مخزن کویل دار

مخزن کویل دار چیست؟

این آبگرمکن ها نوعی از مبدلهای حرارتی پوسته و لوله می باشد که برای تامین آبگرم بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند بدین صورت که آب خروجی از دیگ یا بویلر در داخل کویل ها جریان می یابد و باعث گرم شدن آب سرد ورودی شهر که در اطرف کویلها قرار دارند می شود .

جنس منبع کویل دار از ورق های فولادی با روکش گالوانیزه می باشد ولی در فشارهای بالا از ورق های سیاه استفاده می شود . جنس کویل های این منبع اصولا از مس، استیل یا آهن گالوانیزه می باشد که انتخاب مناسب و مهندسی تر استفاده از کویل های مسی به دلیل داشتن ضریب انتقال حرارت بالاست .

انواع مخزن کویل دار:

مخزن کویل دار از لحاظ  شکل ظاهری به  دو حالت منبع کویل دار عمودی (منبع کویل دار ایستاده) و منبع کویل دار افقی (منبع کویل دار خوابیده) می باشد که با توجه به  مکان و فضایی که در اختیار داریم می توانیم از این منبع کویل دار در تاسیسات مختلف استفاده کنیم . در داخل این منبع با توجه به بار حرارتی مورد نیاز می توان از یک یا دو کویل حرارتی استفاده نمود.

مزیت مخزن کویلی نسبت به منبع دو جداره  :

 1. به دلیل وجود کویل ها در داخل مخزن افت حرارتی آن بسیار کم می باشد یعنی آب اطراف کویل ها با سطح بیشتری  در تماس است و انتقال حرارت بیشتری در مقایسه با منبع دوجداره صورت می گیرد.
 2. استفاده از از یک بدنه در منبع کویل دار در مقایسه با منبع دوجداره باعث می شود در صورت بروز مشکلاتی از قبیل ترکیدگی ، رسوب گرفتگی و ... کاملا قابل تعمیر بوده که در مخازن ، بسیار حائذ اهمیت می باشد.

معایب مخزن کویل دار :

 1. در این منبع با توجه به بالا بودن حجم مصرف ، انرژی زیادی دارند
 2. با توجه به هندسه ای که دارند فضای بیشتری را در بخش موتورخانه اشغال می کند .
 3. منبع کویل دار در مقایسه با منبع دوجداره به پمپ گردش با هد بالاتری نیاز دارد.

کویل های حرارتی :

این کویل ها از لوله های مسی تشکیل شده اند که که به دو صورت حلزونی و U شکل میباشند . کویل های حلزونی فقط از یک لوله تشکیل شده اند که به صورت مارپیچ درآمده اند و آب ورودی از دیگ فقط از یک لوله و مسیر حرکت می کند ولی در کویل های U شکل آب از داخل چندین لوله U شکل عبور می کند و از سمتی دیگر خارج می شود که استفاده از این نوع کویل ها دارای مزایایی می باشد:

 • به دلیل اینکه چندین مسیر برای عبور آب وجود دارد پس دبی آب داغ دیگ بیشتری در داخل این کویل ها درجریان می باشد و مقدار حرارت بالایی را تولید می کند.
 • اگه یکی از لوله ها در اثر رسوب گرفتگی مسدود شود لوله های دیگر تا حدودی این گرفتگی را جبران می کنند

مخزن کویل دار

استانداردهای مورد استفاده در طراحی ساخت و بازرسی مخزن کویل دار :

 • مقاطع تحت فشار ISIRI4231 , ASME1-8
 • مقاطع خارج از تحت فشار ASME sec1-9
 •  فلنج ها DIN2576
 • تست های غیرمخرب ISIRI4231

استانداردهای مورد استفاده در ساخت بدنه اصلی مخزن کویل دار :

 • مقاطع فولادی ASTM-A516 , DIN17155
 • لوله ها DIN17175
 •  فلنج ها DIN2576
 • پایه و قسمتهای غیر تحت فشار DIN17100

باکتری لژیونلا :

نوعی از باکتری است که سبب بیماری سینه پهلو شده و در دمایی بین 25 تا 50 درجه سانتی گراد ایجاد می شود.

ذخیره سازی آب در مخزن کویل دار :

آبی که در آبگرمکن گرم می شود با دمایی معادل 50 الی 60 دجه سانتی گراد  به مصرف کننده می رسد که اگر مقدار درجه حرارت آب ذخیره شده در داخل منبع از 50 درجه پایین تر باشد باعث ایجاد ایجاد باکتری به نام لژیونلا می شود.

حجم مخزن کویل دار :

این منبع ها  در حجم های مختلفی تولید و عرضه می شوند ولی متداول ترین حجمی که برای این منبع ها مورد استفاده قرار می گیرد 200 تا 3000 لیتری می باشند.

منبع های کویل دار بر اساس فشار کاری 4 تا 6 بار طراحی می شوند و با توجه به این فشار کاری ضخامت ورق های فولادی مشخص می شوند . فشار تست هیدرواستاتیکی این منبع نیز 1.5 برابر فشار کاری می باشد .

اتصالات مخزن کویل دار :

 1. ورودی آب شهری
 2. خروجی آبگرم
 3. ورودی آب برگشتی
 4. ترمومتر(دماسنج)
 5. شیر تخلیه
 6. شیر اطمینان

رنگ آمیزی مخزن کویل دار:

داخل مخازن پس از تمیز کاری و سند پلاست  با سه لایه اپوکسی مخصوص به ضخامت 140 میکرون و خارج آن بعد از ضد زنگ ، رنگ روغنی زده می شود.

جوشکاری مخزن کویل دار:

جوش کاری قسمت های تحت فشار به روش زیر پودری (saw) انجام می شود.

منهولهای که روی مخزن نصب می شوند :

در صورتی که حجم منابه کویل دار از 1500 لیتر بالاتر برود باید دریچه بازدیدی برای آن منبع در نظر گرفته شود.

مخزن کویل دار

نحوه انتخاب مخزن کویل دار:

برای انتخاب منبع کویل دار ابتدا باید ظرفیت مورد نیاز آبگرم ساختمان را محاسبه کرد سپس با توجه به آن می توان مخزنی با ظرفیت مورد نظر و سطح حرارتی مورد نیاز را انتخاب کرد.

محاسبه ظرفیت و حجم مخزن کویل دار:

برای محاسبه ظرفیت مخزن کویل دار باید ابتدا یک برآوردی از میزان آب گرم مورد نیاز را با توجه به جداول مربوطه بدست آورد بعد از بدست آوردن حجم منبع باید در ضریب تقاضا و ضریب ذخیره منبع را نیز در آن ضرب کرد تا مقدار واقعی آبگرم مصرفی را بتوان بدست آورد.

ضریب تقاضا : میزان تقاضای آبگرم در تمام مدت شبلنه روز یکسان نیست بلکه در ساعاتی از روز دارای حداکثر مقدار مصرف را  داریم و در ساعتی نیز مصرف حداقلی را داریم پس برای رفع این نامتوازنی ضریبی به نام ضریب تقاضا در نظر می گیرند .

ضریب ذخیره مخزن : در هنگام مصرف آبگرم پس از مصرف 70 تا 75 درصد آبگرم داخل مخزن سرد می شود پس باید مقدار حجم مورد نظر را 25 تا 30 درصد بالاتر بگیریم تا این مشکل نیز حل شود که به این ضریب نیز ضریب ذخیره منبع گویند . مخزن کویل دار

جدول حداکثر آب گرم مصرفی

ضریب تقاضا*حداکثر مصرف در ساعت=مقدار واقعی مصرف آبگرم در ساعت

ضریب ذخیره منبع*ضریب تقاضا*حداکثر مصرف در ساعت =حجم منبع آبگرم

 

برای محاسبه مقدار بار حرارتی آبگرمکن مورد نیاز:

(Q=V*8.33*(T2-T1

 

Q = بار حرارتی آبگرمکن BTU/hr

V = مقدار واقعی مصرف آبگرم  GPM

8.33 = وزن مخصوص آب برحسب پاوند بر گالن

T = دمای آب وروردی و خروجی  F

 

 

محاسبه سطح حرارتی کویل ها:

 t/s دمای آب گرم کننده آب داخل مخزن کویل دار

حال با در دست داشتن این اطلاعات می توان منبع کویل دار مناسب برای ساختمان را انتخاب کرد .

قیمت مخزن کویل دار

جهت استعلام قیمت مخزن کویل دار می توانید با شرکت ناب زیست تماس بگیرید و از قیمت مخزن کویل دار با توجه به شرایط خوب مطلع شوید . 

سایر محصولات :

مخزن پلی اتیلن

مخزن تحت فشار

 

مخزن کویل دار تولید کننده مخزن کویل دار قیمت مخزن کویل دار 2017:05:23

مخزن دوجداره - قیمت منبع دوجداره

منبع دوجداره از نوع مبدل های حرارتی غیر مستقیم می باشند این آبگرمکنها که در اغلب ساختمانهای مجهز به تاسیسات مرکزی دیده می شوند که از دو استوانه تودرتو تشکیل شده است .
جنس منبع دوجداره :
جنس این مخازن از ورق گالوانیزه st37می باشند. چون این مخازن تحت فشار بالایی قرار نمی گیرند پس در نتیجه ضخامت ورق ها زیاد نمی باشد. انجام محاسبه و تعیین ضخامت صحیح ورق گالوانیزه مورد استفاده در ساخت منبع دوجداره، بر اساس ظرفیت فشار کار (فشار آب درون منبع) و همچنین رعایت استانداردهای بین المللی مخازن تحت فشار، صورت می گیرد. ضخامت متداولی که برای مخازن استفاده میشود برای مخزن بیرونی 2 تا 3 میلیمتر و برای مخزن داخلی 4 تا 5 میلیمتر .

 

مکانیزم گرم شدن آب در داخل منبع دوجداره:
آب داغ یا بخار خروجی از دیگ به جدار خارجی منبع ارسال شده است و با انتقال حرارتی که بین آب موجود در داخل مخزن و جداره بیرونی اتفاق می افتد باعث گرم شدن آب داخل مخزن می شود .برای اینکه به انتقال حرارت سرعت ببخشیم باید طول منبع دوجداره از قطر آن بیشتر باشد. برای جلوگیری از اتلاف های حرارتی نیز این مخزن را عایق بندی می کنند . راندمان حرارتی منبع دوجداره %95 می باشند.

منبع دوجداره

 

 

قسمت های مختلف منبع دوجداره :
قسمت داخلی یا همان مخزنی که آب سرد شهری وارد این فضا می شود.
قسمت میانی بین دوجداره که آبگرم یا بخار دیگ وارد این قسمت می شود.
مزایای منبع دو جداره:
ارزان بودن منبع دوجداره نسبت به سایر منبع حرارتی .
این منبع دارای افت فشار بسیار کم می باشند.
نیازی به اختصاص دادن پمپ سیرکولاتور برای گردش آب گرم ندارند.

مخزن دوجداره

معایب منبع دوجداره:
افت حرارتی منبع دوجداره نسبت به منبع کویل دار بیشتر است
استفاده از دو جداره که در صورت سوراخ شدن جداره داخلی کار تعمیر آن به سهولت انجام نمی شود .
نکاتی که در اتصال منبع دوجداره باید به آن دقت کرد :
باید شیر اطمینان فشار و دما حتما رو.ی منبع نصب شده باشد.
در ورودی آب شهری حتما از شیرهای یک طرفه استفاده کنیم
اتصالات روی منبع دوجداره :
بر روی مخزن داخلی منبع دو جداره اتصالاتی از قبیل : شیر اطمینان فشار و دما و و شیری برای برگشت آبگرم مصرفی
در تاسیسات بزرگتر بهتر است به جای استفاده از یک منبع دوجداره از 2 یا چندین منبع استفاده شود تا در صورت خرابی یکی از منبع مصرف کنندگان از آبگرم بی نصیب نباشند.
ظرفیت منبع کویل دار :
ظرفیت منبع کویل دار که بصورت متداول استفاده می شود 300 تا 2000 لیتر می باشد اما بیشتر مصرف کنندگانی که حجم مصرفی آنها از 1000 لیتر بالاتر است از منبع کویل دار استفاده می کنند دلیل آن هم این است که در حجم های بالا قطر منبع دو جداره بالا رفته و باعث می شود انتقال حرارت به خوبی صورت نمی گیرد و آبگرم مورد نیاز با دمای مشخص را نمی توانند دریافت کنند.
رنگ آمیزی منبع دوجداره :
بعد از تمیز کاری و سند پلاست انجام رنگ اپوکسي به ضخامت 140 ميکرون و يا زينکای سرد ( حتي در صورت استفاده از ورقهای گالوانيزه ) در محل جوشکاريها منبع دوجداره الزامي است.

محاسبه ظرفیت منبع دوجداره :
برای محاسبه ظرفیت منبع کویل دار باید ابتدا یک برآوردی از میزان آب گرم مورد نیاز را با توجه به جداول مربوطه بدست آورد بعد از بدست آوردن حجم منبع باید در ضریب تقاضا و ضریب ذخیره منبع را نیز در آن ضرب کرد تا مقدار واقعی آبگرم مصرفی را بتوان بدست آورد.
ضریب تقاضا*حداکثر مصرف در ساعت=مقدار واقعی مصرف آبگرم در ساعت
ضریب ذخیره منبع*ضریب تقاضا*حداکثر مصرف در ساعت =حجم منبع آبگرم
برای محاسبه مقدار بار حرارتی آبگرمکن مورد نیاز:
Q=V×8.33×(T_2-T_1 )
Q بار حرارتی مورد نیازBTU/hr
V حجم منبع GPM
Q=U×F×(T_2-T_1 )
Q بار حرارتی مورد نیاز Kcal/h
U ضریب انتقال حرارت با توجه به جنس و ضخامت ورق های گالوانیزه
T درجه حرارت آب ورودی شهری و خروجی آبگرم C
با توجه به محاسبه حجم آبگرم مورد نیاز و بار حرارتی مورد نیاز می توانیم آبگرمکن مورد نیاز خود را انتخاب کنیم .

قیمت منبع دوجداره

جهت استعلام قیمت منبع دوجداره و مخزن دوجداره اعم از قیمت منبع دوجداره موتورخانه ، مخزن دوجداره موتورخانه ، منبع دوجداره تحت فشار ، مخزن دوجداره تحت فشار و یا قیمت منبع دوجداره کویل دار و قیمت مخزن دوجداره کویل دار با همکاران ما تماس بگیرید .

 سایر محصولاتی که در مجموعه کارخانجات ناب زیست تولید می گردد .

مخزن پلی اتیلن

مخزن دفتی

مخزن پلی پروپیلن

منبع کویل دار

منبع دوجداره مخزن دوجداره منبع دوجداره تحت فشار مخزن دوجداره تحت فشار منبع کویل دار مخزن کویلدار منبع دوجداره موتورخانه مخزن دوجداره موتورخانه قیمت منبع دوجداره 2017:05:27

بویلربخار ، دیگ آبگرم - قیمت بویلربخار

بویلر یا دیگ چیست ؟


بویلر یا دیگ یکی از اصلی ترین تجهیزات در موتورخانه ها و تاسیسات صنعتی می باشد که مهم ترین عملکرد آن افزایش دمای یک سیال تا حد مشخصی بنا به هدف کل سیستم، جهت مصارف مختلف می باشد. بویلر ها از جهت نوع سیال انواع مختلفی دارند که پر مصرف ترین و متعارف ترین انواع آن بویلر آبگرم، بویلر بخار و بویلر روغن داغ می باشد. از محصول خروجی بویلر ها در مصارف مختلفی مانند نیروی محرکه لوکوموتیوها، تولید نیروی الکتریسیته، انتقال انرژی به مبدل های حرارتی، انتقال حرارت به منابع کویل دار و .... استفاده می گردد.
ایده دیگ بخار اولین بار در سال 1712 توسط توماس نیوکومن مطرح شد. ولی جیمز وات طی سال های 1764 الی 1781 آنچنان تغییرات مهم و بهینه ای همچون محفظه جداگانه تراکم بخار، عایق بندی، سیلندر بخار و .... در ماشین اولیه نیوکومن اعمال و ابداع نمود که میتوان او را مخترع دیگ بخار دانست. در نهایت در سال 1775جیمز وات و ماتیو بولتن شرکتی تاسیس نمودند که این شرکت با نام تجاری وات – بولتن طی 25 سال به بزرگ ترین تولید کننده ماشین های بخار تبدیل شد.

اجزا موتورخانه آبگرم

تاریخچه دیگ بخار:

جیمز وات را می توان مخترع اصلی ماشین بخار دانست که یکی از چهرهای سرشناس انقلاب صنعتی بوده . سازنده اصلی ماشین بخار الکساندریا در قرن اول میلادی بود . در سال 1698 ساوری ماشینی شبیه به ماشین بخار الکساندریا ساخت برای تلمبه کردن آب و در نهایت در سال1712 نیوکمن مدل پیشرفته تر ماشین بخار را ثبت کرد ولی جیمزوات در سال 1764 در حالی که در حال تعمیر یک ماشین بخار نیوکمن بود توانست با ایجاد یک محفظه جداگانه تراکم بخار و همچنین عایق بندی و ... اختراع ماشین بخار را عملا به نام خود ثبت کند . از این رو در سال های بعد از تولید ماشین بخار بسیاری از افراد به سمت استفاده از ماشین بخار راغب شدند.

بازدهی دیگ بخار:

راندمان بویلر بین 65 و 85 درصد قابل تغییر می باشد همواره باید در تلاش باشیم تا از به هدر رفتن انرژی جلوگیری کنیم تا راندمان دیگ در بالاترین حد خود قرار بگیرد.

در دیگ بخار با توجه به قوانین بقا انرژی انرژی نه از بین می رود و نه بوجود می آید بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر پیدا می کند به طور مثال در دیگ بخار مقدار انرژی موجود که از سوختن گاز ،گازوئیل و یا زغال سنگ حاصل می شود با مقدار انرژی موجود در بخار و اتلاف انرژی حرارتی برابر است .

منابع اتلاف حرارتی دیگ بخار:

بیشترین اتلاف حرارتی از طریق دود کش اتفاق می افتد که در بدترین حالت 30 الی 35 درصد از انرژی اولیه از دودکش خارج می شود دلیل این اتلا ف انرژی از دودکش مورد زیر می باشد:

 • اتلاف حرارت به دلیل گاز خشک
 • اتلاف حرارت به دلیل رطوبت موجود در سوخت
 • اتلاف حرارت به دلیل آب ناشی از احتراق هیدروژن

با کاهش دادن موارد بالا می توانیم به راحتی اتلاف انرژی را تا حد بالایی پایین بیاوریم

راهکارهای به حداقل رساندن اتلاف انرژی از طریق دودکش:

 • کاهش هوای اضافی
 • سطوح انتقال حرارت باید همیشه تمیز باشند
 • استفاده از تجهیزات بازیافت حرارتی
 • کنترل نفوذ هوا به داخل دیگ بخار

 

اتلاف حرارت دیگ بخار از طریق تشعشع :

مقداری از گرمای ناشی از احتراق از طریق تشعشع از دیواره های دیگ بخار به بیرون درز پیدا می کند که برای جلوگیری از این عمل باید از عایق بندی مناسب استفاده کرد در صورتیکه از عایق مناسب استفداه کنیم مقدار اتلاف حرارتی بسیار کاهش پیدا خواهد کرد همانگونه که در جدول زیر مشاهده می فرمایید.

توان حرارتی دیگ

اتلاف حرارتی ناشی از تشعشع

100000 کیلو بخار در ساعت

0.5%

50000 کیلو بخار در ساعت

0.7%

25000 کیلوبخار در ساعت

0.9%

 

دسته بندی بویلر ها


عوامل مختلفی در دسته بندی بویلر ها مطرح می باشد که در ادامه عنوان میشود:
1 – دسته بندی بویلر بر اساس محل مصرف :
بویلر تولید نیروی الکتریسیته مثل ژنراتور ها
بویلر تولید نیروی محرکه مثل لوکوموتیوها
بویلر انتقال حرارت (گرمایش) مثل منبع کویل دار
بویلر انتقال انرژی مثل مبدل های حرارتی
2 – دسته بندی بویلر بر اساس فشار کاری :
بویلر فشار پایین و بویلر فشار متوسط
بویلر فشار بالا
بویلر با فشار فوق بحرانی
3 – دسته بندی بویلر بر اساس محل تولید بخار یا محل قرارگیری آب :
بویلر واتر تیوب یا بویلر لوله آبی (Water Tube)
بویلر فایر تیوب یا بویلر لوله آتشی (Fire Tube)
در بویلر های واترتیوب، آب درون لوله ها جریان دارد و آتش یا گازهای حاصل از احتراق در فضای داخل دیگ گردش کرده و به صورت مستقیم با لوله های انتقال آب برخورد و سبب افزایش دمای آب تا مقدار تعیین شده سیستم میگردند. بویلرهای واتر تیوب برای کار در فشارهای بالا طراحی و ساخته می شوند.
بویلر های فایر تیوب حاوی لوله های بلند از جنس فولاد می باشند که بر عکس بویلر واترتیوب گاز های حاصل از احتراق یا آتش در درون این لوله ها جریان دارند که آب درون دیگ که لوله ها از میان آن عبور می کنند را گرم می کنند. از آنجایی که بویلر های فایرتیوب از استوانه های جدار نازک ساخته می شوند تحمل فشار های بالا را ندارند.
4 – دسته بندی بویلر بر اساس نوع سوخت تغذیه
مایع
جامد
گاز
برقی
امروزه به طور عمده سوخت بویلر ها را گاز طبیعی تشکیل می دهد.
5 – دسته بندی بویلر بر اساس تعداد پاس ( تعداد گذر دود) :
بویلر یک پاس
بویلر دو پاس
بویلر سه پاس
بویلر چهار پاس
بویلر کوره برگشتی
عمده ترین و پرکاربرد ترین نوع بویلرها در مصارف خانگی و تجاری بویلر های سه پاس و بویلر کوره برگشتی می باشند.
بویلر های تک پاس اولین نسل بویلر های تولیدی بوده که گازهای حاصل از احتراق تنها یکبار مسیر داخل دیگ را طی می کنند و سپس از مسیر دودکش تعبیه شده خارج می شوند. نیروی محرکه لوکوموتیو های بخار از طریق بویلر یا دیگ بخار تک پاس تامین می گشت.
بویلرهای دو پاس همانگونه که از نامشان پیداست آتش یا گاز حاصل از آن دو مرتبه مسیر داخل دیگ را قبل از خروج طی می کنند و در تولید آبگرم با دماهای زیر 100 درجه کاربرد دارند.
بویلر سه پاس برای تولید آبگرم و بخار کاربرد دارد که گازهای داغ سه بار داخل دیگ گردش میکنند که بسیار پرکاربرد و بهینه می باشند.
بویلر های چهار پاسه بیشتر در تولید بخار در حجم های بالا مثل پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و سایر مصارف صنعتی سنگین کاربرد دارند.
بویلر های کوره برگشتی نوعی از بویلر های دوپاسه می باشند که عملکرد آن بدین صورت است که گازهای داغ احتراق پس از دو بار گذر از دیگ، دوباره وارد مسیر لوله ها شده و سپس از دودکش های بویلر خارج می شود.
6 – دسته بندی بویلر بر اساس محل تماس آب با دیگ (در بویلر های فایر تیوب کاربرد دارد)
Wet back
Dry back
بویلرهای وت بک یا دیگ پشت تر دارای راندمان کاری بالاتر و همچنین افت حرارتی کمتر نسبت به دیگ های پشت خشک یا درای بک هستند که در نتیجه قیمت بالاتری نیز خواهند داشت. امروزه طراحی و ساخت بویلر درای بک منسوخ شده است.
7 - دسته بندی بویلر بر اساس از نظر نحوه ساخت :
ساخت در محل (Field erected)
ساخت در کارخانه (Workshop assembled)

اجزاء موتورخانه بخار

 استاندارد بویلر ها

در طراحی و ساخت بویلر ها استاندارد های مختلفی مطرح می باشد که رایج ترین آنها عبارت اند از :
استاندارد ملی ۴۲۳۱ : موضوع مورد بحث بویلر ها (دیگ بخار)
بویلر ها و دیگ بخار مشمول استاندارد ۴۲۳۱ موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران هستند که این استاندارد ترجمه انگلیسی BS2790 می باشد که شامل بخش هایی همچون کلیات، مواد، طراحی، عملیات حین ساخت به غیر از جوشکاری ،مهارت و ساخت در جوشکاری ،بازرسی و آزمایش فشار ،ارائه مدارک و نشانه گذاری می باشد.
استاندارد BS2790 : بویلر ها و دیگ بخار
این استاندارد یکی از استاندارد های بین المللی مطرح در کل جهان که موسسه British Standard Institution یا BSI منتشر کرده است.
استاندارد ملی ۷۹۱۱ : دیگ و بویلر آب گرم
این استاندارد جزو مصوبات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران بوده که ترجمه ای از آیین نامه BS 2790 می باشد و شامل سر فصل هایی مانند کلیات، مواد و تنش طراحی، طراحی، تولید و مهارت ساخت، اتصالات و تجهیزاتی که روی دیگ نصب می شود، تجهیزات احتراق، کنترل های خودکار و تجهیزات الکتریکی، بازرسی و نشانه گذاری می باشد.
استاندارد ۱۳۷۸۲ :
این آیین نامه شامل مشخصات فنی و روش آزمون تعیین معیار مصرف انرژی و دستور العمل برچسب انرژی دیگ های بخار می باشد. این استاندارد مربوط به میزان مصرف انرژی دیگ های بخار است.

انواع بویلرهای تولیدی گروه ناب زیست :

بویلر فولادی بخار سه پاس افقی Three Pass Steam Boiler
بویلر آبگرم سه پاس Three Pass Hot Water Boiler
بویلر آبگرم کوره برگشتی Reverse Fired Hot Water Boiler
بویلر آبگرم فایرباکس Fire Box Hot Water Boiler
بویلر آبگرم چگالشی Condensing Hot Water Boiler
بویلر آبگرم واترتیوب Water Tube Hot Water Boiler
بویلر بخار ایستاده Standing Steam Boiler
بویلر آبگرم برقی Electric Hot Water Boiler
بویلر روغن داغ Hot Oil Boiler
بویلر بخار واترتیوب Water Tube Steam Boiler

و در ادامه به تعریف های دیگری از دیگ و بویلر، کاربردها و ... می پردازیم . 

بویلر واتر تیوب یا بویلر لوله آبی Water Tube Boiler


اساس کار بویلر واتر تیوب بدین صورت است که آب (سیال گرم شونده) درون لوله ها جریان دارد و آتش یا گازهای داغ حاصل از احتراق در درون دیگ به طور مستقیم به لوله برخورد می کند و باعث افزایش دمای آب درون لوله های بویلر تا حد مشخص شده برای سیستم می گردد. بویلر واتر تیوب یا دیگ لوله آبی از یک اتاقک احتراق تشکیل یافته که توسط لوله ها که از قسمت تحتانی به درام آب و از قسمت فوقانی به درام بخار متصل می گردد محصور شده است. به این لوله ها لوله های آتشخوار اطلاق می گردد.
در بویلر واتر تیوب این قابلیت وجود دارد که استراکچر دستگاه تغییراتی نسبت به ساختار عمومی بویلر ها داشته باشد. برای مثال درام ها می تواند ورتیکال یا هوریزینتال نصب شوند یا لوله های آتشخوار میتوانند صاف یا خمیده در جای خود قرار گیرند.
مشخصات و ساختار دیگ های لوله آبی یا بویلر واتر تیوب سبب شده است که بتوان از این نوع بویلر ها در فشار های بالا (فشار بالاتر از 100 بار) بهره برد و بر خلاف بویلر های فایر تیوب جهت کار در دما ها و فشار های بالا طراحی و ساخته می شوند. به طوری که در نیروگاه ها یا پالایشگاه ها، بویلر های واتر تیوب در دمایی بالغ بر 550 ° C و فشاری معادل 150 بار به تولید بخار مشغولند.
در دیگ های لوله آبی یا بویلر واتر تیوب بر اساس قانون استوانه های جداره نازک، با کاهش قطر لوله یا استوانه، تحمل فشار در ضخامت برابر، بیشتر می شود که میتواند فشار بالاتری را نسبت به سایر انواع (مثل بویلر فایر تیوب) تحمل نماید.
در بویلر های واتر تیوب با نصب ملحقاتی همچون دی اریتور، اکونومایزر، منبع کندانس، سختی گیر میتوان عمر مفید دستگاه و همچنین راندمان سیستم را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش داد. به طور کلی بویلر واتر تیوب می تواند راندمان حرارتی معادل 95 درصد داشته باشد. از این رو در اغلب مصارف صنعتی سنگین، نیمه سنگین و گرمایش ساختمان های مسکونی و تجاری و ... می توان از دیگ واتر تیوب با راندمان قابل قبول استفاده نمود.

مزایای استفاده از بویلر واتر تیوب

- تنوع سوخت تغذیه
- کیفیت خروجی بخار مطلوب
- حجم خروجی بخار زیاد
- ضریب انتقال حرارت بیشتر
- تولید بخار سوپر هیت
- سیکل کوتاه تولید بخار

معایب و محدودیت های بویلر واتر تیوب

- بالا بودن هزینه تمام شده تولید این نوع بویلر
- پیچیده بودن استراکچر بویلر واتر تیوب و در نتیجه پیچیدگی و دشواری تعمیرات آن نسبت به سایر انواع دیگ
- زمان بر بودن تعمیرات اساسی
- بالا بودن هزینه تعمیرات نسبت به سایر انواع بویلر
- استفاده از بویلر واتر تیوب در صنایع کوچک و متوسط، اقتصادی و مقرون به صرفه نمی باشد.


مکانیزم بویلر بخار واتر تیوب | دیگ لوله آبی

در بویلر واتر تیوب، آبی که در لوله ها جریان دارد از درام پایینی بویلر وارد دیگ می شود که این آب گرمای حاصل از احتراق را جذب نموده و دمایش افزایش می یابد تا به بخار تبدیل شود. بخار تولیدی به داخل درام یا همان کلکتور موجود در قسمت فوقانی بویلر وارد شده و اصطلاحا بخار اشباع تولید میگردد. مرحله بعد تبدیل بخار اشباع به بخار سوپر هیت* می باشد که این پروسه توسط سوپر هیتر ها میسر می گردد. در نهایت بخار سوپر هیت به واحد مصرف کننده جهت مصارف مختلف انتقال می یابد.
*تعریف بخار سوپر هیت:
هنگامی که بخار اشباع تولید شده در بویلر با سطوحی با دماهای بسیار بالاتر تماس پیدا کند، دمای بخار تولید شده به دمای بالاتر از دمای تبخیر آب افزایش خواهد یافت. بنابر این بخار سوپر هیت بخاری است که در فشارهای خاص از نقطه جوش H2O دمای بالاتری دارد. باید به این نکته توجه داشت اگر بخار تولیدی حاوی آب باشد سوپر هیت نمودن بخار میسر نخواهد شد زیرا افزایش دما تبخیر قطرات آب را در پی خواهد داشت. راه حل استفاده از یک مبدل حرارتی می باشد. این مبدل میتواند یا جزئی از سیستم بویلر باشد یا به صورت جداگانه نصب گردد.
بخار سوپرهیت در کاربردهای خاصی استفاده می شود، بعنوان مثال در توربین های بخار از بخار سوپرهیت جهت عبور از نازل ها و هدایت به سمت رتور استفاده شده که منجر به چرخش رتور می شود. از آنجائیکه انرژی لازم فقط از طریق بخار تامین می شود، بنابراین بخار خروجی از رتور دارای انرژی کمتری خواهد بود.
راه های ورود آب تغذیه به بویلر واتر تیوب
- آب به صورت مستقیم وارد درام می شود.
- پس از پیش گرمایش توسط اکونومایزر ها (Economizer) وارد درام می شود.
- بخار سوپر هیت پس از چرخش در منبع کندانس و تبدیل دوباره به آب وارد درام می شود.
استفاده دوباره از بخار سوپر هیت پس از تولید کار، یک روش برای بهینه تر کردن سیستم و صرفه جویی در منابع تجدیدناپذیر می باشد.

 

بویلر فایر تیوب | دیگ لوله آتشی | Fire Tube Boiler

بویلر فایر تیوب یکی از اصلی ترین و پر مصرف ترین انواع بویلر بوده و به عنوان نسل سوم بویلر ها شناخته می شوند. در این بویلر ها تعدادی لوله فولادی طویل که گازهای داغ یا دود حااصل از احتراق در آن جریان دارد تشکیل یافته است. در اطراف این لوله ها داخل دیگ، آب جریان دارد که این آب توسط لوله ها احاطه شده و تا دمای کاری سیستم که می تواند برای تولید بخار یا آبگرم و ... تنظیم شده باشد، دمای آب را افزایش می دهد. مزیت بویلر فایر تیوب نسبت به نسل های قبل خود (مانند بویلر دودکش بزرگ) وجود تعداد زیادی تیوب کوچک، که این تیوب ها توانایی ایجاد سطح حرارتی بسیار بیشتر در همان حجم کلی مخزن بویلر، می باشد. بویلر های فایر تیوب به صورت افقی و عمودی و اغلب به شکل استوانه ای ساخته می شوند.

مکانیزم بویلر فایر تیوب

در بویلر های فایر تیوب سوخت تغذیه در یک محفظه آتش(Fire box) سوخته و گاز های داغ و دود حاصل از احتراق، وارد تعدادی تیوب آتش (Fire Tubes) یا فلو(Flue) شده و در نهایت طی برخورد با آب موجود در مخزن، تولید بخار اشباع (Saturated Steam) یا آبگرم در دمای مشخص خواهد کرد. بخار تولید شده در بالاترین نقطه ی بویلر به نام گنبد دیگ (Steam dome) ذخیره و جمع آوری می شود. همچنین در دیگ های آبگرم، آبگرم یا آب داغ تولید شده در یک سیستم بسته توسط پمپ های سیرکولاتر (Circulation Pump) به گردش در می آید.

دسته بندی بویلر فایر تیوب (دیگ لوله آتشی) بر اساس تعداد گذر دود

بویلر فایر تیوب در 5 مدل مختلف می باشد که در زیر می توانید با آنها آشنا شوید:

بویلر فایر تیوب تک گذر

بویلر های تک پاس اولین نسل بویلر های تولیدی بوده که گازهای حاصل از احتراق تنها یکبار مسیر داخل دیگ را طی می کنند و سپس از مسیر دودکش تعبیه شده خارج می شوند. نیروی محرکه لوکوموتیو های بخار از طریق بویلر یا دیگ بخار تک پاس تامین می گشت. این نوع دیگ ها عملا در چرخه تولید هیچ سهمی ندارند.


بویلر فایر تیوب دو پاس

بویلرهای دو پاس همانگونه که از نامشان پیداست آتش یا گاز حاصل از آن دو مرتبه مسیر داخل دیگ را قبل از خروج طی می کنند و در تولید آبگرم با دماهای زیر 100 درجه کاربرد دارند. بویلر فایر باکس دو پاس راندمان پایینتری نسبت به سایر انواع بویلر ها دارد و بیشتر از نوع درای بک ساخته میشود که مثل سایر انواع بویلر درای بک تولید آن از رده خارج است.


بویلر فایر تیوب کوره برگشتی

بویلر های کوره برگشتی نوعی از بویلر های دوپاسه می باشند که عملکرد آن بدین صورت است که گازهای داغ احتراق پس از دو بار گذر از دیگ، دوباره وارد مسیر لوله ها شده و سپس از دودکش های بویلر خارج می شود. راندمان دیگ کوره برگشتی از دیگ دو پاس بیشتر بوده و می تواند تا 80 در صد راندمان داشته باشد. در بویلر فایر تیوب کوره برگشتی استفاده از اکونومایزر ها به بهینه سازی سیستم و افزایش راندمان کمک خواهد کرد.


بویلر فایر تیوب سه پاس

بویلر سه پاس برای تولید آبگرم و بخار کاربرد دارد که گازهای داغ سه بار داخل دیگ گردش میکنند که بسیار پرکاربرد و بهینه می باشند. بویلر سه پاس این توانایی را دارد با راندمان ماکزیمم 89 درصد در سیستم تولید بخار یا آبگرم نماید. به هر دو حالت وت بک و درای بک ساخته می شوند.


بویلر فایر تیوب چهار پاس

بویلر های چهار پاسه بیشتر در تولید بخار در حجم های بالا مثل پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و سایر مصارف صنعتی سنگین کاربرد دارند. این پاس چهارم اضافی به این دلیل به سیستم اضافه شده که بویلر توانایی افزایش سطح حرارتی را به نسبت سطح حرارتی سه پاس، دارا باشد.

دسته بندی بویلر فایر تیوب (دیگ لوله آتشی) بر اساس تماس آب با پشت دیگ
بویلر فایر تیوب وت بک Wet Back Fire Tube Boiler
بویلر فایر تیوب درای بک Dry Back Fire Tube Boiler

 

بویلر فایر تیوب وت بک

در بویلر وت بک، گازها و دود های حاصل از احتراق وارد محفظه ای با شعاع بزرگ تر از راپر یا کوره که توسط آب احاطه شده است، می شود. در این محفظه گاز ها با انتقال حرارت کاهش دما پیدا کرده و سپس وارد فازهای بعدی بویلر (پاس دوم و ...) می شود. می توان اثبات نمود این چرخش سبب افزایش چشمگیر راندمان و افزایش عمر قطعات بویلر به خصوص لوله ها می گردد.

بویلر فایر تیوب درای بک

در بویلر درای بک یا دیگ پشت خشک، گاز های حاصل از احتراق در محفظه ای هم تراز با لوله های پاس بعدی ( پاس دوم و سوم ) در محل انتهای بویلر قرار گرفته و محبوس می شوند. بر خلاف دیگ پشت تر، گازها در دمای نسبتا بالاتری وارد پاس دوم می گردند که همین امر سبب کاهش چشمگیر راندمان و کاهش عمر قطعات و اجزای بویلر مانند طاقچه ها، لوله ها، درب انتهای دیگ و ... می شوند. لذا به علت معایب ذکر شده تولید این نوع بویلر رو به کاهش و عملا منسوخ می باشد.

مزایای بویلر فایر تیوب | دیگ لوله آتشی

- راندمان کاری بالا نسبت به هزینه تمام شده ساخت
- کوتاه بودن زمان ساخت و امکان تولید با تیراژ بالا
- حمل و نقل آسان
- طرز کار و اپراتوری ساده و آسان دستگاه


معایب بویلر فایر تیوب | دیگ لوله آتشی

- سایز بزرگتر بویلر فایر تیوب نسبت به بویلر واتر تیوب در ظرفیت مشابه که علت آن کم بودن ضریب انتقال حرارت در حالتی است که گاز حاصل از احتراق در درون لوله جریان دارد، می باشد.
- امکان استفاده از سوخت های جامد در دیگ لوله آتشی وجود ندارد و برای این منظور باید از بویلر های لوله آبی یا واتر تیوب استفاده نمود.
- مدت زمان بهره گیری دستگاه یا اصطلاحا Uptime در این بویلر ها زیاد می باشد. علت آن نیز حجم زیاد آب ورودی در اطراف تیوب های آتش می باشد.
- در صورت استفاده از خروجی بخار بویلر در مصارف حساس، به علت عدم استفاده از درام در بویلر فایر تیوب، این بویلر ها کارایی نخواهند داشت. زیرا بخار تولیدی حاوی مقادیری آب خواهد بود که در نتیجه بخاری با کیفیت پایین طلقی می گردد.
- در بویلر های فایر تیوب به علت محدودیت در محل نصب سوپر هیتر که معمولا در فضایی بین تیوب های آتش نصب می گردد، امکان تولید بخار سوپر هیت شده بهینه و ایده آل وجود ندارد. زیرا در این حالت بخار سوپر هیت شده شرایط مناسب جهت مصرف در صنایع حساس را نخواهد داشت. لذا بویلر های فایر تیوب برای تولید بخار اشباع (Saturated Steam) مناسبتر می باشد و برای تولید بخار سوپر هیت با کیفیت باید از بویلر واتر تیوب یا دیگ لوله آبی بهره برد.
- در حالتی که نیاز به بالا بردن فشار کاری کل سیستم وجود داشته باشد، بویلر فایرتیوب دارای ضعف می باشد. عموما تیوب پلیت به علت عدم انعطاف پذیری ناشی از افزایش ضخامت جداره کوره برای جبران افزایش فشار، تنش زیادی را متقبل شده و تضعیف میگردد.

 بویلر چیست ؟

دیگ بخار یا در واقع همان بویلر ( Boiler ) در تعریف دیگ بخار باید گفت : یک منبع بسته که در آن بخار آب جهت استفاده در خارج از آن توسط گرمای ناشی از احتراق سوخت تولید می‌شود. این گرما توسط مشعل تامین می گردد . بخار به دلیل میزان گرمای نهان تبخیری که آب دریافت می کند تا به بخار تبدیل شود،  توان حمل میزان انرژی بالاتری را نسبت به آب دارد .دیگ های بخار در محلی به نام موتورخانه ی بخار قرار می گیرد. داخل دیگ بخار شامل دو قسمت ، طرف آتش و طرف آب است . سطح گرمایی دیگ بخار به جمع تمامی سطح ها در طرف آتش دیگ بخار گفته میشود . کلیه بخش‌های داخلی و تحت فشار یک دیگ بخار از آلیاژهای آهنی تولید می‌شوند . دیگ‌ های بخار از نظر نوع جنس به دو دسته چدنی و فولادی تقسیم می‌شوند . دیگ بخار چدنی جهت تولید بخار کم فشار تولید می‌شود . اکثر دیگ‌های بخار از نوع فولادی هستند.

برای راه‌اندازی اولیه یک دیگ بخار، تنها چند مؤلفه کلیدی مورد نیاز است. تانک مهمترین است به این دلیل که این ظرف استیل غیر قابل نفوذ به هوا و یا آهنی شکل آب را نگه می‌دارد و آن را تبدیل به بخار خواهد کرد. المنت گرم کننده که معمولا برای ایجاد گاز، نفت و بخار تحت فشار در زیر تانک وجود دارد. سوپاپ بخار یک دهانه کوچکی در بالای تانک دارد که معمولا یه یک لوله نصب شده است. بیشتر دیگ‌های بخار فشار بالا دارای دودکشی هستند که کمک به خروج گرمای اضافی از سیستم می‌کند.

اهمیت فزاینده ديگ های بخار در کارخانه جات و لزوم تعمیر و نگهداری و راهبری دقیق آنها ، جهت دستیابی به تولید صنعتی ، بر هیچ کس پوشیده نیست . همچنین وجود افراد متخصص و آشنا به عملکرد مجموعه های مولد بخار و حرارت نیز، جهت بهره برداری منظم و مستمر از ديگهای بخار اجتناب ناپذیر به نظر می رسد .

برای مشاوره و سفارش دیگ بخار تماس بگیرید :

021-88721092

از موارد استفاده دیگ بخار یا همان بویلر بخار می توان به سونای بخار، خشک شویی ها، بیمارستان ها، هتل ها ، سیستم های گرمایش ساختمان ، صنعت چرم سازی ، صنایع مواد غذایی ، نیروگاه ها و... اشاره نمود .

انواع دیگ بخار : دیگ های بخار اصولا در سه نوع واترتیوب ( دیگ بخار لوله آبی ) و فایرتیوب ( دیگ بخار لوله آتشی ) و طرح ترکیبی ساخته می شوند . انواع دیگ بخار واترتیوب یا لوله آبی اکثرا در صنایع تامین نیرو مانند نیروگاه های تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد و دیگ های بخار لوله آتشین یا فایرتیوب در صنایعی که بیشتر نیاز به تولید بخار اشباع دارند مانند صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند .

دیگ بخار

یکی از مهم ترین نکات در طراحی و تولید دیگ بخار، منطبق بودن کلیه قسمت های ساخت ، اجرا ، قطعات ، کنترل ، دسترسی ، تست و ... با استانداردهای مدوّن و شناخته شده و همچنین نقشه های اجرایی ساخت و طراحی بویلر از برندهای تایید شده بین المللی است ، به عبارت دیگر صرف بهره گیری از نوع مرغوب فولادهای آلیاژی و لوله های آتش خوار گفته شده در بالا به تنهایی نمی تواند تضمین کننده عملکرد ، راندمان و طول عمر مفید بویلر باشد ، بلکه لازم است ساخت بویلر با استفاده از نقشه های تایید شده و نیز به روشهای تعریف شده و مورد قبول استانداردهای بین المللی انجام پذیرد . این نکته تا آنجا اهمیت دارد که ساخت بویلر بدون نقشه های مدوّن و تایید شده به هیچ وجه قابل توجیه نیست .

برای مشاوره و سفارش دیگ بخار تماس بگیرید :

021-88721092

قبل از خرید به نکات زیر توجه کنید :

قابلیت دسترسی به قسمت های گوناگون بویلر و وجود دریچه های هدهول- هندهول-منهول در قسمت های مختلف جهت سرویس های دوره ای و حتی تعویض احتمالی تیوپهای معیوب.

ابعاد کامل دیگ بخار با تجهیزات جانبی و وزن آنها جهت ورود به موتورخانه و نصب در محل بررسی گردد.

در موتورخانه هایی که از دیگ بخار استفاده می گردد حتما از دستگاه های سختی گیر یا رسوب زدا و دی اریتور در مسیر آب تغدیه دیگ استفاده گردد. حداکثر سختی آب مجاز دیگهای بخار 20PPM می باشد.

علل خرابی اغلب دیگ های بخار:

دیگ های بخار و تجهیزات جانبی آن ممکن است دچار انواع خرابی های مختلف شوند که به تعدادی از این عوامل خرابی اشاره می کنیم:

 • خوردگی که عامل خرابی بسیاری از تجهیزات فلزی می باشد که در دیگ های بخار نیز یکی از عوامل مهم در خرابی دیگ بخار می باشد.
 • تحولات مکانیکی که شامل ترک خوردگی حاصل از خوردگی
 • پدیده شکست : این پدیده اغلب به دلیل خستگی ناشی از تنش های مختلف اتفاق می افتد .
 • اعوجاج که دلیل اصلی آن انبساط گرمایی می باشد.

 

بیشتر خرابی هایی که در دیگ بخار رخ می دهد اغلب در قسمتی است که تحت فشار قرار می گیرد پس باید در هنگام ساخت در قسمت های تحت فشار دقت کافی به عمل آورد و بعد از ساخت نیز آزمایش های مربوط به تست هیدروستاتیک و جوش را انجام داد تا از بی عیب بودن محصول تولیدی اطمینان حاصل شود.

بعد از ساخت دیگ بخار باید اپراتوری برای بازرسی های مداوم و تعمیرات و نگهداری دیگ بخار حاضر باشد تا بررسی های لازم را انجام دهد.

مواردی که در پرونده یک دیگ بخار باید ذکر شود:

 • فشار و دمای کاری
 • قدرت خروجی در حالت عادی
 • ترکیب سوخت
 • مقدار هوای وارده برای احتراق
 • حداقل و حداکثر تقاضا برای بخار
 • مقدار مواد شیمیایی افزوده شده به آب تغذیه
 • مقدار آلودگی موجود در آب و نوع آن
 • زمان های پاک کردن سطوح جانبی آتش و آب
 • دمای دود
 • مصرف آب جبرانی
 • فشار گاز

  

دیگ های بخار موجود در موتورخانه اصولا باید به صورت سالانه و روزانه تعمیر و نگهداری شوند.

مواردی که در بازرسی های سالانه باید به آن توجه کرد:

 • بازرسی دیگ و تجهیزات جانبی
 • بررسی مواردی که در پرونده دیگ ثبت شده
 • تعمیر و نگهداری و تمیز کردن مشعل
 • بازبینی آجرهای نسوز
 • پاکسازی لوله های آتش خوار و لوله دود
 • بررسی کیفیت احتراق
 • بررسی کنترل های آب تغذیه
 • و...

 

قیمت و خرید دیگ بخار

قیمت دیگ بخار با توجه به معیار های مختلف از جمله ظرفیت و قدرت تعیین میگردد بنابراین برای استعلام قیمت بخار و خرید می توانید با شرکت ناب زیست تماس بگیرید و دیگ بخار خود را سفارش دهید . محصول سفارشی شما در کمترین زمان ممکن تولید و ارسال می گردد .

ضد عفونی کردن خاک با بخار بویلر

عمده ترین روش های ضد عفونی غیر شیمیایی خاک استفاده از تابش خورشید و استفاده از بخار آب می باشد. مکانیزم عمل بدین صورت است که با افزایش دمای محیط و خاک تا یک دمای معین آفات و امراض به طور انتخابی حذف و ارگانیزم های مفید خاک باقی مانده و نسبت به عوامل بیماری زا مقاوم تر می شوند. برای مثال بیماری هایی نظیر قارچ، نماتد، و باکتری ها در دمای 60 درجه سلسیوس به مدت 30 دقیقه، قادر به ادامه فعالیت نبوده و نابود می شوند ولی در همین دما بسیاری از ارگانیزم های خاک زنده مانده و فعالیت می نماید.
برای ضد عفونی کردن خاک با استفاده از بخار آب، از دستگاه بویلر بخار یا دیگ بخار استفاده می شود. بدین نحو که بخار مورد نیاز توسط بویلر تولید شده و به داخل بستر خاک وارد می شود. هنگامی که ذرات بخار آب به مرحله میعان میرسند و تبدیل به مایع می شوند میزان حرارت بیشتری نسبت به آب داغ آزاد می کنند. لازم به توضیح است هنگامی که یک گرم بخار آب به میزان یک درجه سانتیگراد خنک می شود، حداقل 540 کالری انرژی حرارتی آزاد می شود، این در حالی است که با سرد شدن یک درجه ای یک گرم آب، فقط مقدار یک کالری حرارت آزاد می شود. برای افزایش دمای خاک به حجم یک متر مکعب به میزان یک درجه سلسیوس 480 کالری انرژی مورد نیاز است.

نقاط قوت استفاده از دیگ بخار برای ضد عفونی کردن خاک

حذف همه آفات و امراض توسط بخار
زمان کوتاه پس از عملیات استریل جهت ادامه کشت
حداقل مضرات برای انسان و گیاهان
توانایی استریل خاک در محیط های کشت سرد و مرطوب در هر زمان از سال
عدم تولید سموم ناخواسته در اثر حرارت زیاد توسط استریل با دیگ بخار

روش های ضد عفونی خاک توسط بخار

بخار دهی در شرایط خلا
بخاردهی زیرزمینی
هوا بخار
بخار دهی نواری متحرک
بخار زیر پوشش های عایق مخصوص

سایر محصولات ناب زیست 

منبع تحت فشار

مخزن کویل دار

دیگ بخار قیمت دیگ بخار بویلر بخار قیمت بویلر بخار دیگ آبگرم بویلر آبگرم قیمت دیگ آبگرم قیمت بویلر آبگرم بویلر روغن قیمت بویلر روغن بویلر واترتیوب بویلر فایرتیوب بویلر کوره برگشتی بویلر چگالشی بویلر سه پاس 2018:01:08

منبع دوجداره - قیمت منبع دوجداره

منبع دوجداره چیست؟ معیارهای تعیین قیمت منبع دوجداره کدام است؟  برای خرید منبع دوجداره چه پارامترهایی باید در اختیار تولید کننده منبع دوجداره قرار داد؟

منبع دوجداره

منابع دوجداره برای تولید آبگرم مصرفی در موتورخانه های سبک و خانگی مورد استفاده قرار میگیرند. این نوع منبع از دو لایه ی خارجی و داخلی تشکیل یافته است که جنس این جداره ها معمولا ورق فولادی با آبکاری گالوانیزه گرم میباشد. علت استفاده از لایه گالوانیزه مسائل بهداشتی و کیفیت محصول نهایی یعنی آبگرم مصرفی میباشد. منبع دو جداره به دو صورت افقی و عمودی بنا به ابعاد و شرایط موتورخانه ساخته میشود. قیمت منبع دوجداره بسته به جنس ورق مصرفی، ضخامت ورق مصرفی، فشار کاری سیستم، نوع اتصالات بکار رفته، جنس و نوع عدسی منبع و .... متغیر میباشد. لازم به ذکر است این نوع سیستم برای مصارف با حجم پایین مناسب میباشد.

اصول کارکرد منبع دوجداره
همانطور که گفته شد منبع دوجداره از دو لایه یا جداره اصلی و همچنین دو عدد عدسی از نوع محدب تشکیل یافته است. در این سیستم، آبگرم یا بخار تولیدی توسط بویلر وارد جداره خارجی یا بیرونی شده و آب سـرد ورودی (در مصارف خانگی آب لوله کشی شهری ) در جداره داخلی منبع جریان دارد. طبق اصل انتقال حرارتی بین دو ماده غیر همدما، دمای آب سرد موجود در لایه داخلی افزایش یافته ( معمولا بین 50 تا 60 درجه ساتیگراد) و مورد مصرف قرار میگیرد، همچنین طی این فرآیند همدمایی آبگرم یا بخار تولیدی توسط بویلر موجود در جداره خارجی درصدی از گرمای خود را از دست میدهد و دوباره راهی بویلر میگردد. این سیکل به طور متناوب در سیستم تولیدی آبگرم ادامه خواهد داشت.

جنس و ضخامت جداره های منبع دوجداره
در این نوع منابع برای جداره اول و عدسی های محدب مورد استفاده، از ورق به ضخامت 4 الی 6 میلیمتر و برای ورق های جداره دوم یا خارجی از ورق به ضخامت 3 الی 5 میلیمتر طبق سفارش خریدار یا منبع طراحی شده استفاده میشود. جنس این ورق ها ورق فولادی ST-37 با روکش گالوانیزه گرم میباشد. باید به این نکته دقت شود که ضعف اصلی منبع دو جداره در دوام جداره داخلی و مقاومت عدسی های مورد استفاده، میباشد لذا در انتخاب ضخامت ورق مورد استفاده در نواحی ذکر شده باید دقت کافی منظور گردد زیرا اولین نقطه پوسیدگی در منبع دو جداره، عدسی ها میباشند. علت استفاده از ورق ضخیم در لایه اول، بالا بودن فشار نسبت به لایه دوم میباشد.

منبع دوجداره

مزایای منبع دوجداره :
این نوع منبع حرارتی نسبت به سایر انواع مقرون به صرفه و ارزان قیمت می باشد.
منبع دوجداره بدلیل ساختار دو لایه و عدم نیاز به پمپ برگشت، عملا افت فشار نخواهد داشت.
در هنگام استفاده از منابع دوجداره در یک سیستم گرمایش، نیازی به نصب پمپ سیرکولاتور جهت برگشت آبگرم مصرف نشده در واحدها نمی باشد.

معایب منبع دوجداره :
منبع دوجداره نسبت به سایر آبگرمکن ها به خصوص منبع کویل دار افت حرارتی بیشتری خواهد داشت.
مهم ترین ضعف سیستم منبع دوجداره، همین دوجداره بودن آن است، بدین صورت که در صورت هرگونه پوسیدگی، نشتی، خوردگی شدید و یا سوراخ شدن استوانه (جداره) داخلی، عملیات ترمیم و تعمیر آن به سهولت انجام نمی گیرد.

محاسبه ساده حجم آبگرم مصرفی در یک سیستم
حجم منبع آبگرم مصرفي براي محاسبات سريع وسرانگشتي :
منازل مسکوني تا 5 نفر: 283.5-189 ليتر
منازل مسکوني تا 10 نفر: 472.5 ليتر
مجموع ساختمانهاي آپارتماني بامخزن مشترک : 189 ليتربراي هرواحدآپارتماني
بيمارستان براي هرتخت: 46 ليتر
مدارس به ازاء هردانش آموز :2-1 ليتر
ادارات به ازاء هرکارمند: 4.7 ليتر
کارخانجات درصورت داشتن دوش، به ازاءهر کارگر: 28.3 ليتر


نکاتی که درمنبع دوجداره باید به آن دقت کرد :
تمامی منابع دوجداره باید مجهز به شیر اطمینان برای فشار و دما باشند.
در سیستم های گرمایشی با ظرفیت بالا و بزرگتر بهتر است از تعداد بیشتری منبع دوجداره بهره جست تا در صورت خرابی احتمالی یکی از منابع، کل سیستم مصرفی مختل نگردد.
علاوه بر شیرهای اطمینان، در منابع دوجداره شیری برای برگشت آب مصرفی باید در نظر گرفته شود.
شیر مورد استفاده در مسیر آب ورودی لوله کشی شهری، باید از نوع یک طرفه باشد.
منبع تولیدی این گروه، برای سهولت در جابجایی، دارای دو عدد قلاب اتصال فلزی مستحکم میباشد.
جوشکاری منابع دوجداره، برای استحکام و کیفیت بیشتر از نوع زیر پودری توسط زبده ترین نفرات انجام می گیرد.
رنگ آمیزی بدنه منبع دوجداره تولیدی گروه ناب زیست، داخل از سه لایه رنگ اپوکسی جمعا به ضخامت حداقل 140 میکرون تشکیل شده است که پس از تمیزکاری و انجام سندپلاست (sa 2.5) اجرا می گردد. ضمنا در تمام نقاطی که جوشکاری صورت گرفته از اپوکسی یا زینکای سرد استفاده می گردد. بیرون منبع پس از اجرای یک لایه ضد زنگ، با استفاده از رنگ روغنی، رنگ و تحویل خریدار خواهد شد.
برای سفارش منبع دوجداره به فضای موجود در موتورخانه، ابعاد و ارتفاع درب های ورودی و همچنین منبع درخواستی به جهت سهولت در ورود و خروج منبع، دقت لازم مبذول شود.
محل نصب منبع، باید تراز باشد.
منبع باید به طور مناسب در جای خود مهار شود.
بهنر است زیر منبع یک فونداسیون حداقل به ضخامت 10 سانتی متر اجرا گردد.
برای طراحی منبع دوجداره از نرم افزار هایی مثل catia, AutoCad, Solidwork, …. استفاده می شود.

منبع دوجداره تولیدی گروه ناب زیست
گروه تولیدی صنعتی ناب زیست به پشتوانه سالها تلاش در زمینه مهندسی آب و فاضلاب و بکارگیری زبده ترین متخصصان در این زمینه قادر است یکی از مرغوب ترین منابع دوجداره را تولید نماید. ورق های مورد استفاده در منبع دوجداره تولیدی این شرکت، ورق فولادی مبارکه و بهترین ورق گالوانیزه گرم ایرانی میباشد. کلیه محصولات تولیدی این مجموعه پس از تایید کیفیت محصول، توسط واحد کنترل کیفی و بازرسی و تست های مورد نیاز به دست مشتریان محترم خواهد رسید.

قیمت منبع دوجداره

برای استعلام قیمت منبع دوجداره با کارشناسان ناب زیست تماس بگیرید.

 

منبع دوجداره قیمت منبع دوجداره تولیدکننده منبع دوجداره تولید کننده منبع دوجداره شرکتهای سازنده منبع دوجداره شرکت سازنده منبع دوجداره 2018:09:15

قیمت منبع کویل دار ایستاده و منبع کویلی افقی

منبع کویل دار نوع ساده تر از مبدل های حرارتی پوسته و لوله (shell &tube) می باشد که برای تولید و ذخیره آبگرم مصرفی در مصارف خانگی، تجاری و صنعتی سبک و نیمه سنگین استفاده می شود. منبع کویل دار از یک استوانه فلزی، دو عدد عدسی محدب در بالا و پایین و یک یا چند رشته کویل در داخل مخزن تشکیل شده است.

بدنه منبع کویل دار از جنس ورق گالوانیزه گرم می باشد که از ضخامت ۳ تا ۱۶ میلیمتر بسته به ابعاد ظرفیت فشار و.... قابل تولید می باشد. کویل ها می تواند از جنس مس، استیل یا گالوانیزه بر حسب نوع مصرف انتخاب شود. شکل ظاهری منبع کویل دار نیز مارپیچ، حلزونی و یو شکل می باشد.

ظرفیت منبع کویل دار:

منبع کویل دار در ظرفیت های ۳۰۰ الی ۱۰۰۰۰ لیتر و در دو حالت ایستاده و افقی بسته به نیاز سیستم تولید می گردد. در انتخاب منبع کویل دار باید به ابعاد موتور خانه و ورودی ها و درب ها دقت نمود .

منبع کویل دار گروه صنعتی ناب ترکیبی از دوام و طراحی اختصاصی را ارائه می می نماید که بیش از 15 سال است که دراندازه و ظرفیت های مختلف، جهت استفاده درمراکز علمی، هتلها، بیمارستانها، مجتمع های مسکونی، تجاری و اداری، موسسات و مراکز مختلف صنعتی بسیار مقرون بصرفه بوده است.

کلیه مراحل تولید منبع کویل دار با حفظ ریزترین جزییات امر مشابه شرکت آمریکایی carrier می باشد که بواسطه آموزش توسط متخصصین، در این شرکت مهیا گردیده است.
در کنار طرح و نقشه متمایز استاندارد، بکارگیری مرغوب ترین متریال اولیه و نیز ملحقات، بکارگیری ورق بدنه با ضخامت هایی بالاتر از استاندارد جهت بالا بردن طول عمر منبع کویل دار، تجهیزات ساخت و نوع عدسی های فشار قوی (تروسفریکال) بکار رفته مطابق آخرین نسخه استاندارد ASME توسط دستگاههای پرس و لبه زن پیشرفته، تضمینی می باشند بر حسن انجام مراحل ساخت منبع کویل دار ناب زیست.
گروه صنعتی ناب افتخار تامین بزرگترین منبع کویلدار کشور در حرم مطهر امام خمینی (ره) را داشته و در کنار نام بزرگترین شرکت های رده اول بین المللی در وندور لیست شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران و قرارگاه سازنگی خاتم الانبیا جهت تولید منبع کویل دار مورد تایید می باشد.

 

منبع کویل دار

 

در ادامه به توضیح در خصوص منبع کویل دار ، قیمت منبع کویل دار و معرفی تولیدکننده های برتر منبع کویل دار می پردازیم.

منبع کویل دار

منبع کویل دار چیست؟ منبع کویل دار نوع دیگری از منبع ها جهت تولید آبگرم مصرفی بهداشتی، در مصارف خانگی سبک و مصارف صنعتی نیمه سنگین می باشند. منبع کویل دار را می توان نوعی ساده تر از مبدل های حرارتی از نوع پوسته و لوله برشمرد. مکانیزم اصلی اکارکرد منبع کویل دار به این گونه است که آب گرم شده توسط بویلر در سیستم، به داخل کویل ها جریان می یابد و سبب افزایش دمای آب سرد ورودی که در بین کویل ها داخل منبع جریان دارد می گردد.
داخل این منبع ها، کویل (عموما به صورت مارپیچ) وجود دارد. جنس این کویل ها مسی، استیل، ورق گالوانیزه می باشد که بسته به نیاز خریدار اعم از بار حرارتی سیستم، فشار کاری، هدایت حرارتی مورد درخواست و ... طراحی و استفاده می گردد ولیکن استفاده از کویل مسی به علت بالا بودن ضریب هدایت حرارتی مس و همچنین طول عمر زیاد این نوع کویل در منبع کویل دار بهینه و مهندسی می باشد.

جنس و بار حرارتی کویل مورد استفاده در منبع کویل دار در قیمت منبع کویل دار تاثیر بسزایی دارد. در صورت درخواست خریدار نسبت به کاهش هزینه تمام شده دستگاه از کویل استیل و یا گالوانیزه استفاده می گردد. نکته دیگر در مورد کویل این است که در صورت نیاز سیستم طراحی شده بر اساس بار حرارتی مورد نیاز، از یک یا دو کویل در منبع کویل دار استفاده می شود.


منبع کویل دار را بر اساس نحوه قرارگیری هندسی در سیستم می توان به دو دسته منبع کویل دار ایستاده و منبع کویل دار افقی تقسیم نمود که بسته به فضای در دسترس در داخل موتورخانه طراحی و استفاده می گردد.

منبع کویل دار

جنس و ضخامت منبع کویل دار

منبع کویل دار عموما از ورق فولادی با روکش گالوانیزه گرم ساخته می شود به جز مواردی که کاربری خاصی مدنظر خریدار باشد، برای مثال در حالتی که بحث خوردگی مطرح باشد باید از Stainless Steel برای بدنه منبع کویل دار استفاده نمود. ضخامت ورق های بدنه منبع کویل دار بسته به فشار کاری، دمای کاری دستگاه و همچنین حدود مجاز آیین نامه ای از 4 میلیمتر الی 16 میلیمتر متغیر می باشد. همچنین کویل های داخل منبع نیز بسته به جنس کویل، شرایط کاری دستگاه و پیشنهادات آیین نامه ضخامت خاصی خواهد داشت که توسط کارشناسان این مجموعه بسته به شرایط موجود، طراحی و پیشنهاد خواهد شد.

مکانیزم کار منبع کویل دار

در منبع کویل دار آب گرم یا بخار تولید شده در بویلر یا دیگ، وارد کویل های موجود در منبع می شود و بین کویل ها جریان می یابد. آب سرد ورودی (در مصارف خانگی آب لوله کشی شهری) توسط کویل ها افزایش دما پیدا کرده و به سمت واحد های مصرفی حرکت می کند. یکی از مزیت های منبع کویل دار این است که آب مصرف نشده در سیستم، طی یک مسیر برگشتی، دوباره به داخل منبع هدایت می شود که سبب کاهش چشمگیر مصرف انرژی و افزایش راندمان دستگاه می گردد.

مکانیزم عمل منبع کویل دار به زبان ساده این گونه است که سیال گرم کننده که در داخل یک بویلر آبگرم یا هر وسیله مشابه گرم شده، وارد کویل موجود در منبع کویل دار می گردد. سیال گرم شونده که در اطراف این کویل ها در داخل منبع جریان دارد بر اساس قانون جریان همرفتی، افزایش دما یافته و پس از رسیدن به دمای مورد نظر به سمت واحد های مصرفی جریان می یابد.

 استانداردهای استفاده شده در طراحی ، ساخت و بازرسی منبع کویل دار

 • مقاطع تحت فشارASME SEC1-8 ، ISIRI 4231
 • مقاطع خارج از تحت فشار ASME SEC1-9
 • فلنج ها DIN 2576
 • تست هاي غير مخرب ISIRI 4231

استاندارد های مورد استفاده برای متریال منبع های کويل دار

 • ورق فولادی مورد استفاده ASTM A516، DIN 17155
 • لوله های مورد استفاده DIN 17175
 • فلنج های مورد استفاده DIN 2576
 • پايه و قسمت هاي غير تحت فشار DIN 17100

 منبع کویل دار

قیمت منبع کویل دار

قیمت منبع کویل دار وابسته به پارامترهایی منجمله ضخامت بدنه منبع کویل دار ، ضخامت عدسی های محدب مورد استفاده ، جنس کویل مصرفی و ... می باشد. بطور کلی قیمت منبع کویل دار وابسته به سایز و ظرفیت و جنس مواد اولیه مصرفی از 3 میلیون تومان آغاز و تا 700 میلیون تومان در منبع کویل دار صنعتی ادامه دارد .

بطور مثال قیمت منبع کویل دار برای 10 واحد مسکونی با متراژ هر واحد 120 متر مربع البته دارای کیفیت بالای مواد اولیه مصرفی بمنظور تولید منبع کویل دار نهایتا 7 میلیون تومان برآورد میگردد . البته قابل ذکر است با افزایش بهای تمام شده کویل ها و ورق گالوانیزه مورد استفاده در تولید منبع کویل دار بدلیل رشد قیمت مواد اولیه مصرفی و وجود تورم این قیمت روزانه در حال تغییر است .

جدول محاسبات فوری منبع کویل دار ناب زیست (محاسبات ظرفیت و ابعاد)

 قیمت منبع کویل دار

توضیحات مهم جهت درک سریع و صحیح جدول بالا :

1. ظرفیت های عنوان شده در جدول فوق ظرفیت های استاندارد بوده و سایر ظرفیت ها به پیشنهاد خریدار قابل تولید می باشد.
2. منابع کویل دار تولیدی ناب زیست در هر دو حالت ایستاده و افقی قابل تولید می باشد.
3. ضخامت و ابعاد عنوان شده در جدول فوق طراحی بمنظور کاهش هزینه و قیمت بهینه و اقتصادی این مجموعه بوده و به سفارش خریداران محترم قابل تغییر می باشد. در
4. صورت تولید با ابعاد اختصاصی و ضخامت های مورد درخواست، قیمت منبع کویل دار از قیمت ابعاد دیفالت بیشتر خواهد بود.
5. وزن عنوان شده در جدول، وزن خالص مخزن مورد استفاده در منبع کویلی می باشد.
6. سطوح حرارتی پیشنهاد شده در جدول فوق ، طبق استاندارد های بین المللی و مقررات ملی ساختمان طراحی و تدوین گشته است که قابل تغییر می باشد.
7. واحد کوچک مسکونی به واحد با زیر بنای حداکثر 75 متر مربع، واحد مسکونی متوسط یک واحد با متراژ 75 الی 120 متر مربع و واحد مسکونی بزرگ به واحد مسکونی با زیر بنای بالای 120 متر مربع و تعداد سرویس بهداشتی بیشتر در هر واحد اطلاق می گردد.
8. تعداد واحد مسکونی پیشنهاد شده در جدول بالا بر اساس تجربه طراحان منابع فلزی ناب زیست تدوین گشته و هدف از آن راهنمایی خریداران محترم جهت انتخاب ساده تر منبع کویل دار می باشد. گرچه انتخاب صحیح منبع کویل دار بر اساس آیین نامه های عنوان شده در متن سایت، بر حسب حداکثر میزان مصرف آبگرم در هر واحد و ضرایب و فرمول های مربوطه به دست خواهد آمد.
9. به علت متغیر بودن قیمت مواد اولیه مصرفی همچون ورق گالوانیزه ، مس و .... برای استعلام قیمت منبع کویل دار با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مدل سازی منبع کویل دار در نرم افزار SolidWork

منبع کویل دار

منبع کویل دار

دمای نگهداری آبگرم در منبع کویل دار

منبع آبگرم کویل دار برای تولید و ذخیره سازی آبگرم در دماهای بالای 50 درجه (عموما بین 50 الی 70) استفاده می گردد. در این موضوع باید دقت شود در صورت کاهش دمای آب ذخیره به زیر 50 درجه، باکتری لژیونا نوعی باکتری که در دماهای بین 25 الی 50 درجه سانتی گراد رشد و زندگی می کند که سبب بیماری هایی مثل سینه پهلو می گردد رشد خواهد کرد. دمای آب بهینه در موتورخانه های خانگی، ۶۰ الی ۷۰ درجه سانتی گراد می باشد.
باید دقت نمود دمای نگهداری آب زیر ۵۵ درجه نباشد زیرا در این دما یک نوع باکتری به نام لژیونا فعالیت و رشد می نماید که برای انسان مضر و سبب بیماری سینه پهلو می گردد.

مزایای منبع کویل دار

برتری منبع کویل دار نسبت به سایر انواع بخصوص منبع دوجداره، تک جداره بودن آن است. این یک لایه بودن منبع سبب می شود در صورت بروز خرابی هایی مثل سوراخ شدن، خوردگی، ترکیدگی و ..... منبع کویل دار براحتی قابل تعمیر و بازبینی باشد.

راندمان کاری در منابع کویل دار بالا و همچنین افت حرارتی به علت وجود کویل داخل منبع بسیار کمتر می باشد.

معایب منبع کویل دار

در منبع کویل دار با توجه به بالا بودن حجم ذخیره و تولید، مصرف انرژی نسبتا بالایی دارد.

منبع کویل دار نسبت به سایر انواع آبگرمکن ها حجم نسبتا زیادی از فضا را اشغال می کند.

منبع کویل دار نسبت به منبع دوجداره قیمت بالاتری دارد.

منبع کویل دار به پمپ گردش یا سیرکولاتور نیاز دارد.

 ویدیو معرفی منبع کویل دار تولیدی گروه ناب

 

محاسبه سطح کویل مورد نیاز درون منبع کویل دار

برای محاسبه سطح لازم کویل گرم کننده درون منبع کویل دار از رابطه زیر استفاده می شود .

F=8.33G * (t2-t1)/U.tm

F : سطح جانبی کویل مسی یا استیل بر حسب متر مربع یا فوت مربع
G : مقدارآب لازم برای گرم شدن بر حسب گالن در ساعت یا لیتر در ساعت
U : ضریب انتقال حرارتی لوله کویل
t2 : درجه حرارت آب گرم خروجی مصرفی از دستگاه منبع کویل دار
t1 : درجه آب سرد ورودی به منبع کویل دار
tm : اختلاف درجه حرارت متوسط بین آبگرم مصرفی خروجی و آب سرد ورودی و آب گرم کننده است و از رابطه زیر بدست می آید :

(Tm = ts - (t1+t2/2

که ts درجه حرارت آب گرم کننده میباشد.

 منبع کویل دار

طراحی منبع کویل دار

مخزن اصلی در این نوع منبع ها به صورت استوانه ایستاده یا خوابیده (افقی) بسته به محل مصرف، در دو انتهای مخزن دو عدد عدسی محدب پرس شده، بر اساس استاندارد های موجود در این زمینه برای مثال در آیین نامه ASTM  برای فشار 100 psig طراحی و استفاده می گردد.

منبع کویل دار تولیدی گروه صنعتی ناب زیست شامل ملحقات زیر بر اساس نوع مصرف و طراحی صورت گرفته می باشد:

 1. در صورتی که حجم منبع کویل دار مورد استفاده از 1500 لیتر بیشتر شود، باید از دریچه های بازدید با عنوان منهول جهت بازرسی راحت تر و ساده تر تعبیه و استفاده نمود.
 2. برای هرگونه منبع ذخیره و تولید آبگرم، نصب شیر اطمینان برای دما و همچنین شیر اطمینان برای فشار الزامی می باشد.
 3. رنگ آمیزی بدنه منبع کویل دار، داخل از سه لایه رنگ اپوکسی جمعا به ضخامت حداقل 140 میکرون تشکیل شده است که پس از تمیزکاری و انجام سندپلاست (sa 2.5) اجرا می گردد. ضمنا در تمام نقاطی که جوشکاری صورت گرفته از اپوکسی یا زینکای سرد باید استفاده گردد. بیرون منبع کویل دار پس از اجرای یک لایه ضد زنگ، با استفاده از رنگ روغنی، رنگ و تحویل خریدار خواهد شد.
 4. فشار طراحی و تست جهت کویل ها تا قطر 8 اینچ به ترتیب، 150 (10.3 بار) و 300 (20.6 بار) پوند بر اینچ مربع و برای کویل های به قطر 10 تا 14 اینچ به ترتیب 125 (8.6 بار) و 250  (17.2 بار) پوند بر اینچ مربع میباشند.
 5. منبع کویل دار تولیدی این گروه، برای سهولت در جابجایی، دارای دو عدد قلاب اتصال فلزی مستحکم میباشد.
 6. بوشن های لازم جهت خروجی آب گرم ، ورودی آب ، ترموکوپل ، شیر ترموستاتیک تخلیه ، ترمومتر ، شیر اطمینان ، فشار سنج که هر کدام در صورت نیاز بر روی منبع اصلی جوشکاری خواهد شد.
 7. فشار تست برای منبع کویل دار، یک و نیم برابر فشار کاری دستگاه خواهد بود که عموما برای 6 بار فشار طراحی میگردد.
 8. کویل ها برای درجه حرارت 350 درجه فارنهایت یا 176 درجه سانتی گراد طراحی می شوند.
 9. برای سفارش منبع کویل دار به فضای موجود در موتورخانه، ابعاد و ارتفاع درب های ورودی و همچنین منبع درخواستی به جهت سهولت در ورود و خروج منبع، دقت لازم مبذول شود.
 10. لازم است از منبع انبساط باز بر روی پشت بام تا موتورخانه، لوله های سرریز آب امتداد یابند که در صورت هرگونه خرابی و نشتی در منبع آبگرم پس از نفوذ آب ورودی به سیستم گرمایشی، آب از منبع انبساط موجود در بام سرریز گردد.
 11. در صورت نگهداری و گرمایش گازوئیل در منبع کویل دار یا دو جداره، بایستی از ونت در سیستم استفاده کرد.

نمونه مخازن تولیدی ناب زیست

شرایط نصب و نگهداری منابع آب کویل دار

در ابتدا باید دقت شود محل نصب منبع کویل دار کاملا تراز باشد.

در حالتی که منبع کویل دار در محل مناسب و پایدار نصب نشده باشد، حتما بایستی با استفاده از تسمه یا وسیله ای مشابه منبع را کاملا مهار کنیم تا از صدمات مالی و جانی جلوگیری کنیم.

منبع کویل دار را باید بروی یک فونداسیون مناسب با حداقل ضخامت 10 سانتی متر نصب نماییم.

در صورتی که منبع کویل دار را در فضای روباز و در معرض عوامل جوی نصب کنیم حتما بایستی منبع را به طور مناسب عایق بندی نماییم.

در موتورخانه ها و فضاهای سر بسته ی سقف دار، حداقل فاصله بین بالاترین نقطه منبع کویل دار تا سقف، 30 سانتی متر در نظر گرفته شود.

تمامی اتصالات، لوله ها و کلیه ملحقات منبع کویل دار باید به نحو مناسب به منبع متصل شود تا کمترین نیرو و فشار اضافی به منبع کویل دار وارد نشود. در غیر این صورت عمر مفید اتصالات و منبع کاهش می یابد.

برای گردش آب در منبع کویل دار، بهتر است از پمپ سیرکولاتر (circulation Pump) استفاده کرد. وظیفه این پمپ گردش آب بین واحد های مصرفی و منبع میباشد که کاهش قابل ملاحظه ای در مصرف انرژی خواهد داشت.

سیستم برگشت آب مصرفی باید به طور پیوسته در جریان باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص منبع کویل دار با شماره 02188721092 تماس بگیرید . برخورداری از تجربه در طراحی ابعاد و اندازه منبع کویل دار مورد نیاز قطعا باعث خواهد شد تا شما تصمیم بهینه تری در خصوص خرید منبع کویل دار بگیرید . 

منبع کویل دار 300 لیتری ناب زیست

منبع کویل دار

این منبع کویل دار از ورق فولادی با روکش گالوانیزه گرم تولید فولاد مبارکه، با عدسی های توریسفریکال، متصل شده با فلنج پیچ و مهره ای و واشر مرغوب مطابق با استاندارد های بین المللی ASME و BS تولید می گردد. کویل موجود در منبع به صورت یک تکه بدون درز از مرغوب ترین کارخانه های تولید مس کشور (مس باهنر سیرجان) می باشد.

منبع کویل دار 300 لیتری ناب زیست در دو حالت ایستاده و افقی تولید و در سطوح حرارتی 10 و 12 فوت مربع قابل تولید است.

منبع کویل دار 400 لیتری ناب زیست

منبع کویل دار با ظرفیت 400 لیتری، یکی از پر مصرف ترین منابع کویل دار تولیدی این شرکت می باشد که برای آپارتمان های کوچک تا 4 واحد مسکونی مناسب می باشد. منبع کویل دار 400 لیتری ناب زیست با ورق فولادی گالوانیزه گرم به ضخامت های 4 و 5 میلیمتری در دو حالت ایستاده و افقی تولید می گردد. کویل مسی مناسب برای این ظرفیت کویل با سطح حرارتی 12 فوت مربع می باشد و نصب کویل های 10 و15 فوت مربع نیز امکان پذیر می باشد.

دانلود راهنمای نصب منابع کویل دار

دانلود کاتالوگ منبع کویل دار

منبع کویل دار 500 لیتری ناب زیست

این منبع کویل دار یک منبع تولید و ذخیره متوسط آبگرم محسوب شده و برای مصارف صنعتی سبک و آپارتمان های 5 واحدی مناسب می باشد. منبع کویل دار 500 لیتری ناب زیست توانایی ذخیره حدود 468 لیتر آبگرم بهداشتی در خود داشته و در ضخامت های 4 و 5 میلیمتری تولید می گردد. این مجموعه به عنوان تولید کننده منبع کویل دار ، توانایی تولید منبع کویل دار را در هر ظرفیت دلخواه و استفاده از ورق (گالوانیزه ، استیل ، فولادی) در ضخامت های مختلف را دارد. استفاده از کویل با سطح حرارتی 15 فوت مربع برای این ظرفیت مناسب می باشد.

منبع کویل دار 600 لیتری ایستاده ناب زیست

این ظرفیت از منبع کویل دار، با ورق فولادی گالوانیزه گرم به ضخامت های 4 و 5 و 6 میلیمتری قابل تولید بوده و برای واحد های کوچک مسکونی در حد 5 طبقه مسکونی مناسب می باشد.
منبع کویل دار 600 لیتری تولید گروه ناب، از یک رشته کویل مسی با سطح حرارتی 18 فوت مربع بهره می برد که با سطوح 15 تا 23 فوت مربع قابل تولید است.
لازم به ذکر است کلیه محصولات گروه ناب زیست از جمله منبع کویلدار ، با بروزترین تکنولوژی دنیا و طبق استاندارد های بین المللی تهیه و تولید می گردد.

منبع کویل دار 800 لیتری ایستاده

منبع کويل دار با ظرفيت 800 ليتر يکي از پر مصرف ترين منابع کويلي تولیدی ناب زيست بوده که در بسياري از مصارف صنعتي و مسکوني کاربرد دارد. منبع کويل دار 800 ليتري براي 8 واحد مسکوني با متراژ متوسط (يک سرويس بهداشتي در هر واحد) مناسب بوده و با وزني معادل 240 کيلوگرم با ورق بدنه 5 ميليمتري و ابعاد 150 * 82 سانتی متر در اغلب موتورخانه ها قابل نصب مي باشد. ضمنا اين ظرفيت با يک رشته کويل از جنس مس با سطح حرارت 23 فوت مربع توليد مي گردد که به درخواست خريدار قابل تغيير مي باشد.

منبع کویل دار

منبع کویل دار 1000 لیتری

منبع کویل دار ایستاده 1000 لیتری ایستاده، یکی از مهمترین تولیدات گروه ناب می باشد که برای بسیاری از مصارف صنعتی و تجاری مناسب می باشد.  منبع کویل دار 1000 لیتری عمودی و افقی همچنین برای ساختمان های مسکونی با 12 واحد کوچک مسکونی یا 10 واحد متوسط مسکونی با یک سرویس بهداشتی در هر واحد و یا 7 واحد بزرگ مسکونی با دو سرویس بهداشتی در هر واحد، تایمین کننده آبگرم مصرفی می باشد.

همانطور که اشاره شد، منبع کویل دار 1000 لیتری در هر دو حالت ایستاده و خوابیده تولید می گردد. منبع کویل دار با ظرفیت 1000 لیتر در حالت ایستاده با  ارتفاع مفید 150 سانتی متر و قطر عدسی 92 سانتی متر و در حالت افقی با طول مفید 200 سانتی متر و قطر عدسی80 سانتی متر تولید می گردد. از آنجایی که مجموعه ناب زیست ، تولید کننده منبع کویل دار می باشد، لذا این مجموعه توانایی تولید منبع کویل دار در هرگونه ابعاد درخواستی و دلخواه مشتری را دارد.

مناسب ترین ورق، برای بدنه منبع کویل دار 1000 لیتری، ورق گالوانیزه 5 میلیمتری می باشد. امکان تولید این ظرفیت منبع کویل دار، با ورق 4 و 6 میلیمتری هم موجود می باشد. ضمنا استفاده از کویل مسی با سطح حرارتی 27 فوت مربع برای منبع کویل دار 1000 لیتری، مناسب و بهینه به نظر می رسد.

منبع کویل دار 1200 لیتری ایستاده

منبع کویلدار 1200 لیتری یکی از تولیدات مجموعه ناب زیست بوده که در حالت ایستاده برای موتورخانه های مجتمع های مسکونی و تجاری بسیار مطلوب و مقرون به صرفه می باشد. این منبع کویل دار با ورق گالوانیزه 4، 5 و 6 میلیمتری قابل تولید بوده و با ورق 5 میلیمتری وزنی معادل 312 کیلوگرم خواهد داشت که برای این حجم از تولید آبگرم مناسب به نظر می رسد. منابع فلزی و مخازن استیل ناب زیست در ابعاد دلخواه مشتری قابل تولید می باشد. در حالت استاندارد برای بازده ایده آل منبع کویل دار 1200 لیتری کویلی با سطح حرارتی حداقل 29 فوت مربع مورد نیاز است.

این ظرفیت منبع کویل دار برای آپارتمان های 12 واحدی با زیر بنای متوسط(100متر مربع با یک سرویس بهداشتی در هر واحد) مناسب می باشد. این مجموعه قادر است به عنوان تولید کننده منبع کویل دار یکی از بهترین منابع کویلی موجود در کشور را تولید و به خریداران محترم عرضه نماید.

برای انتخاب یک منبع کویل دار مناسب و ایده آل برای موتورخانه آبگرم مجتمع خود و هم چنین استعلام قیمت منبع کویل دار 1200 لیتری با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

منبع کویلی1500 لیتری

منبع کویل دار 1500 لیتری ناب زیست یکی از پر فروش ترین محصولات این مجموعه بوده که در سال 1396 با تولید بیش از 175 دستگاه از این نوع منبع کویل دار رکورد دار فروش و تولید منبع کویل دار ناب زیست بوده است. این منبع کویل دار با ورق گالوانیزه یا با ورق استینلس استیل قابل تولید بوده که استاندارد تولید آن با ورق 5 میلیمتر به وزن 340 کیلوگرم می باشد ولیکن امکان تولید آن با ورق 4 و 6 میلیمتری نیز ممکن بوده  و بنا به نیاز و درخواست خریداران محترم قابل تغییر می باشد. بر اساس استاندارد های عنوان شده در مباحث ملی ساختمان یک عدد کویل مسی با سطح حرارتی 38 فوت مربع برای تامین گرمایش و بازده کافی یک منبع کویل دار 1500 لیتری کافی می باشد.

منبع کویل دار 1500 لیتری از لحاظ تجربی برای گرمایش 15 واحد مسکونی با مساحت متوسط کافی می باشد.

منبع کویل دار 2000 لیتری

منبع کویلی 2000 لیتری با ورق های 4 یا 5 یا 6 میلیمتری تولید می گردد. انتخاب مهندسی و بهینه استفاده از ورق 6 میلیمتری می باشد که با وزنی معادل 485 کیلوگرم مناسب استفاده در موتورخانه های آبگرم مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی و .... می باشد. دلیل استفاده از ورق ضخیم تر در وهله اول افزایش عمر مفید دستگاه و کاهش هزینه های بعدی می باشد. منبع کویل دار 2000 لیتری ناب زیست در هر دو حالت ایستاده و افقی(منبع کویل دار 2000 لیتری افقی) قابل تولید می باشد.

برای استعلام قیمت منبع کویل دار 2000 لیتری و همچنین دریافت اطلاعات فنی دقیق تر با کارشناسان ما در تماس باشید.

مشخصات منبع کویلدار 2000 لیتری ایستاده ناب زیست

 منبع کویل دار

منبع کویل دار 2500 لیتری ایستاده ناب زیست
منبع کویل دار با ظرفیت 2500 لیتر تولیدی گروه ناب زیست در دو حالت ایستاده و افقی تولید گشته و با نام های منبع کویل دار 2500 لیتری عمودی و منبع کویلی 2500 لیتری افقی شناخته می شود. این ظرفیت از منبع کویل دار بیشتر جنبه ی صنعتی داشته و در مصارف صنعتی مختلف که به آبگرم نیاز دارند کاربرد دارد. دلیل عدم پیشنهاد منابع کویلی با ظرفیت بالای 2000 لیتر برای مصارف مسکونی این است که اولا ابعاد منبع کویلدار 2000 لیتری به بالا مناسب موتورخانه های منازل مسکونی نمی باشد و فضای زیادی را اشغال خواهد کرد، دوما در ظرفیت های بالا بهتر است از الگوی تقسیم کار استفاده نمود بدین صورت که مثلا اگر برای یک مجتمع مسکونی 3000 لیتر منبع نیاز باشد بهتر است از دو عدد منبع 1500 لیتری استفاده نمود. این استراتژی مهمترین علتش این است که در صورت خرابی یک منبع به هر دلیل ممکن، منبع کویلی بعدی در مدار باشد و آبگرم کل مجتمع قطع نشود.
منبع کویل دار 2500 لیتری ناب زیست با بهترین ورق گالوانیزه گرم تولید داخل کشور در ضخامت های 5 و 6 و 8 میلیمتری تولید گشته و در حالت استاندارد با قطر مخزن 126 سانتی متر و ارتفاع مفید 2 متر تولید می گردد. حداقل وزن آن با ورق 5 میل 500 کیلوگرم بوده و به کویلی با حداقل سطح حرارتی 72 فوت مربع برای گرم نمودن آبگرم بهداشتی نیاز دارد.

اسیدشویی منبع کویل دار

منبع کویل دار، یک مخزن جهت گرم نمودن آب بهداشتی می باشد که آب ورودی آن آب لوله کشی شهری است. آب شرب لوله کشی در اکثر شهر های ایران  سختی (Total Hardness) معادل 200 الی 500 میلیگرم در لیتر (ppm) دارد.

در موتورخانه هایی که فاقد سیستم سختی گیر می باشند، با گرم شدن و افزایش دمای آب ورودی در چرخه ذکر شده، عناصری همچون کلسیم، منیزیم و ... سبب  ایجاد رسوب بروی کویل مسی موجود در  منبع کویل د ار موتورخانه می گردند. در نتیجه با گذشت زمان و افزایش حجم رسوب  در داخل اجزای منبع کویل دار، راندمان یا بازده کل سیستم  کاهش خواهد یافت زیرا هرچه رسوب بیشتری بروی کویل انباشت گردد، انتقال حرارت بین سیال گرم شونده و سیال گرم کننده کمتر خواهد بود.

از نظر فنی بهترین روش برای  افزایش عمر دستگاه های موجود در موتورخانه آبگرم مانند منبع کویل دار، دیگ یا بویلر آبگرم و  سایر  قسمت های سیستم موتورخانه، تهیه و نصب یک عدد سختی گیر رزینی برای کاهش سختی آب  به میزان قابل توجه می باشد.

در صورت عدم وجود  سختی گیر در سیستم، لازم است در فواصل زمانی مشخص و منظم منبع کویل دار و کویل منبع کویل دار اسیدشویی و  تمیزکاری گردد. اسید شویی منبع کویل دار، اثر بسیار قابل توجهی در عمر منبع کویل دار خواهد داشت.

برای مثال در  شهری که TH  آب بین 250 الی 400 میلیگرم بر لیتر باشد، لازم است  برای بهینه سازی سیستم و افزایش عمر و راندمان منبع کویل دار و موتورخانه، کویل مسی منبع کویل دار در بازه یک ساله اسید شویی و اصطلاحا تعمیر و نگهداری شود. طبق مسائل ذکر شده در بالا هر چه سختی آب منطقه بالاتر باشد، نیاز به اسید شویی بیشتر و ضروری تر خواهد بود.

 

منبع کویل دار قیمت منبع کویل دار تولیدکننده منبع کویل دار سازنده منبع کویل دار فروشنده منبع کویل دار تولید کننده منبع کویل دار شرکت های سازنده منبع کویل دار منبع کویل دار ایستاده 2018:09:15

دی اریتور | هوا زدا | دی اریتور دیگ بخار | دی اریتور سینی دار | دی اریتور اسپری شونده

دی اِریتور یا هوازدا چیست ؟

در دمای 85 درجه‌ی سلسیوس، حدود 3.5 گرم اکسیژن در هر 1000 گرم آب وجود دارد که این اکسیژن باعث خوردگی و ایجاد خرابی‌هایی در بویلر می‌شود. چنین خرابی‌هایی از دو طریق صورت می‌گیرد: نخست اینکه اکسیژن با چسبیدن به دیواره‌های بویلر باعث اکسیداسیون (زنگ‌زدن) جداره‌‌های داخلی و لوله‌ها می‌شود و دوم اینکه اکسیژن با کربن ترکیب شده و کربنیک‌اسید ایجاد می‌کند که در نتیجه‌ی آن آهن در آب حل شده و باعث زنگ‌زدگی بیشتر می‌شود.

دی اریتور یا هوازدا دستگاهی است که اکسیژن و گازهای حل‌شده در آب ورودی به بویلرهای تولید بخار را حذف می‌کند. دی اریتورها می‌توانند میزان اکسیژن را تا ppm 20 ( دو میلی‌گرم در لیتر) یا کمتر از آن کاهش دهند. نخستین گام برای جداسازی گازهای اضافی از آبِ تغذیه‌ی بویلرها گرم‌کردن آب جهت جداسازی اکسیژن از آن است. رابطه‌ی معکوسی بین میزان گازهای محلول در آب با دما وجود دارد؛ یعنی با بالارفتن دمای آب، اکسیژن موجود در آن کمتر می‌شود. منابع تأمین آب بویلر معمولاً در درجه حرارت 85 تا 90 درجه‌ی سلسیوس عمل می‌کنند تا میزان اکسیژن موجود در آب به 2 میلی‌گرم در یک لیتر کاهش یابد. در دی اریتورهایی که در فشار اتمسفر یا در خلاء کار می کنند نمی‌توان دمای آب را بیش از حد بالا برد چون احتمال تبخیر آب و وقوع پدیده‌ی کاویتاسیون (حفره‌زایی) در پمپ‌ها بالا می‌رود. به دلیل این مشکلات تنها امکان جداسازی مقداری از اکسیژن آب وجود دارد و مابقی اکسیژن موجود در آب را باید با افزودن مواد شیمیایی مانند سدیم سولفات و هیدرازین از بین برد. در مواردی که نباید مواد شیمیایی به آب اضافه شود از دی اریتورهای تحت فشار استفاده می‌گردد تا امکان جداسازی اکسیژن تا حد لازم از آب فراهم شود.

   

نحوه‌ی عملکرد دی اریتور

چنانچه مایع در دمای اشباع خود باشد میزان گازهای محلول در آن تقریباً به صفر می‌رسد. در این حالت مایع یا باید در تلاطم بسیار بالایی باشد یا به جوش آید تا از خروج تمامی گازها اطمینان حاصل شود. برای ایجاد چنین تلاطمی دو روش وجود دارد:

1 – اسپری‌شدن (پاشش) آب در قسمت بالایی (برجک) دی اریتور و تبدیل آن به قطرات ریز و احاطه شدن این قطرات با بخار

2 – تزریق بخار از پایین و ایجاد تلاطم در دی اریتور

با اسپری‌شدن آب، سطح مناسبی از آب برای جداسازی اکسیژن در دسترس قرار می‌گیرد و باعث تسریع انتقال حرارت از بخار به قطرات شده و در نتیجه جداسازی اکسیژن را آسان می‌کند. گازهای جداسازی‌شده از طریق بخار مازاد از خروجی بالای دیگ در دمایی کمتر از دمای اشباع خارج می‌شوند. پایین بودن درجه حرارت مخلوط بخار و گازهای اضافی در خروجی دی اریتور از نقطه‌ی جوش (دمای اشباع)، امکان استفاده از یک خروجی با کنترلر ترموستاتی (vent) را فراهم می‌کند. آبی که عملیات جداسازی‌شده بر روی آن انجام گرفته به داخل منبع دی اریتور سرریز می‌شود.

انواع دی اریتور

جهت بالابردن میزان سطح تماس با هوا نسبت به جرم آب باید آب ورودی به دی اریتور به کوچک‌ترین قطره‌های ممکن تبدیل شود (پودر شود.) نکته‌ی حائز اهمیت این است که برای افزایش سرعت خروج گاز از مایع باید دمای آب افزایش یابد. به طور کلی دونوع دی اریتور با توجه به روش پودرشدن آب وجود دارد:

 • دی اریتور سینی دار (یا دی اریتور آبشاری)
 • دی اریتور اسپری شونده (یا دی اریتور پاششی)

  

  دی اریتور سینی دار (یا دی اریتور آبشاری)

 دی اریتور سینی دار

 

این نوع هوازدا دارای بخشی گنبدی‌شکل در بالای مخزن ذخیره‌کننده‌ی آب بویلر برای هوازدایی است. آب تغذیه‌ی بویلر وارد این بخش عمودیِ هوازدایی می‌شود و از روی سینی‌های منفذدار (مشبک) به پایین جریان می‌یابد. عمل هوازدایی از طریق بخاری که از پایین سینی‌های منفذدار وارد می‌شود، انجام می‌گیرد و از طریق منافذ موجود در سینی‌ها به سمت بالا جریان می‌یابد. گازهای حل شده در آب بویلر به وسیله‌ی بخار جدا شده و از طریق شیر خروجیِ موجود در بالای قسمت گنبدی‌شکل خارج می‌شود. سپس آب هوازدایی‌شده به مخزن افقی در پایین جریان می‌یابد و از آنجا به سمت بویلرهای تولید بخار پمپ می‌شود. برای گرم نگه‌داشتن آب بویلر ذخیره‌شده در مخزن، بخار کم فشاری از پایین مخزن وارد شده و درون آن اسپری می‌شود.

        نمودار طرح کلی از یک نمونه دی اریتور سینی دار

نمودار طرح کلی از یک نمونه دی اریتور سینی دار

 

 

دی اریتور اسپری شونده (یا دی اریتور پاششی)

دی اریتور اسپری شونده (یا دی اریتور پاششی)

این گونه هوازدا دارای یک درام افقی است که شامل دو بخش پیش‌گرم‌کن (E) و بخش هوازدایی (F) می‌شود. این دو بخش به وسیله‌ی یک صفحه (C) از هم جدا شده‌اند. اسپری‌های موجود در ته درام، بخار کم فشاری را وارد دی اریتور می‌کنند. آب تغذیه بویلر به بخش E پاشیده شده و با بخاری که از طریق پخش‌کننده به بالا می‌آید پیش‌گرم می‌شود. دلیل استفاده از نازل اسپری‌کننده‌ی آب بویلر (A) و بخش پیش‌گرم‌کن این است که آب تغذیه‌ی بویلر برای جداسازی راحت‌تر گازهای محلول در آن تا دمای اشباع گرم شده و وارد مرحله‌ی بعدی هوازدایی شود. سپس آب پیش‌گرم‌شده وارد بخش هوازدایی (F) شده و در آنجا با بخار خارج‌شده از پخش‌کننده به صورت کامل هوازدایی می‌شود. در پایان آب هوازدایی‌شده از ته مخزن به سمت بویلرهای تولید‌کننده‌ی بخار پمپ می‌شود.   

نمودار طرح کلی از یک دی اریتور اسپری شونده

نمودار طرح کلی از یک دی اریتور اسپری شونده

 

 

انتخاب دی اریتور مناسب

با در نظر گرفتن مزایا و معایب هرکدام از دی اریتورها و با توجه به کاربرد مورد نظر، هوازدای مناسب انتخاب می‌شود. برای مثال طول عمر دی اریتورهای سینی دار تا 40 سال هم می‌تواند باشد در صورتی که دی اریتورهای اسپری شونده بیش از 20 سال عمر نمی‌کنند. با این حال هوازدای سینی دار تا 25 درصد گران‌تر از هوازدای اسپری شونده بوده و کارایی بالاتری نیز دارد. در نیروگاه‌ها معمولاً از دی اریتور سینی دار و در مصارف دیگر از دی اریتور پاششی استفاده می‌شود. 

 

 

 

 

  

دی اریتور هوا زدا دی اریتور دیگ بخار دی اریتور سینی دار دی اریتور اسپری شونده دی اریتور اتمسفریک دی اریتور تحت فشار دی اریتور چیست 2019:07:04

دیگ روغن داغ | قیمت دیگ روغن داغ | بویلر روغن داغ | مشخصات فنی دیگ روغن داغ

دیگ روغن داغ (Hot Oil Boiler)

دیگ روغن داغ وسیله­ای است که وظیفه­ی تبادل گرمای غیرمستقیم بین یک سیال گرم (گازهای داغ حاصل از احتراق مشعل) و یک سیال سرد (روغن حرارتی مخصوص) را بر عهده دارد.

مزایای استفاده از دیگ روغن داغ نسبت به دیگ بخار

یکی از مزیت­های دیگ روغن داغ نسبت به دیگ بخار دستیابی به دمای بالا در فشار کاری پایین می باشد. دمای کار دیگ روغن داغ معمولا بین ۱۵۰ الی ۳۰۰ درجه سلسیوس می­باشد. (استفاده از دماهای بالاتر نیازمند لوازم با توان تحمل دماهای بالا و روغن حرارتی مخصوص با نقطه­ی جوش بالا می­باشد).

از مزیت­های دیگر دیگ روغن داغ می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. عدم احتمال انفجار به دلیل فشار کار پایین
 2. عدم خوردگی به دلیل ساختار شیمیاییروغن
 3. عدم رسوب گرفتگی یا فرسایش لوله­ها و کویل­ها
 4. تبادل حرارت بالا به دلیل بالا بودن نقطه جوش روغن نسبت به آب

ساختار دیگ روغن داغ

روغن مخصوص حرارتی توسط یک پمپ سیرکوله درون کویل مارپیچ که درون یک پوسته فلزی قرار دارد در جریان است و مشعل حرارت تولید شده توسط سوخت مورد نیاز (گاز، گازوئیل و مازوت) را به کویل منتقل می­کند.

دیگ روغن داغ

لوازم جانبی مورد استفاده در دیگ روغن داغ 

 • مشعل تمام اتوماتیک جهت ایجاد احتراق لازم و تولید گرما.
 •  پمپ سیرکوله جهت به جریان درآوردن روغن درون کویل­ها.
 • الکتروپمپ دنده­ای جهت تزریق روغن درون سیستم .
 • ترموستات دیجیتالی برای تنظیم دمای اگزوز و روغن.
 • پرشر سوئیچ جهت تنظیم فشار روغن .
 •  توری تمام استیل در مسیر برگشت روغن جهت عمل صافی.
 •  مانومتر روغن استیل به منظور مشاهده فشار رفت و برگشت سیستم.
 •  ترموتر به منظور مشاهده حرارت رفت و برگشت سیستم.
 •  لرزه­گیر جهت تنش گیری لوله­ها از پمپ سیرکوله.
 • منبع تغذیه­ی روغن.
 • تابلو کنترل تمام اتوماتیک جهت کنترل دستگاه.

نحوه ی عملکرد دیگ روغن داغ:

بویلر روغن داغ باجریان یافتن روغن در داخل کویل مارپیچ و با حرارتی که مابین این کویل مارپیچ داده می شود سبب گرم شدن روغن داخل  تیوب ها شده و توسط پمپ سیرکولاتور در داخل سیستم سیرکوله چرخش می کند تا روغن بعد از ، از دست دادن گرمای خود داخل دیگ روغن داغ برگشته و با حرارت دادن دوباره سبب گرم شدن روغن شود .

 

انواع دیگ روغن داغ:

دیگ­های روغن داغ را می­توان بر اساس فاکتورهای مختلفی تقسیم بندی کرد، مورد اول بر اساس نحوه قراری گیری:

دیگ روغن داغ افقی: دارای بازده بالا

دیگ روغن داغ عمودی: مورد استفاده در حجم­های پایین

مزیتی که دیگ روغن افقی نسبت به دیگ روغن داغ عمودی دارد راندمان بالای دیگ های افقی نسبت به دیگ های عمودی می باشند.

تقسیم بندی دیگ روغن داغ از لحاظ سوخت مصرفی:

 • گازسوز
 • گازوئیل سوز
 • مازوت

تعریف پاس در دیگ روغ داغ:

مسیر جابجایی سیال از ورودی تا خروجی دیگ می­باشد. به عنوان مثال اگر سیال از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج شود به آن تک پاس گفته می­شود.

تقسیم بندی دیگ روغن داغ از حاظ تعداد پاس:

 • تک پاسه
 • دو پاسه
 • سه پاسه

به عبور سیال از ابتدا تا انتهای یک مبدل حرارتی را پاس گویند حال اگر دو بار این اتفاق بیافتد به آن دیگ دوپاسه و اگر سه بار تکرار شود دیگ سه پاسه گفته می شود.

کاربرد دیگ روغن داغ:

 • صنایع نساجی
 • صنایع چوبی
 • صنایع پلاستیکی
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع کاغذسازی
 • صنایع غذایی
 • و ...

دیگ روغن داغ شرکت ناب زیست طبق معتبرین استانداردهای دنیا منجمله استانداردBS2790  برای ساخت و استاندارد EN-BS12953  برای انتخاب متریال استفاده می شود.

فشاری که روغن در  بویلر روغن داغ تا دمای 300 درجه کار می کند تقریبا فسار اتمسفر و نزدیک به آن است.

کویل دیگ روغن داغ :

کویلی که در داخل دیگ روغن داغ قرار می گیرد و به صورت مارپیچ ساخته می شود . کویل درون دیگ می تواند تک کویله یا دو کویله و یا سه کویله باشد .

بازرسی دیگ روغن داغ :

بعد از انجام مراحل ساخت تمامی تست های لازم از جمله تست های جوش و هیدرواستاتیک بر روی قسمت های تحت فشار انجام می شود و بعد از گرفتن تاییده های لازم مهیا ارسال دیگ به محل پروژه می شود .

محل نصب دیگ روغن داغ:

برای نصب دیگ روغن داغ همواره باید فنداسیونی هموار به ارتفاع 10 سانتی متر ایجاد کرد تا دیگ روغن داغ بر روی آن قرار بگیرد.

در هنگام خرید دیگ روغن داغ حتما با کارشناسان فنی ناب زیست مشاوره لازم را انجام دهید تا دیگ مناسبی را با بهترین عملکرد و بالاترین بازده را پیشنهاد دهند

 

 

 سایر محصولات :

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک

دیگ روغن داغ قیمت دیگ روغن داغ بویلر روغن داغ مشخصات فنی دیگ روغن داغ 2019:07:13
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50