پکیج تصفیه فاضلاب کارواش - دستگاه تصفیه آب کارواش

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش - دستگاه تصفیه آب کارواش

چگونه اب و پساب کارواش را تصفیه کنیم ؟

قیمت دستگاه تصفیه آب فاضلاب کارواش بر اساس سيستم تصفيه فاضلاب كارواش و یا آب تصفیه کن کارواش قابل برآورد است.

دستگاه تصفیه آب کارواش، پکیج تصفیه پساب کارواش، سیستم تصفیه فاضاب کارواش تماما دربرگیرنده مجموعه تجهیزاتی است که به صاحب کارواش اجازه می دهد از آب مصرفی بصورت مجدد استفاده کند.

دستگاه تصفیه آب و فاضلاب کارواش یکی از پرتقاضا ترین محصولات تولیدی شرکت ناب زیست می باشد .

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

سیستم بازیابی آب شستشوی اتومبیل و کامیون (پکیج تصفیه فاضلاب کارواش) به منظور درمان و از بین بردن آلاینده هایی نظیر خاک ، چربی ، روغن و گریس ، سورفکتانت ها و کاهش COD) Chemical Oxygen Demand) و احیای آب برای استفاده مجدد، طراحی شده است.

شستشوی اتومبیل مجهز به سیستم های تصفیه فاضلاب تا 85٪ از آب تازه را از طریق بازیافت صرفه جویی می کند. آب اصلاح شدخ با خیال راحت برای شستشوی ماشین قابل استفاده مجدد است.

فاضلاب شستشوی اتومبیل ، در صورت عدم تخلیه ، منابع آب آشامیدنی و سیستم زیست محیطی آبزی را به خطر می اندازد.

با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش فاضلاب شستشوی اتومبیل با آلاینده زیاد ، رنگ و بوی بد قابل تصفیه است و آب برداشت شده برای استفاده مجدد / بازیافت مناسب با هر تخلیه مطابق با مقررات زیست محیطی مناسب است.

 فرآیند تصفیه فیزیکی- بیولوژیکی است و به منظور تصفیه آب حاوی: مواد قابل حل ، چربی ها و روغن های معدنی ، هیدروکربن های غیر امولسیون و مواد شوینده طراحی شده است.

چرخه تصفیه فاضلاب کارواش شامل رسوب گذاری ، جداسازی روغن با فیلتر انعقاد و بیوفیلتراسیون است.

پکیج تصفیه آب فاضلاب

 مراحل زیر در ماژول جداسازی استاتیک اتفاق می افتد :

  • رسوب بخشی از مواد جامد (خاک، ماسه و مواد گل آلود به طور کلی) که در قسمت پایین تا زمان تمیز کردن مخزن مستقر می شوند
  • جداسازی روغن که در آن روغنها و هیدروکربنهای غیر امولسیون شده توسط شناور از هم جدا می شوند.

برای تصفیه بیشتر آب، توده مایع تصفیه شده از طریق یک فیلتر منعقد کننده خاص جذب می شود که هرگونه اثری از مواد روغنی را از بین می برد.

مخزن به وسیله بسته شدن اتوماتیک شناور (شاتر) تعبیه شده است که وقتی مایع سبک که در سطح جمع می شود به سطح معینی برسد، کانال خروجی را می بندد و از ریختن روغن جلوگیری می کند.

بخش آخر تصفیه فاضلاب کارواش شامل تصفیه بیولوژیکی با هوادهی طولانی در زیست توده است که در آن فاضلاب هوادهی شده که توسط یک پنکه برقی کنترل شده توسط یک کنترل پنل برقی اختصاصی تغذیه می شود ، عبور می کند.

فیلم ارگانیک فعال شده توسط اکسیژن رسانی ، آلاینده های آلی را تغییر داده و آنها را تخریب می کند.

از دستگاه های هیدرو پنوماتیک نیز برای جمع آوری مواد شناور و لجن حل شده استفاده می شود ، و بطور مداوم آنها را در بخش پیش تصفیه می چرخاند.

تصفیه فاضلاب کارواش

 

چرا تصفیه فاضلاب کارواش ؟

تصفیه فاضلاب کارواش با ارائه راهکاری مناسب، کارآمد و اقتصادی به منظور تصفیه و کنترل بهینه فاضلاب خروجی به منظور جلوگیری از آلودگی آب های زیرزمینی و سطحی به همراه استفاده مجدد انجام می پذیرد .

پساب کارواش‌ها حاوی مواد شوینده ، روغن ها، دوده خروجی از اگزوز ، ترکیبات پیچیده آلی، آمونیوم بی فلوراید ( ABF ) و همچنین حلال های مضر برای سلامتی موجودات زنده می‌باشد.

قسمت اعظم این پساب های آلوده به چاه های جذبی هدایت شده و به سفره آب های زیرزمینی وارد می شوند.

برای مثال روزانه بالغ بر ۳۰ درصد و گاهی تا ۵۰ درصد از آب توزیع شده در شهر تهران از همین منابع تامین می گردد. لذا تصفیه پساب و رفع آلودگی محیط زیست کارواش ها امری ضروری و واجد اهمیت خاص می باشد.

دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش

دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش، دستگاهی است که به عمل جداسازی آلاینده های موجود در فاضلاب حاصل از شست و شوی ماشین آلات از پساب کمک می کند.

در حقیقت دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش پساب خروجی از کارواش ها را تصفیه می کند و در اختیار صاحبان کارواش قرار می دهد.

این آلاینده ها شامل روغن و چربی، دترجنت (انواع مواد شوینده)، مواد آلی، شن و گل و لای و … می باشد.

در کارواش ها مصرف آب شیرین بسته به نوع آن : دستی یا اتوماتیک ، با اصطکاک (سایش) یا عدم سایش و .... ، می تواند به طور گسترده ای مطابق روش شستشو از 100 تا 400 لیتر در هر ماشین تغییر کند.

اهمیت دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش را می توان با تصفیه مقدار آب حاصل از شستشوی 100 ماشین ضربدر 400 لیتر معادل 40 مترمکعب و هر متر مکعب آب 1000 تومان در نتیجه صرفه جویی روزانه 40 هزار تومان متوجه شد/

در این کارواش چنانچه یک سال از دستگاه تصفیه کارواش استفاده گردد در انتهای سال حدودا 14 میلیون تومان در هزینه صرفه جویی شده است.

قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش با 3 نازل نیز در مقطع کنونی 15 میلیون تومان است یعنی بعد از یک سال این هزینه تبدیل به سود خواهد شد.

در شستشوی با اصطکاک برای تمیز کردن وسایل نقلیه از برس یا نوارهای پرده ای ساخته شده از پارچه یا مواد دیگر استفاده می کند ، در حالی که بدون اصطکاک از نازل های فشار قوی استفاده می کند. علاوه بر این ، یک برس با فشار کم ممکن است برای کمک به چرخه شستشو، در دسترس باشد.
معمولاً فقط نمای بیرونی ماشین شسته می شود. اگر از آن برای شستن اجزای مکانیکی استفاده می شود ، لازم است که به دلیل مقادیر زیاد آلاینده ها و روغنها ، آنالیز خاصی در مورد فاضلاب انجام شود.

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

آلاینده ها

یکی از مهمترین واحدهایی که باید در دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش وجود داشته باشد واحدی است که آلاینده ها و روغن ها را از پساب فاضلاب جدا کند.

در پساب حاصل از شستشوی ماشین ها، بسیاری از آلاینده های خطرناک مانند روغن ، گریس ، سورفاکتانت ، فلزات سنگین و برخی آلاینده های بیولوژیکی وجود دارد.

فاضلاب حاوی ماسه ، خاک و بقایای سطوح نیز به عنوان ذره ای است که از شستشوی کف حاصل می شود.
مشخصه های شیمیایی فاضلاب و آلاینده ها مانند pH ، BOD ، COD ، فسفر ، اکسید نیتروژن ، ازت نیتریک ، نیتروژن آمونیاک ، کلر (در صورت لزوم) ، کل مواد جامد معلق TSS ، هیدروکربن های کل ، کل سورفاکتانت ها مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند.

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

تصفیه فاضلاب کارواش معمولاً با دو هدف انجام می گیرد:

۱-تصفیه پساب کارواش بمنظور استفاده مجدد برای شستشوی ماشین ها

۲- تصفیه فاضلاب کارواش بمنظور تخلیه به شبکه فاضلاب مطابق استاندارد محیط زیست

بخش بیولوژیکی به عنوان بیوفیلتراسیون ، فیلتر فشار یا دستگاه فیزیکی و شیمیایی را می توان در جریان پایین از تصفیه گرانش اضافه کرد.

این نوع سیستم ها نیاز به اکسیژن ، منبع تغذیه و کنترل پنل پیشرفته دارند و بعضی اوقات بسته به ویژگی آلاینده ها ، مواد شیمیایی لازم به تصفیه خانه اضافه می شوند.

برای گند زدایی فاضلاب، ازن زنی، تصفیه با UV، تصفیه پراکسید یا عملیات حرارتی می توان استفاده کرد.

در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب کارواش به منظور حصول اطمینان از یک جریان ثابت ، می توان یک مخزن ذخیره سازی (یا یک محفظه برابر سازی) به نوسانات بافر در غلظت و سرعت جریان اضافه کرد.

تصفیه زیستی یک بیوراکتور تخت ثابت است و بنابراین به یک اتاق رسوب ثانویه احتیاج دارد.

دستگاه تصفیه آب در کارواش

دستگاه تصفیه آب کارواش هم در مورد آبی که در ابتدا وارد سیستم شستشو می شود و هم در مورد پسابی که حاصل شستشوی ماشین هاست امری مهم و حائز اهمیت است.

بازیافت آب درون دستگاه تصفیه اب کارواش در تاسیسات شستشوی اتومبیل هم از نظر زیست محیطی و هم از نظر اقتصادی مساله عملی است.

متأسفانه خطر ابتلا به پاتوژنهای میکروبیولوژیکی در آب شستشو بیش از حد مکرر دست کم گرفته می شود.

شستن ماشین ها در خیابان به مدت طولانی در بسیاری از جوامع محدود شده است.

دلایل محدودیت عمدتاً ملاحظات زیست محیطی بوده است. زیرا آب شستشو حاوی روغن ، روان کننده ، قیر ، مواد معلق ، فلزات سنگین و میکروارگانیسم ها است که غالباً به خاک ختم می شوند و بنابراین خطری برای آب های زیرزمینی محسوب می شوند.

شستشوی اتومبیل که به طور مستقیم بر روی یک مجرا انجام می شود ، محیط را آلوده می کند ، زیرا آب شسته شده کثیف می تواند از طریق کانال های آب باران به داخل آب های سطحی وارد شود. این موضوع خطرناک است و باید این پساب توسط دستگاه تصفیه آب کارواش تصفیه گردد.

در کارواش ها با سیستم شستشوی دستی نسبت به سیستم شستشوی ماشینی ، از آب شیرین بیشتری استفاده می شود.

دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش

مقدار مصرف آب در کارواش

شستن اتومبیل با دست و شیلنگ: 400 لیتر

نصب و راه اندازی کارواش معمولی: 150 لیتر

نصب کارواش با سیستم بازیافت آب: 50-10 لیتر

کاهش هزینه با توجه به قیمت آب آشامیدنی امروز و هزینه پساب فاضلاب در یک کارخانه مدرن بازیافت آب کاملاً زیاد است ، زیرا در چنین سیستمی 75-90٪ از آب شیرین مورد نیاز را می توان ذخیره کرد.

اجزاء سیستم تصفیه فاضلاب کارواش

اجزاء سیستم تصفیه فاضلاب کارواش عباراتند از :

- دستگاه های خنثی سازی (Neutralization plants)
- فیلترهای سیستم تصفیه فاضلاب کارواش (Filtration units)
- واحدهای لخته سازی (Flocculation units)
- تجهیزات تصفیه بیولوژیکی (Biological treatment equipment)
- دستگاه جداکننده محتوای سبک (Light media separator plants)
- دستگاه گپ امولسیون (Emulsion gap plants)
- واحد ضد عفونی کننده تصفیه فاضلاب کارواش (A disinfection unit)
- دستگاه گپ امولسیون عمدتا برای تنظیم پس زمینه از مواد بیولوژیکی جدید مهم است.

سیستم تصفیه فاضلاب کارواش

از آنجا که آب صنعتی در کارخانه شستشوی ماشین می تواند از نظر میکروبیولوژیکی آلوده باشد ، هم پرسنل و هم مشتری باید در معرض خطر احتمالی سلامتی باشند.

این خصوصاً هنگامی که آب شستشوی آلوده در مناطق بسته شده پاشیده می شود. افراد می توانند ذرات معلق در هوا که ایجاد شده اند استنشاق کنند و این باعث می شود سیستم ایمنی بدن افراد را ضعیف کند و باکتری ها و ویروس های خطرناک ایجاد کنند.

روش های مختلف تصفیه آب کارواش

- اوزونیزاسیون

- تصفیه UV

- درمان پراکسید

- عملیات حرارتی

توجه داشته باشید

• پسماندهای ویژه به عنوان لجن باید مطابق با هنجارها اداره و دفع شوند.

• تعمیر و نگهداری فقط باید توسط شرکت مجاز انجام شود.

• در تصفیه آب کارواش با سیستم پیشرفته ، برای کاهش هزینه حمل و نقل ، لجن را می توان خشک کرد و به این ترتیب آب تبخیر می شود.

انعقاد و لخته سازی

در تصفیه فاضلاب کارواش به منظور برخورد بین ذرات و در نتیجه تشکیل لخته های درشت قابل ته نشینی از واحد لخته سازی استفاده می شود.

در این واحد با تزریق مواد منعقد کننده و استفاده از همزن درون پکیج تصفیه فاضلاب کارواش باعث ایجاد اختلاط فاضلاب و در نتیجه تجمع لخته های کوچک و تشکیل لخته های بزرگ می شود.

لخته های ایجاد شده، ذرات رنگ و کدورت را در خود حبس می کنند آنگاه فاضلاب وارد حوضچه های ته نشینی شده تا در آنجا لخته ها و ذرات رسوب ته نشین شوند.

فیلتر شنی پکیج تصفیه فاضلاب

این فیلترها به طور معمول جهت جداسازی ناخالصی های معلق موجود در پساب کارواش کاربرد دارند.

اساس کار آنها، تصفیه فیزیکی با به دام انداختن ذرات معلق در لایه های بستر فیلتر می باشد.

این فیلتر ها بصورت استوانه های تحت فشار طراحی شده و بدنه آن ها از جنس کربن استیل و فایبر گلاس می باشد.

داخل ستون ها بوسیله سیلیس پر می گردد که معمولا یک لایه ذرات درشت روی نازل ها جهت جلوگیری از گرفتگی و سپس یک لایه ذرات ریز بر روی آنها و ذرات درشت تر در بالا ریخته می شود.

فیلتر کربنی

فیلتر کربنی به خاطر از بین بردن طعم، بو، رنگ، BOD ،COD، مواد آلی و کلر آزاد مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

کربن فعال مواد آلی موجود در پساب را ابتدا جذب می نماید و بعد جداسازی می کند.

پدیده جذب در سطح های درونی حفرات کربن اکتیو بخاطر حضور انرژی موازنه نشده ای است که میان اتم های سطحی و اتم های درونی سطوح حفرات موجود است، می باشد .

در صافی کربنی، پساب از بستر کربن فعال گرانولی عبور می کند و رنگ و بوی آن به وسیله کربن جذب شده و پساب خروجی بدون هیچ نوع رنگ ، بو و طعمی است که اصولا بعد فیلتر شنی قرار می گیرد.

جهت محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب کارواش می بایست دبی آب خروجی بصورت روزانه در اختیار کارشناس قرار گیرد.

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش دارای قیمت میانگینی در حدود 3 تا 5 میلیون تومان برای هر نازل آبپاش می باشد ولی این قیمت بر اساس سایز دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش و نوع استفاده ای که از خروجی آب پکیج خواهد شد ، تغییر خواهد نمود .

لینک های مرتبط :

پکیج تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب بیمارستان

دستگاه تصفیه فاضلاب

2018:04:09
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57