فیلتر پرس - محاسبات ظرفیت فیلتر پرس - قیمت فیلترپرس

 

فیلتر پرس ابزاری است که در فرایند جداسازی به کار می رود. خصوصا در جهت جدا کردن ذرات جامد از مایع;  این ابزار دارای مجوز ثبت جهانی بوده و یکی از پیشرفته ترین سیستم ها در جهت عمل تصفیه شناخته میشود.

فیلتر پرس از جایگاه ویژه ای در صنایع نساجی، صنایع پتروشیمی، صنایع کاشی و سرامیک، تصفیه فاضلاب ، صنایع سنگ بری و همچنین آب گیری و خشک کردن لجن تولیدی تصفیه خانه های فاضلاب بهداشتی  و صنعتی برخوردار می باشد.

فیلتر پرس دارای چهار اجزا است که عبارتند از : شاسی یا بدنه، صفحات فیلتر، قسمت فیتینگ ( شامل لوله کشی و شیرها ) و پارچه فیلتر پرس.

شاسی یا بدنه : از مهمترین وظایف این قسمت می توان به نگه داشتن و کنار هم قرار دادن صفحات فیلترپرس در برابر فشارهای وارده از طرف سیستم هیدرولیک در طی فرآیند تصفیه اشاره نمود.

صفحات فیلتر : این صفحات از جنس پلی پروپلین، استیل، چدن، پلی آمید در ابعاد و اشکال متفاوت ساخته شده اند.

فیتینگ : قسمت چند منظوره که از لوله کشی و شیرهایی که مقدار مواد ورودی را کنترل و چهار سوراخ تخلیه متصل را به یک لوله تخلیه تبدیل می کند.

پارچه فیلتر پرس : این پارچه جهت پوشش صفحات فیلتر پرس استفاده می شوند این نوع پارچه ها معمولا از جنس کتان، پلی استر، پنبه تولید می گردند. انتخاب صحیح نوع پارچه در عمل تصفیه تاثیر بسیار مهمی ایفا می کند.

فیلتر پرس ها یک متد فیلتری براساس فشار هستند و پمپ تغذیه فیلتر پرس فشار را ایجاد می کند، جامدات در داخل اتاق ها تا زمانی که آنها به طور کامل پر از جامدات باشند ایجاد شده و کیک را تشکیل می دهند. هنگامی که اتاق ها پر است، چرخه کامل است و کیک های فیلتر آماده هستند تا آزاد شوند. در بسیاری از فیلترپرس های با ظرفیت بالا، شتاب دهنده های صفحه اتوماتیکی که سرعت عمل سریعی دارند تعبیه شده است که سرعت چرخه را تسریع می کنند. بعضی از فیلترپرس ها هستند که کاملا بصورت اتوماتیک هستند، قابلیت انجام عملیات 24 ساعته در یک محیط خشن مانند معادن یا کارخانه های تولید مواد شیمیایی را دارند.

تاریخچه فیلترپرس

برای اولین بار فیلتر پرس در سال 1853 در انگلستان برای تولید روغن دانه ها اختراع شد که به دلیل داشتن معایبی چون نیاز به نیروی کار زیاد و عدم توانایی در کارکرد مداوم به نوعی با استقبال زیادی برخورد نکرد. عمده ترین پیشرفت فیلتر پرس به اواسط قرن بیستم باز می گردد که ژاپنی ها موفق به ساخت اولین فیلتر پرس اتوماتیک شدند. به مرور زمان فیلتر پرس تحولات بی شماری پیدا کرد از جمله شستشوی اتوماتیک پارچه فیلتر پرس. در عصر جدید با به کاری گیری فیلتر پرس های جدید، بشر توانسته علاوه بر صرفه جویی در هزینه بدون دخالت نیروی انسانی انقلاب فوق العاده ای ایجاد کند.

فیلتر پرس

انواع فیلتر پرس

فیلتر پرس ها به دو گروه تقسیم می شوند که عبارتند از : چمبر - ممبرانی

فیلتر پرس چمبر : این دسته از فیلتر پرس ها با نام فیلترهای حجم ثابت نیز شناخته می­شوند. چمبر در بازار به وفور یافت می شود و بیشتر در صنایع غذایی و دارویی و کارخانه های تولید قند به کار گرفته میشود.

فیلتر پرس ممبرانی : این دسته از فیلتر پرس ها با نام فیلترهای حجم متغیر نیر شناخته می­شوند. معمولا دارای توان قدرت بسیار بالایی تا 90% هستند و در معادن و صنایع آب و فاضلاب جهت آبگیری و تصفیه آب برای مقیاس های بالا به کار گرفته میشود.

 نحوه کار فیلتر پرس

در ابتدا مواد با استفاده از یک پمپ تغذیه وارد صفحات میشوند ورود مواد تا زمان پر شدن صفحات فیلتر ادامه می­ یابد، سپس بلافاصله بعد از اینکه صفحات فیلتر از مواد پر شدند مخلوط توسط پمپ فشرده شده و به تمامی قسمت های صفحات وارد می گردد. زمانی که فشار پمپ به پایان رسید سیستم بسته خواهد شد و مرحله فشردن صفحات آغاز می گردد. به همین ترتیب مواد از طریق یکی از لوله ها برگردانده شده و فشار هیدرولیک برداشته می شود و صفحات جهت تخلیه و تمیز شدن باز می گردند. این پروسه دوباره انجام گرفته و در نهایت عمل تصفیه انجام می گیرد.

ظرفیت فیلتر پرس

برای اینکه بتوانید از ظرفیت فیلترپرس مطلع شوید در ابتدا باید به موادی که به طور عمده فیلتر می شوند توجه کنید شایان ذکر است به طور کلی ظرفیت فیلتر پرس علاوه بر جامدات به مایعات نیز بسنگی دارد. شما می توانید ظرفیت موادی که در تصفیه آب و فاضلاب از بین رفته اند را به راحتی محاسبه کنید چون تعداد بسیار کمی از صفحات به کار گرفته شده است. اما در فیلتر مثل لجن زیستی با توجه به نیاز مبرم به تعداد بالای صفحه فیلتر محاسبات ظرفیت کمی دشوار خواهد شد که در اینجا هم می توانید با کمک ضخامت کیک و طول داخلی ظرفیت فیتر پرس را تعیین نمایید. در صورتی که خواهان محاسبات دقیق تری هستید می توانید با کارشناسان ناب زیست تماس حاصل کنید. همکاران ما می توانند کمک های زیادی به شما کنند.

 مزایا و معایب فیلتر پرس

از جمله مزایای این ابزار میتوان به هزینه راه اندازی بسیار کم فیلتر پرس، عدم استفاده از مواد شیمیایی مضر برای محیط زیست، توانایی بسیار بالای فیلتر پرس در جهت تصفیه اشاره نمود. از جمله معایب هم میتوان به عملکرد ناپیوسته فیلتر پرس اشاره کرد. به طور کلی ابزار بسیار عالی و کارآمدی است.

قیمت فیلتر پرس

قیمت فیلتر پرس با توجه به عواملی چون : ابعاد و ظرفیت ورودی، نوع جک دستگاه، جنس پارچه، سیستم باز و بسته شدن صفحات متفاوت است. به طور کلی فیلترپرس نوع ممبرانی به دلیل قدرت تصفیه تا 90%  قیمت بالاتری را به خود اختصاص می دهد.

فیلتر پرس به چند گروه تقسیم می گردد: فیلتر پرس دستی، فیلتر پرس اتومات، فیلترپرس نیمه اتومات و فیلتر پرس هیدرولیک قیمت هر کدام از این دستگاه مجزا می باشد که شما می توانید جهت اطلاع دقیق از قیمت ها با کارشناسان مربوطه ما تماس حاصل نمایید. همچنین فیلتر پرس های دست دوم بطور معمول دارای نشتی و مشکلات فنی بساری است به همین جهت توصیه ما به شما این است که فیلتر پرس کاملا نو تهیه کنید تا در هزینه های تعمیر نیز صرفه جویی کنید.

شرکت ما مفتخر است دستگاه های فیلتر پرس را به سراسر ایران از جمه شهرهای بزرگ صنعتی چون تهران،تبریز،اصفهان، شیراز و... ارسال نماید.

فیلتر پرس ناب زیست

 نگاهی کلی به فیلتر پرس

 همانطور که ذکر شد فیلتر پرس ابزاری بسیار کارآمد است که به طور کلی میتوان هر ماده ای را که قابلیت پمپ شدن داشته باشد را تصفیه و فیلتر کند. این عمل به صورت اتوماتیک بدون دخالت نیروی انسانی انجام می گیرد. برای اینکه روند عمل تصفیه را سرعت ببخشید بهتر است از نوع صحیح پارچه فیلتر پرس استفاده کنید. فیلتر پرس های ممبرانی از قدرت بسیار بالایی برخوردارند برای تصفیه آب نیز از این نوع فیلتر کمک گرفته می شود. قیمت فیلترهای ممبرانی بسته به نوع کاری که انجام می دهند بسیار کمتر است. سیستم فیلترپرس چمبر به دلیل سهولت در استفاده امروزه در کشورمان ایران بسیار رواج پیدا کرده است.

 کاربردهای فیلتر پرس

فیلترپرس ها را میتوان بطور گسترده براساس سایز از کوچک، در سایز آزمایشگاهی، با ظرفیت های بالا از 1500 تا 2000 میلی متر از صفحات فیلتر می توان ساخت. فیلتر پرس برای جداسازی مایع / جامد در طیف گسترده ای از صنایع و برنامه های کاربردی از جمله:

پردازش غذا و نوشیدنی

تولید مواد شیمیایی

معادن

تولید برق

مصالح، آسفالت و تولید سیمان

کارخانه های فولاد

و غیره استفاده می شود.

فیلتر پرس

 

سوالات متداول در رابطه با فیلتر پرس

 چگونه میتوانم از کثیف شدن پارچه مطلع شوم؟

معمولا اگر پارچه فیلتر پرس کثیف باشد عمل خشک کردن به سختی صورت می گیرد و این عمل مدت زمان طولانی تری را به خود اختصاص خواهد داد.

 چه زمانی باید اقدام به تعویض روغن هیدرولیک کرد؟

تعویض روغن هیدرولیک به صورت سالیانه پس از دوهزار ساعت کاری به جهت افزایش طول عمر دستگاه توصیه می گردد.

 زمان شستشوی پارچه های فیلتر پرس را چگونه تشخیص دهیم؟

اگر فشار زیادی در بالای فیلتر پرس اتفاق افتد یا اگر فرایند فیلتراسیون بسیار طولانی گردد و اگر کیک دارای رطوبت بالایی باشد به معنای زمان رسیدن شستشوی پارچه است.

 آیا دستگاه های فیلتر پرس شما دارای گارانتی می باشند؟

بله - بسته به نوع دستگاه گارانتی ها از یکسال تا 10 سال می باشد. که شرایط گارانتی در دفترچه های راهنمای نصب ذکر می گردد.

 

فیلتر پرس همان طور که گفته شده ؛ به دستگاهی گفته میشود که از آن برای جداسازی فاز های جامد و مایع محلول های سوسپانسیون در حجم زیاد استفاده میشود.که در صنایع مختلف،بسته به نیاز هر صنعت از فاز مایع یا جامد جداشده استفاده میشود.

فیلترهای پرس بطور کلی از سه بخش زیر ساخته میشوند

شاسی دستگاه

جک و سیستم هیدرولیک

صفحات فیلتر از جنس پلی پروپیلن که با پارچه های مخصوص صافی روکش شده اند.

اساس کار این دستگاه به گونه ای است که پساب حاوی ذرات معلق از سمتی به دستگاه وارد میشود و پس از عبور از صفحات تحت فشار، ذرات معلق میان صفحات محصور میشوند و مایع عاری از این ذرات به سمت بیرون دستگاه هدایت میشود. به مرور زمان کیک با رطوبت تقریبی 19 تا 25 درصدی تشکیل شده و با تشکیل شدن کیک،ورود سیال قطع میشود. صفحات را به کمک جک هیدرولیک باز میکنند تا مواد جامد را تخلیه کنند.

پس از تخلیه کیک، برای شروع سیکل بعدی،صفحات را به کمک جک هیدرولیک بهم متصل میکنند. فیلتر های پرس را به طور کلی به دو دسته ی چمبر و ممبران تقسیم میکنیم که اساس این تقسیم بندی بر پایه ی نوع صفحات و نحوه فشرده سازی مواد است.

فیلتر پرس ممبران

به فیلتر پرس ممبران فیلتر حجم متغیر نیز گفته می شود که در قدرت خشک کنندگی و توان از نوع چمبر بهتر است. که کاربرد آن در آبگیری از سیال (تا حدود 90 درصد) و تصفیه آب در مقیاس بالا در معادن و صنایع آب و فاضلاب می باشد.

فیلترپرس چمبر

از فیلتر پرس چمبر به عنوان فیلتر حجم ثابت نیز یاد می شود که کاربرد های گسترده تری نظیر صنایع دارویی، غذایی کارخانه قند و ... دارند ولی درصد آبگیری از سیال در آن ها حدود 60 می باشد.

قیمت فیلتر پرس

قیمت فیلتر پرس ها بسته به نوع آن متفاوت بوده و به عوامل متفاوتی بستگی دارد، عواملی نظیر :

تعداد و سیستم باز و بسته شدن صفحات دستگاه

طول و عرض صفحات دستگاه

ظرفیت ورودی دستگاه

سیستم کنترل دستگاه ( دستی، هیدرولیک، نیمه هیدرولیک)

جنس پارچه های دستگاه و... می باشند.

از کاربرد های گوناگون فیلتر پرس ها میتوان در صنایع متفاوت نام برد، صنایعی مثل :

.صنایع دارویی برای فرایند های کنترل شده دقیق و محیط های تمیز

.صنعت پالایش و پتروشیمی برای از بین بردن آلاینده ها در فرایند تولید

.صنعت آب و فاضلاب برای جداسازی لجن ها و تصفیه آب

.صنایع سرامیک و معدن برای کار های عظیم با سیستم تخلیه مدرن

.صنایع غذایی و...

 

بطور کلی استفاده از فیلتر پرس ها مزایای زیادی همچون :

جلوگیری از هدر رفتن مواد بدلیل تولید کیک با درصد رطوبت کم

جلوگیری از هدر رفتن آب بدلیل بازگشت آن به چرخه تولید

فیلتراسیون در فضای کوچک ولی مقیاس بزرگ

و... را در بر می گیرد که البته بزرگترین مزیت فیلتر پرس که آن را از سایر روش ها مستثنی میکند، راندمان بسیار بالای آن،ضمن مصرف بسیار پایین انرژی است.

سایر محصولات :

سپتیک تانک

2019:06:15
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50