رسوب زدا - رسوب گیر

رسوب زدا - رسوب گیر

رسوب زدای رزینی

شاید اغلب شماها با اصلاحی به نام رسوب گذاری، گرفتگی لوله و اسید شویی آشنایی کامل داشته باشید.

اسید شویی زمانی انجام می شود که داخل لوله های مسی یا استیل منبع کویل دار، سطوح حرارتی دیگ آبگرم یا بخار و ... رسوب گذاری اتفاق بیوفتد و راندمان حرارتی را پایین بیاورد در این زمان مسئول موتورخانه موظف است که با از کار انداختن سیستم موتورخانه ای سطوحی که رسوب گذاری بر روی آنها صورت گرفته را از داخل تجهیزات بیرون کشیده مانند (کویل حرارتی منبع کویل دار) و این سطوح رسوب گذاری شده توسط تنکسین های مربوطه عمل اسید شویی بر روی آنها اتفاق بیافتد.

همه مواردی که در بالا به آن اشاره شد را می توان مدیریت کرد به گونه ای که نه هزینه زیادی برای مالکان ساختمان داشته داشته باشد و نه زمانی بدون تعطیلی موتورخانه سر شود.

حال چاره کار کجاست؟ چگونه می توان مانع از رسوب گذاری در سطوح حرارتی دستگاه ها شد؟چگونه باید تمامی این هزینه های اضافی را مدیریت کرد؟جواب این سوالات و تمامی سوالات دیگر فقط و فقط کلمه ای به نام رسوب گیر می باشد

عموما آب های مورد استفاده در فرآیند ها دارای رسوب می باشد، تعبیری که در عموم از رسوب آب می شود به قابلیت رسوب پذیری املاح آب گفته شده که این باور اشتباهی است، رسوب زدا دستگاهی است که رسوب و سختی آب را به صفر میرساند.

در حالت کلی برای معرفی فاکتور های سختی آب عباراتی از قبیل TDS و EC و TH و... استفاده می شود.

برای بهتر فهمیدن عملکرد دستگاه رسوب زدا لازم نیست که ابتدا این پارامتر ها معرفی شود و سپس نحوه عملکرد دستگاه رسوب گیر مورد بررسی قرار گیرد.

 

سختی گیر

 

دستگاه رسوب گیر حاوی رزین های کاتیونی می باشد که عمل جذب ذرات Mg وCa  را برعهده دارند.

بدیهی است که پس از طی مدت زمان مسخص از کارکرد دستگاه (بسه به حجم رزین) رزین های موجود در مخزن اشباع شده و نیاز به احیا  دارند.این عمل توسط آب نمک (Nacl) اتفاق می افتد،به این عمل بکواش گفته می شود.

با این عمل املاح جذب شده توسط رزین ها با (Nacl) وارد واکنش شده و ذرات معلق جذب شده از سطح رزین ها جدا شده و احیا می شود.

عمر مفید رزین ها بسته به کارخانه سازنده آن متغیر است ولی نکته مهم در این خصوص تعویض رزین ها پس از طی عمر مفید آن است چراکه در صورت عدم رعایت این نکته رسوب آب گرفته نمی شود.

 

 

پارامتر های مهم در طراحی دستگاه رسوب گیر:

دبی آب گردش- میزان
رسوب آب خام ورودی (TH) - ساعت بین دو بکواش

با در دست داشتن پارامتر های فوق می توان برآورد قابل قبولی از ظرفیت رسوب گیر بر حسب گرین بدست آورد. جنس مخازن به کار رفته در ساخت دستگاه به دو صورت می باشد:

1-مخازن فلزی (برای اینکه فولاد در مقابل خوردگی مقاوم باشد از یک پروسه سندبلاست  و2 لایه رنگ اپوکسی در داخل مخزن استفاده می شود)

2-مخازن فایبرگلاس فشرده FRP

شیر های سولو استفاده شده در دستگاه ها به صورت نیمه اتوماتیک و اتوماتیک می باشد.

سختی آب:

سختی آب به دو دسته تقسیم می شود:

دسته اول شامل سختی موقت می باشد که شامل املاح بی کربنات کلسیم و منیزیم می باشد که در اثر حرارت دادن از حالت محلول به حالت غیر محلول درآمده و در نتیجه باعث رسوبگذاری می شوند.

سختی نوع دوم،سختی دائمی است که شامل املاح سولفات و کلرایدونیترات و غیره با منیزیم و کلسیم است.این نمک ها در آب تفکیک شده و یون هایی با بار مثبت (کاتیون)و منفی(آنیون) به وجود می آورند.

پارامتر های اندازه گیری سختی آب:

TDS(total dissolved solids): منظور از TDS مجموع تمام یون های موجود در آب می باشد.

به طور کلی تمام ناخالصی های جامد محلول در آب می باشد.واحد اندازه گیری آن میلی گیرم در لیتر یا PPM می باشد.

EC: قابلیت هدایت و کانداکتیویته آب را نشان می دهد و این پارامتر نشان دهنده قابلیت عبور جریان الکتریسیته از آب است که این خود تابعی از قدرت یونی آب می باشد و واحد اندازه گیری آن میکرو زیمنس بر سانتی متر یا میکرو مو بر سانتی متر می باشد.

TDS = 0.5 EC

این پارامتر که مهمترین پارامتر در محاسبات ظرفیت رسوب زدا محسوب می شود بیانگر میزان غلظت یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب می باشد که عامل اصلی رسوب گذاری در تجهیزات می باشد. واحد اندازه گیری این آیتم ppm  میباشد.

دسته بندی آب بر حسب سختی :

لازم به ذکر است که رسوب در دستگاه های رسوب زدا مختلف کارآیی آن را کاهش می دهد به طور مثال رسوب گذاری در بویلرها و مبدل های حرارتی باعث کاهش تبادل حرارتی بین سطوح شده و این امر راندمان دستگاه را کاهش می دهد و یا در برج های خنک کننده با افزایش میزان رسوب گذاری انتقال حرارت در سطوح مدیا پکینگ ها کاهش یافته و راندمان را کاسته و یا باعث گرفتگی افشانک ها (اسپلیکلرها) شده و عملکرد دستگاه را به کل متوقف می کند و یا در صنایع نساجی و رنگرزی باعث کاهش کیفیت رنگ می شود.

نکته بسیار مهم در امر رسوب زدا توسط رزین عدم استفاده آب خروجی از دستگاه برای مصارف آشامیدنی می باشد.

 رسوب زدای موتورخانه و رسوب گیر چیلر

یکی از دستگاه های مهم تولیدی ناب زیست رسوب زدای موتورخانه و رسوب گیر برج خنک کننده و سختی گیر چیلر می باشد که برای دریافت اطلاعات می توانید با شماره 02188721092 تماس بگیرید .

رسوب گیر حذف سولفات از آب 

این نوع رسوب گیر باید با رزین آنیونی مدل A400 پرولایت پر گردد .

سایر محصولات تولیدی ناب زیست :

فیلتر شنی

2015:08:28
نوسازی
call
در ایام عید نیز در کنار شما هستیم
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-426-57-50