آنتی اسکالانت - قیمت آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت - قیمت آنتی اسکالانت

برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن غشاهای سیستم RO از یک ماده شیمیایی تصفیه آب به عنوان افزودنی آب جهت پیش تصفیه استفاده می شود.

در طی فرآیند تصفیه در سیستم RO قبل از ورود آب به غشای اسمز معكوس از طریق سیستم تزریق می شود.

برای پاکسازی سیستم های تصفیه آب و رفع گرفتگی ممبران های آب شیرین کن یا اسمز معکوس آنتی اسکالانت که نوعی ماده شیمیایی حلال می باشد لازم به ذکر است بعد از سپری شدن مدتی از فرآیند استفاده از دستگاه اسمز معکوس، نمک های موجود در آب باعث رسوب گذاری که در فیلترهای ممبران دستگاه آب شیرین کن می گردد که برای رفع این رسوبات از آنتی اسکالانت استفاده می کنند.

چرا میبایست از آنتی اسکالانت استفاده نماییم :

عدم استفاده از از این ماده محلول موجب بروز مشکلات عمده ای خواهد شد که به قسمتی از این مشکلات اشاره می کنیم :

 1. کاهش دبی خروجی آب
 2. عدم کاهش TDS آب
 3. از کار افتادگی فیلترهای ممبران
 4. پاره شدن غشا در برخورد با رسوبات

 آنتی اسکالانت

طریقه کارکرد آنتی اسکالانت :

عملکرد آنتی اسکالانت بدین به شیوه ای است که با ایجاد اختلاتی در واکنش تولید رسوبات موجب عدم تشکیل رسوب در مدت زمانی که آب از فیلترها عبور می کند و رسوب حاصل از آب عبوری از فیلترهای ممبران را از بین می برد.

چه میزان آنتی اسکالانت بایستی تزریق گردد :

در تزریق آنتی اسکالانت همواره بایستی به موارد زیر توجه داشته باشیم :

 1. آنالیز آب
 2. دبی آب
 3. دمای آب
 4. PH آب
 5. میزان ریکاوری سیستم
 6. نوع ممبران بکار رفته در سیستم
 7. با توجه به این موارد فوق و برخی دیگر از موارد مانند نوع آرایش فیلترهای ممبران در میزان تزریق آنتی اسکالانت از 1 تا 6 ppm تاثیرگذار است.

نکته مهم :

استفاده از روش اسمز معکوس یکی از پرهزینه ترین روش های تصفیه آب می باشد برای همین باید در نگهداری این دستگاه همواره دقت کافی را داشته باشیم تا موجب خرابی نشود یکی از روش های نگهداری از دستگاه اسمز معکوس استفاده از آنتی اسکالانت ها می باشد.

 انواع آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت ها انواع مختلفی دارند :

آنتی اسکالانت پایه فسفونات

خصوصیات این نوع آنتی اسکالانت در جلوگیری از تشکیل رسوب جز بهترین ها می باشند ولی خاصیت پراکنده سازی آنها بسیار محدود است.

آنتی اسکالانت پایه پلیمری

استفاده از چنین آنتی اسکالانت هایی دارای مزیت هایی منجمله داشتن غلظت بالا و جلوگیری از رسوب گذاری

برای آب های دریا، چاه های شور، آب های سخت در حالت کلی آب هایی با سختی زیر 1000 ppm استفاده می شود و نرخ خوردگی خیلی پایینی دارد و غیر سمی می باشد

عملکرد خوب برای پراکندگی در برابر رسوبات کربناتی و سولفاتی دارد

احتمال تشکیل جلبک را تا حد بسیار زیادی پایین می آورد.

قیمت آنتی اسکالانت

قیمت آنتی اسکالانت :

قیمت آنتی اسکالانت هر مقدار هم زیاد باشد بدلیل اینکه وظیفه مهمی دارد و از تحمیل شدن هزینه های بسیار زیاد تعویض ممبران به کارفرما جلوگیری میکند دارای ارزش می باشد.

در حقیقت قیمت ممبران بسیار بیشتر از قیمت آنتی اسکالانت بوده و چنانچه آنتی اسکالانت مرغوب با قیمت بالا استفاده نمائیم تا ممبران ها سالم بماند چیزی از دست نداده ایم .

روش کار دستگاه های آب شیرین کن صنعتی بر اساس روش اسمز معکوس طراحی شده اند و به صورت روزانه مقادیر زیادی آنتی اسکالانت مصرف می نمایند.

بنابراین مالکین این دستگاه ها اقدام به خرید آنتی اسکالانت می نمایند. که نهایتاً انتخاب بهترین کیفیت آنتی اسکالانت با کمترین قیمت تمام شده می باشد.

نظر به اینکه قیمت ممبران اسمز معکوس به عنوان هسته مرکزی دستگاه تصفیه آب بسیار بالا است و در صورت استفاده از آنتی اسکالانت با کیفیت پایین، ممبران ها دچار مشکلات متعددی می گردند و از جمله مشکلات می توان به کاهش چشمگیر طول عمر مفید ممبران ها خواهد بود.

در حال حاضر انواع آنتی اسکالانت با انواع قیمت ها در کشورهای مختلف وجود دارد که از جمله مهمترین آن ها می توان به آنتی اسکالانت فلوکن، آنتی اسکالانت جنسیس، آویستا اشاره نمود.

دوز تزریق آنتی اسکالانت بین 2 الی 10 میلی گرم بر لیتر مانع از ایجاد رسوب و فولینگ بر روی ممبران اسمز معکوس می گردد و از نظر قیمت و کیفیت مقرون به صرفه ترین نوع آنتی اسکالانت ها در ایران می باشد.

مواد شیمیایی اسمز معکوس و ضد باکتری RO چیست  ؟

مواد شیمیایی اسمز معکوس، یا مواد شیمیایی ضد باکتری RO و مواد شیمیایی مخصوصی هستند که در قسمت بالایی سیستم غشایی اسمز معکوس اضافه می شوند. این مواد شیمیایی اسمز معکوس برای جلوگیری یا کند شدن تشکیل رسوب معدنی در سطح غشا طراحی شده اند.

به همین دلیل، داروی مناسب برای عملکرد مداوم یک سیستم اسمز معکوس بسیار مهم است. رسوب مواد معدنی وقتی تشکیل می شود که مواد معدنی حل شده در آب مجاز به غلظت بیش از حد اشباع خود برسند، جایی که شروع به بیرون آمدن از محلول می کنند. مشابه لکه های آب روی یک پنجره ، آب پاشیده شده بر روی پنجره کاملاً واضح به نظر می رسد اما در هر قطره مواد معدنی حل می شوند.

از آنجا که آب تبخیر می کند مواد معدنی محلول در عقب مانده و خود را به عنوان یک نقطه آب سخت نشان می دهند.

آنتی اسکالانت قیمت

چرا نگهداری و تمیز کردن غشای اسمز معکوس مهم است؟

غشای RO به عنوان قلب یک سیستم تصفیه آب در سیستم اسمز معکوس است. کارکرد خوب سیستم نیازمند سلامت غشایی است که در قلب آن واقع است. پس بایستی دقت و مراقبت شود. بی توجهی به این مهم بطور قطع باعث بروز مشکلات در سیستم اسمز معکوس می‌شود.

اگر غشای RO به هر دلیلی ایراد داشته باشد، می تواند باعث صدمات جبران ناپذیری در عملکرد سیستم تصفیه، نظیر افت جریان آب خروجی، افزایش هزینه های عملیاتی و کیفیت پایین آب تصفیه شده، شود.

موارد متعددی برای محافظت و نگهداری از غشای اسمز معکوس وجود دارد که بایستی انجام یابد، ولی یکی از عوامل حیاتی در نگهداری واحد اسمز معکوس تمیز کردن غشا است. این کار از طریق پاک کردن و  زدون آلاینده هایی که به مرور زمان روی سطح آن تشکیل شده است، انجام می‌شود. با این کار می‌توان اطمینان داشت که غشا تا چندین سال عملکرد مطلوبی خواهد داشت.

آب وارد شده به سیستم تصفیه اسمز معکوس دارای انواع نمک‌ها و املاحی است که هنگام عبور از غشای RO روی سطح آن رسوب کرده (scaling)  و باعث کاهش عملکرد مطلوب سیستم می‌شود. برای جلوگیری از رسوب نمودن این مواد روی سطح غشا از ضد رسوب یا آنتی اسکالانت‌ (Antiscalant)  استفاده می شود.

میزان مناسب از ضد رسوب را قبل از ورود جریان آب به غشاهای اسمز معکوس به درون آب اضافه می‌کنند. تجهیزات تزریق کننده دوز مشخصی را بطور مداوم و به صورت اتوماتیک به درون جریان آب ورودی تزریق می‌کند. یکی از مشکلات اسمز معکوس اختلال در دستگاه تزریق است که باعث می‌شود تزریق آنتی اسکالانت بیشتر یا کمتر از مقدار معین شده انجام شود.

یکی از اهداف مهم در بهره برداری صحیح از دستگاه تصفیه آب بالا نگه داشتن عمر مفید ممبران می باشد . یکی از مهمترین عامل بازدارنده در ایجاد رسوب روی سطح ممبران استفاده از آنتی اسکالانت می باشد . از آنتی اسکالانت مرغوب با کیفیت بالا می تواند در نگهداری دستگاه تصفیه آب صنعتی با ما کمک نماید .

رسوباتی که بر روی ممبران ایجاد می شود چه مشکلاتی به وجود می آورد :

 1. برخورد کریستال های رسوب به ممبران باعث باز شدن منافذ ریز ممبران میشود .
 2. کاهش فشار آب و افزایش هدر رفت انرژی و هرینه نگهداری سیستم .
 3. پایین بودن راندمان سیستم
 4. افت محسوس آب تولید ممبران

آن دسته از موادی که بر سیستم ممبران رسوب ایجاد می کند عبارتند از : کربنات کلسیم CaCo3 ، سولفات کلسیم CaSo4 ، سولفات باریم BaSo4 و سولفات استرونیوم SrSo4 رسوبات سیلیکا SiO2 فلوراید کلسیم CaF که کمتر رایج هستند اما دردسر سازند برای ممانعت از این نمک های حل شده بر روی ممبرین آب وارده به سیستم Ro ، آنتی اسکالانت اضافه می شود .

اسکالانت

عیب های استفاده از آنتی اسکالانت بی کیفیت باعث می شود :

 • کم شدن گنجایش تولید
 • زیاد شدن مقدار نمک های حل شده در آب TPS خروجی تولید
 • بالا رفتن فشار پمپ های طبقاتی و کم شدن طول عمر پمپ
 • افزایش برق مصرف شده بدلیل مقدار آمپر

کثرت در شستن ممبران نشات گرفته از مسدود شدن کاهش طول عمر ممبران بخاطر وجود نمک های محلول در آب ورودی به دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس و آب شیرین کن که باعث بوجود آوردن گرفتگی و رسوب روزنه های میکرونی پلی آمید ممبران های اسمز معکوس اصطلاحا پدیده Scaling ایجاد میشود .

مقدار میزان استفاده و همچنین کارکرد کارایی آنتی اسکالانت با اهمیت به نرم افزارهای شرکت عامل و همچنین کیفیت آب ورودی ( آب شور و آب دریایی ) به دستگاه های اسمز معکوس اندازه گیری می شود . برای جلوگیری از رسوب و ته نشینی مواد از اسید میتوان استفاده کرد ولی اسیدها اصلا اقتصادی نمی باشد چراکه قیمت بالایی دارند و همچنین برلی نگه داری از اسیدها تجهیزات مانیتورینگ احتیاج دارید . برای احیا کردن این مواد هزینه زیادی لازم دارد . آنتی اسکالانت ها از اسیدها بسیار کم هزینه تر خواهد بود و همینطور تفاوت اصلی آن در هزینه نگهداری می باشد . برای نگهداری آنتی اسکالانت ها تجهیزات ویژه و هزینه بر لازم نیست .

آنتی اسکالانت موادی است که مانع رسوب و ته نشینی در محلول های بسیار اشباع می شوند . از پایه تشکیل دهنده این پلیمرها ، آکریلیک اسید ها و همچنین ارگانو فسفات را میتوان نام برد .

آنتی اسکالانت ها دارای بار منفی می باشند و  رسوبات نمکی بدلیل اینکه بار مثبت دارند باعث جذب آنتی اسکالانت می شوند و باعث تشکیل کریستال رسوب شده و از آب پساب یا آب دور ریز آب شیرین کن ها خارج می شود . بعبارت دیگر آنتی اسکالانت ها باعث پراکندگی املاح موجود در آب می شود و باعث افزایش زمان رسوب گذاری در غشا میکرونی ممبران می شود .

آنتی اسکالانت ها باعث پراکندگی املاح موجود در آب می شوند و باغث افزایش زمان رسوب گذاری در غشا میکرونی ممبران کاهش میدهد .

معمولا آنتی اسکالانت ها را با استفاده از آب تصفیه شده بصورت رقیق در می آورند و مقدار تزریقی آنتی اسکالانت ها با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته مانند Corola –  و .... محاسبه می گردد .

تزریق آنتی اسکالانت حتما باید قبل از فیلتر میکرونی انجام شود بدلیل اینکه عمر فیلتر میکرونی را هم تا بخشی بالا ببرد و دیرتر خراب و گرفته شود .

هر سیستم غشایی نظیر سیستم RO بطور طبیعی بر اثر وجود مواد معلق ، املاح محلول و پارامترهای میکروبی موجود در آب خوراکی دچار گرفتگی می شود که این امر لزوم مدنظر داشتن پشی تصفیه فیزیکی و شیمیایی صحیح سیستم را ضروری می سازد .

فرآیند ترسیب عبارتند از نشست نمک های کم محلول روی غشا نولینگ عبارت است از تجمع مواد معلق جامد و میکروارگانیسم های روی سطح غشا نولینگ در سیستم های RO یک پدیده تلقی می شود که با عملیات پیش تصفیه و فیلتراسیون مناسب و شستشوی شیمیایی در مواقع نیاز قابل کنترل است .

لایه گذاری و ترسیب کاهش راندمان کاری سیستم های فیلتراسیون غشایی دارای ممبران ، افزایش فشار و در نتیجه افزایش مصرف انرژی و هزینه های مرتبط با آن کاهش کیفیت آب بدست آمده و از کار افتادگی مکرر می شود . لازم بذکر است که عمر مفید فیلتر ممبرین بر اثر پدیده Scaling با ترتیب بشدت کاهش می یابد .

تشکیل رسوب زمانی اتفاق می افتد که غلظت نمک از حلالیت آن در شرایط محلول بالاتر رود . هسته های اولیه کریستال نقش کاتالیزوری را برای تشکیل کریستال های بیشتر از نمک بازی می کنند . زمانیکه این کریستال های نمکی به شرط اینکه به اندازه و حجم لازم برسد خارج و شروع به رسوب دهی می کنند . این فرآیند تا زمانی ادامه خواهد داشت که ......تشکیل دهنده نمک در محلول بصورت یون های اشباغ شوند .

علل لایه گذاری Scaling یا ترسیب :

 • افزایش غلظت مواد معدنی محلول در آب ورودی غشا
 • افزایش ph آب
 • ایجاد و افزایش سطوح مورد نیاز برای ترسیب
 • افزایش دمای آب

تشکیل ماهیت رسوب مختاف با توجه به ماهیت رسوب قابل کنترل ، غیر کنترل می باشد . برخی رسوبات نظیر سولفات و سیلیکات پس از تشکیل بسیار سخت شستشو می شوند . همچنین باعث کاهش .... سریع کارایی سیستم RO ممبران می شود . بنابراین باید پیش تصفیه مناسب کار با میزان جریان های طراحی و تزریق مواد شیمیایی از تشکیل این رسوبات جلوگیری کرد .

رسوب و گرفتگی قادر به کاهش فضای موثر بین مواد بوده و موجب کاهش تلاطم جریان می شوند که نتیجه آن افزایش بلوریزاسیون غلظت در سطح غشا است . وقتی که سطح غشا موثر  کاهش یاید ، تلاطم کاهش خواهد یافت و تمیز نمودن سطح غشا مشکلتر می شود . زیرا امکان فرستادن محلول های شیمیایی به سطوح مسدود شده و توسط مواد جامد کاهش می یابد . امکان جلوگیری از تشکیل رسوب با استفاده از بازدهی سیستم و تزریق مواد شیمیایی وجود دارد .

اکثر مواد بازدارنده خاصیت معلق نگهدارندگی نیز دارند . خاصیت معلق نگهدارندگی با محاصره ذرات معلق نمک ، آهن و یا مواد آلی جامد صورفت گرفته و سبب دفع آن ها توسط سایز آنیون های موجود در محلول می شود . این فرآیند از تجمع ذرات و تشکیل ذرات بزرگتر جلوگیری می نماید .

بازدارنده های رسوب فقط در کاهش فرآیند رسوب و یا کاهش فرآیند و تراکم ذرات رسوب می شوند و فرآیند ترسیب را بطور کامل متوقف نمی کند . البته در یک سیستم RO کافیست تا مواد بازدارنده از تشکیل رسوب تا هنگام خروج جریان غلیظ از سیستم بخوبی عمل می کند .

انواع مواد بازدارنده رسوب :

آنتی اسکالانت پایه فسفوناته ( فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت ) :

 1. اغلب آنتی اسکالانت ها دارای رفتار ساختار مولکولی با گروه های عاملی شامل اسید کربوکسیلیک ( CoOH- ) هستند . مولکولهای پلی اکرین با وزن مولکولی پایین ( جرم مولکولی بین 100 تا 5000) شامل چندین گروه عانل اسید کربوکسیلیک هستند و بطور مشترک در بسیاری تز بازدارنده ها مورد استفاده قرار می گیرد . این نوع بازدارنده ها در جلوگیری از تشکیل سولفات و کربنات جزو بهترین ها سهتند ، اما خاصیت پراکنده سازی آنها محدود می باشد .
 2. هگزات فسفات سدیم ( SHMP ) یکی دیگر از موادی است که به عنوان بازدارنده انتخاب می شود ، زیرا علاوه بر نقش بازدارندگی رسوب دارای مزیت ارزانی نیزمی باشد . از معایب این ماده ناپایداری و نیز انحلال دشوار آن است .  اگر هر سه روز یکبار هم زده نشود ، هگزات فسفات به فسفات هیدرولیز می شود که در ph خنثی با کلسیم ترکیب شده و فسفات تشکیل میدهد که خود نوعی نمک می باشد و می تواند موجب گرفتگی غشای سیستم شود . ارگانو فسفات ها در مقایسه با سدیم هگزات متافسفات پایدارتر است . خواص بازدارندگی و پراکنده سازی این ماده شبیه به سدیم سگزات متا فسفات است . اما برخلاف سدیم هگزا متا فسفات پایدارتر است .
 3. پلی اکریل با جرم مولکولی سنگین ( جرم مولکولی بین 6000 تا 25000 ) در پراکنده سازی بهترین اثر را دارد . اما به اندازه اکریل های سبک در بازدارندگی رسوب موثر نیستند .

بازدارنده های ترکیبی نتایج بهتری را نسبت به بازدارنده های تک مولکولی از خود نشان می دهند . درصورت استفاده از یک بازدارنده تک مولکولی احتمال بیشتری وجود دارد که تزریق بیش از حد بازدارنده موجب می شود که خود بازدارنده بصورت کاتیون چند ظرفیتی از محلول خارج شود . بعضی از انواع بازدارنده های ترکیبی شامل پلی اکریل به جرم مولکولی سبک و سنگین هستند تا از قدرت کافی برای بازدارندگی در پراکنده سازی برخوردار باشند .

آنتی اسکالانت های پایه پلیمری :

فرآیندهای آنتی اسکالانت های پایه پلیمری :

 • غلظت بالایی دارند
 • اجازه رسوب گذاری به هیچ نوع رسوب کربناتی و فسفاتی را نمی دهند .
 • طیف وسیعی از آبها شامل آب دریا و آ ب شور چاه ها و آب های سخت شیرین و آبهای سختی زیر 1000 ppm را در بر می گیرد .
 • بعلت قدرت بالای کیلیت کنندگی ( chelating agent ) عملکرد بهتری از خود نشان می دهند .
 • دارای نرخ خوردگی بسیار پایینی هستند ( ضد خوردگی )
 • غیر سمی می باشند و مشکلات پوستی و تنفسی جهت انسان ندارد .
 • دارای عملکرد خوب پراکندگی در برابر رسوبات کربناتی و سولفاتی دارند .
 • نیاز به شستشوی ممبراین را در فاصله زمانی طولانی تری فراهم نماید .
 • احتمال تشکیل جلبک و آلاینده های زیستی را به مقدار زیادی کاهش می دهد .

میزان مصرف آنتی اسکالانت ها به پارامترهای زیر بستگی دارند :

 1. آنالیز آب
 2. میزان دبی
 3. دمای آب
 4. Ph آب
 5. میزان ریکاوری سیستم
 6. منبع آب
 7. نوع ممبرین و نحوه آرایش ممبرین

بطور معمول میزان تزریق آنتی اسکالانت ها در محدوده 3 -6 ppm می باشد .

RO حجم آب ورودی به مدت 24 ساعت ( m3 ) * روند مصرف پیشنهادی طبق جدول ( 1-6 ppm ) = مقدار آنتی اسکالانت مصرفی در 24 ساعت ( gr )

انباشت رسوب و استفاده از آنتی اسکالانت

فرآیند پوسته پوسته شدن به معنی رسوب گذاری ذرات بر روی غشاهای ممبران است بدون وجود برخی از عملیات مهار رسوب ، غشاهای اسمز معکوس (RO) و معابر جریان در درون عناصر غشایی به علت رسوب کربنات کلسیم ، سولفات کلسیم ، سولفات باریم و سولفات استرانسیوم انباشته می شوند. بیشتر آبهای طبیعی دارای یون های کلسیم ، سولفات و بی کربنات نسبتاً بالایی می باشند.

در فرآیند نمک زدایی غشایی در نسبت های ریکاوری بالا ، حلالیت گچ و کلسیت از سطح اشباع بیشتر شده و باعث تبلور در سطوح غشایی می گردد. انباشته شدن رسوب موجب ، کاهش کارایی فرآیند و افزایش هزینه های عملیاتی می شود.

پس از یک دوره القایی جریان آب به سرعت کاهش می یابد. طول این دوره با نوع رسوب و میزان اشباع فوق العاده نمک کم محلول متفاوت است.

دوره القاء برای کربنات کلسیم نسبت به رسوب های سولفات مانند سولفات کلسیم بسیار کوتاه تر است. از نظر اقتصادی بهتر است از تشکیل رسوب پیشگیری شود حتی با  وجود پاک کننده های موثر برای رسوب. رسوب غالباً معابر خوراک عنصر RO را به هم وصل می کند و تمیز کردن را دشوار و بسیار وقت گیر می کند. همچنین این خطر وجود دارد که پوسته پوسته شدن به سطح غشا آسیب برساند.

محصول پر فروش : رزین تبادل یونی

معمولاً سه روش کنترل رسوب وجود دارد:

اسیدی شدن

نرم شدن تبادل یونی

تزریق آنتی اسکالانت

اسیدی شدن :

اسید یون های کربنات را حذف می کند و یکی از واکنش دهنده های لازم برای رسوب کربنات کلسیم را از بین می برد. این در پیشگیری از رسوب کربنات کلسیم بسیار مؤثر است ولی در جلوگیری از انواع دیگر رسوب ها بسیار مؤثر است. مضرات اضافی شامل خوردگی اسید ، هزینه مخازن و تجهیزات نظارتی و این واقعیت است که اسید باعث کاهش pH نفوذ RO می شود.

نرم شدن تبادل یونی :

این روش از سدیمی که برای یون های منیزیم و کلسیم که در آب خوراک RO متمرکز شده اند ، تبادل می شود ، به دنبال معادلات شیمیایی:

Ca²⁺+2NaZ=>2Na⁺+CaZ₂

Mg²⁺+2NaZ=>2Na⁺+MgZ₂

 (NaZ نشان دهنده رزین تبادل سدیم).

هنگامی که تمام یون های سدیم به وسیله کلسیم و منیزیم جایگزین شده اند ، رزین باید با محلول آب نمک احیا شود. نرم شدن تبادل یونی نیاز به خوراک مداوم اسید یا آنتی اسکالانت را از بین می برد.

آنتی اسکالانت ها : مواد فعال سطحی هستند که با واکنش های بارش از سه طریق اصلی تداخل می کنند:

مهار آستانه :

این توانایی آنتی اسکالانت برای نگه داشتن محلول های اشباع نشده اشباع شده از نمک های محلول بهاری است.

اصلاح کریستال:

این خاصیت آنتی اسکالانت که اشکال کریستالی را تحریف کند و در نتیجه رسوب غیر چسبنده نرم باشد. به عنوان یک کریستال در سطح زیر میکروسکوپی شکل می گیرد ، گروه های منفی مستقر در مولکول آنتی اسکالانت به بارهای مثبت روی هسته های رسوبحمله می کنند و تعادل الکترونیکی لازم برای تکثیر رشد کریستال را مورد حمله قرار می دهند. هنگام درمان با اصلاح کننده های کریستالی ، کریستال های رسوب تحریف شده به نظر می رسند  به طور کلی بیضی شکل بیشتر و فشرده تر هستند.

پراکندگی:

 پراکندگی توانایی برخی از آنتی اسکالانت در جذب کریستال ها یا ذرات کلوئیدی و انتقال بار آنیونی بالا است که تمایل به جدا کردن کریستال ها دارد. بار آنیونی بالا همچنین ذرات را از بارهای ثابت آنیونی موجود در سطح غشایی جدا می کند.

در طی دو دهه گذشته ، نسل جدیدی از مواد آنتی اسکالانت به صورت تجاری پدید آمده اند  که در آن مواد تشکیل دهنده اکثرا مخلوط اختصاصی پلی کربوکسیلات و مولکولهای مختلف وزن مولکولی هستند.

روش های محاسبه برای پیش بینی احتمال تشکیل رسوب وجود دارد. استفاده از این پیش بینی ها بستگی به تجزیه و تحلیل به روز آب و آگاهی از پارامترهای طراحی سیستم دارد. یون های موجود در منبع تغذیه اگرچه در سیستم RO متمرکز شده اند نقطه پتانسیل در رسوب حداکثر جریان کنسانتره است. از این رو نوع و دوز آنتی اسکالانت بر اساس تجزیه و تحلیل مواد معدنی در این مرحله استوار است.

مهم است که بهینه سازی آنتی اسکالانت با توجه به نوع و دوز ، شناسایی ماده مقدماتی مناسب برای استفاده و رابطه نوع دوز-القاء برای سطح طولانی اشباع فوق العاده حائز اهمیت باشد.

محصول مرتبط : رسوب زدا

2019:07:08
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57