لوله پلی اتیلن گاز رسانی

لوله پلی اتیلن گاز رسانی

لوله پلی اتیلن گازی : از دیگر کاربردهای لوله های پلی اتیلن انتقال گاز می باشد.

لوله پلی اتیلن گازی در سایزهای 25 ، 63 ، 90 ، 125 و 160 میلیمتر به صورت کلافی و شاخه ای ( طبق سفارش ) و منطبق با SDR 11و SDR 13

تولید و عرضه می گردد.

وجود نوار زرد رنگ در امتداد جانبی لوله پلی اتیلن نشان دهنده نوع استفاده آن برای انتقال گاز می باشد.

این لوله به روش جوش الکتروفیوژن به یکدیگر و به اتصالات پلی اتیلن گازی جویند می شوند .

تمامی لوله های پلی اتیلن گازی باید برگه تایید اداره گاز داشته باشند و در صورت نداشتن گواهی تایید اجازه بهره برداری از این لوله ها داده نمی شود.

از نکات مهم دیگر ، تاریخ تولید باید روی لوله درج شده باشد و لوله هایی که بیش از 6 ماه از تاریخ تولید آن ها می گذرد قابل استفاده نمی باشند.

مقدار MFR در مواد اولیه این لوله ها نباید بیشتر از 20 درصد و کربن به کار رفته نباید بیش از 2 الی 2/5 درصد وزن هر متر لوله پلی اتیلن باشد . وجود مواد آنتی یو وی باعث کاهش اثرات اشعه ماورای بنفش خورشید می شود .

لوله پلی اتیلن گازرسانی ، ابعاد ، استانداردها و خواص

لوله پلی اتیلن گازی از مواد پلی اتیلن مرغوب با گرید تجاری PE 100 تولید می شوند . به طور معمول ، سایز استاندارد لوله پلی اتیلن گازی از 16 تا حدود 630 میلیمتر می باشد ، مگر در موارد استثناء که بنا بر سفارش شرکت پیمانکار ، این لوله ها با قطرهای متفاوت تولید می شوند . لوله های گازرسانی می توانند در فشارهای کاری 2/5 تا 20 اتمسفر به خوبی پایدار بمانند .

لوله پلی اتیلن گاز رسانی

انواع لوله پلی اتیلن گازی مطابق با استاندارد EN 1555 و IGS-M-PL- 014 – 01 تولید می شوند . لوله و اتصالات پلی اتیلن گازی در برابر عوامل مخرب محیطی نظیر خوردگی ، مواد شیمیایی ، نشت از محل جوشکاری و ترک خوردگی بسیار مقاوم هستند. این لوله ها استحکام ، انعطاف پذیری بالا ، دوام و عمر طولانی دارند. استفاده از لوله های پلی اتیلن برای حوزه گازرسانی موجب کاهش هزینه ها و زمان اجرای پروژه شبکه گازرسانی می شود .

مزایای لوله های پلی اتیلن گازرسانی :

  • سبکی وزن ، مقاومت در برابر ضربه و امکان حلقه نمودن لوله ها تا سایز 125 میلیمتر در طول های تا 600 متر ، موجب شده تا حمل و نقل این محصولات بسیار آسان گردد .
  • مقاومت در برابر تابش اشعه مخرب خورشیدی ( اشعه UV ) از دیگر خصوصیات این محصول است .
  • قابلیت جوشکاری لوله به لوله و استفاده از رابط های پلی اتیلن و اتصالات فلنچی ، باعث سهولت و سرعت زیاد در نصب و راه اندازی این خطوط لوله می گردد.
  • به علت خاصیت الاستیسیته می توان این لوله ها را در خارج ترانشه ( کانال حفر شده ) به هم متصل نمود و بدون ایجاد شکست در لوله و نقطه جوش ، آن را به داخل ترانشه منتقل نمود .
  • قابلیت انعطاف پذیری این لوله ها ، امکان استفاده در زمین های ناهموار و ایجاد خمهای مجاز در آن را به کاربران داده است .( شعاع مجاز خم 20 برابر قطر اسمی لوله است )
  • مقاومت عالی در برابر فشارهای ناشی از زمین لرزه و رانش زمین به خصوص در سطح زیر دریا که امکان حرکت لایه های زمین بیشتر می باشد ، از دیگر مزایای این لوله هاست .
  • بر خلاف سایر لوله های انتقال سیالات که ظرفیت انتقال مواد در آن به مرور زمان و به دلیل خوردگی ، رسوبات ، نشست پذیری و سایر علل کاهش می یابند ، لوله های پلی اتیلن با سطحی فوق العاده صیقلی حداقل مقاومت را در برابر عبور مایعات از خود بروز داده و باعث یکنواختی و ثابت بودن میزان جریان سیال در تمامی طول عمر لوله خواهد شد .
  • مقاومت در برابر خوردگی ، سائیدگی ، پوسیدگی ، سیالات شیمیایی و عدم جذب آب از دیگر خصوصیات این لوله ها می باشد .
  • حک تمامی خصوصیات و مشخصات لوله بر روی بدنه آن ، به صورت خوانا و کم عمق ، ردیابی آن را پس از سالها و در فاصله طول عمر این محصول ، همواره سهل و آسان نموده است .
  • هزینه بسیار پایین در نصب و راه اندازی و نگهداری خطوط لوله پلی اتیلن از دیگر مزایای استفاده از این محصولات می باشد .

چرا لوله های پلی اتیلن برای انتقال گاز اهمیت زیادی دارند ؟

تحقیقات زیادی بر روی ساختار و خواص لوله های پلی اتیلن انجام شد . نتایج بررسی ها نشان دادند لوله های پلی اتیلن که از مواد اولیه PE 100 ساخته شده اند برای خطوط انتقال گاز بسیار مناسب هستند و می توان از این لوله ها در فشارهای کاری 10 بار استفاده نمود .

لوله گاز رسانی

معیارهای فیزیکی و شیمیایی لوله نظیر خصوصیات فیزیکی ، مکانیکی ، رشد ترک ، خواص کششی ، استحکام و بسیاری موارد دیگر در مورد لوله پلی اتیلن گازرسانی مورد ارزیابی قرار می گیرند. مهم ترین عامل در انتخاب مواد اولیه برای لوله ها ، کیفیت بالای آن ها در مقابل رشد ترک است رشد ترک در لوله های پلی اتیلن گازرسانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است . به همین دلیل سه پارامتر مهم استحکام پارگی خزش ، مقاومت به رشد ترک و مقاومت به رشد سریع ترک برای این لوله ها در آزمایشگاه کنترل کیفی خط تولید کارخانه انجام می شوند. لوله های گازرسانی پلی اتیلن باید مقاومت خوبی در این آزمون ها از خود نشان دهند.

سیستم های مطمئن و امن انتقال و توزیع گاز ، متشکل از لوله های پلی اتیلن گازرسانی ، به دلیل مقاومت در مقابل خوردگی ، پایداری در شرایط آب و هوایی ، استحکام و آسانی حمل و نقل رو به افزایش می باشند. عدم کارایی مناسب لوله منجر به بروز صدمات جبران ناپذیری برای کل خط انتقال گاز می شود .

 

قیمت لوله پلی اتیلن گازی رسانی

لوله پلی اتیلن گازی نیز مانند دیگر لوله های پلی اتیلن در سایزهای مختلف تولید می گردند و به جهت قیمت به روز مواد پلی اتیلن دارای قیمتی شناور می باشند که همه روزه می توان قیمت لوله پلی اتیلن گازی را در کوتاهترین زمان ممکن دریافت نمود . لوله پلی اتیلن گازی به لحاظ قیمت از لوله پلی اتیلن آبی قیمتی بیشتر دارند و این به جهت نوع مواد مصرفی در تولید این لوله ها می باشد . چرا که لوله های پلی اتیلن گازی با مواد خودرنگ و خالص با توجه به حساسیت این لوله ها تولید می گردند.

 لوله پلی اتیلن گاز رسانی

2020:08:01
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57