بویلربخار ، دیگ آبگرم - قیمت بویلر بخار

بویلربخار ، دیگ آبگرم - قیمت بویلر بخار

بویلر یا دیگ یکی از اصلی ترین تجهیزات در موتورخانه ها و تاسیسات صنعتی می باشد که مهم ترین عملکرد آن افزایش دمای یک سیال تا حد مشخصی بنا به هدف کل سیستم، جهت مصارف مختلف می باشد. بویلر ها از جهت نوع سیال انواع مختلفی دارند که پر مصرف ترین و متعارف ترین انواع آن بویلر آبگرم، بویلر بخار و بویلر روغن داغ می باشد. از محصول خروجی بویلر ها در مصارف مختلفی مانند نیروی محرکه لوکوموتیوها، تولید نیروی الکتریسیته، انتقال انرژی به مبدل های حرارتی، انتقال حرارت به منابع کویل دار و .... استفاده می گردد.
ایده دیگ بخار اولین بار در سال 1712 توسط توماس نیوکومن مطرح شد. ولی جیمز وات طی سال های 1764 الی 1781 آنچنان تغییرات مهم و بهینه ای همچون محفظه جداگانه تراکم بخار، عایق بندی، سیلندر بخار و .... در ماشین اولیه نیوکومن اعمال و ابداع نمود که میتوان او را مخترع دیگ بخار دانست. در نهایت در سال 1775جیمز وات و ماتیو بولتن شرکتی تاسیس نمودند که این شرکت با نام تجاری وات – بولتن طی 25 سال به بزرگ ترین تولید کننده ماشین های بخار تبدیل شد.

اجزا موتورخانه آبگرم

تاریخچه دیگ بخار:

جیمز وات را می توان مخترع اصلی ماشین بخار دانست که یکی از چهرهای سرشناس انقلاب صنعتی بوده . سازنده اصلی ماشین بخار الکساندریا در قرن اول میلادی بود . در سال 1698 ساوری ماشینی شبیه به ماشین بخار الکساندریا ساخت برای تلمبه کردن آب و در نهایت در سال1712 نیوکمن مدل پیشرفته تر ماشین بخار را ثبت کرد ولی جیمزوات در سال 1764 در حالی که در حال تعمیر یک ماشین بخار نیوکمن بود توانست با ایجاد یک محفظه جداگانه تراکم بخار و همچنین عایق بندی و ... اختراع ماشین بخار را عملا به نام خود ثبت کند . از این رو در سال های بعد از تولید ماشین بخار بسیاری از افراد به سمت استفاده از ماشین بخار راغب شدند.

بازدهی دیگ بخار

راندمان بویلر بین 65 و 85 درصد قابل تغییر می باشد همواره باید در تلاش باشیم تا از به هدر رفتن انرژی جلوگیری کنیم تا راندمان دیگ در بالاترین حد خود قرار بگیرد.

در دیگ بخار با توجه به قوانین بقا انرژی انرژی نه از بین می رود و نه بوجود می آید بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر پیدا می کند به طور مثال در دیگ بخار مقدار انرژی موجود که از سوختن گاز ،گازوئیل و یا زغال سنگ حاصل می شود با مقدار انرژی موجود در بخار و اتلاف انرژی حرارتی برابر است .

منابع اتلاف حرارتی دیگ بخار:

بیشترین اتلاف حرارتی از طریق دود کش اتفاق می افتد که در بدترین حالت 30 الی 35 درصد از انرژی اولیه از دودکش خارج می شود دلیل این اتلا ف انرژی از دودکش مورد زیر می باشد:

 • اتلاف حرارت به دلیل گاز خشک
 • اتلاف حرارت به دلیل رطوبت موجود در سوخت
 • اتلاف حرارت به دلیل آب ناشی از احتراق هیدروژن

با کاهش دادن موارد بالا می توانیم به راحتی اتلاف انرژی را تا حد بالایی پایین بیاوریم

راهکارهای به حداقل رساندن اتلاف انرژی از طریق دودکش:

 • کاهش هوای اضافی
 • سطوح انتقال حرارت باید همیشه تمیز باشند
 • استفاده از تجهیزات بازیافت حرارتی
 • کنترل نفوذ هوا به داخل دیگ بخار

اتلاف حرارت دیگ بخار از طریق تشعشع :

مقداری از گرمای ناشی از احتراق از طریق تشعشع از دیواره های دیگ بخار به بیرون درز پیدا می کند که برای جلوگیری از این عمل باید از عایق بندی مناسب استفاده کرد در صورتیکه از عایق مناسب استفداه کنیم مقدار اتلاف حرارتی بسیار کاهش پیدا خواهد کرد همانگونه که در جدول زیر مشاهده می فرمایید.

توان حرارتی دیگ

اتلاف حرارتی ناشی از تشعشع

100000 کیلو بخار در ساعت

0.5%

50000 کیلو بخار در ساعت

0.7%

25000 کیلوبخار در ساعت

0.9%

دسته بندی بویلر ها

عوامل مختلفی در دسته بندی بویلر ها مطرح می باشد که در ادامه عنوان میشود:
1 – دسته بندی بویلر بر اساس محل مصرف :
بویلر تولید نیروی الکتریسیته مثل ژنراتور ها
بویلر تولید نیروی محرکه مثل لوکوموتیوها
بویلر انتقال حرارت (گرمایش) مثل منبع کویل دار
بویلر انتقال انرژی مثل مبدل های حرارتی
2 – دسته بندی بویلر بر اساس فشار کاری :
بویلر فشار پایین و بویلر فشار متوسط
بویلر فشار بالا
بویلر با فشار فوق بحرانی
3 – دسته بندی بویلر بر اساس محل تولید بخار یا محل قرارگیری آب :
بویلر واتر تیوب یا بویلر لوله آبی (Water Tube)
بویلر فایر تیوب یا بویلر لوله آتشی (Fire Tube)
در بویلر های واترتیوب، آب درون لوله ها جریان دارد و آتش یا گازهای حاصل از احتراق در فضای داخل دیگ گردش کرده و به صورت مستقیم با لوله های انتقال آب برخورد و سبب افزایش دمای آب تا مقدار تعیین شده سیستم میگردند. بویلرهای واتر تیوب برای کار در فشارهای بالا طراحی و ساخته می شوند.
بویلر های فایر تیوب حاوی لوله های بلند از جنس فولاد می باشند که بر عکس بویلر واترتیوب گاز های حاصل از احتراق یا آتش در درون این لوله ها جریان دارند که آب درون دیگ که لوله ها از میان آن عبور می کنند را گرم می کنند. از آنجایی که بویلر های فایرتیوب از استوانه های جدار نازک ساخته می شوند تحمل فشار های بالا را ندارند.
4 – دسته بندی بویلر بر اساس نوع سوخت تغذیه
مایع
جامد
گاز
برقی
امروزه به طور عمده سوخت بویلر ها را گاز طبیعی تشکیل می دهد.
5 – دسته بندی بویلر بر اساس تعداد پاس ( تعداد گذر دود) :
بویلر یک پاس
بویلر دو پاس
بویلر سه پاس
بویلر چهار پاس
بویلر کوره برگشتی
عمده ترین و پرکاربرد ترین نوع بویلرها در مصارف خانگی و تجاری بویلر های سه پاس و بویلر کوره برگشتی می باشند.
بویلر های تک پاس اولین نسل بویلر های تولیدی بوده که گازهای حاصل از احتراق تنها یکبار مسیر داخل دیگ را طی می کنند و سپس از مسیر دودکش تعبیه شده خارج می شوند. نیروی محرکه لوکوموتیو های بخار از طریق بویلر یا دیگ بخار تک پاس تامین می گشت.
بویلرهای دو پاس همانگونه که از نامشان پیداست آتش یا گاز حاصل از آن دو مرتبه مسیر داخل دیگ را قبل از خروج طی می کنند و در تولید آبگرم با دماهای زیر 100 درجه کاربرد دارند.
بویلر سه پاس برای تولید آبگرم و بخار کاربرد دارد که گازهای داغ سه بار داخل دیگ گردش میکنند که بسیار پرکاربرد و بهینه می باشند.
بویلر های چهار پاسه بیشتر در تولید بخار در حجم های بالا مثل پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و سایر مصارف صنعتی سنگین کاربرد دارند.
بویلر های کوره برگشتی نوعی از بویلر های دوپاسه می باشند که عملکرد آن بدین صورت است که گازهای داغ احتراق پس از دو بار گذر از دیگ، دوباره وارد مسیر لوله ها شده و سپس از دودکش های بویلر خارج می شود.
6 – دسته بندی بویلر بر اساس محل تماس آب با دیگ (در بویلر های فایر تیوب کاربرد دارد)
Wet back
Dry back
بویلرهای وت بک یا دیگ پشت تر دارای راندمان کاری بالاتر و همچنین افت حرارتی کمتر نسبت به دیگ های پشت خشک یا درای بک هستند که در نتیجه قیمت بالاتری نیز خواهند داشت. امروزه طراحی و ساخت بویلر درای بک منسوخ شده است.
7 - دسته بندی بویلر بر اساس از نظر نحوه ساخت :
ساخت در محل (Field erected)
ساخت در کارخانه (Workshop assembled)

اجزاء موتورخانه بخار

 استاندارد بویلر ها

در طراحی و ساخت بویلر ها استاندارد های مختلفی مطرح می باشد که رایج ترین آنها عبارت اند از :
استاندارد ملی ۴۲۳۱ : موضوع مورد بحث بویلر ها (دیگ بخار)
بویلر ها و دیگ بخار مشمول استاندارد ۴۲۳۱ موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران هستند که این استاندارد ترجمه انگلیسی BS2790 می باشد که شامل بخش هایی همچون کلیات، مواد، طراحی، عملیات حین ساخت به غیر از جوشکاری ،مهارت و ساخت در جوشکاری ،بازرسی و آزمایش فشار ،ارائه مدارک و نشانه گذاری می باشد.
استاندارد BS2790 : بویلر ها و دیگ بخار
این استاندارد یکی از استاندارد های بین المللی مطرح در کل جهان که موسسه British Standard Institution یا BSI منتشر کرده است.
استاندارد ملی ۷۹۱۱ : دیگ و بویلر آب گرم
این استاندارد جزو مصوبات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران بوده که ترجمه ای از آیین نامه BS 2790 می باشد و شامل سر فصل هایی مانند کلیات، مواد و تنش طراحی، طراحی، تولید و مهارت ساخت، اتصالات و تجهیزاتی که روی دیگ نصب می شود، تجهیزات احتراق، کنترل های خودکار و تجهیزات الکتریکی، بازرسی و نشانه گذاری می باشد.
استاندارد ۱۳۷۸۲ :
این آیین نامه شامل مشخصات فنی و روش آزمون تعیین معیار مصرف انرژی و دستور العمل برچسب انرژی دیگ های بخار می باشد. این استاندارد مربوط به میزان مصرف انرژی دیگ های بخار است.

انواع بویلرهای تولیدی گروه ناب زیست

بویلر فولادی بخار سه پاس افقی Three Pass Steam Boiler
بویلر آبگرم سه پاس Three Pass Hot Water Boiler
بویلر آبگرم کوره برگشتی Reverse Fired Hot Water Boiler
بویلر آبگرم فایرباکس Fire Box Hot Water Boiler
بویلر آبگرم چگالشی Condensing Hot Water Boiler
بویلر آبگرم واترتیوب Water Tube Hot Water Boiler
بویلر بخار ایستاده Standing Steam Boiler
بویلر آبگرم برقی Electric Hot Water Boiler
بویلر روغن داغ Hot Oil Boiler
بویلر بخار واترتیوب Water Tube Steam Boiler

و در ادامه به تعریف های دیگری از دیگ و بویلر، کاربردها و ... می پردازیم . 

بویلر واتر تیوب یا بویلر لوله آبی Water Tube Boiler

اساس کار بویلر واتر تیوب بدین صورت است که آب (سیال گرم شونده) درون لوله ها جریان دارد و آتش یا گازهای داغ حاصل از احتراق در درون دیگ به طور مستقیم به لوله برخورد می کند و باعث افزایش دمای آب درون لوله های بویلر تا حد مشخص شده برای سیستم می گردد. بویلر واتر تیوب یا دیگ لوله آبی از یک اتاقک احتراق تشکیل یافته که توسط لوله ها که از قسمت تحتانی به درام آب و از قسمت فوقانی به درام بخار متصل می گردد محصور شده است. به این لوله ها لوله های آتشخوار اطلاق می گردد.
در بویلر واتر تیوب این قابلیت وجود دارد که استراکچر دستگاه تغییراتی نسبت به ساختار عمومی بویلر ها داشته باشد. برای مثال درام ها می تواند ورتیکال یا هوریزینتال نصب شوند یا لوله های آتشخوار میتوانند صاف یا خمیده در جای خود قرار گیرند.
مشخصات و ساختار دیگ های لوله آبی یا بویلر واتر تیوب سبب شده است که بتوان از این نوع بویلر ها در فشار های بالا (فشار بالاتر از 100 بار) بهره برد و بر خلاف بویلر های فایر تیوب جهت کار در دما ها و فشار های بالا طراحی و ساخته می شوند. به طوری که در نیروگاه ها یا پالایشگاه ها، بویلر های واتر تیوب در دمایی بالغ بر 550 ° C و فشاری معادل 150 بار به تولید بخار مشغولند.
در دیگ های لوله آبی یا بویلر واتر تیوب بر اساس قانون استوانه های جداره نازک، با کاهش قطر لوله یا استوانه، تحمل فشار در ضخامت برابر، بیشتر می شود که میتواند فشار بالاتری را نسبت به سایر انواع (مثل بویلر فایر تیوب) تحمل نماید.
در بویلر های واتر تیوب با نصب ملحقاتی همچون دی اریتور، اکونومایزر، منبع کندانس، سختی گیر میتوان عمر مفید دستگاه و همچنین راندمان سیستم را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش داد. به طور کلی بویلر واتر تیوب می تواند راندمان حرارتی معادل 95 درصد داشته باشد. از این رو در اغلب مصارف صنعتی سنگین، نیمه سنگین و گرمایش ساختمان های مسکونی و تجاری و ... می توان از دیگ واتر تیوب با راندمان قابل قبول استفاده نمود.

مزایای استفاده از بویلر واتر تیوب

- تنوع سوخت تغذیه
- کیفیت خروجی بخار مطلوب
- حجم خروجی بخار زیاد
- ضریب انتقال حرارت بیشتر
- تولید بخار سوپر هیت
- سیکل کوتاه تولید بخار

معایب و محدودیت های بویلر واتر تیوب

- بالا بودن هزینه تمام شده تولید این نوع بویلر
- پیچیده بودن استراکچر بویلر واتر تیوب و در نتیجه پیچیدگی و دشواری تعمیرات آن نسبت به سایر انواع دیگ
- زمان بر بودن تعمیرات اساسی
- بالا بودن هزینه تعمیرات نسبت به سایر انواع بویلر
- استفاده از بویلر واتر تیوب در صنایع کوچک و متوسط، اقتصادی و مقرون به صرفه نمی باشد.

مکانیزم بویلر بخار واتر تیوب | دیگ لوله آبی

در بویلر واتر تیوب، آبی که در لوله ها جریان دارد از درام پایینی بویلر وارد دیگ می شود که این آب گرمای حاصل از احتراق را جذب نموده و دمایش افزایش می یابد تا به بخار تبدیل شود. بخار تولیدی به داخل درام یا همان کلکتور موجود در قسمت فوقانی بویلر وارد شده و اصطلاحا بخار اشباع تولید میگردد. مرحله بعد تبدیل بخار اشباع به بخار سوپر هیت* می باشد که این پروسه توسط سوپر هیتر ها میسر می گردد. در نهایت بخار سوپر هیت به واحد مصرف کننده جهت مصارف مختلف انتقال می یابد.
*تعریف بخار سوپر هیت:
هنگامی که بخار اشباع تولید شده در بویلر با سطوحی با دماهای بسیار بالاتر تماس پیدا کند، دمای بخار تولید شده به دمای بالاتر از دمای تبخیر آب افزایش خواهد یافت. بنابر این بخار سوپر هیت بخاری است که در فشارهای خاص از نقطه جوش H2O دمای بالاتری دارد. باید به این نکته توجه داشت اگر بخار تولیدی حاوی آب باشد سوپر هیت نمودن بخار میسر نخواهد شد زیرا افزایش دما تبخیر قطرات آب را در پی خواهد داشت. راه حل استفاده از یک مبدل حرارتی می باشد. این مبدل میتواند یا جزئی از سیستم بویلر باشد یا به صورت جداگانه نصب گردد.
بخار سوپرهیت در کاربردهای خاصی استفاده می شود، بعنوان مثال در توربین های بخار از بخار سوپرهیت جهت عبور از نازل ها و هدایت به سمت رتور استفاده شده که منجر به چرخش رتور می شود. از آنجائیکه انرژی لازم فقط از طریق بخار تامین می شود، بنابراین بخار خروجی از رتور دارای انرژی کمتری خواهد بود.
راه های ورود آب تغذیه به بویلر واتر تیوب
- آب به صورت مستقیم وارد درام می شود.
- پس از پیش گرمایش توسط اکونومایزر ها (Economizer) وارد درام می شود.
- بخار سوپر هیت پس از چرخش در منبع کندانس و تبدیل دوباره به آب وارد درام می شود.
استفاده دوباره از بخار سوپر هیت پس از تولید کار، یک روش برای بهینه تر کردن سیستم و صرفه جویی در منابع تجدیدناپذیر می باشد.

بویلر فایر تیوب | دیگ لوله آتشی | Fire Tube Boiler

بویلر فایر تیوب یکی از اصلی ترین و پر مصرف ترین انواع بویلر بوده و به عنوان نسل سوم بویلر ها شناخته می شوند. در این بویلر ها تعدادی لوله فولادی طویل که گازهای داغ یا دود حااصل از احتراق در آن جریان دارد تشکیل یافته است. در اطراف این لوله ها داخل دیگ، آب جریان دارد که این آب توسط لوله ها احاطه شده و تا دمای کاری سیستم که می تواند برای تولید بخار یا آبگرم و ... تنظیم شده باشد، دمای آب را افزایش می دهد. مزیت بویلر فایر تیوب نسبت به نسل های قبل خود (مانند بویلر دودکش بزرگ) وجود تعداد زیادی تیوب کوچک، که این تیوب ها توانایی ایجاد سطح حرارتی بسیار بیشتر در همان حجم کلی مخزن بویلر، می باشد. بویلر های فایر تیوب به صورت افقی و عمودی و اغلب به شکل استوانه ای ساخته می شوند.

مکانیزم بویلر فایر تیوب

در بویلر های فایر تیوب سوخت تغذیه در یک محفظه آتش(Fire box) سوخته و گاز های داغ و دود حاصل از احتراق، وارد تعدادی تیوب آتش (Fire Tubes) یا فلو(Flue) شده و در نهایت طی برخورد با آب موجود در مخزن، تولید بخار اشباع (Saturated Steam) یا آبگرم در دمای مشخص خواهد کرد. بخار تولید شده در بالاترین نقطه ی بویلر به نام گنبد دیگ (Steam dome) ذخیره و جمع آوری می شود. همچنین در دیگ های آبگرم، آبگرم یا آب داغ تولید شده در یک سیستم بسته توسط پمپ های سیرکولاتر (Circulation Pump) به گردش در می آید.

دسته بندی بویلر فایر تیوب (دیگ لوله آتشی) بر اساس تعداد گذر دود

بویلر فایر تیوب در 5 مدل مختلف می باشد که در زیر می توانید با آنها آشنا شوید:

بویلر فایر تیوب تک گذر

بویلر های تک پاس اولین نسل بویلر های تولیدی بوده که گازهای حاصل از احتراق تنها یکبار مسیر داخل دیگ را طی می کنند و سپس از مسیر دودکش تعبیه شده خارج می شوند. نیروی محرکه لوکوموتیو های بخار از طریق بویلر یا دیگ بخار تک پاس تامین می گشت. این نوع دیگ ها عملا در چرخه تولید هیچ سهمی ندارند.

بویلر فایر تیوب دو پاس

بویلرهای دو پاس همانگونه که از نامشان پیداست آتش یا گاز حاصل از آن دو مرتبه مسیر داخل دیگ را قبل از خروج طی می کنند و در تولید آبگرم با دماهای زیر 100 درجه کاربرد دارند. بویلر فایر باکس دو پاس راندمان پایینتری نسبت به سایر انواع بویلر ها دارد و بیشتر از نوع درای بک ساخته میشود که مثل سایر انواع بویلر درای بک تولید آن از رده خارج است.

بویلر فایر تیوب کوره برگشتی

بویلر های کوره برگشتی نوعی از بویلر های دوپاسه می باشند که عملکرد آن بدین صورت است که گازهای داغ احتراق پس از دو بار گذر از دیگ، دوباره وارد مسیر لوله ها شده و سپس از دودکش های بویلر خارج می شود. راندمان دیگ کوره برگشتی از دیگ دو پاس بیشتر بوده و می تواند تا 80 در صد راندمان داشته باشد. در بویلر فایر تیوب کوره برگشتی استفاده از اکونومایزر ها به بهینه سازی سیستم و افزایش راندمان کمک خواهد کرد.

بویلر فایر تیوب سه پاس

بویلر سه پاس برای تولید آبگرم و بخار کاربرد دارد که گازهای داغ سه بار داخل دیگ گردش میکنند که بسیار پرکاربرد و بهینه می باشند. بویلر سه پاس این توانایی را دارد با راندمان ماکزیمم 89 درصد در سیستم تولید بخار یا آبگرم نماید. به هر دو حالت وت بک و درای بک ساخته می شوند.

بویلر فایر تیوب چهار پاس

بویلر های چهار پاسه بیشتر در تولید بخار در حجم های بالا مثل پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و سایر مصارف صنعتی سنگین کاربرد دارند. این پاس چهارم اضافی به این دلیل به سیستم اضافه شده که بویلر توانایی افزایش سطح حرارتی را به نسبت سطح حرارتی سه پاس، دارا باشد.

دسته بندی بویلر فایر تیوب (دیگ لوله آتشی) بر اساس تماس آب با پشت دیگ
بویلر فایر تیوب وت بک Wet Back Fire Tube Boiler
بویلر فایر تیوب درای بک Dry Back Fire Tube Boiler

بویلر فایر تیوب وت بک

در بویلر وت بک، گازها و دود های حاصل از احتراق وارد محفظه ای با شعاع بزرگ تر از راپر یا کوره که توسط آب احاطه شده است، می شود. در این محفظه گاز ها با انتقال حرارت کاهش دما پیدا کرده و سپس وارد فازهای بعدی بویلر (پاس دوم و ...) می شود. می توان اثبات نمود این چرخش سبب افزایش چشمگیر راندمان و افزایش عمر قطعات بویلر به خصوص لوله ها می گردد.

بویلر فایر تیوب درای بک

در بویلر درای بک یا دیگ پشت خشک، گاز های حاصل از احتراق در محفظه ای هم تراز با لوله های پاس بعدی ( پاس دوم و سوم ) در محل انتهای بویلر قرار گرفته و محبوس می شوند. بر خلاف دیگ پشت تر، گازها در دمای نسبتا بالاتری وارد پاس دوم می گردند که همین امر سبب کاهش چشمگیر راندمان و کاهش عمر قطعات و اجزای بویلر مانند طاقچه ها، لوله ها، درب انتهای دیگ و ... می شوند. لذا به علت معایب ذکر شده تولید این نوع بویلر رو به کاهش و عملا منسوخ می باشد.

مزایای بویلر فایر تیوب | دیگ لوله آتشی

- راندمان کاری بالا نسبت به هزینه تمام شده ساخت
- کوتاه بودن زمان ساخت و امکان تولید با تیراژ بالا
- حمل و نقل آسان
- طرز کار و اپراتوری ساده و آسان دستگاه

معایب بویلر فایر تیوب | دیگ لوله آتشی

- سایز بزرگتر بویلر فایر تیوب نسبت به بویلر واتر تیوب در ظرفیت مشابه که علت آن کم بودن ضریب انتقال حرارت در حالتی است که گاز حاصل از احتراق در درون لوله جریان دارد، می باشد.
- امکان استفاده از سوخت های جامد در دیگ لوله آتشی وجود ندارد و برای این منظور باید از بویلر های لوله آبی یا واتر تیوب استفاده نمود.
- مدت زمان بهره گیری دستگاه یا اصطلاحا Uptime در این بویلر ها زیاد می باشد. علت آن نیز حجم زیاد آب ورودی در اطراف تیوب های آتش می باشد.
- در صورت استفاده از خروجی بخار بویلر در مصارف حساس، به علت عدم استفاده از درام در بویلر فایر تیوب، این بویلر ها کارایی نخواهند داشت. زیرا بخار تولیدی حاوی مقادیری آب خواهد بود که در نتیجه بخاری با کیفیت پایین طلقی می گردد.
- در بویلر های فایر تیوب به علت محدودیت در محل نصب سوپر هیتر که معمولا در فضایی بین تیوب های آتش نصب می گردد، امکان تولید بخار سوپر هیت شده بهینه و ایده آل وجود ندارد. زیرا در این حالت بخار سوپر هیت شده شرایط مناسب جهت مصرف در صنایع حساس را نخواهد داشت. لذا بویلر های فایر تیوب برای تولید بخار اشباع (Saturated Steam) مناسبتر می باشد و برای تولید بخار سوپر هیت با کیفیت باید از بویلر واتر تیوب یا دیگ لوله آبی بهره برد.
- در حالتی که نیاز به بالا بردن فشار کاری کل سیستم وجود داشته باشد، بویلر فایرتیوب دارای ضعف می باشد. عموما تیوب پلیت به علت عدم انعطاف پذیری ناشی از افزایش ضخامت جداره کوره برای جبران افزایش فشار، تنش زیادی را متقبل شده و تضعیف میگردد.

بویلر یا دیگ چیست ؟

دیگ بخار یا در واقع همان بویلر ( Boiler ) در تعریف دیگ بخار باید گفت : یک منبع بسته که در آن بخار آب جهت استفاده در خارج از آن توسط گرمای ناشی از احتراق سوخت تولید می‌شود. این گرما توسط مشعل تامین می گردد . بخار به دلیل میزان گرمای نهان تبخیری که آب دریافت می کند تا به بخار تبدیل شود،  توان حمل میزان انرژی بالاتری را نسبت به آب دارد .دیگ های بخار در محلی به نام موتورخانه ی بخار قرار می گیرد. داخل دیگ بخار شامل دو قسمت ، طرف آتش و طرف آب است . سطح گرمایی دیگ بخار به جمع تمامی سطح ها در طرف آتش دیگ بخار گفته میشود . کلیه بخش‌های داخلی و تحت فشار یک دیگ بخار از آلیاژهای آهنی تولید می‌شوند . دیگ‌ های بخار از نظر نوع جنس به دو دسته چدنی و فولادی تقسیم می‌شوند . دیگ بخار چدنی جهت تولید بخار کم فشار تولید می‌شود . اکثر دیگ‌های بخار از نوع فولادی هستند.

برای راه‌اندازی اولیه یک دیگ بخار، تنها چند مؤلفه کلیدی مورد نیاز است. تانک مهمترین است به این دلیل که این ظرف استیل غیر قابل نفوذ به هوا و یا آهنی شکل آب را نگه می‌دارد و آن را تبدیل به بخار خواهد کرد. المنت گرم کننده که معمولا برای ایجاد گاز، نفت و بخار تحت فشار در زیر تانک وجود دارد. سوپاپ بخار یک دهانه کوچکی در بالای تانک دارد که معمولا یه یک لوله نصب شده است. بیشتر دیگ‌های بخار فشار بالا دارای دودکشی هستند که کمک به خروج گرمای اضافی از سیستم می‌کند.

اهمیت فزاینده ديگ های بخار در کارخانه جات و لزوم تعمیر و نگهداری و راهبری دقیق آنها ، جهت دستیابی به تولید صنعتی ، بر هیچ کس پوشیده نیست . همچنین وجود افراد متخصص و آشنا به عملکرد مجموعه های مولد بخار و حرارت نیز، جهت بهره برداری منظم و مستمر از ديگهای بخار اجتناب ناپذیر به نظر می رسد .

برای مشاوره و سفارش دیگ بخار تماس بگیرید :

021-88721092

از موارد استفاده دیگ بخار یا همان بویلر بخار می توان به سونای بخار، خشک شویی ها، بیمارستان ها، هتل ها ، سیستم های گرمایش ساختمان ، صنعت چرم سازی ، صنایع مواد غذایی ، نیروگاه ها و... اشاره نمود .

انواع دیگ بخار : دیگ های بخار اصولا در سه نوع واترتیوب ( دیگ بخار لوله آبی ) و فایرتیوب ( دیگ بخار لوله آتشی ) و طرح ترکیبی ساخته می شوند . انواع دیگ بخار واترتیوب یا لوله آبی اکثرا در صنایع تامین نیرو مانند نیروگاه های تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد و دیگ های بخار لوله آتشین یا فایرتیوب در صنایعی که بیشتر نیاز به تولید بخار اشباع دارند مانند صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند .

دیگ بخار

یکی از مهم ترین نکات در طراحی و تولید دیگ بخار، منطبق بودن کلیه قسمت های ساخت ، اجرا ، قطعات ، کنترل ، دسترسی ، تست و ... با استانداردهای مدوّن و شناخته شده و همچنین نقشه های اجرایی ساخت و طراحی بویلر از برندهای تایید شده بین المللی است ، به عبارت دیگر صرف بهره گیری از نوع مرغوب فولادهای آلیاژی و لوله های آتش خوار گفته شده در بالا به تنهایی نمی تواند تضمین کننده عملکرد ، راندمان و طول عمر مفید بویلر باشد ، بلکه لازم است ساخت بویلر با استفاده از نقشه های تایید شده و نیز به روشهای تعریف شده و مورد قبول استانداردهای بین المللی انجام پذیرد . این نکته تا آنجا اهمیت دارد که ساخت بویلر بدون نقشه های مدوّن و تایید شده به هیچ وجه قابل توجیه نیست .

برای مشاوره و سفارش دیگ بخار تماس بگیرید :

021-88721092

قبل از خرید به نکات زیر توجه کنید :

قابلیت دسترسی به قسمت های گوناگون بویلر و وجود دریچه های هدهول- هندهول-منهول در قسمت های مختلف جهت سرویس های دوره ای و حتی تعویض احتمالی تیوپهای معیوب.

ابعاد کامل دیگ بخار با تجهیزات جانبی و وزن آنها جهت ورود به موتورخانه و نصب در محل بررسی گردد.

در موتورخانه هایی که از دیگ بخار استفاده می گردد حتما از دستگاه های سختی گیر یا رسوب زدا و دی اریتور در مسیر آب تغدیه دیگ استفاده گردد. حداکثر سختی آب مجاز دیگهای بخار 20PPM می باشد.

علل خرابی اغلب دیگ های بخار

دیگ های بخار و تجهیزات جانبی آن ممکن است دچار انواع خرابی های مختلف شوند که به تعدادی از این عوامل خرابی اشاره می کنیم:

 • خوردگی که عامل خرابی بسیاری از تجهیزات فلزی می باشد که در دیگ های بخار نیز یکی از عوامل مهم در خرابی دیگ بخار می باشد.
 • تحولات مکانیکی که شامل ترک خوردگی حاصل از خوردگی
 • پدیده شکست : این پدیده اغلب به دلیل خستگی ناشی از تنش های مختلف اتفاق می افتد .
 • اعوجاج که دلیل اصلی آن انبساط گرمایی می باشد.

بیشتر خرابی هایی که در دیگ بخار رخ می دهد اغلب در قسمتی است که تحت فشار قرار می گیرد پس باید در هنگام ساخت در قسمت های تحت فشار دقت کافی به عمل آورد و بعد از ساخت نیز آزمایش های مربوط به تست هیدروستاتیک و جوش را انجام داد تا از بی عیب بودن محصول تولیدی اطمینان حاصل شود.

بعد از ساخت دیگ بخار باید اپراتوری برای بازرسی های مداوم و تعمیرات و نگهداری دیگ بخار حاضر باشد تا بررسی های لازم را انجام دهد.

مواردی که در پرونده یک دیگ بخار باید ذکر شود:

 • فشار و دمای کاری
 • قدرت خروجی در حالت عادی
 • ترکیب سوخت
 • مقدار هوای وارده برای احتراق
 • حداقل و حداکثر تقاضا برای بخار
 • مقدار مواد شیمیایی افزوده شده به آب تغذیه
 • مقدار آلودگی موجود در آب و نوع آن
 • زمان های پاک کردن سطوح جانبی آتش و آب
 • دمای دود
 • مصرف آب جبرانی
 • فشار گاز

دیگ های بخار موجود در موتورخانه اصولا باید به صورت سالانه و روزانه تعمیر و نگهداری شوند.

مواردی که در بازرسی های سالانه باید به آن توجه کرد:

 • بازرسی دیگ و تجهیزات جانبی
 • بررسی مواردی که در پرونده دیگ ثبت شده
 • تعمیر و نگهداری و تمیز کردن مشعل
 • بازبینی آجرهای نسوز
 • پاکسازی لوله های آتش خوار و لوله دود
 • بررسی کیفیت احتراق
 • بررسی کنترل های آب تغذیه
 • و...

قیمت و خرید دیگ بخار

قیمت دیگ بخار با توجه به معیار های مختلف از جمله ظرفیت و قدرت تعیین میگردد بنابراین برای استعلام قیمت بخار و خرید می توانید با شرکت ناب زیست تماس بگیرید و دیگ بخار خود را سفارش دهید . محصول سفارشی شما در کمترین زمان ممکن تولید و ارسال می گردد .

ضد عفونی کردن خاک با بخار بویلر

عمده ترین روش های ضد عفونی غیر شیمیایی خاک استفاده از تابش خورشید و استفاده از بخار آب می باشد. مکانیزم عمل بدین صورت است که با افزایش دمای محیط و خاک تا یک دمای معین آفات و امراض به طور انتخابی حذف و ارگانیزم های مفید خاک باقی مانده و نسبت به عوامل بیماری زا مقاوم تر می شوند. برای مثال بیماری هایی نظیر قارچ، نماتد، و باکتری ها در دمای 60 درجه سلسیوس به مدت 30 دقیقه، قادر به ادامه فعالیت نبوده و نابود می شوند ولی در همین دما بسیاری از ارگانیزم های خاک زنده مانده و فعالیت می نماید.
برای ضد عفونی کردن خاک با استفاده از بخار آب، از دستگاه بویلر بخار یا دیگ بخار استفاده می شود. بدین نحو که بخار مورد نیاز توسط بویلر تولید شده و به داخل بستر خاک وارد می شود. هنگامی که ذرات بخار آب به مرحله میعان میرسند و تبدیل به مایع می شوند میزان حرارت بیشتری نسبت به آب داغ آزاد می کنند. لازم به توضیح است هنگامی که یک گرم بخار آب به میزان یک درجه سانتیگراد خنک می شود، حداقل 540 کالری انرژی حرارتی آزاد می شود، این در حالی است که با سرد شدن یک درجه ای یک گرم آب، فقط مقدار یک کالری حرارت آزاد می شود. برای افزایش دمای خاک به حجم یک متر مکعب به میزان یک درجه سلسیوس 480 کالری انرژی مورد نیاز است.

نقاط قوت استفاده از دیگ بخار برای ضد عفونی کردن خاک

حذف همه آفات و امراض توسط بخار
زمان کوتاه پس از عملیات استریل جهت ادامه کشت
حداقل مضرات برای انسان و گیاهان
توانایی استریل خاک در محیط های کشت سرد و مرطوب در هر زمان از سال
عدم تولید سموم ناخواسته در اثر حرارت زیاد توسط استریل با دیگ بخار

روش های ضد عفونی خاک توسط بخار

بخار دهی در شرایط خلا
بخاردهی زیرزمینی
هوا بخار
بخار دهی نواری متحرک
بخار زیر پوشش های عایق مخصوص

سایر محصولات ناب زیست 

فیلتر شنی

منبع کویلی

2018:01:08
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57