مخزن استیل - قیمت و فروش مخزن استیل

مخزن استیل - قیمت و فروش مخزن استیل

مخزن استیل یکی از مهمترین و کاربردی ترین ادوات در خط تولید صنایع بهداشتی و غذایی و حساس شمرده می شود. مخازن ساخته شده با استنلس استیل بر خلاف فولاد های معمولی همچون ورق سیاه ( ST-37 or ST-52) مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی از خود نشان می دهد که این مشخصه سبب گردیده که مخازن استیل برای نگهداری، انباشت، ذخیره، عمل آوری سیالات در صنایعی همچون :

 • تولید صنایع غذایی
 • تولید محصولات لبنی
 • تولید مواد شوینده
 • تولید عرقیات گیاهی
 • صنایع داروسازی
 • تولید مواد ضد عفونی کننده
 • صنایع نظامی و امنیتی
 • صنایع اتمی

و بسیاری از صنایع که با سیالات بهداشتی و خورنده سر و کار دارند، مورد استفاده قرار گیرد. گروه صنعتی ناب آماده ارائه خدماتی همچون مشاوره، طراحی ، تولید و نصب مخزن استیل بمنظور نگهداری سیالات حساس در هر ابعاد و مشخصات با توجه به نیاز کارفرمایان محترم می باشد.

مخزن استیل

امروزه صنایع تولید فولاد با توجه به نیاز صنعت پیشرفت بسیار چشم گیری داشته و دانشمندان با استفاده از جابجایی و ترکیب برخی عنصر ها به آلیاژ های قدیمی، ویژگی های منحصر بفردی در آلیاژ جدید پدید می آورند. استنلس استیل یکی از همین آلیاژ های نسبتا جدید است که در رده های مختلفی تولید و عرضه می گردد. هر کدام از رده ها همچون 304، 309 ، 316 و .... مشخصات منحصربفردی داشته و برای کاربردی خاص مورد مصر قرار می گیرد که در ادامه به تفصیل بررسی خواهد شد.

مخزن استیل

آلیاژ فولادی استنلس استیل

استنلس استیل آلیاژی از آهن با حداقل 11% کروم می باشند. کروم در فولاد باعث به وجود آمدن ویژگی نگهداری یا رویین شدن در مقابل خوردگی می شود. علت این ویژگی، تشکیل لایه اکسید کروم بسیار چسبنده با ضخامت تقریبی 100 آنگستروم بر روی سطح فولاد است که اکسیژن موجود در هوا برای به وجود آمدن آن کافیست. در استنلس استیل که فقط حاوی کروم می باشد و عناصر آلیاژی دیگری ندارند این لایه اکسیدی دارای ترکیب O3CR2 و در فولاد هایی با عناصر آلیاژی دیگر، ترکیبی از اکسید آنها می باشد که غالباً باعث تثبیت آن در محیط های شیمیایی می شوند.

مزیت اصلی استیل : این آلیاژ بر خلاف فولاد های معمولی و عادی در مقابل هوا و رطوبت زنگ نمی زند و در برابر خورندگی های شدید ناشی از بازه های پایین اسیدیته مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

طراحی مخازن استیل

طراحی مخازن استنلس استیل یکی از ارکان اصلی تولید این نوع مخزن می باشد که به سبب مقاومت خاص بدنه نیاز به طراحی و در نظر گرفتن شرایط پروژه ، ادوات در دسترس، تجهیزات مورد نیاز الحاقی مخزن و ... بسیار حساس و مورد توجه می باشد. عموما برای طراحی و ساخت مخزن استنلس استیل مهمترین فاکتور تعیین حجم مخزن می باشد که کاملا به ظرفیت نهایی خط تولید و انتظارات سیستم بستگی داشته و شکل مخزن بسته به نوع کاربری آن می تواند متغییر باشد.
در طراحی مخازن استیل به فشار کاری باید توجه ویژه داشت. زیرا در حالت کلی مخزن استیل مناسب فشار های بالا نمی باشد اما با این حال با در نظر گرفتن برخی تمهیدات و استفاده از الکترود های ویژه می توان این موضوع را نیز بر طرف نمود.

عموما برای طراحی و ساخت مخزن استنلس استیل مهمترین فاکتور تعیین حجم مخزن می باشد و شکل مخزن بسته به نوع کاربری آن می تواند قطر و ارتفاع و نوع کف مخزن (تخت ، مقعر ، مخروطی) مشخص گردد.

مخزن استیل

 مخزن استیل معمولا زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که یا بحث خوردگی و یا بهداشت و یا هر دو مورد به صورت همزمان مد نظر باشد هر چند که هر دو مورد در سطح میکروسکوپی رخ می دهند و این وقایع کاملا مشهود نیستند ولی توجه به آن در طراحی خط تولید باید حتما مد نظر قرار بگیرد.
برای مثال کلیه پروسه های انجام شده بروی شیر خام در کارخانه های لبنیات با استفاده از مخزن استیل انجام میشود. یا محل نگهداری بسیاری از صنایع تولیدی غذایی در مخزن استیل انجام می گیرد مثل روغن های خوراکی ، لبنیات ، عرقیجات و ...
البته مخازن استیل کاربرد های ساده تری نیز دارند. برای مثال کلیه مخازن نگهداری آب شرب ، مخازن تصفیه فیلترینگ شن و ماسه ای، سختی گیر های رزینی و ... می تواند از استنلس استیل در ساخت بدنه بهره گیری نمود.

تفاوت استیل 316 و استیل 304

استیل 316 از نوع آستنیت می باشد و استیل نگیر یا غیر مغناطیسی می باشد. همچنین قابلیت عملیات حرارتی را همانند استیل ۳۰۴ ندارد و حاوی حداکثر 0.08 درصد کربن می باشد و مقدار نیکل موجود در این آلیاژ اندکی نسبت به استیل ۳۰۴ افزایش پیدا می کند ولی تفاوت عمده استیل ۳۰۴ و استیل ۳۱۶ در این است که در استیل ۳۱۶ مقداری مولیبدن که حداکثر ۳ درصد از جرم را تشکیل می دهد وجود دارد .
مولیبدن ماده ای است که پایداری مخزن را در برابر خوردگی افزایش می دهد و این باعث می شود که آلیاژ نیکل و کرم بتوانند در برابر بیشتر مواد شیمیایی و حلال ها مقاومت نمایند .
با استفاده از خاصیت مولیبدن استیل ۳۱۶ می تواند در برابر آب های شور، حاوی کلسیم و سدیم و حلال های هیدروکلریت ، اسید فسفریک ، اسید سولفوریک و ….. به خوبی مقاومت نماید به همین دلیل است که مخزن استیل 316 از مقاومت بسیار خوبی برخوردار است.
مخازن استیل یا استنلس دارای مقاومت بسیار بالایی در مقابل خوردگی، زدگی و ساییدگی می باشند و مقاومت برشی بالایی دارند. مخازن استیل با جنس مرغوب خود شامل مخازنی همچون مخزن تحت فشار استیل، مخزن ذخیره استیل، سیلوی استیل، مخزن دارویی استنلس استیل، مخازن دوجداره و یا سه جداره استیل و … است.

شکل هندسی مخزن استیل

شکل هندسی مخزن استیل به کاربرد مخازن بستگی دارد. ساخت مخزن استیل عموما از لحاظ معماری و طراحی به چند بخش اصلی و اساسی تقسیم بندی می شود. مخزن استیل کروی ، مخزن استیل مکعبی ، مخزن استیل استوانه ای ، مخزن استیل مخروطی و یا ترکیبی از تمامی اشکال هندسی از انواع شکل های مختلف مخازن استیل می باشند.

 مخزن استیل

انواع مخزن استیل حسب کاربرد و تعداد جداره

مخازن استیل حسب کاربرد و تعداد جدارهآن به سه دسته اصلی زیر تقسیم بندی می شود:
1. مخزن استیل تک جداره
2. مخازن استنلس استیل دو جداره
3. پروسس تانک یا مخزن استیل سه جداره
هر کدارم از این سه دسته کاربرد منحصر به فرد خود را داشته و در جای مناسب خود به کار برده می شود.

مخزن استیل تک جداره

این نوع از مخازن استیل بسیار پر کاربرد بوده و اغلب سفارشات پیرامون این نوع مخازن انجام می گیرد. کاربرد اصلی مخزن تک جداره از نوع استیل ، مخازن نگهداری و ذخیره سیالات یا به عبارتی Storage Tank می باشد.
مخزن تک جداره می تواند بسیار ساده شامل یک مخزن ، ورودی ، خروجی و پایه باشد و هم چنین میتواند دارای تجهیزات خاصی پیرو سفارش کارفرما ساخته شود. برای مثال میتوان به مخزن تک جداره همزن دار اشاره نمود. در این مخازن علاوه بر ذخیره سازی، همگن سازی سیال نیز مد نظر قرار داده می شود. در این حال بروی مخزن یک سیستم همزن که شامل یک الکتروموتور، گیربکس، شافت ، پره و ... می باشد.
در برخی کاربری ها در زیر مخزن تک جداره یک شعله پخش کن استیل نیز قرار می گیرد که هدف از آن انتقال حرارت ایجاد شده توسط مشعل و انتقل همگن حرارت به سیال درون مخزن می باشد.

موارد استفاده مخزن استیل دوجداره و سه جداره

به جهت اینکه از مخزن استیل در مقابل اتش سوزی و یا انتقال حرارت به هر نحوی جلوگیری شود از مخزن استیل دو جداره و یا مخزن استیل سه جداره استفاده می شود. همچنین اینگونه از مخازن اگر در محلی باشند که به ناچار در معرض حرارت باشند نیز می توان از مخزن استیل دوجداره و مخزن استیل سه جداره استفاده نمود .
همچنین مخزن استیل کاربری های مختلفی همچون استفاده در ذخیره مواد غذایی، دارویی، مواد صنعتی و موادی مانند سوخت و مشتقات آن دارد. تمامی این گزینه ها طراحی منحصر به فرد و خاص خود را می طلبد که باید لحاظ شود. در صورت اعمال فشار درون مخزن استیل به آن ها مخزن استیل تحت فشار اطلاق می شود.
این نوع از مخازن چه از نظر طراحی و چه از نظر جایگاه نصب ، دقیقا بر طبق نظر کارفرما صورت خواهد گرفت به طوری که تمامی نیاز های مشتریان را برطرف سازد.

کاربرد مخزن استیل تولیدی با گرید 304 و 316

مخزن استیل تولید شده با گرید 300 استنلس استیل

سری 300 استنلس استیل حدودا دارای 18 درصد کرم و 8 درصد نیکل می باشد. اصطلاح “8 – 18” برای گرید های 302، 303، 304، 305، 384 و در کل گرید هایی با همین ترکیب شیمیایی اطلاق می گردد. در کل گرید های “8 – 18” در خواص مقاومت به خوردگی با هم خیلی متفاوت نیستند و فقط در ترکیب شیمیایی با هم متفاوتند.
ترکیب شیمیایی این گرید ها به گونه ای است که بتوانند در محیط های مختلف و در برابر مواد شیمیایی مختلف مقاومت کنند. ” 8 – 18” از لحاظ مقاومت به خوردگی از سری 400 قوی تر، و معمولاً غیر مغناطیسی و سخت شونده فقط از طریق نورد سرد می باشد.
مخزن استیل تولید شده با گرید 304 استیل
گرید 304 استیل آلیاژ پایه است. گرید 304(8-18) یک فولاد آستنیتی با حداقل 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل است و حداکثر 0.08 درصد نیز کربن دارد. این گرید غیر مغناطیسی (نگیر) است و با عملیات حرارتی نمی توان آنرا سخت کرد. 18 درصد کروم موجود در این آلیاژ مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون آنرا فراهم می آورد. خواص متالوژیکی این آلیاژ بر پایه نیکل آن استوار است.
این آلیاژ در برابر اکثر اسید ها مقاوم است و می تواند در برابر زنگ زدگی عادی مقاومت کند که البته همراه با کدر و تیره شدن است. 304 می تواند بعنوان محفظه خوبی برای نگهداری مواد غذایی، محلول های استریلیزه کردن، اکثر مواد شیمیایی و رنگ های ارگانیک و طیف گسترده ای از مواد شیمیایی غیر ارگانیک مورد استفاده قرار گیرد.
آلیاژ 304 بیش از 50 درصد مصرف کل استنلس استیل در دنیا را شامل می شود. این گرید بدلیل توانایی مقاومت در برابر اسید های موجود در میوه ها، گوشت، شیر و سبزیجات جهت تولید انواع سینک ظرفشویی، میز، سماور، قهوه ساز، اجاق گاز، یخچال، بخار پز و غیره کاربرد دارد. همچنین از آن برای تولید لوازم قنادی، آشپزی، فنجان، قابلمه و ظروف استفاده می شود.
مخزن استیل تولید شده از گرید 304 برای تجهیزات لبنی بسیار مناسب است. دستگاه های شیردوشی، منابع نگهداری شیر، دستگاه های هموژنیزه کننده، استرلیزه کننده و تانکرها همه از این آلیاژ ساخته می شوند. این آلیاژ همچنین در صنایع تولید آب میوه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در مصارف تهیه مواد غذایی، مانند کارخانه های صنایع غذایی، نانوایی های صنعتی و کشتارگاه ها، همه تجهیزات فلزی که در معرض روغن ها و چربی ها و اسید های حیوانی و گیاهی قرار دارند باید از مخزن استیل با گرید 304 استفاده شود.

مخزن استیل

مخزن استیل تولید شده با گرید 316 استیل

در محیط هایی که نیازمند مقاومت به خوردگی بیشتر از گرید 304 هستند از گرید 316 استفاده می شود. این گرید همانند 304 آستنیتی و نگیر است، و با عملیات حرارتی قابل سخت شدن نیست. عنصر کربن حداکثر 0.08 درصد باید باشد و نیکل موجود در گرید 316 استیل مقداری بیشتر از 304 است. تفاوت شاخص میان 304 و 316 عنصر مولیبدن است که حداکثر 3% به گرید316 افزوده می شود. مولیبدن مقاومت در برابر خوردگی این گرید را در برابر مواد خورنده شیمیایی، محلول ها و مخصوصاً در برابر کلرید ها بیشتر می کند. مولیبدن یکی از قویترین عناصر آلیاژی جهت جلوگیری از خوردگی است.
با وجود مولیبدن، می توان این گرید را در محیط های در معرض نمک های سدیم و کلسیم، محلول های هیپوکلریتی، اسید های فسفری، و محلول و اسید های سولفیدی استفاده کرد. همچنین تجهیزات مورد نیاز در اتاق عمل و جراحی از این آلیاژ تولید می شود.
دستگاه پروسس تانک بمنظور دما دهی به شیر و به کمک آب گرم بویلر و نگه داشتن دمای آن جهت پاستور به مدت مورد نیاز بکار میرود و در ظرفیت از 500 الی 10000 لیتر در ساعت تولید و عرضه می گردد.
کاربرد پروسس تانک در مخازن عمل آوری کره ، خامه و همپنین مخازن فرآیند فرآورده های کشت شده مانند ماست میباشد. شرکت ناب زیست تولید کننده مخزن استیل , مخزن استیل شیر و تولید کننده مخازن استیل می باشد . جهت اطلاع از قیمت مخازن استیل با کارشناسان ما در تماس باشید.

تولید مخزن استیل | ساخت مخازن استیل

برای تولید مخزن استیل در ابتدا اطلاعاتی نیاز هست که طراحی مخزن بصورت کاملا بهینه انجام شود. در حالت کلی میتوان این دیتا را بصورت زیر عنوان کرد:

 • حجم مورد نیاز کارفرما
 • نوع سیال مورد نظر جهت نگهداری یا پروسس
 • کاربرد مخزن : صرفا نگهداری و یا انجام پروسه بخصوص روی سیال
 • فضای موجود در سایت پروژه کارفرما

موارد فوق اصلی ترین موارد مورد نیاز برای طراحی مخزن استیل می باشد که هر کدام از آنها شامل زیر مجموعه های زیادی خواهند بود. برای مثال نوع سیال مورد نظر بسیار مهم و ضروری می باشد. بر اساس نوع سیال مورد ذخیره است که کارشناس تعیین می نماید از کدام گرید استیل برای ساخت مخزن مورد استفاده قرار گیرد. همانطور که در بالا ذکر شد، برای سیالات بدون خورندگی از استیل 304 استفاده می شود اما در صورتی که کارفرما اعلام نماید سیال مورد نظر مجموعه دارای خاصیت اسیدی و یا خورندگی بالایی می باشد کاشناس طراح از استیل گرید 316 برای ساخت استفاده خواهد نمود.

مورد بعدی کاربرد مخزن می باشد. تعداد جداره های مخزن استیل صرفا بر اساس کاربری مورد نظر تعیین می شود. مثلا برای مقاصدی که هدف صرفا نگه داری یک سیال باشد از مخزن استیل تک جداره، برای سیالتی که بحث پایداری دما مد نظر باشد مخازن استیل دو جداره و برای مقاصدخاص همچون عمل آوری یا پروسس محصولات لبنی، باید از مخزن استیل سه جداره یا همان پروسس تانک استفاده نمود.

علاوه بر بحث تعداد جداره مورد نیاز در مخزن استیل، برخی متعلقاتی برای مخزن استیل وجود دارد که بر اساس کاربرد مخزن اضافه می گردند. در زیر به برخی از این متعلقات اشارع می گردد:

 • همزن مخزن استیل
 • ساید گلس برای مخازن استیل
 • آبنما
 • عایق های حرارتی
 • CIP یا توپی شست و شو
 • نردبان استیل
 • درب هندهول و درب منهول
 • ژاکت تخم مرغی (شانه تخم مرغی)

فاکتور فضای سایت پروژه نیز در تعیین مشخصات هندسی مخزن بسیار مهم می باشد. تعیین افقی یا عمودی بودن مخرن، تعیین قطر و ارتفاع مخازن استیل و .... بر اساس اطلاعات کارفرما تعیین می شود.

قیمت مخزن استیل

جهت اطلاع از قیمت روز مخزن استیل می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید - برای استعلام قیمت مخزن استیل تماس بگیرید با تشکر از همراهی شما .
قیمت مخزن استیل در یک نگاه کلی به ظرفیت مخزن ، تیکنس بدنه مخزن ، سیالی که درون مخازن قرار است نگهداری شود ، پایه دار بودن یا نبودن ، نیاز یا عدم نیاز به نردبان ، تعداد دریچه های ویزیت مورد نیاز روی مخازن ، نوع استیلی که در ساخت بدنه مخازن بکار رفته است ، عمودی یا افقی بودن مخازن استیل و نوع اتصالات و قطر ورودی و خروجی های مخزن بستگی دارد .
همچنین نوع پولیش مخزن نیز در قیمت آن بسیار تاثیر گذار می باشد. همانطور که اشاره شد در مخازن ذخیره سازی سیالات صنعتی از ورق ساده استفاده می شود. اما در حالاتی که سیال خورندگی شدید داشته باشد یا بحث گرید خوراکی مد نظر باشد درجه پولیش متفاوت خواهد بود که پر هزینه ترین آن مخزن استیل گلنس شده می باشد که اصطلاحا به آن استیل آینه ای گفته می شود.

در برخی موادر بدلیل حساسیت بالا کارفرمایان درخواست می نمایند منابع کویل دار آنها از جنس استیل ساخته شود در اینکونه مواد بدلیل اینکه آب خورنده نیست از استیل 304 می توان استفاده نمود . به منبع کویل داری که با جنس بدنه استیل ساخته شود منبع کویل دار استیل گفته می شود.

سایر محصولات تولیدی : 

سختی گیر استیل و فیلتر شنی استیل

فیلتر شنی استیل درخواست بسیار کمی دارد لیکن بدلیل عدم وجود خوردگی در بدنه استیل فیلتر شنی می تواند گزینه مناسبی برای صنایعی باشد که با آب آشامیدنی سر کار دارند و نیاز به رعایت دستورالعمل های بهداشتی و فود گرید در بالاترین سطح خود هستند.

برخی از همکاران بیان می نمایند در مخازن استیل هر نوع اسیدی را می توان نگهداری نمود اما تجربه ما نشان میدهد نگهداری اسید کلریدریک و اسید نیتریک در مخازن استیل کاری خطرناک بوده و حتی در صورت استفاده از گرید 316L نمی توان با خیال راحت این نوع اسیدها را در مخازن استیل نگهداری کرد.

2018:05:24
 1. حسن لک گفت:

  سلام پیمانکار ساخت و تجهیزات هستم انواع مخزن و برج با متریال های مختلف کارکردم ماشین سازی اراک ۱۳ سال پیمانکار بودم کل مس و استیل نیکل و...کار کردم کاری باشه در خدمتم.

 2. محمد رضا گفت:

  آیا به جوشکار استیل نیاز دارید؟از ترکیه ۰۰۹۰۵۳۸۹۶۶۸۱۷۷.

نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57