سنسور اندازه گیری PH

سنسور اندازه گیری PH

به درصد اسیدی بودن و قلیایی بودن آب، محصولات و محیط PH گفته می شود و برای اندازه گیری میزان PH از سنسور اندازه گیری PH استفاده می شود.

PH از کلمه فرانسوی Hydro gene گرفته شده است و اصطلاح آن مخفف دو کلمهHydrogen و Powerمی باشد. PH قدرت هیدروژنی آب و درصد اسید موجود در آن را اندازه گیری می کند.

سنسور اندازه گیری PH وسیله ای است که از آن برای اندازه گیری قدرت هیدروژن و تعیین میزان اسیدی یا قلیایی بودن محصولات و محیط استفاده می شود. این سنسور در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و کارایی زیادی دارد.

میزان اسیدی بودن یا قلیایی بودن یک محیط در انجام واکنش های شیمیایی و فرآیندی که در آن محیط انجام می شود، تاثیر زیادی دارد. بنابراین استفاده از سنسور اندازه گیری PH در اکثر صنایع الزامی است و محصولی کاربردی برای کنترل محیط و گرفتن نتیجه ای عالی در پایان فرآیند محسوب می شود.

سنسورهای اندازه گیری PH عمری طولانی دارند و از دقت بالایی برخوردار هستند. نگهداری از این سنسورها بسیار راحت و کم هزینه است. سنسورهای اندازه گیری PH دستگاه هایی پیشرفته با حساسیت بسیار بالا می باشند. البته نوع معمولی این سنسورها نیز وجود دارد که برای محیط های کوچکتر استفاده می شود.

ph متر

کاربردهای سنسور اندازه گیری PH

سنسور اندازه گیری PH اهمیت بالایی دارد و از آن در صنایع زیادی استفاده می شود. این سنسور روی سرعت واکنش های شیمیایی تاثیر می گذارد و میزان اسیدی بودن یا قلیایی بودن محصولات و محلول ها را نیز اندازه گیری می کند. در زیر برخی از این صنایع را نام برده ایم:

 • آب و فاضلاب
 • نیروگاه ها
 • پالایشگاه ها
 • صنایع نفت و گاز
 • صنایع غذایی
 • صنایع کشاورزی
 • صنایع دارویی
 • صنایع دامپروری
 • تصفیه خانه فاضلاب صنعتی و خانگی
 • آزمایشگاه های صنعتی و پزشکی
 • صنایعی که اندازه گیری میزان اسید در آنها اهمیت دارد.

نحوه عملکرد سنسور اندازه گیری PH

سنسور اندازه گیری PH دارای 2 الکترود است که یک الکترود اجازه عبور هیدروژن را می دهد و الکترود دیگر تغییرات الکترود اول را ارزیابی می کند. هیدروژن با بار مثبت وارد الکترود می شود و تفاوت الکتریکی ایجاد می کند. این تفاوت الکتریکی باعث ایجاد یک جریان خفیف می شود. این جریان ضعیف به وسیله مبدل دستگاه تبدیل به اطلاعاتی بین 0 تا 14 می شود.

نتیجه نهایی این واکنش ها روی نمایشگر دستگاه نشان داده می شود. اعداد نمایش داده شده میزان اسیدی یا قلیایی بودن آب، محصول یا محیط را نشان می دهند. 0 تا 7 نشان دهنده اسیدی بودن و 7 تا 14 نشان دهنده قلیایی بودن محیط می باشد.

چرا باید از سنسور اندازه گیری PH استفاده کرد؟

اسیدی بودن و یا قلیایی بودن محیط نقش بسیار زیادی در سرعت و چگونگی انجام واکنش های شیمیایی دارد، به همین دلیل استفاده از سنسور اندازه گیری PH بسیار مهم و ضروری است. گاهی اوقات در برخی محیط ها و صنایع به دلیل بالا بودن میزان هیدروژن واکنش های شیمیایی به درستی انجام نمی شوند و در کار اختلال ایجاد می شود.

میزان PH موجود در آب، محصولات و محیط بسیار مهم است و باید حتما از میزان PH موجود در آنها اطلاع داشت که این کار با استفاده از سنسور اندازه گیری PH امکان پذیر می باشد. استفاده از سنسور اندازه گیری PH همچنین باعث بالا رفتن کیفیت و سرعت کار می شود.

اجزای تشکیل دهنده سنسور اندازه گیری PH

سنسور اندازه گیری PH دستگاه پیچیده ای نیست و از اجزای خیلی کمی تشکیل شده است که عبارتند از:

 • الکترود
 • مبدل
 • نمایشگر
 • کابل
 • کنترل کننده

نکات مهم هنگام انتخاب سنسور اندازه گیری PH

به دلیل کاربرد و اهمیت سنسور اندازه گیری PH بهتر است هنگام انتخاب و خرید آن به یک سری نکات توجه کنید.

 • حتما به دقت سنسور اندازه گیری PH توجه داشته باشید و دستگاهی با دقت مناسب برای کار و محیط خود بگیرید.
 • نحوه نصب دستگاه بسیار مهم است. حتما به این مورد توجه داشته باشید.
 • طول کابل سنسور اندازه گیری PH بسیار اهمیت دارد و باید با توجه به کار شما و مکانی که سنسور در آن قرار می گیرد، انتخاب شود.
 • حتما توجه کنید که دستگاه دارای نمایشگر میزان اسید و هیدروژن باشد.
 • اگر دستگاه قابلیت اتصال به کامپیوتر را داشته باشد بسیار خوب و بهتر است.

قیمت سنسور اندازه گیری PH

شرکت ها و برندهای زیادی هستند که سنسور اندازه گیری PH تولید می کنند. سنسور اندازه گیری PH قیمت مشخصی ندارد و با توجه به شرکت تولید کننده و درصد پیشرفته بودن آن تعیین قیمت می شود.

سایز و اندازه سنسور نیز در تعیین قیمت آن نقش دارد. هرچه اندازه و دقت سنسور بالاتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر و گران تر است.

توجه داشته باشید محیط های کوچک و آزمایشگاه های در سطح متوسط نیازی به سنسور اندازه گیری PH پیشرفته و با دقت خیلی بالا ندارند و سنسورهای کوچک و معمولی که از قیمت ارزان تری نیز برخوردار هستند، کار مورد نظر آنها را انجام می دهند.

شما می توانید با توجه به محیط کاری خود سنسور اندازه گیری PH مناسب را انتخاب و خریداری کنید. سعی کنید با دقت تمام این کار را انجام دهید تا در آینده مجبور به هزینه کردن دوباره نشوید.

انواع سنسور اندازه گیری PH

سنسور اندازه گیری PH دارای 2 مدل خیلی رایج است که در اکثر صنایع از آنها استفاده می شود. این 2 مدل عبارتند از سنسور اندازه گیری PH پرتابل و سنسور اندازه گیری PH قابل نصب ثابت.

- سنسور اندازه گیری PH پرتابل: از این مدل سنسور بیشتر در آزمایشگاه های صنعتی و پزشکی استفاده می شود.

- سنسور اندازه گیری PH قابل نصب ثابت: از این سنسور بیشتر در صنایعی استفاده می شود که میزان PH باید به صورت پیوسته بررسی و اعلام شود. این سنسور همزمان که میزان PH را اندازه گیری می کند، آن را روی یک مانیتور و نمایشگر نشان می دهد.

از سنسور اندازه گیری PH در صنایع و محیط های زیادی استفاده می شود. این دستگاه مزایای زیادی دارد و باعث بالا رفتن کیفیت نهایی کار می شود. سنسور اندازه گیری PH میزان اسیدی بودن و قلیایی بودن یک محیط را اندازه گیری می کند و به انجام هرچه بهتر و سریعتر واکنش های شیمیایی کمک می کند.

شما می توانید با کمی تحقیق و بررسی شرایط، یک سنسور اندازه گیری PH مناسب برای محیط کاری خود انتخاب کنید. سنسورهای اندازه گیری PH در اکثر مواقع با توجه به کاربردشان انتخاب می شوند.

این سنسورها هزینه خیلی بالایی ندارند و نگهداری از آنها راحت و کم هزینه است. دقت داشته باشید سنسور اندازه گیری PH که انتخاب می کنید، نباید دچار شکستگی شود و از دوام بالایی برخوردار باشد.

محصول مرتبط : اسید سولفوریک

2020:08:26
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57