دستگاه تغلیظ کننده

دستگاه تغلیظ کننده

تغلیظ کننده دستگاهی است که در مدل های گوناگون ساخته شده و بیشتر در کارخانه های تولید مواد غذایی مانند کارخانه  های آبمیوه گیری ، تولید رب گوجه فرنگی ، تولید خمیر کاغذ و ... استفاده می شود. اساس کار تغلیظ کننده این است که جهت افزایش ماندگاری مواد غذایی و جلوگیری از سوختن مواد غذایی که نیاز به پخت و حرارت دیدن دارند ، از فشار خلاء استفاده کرده و مواد را در پایین تر از نقطه جوششان ، به جوش آورده و می پزند.

از تغلیظ کننده جهت افزایش غلظت مواد مورد نظر بدون جوشاندن مواد و پایین آوردن نقطه ذوب و تبخیر آنها استفاده می شود. از تغلیظ سازی در تولید محصولات خشک نیز استفاده می شود. استفاده از تغلیظ کننده نسبت به روش های خشک کردن و دیگر روش ها از لحاظ اقتصادی نیز برای صاحبان صنایع به صرفه تر می باشد .

 دستگاه تغلیظ کننده

تغلیظ کننده ها معمولاً دارای لوله های عمودی می باشند که مایع درون لوله ها جریان پیدا می کند. روند کار دستگاه به این صورت می باشد که گازها ، مایع تغلیظ شده و سایر گازها به سمت پایین لوله ها حرکت می کنند و هر چه لوله ها طولانی تر باشند فرایند تغلیظ بهتر و سریعتر انجام خواهد شد. در مدل های دیگر تغلیط کننده و افزایش کارایی آن در کنار دستگاه یک عدد پمپ سانتریفیوژ نیز جهت انتقال مجدد مایع به لوله ها لا مبدل حرارت استفاده می شود. این مبدل حرارت جهت حرارت دادن غیر مستقیم به مایع درون لوله ها استفاده می شود که در تولید رب گوجه فرنگی از این روش استفاده می شود.

انواع تغلیظ کننده

تغلیظ کننده در مدل های بسیار متنوعی ساخته می شود. ولی می توان آن را در دو دسته طبقه بندی کرد:

تغلیظ کننده کانتینیوس (Continuous)

تغلیظ کننده بچ (batch)

تغلیظ کننده کانتینیوس بیشتر در صنایع بزرگ و کارخانه های بزرگ رب گوجه فرنگی و آبمیوه ها استفاده می شود. در صنایع گوناگون از قبیل صنایع دارویی و شیمیایی نیز از کانتینیوس جهت بالا بردن غلظت سیالات استفاده می شود.

تغلیظ کننده بچ نیز جهت تغلیظ از فشار خلاء و پایین آوردن نقطه ذوب استفاده می کند. با این تفاوت که تکنولوژی ساخت آن با کانینیوس متفاوت تر می باشد. از تغلیظ کننده بچ در کارخانه های کوچک تولید مربا ، شیره و رب گوجه فرنگی جهت حرارت دادن غیر مستقیم به مواد هنگام پخت استفاده می شود. جهت بالا رفتن کیفیت مواد تولید شده هنگام حرارت دادن و پخت دستگاه همزن هایی قرار داده شده است که همزمان با حرارت دادن مواد این همزن ها شروع به کار کرده و باعث می شود از سوختن مواد جلوگیری شود و دما نیز به صورت یکنواخت به تمامی قسمت های مواد داخل تعلیظ کننده برسد.

کاربردهای تغلیظ کننده کانتینیوس

تغلیظ کننده در صنایع گوناگون جهت اهداف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. برای کاستن حجم مواد ، افزایش ماندگاری مواد غذایی ، افزایش کیفیت و کاستن هزینه ها از تغلیط کننده در صنایع استفاده می شود. در ادامه چندین مورد از کاربردهای تغلیظ کننده را بیان می کنیم.

استفاده از تغلیظ کننده در تولید رب گوجه فرنگی و آبمیوه

زمانی که میوه ها و گوجه ها جهت ارسال به کارخانه از باغ ها و زمین های کشاورزی برداشت می شوند ، یکی از مشکلات اصلی کارخانه داران این است که در فصل انبوه برداشت امکان تولید یک باره حجم انبوهی از آبمیوه و همچنین پخت رب گوجه فرنگی در فصل برداشت نمی باشد. از طرفی نگهداری هزاران تن میوه و گوجه برای صاحبان این صنایع به صرفه نبوده و هزینه های بسیاری دارد. برای حل این مشکل ابتدا آب محصولات مورد نظر در کارخانه ها گرفته می شود و سپس با استفاده از تغلیظ کننده آب های گرفته شده از میوه ها و گوجه ها تغلیظ می شوند. نگهداری از آب میوه ها و آب گوجه های تغلیظ شده تا رفتن به خط تولید و تولید رب و آبمیوه نهایی بسیار راحتتر و به صرفه تر از نگهداری خود گوجه و میوه می باشد.

زیرا با استفاده از تغلیظ کننده هم حجم مواد مایع بسیار کاهش می یابد و نیز با توجه به اینکه مایعات بستری مناسب جهت رشد قارچ و باکتری می باشد ، با تغلیظ کننده کیفیت ماندگاری و نگهداری آب میوه ها و ... بسیار افزایش یافته و از تغییر رنگ و بوی آنها جلوگیری می شود. و می توان در تمامی فصل های سال به راحتی به تولید مواد مورد نظر پرداخت.

تغلیظ کننده در تولید شیر خشک

استفاده همزمان از تغلیظ کننده و اسپری خشک نیز در صنایع باعث تولید محصولات مفید و پرکاربرد می شود. که به مهمترین آنها می توان به شیر خشک و پودر آبمیوه ها اشاره کرد. زمان تولید شیر خشک ابتدا شیر عادی به کارخانه منتقل می شود و پس از بررسی کیفیت آن ، با استفاده از دستگاه تغلیظ کننده حجم آن به یک سوم کاهش پیدا می کند. استفاده از تغلیظ کننده دلایل زیادی در صنعت تواید شیر خشک دارد.

دلیل اصلی آن این است که تغلیظ کننده برای کاهش حجم شیر و افزایش غلظت آن با استفاده از فشار خلاء نقطه جوش شیر را به ۱۳۵ درجه کاهش داده و در این دما شیر را تغلیظ می کند. داغ نشدن شیر هنگام فرایند تغلیظ سازی باعث از بین رفتن بسیاری از میکروب های شیر شده و ماندگاری آن را بسیار افزایش می دهد . تغلیظ کننده کیفیت شیر را نیز افزایش داده و از تغییر رنگ و مزه شیر از لحظه ورود به خط تولید تا تبدیل شدن به شیر خشک و رسیدن دست مشتری جلوگیری می کند. شیر تغلیظ شده پس از گذشتن از این مرحله با استفاده از اسپری خشک در عرض چند ثانیه ۹۵ درصد آب از شیر گرفته شده و آماده بسته بنده و ارسال به بازار می شود.

تغلیظ کننده در تولید پودر آبمیوه

فرایند تولید پودر آبمیوه نیز تا حدودی شبیه به تولید شیر خشک می باشد. به این صورت که ابتدا آب میوه ها گرفته شده و سپس با استفاده از تغلیظ کننده کاهش حجم داده شده و غلظت آن افزایش پیدا می کند و نیز در این مرحله میکروب های موجود در آب میوه ها نیز جهت افزایش ماندگاری از بین می روند. سپس با استفاده از خشک کن های صنعتی آبمیوه ها در دمای خاص و با استفاده از تجهیزات خاصی به پودر آبمیوه تبدیل می شود که از محصولات مهم صنایع مواد غذایی می باشد.

تغلیظ کننده در تولید کاغذ

امروزه به دلیل جلوگیری از قطع درختان جهت تولید کاغذ از روش های نوین و معمولاً بازیافتی جهت تولید کاغذ استفاده می شود. استفاده از کاه به جای چوب نیز بسیار مورد توجه صنایع تولید کاغذ قرار گرفته است. ابتدا کاه بسته بندی شده  با استفاده از نوار نقاله وارد دستگاه خرد کن شده و بسیار ریز می شود ، سپس آن را در آب حل می کنند و یک مایع از آن به دست می آید. پس از این مرحله با استفاده از تغلیظ کننده غلظت محلول افزایش پیدا می کند. رشد میکروب در خمیر کاغذ بسیار رایج بوده و پاکسازی  نگهداری از آن پرهزینه می باشد . تغلیظ کننده جهت نگهداری بیشتر خمیر کاغذ نیز استفاده می شود. زیرا تغلیظ کننده هنگام کار کردن از فشار خلاء استفاده کرده و میکروب های موجود در سیالات را از بین برده و از رشد و تکثیر آنها جلوگیری می کند.

چندین مورد از کاربرد های اصلی تغلیظ کننده را بیان کردیم . تغلیظ کننده در صنایع داروسازی و شیمیایی نیز بسیار کاربرد داشته و از آن جهت افزایش غلظت مایعات و کاهش هزینه های نگهداری و افزایش ماندگاری مواد استفاده می شود. در تولید پودر دارو و نیز داروهای پودری نیز از تغلیظ کننده استفاده می شود‌.

ما پیشنهاد می نمائیم از سایر محصولات ناب زیست بزرگترین هلدینگ صنعتی ایران بازدید فرمائید.

 

2021:01:09
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57