ازن ژنراتور کشاورزی

ژنراتور کشاورزی | استفاده از ازن ژنراتور در کشاورزی

با توجه به روند افزایش جمعیت دنیا و نیاز روزافزون به مواد غذایی که سهم عمده آن از طریق کشاورزی حاصل می گردد ، نیاز  به استفاده از تکنولوژی و روش های جدید در کشاورزی آبی برای نیل به این منظور بیش از پیش احساس می گردد. این امر به آن علت است که کشاورزی آبی همچنان در تأمین تولیدات کشاورزی برای نسل حال و آینده از اولویت خاصی بویژه برای تولید محصولات راهبردی به شمار می آید و جایگاه منحصر به فرد خود را حفظ کرده است .یکی از روش های جدیدی که در آمریکا و کشورهای اروپایی در حال استفاده روزافزون می باشد، بحث استفاده از ازن در آبیاری میباشد . می توان گفت که تقریباً در تمام صنایع غذایی از ازن برای استریلیزاسیون و ضد عفونی و بالا بردن زمان ماندگاری و در کشاورزی و گلخانه برای افزایش رشد و کاهش مصرف سموم استفاده می شود ازن بدون در نظر گرفتن ماهیت باکتری و ویروس و قارچ ها و حتی اسپورها را از بین می برد واکنش های ازن با میکرو ارگانیسم های مختلف، در سیستم های آبی به دو روش، واکنش های مستقیم ازن مولکولی و وجود رادیکال های آزاد حد واسط صورت می گیرد.ازن اکسید کننده ای قوی و در عین حال ناپایدار به شمار می رود. گاز ازن به دلیل کوتاهی نیمه عمر، ‌قابل ذخیره کردن در مخازن نمی باشد. از این رو استفاده از ازن منوط به تولید آن در محل مصرف میباشد . ازن در حقیقت در تصفیه پساب خروجی از سپتیک تانک اعم از سپتیک تانک فاضلاب و سپتیک تانک پلی اتیلن و پکیج تصفیه فاضلاب و همچنین درون دستگاه تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

ازن سبب اکسید شدن مواد ارگانیکی خاک و بقایای گیاهی و در نتیجه سبب رها شدن و پخش مواد غذایی مورد نیاز گیاه میگردد. اکسید شدن مواد ارگانیکی روی ذرات رس سبب تغییراتی در سطوح این ذرات و جمع شدن آن ها شده، در نتیجه سبب افزایش نفوذ پذیری خاک و مانع از پراکندگی ذرات و بالطبع کاهش نفوذ پذیری می شود. همچنین عمل ازن زنی به آب ، سبب تجمع اسید نیتریک (HNO3) که منبعی از نیتروژن است، برای گیاهان می گردد.

نقش ازن ژنراتور در تصفیه آب و خاک و همچنین پساب به عنوان یک عامل اکسید کننده و یک ترکیب میکروب کش حائز اهمیت میباشد ونقش فوق العاده ای در اکسید کردن چربی ها دارد.

ازن در کشاورزی پیشرفته امروزی، یک عامل حیاتی و مفید محسوب میگردد که دارای اثرات سود بخش زیادی می باشد.

 کاربردهای ازن ژنراتور در کشاورزی بسیار وسیع بوده که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :

1 کاربرد ازن ژنراتور در رفع آلودگی های خاک و جایگزین مناسب برای متیل برماید

خاک یکی از منابع مهم و ارزشمند طبیعت است. بدون داشتن خاک سالم، حیات و زندگی روی زمین امکان پذیر نخواهد بود. ۹۵% غذای انسان از زمین حاصل می شود. برنامه ریزی برای داشتن خاکی سالم و تولید کننده ،لازمه بقای انسان است. ورود مواد، ارگانیسم های زیستی یا انرژی به درون خاک سبب تغییر کیفیت خاک می شود. همین مسئله باعث می شود که خاک از حالت طبیعی خود خارج شود. خاک می تواند موجب انتقال عوامل بیماری زای بسیاری از امراض عفونی شود. تعداد میکروب هایی که از طریق فضولات به خاک اضافه می شوند، به وسعت آلودگی های خاک می افزایند. بررسی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مواد افزودنی از جمله متیل برماید نه تنها سبب تغییر خواص فیزیکی و خواص شیمیایی خاک می گردد بلکه خواص زیست محیطی آن نیز دستخوش تغییر می گردد. از آنجاکه ازن قابلیـت حذف و نابودی عوامل بیماری زا و پاتوژن های خاک را دارد، با جایگزین شدن ازن به عنوان گندزدا می توان این اطمینان را ایجاد کرد که نه تنها عمل پاکسازی خاک به نحو احسن انجام می گردد , بلکه حاصلخیزی آن را نیز به همراه دارد.

2 -  کاربرد ازن ژنراتور در کاربرد ازن ژنراتور در آزاد کردن اکسیژن در محیط ریشه

هر یک از گیاهان برای داشتن رشد مطلوب به طور معمول نیازمند اکسیژن می باشند. اکسیژن در کنار دی اکسید کربن(CO2 ) برای گیاهان، کاربردی معادل استفاده از موادغذایی را پیدا کرده است. با توجه به این اصل امروزه در کشورهای اروپایی جهت تأمین اکسیژن مورد نیاز گیاه از ازن استفاده می کنند زیرا ازن این قابلیت را دارد که پس از اثرگذاری خود تبدیل به اکسیژن می شود و بدون هیچ گونه اثر جانبی در کنار CO2 راندمان محصول را بالا می برد و منجر به تولید محصول سبز می گردد . باروری محصولات به وسیله غنی سازی با اکسیژن و دی اکسید کربن افزایش داده می شود همچون گلدهی قبل از موعد، بازده میوه دهی بالاتر، کاهش جوانه های ناقص در گل ها، بهبود استحکام ساقه گیاه و اندازه گل.

3 -  کاربرد ازن ژنراتور در رفع اثر H2S و کاهش مصرف کود

از آنجا که در مناطق اطراف شهرها و بخصوص در پایین دست شهرهای بزرگ ، عموما کشاورزی نیز صورت می گیرد و با نفوذ گاز H2S به منابع آب زیرزمینی، این آب ها به گاز مذکور آلوده می شوند. در نتیجه در پائین دست شهرها با پمپاژ آب های زیرزمینی و استفاده از آب چاه ها در کشاورزی، از آنجا که نفوذ این گاز در آب مانع از جذب کودهای شیمیایی می گردند، لذا مصرف کودها را به میزان قابل توجهی بالا می برند که از لحاظ صرفه اقتصادی، هزینه بالایی را به کشاورزان تحمیل می نماید.

4 - کاربرد ازن ژنراتور در رفع اثر عنصر سمی کلر بر گیاهان

گاز ازن قادر است اثر خوب و قابل توجهی بر روی گاز کلر گذاشته و از اثرات سمی آن بر روی گیاهان به میزان قابل توجهی بکاهد.

5 -  کاربرد ازن ژنراتور در کنترل علف های هرز

درفصل قبل از کشت می توان با دادن دز بالائی از این گاز و زیر و رو کردن خاک بوسیله شخم، به خوبی علف های هرز و سطح بذر آن ها را اکسید نموده و از رشد آن ها تا حد زیادی کاست.

6 - کاربرد ازن ژنراتور در کاهش PH آب

از آنجا که این گاز دارای خاصیت اکسید کنندگی بالایی است ، در اکثر موارد سبب اسیدی شدن محلول آب گشته و با پائین آوردن PH آب بخصوص در آب های حاوی سدیم، سبب فراهم آمدن محیطی مناسب برای رشد و نمو گیاهان میگردد.

7 - کاربرد ازن ژنراتور در افزایش عملکرد گیاهان

از آنجا که آب حاوی ازن به داخل خاک نفوذ می نماید اولا ً سبب اکسید شدن بقایای گیاهی می شود که سبب می گردد اکسید آن ها برای گیاه کاشته شده راحت تر در دسترس قرار گیرد ، ثانیا ً با تبدیل شدن خود گاز ازن به اکسیژن ، شرایط مطلوب برای رشد گیاه در خاک را فراهم می نماید. در نتیجه افزایش عملکرد و قدرت گیاه در مقابل بیماری ها برای اکثر گیاهانی که با آب حاوی ازن آبیاری شد ه اند امری قابل پیش بینی است.

8 - کاربرد ازن ژنراتور در کاهش مصرف سم تا ۸۰ درصد

دو خصوصیت بارز و بسیار مهم ازن، یکی وسیع الطیف بودن آن است یعنی تمام میکرو ارگانیسم ها، قارچ ها، ویروس ها و نماتدها را بدون هیچ گونه مقاومتی از بین می برد و دیگر سریعتر بودن آن است با توجه به موارد ذکر شده ازن، می توان با تأثیر بر روی انواع میکروارگانیسم ها نظیر فوزاریوم ها، پیتیوم، رایزوکتون ها و فیتوفتوراها و … و خصوصاً قارچ های توکیسن دار که میکروارگانیسم های اسپوردار هستند به سرعت نابود می کند و از ایجاد بیماری جلوگیری می کند.

9 - کاربرد ازن ژنراتور در تولید محصولات ارگانیک

یک محصول ارگانیک، محصولیست که عاری از هر گونه آلودگی، آفات، بیماری و سموم باشد . زمانی که برای مبارزه با آفات از ازن استفاده می شود، تمام نیازهای لازم جهت رسیدن به یک محصول ارگانیک را فراهم می کند به طوری که گیاه بدون این که نیاز به سم پاشی داشته باشد، با استفاده از ازن، با تمام آلودگی های محیطی مبارزه می کند و در نتیجه محصولی سالم خواهیم داشت که می توان تحت عنوان یک محصول ارگانیک نام برد.

10 - کاربرد ازن ژنراتور افزایش طول عمر گل های زینتی : تحلیل های تجربی نشان داده اند که استفاده از ازن در آب نه تنها باعث افزایش عملکرد ، بلکه سبب افزایش مقاومت و طول عمر نگهداری گل های زینتی نیز گردیده اند که این امر به خصوص برای کشاورزانی که در کار پرورش گل زینتی هستند امری مهم و قابل توجه به شمار می آید.

سوالی که در انتها مطرح است این است که آیا می توان از ازن ژنراتور در تصفیه پساب خروجی از سپتیک تانک پلی اتیلن و پکیج تصفیه فاضلاب و سایر انواع سپتیک تانک استفاده نمود ؟ بدلیل اینکه پساب خروجی از سپتیک تانک حاوی مقدار زیادی انگل بوده و دارای رنگ و بو می باشد نمی توان با استفاده از ازن ژنراتور پساب خروجی از سپتیک تانک فاضلاب اعم از سپتیک تانک پلی اتیلن و یا سایر انواع سپتیک تانک را تصفیه نمود و مورد استفاده جهت آبیاری کشاورزی نمود ولی در پساب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب می توان از ازن ژنراتور استفاده نمود. 

محصولات مرتبط :

ازن ژنراتور

ازن ژنراتو تصفیه هوا

ازن ژنراتور ازن زن ازن ساز تولید کننده ازن ژنراتور قیمت ازن ژنراتور ازن زن ازن زن کشاورزی دستگاه ازن تولید کننده ازن ژنراتور کارخانه ازن ژنراتور کارخانه ازن ساز تولید کننده ازن ساز ازن ژنراتور در ساری ازن ژنراتور در اهواز ازن ژنراتور در تبریز ازن ژنراتور در اصفهان 2017:06:16
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50