تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب

تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب

در این مطلب به معرفی تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب می پردازیم در ادامه با ما همراه باشید . مهمترین تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب بصورت تیتوار جهت آشنایی اولیه بیان می شود و برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحات داخلی سایت مراجعه نمائید. قیمت تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب پارامتری وابسته به ظرفیت ، کیفیت مورد درخواست و نوع طراحی است که طراح تصفیه خانه انجام داده است . 

آشغالگیر :

یکی از مهمترین تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب آشغالگیر در دو نوع اتوماتیک و دستی می باشد. برای ارائه قیمت اول باید بتوان بودجه را در نظر گرفت که نمونه دستی یا اتوماتیک به کار شما خواهد آمد.همچنین با ارائه اطلاعات نوشته شده در بخش پارامترهای انتخاب آشغاگیر شما می توانید نسبت به استعلام قیمت آشغالگیر اقدام نمائید. برای جلوگیری از ورود مواد جامد شناور یا معلق، از اشغالگیرها استفاده می شود. اشغالگیر ها در دو نوع دانه درشت و ریز موجود می باشند. اشغالها توسط دستگاه هیدرولیکی آبگیری میشوند. آشغالا های متراکم شده سوزانده می شوند و یا توسط دستگاه خردکن ریز شده و مجددا به فاضلاب برگردانده میشوند.

اشغالگیر

در انتخاب آشغالگیر مناسب مواردی مانند:

  • نوع فاضلاب ورودی (صنعتی،خانگی)
  • میزان فاضلاب ورودی
  • امکانات اولیه (برق، آب ، جاده دسترسی و ....)
  • نحوه بهره برداری و نیروی متخصص

اشغالگیر

ایستگاه پمپاژ فاضلاب

یکی دیگر از تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب، لیفت استیشن می باشد. وظیفه انتقال فاضلاب به واحدهای مختلف تصفیه خانه به عهده ایستگاه پمپاژ می باشد. از آنجاییکه سطح فاضلاب ورودی به تصفیه خانه فاضلاب بسیار پایین است با پمپاژ عمل شن گیری در سطح زمین انجام میشود.

دبی سنج

برای تعیین دبی جریان فاضلاب ورودی به تصفیه خانه فاضلاب، از دبی سنج استفاده می شود. امروزه گاهی از شیرهای کنترل الکترونیکی برای این منظور استفاده می شود.

 

کانال شن گیری و چربی گیر:

به منظور کاهش گرفتگی مسیر انتقال فاضلاب و حفاظت از وسایل مکانیکی می بایست ذرات شن و مواد جامد از فاضلاب جدا شوند

همچنین در فاضلابهای دارای مواد چربی زیاد، به کمک هوا، ذرات چربی شناور و جدا می شوند.

واحد هوادهی

 در این مرحله فاضلاب وارد واحد هوادهى مى گردد. اکسیژن موزد نیاز اين واحد توسط بلوئرهاى هوادهى تامين می شود و توسط ديفيوزرهاى حباب ريز به واحد هوادهى انتقال می یابند. اکسیژن باعث رشد ميكرو ارگانيزم هاى هوازى و تشكيل لخته هاى بيولوژيكى می شود و  ميكرو ارگانيزم ها با مصرف مواد آلى موجود در پساب باعث كاهش بار آلودگى می گردند

  • بلوئر :

در تصفیه فاضلاب به روش هوازی، جهت تامین هوای مورد نیاز از بلوئرها استفاده می شود. بلوئرها عموما در 2 نوع بلوئر های روتس (این نوع بلوئر ها فشار خروجی بیشتری دارند و استفاده از آنها در تصفیه خانه های فاضلاب رایج تر می باشند) و بلوئرهای ساید چنل (عموما برای هوادهی واحدهای کوچک) استفاده میشوند.

 

  • دیفیوزر :

به جهت تزریق هوا به فاضلاب از دفیوزرها استفاده می شود . دفیوزرها بر دو نوع حباب ریز و حباب درشت موجود با شند که  دیفیوزر های حباب ریز بدلیل افزایش سطح تماس حباب هوا با فاضلاب نرخ جذب اکسیژن بالاتری دارند و از این جهت راندمان بالاتری دارند و بیشتر استفاده می شوند. همچنین از نظر ظاهری به دو دسته دیسکی ( این نوع از دفیوزر ها رایج تر می باشند) و لوله ای تقسیم بندی می شوند

دیفیوزر ها در کف مخزن با آرایش خاصی در کنار هم قرار داده می شوند بطوری که ایجاد نواحی مرده در مخزن را به حداقل برسانند. این دفیوزرها به سیستم بلوئر مرکزی متصل هستند و باعث به وجود آمدن اختلاط مناسب و رساندن هوا به میکزوازگانیسم ها می گردند.

 

مخزن متعادلساز:

از آنجایی که دبی ورودی پساب به پکیج در ساعات مختلف شبانه روز متفاوت می باشد، مخزن متعادل ساز باعث می شود پساب به صورت یکسان و ثابت وارد پکیج می گردد و از وارد شدن شوک های ناگهانی به پکیج جلوگیری می کند

واحد ته نشینی توده های بیولوژیکی

 پس از هوادهی، فاضلاب به مخزن ته نشینی که معمولا به شکل قیف ساخته میشود، هداست می شود. در این مرحله، لخته هاى بيولوژيك از پساب BOD جدا شده و دوباره به واحد هوادهى بازگشت داده مى شوند. مازاد لجن بيولوژيكى جهت عمليات هضم وارد واحد هاضم لجن می گردد

طراحی اندازه مخزن ته نشینی معمولا براساس متوسط زمان ماندی در نظر گرفته میشود. در طول این مدت ، لجن تشکیل شده در قسمت پایین مخزن جمع می شود؛ سپس این مواد جامد ته نشین شده به عنوان لجن فعال به منظور حداکثر بهره وری فرایند بیولوژیکی، توسط پمپ های هوا به محفظه هوادهی بازگشت داده می شود. و لجن مازاد برای تصفیه و کاهش هدررفت به مخزن هاضم لجن منتقل می شود

 

تانک یا حوضچه ته نشینی اولیه

در این بخش به فاضلاب توقف 2 تا 12 ساعته  داده می شود تا ذرات قابل ته نشینی از فاضلاب جدا شوند.

با رسیدن فاضلاب به این مرحله ( اتمام تصفیه اولیه)، 40 تا 60درصد مواد جامد معلق (TSS) و حدود 35 درصد الودگی بیولوژیکی (BOD5) فاضلاب حذف میشوند.

پکیج تزریق پلی الکترولیت  (منعقد کننده)

جهت ساخت و تزریق محلول پلی الکترولیت به روش شیمیایی بصورت نیمه اتومات و یا تمام اتومات استفاده می شود . در این پکیج ها پودر خشک پلی الکترولیت به مقدار معنی آب اضافه خواهد شد و سپس توسط میکسر عملیات میکس آن انجام شده و در نهایت توسط مونو پمپ به محل مورد نظر تزریق می شود.

میکسر:

جهت اختلاط بهتر فاضلاب عموما در شرایط بی هوازی و آنوکسیک (میکسر مستغرق فاضلابی) و واحدهای انعقاد و لخته سازی (میکسر دور کند و تند) و میکسر های ساخت محلول های شیمیایی استفاده می شود.

واحد گند زدایی

در انتها، پساب به منظور حفظ کیفیت و جلوگیری از انتشار عوامل بیماری زا در محیط ،جهت عمليات ضدعفونى وارد واحد گندزدایی می گردد. در اين واحد ،  با تزريق كلر، ازن و یا  اشعه ماوراء بنفش (UV) ميكروب ها و عوامل بيمارى زاى موجود در پساب از بين مى روند. پساب خروجى از تصفيه خانه مايع زلالى است كه استانداردهاى لازم را جهت تخليه به محيط زيست يا مصارف كشاورزى دارا مى باشد. واحدهاى ديگرى چون واحد حذف نيتروژن و فسفر نيز می تواند متناسب با نوع پروژه به واحدهاى پكيج اضافه گردد.

پکیج تزریق کلر

كلرزن دستگاهى براى تزريق كلر به داخل پساب به منظور عمل ضدعفونى مى باشد. اين دستگاه كه باكترى هاى موجود و بوى پساب را از بين مى برد در انواع كلرزن هاى گازى، جامد و مايع موجود است.پکیج کلریناتور شامل میکسر، مخزن و پمپ تزریق می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه پکیج تزریق کلر مراجعه نمائید.

پل لجن روب

یکی از مهمترین تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب پل لجن روب می باشد . پل های لجن روب با توجه به شکل ظاهری حوضچه و میزان لجن متفاوت می باشند. این پل ها از قسمت های مختلفی مانند: یاتاقان، بلبرینگ کف گرد، اسلیپرینگ تیغه ای لجن روب،  تیغه کف آب روب، تابلوی برق و گریتینگ تشکیل شده است. پل های لجن روب از جنس فایبرگلاس، استنلس استیل، st37، ss304  و ss316 ساخته می شود.

پل های لجن روب  برای حوضچه های مستطیلی به اندازه عرض حوضچه هستند و در راستای طول حوضچه (جهت جریان) حرکت کرده و لجن های کف حوضچه و مواد شناور را به سمت انتهای حوضچه که محل جمع آوری آن ها است هدایت می کند.

پل های لجن روب  برای حوضچه های دایره ای (استوانه ای) به اندازه قطر حوضچه و یا شعاع حوضچه ( معروف به نیم پل) هستند و با حرکت دایره ای لجن های کف حوضچه و مواد شناور را به سمت مرکز حوضچه که محل جمع آوری آن ها است هدایت می کند. در حوضچه های دایره ای جهت راحت تر انجام شدن عمل جارو کردن لجن ها،  شیبی در حدود 8 درصد به سمت مرکز دایره ایجاد می کنند

زمانیکه میزان لجن و مواد شناور زیاد است برای جلوگیری از تجمع بیش از اندازه از پل و هنگام کم بودن آن ها از نیم پل استفاده می شود

ملاحظات طراحی پل لجن روب

  • منظور دسترسی به موتور پل و سایر تعمیرات، بر روی روی پل محلی برای رفت و آمد انسان طراحی می گردد.
  • عرض پل متناسب با محل عبور انسان روی آن باید طراحی گردد.
  • قسمت پاروی پل باید به گونه ای باشد که به راحتی از ناهمواری ها عبور کند و آسیب نبیند.
  • حوضچه های دایره ای، سرعت چرخش لجن روب با توجه به حجم لجن تعیین می شود و از 0.5 تا 3 دور در دقیقه می باشد.

خشک کن های لجن

خشک کن های لجن در انواع مختلف مانند بلت فیلتر، فیلتر پرس، سانتریفیوژ (دکانتر) و اسکرو پرس وجود دارند، که بسته به شرایط از هر کدام از این خشک کن ها استفاده می شود.

مخازن فیلتر شنی

به منظور حذف مواد معلق و کلوییدی برای مواقعی که کیفیت بالاتری از پساب نیاز باشد، استفاده می شوند

تابلو کنترل

بمنظور کنترل بخش های مختلف الکتریکی

جهت آشنایی بیشتر با تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب و استعلام قیمت هر یک از تجهیزات مورد استفاده در سیستم های تصفیه فاضلاب می توانید با همکاران من تماس بگیرید.

سایر محصولات مرتبط : 

پکیج تصفیه فاضلاب

دستگاه تصفیه فاضلاب

2020:08:09
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57