منبع کویل دار - قیمت منبع کویلی ایستاده و افقی

منبع کویل دار - قیمت منبع کویلی ایستاده و افقی

منبع کویل دار یا منبع کویلی نوع ساده تر از مبدل های حرارتی پوسته و لوله (shell &tube) می باشد. از منابع کویل دار برای تولید و ذخیره آبگرم مصرفی در مصارف خانگی ، تجاری و صنعتی سبک و نیمه سنگین استفاده می شود.

مخزن کویلی از یک استوانه فلزی ایستاده یا افقی بستگی به فضای موتورخانه ، دو عدد عدسی محدب در بالا و پایین و یک یا چند رشته کویل دار تشکیل شده است. قیمت منبع کویل دار پارامتری وابسته به ظرفیت ، کیفیت بدنه ، جنس و مقدار کویل ها و ... می باشد . 

بدنه منبع کویلی از جنس ورق گالوانیزه گرم می باشد که از ضخامت ۳ تا ۱۶ میلیمتر بسته به ابعاد ظرفیت ، فشار و.... قابل تولید می باشد . کویل ها می تواند از جنس مس ، استیل یا گالوانیزه بر حسب نوع مصرف انتخاب شود . شکل ظاهری منبع کویل دار نیز مارپیچ یا اسپیرال ، حلزونی و یو شکل می باشد.

ظرفیت منبع کویل دار

منبع کویل دار در ظرفیت های ۳۰۰ الی ۱۰۰۰۰ لیتر و در دو حالت ایستاده (عمودی) و خوابیده (افقی) بسته به نیاز سیستم تولید می گردد . در انتخاب منابع کویلی باید به ابعاد موتور خانه و اندازه ورودی ها و عرض و ارتفاع درب ها دقت نمود .

منبع کویل دار گروه صنعتی ناب زیست ترکیبی از دوام و طراحی اختصاصی را ارائه می کند. این شرکت بیش از 15 سال است که انواع منبع کویلی را در اندازه و ظرفیت های مختلف، جهت استفاده درمراکز علمی، هتلها، بیمارستانها، مجتمع های مسکونی، تجاری و اداری، موسسات و مراکز مختلف صنعتی تولید میکند.
محاسبه حجم یا ظرفیت منبع کویل دار معمولاً بر حسب میزان تقاضای محل اعم از منازل مسکونی، کارخانجات، استخرها و ... محاسبه می‌شود. به طور مثال در استخر با دانستن تعداد شناگران و مقدار مصرف 50 لیتر برای هر نفر، و با ضرب کردن عدد بدست آمده در ضریب تقاضا (بین 0.4 تا 0.6) حجم مخزن به دست می آید که این میزان در ضریب 1.2 (ضریب ذخیره) ضرب می گردد.
ضریب تقاضا : ضریب تقاضا ضریبی است که که به دلیل همزمان نبودن استفاده ساکنین ( در ساختمان) ، شنا گران (در استخر ها) و ... از دوش ها و دستشویی ها در میزان مصرف ضرب می گردد.
ضریب ذخیره : منابع ذخیره آب در زمان استفاده ممکن است در پیک بار، به شدت آب کم کنند و آب سرد جبرانی وارد آنها شود که این آب سرد باعث سرد شدن کل منبع شده و حرارت دیگ، توان تامین گرمای مورد نیاز برای متعادل کردن حرارت را نخواهد داشت، به همین دلیل ضریبی به نام ضریب ذخیره منبع را در حجم مصرف بدست آمده ضرب می کنیم تا از یکنواختی درجه حرارت در زمان پیک مصرف اطمینان حاصل شود. این ضریب برای کاربری های مختلف، متفاوت است و برای استخر ها معمولا برابر با 1.2 در نظر گرفته می شود.
برای محاسبه ظرفیت مخزن مورد نیاز منبع کویل دار درجه حرارت آب مصرفی، درجه حرارت بویلر و دبی در گذر هر کدام مورد نیاز است. در صورت قرار دادن این اعداد در اختیار کارخانجات سازنده منبع کویل دار، توان محاسبه ظرفیت آن ها را خواهند داشت.

ظرفیت منبع کویل دار

کلیه مراحل تولید منبع کویلی در شرکت ناب زیست با حفظ جزییات مشابه شرکت کریر آمریکایی carrier  میباشد که بواسطه آموزش توسط متخصصین، در این شرکت مهیا گردیده است.

در کنار طرح و نقشه متمایز استاندارد، بکارگیری مرغوب ترین متریال اولیه و نیز ملحقات، بکارگیری ورق بدنه با ضخامتهایی بالاتر از استاندارد جهت بالا بردن طول عمر منبع کویل دار، تجهیزات ساخت و نوع عدسی های فشار قوی (تروسفریکال) بکار رفته مطابق آخرین نسخه استاندارد ASME توسط دستگاههای پرس و لبه زن پیشرفته می باشند.

گروه صنعتی ناب زیست افتخار تامین بزرگترین منبع کویلدار کشور در حرم مطهر امام خمینی (ره) را داشته و در کنار نام بزرگترین شرکت های رده اول بین المللی در وندور لیست شرکت ملی نفت ایران ، شرکت ملی گاز ایران و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء جهت تولید مخازن کویل دار مورد تایید می باشد.

منبع کویل دار

منبع کویل دار چیست

منبع کویلی نوع دیگری از منابع جهت تولید آبگرم مصرفی بهداشتی، در مصارف خانگی سبک و مصارف صنعتی نیمه سنگین می باشند. مکانیزم اصلی کارکرد منبع کویل دار به این گونه است که آب گرم شده توسط بویلر در سیستم ، به داخل کویل ها جریان می یابد و سبب افزایش دمای آب سرد ورودی که در بین کویل ها داخل منبع جریان دارد، می گردد.

داخل این منبع ها، کویل (عموما به صورت مارپیچ یا اسپیرال) وجود دارد.  جنس این کویل ها مسی ، استیل ، ورق گالوانیزه می باشد که بسته به نیاز خریدار اعم از بار حرارتی سیستم ، فشار کاری ، هدایت حرارتی مورد درخواست و ... طراحی و استفاده می گردد. استفاده از کویل مسی به علت بالا بودن ضریب هدایت حرارتی مس و همچنین طول عمر زیاد این نوع کویل در منابع کویلی بهینه و مهندسی می باشد.

منبع کویل دار چیست

جنس و بار حرارتی کویل مورد استفاده در قیمت منبع کویل دار تاثیر بسزایی دارد. در صورت درخواست خریدار جهت کاهش قیمت دستگاه از کویل استیل و یا گالوانیزه استفاده می گردد. نکته دیگر در مورد کویل این است که در صورت نیاز سیستم طراحی شده بر اساس بار حرارتی مورد نیاز ، از یک یا دو کویل درون دستگاه استفاده می شود.

انواع منبع کویل دار

منابع کویل دار را بر اساس نحوه قرارگیری هندسی در سیستم می توان به دو دسته ایستاده و افقی تقسیم نمود که بسته به فضای در دسترس در داخل موتورخانه طراحی و استفاده می گردد.

منبع کویلی عمودی یا افقی از نظر کارآیی و استفاده تفاوتی با یکدیگر ندارند. اما به صورت کلی استفاده از منابع عمودی به دلیل اشغال سطح کمتر، بیشتر مورد استقبال قرار میگیرد. 

منابع کویل دار از نظر نوع سیال گرم کننده

منابع کویل دار از نظر نوع سیال گرم کننده به دو نوع آب به آب و بخار به آب تقسیم می گردند. در صورتی که آبگرم مصرفی توسط آبگرم بویلر گرم شود به آن آب به آب و در صورتی که آبگرم مصرفی توسط بخار گرم شود به آن بخار به آب می گویند. از منابع کویل دار بخار به آب معمولا در پروژه های صنعتی یا بیمارستانی که جهت سایر مصارف دیگ بخار موجود می باشد استفاده می گردد.

 منبع کویل دار ایستاده - عمودی

منبع کویلی تک ­کویل و دو کویل

منابع کویلی معمولا به صورت تک کویل ساخته میشوند. اما در برخی مواقع به صورت دو کویل نیز تولید می شوند. ساخت منابع کویل دار با دو کویل اهداف زیر دنبال میشود.

1 - در صورت استفاده از سیستم گرمایش خورشیدی. در این حالت یکی از کویل ها به سیستم خورشیدی متصل شده و کویل دوم به دیگ متصل می شود. در صورتی که پنل های خورشیدی از طریق کویل اول نتوانند دمای آبگرم مصرفی را به دمای مورد نیاز برسانند از طریق کویل دوم که به بویلر متصل است آب گرم مصرفی با دمای مورد نیاز تامین خواهد شد.

2 - در منابع کویل دار با ظرفیت بالا در صورتی که منبع به صورت تک کویل ساخته شود، کویل از نظر ابعاد بزرگ و از نظر وزن سنگین می گردد. در این حالت عملیات سرویس و نگهداری و اسید شویی کویل مشکل تر خواهد بود. در نتیجه هنگامی که منابع با دو و یا حتی سه کویل ساخته میشوند سرویس و نگهداری آنها نیز آسانتر خواهد بود.

جنس و ضخامت منبع کویلدار

منبع کویل دار عموما از ورق فولادی با روکش گالوانیزه گرم ساخته می شود به جز مواردی که کاربری خاصی مدنظر خریدار باشد.

برای مثال در حالتی که بحث خوردگی مطرح باشد باید از Stainless Steel برای بدنه منبع کویل دار استفاده نمود. ضخامت ورق های بدنه دستگاه بسته به فشار کاری، دمای کاری دستگاه و همچنین حدود مجاز آیین نامه ای از 4 میلیمتر الی 16 میلیمتر متغیر می باشد.  همچنین کویل های داخل منبع نیز بسته به جنس کویل، شرایط کاری دستگاه و پیشنهادات آیین نامه ضخامت خاصی خواهد داشت که توسط کارشناسان این مجموعه بسته به شرایط موجود، طراحی و پیشنهاد خواهد شد.

منبع کویل دار استیل

همانطور که در دسته بندی انواع منبع کویل دار به لحاظ جنس بدنه قید شد ؛ منبع کویل دار می تواند از آهن سیاه ، گالوانیزه گرم و یا استنلس استیل ساخته شود . به منابع کویلی که از ورق استنلس استیل گرید304 و گاها316 ساخته می شود منبع کویل دار استیل گفته می شود . در کاربری هایی که از حساسیت بالایی برخوردار هستند و یا کاربری هایی که احتمال پوسیدگی منبع به دلیل خاصیت خورندگی سیال درون آن وجود دارد از این نوع منبع کویل دار استفاده می شود . بسته به سفارش کارفرما و یا میزان خورندگی و حرارت دمایی سیال می توان کویل و تمامی بوشن و اتصالات نیز از جنس استنلس استیل تولید نمود . از مزیتهای این منبع می توان به طول عمر و ماندگاری منبع  و مقا.مت آن در برابر مواد خورنده و اسیدی و بازیافتی بودن آنها اشاره نمود .

منبع کویل دار

جنس و فرم کویل در منابع کویلی

کویل مورد استفاده در منبع کویل دار به دلیل انتقال حرارت بالا اغلب از جنس مس تولید میشود. در مواردی که به طور مثال آب مصرفی خورنده بوده یا جنس بدنه منبع استنلس استیل می باشد از کویل استنلس استیل نیز استفاده می گردد.

کویل منابع کویلی به صورت نرمال به فرم U شکل تولید میشود. این حالت امکان سرویس و رسوب زدایی را آسانتر خواهد نمود. 

منابع کویلی

یکی دیگر از شکل های کویل، اسپیرال بوده که یک لوله مارپیچ از جنس فولاد یا استنلس استیل در داخل منبع قرار می گیرد. به جز پروژه ها و موارد خاص، به دلیل عدم امکان سرویس و رسوب زدایی کویل و حتی تعویض آن در صورت بروز مشکل ، استفاده از منبع کویل دار اسپیرال توصیه نمی شود.

مکانیزم کار منابع کویل دار

اگر بخواهید بدانید منبع کویلی چگونه کار می کند می بایست ادامه این مطلب را مطالعه کنید . مکانیزم عمل منبع کویلدار به زبان ساده این گونه است که سیال گرم کننده که در داخل یک بویلر آبگرم یا هر وسیله مشابه گرم شده و وارد کویل ها می گردد. سیال گرم شونده که در اطراف این کویل ها در داخل منبع جریان دارد بر اساس قانون جریان همرفتی، افزایش دما یافته و پس از رسیدن به دمای مورد نظر به سمت واحد های مصرفی جریان می یابد.

در منبع کویل دار آب گرم یا بخار تولید شده در بویلر یا دیگ، وارد مخزن می شود و بین کویل ها جریان می یابد. آب سرد ورودی (در مصارف خانگی آب لوله کشی شهری) توسط کویل ها افزایش دما پیدا کرده و به سمت واحد های مصرفی حرکت می کند. یکی از مزیت های منبع کویلی این است که آب مصرف نشده در سیستم، طی یک مسیر برگشتی، دوباره به داخل منبع هدایت می شود. این امر سبب کاهش چشمگیر مصرف انرژی و افزایش راندمان دستگاه می گردد.

نقشه منبع کویل دار

 استانداردهای استفاده شده در طراحی ، ساخت و بازرسی منابع کویل دار

 • مقاطع تحت فشارASME SEC1-8 ، ISIRI 4231
 • مقاطع خارج از تحت فشار ASME SEC1-9
 • فلنج ها DIN 2576
 • تست هاي غير مخرب ISIRI 4231

استاندارد های مورد استفاده برای متریال منبع های کويل دار

 • ورق فولادی مورد استفاده ASTM A516، DIN 17155
 • لوله های مورد استفاده DIN 17175
 • فلنج های مورد استفاده DIN 2576
 • پايه و قسمت هاي غير تحت فشار DIN 17100

 برش بدنه منابع کویل دار افقی

کاربرد منبع کویل دار

همانطور که در تعریف منبع کویل دار بیان شد ، هدف از تهیه و خرید منبع کویل دار ، تامین و ذخیره آب گرم برای مدت زمان طولانی و با فوت کمترین زمان مقدور می باشد . تهیه آب بالاخص آب گرم و بهداشتی مسئله اساسی در واحدهای صنعتی ، نیمه صنعتی و خانگی در مقیاس های کوچک ، متوسط و بزرگ می باشد ؛ بدین منظور متخصصان ایران زمین اقدام به ساخت و طراحی انواع منابع کویل دار پرداختند . از مهمترین کاربرد منابع کویل دار می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • هتلها
 • رستورانها
 • مراکز تجاری
 • پاساژها
 • فروشگاههای زنجیره ای
 • صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی و...
 • مراکز اداری
 • واحدهای مسکونی آپارتمانی و مجتمع ها
 • صنایع غذایی و دارویی
 • موتورخانه های سبک و سنگین
 • پادگانها و قرارگاه های نظامی
 • خوابگاهها و دانشکده ها و...
 • بیمارستانها و درمانگاه ها

امروزه  بعلت گسترش جمعیت و ارتقاء هریک از این واحدها ، دیگر سیستمهای  قدیمی تامین آب گرم از جمله آب گرمکنها پاسخگوی نیاز افراد نمی باشند . منابع کویل دار با توجه به مزایای فراوان خود جایگاه خود را در واحدهای مذکور تثبت نمودند .

 

تولید کننده منبع کویل دار

ناب زیست با کسب اخرین استانداردهای موجود توانسته علاوه بر تامین نیازهای داخلی اقدام به صادرات منبع کویلی کند . منابع کویل دار یک مبدل حرارتی پر بازده می باشد که در کاربری های سبک و نیمه سنگین بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این نوع منابع با بهره گیری از یک کویل در داخل مخزن خود یک جریان همرفتی دمایی بین سیال گرم کننده و سیال گرم شونده بر قرار می نماید و بدین ترتیب انرژی تولید شده توسط بویلر را به سمت محل مصرف اصلی هدایت می نماید.

اساسا مقایسه منبع کویلی و مبدل حرارتی بسیار ساده است زیرا منبع کویل دار خود نوعی از مبدل حرارتی با عنوان مبدل Shell and Tube  یا پوسته لوله می باشد.

طراحی و محاسبات منبع کویلی موتورخانه بسیار مهم می باشد. عوامل بسیاری در طراحی و انتخاب ظرفیت منابع کویلدار دخیل هستند که حتما باید مد نظر طراح و یا کارشناس پروژه قرار گیرند. از جمله این موارد میتوان به بار حرارتی ساختمان، ضریب ذخیره، ضریب همزمانی و ... اشاره نمود.

قیمت منبع کویل دار

قیمت منبع کویل دار وابسته به پارامترهای مختلفی از جمله ضخامت بدنه ، ضخامت عدسی های محدب مورد استفاده ، جنس کویل مصرفی و ... می باشد. بطور کلی قیمت منبع کویلی وابسته به سایز و ظرفیت و جنس مواد اولیه مصرفی از 3 میلیون تومان آغاز و تا 700 میلیون تومان در مصارف صنعتی ادامه دارد .

قیمت منبع کویل دار

بطور مثال قیمت منبع کویلی برای 10 واحد مسکونی با متراژ هر واحد 120 متر مربع البته دارای کیفیت بالای مواد اولیه مصرفی نهایتا 7 میلیون تومان برآورد میگردد . البته قابل ذکر است با افزایش بهای تمام شده کویل ها و ورق گالوانیزه مورد استفاده در تولید منبع کویل دار بدلیل رشد قیمت مواد اولیه مصرفی و وجود تورم این قیمت روزانه در حال تغییر است .

البته برای کسب اطلاعات بروز قیمت منیع کویلی حتما با کارشناسان ناب زیست تماس بگیرید .

لیست قیمت بروز منبع کویلی

در ایران متاسفانه بدلیل عدم کنترل کیفیت تک تک محصولات تولیدی یک کارگاه در مکانی نامعلوم  ، ارائه لیست قیمت کالاهای صنعتی در سایت های معتبر امری اشتباه است. چرا ؟

فرض کنید در همین صفحه مجموعه ناب زیست نسبت به ارائه لیست قیمت منبع کویل دار اقدام نماید . تمامی کارگاه هایی که در این زمینه در حال فعالیت هستند قطعا با مراجعه به این لیست قیمت در صدد بر خواهند آمد قیمت منبع کویلی تولیدی شرکت خود را به هر نحوی، حتی بدون رعایت کوچکترین نکات ایمنی زیر قیمت ارائه نمایند. لذا ما از ارائه لیست قیمت منابع کویلی ناب زیست بصورت ثابت خود داری می نمائیم و در ادامه  نحوه محاسبه قیمت را برای شما بیان می نمائیم.

جهت دریافت لیست بروز قیمت منبع کویل دار تولیدی شرکت ناب زیست با همکاران ما تماس بگیرید.

فرمول محاسبه قیمت منابع کویلدار به شرح زیر میباشد:

قیمت منبع کویل دار =  وزن کویل مصرفی در تولید منبع کویلی x قیمت روز مس + وزن ورق فلزی مورد استفاده در ساخت مخزنی که قرار است کویل های مسی درون آن قرار گیرد x قیمت استیل یا ورق گالوانیزه بعلاوه هزینه رنگ + سود کارخانه تولید کننده منبع کویل دار اعم از افقی یا عمودی.

جدول محاسبات فوری منبع کویل دار ناب زیست (محاسبات ظرفیت و ابعاد)

 قیمت منبع کویل دار

توضیحات مهم جهت درک سریع و صحیح جدول بالا :

 1. ظرفیت های عنوان شده در جدول فوق ظرفیت های استاندارد بوده و سایر ظرفیت ها به پیشنهاد خریدار قابل تولید می باشد.
 2. منابع کویلدار تولیدی ناب زیست در هر دو حالت ایستاده و افقی قابل تولید می باشد.
 3. ضخامت و ابعاد عنوان شده در جدول فوق طراحی بمنظور کاهش هزینه و قیمت بهینه و اقتصادی این مجموعه بوده و به سفارش خریداران محترم قابل تغییر می باشد.
 4. در صورت تولید با ابعاد اختصاصی و ضخامت های مورد درخواست، قیمت منبع کویل دار از قیمت ابعاد دیفالت بیشتر خواهد بود.
 5. وزن عنوان شده در جدول ، وزن خالص مخزن مورد استفاده در منبع کویلی می باشد.
 6. سطوح حرارتی پیشنهاد شده در جدول فوق ، طبق استاندارد های بین المللی و مقررات ملی ساختمان طراحی و تدوین گشته است که قابل تغییر می باشد.
 7. واحد کوچک مسکونی به واحد با زیر بنای حداکثر 75 متر مربع، واحد مسکونی متوسط یک واحد با متراژ 75 الی 120 متر مربع و واحد مسکونی بزرگ به واحد مسکونی با زیر بنای بالای 120 متر مربع و تعداد سرویس بهداشتی بیشتر در هر واحد اطلاق می گردد.
 8. تعداد واحد مسکونی پیشنهاد شده در جدول بالا بر اساس تجربه طراحان منابع فلزی ناب زیست تدوین گشته و هدف از آن راهنمایی خریداران محترم جهت انتخاب ساده تر منبع کویل دار می باشد. گرچه انتخاب صحیح منبع کویلی بر اساس آیین نامه های عنوان شده در متن سایت، بر حسب حداکثر میزان مصرف آبگرم در هر واحد و ضرایب و فرمول های مربوطه به دست خواهد آمد.
 9. به علت متغیر بودن قیمت مواد اولیه مصرفی همچون ورق گالوانیزه ، مس و .... برای استعلام قیمت منبع کویل دار با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

مدل سازی منبع کویل دار در نرم افزار SolidWork

مدلسازی منابع کویل دار در نرم افزار سالید ورک

طراحی منبع کویل دار

دمای نگهداری آب گرم در منبع کویل دار

منبع آبگرم کویل دار برای تولید و ذخیره سازی آبگرم در دماهای بالای 50 درجه (عموما بین 50 الی 70) استفاده می گردد. در این موضوع باید دقت شود، زیرا در صورت کاهش دمای آب ذخیره به زیر 50 درجه باکتری لژیونا، نوعی باکتری که در دماهای بین 25 الی 50 درجه سانتی گراد رشد و زندگی می کند رشد خواهد کرد. این باکتری سبب بیماری هایی مثل سینه پهلو می گردد. دمای آب بهینه در موتورخانه های خانگی، ۶۰ الی ۷۰ درجه سانتی گراد می باشد.

پمپ برگشت و ذخیره سازی آب گرم :

پمپ برگشت که به پمپ سیر کوله معروف می باشد مانع اتلاف آب و گرما در منبع کویل دار و کاربری ها می باشد . یکی از معایب دیگر منابع تامین آب گرم این است که مدت زمان زیادی صرف دسترسی به آب گرم می شود چرا که دستگاه بعد از باز شدن شیر آب مصرفی واحدها شروع به کار می نماید و تقریبا زمان زیادی طول می کشد تا آب گرم به دست اشخاص آن کاربری برسد . طراحان و متخصصان با نصب یک عدد پمپ سیر کوله در مسیر برگشت آب گرم مصرفی از واحد های ساختمانی آن را درون مخزن ذخیره می نماید و به هنگام باز نمود شیر آب سریعا آب گرم در دسترس افراد قرار می گیرد . توجه داشته باشید که همواره قبل و بعد از پمپ سیرکوله ، شیر قرار می دهند تا در صورت نقص پمپ به راحتی بتوان آن را از مدار خارج نمود .

محل قرار گیری منبع کویل دار در موتورخانه

در مورد محل قرار گیری منبع کویلی در موتورخانه ضابطه خاصی تعریف نشده است. اما با توجه به محل قرار گیری بویلر در موتورخانه، محل جانمایی منبع کویل دار مشخص می گردد. این محل باید به گونه ای تنظیم گردد که هر دو لوله رفت و برگشت آب بویلر با شیب مناسب و بدون پیچ و خم به منبع کویلی برسد.

 همچنین جهت انجام هرگونه تعمیرات و بازرسی باید منبع کویل دار در محل و در دسترس و با فاصله مناسب از دیوار ها قرار بگیرد تا از مشکلات بعدی جلوگیری گردد. همچنین باید توجه گردد که لوله برگشت آب گرم مصرفی از کوتاه ترین مسیر ممکن به سمت مخزن کویلی برسد تا از هرگونه اتلاف انرژی جلوگیری گردد.

مزایای منبع کویلی

برتری منبع کویل دار نسبت به سایر انواع بخصوص منبع دوجداره، تک جداره بودن آن است. این یک لایه بودن منبع سبب می شود در صورت بروز خرابی هایی مثل سوراخ شدن، خوردگی، ترکیدگی و ..... منبع کویل دار به راحتی قابل تعمیر و بازبینی باشد.

راندمان کاری در منابع کویل دار بالا و همچنین افت حرارتی به علت وجود کویل داخل منبع بسیار کمتر می باشد.

معایب منبع کویل دار

در منبع کویل دار با توجه به بالا بودن حجم ذخیره و تولید، مصرف انرژی نسبتا بالایی دارد.

نسبت به سایر انواع آبگرمکن ها حجم نسبتا زیادی از فضا را اشغال می کند.

نسبت به منبع دوجداره قیمت بالاتری دارد.

منبع کویلدار به پمپ گردش یا سیرکولاتور نیاز دارد.

 ویدیو معرفی منابع کویل دار تولیدی گروه ناب

 

محاسبه سطح کویل مورد نیاز درون منبع کویل دار

برای محاسبه سطح لازم کویل گرم کننده درون منابع کویلی از رابطه زیر استفاده می شود .

F=8.33G * (t2-t1)/U.tm

F : سطح جانبی کویل مسی یا استیل بر حسب متر مربع یا فوت مربع
G : مقدارآب لازم برای گرم شدن بر حسب گالن در ساعت یا لیتر در ساعت
U : ضریب انتقال حرارتی لوله کویل
t2 : درجه حرارت آب گرم خروجی مصرفی از دستگاه منبع کویل دار
t1 : درجه آب سرد ورودی به منبع کویل دار
tm : اختلاف درجه حرارت متوسط بین آبگرم مصرفی خروجی و آب سرد ورودی و آب گرم کننده است و از رابطه زیر بدست می آید :

(Tm = ts - (t1+t2/2

که ts درجه حرارت آب گرم کننده میباشد.

 کارخانه سازنده منابع کویل دار

طراحی منبع کویلی

مخزن اصلی در این نوع منابع به صورت استوانه ایستاده یا خوابیده (افقی) بسته به محل مصرف ، در دو انتهای مخزن دو عدد عدسی محدب پرس شده ، بر اساس استاندارد های موجود در این زمینه، برای مثال در آیین نامه ASTM  برای فشار 100 psig ، طراحی و استفاده می گردد.

منبع کویل دار تولیدی گروه صنعتی ناب زیست شامل ملحقات زیر ، بر اساس نوع مصرف و طراحی صورت گرفته، می باشد:

 1. در صورتی که حجم مخزن کویل دار مورد استفاده از 1500 لیتر بیشتر شود، باید از دریچه های بازدید با عنوان منهول جهت بازرسی راحت تر و ساده تر تعبیه و استفاده نمود.
 2. برای هرگونه منبع ذخیره و تولید آبگرم، نصب شیر اطمینان برای دما و همچنین شیر اطمینان برای فشار الزامی می باشد.
 3. رنگ آمیزی بدنه منبع کویلی ، داخل از سه لایه رنگ اپوکسی جمعا به ضخامت حداقل 140 میکرون تشکیل شده است که پس از تمیزکاری و انجام سندپلاست (sa 2.5) اجرا می گردد. ضمنا در تمام نقاطی که جوشکاری صورت گرفته از اپوکسی یا زینکای سرد باید استفاده گردد. بیرون منبع کویل دار پس از اجرای یک لایه ضد زنگ، با استفاده از رنگ روغنی، رنگ و تحویل خریدار خواهد شد.
 4. فشار طراحی و تست جهت کویل ها تا قطر 8 اینچ به ترتیب، 150 (10.3 بار) و 300 (20.6 بار) پوند بر اینچ مربع و برای کویل های به قطر 10 تا 14 اینچ به ترتیب 125 (8.6 بار) و 250  (17.2 بار) پوند بر اینچ مربع میباشند.
 5. منابع کویل دار تولیدی گروه صنعتی ناب زیست، برای سهولت در جابجایی، دارای دو عدد قلاب اتصال فلزی مستحکم میباشد.
 6. بوشن های لازم جهت خروجی آب گرم ، ورودی آب ، ترموکوپل ، شیر ترموستاتیک تخلیه ، ترمومتر ، شیر اطمینان ، فشار سنج که هر کدام در صورت نیاز بر روی منبع اصلی جوشکاری خواهد شد.
 7. فشار تست برای منبع کویلی، یک و نیم برابر فشار کاری دستگاه خواهد بود که عموما برای 6 بار فشار طراحی میگردد.
 8. کویل ها برای درجه حرارت 350 درجه فارنهایت یا 176 درجه سانتی گراد طراحی می شوند.
 9. برای سفارش منبع کویل دار به فضای موجود در موتورخانه، ابعاد و ارتفاع درب های ورودی و همچنین منبع درخواستی به جهت سهولت در ورود و خروج منبع، دقت لازم مبذول شود.
 10. لازم است از منبع انبساط باز بر روی پشت بام تا موتورخانه، لوله های سرریز آب امتداد یابند که در صورت هرگونه خرابی و نشتی در منبع آبگرم پس از نفوذ آب ورودی به سیستم گرمایشی، آب از منبع انبساط موجود در بام سرریز گردد.
 11. در صورت نگهداری و گرمایش گازوئیل در منبع کویل دار یا دو جداره، بایستی از ونت در سیستم استفاده کرد.

نمونه مخازن تولیدی ناب زیست

 

شرایط نصب و نگهداری منابع آب کویل دار

 • در ابتدا باید دقت شود محل نصب منبع کویلی کاملا تراز باشد.
 • در حالتی که منبع در محل مناسب و پایدار نصب نشده باشد، حتما بایستی با استفاده از تسمه یا وسیله ای مشابه منبع را کاملا مهار کنیم تا از صدمات مالی و جانی جلوگیری کنیم.
 • مخزن را باید بروی یک فونداسیون مناسب با حداقل ضخامت 10 سانتی متر نصب نماییم.
 • در صورتی که دستگاه را در فضای روباز و در معرض عوامل جوی نصب کنیم حتما بایستی منبع را به طور مناسب عایق بندی نماییم.
 • در موتورخانه ها و فضاهای سر بسته ی سقف دار، حداقل فاصله بین بالاترین نقطه مخزن تا سقف، 30 سانتی متر در نظر گرفته شود.
 • تمامی اتصالات، لوله ها و کلیه ملحقات باید به نحو مناسب به منبع متصل شود تا کمترین نیرو و فشار اضافی به منبع کویل دار وارد نشود. در غیر این صورت عمر مفید اتصالات و منبع کاهش می یابد.
 • برای گردش آب درون دستگاه، بهتر است از پمپ سیرکولاتر (circulation Pump) استفاده کرد. وظیفه این پمپ گردش آب بین واحد های مصرفی و منبع میباشد که کاهش قابل ملاحظه ای در مصرف انرژی خواهد داشت.
 • سیستم برگشت آب مصرفی باید به طور پیوسته در جریان باشد.

تعمیرات منبع کویل دار

نکاتی که در تعمیر و نگهداری منبع کویل دار باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

1-از ثابت بودن فشار آب ورودی به منبع کویلدار اطمینان حاصل کنید: در بسیاری از مواردی که موتورخانه ها دارای سیستم تقویت فشار آب هستند فشار آب اگر بیشتر از میزان تحمل منبع کویلی تنظیم شود می تواند سبب آسیب جدی به منبع کویل دار شود.
2-رفع نشتی ها و جلوگیری از خیس شدن عایق منبع کویلدار: احتمال وجود نشتی پس از مدتی استفاده از منبع کویلدار وجود دارد و با نفوذ آب به عایق می تواند باعث پوسیدگی بدنه شود.
3-اسیدشویی و رفع رسوبات منبع کویلدار: با توجه به میزان سختی آب ورودی به منبع کویل دار، کویل دچار گرفتگی می شود که با سرویس های دوره ای جهت رفع این گرفتگی ها و افزایش راندمان منبع کویلدار اقدام می شود.
4- سرویس داخلی مخزن منبع کویل دار: این مورد معمولا در زمان بررسی و تعمیرات زیاد جدی گرفته نمی شود و از عوامل اصلی از خرابی بدنه منبع کویل دار است. در سرویس های دوره ای باید سطح داخلی منبع کویل دار به وسیله رنگ اپوکسی پوشش داده شود و یا اگر سطح داخل دچار زنگ زدگی شده است برطرف شده و با پوشش ضد زنگ پوشانده شود.
5- تست شیر اطمینان و دماسنج: از سالم بودن شیر اطمینان و دماسنج مطمئن شوید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

کاربرد رسوب زدای مغناطیسی در منبع کویل دار :

سختی های موجود در آب ورودی شهرها یکی از عوامل مخرب در انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی به حساب می آید . اهمیت استفاده از سختی گیرها در تجهیزات موتورخانه ای از جمله منبع کویل دار ، مبدلهای حرارتی ، چیلرها و برج خنک کننده و ... به سبب قیمت و میزان راندمان آنها بر کارفرمایان پوشیده نیست . یکی از انواع سختی گیرها که به دلیل اشغال فضای کمتر در موتورخانه ها مورد استقبال قرار می گیرد رسوب زداهای مغناطیسی می باشد . رسوب زدای مغناطیسی در مسیر خط لوله آب سرد ورودی به منبع کویل دار قرار می گیرد و با ایجاد میدان مغناطیسی مانع تشکیل رسوب ذرات کلسیم و منیزیم می گردد . از مزایای استفاده رسوب زدا در منبع کویل دار می توان به افزایش میزان تبادل حرارتی کویل و تبعا افزایش راندمان منبع کویل دار در تامین آب گرم اشاره نمود .

نصب تله بخار در منبع کویل دار :

با نصب تله بخار در مسیر برگشت بخار حاصل شده از سطح کویل دیگر به دیگ بازگردانده نمی شود . برگشت بخار به دیگ سبب افزایش فشار بر بویلر خواهد شد و خطرات جبران ناپذیری را متحمل می شود .

منبع کویل دار 300 لیتری ناب زیست

این منبع کویل دار از ورق فولادی با روکش گالوانیزه گرم تولید فولاد مبارکه، با عدسی های توریسفریکال، متصل شده با فلنج پیچ و مهره ای و واشر مرغوب مطابق با استاندارد های بین المللی ASME و BS تولید می گردد. کویل موجود در منبع به صورت یک تکه بدون درز از مرغوب ترین کارخانه های تولید مس کشور (مس باهنر سیرجان) می باشد.

منبع کویل دار 300 لیتری ناب زیست در دو حالت ایستاده و افقی تولید و در سطوح حرارتی 10 و 12 فوت مربع قابل تولید است.

مشخصات فنی منبع کویلی 300 لیتری

منبع کویلی 400 لیتری ناب زیست

منبع کویل دار با ظرفیت 400 لیتری، یکی از پر مصرف ترین منابع کویل دار تولیدی این شرکت می باشد که برای آپارتمان های کوچک تا 4 واحد مسکونی مناسب می باشد.

منبع کویلی 400 لیتری ناب زیست با ورق فولادی گالوانیزه گرم به ضخامت های 4 و 5 میلیمتری در دو حالت ایستاده و افقی تولید می گردد. کویل مسی مناسب برای این ظرفیت کویل با سطح حرارتی 12 فوت مربع می باشد و نصب کویل های 10 و15 فوت مربع نیز امکان پذیر می باشد.

دانلود راهنمای نصب منابع کویل دار ناب زیست

دانلود کاتالوگ منبع کویل دار

منبع کویل دار 500 لیتری ناب زیست

این منبع برای مصارف صنعتی سبک و آپارتمان های 5 واحدی مناسب می باشد. منبع کویلی 500 لیتری ناب زیست توانایی ذخیره حدود 468 لیتر آبگرم بهداشتی در خود داشته و در ضخامت های 4 و 5 میلیمتری تولید می گردد.

 این مجموعه به عنوان تولید کننده منبع کویل دار ، توانایی تولید منبع کویل دار را در هر ظرفیت دلخواه و استفاده از ورق (گالوانیزه ، استیل ، فولادی) در ضخامت های مختلف را دارد. استفاده از کویل با سطح حرارتی 15 فوت مربع برای این ظرفیت مناسب می باشد.

منبع کویلی 600 لیتری ایستاده ناب زیست

این ظرفیت از منبع کویل دار، با ورق فولادی گالوانیزه گرم به ضخامت های 4 و 5 و 6 میلیمتری قابل تولید بوده و برای واحد های کوچک مسکونی در حد 5 طبقه مسکونی مناسب می باشد.

منبع کویل دار 600 لیتری تولید گروه ناب، از یک رشته کویل مسی با سطح حرارتی 18 فوت مربع بهره می برد که با سطوح 15 تا 23 فوت مربع قابل تولید است.
لازم به ذکر است کلیه محصولات گروه ناب زیست با به روزترین تکنولوژی دنیا و طبق استاندارد های بین المللی تهیه و تولید می گردد.

منبع کویلدار 800 لیتری ایستاده

منبع کویلی 800 ليتری يکي از پر مصرف ترين منابع کويلي تولیدی ناب زيست بوده که در بسياري از مصارف صنعتي و مسکوني کاربرد دارد. منبع کويل دار 800 ليتري براي 8 واحد مسکوني با متراژ متوسط (يک سرويس بهداشتي در هر واحد) مناسب بوده و با وزني معادل 240 کيلوگرم با ورق بدنه 5 ميليمتري و ابعاد 150 * 82 سانتی متر در اغلب موتورخانه ها قابل نصب مي باشد.

 ضمنا اين ظرفيت با يک رشته کويل از جنس مس با سطح حرارت 23 فوت مربع توليد مي گردد که به درخواست خريدار قابل تغيير مي باشد.

مشخصات فنی منبع کویلی 800 لیتری

منبع کویل دار 1000 لیتری

منبع کویل دار ایستاده 1000 لیتری ایستاده، یکی از مهمترین تولیدات گروه ناب می باشد که برای بسیاری از مصارف صنعتی و تجاری مناسب می باشد.  مخزن کویل دار 1000 لیتری عمودی و افقی همچنین برای ساختمان های مسکونی با 12 واحد کوچک مسکونی یا 10 واحد متوسط مسکونی با یک سرویس بهداشتی در هر واحد و یا 7 واحد بزرگ مسکونی با دو سرویس بهداشتی در هر واحد، تایمین کننده آبگرم مصرفی می باشد.

همانطور که اشاره شد، منبع کویلی 1000 لیتری در هر دو حالت ایستاده و خوابیده تولید می گردد. منبع با ظرفیت 1000 لیتر در حالت ایستاده با  ارتفاع مفید 150 سانتی متر و قطر عدسی 92 سانتی متر و در حالت افقی با طول مفید 200 سانتی متر و قطر عدسی80 سانتی متر تولید می گردد. از آنجایی که مجموعه ناب زیست تولید کننده منبع کویل دار می باشد، لذا این مجموعه توانایی تولید این منابع را در هرگونه ابعاد درخواستی و دلخواه مشتری را دارد.

مناسب ترین ورق، برای بدنه منبع کویل دار 1000 لیتری، ورق گالوانیزه 5 میلیمتری می باشد. امکان تولید این ظرفیت مخزن کویل دار ، با ورق 4 و 6 میلیمتری هم موجود می باشد. ضمنا استفاده از کویل مسی با سطح حرارتی 27 فوت مربع برای منبع کویلی 1000 لیتری، مناسب و بهینه به نظر می رسد.

منبع کویل دار 1200 لیتری ایستاده

منبع کویلدار 1200 لیتری یکی از تولیدات مجموعه ناب زیست بوده که در حالت ایستاده برای موتورخانه های مجتمع های مسکونی و تجاری بسیار مطلوب و مقرون به صرفه می باشد. این منبع کویلی با ورق گالوانیزه 4، 5 و 6 میلیمتری قابل تولید بوده و با ورق 5 میلیمتری وزنی معادل 312 کیلوگرم خواهد داشت، که برای این حجم از تولید آبگرم مناسب به نظر می رسد.

 منابع فلزی و مخازن استیل ناب زیست در ابعاد دلخواه مشتری قابل تولید می باشد. در حالت استاندارد برای بازده ایده آل منبع کویلی 1200 لیتری کویلی با سطح حرارتی حداقل 29 فوت مربع مورد نیاز است.

این ظرفیت منبع کویل دار برای آپارتمان های 12 واحدی (با زیر بنای متوسط 100 متر مربع با یک سرویس بهداشتی در هر واحد) مناسب می باشد.

برای انتخاب یک منبع کویلی مناسب و ایده آل برای موتورخانه آبگرم مجتمع خود و هم چنین استعلام قیمت منبع کویل دار 1200 لیتری با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

منبع کویلی 1500 لیتری

منبع کویل دار 1500 لیتری ناب زیست یکی از پر فروش ترین محصولات این مجموعه بوده ، که در سال 1396 با تولید بیش از 175 دستگاه از این نوع منبع کویلی رکورد دار فروش و تولید این محصول بوده است.

منبع کویل دار 1500 لیتری با ورق گالوانیزه یا با ورق استینلس استیل قابل تولید بوده که استاندارد تولید آن با ورق 5 میلیمتر به وزن 340 کیلوگرم می باشد. در عین حال امکان تولید آن با ورق 4 و 6 میلیمتری نیز ممکن بوده  و بنا به نیاز و درخواست خریداران محترم قابل تغییر می باشد. بر اساس استاندارد های عنوان شده در مباحث ملی ساختمان یک عدد کویل مسی با سطح حرارتی 38 فوت مربع برای تامین گرمایش و بازده کافی یک منبع کویلی 1500 لیتری کافی می باشد.

منبع 1500 لیتری کویلدار از لحاظ تجربی برای گرمایش 15 واحد مسکونی با مساحت متوسط کافی می باشد.

مخزن کویل دار 2000 لیتری

منبع کویلی 2000 لیتری با ورق های 4 یا 5 یا 6 میلیمتری تولید می گردد.  انتخاب مهندسی و بهینه استفاده از ورق 6 میلیمتری می باشد که با وزنی معادل 485 کیلوگرم مناسب استفاده در موتورخانه های آبگرم مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی و .... می باشد. دلیل استفاده از ورق ضخیم تر در وهله اول افزایش عمر مفید دستگاه و کاهش هزینه های بعدی می باشد. منبع کویل دار 2000 لیتری ناب زیست در هر دو حالت ایستاده و افقی قابل تولید می باشد.

برای استعلام قیمت منبع کویل دار 2000 لیتری و همچنین دریافت اطلاعات فنی دقیق تر با کارشناسان ما در تماس باشید.

مشخصات منبع 2000 لیتری کویلی ناب زیست

جدول ابعاد منبع کویل دار 2000 لیتری

منبع کویل دار 2500 لیتری ایستاده ناب زیست

مخزن کویل دار با ظرفیت 2500 لیتر تولیدی گروه ناب زیست در دو حالت عمودی و افقی تولید میشود و در انواع عمودی و افقی قابل تولید است.

این ظرفیت از منابع کویل دار بیشتر جنبه صنعتی داشته و در مصارف صنعتی مختلف که به آبگرم نیاز دارند کاربرد دارد.

دلیل عدم پیشنهاد منابع کویلی با ظرفیت بالای 2000 لیتر برای مصارف مسکونی این است که اولا ابعاد منبع کویلدار 2000 لیتری به بالا مناسب موتورخانه های منازل مسکونی نمی باشد و فضای زیادی را اشغال خواهد کرد. دوما در ظرفیت های بالا بهتر است از الگوی تقسیم کار استفاده نمود بدین صورت که مثلا اگر برای یک مجتمع مسکونی 3000 لیتر منبع نیاز باشد بهتر است از دو عدد منبع 1500 لیتری استفاده نمود.

این استراتژی مهمترین علتش این است که در صورت خرابی یک منبع به هر دلیل ممکن، منبع کویلی بعدی در مدار باشد و آبگرم کل مجتمع قطع نشود.

منبع کویل دار 2500 لیتری ناب زیست با بهترین ورق گالوانیزه گرم تولید داخل کشور در ضخامت های 5 و 6 و 8 میلیمتری تولید شده و در حالت استاندارد با قطر مخزن 126 سانتی متر و ارتفاع مفید 2 متر تولید می گردد. حداقل وزن آن با ورق 5 میل 500 کیلوگرم بوده و به کویلی با حداقل سطح حرارتی 72 فوت مربع برای گرم نمودن آبگرم بهداشتی نیاز دارد.

خرید منبع کویل دار

برای خرید منبع کویل دار توجه به برخی نکات بسیار حائز اهمیت است. از آنجایی که برای خرید منابع کویلی هزینه قابل توجه توسط شما خریدار محترم پرداخت خواهد شد لازم است برخی موارد را مدنظر قرار داده و سپس اقدام به خرید آن نماید. 

نکاتی فنی به هنگام خرید منبع کویل دار :

در این بخش به شما کمک خواهیم کرد تا مناسب ترین منبع کویل دار خود را خریداری نمایید . بعد از اینکه منابع کویل دار توسط متخصصان تولید می گردند آماده تحویل به مشتریان می باشد . شما بعنوان یک کارفرما باید به نکات زیر توجه نمایید :

1-چنانچه قصد خرید منبع کویل دار با ظرفیتی بیش از 2000لیتر را دارید به جای خرید یک منبع کویل دار با ظرفیت بیش از 2000 لیتر پیشنهاد می شود که از چند منبع با ظرفیت مجموع معادل آن استفاده نمایید چرا که چنانچه در صورت نقص یک منبع دیگر منابع قادر به تولید آب گرم آن واحد بزرگ صنعتی یا اداری ، تجاری و... باشد .

2-به منظور افزایش سرعت گرم نمودن آب توجه نمایید که به طراحان سفارش نمایید تا طول کویل اسپیرال منبع کویل دار بیشتر از عرض آن باشد تا تبادل حرارتی به سرعت صورت پذیرد .

3-حتما به منظور کاهش اتلاف انرژی ، منبع کویل دار خود را عایق بندی نمایید که این عمل نیز باید در همان کارخانه و به دست تولید کنندگان انجام شود .

ظرفیت منبع کویل دار

 • تعیین ظرفیت

یکی از نکات اساسی در خرید منبع کویل دار انتخاب ظرفیت آن می باشد. زیرا قیمت منبع کویل دار مستقیما متاثر از ظرفیت آن می باشد. پیشنهاد ما به شما مشاوره با کارشناسان فنی گروه ناب زیست می باشد.

 • ابعاد راهرو، درهای ورودی، فضای موجود در موتورخانه

بسیار پیش آمده مشتریان محترم پس از خرید منبع کویل دار آماده در ظرفیت مشخص، متوجه شده اند منبع از در ورودی موتورخانه، یا راه پله ها و ... عبور نمیکند و مجبور به مرجوع نمودن کالا شده اند. گروه ناب زیست توانایی تولید این منابع در هر اندازه دلخواه مشتری را دارد.

 • قیمت منبع کویل دار

توجه نمایید که منبع کویل دار یک مخزن فلزی است که قیمت آن نسبت به وزن ورق مصرف شده در آن تغییر خواهد کرد. لذا هنگامی که برخی همکاران قیمت نسبتا پایین به کالای مشابه می دهند با یک حساب ساده می توان به این مورد شک کرد. یعنی اگر قیمت پایین است طبعا کیفیت کار نیز پایینتر است. فلذا توجه به قیمت پایین در هنگام خرید چاره کار نمی باشد.

 • پمپ گردش یا سیرکولاتور

مخزن کویل دار جهت کارکرد صحیح و راندمان مناسب به پمپ گردش یا پمپ سیرکولاتور احتیاج دارد. پس وجود آن جزء ملزومات موتورخانه های مجهز به منبع کویلی می باشد.

رسوب زدایی منبع کویلی

رسوب زدایی منبع کویلی زمانی صورت می گیرد که به دلیل ته نشین شدن رسوبات بر روی کویل عمل انتقال حرارت به درستی انجام نمی شود و آب به اندازه ای گرم نمی شود که پاسخگوی نیازمان باشد. عمل رسوب زدایی منبع کویل دار معمولا هر دو یا سه سال یکبار باید انجام شود تا کارایی لازم را داشته باشد. البته بسته به سختی آب مورد استفاده این زمان می تواند کمتر یا بیشتر باشد که با نصب فیلتر تصفیه آب و سختی گیر نیاز به رسوب زدایی کمتر خواهد بود. رسوب زدایی کاری تخصصی است و اگر توسط افراد نامتخصص انجام شود امکان آسیب دیدن کویل و خرابی آن وجود دارد.
برای رسوب زدایی معمولا از دو روش اسیدشویی و روش مکانیکی استفاده می شود که به توضیح هر یک می پردازیم:
روش اسیدشویی: برای اسیدشویی کویل نیاز به یک مخزنی داریم که کویل درون آن جا شود. در این روش از اسید سولفوریک 15 درصد و یا اسید دیسکلر استفاده می شود. استفاده از اسید دیسکلر به دلیل کم خطر بودن و فرار بودن رایجتر از اسید سولفوریک است. سرعت اسید شویی به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از: نوع و ضخامت لایه رسوبی، دما و غلظت محلول اسیدی، زمان نگهداری کویل در محلول اسیدی. در میان این عوامل دما و غلظت اسید از اهمیت بیشتری برخوردار است به گونه ای که در اسیدشویی با اسید سولفوریک 15 درصد در محدوده دمایی بین 20 تا 100 درجه سلسیوس مشاهده شده که به ازای هر 10 درجه افزایش دما نرخ اسید شویی منبع کویلی دو برابر می شود. استفاده از این روش رایجتر است و برای شستشوی کویل های صنعتی از پمپ های اسید شویی استفاده می شود.
روش مکانیکی: این روش رواج کمتری دارد. در روش مکانیکی کویل را با آب بسیار سرد شستشو می دهند سپس بلافاصله با آب جوش می شویند و این عمل را چندین با تکرار می کنند تا رسوبات کویل به اندازه کافی پاک شوند.

اسیدشویی منبع کویل دار

منبع کویلی ، یک مخزن جهت گرم نمودن آب بهداشتی می باشد که آب ورودی آن آب لوله کشی شهری است. آب شرب لوله کشی در اکثر شهر های ایران  سختی (Total Hardness) معادل 200 الی 500 میلیگرم در لیتر (ppm) دارد.

در موتورخانه هایی که فاقد سیستم سختی گیر می باشند، با گرم شدن و افزایش دمای آب ورودی در چرخه ذکر شده، عناصری همچون کلسیم، منیزیم و ... سبب  ایجاد رسوب بروی کویل مسی موجود در منبع کویل دار موتورخانه می گردند. در نتیجه با گذشت زمان و افزایش حجم رسوب در داخل اجزای مخزن کویل دار، راندمان یا بازده کل سیستم  کاهش خواهد یافت. زیرا هرچه رسوب بیشتری روی کویل انباشت گردد، انتقال حرارت بین سیال گرم شونده و سیال گرم کننده کمتر خواهد بود.

از نظر فنی بهترین روش برای  افزایش عمر دستگاه های موجود در موتورخانه آبگرم مانند منبع کویل دار، دیگ یا بویلر آبگرم و  سایر قسمت های سیستم موتورخانه، تهیه و نصب یک عدد سختی گیر رزینی برای کاهش سختی آب به میزان قابل توجه می باشد.

در صورت عدم وجود سختی گیر در سیستم ، لازم است در فواصل زمانی مشخص و منظم کویلها اسیدشویی و تمیزکاری گردد. اسید شویی منبع کویلی، اثر بسیار قابل توجهی در عمر مخزن کویل دار خواهد داشت.

برای مثال در  شهری که TH  آب بین 250 الی 400 میلیگرم بر لیتر باشد، لازم است برای بهینه سازی سیستم و افزایش عمر و راندمان منبع کویل دار و موتورخانه، کویل مسی درون مخزن در بازه یک ساله اسید شویی و اصطلاحا تعمیر و نگهداری شود. طبق مسائل ذکر شده در بالا هر چه سختی آب منطقه بالاتر باشد، نیاز به اسید شویی بیشتر و ضروری تر خواهد بود.

نصب منبع کویل دار

نحوه نصب منبع کویل دار، جهت کارکرد صحیح و با راندمان بالا بسیار مهم است. زیرا در صورت عدم رعایت نکات نصب منبع کویلی، این مبدل حرارتی آب به آب عملکرد صحیحی نداشته و عملا با این هزینه های حامل های انرژی، از لحاظ اقتصادی مقرون بصرفه نخواهد بود.

از مهمترین نکات در نصب منابع کویلی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • موقعیت مکانی موتورخانه
  • فضای موجود در موتورخانه
  • تجهیزات و تاسیسات موجود در موتورخانه
  • نحوه لوله کشی های انجام گرفته در ساختمان مورد نظر
  • وجود یا عدم وجود سختی گیر در مسیر آب مصرفی تاسیسات
  • نوع بویلر مورد استفاده در موتورخانه(بویلر بخار یا بویلر آبگرم)
  • فشار کاری سیستم موتورخانه
  • محل نصب منبع انبساط
  • تراز بودن محل قرار گیری منبع کویلی

اجزای منبع کویل دار

یک منبع کویل دار استاندارد برای عملکرد صحیح از یک سری ملزومات تشکیل یافته که با عنوان اجزاء منبع کویل دار شناخته می شوند.

اجزا منبع کویل دار

این اجزا عبارتند از:

 1. بدنه منبع کویل دار: شامل دو عدد عدسی گرد و بدنه استوانه ای
 2. پایه جهت تراز بودن و فاصله گرفتن از زمین
 3. کویل مسی
 4. فلنج اتصال کویل به منبع
 5. تعداد 6 عدد بوشن شامل ورودی آب سرد، خروجی آب گرم، آب گرم برگشتی، بوشن شیر تخلیه، بوشن نصب ترمومتر، بوشن نصب فشار سنج

اتصالات منبع کویل دار

اتصالات همان بوشن ها می باشند که برروی بدنه منبع کویلی تعبیه می شود . بطور کلی بدنه منبع کویل دار دارای 7 بوشن اعم از ورودی- خروجی- تخلیه- شیر اطمینان- ترمومتر- برگشتی آبگرم مصرفی- فشار سنج می باشد . هریک از این اتصالات و بوشن ها باید مطابق با استانداردها طراحی گردند و همچنین هریک از این اتصالات دارای وظیفه کلیدی در ساختار منبع کویلی می باشد . منبع کویل دار دارای یک فلنچی می باشد که متناسب با حجم و ظرفیت مخزن تعیین می گردد و دارای ورودی و خروجی آب در حال گردش درون منبع کویل دار می باشد . باید به موضوع میزان گسستگی و فاصله گرفتن لوپ های رفت و برگشتی کویل از یکدیگر  به دلایلی همچون سرد و گرم شدن آب ، فشار و رسوب آب و... دقت شود و از پلیتهای الگوی تیوب – شیت برش خورده به طول 3/4(سه ممیز چهار )در انتهای کویل ها استفاده گردد تا امکان تعمیر و تعویض کویلها وجود داشته باشد . بوشن آب گرم خروجی منبع کویل دار در بخش میانی مخزن قرار دارد . بوشن آبگرم برگشتی تقریبا هم راستای بوشن ورودی آب شهری قرار دارد و آبگرم اضافی موجود درلوله ها دوباره به مخزن بازگردانده می شود . بوشن شیر اطمینان و بوشن فشار شکن از جمله محل های اتصالی هستند که در منبع کویل دار تعبیه می شود که ایمنی منبع کویل دار را تامین می کنند . بوشن ترمومتر در ارتفاع حدودا 3/4  بالایی منبع به اندازه 10 سانتی متر غلاف دار نصب می گردد  . بوشن شیر تخلیه در پایین ترین قسمت مخزن برای تخلیه کردن آب مخزن قرار دارد . برای کنترل انرژی ورودی آب گرم ، آب داغ یا بخار حاصله از بویلر ، در سیستم آبگرم از شیرهای برقی دوراهی در مسیر اصلی و یا سه راهی مسیر بای پاس و یا خاموش و روشن شدن الکتروپمپ آبگرم استفاده می شود . در سیستم های بخار جهت کنترل دبی بخار و انرژی ورودی از شیرهای برقی دوراهه می توان استفاده کرد .

عایق کاری منبع کویل دار

بدنه منبع کویل دار از جنس ورق گالوانیزه است و فلزات اساسا رسانای خوب گرما هستند بنابراین همواره مقداری گرما از بدنه این منبع به هدر خواهد رفت. عایق کاری بهترین راهکار برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در بخش تاسیسات است. منبع کویل دار که در بخش موتورخانه نصب می شود توسط نصاب در صورت درخواست کارفرما به صورت کامل توسط مواد عایق ، عایق کاری می شود و از اتلاف حرارت جلوگیری به عمل می آید.
مزیت های عایق کاری منبع کویل دار:
• کاهش اتلاف انرژی
• کاهش مصرف سوخت
• افزایش عمر بدنه مخزن

2018:09:15
 1. محمد عموئی گفت:

  در خواست تعویض منبع کویلدار 2000 لیتری دارم که می خواهم از همان کویل قیلی استفاده شود .

 2. جواد عسگری گفت:

  با سلام و احترام درخواست تعویض منبع کویلی دارم که نیاز به بازدید کارشناسان آن گروه محترم را دارد. .

 3. حسن محمدی گفت:

  با سلام منبع دوجداره کویل دار ۱۵۰۰ لیتری ما از چند نقطه جوش خورده قبلی نشت اب دارد. لطفا راهنمایی کنید که ایا میتوان نشتیها را جوش داد ویا باید منبع را تعویض کنیم..

 4. مجتبی گفت:

  سلام قطر لوله های متصله به مخزن رو چرا هیج جا نزده؟ من برای پروژه ام لازم دارم.

 5. زمانی گفت:

  سلام روزتون بخیر ، منبع کوئلی ایستاده موتور خانه با ظرفیت 1500 لیتر تصمیم به تعویض داریم . خواهشمند است قیمتهایتان با ورق 5 و 6 و هزینه های جنبی را اعلام فرمایید. محل نصب تهران خیابان جمالزاده جنوبی بالاتر از جمهوری سپاس .

نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57