فیلتر کربنی - قیمت فیلتر کربن فعال

فیلتر کربنی - قیمت فیلتر کربن فعال

فیلتر کربنی چیست ؟ برای استعلام قیمت و خرید فیلتر کربن فعال باید چه پارامترهایی را در اختیار شرکت ناب زیست قرار داد ؟

برای از بین بردن مواد آلی در آب و یا پساب تصفیه شده روش‌های شیمیایی و فیزیکی گوناگونی وجود دارد . هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را به دنبال دارند که با نظر به نیاز سیستم انتخاب می‌گردند. یکی از این شیوه ها به کارگیری از بسترهای کربن فعال، فیلتر کربنی، می باشد.

از آنجایی که تمامی مواد آلی در آب یا پساب تصفیه شده دارای ساختار کربنی می باشند، کربن فعال بر اساس اصول شیمیایی مرغوب ترین ماده جاذب برای این چنین مواد است

مواد آلی معمولاٌ دارای دانسیته کمتری از آب می باشند. در طی این عملیات سیال از بالای مخزن وارد می شود.

گرانول های کربن فعال که در داخل مخزن قرار دارند و در تماس با سیال قرار گرفته و به طریقه جذب سطحی مواد آلی موجود در سیال را جذب می کنند.

بعد از مدتی اطراف گرانول ها یک لایه ژله مانند شکل می گیرد. که باعث کمن شدن راندمان و بیشتر شدن فشار در داخل مخزن می گردد. در این هنگام لازم است مخزن شستشوی معکوس (بَک واش) شود.

در این مرحله آب با سرعت زیاد از قسمت پایین مخزن وارد می شود و با ایجاد انبساط حجمی، گرانول ها را از همدیگر جدا می کند.

 در نتیجه لایه های اشباع شده را به همراه خود از داخل فیلتر خارج می کند. گرانول های کربن فعال بعد از مدتی مصرف و بسته به میزان استفاده و بار آلی ورودی اشباع شده و نیاز به تعویض دارند.

طراحی دستگاه فیلتر کربنی

در عملیات طراحی فیلترهای کربنی دو مسئله مهم وجود دارد که می بایست به صورت توامان مد نظر قرار بگیرد. گام اول سرعت جذب سطحی ذرات به فیلتر و گام دوم سرعت لازم به منظور شستشوی معکوس.

در عملیات طراحی با انتخاب قطر مخزن و با در نظر گرفتن دبی سیال ورودی سرعت جذب سطحی می بایست در بهترین حالت انتخاب شود.

انتخاب بهترین سرعت و ارتفاع مخازن میسر نمی باشد، مگر اینکه با مدل سازی آزمایشگاهی بستر ساخته شده و به دست آوردن ایزوترم جذب سطحی مواد جاذب.

با کمک این ایزوترم می توان محاسبه کرد که در صورت انتخاب سرعت جذب سطحی چه طولی از بستر (شنی یا کربنی) مورد نیاز می باشد.

در مورد انتخاب سرعت شستشوی معکوس نیز پارامترهای زیادی نقش دارند، دمای سیال، ویسکوزیته، ضریب تخلخل ذرات و سایر اطلاعات در مجموع می توانند سرعت شستشوی معکوس مناسب یک بستر را تعیین کنند.

 باید دقت نمود در صورت عدم طراحی مناسب شستشوی معکوس عملاً کربن کارایی خود را از دست خواهد داد.

فیلتر کربن اکتیو

ملاحظات اصلی در طراحی فیلتر کربن فعال

دانستن دبی ورودی به واحد

مقدار ترکیبات آلی در آب ورودی

آگاهی از نوع مصرف کننده آب خروجی

نوع کربن فعال دانه ای

زمان تماس آب ورودی با بستر کربن ( زمان ماند)

 تعداد دفعات احیا و روش احیا

مواردکاربرد از فیلتر کربن فعال :

از بین بردن طعم و بو از آب.

حذف نمودن کلر از آب قبل از ورود به سیستم اسمز معکوس

بیشتر شدن راندمان پساب تصفیه شده و …

فیلتر کربنی چگونه آب را تصفیه می کند؟

آب لوله کشی که استفاده می کنید دارای آلاینده ها و مواد شیمیایی زیادی است که می تواند در طولانی مدت بر سلامتی شما اثرات سو بگذارد. بنابراین ، کربن فعال برای تصفیه آب اکیداً توصیه می شود. کربن فعال صدها ماده شیمیایی و آلاینده را از آب می مکد.

مطالعات اخیر انجام شده توسط NSF و EPA ادعا می کند که 60 تا 80 ماده شیمیایی را می توان با استفاده از دستگاه فیلتر کربنی حذف کرد.

کیفیت و شکل یک کربن فعال تعیین می کند که چگونه آلاینده ها و مواد شیمیایی به طور موثر حذف می شوند. طبق گزارش EPA ، فناوری کربن فعال قادر به از بین بردن تمام آلاینده های آلی شناخته شده ، یعنی 32 مورد از جمله THM است. شایع ترین 12 علف کش ، همراه با 14 آفت کش مانند گلیفوزات ، در مقابل کربن فعال شانس فعالیت در داخل آب را ندارند.

علاوه بر این ، فیلترهای زغال چوب یا کربن فعال یکی از سطوح فیلتر کل خانه ، اسمز معکوس (RO) ، فیلتر UV و بسیاری از فناوری های دیگر فیلتراسیون است.

دستگاه فیلتر کربنی چه آلاینده ها و مواد شیمیایی مضر را از آب حذف می کند؟

آیا دستگاه فیلتر کربنی هر ذره ای را که برای بدن انسان مضر است حذف می کند؟ در زیر برخی از آلاینده ها و مواد شیمیایی که فیلتر کربن اکتیو از بین می برد ذکر شده است . پس از اتمام خواندن آن ، به مزایای استفاده از دستگاه فیلتر کربن فعال پی خواهید برد :

1- سموم دفع آفات :

همانطور که همه می دانند ، از سموم دفع آفات در کشاورزی استفاده می شود تا آفات از آسیب رساندن به محصولات جلوگیری کنند . این سموم دفع آفات به منابع آب شیرین مانند رودخانه ها ، استخرها و آبهای زیرزمینی منتقل می شوند . با وجود تصفیه کلی آبها توسط شرکت آب و فاضلاب ، گاهی اوقات در آب لوله کشی ممکن است مقادیر اندکی از این سموم وجود داشته باشد بنابراین ، از کربن فعال برای تصفیه آب استفاده می شود . به عنوان 14 مورد شناسایی ، می توان سموم دفع آفات مانند کلردکون ، کلردان ، لیندان و غیره را از بین برد.

2- کلر :

برای ایمن نگه داشتن آب لوله کشی ، کلر با آب تزریق می شود. این ممکن است بو و همچنین طعم آب را به طریقی تغییر دهد که شما دوست ندارید. به منظور حذف این ماده ، یک فیلتر کربن فعال مناسب است. این ماده قادر است آب لوله کشی شما را 95 درصد فاقد کلر نماید.

3- فرآورده های زیستی کلر :

محصولات زیستی کلر مهمترین نگرانی در مورد آبهای شیر است . محصولات زیستی مانند THM به عنوان بالقوه سرطانزا هستند. وقتی با سایر دستگاه های تصفیه آب مقایسه می شود ، اثبات می شود که دستگاه فیلتر کربن فعال در از بین بردن محصولات زیستی کلر بسیار موثر است EPA . می گوید که می تواند 32 فرآورده فرعی کلر را از بین ببرد.

4- نیترات :

همانطور که می دانید نیترات برای گیاهان بسیار مهم است . ازت نقش مهمی در رشد گیاهان دارد که برای انسان مضر نیست . با این حال ، وقتی مقدار آن بسیار زیاد شود ، می تواند مشکلاتی مانند متهموگلوبینمیا داشته باشد که به دلیل کمبود اکسیژن اتفاق می افتد . در صورت استفاده از کربن فعال برای تصفیه آب ، می توانید حدود 50-70٪ از نیترات را از آب کاهش دهید .

5- میکروپلاستیک :

مسئله میکروپلاستیک به یک موضوع مهم برای هر کشور تبدیل شده است . میکروپلاستیک قطعات کوچکی از پلاستیک است که در نهایت به منابع آب شیرین تبدیل می شوند . با توجه به این واقعیت که اندازه آنها بسیار کوچک است ، فرد نمی تواند آن را با چشم غیر مسلح ببیند. پلاستیک برای بدن انسان مضر است . بنابراین ، وقتی از فیلتر کربن فعال استفاده می کنید ، تمام پلاستیک های ریز شسته می شوند.

6- کلرید:

وقتی نوبت به تعادل فشار خون ، خلا blood خون و تعادل pH مایعات بدن می رسد ، کلرید یک نجات دهنده است . اگرچه هیچ گونه اثر سو بر سلامتی ندارد ، اما باعث می شود آب به مقدار زیاد بد مزه شود . در طی فرآیند کلرزنی ، ویروس ها و باکتری های مضر از طریق کمک کلر از بین می روند. با این حال ، فیلترهای کربن فعال نقش اصلی را در از بین بردن طعم شور آب دارند. مقدار کلرید را تا 50-70٪ کاهش می دهد.

7- PFOS :

این ماده شیمیایی مصنوعی بیشتر در آبکاری فلزات ، مواد دافع لکه و کف ضد آتش استفاده می شود . با گذشت زمان ، در منابع آب و محیط زیست اضافه می شوند. مطالعه ای که در سال 2002 انجام شد نشان داد که PFOS می تواند برای گونه های پستانداران سمی باشد. بنابراین ، برای حذف موثر PFOS از آب لوله کشی ، باید از کربن فعال برای تصفیه آب استفاده شود ، که با موفقیت PFOS ، PFOA ، PFNA و PFAS را حذف می کند.

8- علف کش :

این مواد عامیانه ای هستند که برای کنترل رشد گیاهان ناخواسته مانند علف های هرز مورد استفاده قرار می گیرند. همانطور که همه می دانید ، رشد گیاهان ناخواسته باعث کاهش فضای ، آب و مواد معدنی گیاهان اصلی مانند گیاهان کشاورزی می شود . این امر حذف گیاهان ناخواسته را ضروری می کند . هنگامی که از کربن فعال برای فیلتراسیون استفاده می شود ، به راحتی می تواند 12 علف کش رایج شامل آترازین و 2،4-D را از بین ببرد.

فیلتر کربنی

نکته قابل تذکر این است که فیلتر کربنی جهت حذف طعم، بو، رنگ ، BOD، COD ،مواد آلی و کلر آزاد استفاده می شود.

 همچنین مواد آلی که در آب وجود دارد نخست به وسیله کربن فعال جذب شده و سپس جداسازی می شود.

 پدیده جذب در سطوح درونی سوراخ های کربن فعال به علت حضور انرژی موازنه نشده ای می باشد که در بین اتمهای سطحی و اتمهای درونی سطوح سوراخ ها وجود دارد.

 این انرژی با کمک جاذبه مولکولی واندروالس به علت شکسته شدن پیوند C-C به وجود می آید.

 سطوح داخلی سوراخ ها ، برای موازنه انرژی ، مولکولهای ناخالصی را به سوی خود می کشند.

با به کارگیری از فیلتر کربن  آب از بستر ذغال كربن اكتيو گرانولی گذر کرده و رنگ و بوی آن به وسیله ذغال كربن جذب می شود.

در نتیجه آب به دست آمده هیچ گونه طعم، بو و رنگی نخواهد داشت.

 از آنجایی که با به کار گیری از این فیلترها آب ورودی می بایست به صورت کامل شفاف سازی شود مکان قرار گیری آنها تاثیر گذار است. یعنی در پروسه تصفیه آب اغلب آنها را پس از فیلتر شنی قرار می دهند. باید توجه نمود که PH آب مورد استفاده در صافی کربنی نباید اسیدی یا قلیایی باشد و باید خنثی شده باشد.

جنس ساخت بدنه فیلترهای كربنی باید از استیل، FRP و یا کربن استیل با پوشش رنگ اپوكسی باشد.

این فیلترها در بازه های زمانی مشخص نیاز به شستشوی معکوس دارند. پروسه شست و شوی معكوس (بَک واش) می تواند به صورت دستی ، نيمه اتوماتيك و يا اتوماتيك انجام گیرد. 

فیلتر کربن فعال

فیلتر کربن فعال

کربن فعال گرانول (GAC)  معمولا جهت حذف مواد تشکیل دهنده آلی و باقی مانده مواد ضدعفونی کننده در منابع آب استفاده می شود. این عمل در عین اینکه طعم را بهبود می بخشد و خطرات سلامتی را به حداقل می رساند؛ بلکه از آسیب رسیدن احتمالی به دیگر واحدهای تصفیه آب مانند غشاهای اسمز معکوس و رزین های مبادله یونی که ناشی از اکسیداسیون یا آلودگی مواد آلی میباشد، محافظت می کند.

کربن فعال به علت ماهیت چند منظوره و این واقعیت که هیچ چیز مضری برای آب تصفیه شده ندارد بسیار محبوب می باشد. اغلب کربن فعال شده از مواد خام مانند چوب، ذغال سنگ و نفت خام تشکیل شده است.

 به طور معمول اندازه سطح بیرونی کربن فعال تقریبا 1000 متر مربع بر گرمm2/gm) )  است.

با این حال با توجه به مواد خام متفاوت انواع گوناگونی از کربن فعال با توجه به سختی، تراکم، اندازه ذرات و منافذ، سطح بیرونی، قابلیت استخراج، و pH تولید می شود.

 این تفاوت ها در خواص، برخی از کربن ها را نسبت به بقیه در کاربردهای مختلف ارجح تر میکند.

دو مکانیسم اصلی که از طریق آن کربن فعال بریا از بین بردن آلودگی از آب را انجام میدهد، جذب و کاهش کاتالیزوری است.

مواد آلی به وسیله جذب از بین می روند و ضدعفونی کننده های باقی مانده با کاهش کاتالیزوری حذف می گردند.

خرید دستگاه فیلتر کربنی تصفیه آب

قیمت فیلتر کربنی

بررسی اینکه کربن فعال به چه میزان در تصفیه آب موثر است به شما در خرید یک دستگاه فیلتر کربن مناسب کمک خواهد کرد. دستگاه فیلتر ذغالی یا همان فیلترکربن فعال دارای مقادیری معینی از ذرات و قطعات کوچک کربن فعال بلوکی و یا دانه می باشد. این قطعات به دو صورت فرآوری و تولید شده اند و دارای ساختاری کاملا متخلخل می باشند. مساحت یک میدان فیلتر کربنی (6400 متر مربع) دارای حدودا 4 گرم کربن فعال می باشد که برای تصفیه آب ایده آل است. بنابراین ، اکنون شما باید به این فکر کنید که چرا مردم کربن فعال را برای تصفیه آب ترجیح می دهند ؟

از آنجا که فیلتر کربنی سطح عظیمی دارد ، فیلترهای زغال چوب به طور موثری آلاینده ها را به همراه سایر مواد جذب می کند. وقتی آب را از بستر فیلتر زغال عبور می دهید ، تمام آلودگی های موجود در آن به فیلتر ذغال می چسبند . همچنین دما و جریان آب از فاکتورهای مهمی هستند که اثر بخشی دستگاه فیلتر کربنی را تعیین می کنند .

به عنوان مثال ، آب سرد باید با فشار کمتری در یک فیلتر کوچک ذغالی ریخته شود. اندازه ذرات نیز موضوع مهمی است که هنگام تعیین اثربخشی فیلترهای کربن فعال باید مورد توجه قرار گیرد. کربن فعال گرانول یا GAC محدودیت خاصی برای متخلخل بودن ندارد. از طرف دیگر ، وقتی کربن فعال به صورت بلوک باشد ، فقط می تواند ذراتی را از 5-10-10 میکرون حذف کند. هنگام خرید فیلتر کربنی می بایست به تمامی این موارد دقت نمایید و چون محاسبات مرتبط با تعیین ظرفیت فیلتر کربنی کاری کاملا تخصصی است؛ مطمئنن به یک مشاور حوزه خرید فیلتر کربنی ناز خواهید داشت. گروه صنعتی ناب زیست این دانش را از طریق ارتباط تلفنی با مشاوران شرکت رایگان در اختیار شما خواهند گذاشت.

سایر محصولات : 

سختی گیر

2020:06:25
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57