آنتی اسکالانت | قیمت آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت نوعی ماده شیمیایی حلال می باشد که به منظور پاکسازی در زمینه تصفیه آب و رفع گرفتگی ممبران های آب شیرین کن یا اسمز معکوس بکار می رود.

بعد از گذشت مدتی در فرآیند استفاده از سیستم اسمز معکوس، نمک های موجود در آب باعث رسوب گذاری که در فیلترهای ممبران دستگاه آب شیرین کن می گردد که برای رفع این رسوبات از آنتی اسکالانت استفاده می کنند.

در صورتیکه که از این ماده استفاده نشود سبب ایجاد مشکلات عدیده ای خواهد شد که به بخشی از این مشکلات اشاره می کنیم:

 •  کاهش دبی خروجی آب
 •  عدم کاهش TDS آب
 •  از کار افتادگی فیلترهای ممبران
 •  پارگی غشا در برخورد با رسوبات
 •  و ...


آنتی اسکالانت بدین شکل عمل می کند که با ایجاد اختلاتی در واکنش تولید رسوبات سبب می شود که امکان تشکیل رسوب در مدت زمان عبور آب از فیلترهای ممبران را از بین می برد.

میزان تزریق آنتی اسکالانت

برای تزریق آنتی اسکالانت همواره باید به موارد زیر دقت کرد:
آنالیز آب، دبی آب، دما، PH، میزان ریکاوری سیستم و نوع ممبران بکار رفته در سیستم با توجه به این موارد و برخی دیگر از موارد همچون نوع آرایش فیلترهای ممبران میزان تزریق آنتی اسکالانت مشخص می شود که از 1 تا 6 ppm می باشد.
استفاده از روش اسمز معکوس یکی از پرهزینه ترین روش های تصفیه آب می باشد برای همین باید در نگهداری این دستگاه همواره دقت کافی را داشته باشیم تا موجب خرابی نشود یکی از روش های نگهداری از دستگاه اسمز معکوس استفاده از آنتی اسکالانت ها می باشد.

آنتی اسکالانت ها انواع مختلفی دارند :

آنتی اسکالانت پایه فسفونات (COOH-)

این نوع آنتی اسکالانت ها در جلوگیری از تشکیل رسوب جز بهترین ها می باشند ولی خاصیت پراکنده سازی آنها بسیار محدود است.

آنتی اسکالانت پایه پلیمری

استفاده از چنین آنتی اسکالانت هایی دارای مزیت هایی می باشد :

 • داشتن غلظت بالا
 • جلوگیری از رسوب گذاری
 • برای آب های دریا ، چاه های شور ،آب های سخت و به طور کلی آب هایی با سختی زیر 1000 ppm استفاده می شود.
 • نرخ خوردگی خیلی پایینی دارد
 • غیر سمی می باشد
 • عملکرد خوب برای پراکندگی در برابر رسوبات کربناتی و سولفاتی دارد
 • احتمال تشکیل جلبک را تا حد بسیار زیادی پایین می آورد.

قیمت آنتی اسکالانت

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی که بر اساس روش اسمز معکوس (reverse osmosis) طراحی گردیده اند به صورت روزانه مقادیر زیادی آنتی اسکالانت مصرف می نمایند.
بنابراین مالکین این دستگاه ها اقدام به خرید آنتی اسکالانت می نماید. نکته مهم در اینجا انتخاب بهترین کیفیت آنتی اسکالانت با کمترین قیمت تمام شده می باشد.
باید توجه نمود که قیمت ممبران اسمز معکوس به عنوان هسته مرکزی تصفیه آب بسیار بالا است و در صورت استفاده از آنتی اسکالانت با کیفیت پایین، ممبران ها دچار مشکلات متعددی می گردند و از جمله مشکلات عدیده کاهش چشمگیر طول عمر مفید ممبران ها خواهد بود.
در حال حاضر انواع آنتی اسکالانت با قیمت های مختلف در کشور وجود دارد که از جمله مهمترین آن ها می توان به:
آنتی اسکالانت فلوکن (Flocon)، انتی اسکالانت جنسیس، آویستا، Dequest اشاره نمود.
این محصولات با دوز تزریق بین 2 الی 10 میلی گرم بر لیتر مانع از ایجاد رسوب و فولینگ بر روی ممبران اسمز معکوس می گردد و از نظر قیمت و کیفیت مقرون به صرفه ترین نوع آنتی اسکالانت ها در ایران می باشد.

سوال : آیا بوسیله آنتی اسکالانت آهن موجود در آب را می توان حذف نمود ؟
روش های حذف آهن از آب به علت ماهیت این یون بسیار پیچیده است. آهن به دو صورت دو ظرفیتی و سه ظرفیتی در آب حل می شود.
تعادل این یون یعنی آهن در آب به عوامل متعددی از قبیل میزان اکسیژن حل شده در آب، pH آب و وجود فرآیندهای دیگر شیمیایی مانند کلر زنی بستگی دارد.
آهن و منگنز معمولاً در آب های بدون اکسیژن مانند آب چاه به صورت دو ظرفیتی یافت می شوند. حال آنکه اگر همین آب ها را در معرض هوا قرار دهیم و یا کلر زنی انجام دهیم، یون های آهن به صورت سه ظرفیتی و منگنز به صورت چهار ظرفیتی در می آیند.
نتیجه اینکه اگر آب حاوی آهن با اکسیژن در تبادل نباشد و در شرایط اسیدی وارد ممبران ها شود، آهن محلول آسیبی به ممبران اسمز معکوس وارد نخواهد کرد.
در صورتی که اگر مقداری آهن سه ظرفیتی بر روی غشاء ممبران رسوب کند این یون مانند کاتالیزور عمل کرده و ضمن اکسایش آهن دو ظرفیتی، باعث تخریب ممبران ها خواهد شد. یکی از کاربردهای انواع آنتی اسکالانت، جلوگیری از اکسید شدن آهن و به عبارتی حصول اطمینان از محلول بودن آهن می باشد.

 

آنتی اسکالانت   قیمت آنتی اسکالانت   2019:07:08
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50