ژئوممبران - اجرا و قیمت فروش ژئوممبران

برای آشنایی با ژئوممبران از جنس آن شروع میکنیم. ژئوممبران ( Geomembrane ) ورقی از جنس پلیمر است که مستقیما بر روی بستر خاکی قرار میگیرد و مانع از عبور یا نشت آب به درون بستر خاکی می شود. این ورق ها نفوذناپذیر هستند و امروزه بهترین جایگزین برای روش های قدیمی ایزولاسیون شناخته می شود. ژئو ممبرین از 97% پلی اتیلن سنگین و 3% مواد افزودنی که نقش مقاوم سازی در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید و عوامل اکسیدکننده محیط تشکیل شده است. انعطاف پذیری و طول عمر بالای ژئو ممبرین باعث محبوبیت آن در صنایع مختلف از قبیل نفت و گاز، صنایع شیمیایی، آب و فاضلاب، دفن زباله، شیلات، معدن و کشاورزی شده است.

به طور کلی ژئوممبران به چهار دسته تقسیم بندی می شود که واردکنندگان ممکن است از این دسته بندی فقط دو مورد از آن ها را وارد نمایند. چهار گروه عبارتند از: ژئوممبران سنگین - ژئوممبران سبک - ژئوممبران پی وی سی - ژئوممبران وی ال دی پی ایی

ژئوممبران سنگین : ژئوممبران سنگین یا ژئوممبران HDPE  نوعی از ژئوممبران است که اصولا برای احداث استخرها به کار می رود. این نوع دارای انعطاف پذیری بسیار بالایی است و دارای خواص نفوذ ناپذیری در برابر سیالات است.

 ژئوممبران سبک : معمولا از ژئو ممبران سبک برای ایزولاسیون فونداسیون، ایزولاسیون بام سبز، ایزولاسیون تونل به کار می رود و انعطاف آن از دیگر ژئوممبرها بیشتر است.

 ژئوممبران PVC:  ژئو ممبران PVC نوعی از ژئوممبران است که دارای انعطافی بین سبک و سنگین است به همین جهت از این نوع ژئوممبران معمولا در معادن استفاده می کنند.

 ژئوممبران Vldpe: ژئو ممبران Vldpeجدیدترین و به روزترین نوع ژئوممبران است که از ترکیب وینیل و lldpe ساخته شده است.

مزایای ژئو ممبران

 ژئوممبران دارای مزایای بی شماری است که در ذیل به آنها اشاره شده است:

 حذف نشتی و هدر رفتن آب

 • سرعت عمل در نصب و اجرا
 • صرفه جویی در هزینه ها در مقایسه با روش های قدیمی مثل بتن و سیمان
 • عایق بندی بسیار بالاتر و بادوام
 • در استخرهایی که از ژئوممبران استفاده می شود خزه و جلبک به کف و دیوار استخر به هیچ عنوان نمی چسبد
 • دارای مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل محیطی و عوامل بیولوژیکی
 • عمر مفید نزدیک 20-40 سال بسته به شرایط محیطی و پروژه
 • غیر قابل جویده شدن توسط جوندگان
 • قابلیت تعمیر در صورت بروز مشکل
 • دارای انعطاف پذیری بسیار بالا
 • عدم واکنش به مواد شیمیایی
 • نصب و اجرای ساده و در عین حال حساس

برای کسب اطلاعات بیشتر از مزایای ژئو ممبران با همکاران با تماس حاصل کنید.

ژئوممبران

معایب ژئوممبران

 قبل از اینکه به معایب ژئو ممبران بپردازیم باید گفت؛ ورق های ژئوممبران در مقابل گاز و رطوب بسیار مقاوم پذیرند و قابلیت عایق سازی را دارند. این ورق ها در مقابل محلول های شیمیایی خنثی بوده و در واکنش های شیمیایی شرکت نمی کنند. همین امر تفاوت بزرگی به وجود آورده و از داشتن معایبی بر روی ژئوممبران معاف گردیده است

مراحل ساخت و اجرای ژئوممبران

مرحله ساخت و اجرای ژئو ممبران به اینصورت است که در ابتدا خاکبرداری با دیوارها های شیب دار و تراز کردن سطح

مرحله دوم تسطیح و رگلاژ دیوار و کف عاری از هرگونه سنگ و کلوخ و تیز گوشه ها

مرحله سوم دیواره و کف مسطح، هموار و فاقد رطوبت

مرحله چهارم حفر ترانشه گیر داری جهت مهار لبه های ورق در دور تا دور استخر

و در آخر نصب ورقه ژئوممبران روی بستر آماده اجرا برای نصب ژئو ممبران می گردد.

نصب ژئو ممبران

نگاهی اجمالی به نصب ژئو ممبران:

 • آماده سازی بستر پروژه
 • تعیین نوع چیدمان
 • برش کاری
 • پهن کردن و اتصال اولیه ژئوممبران
 • جوشکاری
 • تست عایق
 • بهره برداری
 • ترمیم نقاط عایق بندی نشده

یکی از حساس ترین مراحل اجرایی پروژه مربوط به نصب ژئو ممبران است که کیفیت و نحوه نصب تاثیر بسیار بزرگی بر روی پروژه دارد. کارشناسان ما می توانند با استفاده از مرغوب ترین و بهترین دستگاه ها زیرنظر مهندسان خبره ژئوممبران پروژه شما را نصب کنند. فقط کافیست با ما تماس بگیرید.

کاربردهای ژئوممبران

ژئوممبران دارای کاربردهایی چون عایق بندی استخرها، پوشش آب انبارها و مخازن سر بسته ؛ عایق بندی استخرهای سیمانی و بتنی، پوشش دهی تالاب ها و دریاچه های مصنوعی، عایق بندی استخرهای پرورش آبزیان، پوشش مخازن ذخیره مواد نفتی و شیمیایی، پوشش دهی کانال های انتقال آب، فاضلاب و زن آب دارد و این روزها مورد توجه افراد بسیار زیادی قرار گرفته است.

ورق های ژئوممبران معمولا دارای عرض 2.2 متر مربع تا 9 متر مربع هستند و طول هر رول آن از 0.75 تا 3 متغیر میباشد.

قیمت ژئوممبران

قیمت هرمتر مربع ژئوممبران معمولا از 85.000 ریال تا 130.000 ریال آغاز می شود و البته بسته به نوع پروژه متفاوت خواهد بود متقاضیان عزیز می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران و کارشناسان مربوط در این حوزه تماس گرفته پس از بررسی و آنالیز های کافی مراحل اجرایی پروژه آغاز خواهد شد. از جمله عملیات میتوان به نقشه برداری، طراحی استخر، پیاده کردن ابعاد استخر، عملیات خاکبرداری، عملیات بسترسازی لوله گذاری و عملیات مربوط به حوزه کشاورزی اشاره کرد.

ژئوممبران

پروژه های مرتبط با ژئوممبران

پروژه های مختلف احداث بسیار زیادی از ژئوممبران وجود دارد از جمله :

احداث استخرهای کشاورزی

 امروزه به جای استفاده از استخرهای بتنی از استخرهای ژئوممبران استفاده میکنند، چه استخرهای مربوط به بخش کشاورزی و چه استخرهای تفریحی و ذخیره آب از ژئوممبران استفاده میکنند. ژئوممبران به دلیل باصرفه بودن و دارا بودن طول عمر بالاتر نسبت به بتن دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییرات محیطی است معمولا در احداث استخرهای کشاورزی از ژئوممبران سنگین استفاده میکنند.

احداث استخرهای پرورش آبزیان

در استخرهای پرورش آبزیان نیز از ژئوممبران به دلیل ترکیبات شیمیایی پلی اتیلنی و بیولوژی که ماده ای خنثی است و به هیچ ماده ای نمی چسبد استفاده می کنند. در حوضچه های آبزیانی که از ژئوممبران استفاده شده است به هیچ عنوان خزه ها به سطح نمی چسبند.

ژئوممبران و ایزولاسیون معدن و تونل

در ایزولاسیون معادن نیز از ژئوممبران سبک به علت انعطاف پذیری بسیار بالا استفاده می کنند.

سایر محصولات

سپتیک تانک

2019:06:23
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50