پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیک دستی یا پمپ هیدرولیک پدالی(پایی) وسیله‌ای است که در یک سامانه هیدرولیک دبی ایجاد می‌کند. پمپ‌ها یکی از دو بخش اصلی محرک اولیه سامانه‌های هیدرولیک هستند . توان ورودی پمپ از یک نیرو تأمین می‌شود و توان هیدرولیکی را به عنوان خروجی تحویل می‌دهد. در هیدرولیک صنعتی، پمپ سیال هیدرولیک تحت فشار را جاری می‌کند.

مقدمه ای بر علم هیدرولیک

هیدرولیک شاخه ای از فیزیک است که با خواص مکانیکی سیالات سر و کار دارد و موارد استفاده این خصوصیات را در علوم مهندسی بررسی می کند. با توجه به اینکه حدود 50 سال از عمر این علم می گذرد ، ولی آن را نمی توان شاخه تازه ای از علوم دانست و در حقیقت پاسکال ، دانشمند فرانسوی در قرن هفدهم اصول و قوانین اساسی این علم را پایه گذاشت. عدم توانایی در تولید واشرها و تهیه سطوح کاملا پرداخت شده، شاید دلایل عمده عدم رشد این علم تا قبل از قرن بیستم باشد. با توجه به پیشرفتهای چشمگیری که در طی چند دهه گذشته در ساخت مواد در زمینه ها و روشهای ماشینکاری حاصل شده است ، موارد استفاده از سیالات در کنترل حرکات مختلف روز به روز بیشتر می شود. مجموعه پیشرفتهای فنون در عصر فضا و کامپیوتر در سالهای اخیر سرعت و کارایی سیستمهای هیدرولیکی را به گونه ای چشمگیر دگرگون ساخته است ، ولی مبانی حاکم بر همه دستگاهها و اجزای گوناگون همچنان ثابت است. سیستم هیدرولیکی با آب ، روغن و یا سیالات دیگر کار می کند. در این سیستمها در کنار مایع از هوای فشرده یا برخی گازها و سیالات تراکم پذیر هم می توان استفاده کرد.
هیدرولیک از واژه یونانی به معنای لوله گرفته شده است. در آن زمان از حرکت آب جهت انتقال قدرت در چرخ های آبی، آبگیرها و دریچه های دروازه ای استفاده می شد ، تا بعدها به خواص روغن و استفاده از آن در هیدرولیک پی برده شد.
امروزه در علم هیدرولیک انتقال قدرت به واسطه سیال روغن و ایجاد فشار در فضای بسته صورت می گیرد و هدف از این کار ایجاد حرکت و کنترل یک یا چند عملگر هیدرولیکی می باشد.

هر سیستم هیدرولیکی مجموعه ای از ادوات هیدرولیکی شامل مخزن، پمپ هیدرولیک، شیرهای هیدرولیک، فیلترها ،خطوط انتقال (شیلنگ و لوله)، اتصالات، نشانگرها می باشد که در مجموع یک واحد کامل به نام یونیت هیدرولیک را تشکیل می دهند .

 سیستم های هیدرولیک

 سیستم هیدرولیکی بر اصل قانون پاسکال استوار است که پاسکال نیز با تکمیل نتایج تحقیقات دیگر دانشمندان این اصول را کشف کرده است. استفاده از هیدرولیک از وزن کاسته و نیرو را چند برابر کرده و قدرت کنترل دقیق تر را فراهم می کند و به همین دلیل طراحان این سیستم ها در سیستم های دقیق و ماشین آلات بزرگ از نیروی هیدرولیک استفاده می کنند بنابراین می توان گفت یکی از جامع ترین تعاریف برای هیدرولیک این است که هیدرولیک علم استفاده از سیال محدود برای انتقال نیرو و حرکت و یا تبدیل منبع قدرت به نیروی قابل استفاده می باشد .

در صنعت از سه روش جهت انتقال قدرت از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شود. انتقال قدرت مکانیکی، انتقال قدرت الکتریکی، انتقال قدرت به واسطه یک سیال که می تواند مایع یا گاز باشد. اگر به واسطه مایع (معمولا روغن) باشد، به آن انتقال قدرت هیدرولیکی و اگر به واسطه گاز (معمولا هوای فشرده ) باشد به آن انتقال قدرت پنوماتیکی گفته می شود.

ساختمان سیستم های هیدرولیک

سیستم های هیدرولیک را می توان به چهار شاخه اصلی زیر تقسیم نمود:

 ١-  مخزن سیستم هیدرولیک

 ۲-  پمپ هیدرولیک

 ٣ - شیرها، دبی سنج ها و سویچرها

 ۴-  عملگرها (سیلندر و بازوهای تحت فشار)

مزایای پمپ های هیدرولیک نسبت به پمپ های پنوماتیک:

 • بالا بردن نیرو در زمان انتقال سیال هیدرولیک
 • جایگزینی مسیرهای حرکت با سرعت بالا
 • انتخاب مسیرهای متفاوت حرکت سیال در زمان مناسب

اساس کار پمپ های هیدرولیک:

 1. جایگزینی انرژی مکانیکی به قدرت هیدرولیک تحت فشار
 2. منتقل کردن سیال هیدرولیک توسط رابط ها و شلنگ ها در مسیرهای نامتوازن
 3. استفاده از شیر، کنترل دبی و سویچرها برای در اختیار گرفتن تغییرات فشار وجریان سیال
 4. بکار انداختن جک و سیلندر با استفاده از سیال هیدرولیک

به دو گونه از پمپهای پر کاربرد در هیدرولیک بصورت زیر اشاره می گردد:

 • پمپ های هیدرولیک دستی (hand pump)
 • پمپ های هیدرولیک پدالی (feet pump)

پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیک دستی :

این پمپ ها در جاهایی کاربرد دارند که امکان استفاده از پمپ های هیدرولیک بادی و یا برقی وجود ندارد. و مزیت پمپ های دستی امکان جابجایی راحت و سبک بودن آنها میباشد.این پمپ ها می توانند به کمک جک هیدرولیکی اشیاء با وزن 200 تن و یا حتی بیشتر از آن را جابجا کنند.

پمپهای ساخت این شرکت از بهترین نوع فولاد با مقاومت کششی بالا و همچنین تنش تسلیم بالا ساخته شده است تا بتوانند در مقابل نیروهای دینامیکی و استاتیکی و فشارهای بالا مقاومت کند  در صورتی که برای ساخت تمامی پمپهای خارجی از متریال چدن (بدلیل پایین بودن قیمت) استفاده می شود.

٭ مقاومت کششی بیشینه تنشی است که یک جسم در هنگام کشیده شدن از طرفین می تواند تحمل کند و واحد آن پاسکال است.

٭ تنش تسلیم در جامدات به میزان تنش مربوط به انتهای بخش خطی منحنی تنش – کرنش در آزمون کشش تک محوره گفته می شود.

تعمیرات پمپ های هیدرولیک خارجی به سختی انجام می گیرد، چون در پمپ های هیدرولیک خارجی از لوازم و استانداردهای اینچی که در ایران مرسوم نمی باشند استفاده شده است.

پمپ های دستی در دو نوع تک سرعته و دو سرعته قابل فروش و ارائه است. و اینکه پمپ های هیدورلیک دو سرعته نسبت به تک سرعته برتری هایی دارد .

پمپ دو سرعته بیشتر زمانی استفاده می شود که مخزن جک هیدرولیک و یا مصرف کننده در فشار پایین از سیال پر می شود. طبیعی است در این وضعیت فشار بالایی نیاز نیست و فقط میزان دبی بالا برای کاهش زمان عملیات مورد نیاز خواهد بود. در این وضعیت کانال سرعت اول وارد مدار شده و مخزن جک هیدرولیک را پر می کند، زمانی که جک زیر بار قرار می گیرد استپ دوم که وظیفه تولید فشار بالا با دبی کمتر دارد، وارد جریان می شود.  

ولی در پمپهای تک سرعته فشار و دبی در یک کانال و یک عدد ثابت کار خواهد کرد.

 ویژگی پمپ دو سرعته در کاهش زمان عملیات تاثیر بسزایی داشته و باعث شده قیمت پمپ هیدرولیک دو سرعته نسبت به تک سرعته افزایش یابد.

مشخصات پمپ هیدرولیک دستی :

مدل

تحمل وزن دسته (کیلوگرم)

گنجایش مخزن روغن (لیتر)

جابجایی در ازای هر ضربه

نوع شیرها

(تک سرعته یا دو سرعته)

وزن (کیلوگرم)

ضربه اول    1st

ضربه دوم   2nd

HP 110

45

1.0

2.9

0

2

5.6

HP 227

38

2.3

12.9

2.3

2

10.5


اندازه ها:

مدل

A

B

C

D

E

F

HP 110

558

566

128

134

145

40

HP 227

544

597

168

135

145

53


پمپ های پدالی
feet pump) :)

پمپ های پدالی کاملا از نقطه نظر فنی شبیه پمپ های هیدرولیک دستی می باشند ولی از لحاظ شکل و عملگر تفاوتهایی با هم دارند. این پمپ ها به واسطه نوع طراحی به کاربر این امکان را می دهد که با نیروی پا و بصورت ایستاده پمپ را فعال کرده و شروع به کار کند.

مشخصات پمپ هیدرولیک پدالی:

مدل

تحمل وزن دسته (کیلوگرم)

گنجایش مخزن روغن (لیتر)

جابجایی در ازای هر ضربه (cc)

نوع شیرها

(تک سرعته یا دو سرعته)

جنس بدنه

ضربه اول    1st

ضربه دوم   2nd

HP 110 fp

45

1.0

2.9

0

2

فولاد

HP 227fp

39

2.3

12.9

2.3

2

فولاد

 

اندازه ها:

مدل

A

B

C

D

E

HP 110 fp

598

566

128

134

145

HP 227 fp

544

715

185

200

78


خصوصیات پمپ های هیدرولیک دستی:

 1. امکان تولید فشار 700 بار (10000 PSI)
 2. مجهز به شیر تخلیه فشار بیرونی
 3. جنس بدنه از فولاد سخت کاری شده
 1. مجهز به شیر تخلیه فشار 700 بار

نحوه کارکرد پمپ های هیدرولیک:

 1. در ابتدای شروع کار برای اینکه پمپ هیدرولیک بتواند سیال را متراکم کند باید شیر تخلیه فشار را در جهت عقربه های ساعت ببندیم.
 2. سپس به خروجی پمپ هیدرولیک شلنگ اتصال را متصل نماییم.
 3. برای اینکه سیال وارد سیلندر تراکم شود، اهرم پمپ (یا پدال در پمپ های پدالی) در حرکت به سمت بالا سیال را به سمت سیلندر تراکم مکش می کند و در ادامه با شروع فشردن اهرم به سمت پایین فشار سازی در آستانه شروع قرار می گیرد.
 4. با فشردن اهرم پمپ (یا پدال در پمپ های پدالی) به سمت پایین تزریق سیال انجام می شود.

 با تکرار موارد 3و4 در هر سیکل 2.3 سی سی سیال وارد شلنگ ها ، اتصالات و سیلندر و ... می شود.

 1. در این نوع پمپ ها فشارسازی پمپ تا زمانی که فشار در آستانه 700 بار قرار بگیرد انجام خواهد شد. و به محض رسیدن به فشار 700 بار به واسته مجهز بودن پمپ ها به شیر تخلیه، فشار700 بار به پمپ اجازه افزایش فشار بیش از این مقدار را نداده و سیال را به داخل مخزن برگشت می دهد.
 2. بعد از اتمام کار جهت صفر کردن فشار و برگشت دادن سیال به داخل مخزن ذخیره، شیر تخلیه فشار را درحالت باز قرار داده تا سیال به داخل مخزن برگشت داده شود.

اخطارها:

 1. به هر دلیلی سطح سیال در مخزن پمپ با کاهش روبرو، شود نوع روغن و میزان آن بایستی طبق دستورالعمل سازنده اقدام گردد.
 2. دقت شود که از ورود هر گونه گرد و خاک ، شن ریزه و هر آنچه که موجب آلودگی سیال شود جلوگیری به عمل آمده و چنانکه سیال آغشته به چنین آلودگی هایی شد، کل سیال از مخزن تخلیه شده و فیلتر شود (در غیر این صورت صدمات جبران ناپذیری به وجود خواهد آورد).
 3. در هنگام حمل کردن پمپ دقت شود همیشه شلنگ و رابط از پمپ جدا شده و از آن برای حمل پمپ استفاده نگردد.

پمپ هیدرولیک ناب زیست

قانون پاسکال و کاربرد آن در هیدرولیک

همانگونه که اشاره شد اساس کار سیستم های هیدرولیکی بر قانون پاسکال استوار است که در موارد زیر خلاصه می گردد :

 ۱- فشار در سرتاسر سیال در حال سکون یکسان می باشد (بدون در نظر گرفتن وزن سیال)

۲- در هر لحظه فشار استاتیک در تمام جهات برابر است

٣- فشار سیال در تماس با سطوح بصورت عمودی اعمال می گردد.

در فیزیک می‌گوید:«در حالت تعادل یک سیال فشار وارد بر آن را بدون کاهش به تمام نقاط دیگر سیال انتقال می‌دهد.»

لزجت یا ویسکوزیته سیال هیدرولیک :

لزجت سیال معرف مقاومت سیال یا میزان اصطکاک داخلی در مقابل جاری شدن است و اصلی ترین عامل انتخاب سیال در یک سیستم هــیدرولیک به شمار می­رود.

استفاده از سیال هیدرولیک با ویسکوزیته نامناسب پیامدهای زیر را خواهد داشت:

· معایب بالا بودن لزجت سیال در سیستم های هیدرولیک

 ۱- افزایش مقاومت در مقابل حرکت سیال

 ۲- نیاز به توان مصرفی بیشتر  به دلیل افزایش افت های اصطکاکی

 ٣- کاهش فشار محسوس بواسطه عبور روغن از لوله ها و شیرها و مجاری

 ۴- بالا رفتن درجه حرارت بواسطه اصطکاک بالا

پمپ هیدرولیک

· معایب پایین بودن لزجت سیال در سیستم های هیدرولیک

 ۱- افزایش نشتی از اتصالات

۲- افزایش سائیدگی بین اجزاء متحرک در نتیجه کاهش ضخامت لایه روغن

انرژی و توان در پمپ های هیدرولیک

در پمپ های هیـدرولیـک ، سیال در فشاری کمتر از فشار اتمسفر که معمولا فشار مکش نامیده می شود به سیستم اعمال می گردد و هنگام خروج از سیستم انرژی پتانسیل آن در اثر افزایش فشار، بالا می رود. مقداری از انرژی مذکور هنگام جریان سیال در داخل لوله ها ، شیرها و اتصالات صرف غلبه بر نیروهای اصطکاک می شود. افت های اصطکاکی بصورت انرژی گرمایی در سیستم ظاهر می گردد و انرژی باقیمانده بصورت قابل استفاده در عملگر (سیلندر) خواهد شد. بطور خلاصه انرژی توسط پمپ هیدرولیک به سیستم وارد شده و با حرکت در مکانیزم عملگر (نیروی مقاوم) از آن خارج می شود.

سیستم هیــدرولـیک خود یک منبع انرژی نیست. پس بنابراین سیستم هیدرولیک عملا نقش انتقال دهنده انرژی را دارد.

 با توجه به قانون بقاء انرژی، انرژی نه خلق شده و نه از بین می رود. یعنی در هر نقطه از سیستم همواره ثابت باقی خواهد ماند که این انرژی شامل انرژی پتانسیل (ناشی از فشار و ارتفاع ) و همچنین انرژی جنبشی (ناشی از سرعت) است .

مزایای پمپ های هیدرولیک

اصولا همیشه طراحان سیستم های هیدرولیک از بین سیستم های الکتریکی ، مکانیکی ، بادی یا هیدرولیک  درگیرانتخاب مناسب ترین و بهترین سیستم جهت انتقال و کنترل انرژی می باشند. در اکثر مواقع هم ترکیب چند تا از این سیستم ها، مؤثرتر و اقتصادی تر می باشد. در نتیجه مزایای زیر برای سیستم هیدرولیک را می توان متصور بود.

 1. طراحی قابل انعطاف و ساده

قطعات متحرک و محرک کمتری نسبت به انواع سیستم های مکانیکی دارند و حرکت روغن در این سیستم ها توسط خطوط انتقال به سهولت در مسیرهای خطی یا دورانی با قدرت بالا و کنترل قابل قبول انجام می گیرد. در این سیستم ها امکان اتوماسیون وجود دارد.

 1. امکان افزایش راندمان

در سیستم هیدورلیک ، می توان نیروها را با نسبت های بسیار بالا و تا صدها برابر تقویت کرد و بالا برد.

 1.   دقت کنترل بالا

در سیستم های هیدرولیک کنترل از کوچکترین نیرو تا بزرگترین نیرو قابل دستیابی است و امکان دست یابی به گشتاور با توان ثابت در سرعتهای متغیر وجود دارد.

 1. قابلیت انعطاف پذیری بالا

 در این سیستم ها بجای استفاده از اجزاء مکانیکی (زنجیر، تسمه، کوپلینگ، چرخ دنده و …) از رابط ها و شلنگ ها که مشکلات و محدودیتها را به حداقل می رساند استفاده می شود، بطوری که اجزاء یک  را می توان بصورت کاملا منعطف طراحی نمود.

 1. بازده بالا

در سیستم های هیدرولیک بواسطه تلفات اصطکاکی کم، عدم وجود سایش قطعات مکانیکی بازده خوبی وجود دارد. هزینه انتقال قدرت در آن پائین بوده و امکان سازگاری این سیستم ها با اجزاء کنترلی دیگر مانند اجزاء برقی، الکترونیکی و مکانیکی و همچنین کاهش هزینه های نگهداری مزیت اقتصادی بالایی را بوجود آورده است.

 1. قابلیت اطمینان بالا

استفاده کردن از سوئیچ های فشاری و حرارتی ، دبی سنج ها و شیرهای اطمینان، باعث آن شده است که سیستم های هیدرولیک نسبت به افزایش ناگهانی بار از قابلیت اطمینان کافی برخوردار باشند.

سایر محصولات وابسته به پمپ هیدرولیک :

 1. شلنگ هیدرولیک

شیلنگ هیدرولیک

. شلنگ هیدرولیک فشارقوی ( قرمز و مشگی)

. فشار کاری 700 بار

. نسبت 1:4 در فاکتور اطمینان

 1. صفحه نمایشگر میزان فشار

نمایشگر پمپ هیدرولیک

. دقت نمایشگر( %1-/+)

. رزوه های اتصال طبق استاندارد NPT سایز 4/1

. صفحه نمایش مدرج شده (10000-0) PSI

. وزن 200 گرم

. قطر بیرونی صفحه نمایش 63 میلی متر

. نوع نمایشگر: گلیسیرینه

عوامل موثر بر قیمت پمپ هیدرولیک:

 1. نوع مواد بکار برده شده
 2. نوع ماشین آلات استفاده شده
 3. پکینگ ها، اورینگ ها و مواد آب بندی
 1. نوع مواد:

نوع مواد اولیه با قیمت پمپ هیدرولیک رابطه تنگاتنگی دارد. بنابراین پمپ هیدرولیکی که با فولاد آبکاری شده با میزان مقاومت کششی بالا ساخته شده است نسبت به پمپهایی که با مواد معمولی ساخته شده باشند قیمت بالاتری خواهد داشت. (معمولا اغلب تولید کنندگان خارجی برای کاهش  قیمت پمپ هیدرولیک از مواد چدن داکتیل بواسطه پایین بودن قیمت آن استفاده می کنند اما در پمپ های ساخت این شرکت از فولاد آبکاری شده برای تحمل فشار وارد شده از طرف سیال استفاده می شود).

 1. نوع ماشین آلات:

بدیهی است استفاده از ماشین آلات دقیق بواسطه قیمت بالا برای تولید پمپ هیدرولیک هزینه بالایی بوجود می آورد، در نتیجه، این عامل  بر روی قیمت پمپ هیدرولیک به صورت مستقیم تاثیر خواهد گذاشت. این واحد تولیدی  از دستگاههای فرز و تراش با دقت بالا( 5 میکرون) برای ماشین کاری قطعات پمپ استفاده می کند که باعث می شود این پمپها با کیفیت و عمر بالایی ساخته شوند.

 1. اورینگ ها و پکینگ ها:

برای داشتن پمپ با کیفیت، عمر بالا و کارایی قابل قبول نیاز است پکینگ ها و اورینگ ها و سایر قطعات آب بندی با حساسیت بالا انتخاب شوند. دقت و نوع مواد آب بندی تضمین کننده کارایی و عمر دستگاه خواهد بود.

 • صفحه نمایشگر فشار و شلنگ هیدرولیک وسایلی هستند که بنا به درخواست مشتری عرضه می گردد و این دو مورد بصورت آپشنال بوده و بر روی قیمت پمپ هیدرولیک اضافه می گردد.
 • NPT

راهنمای انتخاب پمپ هیدرولیک مناسب

همانطور که می دانیم پمپ های هیدرولیک صنعتی تنوع زیادی دارند،بنابراین انتخاب از بین این همه پمپ در ابتدا مشکل به نظر می آید پس لازم است به چند نکته در انتخاب این هیدروپمپ ها توجه کنیم. برای سفارش کالای خود باید به سه نکته مهم توجه کرد:

 1. حجم سیال
 2. فشار کاری
 3. دبی پمپ

ابتدا حجم سیال مورد استفاده در مدار را در نظر می گیریم. بعد از مشخص شدن این حجم بر واحد لیتر به دقیقه لازم می باشد در مرحله بعد فشار کاری هیدروموتور خود را تخمین بزنیم و سومین مرحله مشخص کردن دبی پمپ می باشد که با توجه به نیاز، ساختار پمپ را مشخص می نماییم. بعد از مشخص شدن این پارامتر ها با بررسی دقیق پمپ های ذکر شده نمونه پمپ را انتخاب می نماییم.

 بطور کل امروزه در بسیاري از فرآیندهاي صنعتی، انتقال قدرت آن هم به صورت کم هزینه و با دقت زیاد مورد نظر است، به همین خاطر بکارگیري سیال تحت فشار در انتقال و کنترل قدرت در تمام شاخه هاي صنعت رو به گسترش می باشد. استفاده از قدرت سیال به دو شاخه مهم طبقه بندی می شود:

الف)  هیدرولیک

ب)  نیوماتیک

مایعات تقریباً تراکم ناپذیر می باشند، این ویژگی باعث گردیده است که از مایعات به عنوان وسیله مناسبی براي تبدیل و انتقال کار استفاده شود. پس می توان از آنها براي طراحی ماشینهایی که در عین سادگی، با نیروي محرك خیلی کم بتواند نیروي مقاوم فوق العاده زیادي را جابجا نماید، استفاده کرد. به این ویژگی و همچنین دانش مطالعه این ویژگی هیدرولیک گفته می شود.

 از نیوماتیک در مواردي که نیروهاي نسبتا پایین (حدود یک تن) و سرعت هاي حرکتی بالا مورد نیاز باشد (مانند سیستمهایی که در قسمتهاي محرك رباتها بکار می رود) استفاده می کنند در صورتیکه کاربردهاي سیستمهاي هیدرولیک عمدتا در مواردي است که قدرتهای بالا و سرعت هاي کنترل شده دقیق مورد نظر باشد(مانند جک هاي هیدرولیک ، ترمز و فرمان هیدرولیک).

در سیستم هاي هیدرولیک  و نیوماتیک نسبت به سایر سیستمهاي مکانیکی قطعات محرك کمتري وجود دارد و می توان در هر نقطه به حرکت هاي خطی یا دورانی با قدرت بالا و کنترل مناسب دست یافت. بنابراین انتقال قدرت توسط جریان سیال پر فشار در خطوط انتقال (لوله ها و شیلنگ ها) صورت می گیرد ولی در سیستمهاي مکانیکی دیگر، براي انتقال قدرت از اجزایی مثل بادامک ، چرخ دنده ها ، گاردان ، اهرم ، کلاچ و ... استفاده می شود. در این سیستم ها با اعمال نیروي کم می توان نیروي بالا و دقیقی به دست آورد. می توان نیروهاي بزرگ خروجی را با اعمال کردن نیروي کمی (مانند بازو بسته کردن شیرها و ...) کنترل کرد. استفاده از شیلنگ هاي انعطاف پذیر، سیستم هاي هیدرولیک و نیوماتیک را به سیستمهاي انعطاف پذیري تبدیل کرده است که در آنها خبری از محدودیت هاي مکانی که براي نصب سیستمهاي دیگر به چشم می خورد نمی باشد. سیستم هاي هیدرولیک و نیوماتیک به خاطر اصطکاك کم و هزینه پایین از راندمان بالایی برخوردار می باشند.علاوه بر آن با استفاده از شیرهاي اطمینان و سوئیچهاي فشاري و حرارتی میتوان سیستمی مقاوم در برابر بارهاي ناگهانی، حرارت یا فشار بیش از حد ساخت که نشان دهنده اطمینان بالاي این سیستمها می باشد. حالا که مزیت سیستم هاي هیدرولیک و نیوماتیکی را متوجه شدیم، به راحتی می توانیم به طرز کار این سیستم ها هم بپردازیم.

اکنون براي انتقال قدرت، به یک سیال تحت فشار احتیاج داریم که توسط پمپ هاي هیدرولیک می توان نیروي مکانیکی را به قدرت سیال تحت فشار تبدیل نمود. مرحله بعد انتقال نیرو به نقطه دلخواه می باشد که این وظیفه را لوله ها، شیلنگ ها و بست ها به عهده می گیرند. سیلندرها یا موتور هاي هیدرولیک بعد از کنترل فشار و تعیین جهت جریان توسط شیرها، سیال تحت فشار را به سمت عملگرها هدایت می کنند تا قدرت سیال به نیروي مکانیکی مورد نیاز (به صورت خطی یا دورانی) تبدیل گردد.

پس سنجش میزان فشار و جریان سیال مورد نیاز در مدار و همچنین تعیین همزمانی مصرف در المان های مختلف از موارد مهم در انتخاب پمپ هیدرولیک می باشند. بنابر این باید منحنی های جریان و فشار در یک دوره زمانی  به طور دقیقی بررسی شوند و بدین صورت حداکثر جریان مورد نیاز مشخص می گردد .

برای تعیین یک مدار تغذیه مناسب توجه به موارد زیر ضروری است :

 1. در محاسبات انجام شده ی پمپ ها، عملا باید حدود ۱۰ درصد به دبی تعیین شده از طریق محاسبات تئوریک مان اضافه نماییم .
 2. در انتخاب شیر اطمینان (فشار شکن) دقت نماییم.

انتخاب پمپ هیدرولیک مناسب

همانطور که می دانیم پمپ های هیدرولیک صنعتی تنوع زیادی دارند،بنابراین انتخاب از بین این همه پمپ در ابتدا مشکل به نظر می آید پس لازم است به چند نکته در انتخاب این هیدروپمپ ها توجه کنیم. برای سفارش کالای خود باید به سه نکته مهم توجه کرد:

 1. حجم سیال
 2. فشار کاری
 3. دبی پمپ

ابتدا حجم سیال مورد استفاده در مدار را در نظر می گیریم. بعد از مشخص شدن این حجم بر واحد لیتر به دقیقه لازم می باشد در مرحله بعد فشار کاری هیدروموتور خود را تخمین بزنیم و سومین مرحله مشخص کردن دبی پمپ می باشد که با توجه به نیاز، ساختار پمپ را مشخص می نماییم. بعد از مشخص شدن این پارامتر ها با بررسی دقیق پمپ های ذکر شده نمونه پمپ را انتخاب می نماییم.

 بطور کل امروزه در بسیاري از فرآیندهاي صنعتی، انتقال قدرت آن هم به صورت کم هزینه و با دقت زیاد مورد نظر است، به همین خاطر بکارگیري سیال تحت فشار در انتقال و کنترل قدرت در تمام شاخه هاي صنعت رو به گسترش می باشد. استفاده از قدرت سیال به دو شاخه مهم طبقه بندی می شود:

الف)  هیدرولیک

ب)  نیوماتیک

مایعات تقریباً تراکم ناپذیر می باشند، این ویژگی باعث گردیده است که از مایعات به عنوان وسیله مناسبی براي تبدیل و انتقال کار استفاده شود. پس می توان از آنها براي طراحی ماشینهایی که در عین سادگی، با نیروي محرك خیلی کم بتواند نیروي مقاوم فوق العاده زیادي را جابجا نماید، استفاده کرد. به این ویژگی و همچنین دانش مطالعه این ویژگی هیدرولیک گفته می شود.

 از نیوماتیک در مواردي که نیروهاي نسبتا پایین (حدود یک تن) و سرعت هاي حرکتی بالا مورد نیاز باشد (مانند سیستمهایی که در قسمتهاي محرك رباتها بکار می رود) استفاده می کنند در صورتیکه کاربردهاي سیستمهاي هیدرولیک عمدتا در مواردي است که قدرتهای بالا و سرعت هاي کنترل شده دقیق مورد نظر باشد(مانند جک هاي هیدرولیک ، ترمز و فرمان هیدرولیک).

در سیستم هاي هیدرولیک  و نیوماتیک نسبت به سایر سیستمهاي مکانیکی قطعات محرك کمتري وجود دارد و می توان در هر نقطه به حرکت هاي خطی یا دورانی با قدرت بالا و کنترل مناسب دست یافت. بنابراین انتقال قدرت توسط جریان سیال پر فشار در خطوط انتقال (لوله ها و شیلنگ ها) صورت می گیرد ولی در سیستمهاي مکانیکی دیگر، براي انتقال قدرت از اجزایی مثل بادامک ، چرخ دنده ها ، گاردان ، اهرم ، کلاچ و ... استفاده می شود. در این سیستم ها با اعمال نیروي کم می توان نیروي بالا و دقیقی به دست آورد. می توان نیروهاي بزرگ خروجی را با اعمال کردن نیروي کمی (مانند بازو بسته کردن شیرها و ...) کنترل کرد. استفاده از شیلنگ هاي انعطاف پذیر، سیستم هاي هیدرولیک و نیوماتیک را به سیستمهاي انعطاف پذیري تبدیل کرده است که در آنها خبری از محدودیت هاي مکانی که براي نصب سیستمهاي دیگر به چشم می خورد نمی باشد. سیستم هاي هیدرولیک و نیوماتیک به خاطر اصطکاك کم و هزینه پایین از راندمان بالایی برخوردار می باشند.علاوه بر آن با استفاده از شیرهاي اطمینان و سوئیچهاي فشاري و حرارتی میتوان سیستمی مقاوم در برابر بارهاي ناگهانی، حرارت یا فشار بیش از حد ساخت که نشان دهنده اطمینان بالاي این سیستمها می باشد. حالا که مزیت سیستم هاي هیدرولیک و نیوماتیکی را متوجه شدیم، به راحتی می توانیم به طرز کار این سیستم ها هم بپردازیم.

اکنون براي انتقال قدرت، به یک سیال تحت فشار احتیاج داریم که توسط پمپ هاي هیدرولیک می توان نیروي مکانیکی را به قدرت سیال تحت فشار تبدیل نمود. مرحله بعد انتقال نیرو به نقطه دلخواه می باشد که این وظیفه را لوله ها، شیلنگ ها و بست ها به عهده می گیرند. سیلندرها یا موتور هاي هیدرولیک بعد از کنترل فشار و تعیین جهت جریان توسط شیرها، سیال تحت فشار را به سمت عملگرها هدایت می کنند تا قدرت سیال به نیروي مکانیکی مورد نیاز (به صورت خطی یا دورانی) تبدیل گردد.

پس سنجش میزان فشار و جریان سیال مورد نیاز در مدار و همچنین تعیین همزمانی مصرف در المان های مختلف از موارد مهم در انتخاب پمپ هیدرولیک می باشند. بنابر این باید منحنی های جریان و فشار در یک دوره زمانی  به طور دقیقی بررسی شوند و بدین صورت حداکثر جریان مورد نیاز مشخص می گردد .

برای تعیین یک مدار تغذیه مناسب توجه به موارد زیر ضروری است :

 1. در محاسبات انجام شده ی پمپ ها، عملا باید حدود ۱۰ درصد به دبی تعیین شده از طریق محاسبات تئوریک مان اضافه نماییم .

در انتخاب شیر اطمینان (فشار شکن) دقت نماییم

2020:02:10
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57