لوله زهکشی - قیمت لوله زهکشی

لوله زهکشی - قیمت لوله زهکشی

لوله زهکشی به لوله ای گفته می شود سوراخ دار در نیمه بالایی با قیمت هایی متفاوت، از جنس سیمان، اصولا پلی اتیلنی دوجداره یا کاروگیت و تکجداره یا تحت فشار و و یا یو پی وی سی (UPVC) که بمنظور استخراج آب بیش از حد معمول موجود در زیر زمین و جلوگیری از نشست زمین در آینده و یا تخریب ابینه مورد استفاده قرار می گیرد.

استاندارد مورد استفاده در سوراخ و یا شیار دار نمودن لوله زهکشی به شماره 3-9116 می باشد. طبق این استاندارد نقشه سوراکاری و یا زدن شیار روی لوله ها توسط مشاور طراحی و در اختیار کارفرما قرار میگرد تا بمنظور اجرا به تولید کننده لوله زهکش ابلاغ گردد.

کارخانه لوله زهکش ناب زیست آمادگی خود را برای سوراخدار نمودن لوله های کاروگیت دوجداره با دستگاه سی ان سی و طبق نقشه کارفرما و مشاور اعلام می نماید.

قطر سوراخ های لوله زهکش طبق نقشه با مته سایز مشخص تعیین می شود.

زهکشی چیست ؟

بنا بر دلایل مختلف ممکن در مناطق کشاورزی، ساختمانی، ورزشی و ... در داخل یا بر روی سطح زمین آب اضافی وجود داشته باشد، که استمرار وجود این آب اضافه باعث به وجود آمدن آسیب هایی به زمین، خاک و ابنیه می شود. به همین دلیل واجب است به نوعی این آب اضافی را خارج کرد. زهکشی به وسیله لوله های مخصوص به نام لوله های زهکشی اعم از لوله زهکش کاروگیت و یا لوله زهکش upvc انجام می گیرد.

فیلم نحوه سوراخ کردن لوله زهکشی

تعریف لوله های زهکشی:

لوله های زهکشی، لوله های از جنس ها و متریال های مختلفی ساخته می شوند. در گذشته این لوله ها را از جنس سفال، گل و سیمان می ساختند که امروزه استفاده از این متریال در ساخت لوله های زهکشی منسوخ شده است . همچنین در گژشته از آهن نیز برای ساخت این لوله ها استفاده شد که به دلایلی مانند زنگ زدن آهن در مجاورت آب و هوا و ایجاد رسوب در آن استفاده از این نوع لوله ها به مرور زمانی کم و به صفر رسید.

امروزه این لوله ها به طور عمده از جنس پی وی سی و پلی اتیلن، بصورت مشبک و نیمه مشبک ساخته می شوند.  بر روی سطح این لوله ها سوراخ های کوچکی وجود دارند که آب و رطوبت را به خود جذب میکنند. لوله های زهکشی میتوانند بر روی سطح زمین یا زیر آن قرار بگیرند. لوله های با جنس پی وی سی که نوعی پلاستیک فشرده می باشد به دلیل انعطاف بالا، عدم ایجاد رسوب و بسته شدن سوراخ ها و طول عمر بالا در بین استفاده کنندگاه از محبوبیت بالایی بر خوردار شده است.

با استفاده از لوله زهکشی به نوعی می توان سفره های آب زیرزمینی را در جهت منابع اقتصادی و اجتماعی در کنار حفظ محیط زیست مدیریت کرد.

لوله زهکشی

کاربرد لوله های زهکشی

همانطور که گفته شد لوله های زهکشی برای مواردی که نیاز به خارج کردن آب اضافی در زیر و سطح زمین باشد استفاده می شوند. در راستای مهترین کاربرد های این لوله ها در ذیل به چند مورد اشاره میکنیم:

 • در اراضی کشاورزی به منظور خارج کردن آب اضافه حاصل از آبیاری یا بارندگی و ایجاد توازن بین آب و اکسیژن خاک
 • خارج کردن آب حاوی املاح مضر برای خاک و گیاه در اراضی کشاورزی که به دلایل مختلف خاک آنها شور یا قلیایی شده است.
 • پایین آوردن سطح آب در جاهایی که نیاز می باشد
 • کاهش فشار آب زیرزمینی

لوله زهکشی ناب زیست

 • در زمین‌های ورزشی یا تفریحی
 • مقاوم سازی خاک و بستر در راه سازی و ساختمانها
 • افزایش پایداری زمین , فونداسیون انواع سازه ها و راه سازی
 • اطراف ساختمانها، پل ها، جاده ها و ... زهکشی در این موارد مانع ازجمع شدن آب و در نتیجه جلوگیری از وقایع و خسارات گوناگون می شود.

لوله زهکشی

قیمت لوله زهکشی

قیمت لوله زهکشی بستگی به قطر لوله، مواد اولیه مورد استفاده در ساخت، تعداد سوراخ لوله های زهکشی، قطر سوراخ ها و .... دارد.

لیست قیمت بروز لوله زهکشی کاروگیت بدلیل استفاده بسیار زیاد ذیلا ارائه می گردد.

قیمت لوله زهکشی

انواع روش های زهکش:

 • زهکش رو باز

در این نوع زهکشی مقطع کانال معمولا به صورت ذوزنقه ای می باشد

لوله زهکشی

 • زهکش لوله ایی

در سه نوع سفالی، پلاستیکی و سیمانی

 • زهکش لانه موشی

معمولا در مناطقی بکار میرود که مواد آلی آن زیاد است و برای یک فصل زراعی کاربرد دارد.

 • زهکش عمودی

بصورت چاه عمل میکند. در این نوع زهکشی باید آب جمع شده در چاه بصورت مکش به محل مناسبی انتقال یابد. به عمل تخلیه آب از جاه زهکشی دیواترینگ (Dewatering) گویند.

 • زهکش حائل

عمق این نوع زهکشها معمولا در حدود 2 تا 2.5 متر است و بیشتر برای جدا کردن دو قطعه زمین اراضی بکار میرود تا آبی که از زمین مجاور میآید وارد اراضی مورد نظر نشود.

 فروش لوله زهکشی

انواع لوله زهکش

لوله زهکش پی وی سی

این نوع از لوله زهکشی در چهار قطر 110 میلیمتر، 125، 160 و 200 میلیمتر به صورت کلافهای 40 متری و 100 متری به صورت مشبک و نیمه مشبک ( نیم دور سوراخ یا تمام دور سوراخ ) ساده و الیاف دار تولید و عرضه می شود. لوله زهکش پی وی سی برخلاف دیگر لوله های زهکش برای عمق دفن تا 2 متری زیر خاک و بدون تردد می توان از آن استفاده کرد.

لوله زهکش کاروگیت

لوله زهکش کاروگیت یا همان لوله پلی اتیلن دوجداره یکی از بهترین نوع لوله زهکشی امروز در نوع خود می باشد. این لوله از قطر 110 میلیمتر تا 3200 میلیمتر تولید میشود. که بیشترین استفاده در زهکشی تا قطر 1200 میلیمتر می باشد. لوله های زهکشی کاروگیت به صورت شاخه های 6 متری و اتصال سرخود به صورت نیم دور سوراخ ( نیمه مشبک ) و یا تمام دور سوراخ می توان در زهکشی از آن استفاده کرد.
از مهمترین مزیت لوله زهکش کاروگیت به لوله پی وی سی تغییر در سفارش آن می باشد. مشبک و نیمه مشبک بودن و قطر سوراخ در لوله زهکشی پی وی سی به علت قالبی بودن ثابت می باشد و امکان تغییر را ندارد. ولی در لوله کاروگیت قطر سوراخ، تعداد سوراخ و ... بسته به سفارش کارفرما کلا قابل تغییر می باشد. شرکت ناب زیست به روز ترین دستگاه های سوراخکاری جهت لوله های زهکشی می باشد.

 

نحوه نصب لوله های زهکشی

لوله زهکشی سوراخ شده هنگامی که به درستی نصب شوند، یک راه حل موثر برای مشکلات آب جمع شده  یا آب زیرزمینی بیش از حد، در نزدیکی زیر بنای ساختمان است. لوله های زهکشی معمولاً برای جابجایی آب باران و اب های سطحی و زیر زمینی به نقاط دیگر استفاده می شود.  لذا شیب مناسب لوله زهکشی برای زهکشی بهینه مهم است.

مرحله 1:

یک گودال را تقریباً دو برابر عرض لوله زهکشی و حداقل عمق 2 فوت با بیل حفار کنید.  ریشه ها را در صورت لزوم برش دهید تا لوله مستقیم یا فقط کمی خمیده در گودال قرار گیرد.

مرحله یک زهکشی

مرحله 2:

از یک چکش کوچک برای نصب کردن میخ های چوبی، به فاصله هر چهار فوت در امتداد گودال استفاده کنید.

مرحله دو زهکشی

مرحله 3

یک سیم یا رسیمان را به میخ  مورد نظر در محلی که آب از آن وارد لوله زهکشی سوراخ شده می شود، گره بزنید.

مرحله 4:

ریسمان را  را به میچ چوبی بعدی در گودال وصل کنید. از خط تراز برای تراز کردن ریسمان بین میخ ها استفاده کنید. ریسمان را در میخ دوم به از 2/1 اینچ یا بیشتر به سمت پایین حرکت دهید تا حداقل شیب 8/1 اینچ در هر فوت خط اجرا ایجاد شود. برای هر میخ متوالی در گودال این عمل را تکرار کنید.

زهکشی

مرحله 5

برای اندازه گیری فاصله از ریسمان تا انتهای گودال از یک نوار سنج استفاده کنید، از ابتدای گودال شروع کرده و  برای حفظ فاصله ثابت از ریسمان در تمام طول سنگر، خاک را در صورت لزوم اضافه کرده یا از آن خارج کنید.

مراحل زهکشی

مرحله 6

برای فشرده سازی خاک بین میخ ها از یک دستکش استفاده کنید. فاصله از کف گودال تا ریسمان را بعد از تعویض خاک و فشردن آن با کنترلر بررسی کنید و برای حفظ فاصله صحیح، تنظیمات را انجام دهید.

مرحله 7

ریسمان را جدا کرده و میخ ها را بیرون بیاورید.

مرحله 8

پارچه ای را در گودال قرار دهید تا از ورود خاک و شن به داخل سوراخ ها لوله زهکشی جلوگیری شود. پارچه را تا دو طرف گودال و روی سطح زمین بکشید.

 

مرحله 9

2 اینچ ماسه سنگ را به پایه گودال اضافه کنید و آن را با یک چنگک باغچه صاف کنید و شیب گف گودال را حفظ کنید.

مرحله 10

لوله زهکشی را در گودال با سوراخ های رو به پایین قرار دهید.

مرحله 11

گودال را با شن با فاصله 4 تا 6 اینچ از خط خاک پر کنید.

مرحله 12

لبه های پارچه را روی قسمت بالای شن بپیچید.

مرحله 13

خاک و کلوخ را در بالای پارچه جایگزین کنید.

 در ادامه نحوه اتصال لوله های زهکشی و نصب آنها را با چند عکس برای شما تشریح نموده ایم.

چناننچه بخواهیم سیستم سپتیک تانک بصورت صحیح کار کند باید بعد از تصفیه پساب تا حدی که سوراخ‌های لوله‌های زهکشی گرفته نشود از طریق یک سیستم منهول و انتقال پساب به درون لوله های زهکشی بصورتی که در تصویر پایین نشان داده شده است، زمینه را برای جذب کامل پساب درون زمین که خود سرشار از مواد معدنی برای غنی سازی زمین کشاورزی می باشد اتفاده نمود.

زهکشی

 در عکس زیر نحوه انبار کردن لوله های زهکشی تکجداره را به تصویر کشیده ایم. با توجه به این که بعد از زهکشی مقاومت لوله ها کاهش می یابد میبایست از لوله فشار قوی برای سوراخکارس استفاده نمود. لوله سوراخدار پلی اتیلن دارای بیشترین مقاومت در بین انواع لوله‌های سوراخدار می باشد. لیکن قیمت این مدل از لوله ها نیز نسبت به لوله کاروگیت سوراخدار و لوله پی وی سی زهکشی بالاتر است.

لوله زهکشی ناب زیست

 لوله‌های مشبک در سایزهای بزرگ بیشتر در زیر زمین های چمن ورزشگاه ها و استادیوم ها و همچنین زیر اتوبانهایی که تونل های زیادی برای بازگشایی مسیر حفر شده است، کاربرد دارد. در این حالت نیمه بالای لوله های کاروگیت قطرهای بالا همچون سایز 1200 کاروگیت بصورت 180 درجه سوراخکاری می شود و نیمه پایین وظیفه انتقال آب سرریز شده به درون این لوله ها رو بر عهده دارد.

شاید به گوشتان خورده باشد که شرکتی سفارش دهد لوله زهکشی 360 درجه برای ایشان تهیه نمائید و برایتان سوال باشد که لوله مشبک 360 درجه به چه کاری می آید؟ آیا قرار است هر مقدار آبی که از قسمت بالای لوله وارد شده است از پایین لوله خارج شود؟ خیر.

لوله لترال با سوراخکاری 360 درجه در بدنه چاه ها مورد استفاده قرار می گیرد تا تمامی آب دیواره چاه رو گرفته و مانع از ریزش چاه گردد.

فروش لوله زهکشی

بمنظور خرید لوله زهکش مشبک جهت نصب زیر زمین چمن و سایر کاربردهای خشک کردن آب بیش از حد درون زمین در اصفهان، اهواز و شیراز با همکاران با همکاران من در واحد فنی و سپس بازرگانی و فروش تماس بگیرید.

هزینه حمل در این نوع خاص از لوله ها نیز همچون لوله های کاروگیت و پلی اتیلنی از اهمیت خاصی برخوردار است لیکن خریدار لوله های زهکش چنانچه بتوانند لوله های مورد نظر خود در سایزهای کوچک تا بزرگ را از شهر و کارخانه نزدیک خود تامین کنند قطعا بهای تمام شده کاهش خواهد یافت.

سایزبندی لوله زهکش از 90 میلیمتر آغاز و در سایزهای 110، 125، 160، 200، 225، 250، 280، 300، 315، 400، 455، 500، 550 و نهایتا تا 600 میلیمتر موجود می باشد.

بعد از این سایز می بایست شما درخواست خود را از لوله زهکش به لوله کاروگیت شیاردار و یا لوله زهکش کاروگیت تغییر دهید.

لوله لترال (لوله پلی اتیلن سوراخدار)

لوله های لترال یکی از عناوین معادل لوله های لوله های مشبک و نیمه مشبک از جنس پلی اتیلن تکجداره فشار قوی و یا دوجداره کاروگیت می باشد.
لوله سوراخدار پلی اتیلن هم یکی دیگر از نوع لوله های لترال است که برای زهکشی استفاده می شود و می توان به صورت نیم دور سوراخ و تمام دور سوراخ تولید و عرضه شود. لوله های لترال را می توان از جنس پلیکا، پلی اتیلن، پی وی سی و کاروگیت تولید کرد.

مزایای لوله زهکش

همانطور که در بالا به مراتب در ارتباط با کاربرد انواع لوله زهکشی سخن گفته شده رایج ترین کاربرد این نوع از لوله های راه راه سوراخ دار این است که راه حلی پیشرفته و عالی برای جمع آوری آبهای ناشی از بارش و طوفان و آبهای بیش از حد زیر سطح زمین ارایه می دهند. لوله زهکش دارای مزایای زیادی می باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم :

 1. وزن سبک و عملکرد طولانی مدت :
  ساییدگی دیواره داخلی لوله های زهکش پلی اتیلن بسیار کم است.
  لوله زهکش پلی اتیلن در برابر اسیدها و دیگر مایعات تهاجمی بسیار مقاوم هستند.
 2. سبک وزن ولی بسیار مقاوم :
  استحکام لوله زهکش پلی اتیلن در مقایسه با لوله های زهکش پی وی سی تا 60٪ بیشتر می باشد. استحکام لوله های زهکش با طرح موجدار دیواره بیرونی و نه با ضخامت دیواره، همانطور که برای لوله های دیواری جامد صدق می کند، تعیین می شود. برای نصب لوله های زهکش به دلیل وزن کم به نیروی انسانی کمتری نیاز است و می توان حتی در مناطق بسیار محدود هم آنها را نصب کرد.
 3. هزینه عملیاتی پایین :
  هزینه حمل و نقل لوله های زهکش پلی اتیلن پایین است، و علت آن هم این است که مقادیر بیشتری از لوله های زهکش کاروگیت را می توان در یک کامیون در مقایسه با لوله های بتنی بارگیری کرد.
 4. آسیب کمتر در حین نگهداری و جابجایی :
 5. انعطاف پذیری بالا :
  به دلیل انعطاف پذیری، لوله های زهکش کاروگیت می توانند به راحتی در برابر نشست های طبیعی بدون ایجاد ترک یا نشتی مقاومت کنند. برای چرخش نیازی به اتصالات ندارند . مواد اولیه کمتر در مقایسه با لوله های پی وی سی که در داخل دیوارها کار گذاشته می شوند، برای ساخت آنها مصرف می شود. لوله زهکش کاروگیت دارای بازدارنده UV است و ممکن است در بالای زمین استفاده شود. در پایان چرخه عمر لوله های زهکشی قابل بازیافت است.
 6. مقاومت در برابر خوردگی :
  لوله های زهکش پی وی سی غیر رسانای برق هستند و در برابر واکنش های الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها، بازها و نمک ها که باعث خوردگی فلزات می شوند، مصون هستند.
 7. مقاومت شیمیایی :
  لوله های زهکش PVC در دماهای تا 140 درجه فارنهایت در برابر طیف گسترده ای از واکنش های شیمیایی مقاومت نشان می دهند و در برابر مواد شیمیایی که معمولاً در خانه ها یافت می شوند یا استفاده می شوند مقاوم هستند.
 8. مقاومت بالای لوله های زهکش در برابر سایش :
  لوله های زهکش در برابر سایش و فرسایش مقاومت فوق العاده ای از خود نشان می دهند.
 9. قدرت ضربه پذیری لوله زهکش :
  در شرایط عادی، لوله های زهکش پلی اتیلن و پلاستیکی PVC در مقایسه با لوله های ساخته شده از خاک رس، بتن و سایر مواد معمولی از مقاومت نسبتاً بالایی در برابر ضربه برخوردارند.
 10. ظرفیت جریان سیال در داخل لوله زهکشی :
  دیواره ی صاف داخلی لوله زهکش به لوله اجازه می دهد تا در شیب های مسطح تر نصب شود و همچنان قابلیت جریان سیال را حفظ کند.

مطالب مرتبط :

لوله کاروگیت

لوله پلیکا

لوله پلی اتیلن

لوله مانیسمان

2021:12:28
 1. جعفرزاده گفت:

  سلام. لوله زهکشی میخام برای کاهش آب زیر زمین چمن ورزشگاه تازه تاسیس آوینی. از مشاور دیدگاه مزاحم تون می شم. اگر امکان داشته باشه کاتالوگ لوله های زهکشی ناب زیست رو برای من ایمیل کنید..

  1. ناب زیست گفت:

   سلام و خسته نباشید ایمیل شدش.

  1. ناب زیست گفت:

   سلام. بیشترین کاربرد لوله‌های زهکش دقیقا همینی هست که شما اشاره داشتید. چشم کاتالوگ سایزهای مختلف لوله‌های لترال را برای شما ارسال خوهم کرد..

 2. امير حسين جلالى گفت:

  با سلام سيستم زهكش براى جمع اورى اب هاى سطحى در چالوس نياز دارم.

  1. ناب زیست گفت:

   لوله زهکش پی وی سی نیاز دارید یا کاروگیت؟ اگر منظورتون لوله پلیا تیلن سوراخ دار باشد قیمت هر متر سایز 200 حدودا 150 هزار تومان میباشد و اگر لوله پی وی سی سوراخدار منظورتان باشد قیمت هر متر حدودا 80000 تومان خواهد بود.

 3. مهدی گفت:

  سلام هزینه طراحی و اجرای زهکشی چقدر هست .

 4. گفت:

  سلام میخواستم یروزتریت قیمت لوله برای زهکشی را داشته باشم قصد خرید حدود ۲۵۰۰ متر لوله دارم البته اگر نسبت به روشهای دیگر توجیه داشته باشد..

  1. ناب زیست گفت:

   سلام . سوراخکاری بمنظور زهکشی بر روی هر نوع لوله ای امکان پذیر است . لیکن لوله لترال پی وی سی در این زمینه کابرد زیادی دارد. چنانچه لوله زهکشی کاروگیت بخواهید از سایز 110 میلیمتر تا 3 متر قطر دهنه امکان پذیر است و لوله زهکش pvc که زرد رنگ می باشد از سایز 110 تا 500 امکان تولید وجود دارد. برای دریافت لیست قیمت این مدل از لوله ها با شماره تلفن 02188721092 تماس بگیرید..

 5. پارسا گفت:

  سلام میخواستم بروزتریت قیمت لوله برای زهکشی را داشته باشم قصد خرید حدود ۲۵۰۰ متر لوله دارم البته اگر نسبت به روشهای دیگر توجیه داشته باشد..

نوسازی
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70