ژئوتکستایل

ژئوتکستایل یا زمین پارچه، صفحات نفوذپذیری هستند که از الیاف پلی استر یا پلی پروپیلن به دو صورت بافته شده و بافته نشده ساخته میشوند. ژئوتکستایل که از خانواده منسجوات است در هنگام استفاده همراه با خاک، توانایی جداسازی، فیلترکردن، تقویت، حفاظت یا تخلیه را دارند.ژئوکستایل با روش هایی از جمله سوزنکاری، حرارتی و یا شیمیایی تولید می گردد و دارای ساختار نمدی و بی بافت است. ژئوتکستایل ها دارای مزایا و خصوصیاتی نظیر اجرای بسیار سریع، وزن کم، مقاومت بالا، هزینه بسیار کم، طول عمر بسیار بالا، تخریب کمتر در محیط زیست را داراست. ژئوتکستایل ها با هدف تسطیح و تحکیم زمین ها در جهت انجام پروژه های عمرانی استفاده میشوند. ساختار متخلخل باعث وجود خواص مطلوبی چون موئینگی و جذاب آب، تحمل فشار و ضریات، جذب قیر و مهمتر از همه امکان عبور انتخابی یعنی عبور دادن سیالات در حالی که ذرات خاک اجازه عبور ندارند.

انواع ژئوتکستایل :

ژئوتکستایل دارای دو نوع بافته و نبافته وجود دارد.

لایه ژئوتکستایل چیست؟

لایه ژئوکستایل یک لایه پلیمری است که نقش تسطیح و تحکیم زمین های پروژه های عمرانی را برعهده دارد.

وظایف و کاربرد ژئوتکستایل

ژئوتکستایل به دلیل اینکه توان ایفای نقش متعدد در انواع زمینه هاست دارای کاربردها و وظایف بیشماری است.

نقش عمده در جداسازی جاده : یکی از عواملی که باعث شکست جاده میشود وجود لایه سنگ هایی است که معمولا به دلیل ترافیک یا ارتعاش موجب از بین رفتن لایه های بالایی می شود. که این تخریب جاده ممکن است اثرات جانی و مالی داشته باشد. امروزه با استفاده از ژئوتکستایل عملکرد بزرگراه ها؛ جاده ها، پارکینگ ها، فرودگاه ها و بارانداز ها بسیار عالی شده است.

نقش عمده در زیرسازی جاده : ژئوتکستایل با توجه به شرایط محیطی نقش جداساز بین ساب گرید و مواد سنگی را ایفا می کند در واقع فیلتراسیون ژئوتکستایل آب را چه تحت فشار و چه در حالت جریان ثابت با فیلتر از خود عبور داده و از عبور خاک نرم به لایه سنگی و لایه های زهکش جلوگیری میکند. امروزها ژئوتکستایل نقش زهکشی در جاده را ایفا میکند و بسیار تاثیر گذار بوده است.

نقش عمده بر روی روکش جاده ها :

ژئوتکستایل بین اندود اتصال و لایه جدید آسفالت یک سد رطوبتی موثر را ایجاد میکند و زیر پی را در مقابل نفوذ آب سطحی حفظ میکند. عامل اصلی تخریب روسازی جاده تزریق آب ناخواسته به درون ترک موجود در سطح فرش است.

نقش عمده در سدسازی:

ژئوتکستایل در سدسازی نقش ضد آب و جلوگیری کننده از نشست آب از بدنه سد را ایفا میکند. ژئوتکستایل سنگین بعنوان لایه محافظتی به کار میرود. زهکشی سطحی دیواره سد با ژئوتکستایل انتقال رطوبت را کاهش میدهد.

نقش عمده در زیر سازی خط آهن :

ژئوتکستایل در خط آهن وظیفه تثبیت خط آهن را ایفا میکند. ژئوتکستایل مکانیزمی جهت زهکشی حاشیه های خط آهن ایجاد میکند و عملکرد زهکشی را بهبود میبخشد.

نقش عمده در کنترل فرسایش : 

ژئوتکستایل در زهکشی های سواحل، سیستم های حفاظتی و اسکله نقش عمده ای ایفا میکند و نیز برای کنترل دائمی فرسایش شبیه زهکشی زیرزمینی است. اگر ژئوتکستایل نباشد ضربات موج آب باعث تخریب بتن آرمه میشود.

 

نقش عمده در حفاظت از ژئوممبرین :

ژئوتکستایل بعنوان بالشتک محافظتی از لایه های کنترل ضایعات در برابر سوراخ شدگی و صدمات دیگر نقش عمده ای ایفا میکند. بدون لایه های محافظ مواد زائد باعث آسیب دیدگی ممبرین میشود و در نهایت کیفیت و کارایی لایه ها را میکاهد.

نقش عمده در مقاوم سازی زمین در مقابل زلزله :

زهکش های نیم پیش ساخته ژئوتکستایلی که بعد از حفاری خاک توسط ماشین های حفاری لایه های ژئوتکستایل درون برش قرار میگیرد و به وسیله خاک های دانه ای برمیگردد. یکی از مزیت های بزرگ ژئوتکستایل هزینه بسیار کم، نصب سریع، کاهش روانگرایی، پیوستگی مطمئن زهکش، نفوذپذیری بسیار بالا است که خسارات وارده از زمین لرزه ها میکاهد.

ژئوتکستایل بعنوان چمن مصنوعی:

یکی از مشکلاتی که مهندسان عمران در هنگام انجام پروژه های عمرانی با آن مواجه میشوند یکنواخت بودن زمین است. معمولا اگر با یک زمین نایکنواخت مواجه شوند باید از ژئوکستایل به عنوان چمن مصنوعی برای تسطیح زمین استفاده کنند با اینکار هزینه تسطیح نیز صرفه جویی میشود

نقش عمد در لاینینگ و ایزولاسیون تونل ها :

معمولا در ایزولاسیون و زهکشب تونل ها از لایه ژئوتکستایل بعنوان محافظ و زهکشی ورق ژئوممبران استفاده میکنند. این لایه در مقابل مواد شیمیایی بسیار مقاوم بوده و صدمات احتمالی را بسیار کاهش میدهد.

جمع بندی کاربردهای ژئوتکستایل :

بطور کلی ژئوکستایل های بافته نشده جهت محافظت در مقابل درزها و منافذ در لاه های مختلف پروژه های تونل سازی، راهسازی و بعنوان فیلتراسیون در لایه های زیرسازی کاربرد دارد و ژئوکستایل های بافته شده بعنوان روشی بسیار به صرفته در جهت تقویت و تفکیک سدها و آب بندها، تحکیم بستر زمین به کار میروند. شما میتوانید جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان این حوزه تماس حاصل کنید. 

مزایای ژئوتکستایل :

اگر از مزایای ژئوتکستایل بخواهیم صحبت کنیم می توانیم به :

ساخت و نصب سریع

مقرون به صرفه بودن از نظر اقتصادی

مقاومت شیمیایی بسیار بالا

دوام و طول عمر بسیار زیاد

عدم وجود فاصله بین دانه های فیلتراسیون

کاهش هزینه های حفاری

هزینه بسیار کم در زهکشی

اشاره کنیم.

نصب و اجرای ژئوتکستایل :

نصب و اجرای ژئوتکستایل در عین سادگی بسیار حساس است به همین جهت حتما باید از مهندسین خبره کمک گرفته شود. نصب لایه های ژئوتکستایل با دستگاه های ویژه انجام میگیرد این دستگاه دقیقا عملی شبیه به سشوار دارد که با رساندن حرارت به لایه های ژئوتکستایل باعث اتصال آن بین لایه ها می گردد.

بسته به نوع پروژه خود با مشاورین ما تماس بگیرید تا همکاران ما اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار دهند.

قیمت ژئوتکستایل :

قیمت ژئوتکستایل بسته به نوع آن، بافته یا نابافته، وارداتی یا داخلی بودن، ابعاد،تعداد رول، وزن و انعطاف پذیری و از همه مهمتر نوع پروژه متفاوت است توصیه میکنیم جهت انجام کار با دقت و تمرکز بالا و رسیدن به نتایج مطلوب با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید تا راهنمایی های دقیق تری در جهت قیمت و هزینه کلی پروژه را به شما دهند.

سایر محصولات:

سپتیک تانک

2019:06:25
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50