لوله فایبرگلاس

لوله فایبرگلاس

لوله فایبرگلاس، یکی از انواع لوله های پرکاربرد در صنایع مختلف است که با چند ویژگی مهم مقاومت بالا در مقابل خوردگی و تحمل دمای بالا، فشار داخلی، فشار مکانیکی امروزه به عنوان رقیبی برای لوله های پلی اتیلن و حتی لوله کاروگیت عرضه اندام می نماید. قیمت بالا و شکنندگی بالا را شاید بتوان بعنوان بزرگترین ایراد این مدل لوله ها نامید.

لوله های فایبرگلاس یا همان لوله جی آر پی برای شبکه های آبرسانی و فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرند.
این لوله ها با مشخصات زیر قابل ارائه هستند. قطر 300 تا 3000، گرانش و فشار (PN(1-32 سختی SN 2500-10000
از مزایای مهم این لوله می‌توان به صرفه جویی در هزینه به میزان 20-50٪ اشاره کرد
هزینه مواد اولیه و نصب بسیار کمتر از لوله های ساخته شده از فولاد، چدن و HDPE است. همچنین امکان نصب بدون ماشین آلات و تجهیزات سنگین نیز وجود دارد. لوله فایبرگلاس مقاوم در برابر خوردگی و مواد شیمیایی نیز هستند که بدون نیاز به رسیدگی خاصی، عمر مفید 50 سال را ارائه می‌کنند.

قبل از بررسی لوله فایبر گلاس به بررسی تخصصی ماده اولیه آن خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

فایبرگلاس چیست؟

در ابتدای بحث در مورد ساخت، استفاده و بازیافت این ماده با دوام و سبک وزن بیشتر توضیح خواهیم داد.

فایبرگلاس، یا "الیاف شیشه"، بسیار شبیه به کلینکس، ترموس یا سطل های بزرگ آشغال (دامپستر) است که مردم معمولاً با شنیدن این اسامی فقط به یک چیز فکر می کنند: کلینکس یک دستمال کاغذی است، دامپستر یک سطل زباله بزرگ است، و فایبرگلاس همان عایق کرکی و صورتی است که اتاق زیر شیروانی خانه شما را می پوشاند، اما در حقیقت آیا این نوع مواد را به درستی شناخته‌اید؟ در واقع، این تنها بخشی از داستان است. در حالی که شرکت ساختمانی اوون کورنینگ محصول عایق خود را تقریباً در همه جا به نام فایبرگلاس آشنا کرد، در نتیجه فایبرگلاس به عنوان یک نام تجاری شناخته شد در صورتیکه  خود فایبرگلاس ساختار پایه و کاربردهای متنوعی دارد.

لوله جی آر پی

چگونه فایبرگلاس ساخته می شود؟

فایبرگلاس واقعاً از شیشه ای شبیه پنجره‌ها یا شیشه های آب آشامیدنی مورد استفاده در لیوان‌های آشپزخانه ساخته شده است. برای تولید فایبرگلاس، شیشه تا زمانی که مذاب شود گرم می‌گیرد، سپس از سوراخ های بسیار ظریف عبور می کند. این باعث ایجاد رشته‌های شیشه‌ای می‌شود که بسیار نازک هستند، در واقع آنقدر نازک هستند که بهترین یکای اندازه‌گیری آن‌ها میکرون است.

این رشته‌های فیلامنتی انعطاف‌پذیر را می‌توان در چندین کاربرد مورد استفاده قرار داد: می‌توان آن‌ها را به دور محصولات بزرگ‌تری بافت یا به شکل ساختاری با تراکم کم برای بافت پف‌دار مورد استفاده برای عایق‌سازی یا عایق صدا بکار گرفت. کاربرد نهایی به طول رشته های اکسترود شده (کوتاه تر یا بلندتر) و کیفیت فایبرگلاس بستگی دارد. برای برخی از کاربردها، مهم است که الیاف شیشه ناخالصی کمتری داشته باشندکه هر کدام از این موارد به درخواست مشتری برای محصول نهایی بستگی دارد.

کاربردهای فایبرگلاس

هنگامی که فایبرگلاس به هم بافته می شود، رزین های مختلف به محصول اضافه میشود تا استحکام بیشتری به محصول بدهد و همچنین امکان قالب گیری آن را به اشکال مختلف فراهم کند. اقلام متداول ساخته شده از فایبرگلاس شامل استخرها و وان‌ها، تولید لوله فایبرگلاس، درب ها، تخته های موج سواری، تجهیزات ورزشی، بدنه قایق و مجموعه وسیعی از قطعات بیرونی خودرو است. فایبرگلاس با داشتن ماهیتی سبک و در عین حال بادوام، برای کاربردهای ظریف‌تر مانند تخته‌های مدار نیز ایده‌آل است.

فایبرگلاس را می توان به صورت حصیر یا ورق به صورت انبوه تولید کرد. به عنوان مثال، برای اقلامی مانند زونا، ورق عظیمی از ترکیب فایبرگلاس و رزین ساخته می شود و سپس توسط ماشین برش داده می شود. فایبرگلاس همچنین دارای کاربردهای سفارشی متعددی است که با توجه به هدف خاص مشتری طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، مخازن مختلف دفنی و یغر دفنی، سپرها و گلگیرهای خودرو گاهی باید به صورت سفارشی ساخته شوند، یا برای جایگزینی قطعات آسیب دیده در خودروهای دست دوم یا خودروی نو از قالب‌های مورد نظر شرکت تولید کننده برای تولید محصول فایبرگلاس استفاده می‌شود. برای مثال در کارهای لوله کشی سفارش مشتریان برای لوله فایبرگلاس یا همان لوله جی آر پی می‌تواند در سایزهای مختلف باشد که با توجه به درخواست آن‌ها لوله کامپوزیت متناسب تولید می‌شود.

اولین قدم در ساخت مخزن، سپر یا گلگیر فایبرگلاس سفارشی، ایجاد فرمی به شکل دلخواه از فوم یا مواد دیگر است. وقتی فرم کامل شد، با یک لایه رزین فایبرگلاس پوشانده می شود. هنگامی که فایبرگلاس سخت شد، متعاقباً با سایر مواد مقاوم سازی می شود یا با لایه های اضافی فایبرگلاس یا با افزودن ساختاری از داخل اقدام به تقویت آن می‌کنند.

تولید کننده لوله فایبرگلاس

فیبرکربن و پلاستیک تقویت شده با شیشه در مقایسه با فایبرگلاس

لازم به ذکر است که با وجود مشابهت هر دو، فایبرگلاس فیبر کربن نیست و پلاستیک تقویت شده با شیشه نیز با آن تفاوت دارد. فیبر کربن از رشته های کربن ساخته شده است. اگرچه فیبر کربن بسیار قوی و بادوام است، اما نمی‌توان آن را بمانند رشته‌های فایبرگلاس در رشته‌ساز  فایبرگلاس اکسترود کرد، زیرا می‌شکند. این یکی از دلایل متعددی است که فایبرگلاس در حالی که آنقدر قوی نیست، ارزان تر از فیبر کربن تولید می‌شود. بنابراین اگر بخواهیم به جای لوله فایبرگلاس، لوله فیبرکربن تولید کنیم، قطعا هزینه‌ها چندین برابر لوله جی آر پی (لوله فایبرگلاس) خواهد بود.

همچنین پلاستیک تقویت شده به کمک شیشه راهکاری است که درست تر به نظر می‌رسد: پلاستیک به کمک فایبرگلاس استحکام بیشتری به دست می‌آورد.  شباهت های فایبرگلاس با فیبرکربن نیز بسیار است اما یک ویژگی مشترک آنها بارزتر است و آن ویژگی بکارگیری از رشته های شیشه‌ای در ساخت هر دو می‌باشد. عمر و مقاومت‌ پلاستیک تقویت شده با شیشه بیشتر از پلاستیک معمولی است، بنابراین در حوزه استحکام و دوام به خوبی عمل می‌کند اما در مقایسه با فایبرگلاس متوجه می‌شویم که این ماده ینی فیبرکربن به خوبی فایبرگلاس پاسخگوی نیازها نمی‌باشد و این نیز دلیلی محکم تر برای استفاده از فایبرگلاس در تولید لوله جی آر پی می‌باشد.

بازیافت فایبرگلاس

اگر پیشرفت زیادی در بازیافت اقلام فایبرگلاس پس از تولید آنها صورت نگرفته بود، برخی از نوآوری های جدید در فناوری بازیافت و استفاده از محصولات فایبرگلاس بازیافتی با این سرعت پیشرفت نمی‌کرد. یکی از برترین مواد بازیافتی فایبرگلاس، بازیافت پره های قدیمی توربین بادی است که از آنها میتوان به سادگی لوله فایبرگلاس یا همان لوله کامپوزیت تولید کرد.

با توجه به تحقیقات به عمل آمده در حالی که جایگزینی تیغه های موجود با تیغه های پیشرفته تر از نظر فنی می تواند عملکرد توربین بادی را تا 25 درصد افزایش دهد، این فرآیند باعث ایجاد ضایعات اجتناب ناپذیر نیز می‌گردد. خرد کردن یک تیغه حدود 15000 پوند ضایعات فایبرگلاس تولید می کند و این فرآیند گرد و غبار خطرناکی را نیز ایجاد می‌کند. همچنین با توجه به طول بسیار زیاد آنها، ارسال آنها به محل دفن زباله تقریبا غیرممکن است.

علاوه بر تولید لوله کامپوزیت، مقدار زیادی از مخازن فایبرگلاس در حال حاضر از شیشه بازیافتی تولید می شود. بر اساس خبرنامه انجمن ملی زباله و بازیافت، بازیافت‌کنندگان، شیشه شکسته را به منبعی با دوام به نام cullet (شیشه‌ای که خرد و تمیز شده) تبدیل می‌کنند که به نوبه خود به تولیدکنندگان عایق‌های فایبرگلاس فروخته می‌شود. گزارش‌ها حاکی از این است که هر ساله بیش از یک میلیارد پوند شیشه شکسته برای کاربردهای فایبرگلاس مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده می‌شود. در همین حال، شرکت مهتاب گستر بیان کرده است که 70 درصد از بدنه های کولینگ تاور آنها اکنون با استفاده از شیشه بازیافتی تولید می شود.

معرفی لوله فایبر گلاس یا لوله جی آر پی

لوله فایبرگلاس چیست؟

لوله فایبرگلاس پس از سال‌ها خدمت به صنایع مرتبط با خوردگی همچون ساخت مخازن ذخیره اسید به تدریج وارد بازار ساخت و ساز شده است و زمان آن شده که مطلب قدرتمندی در مورد لوله‌های جی آر پی یا همان لوله کامپوزیت خدمت شما مشتریان عزیز ارائه کنیم.

شرکت ناب زیست پس از درخواست بسیار بالای افراد جهت خرید لوله فایبرگلاس تصمیم گرفت این محصول را در سبد تولید و فروش خود قرار بدهد و از آنجایی که محصولات این شرکت بسیار قابل اعتماد بوده و قیمت بسیار عالی دارند در نتیجه لوله فایبرگلاس نیز شامل این ویژگی‌ها خواهد بود.

اکثر کارخانه‌ها با سازندگان و مهندسان برای طراحی سفارشی تمام تجهیزات با واحد فنی ما در ارتباط هستند تا بدون هیچ کم و کاستی به فعالیت خود ادامه دهد. در این راستا، هزینه و تلاش قابل توجهی برای طراحی سفارشی لوله فایبرگلاس یا سیستم لوله جی آر پی در سایزهای متنوع انجام گرفته است. این لوله ها کاربردهای زیادی دارند که در آنها یک محصول استاندارد همه الزامات را برآورده می کند.

لوله جی آر پی یک لوله فایبرگلاس تولیدی استاندارد با مقاومت در برابر خوردگی قابل سفارش است. برای تعیین و انتخاب ساده، این لوله ها برای نصب سیستم با لوله کشی جدید یا جایگزین برای لوله های موجود ایده آل است. لوله کامپوزیت بسیاری از نیازها و الزامات عدم خوردگی و مقاومت در برابر اسیدها را در محل کارخانه یا تأسیسات شما برآورده می کند.

 

به دلیل طول عمر بالای لوله فایبرگلاس، شرکت ناب زیست قابلیت سفارشی سازی لوله‌ها ( رنگ، سایز و اتصالات ) را نیز برای مشتریان خود فراهم کرده است. محلول های لوله فایبرگلاس سفارشی در مواجه با شرایط خوردگی یا سایش ضخیم، مقاومت و عملکرد بهتری دارند زیرا مبحث مقاومت در برابر سایش به صورت مستقیم به جنس رزین استفاده شده در لوله بستگی دارد. همچنین، ورقه‌های ساختاری سنگین‌تر و تقویت‌کننده‌های شیشه‌ای ویژه برای برآورده نمودن استانداردهای لازم در شرایط خاصِ نصب و دمای ‌بالا بکار گرفته می‌شوند، اما توجه داشته باشید که کارشناسان ما علاوه بر مشاوره خرید رایگان، در زمینه نصب و اجرا نیز شما را راهنمایی خواهند کرد.

از آنجایی که ناب زیست را صنایعی که از ما خرید می‌کنند به خوبی می شناسند، می‌دانند که محصولات به گونه ای طراحی شده‌اند که سخت ترین و تخصصی ترین شرایط را در هر سایت اجرایی برآورده کنند. در لوله‌های استاندارد، لوله‌های سفارشی و لوله فایبرگلاس مورد استفاده در سیستمهای خاص که خورندگی آن‌ها بیشتر است، تیمفنی ناب زیست راه حل‌های جلوگیری از خوردگی طولانی مدت و طول عمر بالا برای محصولات تولیدی را ارائه می دهد. ما این را «تولید مبتنی بر عملکرد» می نامیم یعنی محصولی تولید کرده ایم که دقیقا مطابق شرایط کارکرد لوله ها می باشد.

مزایای لوله فایبرگلاس

مزایای لوله فایبرگلاس

چند ویژگی لوله جی آر پی (لوله کامپوزیت) که این محصول را به محبوبیت بالایی رسانده است، در ادامه معرفی شده‌اند که با یک حساب سرانگشتی می‌توان دقیقا به ویژگی‌های نوشته شده کاملا پی برد زیرا که این ویژگی‌ها در مورد لوله فایبرگلاس به طور خلاصه نوشته شده و به بند بند آن اشاره نشده است.

 • صرفه جویی در هزینه
 • تولید سریعتر و تحویل سریعتر
 • بکارگیری سریع و آسان لوله فایبرگلاس
 • مقاومت در برابر خوردگی

لوله فایبرگلاس از پلاستیک تقویت شده با فایبرگلاس به گونه ای طراحی و تولید شده است که "کاربر پسند" باشد. رزین، تقویت شیشه مواد و ساختار کامپوزیت برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی برای همه لوله‌ها کاربرد دارند.

از کاربردهای شیمیایی که لوله فایبرگلاس برای آنها مناسب و پاسخگو در نظر گرفته می شود عبارتند از:

 1. لوله فایبرگلاس در هر جایی که قرار است سیالی خورنده از جایی به جای دیگر منتقل شود بهترین گزینه است.
 2. لوله GRP در هر جایی که سیالی با دمای پایدار فراتر از 68 درجه سانتیگراد که لوله های پلی اتیلن تاب تحمل آنرا ندارند مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. لوله های کامپوزیتی تاب تحمل فشار تا 32 بار را دارند، بر عکس لوله های جی آر پی که حداکثر 32 بار را تحمل می نمایند.
 4. در سایزهای بزرگ، لوله پلی اتیلن اولا قابل ساخت نیست و در وحله بعدی تحمل بار ترافیک و یا بیشتر از 13 متر خاک را ندارند. لذا در این شرایط اجبارا باید به سراغ لوله جی آر پی رفت.

مهمترین تولیدات شرکت ناب زیست در این حوزه عبارتند:

 1. لوله فایبرگلاس بدون فشار DN 300 - 3000 جهت استفاده در فاضلاب خانگی و صنعتی، سیستم های زهکشی، خروجی های چاه عمیق
 2. لوله تحت فشار تا ۳۲ بار شبکه آب رسانی، شبکه تولید برق توسط آب، احیای زمین‌های خشک با لوله کشی طویل، لوله میکروتونلینگ، لوله‌ای ایده آل برای محیط های شهری، جاده ها، باند فرودگاه ها، راه آهن
 3. لوله تقویت شده با روکش پلی اورتان برای انتقال مایعات حاوی مواد ساینده و خورنده
 4. مخازن: مخازن با هدف ذخیره انواع مایعات و مواد حجیم طراحی شده اند ک در مجاورت با مواد خورنده تحت تاثیر قرار نگیرند و بتوانند در شرایط خاص به فعالیت خود ادامه دهند.
 5. بکارگیری در چاه، ایستگاه های پمپاژ، (SPS) تصفیه خانه (VOC) و منهول ها

مقاومت در برابر آب و هوا

لوله فایبرگلاس از یک پوشش بیرونی با تزریق رزین تراکم بالا تولید می‌شود که حاوی تثبیت کننده اشعه ماوراء بنفش برای عمر طولانی مدت می باشد. مقاومت در برابر نور خورشید و سایر عوامل هوازدگی با یکدیگر تفاوت داشته و نیاز به بررسی جداگانه دارند که این موضوع را با سوال زیر شروع می‌کنیم:

آیا لوله فایبرگلاس (لوله کامپوزیت) باید پس از سالها قرار گرفتن در معرض هوا، تعویض گردد؟

باید به شرایط محیط بکارگیری لوله دقت کرد به خصوص در محیط های سخت، می توان نمای بیرونی را سمباده زد و با رزین روکش کرد یا رنگ کرد.

رنگ لوله فایبرگلاس

پوشش های ژل مانند بیرونی که بعنوان رنگدانه روی لوله کامپوزیت استفاده می‌شوند به منظور استفاده از شفافیت طبیعی فایبرگلاس است. در بازرسی بصری لوله، چه جدید و چه پس از سالها استفاده، لمینت کاری آن قابل اعتمادتر است. علاوه بر این، گاهاً محتویات مایع مورد استفاده در خط تولید لوله قابل مشاهده است که بعضاً یک مزیت کنترل فرآیند به شمار می‌آید. همچنین زمانی که کد رنگ خاصی مورد نیاز است، شرکت می‌تواند با هزینه اضافه و با زمان تحویل کمی طولانی تر ارائه شود.

دوام لوله جی آر پی

یکی دیگر از مزایای لوله‌های جی آر پی دوام بالای این لوله های می باشد. خواص کششی بالای رزین های به کار رفته در لوله فایبرگلاس باعث ایجاد ویژگی برتر می‌شود و چقرمگی را در آن افزایش دهد. چقرمگی لوله به معنی آن است که لوله را قادر می سازد در برابر ترک خوردگی در هنگام قرار گرفتن در معرض بارهای طراحی سنگین مقاوم کند. این چقرمگی علاوه بر مقاومت در برابر پوسیدگی بالا، یک فاکتور ایمنی در برابر آسیب ضربه (در حین تولید، جابجایی و نصب) ایجاد می کند.

طبقه بندی لوله کامپوزیت بر اساس زمینه کاربردی

انواع لوله فایبرگلاس

همچنین می‌توانیم برای لوله جی آر پی یک طبقه بندی نیز داشته باشیم:

 • لوله حمل و نقل مواد شیمیایی
 • لوله فرآیندهای مختلف تولید (فرایند شیمیایی، فرآیند ساخت کاغذ، فرآیند تصفیه آب آلوده، فرآیند تصفیه آب دریا، فرآیند تولید غذا و نوشیدنی، و فرآیند تولید دارو)
 • لوله فشار برای نیروگاه برق آبی کوچک بصورت دفنی
 • لوله جمع آوری و انتقال آب آلوده
 • آب نوشیدنی بعنوان خط اصلی انتقال
 • لوله تزریق در میدان نفت و لوله انتقال نفت

کاربرد رزین در تولید لوله فایبرگلاس

لوله فایبرگلاس با رزین درجه یک که به عنوان رزین استاندارد یاد میشود تولید می‌گردد. سایر مدل‌های رزینِ مشخص شده توسط مشتری نیز در دسترس هستند، اما زمان تحویل معمولا طولانی تر از محصول پیشنهادی شرکت خواهد بود. رزین های درجه یک در برابر خوردگی چه در دمای اتاق و چه در دمای بالا مقاوم هستند، این رزین ها در برابر طیف وسیعی از اسیدها، قلیاها، سفید کننده‌ها و حلال‌ها نیز مقاومت نشان می‌دهند و آن ها را به انتخاب اول در بسیاری از کاربردهای صنایع شیمیایی تبدیل می کند. این رزین‌ها، هنگامی که به درستی فرموله و پخت شوند، مطابق با مقررات سازمان غذا و دارو بوده و مواد پوشش دهنده نیز اطمینان کافی را در ترکیب با این رزین‌ها ایجاد می‌کند.

توجه داشته باشید که برای استفاده مکرر در تماس با غذا باید اطلاعات مقاومت شیمیایی خاص را به کارشناسان اعلام کرد که  می‌توان با اطمینان کامل از این لوله‌ها در محل مورد نظر استفاده کرد. همچنین می‌توانید با کارشناسان مربوطه شرکت ناب زیست در ارتباط باشید تا آنها بهترین مورد مناسب با محیط کاری شما بهترین نوع لوله فایبرگلاس را ارائه دهند.

استفاده از مواد تقویت کننده در تولید لوله جی آر پی (لوله فایبرگلاس)

یک لایه شیشه ای روی تمامی سطوح که در معرض مخرب‌های خورنده قرار دارند استفاده می‌شود. فایبرگلاس مورد استفاده در تمام لایه های بعدی لمینت دارای مقاومت الکتریکی عالی، استحکام کششی بالا، حرارتی متوسط نیز هستند. رسانایی و غیر قابل احتراق بودن آنها نیز از مزایای مثبت آنان بشمار می‌اید. انواع اصلی مواد فایبرگلاس مورد استفاده؛ حصیر، رووینگ بافته شده و پیوسته می‌باشند. بعلاوه اینکه رشته‌ها به دلیل خواص فیزیکی، ویژگی های ساخت و مقاومت شیمیایی آنها در خط تولید با دقت بالا انتخاب می شوند. گر بخواهیم کمی دقیق‌تر به موضوع نگاه کنیم، همین ورقه ورقه بودن لوله فایبرگلاس ویژگی‌‎های خاصی به آن افزوده است.

سد خوردگی در لوله فایبرگلاس چیست؟

اگر به دنبال خرید لوله جی آر پی با افراد متعددی تماس گرفته باشید، ممکن است کلمه "سد خوردگی" به گوشتان خورده باشد. سد خوردگی لوله فایبرگلاس به طور اسمی 100 میل ضخامت دارد و از 70 تا 80 درصد رزین تشکیل شده است. این لمینت ساخته شده از رزین توسط یک لایه پوششی شیشه ای و به دنبال آن دو لایه الیاف به طور تصادفی تقویت می شود.

خط تولید لوله فایبرگلاس

لوله فایبرگلاس توسط فرآیندی بمانند سیم پیچی رشته ای با استفاده از رشته‌های پیوسته فایبرگلاس در یک لوله تولید می شود. الگوی مارپیچ در زاویه‌ای با اندازه 55 درجه برای ایجاد محصول نهایی ترکیبی بهینه از ویژگی های حلقه و محوری برای اکثر برنامه های تولید لوله معمولی استفاده می‌شود. محصول نهایی به دلیل کیفیت مواد اولیه بالا و همچنین دقت دستگاه‌های تولیدی به قدری بالا می‌باشد که تمام مصرف کنندگان و مشتریان تنها با یک خرید بار خرید مشتری دائمی ما می‌شود.

ویژگی های استحکام ورقه به ورقه یک پشتیبان ساختاری با محافظ برتر از سد خوردگی غنی از رزین ارائه می‌دهد که اغلب توجه خط تولید لوله فایبرگلاس باید به این موضوع باشد تا بتوان لوله‌ها را با عمر طولانی‌تر از عمر مفید به بازار ارائه کرد.

اتصالات لوله فایبرگلاس

اتصالات فایبرگلاس

اتصالات لوله کامپوزیت با استفاده از همان ویژگی ورقه ورقه ای بسیار کارآمد می‌باشند که شامل لایه های متناوب از رشته فیبر شیشه ای و رووینگ شیشه‌ای بافته شده در دو جهت هستند. محتوای شیشه‌ای که کمی پیش‌تر گفته شد در انتهای مرحله لمینیت کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای اتصالات لوله جی آر پی با ضخامت دیواره از قبل تعیین شده این چیدمان دستی را مجاز می‌سازد تا با مقاومت بالایی به کار خود ادامه دهد.

قیمت لوله فایبرگلاس

قیمت لوله فایبرگلاس کمی بالاتر در مقایسه با لوله‌های فیبرکربنی مقایسه شد و گفتیم که قیمت آن‌ها بسیار بالاتر از قیمت لوله کامپوزیت است. اکنون اگر بخواهیم در مورد قیمت لوله فایبرگلاس کمی بحث را پیش‌تر ببریم باید به چند نکته دقت داشته باشیم.

برای مثال چند پارامتر مهم قیمت لوله جی آر پی را تحت تاثیر قرار می‌دهند که شامل عبارات زیر است:

 • سازنده لوله فایبرگلاس کدام شرکت است؟
 • آیا محصولات این شرکت در تمامی زمینه‌ها کیفیت مطلوب را دارا است؟
 • اصلی‌ترین سوال نیز این است که آیا مصرف کننده‌گان محصولات این شرکت از عملکرد محصولات راضی هستند؟
 • سوال از کارشناس مربوطه در حین دریافت لیست قیمت لوله فایبرگلاس

البته این‌ها چند نکته پیش پا افتاده برای موضوع قیمت لوله فایبرگلاس هستند و مواردی که تعیین کننده قیمت لوله کامپوزیت را تشکیل می‌دهند بسیار گسترده است. بدون شک قیمت لوله فایبر گلاس می‌تواند به سادگی عواملی را برای خریدار نیز مشخص کند. زیراکه مواد اولیه ساخته شده در آن دارای کیفیت های متفاوت بوده و بیشترین تقاضای لوله کامپوزیت به دلیل عمر بالای آن است. در ادامه به برخی از ویژگی های این محصول اشاره کرده ایم که اصلی ترین تفاوت قیمت لوله فایبرگلاس شرکت های مختلف را به وجود آورده است:

 1. عملکرد مکانیک فیزیکی خوب
 2. مقاوم بودن در برابر فرسایش شیمیایی و عمر طولانی تر
 3. ویژگی های هیدرولیک
 4. هزینه نصب و نگهداری کمتر
 5. طراحی انعطاف پذیر و اصلاحات کوتاه مدت

کلام نهایی

تمام این گفته‌ها در مورد لوله فایبرگلاس تنها بخش آشنایی با این محصول می‌باشد و برای کسانی که بخواهند لوله کامپوزیت سفارش دهند، بی شک باید برای گرفتن اطلاعات لازم با کارشناسان شرکت ناب زیست تماس بگیرند تا بتوانند به سوالات فنی خود پاسخ بیابند و در کنار آن سفارش خود را نیز پس از مشاوره رایگان در این شرکت ثبت نمایید.

در انتها پیشنهاد می نمائیم صفحه مربوط به مخزن کامپوزیت را مطالعه کنید. شاید مطالبی که در مورد کامپوزیت به دنبال آنها بودید را در صفحه مخازن فایبرگلاس بیاید.

2022:03:13
نوسازی
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70