آنتی اسکالانت - قیمت آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت – Anti Scaline

برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن غشاهای سیستم RO از یک ماده شیمیایی تصفیه آب به عنوان افزودنی آب جهت پیش تصفیه استفاده می شود.

در طی فرآیند تصفیه در سیستم RO قبل از ورود آب به غشای اسمز معكوس از طریق سیستم تزریق می شود.

برای پاکسازی سیستم های تصفیه آب و رفع گرفتگی ممبران های آب شیرین کن یا اسمز معکوس آنتی اسکالانت که نوعی ماده شیمیایی حلال می باشد لازم به ذکر است بعد از سپری شدن مدتی از فرآیند استفاده از دستگاه اسمز معکوس، نمک های موجود در آب باعث رسوب گذاری که در فیلترهای ممبران دستگاه آب شیرین کن می گردد که برای رفع این رسوبات از آنتی اسکالانت استفاده می کنند.

چرا میبایست از آنتی اسکالانت استفاده نماییم :

عدم استفاده از از این ماده محلول موجب بروز مشکلات عمده ای خواهد شد که به قسمتی از این مشکلات اشاره می کنیم :

 1. کاهش دبی خروجی آب
 2. عدم کاهش TDS آب
 3. از کار افتادگی فیلترهای ممبران
 4. پاره شدن غشا در برخورد با رسوبات


طریقه کارکرد آنتی اسکالانت :

عملکرد آنتی اسکالانت بدین به شیوه ای است که با ایجاد اختلاتی در واکنش تولید رسوبات موجب عدم تشکیل رسوب در مدت زمانی که آب از فیلترها عبور می کند و رسوب حاصل از آب عبوری از فیلترهای ممبران را از بین می برد.

چه میزان آنتی اسکالانت بایستی تزریق گردد :

در تزریق آنتی اسکالانت همواره بایستی به موارد زیر توجه داشته باشیم :

 1. آنالیز آب
 2. دبی آب
 3. دمای آب
 4. PH آب
 5. میزان ریکاوری سیستم
 6. نوع ممبران بکار رفته در سیستم
 7. با توجه به این موارد فوق و برخی دیگر از موارد مانند نوع آرایش فیلترهای ممبران در میزان تزریق آنتی اسکالانت از 1 تا 6 ppm تاثیرگذار است.

نکته مهم :

استفاده از روش اسمز معکوس یکی از پرهزینه ترین روش های تصفیه آب می باشد برای همین باید در نگهداری این دستگاه همواره دقت کافی را داشته باشیم تا موجب خرابی نشود یکی از روش های نگهداری از دستگاه اسمز معکوس استفاده از آنتی اسکالانت ها می باشد.

 انواع آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت ها انواع مختلفی دارند :

آنتی اسکالانت پایه فسفونات

خصوصیات این نوع آنتی اسکالانت در جلوگیری از تشکیل رسوب جز بهترین ها می باشند ولی خاصیت پراکنده سازی آنها بسیار محدود است.

آنتی اسکالانت پایه پلیمری

استفاده از چنین آنتی اسکالانت هایی دارای مزیت هایی منجمله داشتن غلظت بالا و جلوگیری از رسوب گذاری

برای آب های دریا، چاه های شور، آب های سخت در حالت کلی آب هایی با سختی زیر 1000 ppm استفاده می شود و نرخ خوردگی خیلی پایینی دارد و غیر سمی می باشد

عملکرد خوب برای پراکندگی در برابر رسوبات کربناتی و سولفاتی دارد

احتمال تشکیل جلبک را تا حد بسیار زیادی پایین می آورد.

قیمت آنتی اسکالانت :

قیمت آنتی اسکالانت هر مقدار هم زیاد باشد بدلیل اینکه وظیفه مهمی دارد و از تحمیل شدن هزینه های بسیار زیاد تعویض ممبران به کارفرما جلوگیری میکند دارای ارزش می باشد.

در حقیقت قیمت ممبران بسیار بیشتر از قیمت آنتی اسکالانت بوده و چنانچه آنتی اسکالانت مرغوب با قیمت بالا استفاده نمائیم تا ممبران ها سالم بماند چیزی از دست نداده ایم .

روش کار دستگاه های آب شیرین کن صنعتی بر اساس روش اسمز معکوس طراحی شده اند و به صورت روزانه مقادیر زیادی آنتی اسکالانت مصرف می نمایند.

بنابراین مالکین این دستگاه ها اقدام به خرید آنتی اسکالانت می نمایند. که نهایتاً انتخاب بهترین کیفیت آنتی اسکالانت با کمترین قیمت تمام شده می باشد.

نظر به اینکه قیمت ممبران اسمز معکوس به عنوان هسته مرکزی دستگاه تصفیه آب بسیار بالا است و در صورت استفاده از آنتی اسکالانت با کیفیت پایین، ممبران ها دچار مشکلات متعددی می گردند و از جمله مشکلات می توان به کاهش چشمگیر طول عمر مفید ممبران ها خواهد بود.

در حال حاضر انواع آنتی اسکالانت با انواع قیمت ها در کشورهای مختلف وجود دارد که از جمله مهمترین آن ها می توان به آنتی اسکالانت فلوکن، آنتی اسکالانت جنسیس، آویستا اشاره نمود.

دوز تزریق آنتی اسکالانت بین 2 الی 10 میلی گرم بر لیتر مانع از ایجاد رسوب و فولینگ بر روی ممبران اسمز معکوس می گردد و از نظر قیمت و کیفیت مقرون به صرفه ترین نوع آنتی اسکالانت ها در ایران می باشد.

مواد شیمیایی اسمز معکوس و ضد باکتری RO چیست  ؟

مواد شیمیایی اسمز معکوس، یا مواد شیمیایی ضد باکتری RO و مواد شیمیایی مخصوصی هستند که در قسمت بالایی سیستم غشایی اسمز معکوس اضافه می شوند. این مواد شیمیایی اسمز معکوس برای جلوگیری یا کند شدن تشکیل رسوب معدنی در سطح غشا طراحی شده اند.

به همین دلیل، داروی مناسب برای عملکرد مداوم یک سیستم اسمز معکوس بسیار مهم است. رسوب مواد معدنی وقتی تشکیل می شود که مواد معدنی حل شده در آب مجاز به غلظت بیش از حد اشباع خود برسند، جایی که شروع به بیرون آمدن از محلول می کنند. مشابه لکه های آب روی یک پنجره ، آب پاشیده شده بر روی پنجره کاملاً واضح به نظر می رسد اما در هر قطره مواد معدنی حل می شوند.

از آنجا که آب تبخیر می کند مواد معدنی محلول در عقب مانده و خود را به عنوان یک نقطه آب سخت نشان می دهند.

چرا نگهداری و تمیز کردن غشای اسمز معکوس مهم است؟

غشای RO به عنوان قلب یک سیستم تصفیه آب در سیستم اسمز معکوس است. کارکرد خوب سیستم نیازمند سلامت غشایی است که در قلب آن واقع است. پس بایستی دقت و مراقبت شود. بی توجهی به این مهم بطور قطع باعث بروز مشکلات در سیستم اسمز معکوس می‌شود.

اگر غشای RO به هر دلیلی ایراد داشته باشد، می تواند باعث صدمات جبران ناپذیری در عملکرد سیستم تصفیه، نظیر افت جریان آب خروجی، افزایش هزینه های عملیاتی و کیفیت پایین آب تصفیه شده، شود.

موارد متعددی برای محافظت و نگهداری از غشای اسمز معکوس وجود دارد که بایستی انجام یابد، ولی یکی از عوامل حیاتی در نگهداری واحد اسمز معکوس تمیز کردن غشا است. این کار از طریق پاک کردن و  زدون آلاینده هایی که به مرور زمان روی سطح آن تشکیل شده است، انجام می‌شود. با این کار می‌توان اطمینان داشت که غشا تا چندین سال عملکرد مطلوبی خواهد داشت.

آب وارد شده به سیستم تصفیه اسمز معکوس دارای انواع نمک‌ها و املاحی است که هنگام عبور از غشای RO روی سطح آن رسوب کرده (scaling)  و باعث کاهش عملکرد مطلوب سیستم می‌شود. برای جلوگیری از رسوب نمودن این مواد روی سطح غشا از ضد رسوب یا آنتی اسکالانت‌ (Antiscalant)  استفاده می شود.

میزان مناسب از ضد رسوب را قبل از ورود جریان آب به غشاهای اسمز معکوس به درون آب اضافه می‌کنند. تجهیزات تزریق کننده دوز مشخصی را بطور مداوم و به صورت اتوماتیک به درون جریان آب ورودی تزریق می‌کند. یکی از مشکلات اسمز معکوس اختلال در دستگاه تزریق است که باعث می‌شود تزریق آنتی اسکالانت بیشتر یا کمتر از مقدار معین شده انجام شود.

آنتی اسکالانت قیمت آنتی اسکالانت آنتی اسکالانت پایه پلیمری آنتی اسکالانت پایه فسفونات 2019:07:08
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50