سایر کاربران از این موارد نیز بازدید کرده اند : # سختی گیر # فیلتر شنی # آب شیرین کن صنعتی # دیونایزر # کلرزن # رزین سختی گیر

دیونایزر - قیمت دستگاه دیونایزر صنعتی

دیونایزر - قیمت دستگاه دیونایزر صنعتی

دستگاه دیونایزر سیستمی است شبیه به آب شیرین کن صنعتی با دقت بسیار بیشتر که به آن دابل آر او - دابل RO نیز می گویند و وظیفه اصلی آن تولید­ آب مقطر فوق العاده خالص می باشد . قیمت دستگاه دیونایزر صنعتی بستگی به پارامترهای از جمله ظرفیت آبدهی دستگاه و کیفیت قطعات مورد استفاده در ساخت وبسیاری پارامترهای دیگر دارد که در ادامه به انها خواهیم پرداخت . 

در اینجا منظور از آب خالص ، آب خالص تر از آب مقطر، آب بدون یون و یا آب با هدایت الکتریکی 1 میکروزیمنس (Ultra-Pure Water) می باشد که این پروسه با استفاده از رزین های مبادله یونی ممکن می شود.

حداکثر خلوص آب از نظر هدایت الکتریکی EC تا ۰٫۰۵۶ میکرو زیمنس می‌تواند برسد.

دیونایزر

دیونایزر شامل یک یا چند ستون کنار هم بصورت موازی و یا بصورت سری بسته شده می باشد.

عموما دیونایزر از یک ستون کاتیونی و یک ستون آنیونی تشکیل یافته اند که توانایی تولید آب با هدایت الکتریکی 1 میکروزیمنس را دارا می باشد.

ستون کاتیونی دیونایزر شامل یون های سدیم، کلسیم، منیزیم و پتاسیم و ستون آنیونی شامل یون های سولفات، کلرید، کربنات، سیلیکات، نیترات می باشد. آنیون ها و کاتیون های موجود در آب توسط رزین های مبادله یونی شناسایی و حذف می گردند.

همچنینی لازم به ذکر است ستون های کاتیونی و آنیونی در این نوع دستگاه­ها به صورت تک لایه، دولایه یا چند لایه بسته به شرایط شیمیایی آب درخواستی ساخته می شود.

ظرفیت دیونایزر ها بسته به درخواست خریدار، سختی آب ورودی منطقه، ساعت کاری دستگاه، دبی آب مورد نیاز طراحی و تولید میگردد.

دیونایزر

عوامل تاثیرگذار در بالا بردن کیفیت آب دیونایزر

عواملی چون

 • ترتیب قرارگیری ستون ها
 • نوع چیدمان ستون ها
 • نوع رزین مصرفی
 • ظرفیت رزین مصرفی
 • غلظت یون های موجود در آب خام
 • نوع و میزان احیاکننده ی مصرفی در رزین ها

در عملکرد رزین ها در دستگاه دیونایزر تاثیرگذار می باشد.

عمده ترین کاربرد دستگاه های دیونایزر در صنایع آزمایشگاهی، دارو سازی، شست وشوی مدارهای الکترونیکی، آب مقطر سازی و سایر صنایع حساس می باشد.

جنس منابع دیونایزر و بدنه منابع دیونایزر عموما از جنس: کربن استیل استینلس ، استیل و فایبرگلاس می باشد.

اشباع و احیاء رزین ها در دیونایزر

رزین ها پس از مدتی استفاده در دستگاه هایی همچون دیونایزر، سختی گیر و ... اشباع می شوند و باید احیاء شوند.

برای احیاء رزین در ستون کاتیونی از اسید های پروتن ( مانند اسید کلریدریک، اسید سولفوریک و .....) و برای احیاء رزین در ستون آنیونی از باز ها یا به عبارتی هیدروکسید (مانند سود NaoH) استفاده میگردد.

در سیستم هایی که فقط ستون کاتیونی در جریان باشد، با نمک طعام یا Nacl رزین احیا می شود ولی هنگامی که هر دو ستون کاتیونی و آنیونی فعال باشند از اسید و باز برای احیاء رزین ها استفاده می نمائییم.

دیونایزر های تولیدی گروه ناب زیست، با سه نوع شير دستي، نيمه ‌‌اتوماتيك و تمام اتوماتيك جهت شستشوي معكوس قابل ارائه به خریداران محترم می باشد.

در جدول زیر برخی از روش های یون زدایی آب بر اساس چیدمان آورده شده است.

چیدمان ستون های دستگاه دیونایزر

توضیح جدول:

آب خام Raw water

آب تصفیه شده Purified water

رزین آنیونی قوی  SA 

رزین کاتیونی قوی  SC 

گاز زدا DG 

رزین آنیونی ضعیفWA 

رزین کاتیونی ضعیف  WC 

اگرمد نظر خریدار آب با کیفیت بسیار عالی باشد، در انتهای هر يك از چیدمان های توصيه شده در جدول فوق، يك ستون مخلوط شامل رزين های كاتيونی قوی و آنيونی قرار می گيرد. آب خروجی از اين ستون می تواند هدايتی حدود 2/0 µS/cm داشته باشد.

دیونایزر

ویژگی های دیونایزر تولیدی گروه ناب زیست

 • خروجی آب فوق خالص و آب دمین
 • سیستم شست و شوی مستقیم
 • سیستم اسمز معکوس دوگانه
 • سیستم گردش و برگشت آب
 • مخزن ذخیره
 • بررسی آنلاین کیفیت آب خروجی
 • استفاده از فیلتر های مخصوص تبادل یونی
 • شیر برداشت برقی

موارد کاربرد دیونایزر آب مقطرگیری آزمایشگاهی

دیونایزرهای آزمایشگاهی تولید شده در گروه ناب زیست، توانایی تولید آب بسیار خالص با کیفیت بالا می باشد.

ما به شما تضمین می کنیم با تهیه دیونایزر از مجموعه ناب زیست و استفاده از آن تمامی استاندارد ها و آزمایشات سخت گیرانه ناظران شما تایید خواهد شد.

کاربرد های دیونایزر آب خالص ساز

- آزمایشات HPLC
- مصارف عمومی
- آب مقطر
- کاربرد های تحقیقی در منابع نیمه هادی
- تزریقات
- تامین کننده آب مورد نیاز دستگاه اتوکلاو
- مصارف عمومی آزمایشگاه ها

مشخصات آب خروجی دستگاه دیونایزر

همانطور که در بالا گفته شد محصول تولیدی دستگاه دیونایزر آب مقطر گیری آبی بسیار خالص می باشد که با عنوان آب دیونایزه شناخته می شود.

آب دیونایزه یا آب مقطر از لحاظ اسیدی و بازی بودن آبی خنثی می باشد.

این آب خنثی PH برابر 7 خواهد داشت. رسانایی ویژه این آب یا به عبارتی معکوس مقاومت آن بسیار کم است.

رسانایی الکتریکی آب هنگامی که برخی نمک ها در آن محلول می شوند افزایش می یابد.

دمای جوش آب دیونایزه پایین تر از آب های طبیعی می باشد.

آب مقطر به علت عدم وجود مواد جامد محلول در آب یا همان TDS دارای خاصیت خورندگی بسیار کمی می باشد.

TDS بالا در آب سبب رسوب گذاری در تاسیسات حرارتی همچون بویلر ها و مبدل های حرارتی (مثل منبع کویل دار) میگردد و این عامل سبب افت بازده یا راندمان دستگاه ها و کاهش چشمگیر عمر مفید آن خواهد شد.

این عوامل در آب های مورد استفاده در صنایع حساس همچون صنایع داروسازی، صنایع غذایی، صنایع نظامی و .... بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

قیمت دستگاه دیونایزر

قیمت دستگاه دیونایزر به مقدار آب ورودی به دستگاه، کیفیت آب ورودی و کیفیت تجهیزات مورد استفاده در ساخت دستگاه دیونایزر بستگی دارد.

در گذشته هزینه تولید آب فوق خالص بسیار بالا بود که همین علت سبب شد که اغلب صنایع از آب مقطر معمولی برای تغذیه سیستم خود استفاده کنند.

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی تصفیه آب و فاضلاب هزینه تمام شده دستگاه دیونایزر آب مقطر گیری بسیار پایین آمده است.

برای مثال قیمت یک دستگاه دیونایزر تمام اتوماتیک با دبی خروجی 10 لیتر در ساعت حدود پنج میلیون و هشتصد هزار تومان خواهد بود.

شاید در نگاه اول مبلغ بالایی به نظرتان برسد. اما هنگام برآورد خسارات وارده از آب های طبیعی و ناخالص در دراز مدت ، خواهید دید صرف چنین هزینه ای برای سیستم شما چقدر مقرون بصرفه خواهد بود.

تفاوت دستگاه دیونایزر آب و آب شیرین کن صنعتی

امروزه صنعت تصفیه آب در جهان، یکی از مهمترین فیلدهای تحقیقاتی و یکی از استراتژیک ترین صنایع حیاتی عصر جدید می باشد.

این صنعت هر روزه در حال پیشرفت و توسعه بوده و همگان بدور از ملیت، دین و زبان سعی در توسعه صنعت تصفیه آب و یافتن روش های کم هزینه تر و پر بازده تر برای بهره وری از آب های موجود در کره زمین می باشند.

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی یکی از همین پیشرفت ها در زمینه استفاده از آب های غیر قابل شرب و غیر شیرین می باشد.

این پکیج ها با استفاده از روش های مبتنی بر اسمز معکوس، افزایش فشار در جریان آب ورودی جهت غلبه بر فشار اسمزی معمول و عبور آن از غشاء نیمه تراوا، آب هایی با دبی حداقل 5 متر مکعب در شبانه روز را به آب شرب با شرایط بسیار مناسب تبدیل می نمایند.

محدوده کاربرد این دستگاه ها بسیار وسیع و کاربردی می باشد تا جایی که این پکیج ها توانایی تصفیه آب هایی با TDS حدود 35 هزار پی پی ام را (آّب دریا) را دارا می باشند.

در مقابل دستگاه دیونایزر که از آن با عنوان هایی مثل دستگاه تولید آب فوق خالص، دستگه تولید آب دیونایزه، دستگاه دیونایزر آب مقطر گیری و ... یاد می شود، دستگاهی است برای تولید آب فوق خالص در مقیاس کوچک (دبی پایین) که همچون آب شیرین کن مبتنی بر اسمز معکوس آب را تصفیه مینماید.

دیونایزر ها برای تولید آب خالص تر از آب مقطر، علاوه بر گذر آب از فیلتر های ممبران باید از دو ستون رزینی که یکی با رزین کاتیونی و دیگری رزینی آنیونی پر شده استفاده نماید تا کلیه آنیون ها و کاتیون های موجود در آب حذف شده و آب خالص تولید گردد.

کاربرد دیونایزر، تولید آب مقطر از آب قابل شرب می باشد.

به عبارتی ورودی آب دیونایزر نمیتواند آبی با مشخصات شیمیایی ضعیف به طور مثال آبی با TDS و سختی بالا باشد. زیرا در آن صورت راندمان و عمر فیلتر های موجود در دستگاه بسیار کاهش خواهد یافت.

دیونایزر ها توانایی تولید دبی خروجی بالا همانند آب شیرین کن را ندارند. همانطور که در بالا گفته شد حداقل ظرفیت قابل تولید برای آب شیرین کن صنعتی 5 متر مکعب در شبانه روز می باشد.

این در حالی است که برای دیونایزر های عمومی و آزمایشگاهی حداکثر ظرفیت 2 متر مکعب در شبانه روز می باشد. البته توجه به این نکته حائز اهمیت می باشد که امکان تولید دیونایزر با ظرفیت بالاتر از دو متر مکعب نیز وجود دارد.

بنابر این میتوان نتیجه گرفته هدف نهایی و کاربرد دستگاه های آب شیرین کن صنعتی و دیونایزر کاملا متفاوت بوده و هر کدام در جای خود کارایی مناسبی خواهند داشت.

 بمنظور خرید دستگاه دیونایزر یا دابل RO یا دستگاه تولید آب مقطر بعد از مطالعه نحوه محاسبه ظرفیت و آگاهی از قیمت های بروز دستگاه دیونایزر صنعتی با همکاران ما تماس بگیرید . 

سایر محصولات مرتبط :

دستگاه تصفیه آب صنعتی

 
2018:10:31
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57