لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان که با نام های بدون درز نیز شناخته میشوند با توجه به نامشان، هیچ درزی بر روی این لوله ها نمی باشد و همچنین در اصطلاح علمی به آنها سیم لس(Seamless pipe) گفته میشود. این لوله ها به وسیله کشش یک شمش تو پر روی یک میله حفره ساز برای ایجاد پوسته تو خالی ساخته می شوند.

لوله ها به منظور انتقال سیال از نقطه ای به نقطه دیگر استفاده می شود. در این بین لوله های بدون درز، نوعی از لوله است که در ساخت آن هیچگونه درز جوشی به کار نمیرود. لوله های بدون درز یا مانیسمان به دلیل ساختار یکپارچه و مقاومت ساختاری مناسبی که دارند می توانند سیالات با دما و فشار بالا را انتقال دهند. در کشور ما لوله های مانیسمان عموما در برندهای لوله مانیسمان اهواز، کاوه دقیق و چینی موجود است و سایت ناب زیست نیز لیست قیمت و مشخصات فنی لوله های مانیسمان را به صورت به روز و در برندهای معتبر ذکر شده ارائه می دهد.

 لوله مانیسمان

سایز لوله‌های مانیسمان چگونه مشخص می شود؟

ابعاد یک لوله را می توان با سه پارامتر قطر داخلی، ضخامت دیواره و قطر خارجی به صورت دقیق مشخص کرد. دقیق ترین روش برای بیان سایز لوله های مانیسمان چیست؟

یک توضیح کامل از ابعاد لوله مانیسمان شامل :

قطر بیرونی (OD)

ضخامت دیواره (WT)

طول لوله (که معمولا در شاخه های 6 متری یا 12 متری است) می باشد. با استفاده از این پارامترها امکان محاسبه وزن لوله نیز وجود دارد و به راحتی قیمت هر متر لوله نیز مشخص می شود.

اما چرا لوله های کوچکتر از NPS 12 یا DN 300 قطر بیرونی (OD) متفاوتی نسبت به NPS دارند؟

 1. همه ی لوله باید با یک پارامتر یعنی NPS شناسایی شوند.
 1. برای سایزهای (NPS 1/8(DN 6 الی (NPS 12(DN 300 تفاوت قطر داخلی و خارجی نسبت به قطر لوله تقریبا عدد بزرگی است. با افزایش سایز لوله ها قطر داخلی و خارجی لوله ها به یکدیگر نزدیک می شود و تقریبا برابر می شوند.

بنابراین هیچ رابطه ای بین NPS و قطر بیرونی لوله وجود ندارد و بیان سایز لوله چه بر اساس NPS و چه بر اساس قطر بیرونی(OD) قابل قبول است.

در مورد لوله های مانیسمان چند قانون ساده را به خاطر داشته باشیم برای یک NPS مشخص، قطر خارجی مقداری ثابت بوده و ضخامت دیواره با افزایش رده ضخامتی(Sch) بزرگتر می شود و برای یک رده ضخامتی (Sch) مشخص، قطر خارجی به همراه NPS افزایش می یابد. مطابق استاندارد ASME B31.3، برای یک رده ضخامتی(Sch) مشخص ، با افزایش NPS میزان تحمل فشار نیز لوله کم می شود.

 مشخصات لوله مانیسمان

استانداردهای نمایش سایز لوله های مانیسمان

ابتدایی ترین سیستم برای شناسایی سایز لوله های فلزی بر اساس استاندارد (IPS (Iron pipe size طراحی شد. سایز بیان شده بر اساس این استاندارد قطر تقریبی داخلی لوله را بر حسب اینچ بیان می کرد. برای مثال یک لوله با IPS 6 قطر داخلیش تقریبا برابر با 6 اینچ است. به دنبال استفاده از این استاندارد کاربران لوله ها را تنها با یک سایز شناسایی می کردند. در ابتدا لوله های تولید شده در هر سایز دارای تنها یک ضخامت مشخص بود که به عنوان ضخامت استاندارد یا STD شناخته می شد. نیاز به لوله های با ضخامت بیشتر و با تحمل بیشتر فشار باعث تولید لوله های با ضخامت بیشتر و معرفی استانداردهای XS ,XH ,XXS ,XXH شد.

با توسعه و پیدایش متریال مقاوم در برابر خوردگی و نیاز به لوله های با ضخامت کمتر روش جدیدی برای شناسایی سایز و ضخامت لوله معرفی و استاندارد (NPS(Nominal Pipe Size جایگزین استاندارد IPS شد و پارامتر جدیدی با عنوان (SCH (schedule برای مشخص کردن ضخامت لوله های فلزی نیز اضافه گردید.

استاندارد NPS یک عدد بی بعد برای شناسایی سایز لوله است. لوله های با NPS 3/8 تا NPS 12 قطر بیرونی بزرگتر از مشخصه ی NPS دارند. اما قطر خارجی لوله های با NPS 14 و بزرگتر با مشخصه ی NPS برابر است. برای مثال قطر خارجی یک لوله با NPS 14 برابر با 14 اینچ است و NPS 2 لوله ای را نشان می دهد که قطر بیرونی آن 2.375 اینچ است. مطابق این استاندارد قطر داخلی لوله به ضخامت لوله و مشخصه SCH بستگی دارد.

سایز لوله مانیسمان

استاندارد (DN (Diameter Nominal یک مشخصه ی بی بعد دیگر برای سایز لوله در سیستم متریک است که توسط استاندارد (ISO (International Standards Organization تعیین شده است. استاندارد DN و استاندارد NPS به هم مربوط هستند. به عنوان مثال DN 50 ابعادی مطابق با NPS 2 دارد.

ضخامت دیواره لوله مانیسمان

ضخامت لوله مانسمان با SCHEDULE تعیین می شود (به عنوان مثال SCH 20, 40, 80, 160) . SCHEDULE هر لوله به طور تقریبی مقداری برابر با 1000 P/S دارد که P برابر با فشار سرویس و S برابر فشار مجاز سیستم است که فشارهای مذکور بر حسب پوند بر اینچ مربع (Psi) بیان می شود.

نکته: به طور کلی در هر سایز مشخص، هر چه SCHEDULE یک لوله بیشتر باشد ضخامت آن نیز بیشتر است.

بنابراین هر لوله با یک NPS معین ، قطر خارجی یکسان و قطرهای داخلی متفاوتی دارد که به SCHEDULE آن بستگی دارد. در جدول زیر قطر بیرونی مربوط به هر سایز نامی را مشاهده می کنید.

SCHEDULE هایی که با یک حرف S همراه هستند مطابق استاندارد ASME B36.19 می باشند و برای لوله های فولادی استنلس استیل استفاده می شوند. استاندارد ASME B36.19 تمامی سایزهای لوله را پوشش نمی دهد بنابراین استاندارد ASME B36.10 برای سایز لوله های فولادی کربن استیل که در ASME B36.19 ذکر نشده، استفاده می شود.

استاندارد لوله های مانیسمان

استاندارد ابعادی لوله های مانیسمان

استانداردهای ASME B36.10 و ASME B36.19 استاندارد ابعادی و وزنی لوله های بدون درز برای صنعت پتروشیمی را پوشش می دهد.

استاندارد ASME B36.10 مشخصات ابعادی و وزنی لوله های بدون درز آلیاژی و کربن استیل را پوشش می دهد و از سایز 1/8 تا 24 اینچ را شامل می شود.

استاندارد B36.19 نیز مشخص کننده مشخصات ابعادی و وزن لوله های بدون درز استنلس استیل، دوبلکس و آلیاژهای نیکل است.

استاندارد آلیاژی لوله های مانیسمان

- استانداردهای آلیاژی لوله سیاه بدون درز یا مانیسمان غالبا مطابق بااستاندارد ASTM A53 Grade B, ASTM A106 Grade B, API 5L Grade B تعیین می شود.

- استاندارد ASTM A53 برای لوله های مانیسمان که در خطوط انتقال گاز، هوا، نفت، بخار و آب کاربرد معمول دارند و از سایز 1/8 NPS تا 26 NPS اینچ اعمال می شود.

- استاندارد ASTM A106 برای سایزهای NPS 1/8 تا NPS 48 که در خطوط آب، بخار و گاز که در دماهای بالا کار می کنند اعمال می شود

- استاندارد API 5L نیز برای تمامی سایزها و لوله های بدون درز پالایشگاهی و سرویس قابل اعمال است.

آرایش انتهایی لوله‌های مانیسمان 

لوله های مانسمان عموما دارای آرایش انتهایی v شکل و آرایش انتهایی مسطح هستند:

آرایش V شکل (Butt Weld End) 

آرایش انتهایی این نوع لوله های مانیسمان به صورت V شکل بوده و با زاویه ی تقریبی 30 درجه پخ زده می شود و بدین ترتیب قابلیت اتصال به فلنج ها و اتصالات جوشی را (با گپ 3تا4 میلی متری) دارد.

آرایش مسطح (Plain End)

این نوع از لوله های مانیسمان انتهایی کاملا مسطح و بدون ماشین کاری دارند.

مزایا و معایب لوله‌های بدون درز (seamless pipe)

لوله‌های بدون درز از شمش فولادی ساخته شده و هیچ درز جوشی ندارند.( درز جوش نقطه ضعیف لوله محسوب شده که در معرض خوردگی ، ساییدگی و شکست قرار دارد)

لوله‌های بدون درز شکل های قابل پیش بینی تر و دقیق تری نسبت به لوله های درزدار دارند. هزینه تولید لوله های بدون درز در مقایسه با لوله های درز دار با سایز مشابه بسیار بیشتر است.

تحویل لوله های بدون درز ممکن است طولانی تر باشد چرا که تولید کننده های کمتری برای این لوله ها وجود دارد و همچنین زمان بیشتری برای تولید آن لازم است.

لوله های بدون درز ممکن است ضخامت جداره غیریکنواختی را در طول لوله داشته باشند. تلرانس معمول ضخامت لوله های مانیسمان %12.5± است.

لوله مانیسمان

کاربرد لوله مانیسمان

لوله های مانیسمان قابلیت کارکرد در شرایط فشار و دما بالا را دارند و در سیستم های انتقال آب، نفت، گاز و سایر تاسیسات ساختمانی (مانند دیگ های بخار گرمایی فشار بالا) استفاده می شود. لوله های سیاه بدون درز کربن استیل قابلیت تحمل حداکثر دمای 450 درجه سانتی گراد را دارند و در صورتی که از آلیاژهای دیگر ساخته شوند می توانند دمای بیشتر از 450 درجه سانتی گراد را نیز تحمل کنند.

لوله های مانیسمان کاربردهای متنوعی در صنعت نفت و گاز داشته که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عملیات بالادستی ( استخراج نفت و گاز و OCTG)
 • عملیات میان دستی (انتقال و توزیع سیال نفت، گاز ، بخار و اسیدها)
 • عملیات پایین دستی (لوله های فرآیندی برای پالایش نفت و گاز و محصولات فرعی)
 • کاربردهای معمول لوله کشی سرویس های Utility
 • ساخت تجهیزات هیدرولیکی و سازه های مکانیکی
 • خطوط انتقال بخار و آب فوق گرم

روش تولید لوله مانسمان

لوله بدون درز روش های تولید مختلفی دارد. برای تولید لوله های سین لس ، ابتدا شمش فولادی توسط سنبه مانیسمان سوراخ می شود. لوله های مانیسمان از لوله های مادر و اولیه که ضخامت و قطرش بزرگتر از لوله ی نهایی است، تولید می شود. بدین ترتیب ابتدا شمش فولادی در دمای بسیار بالا گرم شده و سوراخ اولیه توسط سنبه ایجاد می شود که قطر خارجی سنبه برابر با قطر داخلی لوله است. سپس به کمک آرایش منظمی از غلتک ها ابعاد نهایی و ضخامت لوله بدست می آید و در نهایت لوله های تولید شده تحت بازرسی های مختلف مخرب و غیرمخرب قرار می گیرد. روش تولید لوله های مانیسمان متناسب به سایز آن بستگی دارد. برای لوله های مانیسمان با قطر کوچک، روش سنبه کاری چرخشی (mandrel mill) و برای لوله های بدون درز کربن استیل و فولادی آلیاژ پایین و با قطر متوسط، روش مانیسمان (mannesmann plug mill) استفاده می شود. همچنین برای تولید لوله های مانیسمان با سایز بزرگ، معمولا روش اکستروژن مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا لوله مانیسمان بهتر از لوله درزدار است؟

این موضوع اساسا به نوع کاربرد و پروژه بستگی دارد. هر نوع از لوله های فلزی ویژگی های منحصربفردی دارد و در پروژه خاص خود استفاده می شود. لوله های درزدار برای انتقال آب،گاز و ... استفاده می شود و ممکن است این لوله ها را در فنس کشی و کاربردهای سازه ای نیز مشاهده کنید. البته پیشنهاد می شود قبل از انتخاب نوع لوله برای پروژه ها، با یک مشاور طراح صحبت کنید.

لوله های مانیسمان مقاوم تر، بادوام تر از لوله های درزدار هستند اما ممکن است این سطح از مقاومت برای هر پروژه ای نیاز نباشد. چراکه یکی از اصول مهندسی انتخاب متریال مناسب بدون هزینه اضافه است و لوله های مانیسمان به دلیل فرایند تولید خاصی که دارند لیست قیمت بالاتری از لوله های درزدار دارند.

روش های تولید لوله مانیسمان

به منظور تولید لوله مانیسمان فولاد خام ابتدا به یک فولاد قابل شکل تر و به صورت شمش های بسیار نرم تبدیل می شود و سپس از شمش فولادی گرم شده لوله بدون درز تولید می شود. لوله های مانیسمان از روش های متعددی تولید می شوند که سنبه کاری چرخشی، مانیسمان، ریخته گری پاششی و اکستروژن از مهمترین آنهاست. لوله های مانیسمان پس از تولید بایستی تحت بازرسی های مختلفی مانند NDT و آلتراسونیک قرار گرفته و سپس بارگیری می شود.

استاندارد آلیاژی و ابعادی لوله های مانیسمان

لوله سیاه بدون درز یا مانسمان(seamless) از آلیاژهای فلزی ساخته می شود که استاندارد آلیاژی آن طبق ASTM A106 و ASTM A 53 و API 5L می باشد. لوله های مانیسمان با سایز نامی قطر(NPS) و رده ضخامت(SCHEDULE) شناخته می شوند و معمولا در شاخه های 6 متری تولید می شوند.استاندارد ابعادی و وزنی لوله های بدون درز مانیسمان نیز مطابق ASME B36.10 و ASME B36.19 تعیین می شود.

قیمت لوله مانیسمان

عوامل متعددی بر لیست قیمت لوله های مانیسمان موثر می باشند. این لوله ها در ابعاد، سایزها و ضخامت های متفاوتی تولید میشوند که تاثیر قابل توجهی بر قیمت دارند. همچنین این لوله ها توسط کشورهای مختلفی چون چین، روسیه، ایتالیا، ایران و آلمان تولید میشود که کشور سازنده، برند و استاندارد به کار رفته در ساخت این لوله ها و نرخ دلار و فولاد تاثیر بسیار قابل توجه و زیادی بر قیمت می گذارند. لوله های مانیسمان به روش های مختلف حرارتی، تحت کشش و غلطک های خاص تولید میگردند که روش تولید تاثیر زیادی بر یکنواختی، همگنی و کیفیت لوله ها دارد و در نتیجه باعث متغیر بودن هزینه ی تولید و در نتیجه منجر به متغیر بودن قیمت فروش خواهد شد.
لوله های مانیسمان انواع و کاربردهای مختلفی داشته که میتوان به دسته های آتش خوار، گالوانیزه سرد، گالوانیزه ی گرم، هیدرولیک ومانیسمان سیاه اشاره کرد که هر کدام از آنها برای موارد خاصی چون لوله های گازی، لوله های کابل برق و مخابراتی، استفاده در صنعت آبرسانی، کشاورزی و گلخانه تولید می شوند که همین امر بر لیست قیمت لوله مانسمان تاثیر گذار خواهد بود. قیمت لوله مانیسمان نسبت به لوله پلی اتیلن بیشتر است.
بعضی از لیست های قیمت بر اساس برند تنظیم شده و داخلی و خارجی بودن برند در تعیین لیست قیمت تاثیر گذار می باشد. نرخ ارز و هزینه های گمرک هزینه هایی است که به لیست قیمت لوله های مانسمان خارجی افزوده می شود. به همین سبب قیمت لوله های داخلی هم تراز با لوله های خارجی از لحاظ کیفیت، ارزان تر از لوله های خارجی می باشد، چرا که نرخ ارز تاثیر کمتری بر قیمت تولید داخلی داشته و هزینه ی گمرک در لیست قیمت لوله های داخلی حذف میگردد.
لوله هایی که دارای نشان استاندارد ملی و بین المللی می باشند و توسط مراکز کنترل کیفیت و سنجش تست گردیده اند، و دارای گارانتی، شناسه ی کد، نام تجاری معتبر می باشند، بر اساس مولفه های مشخص قیمت گذاری شده اند و قیمت آنها در خور با کیفیت انها می باشد. کیفیت مهمترین عامل تعیین قیمت می باشد.

فروش لوله مانیسمان

فروش لوله مانیسمان در سایت ناب زیست به صورت اینترنتی و غیرحضوری انجام می پذیرد. در این سایت می توانید مطالب تخصصی درباره وزن لوله ها و ضخامت لوله ها را مشاهده نموده و برای اطلاع از قیمت لوله ها بدلیل نوسانات قیمتی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ابعاد لوله های تولیدی تولیدی و وارداتی موجود در انبار شرکت ناب زیست به شرح زیر می باشند.

 1. سلیز 2/1 اینچ با قطربیرونی 21.30 میلی متر و ضخامت 2.77 میلی متر با وزن 7.5 کیلو گرم
 2. سایز 4/3 اینچ با قطر بیرونی 26.70 میلی متر و ضخامت 2.87 میلی متر با وزن 10 کیلوگرم ساخته
 3. لوله مانیسمان 1 اینچ با قطر بیرونی 33.40 میلی متر و ضخامت 3.38 میلی متر با وزن 14.2 کیلوگرم
 4. لوله 4/1 – 1 اینچ با قطر بیرونی 42.20 میلی متر و ضخامت 3.56 میلی متر با وزن 18 کیلوگرم
 5. لوله فلزی بدون درز 2/1 – 1 اینچ با قطر بیرونی 48.30 میلی متر و ضخامت 3.68 میلی متر با وزن 22 کیلوگرم
 6. سایز 2 اینچ با قطر بیرونی 60.30 میلی متر و ضخامت 3.91 میلی متر میلی متر با وزن 31 کیلوگرم
 7. لوله با سایز 2/1 – 2 با قطر بیرونی 73 میلی متر و ضخامت 5.16 میلی متر با وزن 49 کیلو گرم
 8. سایز 3 اینچ با قطر بیرونی 88.90 میلی متر و ضخامت 5.49 میلی متر با وزن 63 کیلوگرم
 9. لوله مانیسمان 4 اینچ با قطر بیرونی 114.30 میلی متر و ضخامت 6.02 میلی متر با وزن 94 کیلوگرم
 10. لوله 5 اینچ با قطر بیرونی 141.30 میلی متر و ضخامت 6.55 میلی متر با وزن 125 کیلوگرم
 11. لوله مانیسمان 6 اینچ با قطر بیرونی 168.30 میلی متر و ضخامت 7.11 میلی متر با وزن 163 کیلوگرم
 12. سایز 8 اینچ با قطر بیرونی 219.10 میلی متر و ضخامت 8.18 میلی متر با وزن 245 کیلوگرم
 13. لوله مانسمان 10 اینچ با قطر بیرونی 273.10 میلی متر و ضخامت 9.27 میلی متر با وزن 345 کیلوگرم
 14. لوله 12 اینچ با قطر بیرونی 323.90 میلی متر و ضخامت 10.31 میلی متر با وزن 460 کیلوگرم
 
2020:07:21
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57