هیتر تابشی - قیمت هیتر تابشی گازی برقی سقفی

هیتر تابشی - قیمت هیتر تابشی گازی برقی سقفی

هیتر تابشی لوله ای که در ایران با عنوان گرماتاب شناخته میشوند، امروزه به عنوان یکی از مناسب ترین و کم هزینه ترین سامانه های گرمایشی جهت گرمایش كليه فضاهاي با ارتفاع بالاي 3 متر نظیر انواع سالنهاي بزرگ صنعتی، انبارها، مرغداريها، گلخانه ها، تعمیرگاههای خودرو، آشیانه های هواپیما، فضاهاي ورزشی، فضاهای نمایشگاهی و همچنین انواع فضاهاي بدون حصار نظیر باراندازها، مصلی ها و پاركينگهاي خودرو و … شناخته میشوند.

پس از دهه 70 ميلادي، به سبب ویژگی های در خور توجه گرماتاب در تامین گرمایش فضاهای بزرگ، استفاده از این محصول گسترش یافته و ساختار هیتر تابشی ها به ویژه از جهت پیکربندی، توسعه و تنوع بیشتری یافت.

در نگاه کلی هیتر تابشی گرماتاب از مشعل، لوله آتشخوار، منعکس كننده و یك فن مکنده تشکیل شده است كه مخلوط گاز مایع یا شهري و هوا با نسبت مناسب به صورت احتراق کامل توسط مشعل در داخل یك لوله سوزانده میشود و دماي لوله به طور متوسط تا C 300° بالا میرود، انرژي تابشی لوله به كمك يك منعکس کننده به سمت پایین هدایت میشود و گرمایش لازم را تأمین می نماید؛ فن مکنده نیز مکش لازم را درون لوله جهت حركت محصولات احتراق به سمت انتهاي لوله فراهم می نماید.

دستگاه هیتر تابشی گرماتاب داراي دو مدل رایج خطی و U شکل میباشد. این گرماتاب ها به صورت مستقل از یکدیگر در سالن نصب میشوند و از این رو خرابی و نقص احتمالی یك دستگاه اثري بر عملکرد سایر دستگاهها نخواهد داشت.

 تامین هوای مورد نیاز و تخلیه محصولات احتراق دستگاه

هواي مورد نیاز جهت احتراق کامل در سامانه هاي هیتر تابشی 11 الی 13 برابر حجم گاز مصرفی هر دستگاه می باشد كه به دو صورت قابل تامین است. در صورتیکه تهویه کافی در سالن وجود داشته باشد، اکسیژن مورد نیاز احتراق از طریق تهویه عمومی سالن تأمین می گردد.

در فضاهایی كه فاقد تهویه كافی می باشند، براي هر دستگاه، با متصل نمودن لوله هاي مستقل، هواي مورد نیاز احتراق از خارج سالن تأمین میگردد. محصولات احتراق میتواند با اتصال لولهاي به قطر 100 الی 150 میلیمتر تبدیل خروجی فن دستگاه، به خارج سالن هدایت گردد. در صورتی که سالن از تهویه کافی برخوردار باشد، نصب تعدادي فن تخلیه مناسب جهت افزایش تهویه عمومی سالن، عمل خروج محصولات احتراق را نیز انجام میدهد.

با توجه به احتراق تقریباً كامل دستگاهها و نصب آن در زیر سقف در صورتی که تعویض هوای سالن، ناشی از تهویه طبیعی بیش از BS EN یا ارتفاع بالاي دیوار مطابق با استاندارد 13410 باشد، نیاز به هیچگونه W/m 1/5 بار در هر ساعت باشد یا ظرفیت حرارتی دستگاههای نصب شده در سالن كمتر از 3 تهویه اضافی جهت خروج محصولات احتراق نمیباشد.

در غیر این صورت به ازاي هر كيلووات ظرفیت حرارتی دستگاههای تهویه مورد نیاز می باشد. این میزان تهویه میتواند از طریق جابجایی طبیعی m3/hr نصب شده در سالن، معادل خاصیت دودکشی یا به كمك تهویه اجباري به كمك فن مطابق با استاندارد ذكر شده صورت گیرد. 

هیتر

انواع هیتر تابشی

هیتر تابشی برقی

از کاربردی ترین و پر مصرف ترین هیتر های گرمایشی می باشد که به دلیل استفاده از انرژی برق بسیار تمیز و بدون آلایندگی است و گرمایش مطلوبی را ایجاد می کند.

از این هیتر می توان در داخل منازل فضا های باز داخل کارگاه کارخانه و هرکجا استفاده کرد .

کامل بی خطر بوده و استاندارد های بسیار بالایی را دارد .

هیتر برقی تابشی با ظرفیت ۱ الی۵ کیلووات تولید میگردد .

هیتر تابشی گازی

این نوع هیتر قابلیت کار با گاز مایع و گاز شهری را دارد.

از این هیتر میتوان برای گرمایش موضعی محیط های بزرگ استفاده کرد .

در مکانهای که امکان گاز کشی وجود ندارد یا نباید شعله آتش باشد بهترین گزینه هیتر های برقی تابشی است .

این نوع هیتر گازی بهترین گزینه برای گرمایش محیط های بزرگ سالن های صنعتی و کارگاه ها می باشد.

فضاهای روباز آلاچیق رستوران ها روف گاردن و تراس محل های برای نصب این دستگاه می باشد .

سامانه گرمایش تابشی مرکزی

هیتر گرمایش تابشی مرکزی

مزیت این دستگاه مصرف کم و مقرون به صرفه بودن آن است . این دستگاه ها با سوخت گاز مایع و گاز شهری کار می کنند و مصرف کم و بازده بالایی دارند و با استفاده از این هیتر ۵۰ تا ۷۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می گردد . با استفاده از این نوع هیتر گازی گرمایش سریع و یکنواختی را در محل مورد نظر دارید . هیتر تابشی گازی در دو نوع سامانه های گرمایش تابشی مرکزی و سامانه گرمایش تابشی موضعی تولید می گردد.

هیتر تابشی گازوئیلی

هیتر گازوئیل در مکانهای که گاز طبیعی وجود ندارد کاربرد بسیار دارد.

این نوع  دستگاه تمامی ویژگی های هیتر گازی را دارد و فقط با سوخت گازوئیل کار می کند .

هیتر تابشی گازوئیلی در دو نوع سامانه های گرمایش تابشی مرکزی و سامانه گرمایش تابشی موضعی تولید می گردد.

هیتر تابشی سرامیکی

یکی دیگر از محصولات گرمایشی با راندمان و کارایی بالاست که قابل استفاده در فضا های باز، رستورانها، مراکز تفریحی، سالن های ورزشی، سالن های صنعتی، سالن های ورزشی، تعمیرگاهها ، سالن های تولید و مونتاژ و حتی در کوره های صنعتی و خشک کن ها نیز قابل استفاده می باشد .

هیتر های تابشی سرامیکی از نظر بصری بسیار دکوراتیو تر از سایر محصولات بوده و با ظاهری زیباتر از سایر محصولات قابل استفاده در فضا های مختلف می‌باشد . این دستگاه با ظرفیت های بسیار پایین طراحی و تولید می شود و با دو نوع سوخت گاز شهری و گاز مایع قابلیت کار دارد.

هیتر تابشی

 مزایا استفاده از هیترهای تابشی

احساس آسایش دمایی به دمای مؤثر هوا وابسته است و از آنجا كه دماي مؤثر، میانگین دمای هوا و دمای متوسط تابشی میباشد، بنابراین در دمای متوسط تابشی بالاتر، با دماي هواي كمتر میتوان آسایش دمایی را فراهم نمود.

در سامانه هاي هواي گرم، هوا واسطه انتقال گرما قرار میگیرد و اجسام موجود در سالن از طریق تماس با هوا انتقال حرارت جابجایی گرم میشوند، بنابراین دماي هوا بیش از دماي سطوح مجاور آن خواهد بود؛ در حالی كه در سامانه هاي هیتر تابشی گرماتاب، گرماي سطح لوله های تابشی از طریق منعکس کننده مستقیماً به اجسام مجاور انتقال مییابد.

از اینرو دماي سطوح و به تبع آن دماي متوسط تابشی در گرمایش با سامانه هاي هیتر تابشی گرماتاب، بیش از دماي هواي سالن خواهد بود، به طوري كه در دماي هواي °C ،16 دماي متوسط تابشی سطوح حدود °C 40 بوده و بدین ترتیب هیتر تابشی گرماتاب براي ساكنان آسایش دمایی را در دماي مؤثر C 40° تامین مینماید، در حالی كه براي تأمین همین شرایط در سامانه هاي هواي گرم بایستی دماي هوا تا C 40° افزایش یابد؛ بنابراین دماي هواي گرم كننده هاي هواي گرم باید از این دما نیز به مراتب بیشتر باشد.

دماي پایینتر هوا در سامانه هاي تابشی موجب خواهد شد تا اختلاف دما بین دماي طرح داخل و خارج در زمستان كاسته شود و به تبع آن تلفات حرارتی در ساختمان (تلفات جداره ها و تهویه) كاهش یابد. تلفات تهویه نیز سبب خروج هواي گرم از ساختمان خواهد شد؛ هرچه دماي هوا بیشتر باشد، نرخ خروج انرژی از ساختمان بیشتر خواهد بود.

در هیتر تابشی گرماتاب با كاهش دماي هوا به میزان بسیار قابل توجهی از تلفات تهویه کاسته می شود؛ این موضوع در سالنهایی با آلودگی زیاد نظیر صنایع فولاد و ریخته گری، تعمیرگاه های خودرو، مرغداري ها و سالنهای ورزشی که نیاز به تهویه بیشتری دارند، اهمیتی افزونتر خواهد یافت. علاوه بر كاهش تلفات، تأمین گرمایش در دماي هواي پایینتر براي افراد احساس آرامش و نشاط بیشتری را ایجاد خواهد كرد.

سایر مزایای استفاده و نصب هیترهای تابشی عبارتند از : 

 • استفاده از گرمایش تابشی امروزه به عنوان یکی از اقتصادی ترین وسایل گرمایشی می باشد
 • که توانسته است در بین انواع وسایل گرمایشی مانند هیتر ، جت هیتر و کروه هوای گرم
 • لحاظ کاهش مصرف سوخت و هزینه تعیمرات و نگهداری پایین محبوبیت خاصی برای خود فراهم کند.

برخی دیگر از مزایای هیترهای تابشی

 • صرفه جویی در مصرف گاز در حدود 60%

با استفاده از هیتر تابشی میتوان دمای محیط را در کمترین زمان ب دمای دلخواه رسانید

توزیع حرارت یکینواخت، ایمنی بالا و عدم اشغال فضای مفید محل تحت پوشش از دیگر مزایای هیتر تابشی و یستم تابشی می باشند

کاربرد های هیتر تابشی

 • گلخانه
 • استخر
 • سالن های صنعتی
 • سالن های تولید

 محصول مرتبط : برج خنک کننده

مزایای استفاده از هیتر تابشی در گلخانه

 • گرمایش یکنواخت در سطح کل گلخانه
 • هدایت گرما به سمت پایین
 • صرفه جویی در هزینه سوخت
 • خشک بودن سطح برگ که سبب کاهش بسیاری از بیماری ها خواهد شد.
 • انتقال حرارت در سیستم تابشی نیاز به هوا نداشته و باعث گرد و غبار نمی شود.
 • کاهش چشمگیر معیان

 هیتر تابشی

بهترین روش برای گرم کردن استخر استفاده از هیتر تابشی و استفاده از سیستم های تابشی می باشد

زیرا باعث کاهش نزخ تبیخر و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

اصولا در استخر تا جایی که امکان دارد باید از سیستم هایی که به صورت دمنده می باشند استفاده نکنیم ، مخصوصا در جاهایی که مستقیما به کاسه استخر می رسد.

هیتر تابشی ، انواع هیتر تابشی و نحوه کار هیتر تابشی

هیتر تابشی ، انواع هیتر تابشی و نحوه کار هیتر تابشی

هیتر تابشی چیست؟

نورخورشید با امواج قوی و فعل انفعلاتی که در سطح آن انجام می شود، می تواند انرژی بسیار زیادی را در طول شبانه روز از خود ساطع کرده و این انرژی در خیلی از کشورها مورد استفاده در زمینه های مختلف قرار می گیرد. هیترهای تابشی هم چیزی شبیه به خورشید هستند و اگر اغراق نکرده باشیم، می توانیم آنها را خورشید های کوچک بنامیم. هیتر های تابشی، حرارتی را که در اثر احتراق ایجاد می شود را به امواج الکترومغناطیس تبدیل کرده و این امواج در فضا پراکنده می شوند

چیزی که در هیتر تابشی بسیار حائز اهمیت است و استفاده از آن را مقرون به صرفه کرده و باعث عدم هدر رفت انرژی در آن می شود، این است که در اثر تابش امواج انرژی تولید شده در اثر احتراق از بین نرفته و بازده بسیار بالایی دارد. در واقع می تواند گفت در فرایند تولید انرژی توسط این دستگاهها به هیچ وجه اتلاف انرژی مشاهده نشده و بین هیتر و هوا انرژی از بین نمی رود و همین موضوع باعث استفاده از آن در مکان های مختلف و عمومیت آن شده است.

بر خلاف سایر دستگاهها که برای تولید انرژی گرمایی هوا را گرم می کنند، این فرایند در هیتر تابشی به شکل دیگری انجام می شود. در دستگاهایی که با گرم کردن هوا انرژی تولید می کنند، هدر رفت انرژی هم به میزان زیادی اتفاق می افتد. چون هوای گرم سبک است و به طرف بالا حرکت می کند

نحوه کارکرد هیتر تابشی چگونه است؟

فرایند تولید انرژی در هیتر تابشی به این شکل است که سوخت و هوا در یک لوله فولادی با هم ترکیب شده و ترکیب این دو با هم باعث می شود، دمای سطح لوله بالا برود. بالا رفتن دمای سطح لوله باعث خواهد شد که از سطح آن انرژی تابشی ساطع گردد. نوع طراحی این نوع سیستم گرمایشی به این صورت است که انرژی تابشی ایجاد شده به سمت پایین هدایت می شود. علت این موضوع هم این است که خود هیتر تابشی در ارتفاع نسب شده و این نحوه نصب کمک می کند، امواج تابشی به سمت پایین حرکت کنند.

پایین آمدن امواج تابشی درست برعکس سایر سیستم های گرمایشی باعث گرم شدن هوا در محل تردد افراد و سطح زمین می شود. برای همین است که گفته می شود، این نوع سیستم های گرمایشی اتلاف انرژی ندارند و هر چقدر گرما تولید می کنند به مصرف خواهد رسید و هدر نمی رود. در هدایت تابشی فرایند به این شکل است که دمای بالای ایجاد شده به جای اینکه به سمت بالا برود به سمت منبع جاذب پایین حرکت می کند و این جابجایی و جهت حرکت به علت اختلاف دمای بین این دو خواهد بود.

معیارهای انتخاب یک هیتر تابشی خوب

برخی از معیار هایی که در انتخاب یک سیستم گرمایش مناسب و خوب می تواند کمک کند عبارتند از:

 1. دارا بودن ایمنی بالا در زمان کار
 2. مقرون به صرفه بودن در هزینه های سوخت و انرژی
 3. کنترل پذیری در نحوه جریان هوای گرم تولیدی
 4. نصب و راه اندازی سریع و راحت
 5. پایین بودن هزینه های تامین و نگداری
 6. میزان فضای اشغال شده توسط دستگاه
 7. دارا بودن ایمنی بالا در زمان کار

اولین نکته ای که در خرید یک سیستم گرمایشی تابشی مد نظر قرار می گیرد این است که این سیستم در زمان کار تا چه میزان می تواند ایمنی و آسایش را در مجموعه در حال کار تامین نماید.

در بسیاری از فضاهای باز در فصول سرد از لوازم و تجهیزاتی اسفاده می کنند که خطر آفرین می باشند. این خطرات هم می تواند جانی و هم مالی باشد.

در صورتیکه استفاده از هیتر تابشی هیچ خطر جانی و مالی با توجه به نحوه استفاده صحیح می تواند کاملا بی خطر باشد.

در نهایت با توجه به بالابودن هزینه های مربوط به سرانه های سوخت و انرژی لازم است تا در چنین فضاهایی که با هوای محیط تبادل مستقیمی انرژی وجود دارد از سیستم هایی استفاده شود که دارای بالاترین راندمان هستند. در چنین حالتی نصب و راه اندازی این نوع سیستم ها مقرون به صرفه می باشد.

به عنوان مثال برخی از سیستم های گرمایشی زمینی با توجه به نحوه گرمایش که به صورت گرمایش مستقیم با هوای اطراف می باشد در خصوص صرفه جویی در انرژی به هیچ عنوان مقرون به صرفه نمی باشند.

محصول مرتبط با این محصول : یونیت هیتر

2021:12:29
 1. Al گفت:

  آیا کاتالوگ الکترونیکی (مثلا پی‌دی‌اف) در زمینه‌ی هیترهای تولیدی‌ خود دارید؟ از دید فنی، ابعاد فضای مورد نظر، مقدار مصرف؟ در کاتالوگ انتهای صفحه، هیچ خبری از هیترها نبود.

نوسازی
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70