سیلیس ، سیلیس فیلتر شنی

سیلیس یکی از مهمترین اجزاء فیلتر شنی می باشد.به همین دلیل به آن بعضا سیلیس فیلتر شنی نیز گفته می شود.

سیلیس

سیلیس با فرمول شیمیایی SiO₂ می باشد که از معدن استخراج شده و جز کانی هایی است که در موارد متعددی از جمله صنعت آب، کاربرد فراوان دارد منجمله در کارکرد سیستم فیلترشنی.
همواره استفاده از آب زلال و صاف یکی از دغدغه های مهم در زندگی روزمره به شمار می رود که تا حدودی فیلترشنی این مشکل را برطرف می کند.

سیلیس شبه فلز، جامد، به رنگ زرد روشن مایل به سفید، بی بو و قابل حل در آب نمی باشد. این مواد دارای سختی و نقطه  ذوب بالایی می باشد

سیلیکای بلوری به اشکال مختلف وجود دارد که بیش ترین آنها، کوارتز است.

نقطه جوش کوارتز 2230 درجه سانتیگراد (4046 درجه فارنهایت) و نقطه ذوب آن 1710 درجه سانتیگراد (3110 درجه فارنهایت) می‌ باشد. وزن مخصوص کوارتز56/2 می باشد .

این مواد در حالت بلوری به رنگ خاکستری تار می باشد و جلای فلزی دارد. با اینکه یک عنصر نسبتاً خنثی است ، ولی با هالوژن‌ ها و مواد قلیایی واکنش نشان می‌ دهد و بیشتر اسید ها به جز ترکیبی از اسید نیتریک و اسید هیدروفلوریک روی آنها تاثیر نمی گذارد. سیلیس عنصری بیشتر از 95 درصد از طول امواج ماورای بنفش را انتقال می ‌دهد.

کاربرد سیلیس در فیلترشنی :

فیلترشنی بدین صورت عمل می کند که آب از سه یا چهار لایه بستر سیلیس با سایز های مختلف عبور کرده و آبی زلال و صاف را تحویل می دهد.

لذا چیدمان سیلیس درون فیلتر شنی یکی از مهمترین المان های کارکرد فیلتر شنی می باشد.

انواع سایز بندی سیلیس :

سایز بندی سیلیس موجود در فیلترشنی ها بدین صورت می باشد

  •  1.5 – 5 میلیمتر
  •  3- 5 میلیمتر
  •  5- 8 میلیمتر
  •  8 – 12 میلیمتر

درصد خلوص سیلیس :

برای اینکه سیلیس بعد از شستشو به 95 درصد کارایی قبلی خود برگردد لازمست از سیلیس با درجه خلوص بالا استفاده گردد که دارای گرد و غبار و ناخالصی و ... نباشد.

کوارتز

کوارتز یکی از پلی مورف های سیلیس است که در فشار و درجه حرارت معمولی پایدار است. از این رو سیلیس آزاد در طبیعت به صورت کوارتز یافت می شود.

سیلیس کوارتزی

سیلیس کوارتزی دارای سختی بالایی میباشد از این رو بعد از خرد کردن سیلیس کوارتزی در فیلترشنی ها برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد سیلیس

سیلیس یکی از پرکاربردترین کانی های موجود در طبیعت می باشد که می توان به تعدادی از موارد آن اشاره نمود :

شیشه سازی، چینی سازی، تولید فروسیلیس، سرامیک سازی، تولید آجر ماسه آهکی، ریخته گری، تولید سدیم، تولید دیگر مواد سیلیسی، به عنوان نیمه هادی در صنعت الکترونیک و تولید پشم شیشه سیلیکات، لعاب، ریخته‌ گری و نسوز، در رنگ، پلاستیک، لاستیک، بتونه و چسب فولاد، الکترود، سند بلاست، شیشه و سیمان، رنگ سازی، صنایع تصفیه آب، در کنترل سایندگی لوله‌ های آب و فرمول بندی لعاب و مینا، انواع محلول مایع آن در صابون ‌سازی، پاک کننده‌ های صنعتی و عمومی، چسب، سیمان‌ سازی، ‌رنگ و پوشش، قالب ریخته ‌گری، شناور ‌سازی کانه، پایدار سازی پراکسید و کنترل خوردگی در لوله‌ های آب و …

سیلیس با توجه به درصد خلوصی که دارد به درجه بندی مختلفی تقسیم بندی می شود پس در هنگام خریدی همواره باید از سیلیسی با درجه خلوص بالا استفاده کرد که بازدهی بالایی داشته باشد.

عنوان دیگر سیلیس

دی اکسید سیلیسیم ؛ سیلیکا ؛ اکسید سیلیسیم ؛ کوارتز؛ ماسه

فرمول شیمیایی سیلیس

SiO2

 سایر محصولات

فیلتر شنی

سپتیک تانک

سیلیس قیمت سیلیس سیلیس فیلتر شنی 2019:07:08
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50