انواع پکینگ اسپلش و سطوح پر کن فیلمی + قیمت فیلینگ کولینگ تاور

انواع پکینگ اسپلش و سطوح پر کن فیلمی + قیمت فیلینگ کولینگ تاور

امروزه کاربرد برج خنک کننده (cooling Tower) در بخش صنعتی به منظور خنک سازی ماشین آلات و افزایش کارایی تجهیزات صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است. پکینگ (Tower packing) یا سطوح پرکن (Tower Fill Materials) تقریبا یکی از قطعات بسیار مهم در کولینگ تاور محسوب می گردد. 

چیزی حدود 20 درصد قیمت برج منوط به این سطوح می باشد. گروه صنعتی ناب زیست یکی از تولید کنندگان نامی قطعات برج خنک کننده اعم از پکینگ ، قطره گیر، نازل و .. می باشد که جهت آگاهی از قیمت و مشخصات هر یک از قطعات می توانید به صفحات تخصصی قطعات برج که در بخش محصولات بطور مجزا آورده شده است مراجعه نمایید. در این بخش به بررسی پکینگ برج خنک کننده و انواع آن و طرزکار آن و ... می پردازیم از شما خواهشمندیم چند لحظه ای درنگ نمایید و مطالب کاربردی این محصول را مطالعه نمایید.

پکینگ برج خنک کننده چیست

پکینگ یا همان فیلینگ (Cooling Tower Filling) یکی از عناصر اصلی دستگاه های خنک کاری صنایع جهت خنک کاری آب یا سیال خنک شونده درون برج می باشد. در واقع پکینگ سطوح انتقال حرارت از آب به اتمسفر می باشند. تولید کنندگان با استفاده از فیلینگهای برج قصد دارند تا عملکرد دمایی درون سیستم خنک سازی را به حداکثر برسانند. استفاده از پکینگ موجب افزایش راندمان برج خنک کننده می گردد. این سطوح علاوه بر کولینگ تاورها در اسکرابرها یا همان برجهای اسیدی نیز مورد استفاده می باشند .

در این نوع برجها که بصورت استوانه ای شکل است، سطح چالش بزرگی برای گاز و مایع اسیدی درون اسکرابر مهیا می نماید. در حقیقت پکینگ با افزایش سطح تماس بین آب و هوا فرصت و زمان بسیاری خوبی برای کاهش حرارت سیال و خنک نمودن آن فراهم می کند. فیلینگ متشکل از یک توده مستحکم با گامهای متفاوت از 12 تا 23 و حتی بالاتر می باشد. برای درک بهتر عملکرد و اهمیت پکینگ مدیا شاید بتوان به نقش پوشالهای سلولزی درون کولرها اشاره نمود.

از پکینگ مدیا کولینگ تاور در تصفیه آب، تولید آب داغ، اکسیژن سازی، انجماد، چربی گیرها، دفع، اصلاح، استخراج، فیلترینگهای بیولوژیکی، تصفیه خانه های گازهای گلخانه ای و... نیز می توان استفاده نمود.

پکینگ برج خنک کننده

انواع پکینگ یا فیلینگ کولینگ تاور

پکینگ به سبب تاثیر بسزایی که در زمینه انتقال حرارت سیال و تغلیظ بخار درون دستگاه دارد بر اساس عوامل گوناگونی طراحی و تولید می گردد.

مهمترین مولفه های دسته بندی این صفحات انتقال حرارت عبارتند از :

 • شکل هندسی پکینگها
 • نوع کاربرد پکینگ
 • جنس و متریال مورد استفاده در تولید پکینگ
 • نحوه جریان آب بر روی سطوح پکینگ

انواع پکینگ کولینگ تاور به لحاظ شکل هندسی

بسته به اشکال، پکینگها به دو دسته پکینگ منظم و پکینگ نامرتب تقسیم می گردند. در پکینگ منظم صفحات توری شکل به صورت ساختاری منظم بر روی هم چیده می شوند و این نوع از پکینگها دارای سینی هایی با کارایی بالا می باشند و مورد استفاده در کاربری هایی با افت فشار پایین می باشد.

پکینگ منظم سرامیکی جهت بهبود و افزایش میزان اختلاط شعاع جریان مایع و گاز طراحی می شود. اما تولید کنندگان برج خنک کننده بمنظور افزایش کارایی و ظرفیت خنک سازی از پکینگ نامرتب که تقریبا روشی ارزان به حساب می آید؛ استفاده می نمایند. این نوع از پکینگ ها نیازی به چیده شدن ندارند و بصورت تصادفی درون ستون ریخته می شوند، پکینگ نامرتب دارای مزایای فراوانی از قبیل تقطیر بالا، جذب و بازدهی بالا ، نسبت به وزن دارای قدرت بالا، ضریب انتقال حرارت بسیار ویژه و خاص می باشند.

انواع پکینگ به لحاظ جریان آب و مکانیزم عملکرد

پکینگ برج خنک کننده بر اساس نحوه پاشش اب بر روی آنها به دو دسته زیر تقسیم بندی می گردند:

 1. پکینگ فیلمی یا آبشاری (Film packing)
 2. پکینگ اسپلش (Splash Packing)

پکینگ کولینگ تاور فیلمی

چیدمان این نوع پکینگ مدیا به گونه ای است که آب بصورت لایه نازک آبشاری در لابلای صفحات یا گامهای پکینگ جریان می یابد. این مدل از پکینگ ها غالبا از متریال PVC و PP ساخته می شوند.

پکینگ فیلمی یا ورقه ای از جنس پلی پروپیلن توسط جوش حرارتی ساخته شده اند و از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند و مدل دیگر آن یعنی پکینگ فیلمی پی وی سی بصورت چسبی به هم متصل شده اند که در برابر عوامل شیمیایی، الکلی، اسیدها، روغن ها، مواد بیولوژیک مقاومت بالایی دارد. نکته مهم بازیافتی بودن آن می باشد.

پکینگهای فیلمی در برجهای کانتر فلو و کراس فلو از بازده بالایی برخوردار هستند که در صنایع گوناگونی از جمله شکر، پتروشیمی، پالایشگاه ها ، نیروگاهها و... مورد استفاده می باشد.

پکینگ فیلمی متشکل از ورقه های موج دار مورب هستند با گامهای 12 تا 30که عمده ترین فاصله بین گامها بین 4 اینچ تا 19 میلیمتر می باشد. چنانچه فاصله گامها کمتر از این عدد باشد این صفحات سریعا دچار رسوب گرفتگی و خرابی می گردند و زمان بین تعویض پکینگ ها کاهش می یابد.

از پکینگهای مدیای فیلمی گام 12 تا 21 در برجها استفاده می گردد و از سایز 23 تا 30 اصولا در بخش تصفیه خانه فاضلاب استفاده می گردد . ارتفاع کل پکینگ مدیا فیلمی بین 60 تا 90 سانتی متر می باشد.

پکینگ فیلمی خود به سه دسته تقسیم می گردند:

 • پکینگ فیلمی بلوکی (لانه زنبوری)
 • پکینگ فیلمی شانه تخم مرغی
 • پکینگ فیلمی موشکی

از پکینگ بلوکی یا سلولی در برجهای مکعبی و جریان متقاطع استفاده می شود. پکینگ لانه زنبوری در قالب مستطیل و دایره ای طراحی و تولید می گردند.

پکینگ شانه تخم مرغی اصولا از متریال pvc به ارتفاع 50 سانتی متر با ابعاد 60*30*100 ساخته می شود و در برجهای ابارا یا همان جریان متقاطع مورد استفاده قرار می گیرد و رایج ترین مدل مورد استفاده مشتریان برجها می باشد.

این پکینگ دارای روکش آنتی یو وی بوده و ضد جلبک، خاصیت خود خاموش کن بوده و محدوده تحمل دمایی آن در هنگامی که به مدتی طولانی مورد استفاده می باشد بین 10 تا 55 درجه سانتیگراد و در کارکرد کوتاه مدت 65 درجه سانتیگراد می باشد. اصولا این مدل از پکینگ به دو صورت قطره گیر دار و ساده قابل طراحی است.

مدل قطره گیر دار آن هزینه مرطوب نصب قطره گیر در برج را کاهش می دهد و نصب آن بسیار ساده و آسان است. پکینگ فیلم موشکی یا عمودی که معروف به پکینگ آلمانی می باشد متشکل از کانالهای عمودی ریزش آب می باشند و میزان رسوب پذیری آنها بسیار اندک است. از راندمان ترمودینامیکی بالایی برخوردار هستند.

پکینگ اسپلش (SplashPacking)

این نوع از پکینگ ها با نام پکینگ پاششی نیز در بین مصرف کنندگان شناخته میشود، نحوه عملکرد این نوع پکینگ به این صورت می باشد که با ایجاد اغتشاش درجریان آب خروجی از نازل ها موجب انتقال حرارت بین آب و هوا می شوند، معمولا در کاربری های که دارای آب نسبتا سخت هستند از پکینگ اسپلش بخاطر سطح مقطع کم و حداقل تماس با آب استفاده می شود.

در واقع علت اصلی نامگذاری این نوع از سطوح خنک کننده به نام پکینگ اسپلش به خاطر این می باشد که قطرات آب خارج شده از افشانک های برج خنک کننده پس از برخورد با این نوع از پکینگ به قسمتهای ریزتر تبدیل می شوند. در واقع یک قطر پس از برخورد با پکینگ اسپلش به ریز قطرات تبدیل می شود و بصورت نامنظم در بین سطوح پکینگ پخش میگردد.

همین امر موجب بالا رفتن سطح تبادل حرارت آب و هوا و در نتیجه بالا رفتن راندمان برج می شود، یکی دیگر از مزایای استفاده از این نوع پکینگ کاهش رسوب گذاری در بین سطوح خنک کننده می باشد، که علت اصلی آن تبدیل شدن قطرات پاشیده شده از نازل ها به ریزقطرات می باشد.

پکینگ کولینگ تاور

پکینگ اسپلش خود به انواع مختلفی تقسیم می شود که به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد:

 1. پکینگ نت اسپلش (Net Splash) یا اسپلش بلوکی
 2. پکینگ رندوم اسپلش (Random Splash) یا پال رینگ
 3. گرید اسپلش (Grid Splash) یا اسپلش شبکه ای
 4. توربو اسپلش (Turbo Splash)

پکینگ نت اسپلش

کاری که تمام مدلهای پکینگ انجام میدهند در واقع یکی است ولی چیزی که آنها را از هم متمایز میکنند شکل ظاهری و میزان تاثیر در انتقال حرارت بین آب و هوا می باشد. پکینک نت اسپلش بصورت بلوکی تولید میشود که معمولا از متریال پلی پروپیلن pp می باشند، بلوک های نت اسپلش بشکل مکعب مستطیل در ابعادی به طول 100 سانتیمتر، عرض 30 سانتی متر و ارتفاع 30 سانتی متر تولید میشوند.

بخاطر نوع مواد بکار رفته (پلی پرو پیلن +پلی اتیلن) در ساخت این پکینگ قابلیت اسید شوی و مقاومت بالای شیمیایی از مزایایی آن بشمار میرود. یکی از نکات اصلی که در زمان استفاده از پکینگ نت اسپلش باید مورد توجه قرار داد، سطح ویژه به مراتب کمتر نسبت به پکینگ های نوع فیلمی می باشد، به همین خاطر طراحان و سرویس کاران محترم می بایست در زمان تعویض و انتخاب نوع پکینگ این کاهش سطح ویژه را با افزایش حجم و میزان بیشتری از پکینگ جبران نمایند تا راندمان کولینگ تاور کاهش نیابد.

به شما پیشنهاد میکنیم در زمان تعویض پکینگهای قدیمی و خرید پکینگهای جدید ، حتما به نوع طراحی و نحوه خنک کاری سیستم خنک سازی (مدارباز و مدار بسته) و سطح ویژه مورد نیاز بمنظور خنک کاری توجه نمایید و در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان فروش شرکت ناب زیست تماس حاصل فرمایید تا راهنمایی لازم را دریافت کنید.

میزان سطح ویژه پکینگ های نت اسپلش به تراکم صفحات بکار رفته در زمان تولید بستگی دارد، بر همین اساس سطح ویژه این نوع پکینگ بین 120تا 180 متر مربع در هر متر مکعب می باشد. تحمل دمای بالا، قابلیت اسید شوی، چیدمان راحت بخاطر شکل بلوکی پکینگ، افت فشار کم نسبت به نوع فیلمی و عدم رسوب گیری از مهمترین مزایایی پکینگ نت اسپلش می باشد.

پکینگ رندوم اسپلش

علت نامگذاری این نوع پکینگ، درواقع شکل توزیع آب بصورت کاملا نامنظم و ناهمگون می باشد.این نوع پکینگ برجهای خنک کننده به نام پکینگ استکانی (random splash packing) نیز معروف می باشد. پکینگ های استکانی را بصورت رندوم یا همان درهم داخل محفظه های توری شکل در دستگاه خنک سازی صنایع و تهویه مطبوع قرار میدهند.

آب پاشیده شده بر روی پکینگ های رندم اسپلش در جهات مختلف حرکت می کنند و موجب تبادل حرارت میشوند. این ونوع پکینگ بیشتر در کولینگ تاورهای جریان مخالف و جریان متقاطع استفاده میشوند.

در واقع شکل ظاهری این نوع پکینگ بصورت استوانه و استکان مانند می باشد. ابعاد قابل تولید پکینگ رندوم اسپلش از سایز 2/1 اینچ تا 3 اینچ می باشد، ارتفاع پکینگ استکانی در حدود 2تا 8 سانتی متر می باشد و با توجه به سایز از تعداد پره های مختلفی تشکیل می شوند.

متریال بکار رفته در ساخت این نوع پکینگ معمولا از پلی پروپیلن R220 می باشد و سطح تبادل حرارتی پکینگ استکانی با توجه به سایز و ساختار مابین 110 تا 170 متر مربع در هر مترمکعب می باشد.

قیمت پکینگ برج خنک کننده

پکینگ گرید اسپلش

پکینگ گریداسپلش یا اسپلش شبکه ای از متریال ABS و یا پلی پروپیلن تا ارتفاع 120 سانتی متر در برجهای بزرگ صنعتی از نوع بتنی مورد استفاده قرار می گیرد و متشکل از تعدادی شبکه یا گرید می باشد و از طریق جریان ناهمسو موجب خنک کاری سیال می گردد.

پکینگ شبکه ای بیشتر بمنظور خنک کاری آبهای کثیف و آلوده با TDS بالا از جمله نیروگاه ها و پتروشیمی استفاده می شود. سطح تبادل حرارتی نسبت به مدل آبشاری یک سوم و چیزی حدود 65 تا 75 مترمربع بر مترمکعب می باشد.

از مهمترین مزایای این مدل پکینگ مدیا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. میزان رسوب پذیری اندکی دارد.
 2. فرآیند نصب و تعمیر و تعویض آن بسیار آسان می باشد.
 3. در صورتی که برج بصورت کوتاه مدت فعالیت نمایید تا دمای 120 درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کند.
 4. قابل استفاده در برجهای صنعتی و برجهای کانترفلو
 5. به راحتی اسیدشویی و رسوب زدایی می گردد.

پکینگ توربو اسپلش

دسته چهارم از انواع پکینگ اسپلشها ، توربو اسپلش می باشد که طراحی شبیه به رندم اسپلش دارد و دارای ساختار بلوکی بصورت هشتی دارد و آب از بالا بصورت هشتی به لایه های پایینی جریان می یابد و مقاومت ساختاری بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد. این نوع پکینگ مدیا از سطح ویژه بالایی برخوردار است و گاهی ارتفاع چیدمان آن به 150 سانتی متر هم می رسد.

قیمت پکینگ برج خنک کننده

همانطور که در بالا به آن اشاره شد پکینگ ها بر مبنای ساختار، عملکرد، نوع طراحی و از لحاظ متریال مورد استفاده به انواعی گوناگونی تقسیم شدند. قیمت هریک از این پکینگ ها بسته به شکل و مواد بکار رفته در آن متفاوت است. در عین حال برای اطلاع از قیمت به روز انواع پکینگ بر مبنای مشخصات فنی با کارشناسان گروه صنعتی ناب زیست تماس حاصل فرمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پکینگ مدیای تصفیه خانه با عنوان پکینگ مدیا شناور اینجا کلیک کنید.

2020:11:25
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57