لوله پلیکا - قیمت لوله پلیکا - کارخانه لوله پلیکا

لوله پلیکا - قیمت لوله پلیکا - کارخانه لوله پلیکا

امروزه در تمام کشورها انتقال آب آشامیدنی و جمع آوری آبهای سطحی و فاضلابها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . خراب بودن لوله ها باعث آلودگی محیط زیست و حتی نشستهای ساختمانی می گردد از این رو لوله های پلیکا به دلیل خواص ویژه و بادوام بودن و ضریب اطمینان بالا نسبت به دیگر مواد پلیمری از اهمیت بیشتری برخوردار است .

لوله پلیکا چیست ؟

لوله پلیکا در واقع همان لوله U-PVC است که اولین تولیدکننده این لوله ، پلیکا نام داشت و به همین نام در ایران شناخته شد و عامه مردم نام پلیکا را برای لوله های U-PVC خاکستری رنگ انتخاب کردند و نام پلیکا بر روی این جنس لوله ماند.

لوله پلیکا تمامی خواص مواد U-PVC را دارد و به سختی صدمه می بیند و عمر طولانی دارد . این نوع لوله زنگ نمی زند و پوسیده نمی شود . به همین جهت لوله PVC در سیستم های آبی ، سیم کشی زیرزمینی و خطوط فاضلاب کاربرد فراوانی دارد .

U-PVC پس از پلی اتیلن یکی از پر مصرف ترین مواد پلیمری است .

تقریباً 90 درصد U-PVC تولید شده در جهان توسط یکی از سه فرآیند اکستروژن و قالب گیری تزریقی به محصول نهایی تبدیل می گردد . بیشترین مقدار پی وی سی اکسترود شده در ساخت انواع لوله پلیکا ( لوله های آب تحت فشار ، لوله های مجاری آب و فاضلاب ) به کار می رود .

لوله پلیکا با داشتن بالاترین خواص فنی و مکانیکی نیازهای اقتصادی و محیطی مناسبی را در دنیای امروز فراهم می نماید .

جدیدترین مدل از خانواده لوله های پلیکا ( U-PVC ) لوله مورد استفاده برای آب و فاضلاب در سراسر دنیا پوش فیت U-PVC است که نشت نمی کند و به آسانی نصب می شود .

PVC (پلی ونیل کلراید ) اولین بار درآلمان تولید گردید . این لوله ها از درصد بالایی ( مثلاً 90 درصد ) از پلیمر پی وی سی یا پلی ونیل کلراید ساخته می شوند . در ساخت و تولید این لوله ها نباید از مقدار زیاد از مواد دوران کننده استفاده شود زیرا باعث نرم شدن لوله می گردد در غیراین صورت لوله تولید شده منعطف بوده و کاربردهای متفاوت با حالت سخت خود خواهند داشت.

لوله پلیکا

لوله هایی که در ساخت و تولید انها از مواد دوران کننده کمی استفاده شده است اصطلاحاً پی وی سی سخت می نامند .

قیمت لوله پلیکا

قیمت لوله پلیکا بطور معمول بر اساس ضخامت و نوع آن اعم قوی، نیمه قوی و یا معمولی بودن کلاس فشاری لوله پلیکا و همچنین نوع استفاده از آن که می تواند روی زمین و بطور دفنی زیر زمین و داخل بتن بکار برده شود، تعیین می شود. قیمت لوله پلیکا برای شاخه های 6 متری تعیین می شود و با توجه به نوسانات قیمت مواد اولیه معمولا قیمت لوله پلیکا نیز دستخوش نوسان می باشد. برای استعلام قیمت لوله پلیکا می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت لوله پلیکا سایز لوله پلیکا یا همان قطر لوله است. قیمت لوله پلیکا در کارخانه های مختلف تولیدی متفاوت است و منشا این تفاوت در متریال بکار گرفته شده در فرآیند تولید لوله پلیکا می باشد. کارخانه لوله پلیکا ناب زیست همواره از بهترین متریال موجود برای تولید لوله پلیکا بهره می برد و سعی ما بر این است  که لوله های پلیکا تولیدی دارای بالاترین کیفیت بوده تا در راستای رضایت مشتریان عزیز گام برداریم.

انواع لوله پلیکا

لوله پلیکا به سه دسته تقسیم می شود

لوله پلیکا معمولی

لوله پلیکا نیمه قوی

لوله پلیکا قوی

به کارگیری افزودنی های پی وی سی در پروسه تولید لوله و اتصالات رفتار و خواص ویژه ای ایجاد نموده و سبب ارتقاء خواص مکانیکی و طول عمر بیشتر محصول می گردد . این افزودنی ها با در نظر گرفتن نیازهای تک تک مشتریان ، تامین و تولید شده و همواره تاکید و تمرکز خاص بر مشتری محوری و تولید محصولی با کیفیت و یکنواخت وجود دارد .

موارد کاربرد لوله پلیکا معمولی یا لوله پلیکا فشارضعیف

این نوع لوله پلیکا بیشتربرای سیستم تهویه ساختمان ( هواکش ساختمان ) مورد استفاده قرار می گیرد .

لوله پلیکا ناب زیست

کارخانه لوله پلیکا

برخی از کارخانه های تولید لوله پلیکا در ایران بشرح زیر هستند:
کارخانه لوله پلیکا اورامان غرب که در کرمانشاه واقع شده در سال ۱۳۷۳ گشایش یافت.
کارخانه لوله پلیکا که در شیراز واقع شده است و لوله پلیکا از سایز ۲۰ تا ۴۰۰ میلیمتر تولید می کند.
کارخانه لوله پلیکا آذر لوله که در تبریز واقع شده است.
کارخانه لوله پلیکا آذر لوله در سال ۱۳۸۰ در استان آذربایجان غربی تاسیس شده است.
کارخانه لوله پلیکا آویسا لوله جی که در استان اصفهان می باشد. کارخانه لوله پلیکا آویسا لوله جی در سال ۱۳۸۹ در هرند استان اصفهان فعالیتش را آغاز نمود.
کارخانه لوله پلیکا پارس پلیکا که در استان تهران واقع شده است. این کارخانه لوله پلیکا در زمینه اتصالات لوله پلیکا در قطرهای ۲۰ تا ۲۵۰ میلیمتر مشغول به فعالیت است.

موارد کاربرد لوله پلیکا نیمه قوی

 لوله پلیکا نیمه قوی بیشتر برای سیستم فاضلاب ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد البته از لوله پلیکا نیمه قوی به عنوان غلاف

انواع کابل برق برای محافظ نیز استفاده می شود .

ویدیو خط تولید لوله پلیکا ناب زیست

 موارد کاربرد لوله پلیکا فشار قوی

 لوله پلیکا فشار قوی بیشتر برای سیستم فاضلاب در صنعت کارخانه ها به علت تحمل فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرد البته از

این نوع لوله پلیکا نیز به عنوان غلاف انواع کابل برق برای محافظ نیز استفاده می شود .

لوله پلیکا فشار قوی دارای ویژگی های بیشتری می باشد.

به طور مثال این اتصالات قادر هستند تا فشار کاری بیشتری را تحمل کنند. و همین که در زمان هایی که فشارکاری و فشار سیالات

در حال جریان در این محصولات بسیار بالا می باشد بهترین کار خود را به اجرا بگذارند واز درصد بازدهی مثبت خود کم نکنند .

لوله پلیکا برق

یکی از انواع لوله پلیکا لوله برق پلیکا می باشد. لوله برق پلیکا با نام لوله برق کاندوئیت هم شناخته می شوند. لوله برق پلیکا بعنوان محافظ یا پوشش محافظت کننده برای هدایت کننده های جریان الکتریکی یا برق و سیم های برق به مصرف می رسند. در حال حاضر لوله برق پلیکا یک جایگزین فوق العاده و مطمئن برای کاندوئیت های فلزی و گالوانیزه و .. بشمار می رود. دلیل این امر مقاومت بالای لوله برق پلیکا در مقابل خوردگی بوسیله مواد شیمیایی، عمر مفید بالای لوله های برق پلیکا و وزن کم آن و قابلیت نصب و کاربری آسان لوله های برق پلیکا می باشد. علاوه بر این لوله های برق پلیکا دارای امنیت بیشتری نسبت لوله فلزی در این امر بخصوص ( انتقال جریان الکتریکی ) هستند. همچنین لوله برق پلیکا دارای مقاومت بالا در مقابل فشار و شکستن است که این موضوع باعث جلوگیری از آسیب های احتمالی مثل جویده شدن توسط حیوانات جونده و فشار ناشی از قرار گرفتن درون بتن و زیر زمین می شود. اما یکی از مهمترین مزیت های لوله برق پلیکا نارسانا بودن آن است که هنگام آسیب دیدن و شوک های الکتریکی سیم های درون لوله، آسیبی به لوله پلیکا و در پی آن محل مورد نظر وارد نمی شود.

مزایای لوله پلیکا

مقاومت در برابر خوردگی : لوله پلیکا غیررسانا است و نسبت به فعل و انفعالات الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها و نمک هایی که باعث خوردگی فلزات می شوند مقاوم است . این مشخصه در داخل و خارج لوله پلیکا وجود دارد . در نتیجه لوله در جاهایی که خاک مهاجم است کاربرد دارد .

مقاومت شیمیایی : لوله پلیکا در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی حداکثر تا دمای 140 درجه فارنهایت مقاومت خود را به نمایش می گذارد و همچنین در برابر مواد شیمیایی ای که معمولاً در منازل پیدا یا استفاده می شوند مقاوم است.

مقاومت نسبت به وزن ، سبک بودن : لوله پلیکا پیشرفت شگرفی در کاهش وزن لوله داشته و این از نظر ایمنی بسیار مهم است .

انعطاف پذیری : مقاومت لوله پلیکا نسبت به شکستگی یک ویژگی بسیار مهم است . در حالیکه لوله پلیکا از ترکیب مواد پی وی سی خشک (U-PVC) ساخته شده تحمل فشار بدون اینکه دچار شکستگی شود را دارد .

مقاومت در برابر ضربه : در شرایط عادی لوله پلیکا به نسبت لوله های ساخته شده از خاک رس بتن و بسیاری دیگر از مواد مرسوم مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد .

ضریب اصطحکاک : لوله پلیکا با دیواره های صاف تری که دارد باعث کاهش اصطحکاک سیال و مقاومت در برابر جریان می شود .

کیفیت آب :  لوله پلیکا هیچ تاثیر منفی ای روی کیفیت آب نمی گذارد

عایق حرارتی : لوله پلیکا رسانایی حرارتی کمتری نسبت به لوله های قدیمی تر دارد . این باعث می شود که لوله پلیکا برای بسیاری از پروژه های عایق حرارتی مناسب و مطلوب باشد .

لوله کشی پلی وینیل کلرید (PVC) پرکاربردترین ماده لوله کشی پلاستیکی است.

قیمت لوله پلیکا

مزایای استفاده از لوله پلیکا عبارتند از:

 • از نظر محیط زیست سالم است
 • عمر طولانی دارد
 • نصب و راه اندازی آسان
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • مقرون به صرفه

قیمت لوله پلیکا

لوله پلیکا توسط اکستروژن در ابعاد مختلف تولید می شود و عموماً در طول های 10 و 20 اینچ فروخته می شود.

لوله پلیکا در ساخت دیواره جامد یا هسته سلولی موجود است.

ساخت هسته سلولی شامل اکستروژن همزمان حداقل سه لایه از مواد به دیواره لوله است: یک لایه بیرونی جامد ، یک لایه میانی هسته سلولی و یک لایه داخلی جامد. لوله پلیکا مطابق با استانداردهای مختلف ASTM برای کاربردهای فشاری و غیر فشاری ساخته شده است.

مصارف و کابردهای لوله های پلیکا

 • زهکش-زباله
 • فاضلاب
 • منبع تغذیه
 • خطوط خدمات آب
 • آبیاری
 • مجرا
 • تاسیسات صنعتی مختلف

لوله پلیکا را می توان بصورت دفنی و روی زمین یا غیردفنی در ساختمان ها بکار برد. همچنین اگر لوله حاوی تثبیت کننده ها و مهارکننده های ماوراء بنفش باشد تا در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کند و با رنگ لاتکس مبتنی بر آب رنگ شود ، می توان از آن در خارج از منزل نیز استفاده کرد.

 مواد مورد استفاده در ساخت لوله پلیکا در برابر بسیاری از مواد شیمیایی معمولی مانند اسیدها، نمک ها و اکسیدان ها مقاوم هستند.

از آنجا که اجزای سیستم لوله کشی پلیکا در رنگهای متنوعی قابل تولید هستند ، شناسایی کاربرد بسیار آسان بر اساس رنگ آن در جهان طراحی شده است. یک طرح رنگی رایج (اگرچه جهانی نیست):

 • سفید برای DWV و برخی از کاربردهای کم فشار
 • سفید، آبی و خاکستری تیره برای لوله کشی آب سرد
 • سبز برای خدمات فاضلاب
 • خاکستری تیره برای کاربردهای تحت فشار صنعتی

این رنگ بندی یک استثنا دارد که بیشتر لوله پلیکا سفید برای برنامه DWV و فشار دارای درجه دو است.

 لوله پلیکا ناب زیست

از لوله پلیکای شرکت ناب زیست و نه هیچ شرکت دیگری نباید برای ذخیره و یا انتقال هوای فشرده یا سایر گازها استفاده شود. سیستم های لوله کشی PVC نباید با هوای فشرده شده یا گازهای دیگر آزمایش شوند.

لوله پلیکا به عنوان یک ماده قابل قبول برای DWV ، فاضلاب و خدمات آب قابل شرب و توزیع در کلیه کدهای لوله کشی است. این کدها معمولاً محصولات قابل قبولی را برای مصارف خاص بر اساس تعیین استاندارد ASTM شناسایی می کنند.

از آنجا که چاپ روی لوله های پلیکا ساده است ، شناسایی آنها همیشه آسان است. استانداردهای ASTM دستورالعمل قرار دادن لوله پلیکا را به شرح زیر دارند:

 1. نام یا مارک تجاری سازنده
 2. استانداردی که مطابقت دارد
 3. اندازه لوله
 4. تعیین مواد (مثلاً PVC 12454 ، PVC 1120 یا PVC Type 1 ، درجه 1)
 5. DWV ، اگر برای زهکشی باشد
 6. درجه فشار در صورت برای فشار بودن
 7. شماره SDR یا شماره برنامه
 8. اگر لوله برای آب آشامیدنی باشد ، یک مهر و موم آزمایشگاهی یا علامت گذاری مبنی بر مناسب بودن آب قابل شرب است.

نصب لوله پلیکا آسان است. پیمانکاران عاشق این نوع لوله هستند.

 لوله پلیکا

تاریخچه پلیکا یا PVC

پلی وینیل کلرید یا پلیکا اواخر قرن نوزدهم کشف شد. دانشمندان با مشاهده گاز شیمیایی تازه ایجاد شده ، وینیل کلراید ، همچنین دریافتند که وقتی این گاز در معرض نور خورشید قرار دارد ، تحت یک واکنش شیمیایی (که اکنون به عنوان پلیمریزاسیون شناخته شده است) باعث بوجود آمدن ماده جامد با رنگ خارجی سفید می شود.

سالها بعد در دهه 1920 ، دانشمند لاستیک Waldo Semon توسط شرکت BFGoodrich استخدام شد تا یک لاستیک مصنوعی را برای جایگزینی لاستیک های طبیعی که به طور پرهزینه ای تولید می شود ، استخدام کند. آزمایشات وی سرانجام پلی وینیل کلرید تولید کرد. اگرچه تولید کنندگان محصولات از PVC به روش های مختلفی - در کفه های کفش ، توپ های گلف ، و کت های بارانی ، به صورت موردی استفاده کردند - اما کاربرد آن در جنگ جهانی دوم افزایش چشمگیری داشت. معلوم شد PVC جایگزینی عالی برای عایق لاستیکی در سیم کشی است و در کشتی های نظامی ایالات متحده بسیار مورد استفاده قرار گرفت. پس از سال 1945 ، استفاده ازآن در زمان صلح خیلی شدت گرفت.

فرایندهای مختلف تولید لوله پلیکا در شرکت ناب زیست ذیلا تشریح شده است :

 • گاز طبیعی تحت فشار گرم می شود تا اتیلن تشکیل شود. به این کار "ترک خوردگی" گفته می شود.
 • نمک سنگ معمولی (کلرید سدیم) با تولید الکترولیز تقسیم می شود تا کلر و آب قلیایی (کلسیم سدیم) تولید کند.
 • کلر و اتیلن برای تشکیل مونومر وینیل کلرید (VCM) ترکیب شده اند.
 • مولکولهای VCM سپس به انتهای انتهایی (پلیمریزاسیون) می پیوندند تا زنجیرهای طولانی از پلیمر پلی وینیل کلرید (پلاستیک) تشکیل دهند.
 • پودر PVC نرمش پذیر ترکیب شده ، ذوب می شود و در لوله ها اکسترود می شود.
 • در نهایت لوله پلیکا تولید و آماده استفاده از آن در پروژه های مختلف می باشد.

موارد مصرف لوله پلیکا

انتقال فاضلاب های خانگی

کاربردهای شهری و صنعتی

شبکه های آبرسانی تحت فشار

پوشش کابلهای شبکه برق و نیرو

پوشش کابلهای مخابراتی

لوله پلیکا

نحوه استفاده از لوله پلیکا در آبرسانی

لوله پلیکا آبرسانی در دو حالت مورد استفاده قرار می گیرد   :

خطوط اصلی جانبی آب که در خاک مدفون است.

انتقال آب به صورت روکار برای داخل و خارج از ساختمان

لوله پلیکا

ویژگی های لوله پلیکا آبرسانی

عمر مفید زیاد در نتیجه بهره وری اقتصادی بالا

استحکام در برابر خوردگی و عدم سائیدگی در نتیجه پایین رفتن هزینه های تعمیر

مقاوم در برابر آتش سوزی در نتیجه شعله ورنشدن شعله

وزن سبک در نتیجه کم شدن هزینه های بارگیری و تخلیه

نصب آسان در نتیجه کاهش و صرفه جویی در وقت

انتقال حرارت بسیار کم در مقابل لوله های فلزی

مقاوم در برابر اسیدها و بازها

مناسب برای مناطق زلزله خیز

سایزبندی انواع لوله های پلیکا فاضلاب به میلیمتر

20 – 25 – 32 – 40 – 50 – 63 – 75 – 90 – 110 – 125 – 160 – 200 – 250 – 315 – 400

سایزبندی انواع لوله های پلیکا فاضلاب به اینچ

2/1 – 4/3 – 1 – 4/1 1 – 2/1 1 – 2 – 2/1 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 8 – 10 – 12 – 14

سایزبندی انواع لوله های پلیکا فاضلاب به سانتیمتر

2 – 5/2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 10 – 12 – 15 یا 16 – 20 – 25 – 30 – 40

تفاوت لوله پلیکا

تفاوت اصلی بین لوله پی وی سی و لوله UPVC این است که UPVC حاوی فتالات یا BPA است و این باعث می شود که از آن بتوان برای انتقال آب استفاده نمود و همچنین مقاومت آن در برابر آتش بیشتر بوده ، لذا ایمن تر است . از لوله پی وی سی اغلب برای انتقال آبی که مورد شرب مردم قرار نمی گیرد استفاده می گردد همچنین ازآن برای عایق کابل برق ( محافظت از کابل برق) ویا انتقال کابل برق استفاده می شود .

کارخانه لوله پلیکا

ساختار لوله پلیکا

پلی ونیل کلراید (PVC) به وسیله پلیمریزاسیون مونومر ونیل کلراید شکل می گیرد . تولید تجارتی قسمت اعظم پی وی سی عمدتاً از طریق بسپارش تعلیقی انجام می شود و از بسپارش های توده ای و امولسیونی به میزان کمتر و از بسپارش محلولی به ندرت استفاده می شود . پلی ونیل کلراید از بلورینگی ناچیزی برخوردار است .تی جی برای آن بالا و به میزان 81 درجه سانتیگراد است ولی میزان این تی جی آنقدر بالا نیست که فرآیند با روش های گوناگون را دچار مشکل کند . در مقابل حرارت و نور نسبتاً ناپایدار بوده و کلرید هیدروژن ازآن خارج می شود . این ماده اثرات زیانبخشی روی خواص اشیا دم دست ( اجزای الکتریکی ) علاوه بر اثرات فیزیولوژیکی برجای می گذارد . پی وی سی پلاستیکی سخت است که به وسیله اضافه کردن روان کننده ها نرم و انعطاف پذیر می شود .

لوله پلی اتیلن

لوله کاروگیت

 

2019:06:12
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-426-57-50