نازل حلزونی، دایره پاش، مربع پاش، چپقی، پروانه ای، خورشیدی، بالتیمور، پلکانی، هامون

نازل حلزونی، دایره پاش، مربع پاش، چپقی، پروانه ای، خورشیدی، بالتیمور، پلکانی، هامون

نازل (nozzle) که نام دیگر آن افشانک یا آب پخش کن ثابت می باشد، یکی از اجزای مهم در برجهای خنک کننده بوده که موظف به اسپری آب گرم ورودی به کولینگ تاور بر سطح پکینگ ها ( سطوح پرکن) می باشد. نازل ها باید آب را بطور یکنواخت بر سطوح پکینگ اسپری نمایند تا جایی که قسمتی خشک باقی نماند چرا که در صورت خشک بودن سطح پکینگ ها، برج عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

در حقیقت نازلها و کانالها وظیفه توزیع آب و پاشش آب داخل کولینگ تاورها را بر عهده دارند؛ فرآیند توزیع و پاشش آب به سه روش کلی انجام می شود که در ذیل به آن اشاره می نماییم:

 1. استفاده از اسپرینکلرهد در مدلهای مخروطی یا مدور
 2. استفاده از نازلها (دوش پاش) در دستگاه های مکعبی کانترفلو
 3. استفاده از کانال آبرسانی در سیستم های کراس فلو

اصولا در برج ها با ظرفیت بالا از نازل جهت توزیع آب استفاده می شود به این سبب که درون هردستگاه تعداد زیادی نازل نصب می گرد؛ وجود نقص در یکی از آنها خللی در عملکرد و راندمان کولینک تاور ایجاد نمی کند.

از کولینگ تاورهای بزرگ معروف به کولینگ تاورهای صنعتی در صنایع مهم و کاربردی استفاده می گردد و قطعا در این صنایع ماشین آلات بصورت پیوسته مشغول به کار می باشند ؛ استفاده بهینه و افزایش طول عمر این ماشین آلات نیازمند وجود برج خنک کننده می باشد و بخاطر فعالیت دایمی برج لازم است تا از نازل جهت توزیع آب درون برج استفاده گردد. در ادامه بطور مفصل با نازل و عملکرد و انواع آن آشنا خواهید شد.

نازل برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده

اولین نازلها یا افشانک بطوری طراحی شده بودند که تقریبا عملکردی شبیه به دوش های حمام داشتند یعنی در این نوع نازلها که اصولا در برج خنک کننده چوبی و بتنی استفاده می شد از سطح مقطع بزرگ جهت پاشش آب برخوردار بودند که فشارزیاد باید به آن وارد می شد تا آب با شعاع کمی بر سطح پکینگ ها پاشیده شود اما به مرور زمان متخصصان نازلهای پرفشار را تبدیل به نوع کم فشار و برد پرتاب بالا نمودند.

در همین راستا افشانک های اوریفیس یا پلکانی وارد چرخه تولید شدند. اولین نازلها اصولا فلزی، از جنس چدن یا برنج بودند اما با پیشرفت صنعت پلاستیک و تزریق این نوع نازلهای جای خود را به مدلهای پلی پروپیلن وABS و پلی اتیلن دادند. گروه صنعتی ناب زیست قادر به تولید انواع نازلها با متریالهای مذکور می باشد اما براساس نیاز بازار و درخواست مشتریان بیشتر تولیدات ما از نوع نازلهای PP و ABS می باشد .

سیستم توزیع آب در برجهای خنک کننده مکعبی

همانطور که بیان شده کولینگ تاورها می بایست آب گرم فرآیندهای صنعتی را خنک سازی نمایند و دمای آب ورودی را لااقل تا 8 درجه سلسیوس کاهش دهند و دوباره به چرخه صنعت بر گرداند تا بدین سبب مانع از آسیب وارد شدن بر ماشین آلات گردند. اساس کار این تجهیزات بر مبنای تبخیر آب و ایجاد تماس بین آب گرم و هوای مرطوب خارج از کولینگ تاور می باشد. سیستم توزیع آب گرم به درون برج از دو بخش تشکیل شده است :

 1. سیستم پایپینگ و اتصالات: این بخش متشکل از لوله های ورودی به داخل دستگاه و فلنچ ها می باشد که سایز این اتصالات بر اساس دو پارامتر دبی آب ورودی به دستگاه و فشار آب تعیین می گردد.
 2. سیستم نازل و افشانک: در این بخش آب پس از عبور از لوله های پایپینگ وارد تعدادی از نازلها که ثابت و در فاصله های مشخص از هم قرار دارند، می گردد و بطور یکنواخت بر روی پکینگها پاشیده می شود .

جنس نازلها

متریال و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت نازل، این قطعات را به انواع مختلفی دسته بندی می کند. مهمترین متریال مورد استفاده در ساخت نازل شامل پلی پروپیلن (pp)، پلی اتیلن، pvc، ABS می باشد . استفاده از نازلهایی از جنس پروپیلن به سبب مقاومت بالا در برابر طیف گسترده ای از موادشیمیایی در برج ها و تحمل دمایی تا 80 درجه سانتیگراد بیشتر رایج می باشد. سطح این نوع نازلها صاف بوده و مانع از گرفتگی و رسوب می شود. زوایه پاشش آب توسط نازل ها بر سطح پکینیگ 120 درجه می باشد. اصولا نازلها با صفحات لمسی از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شوند.

مزایای نازل

استفاده از نازل که نوعی سیستم پاشش ثابت آب می باشد موجب افزایش راندمان و کاهش مصرف انرژی می گردد که علت آن را در بحث مزایای نازل مطرح می کنیم :

 1. رسوب کمتر به سبب نوع طراحی
 2. این قطعات به سبب تلاطم و خرروش آب بطور خودکار بدنه خود را رسوب زدایی می کنند .
 3. بنابر طراحی چندضلعی به راحتی بر روی لوله ورودی نصب می گردند .
 4. مقاومت بالا در برابر مواد خورنده و شیمیایی
 5. عدم قطع فعالیت کولینگ تاور در صورت نقص در یکی از نازلها به سبب حضور تعدادی از آنها در داخل برج خنک کننده
 6. کاهش فشار وارده بر کولینگ تاور به سبب شکسته شدن فشار آب توسط تعداد نازل های منصوب
 7. مقرون به صرفه می باشند .
 8. از سازگاری عملیاتی بالایی برخوردارند .

نازل کولینگ تاور

طرز کار نازل برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده با ایجاد تلاطم در جریان آب و افزایش سرعت و فشار بر روی آب موجب پاشید شده بر روی پکینگ می گردد. این قطعات یا بصورت مربعی پاش و یا دایره ای پاش عمل می کنند. نازل فرآیند پاشش آب را یا صورت ثابت که به آن افشانک (Sn) و یا بصورت متحرک( Rotory water) انجام می دهد . آب گرم توسط لوله های ورودی به سمت نازلها حرکت می کند و در آنجا تحت زوایه معینی به روی پکینگ اسپری می گردد . فاصله نازل ها از یکدیگر معادل نصف شعاع پاشش می باشد . طبق رابطه برنولی هرچه سطح مقطع بخش خروجی نازل به سمت افشانک ها کمتر شود ، فشار و سرعت خطی جریان آب افزایش می یابد. و هرچه نازلها دارای سوراخ های ریزتر باشد سطح تماس آب با هوا افزایش یافته و در نتیجه عملکرد برج در بهینه ترین وضع خود قرار می گیرد. البته باید دقت نمود هرچه سوراخ نازلها ریزتر می گردد میزان دریفت قطعات بیشتر می باشد که حتما باید از قطره گیر استفاده نمود تا میزان آب کمتری هدر رود .

انواع نازل کولینگ تاور

همانطور که می دانید نازل برج خنک کننده در بین تولید کنندگان برج خنک کنند به نازل پروانه ای معروف است که جهت جلوگیری از همپوشانی توزیع آب ، آب را با وسعت 1مترمربع اسپری می نماید و همچنین فاصله آنها از پکینگ تقریبا 600mmبوده و با استفاده از پروانه هیدرولیکی سطوح بدنه خود را پاکسازی می نماید. نازلهای موجود در بازار عبارتند از : نازل طرح مارلی ns ، نازل دک اسپری ، نازل چپقی، نازل حلزونی ، نازل اکوجت ، نازل مرحله ای ، نازل ثقلی ، نازل بالتیمور، نازل 2h، نازل اوریفیس ف نازل CF که در ذیل به توصیف چند مورد از این نازلها می پردازیم .

نازل چپقی

این نوع نازلها ازجنس PVC یا ABS در دوسایز 1/2 تا 3/4 اینچ ساخته می شوند و ودمای کاری آنها بین منفی 30 درجه سانتیگراد تا مثبت 120بوده و در برابر خوردگی و سایش مقاوم بوده و انرژی کمی مصرف می کنند. سوراخ خروجی آنها از 4 تا 7 میلیمترمتغییر است. این نازل جزو نازلهای قطره پاش به حساب می آید. شعا پاشش بین 25تا 40 سانتی مترمنظور می گردد. در یک دسته بندی کلی می توان انواع نازل برج خنک کننده را بصورت زیر تقسیم بندی کرد. 

نازل حلزونی ، دایره پاشH ، مربع پاش ، چپقی ، مرحله ای ، پروانه ای ، خورشیدی ، بالتیمور ، پلکانی ، هامون ، کریسمسی ، مارلی و محوری

نازل بالتیمور (Baltimore Nozzle)

از جنس pp و ABS بوده وسایز اتصالات 1/2 و 3/4 و از نوع رزوه ای می باشد و جزو نازلهای اسپری کننده است .

نازل داک اسپری

نازل داک اسپری جزو پرکاربردترین نازلها درکولینگ تاورها یم باشد که در ساخت آنها از متریال PP وABS استفاده می شود و در گروه نازلهای مربع پاش قرار می گیرد و سایز اتصالات ورودی آن بین 1 تا 3 اینچ بصورت رزوای داخل بست کمربندی فیکس می گردد . این نازل بسیار سبک و مقاوم در برابر خوردگی می باشد و بسیار مقرون به صرفه می باشد . دبی آب ورودی به این نازل بین 16تا 20 مترمکعب بر ساعت با افت فشار 1/5 بار است. این نازل از دوبخش توبور لاتور و قسمت ثابت تشکیل شده است.

نازل درخت کریسمسی

از نوع نازلهای اسپری بوده و بصورت 3 لایه جهت استفاده در برج خنک کننده کانترفلو و کراس فلو طراحی شده اند . سایز اتصالاتآن 1/2 تا 1اینچ و از جنس PP می باشد .

نازل مارلی یا NS

این نوع که به نازلهای مارلی معروف هستند جزء جدیدترین انواع نازلها می باشد که با سایز اتصالات 1/2تا 3 اینچ از جنس PP وبا شعا پاشش 80 تا 100 سانتی مترتوسط تولید کنندگان تولید می گردند. از مزایا آن می توان به مقاومت بالا در برابر خوردگی ناشی از مواد شیمیایی و عملکرد حرارتی مطمئن و نصب آسان اشاره نمود .

نازل محوری (SPN)

این نوع نازل ها شبیه مخروط مارپیچ بوده و از دولایه تشکیل شده است و با زاویه 120 درجه آب را اسپری می کند .

نازل 2H

این نازل از نوع دایره پاش بوده که در دومدل SPN20 و SPN30 با متریال pp در سایز 2تا3 اینچ تولید و عرضه می گردد. و در برابر مواد شیمیای و خورنده مقاومت بالایی می نماید و از عملکرد دمایی خوبی برخوردار است .

انواع نازل برج خنک کننده به لحاظ عملکرد : نازلها براساس فشار کاری ، نوع عملکرد ، نحوه پاشش به انواع مختلفی تقسیم می گردند . به لحاظ مکانیزم عملکرد نازلها به سه دسته مهپاش ، قطره پاش و اسپری کننده تقسیم می گردند.

نحوه نصب نازل یا افشانک برج خنک کننده

اولین موردی که جهت نصب نازل برج خنک کننده در سیستم پاشش آب در دستگاه باید مد نظر قرار داده شود این است که توجه نمایید شکل پاشش آب ثابت است یا بصورت چرخشی. چنانچه سیستم پاشش آب کولینگ تاور بصورت چرخشی باشد از نال چرخشی یا همان پروانه ای استفاده میشود. این مورد در برج خنک کن مخروطی استفاده میشود. ولی در صورتی که سیستم پاشش آب در برج خنک کننده به صورت ثابت باشد، جهت نصب و اتصال نازل ها از بست های کمربندی استفاده میشود البته به منظور آب بند کردن افشانک ها توصیه میشود از نوارتفلون و واشر پلاستیکی (اورینگ) استفاده شود.

قیمت نازل برج خنک کننده

همانطور که در بالا اشاره شد نازلها دارای انواع مختلفی می باشند و همچنین از متریال و مواد اولیه مختلف که در بالا ذکر شد ساخته می شوند، بر همین اساس قیمت نازل برج خنک کننده می تواند متغییر و وابسته به عواملی همچون نوع آن ، جنس ، سایز آن و کیفیت ساخت آن و... می باشد . شما می توانید قیمت انواع نازل کولینگ تاور را از طریق تماس با کارشناسان ناب زیست استعلام نمایید . پارامترهای مهم در طراحی و موثر در قیمت نازل برج خنک کننده ذیلا بصورت تیتروار به آنها اشاره می شود .

 1. دبی آب ورودی
 2. فشار آب
 3. شعاع پاشش آب
 4. جنس نازل
 5. سایز ورودی و خروجی ها
 6. نحوه اتصالات آن
2020:11:23
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57