اسپرینکلر ، قیمت اسپرینکلر هد برج خنک کننده

اسپرینکلر ، قیمت اسپرینکلر هد برج خنک کننده

اسپرینکلر هد برجهای خنک کننده (Sprinkler Head Cooling Tower) یا همان آب پخش کن متحرک قطعه ای مهم و مرکزی در کولینگ تاورهای مدار باز بوده که موظف است آب گرم ورودی به کولینگ واتر را تحت فشار معین و با حجم مشخص بصورت مدور بر روی پکینگ مدیا (Packing Cooling tower) اسپری نماید به عبارتی دیگر این نوع آب پخش کن ها در برج خنک کننده مدور یا استوانه (مخروطی) مورد استفاده می باشد و جزء قطعات توزیع آب متحرک محسوب می گردد. هد آب پخش کن یا کلگی در برج های خنک کننده مخروطی با ظرفیت 10 تا 2000 تن تبرید از سایز 2 تا 12 اینچ توسط گروه صنعتی ناب زیست قابل تولید می باشد .

اسپرینکلر برج خنک کننده

سیستم توزیع آب در برج های خنک کننده به دو روش صورت می پذیرد. اول آب پخش کن ثابت که نازلها هستند و کاربردشان درمدل مکعبی بوده و آب پخش کن متحرک که تحت عنوان اسپرینکلر می باشد و در برج های مدور مورد استفاده قرار می گیرند. اسپرینکلرهد (Sprinkler Head) متشکل از ساختاری کاملا ساده می باشد.

قطعات اسپرینکلر هد برج خنک کننده

 1. استاتور یا قسمت ثابت که توسط فلنچ و بصورت رزوه ای به لوله ورودی آب گرم کولینگ تاور متصل می گردد.
 2. روتور یا بخش متحرک که نیز بصورت رزوه ای یا ساده به بدنه اسپرینکلرتوسط چسب عایقی و نوار تفلون متصل می گردد و دارای تعدادی خروجی مابین 4 تا 8 عدد می باشد که به هر خروجی یک لوله از جنس پلیکا یا PVC با تعدادی سوراخ ریز و درشت متصل می گردد. دقت شود که نیمی از این لوله با مته 4 میل سوراخ می گردد و بخش انتهایی با مته 6 میل سوراخ می گردد و انتهای هر لوله به منظور جلوگیری از دریفت قطرات آب به بدنه داخلی برج خنک کننده درپوش می گذارند.
 3. روکش شفت : بخش ثابت و متحرک درون هد آب پخش کن توسط شفت بهم متصل می گردند و در بالای آن روکش شفت قرار دارد .
 4. در سایز 4 اینچ به بالا بخش دیگری به نام بخش روغن کاری و روان کننده نصب می گردد.

جنس اسپرینکلر هد برج خنک کننده مخروطی

اسپرینکلر هد دارای کارردهای متنوعی می باشد از این قطعه می توان در سیستمهای اطفا حریق ، در سیستم آبیاری قطره ای ، برج خنک کننده و ... استفاده نمود، اما مواد اولیه مورد استفاده در ساخت و طراحی آب پخش کن متحرک برج خنک کن بسیار بر روی بازده و طول عمر آن موثر می باشد. این قطعه می تواند از متریال آلومینیوم ، برنج ، چدن ، تفلون ، پلی اتیلن ، ABS و یا pp ساخته شوند اما اسپرینکلر آلومینیومی و بعد برنجی و در مرحله بعد ABS جزو پرکاربرد ترین انواع آن در بازار می باشد. و این انتخاب منوط به خواص ضدرسوب بودن ، ضد زنگ بودن ، تحمل فشار کاری بالا ريا، مقاومت در برابر مواد خورنده ، سبک بود و وزن کمتر و... هریک از این نوع هد آب پخش کن می باشد .

سایز بندی اسپرینکلر کولینگ تاور

هد آب پخش کن بسته به دبی آب و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت آن و فشار استاتیکی و هیدرولیکی از سایز 1و 1/2 اینچ تا 12 اینچ قابل تولید می باشد. که قطر آن از 140 تا 550 میلی متر متغییر است و فشاری بین 2 تا 8 بار را تحمل می کند. قطر لوله های بیرونی یا بازو ها بین 32 تا 110 میلیمتر است. بعلت کاربرد فراوان اسپرینکلر هد آلومینیومی در ذیل جدول مربوط به مشخصات فنی آن آورده شده است . اسپرینکلر هد از سایز 2 اینچ با 4 خروجی 1 اینچ تا سایز 12 اینچ با 8 خروجی 4 اینچ تولید می گردد.

اسپرینکلر برج خنک کننده

نحوه عملکرد افشانک

آب گرم پس از عبور از لوله های ورودی به برج خنک کن وارد دهنه ورودی کلگی آب پخش کن (Stator head) می شود. روتور یا آبگردان هد آب پخش کن بواسطه فشار ناشی از آب ورودی و بر اساس نیروی گریز از میدان شروع به چرخش نموده و با شکسته شده بار و فشار آب، این سیال گرم که حالا اندکی خنک شده است به سمت خروجی های روتور حرکت می کند و از آنجا وارد لوله های دارای سوراخ ریز و درشت که معروف به بازوی اسپرینکلرهد می باشد شده و به طور یکنواخت بر سطح پکینگ پاشیده می شوند. نکته مهم این است که سوراخ سطح بازوها از ریز به درشت بر روی افشانک برج خنک کننده ایجاده شده اند تا آب بتواند به بخش جلوی بازوها نیز جریان یابد.

انواع اسپرینکلر هد

اسپرینکلر بر اساس مواد اولیه در ساخت آن دارای انواع مختلفی می باشند که اسپرینکلر هد آلو مینیومی و برنجی در بازار جزو محصولات پرفروش تر محسوب می گردند و در برج های بتنی در گذشته از اسپرنکلر چدنی استفاده می شد که الان تقریبا استفاده نمی شود و در کاربری هایی که با مواد خورنده و اسیدی سر و کار دارند از نازل هدر آب پخش کن ABS و پلی اتیلن استفاده می شود که در ذیل هریک از آنها را بررسی می کنیم.

اسپرینکلر آلومینیومی برج خنک کننده

در تولید این نوع آب پخش کن از آلیاژ آلومینیوم خام که به صورت شمش می باشد استفاده می گردد و روش تولید آن از نوع تراشکاری می باشد . گروه صنعتی ناب زیست به دلیل درخواست ویژه مشتریان این نوع نازلهای آب پخش کن، توجه بسیاری در مراحل تراشکاری به کار می بندند تا این قطعه با بازده بالا در داخل برج خنک کن فعالیت نماید . اسپرینکلر هد آلومینیومی از سایز 2 تا 12 اینچ با فشار استاتیکی حداکثر 8 بار طراحی و تولید می گردد. بمنظور جلوگیری از زنگ زدگی و پوسیدگی سطح درونی و بیرونی آن با دستگاه شات پلاس پولیش می گردد.

از مزیتهای این نوع هدر آب پخش کن می توان به موارد زیر اشاره نمود

1-وزن کم و دوام و ماندگاری بالا
2-نسبت به انواع دیگر بسیار مقرون به صرفه می باشد .
3-دارای فشار هیدرولیکی کمی بوده و به همین سبب مصرف انرژی کمتر دارد . فشار کمتری به هدپمپ سیرکولاسیون وارد می گردد .
4-بسیار ساده نصب می گردد و تعمیر و نگهداری آن ساده می باشد .
5- تراشکاری آن بسیار آسان صورت می پذیرد .
6-زوایه پاشش و چرخش کلگی قابل تنظیم و بالانس می باشد .

اسپرینکلرهد آلومینیومی 4 اینچی

همانطور که اشاره شد یکی از محصولات پروفروش در بخش نازل برج خنک کننده ناب زیست، هدر آب پخش کن آلومینیومی و برنجی و ABS می باشد. شمش آلومینیوم خام پس از ورود در قالب هدر 4 اینچی به نقطه ذوب می رسد و بعد از خنک شدن این قطعه را از قالب در می آورند و بر روی آن ترشکاری صورت می گیرد تا صیقلی و صاف گردد و بعد از پولیش و زدن ضد زنگ دوباره وارد کوره با دمای بسیار بالا می کنند تا کاملا صیقلی و صاف و ضد رسوب گردد و دوباره با دستگاه شات پلاس سطح درونی و بیرونی اسپرینکلر هد را پولیش نهایی می کنند. سایز لوله ورودی این آب پخش کن 4 اینچ و تعداد آن یک عدد بوده و سایز لوله های خروجی که تعداد آن 6 عدد 1و نیم اینچی معادل 40 میلی متر می باشد و نوع اتصالات مورد استفاده رزوهای با پیچ می باشد .

اسپرینکلر هد آلومینیومی 6 اینچی کولینگ تاور

این قطعه که وظیفه خنک کاری آب در برج مدور و یا مخروطی بر عهده دارد از متریال آلومینیوم ساخته می شود سایز دهان ورودی 6 اینچ و سایز سایز خروجی ها 3 اینچ معادل تقریبی 80 میلی مترمی باشد و تعداد خروجی ها 6 می باشد که نوع اتصالات لوله ها در آن نیز رزوه ای می باشد که ابتدا با چسب عایق بندی می گردند و سپس با نوار تفلون آب بندی کامل می گردند. این قطعه در سایزهای بیش از 4 اینچ علاوه بر سه بخش اساسی که در تمام سایزها وجود دارد دارای بخش روغن کاری نیز می باشد .

اسپرینکلرهد آلومینیومی 8 اینچی

جنس مورد استفاده درساخت این نازل آب پخش کن متحرک، آلومینیوم می باشد و سایز لوله ورودی 8 اینچ و دارای 6 لوله 4 اینچی معادل 90 میلی متر می باشد که بازوهای آن توسط مته های 4 و 6 میل سوراخ کاری می گردد و در برجهای 300 الی 700 تن تبرید مورد استفاده قرارمی گیرند. نکته این است که در برجهای بیش از 100 تن تبرید جهت فیکس نمودن لوله های خروجی باید از بست و مهارکش استیل استفاده نمود .

اسپرینکلر هد برنجی

اسپرینکلر هد برنجی جزو مقاومترین و با دوام ترین انواع نازل می باشد که در برج خنک کننده ساختمانی و تهویه ازجمله برج های خنک کننده مرتبط با چیلر با ظرفیت بالا مورد استفاده یم باشد و غالبا در سایزهای بین 2تا 8 اینچ تولید و عرضه می گردد.

مزایا اسپرینکلرهد برنجی برج خنک کننده

 1. تولید کمترین صدا
 2. قابلیت تنظیم و بالانس در مناسبترین حالت
 3. میزان رسوب پذیری اندک
 4. برخوردار از دوام بالا
 5. مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی
 6. تحمل دمایی بالایی دارد.

قیمت اسپرینکلر کولینگ تاور

اسپرینکلر چدنی کولینگ تاور

روش تولید آن از نوع ریخته گری بوده و در برجهای مورد استفاده می باشد که فشار آب در گردش زیاد بوده و سرعت چرخش آن بالا بوده و توانایی توزیع آب با دبی بالا را دارد و همانطور که مشخص است از متریال چدن ساخته می شود. این نوع از آب پخش کن های متحرک دارای سایز 4 تا 14 اینچ می باشد .
نسبت به مدل آلومینیومی و برنجی از وزن بیشتری برخوردارهستند و میزان رسوب پذیری آنها بالاست. چنانچه فشار آب کم شود عملکرد نامناسبی در برج خواهند داشت.
اسپرینکلرهد پلاستیکی برج خنک کننده :
این نوع آب پخش کن اصولا از جنس ABS و یا پلی پروپیلن و در سایز 2 تا 4 اینچ ساخته می شود و در برجهایی که فشار و دبی آب پایین است مورد استفاده می باشد . این نوع نازلها به روش تزریق پلاستیک طراحی و تولید می گردند. از مزایا ان می توان به دوام بالا و میزان رسوب پذیری پایین اشاره نمود.

قیمت اسپرینکلر هد

همانطور که می دانید این قطعه از برج خنک کننده نقش اساسی در عملکرد بهینه دستگاه ایفا می نماید، به همین خاطر نیازمند این است که دائما مورد بازدید قرار گیرد و در صورت نیاز سرویس و یا تعویض شود، اسپرینکلرهد به خاطر اینکه دائما در حال چرخش و گردش آب می باشد نسبت به دیگر قطعات زودتر نیاز به تعویض پیدا می کند، جدای از کیفیت، قیمت اسپرینکلر برج خنک کننده یکی از عواملی می باشد که مورد توجه مشتریان محترم می باشد، بطور کلی قیمت اسپرینکلرهد یا کلگی آب پخش کن به سایز و متریال مورد استفاده در ساخت این قطعه بستگی دارد. البته با توجه به انواع مختلف و سایزهای مختلف این قطعه در زمان خرید با قیمتهای مختلفی روبرو می شوید، به شما پیشنهاد می شود در زمان ثبت سفارش با کارشناسان شرکت ناب زیست تماس حاصل فرمایید تا ضمن توضیحات فنی، شما را از قیمت و مشخصات این قطعه مطلع نمایند.

عوامل موثر در قیمت اسپرینکلر هد کولینگ تاور

حرکت آب جاری درون آب پخش کن یا هدرآب پخش کن به عواملی از قبیل سرعت آب ، نیروی جاذبه ، دبی آب در گردش بستگی دارد. یکی از مهمترین محاسبات طراحی و تولید آب پخش کن ها، سایز اتصالات می باشد که بمنظور تعیین سایز اتصالات فشار کاری هدر و فشار استاتیکی ناشی از جریان آب باید بطور دقیق توسط مهندسین ناب زیست برآورد گردد. برای انتخاب مناسبترین آب پخش کن متحرک برج خنک کننده باید به موارد زیر دقت نمایید .

 1. تعیین میزان دبی درگردش
 2. دمای ورودی آب به داخل دستگاه
 3. میزان اسیدی بودن آب
 4. میزان سختی و رسوبات آب
 5. تعیین سایز لوله های بخش خروجی

دقت نمایید که لوله های بازویی اسپرینکلر یا ازجنس فولاد می باشد و یا از UPVC است. مناسبترین متریال آنها همان یو پی وی سی است. آب پخش کن متحرک از قسمت پایین برج با زاویه 90 درجه در قسمت مرکزی برج خنک کننده نصب می گردد. بعد از انتخاب نوع اسپرینکلر می توانید با تماس با شرکت ناب زیست بزرگ ترین تولید کننده قطعات برج خنک کننده، نسبت به دریافت لیست قیمت بروز اسپرینکلرهای متفاوت از واحد بازرگانی شرکت اقدام نمائید.

2020:11:24
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57