منهول فاضلاب , قیمت منهول پلی اتیلن

منهول دستگاهی است که از آن جهت متصل کردن چند خط ورودی و خروجی به هم، دسترسی به خطوط فاضلاب های طولانی، قرار دادن شیر قطع کن در مسیر سیالات و دسترسی به مسیر کابل کشی و لوله کشی بکار میرود.

از گذشته برای دسترسی به مسیرهای فاضلاب از منهول آجری و منهول بتنی استفاده میشد.

با تولید لوله پلی اتیلن و منهول پلی اتیلن به دلیلی مزایای زیاد و سرعت اجرای منهول پلی اتیلن و طول عمر بسیار زیاد پلی اتیلن در مقایسه با آجر و بتن امروزه بهترین و مقرون به صرفه ترین سیستم به جای منهول بتنی استفاده از منهول پلی اتیلن می باشد.

منهول پلی اتیلن به لحاظ جنس بدنه به دو دسته تکجداره و دوجداره تقسیم می گردد که از لحاظ ساخت و آببندی و مقاومت دیواره منهول پلی اتیلن دوجداره عملکرد بهتری دارد.

منهول

منهول یک نقطه دسترسی به یک شبکه ابزار زیرزمینی مانند سیستم زهکشی است. وجود منهول باعث می شود لوله های زیرزمینی بتوانند مورد بازرسی ، بررسی ، بازگشایی ، نظافت و تعمیر قرار گیرند.

محفظه های منهول معمولاً در یکی از سه نقطه در یک شبکه تاسیساتی قرار دارند

 • جایی که یک شاخه تخلیه به یک لوله زهکشی اصلی در سیستم می پیوندد
 • هنگامی که خط لوله مستقیم بیش از 22 متر وجود داشته باشد
 • در جایی که یک لوله تخلیه یا فاضلاب جهت افقی را بیش از 30 درجه تغییر می دهد

علاوه بر دسترسی به زهکشی ها و فاضلاب ها، محفظه های منهول یک محل ذخیره موقت مهم برای آب هستند. آنها اجازه می دهند تا آب در سیستم زهکشی جمع شود نه اینکه بلافاصله سیل شود.

همانطور که در ابتدای نوشتار ذکر شد در بین انواع مختلف منهول ، قیمت پایین منهول بتنی در مقابل سرعت بالای تولید و نصب منهول پلی اتیلن دوجداره، عمر نسبتا طولانی، کوتاه بودن مدت زمان تولید، نصب و اجرا، مقاومت در مقابل تغییرات pH جریان فاضلاب، راهبری آسان و بسیاری از مزایای دیگر باعث افزایش روزافزون استفاده از منهول پلی اتیلن در شبکه فاضلاب گردیده است.

مقاومت بسیار بالا در مقابل حوادث طبیعی مانند رانش زمین و زلزله، سبکی و قابلیت حمل و نقل آسان و کم هزینه، کاهش چشمگیر در رسوب گذاری جریان فاضلاب بدلیل پایین بودن زبره نسبی و کاهش اصطکاک و کاهش افت فشار جریان از دیگر مزایای منهول پلی اتیلن می باشد.

 جدول مشخصات فنی منهول پلی اتیلن ناب زیست

value

unit

Property

0.935-0.939

Gr/cm3

Density

3.8-4.5

Gr/10min

Melt Index

650

Mpa

Flex

Min 15

Mpa

Strength

Min 18

Kj/m2

Impact Strength

صیقلی بودن منهول پلی اتیلنی باعث ایجاد دید مناسب جهت نظافت مجاری فاضلاب می گردد.

نردبان تعبیه شده بر روی منهول پلی اتیلن باعث سهولت رفت و آمد مامورین به داخل شبکه فاضلاب می گردد.

مقاومت در مقابل جریان های اسیدی فاضلاب باعث جلوگیری از خوردگی و در نتیجه ممانعت از نشت فاضلاب به فضای اطراف و جلوگیری از تخریب شبکه می گردد.

با استفاده از نرم افزارهای محاسباتی، گروه صنعتی ناب اقدام به طراحی و تولید منهول پلی اتیلن با استحکام مناسب نموده است.

این فرآیند باعث افزایش مقاومت منهول پلی اتیلن و قابلیت تحمل بارهای ترافیکی گردیده است. از طرفی دیگر واحد اجرایی شبکه فاضلاب این گروه با در اختیار داشتن کادری مجرب، قادر به اجرای انواع شبکه های جمع آوری فاضلاب می باشد.

منهول پلی اتیلن ناب زیست بدلیل دوجداره بودن دارای مقاومت مکانیکی بالایی در برابر بارهای مرده خاک می باشد.

ضخامت بدنه منهول پلی اتیلن دوجداره ناب زیست بیش از 4 سانتیمتر در بدنه و 3 سانتیمتر در کف همچنین دارای پله و ارتفاع های متفاوت می باشد.

پله مورد استفاده در منهول پلی اتیلن از نوع پلاستیک فشرده بوده و با استفاده از جوش اکستروژن به بدنه دستگاه جوش می شود لذا امکان هیچگونه نشتی و تخریب بدلیل استفاده زیاد نخواهد بود.

 

منهول پلی اتیلن تکجداره ناب زیست

منهول پلی اتیلن
منهول پلی اتیلن کاروگیت ناب زیستمنهول پلی اتیلن
منهول پلی اتیلن دوجداره - نصب و اجرای منهول پلی اتیلنمنهول پلی اتیلن

 

 یکی از بهترین پیشنهادها برای بستن درب منهول پلی اتیلن، استفاده از دریچه منهول کامپوزیت با بار ترافیکی متفاوت می باشد. در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد : منهول پلی اتیلن چیست ؟ و چه مزایایی دارد ؟

منهول پلاستیکی

منهول پلاستیکی به طور معمول از پلی اتیلن با ساخت و ساز یک قطعه بادوام و بدون درز و مهر و موم ساخته می شود که می تواند باعث مشکلات نگهداری شود. منهول های پلی اتیلن مشابه منهول های فایبرگلاس ، سازگار با محیط زیست هستند و خطر آلودگی زمینی را که در آن قرار گرفته اند ، ندارند. پلی اتیلن همچنین از این مزیت برخوردار است که بر خلاف منهول های سنتی که با گذشت زمان تخریب می شوند در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند و نیاز به بازسازی و نگهداری مکرر دارند. یکی دیگر از ویژگی های مشابه منهول های پلاستیکی به منهول های فایبر گلاس این است که در هنگام مهندسی شدن ، می توان ویژگی های اضافی مانند نردبان ها را مستقیماً در داخل آنها ساخت ، که این امر نیاز به اضافه کردن لوازم جانبی اضافی بعد از نصب منهول و کاور منهول را از بین می برد.

منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن استوانه ای است پلاستیکی که بصورت عمودی با قطرهای متفاوت و دارای قابلیت تنظیم ارتفاع از 50 سانت تا 13 متر تولید می شود و بمنظور دسترسی به تاسیسات زیر زمینی مورد اتستفاده قرار می گیرد . 

منهول پلی اتیلن

مشخصات منهول های پلی اتیلن دوجداره یا منهول کاروگیت

1- منهول کاروگیت معمولاً در جریانهای ثقلی استفاده می گردد.

2- منهول دوجداره برای قطر داخلی 600 تا 3000 میلیمتر و تا 12 متر ارتفاع طراحی می شوند.

3- در منهول کاروگیت ضخامت دیواره منهول بستگی به سایز منهول ، ارتفاع ، نوع خاک و وجود آبهای زیرزمینی و همچنین نوع کاربرد آن طراحی می گردد.

4- منهول پلی اتیلن دوجداره معمولاً جهت کار در محدوده حرارتی منفی 45 تا مثبت درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار میگیرد ولی این مقدار می تواند بسته به شرایط خاص، تغییر کند.

5- منهول تولیدشده به روش اکستروژن (منهول دوجداره پلی اتیلن) مقاومت فوق العاده ای در برابر بسیاری سیالات شیمیایی دارای PH 1 تا 14 دارند.

6- با توجه به اینکه کلیه مراحل جوش و آب بندی کف و انشعابات مطابق استاندارد DVS 2209 و به روش جوش اکسترودری انجام می گیرد و بدلیل استفاده از جوش بات فیوژن ، جوش انواع لوله ورودی و خروجی و انشعابات پلی اتیلنی در گریدهای مختلف PE100 , PE80 به بدنه منهول پلی اتیلن کیفیت مناسب و مطلوبی را خواهد داشت.

مزایای منهول پلی اتیلن نسبت به بتنی

اگر پس از اتمام پروژه نیاز به افزایش طول منهول داشتید می توانید به راحتی این کار را انجام دهید در صورتی که در نمونه بتنی این امکان وجود ندارد.

 1. نگهداری از منهول پلی اتیلن در مناطق مختلف بسیار راحت تر بوده و این مدیون بدنه صاف منهول است.
 2. هنگام کار گذاری نمونه بتنی باید از ماشین آلات بزرگ و سنگین استفاده کنید که خوشبختانه برای نمونه پلی اتیلنی این محدودیت وجود ندارد.
 3. در استفاده از منهول پلی اتیلنی هزینه های بسیاری کاهش داده می شود به عنوان مثال هزینه اجرا و کارگذاری بسیار کمتر از نمونه سنتی بتنی است.
 4. اگر از منهول پلی اتیلن استفاده کنید می توانید به راحتی خیالتان را از بابت حلال ها و گازهای شیمیایی و نشت آن ها و اثر روی آن و بدنه منهول راحت کنید. این مزیت در نوع بتنی نیست.
 5. نمونه پلی اتیلنی منهولها دارای طول عمر بسیار بیشتری هستند و در مکان های مرطوب دچار پوسیدگی نمی شوند.
 6. بدنه های منهول پلی اتیلن کاملا آب بندی شده و امن می باشند و هیچ گونه ماده اضافی از بدنه آن به داخل نشت نمی کند.
 7. برای درست کردن منهول بتنی مستلزم صرف زمان زیادی هستید ولی برای نمونه منهول پلی اتیلن این محدودیت وجود ندارد.

منهول فاضلاب

منهول فاضلاب لوله ای است حداقل با قطر 60 سانتی متر که ضمن تجمیع و توزیع فاضلاب زیر زمین ، تمهیدات بازدید بازرسان و کارشناسان را از تاسیسات و خطوط انتقال فاضلاب فراهم می کند .

انواع منهول فاضلابی

1- منهول گذرمستقیم 

2- منهول جانبی

3- منهول دراپ

کاربردهای منهول فاضلاب

منهول بمنظور جمع آوری فاضلاب، منهول بمنظور هدایت آبهای سطحی و زهکشی، منهول مورد استفاده بمنظور حوضچه آبگیری، منهول مورد استفاده در خطوط جمع آوری آبهای سطحی و استفاده از منهول بمنظور محفظه نصب و بازدید شیرآلات.

مزایای منهول پلی اتیلن دوجداره

وزن سبک منهول کاروگیت و عدم نیاز به پرداخت هزینه های گزاف استفاده از جرثقیل های سنگین

استحکام و طول عمر بالا منهول پلی اتیلن

سرعت نصب زیاد منهول دوجداره کاروگیت

انعطاف پذیری بالای این نوع منهول در مقابل نیروهای رانش زمین و زلزله

آب بندی 100% و عدم نشتی از محلهای انشعابات و کف منهول کاروگیت

مقاومت شیمیایی منهول پلی اتیلن در مقابل خورندگی از طرف خاک و محیط خارج منهول و همچنین سیال داخل منهول

امکان تولید منهول دوجداره پلی اتیلنی در ابعاد و ارتفاع مورد نظر خریدار

اجزای منهول پلی اتیلن

اجزای منهول پلی اتیلن

یک منهول اعم از پلی اتیلن یا بتنی ، شامل رایزر عمودی ، کف ، لوله های ورودی و خروجی وانشعابات (آبگذر، پلکان، سکو) درپوش و دریچه چدنی آدم رو می باشد.

كلیه مراحل جوش و آب بندی كف و انشعابات منهول پلی اتیلن طی استاندارد DVS 2209 و به روش جوش اكستروژنی انجام می گیرد.

رایزر منهول بایستی در برابر فشار آب زیرزمینی ، فشار شعاعی زمین و نیروهای برشی ناشی از دراگ رو به پائین که با ساکن شدن خاک اطراف آن به وجود می آید ، مقاومت نماید.

علاوه بر این بایستی وزن بار زنده و مرده را نیز تحمل کند. ضخامت آن با توجه به نیروهای وارده ، كرنش و كمانش محوری شعاعی متغیر و قابل محاسبه است.

کف منهول پلی اتیلن نیز از ورق پلی اتیلن دوجداره و برای مقاومت در برابر فشار آب زیرزمینی در نظر گرفته شده است.

با دستگاه جوش اكستروژن با آب بندی 100 % به رایزر منهول جوش داده می شود.

پلکان مورد استفاده در این منهول ها بایستی از مواد مقاوم به خوردگی و یا از جنس مقاوم مانند پلی اتیلن HDPE ساخته شود.

لوله های ورودی و خروجی، با توجه به نقشه اجرایی، شیب زمین، تعداد و زاویه ورودی این انشعابات به داخل منهول پلی اتیلن قابل اجرا و جوشكاری است.

سكو، در صورتی كه ارتفاع منهول بیشتر از 4 متر باشد جهت ایمنی افراد در هنگام بازدید از داخل منهول می بایست محلی جهت ایستادن و یا گذاشتن تجهیزات بازرسی فراهم نمود.

درپوش منهول ها، در صورت وجود بار ترافیکی، از دال بتنی استفاده می گردد و چنانچه متراكم نمودن خاک اطراف منهول امکان پذیر نباشد، قسمت بالای رایزر منهول را نیز درون بتن قالب ریزی می کنند. این طوقه بار وسائط نقلیه را به جای اینکه به رایزر منهول وارد شود ، به خاک وارد می نماید.

دریچه چدنی یا کامپوزیت، جهت دسترسی به داخل منهول (آدم رو) یك دریچه چدنی به قطر60 سانتیمتر روی دال بتنی تعبیه می گردد.

همانطور که ذکر شد منهول های پلی‌ اتیلن از لحاظ جنس بدنه به دو دسته منهول پلی‌اتیلن تک جداره و دوجداره تقسیم می‌گردد.

تفاوت این منهول ها در میزان مقاومت مکانیکی سازه زیر خاک می‌باشد.

برای استفاده از منهول پلی‌اتیلن تک جداره در زیر خاک باید اطراف آن را با بتن پر کرد و برای اضافه کردن یک ورودی یا خروجی به آن باید بتن اطراف منهول تخریب گردد و مجدداً از منهول دیگری استفاده کرد؛ ولی منهول پلی‌اتیلن دوجداره نیاز به بتن‌ریزی ندارد و به‌صورت پیش‌ساخته درون گودال قرار می‌گیرد و برای اضافه کردن ورودی و خروجی فقط کافی است خاک اطراف آن برداشته شود.

براي اتصال لوله‌هاي تک‌جداره و یا لوله های دوجداره به منهول پلي‌اتيلن لازم است موارد ذیل مشخص گردد:

 1. تنظيم ارتفاع لوله و فاصله آن از کف منهول
 2. مشخص کردن محل دقيق اتصال لوله به منهول
 3. ایجاد سوراخ بر روي ديواره منهول پلي‌اتيلن با گردبر و يا اره
 4. جا زدن واشر آب‌بندی و اتصال لوله تک جداره و یا کوپلر لوله دوجداره به آن

نحوه تشخیص منهول پلی اتیلن دوجداره و منهول پلی اتیلن تکجداره

همانطور که می دانیم منهول پلی اتیلن همچون مخازن پلی اتیلن به دو روش روتاری و اکسترودر قابل تولید می باشد.

منهول حاصل از روش روتاری بنام منهول تکجداره که زرد رنگ می باشد در بازار خرید و فروش می گردد.

منهول حاصل از روش تولیدی اکسترودر بنام منهول پلی اتیلن دوجداره یا منهول کاروگیت خرید و فروش می شود .

با توجه به درخواست بالای منهول کاروگیت ذیلا به توضیح منهول پلی اتیلن دوجداره می پردازیم .

در ادامه تصویر منهول پلی اتیلن تکجداره نمایش داده شده است.

منهول تکجداره

منهول پلی اتیلن دو جداره :

منهول پلی اتیلن دوجداره ، منهولی است که با بستن سر و ته لوله پلی اتیلن دوجداره تولید می گردد.

در حقیقت بواسطه برش لوله های پلی اتیلن دوجداره می توان طول منهول را بدست آورد.

ورودی و خروجی ها می تواند بصورت نر و مادگی لوله های کاروگیت یا از طریق فلنج به بدنه منهول انجام پذیرد.

جهت تولید یک دستگاه منهول نیاز به مشخصات فنی زیر خواهد بود همچنین بمنظور استخراج قیمت یک سازه منهول پلی اتیلن اطلاعات ذیل مورد نیاز است:

سایز منهول ، ارتفاع منهول ، مشخصات فنی لوله (ممان اینرسی و مساحت سطح مقطع ) ،‌ نوع خاک محل نصب ، تراز آبهای سطحی ، وزن مخصوص خاک ، زاویه اصطکاک داخلی خاک، مدول الاستیسیته مواد پلی اتیلن برای کاربری 50 سال ، ضریب پواسون و وزن مخصوص ، ارتفاع لوله ورودی به منهول و سایز لوله ورودی و ارتفاع لوله خروجی از منهول و سایز لوله خروجی از منهول

 

 سایزبندی و قیمت منهول پلی اتیلن ناب زیست به شرح جدول زید خواهد بود . 

منهول

منهول فایبر گلاس

منهول فایبر گلاس به طور معمول طراحی و ساخته میشوند که شامل یک بشکه منهول و پوشش می باشد. در این ساختار اساسی بسیاری از ویژگیها و لوازم جانبی اضافی از جمله واحدهای تفکیکی برای آبهای طوفان ، مجراها، وایرها و موارد دیگر به راحتی می توان یکپارچه شوند.

اگرچه ممکن است چندین مؤلفه وجود داشته باشد ، ساخت منهول از فایبرگلاس می تواند تمام قطعات را به هم بچسباند تا یک شکل یکپارچه و بدون درز یا مهر و موم ایجاد شود که در اثر ریشه های درخت و سایر موانع آسیب نبیند. وزن منهول فایبر گلاس در یک دهم وزن یک منهول بتونی است.

این طراحی سبک نیز امکان نصب آنها را آسان تر می کند. آنها همچنین به دلیل سازگاری با محیط زیست و دوام آنها محبوب هستند.

منهول های فایبر گلاس

منهول بتونی پیش ساخته

به طور سنتی ، در ساخت منهول ها از بتن پیش ساخته استفاده شده است. این قاب های منهول پیش ساخته در بخش هایی در یک کارخانه خارج از سایت ساخته می شوند تا از کیفیت و تسهیل در نصب آسان و سریع اطمینان حاصل شود. پس از تولید ، منهولهای پیش ساخته در سایت مونتاژ می شوند.

یکی از دلایل محبوبیت مداوم این منهول ها شامل دوام آن است ، بررسی های انجام شده نشان می دهد منهول بتنی پیش ساخته ممکن است تا 100 سال دوام داشته باشد.

منهول بتنی

انواع مختلف منهول

منهول ها معمولاً در یکی از سه دسته کم عمق ، نرمال و عمیق قرار می گیرند.

نوع دریچه انتخاب شده برای یک منطقه خاص به اندازه فاضلاب یا خط فاضلاب و همچنین عملکردی که قرار است منهول ایفا کند، بستگی دارد.

منهول پلی  اتیلن کم عمق (Shallow Manholes)

منهول های کم عمق همچنین به عنوان اتاق های بازرسی شناخته می شود ، منهول های کم عمق، عمق تقریباً دو تا سه فوت دارند. آنها به طور معمول در ابتدای شاخه آب فاضلاب و در مناطقی قرار می گیرند که به دارای ترافیک سنگین نباشد.

منهول پلی اتیلن معمولی (Normal Manholes)

این نوع منهول ها به طور معمول حدود 150 سانتی متر یا پنج فوت عمق دارند. آنها در خط آب فاضلاب قرار گرفته اند و یک کاور منهول سنگین را شامل می شوند که به طور معمول مربع یا مستطیل شکل است.

منهول پلی اتیلن عمیق (Deep Manholes)

هر دریچه ای عمیق تر از 150 سانتیمتر یک منهول عمیق در نظر گرفته شده است. این منهول ها روشی برای ورود مانند نردبان داخلی دارند ، و همیشه یک کاور دریچه سنگین را شامل می شود.

 

چگونه منهول ها مهندسی شده اند و از چه موادی ساخته شده اند؟

منهول ها را می توان با استفاده از انواع مختلفی از جمله بتن پیش ساخته ، پلاستیک پلی اتیلن و فایبرگلاس تولید کرد.

ماده منهول انتخابی می تواند براساس عوامل مختلفی از جمله شکل منهول و عملکرد منهول مورد نظر متفاوت باشد.

بسته به متریال انتخاب شده ، فرایند تولید منهول پلی اتیلن متفاوت خواهد بود.

با توجه به پیشرفت های فناوری در سال های اخیر ، مدل های فایبرگلاس و پلی اتیلن محبوبیت بیشتری یافته اند ، زیرا مزایای بسیاری نسبت به منهول های بتونی پیش ساخته سنتی دارند.

دستور العمل نصب منهول پلی اتیلن

کاتالوگ منهول پلی اتیلن دوجداره ناب زیست

 

سایر محصولات تولیدی :
سپتیک تانک

پکیج تصفیه فاضلاب

 

منهول آماده منهول پلی اتیلن منهول فاضلاب قیمت منهول پلی اتیلن منهول پلاستیکی 2014:07:29
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50