سایر کاربران از این موارد نیز بازدید کرده اند : # سختی گیر # فیلتر شنی # آب شیرین کن صنعتی # دیونایزر # کلرزن # رزین سختی گیر

سختی گیر - قیمت سختی گیر آب - سختی گیر رزینی

سختی گیر - قیمت سختی گیر آب - سختی گیر رزینی

سختی گیر با معادل انگلیسی water softener و با کلمات معادل رسوب زدا یا رسوب گیر سیستمی است که بواسطه عبور دادن آب سخت و دارای املاح از درون رزین با فشار بالا با بدنه ای فلزی و یا فایبرگلاس به تصفیه آب و حذف آهک یا سفیدک کمک می کند. به منظور طراحی ظرفیت سختی گیر ضروری است دبی آب در گردش، سختی کل آب منطقه و مدت زمان بکواش رسوب گیر اندازه گیری شود.

ما بر حسب فرمول محاسبه ظرفیت و تجربه نسبت به محاسبه ظرفیت سختی گیر اقدام نموده و شما را در امر خرید راهنمایی می نمائیم.

مفهوم سختی آب

تماس آب با تركيبات آهكي موجود در زمين باعث ورود عوامل سختی به آبها میگردد. آبهای زیرزمینی از سختی زیادتری نسبت به آب های سطحی برخوردارند. هنگامی که از آب به عنوان "آب سخت" یاد می شود ، بدان معنی است که آب مورد نظرحاوی مواد معدنی بیشتری نسبت به آب معمولی است. در زبان عامیانه وقتی روی شیرهای آب سفیدک می بندد یا درون لوله ها پر از گچ یا آهک می شود و مسدود می گردد در حقیقت این آب سخت است که باعث این اتفاق می شود.

همانطور که قبلا گفته شد این مواد معدنی غالبا کلسیم و منیزیم هستند. هنگامی که کلسیم و منیزیم بیشتری در آب حل می شوند ، درجه سختی آب افزایش می یابد. منیزیم و کلسیم یونهایی با بار مثبت هستند. به دلیل حضور این یون ها در آب ، دیگر یون های دارای بار مثبت بشدت کمتری نسبت به آبی که فاقد کلسیم و منیزیم باشد در آب سخت حل می شوند.

از چه نشانه هایی میتوان پی برد که آب موجود سخت است یا نه ؟

مهم ترین و اصولی ترین روش آزمایش آب می باشد. روش های همچون جوشاندن آب و ته نشینی آهک درون ظرف، کف نکردن صابون، سفید شدن اطراف شیر بعد از استفاده از آن نیز می تواند راهنمای شما در تشخیص آب سخت و نرم باشد.

 با ارسال یک لیتر آب به آزمایشگاه میتوان سختی کل آب یا Total Hadrness اندازه گرفت و طبق استاندارد های موجود و عنوان شده در این مقاله میتوان آب را دسته بندی نمود.اما در حالت ساده فرض کنید هنگام استفاده از شامپو در حمام متوجه میشوید که کف بسیار کمتری تولید می شود. این نشانه سخت بودن آب در منطقه شماست.یا پس از شست و شوی ظروف خانه یا تمیز نمودن شیشیه ها متوجه میشوید که لکه های سفید رنگ بروی ظروف و شیشه ها باقی می ماند.

عملکرد ضعیف ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی، همچنین رسوب شدید مواد معدنی در لوله کشی ها و تاسیسات موتورخانه مثل دیگ آبگرم یا کویل منبع کویل دار، نشانه های سخت بودن آب منطقه و نیاز به استفاده از سختی گیر آب می باشد. به بخشی از مواد و فلزات محلول در آب كه ماهیت رسوبی دارند و از تركیبات آهن، منگنز، استرانسیم، آلومینیوم و به خصوص كلسیم و منیزیم بوجود می‌‌آیند، سختی می گویند كه 4 عنصر اول دارای نسبت كمتری در آب می‌‌باشند.

سختی گیر فایبرگلاس

بنابراین برای تمام مقاصد علمی می‌‌توان گفت سختی كل = مجموع یونهای كلسیم و منیزیم

بمنظور دانستن مقدار سختی کل آبی که شما در اختیار دارید کافی است یک بطری آب 1.5 لیتری را به آزمایشگاه تجزیه آب ادارات آب و فاضلاب تحویل دهید تا نتیجه آزمایش را بطور کامل به شما ارائه نماید و شما با ارسال این نتیجه به شرکت ناب زیست می توانید به درستی نسبت به خرید دستگاه سختیگیر مورد نیاز اقدام نمائید.

سختی آب، عملا شاخص میزان فعل و انفعال آب با صابون است و برای شستشو با آب های سخت تر به صابون زیادتری نیاز است.

این همان دلیلی است که صابون در آب سخت حل نمی شود.

به عبارتی در آب دارای سختی بالا، کف کمتری تولید خواهد شد. از ین علائم متوجه خواهید شد که شما باید یک دستگاه سختی گیر آب خانگی باید خریداری نمائید.

دسته بندی آب برحسب سختی ارائه شده توسط سازمان کیفیت آب آمریکا

 1. چنانچه نتیجه اندازه گیری سختی کل آب عددی بین 1 تا 17.1 (ppm) باشد به آن آب ، آب نرم می گویند. به آبی که سختی آن صفر باشد آب خالص یا آب مقطر گفته می شود . این آب در تولید باطری ها ، شستشوی دستگاه های آزمایشگاهی ، بیمارستانی و … استفاده می شود که در دسته محصول دیونایزر آب مقطرگیری ناب زیست قرار میگیرد
 2. در مرحله بعد چنانچه مقدار رسوب موجود در آب بین 17.1 تا 60 (ppm) باشد به آن "آب اندکی سخت" گفته می شود.
 3. آب متوسط سخت دارای سختی در محدوده 60 تا 120 (ppm) می باشد.
 4. آب سخت آبی است که سختی کل یعنی total hardness در رنج 121 تا 180(ppm) باشد.
 5. در نهایت به آبهایی که TH آنها بیشتر از 181 (ppm) باشد آب خیلی سخت گفته می شود.

نکته مهم :

 • در آبهای طبیعی معمولاً غلظت كلسیم حدود 2 برابر منیزیم است.
 • در حالی كه در آب دریا غلظت منیزیم حدود 5 برابر كلسیم می‌‌باشد.

این مطلب کمک بزرگی به محاسبه ظرفیت سختیگیر می نماید چرا که مهندس محاسب با دانستن تنها یک پارامتر میزان غلظت منیزیم می تواند سختی کل آب را محاسبه کند و با دانستن دبی آب مصرفی نسبت به محاسبه ظرفیت سختی گیر اقدام نماید.

انواع سختی آب

مجموع املاح موجود در آب که باعث می شود آب ازحالت نرمی خارج شده و به دستگاه ها درون خانه و واحدهای صنعتی آسیب وارد نماید سختی آب گفته می شود. این املاح دو دسته موقت و دائم تقیم می شود که ذیلا به این موارد اشاره خواهد شد.

سختی موقت آب

در حقیقت املاح بی‌كربنات كلسیم و منیزیم است كه در اثر حرارت دادن از حالت محلول به صورت غیر محلول و در نتیجه به رسوب تبدیل می‌‌شود. به این نوع املاح در حقیقت سختی کربناتی گفته می شود.

سختی دائم 

املاح سولفات ، كلراید ، نیترات و غیره با كلسیم و منیزیم است كه در اثر حرارت دادن رسوب نمی‌كند. به این نوع ناخالصی ها درون آب سختی یر کربناتی گفته می شود.

تمامی آبهای طبیعی حاوی غلظتهای مختلفی از نمكهای محلول هستند كه این نمكها در آب تفکیک شده و یونهای باردار بوجود می‌‌آورند.

یونهای دارای بار مثبت كاتیون و یونهای دارای بار منفی آنیون نامیده می‌‌شوند.

واحد اندازه گیری سختی در كشورهای مختلف بصورت زیر است :

 1. انگلیس : برابر است با یك گرم كربنات كلسیم در 70 لیتر آب (14.3 میلی‌گرم در لیترGrain) 
 2. فرانسه : هر واحد سختی برابر است با یک گرم گربنات كلسیم در 100 لیتر آب (10 میلی‌ گرم در لیتر)
 3. ایران و آمریكا : برابر است با یك گرم كربنات كلسیم در 100 لیتر آب (1 میلی‌گرم در لیتر ppm)
 4. آلمان : عبارتست از معادل یک گرم كربنات كلسیم در 56 لیتر آب (17.8 میلی‌گرم در لیتر)

مشکلات ناشی از سختی بالا در صنایع و تاسیسات

 • ایجاد رسوب در دیگهای بخار فشار بالا، كه باعث كاهش راندمان بر اثر انتقال حرارت پایین و در نتیجه بالا بردن دمای كاری دیگ توسط كاربر برای جبران كسری انتقال حرارت و به تبع آن افزایش مصرف سوخت، كاهش تولید یا تركیدگی آن بر اثر بیش از حد گرم شدن سطوح فلزی(Hotspot) ، خرابی زود هنگام دیگ و توقفهای ناخواسته آن خواهد شد. بنابراین برای آب خوراک دیگهای فشار بالا و بسیاری از سیستمهای فرآیندی، لازم است كلیه یونهای دی اكسید كربن و سیلیس تقریباً حذف گردند.
 • ایجاد رسوب در برجهای خنك كننده، چیلر و سایر سیستمهای حرارتی و برودتی و كاهش راندمان آنها و یا از كار افتادن كل سیستم.
 • بعلت سختی موجود در آب، قدرت شویندگی انواع مواد صابونی كاهش می‌‌ یابد بطوریكه بازدهی شوینده‌ها در آب سخت نصف بازدهی آنها در آب نرم است.
 • در صنایع نساجی و رنگرزی باعث افت كیفیت رنگ می‌‌شود.
 • سختی بیش از اندازه در آب شرب بیش از ppm 500 برای سلامتی انسان مضر بوده که تشكیل انواع سنگهای كلیه، مثانه و سوء هاضمه از آن جمله می‌‌باشد.
 • نتیجه اینکه عدم استفاده از سختی گیر سر راه آب ورودی به منازل مسکونی ، واحد های تجاری و اداری و … باعث بروز مشکلات فراوانی می شود .

سختی گیر

سختی گیر دستگاهی است که از طریق برقراری واکنش بین یونهای مثبت رزین و منفی کلسیم و منیزیم موجود در آب باعث از بین رفتن املاح و تولید آب نرم می گردد. در حقیقت این سیستم باعث می شود آهک یا گچ موجود در آب مصرفی حذف شود.

به دلیل استفاده از رزین درون این دستگاه به آن سختی گیر رزینی نیز گفته می شود و چون برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد در برخی منابع علمی به آن سختی گیر آب می گویند.

چنانچه به زبان لاتین مسلط هستید بمنظور جستجو در این زمینه می بایست کلمه water softener را در گوگل سرچ نمائید.

بزرگترین تولید کنندگان در زمینه دستگاه رسوب زدا در جهان عبارتند از :

 • شرکت اسپرینگ ول آمریکا (Springwell)
 • شرکت لن تچ (Lentech)
 • شرکت کینیتیکو (Kinetico)

طرز کار سختی گیر

مزایای سختی گیر

 • کاهش هزینه مصرف انرژی با استفاده از دستگاه رسوب گیر ناب زیست
 • افزایش طول عمر شیرآلات ، سیستم لوله کشی و تأسیسات ساختمانهای از اداری، مسکونی، تجاری و ...
 • جلوگیری از تشکیل سفیدک و لکه های سفید رنگ آهکی روی سطوح ، شیرآلات ، سینک ها و ...
 • یکی از مهمترین مزایای سختیگیر کاهش مصرف مواد شوینده می باشد چرا که براحتی مواد شوینده با آب نرم کف میکند و خاصیت شویندگی بسیار بالاتری دارد
 • جلوگیری از کاهش فشار آب درون لوله کشی های کارخانجات ، برج های خنک کننده ، چیلر و تاسیسات گرمایشی ساختمان ها
 • نرمی و لطافت لباس ها پس از شستشو
 • استفاده از دستگاه سختی گیر رزینی موجب درخشندگی مو پس از استحمام می شود.

جریان آب های زیر زمینی به دلیل عبور از مجرای رسوبات سنگ آهک و گچ که عمدتاً از کربنات های کلسیم و منیزیم تشکیل شده اند، باعث افزایش محتوای معدنی می شود.

بنابراین وجود مواد معدنی زیاد باعث ایجاد سختی در آب می شود.

سختی آب به طور عمده با وجود کلسیم و منیزیم اتفاق می افتد، غلظت بالای آنها در آب باعث سخت شدن آب می شود که باعث ایجاد چندین اثر خطرناک در زندگی انسان می شود.

بنابراین، برخی از محدودیت های استاندارد غلظت توسط سازمان های مختلف ثابت شده اند.

سختی گیر

طبق استاندارد WHO حد مجاز سختی در آب 500 میلی گرم در لیتر مقرر شده است. بنابراین استفاده منظم از غلظت بالای یون های کلسیم و منیزیم بالاتر از حد استاندارد، باعث ایجاد مشکلات واقعی برای انسان و محیط می شود. در زندگی روزمره بروز مضرات مختلفی به دلیل آب سخت رخ می دهد.

قیمت سختی گیر

قیمت سختی گیر پارامتری است مهم برای تمامی کارفرمایانی که تمایل دارند نسبت به نصب یک دستگاه جهت راحت شدن از آهک و گچ درون لوله ها و برجهای خنک کننده ، چیلر و تمامی تاسیسات موتورخانه اقدام نمایند.

برای تعیین قیمت سختی گیر آگاهی از ظرفیت مورد نیاز مهمترین پارامتر می باشد . برای محاسبه ظرفیت و سپس استعلام قیمت سختی گیر رزینی و مغناطیسی با همکاران ما در شرکت تماس بگیرید .

جنس بدنه اعم از اف آر پی یا گالوانیزه ، فشار کاری ، ضخامت بدنه و جنس رزین در قیمت سختی گیر تاثیر بسزایی دارند.

قیمت سختی گیر فلزی از نمونه فایبرگلاس ارزان تر است. دستگاهی که در فشار کاری 6 بار کار میکند نسبت به سیستمی که در فشار 4 بار کار میکند بدلیل اینکه می بایست به لحاظ قدرت بدنه دارای جوشهای محکم تری باشد قیمت بیشتری خواهد داشت. قیمت سختی گیر اتوماتیک از قیمت نیمه اتوماتیک یا سولو ولو با همان مشخصات فنی بالاتر است. هر قدر ظرفیت دستگاه بالاتر رود بدلیل استفاده از رزین بیشتر و مخزن حجیم تر، قیمت سختی گیر بالاتر خواهد رفت. کیفیت رزین مورد استفاده تاثیر بسزایی در قیمت دارد. رزین پرولایت چنانچه در ساخت دستگاه رسوب گیر استفاده شود نسبت به سختی گیری که با رزین آکوالایت و یا هیدرولایت تولید می شود دارای قیمت بیشتری خواهد بود. 

جهت دریافت لیست قیمت بروز سال 1399 دستگاه های سختی گیر فلزی و FRP با همکاران شرکت ناب زیست تماس بگیرید.

دستگاه سختی گیر آب

دستگاه سختی گیر برای تصفیه آب و رسوب زدایی از لوله ها و تاسیسات موتور خانه بسیار مقرون به صرفه است چرا که یکبار هزینه تولید دارد و هزینه بسیار کمی برای نگهداری در پی خواهد داشت. ایننوع  سیستم های تصفیه آب به دو دسته دستگاه سختی گیر آب خانگی و صنعتی تقسیم بندی می شود

بدلیل صنعتی بودن کار شرکت ناب زیست ما از پاسخگویی در خصوص سختی گیر خانگی در اسکیل ویلایی معذوریم لیکن در مجتمع های مسکونی با بیش از 4 واحد می توان از دستگاه رسوب گیر شرگت ناب زیست استفاده نمود.

پس از عبور آب از دستگاه سختی گیر، سختی آب (Total Hardness ، TDS ، PH ، EC) تغییرات قابل توجهی خواهند داشت که در هر سیستم منحصر بفرد می باشد که پیشنهاد می شود این تغییرات در هر سیستم بصورت مجزا بررسی گردد.

به طور کلی می توان گفت : سختی کل و هدایت الکتریکی پس از عبور آب از سختیگیر کاهش می یابد ، TDS به میزان کمی افزایش می یابد و pH در یک محدوده خاص باقی می ماند.

سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی دستگاهی است که با فراهم نمودن محیطی برای عبور آب سخت و یا دارای رنگ و بو از درون رزین ها اعم از کاتیونی و یا آنیونی باعث نرم شدن و یا گرفتن کلسیم ، منیزیم ، منگنز و یا حذف آهن و .... می گردد. در حقیقت بواسطه اینکه درون ستون های این دستگاه از رزین های کاتیونی یا آنیونی استفاده شده است به این سیستم سختی گیر رزینی گفته می شود.

قیمت سختی گیر رزینی وابسته است به ظرفیت دستگاه ، جنس بدنه ، اتوماتیک یا غیر اتوماتیک بودن ، کیفیت رزین مورد استفاده و ...

نام های دیگر محصول :  سختی گیر -  Water Softener  - رسوب زدای آب سخت

انواع مختلف سختی گیر آب از لحاظ عملکرد

 • رزینی
 • مغناطیسی
 • الکترومغناطیسس

دستگاههای سختیگیر به لحاظ مکانیزم نوع شیری که روی دستگاه بسته می شود به 2 نوع تقسیم می شوند

سختی گیر اتوماتیک

در این نوع سیستم شیرها به نحوی بسته شده اند که بهنگام عبور دبی خاصی از آن بکواش می کنند و موجبات جدایی کلسیم یا سختی را از بدنه رزین فراهم می نمایند . سختی گیر اتوماتیک می تواند به تایم نیز حساس باشد به این مفهوم که شیرهای جریان عبور از درون رزین بعد از طی زمان خاصی بسته شود و شیرهای عبور آب نمک به درون دستگاه باز شوند .

قیمت سختی گیر رزینی همواره چیزی در حدودا 1.5 تا 5 میلیون تومان از سختی گیر نیمه اتوماتیک بیشتر است . 

سختی گیر نیمه اتوماتیک

در این دستگاه شیر سولو ولو روی سیستم بسته می شود و نیاز است یک کاربر در زمان های خاصی به دستگاه سر بزند و نسبت به تغییر مسیر آب و شیرهای اقدام نماید.

قیمت سختی گیر نیمه اتوماتیک کمتر از نمونه اتوماتیک است لیکن با توجه به این عملیات بکواش دقیقا زمانی انجام میگیرد که رزین ها اشباع شده اند عمر رزین را بالاتر می برد.

سختی گیر دوبلکس

انواع سختی گیر از لحاظ جنس بدنه

سختی گیر به لحاظ نوع جنس بدنه در حال حاضر به 3 نوع تقسیم میشوند:

سختی گیر فلزی

سختی گیر با بدنه فلزی که در بین مهندسین به سختی گیر فلزی مشهور است. با ورق ST37 با ضخامت های مختلف ساخته می شود .

این نوع سختی گیر بدلیل مشکلات ناضی از خوردگی ها در بدنها امروزه جای خود را به سختی گیر FRP داده است .

سختی گیر فایبرگلاس FRP

سختی گیر فایبرگلاس که نیاز به توضیح خاصی ندارد و کاملا مشهود است بدنه آن از فایبرگلاس میباشد.

دوام بالا و قیمت مناسب باعث جا افتادن این دستگاه در بین کارفرمایان شده است .

در مخازن FRP استاندارد های ساخت مخازن سختیگیر براساس روش های ASME و CE و NSF و Tuv استفاده شده است.

تا قبل از اینکه دلار قیمت بالایی پیدا کند مخازن تحت فشار این سیستم از کشورهای چین و مالزی وارد می گردیده ، لیکن در مقطع فعلی واردات این دستگاه ها صرف نمیکند و ناب زیست بعنوان اولین شرکت در این زمینه نسبت به تولید مخازن تحت فشار فایبرگلاس بمنظور تولید سختی گیر فایبرگلاس اقدام نموده است.

به این مخازن ، مخزن FRP گفته می شود که در حقیقت با تنیده شده فایبر روی مخازن پلاستیکی این مهم اتفاق افتاده است . 

پر کاربردترین ظرفیت سختی گیرهای فایبرگلاس عبارتند از : 1252 ، 1465 ، 1865 ، 3072 . برای تامین مخزن اف آر پی می توانید صفحه مخزن FRP ناب زیست را مطالعه کنید . 

رسوب گیر رزینی استیل

در بسیاری از کارگاه ها و کارخانه های محصولات بهداشتی، غذایی و دارویی از سختی گیر استیل به دلیل نیاز به بالا بودن سطح بهداشت استفاده می شود. تنها تفاوت نمونه استیل با دستگاه حذف سختی فلزی در جنس بدنه و گران قیمت بودن استیل نسبت به گالوانیزه و همچینین زنگ نزدن استیل می باشد. اصولا برای ساخت سختی گیر رزینی استیل از استیل 304 استفاده می شود. ضخامت استیل استفاده شده در ساخت بدنه به ظرفیت سیستم تصفیه آب رزینی بستگی دارد که هر چقد ظرفیت بالاتر باشد ضخامت استیل نیز به طبع آن بالاتر خواهد رفت. ضخامت بدنه سختی گیر رزینی استیل از 2 میلیمتر تا 6 میلیمتر می باشد که با توجه به فشار کاری و ظرفیت محاسبه و انتخاب می شود.

محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی استیل بدین گونه که :

ابتدا باید مقدار مصرف و دبی آب مصرفی را بدست آورد، سپس مقدار سختی کل آب را مورد آزمایش قرار داده و سختی کل را استخراج نمود و آخرین داده ای که برای بدست آوردن ظرفیت سختیگیر مدت زمان بین دو بکواش می باشد. حال با داشتن این اطلاعات می شود و استفاده از فرمول محاسبه ظرفیت ظرفیت سختی گیر خواهیم داشت :

C=15.73 TOTAL HARDNESSWATER FLOW RATE*TIME BETWEEN TWO BACKWASH

انواع شیرهای سختی گیر

شیر سختی گیر دستی

به این نوع شیر ، شیر سولو ولو نیز گفته می شود که بیشتر در سختیگیر فلزی کاربرد دارد. وظیفه شیر درون دستگاه رسوب گیر تغییر مسیر آب بمنظور عملیات پسشویی بهنگام نیاز رزین ها به احیاء توسط آب نمک می باشد. جنس این نوع شیر از چدن می باشد و سایزبندی آن از 1/2 اینچ آغاز و تا 2.5 اینچ ادامه دارد.

شیر سختی گیر نیمه اتوماتیک

این نوع شیر ، می توانند به دو صورت ساید چنل و یا نصب از بالا صورت می پذیرد. دارای 3 یا 5 حالت 

شیر سختی گیر تمام اتوماتیک

در شیرهای تمام اتوماتیک به 2 طریق قابلیت اتوماتیک نمودن فرآیند گرفتن سختی از آب انجام میگردد

 1. تنظیم از طریق مدت زمان فعالیت
 2. تنظیم از طریق میزان جریان یا دبی آب عبوری

سختی گیر آب

سختی گیر آب دستگاهی است که آب ورودی به سیستم را بمنظور استفاده درون تاسیسات بدون بستن گچ یا سفیدک رسوب گیری می نماید.

عمده ترين كاربرد دستگاه سختی گیر آب عبارتند از :

 1. نرم كردن آب ديگ های بخار و مبدل های حرارتي
 2. نرم كردن آب مورد نياز برج های خنک کنندهه و سيستم هاي سرمایشی
 3. حذف سختی آب چاه ، حذق سختی آب های سطحی ، حذف سختی آب لب شور
 4. نرم كردن آب مصرفي صنايع رنگسازي و رنگرزی

اطلاعات فنی سختیگیر آب

 • بدنه از جنس استيل / فايبر گلاس (FRP ) / كربن استيل
 • رزین کاتیونی
 • قابل ارائه با سه شير دستي، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک جهت شستشوی معكوس
 • يك لايه سنگ سيليسي دانه بندی شده
 • مخزن آب نمک از جنس پلی اتیلن
 • لوله کشی از جنس گالوانیزه، PVC يا پلی اتیلن

طرز کار سختیگیر آب

ابتدا کنترل سختی آب توسط کیتهای سختی سنج انجام میگیرد و در صورت افزایش سختی خروجی آب نرم خروجی از سختی گیر

 1. بک واش سختیگیر - سیکل شستشوی رزین ها Back wash سیستم
 2. سیکل احیای مستقیم رزین ها توسط محلول آب نمک - احیای سختی گیر
 3. سیکل شستشوی آرام Slow Rines
 4. سیکل شستشوی سریع Fast Rines
 5. و در انتها بعنوان نتیجه فرآنید بالا سیکل عمکرد نرم سازی آب

ذیلا به تشریح موارد بالا می پردازیم. 

عملیات مقدماتی راه اندازی سختی گیر نیمه اتوماتیک

 1. لوله آب ورودی و خروجی دستگاه را به سیستم وصل کنید.
 2. پس از باز کردن درب دریچه دست رو و سپس دریچه دسترو یا فلنج را محکم ببندید.
 3. تانک نمک (حاوی محلول آب و نمک با غلظت مناسب) را زیر لوله آب نمک دستگاه قرار دهید.

مرحله دوم راه اندازی رسوب گیر

 1. ابتدا همه شیرها را بسته و شیر هواگیری دستگاه را باز کنید.
 2. دسته شیر سولو را در وضعیت ( Run ) قرار دهید.
 3. شیر ورودی را باز کنید در این حالت دستگاه به تدریج پر از آب می گردد.
 4. به محض خروج آب از لوله هواگیری شیر هواگیری را ببندید.
 5. شیر خروجی را باز کنید به این ترتیب دستگاه آماده بهره برداری و تصفیه آب است.
  نکته : در حین بهره برداری از دستگاه سختیگیر , اطمینان حاصل کنید که فشار نسبی داخل مخزن بین (1.7 – 2.5 بار) باشد. اگر فشار داخل مخزن کمتر از (1.7بار) باشد, در آب بندی شیر سولو و مکش آب نمک اختلال ایجاد خواهد شد همچنین در فشارهای بالا ممکن است قطعات شیر سولو صدمه ببیند. در هرحال بهره برداری از شیر سولو در فشارهای بالاتر از (2.5 بار) به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

بکواش کردن سختی گیر رزینی

مراحل پس شویی دستگاه رسوب زدا عبارتند از : 

 • ابتدا شیر ورودی ، شیر خروجی ، شیر تخلیه و شیر آب نمک را ببندید.
 • سپس دسته شیر سولو را در وضعیت بازیابی (Regeen ) قرار دهید.
 • شیر تخلیه و شیر آب نمک را باز کنید تا محلول آب و نمک وارد سیستم شود اگر درپوش برنجی روی نازل نمک را که به همین منظور در پشت شیر سولو و در کنار لوله تخلیه تعبیه شده است , باز کنید . به کمک پیچ گوشتی مناسبی می توانید میزان مکش را تنظیم نمایید .
 • پس از گذشت مدت لازم مرحله بعدی یعنی شستشوی رزین با آب را انجام دهید.

شستشوی رزین با آب

 1. ابتدا تمام شیرها را ببندید.
 2. دسته شیر سولو را در وضعیت ( wash ) قرار دهید.
 3. شیرهای ورودی و تخلیه را باز کنید در این حالت آب از سمت پایین ستون رزین به داخل مخزن دستگاه وارد شده و از بالای آن خارج می گردد.
 4. حدود 20 دقیقه صبرکنید تا کل رزین موجود در داخل مخزن دستگاه شسته شده و محلول آب و نمک از آن تخلیه گردد.
 5. آن وقت کلیه شیرها را ببندید و شیر ورودی و خروجی را باز کنید.
 6. سپس دسته شیر سولو را در وضعیت (Run) قرار دهید. دراین حالت دستگاه مجددا آماده کار است.

محاسبه ظرفیت سختیگیر

Water Softener Capacity (Grain) =( (Flow rate (gpm) x 60 x Washing Cycle (hr) x Water Hardness (ppm)) ) / 17.1
7000 grain= 0.4536 Kgr
1 gal = 3.785 Lit

برای بدست آوردن ظرفیت سختی گیر از محاسبات زیر استفاده می کنیم .

قبل از انجام محاسبات باید اطلاعاتی دقیق در مورد موارد زیر را در دست داشته باشیم :

 1. دبی آب مصرفی : مقدار مصرف آب مجموعه در ساعت یا در روز
 2. بدست آوردن مقدار سختی کل آب (TH) بر حسب ppm
 3. زمان بین دو بکواش

  ظرفیت سختی گیر = 15.73 * مقدار سختی کل * دبی آب ورودی * زمان بین دو بکواش

  با توجه به محاسبه ظرفیت بالایی می توانیم سختی گیر مناسب را برحسب گرین انتخاب کنیم حال سوال اینجاست اگر مقدار ظرفیت سختی گیر بدست آمده در کاتالوگ محصولات وجود نداشته باشد چکار باید کرد؟ در این صورت حتما نزدیک ترین و در ضمن بالاتر از ظرفیت سختی گیر بدست آمده را انتخاب می کنیم.
  یکی از مهمترین محصولات مورد استفاده در سختیگیر رزین سختی گیر می باشد که در صفحه ای جدا به این موضوع پرداخته ایم..

تبادل کننده یونی (رزین ها)

رزین‌های تعویض یونی ذرات جامدی هستند كه می‌‌توانند یونهای نامطلوب در محلول را با همان میزان از یونهای مطلوب مشابه جایگزین نمایند.

رزینهای مصنوعی از نوع سیلیكات آلومینیوم می باشند و به رزینهای معدنی زئولیت گویند كه در طبیعت بصورت سنگهایی یافت می‌‌شوند كه می‌‌توانند كار زئولیت سنتزی را انجام دهند. این مواد, یونهای سختی‌آور آب (كلسیم و منیزیم) را حذف كرده و به جای آن یون سدیم آزاد می‌‌كنند و از این رو به زئولیتهای سدیمی مشهورند.

انواع رزین سختی گیر

انواع رزین سختی گیر به دونوع زیر تقسیم می شوند:

رزین کاتیونی

رزین کاتیونی سختی گیر همانطور که از نامش پیداس یون های مثبت را با منفی جایگزین می کند این نوع رزین به دو دسته ضعیف و قوی تقسیم بندی می شود.

رزین کاتیونی ضعیف

این نوع رزین بازده عملکرد بالاتری دارد و در نتیجه پساب کمتر خواهد داشت ولی مهمترین اشکالی که رزین کاتیونی دارد عدم جذب تمامی فلزات موجود در آب می باشد. به همین دلیل در موتورخانه های خانگی کاربرد ندارد.

رزین کاتیونی قوی

این رزین بر خلاف رزین کاتیونی ضعیف کلسیم و منیزیم و دیگر فلزات موجود در آب را با سدیم جایگزین می کند و سختی آب را می گیرد که در اغلب سختی گیرها موجود در بازار از این نوع رزین استفاده می شود.

رزین آنیونی

رزین آنیونی سختی گیر نیز دارای دو نوع ضعیف و قوی می باشد که برای جذب آنیون هایی مثل اسید سولفوریک و نیتریک و … کاربرد دارد.

رزین آنیونی ضعیف

بیشتر در دیونایزرها بعد از ستون کاتیونی قوی قرار می گیرد تا تمامی اسیدهای تفکیک شده را حذف کند. این نوع رزین به دلیل مقاومت بالاتری که نسبت به رزین آنیونی قوی دارد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

رزین آنیونی قوی

این نوع رزین قادر به حذف اسیدهای تفکیک شده و تفکیک نشده می باشد بیشترین کاربرد رزین آنیونی قوی در بویلرهای نیروگاهی است به دلیل وجود سیلیس می باشد که قادراست سیلیس موجود در آب را حذف کند.

رزین تصفیه آب

استفاده از آبهای گل آلود و دارای مواد معلق و همچنین آبهایی كه دارای املاح آهن ، منگنز ، مس و دیگر فلزات سنگین می‌باشند ، رزین ها را فرسوده و آبدهی دستگاه سختی گیر را كم می‌كنند.

بنابراین توصیه می‌شود قبل از ورود آب به داخل دستگاه مواد معلق در آب توسط دستگاه فیلتر شنی جدا شده و برای كاهش املاح فلزات سنگین تدابیر لازم بكار گرفته شود.

دستگاه سختی گیر

دستگاهی سختی گیر، مخزنی است با جنس بدنه فلز (گالوانیزه یا استیل) و یا FRP که به گرفتن سختی درون آب که شامل یون های کلسیم و منیزیم و برخی دیگر از املاح می باشد کمک می نماید.

دستگاه های سختیگیر رزینی مورد استفاده در تصفیه آب، بیشتر به صورت استوانه فلزی هستند به طوری كه در داخل آن، ذرات رزین قرار می گیرد و داخل سطوح آن با رنگ اپوكسی پوشش داده می شود تا از خوردگی آن جلوگیری و باعث افزایش عمر دستگاه گردد .

برای نگهداری و جلوگیری از خروج رزین ها در قسمت پایین دستگاه سختیگیر و در زیر رزینها از یك صفحه مشبک و یک بستر سیلیس استفاده می شود.

عمق رزین معمولاً بین 0.5 تا 3 متر انتخاب می‌‌گردد و بر حسب نوع رزین 50 تا 100 درصد از حجم رزین، فضای خالی برای انبساط رزین در نظر گرفته می‌‌شود.

سختی گیر گالوانیزه

میزان جریان را معمولاً در حدود 0.2 تا 1 متر مكعب در دقیقه به ازای هر متر مكعب از حجم رزین در نظر می‌‌گیرند.

هر چند كه حداكثر دبی جریان ورودی به واحدهای رزین تعویض یونی به علت افت فشار محدود می‌‌شود ولی حداقل دبی جریان به علت كانالیزه شدن (Channelize) نمی‌تواند خیلی كم باشد زیرا كانالیزه شدن باعث می‌‌شود كه قسمتی از زرین بدون استفاده باشد.

از این رو سرعت آب از بستر زرین باید حدود یك متر در ساعت باشد.

بستر رزین درون سختیگیر می تواند ثابت (Fixed) و یا شناور (Fluidized bed) باشد.

جدول ابعاد و ظرفیتهای سختی گیر رزینی

سختی گیر موتورخانه

سختی گیر موتور خانه و یا دستگاه تصفیه آب موتورخانه دستگاهی است که سر راه بویلرها، منابع کویل دار و تمامی تاسیساتی که درون موتورخانه در حال کار هستند بسته می شود و باعث رسوب گیری آب و جلوگیری از گرفتن آهک درون لوله های تاسیسات موتورخانه می شود.

موتورخانه های تاسیساتی یکی از اصلی ترین محل هایی است که به رسوب گیر رزینی برای کارکرد هر چه بهتر و بهینه تر نیاز دارد.

استفاده از دستگاه حذف آهک در موتور خانه علاوه بر بالابردن راندمان کاری، سبب افزایش عمر کلیه تاسیسات ما اعم از

• دیگ آبگرم
• دیگ بخار
• منبع کویل دار
• منبع دوجداره آبگرم
• چیلر
کولینگ تاور
• سایر تاسیسات موجود

خواهد شد.

طراحی سختی گیر موتورخانه

طراحی سختی گیر برای موتورخانه ها یک طراحی تخصصی بوده که این کار بایستی توسط یک کارشناس خبره امر انجام گردد.

در مورد محل نصب دستگاه حذف سختی در موتورخانه میتوان گفت بهترین محل برای این کار نصب در مسیر انشعاب اصلی آب موتور خانه می باشد که تمامی تجهیزات درون موتورخانه از مزیت وجود سختی گیر در موتورخانه بهره مند شوند.

در مورد موتورخانه هایی که انشعاب آب موتورخانه و انشعاب آب مصرفی واحد ها بخصوص در موتورخانه های ساختمان های مسکونی باید دقت نمود که سختی گیر نباید در مسیر مصرف آب آشامیدنی باشد.

به غیر از مواردی که رزین ها از نوع فود گرید باشند. این نوع رزین ها بخشی از کلسیم مفید را حذف نمی نمایند تا مشکل کمبود کلسیم در بدن افرادی که در آن ساختمان زندگی می کنند از بین برود.

در مواردی که سختی گیر در مسیر سیستمی قرار می گیرد که آب آشامیدنی نیز از آن مسیر تغذیه خواهد کرد ما از رزین های کاتیونی C100-e استفاده خواهیم کرد.

این رده از رزین های کمپانی پرولایت انگلستان جزو رزین های گرید خوراکی محسوب شده و برای بدن انسان مضر نیستند.

اما کارشناسان تغذیه عموما معتقد هستند که نباید از آبی که املاحی همچون کلسیم و منیزیم آن به طور کامل گرفته شده جهت آشامیدن یا پخت غذا استفاده کرد.

انواع مدل های رسوب گیر

سختی گیر ها بسته به مکانیزمی که درون آنها بمنظور جدا سازی یون های منیزیم و کلسیم از آب استفاده می شود به رزینی ، مغناطیسی ، الکترونیکی ، الکترولینی ، دوزینگ فسفات ، شیمیایی ته نشین کننده و شیمیایی غیر ته نشین کننده تقسیم بندی می شوند.

بدلیل پر کار برد بودن سختی گیر های رزینی ما در شرکت ناب زیست فقط نسبت به تولید سختی گیر رزینی اقدام می نمائیم.

سختی گیر مغناطیسی

یکی از انواع مختلف سختیگیر است که با ایجاد میدان مغناطیسی درون لوله ای که وارد مجتمع می گردد باعث یونیزه شدن آب و نهایتا جداسازی پارامترهای سخت آب می شود.

قیمت سختی گیر آب خانگی

در منازل مسکونی مخصوصا مجتمع ها از سختی گیر بمنظور نرم نمودن آب و جلوگیری از رسوب لوله های رادیات ، آبگرم کن ها و پکیج های دیواری استفاده می شود.

قیمت دستگاه سختیگیر آب خانگی

در سختی گیرهای خانگی کیفیت و قیمت بسیار مهم است .

سختی گیر اسپرسو : در کافه ها و رستوران ها از دستگاه سختی گیر سر راه چای ساز ها ، اسپرسو سازها و … استفاده می گردد تا سوراخ های این دستگاه های گران قیمت بوسیله آهک کور نشود.

قیمت سختی گیر الکترونیکی

سختیگیر الکترونیکی با استفاده از جریان DC باعث جداسازی پارامترهای سختی آب از آن می وشد . قیمت سختیگیر الکترونیکی وابسته به دبی آب عبوری از لوله ها و سختی موجود در آب می باشد.

سختی گیر آبگرمکن دیواری

با توجه به اینکه آبگرمکن های دیواری حجم قابل توجهی از آب را برای چرخش درون رادیاتورها و لوله های آب گرم و حمام به چرخش در می آورند عدم استفاده از سختیگیر سر راه ورودی به آبگرمکن باعث ایجاد مشکلات فراوانی از جمله گرفتگی و انسداد خواهد شد.

معایب سختی گیر الکترومغناطیسی

رسوبات آب متشکل از یون های کلسیم و منگنز و منیزیم و نیکل و آهن و … هستند که در نتیجه گرم شدن و تبخیر آب باعث رسوب گذاری در سیستم های گرمایش و سرمایش و لوله ها می شوند.

برای حل این مشکل از دستگاه سختی گیر رزینی یا الکترومغناطیسی می توان استفاده نمود.

عملکرد سیستم سختیگیر االکترومغناطیسی بدین گونه است که دور لوله آب قرار گرفته و به جریان برق متصل میشود و با ایجاد میدان مغناطیسی دور لوله یون های آب را باردار میکند و یون های باردار شده تا 10 متر پس از محل قرار گیری سختیگیر الکترومغاطیسی رسوب گذاری نمی کنند و پس از 10 متر با از دست دادن بار مغناطیسی خود شروع به رسوب گذاری در سیستم گرمایش یا سرمایش میکنند عملا کارکرد سیستم را مختل میکند.

ولی در سیستم سختیگیر رزینی عملکرد بدینگونه میباشد که رزین داخل مخزن تحت فشار ریخته میشود و از طریق نازل های آب با فشار 4 بار بر روی رزین پاشیده میشود و با گذر از مجاورت رزین تمام یون های رسوب گذار و مخرب سیستم های حرارتی و برودتی از آب حذف شده و از خروجی مخزن آب نرم خارج میشود که فاقد یون های مزاحم میباشد و کل سیستم تا هر فاصله ای از هرگونه یون مخربی در امان خواهد بود .

مشخصات فنی سختی گیرهای تولیدی شرکت ناب زیست

در این قسمت از مبحث به تشریح مشخصات فنی ظرفیت های مختلف سختی گیرهای ناب زیست می پردازیم .

سختی گیر 30 کیلوگرینی

ظرفیت 30 کیلو گرینی کمترین ظرفیت موجود در بازار می باشد که برای واحد های کوچک صنعتی ومسکونی همچون خشکشویی و موتور خانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد .

رزین استفاده شده در دستگاه 30 کیلوگرینی پرولایت انگلستان و caneture می باشد که هر دو از مرغوبترین رزین های موجود در بازار می باشند.

دستگاه تصفیه آب با ظرفیت 30 کیلوگرین

برای این نوع ظرفیت می توان از شیر های اتومات و نیمه اتومات runxin استفاده کرد .تولید کننده های اصلی این نوع سختی گیرها رزینی شرکت های معتبری چون ناب زیست ، شرکت پاکمن و گروه صنعتی انصار می باشند.

این سختی گیر ها دارای تانک نمک برای احیای رزین می باشند.

رسوب زدای رزینی 60 کیلو گرین

دستگاه حذف سختی رزینی 60 کیلو گرینی دارای دو اندازه می باشند

1- ابعاد 27138 (قطر ارتفاع)

2 – ابعاد 31124 (قطرارتفاع)

این ظرفیت خاص از دستگاه ها بیشتر در موتورخانه ها و مجموعه های کوچک مورد استفاده قرار میگیرد.

سختی گیر 60 کیلوگرین

سختیگیر 90 کیلو گرینی

این سختی گیر ها از لحاظ فنی با جدید ترین متدهای روز طراحی و ساخته میشوند. در اغلب مجموعه های نسبتا بزرگ مثلا کارواش ها و موتورخانه های نسبتا بزرگ کاربرد دارند. در ظرفیت 90 کیلو گرینی هم همانند بقیه دستگاه ها از رزین پرولایت یا canature برای گرفتن سختی آب استفاده می شود.

ابعاد سختی گیر 90 کیلو گرینی :

31134 می باشد (قطرارتفاع) که هم میشود به صورت فایبرگلاس و هم به صورت فلزی طراحی میشوند.

سختی گیر 125 کیلو گرینی

سختی گیر 125 کیلوگرینی بیشتر در کارواش ها کاربرد دارد که به ابعاد 37134 ( قطرارتفاع ) موجود میباشد.

این نوع سختی گیر دارای گارانتی سه ساله تمام عیار و خدمات پس از فروش ده ساله می باشد .

چگونگی محاسبه ظرفیت سختی گیر 125 کیلوگرینی :

ابتدا باید مقدار آب مصرفی یا همان دبی آب در شبانه روز یا در ساعت را بدانیم در مرحله دوم باید آب را مورد آزمایش قرار داده تا مقدار TH آب را بدست آوریم که اساسا برحسب ppm بیان می شود و آخرین پارامتر مدت زمان بکواش است که دستگاه را بر روی آن تنظیم می کنیم.

با داشتن این اطلاعات به راحتی می توان ظرفیت مورد نظر را بر حسب گرین محاسبه کرد.

اجزا و قطعات سختی گیر

رسوب گیر 150 کیلوگرینی

سختی گیر 150 کیلوگرینی به ابعاد 36 * 167 موجود می باشد

حجم رزین مصرفی سختیگیر 150 کیلوگرینی 125 لیتر

سایز بوشن های موجود با ظرفیت 150 کیلوگرین یک اینچ می باشد.

در صورت انتخاب سختی گیر فلزی 150 کیلو گرینی بدنه ای دارای ضخامت 4 میلیمتری می باشد.

برای احیای رزین  نیاز به تانک نمکی است که در سختی گیر 150 کیلوگرینی حجم مورد نیاز برای تانک نمک 200 لیتر می باشد.

به طور مثال برای یک مجموعه صنعتی با دبی آب مصرفی 4 مترمکعب بر ساعت که زمان بین دو بکواش آن 24 ساعت تنظیم شده باشد در صورتیکه سختی آب ppm400 باشد می توان از سختی گیر رزینی 150 کیلوگرینی استفاده کرد.

مقدار سختی آب با آزمایش کردن آب در آزمایشگاهای تحصصی آب بدست می آید.

سختی گیر رزینی 180 کیلو گرینی

سختی گیر 180 کیلوگرینی درگروه کارخانجات ناب زیست با طراحی مهندسی تولید می شود.

در صورتیکه سختی گیر با علم مهندسی تولید نشود مشکلاتی همچون :
• عدم نرم کردن آب تا حد مورد نظر
• در صورت افزایش فشار امکان ترک برداشتن مخزن سختی گیر
• عدم استفاده از رزین نامناسب که باعث کاهش کارایی سختی گیر می شود
• و …
برای طراحی مخازن سختیگیر از استاندارد ASME بخش مخازن تحت فشار استفاده میشود

مخازن سختی گیر رزینی بعد از طراحی و ساخته شدن تست استاتیکی می شوند تا از مقاومت مخزن اطمینان لازم به حاصل شود.

رسوب گیر 200 کیلوگرینی

سختی گیر 200 کیلوگرینی بیشتر برای برج های خنک کننده در ظرفیت کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

طرز ساخت سختی گیر 200 کیلوگرینی فلزی به این صورت است که ابتدا ورق ها را به صورت طولی به هم جوش می دهند تا استوانه مخزن ساخته شود سپس عدسی های بالا و پایین را با جوش به مخزن متصل و بوشن های مربوطه را ایجاد می کنند و شیر درخواستی کارفرما نصب می شود بعد از اتمام ساخت و جوشکاری به داخل مخزن رنگ اپوکسی سه لایه به ضخامت 120 میکرون زده می شود .

ضخامت بدنه و عدسی هر سختی گیر با توجه به ظرفیت دستگاه محاسبه می شود.

قطر بدنه دستگاه فوق 49 و ارتفاع 172 دارای رزینی به اندازه 175 لیتر و سایز لوله کشی ها 2 اینچ می باشد.

حجم تانک نمک موجود 200 لیتر می باشد

ضخامت بدنه سختی گیر 200 کیلو گرینی فلزی 5 میلیمتر می باشد .

رسوب زدا با ظرفیت 250 کیلو گرینی

سختی گیر رزینی 250 کیلو گرینی در دونوع فایبرگلاس و فلزی موجود می باشد.

که دارای ابعاد فنی ( قطر 55 و ارتفاع 172) می باشد با ضخامت بدنه 5 میلیمتری برای مخزن سختی گیر فلزی .

آب سخت با عبور از داخل رزینی به ظرفیت 200 لیتر سبب نرم شدن آب می شود . بعد از استفاده از رزین که خاصیتش را از دست می دهد با استفاده از بکواش به وسیله تانک آب نمک به ظرفیت 200 لیتر رزین احیا شده و در چرخه نرم کردن آب قرار می گیرد.

سایز شیرآلات ، اتصالات و بوشن های این ظرفیت دستگاه 2 اینچ می باشد .

مخزن سختی گیر رزینی 250 کیلو گرینی برای فشار 10 بار طراحی می شود و در فشار کاری 5 بار کار می کند .

سختیگیر رزینی 300 کیلوگرین

سختی گیر رزینی 300 کیلو گرینی به دلیل بالا بودن ظرفیت در موتورخانه های بزرگ که مقدار مصرف آب و سختی کل بر حسب ppm زیاد است استفاده می شود.

سختی گیر 300 کیلوگرینی دارای رزین کاتیونی پرولایت انگلستان می باشد که وظیفه جا به جا کردن یون های مثبت و منفی داخل آب را دارد .

برای احیای این رزین از تانک نمک استفاده می کنند که همواره همراه دستگاه موجود می باشد.

دستگاه حذف سختی از آب برای اینکه کارکرد فنی و درستی داشته باشد باید با علم مهندسی طراحی و ساخته شود .

قطر : 55 سانتی متر ارتفاع : 172 سانتی متر

شیر سختی گیر رانکسین

شرکت رانکسین یکی از معتبرین شرکت های تولید کننده انواع شیرهای کنترلی برای سیستم های تصفیه آب می باشد که در بیشتر کشورهای مطرح اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد. این شرکت تمامی تاییدهای مربوط به اتحادیه اروپا و سازمان ملی بهداشت را دارد و در اغلب دستگاه های سختی گیر مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای شیر سختی گیر FRP رانکسین :

جنس بدنه شیر رانکسین پلاستیک ABS می باشد

خدمات پس از فروش شیر رانکسین به مدت 10 سال می باشد.

دمای کاری برای عملکرد مناسب شیر کنترلی رانکسین 5تا 45 درجه سانتی گراد می باشد.

فشار کاری مورد نظر برای عملکرد مناسب شیر رانکسین 1 تا 3 بار می باشد.

این نوع شیرها دارای دو نوع تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می باشند و ساخت کشور چین می باشد

دبی آب عبور از این شیرها 2 تا 10 متر مکعب در ساعت می باشد.

شیر اتوماتیک سختیگیر

مراحل نصب سختیگیر رزینی

یکی از مهمترین مسائل در نصب سختی گیر انتخاب محل مناسب می باشد.

تجهیزات دستگاه ارسال شده توسط تولید کننده را بررسی می کنیم تا تمام اجزا در پکینیگ خریداری شده موجود باشد.

ابتدا نازل پایینی را به لوله رایزر با چسب به طور محکم متصل می کنیم سپس لوله را درون مخزن فایبرگلاس قرار داده و قسمت اضافی که در بالا وجود دارد را برش می دهیم به طوری که از قسمت گلویی مخزن حداکثر 2 میلیمتر بالاتر و یا 5 میلیمتر پایین تر نباشد.

بعد از برش ، قسمت برش خورده را صیقل می دهیم تا آسیبی به اورینگ یا واشر شیر کنترلی وارد نکند .

با نوار چسب دهنه لوله رایزر را محکم می بندیم به شکلی که چیزی وارد لوله نشود.

بعد از اتصال لوله سیلیس را به کف مخزن اضافه می کنیم به طوریکه سیلیس کمی بالاتر از نازل پایینی قرار بگیرد و در مرحله بعدی رزین را درون مخزن می ریزیم، گلویی مخزن را کامل پاک می کنیم تا بعد از باز کردن نوار چسب از لوله رزینی وارد لوله نشود.

نازل بالایی را محکم به شیر کنترلی متصل می کنیم سپس نازل سختی گیر را به لوله رایزر می بندیم.

نکته : توجه داشته باشید در هنگام ریختن رزین در داخل مخزن مواد زاید و اضافی وارد مخزن نشود.

نکاتی که در انتخاب محل نصب سختی گیر مهم می باشد :

• دستگاه در نزدیکی کفشور یا خروجی فاضلاب قرار گیرد برای تخلیه سریع آب
• محل قرار گیری فضای کافی برای نصب و نگهداری توسط تنکسین فنی را داشته باشد.
• دستگاه سختی گیر به دور از تجهیزات گرمایشی نصب شود.
• دستگاه نباید در معرض تابش نور آفتاب و بارش باران قرار گیرد اصولا در فضای سربسته باید نصب شود.
• دمای محیطی که مخزن در آن محیط نصب می شود حداقل باید 5 درجه سانتی گراد و حداکثر 50 درجه سانتی گراد باشد.

نکته : دستگاه سختیگیر نباید در محیط های اسیدی و قلیایی نصب شود.

اجزاء سختی گیر

دستگاه سختی گیر دارای اجزایی به شرح زیر می باشد:

 • مخزن FRP و یا فلزی
 • لوله رایزر
 • نازل پایینی
 • نازل بالایی
 • شیر کنترلی
 • تانک نمک
 • لوله تخلیه
 • واشر
 • رزین
 • تانک نمک
 • نمک
 • واشر
 • کیسه شن

روش نصب کانکتورهای شیر کنترلی

ابتدا واشر ها را در محل کانکتورها قرار داده و با پیچاندن محل ورودی و خروجی کانکتورها آنها را محکم می بندیم. در شیر کنترلی اتوماتیک در خروجی آن یک فلومتر تعبیه شده که توسط کابلی که باید به محل خروجی متصل کرد اما این حالت فقط برای شیر کنترلی اتوماتیک می باشد در ادامه شیلنگ تخلیه را به کلکتور مربوط به تخلیه در در جای خود محکم ببندید. لوله تخلیه را به محل کفشور انتقال دهید اما به طوری که لوله وارد کفشور نشود تا با فاضلاب تماس نداشته باشد.

نحوه نصب تانک نمک سختی گیر

حال نوبت به اتصال تانک نمک برای بکواش و احیا رزین می رسد. برای نصب محلول آب نمک به شیر کنترلی مهره connector را تا انتهای تیوب کشیده و بوشن را داخل تیوب کنید. فلو کنترل را بر روی محل اتصال خط لوله آب نمک قرار داده به طوریکه سمت مخروطی شکل قطعه به سمت شیر باشد سپس سر دیگر شیر را در داخل محلول آب نمک قرار می دهیم . 

نکته: دقت داشته باشید که لوله تخلیه مسدود یا تا نشده باشد.

سختی گیر التراسونیک

سختی گیر التراسونیک دارای دو قسمت می باشد : 1- سیگنال ساز 2- حلقه فریتی

امواج تولید شده با فرکانس متغیر از 20 تا 200 کیلوهرتز که در قسمت سیگنال ساز تولید می شود.این امواج تولید شده توسط یک کابل رابط به سمت حلقه فریتی که جنس آن آلیاژ استرانسیوم می باشد که دور لوله نصب می شود فرستاده می شود.

حلقه فریتی دارای سیم پیچ اولیه می باشد که در تقابل با لوله آب و سیال درون آن به عنوان سیم پیچ ثانویه عمل می کند تا انتقال امواج صورت گیرد.

در نتیجه یک ولتاژ سینوسی در طول مسیر لوله ایجاد می شود که باعث ایجاد یک میدان الکتریکی عمود بر محور لوله که متناسب با مقدار جریان در تمامی نقاط مدار قرار می گیرد

اساس کار سختی گیر التراسونیک ایجاد میدان مغناطیسی متغیر می باشد که یون های مثبت و منفی معلق در آب را تحت تاثیر قرار می دهد و مقدار چسبندگی را پایین آورده و سبب عدم رسوب گذاری املاح داخل آب در لوله ها و تجهیزات می شود.

در سیستم حذف سختی از آب التراسونیک امکان تغییر شدت جریان – تغییر شکل موج و تغییر فرکانس وجود دارد.

تفاوت سختی گیر آلتراسونیک با سختی گیر الکترومغناطیسی در استفاده از جریان AC به جای DC می باشد به طور کلی سختی گیر آلتراسونیک نوع پیشرفته ای از سختی گیر الکترومغاطیسی می باشد.

بمنظور دانلود کاتالوگ دستورالعمل نصب سختی گیر روز لینک زیر کلیک کنید.

دستورالعمل نصب دستگاه فلزی و فایبرگلاس هیچ تفاوتی با هم ندارد.

دانلود دستورالعمل نصب سختی گیر

نصب سختی گیر

سختی گیر چیلر

چیلر دستگاهی است که برای خنک کردن مایع درون آن که اغلب آب می باشد مورد استفاده قرار می گیرد تا از این آب خنک شده در هواسازها و فن کوئل ها استفاده شود.

در این بین مقداری از آبی که بین کندانسور چیلر و برج خنک کننده در حال چرخش است پرت یا از بین می رود که این آب از دست رفته توسط منبع انبساط تامین می شود حال مساله اینجاست اگه آبی که در داخل منبع انبساط می باشد دارای آهک باشد یعنی سختی گیری نشده باشد سبب رسوب گذاری در قست کندانسور چیلر می شود و انتقال حرارت بین گاز فریون و آب به حداقل می رسد و نتیجه این عمل کاهش چشم گیر بازده چیلر خواهد شد و سرمای ارسال شده به دستگاه های هواساز به طبع آن کاهش پیدا خواهد کرد.

پس حذف آهک و سختی موجود در آب یکی از عوامل مهم در افزایش بازده چیلر می باشد. حال برای رفع این مشکل باید از سختی گیر استفاده شود در صورت عدم استفاده از این دستگاه علی الخصوص در مناطقی که سختی آب بالایی دارند سبب به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل : رسوب گذاری در داخل چیلر و کاهش راندمان عملکرد چیلر و … خواهد شد که برای رفع این مشکلات باید کارفرما هزینه ای معادل 3 الی 4 برابر قیمت سختی گیر را پرداخت کند .

سختی گیر چیلر عملا قبل از ورود آب به منبع انبساط نصب می شود تا آب جبرانی چیلر ، بویلر و سایر دستگاهها را تامین کند .
با توجه به اینکه چیلر دارای پرتی آب می باشد همواره ظرفیت دستگاه را بر اساس مقدار پرتی آب چیلر که همواره 4 درصد دبی کل مصرفی چیلر می باشد و سختی کل را بر این مبنا محاسبه می کنند .

نازل سختی گیر

نازل سختی گیر آب در طول چرخه بازسازی یا بکواش سختی گیر، آب نمک را به بستر رزین می کشاند.
اگر نازل ها با لجن یا خاک اندود شوند، سختی گیر اتوماتیک چرخه را متوقف میکند.
در این حالت لازم است نازل ها را نظافت نموده و مسیر جریان را بهبود بخشید. قبل از انجام این کار ، اطمینان حاصل کنید که سختی گیر رزینی شما در حالت سرویس قرار دارد - نه حالت بکواش.

نازل سختی گیر

تمیزکاری نازل سختی گیر

1. دریچه بازدید بالایی دستگاه را بردارید.
2. با احتیاط کامل نسبت به واشر اورینگ را از نازل سختی گیر و محفظه دریچه جدا کنید.
3. صفحه موجود به عنوان پشتیبان یا ساپورت داخل مخزن را جدا نموده ، سپس نازل و دریچه ونتوری را جدا نمایید.
4. قطعات را در آب گرم تمیز بشویید ، با استفاده از یک برس کوچک یا یک خلال دندان برای از بین بردن زباله ها استفاده کنید.
5. واشر ، صفحه کوچک و شاخه های جریان دهنده آب را نیز تمیز کنید.

هنگام مونتاژ مجدد نازل و منافذ ، مهم است که مجددا اتصالات جریان را با با ترتیب لازم نصب کنید. قطعات را با دقت جایگزین کنید و به ترتیب دقیق آنها را جانمایی کنید.
قبل از نصب مجدد واشر اورینگ ، آن را به آرامی با گریس سیلیکون یا ژله نفتی روغن کاری کنید.
دقت نمایید در پایان کار باید کلیه دریچه ها را به طور کامل بسته و آببند کنید زیرا سختی گیر یک سیستم تحت فشار می باشد.

خرید دستگاه رسوب گیر تصفیه آب

برای خرید دستگاه سختیگیر از سایت های معتبر جهانی همچون شرکت های تولید کننده فوق براحتی می توانید با سایت آمازون (Amazon) مراجعه و با پر کردن جداول مربوط به محاسبه ظرفیت و مدت زمان بکواش نسبت به استعلام قیمت و خرید سختی گیر در انواع مدل فایبرگلاس و فلزی یا حتی استیل و همچنین با ظرفیت های متفاوت اقدام نمائید.

با توجه به درخواست بسیار زیاد مشتریان عزیز جهت خرید دستگاه سختی گیر آب خانگی علیرم قیمت پایین آن شرکت ناب زیست به تولید این محصول نیز اقدام نموده است . جهت دریافت لیست قیمت بروز دستگاه سختی گیر لطفا با دفتر فروش شرکت تماس بگیرید.

شاید بخواهید از خصوص فیلتر شنی هم اطلاعات کسب کنید.

2014:05:13
 1. نیازمندی گفت:

  سلام . قیمت سختی گیر 1000 کیلو گرین میخام . میشه به موبایل من زنگ بزنید؟ 09181856599 نیازمندی هستم از تویسرکان . بدنه حتما فلزی باشه گالوانیزه . شیر سلو ولو لطفا . شاید بخام دوبلکس بگیرم کار میکنید سختیگیر دوبلکس ؟ لوله کشی هم اگر نصاب داشته باشید بیاد نصب کنه هزینه نصب رو به من اعلام کنید . دستورالعمل نصب سختی گیر رو هم برای من ایمیل کنید. .

 2. زارعی گفت:

  سلام . شما سختی گیر پاکمن دارید ؟.

 3. جهانی گفت:

  حداکثر فشار قابل تحمل توسط سختی گیر چقدره ؟ پمپ نیاز داره آبی که از لوله کشی شهر داخل سختی گیر میاد یا نه با همون فشار آب لوله کشی میتونیم آب رو بفرستیم داخل سختی گیر ؟.

 4. علی گفت:

  یک دستگاه سختیگیر آب اتومات رزینیبرای خراسان شمالی لازم دارم سختی آب tds برابر 650وهدایت الکتریکی برابر1009 میباشد.

نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57