سنسور اندازه گیری BOD

سنسور اندازه گیری BOD

BOD مخفف کلمه Biological Oxygen Demand است که به معنای اکسیژن مورد نیاز بیو شیمیایی می باشد. BOD میزان اکسیژن حاصل از فعالیت تنفسی میکروارگانیسم های رشد یافته بر روی مواد آلی موجود در آب، محصول، نمونه و یا محیط است. BOD همچنین یک روش شیمیایی برای تعیین مقدار محلول موجود در آب یا فاضلاب است. BOD معمولا به شکل میلی گرم در هر لیتر نمونه بیان می شود.

یکی از کاربردی ترین و بهترین روش های اندازه گیری مواد آلی و میزان اکسیژن موجود در آب ها و فاضلاب ها استفاده از سنسور اندازه گیری BOD است. این آزمایش و ارزیابی طی 5 روز صورت می گیرد. در حین انجام آزمایش باید دما ثابت باشد، محیط تغییری نکند و شرایط یکسان و ثابت باشد.

سنسور اندازه گیری BOD به شکل بطری های هوایی است که در یک دمای کنترل شده (بین 1 تا 20 درجه سانتیگراد) و در یک دوره مشخص BOD را اندازه گیری می کند. این سنسور در کیفیت نهایی آب های سطحی و فاضلاب ها نقش بسیار مهمی دارد.

کاربردهای سنسور اندازه گیری BOD

BOD پارامتر اصلی کیفیت آب است که در طیف وسیعی در صنعت آب و فاضلاب و برای نظارت بر محیط زیست مورد استفاده قرار می گیرد. به چند مورد از کاربردهای سنسور اندازه گیری BOD در زیر اشاره کرده ایم:

 1. از سنسور اندازه گیری BOD برای ارزیابی کیفیت آب و اجسام و محیط هایی که با آب سروکار دارند، استفاده می شود.
 2. از سنسور اندازه گیری BOD برای تایید تخلیه فاضلاب استفاده می شود.
 3. اندازه گیری BOD روشی برای تصفیه پسماندها مطابق با معیارهای تنظیم شده است.
 4. از سنسور اندازه گیری BOD برای شناسایی منابع آلودگی در دریاها و رودخانه ها استفاده می شود.
 5. برای بررسی کیفیت آب و فاضلاب از سنسور اندازه گیری BOD استفاده می گردد.
 6. برای تعیین کیفیت آلی آب به طور گسترده ای از سنسور اندازه گیری BOD استفاده می شود.
 7. برای تشخیص آلودگی آب و فاضلاب و تعیین میزان آلودگی نیز از سنسور اندازه گیری BOD استفاده می گردد.
 8. برای نظارت بر انطباق نیز از سنسور اندازه گیری BOD استفاده می شود.
 9. سنسور اندازه گیری BOD به منظور بهینه سازی فرآیندهای تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.
 10. برای توسعه الگوریتم های کنترل فرآیند به سنسور اندازه گیری BOD نیاز است.
 11. بررسی سریع کنترل و محافظت از محیط زیست و آب ها با سنسور اندازه گیری BOD راحت تر است.
 12. برای ارزیابی سریع و دقیق شدت حادثه در صورت بروز حادثه برای منابع آب و فاضلاب از سنسور اندازه گیری BOD استفاده می شود.
 13. سنسور اندازه گیری BOD فعالیت میکروبی و آلودگی زباله های انسان و حیوان را شناسایی و ارزیابی می کند.

نحوه عملکرد سنسور اندازه گیری BOD

سنسور اندازه گیری BOD عملکرد خاص و پیچیده ای ندارد. این سنسور آب و محلول را در مقیاس های 90، 250، 600 و 999 ppm اندازه گیری می کند و نمونه های غلیظ تر و در مقادیر بالاتر را با رقیق تر کردن نمونه اندازه گیری می نماید.

سنسور اندازه گیری BOD با اندازه گیری BOD موجود در آب یا فاضلاب، مقدار محلول موجود در آنها را اندازه گیری می کند و بر روی کلاهک یا نمایشگر نشان می دهد. این سنسور مقادیر BOD را تا 24 ساعت به صورت خودکار ذخیره می کند و می تواند 5 BOD را نیز به صورت همزمان نشان دهد.

انجام فرآیند ارزیابی توسط سنسور اندازه گیری BOD حدودا 5 روز طول می کشد. سنسور اندازه گیری BOD از ورود ذرات و مایعات به درون نمونه جلوگیری می کند.

پکیج تصفیه فاضلاب

چرا باید از سنسور اندازه گیری BOD استفاده کرد؟

سنسور اندازه گیری BOD نقش مهم و موثری در صنعت آب و فاضلاب دارد. با استفاده از این سنسور می توان به راحتی میزان آلودگی موجود در آب و فاضلاب را تشخیص داد و اندازه گیری کرد.

سنسور اندازه گیری BOD تصفیه فاضلاب را راحت تر و کارآمد تر می کند و آلودگی دریاها و رودخانه ها را شناسایی می کند. این سنسور بسیار قابل اعتماد و دقیق است و استفاده از آن آسان و راحت می باشد.

اجزای تشکیل دهنده سنسور اندازه گیری BOD

سنسور اندازه گیری BOD ساختار پیچیده ای ندارد و از اجزای زیادی تشکیل نشده است. اجزای تشکیل دهنده سنسور اندازه گیری BOD عبارتند از:

- یک بطری شیشه ای تیره

- یک نگهدارنده قلیایی برای جذب دی اکسید کربن

- یک نوار همزن

- داخل بطری های شیشه ای محلول های BOD وجود دارد.

بعضی از سنسورهای اندازه گیری BOD دارای نمایشگر نیز هستند که این نمایشگر به طور مستقیم نتیجه ارزیابی را به صورت میلی گرم بر لیتر نمایش می دهد.

نکات مهم هنگام انتخاب سنسور اندازه گیری BOD

برای انتخاب سنسور اندازه گیری BOD مناسب باید به یک سری موارد و نکات توجه کنید. ما برایتان چند مورد را شرح داده ایم:

- قبل از انتخاب و خرید سنسور اندازه گیری BOD حتما پارامترهایی برای اندازه گیری انتخاب کنید.

- محدوده ای که می خواهید BOD آن را اندازه گیری کنید، بررسی و مشخص نمایید.

- از نظر برق، تلفن و سیمکشی محیط را حتما بررسی کنید.

- با توجه به حجم کار و حجم نمونه هایی که می خواهید BOD آنها را اندازه گیری کنید، مدل سنسور را انتخاب کرده و آن را خریداری نمایید.

- شما می توانید با توجه به کار خود، از نمونه های ضد آب سنسورهای اندازه گیری BOD استفاده کنید.

- برخی از سنسورهای اندازه گیری BOD قابلیت اندازه گیری فشار و دما را دارند. شما می توانید با توجه به نیاز خود این مدل از سنسور را انتخاب کنید.

- بعضی از مدل های این سنسورها به قدری سبک هستند که می توان با یک دست با آنها کار کرد. شما می توانید این مدل را نیز انتخاب کنید.

قیمت سنسور اندازه گیری BOD

سنسور اندازه گیری BOD قیمت مشخص و ثابتی ندارد. تعیین قیمت این سنسورها به کمپانی و شرکت سازنده و مدل آن بستگی دارد.

سنسورهای اندازه گیری BOD معمولا در پک های 6 تایی و 12 تایی به فروش میرسند.

اینکه مدل سنسور ساده باشد یا دارای دستگاه و نمایشگر در تعیین قیمت آن نقش دارد. در کل این سنسورها از قیمت خیلی بالایی برخوردار نیستند و بسیار مقرون به صرفه می باشند.

انواع سنسور اندازه گیری BOD

سنسور اندازه گیری BOD دارای 2 نوع ساده و کنترلی می باشد.

- سنسور اندازه گیری BOD ساده: این نوع از سنسور دارای یک کلاهک است که میزان و مقدار BOD موجود روی آن نمایش داده می شود.

- سنسور اندازه گیری BOD کنترلی: سنسور اندازه گیری BOD کنترلی دارای یک نمایشگر است که میزان BOD موجود در آب یا محلول مستقیما بر روی دستگاه و نمایشگر نشان داده می شود. این مدل سنسور را می توان از راه دور کنترل کرد و روی صفحه نمایشگر آن نمودار رسم کرد. اکثر این سنسورها از دقت خیلی بالایی برخوردار هستند.

سنسور اندازه گیری BOD در صنعت آب و فاضلاب بسیار مهم است و نقشی کلیدی دارد. از این سنسور برای بالا بردن کیفیت آب های سطحی، آب های زیر زمینی، آب های آشامیدنی و فاضلاب استفاده می شود.

سنسور اندازه گیری BOD میزان اکسیژن موجود در آب و فاضلاب را اندازه گیری می کند و آلودگی های موجود در آنها را شناسایی می نماید. این سنسور دوام بالایی دارد و به نگهداری خاصی نیاز ندارد. همچنین از دقت بالایی برخوردار است و درصد خطا در آن پایین می باشد.

محصول مرتبط : تصفیه خانه فاضلاب

2020:08:28
 1. ستوتی گفت:

  سلام . ستوتی هستم از تبریز . برای استعلام قیمت سنسور اندازه گیری bod چه مشخصاتی رو باید در اختیار شما بزارم ؟ یا اگر فقط یک مدل هستن بیزحمت قیمت رو به من اعلام کنید. 09143835536.

نوسازی
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70