ازن ژنراتور تصفیه و ضد عفونی آب استخر

کشور های عضو اتحادیه اروپا در تصفیه و ضد عفونی آب استخرهای شنا از مقررات استاندارد DIN 19643 با عنوان ” تصفیه و ضد عفونی آب استخرهای شنا” استفاده می کنند.

یکی از اولین دستورالعملهای این استاندارد تاکید میکند که کیفیت آب ورودی به استخرهای شنا بایست منطبق با کیفیت آب آشامیدنی باشد این بدان معنا است که غلظت ترکیبات تری هالومتان در آب استخر کمتر از ۳۵ میکرو گرم(۰٫۰۳۵ میلیگرم)در لیتر باشد.

ازن ژنراتور تصفیه آب استخر

به دلیل به وجود آمدن ترکیبات تری هالومتان در اثر کلرزنی ، استفاده از این روش ضدعفونی مورد تایید این استاندارد نمی باشد و با توجه به دستورالعملهای این استاندارد که مبتنی بر سلامت شناگران تنظیم شده است کاربرد ازن در تصفیه و ضد عفونی آب استخر همراه یک روش مکمل روز به روز در حال افزایش است . ازن زنی در حال حاضر مطمئن ترین و مؤثرترین سیستم ضدعفونی کننده شناخته شده در جهان برای تصفیه آب استخرها می باشدتصفیه با ازن کیفیت و شفافیت آب را افزایش میدهد، کلیه مکیروارگانیزم ها مثل هپاتیت، وبا، ایدز، قارچها، باکتریها و تخم انگل معلق در آب را به سرعت از بین میبرد و باعث حساسیتهای تنفسی، خشکی و خارش پوست، سوزش چشم و … نمیشود.

تزریق ازن روشی بسیار طبیعی و مقرون به صرفه می باشدازن زنی سبب افزایش اکسیژن محلول در آب و محیط استخرمیشود که باعث افزایش نشاط و شادابی در شناگر میگردد با توجه به عوارضی که کلر برای سلامتی شناگران، از قبیل ابتلا به آسم، بیماریهای ریوی، سرطان مثانه و … دارد، از چند دهه قبل استفاده از این ماده ی شیمیایی در اروپا و آمریکا منسوخ شده است و دستگاههای مولد ازن با بهره گیری از فناوری کاملاً طبیعی برای استریل کردن آب استخرها جایگزین شده است. همچنین با توجه به عدم نیاز به تامین مواد اولیه در روش ازن زنی ، از نظر اقتصادی به نفع صاحبان استخر می باشد ازن حل شده در آب استخر, بینی شناگر را نمی سوزاند ، پوست و چشم را تحریک نکرده ، سبب خشکی پوست و تولید پوسته نمی شود.

ازن هیچکدام از طعمهای نامطلوب مواد شیمیایی و بوی بد ناشی از آنها را بجا نمی گذارد , همچتین تغییری در PH به وجود نمی آورد.
ژنراتور ازن ، آهن و منگنز و سایر فلزات سنگین را اکسید کرده , سولفید ها و نیترات ها را به انواع مواد غیر محلول تبدیل می کند. این مواد غیر محلول بوسیله فیلتراسیون حذف می شوند. فیلتراسیون خوب در زدودن مقادیر زیاد اکسید های معدنی بسیار مهم است. استخر ازن به این دلیل که چرک و روغنها و دیگر مواد را بسیار سریعتر از سیستمهای کلر اکسید می کند از کند شدن سیستم چرخشی و تعویض پی در پی فیلترها جلوگیری می کندهمچنین در صورت استفاده از فیلتر کربن اکتیو، ازن با اکسید کردن مواد و میکروارگانیسم های جذب شده روی این فیلتر ها ، عمر مفید این فیلتر ها را افزایش می دهد. در حالیکه در سیستمهای ضد عفونی با کلر تعویض فیلتر سریعتر و سیستم چرخشی کند تر در نتیجه استخر کثیف تر خواهد بود. ازن همچنین به عنوان یک میکروفلوکولاسیون، راندمان تصفیه استخر را افزایش می دهد که نتیجه آن آبی پاکتر ، صافتر و شفافتر است. ازن در حقیقت در تصفیه پساب خروجی از سپتیک تانک اعم از سپتیک تانک فاضلاب و سپتیک تانک پلی اتیلن و پکیج تصفیه فاضلاب و همچنین درون دستگاه تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد ازن ژنراتور در تصفیه آب استخر

پاسخ به این سوال شامل مباحث فنی و بهداشتی زیادی می‌گردد که مهمترین آنها، به طورخلاصه، در زیر ارائه شده است:

1)  قوانین موجود در ایران از قوانین اروپایی الگوبرداری شده‌است و مربوط به سالیان گذشته می‌باشد، درصورتیکه قوانین امروز کشورهای پیشرفته نظیر کانادا،  استفاده از کلر به تنهایی را ممنوع کرده‌اند و در آلمان، که از اولین تبیین‌کننده‌های مجموعه‌های استاندارد برای کیفیت آب آشامیدنی و استخر  در سراسر جهان است، سیستم های ازن هستند که به عنوان ضد‌عفونی‌کننده برتر انتخاب شده‌اند.

2)  به طور متوسط، بدن انسان در حدود نیم لیتر از آب استخر را در هر ساعت جذب می کند. لذا بهترین استخرها در کشورهای پیشرفته، کیفیت آب خود را با استانداردهای آب آشامیدنی منطبق می‌کنند.

3) کلر محصولات سرطانزا تولید می‌کند(تری هالومتانها و آمینو اسیدها و ENMA ها)، درصورتیکه ازن این موادرا از بین می‌برد.

4) ازن، باکتری‌ها، ویروس‌ها و تک‌یاخته‌هایی مانند ژیاردیا لامبلیا و ارگانیسم‌های کریپتوسپوریدیوم که باعث اسهال‌های شدید می‌شوند و کلر قادر به حذف آنها نیست را از بین می‌برد. با باقی مانده ازن حل شده 05/0 میلی گرم  در  لیتر یا بالاتر،  از کشته شدن تمام باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها مطمئن می‌شوید.

5) گاز‌های متصاعد شونده در اثر تزریق کلر، مولد آسم می‌باشند.

6) با تزریق ازن،  گازهای خورنده زیرساخت‌های استخر خنثی می‌شوند.

7) ازبین بردن بوی کلر در استخر که می‌تواند منجر به کاهش مصرف انرژی در اثر کاهش زمان روشن بودن فن‌ها گردد.

8) استفاده از ازن، باعث افزایش عمر مفید فیلترها می‌گردد.

9) شواهد پزشکی نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند کلر و مشتقات آن و کلرامینها و یا کلروفرم باعث آسیب به اپیتلیوم‌های تنفسی و ورم غشاء مخاطی مجاری تنفسی و ریه می‌گردد  که هر دو مورد با واکنش‌های التهابی شدید همراه است.

10) ازن برخلاف کلر، میزان پی اچ آب را تغییر نمی‌دهد و درنتیجه نیازی به تزریق مواد شیمیایی تعدیل کننده اسیدیته آب ندارد.

11)  ازن در محل تولید می‌شود و به ذخیره‌سازی و حمل و نقل نیاز ندارد.

12)  ازن استفاده‌ نشده به اکسیژن تبدیل می‌شود و باعث رسیدن اکسیژن به نقطه اشباع طبیعی آب می‌گردد. این امر باعث  تمیزتر شدن ، درخشان‌تر شدن و شفاف‌تر شدن  آب استخر می‌شود.


ازن ژنراتور

ایستگاه پمپاژ
 

2017:07:08
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50