سختی گیر - قیمت سختی گیر - سختی گیر رزینی

با توجه به اینکه اغلب افرادی که به سایت ناب زیست مراجعه می کنند به قصد استعلام قیمت و خرید سختی گیر می باشد در ابتدای بحث بمنظور جلوگیری از تلف شدن وقت شما، لیست قیمت حدودی دستگاه های تولید این شرکت در دو قالب frp و فلزی - دارای شیر اتومات و دستی و نهایتا در دو قالب رزین کنچر و پرولایت از طریق برقراری تماس با شماره 09126147685 به سرعت در دسترس شما قرار خواهد گرفت.
محاسبات مربوط به ظرفیت سختی گیر نیز بسیار ساده از طریق تماس با واحد مخازن تحت فشار شرکت انجام خواهد گرفت.

بدین منظور ضروری است دبی آب در گردش، سختی کل آب منطقه و مدت زمانی که از سیستم سختی گیر استفاده می گردد به یکی از پرسنل شرکت اعلام شود تا ایشان بر حسب فرمول محاسبه ظرفیت سختی گیر و تجربه ایشان نسبت به محاسبه ظرفیت سختی گیر اقدام نموده و شما را در امر خرید سختی گیر رزینی راهنمایی نماید. 

سختی گیر

رسوب زدا دستگاهی است که از طریق برقراری واکنش بین یونهای مثبت رزین و منفی کلسیم و منیزیم موجود در آب باعث از بین رفتن املاح و تولید آب نرم می گردد. در حقیقت سختی گیر باعث می شود آهک یا گچ موجود در آب مصرفی حذف شود. به دلیل استفاده از رزین درون سیستم به این دستگاه سختی گیر رزینی گفته می شود و چون برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد در برخی منابع علمی به آن سختی گیر آب می گویند.

چنانچه به زبان لاتین مسلط هستید بمنظور جستجو در زمینه سختی گیر می بایست کلمه water softener را در گوگل جستجو نمائید.

بزرگترین تولید کننده در زمینه دستگاه سختی گیر در جهان عبارتند از : اسپرینگ ول آمریکا (Springwell) - لن تچ (Lentech) - کینیتیکو (Kinetico) 

برای خرید دستگاه سختی گیر از سایت های معتبر جهانی همچون شرکت های تولید کننده فوق براحتی می توانید با سایت آمازون (Amazon) مراجعه و با پر کردن جداول مربوط به محاسبه ظرفیت سختی گیر نسبت به استعلام قیمت و خرید سختی گیر در انواع مدل فایبرگلاس و فلزی یا حتی استیل و همچنین با ظرفیت های متفاوت اقدام نمائید.

مفهوم سختی آب

هنگامی که از آب به عنوان "آب سخت" یاد می شود ، بدان معنی است که آب مورد نظرحاوی مواد معدنی بیشتری نسبت به آب معمولی است.

همانطور که قبلا گفته شد این مواد معدنی غالبا کلسیم و منیزیم هستند.

هنگامی که کلسیم و منیزیم بیشتری در آب حل می شوند ، درجه سختی آب افزایش می یابد.

منیزیم و کلسیم یونهایی با بار مثبت هستند. به دلیل حضور این یون ها در آب ، دیگر یون های دارای بار مثبت بشدت کمتری نسبت به آبی که فاقد کلسیم و منیزیم باشد در آب سخت حل می شوند.

این همان دلیلی است که صابون در آب سخت حل نمی شود. به عبارتی در آب دارای سختی بالا، کف کمتری تولید خواهد شد.

از چه نشانه هایی میتوان پی برد که آب موجود سخت است یا نه ؟

مهم ترین و اصولی ترین روش آزمایش آب می باشد. با ارسال یک لیتر آب به آزمایشگاه میتوان سختی کل آب یا Total Hadrness اندازه گرفت و طبق استاندارد های موجود و عنوان شده در این مقاله میتوان آب را دسته بندی نمود.

اما در حالت ساده فرض کنید هنگام استفاده از شامپو در حمام متوجه میشوید که کف بسیار کمتری تولید می شود. این نشانه سخت بودن آب در منطقه شماست.

یا پس از شست و شوی ظروف خانه یا تمیز نمودن شیشیه ها متوجه میشوید که لکه های سفید رنگ بروی ظروف و شیشه ها باقی می ماند.

عملکرد ضعیف ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی، همچنین رسوب شدید مواد معدنی در لوله کشی ها و تاسیسات موتورخانه مثل دیگ آبگرم یا کویل منبع کویل دار، نشانه های سخت بودن آب منطقه و نیاز به استفاده از سختی گیر آب می باشد.

به بخشی از مواد و فلزات محلول در آب كه ماهیت رسوبی دارند و از تركیبات آهن، منگنز، استرانسیم، آلومینیوم و به خصوص كلسیم و منیزیم بوجود می‌‌آیند، سختی می گویند كه 4 عنصر اول دارای نسبت كمتری در آب می‌‌باشند.

بنابراین برای تمام مقاصد علمی می‌‌توان گفت سختی كل = مجموع یونهای كلسیم و منیزیم

بمنظور دانستن مقدار سختی کل آبی که شما در اختیار دارید کافی است یک بطری آب 1.5 لیتری را به آزمایشگاه تجزیه آب ادارات آب و فاضلاب تحویل دهید تا نتیجه آزمایش را بطور کامل به شما ارائه نماید و شما با ارسال این نتیجه به شرکت های تولید کننده سختی گیر بتوانید به درستی نسبت به خرید دستگاه سختی گیر مورد نیاز اقدام نمائید.

دسته بندی آب برحسب سختی ارائه شده توسط سازمان کیفیت آب آمریکا

 1. چنانچه نتیجه اندازه گیری سختی کل آب عددی بین 1 تا 17.1 (ppm) باشد به آن آب ، آب نرم می گویند. به آبی که سختی آن صفر باشد آب خالص یا آب مقطر گفته می شود . این آب در تولید باطری ها ، شستشوی دستگاه های آزمایشگاهی ، بیمارستانی و ... استفاده می شود.
 2. در مرحله بعد چنانچه مقدار رسوب موجود در آب بین 17.1 تا 60 (ppm) باشد به آن "آب اندکی سخت" گفته می شود.
 3. آب متوسط سخت دارای سهتی در محدوده 60 تا 120 (ppm) می باشد.
 4. آب سخت آبی است که سختی کل یعنی total hardness در رنج 121 تا 180(ppm) باشد.
 5. در نهایت به ابهایی که TH آنها بیشتر از 181 (ppm) باشد آب خیلی سخت گفته می شود.

نکته مهم :  در آبهای طبیعی معمولاً غلظت كلسیم حدود 2 برابر منیزیم است در حالی كه در آب دریا غلظت منیزیم حدود 5 برابر كلسیم می‌‌باشد. این مطلب کمک بزرگی به محاسبه ظرفیت سختی گیر می نماید چرا که مهندس محاسب با دانستن تنها یک پارامتر میزان غلظت منیزیم می تواند سختی کل آب را محاسبه کند و با دانستن دبی آب مصرفی نسبت به محاسبه ظرفیت سختی گیر اقدام نماید.

به طور كلی سختی آب را می‌‌توان به دو بخش موقت و دائم طبقه بندی نمود :

سختی موقت آب (سختی كربناتی) : در حقیقت املاح بی‌كربنات كلسیم و منیزیم است كه در اثر حرارت دادن از حالت محلول به صورت غیر محلول و در نتیجه به رسوب تبدیل می‌‌شود.

سختی دائم (غیر كربناتی) : املاح سولفات، كلراید، نیترات و غیره با كلسیم و منیزیم است كه در اثر حرارت دادن رسوب نمی‌كند. 

تمامی آبهای طبیعی حاوی غلظتهای مختلفی از نمكهای محلول هستند كه این نمكها در آب تفکیک شده و یونهای باردار بوجود می‌‌آورند. یونهای دارای بار مثبت كاتیون و یونهای دارای بار منفی آنیون نامیده می‌‌شوند.

 

تصویر سختی گیر فلزی دوبلکس که به حالت سری نصب شده اند

  سختی گیر

  واحد اندازه گیری سختی در كشورهای مختلف بصورت زیر است :

 1. نگلیس : برابر است با یك گرم كربنات كلسیم در 70 لیتر آب (14.3 میلی‌گرم در لیترGrain) 
 2. فرانسه : هر واحد سختی برابر است با یک گرم گربنات كلسیم در 100 لیتر آب (10 میلی‌گرم در لیتر)
 3. ایران و آمریكا : برابر است با یك گرم كربنات كلسیم در 100 لیتر آب (1 میلی‌گرم در لیتر ppm)
 4. آلمان : عبارتست از معادل یک گرم كربنات كلسیم در 56 لیتر آب (17.8 میلی‌گرم در لیتر)

بطور كلی سختی موجود در آب باعث ایجاد مشكلاتی درسیستمهای تاسیساتی و صنعتی می‌‌شود كه عبارتست از:

1- ایجاد رسوب در دیگهای بخار فشار بالا، كه باعث كاهش راندمان بر اثر انتقال حرارت پایین و در نتیجه بالا بردن دمای كاری دیگ توسط كاربر برای جبران كسری انتقال حرارت و به تبع آن افزایش مصرف سوخت، كاهش تولید یا تركیدگی آن بر اثر بیش از حد گرم شدن سطوح فلزی(Hotspot) ، خرابی زود هنگام دیگ و توقفهای ناخواسته آن خواهد شد. بنابراین برای آب خوراک دیگهای فشار بالا و بسیاری از سیستمهای فرآیندی، لازم است كلیه یونهای دی اكسید كربن و سیلیس تقریباً حذف گردند.

2- ایجاد رسوب در برجهای خنك كننده، چیلر و سایر سیستمهای حرارتی و برودتی و كاهش راندمان آنها و یا از كار افتادن كل سیستم. 

3- بعلت سختی موجود در آب، قدرت شویندگی انواع مواد صابونی كاهش می‌‌ یابد بطوریكه بازدهی شوینده‌ها در آب سخت نصف بازدهی آنها در آب نرم است.

4- در صنایع نساجی و رنگرزی باعث افت كیفیت رنگ می‌‌شود.

5- سختی بیش از اندازه در آب شرب بیش از ppm 500 برای سلامتی انسان مضر بوده که تشكیل انواع سنگهای كلیه، مثانه و سوء هاضمه از آن جمله می‌‌باشد. 

تنتیجه اینکه عدم استفاده از سختی گیر سر راه آب ورودی به منازل مسکونی ، واحد های تجاری و اداری و ... باعث بروز مشکلات فراوانی می شود . جهت برآورد ظرفیت سختی گیر و استعلام قیمت رسوب زدا با ما در ارتباط باشید.

سختی گیر رزینی

نام محصول :  سختی گیر -  Water Softener  - رسوب زدای آب سخت

انواع سختی گیر آب صنعتی :
سختی گیر رزینی - سختی گیر مغناطیسی - سختی گیر الکترومغناطیسی

دستگاههای سختی گیر به لحاظ عملکرد به 2 نوع تقسیم می شوند : 1- سختی گیر اتوماتیک 2- سختی گیر نیمه اتوماتیک

 سختی گیر

سختی گیر به لحاظ نوع جنس بدنه در حال حاضر به 3 نوع تقسیم میشوند: با توجه به کیفیت بسیار بالای سختی گیر استیل بعد از شمارش انواع مدل های موجود سختی گیر به تشریح کامل سختی گیر استیل می پردازیم .

 1. سختی گیر با بدنه فلزی که در بین مهندسین به سختی گیر فلزی مشهور است و با ورق st37 با ضخامت های مختلف ساخته می شود . این نوع سختی گیر بدلیل قیمت بالا امروزه جای خود را به نوع دیگری از سختی گیر بنام سختی گیر FRP داده است . 
 2. سختی گیر با بدنه FRP یا سختی گیر فایبرگلاس که نیاز به توضیح خاصی ندارد و کاملا مشهود است که بدنه آن از فایبرگلاس می باشد. دوام بالا و قیمت مناسب باعث جا افتادن سختی گیر فایبرگلاس در بین کارفرمایان شده است .
 3. سختی گیر رزینی استیل
  در بسیاری از کارگاه ها و کارخانه های محصولات بهداشتی، غذایی و دارویی از سختی گیر استیل به دلیل بالا بودن بهداشت استفاده می شود. سختی گیر رزینی استیل همانند سختی گیر رزینی فلزی عمل می کند. تنها تفاوت سختی گیر رزینی استیل با سختی گیر رزینی فلزی در جنس بدنه سختی گیر می باشد. اصولا برای ساخت سختی گیر رزینی استیل از استیل 304 استفاده می شود. ضخامت استیل استفاده شده در سختی گیر به ظرفیت سختی گیر بستگی دارد که هر چقد ظرفیت سختی گیر بالاتر باشد ضخامت استیل نیز به طبع آن بالاتر خواهد رفت. ضخامت بدنه سختی گیر رزینی استیل از 2میلیمتر تا 6میلیمتر می باشد که با توجه به فشار کاری و ظرفیت سختی گیر محاسبه و انتخاب می شود.
  محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی استیل همانند سختی گیر رزینی فلزی یا فایبرگلاس می باشد بدین گونه که:
  ابتدا باید مقدار مصرف و دبی آب مصرفی را بدست آورد سپس مقدار توتال هاردنس یا همان سختی کل آب را مورد آزمایش قرار داده و سختی کل را بدست آورد و آخرین داده ای که برای بدست آوردن ظرفیت سختی گیر مورد نیاز است مدت زمان بین دو بکواش می باشد. حال با داشتن این اطلاعات و داده ها می شود ظرفیت سختی گیر استیل را بدست آورد.

C=15.73 *TOTAL HARDNESS*WATER FLOW RATE*TIME BETWEEN TWO BACKWASH

نحوه محاسبه ظرفیت سختی گیر تبادل یونی Ion Exchange  رزین کاتیونی : استفاده از داده های سختی کل آب - آنالیز آب خام - ظرفیت آب ورودی

واحد اندازه ظرفیت سختی گیر : گرین Grain – گوس می باشد.

ظرفیت سختی گیر های رزینی از 30 هزار گرین تا 5 میلیون گرین جهت حذف سختی کل آب می باشد.

انواع شیرهای سختی گیر :

الف)  شیر سختی گیر نیمه اتوماتیک :

این نوع شیر سختی گیر رزینی می توانند به دو صورت سایدچنل و یا نصب از بالا صورت می پذیرد.

ب) شیر سختی گیر تمام اتوماتیک : 

در شیرهای دستگاه سختی گیر تمام اتوماتیک به 2 طریق قابلیت اتوماتیک نمودن سیستم سختی گیر آب انجام میگردد

 1. تنظیم از طریق میزان جریان یا دبی آب عبوری از سختی گیر
 2. تنظیم از طریق مدت زمان فعالیت سختی گیر

مزایای عملکرد و طرز کار استفاده از دستگاه سختی گیر

تماس آب با تركيبات آهكي موجود در زمين باعث ورود عوامل سختی به آب ها می گردد. لازم به ذکر است آبهای زیرزمینی از سختی زیادتری نسبت به آب های سطحی برخوردارند.

سختی آب، عملا شاخص میزان فعل و انفعال آب با صابون است و برای شستشو با آب های سخت تر به صابون زیادتری نیاز است.

سختی آب به مجموعه املاح كلسیم و منیزیم موجود در آب بر حسب میلیگرم بر لیتر كربنات كلسیم اطلاق میشود .

دستگاه های سختی گیر گروه صنعتی ناب با ظرفیت های مختلف در دو نوع فولادی و F.R.P با بستری از رزین های تبادل یونی كه قادر به حذف یونهای كلسیم و منیزیم بوده و در صنایع مختلف جهت تولید آب نرم قابل استفاده می باشد .

در مخازن FRP استاندارد های ساخت مخازن سختی گیر براساس روش های ASME و CE و NSF و Tuv استفاده شده است.

سختی گیر آب

عمده ترين كاربرد دستگاه سختی گیر آب عبارتند از : 

نرم كردن آب ديگ های بخار و مبدل های حرارتي

نرم كردن آب مورد نياز برج های خنک کنندهه و سيستم هاي سرمایشی

حذف سختی آب چاه ، حذق سختی آب های سطحی ، حذف سختی آب لب شور

نرم كردن آب مصرفي صنايع رنگسازي و رنگرزی 

اطاعلاعات فنی دستگاه سختی گیر

- بدنه از جنس استيل / فايبر گلاس (FRP ) / كربن استيل

- رزین کاتیونی

- قابل ارائه با سه شير دستي، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک جهت شستشوی معكوس

- يك لايه سنگ سيليسي دانه بندی شده

- مخزن آب نمک از جنس پلی اتیلن

- لوله کشی از جنس گالوانیزه، PVC يا پلی اتیلن

مراحل عمکرد در سختی گیر رزینی در 5 مرحله صورت می گیرد :

 ابتدا کنترل سختی آب توسط کیتهای سختی سنج انجام میگیرد و در صورت افزایش سختی خروجی آب نرم خروجی از سختی گیر

 1. بک واش سختی گیر - سیکل شستشوی رزین ها  Back wash سیستم
 2. سیکل احیای مستقیم رزین ها توسط محلول آب نمک - احیای سختی گیر
 3. سیکل شستشوی آرام Slow Rines
 4. سیکل شستشوی سریع Fast Rines
 5. و در انتها بعنوان نتیجه فرآنید بالا سیکل عمکرد نرم سازی آب

 ذیلا به تشریح موارد بالا می پردازیم . 

عملیات مقدماتی راه اندازی سختی گیر نیمه اتوماتیک

 1. لوله آب ورودی و خروجی دستگاه را به سیستم وصل کنید.
 2. پس از باز کردن درب دریچه دست رو و سپس دریچه دسترو یا فلنج را محکم ببندید.
 3. تانک نمک ( حاوی محلول آب و نمک با غلظت مناسب ) را زیر لوله آب نمک دستگاه قرار دهید.

مرحله دوم راه اندازی سختی گیر

 1. ابتدا همه شیرها را بسته و شیر هواگیری دستگاه را باز کنید .
 2. دسته شیر سولو را در وضعیت ( Run ) قرار دهید.
 3. شیر ورودی را باز کنید در این حالت دستگاه به تدریج پر از آب می گردد.
 4. به محض خروج آب از لوله هواگیری شیر هواگیری را ببندید.
 5. شیر خروجی را باز کنید به این ترتیب دستگاه آماده بهره برداری و تصفیه آب است.

نکته : در حین بهره برداری از دستگاه سختی گیر , اطمینان حاصل کنید که فشار نسبی داخل مخزن بین (1.7 – 2.5 بار) باشد. اگر فشار داخل مخزن کمتر از (1.7بار) باشد, در آب بندی شیر سولو و مکش آب نمک اختلال ایجاد خواهد شد همچنین در فشارهای بالا ممکن است قطعات شیر سولو صدمه ببیند. در هرحال بهره برداری از شیر سولو در فشارهای بالاتر از (2.5 بار) به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

روش بک واش کردن سختی گیر رزینی ( احیاء کردن رزین )

- ابتدا شیر ورودی ، شیر خروجی ، شیر تخلیه و شیرآب نمک را ببندید.
- سپس دسته شیر سولو را در وضعیت بازیابی (Regeen ) قرار دهید.
- شیر تخلیه و شیر آب نمک را باز کنید تا محلول آب و نمک وارد سیستم شود اگر درپوش برنجی روی نازل نمک را که به همین منظور در پشت شیر سولو و در کنار لوله تخلیه تعبیه شده است , بازکنید. به کمک پیچ گوشتی مناسبی می توانید میزان مکش را تنظیم نمایید.
- پس از گذشت مدت لازم مرحله بعدی یعنی شستشوی رزین با آب را انجام دهید.

این روش برای بیشتر سختی گیرهای رزینی قابل اجراست .

 شستشوی رزین با آب

 1. ابتدا تمام شیرها را ببندید.
 2. دسته شیر سولو را در وضعیت ( wash ) قرار دهید.
 3. شیرهای ورودی و تخلیه را باز کنید در این حالت آب از سمت پایین ستون رزین به داخل مخزن دستگاه وارد شده و از بالای آن خارج می گردد.
 4. حدود 20 دقیقه صبرکنید تا کل رزین موجود در داخل مخزن دستگاه شسته شده و محلول آب و نمک از آن تخلیه گردد.
 5. آن وقت کلیه شیرها را ببندید و شیر ورودی و خروجی را باز کنید.
 6. سپس دسته شیر سولو را در وضعیت (Run) قرار دهید. دراین حالت دستگاه مجددا آماده کار است.

 

نحوه محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی آب به شرح زیر است:

Water Softener Capacity (Grain) =(  (Flow rate (gpm) x 60 x Washing Cycle (hr) x Water Hardness (ppm))  ) / 17.1

7000 grain= 0.4536 Kgr

1 gal = 3.785 Lit

گروه صنعتی ناب بعنوان طراح ، تولید کننده ، سازنده دستگاه سختی گیر ، محاسبات فنی ظرفیت سختی گیر ، وارد کننده سیستم های سختی گیر (رزینی - الکترو مغناطیسی - مغناطیسی) و به عنوان مجری سیستم سختی گیر و سیستم های تبادل یونی جهت هرگونه  خدمات محاسبه سختی گیر ، طراحی - ساخت و تولید سختی گیر ، خرید سختی گیر،  فروش و خدمات پس از فروش سختی گیر و خدمات فنی  تعمیرات دستگاه سختی گیر، بهینه سازی فرآیند سختیگیر آب در دیگ های بخار و بویلرها و راهنمایی و مشاوره در خصوص طراحی در ظرفیت سختی گیر ، کنترل و حذف سختی آب دیگ  بخار، بویلر ها  و تعمیر  و تعویض لوازم جانبی  و یدکی ، فروش ، خرید  رزین کاتیونی در سیستم سختی گیر آب اعلام آمادگی می نماید.

تبادل کننده یونی (رزین ها)

رزین‌های تعویض یونی ذرات جامدی هستند كه می‌‌توانند یونهای نامطلوب در محلول را با همان میزان از یونهای مطلوب مشابه جایگزین نمایند. رزینهای مصنوعی از نوع سیلیكات آلومینیوم می باشند و به رزینهای معدنی زئولیت گویند كه در طبیعت بصورت سنگهایی یافت می‌‌شوند كه می‌‌توانند كار زئولیت سنتزی را انجام دهند. این مواد, یونهای سختی‌آور آب (كلسیم و منیزیم) را حذف كرده و به جای آن یون سدیم آزاد می‌‌كنند و از این رو به زئولیتهای سدیمی مشهورند.

انواع رزین سختی گیر

انواع رزین سختی گیر به دونوع زیر تقسیم می شوند

 رزین کاتیونی

رزین کاتیونی سختی گیر همانطور که از نامش پیداس یون های مثبت را با منفی جایگزین می کند. این نوع رزین به دو دسته ضعیف و قوی تقسیم بندی می شود.
رزین کاتیونی ضعیف : این نوع رزین بازده عملکرد بالاتری دارد و در نتیجه پساب کمتر خواهد داشت ولی مهمترین اشکالی که رزین کاتیونی دارد عدم جذب تمامی فلزات موجود در آب می باشد. به همین دلیل در موتورخانه های خانگی کاربرد ندارد.
رزین کاتیونی قوی : این رزین بر خلاف رزین کاتیونی ضعیف کلسیم و منیزیم و دیگر فلزات موجود در آب را با سدیم جایگزین می کند و سختی آب را می گیرد که در اغلب سختی گیرها موجود در بازار از این نوع رزین استفاده می شود.

 رزین آنیونی

ارزین آنیونی سختی گیر نیز دارای دو نوع ضعیف و قوی می باشد. که برای جذب آنیون هایی مثل اسید سولفوریک و نیتریک و ... کاربرد دارد.
رزین آنیونی ضعیف : بیشتر در دیونایزرها بعد از ستون کاتیونی قوی قرار می گیرد تا تمامی اسیدهای تفکیک شده را حذف کند. این نوع رزین به دلیل مقاومت بالاتری که نسبت به رزین آنیونی قوی دارد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.
رزین آنیونی قوی : این نوع رزین قادر به حذف اسیدهای تفکیک شده و تفکیک نشده می باشد بیشترین کاربرد رزین آنیونی قوی در بویلرهای نیروگاهی است به دلیل وجود سیلیس می باشد که قادراست سیلیس موجود در آب را حذف کند.

 


استفاده از آبهای گل آلود و دارای مواد معلق و همچنین آبهایی كه دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می‌باشند، رزینهارا فرسوده و آبدهی دستگاه سختی گیر را كم می‌كنند. بنابراین توصیه می‌شود قبل از ورود آب به داخل دستگاه, مواد معلق در آب توسط دستگاه فیلتر شنی جدا شده و برای كاهش املاح فلزات سنگین تدابیر لازم بكار گرفته شود. 

سختی گیر آب

متداول ترین روش برای حذف سختی آب، استفاده از سختی گیر رزینی می‌باشد . دستگاههای سختی گیر رزینی مورد استفاده در تصفیه آب، بیشتر به صورت استوانه فلزی هستند به طوری كه در داخل آن، ذرات رزین قرار می گیرد و داخل سطوح آن با رنگ اپوكسی پوشش داده می شود تا از خوردگی آن جلوگیری و باعث افزایش عمر دستگاه گردد .

 

سختی گیر


برای نگهداری و جلوگیری از خروج رزینها در قسمت پایین دستگاه سختی گیر و در زیر رزینها از یك صفحه مشبک و یک بستر سیلیس استفاده می شود. عمق رزین معمولاً بین 0.5 تا 3 متر انتخاب می‌‌گردد و بر حسب نوع رزین 50 تا 100 درصد از حجم رزین، فضای خالی برای انبساط رزین در نظر گرفته می‌‌شود. 

میزان جریان را معمولاً در حدود 0.2 تا 1 متر مكعب در دقیقه به ازای هر متر مكعب از حجم رزین در نظر می‌‌گیرند.  هر چند كه حداكثر دبی جریان ورودی به واحدهای رزین تعویض یونی به علت افت فشار محدود می‌‌شود ولی حداقل دبی جریان به علت كانالیزه شدن (Channelize) نمی‌تواند خیلی كم باشد زیرا كانالیزه شدن باعث می‌‌شود كه قسمتی از زرین بدون استفاده باشد. از این رو سرعت آب از بستر زرین باید حدود یك متر در ساعت باشد.

بستر رزین دروین سختی گیر می تواند ثابت (Fixed)  و یا شناور (Fluidized bed)  باشد. در نوع بستر ثابت حجم رزین‌های داخل دستگاه انبساطی ندارد و آب ورودی از بالای دستگاه وارد شده و بیشترین تبادل یونی در قسمتهای بالای بستر رزین انجام می‌‌شود و در قسمتهای پایین بستر تصفیه نهایی انجام می‌‌شود كه تعیین كننده درجه خلوص آب خروجی از تعویض كننده می‌‌باشد.

با افزایش زمان سرویس سختی گیر ، رزینهای بالای بستر اشباع شده و تبادل یونی در لایه‌های پایین ستون بستر انجام می‌‌شود كه در نهایت زمانی فرا می‌‌رسد كه بقیه ستون بستر برای تعویض یون كافی نمی‌باشد و در نتیجه در آب خروجی از تعویض كننده، یونهای ناخالص جذب نشده مشاهده خواهد شد كه معرف پایان سرویس دستگاه می‌‌باشد. در این حالت، زمان احیاء نمودن رزینها فرا می‌‌رسد.

انواع سختی گیر رزینی از نظر نوع کاربری

از نظر كاربری دستگاه سختی گیر دارای سه مدل سختی گیر با كنترل دستی، سختی گیر نیمه اتوماتیک و سختی گیر اتوماتیک (برقی) می‌‌باشد.

در سختی گیر با شیر كنترل دستی تمام مراحل شتشوی معكوس، احیاء و سرویس دستگاه از طریق شیرهای دستی توسط اپراتور انجام می‌‌شود. اما سختیگیر تمام اتوماتیک (برقی) كلیه مراحل فوق توسط شیر اتوماتیک كنترل شده و انسان در كاربری آن دخالت چندانی ندارد. دركنترل نیمه اتوماتیك، شیر نیمه اتوماتیك بصورتی طراحی گردیده است كه تمام وظایف را بصورت بسیار ساده انجام می‌‌دهد و كاربر فقط با قرار دادن اهرم آن در یكی از سه وضعیت شستشوی معكوس، احیاء و یا سرویس دهی، دستگاه را تنظیم می‌نماید.

 

سختی گیر

  سختی گیر موتورخانه یا سختی گیر آب موتورخانه

 سختی گیر یا سختی گیر رزینی با نام هایی همچون دستگاه تصفیه کننده آب یا رسوب زدا یا دستگاه جداسازی آهک از آب و ... در قسمتهای مختلف ساخت و ساز صنعتی و مسکونی و اداری کاربرد فراوان دارد.

سختی گیر بعنوان اولین و ساده ترین وسیله در تصفیه آب امروزه مورد توجه اکثر مردم قرار گرفته است. تصفیه آب موتورخانه بدلیل حساسیت خاص آن در بالا رفتن مصرف سوخت و هدر رفت انرژی امروزه بسیار حائز اهمیت است.

سختی گیر رزینی با مکانیزمی ساده قادر است آهک موجود در آب موتورخانه را جدا نموده و مشکل گرفتگی لوله های موتورخانه را برطرف نماید. جهت محاسبه ظرفیت سختی گیر و  استعلام قیمت سختی گیر رزینی در هر دو صورت سختی گیر اتوماتیک و سختیگیر غیراتوماتیک با ما تماس بگیرید.

برخی از نهادها و ارگانهایی که این شرکت افتخار تولید سختی گیر رزینی برای آنها را داشته است عبارتند از:

سختی گیر رزینی شرکت مگاموتور ، سختی گیر رزینی شرکت دما تجهیز ایرانیان ، سختی گیر رزینی شرکت ایران خودرو ، سختی گیر رزینی بیمه آسیا ، سختی گیر رزینی هتل اسپیناس ، سختی گیر رزینی دفتر مرکزی سایت آپارات ، سختی گیر رزینی هتل داریوش کیش

 قیمت سختی گیر

برای تعیین قیمت سختی گیر آگاهی از ظرفیت سختی گیر مورد نیاز مهمترین پارامتر می باشد . برای محاسبه ظرفیت سختی گیر و سپس استعلام قیمت سختی گیر رزینی و قیمت سختی گیر مغناطیسی با همکاران ما در شرکت تماس بگیرید . 

معایب سختی گیر الکترومغناطیسی

رسوبات آب متشکل از یون های کلسیم و منگنز و منیزیم و نیکل و آهن و ... هستند که در نتیجه گرم شدن و تبخیر آب باعث رسوب گذاری در سیستم های گرمایش و سرمایش و لوله ها می شوند و این امر باعث کاهش راندمان دستگاه ها و کندی حرکت در داخل لوله ها میباشد برای حل این مشکل از دستگاه سختی گیر استفاده میکنیم که بر دو نوع سختی گیر رزینی و سختی گیر الکترومغناطیسی میباشند که توصیه اکید این شرکت استفاده از سیستم سختیگیر رزینی است .

عملکرد سیستم سختی گیر االکترومغناطیسی بدین گونه است که دور لوله آب قرار گرفته و به جریان برق متصل میشود و با ایجاد میدان مغناطیسی دور لوله یون های آب را باردار میکند و یون های باردار شده تا 10 متر پس از محل قرار گیری سختی گیر الکترومغاطیسی رسوب گذاری نمی کنند و پس از 10 متر با از دست دادن بار مغناطیسی خود شروع به رسوب گذاری در سیستم گرمایش یا سرمایش میکنند عملا کارکرد سیستم را مختل میکند.

ولی در سیستم سختی گیر رزینی عملکرد بدینگونه میباشد که رزین داخل مخزن تحت فشار ریخته میشود و از طریق نازل های آب با فشار 4 بار بر روی رزین پاشیده میشود و با گذر از مجاورت رزین تمام یون های رسوب گذار و مخرب سیستم های حرارتی و برودتی از آب حذف شده و از خروجی مخزن آب نرم خارج میشود که فاقد یون های مزاحم میباشد و کل سیستم تا هر فاصله ای از هرگونه یون مخربی در امان خواهد بود .

لذا پیشنهاد این مجموعه به مصرف کنندگان محترم سختی گیر خرید سختی گیر رزینی با رزین درجه یک وارداتی این مجموعه به جای سختی گیر الکترومغناطیسی میباشد .

 

سختی گیر تولیدی ناب زیست برای از بین بردن سختی از رزین بهره میگیرد بدین نحو که رزین کلسیم و منیزیوم موجود در آب را جذب و حذف میکند.

رزین ها داخل یک محفظه (سیلندر ) قرار دارد. آب سخت از بالا وارد سیلندر میشود و پس از عبور از رزین سختی خود را از دست داده و آب نرم از دستگاه خارج میشود . آب نرم تولید شده دیگر پارامترهای آب سخت را ندارد. پس از مدتی از کار دستگاه ، دستگاه خود را مجددا آماده کار خواهد کرد و این کار با شستشوی رزین ها میسر خواهد شد و پس از این مرحله سختی گیر مجددا آماده کار خواهد بود .

دستگاه سختی گیر در بالای سیلندر خود یک کنترل کننده دیجیتال مجهز به ساعت دارد . کاربرد این کنترل کننده این است که زمان آماده سازی دستگاه (بک واش) را تنظیم مینماید . برای مثال شما میتوانید سختی گیر خود را چنان تنظیم نمایید که شب ها پس از به رخت خواب رفتن شما عملیات بک واش را انجام دهد و صبح روز بعد شما آب نرم خواهید داشت ( آماده )

متاسفانه پس از این که شما 70% ظرفیت رزین ها را مصرف کردید دستگاه نیاز به احیای مجدد رزین ها و تعویض آنها خواهد داشت این کار برای کارکرد دستگاه شما بسیار موثر میباشد. در غیر اینصورت آب سخت به دستگاه شما وارد میشود و دوباره آب سخت از خروجی آن خارج میگردد . پس برای ضمانت کارکرد مناسب دستگاه شما نباید بیش از 70% ظرفیت رزین ها مصرف گردد .

شما میتوانید از دو سختی گیر مجزا در آشپزخانه خود استفاده کنید که این کار باعث میشود شما در هر ساعتی از شبانه روز آب نرم داشته باشید بدین صورت که هنگام بک واش یکی از سیلندرها ،سیلندر دیگر در حال تولید آب نرم باشد .

برخی از انواع مدل های مختلف سختی گیر عبارتند از : 

سختی گیر مغناطیسی : یکی از انواع مختلف سختی گیر است که با ایجاد میدان مغناطیسی درون لوله ای که وارد مجتمع می گردد باعث یونیزه شدن آب و نهایتا جداسازی پارامترهای سخت آب می شود.

قیمت سختی گیر آب خانگی : در منازل مسکونی مخصوصا مجتمع ها از سختی گیر بمنظور نرم نمودن آب و جلوگیری از رسوب لوله های رادیات ، آبگرم کن ها و پکیج های دیواری استفاده می شود.

قیمت دستگاه سختی گیر آب خانگی : در سختی گیرهای خانگی کیفیت و قیمت بسیار مهم است . 

سختی گیر اسپرسو : در کافه ها و رستوران ها از دستگاه سختی گیر سر راه چای ساز ها ، اسپرسو سازها و ... استفاده می گردد تا سوراخ های این دستگاه های گران قیمت بوسیله آهک کور نشود.

قیمت سختی گیر الکترونیکی : سختی گیر الکترونیکی با استفاده از جریان DC باعث جداسازی پارامترهای سختی آب از آن می وشد . قیمت سختی گیر الکترونیکی وابسته به دبی آب عبوری از لوله ها و سختی موجود در آب می باشد.

سختی گیر آبگرمکن دیواری : با توجه به اینکه آبگرمکن های دیواری حجم قابل توجهی از آب را برای چرخش درون رادیاتورها و لوله های آب گرم و حمام به چرخش در می آورند عدم استفاده از سختی گیر سر راه ورودی به آبگرمکن باعث ایجاد مشکلات فراوانی از جمله گرفتگی و انسداد خواهد شد . لذا ما پیشنهاد میکنیم حتما از سختی گیر آبگرمکن دیواری استفاده نمائید.

سختی گیر زئولیتی

سختی گیر الکترولیتی

مشخصات فنی سختی گیر

در این قسمت از مبحث به تشریح مشخصات فنی سختی گیر های مختلف ناب زیست می پردازیم . ظرفیت سختی گیر های تولیدی ناب زیست از 30 کیلوگرین آغاز و تا 4000 کیلو گرین ادامه دارد.

سختی گیر 30 کیلو گرینی کمترین ظرفیت سختی گیر موجود در بازار می باشد که برای واحد های کوچک صنعتی  ومسکونی  همچون خشکشویی و موتور خانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد که از دو جنس  فایبرگلاس و فلزی تولید می شوند ولی به دلیل عدم فرسایش سختی گیر های فایبرگلاس بیشتر از این نوع سختی گیر ها استفاده می کنند.

رزین استفاده شده در سختی گیر 30 کیلوگرینی پرولایت انگلستان و caneture  می باشد که هر دو از مرغوبترین رزین های موجود در بازار می باشند . برای این نوع سختی گیر ها می توان از شیر های اتومات و نیمه اتومات    runxinاستفاده کرد .تولید کننده های اصلی این نوع سختی گیر ها رزینی شرکت های معتبری چون ناب زیست – پاکمن و گروه انصار می باشند.

سختی گیر 30 کیلوگرینی :

 این سختی گیر ها دارای تانک نمک برای احیای رزین می باشند.
سختی گیر 30 کیلو گرین

سختی گیر رزینی 60 کیلو گرین

سختی گیر رزینی 60 کیلو گرینی دارای دو اندازه می باشند  1- ابعاد 27*138(قطر* ارتفاع)   2 – ابعاد 31*124 (قطر*ارتفاع )

این نوع سختی گیر با توجه به درخواست مشتری از دو جنس فایبر گلاس و فلزی تولید و راهی بازار مصرف می شود. این نوع سختی گیر بیشتر در موتورخانه ها و مجموعه های کوچک مورد استفاده قرار میگیرد. رزین مصرفی این نوع سختی گیر به مقدار مشخص و از رزین پرولایت انگلستان استفاده می شود . تمامی مدل های سختی گیر دارای تانک نمکی برای احیای رزین می باشند که با توجه به سختی گیر انتخابی دارای حجم های متفاوتی خواهند بود.
سختی گیر 60 کیلوگرین

سختی گیر 90 کیلو گرینی

این سختی گیر ها از لحاظ فنی با جدید ترین متدهای روز طراحی و ساخته  می شوند و در اغلب مجموعه های نسبتا بزرگ مثلا کارواش ها و موتورخانه های نسبتا بزرگ کاربرد دارند  در سختی گیر های 90 کیلو گرینی هم همانند بقیه سختی گیر ها از رزین پرولایت یا canature برای گرفتن سختی آب استفاده می شود.

ابعاد سختی گیر 90 کیلو گرینی : 31*134 می باشد (قطر*ارتفاع) که هم میشود به صورت فایبرگلاس و هم به صورت فلزی طراحی میشوند . تولید کننده در این سختی گیر می تواند از شیر های تمام اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک با توجه به درخواست مشتری استفاده نماید که سبب راحتی بکواش یا احیاء رزین می شود.

سختی گیر 125 کیلو گرینی

سختی گیر 125 کیلوگرینی بیشتر در کارواش ها کاربرد دارد که به ابعاد 37*134 ( قطر*ارتفاع ) موجود می باشد . این نوع سختی گیر دارای گارانتی سه ساله تمام عیار و خدمات پس از فروش ده ساله می باشد .
چگونگی محاسبه ظرفیت سختی گیر 125 کیلوگرینی و سختی گیرهای دیگر:
ابتدا باید مقدار آب مصرفی یا همان دبی آب در شبانه روز یا در ساعت را بدانیم در مرحله دوم باید آب را مورد آزمایش قرار داده تا مقدار TH آب را بدست آوریم که اساسا برحسب ppm بیان می شود و آخرین پارامتر مدت زمان بکواش است که دستگاه سختی گیر را بر روی آن تنظیم می کنیم.
با داشتن این اطلاعات به راحتی می توان ظرفیت سختی گیر مورد نظر را بر حسب گرین محاسبه کرد.

 

سختی گیر 90 کیلو گرین

سختی گیر 150 کیلوگرینی

سختی گیر 150 کیلوگرینی به ابعاد 36 * 167 موجود می باشد حجم رزین مصرفی درون سختی گیر 150 کیلوگرینی 125 لیتر و سایز بوشن های موجود در سختی گیر با ظرفیت 150 کیلوگرین یک اینچ می باشد.

در صورت انتخاب سختی گیر فلزی 150 کیلو گرینی بدنه ای دارای ضخامت 4 میلیمتری می باشد.

برای احیای رزین داخل سختی گیر نیاز به تانک نمکی است که در سختی گیر 150 کیلوگرینی حجم مورد نیاز برای تانک نمک 200 لیتر می باشد.

به طور مثال برای یک مجموعه صنعتی با دبی آب مصرفی 4 مترمکعب بر ساعت که زمان بین دو بکواش آن 24 ساعت تنظیم شده باشد در صورتیکه سختی آب ppm400 باشد می توان از سختی گیر رزینی 150 کیلوگرینی استفاده کرد.

مقدار سختی آب با آزمایش کردن آب در آزمایشگاهای تحصصی آب بدست می آید.

سختی گیر رزینی 180 کیلو گرینی

سختی گیر 180 کیلوگرینی درگروه کارخانه جات ناب زیست با طراحی مهندسی تولید می شود.در صورتیکه سختی گیر با علم مهندسی تولید نشود مشکلاتی همچون :

 • عدم نرم کردن آب تا حد مورد نظر
 • در صورت افزایش فشار امکان ترک برداشتن مخزن سختی گیر
 • عدم استفاده از رزین نامناسب که باعث کاهش کارایی سختی گیر می شود
 • و ...

برای طراحی مخازن سختی گیر از استاندارد ASME  بخش مخازن تحت فشار استفاده میشود. مخازن سختی گیر رزینی بعد از طراحی و ساخته شدن تست استاتیکی می شوند تا از مقاومت مخزن سختی گیر اطمینان لازم به حاصل شود.

 

سختی گیر 200 کیلوگرینی

سختی گیر 200 کیلوگرینی بیشتر برای برج های خنک کننده در ظرفیت کمتر مورد استفاده قرار می گیرد . طرز ساخت سختی گیر 200 کیلوگرینی فلزی به این صورت است که ابتدا ورق ها را به صورت طولی به هم جوش می دهند تا استوانه مخزن ساخته شود سپس عدسی های بالا و پایین را با جوش به مخزن متصل و  بوشن های مربوطه را ایجاد می کنند و شیر درخواستی کارفرما نصب می شود  بعد از اتمام ساخت و جوشکاری به داخل مخزن رنگ اپوکسی سه لایه به ضخامت 120 میکرون زده می شود . ضخامت شل و عدسی هر سختی گیر با توجه به ظرفیت سختی گیر محاسبه می شود.

ابعاد فنی سختی گیر 200 کیلو گرینی: قطر 49 و ارتفاع 172 دارای رزینی به اندازه 175 لیتر و سایز لوله کشی ها 2 اینچ می باشد. حجم تانک نمک موجود 200 لیتر می باشد

ضخامت بدنه سختی گیر 200 کیلو گرینی 5 میلیمتر می باشد .

سختی گیر رزینی 250 کیلو گرینی

سختی گیر رزینی 250 کیلو گرینی در دونوع فایبرگلاس و فلزی موجود می باشد. که دارای ابعاد فنی( قطر 55 و ارتفاع 172) می باشد با ضخامت بدنه 5 میلیمتری برای مخزن سختی گیر فلزی .

آب سخت با عبور از داخل رزینی به ظرفیت 200 لیتر سبب نرم شدن آب می شود . بعد از استفاده از رزین که خاصیتش را از دست می دهد  با استفاده از بکواش به وسیله تانک آب نمک به ظرفیت 200 لیتر رزین احیا شده و در چرخه نرم کردن آب قرار می گیرد.

سایز شیرآلات ، اتصالات و بوشن های سختی گیر رزینی 250 کیلو گرینی 2 اینچ می باشد .

مخزن سختی گیر رزینی 250 کیلو گرینی برای فشار 10 بار طراحی می شود و در فشار کاری 5 بار کار می کند .

در این نوع سختی گیر از رزین پرولایت انگلستان یا canature  استفاده می شود که از رزین های مرغوب در بازار می باشند.

سختی گیر رزینی 300 کیلوگرینی

سختی گیر رزینی300 کیلو گرینی  به دلیل بالا بودن ظرفیت در موتورخانه های بزرگ که مقدار مصرف آب و سختی کل بر حسب ppm زیاد است از سختی گیر 300 کیلوگرینی استفاده می شود.

سختی گیر 300 کیلوگرینی دارای رزین کاتیونی پرولایت انگلستان می باشد که وظیفه جا به جا کردن یون های مثبت و منفی داخل آب را دارد که برای احیای این رزین از تانک نمک استفاده می کنند که همواره همراه سختی گیر رزینی موجود می باشد.

سختی گیر رزینی برای اینکه کارکرد فنی و درستی داشته باشد باید با علم مهندسی طراحی و ساخته شود .

انواع شیرسختی گیر رزینی 300 کیلوگرینی : 1- شیر دستی  2- شیر نیمه اتوماتیک  3- شیر اتوماتیک    که با توجه به نیاز کارفرما بر روی سختی گیر ها نصب می شود.

ابعاد فنی سختی گیر رزینی 300 کیلوگرینی :                قطر   :  55  سانتی متر                    ارتفاع : 172 سانتی متر

در ادامه با توجه به تعیین کننده بودن قیمت شیر سختی گیر در قیمت دستگاه سختی گیر به تشریح مشخصات فنی چند نمونه از شیرهای پرکاربرد در تولید دستگاه سختی گیر می پردازیم.

 

شیر سختی گیر رانکسین:

شرکت رانکسین یکی از معتبرین شرکت های تولید کننده انواع شیرهای کنترلی برای سیستم های تصفیه آب می باشد که در بیشتر کشورهای مطرح اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد. این شرکت تمامی تاییدهای مربوط به اتحادیه اروپا و سازمان ملی بهداشت را دارد و در اغلب دستگاه های سختی گیر مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای شیر سختی گیر FRP رانکسین :
جنس بدنه شیر رانکسین پلاستیک ABS می باشد
خدمات پس از فروش شیر رانکسین به مدت 10 سال می باشد.
دمای کاری برای عملکرد مناسب شیر کنترلی رانکسین 5تا 45 درجه سانتی گراد می باشد.
فشار کاری مورد نظر برای عملکرد مناسب شیر رانکسین 1 تا 3 بار می باشد.
این نوع شیر ها دارای دو نوع تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می باشند
ساخت کشور چین می باشد
دبی آب عبور از این شیرها 2 تا 10 متر مکعب در ساعت می باشد.

سختی گیر

 

مراحل نصب سختی گیر رزینی FRP

یکی از مهمترین مسائل در نصب سختی گیر انتخاب محل مناسب قرار گیری دستگاه سختی گیر می باشد.

نکاتی که در انتخاب محل نصب سختی گیر مهم می باشد:

 • دستگاه سختی گیر در نزدیکی کفشور یا خروجی فاضلاب قرار گیرد برای تخلیه سریع آب
 • محل قرار گیری سختی گیر فضای کافی برای نصب و نگهداری توسط تنکسین فنی را داشته باشد.
 • دستگاه سختی گیر به دور از تجهیزات گرمایشی نصب شود.
 • دستگاه سختی گیر نباید در معرض تابش نور آفتاب و بارش باران قرار گیرد اصولا در فضای سربسته باید نصب شود.
 • دمای محیطی که سختی گیر در آن محیط نصب می شود حداقل باید 5 درجه سانتی گراد و حداکثر 50 درجه سانتی گراد باشد.

نکته : دستگاه سختی گیر نباید در محیط های اسیدی و قلیایی نصب شود.

مراحل نصب سختی گیر

دستگاه سختی گیر فایبرگلاس دارای اجزایی به شرح زیر می باشد:

مخزن فایبرگلاس - لوله رایزر – نازل پایینی – نازل بالایی – شیر کنترلی - تانک نمک – لوله تخلیه – واشر – رزین – تانک نمک – نمک – واشر – کیسه شن

برای نصب دستگاه سختی گیر ابتدا محل مناسب را انتخاب می کنیم (با توجه به نکاتی که در بالا به آن اشاره شد). تجهیزات دستگاه سختی گیر را بررسی می کنیم تا تمام اجزا در پکینیگ خریداری شده موجود باشد. ابتدا نازل پایینی را به لوله رایزر با چسب به طور محکم متصل می کنیم سپس لوله را درون مخزن فایبرگلاس قرار داده و قسمت اضافی که در بالا وجود دارد را برش می دهیم به طوری که از قسمت گلویی سختی گیر حداکثر 2 میلیمتر بالاتر و یا 5 میلیمتر پایین تر نباشد.

بعد از برش ، قسمت برش خورده را صیقل می دهیم تا آسیبی به اورینگ یا واشر شیر کنترلی وارد نکند . با نوار چسب دهنه لوله رایزر را محکم می بندیم به شکلی که چیزی وارد لوله نشود . بعد از اتصال لوله سیلیس را به کف مخزن اضافه می کنیم به طوریکه سیلیس کمی بالاتر از نازل پایینی قرار بگیرد و در مرحله بعدی رزین را درون مخزن سختی گیر می ریزیم، گلویی مخزن سختی گیر را کامل پاک می کنیم تا بعد از باز کردن نوار چسب از لوله رزینی وارد لوله نشود. نازل بالایی را محکم به شیر کنترلی متصل می کنیم سپس نازل را به لوله رایزر می بندیم.

نکته : توجه داشته باشید در هنگام ریختن رزین در داخل مخزن مواد زاید و اضافی وارد مخزن نشود.

بعد از اتمام نصب الحاقات مخزن سختی گیر به تشریح روش نصب کانکتورهای شیر کنترلی می پردازیم:

ابتدا واشر ها را در محل کانکتورها قرار داده و با پیچاندن محل ورودی و خروجی کانکتورها آنها را محکم می بندیم. در شیر کنترلی اتوماتیک در خروجی آن یک فلومتر تعبیه شده که توسط کابلی که باید به محل خروجی متصل کرد اما این حالت فقط برای شیر کنترلی اتوماتیک می باشد در ادامه شیلنگ تخلیه را به کلکتور مربوط به تخلیه در در جای خود محکم ببندید. لوله تخلیه را به محل کفشور انتقال دهید اما به طوری که لوله وارد کفشور نشود تا با فاضلاب تماس نداشته باشد.

نحوه نصب تانک نمک سختی گیر

حال نوبت به اتصال تانک نمک برای بکواش و احیا رزین می رسد. برای نصب محلول آب نمک به شیر کنترلی مهره connector را تا انتهای تیوب کشیده و بوشن را داخل تیوب کنید. فلو کنترل را بر روی محل اتصال خط لوله آب نمک قرار داده به طوریکه سمت مخروطی شکل قطعه به سمت شیر باشد سپس سر دیگر شیر را در داخل محلول آب نمک قرار می دهیم . 

نکته: دقت داشته باشید که لوله تخلیه مسدود یا تا نشده باشد.

در فیلم زیر شما می توانید مراحل مختلف نصب سختی گیر را ببنید . 

نحوه نصب سختی گیر از صفر تا صد

سختی گیر التراسونیک

سختی گیر التراسونیک دارای دو قسمت می باشد : 1- سیگنال ساز   2- حلقه فریتی

امواج تولید شده با فرکانس متغیر از 20 تا 200 کیلوهرتز که در قسمت سیگنال ساز تولید می شود.این امواج تولید شده توسط یک کابل رابط به سمت حلقه فریتی که جنس آن آلیاژ استرانسیوم می باشد که دور لوله نصب می شود فرستاده می شود. حلقه فریتی دارای سیم پیچ اولیه می باشد که در تقابل با لوله آب و سیال درون آن به عنوان سیم پیچ ثانویه عمل می کند تا انتقال امواج صورت گیرد.در نتیجه یک ولتاژ سینوسی در طول مسیر لوله ایجاد می شود که باعث ایجاد یک میدان الکتریکی عمود بر محور لوله که متناسب با مقدار جریان در تمامی نقاط مدار قرار می گیرد

اساس کار سختی گیر التراسونیک ایجاد میدان مغناطیسی متغیر می باشد که یون های مثبت و منفی معلق در آب را تحت تاثیر قرار می دهد و مقدار چسبندگی را پایین آورده و سبب عدم رسوب گذاری املاح داخل آب در لوله ها و تجهیزات می شود.

در سختی گیر التراسونیک امکان تغییر شدت جریان – تغییر شکل موج و تغییر فرکانس وجود دارد.

تفاوت سختی گیر آلتراسونیک با سختی گیر الکترومغناطیسی در استفاده از جریان AC به جای DC می باشد به طور کلی سختی گیر آلتراسونیک نوع پیشرفته ای از سختی گیر الکترومغاطیسی می باشد.

 

دانلود دستور العمل نصب سختی گیر

نصب سختی گیر

خرید سختی گیر رزینی


یکی از دستگاه های موتورخانه ای که باید در خرید آن دقت کافی به عمل آورد سختی گیر می باشد . در صورت عدم انتخاب و معرفی سختی گیر مناسب از سوی کارشناسان مربوطه مشکلات عدیده ای را ایجاد خواهد کرد. از جمله این مشکلات انتخاب سختی گیر با ظرفیت پایین برای مکانهایی که دبی آب بالایی دارد که سبب تلاطم رزین داخل سختی شده و عملا رسوب زدایی انجام نخواهد شد پس همواره برای خرید سختی گیر مناسب با کارشناسان مجرب و با تجربه که سالها در این زمینه تجربه کافی را دارند مشورت کنید.

نکات مهمی که در خرید سختی گیر رزینی وجود دارد :
1- بدست آوردن دبی آب مصرفی
2- مشخص کردن سختی کل آب
3- انتخاب شرکت با تجربه در زمینه طراحی و ساخت سختی گیر جهت انجام مشاوره و خرید.
4- گرفتن پروپوزال و مشخصات فنی کامل از سوی شرکت تولید کننده
5- انتخاب شیر کنترلی مناسب برای سختی گیر

عده ای از شرکت های موجود در بازار برای کاهش قیمت ها و جلب توجه مشتری از رزین های چینی موجود در بازار استفاده می کنند که این کار باعث عدم گرفتن سختی آب شده و هزینه ی دیگری را بر روی دست کارفرما خواهد گذاشت تا سختی گیر دیگری را خریداری نماید از این جهت انتخاب شرکتی معتبر 70%از مشکلات احتمالی را حل خواهد کرد و 30 % باقی مانده به اطلاعات داده شد توسط کارفرما بستگی دارد.

سختی گیر چیلر:

چیلر دستگاهی است که برای خنک کردن مایع درون آن که اغلب آب می باشد مورد استفاده قرار می گیرد تا از این آب خنک شده در هواسازها و فن کوئل ها استفاده شود. طرز عملکرد چیلر شبیه به یخچال می باشد همانطور که در یخچال قسمتی وجود دارد به نام کندانسور که در این قسمت گاز فریون گرمای خود را از دست می دهد در چیلر نیز قسمتی به نام کندانسور وجود دارد گاز فریون گرمای خود را در این قسمت به آب می دهد و سبب گرم شدن آب میشود حال آبی که در داخل کنداسور وجود دارد و گرم شده است به داخل برج خنک کننده رفته گرمای خود را از دست می دهد و دوباره به کندانسور چیلر بر میگردد تا انتقال حرارت انجام شود. در این بین مقداری از آبی که بین کندانسور چیلر و برج خنک کننده در حال چرخش است پرت یا از بین می رود که این آب از دست رفته توسط منبع انبساط تامین می شود حال مساله اینجاست اگه آبی که در داخل منبع انبساط می باشد دارای آهک باشد یعنی سختی گیری نشده باشد سبب رسوب گذاری در قست کندانسور چیلر می شود و انتقال حرارت بین گاز فریون و آب به حداقل می رسد و نتیجه ی این عمل کاهش چشم گیر بازده چیلر خواهد شد و سرمای ارسال شده به دستگاه های هواساز به طبع آن کاهش پیدا خواهد کرد. پس حذف آهک و سختی موجود در آب یکی از عوامل مهم در افزایش بازده چیلر می باشد. حال برای رفع این مشکل باید از سختی گیر استفاده شود در صورت عدم استفاده از سختی گیر علی الخصوص در مناطقی که سختی آب بالایی دارند سبب به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل : رسوب گذاری در داخل چیلر و کاهش راندمان عملکرد چیلر و ... خواهد شد که برای رفع این مشکلات باید کارفرما هزینه ای معادل 3 الی 4 برابر قیمت سختی گیر را پرداخت کند .
سختی گیر رزینی عملا قبل از ورود آب به منبع انبساط نصب می شود تا آب جبرانی چیلر ، بویلر و سایر دستگاهها را تامین کند .
با توجه به اینکه چیلر دارای پرتی آب می باشد همواره ظرفیت سختی گیر را بر اساس مقدار پرتی آب چیلر که همواره 4 درصد دبی کل مصرفی چیلر می باشد و سختی کل را بر این مبنا محاسبه می کنند .

رزین تبادل یونی

فرمول شیمیایی :
Ion-exchange resin
سایر نام های این محصول :
رزین آنیونی و رزین کاتیونی
رزین چیست :
رزین ها نوعی ترکیب طبیعی (زئولیت) یا مصنوعی هستند و بسیار چسبناک بوده و تحت شرایطی سخت می شوند رزین ها موادی هستند دارای مولکولهای بزرگ که دو سر آنها قطبی و دارای بارهای مخالف می باشند معمولاً در الکل قابل حل است اما در آب حل نمی شوند. این ترکیب به طرق گوناگون طبقه بندی می شود. این مواد در فرآیند سختی گیر آب تاثیر بسزایی داشته و یون های سختی آور آب مانند کلسیم و منیزیم را حذف می کنند و در محلول با یون های سدیم جایگزین می شوند. از این رو به زئولیت ‌های سدیمی نیز مشهور هستند.
ویژگی و خصوصیات :
یک رزین تبادل یونی بوسیله آب متورم می شود، اما در آن حل نمی شود. میزان این تورم یک فاکتور هست که چگونگی عملکرد رزین در کاربردهای خاصی را کنترل می کند. رزین های تبادل یونی به طور گسترده ای در فرآیند های جدا سازی، تصفیه و ضدعفونی کردن آب استفاده می شود. شایع ترین کاربردهای آن رسوب زدایی و تصفیه آب است. در بسیاری از کاربردهای این چنینی، رزین های تبادل یونی به عنوان یک جایگزین انعطاف پذیرتر به جای استفاده از زئولیت های طبیعی یا مصنوعی استفاده می شوند. همچنین رزین های تبادل یونی در پروسه فیلتراسیون بیودیزل بسیار کاربردی هستند.
انواع رزین های تبادل یونی :
رزین های تعویض یا تبادل یونی را می توان به دو گروه تقسیم نمود :
1- رزین کاتیونی
- رزین کاتیونی قوی
- رزین کاتیونی ضعیف

2- رزین های آنیونی
- رزین آنیونی قوی
- رزین آنیونی ضعیف
هر دو گروه فوق شامل نوع ضعیف و نوع قوی هستند که به طور کلی رزین های قوی در یک محدوده وسیع PH و رزین های نوع ضعیف در یک محدوده کوچک از PH مناسب هستند.
کاربرد رزین ها :
- عمده کاربرد رزین به عنوان سختی گیر آب

نحوه محاسبه ظرفیت سختی گیر :

همیشه استفاده از سختی گیر با ظرفیت نامناسب در پروژه ها سبب کاهش راندمان کاری و در بعضی موارد    سختی گیری لازم صورت نگرفته و سبب ایجاد خسارات جبران ناپذیری برای سیستم خواهد شد پس همواره برای انتخاب سختی گیر مناسب با کارشناسان ذبده و فنی در این زمینه تماس حاصل فرمایید تا سختی گیر مناسب را برای شما انتخاب کرده در اختیارتان قرار دهند .

برای بدست آوردن ظرفیت سختی گیر از محاسبات زیر استفاده می کنیم .

قبل از انجام محاسبات باید اطلاعاتی دقیق در مورد موارد زیر را در دست داشته باشیم :

 1. دبی آب مصرفی : مقدار مصرف آب مجموعه در ساعت یا در روز
 2. بدست آوردن مقدار سختی کل آب (TH) بر حسب ppm
 3. زمان بین دو بکواش

ظرفیت سختی گیر = 15.73 * مقدار سختی کل * دبی آب ورودی * زمان بین دو بکواش

با توجه به محاسبه ظرفیت بالایی می توانیم سختی گیر مناسب را برحسب گرین انتخاب کنیم

حال سوال اینجاست اگر مقدار ظرفیت سختی گیر بدست آمده در کاتالوگ محصولات و جود نداشته باشد چکار باید کرد؟ در این صورت حتما نزدیک ترین و در ضمن بالاتر از ظرفیت سختی گیر بدست آمده را انتخاب می کنیم.

 یکی از مهمترین محصولات مورد استفاده در سختی گیر رزین سختی گیر می باشد که در صفحه ای جدا به این موضوع پرداخته ایم. 

سختی گیر موتورخانه

موتورخانه های تاسیساتی یکی از اصلی ترین محل هایی است که به سختی گیر رزینی برای کارکرد هر چه بهتر و بهینه تر نیاز دارد.

استفاده از سختی گیر در موتور خانه علاوه بر بالابردن راندمان کاری، سبب افزایش عمر کلیه تاسیسات ما اعم از :
• دیگ آبگرم
• دیگ بخار
• منبع کویل دار
• منبع دوجداره آبگرم
• چیلر
• برج خنک کننده
• سایر تاسیسات موجود
خواهد شد.

طراحی سختی گیر موتورخانه

طراحی سختی گیر برای موتورخانه ها یک طراحی تخصصی بوده که این کار بایستی توسط یک کارشناس خبره امر انجام گردد.
علت هم این است که در صورت طراحی نامناسب و غیر بهینه یا عملا سختی آب سیستم ما به حد کافی کاسته نخواهد شد و یا یک دستگاه سختی گیر با ظرفیت بالاتر از مورد نیاز سیستم ما پیشنهاد می گردد که عملا کاری اشتباه است چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ مالی.

در مورد محل نصب سختی گیر در موتورخانه میتوان گفت بهترین محل برای این کار استفاده از انشعاب اصلی آب موتور خانه می باشد که تمامی دستگاه ها از مزیت وجود سختی گیر در موتورخانه بهره مند شوند.

در مورد موتورخانه هایی که انشعاب آب موتورخانه و انشعاب آب مصرفی واحد ها بخصوص در موتورخانه های ساختمان های مسکونی باید دقت نمود که سختی گیر نباید در مسیر مصرف آب آشامیدنی باشد.

به غیر از مواردی که سختی گیر نصب شده با رزین های گرید خوراکی یا فودگرید (Food Grade) سختی گیری نماید.

برای مثال در مواردی که سختی گیر در مسیر سیستمی قرار می گیرد که آب آشامیدنی نیز از آن مسیر تغذیه خواهد کرد ما از رزین های کاتیونی C100-e استفاده خواهیم کرد. این رده از رزین های کمپانی پرولاین انگلستان جزو رزین های گرید خوراکی محسوب شده و برای بدن انسان مضر نیستند.
اما کارشناسان تغذیه عموما معتقد هستند که نباید از آبی که املاحی همچون کلسیم و منیزیم آن به طور کامل گرفته شده جهت آشامیدن یا پخت غذا استفاده کرد.

در لینک زیر سایر محصولات مرتبط را مرور کنید.

فیلتر شنی

سختی گیر دستگاه سختی گیر رزینی سختی گیر موتورخانه سختی گیر چیلر سختی گیر رزینی موتورخانه نصب سختی گیر رزینی تولید کننده سختی گیر رزینی خرید سختی گیر رزینی سختی گیر رزینی شرکت ناب سختی گیر رزینی تهران سختی گیر رزینی تبریز سختی گیر رزینی مشهد سختی گیر فایبرگلاس قیمت دستگاه سختی گیر رزینی قیمت سختی گیر رزینی دستگاه سختی گیر رزینی آب سختی گیر فایبرگلاس سختی گیر FRP قیمت سختی گیر قیمت سختی گیر رزینی رزین آنیونی رزین کاتیونی 2014:05:13

سختی گیر

سختیگیر رزینی

شاید اغلب شماها با اصلاحی به نام رسوب گذاری، گرفتگی لوله و اسید شویی آشنایی کامل داشته باشید. اسید شویی زمانی انجام می شود که داخل لوله های مسی یا استیل منبع کویل دار، سطوح حرارتی دیگ آبگرم یا بخار و ... رسوب گذاری اتفاق بیوفتد و راندمان حرارتی را پایین بیاورد در این زمان مسئول موتورخانه موظف است که با از کار انداختن سیستم موتورخانه ای سطوحی که رسوب گذاری بر روی آنها صورت گرفته را از داخل تجهیزات بیرون کشیده مانند (کویل حرارتی منبع کویل دار) و این سطوح رسوب گذاری شده توسط تنکسین های مربوطه عمل اسید شویی بر روی آنها اتفاق بیافتد.
همه مواردی که در بالا به آن اشاره شد را می توان مدیریت کرد به گونه ای که نه هزینه زیادی برای مالکان ساختمان داشته داشته باشد و نه زمانی بدون تعطیلی موتورخانه سر شود.
حال چاره کار کجاست؟ چگونه می توان مانع از رسوب گذاری در سطوح حرارتی دستگاه ها شد؟چگونه باید تمامی این هزینه های اضافی را مدیریت کرد؟جواب این سوالات و تمامی سوالات دیگر فقط و فقط کلمه ای به نام سختی گیر می باشد

عموما آب های مورد استفاده در فرآیند ها دارای سختی می باشد، تعبیری که در عموم از سختی آب می شود به قابلیت رسوب پذیری املاح آب گفته شده که این باور اشتباهی است، سختی گیر دستگاهی است که سختی آب را به صفر میرساند. در حالت کلی برای معرفی فاکتور های سختی آب عباراتی از قبیل TDSوEC وTH و... استفاده می شود.برای بهتر فهمیدن عملکرد دستگاه سختی گیر لازم نیست که ابتدا این پارامتر ها معرفی شود و سپس نحوه عملکرد دستگاه سختی گیر مورد بررسی قرار گیرد.

 

سختی گیر

 

دستگاه سختی گیر حاوی رزین های کاتیونی می باشد که عمل جذب ذرات Mg وCa  را برعهده دارند. بدیهی است که پس از طی مدت زمان مسخص از کارکرد دستگاه (بسه به حجم رزین) رزین های موجود در مخزن اشباع شده و نیاز به احیا  دارند.این عمل توسط آب نمک (Nacl) اتفاق می افتد،به این عمل بکواش گفته می شود. با این عمل املاح جذب شده توسط رزین ها با (Nacl) وارد واکنش شده و ذرات معلق جذب شده از سطح رزین ها جدا شده و احیا می شود.عمر مفید رزین ها بسته به کارخانه سازنده آن متغیر است ولی نکته مهم در این خصوص تعویض رزین ها پس از طی عمر مفید آن است چراکه در صورت عدم رعایت این نکته سختی آب گرفته نمی شود.

 

 

پارامتر های مهم در طراحی دستگاه سختی گیر:

دبی آب گردش- میزان
سختی آب خام ورودی (TH) - ساعت بین دو بکواش

با در دست داشتن پارامتر های فوق می توان برآورد قابل قبولی از ظرفیت سختی گیر بر حسب گرین بدست آورد. جنس مخازن به کار رفته در ساخت دستگاه به دو صورت می باشد:

1-مخازن فلزی (برای اینکه فولاد در مقابل خوردگی مقاوم باشد از یک پروسه سندبلاست  و2 لایه رنگ اپوکسی در داخل مخزن استفاده می شود)

2-مخازن فایبرگلاس فشرده FRP

شیر های سولو استفاده شده در دستگاه ها به صورت نیمه اتوماتیک و اتوماتیک می باشد.
سختی آب:
سختی آب به دو دسته تقسیم می شود،دسته اول شامل سختی موقت می باشد که شامل املاح بی کربنات کلسیم و منیزیم می باشد که در اثر حرارت دادن از حالت محلول به حالت غیر محلول درآمده و در نتیجه باعث رسوبگذاری می شوند.سختی نوع دوم،سختی دائمی است که شامل املاح سولفات و کلرایدونیترات و غیره با منیزیم و کلسیم است.این نمک ها در آب تفکیک شده و یون هایی با بار مثبت (کاتیون)و منفی(آنیون) به وجود می آورند.
پارامتر های اندازه گیری سختی آب:
TDS(total dissolved solids): منظور از TDS مجموع تمام یون های موجود در آب می باشد.به طور کلی تمام ناخالصی های جامد محلول در آب می باشد.واحد اندازه گیری آن میلی گیرم در لیتر یا PPM می باشد.
EC: قابلیت هدایت و کانداکتیویته آب را نشان می دهد و این پارامتر نشان دهنده قابلیت عبور جریان الکتریسیته از آب است که این خود تابعی از قدرت یونی آب می باشد و واحد اندازه گیری آن میکرو زیمنس بر سانتی متر یا میکرو مو بر سانتی متر می باشد.

TDS = 0.5 EC

این پارامتر که مهمترین پارامتر در محاسبات ظرفیت سختی گیر محسوب می شود بیانگر میزان غلظت یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب می باشد که عامل اصلی رسوب گذاری در تجهیزات می باشد. واحد اندازه گیری این آیتم ppm  میباشد.
دسته بندی آب بر حسب سختی :

لازم به ذکر است که رسوب در دستگاه های (سختی گیر) مختلف کارآیی آن را کاهش می دهد به طور مثال رسوب گذاری در بویلر ها و مبدل های حرارتی باعث کاهش تبادل حرارتی بین سطوح شده و این امر راندمان دستگاه را کاهش می دهد و یا در برج های خنک کننده با افزایش میزان رسوب گذاری انتقال حرارت در سطوح مدیا پکینگ ها کاهش یافته و راندمان را کاسته و یا باعث گرفتگی افشانک ها (اسپلیکلرها ) شده و عملکرد دستگاه را به کل متوقف می کند و یا در صنایع نساجی و رنگرزی باعث کاهش کیفیت رنگ می شود.

نکته بسیار مهم در امر سختی گیری توسط رزین عدم استفاده آب خروجی از دستگاه برای مصارف آشامیدنی می باشد.

 سختی گیر موتورخانه و سختی گیر چیلر

یکی از دستگاه های مهم تولیدی ناب زیست سختی گیر موتورخانه و سختی گیر برج خنک کننده و سختی گیر چیلر می باشد که برای دریافت اطلاعات می توانید با شماره 02188721092 تماس بگیرید .

سختی گیر حذف سولفات از آب 

این نوع سختی گیر باید با رزین آنیونی مدل A400 پرولایت پر گردد .

سایر محصولات تولیدی ناب زیست :

فیلتر شنی

ایستگاه پمپاژ

پکیج تزریق مواد شیمیایی

سختی گیر سختیگیر سختی گیر رزینی سختی گیر آب سختی گیر مغناطیسی سختی گیر مشهد سختی گیر کرج سختی گیر رشت سختی گیر تبریز دستگاه سختی گیر آب سختی آب 2015:08:28
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50