دی اکسید تیتانیوم ، تیتانیوم دی اکسید

دی اکسید تیتانیوم ، تیتانیوم دی اکسید

دی اکسید تیتانیوم، همچنین به عنوان تیتانیوم (۴) اکسید یا تیتانیا شناخته شده، پدیداریِ طبیعی اکسید تیتانیوم است با فرمول شیمیایی TiO2. هنگامی که به عنوان رنگدانه استفاده می‌شود، به نام‌های تیتانیوم سفید، رنگدانه سفید۶ (PW6)، یا CI 77891 خوانده می‌شود. به‌طور کلی منبع آن از ایلمنیت، روتیل و آناتاز تأمین می‌شود. کاربردهای وسیعی از جمله رنگ کرم‌های ضدآفتاب و رنگ‌های خوراکی دارد. هنگامی که به عنوان رنگ غذا استفاده می‌شود، عدد ئی آن ۱۷۱ است.

 دی اکسید تیتانیوم یا همان تیتان از دارای اهمیت ویژه ای در صنایع تولید محصولات پلیمری مخصوصا PVC می باشد. چون که تیتان مهم ترین رنگ دهنده یا رنگدانه سفیدی می باشد که علاوه بر رنگ کردن ذرات PVC باعث ایجاد اثر حفاظتی در مقابل اشعه  UV نیز میشود.

 تیتانیوم دی اکسید یا تیتانیا (Titanium Dioxide) یکی از اکسیدهای مهم تیتانیوم می باشد که در صنعت استفاده می شود و در طبیعت به دو صورت آناتاز و روتایل موجود است.

 تنها حدود ۵ % تولید سالانه جهانی تیتانیوم صرف تولید فلز تیتانیوم می شود و ۹۵% باقیمانده در تولید ماده رنگ دی اکسید تیتانیوم استفاده می شود.

دی اکسید تیتانیوم

دی اکسید تیتانیوم یک ترکیب غیر آلی سفید است، که در تعداد زیادی از محصولات متنوع استفاده می شود. ویژگی ها و خواص فیزیکی و شیمیایی تیتانیوم دی اکسید به صورت زیر می باشد:

• نام آیوپاک: تیتانیوم‌دی‌اکسید
• فرمول مولکولی : Tio2
• نام های متداول: تیتانیا – روتایل – آناتاز
• جرم مولی: 86/79 گرم بر مول
• نقطه جوش: 2972 درجه سانتی گراد
• نقطه ذوب: 1843 درجه سانتی گراد
• دانسیته: 23/4 گرم بر سانتی متر مکعب در حالت روتایل
• خطر: تحریک کننده پوست – چشم ها – مجاری تنفسی

بسیاری از افراد با دی اکسید تیتانیوم به عنوان ماده موثره ضد آفتاب آشنا هستند. دی اکسید تیتانیوم به عنوان یک ماده فیلتر کننده UV در ضد آفتاب عمل می کند با جلوگیری از جذب نور ماورا بنفش خورشید که می تواند باعث آفتاب سوختگی و همچنین به سرطان پوست شود، به محافظت از پوست فرد کمک می کند.

تیتان ماده ای معدنی است که از زمین استخراج می شود؛ در حالت طبیعی به اشکال مختلف کریستالی مانند آناتاز و روتیل وجود دارد و پس از فرآوری بصورت پودری سفید رنگ است. این ماده معدنی در صنایع مختلفی مانند رنگ و رزین، دارو سازی، غذایی، آرایشی و بهداشتی و… مورد استفاده قرار میگیرد.
تیتان در محصولاتی مانند سرامیک، نساجی، کاشی، پارچه لاستیک و محصولات مراقبت شخصی مناسب باشد وآن ها را در برابر نور ماورا بنفش محافظت نموده و آن ها را سفید تر و شفاف تر می نماید

 مشخصات دی اکسید تیتانیوم :

فروش تیتان

 تیتانیوم دی اکسید مهم ترین رنگ دهنده یا رنگدانه سفیدی می باشد که علاوه بر رنگ کردن ذرات باعث ایجاد اثر حفاظتی در برابر UV نیز است.

 این ماده دارای دو شکل آلوتروپی روتایل و آناتاز می باشد که به دلیل رنگ سفید ، ضریب شکست بالا ( ۴۹/۲- ۹۰/۲ ) ، درخشندگی عالی ، بی اثر ( خنثی بودن ) و مقاومت سایشی و حرارتی بالای آن ، درجه دیرگدازی بالا و توان زیاد در توزیع و انتشار یکنواخت در دریگر ترکیبات به عنوان عمده ترین و مهمترین ماده اولیه رنگ سفید در صنایع شناخته می شود .

تفاوت روتایل و آناتاز :

روتایل از شبکة بلوری با تراکم زیادتر نسبت به آناتاز تشکیل شده است و چگال‌تر بوده و ضریب شکست بالاتری را داراست.

محصول مرتبط : پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

 کاربرد دی اکسید تیتانیوم

مصرف عمده دی اکسید تیتانیوم در صنایع رنگ سازی به عنوان رنگدانه است و همچنین این ماده در صنایع سمنت پلاست , سنگ مصنوعی , رنگ سازی , سرامیک، پلاستیک، کاغذ و الکترونیک دارای کاربرد می باشد.

 این ماده دارای به دلیل داشتن دو شکل آلوتروپی روتیل و آناتاز در صنایع رنگ سازی ، کاغذسازی ، پلاستیک ، لاستیک و ... استفاده می گردد .

در ادامه بصورت مشروح در مودر کاربردهای وسیع دی اکسید تیتانیوم توضیح می دهیم .

دی اکسید تیتانیوم گرید رنگدانه (Pigment-grade Titanium Dioxide)

از دی اکسید تیتانیوم گرید رنگدانه ای، در طیف وسیعی از کاربردها که به تیرگی و روشنایی بالایی نیاز دارند ، استفاده می شود. در حقیقت ، بیشتر سطوح و موارد سفید و پاستلی و حتی سایه های تیره رنگ حاوی دی اکسید تیتانیوم هستند.

دی اکسید تیتانیوم رنگدانه ای در طیف وسیعی از برنامه ها استفاده می شود ، از جمله:

رنگها و پوششها (Paints and Coatings)

دی اکسید تیتانیوم کدری و دوام را ایجاد می کند ، در حالی که به اطمینان از دوام رنگ و محافظت از سطح رنگ شده کمک می کند.

پلاستیک ، چسب و لاستیک (Plastics, Adhesives and Rubber)

دی اکسید تیتانیوم می تواند به حداقل میزان شکنندگی ، محو شدن و ترک خوردگی که می تواند در پلاستیک ها و سایر مواد در اثر قرار گرفتن در معرض نور ایجاد شود ، کمک کند.

محصولات آرایشی و بهداشتی (Cosmetics)

از دی اکسید تیتانیوم با رنگدانه در برخی از مواد آرایشی استفاده می شود ؛ کمک کند تا لکه ها را پنهان کرده و پوست را روشن کند. دی اکسید تیتانیوم امکان استفاده از پوششهای نازک تر از مواد آرایشی را برای همان اثر مطلوب فراهم می کند.

قیمت دی اکسید تیتانیوم

کاغذ (Paper)

از دی اکسید تیتانیوم برای پوشاندن کاغذ استفاده می شود و باعث سفیدتر ، روشن و مات شدن آن می شود.

مواد و مواد لازم تماس با مواد غذایی (Food Contact Materials and Ingredients)

میزان تیرگی در برابر نور مرئی و ماورا بنفش که توسط دی اکسید تیتانیوم ارائه می شود ، از مواد غذایی ، نوشیدنی ها ، مکمل ها و داروسازی در برابر تخریب زودرس محافظت می کند و باعث ماندگاری محصول می شود. گریدهای خاصی از دی اکسید تیتانیوم با درجه رنگدانه با خلوص بالا نیز در قرصهای دارویی ، پوششهای کپسول و به عنوان یک کمک تزئینی در برخی غذاها استفاده می شود.

دی اکسید تیتانیوم با درجه آلترافاین ، یا در مقیاس نانو (Ultrafine-grade, or Nanoscale Titanium Dioxide)

درجه فوق العاده ریز دی اکسید تیتانیوم معمولاً در کاربردهای ویژه زیر استفاده می شود:

کرم ضد آفتاب (Sunscreen)
دی اکسید تیتانیوم در مقیاس نانو در حالی که به عنوان یک جاذب کارآمد نور UV عمل می کند ، در برابر نور مرئی شفاف می شود. از آنجا که اندازه ذرات بسیار ریز است ، دی اکسید نانو تیتانیوم نور مرئی را منعکس نمی کند ، اما نور ماورا UV بنفش را جذب می کند ، مانعی شفاف را ایجاد می کند که پوست را در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می کند. طبق بنیاد سرطان پوست ، استفاده از ضد آفتاب های حاوی دی اکسید تیتانیوم می تواند از بروز سرطان پوست جلوگیری کند.

کاتالیزورها (Catalysts)
دی اکسید تیتانیوم در مقیاس نانو به عنوان ماده پشتیبانی برای کاربردهای کاتالیزور استفاده می شود. عمده موارد استفاده در صنعت خودرو برای حذف انتشار مضر گازهای خروجی و در نیروگاه ها برای حذف اکسیدهای نیتروژن است

محصول پر فروش در زمینه مواد شیمیایی : رزین تصفیه آب

2019:07:18
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57