پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش یکی از پرتقاضا ترین محصولات تولیدی شرکت ناب زیست می باشد .

تصفیه فاضلاب کارواش با ارائه راهکاری مناسب، کارآمد و اقتصادی به منظور تصفیه و کنترل بهینه فاضلاب خروجی به منظور جلوگیری از آلودگی آب های زیرزمینی و سطحی به همراه استفاده مجدد انجام می پذیرد .
پساب کارواش‌ها حاوی مواد شوینده ، روغن ها، دوده خروجی از اگزوز ، ترکیبات پیچیده آلی ، آمونیوم بی فلوراید ( ABF ) و همچنین حلال های مضر برای سلامتی موجودات زنده می‌باشد. قسمت اعظم این پساب های آلوده به چاه های جذبی هدایت شده و به سفره آب های زیرزمینی وارد می شوند. برای مثال روزانه بالغ بر ۳۰ درصد و گاهی تا ۵۰ درصد از آب توزیع شده در شهر تهران از همین منابع تامین می گردد. لذا رفع آلودگی محیط زیست کارواش ها امری ضروری و واجد اهمیت خاص می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

مصرف آب شیرین بسته به نوع آن : دستی یا اتوماتیک ، با اصطکاک (سایش) یا عدم سایش و .... ، می تواند به طور گسترده ای مطابق روش شستشو از 100 تا 400 لیتر در هر ماشین تغییر کند.
در شستشوی با اصطکاک برای تمیز کردن وسایل نقلیه از برس یا نوارهای پرده ای ساخته شده از پارچه یا مواد دیگر استفاده می کند ، در حالی که بدون اصطکاک از نازل های فشار قوی استفاده می کند. علاوه بر این ، یک برس با فشار کم ممکن است برای کمک به چرخه شستشو، در دسترس باشد.
معمولاً فقط نمای بیرونی ماشین شسته می شود. اگر از آن برای شستن اجزای مکانیکی استفاده می شود ، لازم است که به دلیل مقادیر زیاد آلاینده ها و روغنها ، آنالیز خاصی در مورد فاضلاب انجام شود.

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

آلاینده ها

در پساب حاصل از شستشوی ماشین ها، بسیاری از آلاینده های خطرناک مانند روغن ، گریس ، سورفاکتانت ، فلزات سنگین و برخی آلاینده های بیولوژیکی وجود دارد.

فاضلاب حاوی ماسه ، خاک و بقایای سطوح نیز به عنوان ذره ای است که از شستشوی کف حاصل می شود.
مشخصه های شیمیایی فاضلاب و آلاینده ها مانند pH ، BOD ، COD ، فسفر ، اکسید نیتروژن ، ازت نیتریک ، نیتروژن آمونیاک ، کلر (در صورت لزوم) ، کل مواد جامد معلق TSS ، هیدروکربن های کل ، کل سورفاکتانت ها مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند.

نحوه محاسبه ترکیب جریان فاضلاب در کارواش ها

بخش بیولوژیکی به عنوان بیوفیلتراسیون ، فیلتر فشار یا دستگاه فیزیکی و شیمیایی را می توان در جریان پایین از تصفیه گرانش اضافه کرد.

این نوع سیستم ها نیاز به اکسیژن ، منبع تغذیه و کنترل پنل پیشرفته دارند و بعضی اوقات بسته به ویژگی آلاینده ها ، مواد شیمیایی لازم به تصفیه خانه اضافه می شوند. برای گند زدایی فاضلاب، ازن زنی، تصفیه با UV ، تصفیه پراکسید یا عملیات حرارتی می توان استفاده کرد.

در پکیج تصفیه فاضلاب کارواش به منظور حصول اطمینان از یک جریان ثابت ، می توان یک مخزن ذخیره سازی (یا یک محفظه برابر سازی) به نوسانات بافر در غلظت و سرعت جریان اضافه کرد.

تصفیه زیستی یک بیوراکتور تخت ثابت است و بنابراین به یک اتاق رسوب ثانویه احتیاج دارد.

دستگاه تصفیه آب در کارواش

بازیافت آب در تاسیسات شستشوی اتومبیل هم از نظر زیست محیطی و هم از نظر اقتصادی مساله عملی است. متأسفانه خطر ابتلا به پاتوژنهای میکروبیولوژیکی در آب شستشو بیش از حد مکرر دست کم گرفته می شود.

شستن ماشینها در خیابان به مدت طولانی در بسیاری از جوامع محدود شده است.

دلایل محدودیت عمدتاً ملاحظات زیست محیطی بوده است. زیرا آب شستشو حاوی روغن ، روان کننده ، قیر ، مواد معلق ، فلزات سنگین و میکروارگانیسم ها است که غالباً به خاک ختم می شوند و بنابراین خطری برای آب های زیرزمینی محسوب می شوند.

شستشوی اتومبیل که به طور مستقیم بر روی یک مجرا انجام می شود ، محیط را آلوده می کند ، زیرا آب شسته شده کثیف می تواند از طریق کانال های آب باران به داخل آب های سطحی وارد شود.

در هنگام شستشوی دستی اتومبیل ها نسبت به کارواش ، از آب شیرین بیشتری استفاده می شود.

دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش

مقدار مصرف آب در کارواش

شستن اتومبیل با دست و شلنگ: 400 لیتر
نصب و راه اندازی کارواش معمولی: 150 لیتر
نصب کارواش با سیستم بازیافت آب: 50-10 لیتر

کاهش هزینه با توجه به قیمت آب آشامیدنی امروز و هزینه پساب فاضلاب در یک کارخانه مدرن بازیافت آب کاملاً زیاد است ، زیرا در چنین سیستمی 75-90٪ از آب شیرین مورد نیاز را می توان ذخیره کرد.

اجزاء سیستم تصفیه فاضلاب کارواش

سیستم تصفیه فاضلاب می تواند از اجزای زیر تشکیل شود:

- دستگاه های خنثی سازی (Neutralization plants)
- فیلترها (Filtration units)
- واحدهای لخته سازی (Flocculation units)
- تجهیزات تصفیه بیولوژیکی (Biological treatment equipment)
- دستگاه جداکننده محتوای سبک (Light media separator plants)
- دستگاه گپ امولسیون (Emulsion gap plants)
- واحد ضد عفونی کننده (A disinfection unit)
دستگاه گپ امولسیون عمدتا برای تنظیم پس زمینه از مواد بیولوژیکی جدید مهم است.

سیستم تصفیه فاضلاب کارواش

از آنجا که آب صنعتی در کارخانه شستشوی ماشین می تواند از نظر میکروبیولوژیکی آلوده باشد ، هم پرسنل و هم مشتری باید در معرض خطر احتمالی سلامتی باشند.

این خصوصاً هنگامی که آب شستشوی آلوده در مناطق بسته شده پاشیده می شود. افراد می توانند ذرات معلق در هوا که ایجاد شده اند استنشاق کنند و این باعث می شود سیستم ایمنی بدن افراد را ضعیف کند و باکتری ها و ویروس های خطرناک ایجاد کنند.

روشهای شناخته شده زیر برای تصفیه آب کارواش مورد استفاده قرار می گیرد:

- اوزونیزاسیون
- تصفیه UV
- درمان پراکسید
- عملیات حرارتی

توجه داشته باشید

• پسماندهای ویژه به عنوان لجن باید مطابق با هنجارها اداره و دفع شوند.
• تعمیر و نگهداری فقط باید توسط شرکت مجاز انجام شود.
• در تصفیه سیستم پیشرفته ، برای کاهش هزینه حمل و نقل ، لجن را می توان خشک کرد و به این ترتیب آب تبخیر می شود.

انعقاد و لخته سازی

در تصفیه فاضلاب کارواش به منظور برخورد بین ذرات و در نتیجه تشکیل لخته های درشت قابل ته نشینی از واحد لخته سازی استفاده می شود. در این واحد با تزریق مواد منعقد کننده و استفاده از همزن باعث ایجاد اختلاط فاضلاب و در نتیجه تجمع لخته های کوچک و تشکیل لخته های بزرگ می شود. لخته های ایجاد شده، ذرات رنگ و کدورت را در خود حبس می کنند آنگاه فاضلاب وارد حوضچه های ته نشینی شده تا در آنجا لخته ها و ذرات رسوب ته نشین شوند.

فیلتر شنی

این فیلترها به طور معمول جهت جداسازی ناخالصی های معلق موجود در پساب کاربرد دارند. اساس کار آنها، تصفیه فیزیکی با به دام انداختن ذرات معلق در لایه های بستر فیلتر می باشد. این فیلتر ها بصورت استوانه های تحت فشار طراحی شده و بدنه آن ها از جنس کربن استیل و فایبر گلاس می باشد. داخل ستون ها بوسیله سیلیس پر می گردد که معمولا یک لایه ذرات درشت روی نازل ها جهت جلوگیری از گرفتگی و سپس یک لایه ذرات ریز بر روی آنها و ذرات درشت تر در بالا ریخته می شود.

فیلتر کربنی

فیلتر کربنی به خاطر از بین بردن طعم، بو، رنگ، BOD ،COD، مواد آلی و کلر آزاد مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

کربن فعال مواد آلی موجود در پساب را ابتدا جذب می نماید و بعد جداسازی می کند. پدیده جذب در سطح های درونی حفرات کربن اکتیو بخاطر حضور انرژی موازنه نشده ای است که میان اتم های سطحی و اتم های درونی سطوح حفرات موجود است، می باشد . در صافی کربنی، پساب از بستر کربن فعال گرانولی عبور می کند و رنگ و بوی آن به وسیله کربن جذب شده و پساب خروجی بدون هیچ نوع رنگ ، بو و طعمی است که اصولا بعد فیلتر شنی قرار می گیرد.

جهت محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب کارواش می بایست دبی آب خروجی بصورت روزانه در اختیار کارشناس قرار گیرد.

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش دارای قیمت میانگینی در حدود 3 تا 5 میلیون تومان برای هر نازل آبپاش می باشد ولی این قیمت بر اساس سایز پکیج تصفیه فاضلاب و نوع استفاده ای که از خروجی آب پکیج خواهد شد ، تغییر خواهد نمود .

لینک های مرتبط :

پکیج تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب بیمارستان

دستگاه تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش سیستم تصفیه فاضلاب کارواش 2018:04:09
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50