لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان که با نام های بدون درز نیز شناخته میشوند با توجه به نامشان، هیچ درزی بر روی این لوله‌ها نمی باشد و همچنین در اصطلاح علمی به آنها سیم لس (Seamless pipe) گفته میشود. این لوله‌ها به وسیله کشش یک شمش تو پر روی یک میله حفره ساز برای ایجاد پوسته تو خالی ساخته می شوند.

لوله‌ها به منظور انتقال سیال از نقطه ای به نقطه دیگر استفاده می شود. در این بین لوله‌های بدون درز، نوعی از لوله است که در ساخت آن هیچگونه درز جوشی به کار نمیرود. لوله‌های بدون درز یا مانیسمان به دلیل ساختار یکپارچه و مقاومت ساختاری مناسبی که دارند می توانند سیالات با دما و فشار بالا را انتقال دهند. در کشور ما لوله‌های مانیسمان عموما در برندهای لوله مانیسمان اهواز، کاوه دقیق و چینی موجود است و سایت ناب زیست نیز لیست قیمت و مشخصات فنی لوله‌های مانیسمان را به صورت به روز و در برندهای معتبر ذکر شده ارائه می دهد.

 لوله مانیسمان

استاندارد لوله‌های مانیسمان

استاندارد ابعادی لوله‌های مانیسمان

 • استانداردهای ASME B36.10 و ASME B36.19 استاندارد ابعادی و وزنی لوله‌های بدون درز برای صنعت پتروشیمی را پوشش می دهد.
 • استاندارد ASME B36.10 مشخصات ابعادی و وزنی لوله‌های بدون درز آلیاژی و کربن استیل را پوشش می دهد و از سایز 1/8 تا 24 اینچ را شامل می شود.
 • استاندارد B36.19 نیز مشخص کننده مشخصات ابعادی و وزن لوله‌های بدون درز استنلس استیل، دوبلکس و آلیاژهای نیکل است.

استاندارد آلیاژی لوله‌های مانیسمان

 • استانداردهای آلیاژی لوله سیاه بدون درز یا مانیسمان غالبا مطابق بااستاندارد ASTM A53 Grade B, ASTM A106 Grade B, API 5L Grade B تعیین می شود.
 • استاندارد ASTM A53 برای لوله‌های مانیسمان که در خطوط انتقال گاز، هوا، نفت، بخار و آب کاربرد معمول دارند و از سایز 1/8 NPS تا 26 NPS اینچ اعمال می شود.
 • استاندارد ASTM A106 برای سایزهای NPS 1/8 تا NPS 48 که در خطوط آب، بخار و گاز که در دماهای بالا کار می کنند اعمال می شود
 • استاندارد API 5L نیز برای تمامی سایزها و لوله‌های بدون درز پالایشگاهی و سرویس قابل اعمال است.

سایز لوله‌های فولادی بدون درز مانیسمان چگونه مشخص می شود؟

ابعاد یک لوله را می توان با سه پارامتر قطر داخلی، ضخامت دیواره و قطر خارجی به صورت دقیق مشخص کرد. دقیق ترین روش برای بیان سایز لوله‌های مانیسمان چیست؟

یک توضیح کامل از ابعاد لوله مانیسمان شامل :

قطر بیرونی (OD)

ضخامت دیواره (WT)

طول لوله (که معمولا در شاخه های 6 متری یا 12 متری است) می باشد. با استفاده از این پارامترها امکان محاسبه وزن لوله نیز وجود دارد و به راحتی قیمت هر متر لوله نیز مشخص می شود.

اما چرا لوله‌های کوچکتر از NPS 12 یا DN 300 قطر بیرونی (OD) متفاوتی نسبت به NPS دارند؟

 1. همه ی لوله باید با یک پارامتر یعنی NPS شناسایی شوند.
 1. برای سایزهای (NPS 1/8(DN 6 الی (NPS 12(DN 300 تفاوت قطر داخلی و خارجی نسبت به قطر لوله تقریبا عدد بزرگی است. با افزایش سایز لوله‌ها قطر داخلی و خارجی لوله‌ها به یکدیگر نزدیک می شود و تقریبا برابر می شوند.

بنابراین هیچ رابطه ای بین NPS و قطر بیرونی لوله وجود ندارد و بیان سایز لوله چه بر اساس NPS و چه بر اساس قطر بیرونی(OD) قابل قبول است.

در مورد لوله‌های مانیسمان چند قانون ساده را به خاطر داشته باشیم برای یک NPS مشخص، قطر خارجی مقداری ثابت بوده و ضخامت دیواره با افزایش رده ضخامتی(Sch) بزرگتر می شود و برای یک رده ضخامتی (Sch) مشخص، قطر خارجی به همراه NPS افزایش می یابد. مطابق استاندارد ASME B31.3، برای یک رده ضخامتی(Sch) مشخص ، با افزایش NPS میزان تحمل فشار نیز لوله کم می شود.

 مشخصات لوله‌های فولادی بدون درز

استانداردهای نمایش سایز لوله‌های مانیسمان

ابتدایی ترین سیستم برای شناسایی سایز لوله‌های فلزی بر اساس استاندارد (IPS (Iron pipe size طراحی شد. سایز بیان شده بر اساس این استاندارد قطر تقریبی داخلی لوله را بر حسب اینچ بیان می کرد. برای مثال یک لوله با IPS 6 قطر داخلیش تقریبا برابر با 6 اینچ است. به دنبال استفاده از این استاندارد کاربران لوله‌ها را تنها با یک سایز شناسایی می کردند. در ابتدا لوله‌های تولید شده در هر سایز دارای تنها یک ضخامت مشخص بود که به عنوان ضخامت استاندارد یا STD شناخته می شد. نیاز به لوله‌های با ضخامت بیشتر و با تحمل بیشتر فشار باعث تولید لوله‌های با ضخامت بیشتر و معرفی استانداردهای XS ,XH ,XXS ,XXH شد.

با توسعه و پیدایش متریال مقاوم در برابر خوردگی و نیاز به لوله‌های با ضخامت کمتر روش جدیدی برای شناسایی سایز و ضخامت لوله معرفی و استاندارد (NPS(Nominal Pipe Size جایگزین استاندارد IPS شد و پارامتر جدیدی با عنوان (SCH (schedule برای مشخص کردن ضخامت لوله‌های فلزی نیز اضافه گردید.

استاندارد NPS یک عدد بی بعد برای شناسایی سایز لوله است. لوله‌های با NPS 3/8 تا NPS 12 قطر بیرونی بزرگتر از مشخصه NPS دارند. اما قطر خارجی لوله‌های با NPS 14 و بزرگتر با مشخصه NPS برابر است. برای مثال قطر خارجی یک لوله با NPS 14 برابر با 14 اینچ است و NPS 2 لوله ای را نشان می دهد که قطر بیرونی آن 2.375 اینچ است. مطابق این استاندارد قطر داخلی لوله به ضخامت لوله و مشخصه SCH بستگی دارد.

سایز لوله مانیسمان

استاندارد (DN (Diameter Nominal یک مشخصه ی بی بعد دیگر برای سایز لوله در سیستم متریک است که توسط استاندارد (ISO (International Standards Organization تعیین شده است. استاندارد DN و استاندارد NPS به هم مربوط هستند. به عنوان مثال DN 50 ابعادی مطابق با NPS 2 دارد.

ضخامت دیواره لوله مانیسمان

ضخامت لوله مانیسمان با SCHEDULE تعیین می شود (به عنوان مثال SCH 20, 40, 80, 160) . SCHEDULE هر لوله به طور تقریبی مقداری برابر با 1000 P/S دارد که P برابر با فشار سرویس و S برابر فشار مجاز سیستم است که فشارهای مذکور بر حسب پوند بر اینچ مربع (Psi) بیان می شود.

نکته: به طور کلی در هر سایز مشخص، هر چه SCHEDULE یک لوله بیشتر باشد ضخامت آن نیز بیشتر است.

بنابراین هر لوله با یک NPS معین ، قطر خارجی یکسان و قطرهای داخلی متفاوتی دارد که به SCHEDULE آن بستگی دارد. در جدول زیر قطر بیرونی مربوط به هر سایز نامی را مشاهده می کنید.

ابعاد لوله فولادی بدون درز

SCHEDULE هایی که با یک حرف S همراه هستند مطابق استاندارد ASME B36.19 می باشند و برای لوله‌های فولادی استنلس استیل استفاده می شوند. استاندارد ASME B36.19 تمامی سایزهای لوله را پوشش نمی دهد بنابراین استاندارد ASME B36.10 برای سایز لوله‌های فولادی کربن استیل که در ASME B36.19 ذکر نشده، استفاده می شود.

آرایش انتهایی لوله‌های مانیسمان 

لوله‌های مانیسمان عموما دارای آرایش انتهایی v شکل و آرایش انتهایی مسطح هستند:

آرایش V شکل (Butt Weld End) 

آرایش انتهایی این نوع لوله‌های مانیسمان به صورت V شکل بوده و با زاویه ی تقریبی 30 درجه پخ زده می شود و بدین ترتیب قابلیت اتصال به فلنج ها و اتصالات جوشی را (با گپ 3تا4 میلی متری) دارد.

آرایش مسطح (Plain End)

این نوع از لوله‌های مانیسمان انتهایی کاملا مسطح و بدون ماشین کاری دارند.

مزایا و معایب لوله‌های فولادی بدون درز (seamless pipe)

لوله‌های بدون درز از شمش فولادی ساخته شده و هیچ درز جوشی ندارند.( درز جوش نقطه ضعیف لوله محسوب شده که در معرض خوردگی ، ساییدگی و شکست قرار دارد)

لوله‌های بدون درز شکل های قابل پیش بینی تر و دقیق تری نسبت به لوله‌های درزدار دارند. هزینه تولید لوله‌های بدون درز در مقایسه با لوله‌های درز دار با سایز مشابه بسیار بیشتر است.

تحویل لوله‌های بدون درز ممکن است طولانی تر باشد چرا که تولید کننده های کمتری برای این لوله‌ها وجود دارد و همچنین زمان بیشتری برای تولید آن لازم است.

لوله‌های بدون درز ممکن است ضخامت جداره غیریکنواختی را در طول لوله داشته باشند. تلرانس معمول ضخامت لوله‌های مانیسمان %12.5± است.

قیمت لوله مانیسمان

کاربرد لوله فولادی بدون درز

لوله‌های مانیسمان قابلیت کارکرد در شرایط فشار و دما بالا را دارند و در سیستم های انتقال آب، نفت، گاز و سایر تاسیسات ساختمانی (مانند دیگ های بخار گرمایی فشار بالا) استفاده می شود. لوله‌های سیاه بدون درز کربن استیل قابلیت تحمل حداکثر دمای 450 درجه سانتی گراد را دارند و در صورتی که از آلیاژهای دیگر ساخته شوند می توانند دمای بیشتر از 450 درجه سانتی گراد را نیز تحمل کنند.

لوله‌های مانیسمان کاربردهای متنوعی در صنعت نفت و گاز داشته که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عملیات بالادستی ( استخراج نفت و گاز و OCTG)
 • عملیات میان دستی (انتقال و توزیع سیال نفت، گاز ، بخار و اسیدها)
 • عملیات پایین دستی (لوله‌های فرآیندی برای پالایش نفت و گاز و محصولات فرعی)
 • کاربردهای معمول لوله کشی سرویس های Utility
 • ساخت تجهیزات هیدرولیکی و سازه های مکانیکی
 • خطوط انتقال بخار و آب فوق گرم

روش تولید لوله مانیسمان

لوله بدون درز روش های تولید مختلفی دارد. برای تولید لوله‌های سین لس ، ابتدا شمش فولادی توسط سنبه مانیسمان سوراخ می شود. لوله‌های مانیسمان از لوله‌های مادر و اولیه که ضخامت و قطرش بزرگتر از لوله ی نهایی است، تولید می شود.

بدین ترتیب ابتدا شمش فولادی در دمای بسیار بالا گرم شده و سوراخ اولیه توسط سنبه ایجاد می شود که قطر خارجی سنبه برابر با قطر داخلی لوله است. سپس به کمک آرایش منظمی از غلتک ها ابعاد نهایی و ضخامت لوله بدست می آید و در نهایت لوله‌های تولید شده تحت بازرسی های مختلف مخرب و غیرمخرب قرار می گیرد. روش تولید لوله‌های مانیسمان متناسب به سایز آن بستگی دارد. برای لوله‌های مانیسمان با قطر کوچک، روش سنبه کاری چرخشی (mandrel mill) و برای لوله‌های بدون درز کربن استیل و فولادی آلیاژ پایین و با قطر متوسط، روش مانیسمان (mannesmann plug mill) استفاده می شود.

همچنین برای تولید لوله‌های مانیسمان با سایز بزرگ، معمولا روش اکستروژن مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا لوله مانیسمان بهتر از لوله درزدار است؟

این موضوع اساسا به نوع کاربرد و پروژه بستگی دارد. هر نوع از لوله‌های فلزی ویژگی های منحصربفردی دارد و در پروژه خاص خود استفاده می شود. لوله‌های درزدار برای انتقال آب،گاز و ... استفاده می شود و ممکن است این لوله‌ها را در فنس کشی و کاربردهای سازه ای نیز مشاهده کنید. البته پیشنهاد می شود قبل از انتخاب نوع لوله برای پروژه ها، با یک مشاور طراح صحبت کنید.

لوله‌های مانیسمان مقاوم تر، بادوام تر از لوله‌های درزدار هستند اما ممکن است این سطح از مقاومت برای هر پروژه ای نیاز نباشد. چراکه یکی از اصول مهندسی انتخاب متریال مناسب بدون هزینه اضافه است و لوله‌های مانیسمان به دلیل فرایند تولید خاصی که دارند لیست قیمت بالاتری از لوله‌های درزدار دارند.

روش های تولید لوله مانیسمان

به منظور تولید لوله مانیسمان فولاد خام ابتدا به یک فولاد قابل شکل تر و به صورت شمش های بسیار نرم تبدیل می شود و سپس از شمش فولادی گرم شده لوله بدون درز تولید می شود. لوله‌های مانیسمان از روش های متعددی تولید می شوند که سنبه کاری چرخشی، مانیسمان، ریخته گری پاششی و اکستروژن از مهمترین آنهاست. لوله‌های مانیسمان پس از تولید بایستی تحت بازرسی های مختلفی مانند NDT و آلتراسونیک قرار گرفته و سپس بارگیری می شود.

استاندارد آلیاژی و ابعادی لوله‌های فولادی بدون درز

لوله سیاه بدون درز یا مانیسمان(seamless) از آلیاژهای فلزی ساخته می شود که استاندارد آلیاژی آن طبق ASTM A106 و ASTM A 53 و API 5L می باشد. لوله‌های مانیسمان با سایز نامی قطر(NPS) و رده ضخامت(SCHEDULE) شناخته می شوند و معمولا در شاخه های 6 متری تولید می شوند.استاندارد ابعادی و وزنی لوله‌های بدون درز مانیسمان نیز مطابق ASME B36.10 و ASME B36.19 تعیین می شود.

قیمت لوله مانیسمان

عوامل متعددی بر لیست قیمت لوله‌های مانیسمان موثر می باشند. این لوله‌ها در ابعاد، سایزها و ضخامت های متفاوتی تولید میشوند که تاثیر قابل توجهی بر قیمت دارند. همچنین این لوله‌ها توسط کشورهای مختلفی چون چین، روسیه، ایتالیا، ایران و آلمان تولید میشود که کشور سازنده، برند و استاندارد به کار رفته در ساخت این لوله‌ها و نرخ دلار و فولاد تاثیر بسیار قابل توجه و زیادی بر قیمت می گذارند. لوله‌های مانیسمان به روش های مختلف حرارتی، تحت کشش و غلطک های خاص تولید میگردند که روش تولید تاثیر زیادی بر یکنواختی، همگنی و کیفیت لوله‌ها دارد و در نتیجه باعث متغیر بودن هزینه ی تولید و در نتیجه منجر به متغیر بودن قیمت فروش خواهد شد.

لوله‌های مانیسمان انواع و کاربردهای مختلفی داشته که میتوان به دسته های آتش خوار، گالوانیزه سرد، گالوانیزه ی گرم، هیدرولیک ومانیسمان سیاه اشاره کرد که هر کدام از آنها برای موارد خاصی چون لوله‌های گازی، لوله‌های کابل برق و مخابراتی، استفاده در صنعت آبرسانی، کشاورزی و گلخانه تولید می شوند که همین امر بر لیست قیمت لوله مانیسمان تاثیر گذار خواهد بود. قیمت لوله مانیسمان نسبت به لوله پلی اتیلن بیشتر است.

بعضی از لیست های قیمت بر اساس برند تنظیم شده و داخلی و خارجی بودن برند در تعیین لیست قیمت تاثیر گذار می باشد. نرخ ارز و هزینه های گمرک هزینه هایی است که به لیست قیمت لوله‌های مانیسمان خارجی افزوده می شود. به همین سبب قیمت لوله‌های داخلی هم تراز با لوله‌های خارجی از لحاظ کیفیت، ارزان تر از لوله‌های خارجی می باشد، چرا که نرخ ارز تاثیر کمتری بر قیمت تولید داخلی داشته و هزینه ی گمرک در لیست قیمت لوله‌های داخلی حذف میگردد.

لوله‌هایی که دارای نشان استاندارد ملی و بین المللی می باشند و توسط مراکز کنترل کیفیت و سنجش تست گردیده اند، و دارای گارانتی، شناسه ی کد، نام تجاری معتبر می باشند، بر اساس مولفه های مشخص قیمت گذاری شده اند و قیمت آنها در خور با کیفیت انها می باشد. کیفیت مهمترین عامل تعیین قیمت می باشد.

فروش لوله مانیسمان

فروش لوله مانیسمان در سایت ناب زیست به صورت اینترنتی و غیرحضوری انجام می پذیرد. در این سایت می توانید مطالب تخصصی درباره وزن لوله‌ها و ضخامت لوله‌ها را مشاهده نموده و برای اطلاع از قیمت لوله‌ها بدلیل نوسانات قیمتی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ابعاد لوله‌های تولیدی و وارداتی موجود در انبار شرکت ناب زیست به شرح زیر می باشند.

 1. سلیز 2/1 اینچ با قطربیرونی 21.30 میلی متر و ضخامت 2.77 میلی متر با وزن 7.5 کیلو گرم
 2. سایز 4/3 اینچ با قطر بیرونی 26.70 میلی متر و ضخامت 2.87 میلی متر با وزن 10 کیلوگرم ساخته
 3. لوله مانیسمان 1 اینچ با قطر بیرونی 33.40 میلی متر و ضخامت 3.38 میلی متر با وزن 14.2 کیلوگرم
 4. لوله 4/1 – 1 اینچ با قطر بیرونی 42.20 میلی متر و ضخامت 3.56 میلی متر با وزن 18 کیلوگرم
 5. لوله فلزی بدون درز 2/1 – 1 اینچ با قطر بیرونی 48.30 میلی متر و ضخامت 3.68 میلی متر با وزن 22 کیلوگرم
 6. سایز 2 اینچ با قطر بیرونی 60.30 میلی متر و ضخامت 3.91 میلی متر میلی متر با وزن 31 کیلوگرم
 7. لوله با سایز 2/1 – 2 با قطر بیرونی 73 میلی متر و ضخامت 5.16 میلی متر با وزن 49 کیلو گرم
 8. سایز 3 اینچ با قطر بیرونی 88.90 میلی متر و ضخامت 5.49 میلی متر با وزن 63 کیلوگرم
 9. لوله مانیسمان 4 اینچ با قطر بیرونی 114.30 میلی متر و ضخامت 6.02 میلی متر با وزن 94 کیلوگرم
 10. لوله 5 اینچ با قطر بیرونی 141.30 میلی متر و ضخامت 6.55 میلی متر با وزن 125 کیلوگرم
 11. لوله مانیسمان 6 اینچ با قطر بیرونی 168.30 میلی متر و ضخامت 7.11 میلی متر با وزن 163 کیلوگرم
 12. سایز 8 اینچ با قطر بیرونی 219.10 میلی متر و ضخامت 8.18 میلی متر با وزن 245 کیلوگرم
 13. لوله مانیسمان 10 اینچ با قطر بیرونی 273.10 میلی متر و ضخامت 9.27 میلی متر با وزن 345 کیلوگرم
 14. لوله 12 اینچ با قطر بیرونی 323.90 میلی متر و ضخامت 10.31 میلی متر با وزن 460 کیلوگرم

رده یا ضخامت لوله مانیسمان

لوله مانیسمان در رده های ۲۰، ۴۰، ۸۰ و ۱۶۰ وجود دارد. معنای رده­ یا گرید لوله ضخامت دیواره­ لوله می­باشد. هر چقدر رده­ یا گرید لوله بالاتر، ضخامت لوله نیز بالاتر خواهد بود که بر مبنای ضخامت، فشار و نوع سیال برای آن تعریف می­گردد. برای مثال لوله مانیسمان رده ۴۰ دارای ضخامت لبه ۱.۲۵ اینچ می باشد.
مواد مصرف و کاربرد دقیق لوله مانیسمان

کاربرد رده 20

این لوله‌ها بیشتر در گاز کشی داخل ساختمان و به شکل توکار مورد استفاده قرار می­گیرد. برای نصب آن باید اتصالات مانیسمان رده ۲۰ نیز استفاده شود، چون باید حتما ضخامت اتصالات و لوله همانند هم باشند. دلیل استفاده لوله بدون درز رده ۲۰ در گاز کشی ساختمان نیز به این دلیل است که، در صورت رخ دادن زلزله یا نشست ساختمان و یا تخریب آن، چون درز ندارند آسیبی که می­بینند کمتر خواهد بود. در صورتی که این لوله‌ها در اثر این اتفاقات خم شوند، ترک یا شکاف برنمی­دارند. لذا حتما باید از این لوله‌ها استفاده شود. رده ۲۰ معمولا به عنوان لوله سبک نیز نام برده میشود.
این رده پایین ترین رده طبق استاندارد در لوله‌های فولادی صنعتی میباشد.

کاربرد رده 80

رده 40 ضخامت نرمال و استاندارد در لوله‌ها میباشد. که از رده ۲۰ قوی تر و از رده ۸۰ ضعیف تر میباشد. این رده بیشترین استفاده در صنعت را دارد. این لوله‌ها در برج ها و خطوط آتش نشانی استفاده میشود. کاربرد رده 40 به بالای این لوله‌ها، در مکان­ هاییست که فشار و حساسیت کاری بسیار بالا می­باشد. از این جمله می توان به صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاه­­های حرارتی یا سیکل ترکیبی (خورشیدی) و تجهیز پالایشگاه اشاره کرد.

کاربرد لوله مانیسمان رده 80

رده 80 برای موارد با فشار و یا خورندگی بالا استفاده میشود. این نوع لوله ضخامت بالایی دارد و جزو لوله‌های سنگین به حساب می آید.

کاربرد لوله مانیسمان رده رده 160

لوله مانیسمان رده 160 در صنایع بزرگ آب‌رسانی ،پالایشگاه‌ها، نیروگاها و در انتقال سیالات شیمیایی جامد و مایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.معمولاً از لوله‌های مانیسمان در سیستم‌های آتش‌نشانی و موتورخانه‌هایی که دمای سیالات در آن‌ها بشدت بالا و با فشار زیاد در جریان است استفاده می‌شود که البته کلیه رده‌های لوله‌های مانیسمان در سیستم‌های آتش‌نشانی کاربرد دارند. مناسب‌ترین لوله برای انتقال جریان بخار که از سیالات حساس به شمار می‌رود لوله مانیسمان است که می‌توان از آن استفاده کرد.

مزایای لوله بدون درز

 • به دلیل اینکه درز ندارند باعث می­شود تا لوله­ های بسیار محکمی در برابر فشار و تنش باشند
 • مناسب برای فشارهای عملیاتی بالا هستند
 • در اثر خم شدگی، ترک یا شکاف بر نمی­دارند
 • به دلیل نداشتن خط جوش، مقاومت بسیار بالایی نسبت به خوردگی دارند
 • به دلیل مقاومت بالای دیوار­ه های لوله مانیسمان در برابر دماهای بالا، تغییر شکل در این لوله­ ها بشدت کم است
 • بخاطر ساختار و مواد اولیه بکار رفته، قدرت hoop و کششی بالاتری دارند

همانطور که در این مطلب ذکر شد، لوله مانیسمان بخاطر ساختار، مواد اولیه بکار رفته و نوع ساخت یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده در موارد مصرف ذکر شده است که در ایران توسط دو شرکت ساخته شده و اکثر آن وارداتی است که می توان آن را خریداری نمود.

محصول پر فروش : لوله کاروگیت

2020:07:21
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57