگونگی کارکرد PSR ابتدا باید ساختار پوست را بشناسیم. به طور خلاصه، پوست حاوی ۳ لایه، تحت عناوین اپیدرم (لایه بالایی یا رویین)، درم (لایه وسطین) و سابکوییت یا زیرجلدی (لایه چربی زیرین) است. اپیدرم شامل سلول های تولید کننده رنگدانه است که ملانوسیت (Melanocyte) نامیده می شوند و مسئول رنگ آمیزی پوست هستند. درم ساخته شده از الیاف کلاژن و الاستین است که استحکام، سختی، کشش و انعطاف پذیری پوست را تنظیم می نمایند.

با افزایش سن، ظاهر و ویژگی های پوست تغییر می کند. اپیدرم ضعیف تر می شود، بنابراین عیب ها و نواقص بیشتر قابل مشاهده می شوند و کلاژن پوست به تدریج از بین می رود که باعث تشکیل خطوط و چین و چروک روی صورت و تضعیف پوست می شود.

تکنولوژی PSR در مقایسه با سایر روش های بازسازی پوست (مانند رادیوترموپلاستی) به جای نور یا امواج رادیویی، از انرژی حاصل از پلاسما استفاده می کند. این دستگاه از طریق دسته خود، پالس های پلاسمای مبتنی بر نیتروژن را به صورت میلی ثانیه ای به پوست اعمال می نماید. درون دسته، یک ژنراتور یا تولیدکننده فرکانس فوق بالا (UHF) وجود دارد که گاز نیتروژن بی اثر را به گاز یونیزه شده فعال تبدیل می کند که پلاسما نامیده می شود. این انرژی حاوی پلاسما از طریق یک دهانه از جنس کوارتز که در قسمت جلویی دسته قرار دارد، بر روی پوست اعمال می شود. انرژی ارائه شده، گرمایی را بر روی سطح پوست تولید می کند که موجب حذف سلول های اپیدرمی آسیب دیده قدیمی و زیر سطح پوست یا درم ها به منظور افزایش رشد کلاژن می شود.

دستگاه پلاسما می تواند در سطوح مختلفی از انرژی برای دستیابی به نتایج متفاوت استفاده شود. مقدار انرژی ارائه شده از ۱ الی ۴ ژول در هر پالس متغیر است. در حال حاضر ۳ نوع پروتکل درمانی توصیه شده با این دستگاه وجود دارد که عبارتند از:

PSR1: انرژی کم (۱ الی ۲/۱ ژول) و درمان در فاصله زمانی ۳ هفته ای

PSR2: یک پاس انرژی بالا (۳ الی ۴ ژول) و به صورت یک جلسه درمانی

PSR3: دو پاس انرژی بالا (۳ الی ۴ ژول) و به صورت یک جلسه درمانی

اگر چه هر سه روش، خطوط، بافت و رنگ پوست را بهبود می بخشند، اما به نظر می رسد که با استفاده از روش های انرژی بالا، سفتی بافت پوست بیشتر می شود. درمان های با انرژی کم که تحت عنوان پلاسما انجام می شوند، به تدریج با گذشت زمان به حالت قبل بر می گردند و زمان ساکن ماندن آنها بسیار کم است. اکثر بیماران می توانند اولین درمان خود را در اولین مشاوره خود انجام دهند و بعد از آن به فعالیت های روزانه خود بازگردند.

استفاده و به کارگیری PSR:

میزان جذب انرژی بستگی به هیدراته شدن اپیدرم دارد. پوست خشک انرژی بیشتری را جذب می کند. به همین دلیل است که بلافاصله قبل از استفاده از دستگاه، برای هر ناحیه مورد نظر برای درمان، از کرم بی حسی با گاز پانسمان خشک و تمیز استفاده می شود.قسمت نوک دسته دستگاه باید پالس های انرژی پلاسما را از فاصله حدودا ۵ میلی متری از سطح پوست اعمال نماید.

درمان کل صورت با استفاده از روش PSR1، معمولا کمتر از ۱۵ دقیقه طول می کشد، اما درمان با انرژی بالا و PSR3 حدود ۴۵ دقیقه طول می کشد زیرا نیاز به اعمال دو پاس انرژی بالا دارد.

این روش با استفاده از کرم بی حسی موضعی و بی حسی استنشاقی (inhalational Anaesthesia)، نسبتا بدون درد خواهد بود. اما بیمار احساس گرمای موضعی خواهد داشت.

دستگاه پلاسما کلینر با پلاسمای سرد

بهبودی و دوره پس از درمان:

درمان های PSR1 کم انرژی ممکن است باعث قرمزی خفیف پوست شود که ۲ الی ۳ روز طول می کشد تا از بین برود. برخی اوقات ممکن است پوسته پوسته شدن پوست اتفاق بیفتد، زیرا پس از درمان، پوست مرده با پوست جدید جایگزین می شود

درمان های PSR با انرژی بالا باعث قرمزی خفیف تا متوسط ​​پوست و قهوه ای شدن و ریختن یا پوسته پوسته شدن در طی ۵ تا ۱۰ روز بعد از درمان می شود. در این هنگام به بیماران توصیه می شود که برای جلوگیری از زخم شدن، پوست کهنه یا مرده خود را نکنند

در طول دوره بهبودی و چند ماه پس از درمان، توصیه می شود که محل درمان با استفاده از یک کرم ضد آفتاب مرطوب با SPF حداقل ۵۰+ مراقبت شود. همچنین باید از لباس ها و کلاه های محافظ استفاده شود

معمولا نتایج درمان، سریع اتفاق می افتند اما به تدریج در طی زمان روند بهبودی بیمار پیشرفت می کند. مطالعات بالینی نشان می دهد که پیشرفت بهبودی حداقل تا یک سال پس از درمان ادامه دارد.

پلاسما سرد قیمت پلاسما سرد دستگاه پلاسمای سرد پلاسما کلینر پلاسما سرد در پزشکی ساخت پلاسمای سرد انواع پلاسمای سرد 2019:08:26
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50