آب شیرین کن صنعتی - دستگاه تصفیه آب صنعتی - دستگاه RO

آب شیرین کن صنعتی یا دستگاه RO دستگاهی است که تمامی املاح و شوری آب ورودی به دستگاه را در حجم های بالاتر از 5 مترمکعب در شبانه روز تصفیه نموده و آبی شیرین و فاقد املاح در اختیار کارفرما قرار می دهد.

مهمترین واحد های دستگاه تصفیه آب صنعتی عبارتند از : واحد پیش تصفیه، واحد غشایی، واحد کنترل دبی و فشار، سیستم تزریق مواد شیمیایی، واحد تامین فشار و تجهیزات ابزار دقیق و تابلو کنترل

چنانچه شما بدنبال خرید دستگاه آب شیرین کن در مقدار کمتر از 5 مترمکعب در طول 24 ساعت هستید می بایست در دسته آب شیرین کن های خانگی بدنبال تجیهزات مورد نظر بگردید و نه آب شیرین کن های صنعتی.

در حقیقت وجه تسمیه آب شیرین کن صنعتی نه بخاطر این قضیه است که از آن در صرفا بمنظور تصفیه آب صنایع مختلف استفاده می شود بلکه به مفهوم دستگاه تصفیه آبی است با دبی بالا.

کسی که برای مجتمع مسکونی خود با نیاز 20 مترمکعب آب شیرین در شبانه روز قصد خرید آب شیرین کن را دارد قطعا در گوگل عبارت "آب شیرین کن صنعتی" و یا "دستگاه تصفیه آب صنعتی" را می بایست جستجو کند.

مطالبی که در این صفحه به آن خواهیم پرداخت عبارتند از :

پدیده اسمز و اسمز معکوس چیست؟

از اسمز معکوس چگونه در تصفیه آب استفاده می شود؟

ساختمان و در حقیقت نقشه دستگاه تصفیه آب صنعتی چگونه طراحی می شود؟

نحوه محاسبه ظرفیت دستگاه آب شیرین کن علی الخصوص آب شیرین کن صنعتی بر چه مبنایی است؟

چگونه می توان یک تولید کننده آب شیرین کن یا سازنده دستگاه تصفیه آب صنعتی را جستجو نمود؟

نحوه نصب و در حقیقت دستورالعمل نصب و راه اندازی دستگاه آب شیرین کن صنعتی را چگونه می توان به دست آورد؟

ظرفیت دستگاه آب شیرین کن از چه عددی شروع و تا چه عددی می تواند ادامه داشته باشد؟

مدت زمان تعویض فیلترهای دستگاه آب شیرین کن چگونه مشخص می شود؟

آیا دستگاه آب شیرین کن صنعتی به شرایط خاصی برای نگهداری نیاز دارد؟

هزینه نگهداری دستگاه تصفیه آب صنعتی در سال چقدر است و در آخر قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی یا قیمت آب شیرین کن صنعتی وابسته به چه پارامترهایی می باشد؟

 آب شیرین کن صنعتی - دستگاه RO

آنچه که در مورد انتخاب یک سیستم تصفیه آب صنعتی مناسب جهت استفاده در مصارف کشاورزی، دام و طیور، پزشکی و ... اولویت دارد کنترل آلودگی های احتمالی و همچنین افزایش کیفیت آب با کاهش میزان TDS موجود در آب می باشد.
استفاده از دستگاه آب شیرین کن صنعتی (RO) بدلیل هزینه زیاد سایر روشهای شیرین کردن آب همچون تقطیر با سرعت در حال افزایش است.
قیمت آب شیرین کن اعم از آب شیرین کن صنعتی، آب شیرین کن کشاورزی، آب شیرین کن دریایی، آب شیرین کن پزشکی و .... طی ماه های اخیر بسیار افزایش یافته است.
قیمت دستگاه RO تا حد بسیار زیادی وابسته به جنس قطعاتی است که در تولید دستگاه تصفیه آب صنعتی توسط تولید کننده آب شیرین کن مورد استفاده قرار گرفته است.
لازم به ذکر است که بهترین گزینه ای که برای بهره گیری در این صنعت حساس توصیه شده است، استفاده از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس می باشد که با استفاده از این روش می توان مزه تلخی، شوری و در کل مجموع جامدات محلول در آب را کاهش داد و همچنین نسبت به نوع مصرف، میزان املاح را به حد استاندارد و مطلوبی تنظیم نمود تا در مصارف مختلف دام و طیور مانند مرغداریها، گاوداریها و دامداریها، پرورش شتر مرغ و دامداری ، پزشکی ، کشاورزی و ... با خیالی آسوده بهره برداری گردد.
استفاده از دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس یا آب شیرین کن صنعتی به دلیل تولید آبی مطلوب، بهداشتی و استاندارد مورد تایید بسیاری از متخصصین دام و طیور، پزشکان ، کشاورزان و سایر بهره برداران و استفاده کنندگان از دستگاه تصفیه آب در این حوزه قرار گرفته است.
از آنجا که آب شیرین کن صنعتی شرکت ناب زیست از نظر کارایی کاملا تفکیک شده هستند. کارشناسان و طراحان این شرکت با علم و تجربه بسیار بالا در این زمینه، با در نظر گرفتن تمامی جوانب احتیاطی و با استفاده از تجهیزاتی ایمن برای مصارف مختلف مسیر بهره گیری از این تکنولوژی را بسیار آسان نموده اند.
تمامی دستگاه های تصفیه آب صنعتی naabzist طوری طراحی شده اند که می توان چندین نوع آب را از نظر کیفیت برای انواع مصارف بدون هیچگونه تغییری استفاده نمود.
شرکت ناب زیست مفتخر است در زمینه طراحی و ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی ( آب شیرین کن صنعتی ) برای تامین آب مورد نیاز موجودات زنده بالاترین دقت را از نظر انتخاب تجهیزات و نوع متریال به عمل آورده و در این زمینه نیاز مصرف کنندگان زیادی را در سراسر کشور تامین نموده است.

به‌طورکلی، رایج‌ ترین روش‌های تصفیه آب به شرح ذیل می‌باشد:

– اسمز معکوس (RO)
– تصفیه غشایی (MF,UF,NF)
– الکترو دیالیز
– روش‌های فیزیکی و شیمیایی
– روش‌های تبادل یونی (سختی گیر)
– روش‌های فیلتراسیون (فیلتر شنی و کربنی)
– روش‌های گندزدایی (کلر، ازن، UV)

سیستم‌ تصفیه آب صنعتی می‌تواند با توجه به پروسه‌های نسبتاً جامع و ساده به پیچیده و چندگانه، از انواع برنامه‌های کاربردی استفاده کند و تصفیه آب صنعتی یک خانواده پیچیده از فن‌آوری‌ها و سیستم‌ها بشمار می‌آید.

دستگاه RO صنعتی بر اساس نیاز و کاربردهای مختلف مانند استفاده در صنایع شیمیایی، صنایع فلزی، ریخته‌گری، صنایع برودتی و حرارتی، صنایع غذایی، صنایع آرایشی بهداشتی، آزمایشگاه‌ها، مصرف آب شرب، تصفیه چاه و شیرین سازی آب در دریا، مصارف کشاورزی و دام طیور و ... و نوع آلاینده‌هایی که باید حذف شوند، در ظرفیت‌ها و آنالیزهای مختلف تولید می‌گردد.

بهترین و اقتصادی‌ترین روش در آب شیرین کن‌ صنعتی استفاده از اسمز معکوس (RO) می‌باشد. در این روش فشار بالا سبب حرکت معکوس جریان آب از درون فیلترهای نیمه تراوا از فشار اسمزی بالاتر به فشار اسمز پایین‌تر می‌شود. اسمز معكوس می‌تواند تا ۹۸% مواد معدنی حل‌شده و مواد آلی و كلوئیدی آب را حذف كند.

دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی شامل پنج مرحله‌ی اصلی می‌باشد:
• کلرزنی اولیه (گندزدایی از آب)
• استفاده از سیستم پیش تصفیه شامل فیلتر شنی و کربنی (افزایش بازدهی و طول عمر ممبرین)
• استفاده از فیلتر میکرونی (جهت حذف ذرات)
• اسمز معکوس
• تزریق آنتی اسکالانت (مواد شیمیایی) جهت پیشگیری از ایجاد رسوب در آب.
اسمز (Osmosis) پدیده ای طبیعی و بسیار مهم در طبیعت است. این فرآیند زمانی رخ می دهد که یک محلول رقیق در مجاورت یک محلول غلیظ قرار می گیرد. مثال طبیعی آن جذب آب توسط ریشه گیاه و جذب آب از خون در بدن انسان می باشد. بعنوان مثال اگر دو محلول آب نمک که یکی غلیظ تر و دیگری رقیق تر را توسط یک غشاء نیمه تراوا از یکدیگر جدا کنید، نمک تمایل دارد که از غشاء عبور کرده و به سمت محلول رقیق حرکت کند و آب نیز تمایل دارد از قسمت رقیق به قسمت غلیظ نفوذ کند. غشاء نیمه تراوا یک صافی است که اجازه عبور آب از داخل منافذ خود را می دهد ولی مانع عبور املاح، مواد محلول، باکتری ها و مواد بیماری زا می گردد. غشاء نیمه تراوا مانند پنجره ای می ماند که اجازه عبور هوا را می دهد ولی اجازه عبور سایر مواد را به داخل نمی دهد .
 
دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس
 
همانطور که بیان شد دستگاه تصفیه آب امروزه بدلیل شرایط خاص حاکم بر سراسر جهان از اهمیت بالایی برخوردار است.
دستگاه تصفیه آب اعم از صنعتی ، کشاورزی ، بیمارستانی و .... دارای کاربردهای فراوانی است که اهم آن عبارتند از :

• تهیه آب صنعتی جهت مصرف در بویلرها (دیگ های بخار) ، کولینگ تاورها و کلیه سیستمها حراراتی و برودتی
• تهیه آب مقطر جهت مصارف دارویی و بیولوژیکی
• شیرین سازی آب های شور و سنگین آشامیدنی
• تهیه آب نرم و شیرین مورد مصرف در صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی و نیروگاهها
• تامین آب مناسب جهت تولید محصولات متنوع درصنایع غذایی ، نوشیدنی ، آرایشی بهداشتی ، الکترونیک..
• تصفیه نهایی پساب های صنعتی
• تامين و توليد آب مناسب جهت مصارف کشاورزی و گلخانه‌ای
• تامين و توليد آب مقطر مورد نیاز در دستگاه های دياليز بيمارستان

میزان خروجی آب تصفیه شده از دستگاه تصفیه آب صنعتی تولیدی شرکت ناب زیست و یا شرکتهای زیرمجموعه میتواند از حداقل 1000 لیتر الی 500000 لیتر در شبانه روز باشد.
در ادامه بدلیل اهمیت تصفیه آب در صنعت به بررسی اجمالی دستگاه تصفیه آب صنعتی می پردازیم .

تصفیه آب صنعتی برای کارخانجات و صنایع :

یک دستگاه تصفیه آب صنعتی برای کارخانجات با توجه به نیاز آنها طراحی و تولید میگردد . بطور مثال دستگاه تصفیه آبی که برای تامین آب جبرانی برج خنک کننده در شرکت شیشه قزوین استفاده می گردد حدودا 100 مترمکب در روز ظرفیت آب خروجی دارد. ظرفیت آب خروجی یکی از مهمترین پارامترها در تعیین قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد .
برخی از اصلی ترین صنایعی که به دستگاه تصفیه آب نیاز دارند عبارتند از :
دستگاه تصفیه آب صنعتی فولاد ، دستگاه تصفیه آب پتروشیمی ، دستگاه تصفیه آب صنعتی سیمان ، دستگاه تصفیه آب صنعتی تزریق پلاستیک و ....

 مزایای آب شیرین کن صنعتی

- بصرفه و اقتصادی بودن سیستم اسمز معکوس نسبت به روش های دیگر
- کاهش مصرف انرژی نسبت به روش های تقطیری
- عدم عبور باکتری ، ویروس ها و مواد تب زا(Pyrogens) از ممبران های دستگاه تصفیه آب صنعتی
- امکان بازگرداندن پساب حاصله به محیط زیست و یا استفاده مجدد از آب در دستگاه تصفیه آب صنعتی
- دستگاه تصفیه آب صنعتی دارای استانداردهای بین المللی می باشد.
- امکان استفاده از دستگاه تصفیه آب در هر شرایط محیطی اعم از روی عرشه کشتی ها ، زون های صفر پالایشگاهی و ...
 
امروزه در صنایعی که با آب کار میکنند خیلی مهم است که بتوانند آب سبک و بدون یون با TDS پایین را جایگزین آب های سخت نمایند . با توجه به اینکه میزان سختی آب بالا بر روی کیفیت تولید نیز تاثیر مستقیم دارد لذا استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی بصرفه ترین روش نسبت به روش های مشابه می تواند دسترسی به آب مقطر را برای صاحبان صنایع راحت تر نماید .
جهت استعلام قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی از شرکت ناب زیست می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و با برخورداری از مشاوره رایگان در این زمینه نسبت به طراحی دستگاه تصفیه آبی که بتواند هم به لحاظ هزینه هم به لحاظ ظرفیت پاسخگوی کار شما باشد اقدام نمائید .
در مقوله طراحی و تولید دستگاه تصفیه آب صنعتی باید مواردی را رعایت کرد . مهمترین پارامتر در این زمینه، بررسی کامل آنالیز آب قبل از ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد. یک سری آلایندگی ها در آنالیز آب ورودی در راندمان ممبران دستگاه تصفیه آب تاثیر منفی می گزارد که باید کامل مورد توجه قرار گیرد این موارد عبارتند از : مانند کدروت آب ، سیلیس ، آهن ، سولفات ، آلودگی میکروبی و...
شرکت ناب زیست بعنوان معتبرترین تولیدکننده دستگاه تصفیه آب صنعتی این افتخار را دارد که در زمینه طراحی و ساخت سیستم های تصفیه آب صنعتی و تصفیه پساب های صنعتی و بهداشتی پروژه های موفقی را در سطح کشور انجام دهد و رضایت خریداران دستگاه تصفیه آب صنعتی را جلب نماید.

 قیمت آب شیرین کن صنعتی

یک دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت حداکثر روزانه 10.000 لیتر با سیستم اتوماتیک حدودا 250 میلیون ریال و یک دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی با ظرفیت حداکثر 2.5 مترمکعب با سیستم اتوماتیک حدودا 130 میلیون ریال محاسبه می شود.
قیمت آب شیرین کن پارامتر مهمی در تصمیم گیری مدیران کارخانجات و دست اندرکاران صنعت تصفیه آب بمنظور بهره برداری مجدد از آب خروجی از کارخانجات و یا شیرین کردن آب برای استفاده بمنظور کشاورزی و ... می باشد .

بمنظور استعلام قیمت آب شیرین کن اولین پارامتر دانستن میزان آبی است که خریدار آب شیرین کن انتظار دارد در روز به آن مقدار برسد . دستگاه آب شیرین کن بطور متوسط حدودا 50% از آب ورودی به دستگاه را در قالب تفکیک املاح به پساب غیر قابل استفاده (پساب دور ریز) تبدیل می نماید لذا به هنگام محاسبه ظرفیت و اعلام دبی آب مورد نیاز ، دبی آب خروجی از دستگاه آب شیرین کن را به همکاران ما اعلام نمائید .

پارامتر مهم بعدی در تعیین قیمت آب شیرین کن ، میزان آلایندگی آب ورودی است که با عنوان TDS یا EC بر حسب PPM بیان می شود . در نهایت ضروری است به همکاران ما بفرمائید که از آب خروجی از آب شیرین کن ( دستگاه تصفیه آب صنعتی ) به چه منظوری استفاده می شود یعنی دستگاه تصفیه آب صنعتی تا چه حد باید آب ورودی به آب شیرین کن را تصفیه کند . 

همکاران ما با تجربه کافی و تولید بیش از 1000 دستگاه انواع دستگاه RO دریایی ، بیمارستانی ، کشاورزی ، صنعتی و ... بمنظور ارائه خدامات مشاوره در زمینه تعیین ظرفیت و قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی ( آب شیرین کن صنعتی ) در تمامی روزهای هفته و بصورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به شما می باشند . 

فرآیند اسمز معکوس (Reverse Osmosis) برخلاف فرآیند طبیعی اسمز عمل می کند و با ایجاد فشار زیاد جهت غلبه بر فشار طبیعی اسمزی باعث عبور آب از ممبران ها می گردد.

بنابراین نیاز به فشار بالایی جهت عبور آب از غشاء نیمه تروا و نمک زدایی آن می باشد. در شکل زیر براحتی می توان تفاوت بین فرآیند اسمز و اسمز معکوس را مشاهده کرد:

 

       

 

آب شیرین کن

 تصفیه آب با روش اسمزمعکوس (RO)

اصول طراحی و تصفیه آب با این روش افزایش فشار در جریان آب خام ورودی جهت غلبه بر فشار اسمزی معمول و عبور آن از غشاء نیمه تراوا می باشد.

به این ترتیب آب خام ورودی به دو جریان آب با املاح بسیار پائین (Permeate) و آب غلیظ با املاح بسیار بالا (Concentrate) تقسیم می گردد. مادامی که فشار وارده به آب خام ورودی به اندازه ای باشد که بر فشار اسمزی معمول غلبه کند، آب خالص از غشاء نیمه تراوا عبور کرده و مواد محلول در پشت غشاء باقی مانده و وارد جریان غلیظ می گردد. جریان غلیظ را می توان دفع کرد یا مجددا جهت مصرف بعنوان آب خام به سیستم برگشت داد. جریان آب رد شده از غشاء که بعنوان آب شیرین استفاده می شود، 95 تا 99 درصد املاح خود را با این روش از دست می دهد.

باید توجه داشت که در فرآیند اسمز معکوس از روش فیلتراسیون متقاطع (Cross Filtration) استفاده می شود. استفاده از فیلتراسیون طبیعی باعث گرفتگی غشاء یا عبور مواد جامد از غشاء می گردد. با استفاده از فیلتراسیون متقاطع آب خالص از یک طرف غشاء و مواد محلول از طرف دیگری غشاء حرکت می کنند. جهت ممانعت از گرفتگی غشاء عبور جریان آب غلیظ از روی غشاء با جریان آشفته (Turbulent Flow) بسیار موثر خواهد بود.

آب شیرین کن

 سیستم اسمز معکوس (RO) نیاز به مواد شیمیایی مصرفی روزانه نداشته و در مواردی که TDS آب خام بالاتر از 500 ppm باشد، بهترین روش املاح زدایی است.

اختلاف نظر در این مورد وجود دارد یعنی برخی از کارشناسان مرز تشخیص استفاده از آب شیرین کن و سختی گیر را 700PPM می دانند و برخی این عدد را 500PPM بیان می کنند . البته هر زمان صحبت از تصفیه آب بمنظور تامین آب آشامیدنی است نا خودآگاه سختی گیر از پروسه تصفیه حذف میگردد و آب شیرین به میدان می آید.

میزان فشار مورد نیاز بستگی به درصد مواد جامد محلول در آب دارد. هر چقدرTDS  آب خام ورودی بیشتر باشد، میزان فشار مورد نیاز نیز بیشتر خواهد بود تا بر فشار اسمزی غلبه گردد. قبل از آنکه آب خام وارد سیستم شود یک سری عملیات مقدماتی به نام پیش تصفیه بر حسب آنالیز آب روی آن صورت می گیرد (فیلتراسیون ، سختی گیری و جذب سطحی).

آب خروجی از واحد پیش تصفیه وارد یک محفظه شامل المان هایی از نخ فشرده در هم پیچیده از جنس پلی پروپیلن (PP) می گردد. این واحد ذرات بزرگتر از 5 میکرون موجود در آب را حذف می نماید تا از ایجاد آسیب به ممبرانها جلوگیری به عمل آید. سپس به منظور تامین فشار لازم، آب وارد یک پمپ فشار قوی یا پمپ طبقاتی (High Pressure Pump) می گردد. آب با فشار بالا وارد محفظه هایی از جنس استیل و یاFRP  که حاوی ممبرانهایی از جنس پلی آمید و از نوع  Spiral Woundاست، می گردد. خروجی این واحد شامل دو جریان غلیظ و جریان رقیق با املاح بسیار پائین می باشد. بدین ترتیب آب بدون املاح مورد نظر تامین می گردد.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی گروه صنعتی ناب به سه دسته تقسیم می شوند که ظرفیت آب خام ورودی آنها بین 5 تا 2000 مترمکعب در روز می باشد:

1-  تصفیه آب چاه (Brakish Well Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS تا 4000ppm را می باشد.

2-  تصفیه آب شور سطحی (Brakish Surface Water) که قادر به تصفیه  آب خام ورودی با  TDS تا 12.000ppm می باشد.

3-  تصفیه آب دریا (Sea Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS  تا 35.000ppm می باشد.

گروه صنعتی ناب یکی از بزرگترین تولید کنندگان دستگاههای تصفیه آب صنعتی در ایران آمادگی خود را بمنظور تامین قظعات، تعمیرات و تولید انواع آب شیرین کن به روش اسمز معکوس، seawater، دستگاه آب شیرین کن صنعتی، آب شیرین کن کشاورزی، دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه تصفیه آب کشاورزی، دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس، دستگاه تصفیه آب مرغداریها، دستگاه تصفیه آب معدنی، دستگاه تولید آب بهداشتی اعلام می نماید.

خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی

همانطور که می دانیم امروزه محدودیت برخورداری از آب سالم و بهداشتی و آب مورد نیاز برای برخی از دستگاه ها که به آب مقطر نیاز دارند باعث گردیده است دستگاه هایی تولید گردند بنام دستگاه تصفیه آب صنعتی یا دستگاه تولید آب مقطر.
علت اینکه عنوان دستگاه آب شیرین کن در اینجا بکار نمی رود حجم بالای آب مورد نیاز در دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد.
ولی در ماهیت قضیه تفاوتی بین مکانیزم عملکرد دستگاه تصفبه آب صنعتی با آب شیرین کن چه بصورت آب شیرین کن خانگی باشد چه آب شیرین کن صنعتی وجود ندارد.
در همه این دستگاه ها با وجود پرده ای بنام غشاء نیمه تراوا که جریان آب خالص در آن یک طرفه است عملیات تصفیه آب صنعتی یا تصفیه آب کشاورزی و یا سایر انواع تصفیه آب انجام می پذیرد.
جهت خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی و یا تعیین قیمت و تعیین ظرفیت دستگاه آب شیرین کن صنعتی (دستگاه تصفیه آب صنعتی) با کارشناسان ما تماس بگیرید.
 
آب شیرین کن

دستگاه تصفیه آب صنعتی

اهمیت پیش تصفیه برای دستگاه آب شیرین کن RO :
مهم ترین بخش در یک واحد آب شیرین کن یا RO ممبران آن می باشد چون قطر منافذ ممبرام یک آنگستروم یعنی 10- 10 متر می باشد اگر آب ورودی به ممبران از نظر ذرات معلق گل و لایι کدورت کلر آزاد به صورت کنترل نشده وارد ممبران شود این مسئله گرفتگی ممبران را در پی خواهد داشت و باعث پیداشدن مشکلاتی در واحد آب شیرین کن خواهد شد.
مشکلاتی از قبیل کم شدن آب دهی ι کم شدن دفع املاح و در بدترین حالت پاره شدن یا از کار افتادن مببران. پس وجود یک واحد پیش تصفیه برای این که بتواند مشخصات آب ورودی به ممبران را به حد مجاز برساند الزامی می باشد. برای مثال کلر آزاد باقی مانده در آب باعث اکسید شدن و تخریب ممبران می شود پس وجود کلر در آب برای ممبران خطر ناک است.
فرم اکسید شده آهن و منگنز در ورودی آب به ممبران˛ صدمات شدیدی را به ممبران وارد می کند . بخش اعظم پیش تصفیه برای یک واحد آب شیرین کن در واقع رفع مشکلات ظاهری و شاخصه کدورت آب می باشد که در بخش های قبلی مفصلا توضییح داده شده است. به صورت پیش فرض و در یک فرم کلی می توان از یک مرحله فیلتر شنی محتوی سیلیس یا آنتراسیت ι یک مرحله کربن اکتیو(ذغال فعال ) و یک مرحله کارتریج فیلتر (MF) استفاده کرد.
البته در بعضی از آب های دارای شرایط خاص می توان از سختی گیر نیز برای کنترل برخی از املاح که قابلیت چسبندگی در سطح ممبران را دارند استفاده کرد. به طور کلی پیش تصفیه شامل بخش هایی است که با عث افزایش کارایی و طول عمر ممبران می باشد که بر اساس آنالیز آب طراحی می شود.

پارامترهای لازم جهت نصب دستگاه RO :
▪️ چک کردن میزان دبی آب ورودی و میزان فشار اولیه ( حداقل 2 بار )
▫️ کنترل مشخصات برق ورودی و تطبیق آن با شرایط دستگاه Ro
▪️ برآورد متراژ و آماده سازی محل استقرار سر پوشیده دستگاه RO
▫️ کنترل و آماده سازی مسیر آب دوریز ( فاضلاب )
▪️ چک کردن وجود مخازن ذخیره و تطبیق ظرفیت آنها با میزان ورودی و تولید دستگاه RO
▫️ قرار نگرفتن دستگاه در معرض آب و هوای بسیار متغیر
▪️ تعیین یک پمپ کمکی در صورت وجود اختلاف سطح دستگاه با مخزن ذخیره اولیه و یا کمبود فشار اولیه به هر دلیل

جرم گیری بیولوژیکی در فرآیند تصفیه آب صنعتی :
جرم گیری بیولوژیکی یکی از عمومی ترین و سخت ترین مشکلات در بهره برداری از سیستم های اسمز معکوس (آب شیرین کن) می باشد. بنابراین کنترل رشد میکروارگانیسم ها با استفاده از طراحی درست و استفاده از پیش تصفیه ای که دارای تجهیزاتی جهت فرآیند کلرزنی و گندزدایی موثر (قبل از ممبرین RO) است، بسیار اهمیت دارد.
ساخت سیستم هایی به این شیوه، با کاهش محل هایی که در آن جریان راکد می ماند، عقیده بسیار خوبی است مانند درزهای طولانی و کوری از لوله کشی که میکروارگانیسم ها می توانند به آسانی در آن جا قرار گرفته و رشد نمایند.
پیش از هر کار دیگری، بررسی محل تجمع میکروارگانیسم ها در سیستم و ضدعفونی نمودن سیستم به طور دوره ای، معمولی ترین عمل و بهترین روش برای کنترل فعالیت میکروبیولوژیکی در رون دستگاه تصفیه آب می باشد.
تکرار نمونه برداری از میکروارگانیسم ها و آنالیز آن ها با خطر ایجاد رسوب بیولوژیکی مرتبط می باشد. بررسی روزانه آب خوراک پس از مرحله کلرزدایی و بررسی هفتگی کلیه نقاط که در زیر بیان شده اند، برای تاسیساتی که از آب های سطحی استفاده می کنند، توصیه می گردد:
منبع آب سطحی قبل از کلر زنی
پس از زلال ساز یا فرایند ته نشینی مشابه
پس از واحد های فیلتر کننده (شنی، مولتی مدیا، کربن فعال )
پس از کلرزدایی (معمولا پس از فیلتر کارتریج یا فقط قبل از ورود به واحد های RO در حالتی که بی سولفیت سدیم برای کلرزدایی استفاده می شود)
برای کنترل فعالیت میکروبی، بررسی سیستم با استفاده از روش زیر بسیار مفید است. حوضچه ها یا مخازن روباز باید به درستی در محل ضدعفونی شوند و بخشی از جریان پایین دستی سیستم نیز باید به طور دوره ای ضدعفونی گردد. در مخازن بدون منفذ ، سیستم دمنده هوا (تهویه) باید با فیلتر های HEPA مجهز شود.

انواع ممبران و وظیفه آن در آب شیرین کن :

همانطور که اشاره شد اسمز معکوس (Reverse Osmosis)، فرآیندی است که آب خام (تصفيه نشده)، برای تولید آب فاقد یون یا مواد معدنی، توسط پمپ فشار بالا به داخل محفظه اي که داراي غشاي نيمه تراوا مي باشد، رانده مي شود.

 اين غشا ممبران صنعتی و یا فیلتر ممبران RO در مدل­های فیلمتک (Filmtec) ساخت کشور آمریکا و یا ممبران CSM کره و ممبرین Toray در سایزهای 4 و 8 اینچی انتخابی بوده و بر اساس اندازه ذرات مولكول­ها را گزينش مي كند و به اين صورت آب تقريبا خالص در يک طرف غشاء و آب تغليظ شده از ناخالصي­ها در طرف ديگر بدست می آید.

 فیلتر ممبران تنها فیلتری است که می تواند شوری و نمک آب را از بین برده و آب را شیرین کند و تمام ناخالصی های موجود در آب را نیز از بین ببرد.

انواع فیلتر ممبران آب شیرین کن صنعتی به شرح ذیل می باشد:

 • میکروفیلتراسیون

جزء فیلترهای معمولی به حساب می آید و در آن ذرات سوسپانسیونی توسط غشاهای متخلخل جداسازی می شوند.

 • اولترافیلتراسیون

فرایندی که از عبور ذرات با سایزهای بالاتر از 20-10 نانومتر مثل جلبک­ها، ویروس­ها و... جلوگیری می­نماید. 

 • نانوفیلتراسیون

از میکروفیلتراسیون­ها و اولترافیلتراسیون­ها کوچکترند و قطر منافذ غشاء آن بین 1 تا 10 نانومتر است.

 

آرایش ممبران‌ها در یک دستگاه RO اعم از دستگاه تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی یا خانگی:

آرایش ممبران‌ها در یک سیستم تصفیه آب اسمز معکوس دومرحله‌ای، به معنی نحوه چیدمان فیزیکی پرشروسل‌ها می باشد. هر پرشروسل عموماً می‌تواند بین یک تا شش فیلتر ممبران را در خود جای دهد. در یک آب شیرین کن، هر مرحله می‌تواند شامل یک یا چند پرشروسل باشد. به طور معمول در این سیستم به ازای هر 5 متر مکعب دبی آب خروجی از ممبران 4 اینچی و به ازای دبی 25 متر مکعب از ممبران 8 اینچی استفاده می شود.

 

شستشوی ممبران­­ها  (Membrane Cleaning)

 ممبران­ها بسته به کیفیت آب خام ورودی هر 3 الی 6 ماه به شستشوی دوره‌ای نیاز دارند. به‌طورمعمول اگر افت فشار و یا عبور نمکی، حدود 15% از حالت طراحی یا پایه باشد، زمان شستشو ممبران می‌باشد. ممبران­ها را می‌توان درون سیستم و یا خارج از آن و در جای دیگری شستشو شوند.

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

بمنظور آگاهی از قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی ضرورت دارد تجهیزات مورد استفاده بمنظور تصفیه آب طراحی گردد. بدین منظور باید دانست که اسمز معکوس چیست؟ در حقیقت اساس کار اغلب دستگاه های تصفیه آب صنعتی و آب شیرین کن ها آشنایی با پدیده اسمر معکوس می باشد .

اسمز معکوس Reverse osmosis فرایندی است که در آن از فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه تراوا استفاده می‌شود. اگر یک غشای نیمه‌ تراوا بین دو محلول آب خالص و آب ناخالص قرار گیرد آب به گونه طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین تر به غلظت بالاتر جریان می‌یابد. این پدیده تا هنگامی که پتانسیل‌های شیمیایی دو طرف برابر گردند ادامه خواهد یافت.

در حالت تعادل اختلاف فشار بین دو طرف غشاء برابر اختلاف فشار اسمزی است. اگر فشاری برابر با اختلاف فشار اسمزی به محلول غلیظ‌تر اعمال گردد جریان آب قطع خواهد شد. در صورتیکه فشار اعمال شده بیشتر از فشار اسمزی باشد، جهت جریان طبیعی آب، معکوس خواهد گردید.

بعد از داشتن درکی کامل از نحوه کار دستگاه تصفیه اب صنعتی می بایست دبی آب ورودی به سیستم تصفیه آب صنعتی و دبی آب مورد نیاز دقیقا مشخص گردد و نهایتا کیفیت تجهیزاتی که در ساخت سیستم توسط تولید کننده دستگاه تصفیه آب صنعتی می بایست مورد استفاده قرار گیرد ضرورت دارد تعیین گردد.

تجهیزات چینی قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی را تا حد زیادی کاهش میدهد ولی هزینه های نگهداری آنقدر بالا خواهد رفت که در آینده ای نه چندان دور شما چندین برابر قیمت اولیه دستگاه آب شیرین کن صنعتی هزینه اورهال کردن سیتسم خواهید نمود.

آب شیرین کن دریایی - RO دریایی

آب شیرین کن دریایی به منظور حذف املاح یا شوری و مواد مضر آب دریا، جهت مصارف مختلف به کار می رود.

یکی از روش های شیرین سازی و تصفیه آب دریا استفاده از اسمز معکوس (RO) می باشد. با استفاده از این روش می توان آب با شوری کمتر از 500 میلی گرم بر لیتر از آب دریا تولید نمود.

آب شیرین کن دریایی (دستگاه RO دریایی) شامل تجهیزاتی هستند که از آنها برای تصفیه آب دریا در احجام مختلف بمنظور استفاده درصنایع متنوع، دامداری ها، مرغداری ها، مجتمع های مسکونی، تجاری و اداری و ... استفاده می شود. در ادامه فرض بر این است که شما سطرهای قبلی را مطالعه نموده و اشراف کامل به تجهیزات آب شیرین کن صنعتی را دارید.

تجهیزات و تاسیسات شیرین سازی آب دریا در دو بخش تجهیزات پیش تصفیه آب دریا و تجهیزات اسمز معکوس تقسیم بندی می شوند.

بخش دوم دستگاه تصفیه آب دریایی تقریبا مشابه آب شیرین کن صنعتی است. تفاوت عمده RO دریایی با دستگاه تصفیه آب صنعتی و پکیج اسمز معکوس RO در شوری و کدورت آب ورودی از دریا به آنها می باشد.
با در نظر گرفتن اینکه آب دریا شوری 2 الی 4 درصدی دارد و کدورت، ذرات معلق و موجودات زنده دریایی در آن به وفور یافت می شوند، بنابراین با توجه به کیفیت آب دریا که منبغ تغذیه دستگاه است تجهیزات پیش تصفیه و اسمز معکوس RO را متناسب با کیفیت آب دریا می توان انتخاب نمود.

در قسمت اول آب شیرین کن دریایی تجهیزات پیش تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرند که به طور کلی شامل موارد ذیل می باشد:

1- حوضچه بمنظور برداشت و حوضچه آرامش اولیه آب دریا.

2- دستگاه آشغالگیر به منظور جلوگیری از ورود ماهی ها و درشت دانه ها به دستگاه آب شیرین کن دریایی

3- واحدهای ته نشینی اولیه به منظور کاهش ذرات معلق موجود در آب دریا

4- تاسیسات فیلترشنی و فیلترکربنی به منظور کاهش تیرگی آب.

5- واحدهای تزریق مواد شیمیایی از قبیل مواد منعقد کننده آنتی اسکالانت و اسید به آب شیرین کن دریایی

6- واحد میکروفیلتراسیون به منظور کاهش شاخص لجنی.

فرآیند قسمت دوم دستگاه آب شیرین کن دریایی، تجهیزات اسمز معکوس شامل ممبران های ویژه آب دریا می باشد که عوامل شوری و هدایت الکتریکی EC آب را کاهش می دهد.

تامین فشار اسمزی به منظور تصفیه آب دریا با TDS نزدیک به 40.000 پی پی ام توسط یک پمپ فشار قوی در دستگاه آب شیرین کن دریایی انجام می گیرد.

استفاده از صفحات و تجهیزات خورشیدی و توربو شارژر در بهینه سازی مصرف انرژی در آب شیرین کن دریایی به روش اسمز معکوس RO نقش مهمی دارد و می تواند هزینه های بهره برداری را به شدت کاهش دهد. جهت استعلام قیمت آب شیرین کن دریایی با همکاران ما در ارتباط باشید.

مهمترین روش های ساخت و تجهیز آب شیرین کن دریایی عبارتند از :

روش تقطیر  : (MED) این روش بر پایه عمل تقطیر می باشد و آب با کیفیت بسیار خالص تولید می نماید که عمدتا کاربرد صنعتی دارد. این روش برای حجم بسیار بالای آب رایج می باشد و به دلیل تغییر در حالت فیزیکی آب مصرف انرژی بالایی دارد.

روش اسمز معکوس  : (RO) این روش بر پایه استفاده از ممبران های نیمه تراوا طراحی شده است و در تاسیسات آب شیرین کن دریایی در ابعاد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. روش RO به دلیل هزینه پایین تر و سهولت در بهره برداری در مقایسه با MED در آب شیرین کن دریایی بسیار رایج تر می باشد.

با توجه به شوری آب دریا( ۲ الی ۴ درصدی)، کدورت، ذرات معلق و موجودات زنده دریایی در آن ، بایستی تجهیزات پیش تصفیه و اسمز معکوس متناسب با کیفیت آب دریا انتخاب نمود.

در تصفیه آب دریایی به علت شوری و TDS بالا )در حدود 20,000 تا 45,000(، فشار اسمز در آب شیرین کن دریایی به شدت افزایش می یابد. جهت غلبه بر این فشار، از پمپ فشار قوی از جنس داپلکس یا سوپر داپلکس استفاده می گردد. زیرا غلظت  بالای کلراید در آب دریا سبب ایجاد خوردگی در پمپ می گردد. محافظت از غشا نیمه تراوا (ممبران) در آب شیرین کن دریایی بسیار پر اهمیت می باشد. زیرا به علت شوری بسیار بالای آب ورودی، احتمال تشکیل رسوب بر روی آن بسیار بالا می باشد. همچنین با توجه به بالا بودن خاصیت قلیائی آب  و آلایندگی آن قبل از ورود آب در چرخه تصفیه آب به روش اسمز معکوس می بایستی سیستم کلرزنی و تزریق اسید انجام شده و با استفاده از فیلتر های کربنی و تزریق متابی سولفیت سدیم از ورود کلر آزاد باقی مانده جلوگیری به عمل آید.

از اهم مزایای آب شیرین کن دریاییعبارت است از:

شیرین سازی آب دریا برای مصارف آشامیدنی، صنعتی، درکمپ های موقت تامین آب شرب در دکل های نفتی، استفاده در هتل ها ، کشاورزی، تفریحی و ....

مهمترین ویژگی های های RO دریایی عبارتند از :

 • استفاده از ممبران های پلی آمید TFC ویژه آب دریا که انرژی کمتری مصرف می کند ونمک بالایی را حذف می کند.
 • استفاده از پمپ های سانتریفیوژ فشار قوی از جنس Duplex
 • پرشروسل های FRP در دو قطر 4 و 8 اینچ و محدوده فشار psig 1200
 • استفاده از سیستم بازیافت برای از نو به دست آمدن انرژی و مصرف برق کمتر

دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی 

دستگاه های تصفیه آب کوچک در مقیاس بزرگتر از خانگی را دستگاه تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی می نامند.

این سیستم ها در صنایع شیمیایی ، صنایع فلزی ، ریخته گری ، مواد غذایی و آشامیدنی ، صنایع برودتی و حرارتی، تصفیه چاه ،مجتمع های مسکونی و اداری، کارخانجات آب معدنی ، غذایی و دارویی ، پادگان ها و کمپ های اقامتی ، اماکن ورزشی و اکواریوم های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

طبقه بندی آب شیرین کن های صنعتی بر اساس فرآیند تولید مطابق ذیل می باشد :

 • سیستم تقطیر(MED)
 • سختی گیر رزینی
 • اسمز معکوس (RO)
 • نانو فیلتراسیون (NF)
 • اولترافیلتراسیون (UF)

دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی شامل پنج مرحله‌ی اصلی می‌باشد:

 • کلرزنی اولیه (گندزدایی از آب)
 • استفاده از سیستم پیش تصفیه شامل فیلتر شنی و کربنی (افزایش بازدهی و طول عمر ممبرین)
 • استفاده از فیلتر میکرونی (جهت حذف ذرات)
 • اسمز معکوس (بهترین روش درآب شیرین کن صنعتی)
 • تزریق آنتی اسکالانت (مواد شیمیایی) جهت پیشگیری از ایجاد رسوب در آب.

آب شیرین کن خورشیدی - RO خورشیدی

آب شیرین کن‌ خورشیدی عملکردی مقرون به‌ صرفه در شیرین سازی آب دارد.

روش‌های تقطیری نیاز به انرژی و توان حرارتی بالایی دارد که با استفاده از انرژی خورشیدی، در فناوری آب شیرین کن‌ صنعتی خورشیدی، از نظر فناوری و اقتصادی مقرون‌ به‌ صرفه و توجیه‌ پذیر می‌شوند.

در این روش انرژی ورودی به دستگاه از طریق انرژی اشعه خورشید تأمین می‌شود و از قواعد اصلی تبخیر و تقطیر آب استفاده می‌کند. با عبور اشعه‌ خورشید، آب دریا یا آب شور داخل دستگاه گرم شده و عملیات تبخیر صورت می‌گیرد. سپس بخار آب پس از برخورد به سرپوش‌های دستگاه که دمای پایین‌تری دارند تقطیر شده و آب شیرین به‌ دست‌آمده به سمت خروجی سیستم هدایت می‌شود. مواد اضافه و برخی از میکروب‌ها حین تبخیر از مولکول‌های آب جدا شده و در دستگاه باقی می‌مانند. مزیت عمده استفاده از انرژی خورشیدی به‌ جای انرژی الکتریکی تولید شده از سوخت‌های معمولی، تولید آب شیرین بدون تخریب محیط‌ زیست می‌باشد.
آب شیرین کن خورشیدی
عملکرد دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی خورشیدی به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم است. در روش مستقیم تصفیه آب صنعتی خورشیدی تنها از انرژی خورشیدی استفاده می‌شود در حالی که در روش غیر مستقیم انرژی خورشید به انرژی الکتریکی یا مکانیکی تبدیل می‌شود و سپس از انرژی تولید شده برای تصفیه آب استفاده می‌شود.
جهت افزایش بازدهی در آب شیرین‌ کن‌ خورشیدی باید نکات زیر را مد نظر داشت:

 • سرپوش پلاستیکی یا شیشه‌ای مناسب جهت حداکثر عبور نور خورشید
 • تشتک آب شور باید تیره‌رنگ باشد جهت جذب بهتر انرژی خورشید
 • جلوگیری از تشکیل بلورهای نمک در دستگاه
 • فاصله حداقل بین آب تشتک و سرپورش آب‌شیرین‌کن.
 • محیط کاملاً بسته و عدم ارتباط با فضای خارج از دستگاه آب شیرین کن

شرکتهای سازنده آب شیرین کن صنعتی : 

از بروزترین شرکتهای تولید کننده آب شیرین کن صنعتی می توان به شرکت ناب زیست اشاره نمود .

شاید در اصطلاحی فراتر بتوان گفت شرکت های مونتاژ کننده آب شیرین کن صنعتی چرا که تقریبا بخش مهمی از اجزاء یک دستگاه آب شیرین کن اعم از آب شیرین کن صنعتی یا آب شیرین کشاورزی و یا حتی آب شیرین کن دریایی بصورت قطعات از کشورهای اروپایی ، آمریکایی و چین وارد می شود و در ایران مونتاژ می شود.

البته بحث مهندسی کار و محاسبات مربوط به ظرفیت های مورد نیاز در تولید آب شیرین کن صنعتی و دستگاه تصفیه آب پزشکی و ... پارامتر بسیار مهمی است .

در هر صورت برای جستجو شرکت تولید کننده آب شیرین کن صنعتی بهترین روش جستجو از طریق گوگل و تماس با آنها و درخواست پروپزوال و مشخصات فنی دستگاه تصفیه آب صنعتی تولیدی هر یک از آنها خواهد بود. 

سایر محصولات :

پکیج تصفیه فاضلاب

فیلتر پرس

دستگاه RO دستگاه اسمز معکوس قیمت دستگاه اسمزمعکوس فروش دستگاه اسمز معکوس استعلام قیمت دستگاه اسمز معکوس مناقصه اسمز معکوس آب شیرین کن صنعتی آب شیرین کن RO آب شیرین کن کشاورزی آب شیرین کارخانه دستگاه تصفیه آب صنعتی دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس دستگاه تصفیه آب کشاوزی دستگاه تصفیه آب صنعتی دستگاه تصفیه آب مرغداری دستگاه تصفیه آب دریا قیمت دستگا تصفیه آب صنعتی قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی قیمت دستگاه تصفیه آب در تبریز قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی در آبادان قیمت دستگاه تصفیه آب در تهران تصفیه آب صنعتی تصفیه آب صنعتی بوشهر دستگاه تصفیه آب صنعتی دستگاه آب شیرین کن صنعتی سازنده آب شیرین کن کرمان سازنده دستگاه آب شیرین کن ارومیه سازنده دستگاه آب شیرین کن تهران سازنده دستگاه آب شیرین کن کرج سازنده دستگاه آب شیرین کن اهواز تولیدکننده دستگاه آب شیرین کن تولید کننده آب شیرین کن صنعتی شرکتهای سازنده آب شیرین کن 2014:03:26

پکیج تزریق مواد شیمیایی

پکیج تزریق مواد شمیایی شامل تجهیزات و دستگاه هایی است که وظیفه تزریق مواد شیمیایی مختلف درون سیال بمنظوری خاص را بر عهده دارد. 

مهمترین اهداف استفاده از دستگاه تزریق مواد شیمیایی عبارتند از :

تولید ترکیبات غیر قطبی بمنظور سهولت در جداسازی ترکیبات محلول

تولید لخته های بزرگ مواد نامحلول درون سال بمنظور ته نشینی سریع

جلوگیری از رسوب گذاری درون لوله ها و مخازن

سیستم تزریق مواد شیمیایی تولید شده در شرکت ناب زیست قابلیت دارد بمنظور تزریق هر یک از مواد زیر درون محلول عملیاتی کارفرما مورد استفاده قرار گیرد :

تزریق مواد ضد خوردگی

تزریق مواد ضد رسوب

تزریق ماده ضد کف

و نهایتا تزریق مواد زیر :

ماده ضد گرفتگی

ماده باکتری کش

ماده خنثی کننده

ماده زداینده سولفید هیدروژن

ماده اکسیژن زدا

ماده کاهش دهنده نقطه ریزش

ماده ضد اکسایش

ماده آنتی پلیمر

محل تزریق مواد شیمیایی می تواند درون حوضچه باز، خطوط لوله، مخازن و یا حتی درون رآکتورهای شیمیایی باشد.

دستگاه تزریق مواد شیمیایی، بسته به نیاز پروژه ها با مقدار تزریق مختلف در هر ثانیه یا دقیقه و دبی های متنوع طراحی و ساخته می شوند.

اتوماتیک یا دستی بودن سیستم های کنترل پکیج تزریق مواد شیمیایی با توجه به کاربرد، محل نصب، استانداردهای مورد نیاز و نیازت بهره بردار تعیین می گردد.

برخی از سیستم های تزریق مواد شیمیایی که توسط ناب زیست تاکنون تولید و در اختیار بهره برداران مختلف قرار گرفته است عبارتند از :
پکیج تزریق آب ژاول (وایتکس) جهت گندزدایی و تصفیه آب
دستگاه تزریق پرکلرین (هیپوکلریت کلسیم) جهت گندزدایی و تصفیه آب
پکیج تزریق اوره جهت گندزدایی
دستگاه تزریق آنتی اسکالانت جهت جلوگیری از رسوب
پکیج تزریق ماده ضد خوردگی جهت جلوگیری از خوردگی
پمپ تزریق کاستیک (باز) جهت تنظیم pH
پکیج تزریق اسید سولفوریک جهت تنظیم pH
سیستم تزریق آب آهک جهت تنظیم میزان مواد معدنی
پکیج تزریق سولفات آلومینیوم جهت لخته شدن و انعقاد ذرات درشت دانه تر
تجهیزات تزریق کلرید آهن جهت لخته شدن و تسریع در انعقاد

در صنعت به منظور کنترل pH، کنترل بارآلودگی میکروبی، کنترل کف (Foaming)، ممانعت از رسوب گرفتگی و کنترل سایر پارامترهای فرآیندی نیاز به دستگاههای افزایش مواد و کنترل کننده پارامترهای مورد اشاره می باشد.

در صنعت آب و فاضلاب کلرزنی، ازن زنی، افزایش شیرآهک، سولفات آهن، کلرید آهن و . . . نیاز به کنترل اتومات یا نیمه اتومات دارد.

در صنایع غذایی افزایش ضد کف ها، افزایش ضد رسوب ها، افزایش اسید و بازها جهت کنترل pH، افزایش سایر افزودنیهای مجاز و . . . احتیاج به سیستم های کنترل کننده دارد.

در صنایع شیمیایی بسیاری از پارامترهای فرآیندی باید بصورت اتومات مورد کنترل قرار گیرد.

 پکیج تزریق مواد شیمیایی دارای تجهیزات لازم جهت تهیه، نگهداری و افزایش خودکار مواد کنترل کننده پارامترهای فرآیندی می باشد.

 نحوه کار این سیستم به این صورت است که مواد شیمیایی به صورت محلول با نسبت تعریف شده از مخزن نگهدارنده توسط یک دستگاه پمپ تزریق از نوع دیافراگمی و نازل مربوطه به نقاط مورد نظر تزریق می شود.


موارد کاربرد سیستم تزریق مواد شیمیایی

 • تزریق کلر و تنظیم میزان کلر آزاد در مخازن آب آسامیدنی و پساب تصفیه خانه فاضلاب بمنظور حذف میکروارگانیزمها، باکتری ها و جلبک ها
 • تزریق مواد ضد رسوب و کنترل غلظت آنتی اسکالانت ها در آب مصرفی دیگ های بخار، برج خنک کننده ، مبدل های حرارتی، کندانسورها و تغلیظ کننده ها
 • تزریق مواد شیمیایی در خطوط تولید کارخانه های مواد شیمیایی و غذایی
 • تزریق مواد منعقد کننده شامل کلرورفریک در پکیج تصفیه فاضلاب
 • تزریق اسیدها و بازها به سیالات فرآیندی جهت کنترل pH

پکیج تزریق مواد شیمیایی

مهمترین تجهیزات مورد استفاده در ساخت یک پکیج تزریق مواد شیمیایی عبارتند از : 

 • پمپ تزریق و اتصالات مربوطه
 • مخزن تهیه محلول از جنس مقاوم در مقابل مواد تزریق شونده
 • همزن الکتریکی به همراه شفت و پروانه
 • شیر تخلیه رسوبات موجود در کف مخزن
 • شاسی مناسب جهت نصب تجهیزات تزریق کننده
 • تابلوی برق جهت کنترل و قدرت پمپ تزریق و همزن الکتریکی
 • ابزارهای اندازه گیری نظیر pH متر، فلومتر، مانومتر و . . . .

 گروه صنعتی ناب با در اختیار داشتن کادری مجرب و با بهره گیری از دانش روز دنیا قادر است انواع پکیج تزریق مواد شیمیایی را تولید و در اختیار مشتریان گرامی قراردهد.

پکیج تزریق مواد شیمیایی یکی از دستگاه هایی است که در کارخانه تولید لوله کاروگیت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم تزریق مواد شیمیایی

در برخی از صنایع و بمنظور تصفیه فاضلاب یا تصفیه آب و استفاده از بحث انعقاد و ته نشینی ، خنثی سازی محیط ، گندزادایی و جلوگیری از رسوب از سیستم تزریق مواد شیمیایی استفاده می شود .

به منظور افزودن مواد شیمیایی مختلف از قبیل مواد منعقد کننده و کمک منعقد کننده اسیدی، قلیایی ، مواد ضد رسوب و ضد خوردگی و همچنین مواد ضد عفونی کننده و .... به آب یا فاضلاب در صنایع مختلف از پکیج تزریق مواد شیمیایی استفاده میشود . این پکیج ها بر اساس نیاز و نوع مصرف در ظرفیت ها و مشخصات گوناگون طراحی و ساخته میشوند پکیج تزریق مواد شیمیایی در صورت طراحی اصولی و مطابق استاندارد دارای ابعاد کوچک مصرف انرژی پایین و راندمان بالا میباشند.

ساختمان پکیج تزریق مواد شیمیایی
دستگاه تزریق مواد شیمیایی معمولا دارای یک یا چند مخزن محلول سازی ، ذخیره سازی تزریق ، دوزینگ پمپ ( پمپ تزریق) همزن ، تابلو کنترل ، شاسی استقرار و اتصالات مربوطه میباشند . تعداد و ظرفیت مخزن ، ظرفیت پمپ تزریق ، توان میکسر بستگی به نوع ماده شیمیایی مورد نیاز میزان تزریق و ظرفیت ذخیره سازی محلول دارد .

نحوه کار پکیج تزریق مواد شیمیایی
نحوه کار پکیج تزریق بدین صورت است که ابتدا ماده شیمیایی مورد نیاز (جامد یا مایع) به منظور محلول سازی و رسیدن به در صد مورد نظر درون آب ریخته میشود. سپس محلول توسط همزن با دور مناسب میکس میشود تا ماده شیمیایی کاملا در آب مخلوط شده و محلول همگنی بوجود آید سپس محلول ممکن است به مخزن دیگری جهت تزریق منتقل شود و یا از همان مخزن توسط دوزینگ پمپ تزریق صورت میگیرد . دوز تزریق نیز براساس نیاز بصورت دستی و یا اتوماتیک تنظیم میشود . 

متعلقات پکیج تزریق مواد شیمیایی
مخزن آماده سازی محلول : به منظور ذخیره سازی یا رقیق سازی محلول از یک یا چند مخزن استفاده میشود . جنس این مخزن بسته به نوع محلول از جنس پلی اتیلن ، استیل ضد زنگ ، فولادی با پوشش اپوکسی میباشد . 
دوزینگ پمپ : دوزینگ پمپ یا پمپ های تزریق قادرند مقدار مشخصی از یک سیال را تزریق کنند . دبی ( دوز تزریق ) این پمپ ها قابل تنظیم بوده و با توجه به میزان فشار مورد نیاز عمل تزریق را انجام میدهند . این نوع پمپ ها بر اساس نیروی محرک به گروه های برقی ( الکتروموتور ) سلو نو ئیدی ( الکترو مغناطیسی ) هیدرولیکی و یا پنوماتیکی میباشد . ظرفیت این پمپ 0 تا 100 درصد بصورت دستی یت اتوماتیک قابل تغییر است . 
میکسر : به منظور اختلتط مواد شیمیایی با آب و همگن سازی آن در مخزن از میکسر مستغرق استفاده میشود . میکسر شامل الکتروموتور ، گیربکس ، کوپلینگ ، شفت و پروانه میباشد . توان و دور الکترو موتور و گیربکس و طول شفت و قطر پروانه بر اساس نوع محصول و ویسکوزیته آن ظرفیت مخزن آماده سازی تعیین میشود . 
تابلو کنترل : به منظور کنترل پکیج و ارسال فرمان قطع و وصل به دوزینگ پمپ و میکسر از تابلو کنترل که ممکن است بصورت دستی و یا تمام اتوماتیک باشد استفاده میشود . 
شاسی استقرار : به منظور قرار گیری و نصب تجهیزات پکیج از شاسی استقرار استفاده میشود . جنس این شاسی بسته به نوع محلول مورد استفاده و شرایط محل تزریق از جنس کربن استیل با پوشش اپوکسی یا استنلس استیل میباشد .

دستگاه تزریق مواد شیمیایی

مهمترین موارد استفاده از دستگاه تزریق مواد شیمیایی عبارتند از :

تزریق محلول کلر برای ضد عفونی آب
تزریق مواد شیمیایی ضد رسوب در دیگ های بخار و مبدل های حرارتی
تزریق مواد شیمیایی جهت تصفیه فاضلاب
تزریق مواد شیمیایی جهت استفاده در خطوط تولید کارخانجات
پکیج تزریق آنتی اسکالانت و مواد ضد رسوب در دستگاه های تصفیه آب صنعتی 
پکیج تزریق مواد گند زدایی نظیر کار مایع جهت گند زدایی اب و فاضلاب
پکیج تزریق اسید و باز جهت خنثی سازی انواع فاضلاب های صنعتی
پکیج تزریق پلی الکترولیت و مواد منعقد کننده و کمک منعقد کننده

سیستم کامل پکیج تزریق مواد شیمیایی عبارت است از :
سازه فلزی ، مخزن ذخیره مواد شیمیایی ، پمپ های تزریق مواد شیمیایی ، ابزار دقیق ، تابلو کنترل الکتریکی محلی ، شیر آلات ، ستون کالیبراسیون ، فیلتر و همزن 

نحوه کار پکیج تزریق مواد شیمیایی

نحوه کار این پکیج ها بدین صورت است که مواد شیمیایی بصورت مایع و یا جامد ( پودر ) به همراه آب یا محلول شبمیایی با درصد مورد نظر تزریق و در مخزن آماده سازی محلول ریخته میشود . 
از پکیج تزریق جهت تهیه و تزریق مواد شیمیایی درون انواع دسیستم های صنعتی ، تصفیه آب و فاضلاب ، صنایع شیمیایی و نفت و گاز استفاده میشود محل تزریق میتواند درون خطوط لوله ، تناک ها و یا راکتورهای شیمیایی باشد .

 سایر محصولات تولیدی

سپتیک تانک

پکیج تزریق مواد شیمیایی سیستم تزریق مواد شیمیایی دستگاه تزریق مواد شیمیایی نصب پکیج تزریق مواد شیمیایی تولید کننده پکیج تزریق مواد شیمیایی دستگاه تزریق مواد شیمیایی قیمت پکیج تزریق مواد شیمیایی 2014:05:13

سختی گیر , قیمت سختی گیر ، سختی گیر رزینی

با توجه به اینکه اغلب افرادی که به سایت ناب زیست مراجعه می کنند به قصد استعلام قیمت و خرید سختی گیر می باشد در ابتدای بحث بمنظور جلوگیری ازتلف شدن وقت شما، لیست قیمت حدودی دستگاه های تولید این شرکت در دو قالب frp و فلزی - دارای شیر اتومات و دستی و نهایتا در دو قالب رزین کنچر و پرولایت از طریق برقراری تماس با شماره 09126147685 به سرعت در دسترس شما قرار خواهد گرفت.
محاسبات مربوط به ظرفیت سختی گیر نیز بسیار ساده از طریق تماس با واحد مخازن تحت فشار شرکت انجام خواهد گرفت.

بدین منظور ضروری است دبی آب در گردش، سختی کل آب منطقه و مدت زمانی که از سیستم سختی گیر استفاده می گردد به یکی از پرسنل شرکت اعلام شود تا ایشان بر حسب فرمول محاسبه ظرفیت سختی گیر و تجربه ایشان نسبت به محاسبه ظرفیت سختی گیر اقدام نموده و شما را در امر خرید سختی گیر رزینی راهنمایی نماید. 

سختی گیر

رسوب زدا دستگاهی است که از طریق برقراری واکنش بین یونهای مثبت رزین و منفی کلسیم و منیزیم موجود در آب باعث از بین رفتن املاح و تولید آب نرم می گردد. در حقیقت سختی گیر باعث می شود آهک یا گچ موجود در آب مصرفی حذف شود. به دلیل استفاده از رزین درون سیستم به این دستگاه سختی گیر رزینی گفته می شود و چون برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد در برخی منابع علمی به آن سختی گیر آب می گویند.

چنانچه به زبان لاتین مسلط هستید بمنظور جستجو در زمینه سختی گیر می بایست کلمه water softener را در گوگل جستجو نمائید.

بزرگترین تولید کننده در زمینه دستگاه سختی گیر در جهان عبارتند از : اسپرینگ ول آمریکا (Springwell) - لن تچ (Lentech) - کینیتیکو (Kinetico) 

برای خرید دستگاه سختی گیر از سایت های معتبر جهانی همچون شرکت های تولید کننده فوق براحتی می توانید با سایت آمازون (Amazon) مراجعه و با پر کردن جداول مربوط به محاسبه ظرفیت سختی گیر نسبت به استعلام قیمت و خرید سختی گیر در انواع مدل فایبرگلاس و فلزی یا حتی استیل و همچنین با ظرفیت های متفاوت اقدام نمائید.

مفهوم سختی آب

به بخشی از مواد و فلزات محلول در آب كه ماهیت رسوبی دارند و از تركیبات آهن، منگنز، استرانسیم، آلومینیوم و به خصوص كلسیم و منیزیم بوجود می‌‌آیند، سختی می گویند كه 4 عنصر اول دارای نسبت كمتری در آب می‌‌باشند.

بنابراین برای تمام مقاصد علمی می‌‌توان گفت سختی كل = مجموع یونهای كلسیم و منیزیم

بمنظور دانستن مقدار سختی کل آبی که شما در اختیار دارید کافی است یک بطری آب 1.5 لیتری را به آزمایشگاه تجزیه آب ادارات آب و فاضلاب تحویل دهید تا نتیجه آزمایش را بطور کامل به شما ارائه نماید و شما با ارسال این نتیجه به شرکت های تولید کننده سختی گیر بتوانید به درستی نسبت به خرید دستگاه سختی گیر مورد نیاز اقدام نمائید.

دسته بندی آب برحسب سختی ارائه شده توسط سازمان کیفیت آب آمریکا

 1. چنانچه نتیجه اندازه گیری سختی کل آب عددی بین 1 تا 17.1 (ppm) باشد به آن آب ، آب نرم می گویند. به آبی که سختی آن صفر باشد آب خالص یا آب مقطر گفته می شود . این آب در تولید باطری ها ، شستشوی دستگاه های آزمایشگاهی ، بیمارستانی و ... استفاده می شود.
 2. در مرحله بعد چنانچه مقدار رسوب موجود در آب بین 17.1 تا 60 (ppm) باشد به آن "آب اندکی سخت" گفته می شود.
 3. آب متوسط سخت دارای سهتی در محدوده 60 تا 120 (ppm) می باشد.
 4. آب سخت آبی است که سختی کل یعنی total hardness در رنج 121 تا 180(ppm) باشد.
 5. در نهایت به ابهایی که TH آنها بیشتر از 181 (ppm) باشد آب خیلی سخت گفته می شود.

نکته مهم :  در آبهای طبیعی معمولاً غلظت كلسیم حدود 2 برابر منیزیم است در حالی كه در آب دریا غلظت منیزیم حدود 5 برابر كلسیم می‌‌باشد. این مطلب کمک بزرگی به محاسبه ظرفیت سختی گیر می نماید چرا که مهندس محاسب با دانستن تنها یک پارامتر میزان غلظت منیزیم می تواند سختی کل آب را محاسبه کند و با دانستن دبی آب مصرفی نسبت به محاسبه ظرفیت سختی گیر اقدام نماید.

به طور كلی سختی آب را می‌‌توان به دو بخش موقت و دائم طبقه بندی نمود :

سختی موقت آب (سختی كربناتی) : در حقیقت املاح بی‌كربنات كلسیم و منیزیم است كه در اثر حرارت دادن از حالت محلول به صورت غیر محلول و در نتیجه به رسوب تبدیل می‌‌شود.

سختی دائم (غیر كربناتی) : املاح سولفات، كلراید، نیترات و غیره با كلسیم و منیزیم است كه در اثر حرارت دادن رسوب نمی‌كند. 

تمامی آبهای طبیعی حاوی غلظتهای مختلفی از نمكهای محلول هستند كه این نمكها در آب تفکیک شده و یونهای باردار بوجود می‌‌آورند. یونهای دارای بار مثبت كاتیون و یونهای دارای بار منفی آنیون نامیده می‌‌شوند.

 

تصویر سختی گیر فلزی دوبلکس که به حالت سری نصب شده اند

  سختی گیر

  واحد اندازه گیری سختی در كشورهای مختلف بصورت زیر است :

 1. نگلیس : برابر است با یك گرم كربنات كلسیم در 70 لیتر آب (14.3 میلی‌گرم در لیترGrain) 
 2. فرانسه : هر واحد سختی برابر است با یک گرم گربنات كلسیم در 100 لیتر آب (10 میلی‌گرم در لیتر)
 3. ایران و آمریكا : برابر است با یك گرم كربنات كلسیم در 100 لیتر آب (1 میلی‌گرم در لیتر ppm)
 4. آلمان : عبارتست از معادل یک گرم كربنات كلسیم در 56 لیتر آب (17.8 میلی‌گرم در لیتر)

بطور كلی سختی موجود در آب باعث ایجاد مشكلاتی درسیستمهای تاسیساتی و صنعتی می‌‌شود كه عبارتست از:

1- ایجاد رسوب در دیگهای بخار فشار بالا، كه باعث كاهش راندمان بر اثر انتقال حرارت پایین و در نتیجه بالا بردن دمای كاری دیگ توسط كاربر برای جبران كسری انتقال حرارت و به تبع آن افزایش مصرف سوخت، كاهش تولید یا تركیدگی آن بر اثر بیش از حد گرم شدن سطوح فلزی(Hotspot) ، خرابی زود هنگام دیگ و توقفهای ناخواسته آن خواهد شد. بنابراین برای آب خوراک دیگهای فشار بالا و بسیاری از سیستمهای فرآیندی، لازم است كلیه یونهای دی اكسید كربن و سیلیس تقریباً حذف گردند.

2- ایجاد رسوب در برجهای خنك كننده، چیلر و سایر سیستمهای حرارتی و برودتی و كاهش راندمان آنها و یا از كار افتادن كل سیستم. 

3- بعلت سختی موجود در آب، قدرت شویندگی انواع مواد صابونی كاهش می‌‌یابد بطوریكه بازدهی شوینده‌ها در آب سخت نصف بازدهی آنها در آب نرم است.

4- در صنایع نساجی و رنگرزی باعث افت كیفیت رنگ می‌‌شود.

5- سختی بیش از اندازه در آب شرب بیش از ppm 500 برای سلامتی انسان مضر بوده که تشكیل انواع سنگهای كلیه، مثانه و سوء هاضمه از آن جمله می‌‌باشد. 

تنتیجه اینکه عدم استفاده از سختی گیر سر راه آب ورودی به منازل مسکونی ، واحد های تجاری و اداری و ... باعث بروز مشکلات فراوانی می شود . جهت برآورد ظرفیت سختی گیر و استعلام قیمت رسوب زدا با ما در ارتباط باشید.

سختی گیر رزینی

نام محصول :  سختی گیر -  Water Softener  - رسوب زدای آب سخت

انواع سختی گیر آب صنعتی :
سختی گیر رزینی - سختی گیر مغناطیسی - سختی گیر الکترومغناطیسی

دستگاههای سختی گیر به لحاظ عملکرد به 2 نوع تقسیم می شوند : 1- سختی گیر اتوماتیک 2- سختی گیر نیمه اتوماتیک

 سختی گیر

سختی گیر به لحاظ نوع جنس بدنه در حال حاضر به 3 نوع تقسیم میشوند: با توجه به کیفیت بسیار بالای سختی گیر استیل بعد از شمارش انواع مدل های موجود سختی گیر به تشریح کامل سختی گیر استیل می پردازیم .

 1. سختی گیر با بدنه فلزی که در بین مهندسین به سختی گیر فلزی مشهور است و با ورق st37 با ضخامت های مختلف ساخته می شود . این نوع سختی گیر بدلیل قیمت بالا امروزه جای خود را به نوع دیگری از سختی گیر بنام سختی گیر FRP داده است . 
 2. سختی گیر با بدنه FRP یا سختی گیر فایبرگلاس که نیاز به توضیح خاصی ندارد و کاملا مشهود است که بدنه آن از فایبرگلاس می باشد. دوام بالا و قیمت مناسب باعث جا افتادن سختی گیر فایبرگلاس در بین کارفرمایان شده است .
 3. سختی گیر رزینی استیل
  در بسیاری از کارگاه ها و کارخانه های محصولات بهداشتی، غذایی و دارویی از سختی گیر استیل به دلیل بالا بودن بهداشت استفاده می شود. سختی گیر رزینی استیل همانند سختی گیر رزینی فلزی عمل می کند. تنها تفاوت سختی گیر رزینی استیل با سختی گیر رزینی فلزی در جنس بدنه سختی گیر می باشد. اصولا برای ساخت سختی گیر رزینی استیل از استیل 304 استفاده می شود. ضخامت استیل استفاده شده در سختی گیر به ظرفیت سختی گیر بستگی دارد که هر چقد ظرفیت سختی گیر بالاتر باشد ضخامت استیل نیز به طبع آن بالاتر خواهد رفت. ضخامت بدنه سختی گیر رزینی استیل از 2میلیمتر تا 6میلیمتر می باشد که با توجه به فشار کاری و ظرفیت سختی گیر محاسبه و انتخاب می شود.
  محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی استیل همانند سختی گیر رزینی فلزی یا فایبرگلاس می باشد بدین گونه که:
  ابتدا باید مقدار مصرف و دبی آب مصرفی را بدست آورد سپس مقدار توتال هاردنس یا همان سختی کل آب را مورد آزمایش قرار داده و سختی کل را بدست آورد و آخرین داده ای که برای بدست آوردن ظرفیت سختی گیر مورد نیاز است مدت زمان بین دو بکواش می باشد. حال با داشتن این اطلاعات و داده ها می شود ظرفیت سختی گیر استیل را بدست آورد.

C=15.73 *TOTAL HARDNESS*WATER FLOW RATE*TIME BETWEEN TWO BACKWASH

نحوه محاسبه ظرفیت سختی گیر تبادل یونی Ion Exchange  رزین کاتیونی : استفاده از داده های سختی کل آب - آنالیز آب خام - ظرفیت آب ورودی

واحد اندازه ظرفیت سختی گیر : گرین Grain – گوس می باشد.

ظرفیت سختی گیر های رزینی از 30 هزار گرین تا 5 میلیون گرین جهت حذف سختی کل آب می باشد.

انواع شیرهای سختی گیر آب صنعتی گروه صنعتی ناب :

الف)  شیر سختی گیر نیمه اتوماتیک :

این نوع شیر سختی گیر رزینی می توانند به دو صورت سایدچنل و یا نصب از بالا صورت می پذیرد.

ب) شیر سختی گیر تمام اتوماتیک : 

در شیرهای دستگاه سختی گیر تمام اتوماتیک به 2 طریق قابلیت اتوماتیک نمودن سیستم سختی گیر آب انجام میگردد

 1. تنظیم از طریق میزان جریان یا دبی آب عبوری از سختی گیر
 2. تنظیم از طریق مدت زمان فعالیت سختی گیر

مزایای عملکرد و طرز کار استفاده از دستگاه سختی گیر گروه صنعتی ناب

تماس آب با تركيبات آهكي موجود در زمين باعث ورود عوامل سختی به آب ها می گردد. لازم به ذکر است آبهای زیرزمینی از سختی زیادتری نسبت به آب های سطحی برخوردارند.

سختی آب، عملا شاخص میزان فعل و انفعال آب با صابون است و برای شستشو با آب های سخت تر به صابون زیادتری نیاز است.

سختی آب به مجموعه املاح كلسیم و منیزیم موجود در آب بر حسب میلیگرم بر لیتر كربنات كلسیم اطلاق میشود .

دستگاه های سختی گیر گروه صنعتی ناب با ظرفیت های مختلف در دو نوع فولادی و F.R.P با بستری از رزین های تبادل یونی كه قادر به حذف یونهای كلسیم و منیزیم بوده و در صنایع مختلف جهت تولید آب نرم قابل استفاده می باشد .

در مخازن FRP استاندارد های ساخت مخازن سختی گیر براساس روش های ASME و CE و NSF و Tuv استفاده شده است.

سختی گیر آب

عمده ترين كاربرد دستگاه سختی گیر آب عبارتند از : 

نرم كردن آب ديگ های بخار و مبدل های حرارتي

نرم كردن آب مورد نياز برج های خنک کنندهه و سيستم هاي سرمایشی

حذف سختی آب چاه ، حذق سختی آب های سطحی ، حذف سختی آب لب شور

نرم كردن آب مصرفي صنايع رنگسازي و رنگرزی 

اطاعلاعات فنی دستگاه سختی گیر ناب زیست

- بدنه از جنس استيل / فايبر گلاس (FRP ) / كربن استيل

- رزین کاتیونی

- قابل ارائه با سه شير دستي، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک جهت شستشوی معكوس

- يك لايه سنگ سيليسي دانه بندی شده

- مخزن آب نمک از جنس پلی اتیلن

- لوله کشی از جنس گالوانیزه، PVC يا پلی اتیلن

مراحل عمکرد در سختی گیر رزینی در 5 مرحله صورت می گیرد :

 ابتدا کنترل سختی آب توسط کیتهای سختی سنج انجام میگیرد و در صورت افزایش سختی خروجی آب نرم خروجی از سختی گیر

 1. بک واش سختی گیر - سیکل شستشوی رزین ها  Back wash سیستم
 2. سیکل احیای مستقیم رزین ها توسط محلول آب نمک - احیای سختی گیر
 3. سیکل شستشوی آرام Slow Rines
 4. سیکل شستشوی سریع Fast Rines
 5. و در انتها بعنوان نتیجه فرآنید بالا سیکل عمکرد نرم سازی آب

 ذیلا به تشریح موارد بالا می پردازیم . 

عملیات مقدماتی راه اندازی سختی گیر نیمه اتوماتیک

 1. لوله آب ورودی و خروجی دستگاه را به سیستم وصل کنید.
 2. پس از باز کردن درب دریچه دست رو و سپس دریچه دسترو یا فلنج را محکم ببندید.
 3. تانک نمک ( حاوی محلول آب و نمک با غلظت مناسب ) را زیر لوله آب نمک دستگاه قرار دهید.

مرحله دوم راه اندازی سختی گیر

 1. ابتدا همه شیرها را بسته و شیر هواگیری دستگاه را باز کنید .
 2. دسته شیر سولو را در وضعیت ( Run ) قرار دهید.
 3. شیر ورودی را باز کنید در این حالت دستگاه به تدریج پر از آب می گردد.
 4. به محض خروج آب از لوله هواگیری شیر هواگیری را ببندید.
 5. شیر خروجی را باز کنید به این ترتیب دستگاه آماده بهره برداری و تصفیه آب است.

نکته : در حین بهره برداری از دستگاه سختی گیر , اطمینان حاصل کنید که فشار نسبی داخل مخزن بین (1.7 – 2.5 بار) باشد. اگر فشار داخل مخزن کمتر از (1.7بار) باشد, در آب بندی شیر سولو و مکش آب نمک اختلال ایجاد خواهد شد همچنین در فشارهای بالا ممکن است قطعات شیر سولو صدمه ببیند. در هرحال بهره برداری از شیر سولو در فشارهای بالاتر از (2.5 بار) به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

روش بک واش کردن سختی گیر رزینی ( احیاء کردن رزین )

- ابتدا شیر ورودی ، شیر خروجی ، شیر تخلیه و شیرآب نمک را ببندید.
- سپس دسته شیر سولو را در وضعیت بازیابی (Regeen ) قرار دهید.
- شیر تخلیه و شیر آب نمک را باز کنید تا محلول آب و نمک وارد سیستم شود اگر درپوش برنجی روی نازل نمک را که به همین منظور در پشت شیر سولو و در کنار لوله تخلیه تعبیه شده است , بازکنید. به کمک پیچ گوشتی مناسبی می توانید میزان مکش را تنظیم نمایید.
- پس از گذشت مدت لازم مرحله بعدی یعنی شستشوی رزین با آب را انجام دهید.

این روش برای بیشتر سختی گیرهای رزینی قابل اجراست .

 شستشوی رزین با آب

 1. ابتدا تمام شیرها را ببندید.
 2. دسته شیر سولو را در وضعیت ( wash ) قرار دهید.
 3. شیرهای ورودی و تخلیه را باز کنید در این حالت آب از سمت پایین ستون رزین به داخل مخزن دستگاه وارد شده و از بالای آن خارج می گردد.
 4. حدود 20 دقیقه صبرکنید تا کل رزین موجود در داخل مخزن دستگاه شسته شده و محلول آب و نمک از آن تخلیه گردد.
 5. آن وقت کلیه شیرها را ببندید و شیر ورودی و خروجی را باز کنید.
 6. سپس دسته شیر سولو را در وضعیت (Run) قرار دهید. دراین حالت دستگاه مجددا آماده کار است.

 

نحوه محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی آب به شرح زیر است:

Water Softener Capacity (Grain) =(  (Flow rate (gpm) x 60 x Washing Cycle (hr) x Water Hardness (ppm))  ) / 17.1

7000 grain= 0.4536 Kgr

1 gal = 3.785 Lit

گروه صنعتی ناب بعنوان طراح ، تولید کننده ، سازنده دستگاه سختی گیر ، محاسبات فنی ظرفیت سختی گیر ، وارد کننده سیستم های سختی گیر (رزینی - الکترو مغناطیسی - مغناطیسی) و به عنوان مجری سیستم سختی گیر و سیستم های تبادل یونی جهت هرگونه  خدمات محاسبه سختی گیر ، طراحی - ساخت و تولید سختی گیر ، خرید سختی گیر،  فروش و خدمات پس از فروش سختی گیر و خدمات فنی  تعمیرات دستگاه سختی گیر، بهینه سازی فرآیند سختیگیر آب در دیگ های بخار و بویلرها و راهنمایی و مشاوره در خصوص طراحی در ظرفیت سختی گیر ، کنترل و حذف سختی آب دیگ  بخار، بویلر ها  و تعمیر  و تعویض لوازم جانبی  و یدکی ، فروش ، خرید  رزین کاتیونی در سیستم سختی گیر آب اعلام آمادگی می نماید.

تبادل کننده یونی (رزین ها)

رزین‌های تعویض یونی ذرات جامدی هستند كه می‌‌توانند یونهای نامطلوب در محلول را با همان میزان از یونهای مطلوب مشابه جایگزین نمایند. رزینهای مصنوعی از نوع سیلیكات آلومینیوم می باشند و به رزینهای معدنی زئولیت گویند كه در طبیعت بصورت سنگهایی یافت می‌‌شوند كه می‌‌توانند كار زئولیت سنتزی را انجام دهند. این مواد, یونهای سختی‌آور آب (كلسیم و منیزیم) را حذف كرده و به جای آن یون سدیم آزاد می‌‌كنند و از این رو به زئولیتهای سدیمی مشهورند.

انواع رزین سختی گیر

انواع رزین سختی گیر به دونوع زیر تقسیم می شوند

 رزین کاتیونی

رزین کاتیونی سختی گیر همانطور که از نامش پیداس یون های مثبت را با منفی جایگزین می کند. این نوع رزین به دو دسته ضعیف و قوی تقسیم بندی می شود.
رزین کاتیونی ضعیف : این نوع رزین بازده عملکرد بالاتری دارد و در نتیجه پساب کمتر خواهد داشت ولی مهمترین اشکالی که رزین کاتیونی دارد عدم جذب تمامی فلزات موجود در آب می باشد. به همین دلیل در موتورخانه های خانگی کاربرد ندارد.
رزین کاتیونی قوی : این رزین بر خلاف رزین کاتیونی ضعیف کلسیم و منیزیم و دیگر فلزات موجود در آب را با سدیم جایگزین می کند و سختی آب را می گیرد که در اغلب سختی گیرها موجود در بازار از این نوع رزین استفاده می شود.

 رزین آنیونی

ارزین آنیونی سختی گیر نیز دارای دو نوع ضعیف و قوی می باشد. که برای جذب آنیون هایی مثل اسید سولفوریک و نیتریک و ... کاربرد دارد.
رزین آنیونی ضعیف : بیشتر در دیونایزرها بعد از ستون کاتیونی قوی قرار می گیرد تا تمامی اسیدهای تفکیک شده را حذف کند. این نوع رزین به دلیل مقاومت بالاتری که نسبت به رزین آنیونی قوی دارد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.
رزین آنیونی قوی : این نوع رزین قادر به حذف اسیدهای تفکیک شده و تفکیک نشده می باشد بیشترین کاربرد رزین آنیونی قوی در بویلرهای نیروگاهی است به دلیل وجود سیلیس می باشد که قادراست سیلیس موجود در آب را حذف کند.

 


استفاده از آبهای گل آلود و دارای مواد معلق و همچنین آبهایی كه دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می‌باشند، رزینهارا فرسوده و آبدهی دستگاه سختی گیر را كم می‌كنند. بنابراین توصیه می‌شود قبل از ورود آب به داخل دستگاه, مواد معلق در آب توسط دستگاه فیلتر شنی جدا شده و برای كاهش املاح فلزات سنگین تدابیر لازم بكار گرفته شود. 

سختی گیر آب

متداول ترین روش برای حذف سختی آب، استفاده از سختی گیر رزینی می‌باشد . دستگاههای سختی گیر رزینی مورد استفاده در تصفیه آب، بیشتر به صورت استوانه فلزی هستند به طوری كه در داخل آن، ذرات رزین قرار می گیرد و داخل سطوح آن با رنگ اپوكسی پوشش داده می شود تا از خوردگی آن جلوگیری و باعث افزایش عمر دستگاه گردد .

 

سختی گیر


برای نگهداری و جلوگیری از خروج رزینها در قسمت پایین دستگاه سختی گیر و در زیر رزینها از یك صفحه مشبک و یک بستر سیلیس استفاده می شود. عمق رزین معمولاً بین 0.5 تا 3 متر انتخاب می‌‌گردد و بر حسب نوع رزین 50 تا 100 درصد از حجم رزین، فضای خالی برای انبساط رزین در نظر گرفته می‌‌شود. 

میزان جریان را معمولاً در حدود 0.2 تا 1 متر مكعب در دقیقه به ازای هر متر مكعب از حجم رزین در نظر می‌‌گیرند.  هر چند كه حداكثر دبی جریان ورودی به واحدهای رزین تعویض یونی به علت افت فشار محدود می‌‌شود ولی حداقل دبی جریان به علت كانالیزه شدن (Channelize) نمی‌تواند خیلی كم باشد زیرا كانالیزه شدن باعث می‌‌شود كه قسمتی از زرین بدون استفاده باشد. از این رو سرعت آب از بستر زرین باید حدود یك متر در ساعت باشد.

بستر رزین دروین سختی گیر می تواند ثابت (Fixed)  و یا شناور (Fluidized bed)  باشد. در نوع بستر ثابت حجم رزین‌های داخل دستگاه انبساطی ندارد و آب ورودی از بالای دستگاه وارد شده و بیشترین تبادل یونی در قسمتهای بالای بستر رزین انجام می‌‌شود و در قسمتهای پایین بستر تصفیه نهایی انجام می‌‌شود كه تعیین كننده درجه خلوص آب خروجی از تعویض كننده می‌‌باشد.

با افزایش زمان سرویس سختی گیر ، رزینهای بالای بستر اشباع شده و تبادل یونی در لایه‌های پایین ستون بستر انجام می‌‌شود كه در نهایت زمانی فرا می‌‌رسد كه بقیه ستون بستر برای تعویض یون كافی نمی‌باشد و در نتیجه در آب خروجی از تعویض كننده، یونهای ناخالص جذب نشده مشاهده خواهد شد كه معرف پایان سرویس دستگاه می‌‌باشد. در این حالت، زمان احیاء نمودن رزینها فرا می‌‌رسد.

انواع سختی گیر رزینی از نظر نوع کاربری

از نظر كاربری دستگاه سختی گیر دارای سه مدل سختی گیر با كنترل دستی، سختی گیر نیمه اتوماتیک و سختی گیر اتوماتیک (برقی) می‌‌باشد.

در سختی گیر با شیر كنترل دستی تمام مراحل شتشوی معكوس، احیاء و سرویس دستگاه از طریق شیرهای دستی توسط اپراتور انجام می‌‌شود. اما سختیگیر تمام اتوماتیک (برقی) كلیه مراحل فوق توسط شیر اتوماتیک كنترل شده و انسان در كاربری آن دخالت چندانی ندارد. دركنترل نیمه اتوماتیك، شیر نیمه اتوماتیك بصورتی طراحی گردیده است كه تمام وظایف را بصورت بسیار ساده انجام می‌‌دهد و كاربر فقط با قرار دادن اهرم آن در یكی از سه وضعیت شستشوی معكوس، احیاء و یا سرویس دهی، دستگاه را تنظیم می‌نماید.

 

سختی گیر

  سختی گیر موتورخانه یا سختی گیر آب موتورخانه

 سختی گیر یا سختی گیر رزینی با نام هایی همچون دستگاه تصفیه کننده آب یا رسوب زدا یا دستگاه جداسازی آهک از آب و ... در قسمتهای مختلف ساخت و ساز صنعتی و مسکونی و اداری کاربرد فراوان دارد.

سختی گیر بعنوان اولین و ساده ترین وسیله در تصفیه آب امروزه مورد توجه اکثر مردم قرار گرفته است. تصفیه آب موتورخانه بدلیل حساسیت خاص آن در بالا رفتن مصرف سوخت و هدر رفت انرژی امروزه بسیار حائز اهمیت است.

سختی گیر رزینی با مکانیزمی ساده قادر است آهک موجود در آب موتورخانه را جدا نموده و مشکل گرفتگی لوله های موتورخانه را برطرف نماید. جهت محاسبه ظرفیت سختی گیر و  استعلام قیمت سختی گیر رزینی در هر دو صورت سختی گیر اتوماتیک و سختیگیر غیراتوماتیک با ما تماس بگیرید.

برخی از نهادها و ارگانهایی که این شرکت افتخار تولید سختی گیر رزینی برای آنها را داشته است عبارتند از:

سختی گیر رزینی شرکت مگاموتور ، سختی گیر رزینی شرکت دما تجهیز ایرانیان ، سختی گیر رزینی شرکت ایران خودرو ، سختی گیر رزینی بیمه آسیا ، سختی گیر رزینی هتل اسپیناس ، سختی گیر رزینی دفتر مرکزی سایت آپارات ، سختی گیر رزینی هتل داریوش کیش

 قیمت سختی گیر

برای تعیین قیمت سختی گیر آگاهی از ظرفیت سختی گیر مورد نیاز مهمترین پارامتر می باشد . برای محاسبه ظرفیت سختی گیر و سپس استعلام قیمت سختی گیر رزینی و قیمت سختی گیر مغناطیسی با همکاران ما در شرکت تماس بگیرید . 

معایب سختی گیر الکترومغناطیسی

رسوبات آب متشکل از یون های کلسیم و منگنز و منیزیم و نیکل و آهن و ... هستند که در نتیجه گرم شدن و تبخیر آب باعث رسوب گذاری در سیستم های گرمایش و سرمایش و لوله ها می شوند و این امر باعث کاهش راندمان دستگاه ها و کندی حرکت در داخل لوله ها میباشد برای حل این مشکل از دستگاه سختی گیر استفاده میکنیم که بر دو نوع سختی گیر رزینی و سختی گیر الکترومغناطیسی میباشند که توصیه اکید این شرکت استفاده از سیستم سختیگیر رزینی است .

عملکرد سیستم سختی گیر االکترومغناطیسی بدین گونه است که دور لوله آب قرار گرفته و به جریان برق متصل میشود و با ایجاد میدان مغناطیسی دور لوله یون های آب را باردار میکند و یون های باردار شده تا 10 متر پس از محل قرار گیری سختی گیر الکترومغاطیسی رسوب گذاری نمی کنند و پس از 10 متر با از دست دادن بار مغناطیسی خود شروع به رسوب گذاری در سیستم گرمایش یا سرمایش میکنند عملا کارکرد سیستم را مختل میکند.

ولی در سیستم سختی گیر رزینی عملکرد بدینگونه میباشد که رزین داخل مخزن تحت فشار ریخته میشود و از طریق نازل های آب با فشار 4 بار بر روی رزین پاشیده میشود و با گذر از مجاورت رزین تمام یون های رسوب گذار و مخرب سیستم های حرارتی و برودتی از آب حذف شده و از خروجی مخزن آب نرم خارج میشود که فاقد یون های مزاحم میباشد و کل سیستم تا هر فاصله ای از هرگونه یون مخربی در امان خواهد بود .

لذا پیشنهاد این مجموعه به مصرف کنندگان محترم سختی گیر خرید سختی گیر رزینی با رزین درجه یک وارداتی این مجموعه به جای سختی گیر الکترومغناطیسی میباشد .

 

سختی گیر تولیدی ناب زیست برای از بین بردن سختی از رزین بهره میگیرد بدین نحو که رزین کلسیم و منیزیوم موجود در آب را جذب و حذف میکند.

رزین ها داخل یک محفظه (سیلندر ) قرار دارد. آب سخت از بالا وارد سیلندر میشود و پس از عبور از رزین سختی خود را از دست داده و آب نرم از دستگاه خارج میشود . آب نرم تولید شده دیگر پارامترهای آب سخت را ندارد. پس از مدتی از کار دستگاه ، دستگاه خود را مجددا آماده کار خواهد کرد و این کار با شستشوی رزین ها میسر خواهد شد و پس از این مرحله سختی گیر مجددا آماده کار خواهد بود .

دستگاه سختی گیر در بالای سیلندر خود یک کنترل کننده دیجیتال مجهز به ساعت دارد . کاربرد این کنترل کننده این است که زمان آماده سازی دستگاه (بک واش) را تنظیم مینماید . برای مثال شما میتوانید سختی گیر خود را چنان تنظیم نمایید که شب ها پس از به رخت خواب رفتن شما عملیات بک واش را انجام دهد و صبح روز بعد شما آب نرم خواهید داشت ( آماده )

متاسفانه پس از این که شما 70% ظرفیت رزین ها را مصرف کردید دستگاه نیاز به احیای مجدد رزین ها و تعویض آنها خواهد داشت این کار برای کارکرد دستگاه شما بسیار موثر میباشد. در غیر اینصورت آب سخت به دستگاه شما وارد میشود و دوباره آب سخت از خروجی آن خارج میگردد . پس برای ضمانت کارکرد مناسب دستگاه شما نباید بیش از 70% ظرفیت رزین ها مصرف گردد .

شما میتوانید از دو سختی گیر مجزا در آشپزخانه خود استفاده کنید که این کار باعث میشود شما در هر ساعتی از شبانه روز آب نرم داشته باشید بدین صورت که هنگام بک واش یکی از سیلندرها ،سیلندر دیگر در حال تولید آب نرم باشد .

برخی از انواع مدل های مختلف سختی گیر عبارتند از : 

سختی گیر مغناطیسی : یکی از انواع مختلف سختی گیر است که با ایجاد میدان مغناطیسی درون لوله ای که وارد مجتمع می گردد باعث یونیزه شدن آب و نهایتا جداسازی پارامترهای سخت آب می شود.

قیمت سختی گیر آب خانگی : در منازل مسکونی مخصوصا مجتمع ها از سختی گیر بمنظور نرم نمودن آب و جلوگیری از رسوب لوله های رادیات ، آبگرم کن ها و پکیج های دیواری استفاده می شود.

قیمت دستگاه سختی گیر آب خانگی : در سختی گیرهای خانگی کیفیت و قیمت بسیار مهم است . 

سختی گیر اسپرسو : در کافه ها و رستوران ها از دستگاه سختی گیر سر راه چای ساز ها ، اسپرسو سازها و ... استفاده می گردد تا سوراخ های این دستگاه های گران قیمت بوسیله آهک کور نشود.

قیمت سختی گیر الکترونیکی : سختی گیر الکترونیکی با استفاده از جریان DC باعث جداسازی پارامترهای سختی آب از آن می وشد . قیمت سختی گیر الکترونیکی وابسته به دبی آب عبوری از لوله ها و سختی موجود در آب می باشد.

سختی گیر آبگرمکن دیواری : با توجه به اینکه آبگرمکن های دیواری حجم قابل توجهی از آب را برای چرخش درون رادیاتورها و لوله های آب گرم و حمام به چرخش در می آورند عدم استفاده از سختی گیر سر راه ورودی به آبگرمکن باعث ایجاد مشکلات فراوانی از جمله گرفتگی و انسداد خواهد شد . لذا ما پیشنهاد میکنیم حتما از سختی گیر آبگرمکن دیواری استفاده نمائید.

سختی گیر زئولیتی

سختی گیر الکترولیتی

مشخصات فنی سختی گیر

در این قسمت از مبحث به تشریح مشخصات فنی سختی گیر های مختلف ناب زیست می پردازیم . ظرفیت سختی گیر های تولیدی ناب زیست از 30 کیلوگرین آغاز و تا 4000 کیلو گرین ادامه دارد.

سختی گیر 30 کیلو گرینی کمترین ظرفیت سختی گیر موجود در بازار می باشد که برای واحد های کوچک صنعتی  ومسکونی  همچون خشکشویی و موتور خانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد که از دو جنس  فایبرگلاس و فلزی تولید می شوند ولی به دلیل عدم فرسایش سختی گیر های فایبرگلاس بیشتر از این نوع سختی گیر ها استفاده می کنند.

رزین استفاده شده در سختی گیر 30 کیلوگرینی پرولایت انگلستان و caneture  می باشد که هر دو از مرغوبترین رزین های موجود در بازار می باشند . برای این نوع سختی گیر ها می توان از شیر های اتومات و نیمه اتومات    runxinاستفاده کرد .تولید کننده های اصلی این نوع سختی گیر ها رزینی شرکت های معتبری چون ناب زیست – پاکمن و گروه انصار می باشند.

مشخصات فنی سختی گیر 30 کیلوگرینی :

 این سختی گیر ها دارای تانک نمک برای احیای رزین می باشند.
سختی گیر 30 کیلو گرین

سختی گیر رزینی 60 کیلو گرین

سختی گیر رزینی 60 کیلو گرینی دارای دو اندازه می باشند  1- ابعاد 27*138(قطر* ارتفاع)   2 – ابعاد 31*124 (قطر*ارتفاع )

این نوع سختی گیر با توجه به درخواست مشتری از دو جنس فایبر گلاس و فلزی تولید و راهی بازار مصرف می شود. این نوع سختی گیر بیشتر در موتورخانه ها و مجموعه های کوچک مورد استفاده قرار میگیرد. رزین مصرفی این نوع سختی گیر به مقدار مشخص و از رزین پرولایت انگلستان استفاده می شود . تمامی مدل های سختی گیر دارای تانک نمکی برای احیای رزین می باشند که با توجه به سختی گیر انتخابی دارای حجم های متفاوتی خواهند بود.
سختی گیر 60 کیلوگرین

سختی گیر 90 کیلو گرینی

این سختی گیر ها از لحاظ فنی با جدید ترین متدهای روز طراحی و ساخته  می شوند و در اغلب مجموعه های نسبتا بزرگ مثلا کارواش ها و موتورخانه های نسبتا بزرگ کاربرد دارند  در سختی گیر های 90 کیلو گرینی هم همانند بقیه سختی گیر ها از رزین پرولایت یا canature برای گرفتن سختی آب استفاده می شود.

ابعاد سختی گیر 90 کیلو گرینی : 31*134 می باشد (قطر*ارتفاع) که هم میشود به صورت فایبرگلاس و هم به صورت فلزی طراحی میشوند . تولید کننده در این سختی گیر می تواند از شیر های تمام اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک با توجه به درخواست مشتری استفاده نماید که سبب راحتی بکواش یا احیاء رزین می شود.

سختی گیر 125 کیلو گرینی

سختی گیر 125 کیلوگرینی بیشتر در کارواش ها کاربرد دارد که به ابعاد 37*134 ( قطر*ارتفاع ) موجود می باشد . این نوع سختی گیر دارای گارانتی سه ساله تمام عیار و خدمات پس از فروش ده ساله می باشد .
چگونگی محاسبه ظرفیت سختی گیر 125 کیلوگرینی و سختی گیرهای دیگر:
ابتدا باید مقدار آب مصرفی یا همان دبی آب در شبانه روز یا در ساعت را بدانیم در مرحله دوم باید آب را مورد آزمایش قرار داده تا مقدار TH آب را بدست آوریم که اساسا برحسب ppm بیان می شود و آخرین پارامتر مدت زمان بکواش است که دستگاه سختی گیر را بر روی آن تنظیم می کنیم.
با داشتن این اطلاعات به راحتی می توان ظرفیت سختی گیر مورد نظر را بر حسب گرین محاسبه کرد.

 

سختی گیر 90 کیلو گرین

سختی گیر 150 کیلوگرینی

سختی گیر 150 کیلوگرینی به ابعاد 36 * 167 موجود می باشد حجم رزین مصرفی درون سختی گیر 150 کیلوگرینی 125 لیتر و سایز بوشن های موجود در سختی گیر با ظرفیت 150 کیلوگرین یک اینچ می باشد.

در صورت انتخاب سختی گیر فلزی 150 کیلو گرینی بدنه ای دارای ضخامت 4 میلیمتری می باشد.

برای احیای رزین داخل سختی گیر نیاز به تانک نمکی است که در سختی گیر 150 کیلوگرینی حجم مورد نیاز برای تانک نمک 200 لیتر می باشد.

به طور مثال برای یک مجموعه صنعتی با دبی آب مصرفی 4 مترمکعب بر ساعت که زمان بین دو بکواش آن 24 ساعت تنظیم شده باشد در صورتیکه سختی آب ppm400 باشد می توان از سختی گیر رزینی 150 کیلوگرینی استفاده کرد.

مقدار سختی آب با آزمایش کردن آب در آزمایشگاهای تحصصی آب بدست می آید.

سختی گیر رزینی 180 کیلو گرینی

سختی گیر 180 کیلوگرینی درگروه کارخانه جات ناب زیست با طراحی مهندسی تولید می شود.در صورتیکه سختی گیر با علم مهندسی تولید نشود مشکلاتی همچون :

 • عدم نرم کردن آب تا حد مورد نظر
 • در صورت افزایش فشار امکان ترک برداشتن مخزن سختی گیر
 • عدم استفاده از رزین نامناسب که باعث کاهش کارایی سختی گیر می شود
 • و ...

برای طراحی مخازن سختی گیر از استاندارد ASME  بخش مخازن تحت فشار استفاده میشود. مخازن سختی گیر رزینی بعد از طراحی و ساخته شدن تست استاتیکی می شوند تا از مقاومت مخزن سختی گیر اطمینان لازم به حاصل شود.

 

سختی گیر 200 کیلوگرینی

سختی گیر 200 کیلوگرینی بیشتر برای برج های خنک کننده در ظرفیت کمتر مورد استفاده قرار می گیرد . طرز ساخت سختی گیر 200 کیلوگرینی فلزی به این صورت است که ابتدا ورق ها را به صورت طولی به هم جوش می دهند تا استوانه مخزن ساخته شود سپس عدسی های بالا و پایین را با جوش به مخزن متصل و  بوشن های مربوطه را ایجاد می کنند و شیر درخواستی کارفرما نصب می شود  بعد از اتمام ساخت و جوشکاری به داخل مخزن رنگ اپوکسی سه لایه به ضخامت 120 میکرون زده می شود . ضخامت شل و عدسی هر سختی گیر با توجه به ظرفیت سختی گیر محاسبه می شود.

ابعاد فنی سختی گیر 200 کیلو گرینی: قطر 49 و ارتفاع 172 دارای رزینی به اندازه 175 لیتر و سایز لوله کشی ها 2 اینچ می باشد. حجم تانک نمک موجود 200 لیتر می باشد

ضخامت بدنه سختی گیر 200 کیلو گرینی 5 میلیمتر می باشد .

سختی گیر رزینی 250 کیلو گرینی

سختی گیر رزینی 250 کیلو گرینی در دونوع فایبرگلاس و فلزی موجود می باشد. که دارای ابعاد فنی( قطر 55 و ارتفاع 172) می باشد با ضخامت بدنه 5 میلیمتری برای مخزن سختی گیر فلزی .

آب سخت با عبور از داخل رزینی به ظرفیت 200 لیتر سبب نرم شدن آب می شود . بعد از استفاده از رزین که خاصیتش را از دست می دهد  با استفاده از بکواش به وسیله تانک آب نمک به ظرفیت 200 لیتر رزین احیا شده و در چرخه نرم کردن آب قرار می گیرد.

سایز شیرآلات ، اتصالات و بوشن های سختی گیر رزینی 250 کیلو گرینی 2 اینچ می باشد .

مخزن سختی گیر رزینی 250 کیلو گرینی برای فشار 10 بار طراحی می شود و در فشار کاری 5 بار کار می کند .

در این نوع سختی گیر از رزین پرولایت انگلستان یا canature  استفاده می شود که از رزین های مرغوب در بازار می باشند.

سختی گیر رزینی 300 کیلوگرینی

سختی گیر رزینی300 کیلو گرینی  به دلیل بالا بودن ظرفیت در موتورخانه های بزرگ که مقدار مصرف آب و سختی کل بر حسب ppm زیاد است از سختی گیر 300 کیلوگرینی استفاده می شود.

سختی گیر 300 کیلوگرینی دارای رزین کاتیونی پرولایت انگلستان می باشد که وظیفه جا به جا کردن یون های مثبت و منفی داخل آب را دارد که برای احیای این رزین از تانک نمک استفاده می کنند که همواره همراه سختی گیر رزینی موجود می باشد.

سختی گیر رزینی برای اینکه کارکرد فنی و درستی داشته باشد باید با علم مهندسی طراحی و ساخته شود .

انواع شیرسختی گیر رزینی 300 کیلوگرینی : 1- شیر دستی  2- شیر نیمه اتوماتیک  3- شیر اتوماتیک    که با توجه به نیاز کارفرما بر روی سختی گیر ها نصب می شود.

ابعاد فنی سختی گیر رزینی 300 کیلوگرینی :                قطر   :  55  سانتی متر                    ارتفاع : 172 سانتی متر

در ادامه با توجه به تعیین کننده بودن قیمت شیر سختی گیر در قیمت دستگاه سختی گیر به تشریح مشخصات فنی چند نمونه از شیرهای پرکاربرد در تولید دستگاه سختی گیر می پردازیم.

 

شیر سختی گیر رانکسین:

شرکت رانکسین یکی از معتبرین شرکت های تولید کننده انواع شیرهای کنترلی برای سیستم های تصفیه آب می باشد که در بیشتر کشورهای مطرح اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد. این شرکت تمامی تاییدهای مربوط به اتحادیه اروپا و سازمان ملی بهداشت را دارد و در اغلب دستگاه های سختی گیر مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای شیر سختی گیر FRP رانکسین :
جنس بدنه شیر رانکسین پلاستیک ABS می باشد
خدمات پس از فروش شیر رانکسین به مدت 10 سال می باشد.
دمای کاری برای عملکرد مناسب شیر کنترلی رانکسین 5تا 45 درجه سانتی گراد می باشد.
فشار کاری مورد نظر برای عملکرد مناسب شیر رانکسین 1 تا 3 بار می باشد.
این نوع شیر ها دارای دو نوع تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می باشند
ساخت کشور چین می باشد
دبی آب عبور از این شیرها 2 تا 10 متر مکعب در ساعت می باشد.

سختی گیر

 

مراحل نصب سختی گیر رزینی FRP

یکی از مهمترین مسائل در نصب سختی گیر انتخاب محل مناسب قرار گیری دستگاه سختی گیر می باشد.

نکاتی که در انتخاب محل نصب سختی گیر مهم می باشد:

 • دستگاه سختی گیر در نزدیکی کفشور یا خروجی فاضلاب قرار گیرد برای تخلیه سریع آب
 • محل قرار گیری سختی گیر فضای کافی برای نصب و نگهداری توسط تنکسین فنی را داشته باشد.
 • دستگاه سختی گیر به دور از تجهیزات گرمایشی نصب شود.
 • دستگاه سختی گیر نباید در معرض تابش نور آفتاب و بارش باران قرار گیرد اصولا در فضای سربسته باید نصب شود.
 • دمای محیطی که سختی گیر در آن محیط نصب می شود حداقل باید 5 درجه سانتی گراد و حداکثر 50 درجه سانتی گراد باشد.

نکته : دستگاه سختی گیر نباید در محیط های اسیدی و قلیایی نصب شود.

مراحل نصب سختی گیر

دستگاه سختی گیر فایبرگلاس دارای اجزایی به شرح زیر می باشد:

مخزن فایبرگلاس - لوله رایزر – نازل پایینی – نازل بالایی – شیر کنترلی - تانک نمک – لوله تخلیه – واشر – رزین – تانک نمک – نمک – واشر – کیسه شن

برای نصب دستگاه سختی گیر ابتدا محل مناسب را انتخاب می کنیم (با توجه به نکاتی که در بالا به آن اشاره شد). تجهیزات دستگاه سختی گیر را بررسی می کنیم تا تمام اجزا در پکینیگ خریداری شده موجود باشد. ابتدا نازل پایینی را به لوله رایزر با چسب به طور محکم متصل می کنیم سپس لوله را درون مخزن فایبرگلاس قرار داده و قسمت اضافی که در بالا وجود دارد را برش می دهیم به طوری که از قسمت گلویی سختی گیر حداکثر 2 میلیمتر بالاتر و یا 5 میلیمتر پایین تر نباشد.

بعد از برش ، قسمت برش خورده را صیقل می دهیم تا آسیبی به اورینگ یا واشر شیر کنترلی وارد نکند . با نوار چسب دهنه لوله رایزر را محکم می بندیم به شکلی که چیزی وارد لوله نشود . بعد از اتصال لوله سیلیس را به کف مخزن اضافه می کنیم به طوریکه سیلیس کمی بالاتر از نازل پایینی قرار بگیرد و در مرحله بعدی رزین را درون مخزن سختی گیر می ریزیم، گلویی مخزن سختی گیر را کامل پاک می کنیم تا بعد از باز کردن نوار چسب از لوله رزینی وارد لوله نشود. نازل بالایی را محکم به شیر کنترلی متصل می کنیم سپس نازل را به لوله رایزر می بندیم.

نکته : توجه داشته باشید در هنگام ریختن رزین در داخل مخزن مواد زاید و اضافی وارد مخزن نشود.

بعد از اتمام نصب الحاقات مخزن سختی گیر به تشریح روش نصب کانکتورهای شیر کنترلی می پردازیم:

ابتدا واشر ها را در محل کانکتورها قرار داده و با پیچاندن محل ورودی و خروجی کانکتورها آنها را محکم می بندیم. در شیر کنترلی اتوماتیک در خروجی آن یک فلومتر تعبیه شده که توسط کابلی که باید به محل خروجی متصل کرد اما این حالت فقط برای شیر کنترلی اتوماتیک می باشد در ادامه شیلنگ تخلیه را به کلکتور مربوط به تخلیه در در جای خود محکم ببندید. لوله تخلیه را به محل کفشور انتقال دهید اما به طوری که لوله وارد کفشور نشود تا با فاضلاب تماس نداشته باشد.

نحوه نصب تانک نمک سختی گیر

حال نوبت به اتصال تانک نمک برای بکواش و احیا رزین می رسد. برای نصب محلول آب نمک به شیر کنترلی مهره connector را تا انتهای تیوب کشیده و بوشن را داخل تیوب کنید. فلو کنترل را بر روی محل اتصال خط لوله آب نمک قرار داده به طوریکه سمت مخروطی شکل قطعه به سمت شیر باشد سپس سر دیگر شیر را در داخل محلول آب نمک قرار می دهیم . 

نکته: دقت داشته باشید که لوله تخلیه مسدود یا تا نشده باشد.

در فیلم زیر شما می توانید مراحل مختلف نصب سختی گیر را ببنید . 

نحوه نصب سختی گیر از صفر تا صد

سختی گیر التراسونیک

سختی گیر التراسونیک دارای دو قسمت می باشد : 1- سیگنال ساز   2- حلقه فریتی

امواج تولید شده با فرکانس متغیر از 20 تا 200 کیلوهرتز که در قسمت سیگنال ساز تولید می شود.این امواج تولید شده توسط یک کابل رابط به سمت حلقه فریتی که جنس آن آلیاژ استرانسیوم می باشد که دور لوله نصب می شود فرستاده می شود. حلقه فریتی دارای سیم پیچ اولیه می باشد که در تقابل با لوله آب و سیال درون آن به عنوان سیم پیچ ثانویه عمل می کند تا انتقال امواج صورت گیرد.در نتیجه یک ولتاژ سینوسی در طول مسیر لوله ایجاد می شود که باعث ایجاد یک میدان الکتریکی عمود بر محور لوله که متناسب با مقدار جریان در تمامی نقاط مدار قرار می گیرد

اساس کار سختی گیر التراسونیک ایجاد میدان مغناطیسی متغیر می باشد که یون های مثبت و منفی معلق در آب را تحت تاثیر قرار می دهد و مقدار چسبندگی را پایین آورده و سبب عدم رسوب گذاری املاح داخل آب در لوله ها و تجهیزات می شود.

در سختی گیر التراسونیک امکان تغییر شدت جریان – تغییر شکل موج و تغییر فرکانس وجود دارد.

تفاوت سختی گیر آلتراسونیک با سختی گیر الکترومغناطیسی در استفاده از جریان AC به جای DC می باشد به طور کلی سختی گیر آلتراسونیک نوع پیشرفته ای از سختی گیر الکترومغاطیسی می باشد.

 

دانلود دستور العمل نصب سختی گیر

نصب سختی گیر

نحوه خرید سختی گیر رزینی


یکی از دستگاه های موتورخانه ای که باید در خرید آن دقت کافی به عمل آورد سختی گیر می باشد . در صورت عدم انتخاب و معرفی سختی گیر مناسب از سوی کارشناسان مربوطه مشکلات عدیده ای را ایجاد خواهد کرد. از جمله این مشکلات انتخاب سختی گیر با ظرفیت پایین برای مکانهایی که دبی آب بالایی دارد که سبب تلاطم رزین داخل سختی شده و عملا رسوب زدایی انجام نخواهد شد پس همواره برای خرید سختی گیر مناسب با کارشناسان مجرب و با تجربه که سالها در این زمینه تجربه کافی را دارند مشورت کنید.

نکات مهمی که در خرید سختی گیر رزینی وجود دارد :
1- بدست آوردن دبی آب مصرفی
2- مشخص کردن سختی کل آب
3- انتخاب شرکت با تجربه در زمینه طراحی و ساخت سختی گیر جهت انجام مشاوره و خرید.
4- گرفتن پروپوزال و مشخصات فنی کامل از سوی شرکت تولید کننده
5- انتخاب شیر کنترلی مناسب برای سختی گیر

عده ای از شرکت های موجود در بازار برای کاهش قیمت ها و جلب توجه مشتری از رزین های چینی موجود در بازار استفاده می کنند که این کار باعث عدم گرفتن سختی آب شده و هزینه ی دیگری را بر روی دست کارفرما خواهد گذاشت تا سختی گیر دیگری را خریداری نماید از این جهت انتخاب شرکتی معتبر 70%از مشکلات احتمالی را حل خواهد کرد و 30 % باقی مانده به اطلاعات داده شد توسط کارفرما بستگی دارد.

سختی گیر چیلر:

چیلر دستگاهی است که برای خنک کردن مایع درون آن که اغلب آب می باشد مورد استفاده قرار می گیرد تا از این آب خنک شده در هواسازها و فن کوئل ها استفاده شود. طرز عملکرد چیلر شبیه به یخچال می باشد همانطور که در یخچال قسمتی وجود دارد به نام کندانسور که در این قسمت گاز فریون گرمای خود را از دست می دهد در چیلر نیز قسمتی به نام کندانسور وجود دارد گاز فریون گرمای خود را در این قسمت به آب می دهد و سبب گرم شدن آب میشود حال آبی که در داخل کنداسور وجود دارد و گرم شده است به داخل برج خنک کننده رفته گرمای خود را از دست می دهد و دوباره به کندانسور چیلر بر میگردد تا انتقال حرارت انجام شود. در این بین مقداری از آبی که بین کندانسور چیلر و برج خنک کننده در حال چرخش است پرت یا از بین می رود که این آب از دست رفته توسط منبع انبساط تامین می شود حال مساله اینجاست اگه آبی که در داخل منبع انبساط می باشد دارای آهک باشد یعنی سختی گیری نشده باشد سبب رسوب گذاری در قست کندانسور چیلر می شود و انتقال حرارت بین گاز فریون و آب به حداقل می رسد و نتیجه ی این عمل کاهش چشم گیر بازده چیلر خواهد شد و سرمای ارسال شده به دستگاه های هواساز به طبع آن کاهش پیدا خواهد کرد. پس حذف آهک و سختی موجود در آب یکی از عوامل مهم در افزایش بازده چیلر می باشد. حال برای رفع این مشکل باید از سختی گیر استفاده شود در صورت عدم استفاده از سختی گیر علی الخصوص در مناطقی که سختی آب بالایی دارند سبب به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل : رسوب گذاری در داخل چیلر و کاهش راندمان عملکرد چیلر و ... خواهد شد که برای رفع این مشکلات باید کارفرما هزینه ای معادل 3 الی 4 برابر قیمت سختی گیر را پرداخت کند .
سختی گیر رزینی عملا قبل از ورود آب به منبع انبساط نصب می شود تا آب جبرانی چیلر ، بویلر و سایر دستگاهها را تامین کند .
با توجه به اینکه چیلر دارای پرتی آب می باشد همواره ظرفیت سختی گیر را بر اساس مقدار پرتی آب چیلر که همواره 4 درصد دبی کل مصرفی چیلر می باشد و سختی کل را بر این مبنا محاسبه می کنند .

رزین تبادل یونی

فرمول شیمیایی :
Ion-exchange resin
سایر نام های این محصول :
رزین آنیونی و رزین کاتیونی
رزین چیست :
رزین ها نوعی ترکیب طبیعی (زئولیت) یا مصنوعی هستند و بسیار چسبناک بوده و تحت شرایطی سخت می شوند رزین ها موادی هستند دارای مولکولهای بزرگ که دو سر آنها قطبی و دارای بارهای مخالف می باشند معمولاً در الکل قابل حل است اما در آب حل نمی شوند. این ترکیب به طرق گوناگون طبقه بندی می شود. این مواد در فرآیند سختی گیر آب تاثیر بسزایی داشته و یون های سختی آور آب مانند کلسیم و منیزیم را حذف می کنند و در محلول با یون های سدیم جایگزین می شوند. از این رو به زئولیت ‌های سدیمی نیز مشهور هستند.
ویژگی و خصوصیات :
یک رزین تبادل یونی بوسیله آب متورم می شود، اما در آن حل نمی شود. میزان این تورم یک فاکتور هست که چگونگی عملکرد رزین در کاربردهای خاصی را کنترل می کند. رزین های تبادل یونی به طور گسترده ای در فرآیند های جدا سازی، تصفیه و ضدعفونی کردن آب استفاده می شود. شایع ترین کاربردهای آن رسوب زدایی و تصفیه آب است. در بسیاری از کاربردهای این چنینی، رزین های تبادل یونی به عنوان یک جایگزین انعطاف پذیرتر به جای استفاده از زئولیت های طبیعی یا مصنوعی استفاده می شوند. همچنین رزین های تبادل یونی در پروسه فیلتراسیون بیودیزل بسیار کاربردی هستند.
انواع رزین های تبادل یونی :
رزین های تعویض یا تبادل یونی را می توان به دو گروه تقسیم نمود :
1- رزین کاتیونی
- رزین کاتیونی قوی
- رزین کاتیونی ضعیف

2- رزین های آنیونی
- رزین آنیونی قوی
- رزین آنیونی ضعیف
هر دو گروه فوق شامل نوع ضعیف و نوع قوی هستند که به طور کلی رزین های قوی در یک محدوده وسیع PH و رزین های نوع ضعیف در یک محدوده کوچک از PH مناسب هستند.
کاربرد رزین ها :
- عمده کاربرد رزین به عنوان سختی گیر آب

نحوه محاسبه ظرفیت سختی گیر :

همیشه استفاده از سختی گیر با ظرفیت نامناسب در پروژه ها سبب کاهش راندمان کاری و در بعضی موارد    سختی گیری لازم صورت نگرفته و سبب ایجاد خسارات جبران ناپذیری برای سیستم خواهد شد پس همواره برای انتخاب سختی گیر مناسب با کارشناسان ذبده و فنی در این زمینه تماس حاصل فرمایید تا سختی گیر مناسب را برای شما انتخاب کرده در اختیارتان قرار دهند .

برای بدست آوردن ظرفیت سختی گیر از محاسبات زیر استفاده می کنیم .

قبل از انجام محاسبات باید اطلاعاتی دقیق در مورد موارد زیر را در دست داشته باشیم :

 1. دبی آب مصرفی : مقدار مصرف آب مجموعه در ساعت یا در روز
 2. بدست آوردن مقدار سختی کل آب (TH) بر حسب ppm
 3. زمان بین دو بکواش

ظرفیت سختی گیر = 15.73 * مقدار سختی کل * دبی آب ورودی * زمان بین دو بکواش

با توجه به محاسبه ظرفیت بالایی می توانیم سختی گیر مناسب را برحسب گرین انتخاب کنیم

حال سوال اینجاست اگر مقدار ظرفیت سختی گیر بدست آمده در کاتالوگ محصولات و جود نداشته باشد چکار باید کرد؟ در این صورت حتما نزدیک ترین و در ضمن بالاتر از ظرفیت سختی گیر بدست آمده را انتخاب می کنیم.

 یکی از مهمترین محصولات مورد استفاده در سختی گیر رزین سختی گیر می باشد که در صفحه ای جدا به این موضوع پرداخته ایم. 

در لینک زیر سایر محصولات مرتبط را مرور کنید.

فیلتر شنی

سختی گیر دستگاه سختی گیر رزینی سختی گیر موتورخانه سختی گیر چیلر سختی گیر رزینی موتورخانه نصب سختی گیر رزینی تولید کننده سختی گیر رزینی خرید سختی گیر رزینی سختی گیر رزینی شرکت ناب سختی گیر رزینی تهران سختی گیر رزینی تبریز سختی گیر رزینی مشهد سختی گیر فایبرگلاس قیمت دستگاه سختی گیر رزینی قیمت سختی گیر رزینی دستگاه سختی گیر رزینی آب سختی گیر فایبرگلاس سختی گیر FRP قیمت سختی گیر قیمت سختی گیر رزینی رزین آنیونی رزین کاتیونی 2014:05:13

فیلتر شنی - دستگاه فیلترشنی - قیمت فیلتر شنی

فیلترشنی (Sand filter) مخزن تحت فشار یا اتمسفریکی است که از فولاد، فایبر گلاس و یا بتن تشکیل شده و شامل بستری از شن و ماسه خالص با شکل تقریبی استوانه ای یا مربع میباشد. فیلتر شنی را بر اساس نوع گردش آب به چهار دسته تقسیم بندی می کنند که رایج ترین آن در استخر ها، فیلترشنی تحت فشار است.

 گروه صنعتی ناب برزگترین تولید کننده مخازن تحت فشار ایران بعد از شرکت ماشین سازی اراک با اجرای پروژه های وسیعی در سطح ایران آمادگی خود را بمنظور تولید انواع فیلتر شنی، فیلتر شنی تحت فشار، فیلترکربنی، فیلترکربن اکتیو، فیلترکربن فعال، فیلترشنی جداسازی جامدات از آب، فیلترکربنی جداسازی جامدات آب، فیلتر شنی گرانشی، فیلتر شنی بالارونده، فیلتر شنی آرام، فیلتر شنی سریع و .... اعلام می نماید.

لیست فیلترشنی های گروه صنعتی ناب زیست :

1. فیلترهای شن و ماسه سریع (تحت فشار)

2. فیلترهای شن و ماسه سریع (گرانشی)

3. فیلترهای شن و ماسه بالا رونده

4. فیلترهای شن و ماسه آرام

فیلتر شنی

فیلتر شنی

فیلترشنی (صافی شنی) بعنوان اولین مرحله تصفیه در سیستم های تصفیه آب صنعتی جهت حذف ذرات معلق فیزیکی بیولوژیکی موجود در آب تا قطر 50 ميكرون می باشد.

فيلتركربنی معمولاً بعد از فيلتر شنی در فرآيند تصفيه آب قرار می گيرد. فیلترشنی تحت فشار رایج ترین نوع فیلتر مورد استفاده برای استخر ها می باشد که با ایجاد سرعت مناسب برای فیلتراسیون، تصفیه ای ایده آل را فراهم می سازد.

در هنگام تصفیه، آب کثیف استخر از لوله ورودی وارد فیلتر میشود. فشار پمپ و نیروی جاذبه، آب را از درون شن به سمت پایین هدایت میکند و شن و ماسه های ریز هرگونه آشغال و مواد زائد را از آب استخر میگیرند. در پایین فیلترشنی نازل هایی با سوراخ های بسیار ریز وجود دارد که اجازه عبور شن و ماسه را نخواهند داد اما آب از داخل این نازل ها عبور می کند. در زیر مخزن فیلترشنی، آب تصفیه شده از لوله خروجی خارج می شود.

فیلترشنی تحت فشار در اشکال، سایز و جنس های متفاوتی ساخته می شود که رایج ترین آن فیلترشنی عمودی با دو سر عدسی است.

قطر استوانه فیلترشنی، ضخامت بدنه فیلتر شنی ضخامت عدسی فوقانی و تحتانی فیلتر شنی تمام در استاندارد ASME مورد بررسی دقیق قرار گرفته اند.

عدسی هاي فوقاني و تحتاني فیلترشنی شرکت ناب زیست به روش DOUBLE-DISH ساخته شده كه پس از زنگ زدائي از داخل با دو لايه پوشش رنگ اپوكسي و از خارج با يك لايه ضدزنگ و دو لايه رنگ مخصوص رنگ آميزي ميگردد.

برای بالا بردن کیفیت فیلتراسیون و عمر فیلترهای تحت فشار میتوان قبل از رنگ زدن، فیلترها را از داخل سندبلاست نمود.

فیلترشنی تولیدی گروه صنعتی ناب مجهز به ديفيوزهاي گالوانيزه در قسمت فوقاني هستند که آب را برای تصفیه بهتر بر روی بستر شنی روی فیلتر پخش می کنند.

همچنین در پایین این فیلترها و زیر آخرین لایه از سیلیس درون آن، استرينرهاي برنجي (نازل های برنجی) جهت جمع آوري و عبور آب قرار دارند. در بازار فیلترهایی که از نازل های پلاستیکی استفاده میکنند نیز وجود دارد که این نازل ها کیفیت پایینی نسبت به نوع برنجی دارند و قیمت آن ها تا 100 برابر کمتر از نازل های برنجی میباشد .

فیلترشنی

به یاد داشته باشیم یکی از ارکان انتخاب فیلترشنی مناسب، داشتن نازل های برنجی است.

درون فیلترشنی گروه صنعتی ناب چهار لایه مختلف از سیلیس با ضريب يكنواختي 35/1، با دانه بندي ریز از نوع سنگهاي مخصوص و درجه خلوص بالای 95% به شرح زیر وجود دارد.

1- سيليس نمره يك از قطر 5/0 ميلي متر تا 5/1 ميلي متر.

2- سيليس نمره دو از قطر 2 میلی متر تا 5/3 میلی متر.

3- سيليس نمره سه از قطر 4 میلی متر تا 8 میلی متر.

4- سيليس نمره چهار از قطر 8 میلی متر تا 12 میلی متر.

ارتفاع کلیه سیلیس های ریخته شده درون فیلترشنی جمعاً يك متر می باشد که این عدد به ظرفیت فیلتر ربطی ندارد چون پس از آزمایشاتی که روی فیلترهای شنی انجام شده است این موضوع به اثبات رسیده که از یک ارتفاعی به بعد مواد بکار برده شده درفیلترها توانایی تصفیه بیشتر آب را ندارند و ماکزیمم ارتفاع 1.5 متر برآورد شده است و با در نظر گرفتن بستر فیلتر و پخش کننده آب ارتفاع فیلتر های شنی به 1.5 متر میرسد.

شن ها با دانه بندی ریزتر سطح بیشتری را فراهم میکنند و درنتیجه بیشتر آلودگی آب را میگیرند. اما به انرژی پمپاژ بیشتری برای انتقال سیال نیاز دارند.

در اکثر فیلترهای شنی تحت فشار از رنج دانه های 0.2 تا 1.2 میلی متر استفاده می شود.

ذرات بزرگتر از 100 میکرومتر تمایل به بستن منافذ فیلتراسیون دارند که دانه های بزرگتر ماسه می توانند بر این مشکل غلبه کنند. به همین دلیل عمق بستر شن حدودا 60سانتیمتر تا 1.5 متر بسته به کاربرد مختلف می باشد.

طراحی فیلترشنی باید به نحوی باشد که باید با حداکثر سرعت جریان 10 gpm/ft2 کار کنند.

با استفاده از توان مورد نیاز و حداکثر دبی، مساحت سطح لازم را می توان محاسبه کرد.

نکته نهایی طراحی این است که مطمئن باشید مایع به درستی در بستر جریان دارد و هیچ مقدار از مایع توسط شن و ماسه از مسیر جریان منحرف نمی شود.

هنگامی که شستشو انجام شد پس از مدتی کثیفی جمع شده در شن ها، اجازه عبور آب کمتری را می دهد. این در حالی است که مواد زائد موجود در فیلتر بجای می مانند، که باید از آن خارج شوند. حال زمان back wash فیلتر است.

وقتی فیلتر مقدار زیادی از خاک را انباشته می کند فشار افت کرده و آب نمی تواند آزادانه از فیلتر خارج شود. back wash آب را به عقب می فرستد تا از طریق فیلتر گرد و خاک به دام افتاده بیرون رود. پس از back wash، افزایش فشار برگشت به استخر کاملا مشخص است و اگر گیج فشار روی فیلتر نصب شده باشد، مشاهده می شود که فشار بیش از 0.5 bar بهبود می یابد.
فیلترشنی چگونه back wash می شود؟
back wash یا همان پس شویی در فیلتر شنی به سادگی و از طریق برگشت جریان آب استخر صورت می گیرد. بدین صورت که با عبور بالعکس جریان از پایین به سمت بالای فیلتر شنی، مواد زائدی که در بین شن های فیلتر، گیر کرده است به فاضلاب انتقال می یابد.

برای پس شویی باید پمپ را خاموش کرد و شیرِ فیلتر را در حالت "back wash" قرار داد و سپس پمپ را دوباره روشن کرد. معمولا پس شویی در استخرها 2 تا 3 دقیقه به طول می انجامد. پس از پایان back wash پمپ را خاموش کرد و شیر را درحالت "close" قرار داد، سپس پمپ را 30 تا 60 ثانیه روشن کرد تا مطمئن شوید که تمام آب کثیف در پس شویی به فاضلاب رفته و وارد استخر نمی گردد. پمپ را برای آخرین بار متوقف کرده و شیر را در حالت "Filter" قرار می دهیم. حال پمپ را روشن کرده و فیلتر دوباره به تصفیه کردن آب استخر مشغول می شود.

گیج فشار در ورودی و خروجی به اپراتور استخر می-فهماند که مسیر عبور آب در فیلتر در حال بسته شدن میباشد. اگر گیج، فشار خیلی بیشتری را در ورودی نسبت به خروجی نشان دهد اپراتور متوجه میشود که آشغال زیادی در بین شن ها جمع شده. این به معنی این است که هم اکنون زمان "back wash" فیلتر است. برای "back wash" اپراتور، شیرها را برای تغییر مسیر آب تنظیم میکند، لوله برگشت به استخر را میبندد و لوله خروجی را باز میکند که آب وارد سیستم فاضلاب شود.

فیلتر شنی


شن های فیلترهای شنی پس از چند وقت باید عوض شوند؟
مهندسین بنا بر کیفیت شن های مورد استفاده در فیلترهای شنی زمانی بین 5 تا 10 سال را برای تعویض آن پیشنهاد میدهند. در حالیکه دیده شده است که گاها فیلتر ها بیش از 20 سال بدون تغییر شن به کار خود ادامه داده اند اما کارایی که باید را ندارند. در ابتدای کار فیلترها، شن استفاده شده بسیار زبر میباشد. این زبری آن چیزی است که باعث میشود شن و ماسه ذرات خاک در آب را فیلتر کند. از آنجایی که زبری این شنها در گذر زمان کمتر میشود، راندمان فیلتر کم می شود و این به این معنی است که سیستم شما باید بیشتر کار کند تا همان بازده را داشته باشد.

یافته ها نشان میدهند که بعد از 5 سال، دیگر شن ها نمی توانند کثیفی ها را به طور کامل پوشش دهند و آب در back wash، کاملا تمیز نمی شود. در نتیجه چرخه فیلتراسیون کوتاه تر شده و نیاز به back wash بیشتر می-شود.

فیلترهای شن و ماسه ای اتوماتیک بهترین گزینه برای استخر های شنا میباشند زیرا سیستم back wash خودکار دارند. به این معنی که میتوانند برنامه ریزی شوند که چه زمانی شیر ها معکوس شوند، پس شویی انجام شود و دوباره شیر ها به حالت قبل باز گردند. این فیلتر ها بدون نیاز به اپراتور هستند اما هزینه ابتدایی بالاتری را دارند.


پارامترهای عملیاتی برای فیلترهای شنی تحت فشار
فیلترهای شنی تحت فشار اغلب در فشار کاری 2 تا 10 bar کار می کنند. افت فشار در بستر شن و ماسه تمیز، معمولا خیلی کم است اما محسوس می باشد و از طرف کارخانه سازنده و در کاتالوگ آن شرکت مشخص می باشد. این نوع فیلتر ذرات بسیار ریز را از آب می گیرد.

بسیاری از موارد وجود دارد که می تواند به سرعت روی فیلترها اثر گذاشته و آنها را مسدود کنند. فیلترهای شنی در استخرهایی که تازه گچ کاری شده باشند به سرعت مسدود می شوند. همچنین خاک، برگ، مواد زائد دیگر موجب کوتاه تر شدن چرخه فیلتراسیون گردند.

بدون یک ماده منعقد کننده، فیلتر شنی، فقط برای جدا کردن مواد جامد درشت از آب در گردش موثر است. اما در صورت اضافه کردن یک ماده منعقد کننده، ماسه صافی بسیار موثری خواهد شد که جهت جدا کردن مواد جامد معلق و باکتری ها برای یک تصفیه خوب مناسب میگردد.

آلوم (سولفات آلمینیوم )، ماده منعقد کننده معمول، قبل از فیلتر به داخل آب استخر تزریق میشود تا به خوبی مواد معلق آب را منعقد نموده و آن ها را به اجزاء بزرگتری که به راحتی توسط فیلترشنی جدا میگردند، تقسیم نماید.

وقتی ماده منعقد کننده به آب اضافه شود، در اثر واکنش مواد قلیایی آب، یک ماده رسوبی غیر قابل انحلال ژله مانند موسوم به فلاک تشکیل میشود.

فلاک، مواد ارگانیک، ترکیبات رنگی و باکتری ها را به خود جذب کرده و به دام می اندازد. غربال ماسه ای فیلتر، این فلاک را از آب جدا میکند و نتیجتا آب زلال و تمیز از فیلتر خارج میگردد. یک مدت معین برای انجام واکنش شیمیایی باید قائل شد در غیر این صورت ممکن است فلاک در داخل استخر تشکیل گردیده و آب را کدر کند. بنابراین آلوم را باید طوری به مخزن مکش وارد کرد که فرصت لازم برای تشکیل فلاک موجود باشد.

فیلتر شنی

ویژگی های فیلتر شنی تحت فشار

• قابليت تحمل فشار تا 10بار

• مجهز به شير هوا گيري و فشارسنج

• استفاده از 4 لايه سنگ سيليس دانه‌بندي شده در فيلتر‌هاي شني

• قابل ارائه با سه نوع شير : دستي، نيمه ‌‌اتوماتيك و تمام اتوماتيك جهت شستشوي معكوس


مزیتهای فیلترشنی تحت فشار

• راهبری ساده

• سرعت بالا در تصفیه

• هزینه نگهداری کم

• هزینه اولیه مقرون به صرفه

• نیاز به فضای کم در نصب و بهره برداری

کاربرد های فیلتر شنی :

• استخرهای شنا

• صنایع شیشه

• صنایع رنگ

• صنایع غذایی

• صنایع نساجی

• صنایع شیمیایی

• صنایع کاغذ سازی

• صنایع فولاد و فلزات

• صنایع لاستیک و پلاستیک

• تصفیه خانه های آب و فاضلاب

• کلیه سیستمهای حرارتی و برودتی

• نیروگاهها، پتروشیمی و پالایشگاهها


دبی جریان بهینه در فیلترهای شنی تحت فشار (سرعت)
برای بیشتر شدن اثر فیلتر، باید مطمئن شد آب در دبی بهینه خود میباشد. مهم ترین یافته ها از تست ها نشان میدهد که سرعت بالای جریان روی فیلتراسیون و زمان لازم برای جمع کردن آلودگی ها تاثیر دارد.

سرعت بالای جریان، سبب کوتاه تر شدن زمان فیلتراسیون گشته و تصفیه را سخت تر میکند. "سرعت بالا" به معنی سرعتی بیش از حد معین در لوله می باشد.
مثلا سرعت fps10 سرعت بالایی است.

این مقدار حدودا 70gpm در لوله PVC 1 اینچی و 10gpm برای لوله PVC 2 اینچی مطلوب میباشد.

برخی از مهندسین ادعا میکنند، سرعت بالاتر، تصفیه بهتر.
ولی این چیزی مغایر با آن است که در عمل اتفاق می افتد. اگر شما در یک فیلتر جریان سریع آب را عبور دهید عملا فیلتر فرصت گرفتن میکروب ها و باکتری ها را نخواهد داشت. مشکل سرعت بالا این است که شما فقط جریان را از درون فیلتر میرانید بدون اینکه عمل خاصی روی آب انجام شود.
سرعت های پیشنهادی بین 5 تا 9 2 gpm/ft میباشد.

اثرات منفی جریان با سرعت بالا :
1- سرعت جریان بالا باعث میشود ذرات آلوده عمیق تر از آنچه که سیستم طراحی شده در شن فرو روند، در نتیجه نیاز به پس شویی بیشتری دارد تا آلودگی را خارج کند و این باعث هدر رفتن وقت و انرژی می شود.

2- در بعضی موارد سرعت بالای جریان باعث می شود که ذرات آلوده کاملا در شن فرو رفته و دوباره وارد استخر گردند. وقتی این اتفاق می افتد تصفیه ناقص خواهد بود و یا هیچ تصفیه ای صورت نمی گیرد.

جریان های سرعت بالا همچنین باعث فرسودگی شن و ماسه خواهند شد و زبری سطحشان را کم می کنند. در نتیجه شن ها باید سریعتر عوض شوند.
برای بهترین نتیجه، سرعت جریان آب را تا حد ممکن پایین نگه دارید. پمپ های دور متغیر جدید راندمان خوبی برای ایجاد جریان در سیستم دارند. با افزایش نرخ های انرژی، این پمپ ها امروزه رایج شده اند و به شما این امکان را می دهند تا با فشار یک دکمه جریان را کنترل کنید.

محاسبه ظرفیت فیلتر شنی

محاسبه فیلترشنی

برای بدست آوردن ظرفیت فیلترهای شنی بدین صورت عمل می‌کنیم: با در دست داشتن دبی آب جهت تصفیه و سرعت فیلتراسیون مورد نیاز مساحت فیلتر شنی را محاسبه می کنیم : محاسبه فیلتر شنی
Q=AV
A(m2)= Q(lps)/V(lps/m2)
D(m)=1.13√A(m2)
با عدد قطر بدست آمده وارد کاتالوگ شده مدل مناسب فیلتر شنی را انتخاب می کنیم.
سرعت فیلتراسیون مناسب از 4 تا lps/m2 5.5 می‌باشد.

فیلتر شنی SAND FILTER

فیلتر شنی دستگاهی است كه با صاف نمودن (فیلتر اسیون) فیزیكی آب باعث حذف ذرات معلق موجود در آن نظیر گل، رنگ، مواد آلی، پلانكتون، باكتری‌ها و ذرات حاصل از خوردگی می‌شود.
در این دستگاه، آب حاوی ذرات معلق را از بستری از ذرات یك ماده كه می‌تواند شن و یا ذغال آنتراسیت (كربن اكتیو) باشد عبور می‌دهند. در اثر عبور آب از خلل و فرج بین ذرات شن، مواد معلق آب گیر كرده و آب تقریباً عاری از مواد معلق، بدست می‌آید. البته جمع شدن ذرات معلق در خلل و فرج فیلتر، باعث افزایش افت فشار می‌گردد كه اگر این افت فشار از حد معینی تجاوز نماید، باید صافی را شستشو داد.

كاربرد دستگاه فیلتر شنی

تصفیه آب رودخانه‌های با كدورت بالا پس از واحدهای انعقاد، لخته سازی و ته نشینی جهت تهیه آب شرب، بهداشتی و صنعتی
تصفیه آب استخر برای جلوگیری از كدر شدن آب و زلال سازی آن
تصفیه نهایی فاضلابهای صنعتی و انسانی
تصفیه آب برج های خنك كننده از مواد معلق نفوذی از هوا مانند گرد و خاک.

ساختمان فیلتر شنی عمودی

بدنه این فیلترها، استوانه‌ای شكل و از فولاد بر اساس استاندارد‌های معتبر ساخته شده است و دارای دو دریچه بازدید می باشد. برای جلوگیری از خوردگی، كلیه سطوح مجاور با آب داخل مخزن، از دو لایه رنگ اپوكسی و كلیه سطوح بیرونی دستگاه كه در مجاورت هوا قرار دارند با رنگ روغنی پوشش داده می‌شود. فشار استاندارد در این فیلترها بین 7-3 اتمسفر می‌باشد و اگر فشار بیش از این باشد باعث ایجاد پدیده شیارسازی می‌شود.
قطر فیلترهای شنی عمودی استاندارد از حدود 0.5 تا 3 متر و ارتفاع آن بین 0.7 الی 1.5 متر می‌باشد. فیلترهای شنی عمودی به خاطر آنكه در تمام راستای ارتفاع آنها عمل تصفیه فیزیكی انجام می‌گیرد، به فیلترهای افقی ترجیح دارند. در فیلترهای شنی عمودی ورود آب توسط نازلهای ورودی از بالای دستگاه انجام می‌پذیرد.


شكل فیلتر شنی فشاری

همانطور كه در شكل ملاحظه می‌شود این فیلترها از یك بستر شن دانه‌بندی شده با خلوص 98% و یك صفحه مشبك با 50 تا 70 عدد پستانك در هر متر مربع جهت آبكشی و جلوگیری از خروج ذرات شن از دستگاه تشكیل شده است. اندازه ذرات شن كه بصورت دانه‌بندی شده و طبقاتی بروی صفحه مشبك قرار گرفته‌اند بر حسب اندازه ذرات معلق در آب تعیین می‌شود. ذرات درشت شن در قسمت بالا و ذرات ریز در قسمت پایین قرار می گیرند.
بخاطر لزوم انجام دو عمل سرویس دهی دستگاه و شستشوی معكوس در دستگاه فیلتر شنی, مدار لوله كشی این دستگاه طوری طراحی شده است كه بصورت ساده‌ای هر دو عمل را انجام دهد. كنترل فیلتر شنی به سه روش كنترل با شیرهای دستی، كنترل با شیرهای چند راهه دستی و كنترل تمام اتوماتیك توسط شیرهای چند راهه اتوماتیك انجام می‌پذیرد.

ابعاد فیلترهای شنی عمودی گروه صنعتی ناب

فیلتر شنی

سوال : آیا با استفاده از نصب فیلتر شنی بعد از سپتیک تانک فاضلاب اعم از سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره و یا سپتیک تانک پلی اتیلن دو لایه و سپتیک تانک فایبرگلاس و سایر انواع سپتیک تانک پلی اتیلن می توان به آبی قابل استفاده بمنظور آبیاری فضای سبز دست یافت ؟

جواب : با توجه به اینکه در سپتیک تانک فاضلاب باکتری بی هوازی فعالیت می کند و اینکه حاصل فعالیت باکتری بی هوازی درون سپتیک تانک بوی بسیار بد می باشد می توان با استفاده از فیلتر شنی نسبت به حذف بخش زیادی از آلایندگی پساب فاضلاب را دفع نمود ولی بمنظور حذف بوی بد حاصل از باکتری های بیهوازی بعد از سپتیک تانک باید از فیلتر کربن اکتیو استفاده نمود .

سایر محصولات تولید ما :
پکیج فیلتر شنی دستگاه فیلتر شنی فیلتر شنی تهران فیلتر شنی تبریز فیلتر شنی ارومیه فیلتر شنی مشهد فیلتر شنی کرج فیلتر شنی استخر فیلتر شنی استخر آب دستگاه فیلترشنی آب دستگاه فیلتر شنی استخر فیلترشنی آب استخر 2014:05:13

مخزن تحت فشار

تعریف مخزن تحت فشار

 مخازن تحت فشار عبارتند از محفظه های بسته که جهت نگهداری سیال در فشاری بیشتر از فشار  15 psi یا 1 atm، طراحی شده اند. این فشار می تواند فشار داخلی ناشی از سیال باشد و یا فشار خارجی ناشی از گرم شدن مستقیم یا غیرمستقیم مخازن باشد.

اختلاف فشار یک عامل خطرناک است و بر اثر تغییرات فشار در مخازن تحت فشار، امکان انفجار و تخریب  وجود دارد. در نتیجه طراحی، ساخت و بهره برداری از این مخازن، توسط سازمان های مهندسی تحت نظارت قانونی قرار می گیرد. پارامترهای مهم در تعریف مخازن تحت فشار، حداکثر فشار و دمای مناسب مخازن می باشد.

 

 انواع مخزن تحت فشار

 مخازن تحت فشار از دیدگاه های مختلف به شرح ذیل تقسیم بندی می شوند:

1-     چیدمان: افقی یا عمودی

2-     نوع سیال نگهداری شونده: گاز یا مایع

3-     ضخامت جداره: جداره نازک یا جداره ضخیم

4-     هندسه مخزن: کروی، استوانه ای و یا مخروطی

 

کاربرد مخزن تحت فشار

این مخازن در صنعت به عنوان مخازن هوای فشرده، مخازن ذخیره آب، دیگ بخار (بویلر)، مخازن ذخیره انواع گاز، اتاقک تحت فشار، برج تقطیر، مخازن راکتورهای هسته ای، مخازن هوای فضاپیما، مخازن هوای زیردریایی، مخازن پنوماتیک، مخازن هیدرولیک تحت فشار، مخازن ذخیره سازی برای گازهای مایع مانند آمونیاک، کلر، پروپان، بوتان، LPG  و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

در مصارف غیر صنعتی به عنوان مخازن ذخیره آبگرم خانگی، مخازن اکسیژن و .. استفاده می شوند. بیشترین کاربرد مخازن تحت فشار در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی می باشد.

 

استاندارد های مدنظر در طراحی مخزن تحت فشار

1-     ASME I - Construction of Power Boilers

2-     ASME II - Materials

3-     ASME III - Construction of Nuclear Facility Components

4-     ASME IV - Construction of Heating Boilers

5-     ASME VIII-1 / VIII-2 - Construction of Pressure Vessels

6-     ISO 11439

 

هندسه مخازن تحت فشار

مخازن تحت فشار ممکن است از لحاظ تئوری در هر شکلی وجود داشته باشند، اما در کل مخازن کروی، استوانه ای و مخروطی بیشترین استفاده را دارند.

 

مخازن تحت فشار استوانه ای

از یک استوانه به همراه دو کلاهک در ابتدا و انتها کهHead   نامیده می شود می توان به عنوان یک طراحی رایج نام برد. شکل هندسی دو سرپوش اغلب یا به شکل نیم کره است یا به شکل یک عدسی محدب. سطح اشغال شده توسط مخازن استوانه ای به مراتب کم تر از مخازن کروی می باشد. بنابراین در اکثر موارد مخازن تحت فشار به شکل استوانه ای ساخته می شوند.

 

مخازن تحت فشار کروی

از لحاظ تئوری شکل کروی بهترین حالت برای ساخت یک مخزن تحت فشار است. ساخت مخازن کروی مشکل است و هزینه بالایی را به همراه دارد. از طرف دیگر سطح اشغال شده توسط مخازن کروی باعث ایجاد محدویت در استفاده گسترده آنها می گردد. مخازن کروی نیز خود به روش های مختلفی ساخته می شوند. مخازن گلبرگی و انفجاری از انواع مخازن تحت فشار کروی می باشند.

 

مواد مورد استفاده در ساخت مخازن تحت فشار

از لحاظ تئوری هر ماده ای که دارای مشخصات کششی مناسب باشد و در کاربرد های مختلف از لحاظ شیمیایی پایدار باشد را می توان جهت ساخت مخازن استفاده کرد.

کد ها و استاندارد هایی برای طراحی این مخازن مانند ASME section II وجود دارد که حاوی لیست های طولانی از یک سری مواد به همراه محدودیت های دمایی آنها می باشد. بیشتر مخازن تحت فشار از فولاد ساخته می شوند. برای تولید یک مخزن استوانه ای یا کروی، قسمت های نورد شده باید به یکدیگر جوش داده شوند.

 بعضی از مشخصات فیزیکی فولاد، که بر اثر نورد کردن به وجود می آید، می تواند به دلیل فرآیند جوشکاری تحت تاثیر قرار بگیرد، مگر اینکه اقدامات خاصی جهت جلوگیری از این صدمات انجام شود. همچنین برای دستیابی به مقاومت مکانیکی مناسب، استاندارد های موجود استفاده از فولاد را به جهت مقاومت بالا در برابر ضربه، در مخازنی که در دمای پایین قرار دارند، توصیه می کند. در عمل جایی که کربن استیل دچار خوردگی می شود از موادی که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند باید استفاده شود.

بعضی از مخازن تحت فشار از مواد کامپوزیتی ساخته شده اند که در آنها رشته های ضخیم کامپوزیتی به وسیله الیاف کربن و نوعی پلیمر مهار شده است. به دلیل مقاومت کششی بسیار بالای الیف کربن، این مخازن می توانند بسیار سبک باشند، اما در نهایت ساخت این مخازن بسیار مشکل است. کامپوزیت می تواند در اطراف یک بوش فلزی پیچانده شود و یک مخزن تحت فشار کامپوزیتی را شکل دهد.

مخازن تحت فشار ممکن است به وسیله پوشش هایی از جنس فلز، سرامیک و پلیمر جهت جلوگیری از نشت سیال و محافظت بدنه در برابر مواد محتوی، پوشانده شوند. این پوشش ها همچنین می توانند فشار قابل توجهی را تحمل کنند.
سایر محصولات
مخزن مخزن تحت فشار مخازن تحت فشار خرید نخزن تحت فشار نصب مخزن تحت فشار 2014:09:08

ایستگاه پمپاژ فاضلاب ، لیفت استیشن - پمپ سپتیک

ایستگاه پمپاژ - لیفت استیشن - پمپ سپتیک جهت مکش لجن و فاضلاب های لجنی از ته سپتیک تانک و سر ریز آن ها به درون اگوی شهری کاربرد دارد.

یکی از خدمات ارایه شده تخصصی شرکت ناب زیست اجرای ایستگاه پمپاژ بهمراه اجرای تابلو کنترل های ایستگاه و کنترلرهای الکتروپمپ ها می باشد.

ایستگاه پمپاژ - Pump station

ایستگاه پمپاژ فاضلاب یا لیفت استیشن فاضلاب سیستمی است مشتمل بر یک یا چند پمپ خوردکن دار، لوله های انتقال فاضلاب که قطعا باید تکجداره تحت فشار باشند، سیستم کنترل سطح فاضلاب، سپتیک تانک و قسمت برق همچون تابلو کنترل و کنتاکتور که وظیفه انتقال فاضلاب از طبقات پایین به سمت چاه فاضلاب و یا اگوی شهری را بر عهده دارد. 

انتخاب پمپ بهنگام تولید ایستگاه پمپاژ مسئله ای بسیار با اهمیت است چرا که در صورت بروز خطا در محاسبات متاسفانه پمپ مورد نظر بسیار سریع از مدار خارج می شود و ضمن ایجاد مشکل در سیستم انتقال فاضلاب، هزینه ای گزاف را به کارفرما تحمیل خواهد نمود.

محاسبه ظرفیت و قدرت پمپ در لیفت استیشن نیز نیاز به تجریه و دانش دارد. 

ویدیو کامل نحوه کار ایستگاه پمپاژ، بسیار حرفه ای حتما تماشا فرمائید.

شرح عملکرد ایستگاه پمپاژ یا لیفت استیشن

در مواقعی که فاضلاب به صورت ثقلی و به دلیل جریان گرانش، امکان ریزش به محل دیگر را ندارد، یعنی در واقع فاضلاب باید به نقطه بالادست خود حرکت کند، استفاده از ایستگاه پمپاژ یا لیفت استیشن اجتناب ناپذیر است.

عملکرد ایستگاه پمپاژ به گونه ای است که فاضلاب ورودی را در مخزن اولیه ذخیره موقت کرده و توسط پمپ به نقطه دیگری در مسیر بالادست، پمپ میکند.

عموما پمپاژ کردن به مسیر طولی با شیب قائم گفته میشود.در صورتی که فاضلاب به طور عمده و یکسره به مسیر عمودی بالاتر رود، از اصطلاح لیفت شدن یا ایستگاه لیفت استفاده میشود.

تجهیزات ایستگاه پمپاژ

هر ایستگاه پمپاژ عموما از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: مخزن ذخیره فاضلاب، پمپ های ذخیره فاضلاب و تابلو فرمان

1- مخزن ذخیره فاضلاب

مخزن ذخیره فاضلاب، فاضلاب را بصورت موقت در خود ذخیره کرده و محل تعبیه پمپ های اصلی فاضلاب نیز میباشد.

فاضلاب ذخیره شده در مخزن از طریق پمپ لجن کش (خرد کن دار یا بدون خردکن) به محل مورد نظر پمپ یا لیفت میشود. طراحی مخزن ذخیره فاضلاب به گونه ای است که فاضلاب را حد اکثر در مدت 45 دقیقه الی 2 ساعت نگه دارد.

علت این امر این است که در صورت ماند بیشتر فاضلاب ممکن است پروسه تصفیه بیهوازی شکل گرفته و گازهای CH4 و SH2 تولید شود و که تولید بوی نامطبوعی مینماید.

از انجا که هدف ایستگاه پمپاژ، فقط ذخیره فاضلاب خام و نه تصفیه آن است، از تولید این گازها با طراحی حجم درست مخزن جلوگیری مینماییم.

حجم مخزن باید به گونه ای انتخاب و محاسبه گردد که پمپ های لجن کش به راحتی در مخزن تعبیه شده و فضای موقت برای ماند کوتاه مدت فاضلاب نیز کافی باشد.

بدیهی است پارامترهای طراحی حجم مخزن، به میزان دبی فاضلاب، منحنی استاندارد پمپ (نقطه های بهینه عملکرد پمپ)، ابعاد پمپ و شکل مخزن، وابسته است.

جنس مخزن میتواند از جنس پلی اتیلن اسپیرال کاروگیت (عمودی)، فایبرگلاس فشرده یا عادی، بتنی پیش ساخته یا بتنی درجا، انواع کامپوزیت مناسب فاضلابی یا ... با شد. متریال پلی اتیلن، بهترین متریال برای تماس فاضلاب و همچنین تحمل فشار بوده و استفاده از مخازن پیش ساخته پلی اتیلن، بهترین پیشنهاد میباشد.

درمحل هایی که امکان ساخت مخزن بتنی وجود دارد، می توان از مخازن بتنی نیز استفاده نمود. اما از انجایی که ساخت مخزن بتنی مستلزم زمان ، هزینه و عملیات عمرانی بیشتر است، همواره استفاده از مخازن پیش ساخته پلی اتیلن پیشنهاد میشود.

2- پمپ های ایستگاه پمپاژ

برای پمپاژ فاضلاب از پمپ لجن کش یا کف کش استفاده میشود.

انتخاب پمپ مناسب ایستگاه پمپاژ، به دبی فاضلاب، فاصله عمودی و افقی مسیر انتقال فاضلاب، محاسبات افت فشار مسیر، نوع فاضلاب (فاضلاب سنگین، خاکستری، آشپزخانه، باران و ...)، محل پروژه، اسیدیته بودن فاضلاب و سایر عوامل بستگی دارد.

هر پمپ ایستگاه پمپاژ باید فاضلاب را از نقطه ذخیره موقت (مخزن ذیره فاضلاب) به محل مورد نظر نهایی انتقال دهد. جنس پمپ می تواند از جنس تمام استیل یا چدن باشد. برند پمپ های مورد استفاده ایستگاه پمپاژ می تواند برندهای معتبر اروپایی یا برند های تولید چین باشد. عموما استفاده از پمپ های گرانفوس، ابارا، لوارا، پنتاکس و ... ، مشمولیت بیشتری نسبت به پمپ های چینی دارد.

پمپ لجن کش میتواند خردکن دار باشد که استفاده از خردکن، بستگی به نوع فاضلاب تولیدی دارد. معمولا در ایستگاه پمپاژ از دو پمپ استفاده میشود.

یک پمپ در حال کار و پمپ دیگر خارج از مدار و در حال آماده باش است. نحوه کوپل شدن پمپ ها به این صورت است که یا پمپ ها به صورت ساعتی تعویض میشوند، یا پمپ جایگزین فقط در صورت از کار افتادن یا خرابی پمپ اصلی وارد مدار می شود، یا پمپ ها به صورت روزانه، تعویض می شوند.

3- تابلو فرمان (تابلو برق)

هر ایستگاه پمپاژ یا لیفت استیشن استاندارد نیاز به تابلو برق دارد.

پمپ ها توسط لول سوییچ بالا و پایین، شروع به کار کرده و توسط تابلو برق فرمان می گیرند. تابلو برق مورد استفاده در ایستگاه پمپاژ، یک تابلوی جدا یا بخشی از تابلو برق اصلی می باشد.

فرمان ها از طریق تابلو صادرشده و کنترل فرمان پمپ ها از طریق تابلو برق صورت می گیرد. تابلو برق می تواند آژیر هشدار داشته باشد. به این صورت که درصورت عبور فاضلاب از بالاتر لول نهایی (مشخص شده توسط لول سوییچ در بالاترین نقطه بحرانی مخزن) آژیر هشدار به صدا در امده و اوپراتور متوجه حالت بحرانی مخزن می شود.

این اتفاق در صورت خرابی هر دو پمپ، محتمل است. در این صورت فاضلاب از طریق مسیر بای-پس به چاه جذبی یا سایر محل های در نظر گرفته برای حالت بحرانی هدایت می شود. برند قطعات تابلوبرق می¬تواند از برندهای اروپایی نظیر زیمنس، اشنایدر و ... و یا برندهای معتبر کره ای نظیر ال اس، هیوندای و .. و یا سایر برندها باشد.

لیست پروژه های اجرا شده ایستگاههای پمپاژ با کنترل PLC

و تابلو کنترل های شرکت آب و فاضلاب - کیش
ایستگاه پمپاژ و سپتیک تانک جهاد خانه سازی
ایستگاه پمپ و سپتیک تانک بهمراه پمپ لوارا شرکت ناب زیست
پمپ فاضلاب و پمپ آب لوارا با ظرفیت 20 متر مکعب در ساعت شرکت مسکن سازان

ایستگاه پمپاژ فاضلاب - Sewage pumping station

در صورت قرار گرفتن منبع تولید فاضلاب در تراز بالاتر یا مساوی نسبت به محل قرار گرفتن مخزن فاضلاب یا تصفیه‌ خانه، ضروری است از ایستگاه پمپاژ فاضلاب انتقال پساب استفاده شود.

مبانی طراحی ایستگاه پمپاژ فاضلاب عبارت است از: تعیین ظرفیت پمپاژ در دوره طرح بر مبنای تأمین حداکثر دبی فاضلاب ماهانه

نوع پمپ ها اعم از اینکه خوردکن دار باشد یا بصورت ساکشن باعث انتقال فاضلاب زلال شده توسط سپتیک تانک گردد.

تعداد پمپ های لجن کش یا الکتروپمپ ها جهت سرویس‌دهی در دوره‌های مختلف طراحی

زمان پمپاژ فاضلاب

ظرفیت پمپاژ و ارتفاع پمپاژ هر الکتروپمپ

نقطه کارکرد الکتروپمپ‌ها در حالت ارتباط داشتن بین الکتروپمپ‌ها در مجموع و به صورت انفرادی (کوپلاژ)

کنترل راندمان پمپ های فاضلاب در ظرفیت‌های مختلف

محاسبات و تحلیل شرایط وقوع جریان ناپایدار و تأثیر آن در انتخاب سیستم حفاظتی آن

نوع و مشخصات و ظرفیت سیستم حفاظتی ایستگاه پمپاژ

نوع و مشخصات فنی تجهیزات الکترومکانیکال و سیستم کنترل ایستگاه پمپاژ

نوع سازه تلمبه‌خانه فاضلاب با توجه به توپوگرافی منطقه

زلزله خیز بودن

رانش و لغزنده بودن زمین

برای آشنایی با مبانی و ضوابط طراحی ایستگاه پمپاژ و تأسیسات مربوطه به استانداردهای مربوطه مراجعه شود .

ایستگاه پمپاژ

ایستگاه پمپاژ آب و فاضلاب به منظور تامین فشار مورد نیاز خطوط انتقال آب و فاضلاب طراحی و ساخت می گردد. وظیفه اصلی ایستگاه پمپاژ تامین هد (Head) مورد نیاز در خط انتقال می باشد. این هد به طول مسیر، اختلاف ارتفاع و تجهیزات مسیر و نوع سیال بستگی دارد. در یک ایستگاه پمپاژ تجهیزاتی از قبیل پمپ های انتقال آب یا فاضلاب، شیرآلات ورودی (مکش) شیرآلات خروجی (دهش)، مخازن ضربه گیر جهت کنترل ضربه قوچ، مخازن ذخیره آب یا فاضلاب و ابزار دقیق وجود دارد. به مجموعه این تجهیزات ایستگاه پمپاژ گفته می شود .

دیگر تاسیسات ضروری در ایستگاه پمپاژ آب یا فاضلاب شیرآلات می باشند. مهمترین وظایف شیرآلات ایستگاه پمپاژ شامل موارد ذیل می باشد:
1- کنترل میزان دبی و فشار خطوط انتقال
2- باز و بسته نمودن جریان در هنگام خرابی و تعمیرات پمپ
3- جلوگیری از برگشت آب و کنترل ضربه قوچ
4- جلوگیری از ورود شن و ماسه به داخل پمپ با کمک شیر صافی
5- تخلیه هوای محبوس داخل خطوط انتقال آب یا فاضلاب.
در هر ایستگاه پمپاژ آب یا فاضلاب، دو عدد کلکتور وجود دارد که یکی مربوط به مکش (suction) و دیگری مربوط به دهش (delivery) می باشد. به وسیله این کلکتور ها پمپ ها در ایستگاه پمپاژ آب و فاضلاب به صورت موازی عمل می نمایند. سیستم مکش ایستگاه پمپاژ باید به نحوی باشد که سبب ایجاد پدیده کاویتاسیون در پمپ نگردد. انتخاب شیرآلات در ورودی پمپ ها و توجه به ارتفاع کلکتور مکش نسبت به سطح مخزن ذخیره از پارامترهای مهم در طراحی ایستگاه پمپاژ آب و فاضلاب می باشد.
هدف از طراحی و ساخت یک ایستگاه پمپاژ پیشرفته و بهینه سازی شده، تامین فشار یا هد (Head) مورد نیاز در انواع خطوط انتقال و آبرسانی می باشد. مهندسی هوشمند در کنار استفاده از نرم افزار های روز دنیا یکی از لازمه های طراحی و ساخت ایستگاه های پمپاژ بهینه است. اختلاف ارتفاع بین ابتدا و انتهای خط انتقال تنها یکی از پارمترهای محاسبه ی هد یک ایستگاه پمپاژ است.

ایستگاه های پمپاژ فاضلاب
در حمل و نقل فاضلاب ، ایستگاه های پمپاژ برای جمع آوری و انتقال فاضلاب به نقطه ای در ارتفاع بالاتر طراحی شده اند. ایستگاه های پمپاژ به عنوان ایستگاه های بالابر نیز شناخته می شوند.

یک ایستگاه پمپاژ به طور معمول برای اداره فاضلاب هایی که از خطوط لوله جاذبه زیرزمینی تغذیه می شوند و در یک گودال زیرزمینی یا چاه مرطوب ذخیره می شود ، طراحی شده است.

چاه مرطوب مجهز به ابزارآلات برقی برای تشخیص سطح فاضلاب موجود است. هنگامی که سطح فاضلاب تا یک سطح از پیش تعیین شده بالا می رود ، ایستگاه پمپاژ شروع به کار می کند: یک پمپ شروع به بلند کردن فاضلاب به سمت بالا از طریق یک سیستم لوله ای تحت فشار می کند که فاضلاب را به درون منهول گرانشی تخلیه می کند.

در اینجا ، چرخه دوباره شروع می شود تا فاضلاب به مقصد خود برسند - معمولاً یک تصفیه خانه فاضلاب.

در صورت جریان زیاد آب به درون چاه (به عنوان مثال در دوره های اوج گردش و هوای بارانی) پمپ های اضافی به طور موازی شروع به کار می کنند.

از نظر اندازه ، ایستگاه های پمپاژ معمولاً به عنوان ایستگاه های پمپاژ تحت فشار (کوچک) ، ایستگاه های پمپاژ شبکه (متوسط) یا ایستگاه های پمپاژ اصلی (بزرگ) طبقه بندی می شوند.

ایستگاه پمپاژ پیش ساخته
ایستگاه پمپاژ پیش ساخته را می توان به صورت آنلاین توسط مشتریان طراحی کرد.

این بدان معناست که برای تأمین نیازهای خاص خود یک ایستگاه پمپاژ فاضلاب دریافت می کنید.

ایستگاه پمپاژ پیش ساخته می توانند انواع فاضلاب را کنترل کنند: از پساب ، زه کشی و فاضلاب با خصوصیات خانگی ، تجاری ، شهری و صنعتی گرفته تا آب های سطحی از بزرگراه ها و جاده ها.

بطور کلی ایستگاه پمپاژ پیش ساخته در دو نوع اصلی سیستم فاضلاب استفاده می شوند:

سیستم های فاضلاب تحت فشار: سیستم فاضلاب تحت فشار برای مناطق کم جمعیت و مناطقی که شرایط زمینی باعث گرانش زیاد می شود ایده آل است. ایستگاه پمپاژ فاضلاب مجهز به پمپ چرخ های کارآمد و قابل اطمینان است تا از گرفتگی لوله ها یا شیلنگ های با قطر کوچک که به طور معمول در این سیستم ها وجود دارد جلوگیری کند.

سیستم های فاضلاب گرانشی: ایستگاه های پمپاژ پیش ساخته به عنوان ایستگاه آسانسور در سیستم های فاضلاب گرانشی سنتی به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه ، سازگار با محیط زیست و بسیار مطمئن برای بتن گران قیمت استفاده می شود، هم در پروژه ساخت های جدید و هم در پروژه های نوسازی.

انتخاب جنس تجهیزات در ایستگاه پمپاژ آب و فاضلاب منظور از جنس تجهیزات در واقع جنس لوله ها، شیرآلات، پروانه و کیسینگ پمپ می باشد. جنس تجهیزات در وهله اول به کیفیت آب یا فاضلاب بستگی دارد. شوری یا EC، میزان غلظت یون کلراید، اسیدیته یا همانpH و میزان ذرات جامد موجود در آب یا فاضلاب در انتخاب جنس تجهیزات نقش دارند. جنس تجهیزات به صورت کلی شامل موارد زیر است: جنس استیل (AISI 316 , 304)، ضد خوردگی جهت آب شور با کلراید بالا و pH پایین جنس پلی اتیلن (HDPE) برای استفاده از سیال با ذرات جامد بالا جنس تجهیزات فولادی و چدن با پوشش رنگی برای آب معمولی و بهره وری در هزینه ها .

طراحی ایستگاه پمپاژ یا تلمبه خانه

در طول زمان جمع آوری و انتقال فاضلاب، تحت شرایط زیر به پمپاژ کردن آن نیاز داریم:

 1. زمانی که شیب کانال جمع آوری به قدر کافی زیاد نیست تا فاضلاب بتواند تحت نیروی ثقلی حرکت کند و یا در مواردی که عمق سیستم جمع آوری بیش از 3 متر است.
 2. وقتی که به دلیل بالا بودن سطح آب های زیر زمینی، امکان حفاری در عمق وجود نداشته باشد.
 3. برای انتقال فاضلاب جمع آوری شده از چاه جمع آوری به درون تصفیه خانه و همچنین انتقال بین واحدهای مختلف تصفیه خانه، البته در صورتی که فاضلاب توان حرکت تحت نیروی ثقلی را نداشته باشد.

ایستگاه پمپاژ یک تصفیه خانه بسته به میزان دبی فاضلاب معمولا شامل یک یا چند چاه تر (نسبتا کم عمق) و یک چاه خشک می باشد.

زمانی که فاضلاب به تصفیه خانه می رسد، ابتدا در چاه تر جمع آوری می شود و سپس توسط پمپ های نصب شده در چاه خشک به اولین واحد تصفیه خانه انتقال داده می شود. البته تلمبه های غوطه ور در آب نیز می توانند استفاده شوند که در این صورت درون خود چاه تر قرار می گیرند.
پارامترهای مهم و ضروری که در طراحی یک ایستگاه پمپاژ باید در نظر گرفت، شامل موارد زیر می شود:

 • زمان ماند هیدرولیکی: زمان ماند فاضلاب در چاه تر معمولا از نیم ساعت تجاوز نمی کند.
 • سطح بالا و پایین آب: این سطوح که مربوط به بیشترین و کمترین ارتفاع فاضلاب در چاه تر هستند، باید جهت تعیین موقعیت لوله مکش پمپ مشخص و تثبیت شوند.
 • آشغال گیر: برای جلوگیری از گرفتگی و آسیب رسیدن به پمپ ها بر سر راه فاضلاب ورودی به چاه ها نصب می شود.
 • پمپ های آماده به کار یا استند بای: حداقل یک پمپ مازاد بر تعداد محاسبه شده در طراحی باید در نظر گرفت و آن را بصورت آماده به کار در اختیار داشت تا در مواردی مانند تعمیرات و یا افزایش ناگهانی ارتفاع در چاه (تغییرات دبی)، بتوان از آن استفاده نمود.
 • محل موتور: پیشنهاد می شود برای سهولت در دسترسی و تعمیرات، محل نصب موتور برای تامین نیروی محرکه پمپاژ در بالای چاه در نظر گرفته شود.
 • فضای اضافی: تدارک دیدن فضای اضافی در چاه خشک برای سهولت در تردد و انجام تعمیرات و یا نصب تلمبه های جدید در آینده می تواند بسیار مناسب باشد.

اغلب از پمپ های گریز از مرکز (افقی و یا عمودی با حداقل میزان گرفتگی) استفاده می شود که خود پمپ در در انتهای چاه خشک و موتور آن در بالا نصب می شود و توسط یک محور نیروی خود را به پمپ انتقال می دهد. تعبیه کردن یک تیرآهن در بالای چاه خشک به همراه زنجیر و قلاب به عنوان یک جرثقیل سقفی برای حمل تجهیزات سنگین در زمان تعمیرات نیز ضروری است.

سایر محصولات تولید گروه صنعتی ناب زیست

سپتیک تانک

تصفیه فاضلاب بیمارستان

ایستگاه پمپاژ فاضلاب پمپ سپتیک ایستگاه پمپاژ لیفت استیشن پمپ فاضلاب پمپ مخزن سپتیک پمپ مخزن فاضلاب 2015:08:04

مخازن frp - سازنده مخازن frp قیمت مخزن اف آر پی

لیست و قیمت مخازن FRP

مخازن FRP کاربردهای مختلفی در صنعت تصفیه آب دارند. از مهم ترین کاربردهای این مخازن می توان به فیلتر شنی، فیلترکربنی و سختی گیر نام برد.

مخازن FRP از دو جداره تشکیل شده است که لایه داخلی آن از جنس پلی اتیلن و جداره بیرونی از کامپوزیت می باشد . لایه پلی اتیلن در مقابل تمام عوامل خورنده اعم از اسیدها و آب مقاوم بوده و کاملا" از مواد بهداشتی تولید می شود. جداره بیرونی مخزن frp از الیاف شیشه یا الیاف نانوکربن همراه با رزین اپوکسی یا پلی استر تولید می شود و الیاف توسط رزین به دور مخزن frp تنیده می شود. هدف از لایه کامپوزیتی ایجاد تحمل فشار مخزن اف آر پی می باشد. قبلا" مخازن اف آر پی از فلز ساخته می شد که به دلیل خوردگی شدید عمر کوتاهی داشتند تولید مخازن FRP جزو تکنولوژی های Hi-tech می باشد واین شرکت برای اولین بار در خاورمیانه به تکنولوژی ساخت آن دست یافته تمام مراحل طراحی ساخت قالب , تولید مخزن , روئینگ ( الیاف پیچی ) و تست هیدرواستاتیکی مخازن frp در این شرکت انجام می گیرد. تاکنون صد در صد مخازن FRP از کشورهای چین , تایوان و ایتالیا وارد می شد با توجه به مصرف روزافزون این نوع مخازن در صنایع تصفیه آب , صنایع اسیدی و شیمیایی و پتروشیمی آمادگی ساخت این نوع مخازن تا ظرفیت 5000 لیتر را داریم .

عمده استفاده FRP در صنعت تصفیه آب مربوط به ساخت مخازن می باشد.از مخازن FRP به عنوان مخازن فیلتر شنی ، فیلتر کربنی و سختی گیر رزینی استفاده می شود.

 در تولید لایه های خارجی مخازن FRP از فیبرهای پلیمری تقویت شده (FRP) به همراه رزین های اپوکسی برای تقویت لایه ی خارجی مخزن frp استفاده می شود . برای تولید لایه های داخلی مخازن FRP نیز از کاپوزیت های با کیفیت بسیار بالا (HDPE Liner) استفاده می شود . مخزن frp در سایز ها و ابعاد مختلف برای انواع مصارف خانگی ، نیمه صنعتی و صنعتی ساخته می شوند .

مخزن frp

قیمت مخزن frp

برای اطلاع از قیمت مخازن frp همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید ما برای اولین بار در ایران و خاورمیانه توانسته اییم مخازن frp را تولید کنیم و این مهم نیز ثبت اختراع شده است . لذا با توجه به این که تولید داخل می باشد و محصول وارداتی نمباشد به قطع و یقینا قیمت مخزن frp ما نسبت به محصول مشابه وارداتی بسیار پایین می باشد و کیفیت نیز کاملا قابل رقابت با نمونه خارجی خود می باشد . برای تهیه و خرید مخزن اف آر پی حتما حتما تماس بگیرید . 

سازنده مخزن frp

ناب زیست همان طور که گفته شد اولین و تنها تولید کننده و سازنده مخزن frp در ایران و خاورمیانه می باشد . تکنولوزی ساخت مخزن frp نزد شرکت ناب زیست میباشد و به جز این شرکت در ایران هنوز کسی نتوانسته مخزن frp تولید کند . سایر مخازن frp کاملا وارداتی از کشورهای مختلف می باشد که قیمت تمام شده ای بسیار بالایی را به همراه دارد . مخزن frp را مستقیم از سازنده مخازن frp تهیه نمایید . 

مخزن frp

کاربردهای مهم فیلتر شنی (مخازن FRP )

الف: پیش تصفیه آب رودخانه‌ ها، چاه ها جهت تهیه آب شرب، بهداشتی و صنعتی
ب: جهت تصفیه آب استخر برای جلوگیری از کدر شدن آب و زلال سازی آن
ج: تصفیه نهایی فاضلاب های صنعتی و انسانی
د: تصفیه آب برج خنک کن از مواد معلق نفوذی از هوا به آب مانند گرد و خاک

فیلتر کربنی (مخازن FRP)

از فیلتر های کربنی برای حذف طعم، بو، رنگ، مواد آلی و کلر آزاد از آب مورد استفاده قرار می‌گیرد . اساس کار در فیلترهای کربنی جذب می باشد. کربن به دلیل سطح فعال بالا بسیار در سیستم های جذبی استفاده می شوند. کربن فعال در مخزن های FRP به صورت بستری تهیه می شود و آب با سرعت خطی مناسب (بسته به کیفیت آب عبوری از فیلتر کربنی) از روی این بستر عبور می کند. پس از گذشت زمان سطح کربن از ذرات ناخالصی پر می شود که در این مرحله احیای کربن باید صورت گیرد که می تواند با Backwash انجام شود.

سختی گیر (مخازن FRP )

سختی و یا Hardness به بخشی از مواد و فلزات محلول در آب گویند که ماهیت رسوبی دارند واز ترکیبات آهن، منگنز، استرانسیم، آلومینیوم و به خصوص کلسیم و منیزیم بوجود می‌‌آیند که 4 مواد اول دارای نسبت بسیار کمتری در آب می ‌باشند. بطور کلی سختی موجود در آب باعث مشکلاتی درسیستمهای تاسیساتی و صنعتی می‌‌شوند. مهمترین آنها می توانند:
1) سختی بیش از اندازه در آب برای سلامتی انسان مضر بوده و تشکیل انواع سنگ های کلیه، مثانه و سوء هاضمه از آن جمله می‌‌باشد.
2) ایجاد رسوب در دیگ های بخار فشار بالا، که باعث کاهش راندمان بر اثر انتقال حرارت پایین و در نتیجه بالا بردن دمای کاری دیگ توسط کاربر برای جبران کسری انتقال حرارت و به تبع آن افزایش مصرف سوخت خواهد شد.
3)  ایجاد رسوب در برج های خنک کن، چیلر و سایر سیستم های حرارتی و برودتی و کاهش راندمان آنها و یا از کار افتادن کل سیستم
4) به علت سختی موجود در آب، قدرت شویندگی انواع مواد صابونی کاهش می‌‌یابد بطوریکه بازدهی شوینده‌ها در آب سخت نصف بازدهی آنها در آب نرم است.
5) در صنایع نساجی و رنگرزی باعث افت کیفیت رنگ می‌‌شود.
متداولترین روش برای حذف سختی آب، استفاده سختی‌گیرهای رزینی می‌باشد.  دستگاه های سختی‌گیر مورد استفاده در تصفیه آب می تواند از مخازن جنس FRP باشد، به طوری که در داخل آن، ذرات رزین را قرار می‌‌دهند و داخل سطوح آن با اپوکسی پوشش داده شده است تا از خوردگی آن جلوگیری و باعث افزایش عمر دستگاه گردد.
متداول ترین روش جهت حذف سختی آب استفاده از دستگاه های سختی گیری نوع رزینی می باشد. در دستگاه های رزینی، فرایند تبادل یونی توسط رزین های کاتیونی انجام می شود. رزین ها وقتی در حضور آب سخت قرار می گیرند، یون سدیم آنها با یون های رسوب گذار از قبیل کلسیم و منیزیم موجود در آب تعویض می شوند. مبادله یون ها تا زمانی ادامه می یابد که همه سدیم رزین ها با کلسیم و منیزیم آب تعویض شوند، پس از این زمان ، به تدریج بازده فرایند سختی گیری کاهش می یابد. در این شرایط، رزین ها می بایست دوباره بازیابی و احیاء شوند. احیاء مجدد این رزین های کاتیونی با عبور محلول غلیظ کلرید سدیم (نمک طعام) از بستر رزین انجام می پذیرد.

بعضی از شرکت ها از این مخازن برای تصفیه فاضلاب و سپتیک تانک استفاده میکنند که این شرکت هیچ تخصصی در این زمینه ندارد. 

سایر محصولات :

فیلتر شنی

سختی گیر

برج خنک کننده

مخزن تحت فشار

 آب شیرین کن

2015:08:13

کارکرد فیلتر شنی تحت فشار

کارکرد فیلتر شنی تحت فشار

 فیلتر شنی (Sand Filter) تحت فشار رایج ترین نوع فیلتر مورد استفاده برای استخر ها می باشد که با ایجاد سرعت مناسب برای فیلتراسیون، تصفیه ای ایده آل را فراهم می سازد. در هنگام تصفیه، آب کثیف از لوله ورودی وارد فیلتر می شود. فشار پمپ و نیروی جاذبه، آب را از درون شن به سمت پایین هدایت می کند و شن و ماسه های ریز هرگونه آشغال و مواد زائد را از آب استخر می گیرند. در پایین فیلتر های شنی نازل هایی با سوراخ های بسیار ریز وجود دارد که اجازه عبور شن و ماسه را نخواهند داد اما آب از داخل این نازل ها عبور می کند. در زیر مخزن، آب تصفیه شده از لوله خروجی خارج می شود

فیلتر شنی

فیلتر های شنی تحت فشار در اشکال، سایز و جنس های متفاوتی ساخته می شوند که رایج ترین آن ها فیلتر های شنی عمودی با دو سر عدسی است. که به قطر مشخص از ورق فولادی (و یا گالوانیزه) به ضخامت اعلامی در برای جداره و بدنه و همچنین ورق به ضخامت اعلامی درASME، برای عدسی های فوقانی و تحتانی که به روش DOUBLE-DISH ساخته شده که پس از زنگ زدائی از داخل با دو لایه پوشش اپوکسی و از خارج با یک لایه ضدزنگ و دو لایه رنگ مخصوص رنگ آمیزی می گردد.

 

 

این نوع از فیلتر ها مجهز به دیفیوزهایی در قسمت فوقانی هستند که آب را برای تصفیه بهتر بر روی بستر شنی روی فیلتر پخش می کنند.

 

 

همچنین در پایین این فیلتر ها و زیر آخرین لایه از سیلیس درون آن، استرینرهای برنجی (نازل های برنجی) جهت جمع آوری و عبور آب قرار دارند.

 

سیلیس داخل فیلتر ویرایش

 درون فیلتر های شنی چهار لایه مختلف از سیلیس با ضریب یکنواختی 35/1، با دانه بندی زیر از نوع سنگهای مخصوص و درجه خلوص بالای 95% باید وجود داشته باشد .

سیلیس نمره یک ازقطر 5/0 میلی متر تا 5/1  میلی متر.

سیلیس نمره دو  از قطر 2  میلی متر تا 5/3 میلی متر.

سیلیس نمره سه  از قطر 4  میلی متر تا 8 میلی متر.

سیلیس نمره چهار از قطر 8  میلی متر تا 12 میلی متر.

کلیه سیلیس های ریخته شده در فیلتر های شنی جمعاً به ارتفاع یک متر خواهد رسید که این عدد به ظرفیت فیلتر ربطی ندارد چون پس از آزمایشاتی که روی فیلترهای شنی انجام شده است این موضوع به اثبات رسیده که از یک ارتفاعی به بعد مواد بکار برده شده در فیلترها توانایی تصفیه بیشتر آب را ندارند و ماکزیمم ارتفاع 1.5 متر برآورد شده است و با در نظر گرفتن بستر فیلتر و پخش کننده آب ارتفاع فیلتر های شنی به 1.5 متر می رسد.

شن هایی با دانه بندی ریزتر سطح بیشتری را فراهم می کنند و درنتیجه بیشتر آلودگی آب را می گیرند. اما به انرژی پمپاژ بیشتری برای انتقال سیال نیاز دارند. در هر صورت در اکثر فیلترهای شنی فشاری از رنج دانه های 0.2 تا 1.2 میلی متر استفاده می شود. ذرات بزرگتر از 100 میکرومتر تمایل به بستن منافذ فیلتراسیون دارند. دانه های بزرگتر ماسه می توانند بر این مشکل غلبه کنند. به همین دلیل  عمق بستر شن حدودا 0.6 تا 1.5 متر بسته به کاربرد مختلف می باشد. طراحی فیلترهای شن و ماسه نشان می دهد که باید با حداکثر سرعت جریان gpm/ft2 10 کار کنند. با استفاده از توان مورد نیاز و حداکثر دبی، مساحت لازم را می توان محاسبه کرد. نکته نهایی طراحی این است که مطمئن باشید مایع به درستی در بستر جریان دارد و هیچ مقدار از مایع توسط شن و ماسه از مسیر جریان منحرف نمی شود.

هنگامی که شستشو انجام شد پس از مدتی کثیفی جمع شده در شن ها، اجازه عبور آب کمتری را می دهد. این در حالی است که مواد زائد موجود در فیلتر بجای می مانند که باید از آن خارج شوند. حال زمان back wash فیلتر است.

وقتی فیلتر مقدار زیادی ازخاک را انباشته می کند فشار افت کرده و آب نمی تواند آزادانه از فیلتر خارج شود.  back wash آب را به عقب می فرستد تا از طریق فیلتر گرد و خاک به دام افتاده بیرون رود. پس از back wash، افزایش فشار برگشت به استخر کاملا مشخص است و اگر گیج فشار روی فیلتر نصب شده باشد، مشاهده می شود که فشار بیش از bar 0.5 بهبود می یابد.

چگونگی بک واش فیلتر شنی

backwash یا همان پس شویی در فیلتر شنی به سادگی و از طریق برگشت جریان آب استخر صورت می گیرد. بدین صورت که با عبور بالعکس جریان از پایین به سمت بالای فیلتر شنی، مواد زائدی که در بین شن های فیلتر، گیر کرده به فاضلاب منتقل می شود.

برای پس شویی باید پمپ را خاموش کرد و شیرِ فیلتر را در حالت "back wash" قرار داد و سپس پمپ را دوباره روشن کرد. معمولا پس شویی در استخرها  2 تا 3 دقیقه به طول می انجامد. پس از پایان back wash بای پس پمپ را خاموش کرد و شیر را درحالت "close" قرار داد، سپس پمپ را 30 تا 60  ثانیه روشن کرد تا مطمئن شویم که تمام آب کثیف در پس شویی به فاضلاب رفته و وارد استخر نمی گردد. پمپ را برای آخرین بار متوقف کرده و شیر را در حالت "Filter" قرار می دهیم. حال پمپ را روشن کرده و فیلتر دوباره به تصفیه کردن آب استخر مشغول می شود.

گیج فشار در ورودی و خروجی به اپراتور استخر می فهماند که مسیر عبور آب در فیلتر در حال بسته شدن می باشد. اگر گیج، فشار خیلی بیشتری را در ورودی نسبت به خروجی نشان دهد اپراتور متوجه می شود که آشغال زیادی در بین شن ها جمع شده. این به معنی این است که هم اکنون زمان "back wash" فیلتر است. برای "back wash" اپراتور، شیرها را برای تغییر مسیر آب تنظیم می کند، لوله برگشت به استخر را می بندد و لوله خروجی را باز می کند که آب وارد سیستم فاضلاب شود.

 

 

 

تعویض  شن  فیلتر شنی

مهندسین بنابر کیفیت شن های مورد استفاده در فیلتر های شنی زمانی بین 5 تا 10 سال را برای تعویض آن پیشنهاد می دهند. در حالیکه دیده شده است که گاها فیلتر ها بیش از 20 سال بدون تغییر شن به کار خود ادامه داده اند اما کارایی که باید را ندارند. در ابتدای کار فیلتر ها شن استفاده شده بسیار زبر می باشد. این زبری آن چیزی است که باعث می شود شن و ماسه ذرات خاک در آب را فیلتر کند. از آنجایی که زبری این شن ها در گذر زمان کمتر می شود، راندمان فیلتر کم می شود و این به این معنی است که سیستم شما باید بیشتر کار کند تا همان بازده را داشته باشد.

یافته ها نشان می دهند که بعد از 5 سال دیگر شن ها نمی توانند کثیفی ها را به طور کامل پوشش دهند و آب در back wash، کاملا تمیز نمی شود. در نتیجه چرخه فیلتراسیون کوتاه تر شده و نیاز به back wash بیشتر می شود.         

 

فیلترهای شن و ماسه ای اتوماتیک بهترین گزینه برای استخر های شنا می باشند زیرا سیستم back wash خودکار دارند. به این معنی که می توانند برنامه ریزی شوند که چه زمانی شیر ها معکوس شوند، پس شویی انجام شود و دوباره شیر ها به حالت قبل باز گردند. این فیلتر ها بدون نیاز به اپراتور هستند اما هزینه ابتدایی بالاتری را دارند.

 

پارامترهای عملیاتی 

فیلترهای شنی تحت فشار اغلب در فشار کاری 2 تا 10 bar کار می کنند. افت فشار در بستر شن و ماسه تمیز، معمولا خیلی کم است اما محسوس می باشد. این نوع فیلتر ذرات بسیار ریز را از آب می گیرد.

بسیاری از موارد وجود دارد که می تواند به سرعت روی فیلترها اثر گذاشته و آنها را مسدود کنند. فیلترهای شنی در استخرهایی که تازه گچ کاری شده باشند به سرعت مسدود می شوند. همچنین خاک، برگ، مواد زائد دیگر موجب کوتاه تر شدن چرخه فیلتراسیون گردند.

بدون یک ماده منعقد کننده، فیلتر های شنی، فقط برای جدا کردن مواد جامد درشت از آب در گردش موثر است. اما در صورت اضافه کردن یک ماده منعقد کننده، ماسه، صافی بسیار موثری خواهد شد که جهت جدا کردن مواد جامد معلق و باکتری ها برای یک تصفیه خوب مناسب می گردد. آلوم (سولفات آلومینیوم )، ماده منعقد کننده معمول، قبل از فیلتر به داخل آب استخر تزریق می شود تا به خوبی مواد معلق آب را منعقد نموده و آن ها را به اجزاء بزرگتری که به راحتی توسط فیلتر جدا می گردند، تقسیم نماید. وقتی ماده منعقد کننده به آب اضافه شود، در اثر واکنش مواد قلیایی آب، یک ماده رسوبی غیر قابل انحلال ژله مانند موسوم به فلاک تشکیل می شود. فلاک، مواد خوب تقسیم شده مواد ارگانیک، ترکیبات رنگی و باکتری ها را به خود جذب کرده و به دام می اندازد. غربال ماسه ای فیلتر، این فلاک را از آب جدا می کند و نتیجتا آب زلال و تمیز از فیلتر خارج می گردد. یک مدت معین برای انجام واکنش شیمیایی باید قائل شد. در غیر این صورت ممکن است فلاک در داخل استخر تشکیل گردیده و آب را کدر کند. بنابراین آلوم را باید طوری به مخزن مکش وارد کرد که فرصت لازم برای تشکیل فلاک موجود باشد.

 

ویژگی فیلتر شنی تحت فشار

 قابلیت تحمل فشار تا  10بار

مجهز به شیر هوا گیری و فشارسنج

استفاده از 4 لایه سنگ سیلیس دانه‌بندی شده در فیلتر‌های شنی

قابل ارائه با سه نوع شیر : دستی، نیمه ‌‌اتوماتیک و تمام اتوماتیک جهت شستشوی معکوس

 

مزیت فیلتر شنی تحت فشار

 راهبری ساده

سرعت بالا در تصفیه

هزینه نگهداری کم

هزینه اولیه مقرون به صرفه

نیاز به فضای کم در نصب و بهره برداری

 

کاربرد فیلتر های شنی تحت فشار

استخرهای شنا - صنایع شیشه صنایع رنگ - صنایع غذایی - صنایع نساجی - صنایع شیمیایی - صنایع کاغذ سازی - صنایع فولاد و فلزات - صنایع لاستیک و پلاستیک - تصفیه خانه های آب و فاضلاب - کلیه سیستمهای حرارتی و برودتی - نیروگاهها ، پتروشیمی و پالایشگاه ها - تصفیه خانه های آب و فاضلاب - کلیه سیستم های حرارتی و برودتی - نیروگاهها، پتروشیمی و پالایشگاه ها

 

دبی جریان بهینه در فیلتر شنی تحت فشار

 برای بیشتر شدن اثر فیلتر، باید مطمئن شد آب در دبی بهینه خود می باشد. مهم ترین یافته ها از تست ها نشان می دهد که سرعت بالای جریان روی فیلتراسیون و زمان لازم برای جمع کردن آلودگی ها تاثیر دارد. سرعت بالای جریان سبب کوتاه تر شدن زمان فیلتراسیون گشته و تصفیه را سخت تر می کند. "سرعت بالا" به معنی سرعتی بیش از حد معین در لوله می باشد که با ft/sec یا   gpm/ft2آن را می سنجند. مثلا سرعت 10 fps سرعت بالایی است. برخی از تولیدکنندگان ادعا می کنند، سرعت بالاتر، تصفیه بهتر- ولی این چیزی مغایر با آن است که در عمل اتفاق می افتد. اگر شما در یک فیلتر جریان سریع آب را عبور دهید عملا فیلتر فرصت گرفتن میکروب ها و باکتری ها را نخواهد داشت. مشکل سرعت بالا این است که شما فقط جریان را از درون فیلتر می رانید بدون اینکه عمل خاصی روی آب انجام شود.

 

اثرات منفی جریان با سرعت بالا :

سرعت جریان بالا باعث می شود ذرات آلوده عمیق تر از آنچه که سیستم طراحی شده در شن فرو روند، در نتیجه نیاز به پس شویی بیشتری دارد تا آلودگی را خارج کند و این باعث هدر رفتن وقت و انرژی می شود.

در بعضی موارد سرعت بالای جریان باعث می شود که ذرات آلوده کاملا در شن فرو رفته و دوباره وارد استخر گردند. وقتی این اتفاق می افتد تصفیه ناقص خواهد بود و یا هیچ تصفیه ای صورت نمی گیرد.

جریان های سرعت بالا همچنین باعث فرسودگی شن و ماسه خواهند شد و زبری سطحشان را کم می کنند. در نتیجه شن ها باید عوض شوند.

برای بهترین نتیجه سرعت جریان آب را تا حد ممکن پایین نگه دارید. پمپ های دور متغیر جدید راندمان خوبی برای ایجاد جریان در سیستم دارند. با افزایش نرخ های انرژی این پمپ ها امروزه رایج شده اند و به شما این  امکان را می دهند تا با فشار یک دکمه جریان را کنترل کنید.

محاسبه ظرفیت فیلتر شنی

 برای بدست آوردن ظرفیت فیلترهای شنی بدین صورت عمل می کنیم:

با در دست داشتن دبی آب جهت تصفیه و سرعت فیلتراسیون مور نیاز مساحت فیلتر شنی را محاسبه می کنیم:

Q=AV  

A=Q/V                                                       A------ft2                        Q-------gph                        V-------mph

حال قطر به راحتی قابل محاسبه است.

 D =1.129* A

با عدد قطر بدست آمده به میلی متر (mm) وارد کاتالوگ شده مدل مناسب فیلتر شنی را انتخاب می کنیم.

سرعت فیلتراسیون مناسب از 6 تا 8  gpm/ft2 می باشد.

 سایر محصولات ما

دیگ بخار

منبع کویل دار

هواساز

فیلتر شنی 2015:08:28

سختی گیر

سختیگیر رزینی

شاید اغلب شماها با اصلاحی به نام رسوب گذاری، گرفتگی لوله و اسید شویی آشنایی کامل داشته باشید. اسید شویی زمانی انجام می شود که داخل لوله های مسی یا استیل منبع کویل دار، سطوح حرارتی دیگ آبگرم یا بخار و ... رسوب گذاری اتفاق بیوفتد و راندمان حرارتی را پایین بیاورد در این زمان مسئول موتورخانه موظف است که با از کار انداختن سیستم موتورخانه ای سطوحی که رسوب گذاری بر روی آنها صورت گرفته را از داخل تجهیزات بیرون کشیده مانند (کویل حرارتی منبع کویل دار) و این سطوح رسوب گذاری شده توسط تنکسین های مربوطه عمل اسید شویی بر روی آنها اتفاق بیافتد.
همه مواردی که در بالا به آن اشاره شد را می توان مدیریت کرد به گونه ای که نه هزینه زیادی برای مالکان ساختمان داشته داشته باشد و نه زمانی بدون تعطیلی موتورخانه سر شود.
حال چاره کار کجاست؟ چگونه می توان مانع از رسوب گذاری در سطوح حرارتی دستگاه ها شد؟چگونه باید تمامی این هزینه های اضافی را مدیریت کرد؟جواب این سوالات و تمامی سوالات دیگر فقط و فقط کلمه ای به نام سختی گیر می باشد

عموما آب های مورد استفاده در فرآیند ها دارای سختی می باشد، تعبیری که در عموم از سختی آب می شود به قابلیت رسوب پذیری املاح آب گفته شده که این باور اشتباهی است، سختی گیر دستگاهی است که سختی آب را به صفر میرساند. در حالت کلی برای معرفی فاکتور های سختی آب عباراتی از قبیل TDSوEC وTH و... استفاده می شود.برای بهتر فهمیدن عملکرد دستگاه سختی گیر لازم نیست که ابتدا این پارامتر ها معرفی شود و سپس نحوه عملکرد دستگاه سختی گیر مورد بررسی قرار گیرد.

 

سختی گیر

 

دستگاه سختی گیر حاوی رزین های کاتیونی می باشد که عمل جذب ذرات Mg وCa  را برعهده دارند. بدیهی است که پس از طی مدت زمان مسخص از کارکرد دستگاه (بسه به حجم رزین) رزین های موجود در مخزن اشباع شده و نیاز به احیا  دارند.این عمل توسط آب نمک (Nacl) اتفاق می افتد،به این عمل بکواش گفته می شود. با این عمل املاح جذب شده توسط رزین ها با (Nacl) وارد واکنش شده و ذرات معلق جذب شده از سطح رزین ها جدا شده و احیا می شود.عمر مفید رزین ها بسته به کارخانه سازنده آن متغیر است ولی نکته مهم در این خصوص تعویض رزین ها پس از طی عمر مفید آن است چراکه در صورت عدم رعایت این نکته سختی آب گرفته نمی شود.

 

 

پارامتر های مهم در طراحی دستگاه سختی گیر:

دبی آب گردش- میزان
سختی آب خام ورودی (TH) - ساعت بین دو بکواش

با در دست داشتن پارامتر های فوق می توان برآورد قابل قبولی از ظرفیت سختی گیر بر حسب گرین بدست آورد. جنس مخازن به کار رفته در ساخت دستگاه به دو صورت می باشد:

1-مخازن فلزی (برای اینکه فولاد در مقابل خوردگی مقاوم باشد از یک پروسه سندبلاست  و2 لایه رنگ اپوکسی در داخل مخزن استفاده می شود)

2-مخازن فایبرگلاس فشرده FRP

شیر های سولو استفاده شده در دستگاه ها به صورت نیمه اتوماتیک و اتوماتیک می باشد.
سختی آب:
سختی آب به دو دسته تقسیم می شود،دسته اول شامل سختی موقت می باشد که شامل املاح بی کربنات کلسیم و منیزیم می باشد که در اثر حرارت دادن از حالت محلول به حالت غیر محلول درآمده و در نتیجه باعث رسوبگذاری می شوند.سختی نوع دوم،سختی دائمی است که شامل املاح سولفات و کلرایدونیترات و غیره با منیزیم و کلسیم است.این نمک ها در آب تفکیک شده و یون هایی با بار مثبت (کاتیون)و منفی(آنیون) به وجود می آورند.
پارامتر های اندازه گیری سختی آب:
TDS(total dissolved solids): منظور از TDS مجموع تمام یون های موجود در آب می باشد.به طور کلی تمام ناخالصی های جامد محلول در آب می باشد.واحد اندازه گیری آن میلی گیرم در لیتر یا PPM می باشد.
EC: قابلیت هدایت و کانداکتیویته آب را نشان می دهد و این پارامتر نشان دهنده قابلیت عبور جریان الکتریسیته از آب است که این خود تابعی از قدرت یونی آب می باشد و واحد اندازه گیری آن میکرو زیمنس بر سانتی متر یا میکرو مو بر سانتی متر می باشد.

TDS = 0.5 EC

این پارامتر که مهمترین پارامتر در محاسبات ظرفیت سختی گیر محسوب می شود بیانگر میزان غلظت یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب می باشد که عامل اصلی رسوب گذاری در تجهیزات می باشد. واحد اندازه گیری این آیتم ppm  میباشد.
دسته بندی آب بر حسب سختی :

لازم به ذکر است که رسوب در دستگاه های (سختی گیر) مختلف کارآیی آن را کاهش می دهد به طور مثال رسوب گذاری در بویلر ها و مبدل های حرارتی باعث کاهش تبادل حرارتی بین سطوح شده و این امر راندمان دستگاه را کاهش می دهد و یا در برج های خنک کننده با افزایش میزان رسوب گذاری انتقال حرارت در سطوح مدیا پکینگ ها کاهش یافته و راندمان را کاسته و یا باعث گرفتگی افشانک ها (اسپلیکلرها ) شده و عملکرد دستگاه را به کل متوقف می کند و یا در صنایع نساجی و رنگرزی باعث کاهش کیفیت رنگ می شود.

نکته بسیار مهم در امر سختی گیری توسط رزین عدم استفاده آب خروجی از دستگاه برای مصارف آشامیدنی می باشد.

 سختی گیر موتورخانه و سختی گیر چیلر

یکی از دستگاه های مهم تولیدی ناب زیست سختی گیر موتورخانه و سختی گیر برج خنک کننده و سختی گیر چیلر می باشد که برای دریافت اطلاعات می توانید با شماره 02188721092 تماس بگیرید .

سختی گیر حذف سولفات از آب 

این نوع سختی گیر باید با رزین آنیونی مدل A400 پرولایت پر گردد .

سایر محصولات تولیدی ناب زیست :

فیلتر شنی

ایستگاه پمپاژ

پکیج تزریق مواد شیمیایی

سختی گیر سختیگیر سختی گیر رزینی سختی گیر آب سختی گیر مغناطیسی سختی گیر مشهد سختی گیر کرج سختی گیر رشت سختی گیر تبریز دستگاه سختی گیر آب سختی آب 2015:08:28

کلرزن ، قیمت دستگاه تزریق کلر - سازنده و تولیدکننده

کلر زن چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

با توجه به باکتریهای موجود در آب و جلوگیری از رشد آنها وبا توجه به مضرات فراوان آنها و تامل بیماریهای فراوان نیاز به نصب دستگاه کلر زن یکی از اصلی ترین کارها در جلوگیری از رشد باکتریها و حذف آنها میباشد .در استخرهای شنا با توجه به آلودگی های ایجاد شده و رشد قارچ ها و باکتریها و تشکیل جلبک که باعث کدورت و سبز شدن آب میشود کلر زنی توسط دستگاه کلر زن انجام میگیردد.

موارد استفاده از دستگاه کلر زن

– ضد عفونی کردن و گند زدایی نمودن آب استخرهای شنا – تزریق کلر بصورت مایع و مواد شیمیایی در قسمت خروجی فاضلاب – تزریق نمودن اسید برای جلوگیری از گرفتن مبدل های حرارتی – کلرزنی نمودن سردخانه ها – حوضچه های پرورش آبزیان حذف هر گونه میکروارگانیسم ها و جلو گیری از بوجود آمدن جلبک و قارچ در محل هایی که آب بصورت راکد میباشد .

انواع تولیدی دستگاه کلر زنی گروه صنعتی ناب زیست
کلر زنی بصورت مایع

دستگاه کلر زن مایع از از طریق پمپ تزریق با دوزینگ پمپ به آب کلر تزریق میشود .هیپوکلرید سدیم و کلسیم به حالت مایع بوده و برای تزریق این مواد به آب از هیپوکلریناتور استفاده میشود .

تجهیزات ساخت دستگاه کلر زن مایع

پمپ تزریق کلر
مخزن پلی اتیلن مطابق با آب مصرفی
گیربکس و الکتروموتور
شفت استیل یا فلزی با پوشاننده پلی اتیلن
تابلو برق تجهیز شده به تایمر اتوماتیک همزن
لوله کشی و اتصالات از جنس پی وی سی
شاسی فلزی با پوشش استیل ضد زنگ یا اپوکسی

کلر زنی بصورت گازی

در کلر زنی بصورت گازی در بدو شروع کلر در دمای بالا و فشار پایین به مایع و پس از آن بوسیله تبخیر کننده تبدیل به گاز میشود و در نهایت درون کپسول های مخصوصی که طراحی شده اند نگهداری میشود و بوسله پمپ جهت ضد عفونی و گند زدایی به درون آب تزریق میشود.

تجهیزات ساخت دستگاه کلرزن گازی

دستگاه تزریق اتوماتیک دیواری به همراه دستگاه وکیوم
دستگاه انژکتور به همراه پوستر پمپ
دستگاه تعویض کننده و دستگاه آنالیزرجهت نشان دادن کلر باقی مانده در دستگاه کلر زن
تابلوی فرمان سیلندر گاز

ظرفیت مصرفی دستگاه کلر زن بر حسب مبنای لیتر بر ساعت و فشار کاری آن بر مبنای محاسبه ، طراحی و تولید ar میشود.دراین سیستم شیر تزریقی بر روی خط و شیلنگ مکش کننده در داخل مخزن تعبیه میشود که قادر است بصورت کاملا دقیق و محاسبات دقیق تر میزان تزریق نمودن کلر را اندازه گیری نماید.

مزایای استفاده از کلر و دستگاه کلرزن

1. حمل و نقل و جابجایی راحت و نصب پکیج دستگاه کلر زن در هر منطقه
2. هزینه پائین بودن تامین مواد اولیه دستگاه کلر زن مانند کلر
3. در صورت پیدا کردن ایراد و یا خرابی هر قسمت از دستگاه امکان جداکردن از دستگاه و تعمیر نمودن آن
در گروه صنعتی ناب زیست قیمت انواع دستگاه کلر زن بر حسب نوع پمپ تزریق کلر، میزان ورودی فشار خط تزریق کلر، مقدار حجم مصرفی کلر مایع ، توان تزریق پکیج دستگاه کلرزن و انواع پارامترها از نظر کارشناسان فنی مورد محاسبه قرار میگیرد.

سایر محصولات  تولیدی

سپتیک تانک

کلرزن قیمت کلرزن کلریناتور دستگاه کلرزن قیمت دستگاه کلرزن سازنده دستگاه کلرزن تولیدکننده دستگاه تزریق کلر دستگاه تزریق کلر 2018:10:12

کمپرسور

کمپرسور هوا
فشرده سازی هوا اساسا یک روند دوگانه است که در آن فشار هوا افزایش می یابد در حالی که حجم کاهش می یابد.

كمپرسور دستگاهی است كه از آن براي افزايش فشار سيالات تراكم پذير مانند گاز ها یا اصطلاحا بخارات استفاده مي شود. كمپرسور در گسترش صنایع سنگین و سبک و همچنین به طور غیر مستقیم در رفاه زندگي انسان نقش داشته و این نقش در حدی است که از کمپرسور به عنوان اسب بارکش صنعت یاد می شود.امروزه کمپرسوربه حدی در صنایع مهم گسترده شده است که شمردن آنها در این مطلب میسر نیست ولی از مهمترین آنها میتوان به چرخه تولید انواع وسایل همچون وسائل خانگی، تجهیزات پزشکی، صنایع هواپیمایی، صنایع نظامی و .... اشاره نمود.

 

فشار کمپرسور

اگر بخواهیم یک دید ساده در مورد فشار در کمپرسور داشته باشیم میتوان گفت، فشار در کمپرسور در واقع تأمین‌کننده نیروی لازم برای جابجایی جک‌های یک دستگاه صنعتی می‌باشد یا تأمین کننده نیروی لازم برای باز یا بسته کردن یک پیچ توسط بکس بادی، یا نیروی لازم برای پاشش مناسب رنگ از یک پیستوله.

حجم در کمپرسور

اما حجم کمپرسور به چه معناست ؟ هر چقدر تعداد ابزارهایی که هوای فشرده مصرف می‌کنند بیشتر باشد ما نیاز به یک کمپرسور با حجم بیشتری داریم ، به طور مثال برای تأمین هوای فشرده مورد نیاز جهت یک شروع بکار دستگاه فرز CNC ، از یک کمپرسور 300 لیتری با حداکثر فشار ۸ بار استفاده می‌شود. درصورت توسعه آن کارگاه واضافه کردن یک CNC دیگر با همان مشخصات ما نیاز به یک کمپرسور با حجم 600 لیتر و فشار ۸ بار خواهیم داشت.

برای خرید کمپرسور علاوه بر دانستن نوع کمپرسور، فشار کاری و حجم کمپرسور نیز مورد نیاز می باشد.

عموما اکثر دستگاه‌های صنعتی که بصورت پنوماتیک کار می کنند، برای عملکرد مناسب و حداکثر بازده باید فشاری معادل ۶ الی ۶٫۵ بار برای آنها تامین شود. در اینجا لازم به ذکر است که رایج ترین واحد برای اندازه گیری فشار بار (BAR) و پوند بر اینچ مربع (PSI) می باشد. در کشورهای اروپایی که از سیستم امپریال (Imperial) تبعیت می کنند از PSI و در کشور ما و کشورهایی که از سیستم متریک (Metric or SI) از BAR بیشتر استفاده می گردد.

 

اصول کارکرد کمپرسور

هوای محیط و روغن از دو مسیر جداگانه پس از عبور از فیلتر مربوطه وارد واحد هواساز شده و پس از سرعت گرفتن (بدلیل چرخش روتورهای حلزونی) با فشار و سرعت بالا داخل مخزن جداکننده هوا و روغن می شود سپس روغن از هوا توسط فیلتر سپراتور جدا شده و پس از خنک شدن هوا و روغن (در اثر عبور از رادیاتور) هوای فشرده جهت مصرف و روغن مجدداَ به ورودی واحد هواساز باز می گردد. در این میان تجهیزات کنترلی وظیفه کنترل دما، فشار، قطع و وصل مسیرهای جریان هوا و روغن را به عهده خواهند داشت

 کمپرسور

محاسن کمپرسورهای تولیدی گروه ناب زیست

 • فولی های دو تکه مخروطی با قابلیت باز و بسته شدن آسان
 • مقرون بصرفه بودن سیستم با توجه به پایین بودن مصرف انرژی و بالا بودن راندمان و بازده کاری
 • کیفیت عالی با توجه به مرغوب بودن قطعات ، طراحی و محاسبات فنی و مهندسی دقیق
 • امکان کاهش حجم فیزیکی(حجم اشغال) کمپرسورها تا 20 درصد با توجه به سفارش کارفرما
 • کاهش آلودگی صوتی سیستم کمپرسور با استفاده بهره گیری از عایق های صوت و اتاقک های سوپر سایلنت همانند دیزل ژنراتور
 • حذف کلی لرزه سیستم با استفاده از پد های لرزه گیر
 • نصب سریع و راه اندازی آسان بدون نیاز به فونداسیون بتنی

کمپرسور

سایر محصولات :

سپتیک تانک

2019:03:07

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی یا تبادل کننده حرارتی  از جمله تجهیزات صنعتی و موتورخانه ای می باشد که کاربردهای فراوانی در صنعت و زندگی روزمره دارد . مبدل حرارتی وظیفه انتقال گرما از یک سیال به یک سیال دیگر که ممکن است آب یا روغن یا هوا باشد را دارد. مبدل حرارتی که روزمره با آن سرو کار داریم رادیاتور خودرو  یا رادیاتورها موجود در منازل مسکونی می باشد. مبدل های حرارتی مصارف عمده ای در صنعت دارند که به انواع مختلفی موجود می باشند :

 • پوسته ولوله
 • صفحه ای
 • پره ای یا هوا خنک

مبدل حرارتی پوسته و لوله

این نوع مبدل ها از یک پوسته وتعدادی لوله تشکیل شده اند  که به sell&tube  معروف می باشند که یک سیال در داخل دسته لوله ها جریان دارد و سیال دیگر در پوسته جریان می یابد تا گرمای حاصل بر اثر اختلاف دمای موجود بین دو سیال انتقال پیدا کند این نوع مبدل  ها قابلیت تحمل فشار کاری بالا را دارند .

ساختار مبدل حرارتی پوسته و لوله به شکلی است که تعدادی تیوب در داخل مخزنی به نام shell قرار دارد و برای ایجاد جریانی متلاطم در داخل پوسته از بافل استفاده می شود تا عمل بازده انتقال حرارت  بیشتر شود.

اجزا تشکیل دهنده مبدل حرارتی پوسته و لوله:

لوله

 پوسته

صفحات لوله گیر

بافل

لوله: عضو اصلی که انتقال دهنده حرارت بین دو سیال می باشد لوله ها می باشند که به صورت دسته لوله های U شکل در داخل پوسته قرار می گیرند .اندازه لوله ها از  4/1 تا 2/1 2 اینچ می باشد. در مبدل های معمولی قطر لوله ها از 1 تا 4/3 اینچ و در مبدل های فشرده قطر لوله ها از 2/1 تا 8/5 و همچنین طول لوله ها از  5 تا 7 متر می باشد.

پوسته : یا همان shell که دسته لوله ها را در  بر می گیرد. قطر استاندارد این پوسته ها از 150 میلیمتر تا1520 میلیمتر است برای بدست آوردن ضخامت پوسته باید فشار کاری داخل پوسته مشخص شود تا با انجام محاسبات لازم ضخامت مورد نظر بدست آید.

صفحات لوله گیر: همانطور از نامشان پیداست لوله های داخل مبدل را در برمیگیرد و باعث ثابت ماندن این لوله ها می شود

بافل:بافل ها نقش مهمی در انتقال حرارت بین دوسیال دارند بافل ها با ایجاد جریانی متلاطم باعث افزایش انتقال حرارت بین دو سیال می شوند.

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی صفحه ای

این نوع مبدل ها از تعدادی صفحه کنار هم که دارای فاصله کم می باشند تشکیل شده اند که این صفحات به طور کامل صفحات آبند شده اند و  دارای 4 عدد بوشن می باشند که شامل ورودی آب سرد شهری خروجی آب شهری که در اثر انتقال حرارت گرم شده است ورودی آب گرم حاصل از دیگ و خروجی آب که بر اثر انتقال حرارت گرمای خود را از دست داده است به دیگ باز می گردد.

به هرکدام از این صفحه ها که ضخامت کمی هم دارند یک در میان آب سرد و گرم وصل می شود تا با ایجاد جریان هم رفتی بین صفحات آب ورودی شهری گرم شده و آب گرم حاصل شود.

انواع مبدل های صفحه ای:

جوشی

واشر دار

اجزای مبدل های صفحه ای واشر دار:

چارچوب  ثابت

چارچوب متحرک

سطح تبادل حرارتی

واشر جهت آبندی

پیچ های محکم کننده

ریل های راهنمای بالا و پایین

پایه نگهدارنده

نکته :مبدل حرارتی صفحه ای در فشار کاری 25 بار و دمای 200 درجه سانتی گراد قادر با کارکرد مناسب می باشند.

استانداردهای مورد استفاده در مبدل حرارتی صفحه ای :

API 662   ارئه شده توسط انجمن نفت آمریکا  برای طراحی و ساخت مبدل حرارتی

ASME SEC VIII   استاندارد ساخت مبدل حرارتی و مخازن تحت فشار

مزیت هایی که این نوع مبدل ها نسبت به مدل های دیگر دارند :

انتقال حرارت بهتر

جای کمتری را اشغال می کند

تعمیر و نگهداری آسانتر نسبت به سایر مبدل ها

امکان تغییر دادن سطوح انتقال حرارت با اضافه یا کم کردن صفحات

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی پره ای

مبدل حرارتی پره ای همانطور که از نامش پیداست برای انتقال حرارت بیشتر از پره ها استفاده می شود.یک نوع از این مبدل پره ای رادیاتور ماشین می باشد که طرز کار این نوع مبدل ها به صورتی است که آب  داغ در داخل لوله هایی که در اطراف آن فین یا پره وجود دارد  جریان می یابد و هوا که به عنوان سیال دوم می باشد توسط فن ها به داخل این پره ها نفوذ کرد تا آب داغ داخل لوله ها را گرم کند.

انواع مبدل حرارتی پره ای:

مبدل حرارتی صفحه ای پره ای  : این نوع مبدل ها برای کاربرد گاز – گاز مورد استفاده قرار می گیرد

مبدل حرارتی لوله ای پره ای : این نوع مبدل ها برای کاربرد مایع – گاز مورد استفاده قرار می گیرد.

مبدل حرارتی

 

 

2019:04:28

بوستر پمپ | قیمت بوستر پمپ آبرسانی

بوستر پمپ­ها:

یکی از مشکلات رایج که در سیستم لوله کشی ساختمان ها و آبرسانی شهری وجود دارد بحث تنظیم کردن فشار آب داخل لوه ها است. با توجه به این امر که میزان مصرف آب متغییر می باشد و مقدار معینی ندارد، در سیستم های پمپاژ ثابت که چند پمپ مکررا مقدار مشخصی آب به درون لوله ها بمپاژ می کنند با توجه به نوسان مصرف آب فشارهای متفاوتی به لوله ها وارد  می شود که همین باعث بروز مشکلات متعددی در سیستم آبرسانی می گردد. بطور مثال با افزایش فشار آب که نتیجه فعالیت چند الکتروپمپ بصورت همزمان می­باشد فشار آب در داخل لوله ها افزایش می یابد که منجر به ایجاد سر وصدا و لرزش در سیستم لوله کشی شده و نهایتا به لوله ها آسیب می رساند، و بالعکس زمانی که چند الکتروپمپ بصورت همزمان کار نمی کنند افت فشار اتفاق می افتد و آب در نقاط مختلف ساختمان قطع می شود. بمنظور کنترل فشار در شبکه ی آبرسانی و پمپاژ از بوستر پمپ استفاده می شود.

 بوستر پمپ

 تعریف بوستر پمپ:

بوستر پمپ مجموعه ای از چند الکتروپمپ می باشد که برای تامین آب و ثابت نگه داشتن فشار در سیستم آبرسانی بصورت موازی به یکدیگر متصل شده اند.

بوستر پمپ به دستگاهی گفته می شود که در آن دو یا چند پمپ بصورت موازی به یکدیگر متصل شده باشند تا بتوانند با صرف کمترین انرژی و بالاترین راندمان، دبی و هد مورد نیاز را تامین کنند.

 بوستر پمپ ناب زیست

 

وظیفه بوستر پمپ:

وظیفه بوستر پمپ ثابت نگه داشتن فشار لازم برای تامین شبکه آبرسانی، با توجه به متغیر بودن الگوی مصرف، می باشد. از این رو هنگامی که در شبکه مصرفی وجود ندارد فشار تغییری نمی کند و بوستر پمپ خاموش است، اما به محض ایجاد افت فشار در شبکه ، برای جبران آن، پمپ ها یکی پس از دیگری وارد مدار می شوند.

  

کاربردهای بوستر پمپ:

از بوستر پمپ ها  می توان در شبکه های آب شهری، مصارف درون ساختمان ها و برج های مرتفع، ایستگاه های آتش نشانی، آبیاری فضای سبز در شهرها و  ساختمان ها، تامین فشار آب برای مراکز اداری، مراکز تجاری، واحدهای صنعتی، بیمارستان ها و فرودگاه ها استفاده نمود.

معیارهای طراحی بوستر پمپ :

بوستر پمپ ها براساس دو پارامتر "حداکثر مصرف ساعتی" و "حداقل فشار شبکه مصرف" طراحی می شوند. با توجه به نوع استفاده ساختمان مصرف آب هر یک از مراکز مصرف (حمام، دستشویی، روشویی و ...) متفاوت می باشد. نمودار آب مصرفی بوستر پمپ NOWAX  که زیر مجموعه ای از شرکت بزرگ EBARA ژاپن است کاملا منطبق بر نمودار الگوی مصرف آب در ایران است.

اجزای بوستر پمپ: 

 • الکتروپمپ ها:
  مجموعه الکتروپمپ های یک بوستر پمپ از دو یا چند الکتروپمپ که بصورت موازی روی یک شاسی اصلی در کنار یکدیگر قرار دارند تشکیل شده اند. الکتروموتورها بعنوان محرک پمپ در اکثر بوستر پمپ ها ایفای نقش می کنند. توان مصرفی ااکتروموتور بستگی به نوع پمپ دارد. برای اینکه الکتروموتورها در مناطق و شرایط مختلف عملکرد مناسبی داشته باشند باید به شکل صحیح عایق بندی شوند. همچنین به لحاظ مسائل ایمنی (IP) اکتروموتور باید قابل اطمینان باشد.
 • شاسی اصلی:
  با هدف یکپارچه نمودن بوسترپمپ، مجموعه الکتروپمپ ها، بخش مکش، بخش دهش و تابلوی کنترل و فرمان بر روی یک شاسی اصلی قرار می گیرند. وظیفه ی شاسی دفع ارتعاشات و جلوگیری از حرکت الکتروموتورها و پمپ ها می باشد. با توجه به وزن و حجم الکتروموتورها و پمپ های بکار رفته در بوستر پمپ نوع شاسی و میزان مقاومت آن تعیین می شود.
 • بخش مکش:
   شامل یک کلکتور لوله ای است که توسط یک سری شیرآلات و اتصالات به مکش الکتروپمپ ها و خروجی مخزن ذخیره آب متصل می گردد. شیرآلات و اتصالات این بخش عبارتند از:
 • شیر قطع و وصل
 • صافی
 • لرزه گیر
 • فلنج
 • بخش دهش:
  این بخش نیز از یک کلکتور لوله ای که با استفاده از شیرآلات و اتصالات از خروجی الکتروپمپ به شبکه مصرف متصل می شود، تشکیل شده است. شیرآلات این بخش شامل موارد زیر است:
  • شیر قطع و وصل
  • شیر یکطرفه
  • لرزه گیر
  • فلنج و مهره
  • ماسوره
  • مغزی و تبدیل 
 •  کلکتور مکش و دهش:
   سیال (در اینجا آب) از طریق کلکتور مکش که به ورودی پمپ متصل شده است، وارد پمپ ها می شود. در طرف مقابل سیال از مسیر کلکتور دهش که توسط اتصالات و  شیر آلات و فلنج ها که به خروجی پمپ وصل شده از پمپ خارج می شود. جنس کلکتورها به منظور اینکه به لحاظ بهداشتی در مصارف آبرسانی تایید شده باشندف باید از گالوانیزه باشد. در سیستم های آتشنشانی بعلت بالا بودن فشار سیال در شبکه کلکتور ها باید از نوع بدون درز باشند تا قادر به تحمل فشار بالا باشند.
 • شیر فلکه:
  برای قطع جریان هنگامی بخواهیم پمپی را برای تعمیر یا به هر علت دیگری از مدار خارج کنیم از شیر فلکه استفاده می کنیم. شیر فلکه های چدنی برای ابعاد بزرگ و شیر فلکه های برنجی برای ابعاد کوچک مورد استفاده قرار می گیرند.
 • شیر یکطرفه:
  برای مهار ضربه ی قوچ و جلوگیری از بازگشت آب به پمپ از شیر یکطرفه استفاده می شود.
 • صافی:
  برای جداسازی ذرات ریز که در داخل سیال وجود دارند و در صورت وارد شدن به پمپ به آن آسیب می رسانند از صافی استفاده می شود. بمنظور حفظ ایمنی در سیستم ها آتشنشانی بهتر برای هر پمپ یک صافی جداگانه نصب شود تا در صورت بلاک شدن یک خط، باقی پمپ ها در مدار باقی بمانند.
 • لرزه گیر:
  ارتعاش ناشی از بوستر پمپ می تواند باعث آسیب رساندن به شبکه ی لوله کشی شود. با افزایش دبی ارتعاش در سیستم نیز افزایش می یابد. برای جلوگیری از اثرات مخرب این ارتعاشات از لرزه گیر در کلکتور های دهش و مکش استفاده می کنیم.
 • تابلوی برق و کنترل:
  وظیفه ی هماهنگی سیستم مکانیکی و الکتریکی در بوستر پمپ بهعده ی تابلو برق می باشد. تابلو برق برای محافظت از الکتروموتور ها و پمپ ها از خطراتی همانند نوسانات شدید در شبکه توزیع برق و یا خشک کار کردن پمپ ها نقش کلیدی و حیاتی دارد و کارکرد بهینه بوستر پمپ وابسته به طراحی آن می باشد. البته باید خاطرنشان کرد که ایمنی تابلو برق باید تایید شده باشد.
 • پرشر سوئیچ:
  برای تنظیم فشار مینیمم و ماکزیمم و تعیین فشار کاری مجاز برای واحد کنترل، در بوستر پمپ های دور ثابت از پرشر سوئیچ استفاده می کنیم.
 • پرشر ترنسمیتر:
  برای تنظیم فشار در بوستر پمپ های دور متغیر از پرشر ترنسمیتر استفاده می شود.
 • مانومتر:
  از مانومتر یا فشارسنج برای اندازه گیری فشار در ورودی و خروجی بوستر پمپ و هچنین فشار یکایک پمپ ها از فشار سنج استفاده می شود.
 • اتصالات تبدیلی و فلنج ها:
  با توجه به نوع و حجم بوستر پمپ از اتصالات فلنجی یا جوشی و یا دنده ای برای اتصال بخش های مختلف بوستر پمپ از اتصالات و فلنج ها استفاده می کنیم.
 • کوپلینگ :
  برای اتصال الکتروموتور به پمپ از سیستم کوپلینگ استفاده می شود. کوپلینگ باید متناسب با قطر محور الکتروموتور و پمپ باشد. همچنین نصب گارد کوپلینگ برای افزایش ایمنی امری ضروری و اجباری است.
 • مخزن دیافراگمی:
  این منبع به وسیله ی لوله و یا یک اتصال با قابلیت انعطاف پذیری به کلکتور دهش وصل می شود و تنها در بوستر پمپ های دورثابت بکار می رود.

انواع بوستر پمپ براساس نحوه کنترل فشار

 تابلوی کنترل و تجهیزات کنترل فشار، اصلی ترین قسمت بوستر پمپ ها می باشد. براساس نحوه ی کنترل فشار بوستر پمپ ها به دو دسته ی زیر تقسیم می شوند:

 • بوستر پمپ های دور ثابت
 • بوستر پمپ های دور متغیر

 

بوستر پمپ های دور ثابت در حالت های مختلف تک پمپ، دو یا چند پمپ با جاکی پمپ (الکتروپمپ پیشرو) یا بدون جاکی پمپ ساخته می شوند. از نقطه نظر ولثاژ برق مصرفی بوستر پمپ تک فاز دور ثابت 220 ولت و سه فاز  380 ولت و یا ترکیبی از این دو طراحی می شوند.

در بوستر پمپ های نسل جدید الکتروپمپ ها بصورت ردیفی و مرحله ای روشن و خاموش می شوند و برای کنترل فشار از دو پرشر سوئیچ (سوئیچ فشاری تراگردانی که شامل پتانسیومتر، نشان دهنده ی تنش ، قطعه ای با رلاکتانس متغییر، بلور یا قطعه الکتریکی دیگری برای تبدیل فشار به خروجی الکتریکی متناسب است) استفاده می شود که یکی برای حداکثر فشار و دیگری برای حداقل فشار سیستم تنظیم می شوند. با وصل شدن مدار هریک از پرشر سوئیچ ها اعلان اینکه فشار به حداقل یا حداکثر رسیده به تابلوی کنترل و فرمان بوستر پمپ ارسال می شود و با توجه به حداقل یا حداکثر بودن فشار تابلوی فرمان دستورات لازم  جهت روشن و یا خاموش شدن نوبتی الکتروموتورها را صادر می کند.

بوستر پمپ دور ثابت:

عملکرد بوستر پمپ های دور ثابت توسط تابلوی کنترل و فرمان دور ثابت، مخزن دیافراگمی و پرشر سوئیچ های حداقل و حداکثر فشار، کنترل می شود. در این بوسترپمپ ها از چند مخزن دیافراگمی (مخزن تحت فشار) با ظرفیت های مشخص استفاده می شود. بهترین و مناسب ترین ظرفیت مفید مخازن دیفراگمی برای 15 بار روشن و خاموش شدن هر یک از الکتروپمپ های بوستر پمپ، از حاصل تقسیم ظرفیت یک پمپ بر حسب لیتر در دقیقه به تعداد پمپ های بوستر پمپ بدست می آید. معمولا راندمان مخزن دیافراگمی 33 درصد است لذا حجم اسمی مخزن دیافراگمی 3 برابر حجم واقعی آن خواهد بود.

 

 

بوستر پمپ دور متغیر:

ایده ی اصلی در بوستر پمپ های دور متغیر استفاده از اینورتر برای تغییر دور الکتروموتورها می باشد. اینورتر دستگاهی است که به کمک آن می توان فرکانس برق شهری را تغییر داد. در نتیجه با تغییر فرکانس برق شهری می توان دور الکتروموتور را تغییر داد. در بوستر پمپ های دور متغییر هریک از الکتروپمپ ها به یک دستگاه اینورتر مجهز شده است.

در بوستر پمپ های دور متغییر بر خلاف بوستر پمپ های دورثابت که الکتروپمپ های آن بصورت آنی روشن و خاموش می شوند، روشن و خاموش شدن الکتروپمپ ها کاملا نرم و تغییرات دور آن ها بتدرج و متناسب با تغییرات مصرف صورت می گیرد. ویژگی مهم بوستر پمپ های دور متغییر ثابت نگه داشتن  همیشگی فشار سیستم بعلت تغییر تدریجی دور الکتروپمپ ها می باشد.

 

از مزایای منحصر بفرد بوستر پمپ های دور متغییر می توان موارد زیر را نام برد:

کاهش فضای اشغالی با توجه به کوچکتر شدن حجم منبع دیافراگمی و سایز پمپ ها

کاهش استهلاک کوپلینگ ها و قطعات متحرک الکتروپمپ ها

افزایش عمر مفید بوستر پمپ و اجزای تشکیل دهنده ی آن

کاهش هزینه های سرویس و نگهداری

کاهش هزینه های برق مصرفی تا 30 درصد به دلیل متناسب بودن شدت جریان برق

 بوستر پمپ دو متغیره

 

بوستر پمپ آبرسانی ( Water Booster Pump)

آب یک نهاد است که بدون آن زندگی ما به طور کامل قطع خواهد شد. تا زمانی که فشار مناسبي در جريان آب مصرفی داشته باشیم جريان مداوم آب هيچ توجهي را به خود جلب نمي­کند. اما، حتی نوسان کوچکی در فشار آب سبب ایجاد ناراضایتی در افراد بروز اخلال در عملکردمان می­شود.

 برای تامین نیاز آب در ساختمان های چند طبقه مانند هتل­ها، ساختمان­های چند واحدی،­ مراکز اداری و کاربردهای صنعتی دیگر روزبه روز نیاز به تجهیزات تقویت فشار برای افزایش فشار آب شهری جهت آبرسانی به طبقات بالاتر بیشتر احساس می­شود. بوستر پمپ­ها جهت مرتفع نمودن نیاز این طیف وسیع از کاربردها، طراحی شده­اند. بوستر پمپ­ نوعی از پمپ­ است که تامین آب با فشار ثابت را تضمین می­کند. سیستم های  تقویت­کننده یا پکیج­های بوستر پمپ شرکت ناب­زیست دارای یک یا چند پمپ، کلکتورها و تابلو برق کنترل می­باشند.

تا اوایل دهه 1990، شیرهای تنظیم کننده فشار به طور معمول برای کنترل فشار سیستم بوستر پمپ (پمپ تقویت کننده) استفاده می شد. بسیاری از این سیستم های پمپ با سرعت بالا عمل می کنند و فشاری بیش از فشار مورد نیاز سیستم آبرسانی را تامین می­کنند که برای رسیدن به فشار مورد نظر باید بخشی از فشار توسط شیرهای تنظیم کننده ترخیص شود. یکی از گزینه هایی که از نظر انرژی کارآمدتر می­باشد طراحی بوسترپمپ به گونه­ای است که عملکرد آن متناسب با دبی و فشار مورد نیاز باشد.

بوسترپمپ­های پیشرفته شرکت ناب­زیست، از تعدادی پمپ چند مرحله­ای و موتورهای کنترل فرکانس با فرکانس متغیر بهمراه یک نرم افزار تنظیم­کننده تشکیل شده­اند. با توجه به اینکه میزان مصرف آب از الگوی خاصی پیروی نمی­کند و در شبانه روز باتوجه به زمان و تعداد مصرف­کننده­ها بطور مداوم تغییر می­کند، وظیفه­ی سیستم کنترل، تنظیم سرعت پمپ و معین کردن تعداد پمپ­های در عملیات برای پاسخگویی به تقاضای سیستم آبرسانی است. این سیستم ها به گونه­ای طراحی شده اند تا بدون مداخله مستقیم انسان حداکثر توان خروجی پمپ را برای دستیابی به عملکرد مطلوب ارائه دهند.

بوستر پمپ

مزایای بوستر پمپ­های طراحی شده توسط متخصصان ناب­زیست:

بوستر پمپ­ها یک منبع تامین آب پیوسته را برای منازل مسکونی و دیگر کاربردها فراهم می­کنند. به خصوص در خانه، شما می توانید به کارایی آن در تامین جریان آب پایدار تکیه کنید.

بوسترپمپ یک ماشین کوچک است که می تواند به آسانی حمل و در منازل مسکونی نصب شود. برای نصب بوستر پمپ در یک مکان نیاز به هیچگونه تمهیدات خاصی وجود ندارد.

راندمان بالا از نظر عملکرد (حداکثر توان خروجی پمپ با حداقل توان مصرفی) از مهمترین ویژگی­های بوستر پمپ می­باشد.

صرف نظر از محیط اطراف یا محل نصب آن  ( مسکونی ، تجاری یا صنعتی ) شما با عملکرد آن راضی خواهید شد.

با خرید بوستر پمپ ، دیگر نیازی به پرداخت هزینه اضافی  برای نگهداری آن نیست. فقط مطمئن شوید که یکی از متخصصان شرکت ناب­زیست برای نصب به شما کمک می کند.

از منظر تامین قدرت بوسترپمپ­ها به دو نوع بوسترپمپ­های الکتریکی (مناسب برای استفاده در محیط سربسته) و سوختی (مناسب برای استفاده در محیط­های باز مانند مصارف کشاورزی یا صنعتی خاص) تقسیم بندی می­شوند که این انعطاف پذیری سیستم برای انجام وظیفه در محیط­های مختلف را نشان می­دهد.

اگر شما به دنبال خرید بوسترپمپ هستید، لازم است که تحقیق خود را انجام دهید تا بتوانید بهترین مدل را متناسب با نیازمندی­های خود انتخاب کنید. متخصصان ناب­زیست در هر لحظه آماده­ی ارائه مشاوره فنی جهت انتخاب کارآمدترین بوستر پمپ مورد نیاز شما هستند.

بوستر پمپ

بوستر پمپ آبرسانی Water Booster Pump 2019:06:25

پمپ آب - نمایندگی رسمی پمپ پنتاکس

پمپ آب که با نام دیگر پمپ آب خانگی نیز شناخته می شود پمپی است که عمل جابجایی آب و دیگر مایعات را به عهده دارد وظیفه اصلی پمپ آب انتقال و تامین آب مورد نیاز در تاسیسات آبرسانی، صنعت کشاوری، اطفاء حریق، آب نماها و از این قبیل می باشد. پمپ آب از لحاظ اندازه، سایز، دور موتور، نوع، جنس پروانه و شاسی، نوع کاربرد، عملکرد و محل نصب آن بسیار متنوع است. حتما جهت نصب پمپ آب از متخصصین آموزش دیده در این زمینه کمک بگیرید تا از هزینه های اضافی خودداری گردد، شرکت فن آوران استیل مفتخر است با داشتن تیم تخصصی در این زمینه بهترین خدمات را برای شما عزیزان فراهم نماید.

 پمپ آب پنتاکس

 پمپ آب خانگی یکی از زیرمجموعه های پمپ آب پنتاکس شناخته می شود. پمپ آب پنتاکس دارای انواع بسیار مختلفی است که شناخت یکایک آن ها در امر صرفه جویی در انرژی و هزینه بسیار لازم و ضروری است. پمپ آب پنتاکس به چند دسته تقسیم می گردد که عبارتند از :

پمپ آب بشقابی - پمپ آب تک پروانه - پمپ آب دو پروانه - پمپ آب جتی - پمپ آب طبقاتی افقی - پمپ آب طبقاتی عمودی - پمپ آب کوچک محیطی

 پمپ آب بشقابی : پمپ آب بشقابی پنتاکس یکی از کم صداترین پمپ ها برای مصارف داخل ساختمانی و مصارف صنعتی می باشد.

 پمپ آب تک پروانه : پمپ آب پروانه پنتاکس از دسته پمپ های سانتریفیوژی است که در مصارف خانگی کوچک تا متوسط به کار گرفته می شود و در صورت اتصال به منبع های تحت فشار سیستم بسیار قوی به وجود می آورد.

 پمپ آب دو پروانه : پمپ آب دو پروانه پنتاکس از دسته پمپ های سانتریفیوژی است که با ایجاد سیستم پرفشار جهت استفاده در مصارف صنعتی و خانگی به کار گرفته می شود. این نوع از پمپ ها با چرخش دو پروانه، یک هد بالا همراه با فشار خوب آب را تتضمین می نماید.

 پمپ آب جتی : پمپ آب جتی پنتاکس برای انتقال آب به کار رفته به صورت زمینی کاربرد دارد. معمولا این دسته از پمپ ها از جنس چدن ساخته می شوند و پروانه های آن ها از نوریل یا برنج هستند. یکی از ویژگی های مهم  پمپ آب جتی  خاصیت خودمکشی آن است که اغلب برای استفاده در مصارفی که ورودی آب پمپ بسیار کم فشار است استفاده می شود. اگر شما مایل به خرید پمپ آب هستید پمپ آب جتی بهترین گزینه برای استفاده در ویلای شماست.

 پمپ آب طبقاتی افقی : پمپ آب پنتاکس افقی شامل دو یا چند پروانه است که در خدمات آب مصرفی به کار گرفته می شود در این نوع پمپ تمامی قسمت ها در یک غلاف قرار می گیرند و روی یک شفت افقی نصب می گردند. پمپ های طبقاتی می توانند دارای یک یا دو مکنده روی اولین پروانه باشند.

 پمپ آب طبقاتی عمودی : پمپ آب پنتاکس عمودی دارای چندین پروانه است که می تواند فشار بالای 150 را تحمل کند معمولا طراحی و تولید این نوع پمپ ها بسیار مشکل و پر هزینه است.

  شایان ذکر است تمامی پمپ های آب پنتاکس در کشور ایتالیا تولید می شوند. این نوع پمپ ها دارای عملکرد و کارایی و طول عمر بسیار بالا هستند همچنین قیمت آن ها نیز مقرون به صرفه است.  ما مفتخریم انواع پمپ را در هر مدل به نقاط مختلف کشورمان ایران ارسال نماییم.

نمایندگی رسمی پمپ آب پنتاکس

شرکت ناب زیست  نمایندگی رسمی پمپ آب پنتاکس را بر عهده دارد این پمپ که از تولیدات کشور ایتالیا می باشد شرکت ما با اخذ نمایندگی رسمی این شرکت و واردات آن از کشور ایتالیا یکی از قطب های اصلی فروش پمپ آب پنتاکس در ایران به شمار می رود لذا جهت ارتباط با نمایندگی رسمی پمپ پنتاکس با مشاوران ما در تماس باشید . پنتاکس ایتالیا یکی از باکیفیت ترین پمپ آب خانگی ، صنعتی و... را روانه بازارهای دنیا نموده است از این رو به جهت اورجینال بودن محصولات فروشی این شرکت دارای نمایندگی های رسمی در اقسا نقاط دنیا می باشد . نمایندگی رسمی پمپ پنتاکس در ایران نیز بر عهده چند شرکت از جمله شرکت ما می باشد . پمپ های پنتاکس دارای ویژگی های از جمله کم صدا بودن کیفیت بسیار بالا گستردگی و تنوع خیلی زیاد خدمات پس از فروش توسط نمایندگی های رسمی پمپ آب پنتاکس را شامل میشود .امروزه با رشد چشمگیر جمعیت شهری و گسترش روند ساخت مجتمع های مسکونی تامین آب مورد نیاز طبقات بالاتر امری اجتناب پذیر می باشد که با استفاده از تامین فشار و دبی آب مصرفی از انواع پمپ آب پنتاکس استفاده می نمایند. برای خرید پمپ آب پنتاکس با نمایندگی معتبر و رسمی این برند ایتالیایی با ما تماس بگیرید.

پمپ آب

وارد کننده پمپ آب پنتاکس در ایران شرکت ناب زیست و چند شرکت دیگر می باشد . اگر قصد خرید اینترنتی پمپ آب پنتاکس را دارید بهتر است یکم بیشتر تحقیق کنید و مستقیم از واردکننده پمپ پنتاکس خرید اینترنتی خود را انجام دهید . با توجه به زیاد بودن شرکت ها در زمینه فروش پمپ پنتاکس کارشناسان ما اموزش نحوه تشخیص اصل بودن پمپ پنتاکس را برای شما شرح میدهند . پس با خیال راحت از نمایندگی رسمی پمپ آب پنتاکس واردن کننده پمپ پنتاکس ایتالیایی خرید اینترنتی خود را انجام دهید و مطمن باشید قیمت پمپ پنتاکسی که خریداری میکنید مناسب ترین قیمت خواهد بود پرا که از وارد کننده مستقیم پمپ پنتاکس خرید انجام میدهید .

 عملکر پمپ آب به چه صورتی است؟

 پمپ آب با دریافت فرمانی از کلید اتوماتیک و یا سنسور، میزان فشار و دبی آب را افزایش می دهد این عمل با گردش پروانه داخل کاسه حلزونی انجام می گیرد. نیروی گرداننده پروانه از طریق موتور پمپ ایجاد می شود که معمولا این موتور می تواند با نیروی الکتریسیته، گازوئیل، بنزین و سایر سوخت ها تامین شود.

 نکاتی اساسی در نصب پمپ آب

 توجه کنید مکش آب از سطح پایین تر از محل نصب پمپ آب علاوه بر کاهش راندمان پمپ، ممکن است باعث خلاء و یا پدیده کاویتاسیون پروانه پمپ شود.

 از تراز بودن کامل و افقی کلیه پمپ ها برای عملکرد بالاتر اطمینان حاصل نمائید.

 حتما یک صافی در لوله مکش پمپ ها استفاده کنید.

 نصب لرزه گیر در لوله ورودی و خروجی پمپ های زمینی امری الزامی است.

 برای جلوگیری از بازگشت آب سیستم به سمت پمپ ها شیر یک طرفه به صورت افقی در مسیر آب خروجی پمپ ها استفاده نمایید.

 در نهایت حتما برای نصب پمپ آب از مهندسین و افزاد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

 قیمت پمپ آب

 قیمت پمپ آب و پمپ آب پنتاکس بر اثر حداکثر فشار، نوع تامین انرژی، جریان، توان، راندمان، برند تولیدی و میزان آبدهی تعیین می شود. قیمت ها بسیار متغیر بوده و به علت نوسانات ارز نمی توان قیمت ثابتی را ارائه نمود اما به طور کلی قیمت پمپ آب و پمپ آب پنتاکس از 100 هزار تا 5میلیون تومان متغیر است. جهت اطلاع از قیمت و مشاوره با کارشناسان ما در بخش فروش تماس حاصل نمایید.

قیمت پمپ آب صنعتی و ساختمانی ار اساس موارد بسیار متنوعی قیمت گذاری می گردد. کیفیت محصول بسیار اساسی و مهم است باید توجه کنید محیط و شرایطی که مایل به نصب پمپ آب هستید نیز بسیار مهم است و بر روی قیمت نیز تاثیر بسیار زیادی دارد. از نکات مهم قیمت گذاری پمپ های آب می توان به جنس سیم پیچی شده دور موتور که در طول عمر بسیار موثر است اشاره نمود. سیم پیچی دور موتور معمولا یا از جنس مس می باشد یا آلومینیوم. دسته ای از پمپ ها از استیل یا برنج و پلاستیک نیز ساخته می شود باید توجه کنید بهترین جنس استیل می باشد. تمامی این موارد را در نظر بگیرید و جهت استعلام قیمت با ما تماس بگیرید.

پمپ آب پنتاکس

 پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی برای افزایش فشار آب خانه ها، ساخاتمان ها، آپارتمان ها و ویلاها به کار گرفته می شوند. متراژ واحد، تعداد شیر و همینطور تعدا طبقات از عوامل موثر در انتخاب پمپ آب خانگی موثر هستند. پمپ آب خانگی دارای انواع مختلفی است که عبارت است از :

 بوستر پمپ خانگی

پمپ جتی خانگی

پمپ سانتریفیوژ خانگی

پمپ بشقابی خانگی

پمپ با مخزن انبساط

پمپ با کلید اتوماتیک

 بوستر پمپ خانگی : بوستر پمپ خانگی به علت هزینه کم نگهداری و با صرفه بودن آن جایگاه بسیار ویژه ای در صنعت پمپ ها دارد به همین دلیل اکثر منازل، مجتمع ها، مراکز تفریحی و سایر جاها از این نوع پمپ استفاده می کنند.

پمپ با مخزن انبساط

پمپ با کلید اتوماتیک : پمپ با کلی اتوماتیک خانگی نسبتا دارای هزینه کمتری است برای استفاده از این نوع پمپ باید میزان باز و بسته شدن شر درنظر گرفته شود زیرا در هربار باز و بسته شدن شیر کلید اتوماتیک روشن شده و پمپ آغاز به کار می نماید. اگر میزان مصرف شما خیلی زیاد است بهتر است از این نوع پمپ صرف نظر نمایید.

 یک سری از پارامترها در انتخاب پمپ آب خانگی بسیار موثرند که در ذیل به شرح آن ها می پردازیم.

متراژ واحد - میزان مصرف آب - تعداد طبقات آپارتمان - میزان مصرف آب - تعداد شیرهای آب و در نهایت انتخاب صحیح موتور پمپ آب خانگی

 پمپ آب خانگی کم صدا یا بی صدا

متاسفانه این روزها افراد سودجو از عبارات پمپ آب خانگی کم صدا یا پمپ آب خانگی بی صدا استفاده می کنند که این عبارات فریبی بیش نیستند، توجه کنید تمامی پمپ آب خانگی موجود در بازار چه تولید داخلی چه تولید خارجی دارای صدا هستند و بسته به نوع برند و پمپ میزان صدا ها متفاوت می باشند.

 از پمپ آب خانگی برای افزایش فشار آب ساختمان و تقویت فشار آب خانگی استفاده می نمایند.

  مشتریان عزیز می توانند جهت افزایش طول عمر پمپ آب خود منبع دیافراگمی با حجم بسیار بالاتر تهیه نمایند.

وزن لوله ها را مهار نکنید و توجه کنید که پمپ زمینی به عنوان تکیه گاه وزن لوله های سیستم لوله کشی در معرض فشار نباشد.

 پمپ آب صنعتی

 در بعضی از صنایع نیاز به جابجایی مایعات می باشد از جمله صنایع آب و فاضلاب، صنایع شیمیایی، گل و لای، صنعت غذایی و از این قبیل که با استفاده از پمپ آب صنعتی سرعت و زمان انتقال را افزایش می دهند.

پمپ های صنعتی دارای انواع مختلفی است از جمله :

پمپ سانتریفیوژ طبقاتی صنعتی

پمپ شناور صنعتی

پمپ کف کش صنعتی

پمپ فشار قوی

پمپ پیستونی فشار قوی

پمپ لجن کش صنعتی

پمپ توربینی صنعتی

پمپ هواده صنعتی

پمپ کارواش

 

 سایر محصولات

سپتیک تانک

2019:07:23

لوله GRP | لوله جی آر پی | قیمت لوله GRP

لوله GRP چیست ؟

لوله GRP از یک بستررزینی تشکیل شده است که باالیاف شیشه (GRP) تقویت شده باشد. ساخت این لوله‌ها براساس فرآیند پیشرفته الیاف پیچی به روش پیوسته می‌باشد. این فرآیند امکان استفاده ازالیاف پیوسته شیشه رادرپیرامون لوله به همراه الیاف بریده شده ناپیوسته (Chop) که در جهت مختلف درترکیب لوله قرار می گیرند فراهم می‌آورد.

بکارگیری الیاف پیوسته در این جهت باعث افزایش استحکام لوله وکاهش هزینه تولید آن می‌گردد در این روش از سه نوع مواد اولیه اصلی جهت ایجاد لایه‌ای فشرده با حداکثر کارایی استفاده می‌شود. علاوه بر رزین، الیاف شیشه‌ای پیوسته و الیاف بریده شده با هم برای ایجاد استحکام حلقوی بالا و تقویت استحکام محوری بکار می‌روند .

GRP چیست؟

الیاف شیشه : Glass fiber مشهورترین تقویت کننده مورد استفاده در صنعت کامپوزیت می‌باشد و انواع مختلفی از آن بصورت تجاری وجود دارند ترکیبات شیمیایی این الیاف با هم متفاوت است و هر کدام برای کاربرد خاصی مناسب است.

پلاستیک / پلیمر تقویت شده با شیشه (GRP)چیست؟

پلاستیک تقویت شده با شیشه، که معمولا به عنوان فایبر گلاس شناخته می شود، پلیمر تقویت شده با الیاف شیشه ای (فیبر) در ساختار کامپوزیت است. پلیمر معمولا اپوکسی، پلی استر یا وینیل است. مواد فایبر گلاس معمولا در هواپیماهای تفریحی با عملکرد بالا و گلایدرها، قایق ها، اتومبیل ها، وان های حمام، مخازن آب، محصولات سقف، لوله ها، روکش ها، قالب ، تخته های موج سواری و پوست های خارجی درب استفاده می شود.

 

پلاستیک / پلیمر تقویت شده با فیبر (FRP) چیست؟

پلیمرهای تقویت شده فیبر از دو مولفه اصلی ساخته می شوند. الیاف و ماتریس پلیمری. در FRP، فیبر در یک ماتریس پلیمری جاسازی شده است. این ساختار خواص شیمیایی و فیزیکی کاملا متفاوت از خواص مواد بصورت جداگانه است. در واقع، این مواد نیازهای مهندسی بالاتر از مواد معمولی را پوشش می دهند. از این رو کامپوزیت ها در شرایط کم تر توسعه یافته و برای انجام وظایف تولید بکار گرفته می شوند. قطعات مکانیکی، شهرسازی، زیست پزشکی، دریایی و صنایع هوا فضا، کاربران اصلی مواد کامپوزیت هستند.

نقش اصلی الیاف، ارائه قدرت و سختی به مواد است. اما فیبر تنها شکننده است (به عنوان مثال: شیشه). بنابراین، فیبرها در یک پوشش از مواد پلیمری قرار می گیرند. ماتریس پلیمر الیاف را در موقعیت خود نگه می دارد و بارها را بین الیاف انتقال می دهد. این همچنین به مقاومت برشی بین لایه ای کمک می کند.

الیاف مورد استفاد هدر کامپوزیت ها

الیاف مورد استفاده در کامپوزیت به شرح زیر هستند: شیشه E، شیشه S، آرامید(کولار 49)، اسپکترا 1000، کربن(AS4)، کربن(IM-7)، گرافیت(P100) و بور. پلیمرهای مورد استفاده هم پلی استرها، وینیل استرها، اپوکسی ها، بیسمایلیمیدها، پلیمیدها و فنولیک ها هستند. هر پلیمر خواص شیمیایی و فیزیکی متفاوتی دارد; بنابراین، بطور متفاوت به ساختار کامپوزیت کمک می کند. در نتیجه، خواص کامپوزیت بر اساس نوع پلیمرها متفاوت است.

پلی استر و وینیل مواد کم هزینه هستند، از این رو به طور گسترده در ابزارهای تجاری استفاده می شود. اپوکسی ها برای ماتریس های فایبرگلاس با کارایی بالا استفاده می شوند. همچنین بهتر از وینیل و پلی استر در شرایط درجه حرارت بالا عمل می کنند.

بیسمایلیمیدها و پلیمیدها ماتریس های رزینی با درجه حرارت بالا هستند که در ابزارهای مهندسی در دماهای بحرانی (درجه حرارت زیاد) بکار می روند. فنولیکها سیستم های رزین با درجه حرارت بالا همراه با مقاومت خوب در برابر آتش و دود است. بنابراین، در داخل هواپیما استفاده می شود.

کاربرد لوله های GRP

انتقال آب

سيستم هاي فاضلاب

انتقال مايعات خورنده شيميايي مانند اسيدها و بازها

سيستمهاي مكش آب دريا براي پالايشگاهها و پتروشيمي ها

شبكه هاي آتش نشاني

خطوط زير دريا

مزایا لوله GRP

مقاومت در برابر خلاء کامل

حداقل طول عمر ۵۰ سال

مقاومت در برابر خورندگی و عدم نیاز به پوشش داخلی و خارجی

قابلیت تولید در شاخه های ( 6 و 12 متری )

مقاومت مکانیکی خوب و جذب نیروهای وارده در اثر ضربه به علت دارا بودن خاصیت ارتجاعی

صافی سطحی داخلی لوله و در نتیجه افت فشار کمتر نسبت به برخی از لوله‌ها

سبکی وزن و نصب سریع‌تر

استفاده از کوپلینگ دو واشره جهت اتصال لوله‌ها به یکدیگر و امکان استفاده از فلنج فایبرگلاس جهت اتصال به انواع دیگر لوله‌ها

امکان نصب زیرزمینی لوله‌ها تا حداکثر عمق ۱۶ متر (تحمل بار خاک) و حداقل ۱متر (حمل بار ترافیک )

تولید در قطرهای 110 تا ۲۴۰۰ میلیمتر تا فشار کاری ۳۲ بار

مشخصات فنی لوله GRP

لوله‌های GRP با توجه به استانداردهای  ASTMD3262 – ASTMD3517 – DIN16868 – AWWAC950  تولید شده و سپس مورد آزمایش قرار می گیرند. این نوع لوله‌ها در قطر های اسمی ۱۰۰ الی ۲۴۰۰ میلیمتر در سه رده سفتی استاندارد (۲۵۰۰، ۵۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ N/m2 ) و رده بندی فشاری ۶ الی ۳۲ بار تولید می شوند.

طول لوله‌ها بر حسب قطر لوله از ۶ الی ۱۲ متر می‌باشد. نوع اتصالات لوله‌ها برای شبکه های فاضلاب ثقلی (و تحت فشار) از جهت نشت آبهای خارجی به داخل و نشت فاضلاب داخل لوله‌ها به محیط بیرون دارای اهمیت زیادی می باشد. به همین جهت کارخانه تولید کننده لوله وظیفه دارد نوع اتصال و نحوه آب بندی لوله ‌ها را با توجه به استانداردهای مربوطه ساخته و تولید نماید.

تفاوت بین FRP و GRP چیست؟

 • FRP یک ماده کامپوزیتی است که در آن فیبرهای با مقاومت بالا در یک ماتریس پلیمری قرار می گیرند و در بسیاری از ابزار های تجاری و مهندسی با توجه به قدرت بالا و وزن کم مورد استفاده قرار می گیرند. FRP به عنوان یک جایگزین برای فلز و چوب استفاده می شود. بهترین مثال استفاده از پلیمر تقویت شده فیبر کربن (CFRP) به جای آلومینیوم و تیتانیوم یا فولاد با درجه بالا در هواپیما است.
 • فایبر گلاس یا GRP یک ماده کامپوزیتی است که از الیاف شیشه ساخته شده است و از پلی استر، وینیل یا اپوکسی به عنوان پلیمر استفاده می کند. از GRP در ساخت گلایدر، قایق و حمام استفاده می شود. فایبر گلاس عمدتا برای کاربردهای تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. شیشه فیبر (فایبرگلاس) یکی از انواع FRP است.

کامپوزیت ورق قالب سازی شده  (SMC)

 SMC (Sheet Molding Compound)  کامپوزیتی است (یکی از انواع GRP) به شکل اولیه ورقه به منظور تولید قطعه ی مورد نظر درآمده سپس مقدار مشخصی از این ورقه را داخل قالبی با حرارت مشخص قرار داده و پس از اعمال فشار (بر اساس الگوی مشخص) به قالب در مدت زمان مشخصی این ورقه (تحت فشار و دمای مذکور) اصطلاحا پخته شده و قطعه ای از قالب خارج خواهد شد که دارای ترکیبی از خواص مواد اولیه تشکیل دهنده ی ورقه و شکل قالب خواهد بود.

در این کامپوزیت فاز تقویت کننده را غالبا الیاف شیشه یا کربن (فایبرگلاس) و فاز ماتریس را رزین دما سخت مانند پلی استر غیر اشباع، وینیل استر و اپوکسی تشکیل می دهد. این ورق ها (صفحات) در یک فرآیند همراستا (ردیفی) با پراکنده کردن رشته های بلند از الیاف شیشه خرد شده و یا الیاف کربن بر روی یک حمام از رزین تولید می شوند.

خاصیت اصلی SMC، افزایش قدرت ناشی از الیاف بلند آن است، در حالی که در مقایسه با ترکیبات molding (ریخته گری) حجیم، این مقاومت افزایش یافته است. همچنین، مقاوم در برابر خوردگی، مقرون به صرفه برای تولید است و برای انواعی از نیازهای فن آوری استفاده می شود. SMC در ابزارهای الکترونیکی و صنعت خودرو، کشتی های شخصی و دیگر تکنولوژی های حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالب مرتبط :

لوله پلی اتیلن

لوله پلیکا

لوله جی آر پی کاربرد لوله جی آر پی معایب لوله GRP 2019:07:28

یونیت هیتر | یونیت هیتر بخار | یونیت هیتر الکتریکی|یونیت هیتر آب گرم

یونیت هیتر

یونیت هیترها دستگاهی جهت گرمایش محیط هستند که دارای یک کویل گرمایشی (آب گرم و یا بخار آب گرم و در برخی موارد برقی) بوده و بوسیله فن دمنده یا مکنده گرما را به محیط انتقال می دهند. یونیت هیتر ها برای گرمایش محیط های بزرگ و صنعتی همچون سالن های صنعتی، سالن های ورزشی بزرگ، سوله ها و کارگاه های صنعتی کاربرد دارد. یونیت هیتر ها دارای دمپر دستی و یا اتوماتیک بوده که بوسیله آنها جریان و جهت جریان باد گرم را میتوان کنترل نمود. همچنین فن در یونیت هیتر ها می تواند از نوع آکسیال و یا سانتریفیوژ باشد. جهت انتخاب یونیت هیتر مناسب فضای خود نیاز به محاسبه بار حرارتی محیط می باشد. ابعاد بدنه و فن یونیت هیتر ها نیز می تواند متغیر باشدانواع یونیت هیتر:شامل دیواری،سقفی وزمینی می باشدکه درپروژه هایی که دارای موتورخانه مرکزی (آب گرم یابخار)باشندمورداستفاده قرارمی گیرد؛البته به استثناءیونیت هیترهای برقی که بدون دارابودن سیستم گرمایش مرکزی نیزقابل استفاده می باشد.

تقسیم بندی یونیت هیترها

یونیت هیترها از لحاظ مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند :
از لحاظ واسطه و انرژی حرارتی: در این طبقه بندی یونیت هیترها به انواع آبی، بخار و برقی تقسیم‌بندی می‌شوند.
و از لحاظ نوع پروانه: در این طبقه‌بندی یونیت هیترها به انواع فن ملخی و سانتریفیوژ تقسیم‌بندی می‌شوند
 از لحاظ ترتیب قرار گرفتن قطعات: در این روش یونیت هیترها به نوع مکنده (که به وسیله پروانه از روی کویل مکیده می‌شود) و نوع دمنده (که در آن هوا به وسیله فن به روی کویل دمیده می‌شود) تقسیم‌بندی می‌شود
از نظر محل نصب: در این طبقه‌بندی یونیت هیترها به انواع سقفی آویزی و زمینی دسته‌بندی می‌شوند در نوع سقفی آویزی جریان هوا می‌تواند افقی یا عمودی باشد و در نوع زمینی دستگاه بروی زمین نصب می‌شود و هوا به وسیله هدایت کننده‌هایی به سمت و محل مورد نظر هدایت می‌شود.

یونیت هیتر چیست وچگونه کار میکند؟

یونیت هیتر بیشتر برای گرمایش (ودر برخی مواقع سرمایش) کارگاه ، فضاهای بزرگ وسوله های ورزشی وصنعتی مورد استفاده قرار میگیردوتشکیل شده ازلوله های پره دار(کویل) که بصورت مارپیچ در یک جعبه فلزی درچند ردیف قرار گرفته اند ویک فن که در پشت لوله های کویل جا سازی شده است.

آب گرم یا بخار داغ ودر برخی کاربردها آبسرد درون لوله های کویل جریان یافته و سطح لوله ها وپره های روی آن به شدت گرم یا سرد می شود فن هوا را با سرعت مناسب از روی لوله ها عبور داده و دمای هوا را افزایش یا کاهش می دهد.فن می تواند از نوع محوری یا سانتریفیوژ باشد، در قسمت خروجی هوا از یونیت هیتر،تعدادی تیغه(دمپر) به منظوره جهت دادن به هوا وجود داردکه با دست یا بصورت اتوماتیک قابل تنظیم است.

آب گرم یا بخار بادرجه حرارت بالا ، خارج از فضای داخل ساختمان ودریک دستگاه جداگانه مانند پکیج دیواری گاز سوز،سیستم های حرارت مرکزی موتور خانه، بویلروهمچنین آب سرددردستگاهی مانند چیلر یا مینی چیلر ایجاد و توسط لوله کشی و پمپ به یونیت هیتر منتقل می شود.

اجزاءوقطعات یونیت هیترها:

۱-کویل با لوله های پره دارکه داخل آن آب گرم ، داغ یا بخار بعنوان حامل انرژی حرارتی جریان دارد ، برحسب نوع هیتر ممکن است کویل صاف ، مکعبی شکل ، گرد یا دایره ای باشد.
2-پروانه یا فن که وسیله عبوردادن هوا ازکویل و به جریان انداختن هوا درداخل فضای گرم شونده را برعهده دارد، این فن برحسب ظرفیت و فشار هوادهی ممکن است ازنوع ملخی یا سانتریفیوژ باشد.
۳-پره های جهت دهنده هواکه بوسیله آنها می توان هوای خروجی از یونیت هیتررا به قسمتهای مختلف محل گرم شونده هدایت کرد.
۴-بدنه محفظه ای که کویل و پروانه درداخل آن و پره های جهت دهنده برروی آن نصب شده است.

دلایل کابرد یونیت هیتر ها :

یونیت هیترها برای گرم کردن فضاهای بزرگ به دلایل زیرمورد استفاده قرارمی گیرند
۱-قدرت حرارتی زیاد
۲-جاگیری کمترمخصوصا درمدلهای دیواری و سقفی
۳-توزیع بهترهوای گرم یا سرد
۴-قابلیت نصب و پرتاب هوا بصورت افقی و عمودی

ویژگی هایی یونیت هیتر :

۱ . طراحی با قابلیت دسترسی به اجزای داخلی جهت پاکسازی و سرویس دوره ای
۲ . دارای کنترل اتوماتیک با حسگردمایی وسونولوئید الکتریکی کنترل جریان
۳ . قابلیت سرمایش و گرمایش و رطوبت گیری در حالت سرمایشی
۴ . طراحی و تولید در انواع چهار لوله ای و دو لوله ای
۵ . عملکرد آرام و کم صدا به علت استفاده از موتور فن های با ایمپلر مخصوص طراحی شده بر اساس اصول
آئرودینامیکی
۶ . قابلیت تنظیم دبی هوا با فن سه سرعته و بالانس شده از نظر استاتیکی و دینامیکی
۷ . ساختمان (بدنه) تمام گالوانیزه مستحکم با محافظ رنگ مخصوص پودری الکترواستاتیکی و مقاوم
۸ . عایق کاری مجموعه موتورفن ولوله های یونیت هیتر
۹ . طراحی و ساخت به شکل مخصوص برای هر پروژه با ظرفیت ها، ابعاد و طرح های مختلف

یونیت هیتر

 

انواع یونیت هیتر:

1-یونیت هیتر الکتریکی
2-یونیت هیتر آب گرم(کلاسیک)
3-یونیت هیتر بخار(صنعتی)

ویژگی های یونیت هیتر الکتریکی

یونیت هیتر الکتریکی با ظرفیت حرارتی 1 KW تا 50 KW و ظرفیت هوادهی 1000 CFM الی 5000 CFM
قابل استفاده در فروشگاه ها ، رستوران ها ، ادارات ، مدارس و مقاصد صنعتی
نصب موتور های 900 یا 1400 دور جهت دستیابی به ظرفیت های مختلف هوادهی
دارای دمپر های مناسب جهت هدایت هوا گرم تولیدی

ویژگی های یونیت هیتر آب گرم

یونیت هیترآب گرم با ظرفیت حرارتی 42000 BTU/H الی 26000 BTU/H و با میزان ظرفیت هوادهی 1300 الی 4000 CFM
قابل استفاده در فروشگاه ها ، رستوران ها ، ادارات ، مدارس و مقاصد صنعتی
رنج گسترده بار حرارتی
در تیپ استاندارد از لوله های 3/8 اینچ مسی و در مدل ظرفیت بالا از لوله های 1/2 اینچ فولادی استفاده می شود
نصب موتور های 900 یا 1400 دور جهت دستیابی به ظرفیت های مختلف
دارای دمپر های مناسب جهت هدایت هوا

ویژگی های یونیت هیتر صنعتی

جهت استفاده در تعمیرگاه های بزرگ ، کارخانه ها و کارگاه های صنعتی و ...بسیار مناسب می باشد.
یونیت هیتر صنعتی (بخار آب) با ظرفیت حرارتی 62000 CFM الی 450000 CFM و با میزان ظرفیت هوادهی 1300 CFM الی 4000 CFM -قابلیت کارکرد با آب گرم و بخار
كويل يونيت هيتر بخار با استفاده از لوله فولادي مانسمان – مس – استنلس استيل مي تواند توليد شود. در حالت معمول در يونيت هيتر بخار تولیدی این شرکت از كويل فولادي مانسمان با سايز ¼ اينچ به صورت دو رديفه استفاده مي شود كه به وسيله فين پرس ، فين آلومينيومي در اطراف لوله هاي كويل قرار مي گيرد و به وسيله دستگاه اكسپندر روي لوله ها محكم مي گردد.
كويل بخار يونيت هيتر بخار مي تواند 2 يا 3 رديفه توليد گردد.
ضخامت لوله هاي فولادي در ساخت كويل بخار 5/1 ميلي متر سايز ½ 1 اينچ و ضخامت لوله هاي مسي در ساخت يونيت هيتر بخار برابر با 1ميلي متر مي باشند. كه از سايز8/5 اينچ انتخاب مي گردند.
تمامي فين هاي يونيت هيتر بخار از نوع فين تخت آلومينيومي مي باشد.

بدنه دستگاه يونيت هيتر بخار

یونیت هیتر بخار قابليت ساخت با بدنه فولادي – گالوانيزه و يا استيل را دارا مي باشد.
به طور معمول بدنه دستگاه يونيت هيتر بخار از ورق فولاد ساخته مي شود كه پس از برشكاري و خم كاري با رنگ آميزي به روش پودري الكترواستاتيك با پخت كوره اي با دماي تا 200 درجه سانتي گراد پوشش داده مي شود

یونیت هیتر یونیت هیتر بخار یونیت هیتر الکتریکی یونیت هیتر آب گرم 2019:07:31
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50