نوار نقاله - قیمت نوار نقاله آجدار

نوار نقاله - قیمت نوار نقاله آجدار


نوار نقاله با نام های مختلفی ازجمله تسمه های صنعتی و کانوایر (Conveyor) نیز شناخته شده اند. این تسمه های صنعتی، جهت حمل مواد و قطعات طراحی در خطوط تولید استفاده می شوند. اولین کانوایر توسط هنری فورد در کارخانه ماشین سازی او جهت بالا بردن راندمان خط تولید مورد استفاده قرار گرفت. از نوار نقاله جهت حمل قطعات خودرو در داخل سالن استفاده می شد.
نوار نقاله به صورت کلی از دو یا چند قرقره خاص و یک نوار طولانی تشکیل شده است. این نوار روی قرقره ها قرار گرفته و به وسیله گیربکس چرخانده می شوند. مواد و اجسامی که قرار است به وسیله کانوایر حمل شود، روی صفحه قرار گرفته و به نقطه مورد نظر حمل می شود.

نوار نقاله

کانوایرها در مدل های بسیار متنوعی ساخته می شوند. هر مرکز صنعتی با توجه به موادی که تولید می کند و نیز ساختمان مکان نیاز به نوع خاصی از تسمه دارد. این تسمه ها هم در داخل ایران و هم در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان تولید می شود. با توجه به نیازهای مختلف تولیدی ها ممکن است بعضی از تسمه های داخلی نیاز صنعتگران را برآورده نکند. در این صورت می توان از نوع وارداتی این تسمه ها استفاده کرد. در زیر انواع رایج کانوایرها را بیان کرده و به توضیح مختصر هر کدام می پردازیم.

نوار نقاله آجدار

این نوع نوار نقاله با نام کانوایر پره دار نیز شناخته می شود. در این مدل روی نوار دیواره های کوتاه عمودی قرار گرفته اند. این دیواره ها به عنوان مانع عمل می کنند و زمانی که در خطوط تولید نیاز به حمل بار در شیب می باشد، وسایلی که روی نوار قرار می گیرند، به این آج ها گیر کرده و از سقوط و سر خوردن وسایل از روی کانوایر جلوگیری می شود.
از این نوع نوار جهت حمل اجسام ریز قبل از بسته بندی مانند، چای، قند، سیمان، تخمه و ... استفاده می کنند و براحتی این مواد ریز را در ارتفاعات گوناگون جابجا می کنند. کانوایر پره دار می تواند تا شیب ۹۰ درجه اجسام را بدون هیچ مشکلی جابجا کند.

نوار نقاله

نوار نقاله بهداشتی

از این نوع کانوایر معمولاً در کارخانه هایی استفاده می شود که رابطه مستقیمی با سلامت انسان ها دارد. از این مدل بیشتر در صنایع داروسازی و غذایی استفاده می شود.

نوار نقاله تسمه تخت

این نوع کانوایر از رایج ترین نوارهای نقاله می باشد که در بیشتر تولیدی ها از آن استفاده می شود. این نوع نوار معمولاً از جنس پلاستیک انتخاب می شود. این کانوایر گزینه خوبی جهت حمل انواع وسایل در داخل یک مرکز می باشد. چون نوار این کانوایر از مواد گوناگونی ساخته می شود، و تولید کنندگان هر کدام هنگام سفارش مدل های گوناگونی درخواست می کنند، این نوع تسمه با تنوع بسیار بالا در بازار تولید می شود. این نوع کانوایر از کاربردی ترین مدل نوار، جهت شستشوی نمونه ها می باشد.

نوار نقاله با بستر غلتکی

در این نوع تسمه بابربری سطح زیرین نوار با غلطتک هایی پر شده است. علت اصلی استفاده از غلتک های زیاد در این مدل، حمل وسایل نسبتاً سنگین توسط این نوار می باشد. در این مدل حتی می توان از دو غلتک استفاده کرد. ولی با فاصله های بیشتر دو سر نوار باید تعداد غلتک ها را افزایش داد. جنس خود نوار در این مدل معمولاً پلاستیکی می باشد. از این مدل می توان برای بسته بندی خطوط تولید اجسام سنگین وزن مانند تواید لوازم خانگی و همچنین در فرودگاه و ایستگاه های راه آهن جهت کنترل محموله از آن استفاده کرد.

نوار نقاله مدولار

این نوع تسمه باربر، شباهت زیادی به کانوایر مسطح دارد، ولی جنس نوار معمولاً از پلاستیک بسیار سخت انتخاب می شود که آسیب دیگی و خراش و ... آن بسیار کمتر بوده و قابل شستشو می باشند. این نوع نوار جهت استفاده در کارخانه های تولید مواد غذایی مناسب است زیرا نوار، هم قابل شستشو بوده و هم قابلیت این را دارد که کالاها از گوشه و کنار کارخانه نیز حرکت کنند. زیرا نوار حالت مدوری دارد. همچنین در این نوع کانوایر نوار بسیار راحت قابلیت جداسازی و تعویض را دارد. عملیات تعویض نوار، جداسازی، تعمیر و در کل باز کردن نوار در بقیه کانوایرها بسیار هزینه بر می باشد.
کارخانه های تولیدی با استفاده از این نوع نوار می توانند خطوط تولیدی خود را در شکل های گوناگون طراحی کنند. زیرا این نوع کانوایر ها منحنی بوده و براحتی قابل استفاده در گوشه کنار کارخانه می باشند و می توان وسایل را روی آن قرار داد و از قسمت های مختلف کارخانه عبور داد. دیگر مدل ها نیز می توانند این قابلیت دور زدن را داشته باشند. ولی، تغییر مدل آنها به مدل منحنی بسیار پر‌هزینه خواهد بود.

نوار نقاله شیب دار

از این نوع نوار جهت حمل بار در ارتفاعات مختلف استفاده می کنند. این نوع تسمه ها همراه نوارهای آجدار جهت حمل وسایل به ارتفاعات بالا و یا پایین تر بسیار مفید می باشند. بمنظور درک بهتر نوار نقاله فیلم زیر را از دست ندهید.

نوار نقاله حمل بار

از این نوع کانوایر جهت حمل وسایل سنگین در مکان های مختلف استفاده می شود. در کارخانه های تولید گچ و سیمان، فرودگاه ها جهت بارهای مسافرین و حمل بارهای پستی از موارد اصلی استفاده از این نوع تسمه می باشد. از این نوع کانوایر جهت حمل بار از کارخانه به کامیون ها نیز استفاده می شود. معمولاً در کنار دستگاه یک عدد نورافکن نیز قرار داده می شود تا محموله تا انتهای مسیر قابل رویت باشد. این مدل معمولاً مجهز به سیستم بارکد خوان و نیز شمارشگر تعداد محصولات نیز می باشد تا باعث افزایش بهره وری شده و بار کاری را کاهش دهد.
این نوع نوار معمولاً قابلیت تنظیم ارتفاع و سرعت حرکت نوار را دارا می باشند و کمترین میزان تلفات محصول را نسبت به نیروی انسانی دارد. کانوایر حمل بار بهترین گزینه جهت بارگیری محصول و توزیع آن و قرار دادن در کامیون ها می باشد. جابجایی این مدل بسیار سریع و آسان می باشد‌.

نوار نقاله منحنی شکل

این نوع نوار جهت حمل وسایل در گوشه کنار کارخانه مفید می باشند و حتی قابلیت چرخش تا ۱۸۰ درجه را نیز دارند. شعاع داخلی و خارجی این نوع تسمه ها معمولاً متفاوت می باشد.

انواع دیگر نوار نقاله

نوار نقاله هایی که بیان کردیم، بیشتر کاربرد عمومی داشته و کاربران زیادی دارد. امروزه با گسترش تولید، انواع خاصی از نوار نقاله ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. مثلاً در معادن زغال سنگ و یا تولید فولاد از کانوایرهای فولادی و مقاوم در برابر دمای بالا و حرارت استفاده می شود. و یا از کانوایر هایی که خاصیت آهنربایی دارند، جهت حمل آهن و یا کارخانه های تولید انواع پیچ و مهره و میخ و ... استفاده می شود. از تسمه های با پهنای کم و باریک نیز در تولیدی های اجسام ریز استفاده می شود.

قیمت نوار نقاله

خرید نوار نقاله

قبل از خرید کانوایر باید، اطلاعات کافی در مورد انواع نوار نقاله کسب کرده و سپس اقدام به خرید کنید. تسمه های باربری بسیار متنوع می باشد. در صورت انتخاب اشتباه مدل، شاید نتوان حتی یک بار هم از آن در خط تولید خود استفاده کرد. زیرا مدل دستگاه بر حسب نوع وسایلی که قرار است حمل شود و نیز فضای تولیدی، متفاوت می باشد. نوارهای نقاله جهت افزایش بهره‌وری تولید شده اند و در صورت استفاده نادرست می توانند باعث کاهش بهره وری شده و هزینه های اضافی به دنبال داشته باشند.

قیمت نوار نقاله

قیمت کانوایر به عوامل گوناگونی بستگی دارد. نوارهای نقاله هم در داخل کشور تولید می شود و هم نوع وارداتی آن نیز وجود دارد. برای برخی نیازهای خاص تولید داخل جوابگو نبوده و از نوع وارداتی تسمه باربری استفاده می شود. نوارهای تولید داخل کشور قیمت مناسب تری دارند.
کانوایرها در مدل های بسیار متنوعی ساخته می شوند و هر مدل رنج قیمتی خاص خود را دارد. از عوامل مهمی که بر قیمت دستگاه تاثیر دارند، طول نوار، جنس نوار، جنس گیربکس و جنس غلتک ها می باشند. هر چه نوار طولانی تر باشد و کیفیت بالاتری داشته باشد، قیمت آن بالاتر می رود.
نوار نقاله های ساخته شده با آلیاژ فولاد و مقاوم در برابر حرارت زیاد نیز هم نایاب بوده و هم قیمت بالاتری دارند. امروزه امکان خرید انواع نوار نقاله از طریق سایت میسر می باشد، ولی از آنجا که کانوایرها بسیار متنوع بوده و برای هر کارخانه و یا تولیدی مدل خاصی از نوار مناسب می باشد، بهتر است قبل از خرید با کارشناسان شرکت ایران پاک تماس حاصل فرمایید. کارشناسان شرکت با ارائه مشاوره مفید بهترین مدل کانوایر مناسب با نیاز شما را معرفی خواهند کرد تا از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری شود.

محصولات مرتبط : ژئوممبران

2020:12:21
  1. احمد نوراللهی گفت:

    تشکر از مجموعه ناب زیست بابت ارسال به موقع نوار نقاله ما .

نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57