کلر - کلر مایع ، کلر جامد ، گاز کلر

کلر - کلر مایع ، کلر جامد ، گاز کلر

کلر :

کُلُر (انگلیسی: Chlorine) عنصر شیمیایی با عدد اتمی ۱۷ و نماد Cl است. کلر در فرم عنصری خود (Cl2) تحت شرایط استاندارد، کلرید، اکسیدکننده قوی است که برای سفید سازی پارچه‌ها و به عنوان ضد عفونی‌کننده رایج در استخرهای شنا برای تمیزی و بهداشت آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ِ کلر دو و نیم مرتبه از هوا سنگین تر، دارای بوی بسیار بد و خفه‌کننده و بسیار سمی است.

 نخستین گاز سمّی که در جنگ جهانی اول به کار گرفته شد گاز کلر تقریباً خالص بود.

آلمانی ها آن را در ۲۲ آوریل ۱۹۱۵ استفاده کردند. سپس هر دو طرف متخاصم، یعنی آلمان ها و نیرو های متفقین، از گازهای مختلفی که همه دارای ترکیب کلر بودند، استفاده نمودند . در جنگ جهانی دوم، نیرو های متفقین و دشمنان آنان ذخایر زیادی از کلر و گازهای دیگر داشتند ولی از آن ها استفاده نکردند

متوجه شدیم که کلر چگونه گازی سمی و خطرناک است. ولی با وجود این یکی از بهترین ابزار انسان برای حفظ پاک کنندگی  نیز به حساب میاید . کلر در ساختن موّاد جرم گبر و میکروب کش مورد استفاده قرار می گیرد . توسط کلر میکروب ها را از بین می برند.

  در خیلی از کشورها برای تصفیه  آب، از این گاز استفاده می کنند. به این ترتیب میکروب هایی که در آب موجود هستند، از بین میروند . برای این منظور در هر ۱ متر مکعب  حدود ۸/۰-۵/۰  گرم کلر خالص نیاز است. البته این مقدار کلر به انسان آسیبی نمی رساند، فقط گاهی ممکن است که آب، بوی آن را به خود بگیرد.

 کلر  هم به صورت گازی و هم به صورت مابع موجود است.

 کاربرد کلر :

از جمله کاربردهای متداول کلر، حذف و کنترل طعم و بو در آب آشامیدنی است. سایر کاربرد های کلر می توان به کنترل جلبک‌ها، حذف آهن و منگنز، حذف سولفید هیدروژن و حذف رنگ در آب اشاره نمود.

کلر خالص یکی از نابود کننده ترین گازهای سمّی و نیز یکی از مفید ترین آن ها به حساب می آید. این گاز در طبیعت به صورت جزیی از یک جسم مرکب پیدا  می شود؛ مانند نمک طعام که کلرورسدیم(سدیم کلرید) است.

این ماده برای جرم گیری اجسام و نیز برای تهیه ی گرد رنگ بری به کار می برند.

در صنعت تولید کاغذ نیز از آن برای سفید کردن کاغذ مصرف می کنند و این اصلی ترین مورد استفاده از کلر است. در رنگ سازی هم از این ماده استفاده می شود. هم چنین ترکیبی از آن با اکسیژن و پتاسیم در آتش بازی و تهیه ی کبریت بی خطر به کار می رود.

تتراکلرورکربن(تترا کلرید کربنCCl4) یکی دیگر از ترکیبات کلر است. تتراکلریدکربن ماده ای غیر قابل سوختن است و مصرف خشک شویی دارد. این ماده در برخی شیوه های آتش نشانی نیز به کار گرفته می شود. کلر به تنهایی یکی از مهم ترین وسایل ضد عفونی امروزی است.

کاشف کلر چی کسی بود ؟

  این گاز به طور خالص نخستین بار به وسیله ی یک شیمیدان سوئدی به نام کارل شِیلِه در سال ۱۷۷۴ کشف شد.

نحوه تولید کلر :

امروزه کلر را خیلی ارزان تولید می کنند. یعنی جریان برق را از محلول نمک طعام عبور می دهند و در نتیجه کلر خالص به وجود می آید .

 

نحوه تبدیل کلر به حالت مایع :

کلر را به دو طریق می توان به صورت مایع در آورد:

۱- عمل تبرید: یعنی آن را تحت تأثیر سرمای شدید قرار داد.

۲- عمل تراکم: یعنی این گاز را تحت شرایطی فشرده کرد.

کلر مایع را به وسیله ی تانکر های مخصوص یا درون استوانه های آهنی حمل و نقل می کنند.

 

سایر محصولات :

سپتیک تانک

2019:07:15
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57